О Программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 января 2019 года № 4.
В целях реализации принципов, предусмотренных подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 51 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, и в соответствии с пунктом 7 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.

Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 15 қаңтардағы № 4 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 51-бабы 1-тармағының 11 және 12-тармақшаларында көзделген қағидаттарды іске асыру мақсатында және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 7-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама бекітілсін.

Разработка ГОСТ на основе СТ РК 2487-2014
2023 год
2024 год
Республика Казахстан
20.
13.060.50
Определение содержания фторидов. Электрохимический метод с применением электродов для анализа питьевой и слабозагрязненной воды.
Разработка ГОСТ на основе СТ РК ИСО 10359-1-2008 и СТ РК 2727-2015
2023 год
2024 год
Республика Казахстан
21.-24.
Исключены решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
25.
07.100.20
Подсчет количества кишечных палочек Escherichia coli и колиформных бактерий. Метод мембранной фильтрации для вод с низким содержанием бактериальной флоры.
Разработка ГОСТ на основе СТБ ISO 9308-1-2016
позиции 3 и 5
таблицы 2
приложения № 2, позиции 4 и 5
таблицы 2
приложения № 3
2022 год
2024 год
Республика Беларусь
26.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
27.
13.060.60
17.240
Качество воды. Общая альфа-активность. Метод толстослойного источника.
Разработка ГОСТ на основе ISO 9696:2017
позиция 1 таблицы 3 приложения № 2, позиция 1 таблицы 3 приложения № 3
2022 год
2024 год
Республика Беларусь
28.
13.060.50
17.240
Методика измерения суммарной альфа-активности с использованием сцинтилляционного альфа-радиометра с программным обеспечением "ПРОГРЕСС".
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре KZ.07.00.01509-2017 от 17.05.2017)
2024 год
2025 год
Российская Федерация
29.
13.060.45
13.060.50
17.240
Методика радиационного контроля. Суммарная альфа-бета-активность природных вод (пресных и минерализованных). Подготовка проб и выполнение измерений.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики
(номер в реестре ФР.1.40.2013.15386)
позиции 1 и 2
таблицы 3
приложения № 2,
позиции 1 и 2
таблицы 3
приложения № 3
2026 год
2027 год
Российская Федерация
30.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
31.
13.060.50
17.240
Качество воды. Измерение объемной активности
полония-210 в воде методом альфа-спектрометрии.
Разработка ГОСТ на основе СТБ ISO 13161-2012
таблица 4
приложения № 2,
таблица 4
приложения № 3
2022 год
2024 год
Республика Беларусь
32.
13.060.45
13.060.50
17.240
Методика измерений объемной активности полония-210 (210Ро) и свинца-210 (210Pb) в пробах природных (пресных и минерализованных), технологических и сточных вод альфа-бета-радиометрическим методом с радиохимической подготовкой.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.40.2013.15382)
2026 год
2027 год
Российская Федерация
33.
13.060.50
13.060.60
17.240
Методика измерений объемной активности изотопов радия (226Ra, 228Ra) в пробах природных (пресных и минерализованных), технологических и сточных вод гамма-спектрометрическим методом с предварительным концентрированием.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.40.2013.15397)
2024 год
2025 год
Российская Федерация
34.
13.060.45
13.060.50
17.240
Методика измерений объемной активности изотопов радия (226Ra, 228Ra) в пробах природных вод альфа-бета-радиометрическим методом с радиохимической подготовкой.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.40.2013.15385)
2026 год
2027 год
Российская Федерация
35.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
36.
13.060.45
13.060.50
13.060.60
17.240
Методика измерений объемной активности изотопов урана (238U, 234U, 235U) в пробах природных (пресных и минерализованных), сточных и технологических вод альфа-спектрометрическим методом с радиохимической подготовкой и спонтанным бестоковым осаждением.

