О Порядке организации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Евразийского межправительственного совета от 26 мая 2017 года № 1
В соответствии с подпунктом 6 пункта 1 и подпунктом 11 пункта 7 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, во исполнение распоряжения Евразийского межправительственного совета от 13 апреля 2016 г. № 5, в целях эффективного использования научного и инновационного потенциала, развития и углубления сотрудничества государств – членов Евразийского экономического союза в сфере агропромышленного комплекса Евразийский межправительственный совет решил:
Утвердить прилагаемый Порядок организации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса государств – членов Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
УТВЕРЖДЕН
Решением Евразийского межправительственного совета
от 26 мая 2017 г. №
ПОРЯДОК
организации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан:
в целях исполнения распоряжения Евразийского межправительственного совета от 13 апреля 2016 г. № 5 "О порядке организации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса государств – членов Евразийского экономического союза";
для обеспечения реализации мер согласованной (скоординированной) агропромышленной политики, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Концепцией согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства, одобренной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2013 г. № 35;
для эффективного использования научного и инновационного потенциала, развития и укрепления сотрудничества государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) в сфере агропромышленного комплекса.
2. Настоящий Порядок определяет механизм взаимодействия государств-членов и Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) при разработке и реализации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса государств-членов (далее – совместные НИОКР).

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2017 жылғы 26 мамырдағы № 1 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 6-тармақшасы мен 7-тармағының 11-тармақшасына сәйкес, Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2016 жылғы 13 сәуірдегі № 5 өкімін орындау үшін, ғылыми және инновациялық әлеуетті тиімді пайдалану, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы ынтымақтастығын дамыту мен тереңдету мақсатында Еуразиялық үкіметаралық кеңес ш е ш т і:
Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі бекітілсін.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2017 жылғы 26 мамырдағы
№ 1 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру
Т Ә Р Т І Б І
І. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп:
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі туралы" 2016 жылғы 13 сәуірдегі № 5 өкімін орындау мақсатында;
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 35 шешімімен мақұлданған Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасында айқындалған келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясат шараларын іске асыруды қамтамасыз ету үшін;
ғылыми және инновациялық әлеуетті тиімді пайдалану, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) агроөнеркәсіп кешені саласындағы ынтымақтастығын дамыту мен тереңдету үшін әзірленді.
2. Осы Тәртіп мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – бірлескен ҒЗТКЖ) әзірлеу және іске асыру кезінде мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) өзара іс-қимыл жасау механизмін айқындайды.

3. Под совместными НИОКР понимаются научные исследования и опытно-конструкторские работы, представляющие интерес для развития агропромышленного комплекса государств-членов, осуществляемые на основе согласованной тематики и направленные на инновационное развитие производства и реализацию товаров и услуг в целях обеспечения продовольственной безопасности, сбалансированности продуктовых рынков, повышения эффективности и конкурентоспособности агропромышленного комплекса государств-членов, сохранения биоразнообразия и экологического равновесия.
4. Научно-исследовательская и опытно-конструкторская работа является совместной НИОКР при участии в ней не менее 2 государств-членов.
Участие государств-членов в выполнении совместных НИОКР осуществляется на добровольной основе.
5. Комиссия направляет запрос в правительства государств-членов или уполномоченные ими органы об участии в выполнении совместных НИОКР.
Правительства государств-членов или уполномоченные ими органы в течение 30 календарных дней со дня получения указанного запроса информируют Комиссию о возможности их участия либо о своей незаинтересованности в выполнении совместных НИОКР.
6. Перечень совместных НИОКР формируется на 5-летний период на основании предложений государств-членов и утверждается Комиссией.
7. При формировании перечня совместных НИОКР учитываются национальные приоритеты развития сельскохозяйственной отрасли, цели и задачи Союза по развитию агропромышленного комплекса, а также приоритеты межгосударственной научно-технической
и инновационной политики в сфере агропромышленного комплекса государств-членов.
8. Работа над совместной НИОКР состоит из следующих основных этапов:
а) определение заказчика – координатора совместной НИОКР (далее – заказчик-координатор) и заказчиков совместной НИОКР (далее – заказчики);
б) разработка проекта технико-экономического обоснования;
в) согласование и одобрение технико-экономического обоснования совместной НИОКР государствами-членами, участвующими в совместной НИОКР (далее – государства-участники), и направление его в Комиссию;
г) заключение договора о распределении интеллектуальной собственности, созданной в результате выполнения совместной НИОКР;
д) определение исполнителей совместной НИОКР (далее – исполнители);
е) выполнение совместной НИОКР;
ж) контроль хода выполнения совместной НИОКР;
з) обобщение и оценка результатов совместной НИОКР.
