ЕК 0__- 201 (ред.1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 апреля 2018 г. № 47
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
20 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
RU, Федеральная служба по надзору в сфере здравоохранения
11
Назначение
предназначен для систематизации сведений о видах неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий, предоставляемых в ходе мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий, находящихся в обращении на территории Евразийского экономического союза
12
Аннотация (область применения)
обеспечение информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и функционировании информационной системы
в сфере обращения медицинских изделий
13
Ключевые слова
неблагоприятное событие (инцидент), безопасность медицинских изделий
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
техническое регулирование
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
1 – классификатор гармонизирован с международными (межгосударственными, региональными) классификаторами и (или) стандартами:
ISO/TS 19218-1 "Изделия медицинские. Иерархическая структура кодов для неблагоприятных событий. Часть 1. Коды типов событий";
ISO/TS 19218-2 "Изделия медицинские. Иерархическая структура кодов для неблагоприятных событий. Часть 2. Коды оценки"
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – классификатор не имеет аналогов в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)

ЕК 0__- 201 (ред.1)
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 47 шешімі
7
Анықтамалық (сыныптауыш) қолданысқа енгізілетін (бекітілген) күн
20 ж.
8
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуын тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуы аяқталатын күні
10
Оператор (операторлар)
RU, Денсаулық сақтау саласында қадағалау жөніндегі федералдық қызмет
11
Мақсаты
Еуразиялық экономикалық одақтың аумағында айналыста жүрген медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасын және тиімділігін мониторингтеу барысында ұсынылатын, медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз оқиғалардың түрлері туралы мәліметтерді жүйелеуге арналған
12
Аннотациясы
(қолданылу саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру және медициналық бұйымдар айналысы саласындағы ақпараттық жүйенің жұмыс істеуі кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
13
Түйін сөздер
қолайсыз оқиға (оқыс оқиға), медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
техникалық реттеу
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауышты пайдалану
1 – сыныптауыш мынадай:
ISO/TS 19218-1 "Медициналық бұйымдар. Қолайсыз оқиғаларға арналған кодтардың иерархиялық құрылымы. 1-бөлік. Оқиғалар типтерінің кодтары";
ISO/TS 19218-2 "Медициналық бұйымдар. Қолайсыз оқиғаларға арналған кодтардың иерархиялық құрылымы. 2-бөлік. Бағалау кодтары" атты халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауыштармен және (немесе) стандарттармен үйлестірілген
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) бар-жоғы
2 – сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелендіру (сыныптау) әдісі

2 – иерархический, число ступеней (уровней) – 2
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения.
Добавление, изменение или исключение значений классификатора выполняется оператором по мере внесения изменений
в ISO/TS 19218-1 "Изделия медицинские. Иерархическая структура кодов для неблагоприятных событий. Часть 1. Коды типов событий" и ISO/TS 19218-2 "Изделия медицинские. Иерархическая структура кодов для неблагоприятных событий. Часть 2. Коды оценки". В случае исключения значения запись классификатора отмечается как недействующая с даты исключения с указанием акта Евразийской экономической комиссии, регламентирующего окончание действия записи классификатора. Коды записей классификатора являются уникальными, повторное использование кодов записей классификатора, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
информация о структуре классификатора (состав полей классификатора, области их значений и правила формирования) указана в разделе III настоящего классификатора
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из классификатора относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
по мере внесения соответствующих изменений в ISO/TS 19218-1 "Изделия медицинские. Иерархическая структура кодов для неблагоприятных событий. Часть 1. Коды типов событий" и ISO/TS 19218-2 "Изделия медицинские. Иерархическая структура кодов для неблагоприятных событий. Часть 2. Коды оценки"
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из классификатора указаны в разделе I настоящего классификатора
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры классификатора
1. Настоящий раздел устанавливает требования к структуре классификатора, в том числе определяет реквизитный состав и структуру классификатора, области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение элемента и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений элемента;
"мн." – множественность реквизитов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).