Ауыз су, табиғи, технологиялық таза, сарқынды, тазартылған сарқынды су. Талийдің, селеннің және күмістің массалық шоғырлануын инверсиялық вольтамперометрия әдісімен анықтау. ҚР СТ 2487-2014 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Қазақстан Республикасы
20
13.060.50
Құрамныдағы фторидтерді анықтау. Ауыз суды және аз ластанған суды талдауға арналған электродтар қолданылатын электрлі химиялық әдіс. ҚР СТ ИСО 10359-1-2008 және ҚР СТ 2727-2015 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Қазақстан Республикасы
21
13.060.50
Табиғи, ауыз су және сарқынды су сынамаларындағы цианидтердің массалық шоғырлануын "Флюорат-02" сұйықтық анализаторында флуориметриялық әдіспен өлшеу әдістемесі. ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.146-99 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
22
13.060.50
Жалпы цианидті анықтау. КМС ISO 6703-1:2001 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Қырғыз Республикасы
23
13.060.50
17.240
МКС-АТ1315 типті гамма-бета-спектрометрде 90Sr, 137Cs және 40K көлемдік және меншікті белсенділігін, EL1309(МКГ-1309) типті гамма-спектрометрде 137Cs және 40K гамма-сәуле шығаратын радионуклидтердің көлемдік және меншікті белсенділігін өлшеуді орындау әдістемесі. Аттестатталған әдістеме (тізілімдегі нөмірі ФР.1.38.2012.11826) негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 1-кестесі, № 3 қосымшаның
4-кестесі
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
24
07.100.20
Ауыз су. 22 ºС кезінде жалпы микробтар санын анықтау әдісі. ISO 6222:1999 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 2-кестесінің 1-позициясы,
№ 3 қосымшаның 2-кестесі І бөлімінің 1-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
25
07.100.20
Escherichia coli ішек таяқшаларының және колиформалық бактериялардың санын есептеу. Құрамында бактериялық флорасы төмен суларға арналған мембраналық сүзгіден өткізу әдісі. БСТ ISO 9308-1-2016 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 2-кестесінің 3 және 5-позициялары, № 3 қосымшаның 2-кестесінің
4 және 5-позициялары
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
26
07.100.20
Судың сапасы. Ішек энтерококктарын табу және есептеу. Сұйық ортада инокуляциялау арқылы ықшамдалған әдіс (барынша ықтимал сан). ҚР СТ 1884-1-2009 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 2-кестесінің 4-позициясы,
№ 3 қосымшаның 2-кестесі І бөлімінің 6-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Қазақстан Республикасы
27
13.060.60
17.240
Судың сапасы. Жалпы альфа-белсенділік. Қалың қабатты көз әдісі. ISO 9696:2017 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 3-кестесінің 1-позициясы,
№ 3 қосымшаның 3-кестесінің 1-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
28
13.060.50
17.240
"ПРОГРЕСС" бағдарламалық қамтамасыз етуі бар сцинтилляциялық альфа-радиометрді пайдалана отырып, жиынтық альфа-белсенділікті өлшеу әдістемесі. Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі 17.05.2017 жылғы KZ.07.00.01509-2017) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
29
13.060.45
13.060.50
17.240
Радиациялық бақылау әдістемесі. Табиғи (тұщы және минералданған) сулардың жиынтық альфа-бета-белсенділігі. Сынамаларды дайындау және өлшеуді орындау. Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15386) МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 3-кестесінің 1 және 2-позициялары, № 3 қосымшаның 3-кестесінің
1 және 2-позициялары
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
30
13.060.50
17.240
Судың сапасы. Ауыз судағы жалпы бета-белсенділікті өлшеу. БСТ ISO 9697-2016 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 3-кестесінің 2-позициясы,
№ 3 қосымшаның 3-кестесінің 2-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
31
13.060.50
17.240
Судың сапасы. Альфа-спектрометрия әдісімен судағы полоний-210 көлемдік белсенділігін өлшеу.
БСТ ISO 13161-2012 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 2 қосымшаның 4-кестесі, № 3 қосымшаның
4-кестесі
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
32
13.060.45
13.060.50
17.240
Радиохимиялық дайындығы бар альфа-бета-радиометрия әдісімен табиғи (тұщы және минералданған), технологиялық және сарқынды сулар сынамаларындағы полоний-210 (210Ро) және қорғасын-210 (210Pb) көлемдік белсенділігін өлшеу әдістемесі. Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15382) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
33
13.060.50
13.060.60
17.240
Алдын ала концентрациялау арқылы гамма- спектрометрия әдісімен табиғи (тұщы және минералданған), технологиялық және сарқынды сулар сынамаларындағы радий (226Ra, 228Ra) изотоптарының көлемдік белсенділігін өлшеу әдістемесі. Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15397) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
34
13.060.45
13.060.50
17.240
Радиохимиялық дайындығы бар альфа-бета-радиометрия әдісімен табиғи сулар сынамаларындағы радий (226Ra, 228Ra) изотоптарының көлемдік белсенділігін өлшеу әдістемесі.
Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15385) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
35
13.060.60
17.240
Судың сапасы. Радий-226. 3-бөлім. Бірге тұндыруды және гамма-спектрометрияны пайдалана отырып сынақтан өткізу әдісі. ISO 13165-3:2016 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Республика
Беларусь
36
13.060.45
13.060.50
13.060.60
17.240
Радиохимиялық дайындықпен және кенеттен тоқсыз тұндырумен альфа-спектрометрия әдісімен табиғи (тұщы және минералданған), сарқынды және технологиялық сулар сынамаларындағы уран (238U, 234U, 235U) изотоптарының көлемдік белсенділігін өлшеу әдістемесі.

Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.40.2013.15400)
2027 год
2028 год
Российская Федерация
37.
13.060.45
13.060.50
17.240
Методика измерений объемной активности изотопов урана (238U, 234U, 235U) в пробах природных (пресных и минерализованных), технологических и сточных вод альфа-спектрометрическим методом с радиохимической подготовкой.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.40.2013.15389)
2027 год
2028 год
Российская Федерация
38.
13.060.45
13.060.50
17.240
Методика измерений объемной активности изотопов тория (228Тh, 230Тh, 232Тh, 227Тh) в пробах природных (пресных и минерализованных), технологических и сточных вод альфа-спектрометрическим методом с радиохимической подготовкой.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.40.2013.15392)
2024 год
2025 год
Российская Федерация
39.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
40.

Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15400) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
37
13.060.45
13.060.50
17.240
Радиохимиялық дайындығы бар альфа-спектрометрия әдісімен табиғи (тұщы және минералданған), технологиялық және сарқынды сулар сынамаларындағы уран (238U, 234U, 235U) изотоптарының көлемдік белсенділігін өлшеу әдістемесі. Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15389) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
38
13.060.45
13.060.50
17.240
Радиохимиялық дайындығы бар альфа-спектрометрия әдісімен табиғи (тұщы және минералданған), технологиялық және сарқынды сулар сынамаларындағы торий (228Тh, 230Тh, 232Тh, 227Тh) изотоптарының көлемдік белсенділігін өлшеу әдістемесі. Аттестатталған әдістеме негізінде (тізілімдегі нөмірі ФР.1.40.2013.15392) МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
39
13.060.50
Суларды сандық химиялық талдау. Потенциометрия әдісімен судағы рН-ты өлшеуді орындау әдістемесі.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:3:4.121-97 (тізілімдегі нөмірі KZ.07.00.01935-2014 от 24.01.2014) аттестатталған әдістемесі негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 1-кестесі І бөлімінің 1-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
40

Разработка ГОСТ на основе СТ РК ИСО 9297-2008 и СТ РК 1496-2006
позиция 10 раздела II таблицы 1
приложения № 3
2023 год
2024 год
Республика Казахстан
44.
13.060.50
Методика измерений массовой концентрации хлорит-иона, хлорат-иона и бромат-иона в питьевых и природных водах методом ионной хроматографии.
Разработка ГОСТ на основе МП УВК 1.106-2014 (номер в реестре ФР.1.31.2014.19047)
позиция 1 раздела V таблицы 1
приложения № 3
2027 год
2028 год
Российская Федерация
45.
13.060.50
Качество воды. Определение содержания свободного хлора и общего хлора. Титриметрический метод с применением N, N-диэтил-1,4-фенилендиамина. Разработка ГОСТ на основе СТБ ISO 7393-1-2011
позиции 2 и 3 раздела V таблицы 1
приложения № 3
2022 год
2024 год
Республика Беларусь
46.
13.060.50
Качество воды. Определение содержания свободного хлора и общего хлора. Колориметрический метод с применением N, N-диэтил-1,4-фенилендиамина для целей оперативного контроля.
Разработка ГОСТ на основе ISO 7393-2:2017
2022 год
2024 год
Республика Беларусь
47.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
48.
13.060.50
Качество воды. Определение содержания азота аммонийного. Ручной спектрометрический метод.
Разработка ГОСТ на основе СТБ 17.13.05-09-2009/
ISO 7150-1:1984
позиция 2 раздела VI
таблицы 1
приложения № 3
2022 год
2024 год
Республика Казахстан
49.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.03.2023 № 23 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
50.
13.060.50
Качество воды. Определение некоторых органических азотных и фосфорных соединений. Методы газовой хроматографии.
Разработка ГОСТ на основе СТБ ISO 10695-2007
позиции 3 и 19
раздела VI таблицы 1 приложения № 3
2022 год
2024 год
Республика Беларусь
51.