9. Заказчиками выступают органы государственной власти, академии наук государств-участников.

3. Бірлескен ҒЗТКЖ деп азық-түлік қауіпсіздігін, азық-түлік нарықтарының теңгерімділігін қамтамасыз ету, мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешенінің тиімділігі мен бәсекеге қабілеттігін арттыру, биологиялық алуантүрлілікті және экологиялық тепе-теңдікті сақтау мақсатында мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешенін дамыту үшін мүдделілікті білдіретін, келісілген тақырыптаманың негізінде жүзеге асырылатын және өндірісті инновациялық дамытуға және тауарлар мен қызмет көрсетулерді іске асыруға бағытталған ғылыми зерттеулер және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар түсініледі.
4. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыс оған кемінде 2 мүше мемлекет қатысқан кезде бірлескен ҒЗТКЖ болып табылады.
Мүше мемлекеттердің бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындауға қатысуы ерікті негізде жүзеге асырылады.
5. Комиссия мүше мемлекеттердің үкіметтеріне немесе олар уәкілеттік берген органдарға бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындауға қатысу туралы сұрау салуды жолдайды.
Мүше мемлекеттердің үкіметтері немесе олар уәкілеттік берген органдар аталған сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде Комиссияға өздерінің қатысу мүмкіндіктері туралы не бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындауға өзінің мүдделі еместігі туралы хабарлайды.
6. Бірлескен ҒЗТКЖ тізбесін Комиссия мүше мемлекеттердің ұсыныстары негізінде 5 жылдық кезеңге жасап, бекітеді.
7. Бірлескен ҒЗТКЖ тізбесін қалыптастыру кезінде ауыл шаруашылығы саласын дамытудың ұлттық басымдықтары, Одақтың агроөнеркәсіп кешенін дамыту жөніндегі мақсаттары мен міндеттері, сондай-ақ мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы мемлекетаралық ғылыми-техникалық және инновациялық саясаттың басымдықтары ескеріледі.
8. Бірлескен ҒЗТКЖ-мен жұмыс мынадай негізгі кезеңдерден тұрады:
а) бірлескен ҒЗТКЖ-ға тапсырыс берушіні – үйлестірушіні (бұдан әрі – тапсырыс беруші-үйлестіруші) және бірлескен ҒЗТКЖ-ға тапсырыс берушілерді (бұдан әрі – тапсырыс берушілер) айқындау;
б) техникалық-экономикалық негіздеменің жобасын әзірлеу;
в) бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің бірлескен ҒЗТКЖ-ға қатысушы мүше мемлекеттермен (бұдан әрі – қатысушы мемлекеттер) келісілуі және олардың мақұлдауы және оны Комиссияға жіберу;
г) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау нәтижесінде құрылған зияткерлік меншікті бөлу туралы шарт жасасу;
д) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындаушыларды (бұдан әрі – орындаушылар) айқындау;
е) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау;
ж) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау барысын бақылау;
з) бірлескен ҒЗТКЖ-ның нәтижелерін қорыту және бағалау.
9. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары, ғылым академиялары тапсырыс берушілер болып табылады.

10. Для совместной НИОКР государствами-участниками определяются заказчик-координатор и заказчики от государств-членов.
Заказчик-координатор определяется по согласованию со всеми государствами-участниками совместной НИОКР.
Заказчик-координатор осуществляет в рамках совместной НИОКР координацию деятельности заказчиков.
11. Исполнители определяются заказчиком-координатором и заказчиками на конкурсной основе в соответствии с законодательством государств-участников.
12. Ответственность за своевременную разработку и выполнение совместной НИОКР, определяемая в соответствии с законодательством государств-участников, возлагается на заказчика-координатора и заказчиков.
13. Заказчик-координатор несет ответственность за целевое использование финансовых средств, выделенных на разработку и реализацию в установленные сроки совместной НИОКР, в соответствии с законодательством государств-участников.
Заказчики несут ответственность перед заказчиком-координатором за своевременное выполнение своей части совместной НИОКР.