2 – иерархиялық, сатылар (деңгейлер) саны – 2
18
Жүргізу әдістемесі
1 – орталықтандырылған жүргізу рәсімі.
Сыныптауыш мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор ISO/TS 19218-1 "Медициналық бұйымдар. Қолайсыз оқиғаларға арналған кодтардың иерархиялық құрылымы. 1-бөлік. Оқиғалар типтерінің кодтарына" және ISO/TS 19218-2 "Медициналық бұйымдар. Қолайсыз оқиғаларға арналған кодтардың иерархиялық құрылымы. 2-бөлік. Бағалау кодтарына" өзгерістер енгізілу шамасына қарай орындайды. Мән алып тасталған жағдайда, сыныптауыштың жазбасы Еуразиялық экономикалық комиссияның сыныптауыш жазбасының қолданысын аяқтауды регламенттейтін актісі көрсетіле отырып, алып тастау күнінен бастап жарамсыз ретінде белгіленеді. Сыныптауыш жазбаларының кодтары бірегей болып табылады, сыныптауыш жазбаларының, соның ішінде жарамсыздарының кодтарын қайтадан пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы (сыныптауыш өрістерінің құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидасы) туралы ақпарат осы сыныптауыштың ІІІ бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштан мәліметтер ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
ISO/TS 19218-1 "Медициналық бұйымдар. Қолайсыз оқиғаларға арналған кодтардың иерархиялық құрылымы. 1-бөлік. Оқиғалар типтерінің кодтарына" және ISO/TS 19218-2 "Медициналық бұйымдар. Қолайсыз оқиғаларға арналған кодтардың иерархиялық құрылымы. 2-бөлік. Бағалау кодтарына" тиісті өзгерістер енгізу шамасына қарай
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
сыныптауыштан егжей-тегжейлі мәліметтер осы сыныптауыштың І бөлімінде көрсетілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Сыныптауыш құрылымының сипаттамасы
1. Осы бөлім сыныптауыштың құрылымына қойылатын талаптарды белгілейді, соның ішінде сыныптауыштың деректемелік құрамы мен құрылымын, деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Сыныптауыштың деректемелік құрамы мен құрылымы кестеде келтірілген, онда мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"деректеме мәндерінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәндерін қалыптастыру қағидалары" – элементтің тағайындалуын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидасын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерін сөзбен сипаттау;
"көпт." – деректемелердің көптігі (деректеменің ықтимал қайталануының міндеттілігі (опциялылығы) және саны).

3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о виде неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код термина первого уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
нормализованная строка символов.
Длина: 6
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
Шаблон: [A-Z]\d{5}
Для кодов типов событий в первом разряде используется символ "А", для кодов оценки – "В"
1
1.2. Наименование термина первого уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.3. Описание термина первого уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
формируется в виде описания на русском языке
0..1
1.4. Сведения о термине второго уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.4.1. Код термина второго уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
нормализованная строка символов.
Длина: 6
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
Шаблон: [A-Z]\d{5}
1
1.4.2. Наименование термина второго уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1

3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс(n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен асырмай қайталануға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опциялы, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциялы, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опциялы, m реттен асырмай қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлері сыныптауышының құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәндерінің саласы
Деректеменің мәндерін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрі туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің бірінші деңгейдегі терминінің коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ұзындық: 6
кодтық белгілеме кодтаудың дәйекті әдісі пайдаланыла отырып қалыптастырылады
Шаблон: [A-Z]\d{5}
Бірінші разрядтағы оқиғалар типтерінің кодтары үшін – "А", бағалау кодтары үшін "В" символы пайдаланылады
1
1.2. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің бірінші деңгейдегі терминінің атауы
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
орыс тілінде сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің бірінші деңгейдегі терминінің сипаттамасы
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
орыс тілінде сипаттама түрінде қалыптастырылады
0..1
1.4. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің екінші деңгейдегі термині туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.4.1. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің екінші деңгейдегі терминінің коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ұзындық: 6
кодтық белгілеме кодтаудың дәйекті әдісі пайдаланыла отырып қалыптастырылады
Шаблон: [A-Z]\d{5}
1
1.4.2. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің екінші деңгейдегі терминінің атауы
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
орыс тілінде сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1

1.4.3. Описание термина второго уровня видов неблагоприятных событий, связанных с использованием медицинских изделий
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
формируется в виде описания на русском языке
0..1
1.4.4. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение акта в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
*.2.2. Номер акта
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение акта в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
*.4.2. Номер акта
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.3. Дата акта

1.4.3. Медициналық бұйымдарды пайдалануға байланысты қолайсыз жағдайлар түрлерінің екінші деңгейдегі терминінің сипаттамасы
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
орыс тілінде сипаттама түрінде қалыптастырылады
0..1
1.4.4. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Қолданылуы басталатын дата
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес YYYY-MM-DD форматында датаны белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданылуы басталатын датаға сәйкес келеді
1
*.2. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасының қолданысы басталғанын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.2.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актінің кодтық белгілемесі
1
*.2.2. Актінің нөмірі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Актінің датасы
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес YYYY-MM-DD форматында датаны белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі қабылданған датаға сәйкес келеді
1
*.3. Қолданылуы аяқталатын датасы
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес YYYY-MM-DD форматында датаны белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданылуы аяқталатын датасына сәйкес келеді
0..1
*.4. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасының қолданысы аяқталғанын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актінің кодтық белгілемесі
1
*.4.2. Актінің нөмірі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.4.3. Актінің датасы