Судың сапасы. Құрамындағы хлоридті анықтау. ҚР СТ ИСО 9297-2008 және ҚР СТ 1496-2006 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 1-кестесі ІІ бөлімінің 10-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Қазақстан Республикасы
44
13.060.50
Иондық хроматография әдісімен ауыз суда және табиғи суларда хлорит-ионының, хлорат-ионының және бромат-ионының массалық шоғырлануын өлшеу әдістемесі.
МП УВК 1.106-2014 (тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2014.19047) негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 1-кестесі V бөлімінің 1-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
45
13.060.50
Судың сапасы. Құрамындағы бос хлорды және жалпы хлорды анықтау. N, N-диэтил-1,4-фенилендиамин қолданылатын титриметрия әдісі. БСТ ISO 7393-1-2011 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 1-кестесі V бөлімінің 2 және 3-позициялары
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
46
13.060.50
Судың сапасы. Құрамында бос хлордың және жалпы хлордың болуын анықтау. Жедел бақылау мақсаты үшін N, N-диэтил-1,4-фенилендиамин қолданылатын колориметриялық әдіс.
ISO 7393-2:2017 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
47
13.060.50
Ауыз су. Сынамаларды іріктеу орнында құрамындағы қалдық белсенді (жалпы) хлорды анықтау әдісі.
МЕМСТ Р 55683-2013 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
48
13.060.50
Судың сапасы. Құрамындағы аммоний азотын анықтау. Қолмен атқарылатын спектрометриялық әдіс.
БСТ 17.13.05-09-2009/ISO 7150-1:1984 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 1-кестесі VI бөлімінің 2-позициясы
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
49
13.060.50
13.060.60
Судың сапасы. Аммонийді анықтау. Дистилляциялау және титрлеу әдісі.
КМС ISO 5664:1999 және ҚР СТ ИСО 5664-2006 негізінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Қырғыз
Республикасы
50
13.060.50
Судың сапасы. Кейбір органикалық азот және форфор қосылыстарын анықтау. Газ-хроматография әдістері.
БСТ ISO 10695-2007 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 1-кестесі VI бөлімінің
3 және 19-позициялары
2018 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
51

13.060.50
Методика выполнения измерений массовой концентрации 2,4-Д, симазина, атразина, пропазина, прометрина в питьевых и природных водах методом высокоэффективной жидкостной хроматографии.
Разработка ГОСТ на основе МП УВК 1.31-2008 (номер в реестре ФР.1.31.2008.04833)
2026 год
2027 год
Российская Федерация
52.
13.060.50
Методика выполнения измерений массовой концентрации фосфорорганических и симм-триазиновых пестицидов в пробах питьевых, природных и сточных вод методом газовой хроматографии.

13.060.50
Тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен ауыз судағы және табиғи сулардағы 2,4-Д, симазиннің, атразиннің, пропазиннің, прометриннің массалық шоғырлануын өлшеуді орындау әдістемесі.
МП УВК 1.31-2008 (тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2008.04833) незігінде МЕМСТ әзірлеу
2018 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
52
13.060.50
Газ-хроматография әдісімен ауыз су, табиғи және сарқынды сулар сынамаларындағы фосфорорганикалық және симм-триазиндік пестицидтердің массалық шоғырлануын өлшеуді орындау әдістемесі.