Исполнители несут ответственность перед заказчиком-координатором или заказчиком за выполнение работ надлежащим образом.
14. Срок выполнения совместной НИОКР не может превышать 5 лет.
15. Принципы и порядок распределения интеллектуальной собственности, созданной в результате выполнения совместной НИОКР, определяются в договоре между заказчиком-координатором и заказчиками.
II. Разработка проекта технико-экономического обоснования совместной НИОКР
16. Проект технико-экономического обоснования совместной НИОКР включает в себя следующую информацию:
а) наименование совместной НИОКР;
б) основание для выполнения совместной НИОКР;
в) сроки выполнения совместной НИОКР;
г) содержание проблемы, обоснование ее актуальности, целесообразности разработки и проведения совместной НИОКР для решения проблемы;
д) цели, задачи и этапы выполнения совместной НИОКР;
е) ожидаемые результаты совместной НИОКР;
ж) сведения о заказчике-координаторе и заказчиках;
з) наличие национальных научных программ государств-участников по аналогичной теме и объемы их финансирования;
и) целевые индикаторы и показатели совместной НИОКР;
к) перечень мероприятий совместной НИОКР;
л) краткое описание механизма управления совместной НИОКР;
м) оценка ожидаемой эффективности и результативности выполнения совместной НИОКР;
н) механизмы выполнения совместной НИОКР и контроля хода ее выполнения;
о) механизм финансирования совместной НИОКР;
п) потребность в финансовых ресурсах для реализации совместной НИОКР в целом (в том числе с указанием средств, необходимых для реализации выполняемой каждым государством-участником части совместной НИОКР) с распределением по годам выполнения, по направлению расходования средств (капитальные вложения, НИОКР, прочие), по основным мероприятиям (с приложением необходимых расчетов и обоснований заявленного объема средств);
р) информацию о возможном внедрении результатов совместной НИОКР, в том числе механизмы их использования в рамках реализации соответствующих государственных программ государств-участников;
с) паспорт совместной НИОКР по форме согласно приложению.

10. Мүше мемлекеттер бірлескен ҒЗТКЖ үшін мүше мемлекеттерден тапсырыс беруші-үйлестірушіні және тапсырыс берушілерді айқындайды.
Тапсырыс беруші-үйлестіруші бірлескен ҒЗТКЖ-ға барлық қатысушы мемлекеттермен келісілу бойынша айқындалады.
Тапсырыс беруші-үйлестіруші бірлескен ҒЗТКЖ шеңберінде тапсырыс берушілердің қызметтерін үйлестіруді жүзеге асырады.
11. Орындаушыларды тапсырыс беруші-үйлестіруші мен тапсырыс берушілер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес конкурстық негізде айқындайды.
12. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын, бірлескен ҒЗТКЖ-ны уақтылы әзірлеу және орындау үшін жауапкершілік тапсырыс беруші-үйлестіруші мен тапсырыс берушілерге жүктеледі.
13. Тапсырыс беруші-үйлестіруші бірлескен ҒЗТКЖ-ны белгіленген мерзімдерде әзірлеу мен іске асыруға бөлінген қаржы қаражатының нысаналы пайдаланылуы үшін мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Тапсырыс берушілер бірлескен ҒЗТКЖ-ның өз бөлігін уақтылы орындау үшін тапсырыс беруші-үйлестірушінің алдында жауапты болады.
Орындаушылар жұмыстардың тиісті түрде орындалуы үшін тапсырыс беруші-үйлестірушінің немесе тапсырыс берушілердің алдында жауапты болады.
14. Бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау мерзімі 5 жылдан аспауға тиіс.
15. Бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау нәтижесінде құрылған зияткерлік меншікті бөлудің қағидаттары және тәртібі тапсырыс беруші-үйлестіруші мен тапсырыс берушілердің арасындағы шартта айқындалады.
ІІ. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің жобасын әзірлеу
16. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің жобасы мынадай ақпаратты қамтиды:
а) бірлескен ҒЗТКЖ-ның атауы;
б) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау үшін негіз;
в) бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалу мерзімдері;
г) проблеманың мазмұны, оның өзектілігінің, проблеманы шешу үшін бірлескен ҒЗТКЖ-ны әзірлеудің және жүргізудің мақсатқа сай болуының негіздемесі;
д) бірлескен ҒЗТКЖ-ның мақсаттары, міндеттері және орындалу кезеңдері;
е) бірлескен ҒЗТКЖ-дан күтілетін нәтижелер;
ж) тапсырыс беруші-үйлестіруші және тапсырыс берушілер туралы мәліметтер;
з) мүше-мемлекеттердің ұқсас тақырып бойынша ұлттық ғылыми бағдарламаларының болуы және оларды қаржыландыру көлемдері;
и) бірлескен ҒЗТКЖ-ның нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері;
к) бірлескен ҒЗТКЖ іс-шараларының тізбесі;
л) бірлескен ҒЗТКЖ-ны басқару механизмінің қысқаша сипаттамасы;
м) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындаудан күтілетін тиімділік пен нәтижелілікті бағалау;
н) бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындаудың және оның орындалу барысын бақылаудың тетіктері;
о) бірлескен ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру механизмі;
п) бірлескен ҒЗТКЖ-ны жалпы іске асыру үшін орындалу жылдары бойынша, қаражатты жұмсау бағыты бойынша (күрделі қаржы жұмсалымы, ҒЗТКЖ, өзгелері), негізгі іс-шаралар бойынша (мәлімделген қаражат көлемінің қажетті есептеулері мен негіздемелері қоса беріле отырып) бөліне отырып, қаражат ресурстарына қажеттілік (оның ішінде әрбір қатысушы мемлекет орындайтын бірлескен ҒЗТКЖ бөлігін іске асыру үшін қажетті қаражат көрсетіле отырып);
р) бірлескен ҒЗТКЖ-ның нәтижелерін енгізу ықтималдығы туралы ақпарат, оның ішінде қатысушы мемлекеттердің тиісті мемлекеттік бағдарламаларының іске асырылуы шеңберінде оларды пайдалану тетіктері;
с) қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірлескен ҒЗТКЖ-ның паспорты.

17. Заказчик-координатор совместно с заказчиками обеспечивает разработку проекта технико-экономического обоснования совместной НИОКР и его согласование с заинтересованными государственными органами.
18. В ходе подготовки проекта технико-экономического обоснования совместной НИОКР заказчик-координатор осуществляет следующие функции:
а) организует своевременную качественную разработку проекта технико-экономического обоснования;
б) координирует действия в процессе разработки, согласования и проведения экспертиз проекта технико-экономического обоснования;
в) контролирует ход согласования проекта технико-экономического обоснования;
г) совместно с уполномоченными органами государств-участников и исполнителями обеспечивает проведение в случае необходимости комплексной экспертизы проекта технико-экономического обоснования и организует его доработку по результатам согласования и экспертизы.
19. Заказчики:
а) обеспечивают подготовку проекта технико-экономического обоснования совместной НИОКР и его согласование с заинтересованными государственными органами государств-участников;
б) обеспечивают проведение необходимых экспертиз проекта технико-экономического обоснования совместной НИОКР и его доработку по результатам их проведения.
20. Заказчик-координатор и заказчики заключают с исполнителями совместной НИОКР контракты (договоры) на выполнение работ (предоставление услуг) по реализации соответствующих мероприятий совместной НИОКР с указанием запланированных целевых индикаторов и (или) показателей, объемов и источников ресурсного обеспечения работ (услуг), сроков выполнения работ (оказания услуг) в привязке к намеченным срокам выполнения совместной НИОКР.
21. Финансирование расходов исполнителей, участвующих в подготовке проекта технико-экономического обоснования совместной НИОКР, осуществляется государствами-участниками самостоятельно.
III. Источники и схемы финансирования совместной НИОКР
22. Источниками финансирования совместной НИОКР могут быть бюджеты государств-участников и внебюджетные средства.
23. К внебюджетным источникам, средства которых привлекаются для финансирования совместной НИОКР, относятся собственные средства организаций, заинтересованных в выполнении совместной НИОКР, кредиты банков, средства фондов и общественных организаций, инвесторов, заинтересованных в реализации совместной НИОКР (или ее отдельных мероприятий).

17. Тапсырыс беруші-үйлестіруші тапсырыс берушілермен бірлесе отырып, бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің жобасын әзірлеуді және оның мүдделі мемлекеттік органдармен келісілуін қамтамасыз етеді.
18. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің жобасын дайындау барысында тапсырыс беруші-үйлестіруші мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) техникалық-экономикалық негіздеме жобасының уақтылы әрі сапалы әзірленуін ұйымдастырады;
б) техникалық-экономикалық негіздеменің жобасын әзірлеу, келісу және оның сараптамаларын жүргізу процесіндегі іс-әрекеттерді үйлестіреді;
в) техникалық-экономикалық негіздеме жобасының келісілу барысын бақылайды;
г) қатысушы мемлекеттердің уәкілетті органдарымен және орындаушылармен бірлесе отырып, қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеме жобасының кешенді сараптамасының жүргізілуін қамтамасыз етеді және оның келісу және сараптама нәтижелері бойынша пысықталуын ұйымдастырады.
19. Тапсырыс берушілер:
а) бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің жобасын дайындауды және оның қатысушы мемлекеттердің мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілуін қамтамасыз етеді;
б) бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесі жобасының қажетті сараптамаларының жүргізілуін және олардың жүргізілу нәтижелері бойынша оның пысықталуын қамтамасыз етеді.
20. Тапсырыс беруші-үйлестіруші және тапсырыс берушілер бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындаушыларымен жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) ресурстық қамтамасыз етудің жоспарланған нысаналы индикаторларын және (немесе) көрсеткіштерін, көлемдері мен көздерін, бірлескен ҒЗТКЖ-ның белгіленген орындалу мерзімдерімен байластыру тұрғысынан жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) орындалу мерзімдері көрсетіле отырып, бірлескен ҒЗТКЖ-ның тиісті іс-шараларын іске асыру жөніндегі жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) арналған келісімшарттар (шарттар) жасасады.
21. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемесінің жобасын дайындауға қатысатын орындаушылардың шығыстарын қаржыландыруды қатысушы мемлекеттер дербес жүзеге асырады.
ІІІ. Бірлескен ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың көздері мен схемалары
22. Қатысушы мемлекеттердің бюджеттері және бюджеттен тыс қаражат бірлескен ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың көздері бола алады.
23. Қаражаты бірлескен ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру үшін тартылатын бюджеттен тыс көздерге бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалуына мүдделі ұйымдардың жеке қаражаты, банктердің кредиттері, бірлескен ҒЗТКЖ-ның (немесе оның жекелеген іс-шараларының) іске асырылуына мүдделі қорлар мен қоғамдық ұйымдардың, инвесторлардың қаражаты жатады.

24. Финансирование реализации совместной НИОКР может осуществляться по следующим схемам (их сочетанию):
а) раздельное финансирование, при котором каждое государство-участник обеспечивает финансирование выполняемой им части совместной НИОКР, в том числе в рамках реализации соответствующей государственной программы;
б) финансирование за счет внебюджетных средств.
25. Ответственность за целевое использование финансовых средств на разработку и реализацию совместной НИОКР возлагается на заказчика-координатора и заказчиков.
Средства, использованные не по целевому назначению, подлежат возмещению в порядке, установленном законодательством государств-участников.
IV. Выполнение совместной НИОКР и контроль хода ее выполнения
26. Формы и методы выполнения совместной НИОКР определяются заказчиком-координатором совместно с заказчиками.
Реализация совместной НИОКР осуществляется на основе соответствующих контрактов (договоров), заключаемых в установленном законодательством государств-участников порядке заказчиками и исполнителями совместной НИОКР.
27. Заказчик-координатор (заказчик) представляет:
а) в правительства государств-участников и Комиссию до 1 марта года, следующего за отчетным, итоговый отчет о выполнении совместной НИОКР, в случае если срок реализации совместной НИОКР завершается в отчетном году;
б) в правительства государств-участников ежегодно, до 1 апреля, отчет о ходе работ в отчетном году.
28. Итоговый отчет о выполнении совместной НИОКР содержит:
сведения о результатах выполнения совместной НИОКР;
данные о размерах бюджетных средств и средств внебюджетных источников, которые были направлены на финансирование совместной НИОКР;
сведения о степени достижения целевых индикаторов и показателей совместной НИОКР, предусмотренных технико-экономическим обоснованием;
информацию о ходе и полноте выполнения мероприятий совместной НИОКР;
оценку эффективности и результативности выполнения совместной НИОКР.
Итоговый отчет о выполнении совместной НИОКР рассматривается Советом Комиссии.
29. В случае если совместная НИОКР не выполнена в установленные сроки, заказчик-координатор, заказчики и исполнители несут ответственность, предусмотренную законодательством государств-участников.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку организации
совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в
сфере агропромышленного комплекса государств – членов Евразийского
экономического союза
ПАСПОРТ
совместной научно-исследовательской и опытно-конструкторской работы в сфере агропромышленного комплекса государств – членов Евразийского экономического союза
Наименование совместной НИОКР
__________________________
Цели и задачи совместной НИОКР
__________________________
Заказчик-координатор совместной НИОКР
__________________________
Заказчики совместной НИОКР
__________________________
Сроки реализации совместной НИОКР
__________________________
Объемы и источники финансирования совместной НИОКР
__________________________
Целевые индикаторы и показатели совместной НИОКР
__________________________
Контроль хода выполнения совместной НИОКР
__________________________
Распределение интеллектуальной собственности, созданной в результате выполнения совместной НИОКР
__________________________

24. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның іске асырылуын қаржыландыру мынадай схемалар (олардың үйлесуі) бойынша жүзеге асырылуы мүмкін:
а) бөлек қаржыландыру, бұл ретте әрбір қатысушы мемлекет бірлескен ҒЗТКЖ-ның өзі орындайтын бөлігінің, оның ішінде тиісті мемлекеттік бағдарламаны іске асыру шеңберінде қаржыландырылуын қамтамасыз етеді;
б) бюджеттен тыс қаражат есебінен қаржыландыру.
25. Бірлескен ҒЗТКЖ-ны әзірлеу мен іске асыруға арналған қаржы қаражатының нысаналы пайдаланылуы үшін жауапкершілік тапсырыс беруші-үйлестірушіге және тапсырыс берушілерге жүктеледі.
Нысаналы мақсат бойынша пайдаланылмаған қаражат қатысушы мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен өтелуге жатады.
IV. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалуы және оны орындау барысын бақылау
26. Бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындаудың нысандарын және әдістерін тапсырыс беруші-үйлестіруші тапсырыс берушілермен бірлесіп айқындайды.
Бірлескен ҒЗТКЖ-ны іске асыру бірлескен ҒЗТКЖ-ның тапсырыс берушілері мен орындаушылары қатысушы мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен жасаған тиісті келісімшарттардың (шарттардың) негізінде жүзеге асырылады.
27. Тапсырыс беруші-үйлестіруші (тапсырыс берушілер):
а) қатысушы мемлекеттердің үкіметтеріне және Комиссияға есептік жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін, егер бірлескен ҒЗТКЖ-ны іске асыру мерзімі есептік жылда аяқталатын болса, бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалуы туралы қорытынды есепті;
б) қатысушы мемлекеттердің үкіметтеріне жыл сайын, 1 сәуірге дейін есептік жылдағы жұмыстардың барысы туралы есепті ұсынады.
28. Бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалуы туралы қорытынды есеп:
бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалу нәтижелері туралы мәліметтерді;
бірлескен ҒЗТКЖ-ны қаржыландыруға бағытталған бюджет қаражатының және бюджеттен тыс көздер қаражатының мөлшерлері туралы деректерді;
бірлескен ҒЗТКЖ-ның техникалық-экономикалық негіздемеде көзделген нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі туралы мәліметтерді;
бірлескен ҒЗТКЖ іс-шараларының орындалу барысы және толық орындалуы туралы ақпаратты;
бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындаудың тиімділігі мен нәтижелілігін бағалауды қамтиды.
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалуы туралы қорытынды есепті Комиссияның Кеңесі қарайды.
29. Егер бірлескен ҒЗТКЖ белгіленген мерзімдерде орындалмаса, тапсырыс беруші-үйлестіруші, тапсырыс берушілер және орындаушылар қатысушы мемлекеттердің заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы бірлескен ғылыми-
зерттеу және тәжірибелік-
конструкторлық жұмыстарды
ұйымдастыру тәртібіне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіп кешені саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыс
П А С П О Р Т Ы
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның атауы ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның мақсаты мен міндеттері ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның тапсырыс
беруші-үйлестірушісі ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның тапсырыс берушілері ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ны іске асыру мерзімдері ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың
көлемдері мен көздері ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның нысаналы
индикаторлары мен көрсеткіштері ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ның орындалу
барысын бақылау ________________________
Бірлескен ҒЗТКЖ-ны орындау
нәтижесінде құрылған зияткерлік
меншікті бөлу ________________________