О классификаторе языков
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 сентября 2019 года № 152
В соответствии c пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый классификатор языков (далее – классификатор).
2. Включить классификатор в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
классификатор применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений классификатора является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 10 сентября 2019 г. № 152
КЛАССИФИКАТОР языков
I. Детализированные сведения из классификатора
Буквенный код
Цифровой код
Наименование на русском языке
Наименование на английском языке
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
aa
aar
афа
068
афарский
Afar
ab
abk
абх
010
абхазский
Abkhazian
ae
ave
аве
016
авестийский
Avestan
af
afr
афр
070
африкаанс
Afrikaans
ak
aka
ака
027
акан
Akan
am
amh
амх
040
амхарский
Amharic
an
arg
арагонский
Aragonese
ar
ara
ара
050
арабский
Arabic
as
asm
аса
060
ассамский
Assamese
av
ava
ава
014
аварский
Avaric
ay
aym
айм
026
аймара
Aymara
az
aze
азе
025
азербайджанский
Azerbaijani
ba
bak
баш
086
башкирский
Bashkir
be
bel
бел
090
белорусский
Belarusian
bg
bul
бол
115
болгарский
Bulgarian
bh
bih
бих
110
бихарские языки
Bihari languages
bi
bis
бис
107
бислама
Bislama
bm
bam
бам
080
бамбара
Bambara
bn
ben
бен
100
бенгальский
Bengali
bo
bod/tib
тиб
680
тибетский
Tibetan
br
bre
бре
120
бретонский
Breton
bs
bos
боснийский
Bosnian
ca
cat
кат
290
каталанский
Catalan; Valencian
ce
che
чеч
785
чеченский
Chechen
ch
cha
чам
782
чаморро
Chamorro
co
cos
кос
334
корсиканский
Corsican
cr
cre
кри
343
кри
Cree
cs
cze/ces
чеш
790
чешский
Czech
cu
chu
цер
777
церковнославянский (старославянский)
Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
cv
chv
чув
795
чувашский
Chuvash
cy
cym/wel
вал
130
валлийский
Welsh
da
dan
дат
178
датский
Danish
de
deu/ger
нем

Тілдердің сыныптауышы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық шарттың № 3 қосымшасы) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-ақпараттық жүйесі туралы қағиданы басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған тілдердің сыныптауышы (бұдан әрі - сыныптауыш) бекітілсін.
2. Сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-ақпараттық жүйесіне енгізілсін.
3. Мынадай:
Сыныптауыштың осы Шешім күшіне енгізілген күннен бастап қолданылады;
сыныптауыштың кодтық белгіленімін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестерді іске асыру кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 152 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Тілдердің СЫНЫПТАУЫШЫ
І. Сыныптауыштан ізеуірттелген мәліметтер
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
aa
aar
афа
068
афарский
Afar
ab
abk
абх
010
абхазский
Abkhazian
ae
ave
аве
016
авестийский
Avestan
af
afr
афр
070
африкаанс
Afrikaans
ak
aka
ака
027
акан
Akan
am
amh
амх
040
амхарский
Amharic
an
arg
арагонский
Aragonese
ar
ara
ара
050
арабский
Arabic
as
asm
аса
060
ассамский
Assamese
av
ava
ава
014
аварский
Avaric
ay
aym
айм
026
аймара
Aymara
az
aze
азе
025
азербайджанский
Azerbaijani
ba
bak
баш
086
башкирский
Bashkir
be
bel
бел
090
белорусский
Belarusian
bg
bul
бол
115
болгарский
Bulgarian
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
bh
bih
бих
110
бихарские языки
Bihari languages
bi
bis
бис
107
бислама
Bislama
bm
bam
бам
080
бамбара
Bambara
bn
ben
бен
100
бенгальский
Bengali
bo
bod/tib
тиб
680
тибетский
Tibetan
br
bre
бре
120
бретонский
Breton
bs
bos
боснийский
Bosnian
ca
cat
кат
290
каталанский
Catalan; Valencian
ce
che
чеч
785
чеченский
Chechen
ch
cha
чам
782
чаморро
Chamorro
co
cos
кос
334
корсиканский
Corsican
cr
cre
кри
343
кри
Cree
cs
cze/ces
чеш
790
чешский
Czech
cu
chu
цер
777
церковнославянский (старославянский)
Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
cv
chv
чув
795
чувашский
Chuvash
cy
cym/wel
вал
130
валлийский
Welsh
da
dan
дат
178
датский
Danish
de
deu/ger
нем

481
немецкий
German
dv
div
див
180
дивехи (мальдивский)
Divehi; Dhivehi; Maldivian
dz
dzo
дзо
183
дзонг-кэ
Dzongkha
ee
ewe
эве
820
эве
Ewe
el
ell/gre
гре
157
греческий (новогреческий)
Greek, Modern
en
eng
анг
045
английский
English
eo
epo
эсп
845
эсперанто
Esperanto
es
spa
исп
230
испанский
Spanish; Castilian
et
est
эст
850
эстонский
Estonian
eu
eus/baq
бак
085
баскский
Basque
fa
fas/per
пер
535
персидский
Persian
ff
ful
фул
752
фула
Fulah
fi
fin
фин
740
финский (suomi)
Finnish
fj
fij
фид
737
фиджи
Fijian
fo
fao
фар
735
фарерский
Faroese
fr
fra/fre
фра
745
французский
French
fy
fry
фри
750
фризский
Western Frisian
ga
gle
ирл
220
ирландский
Irish
gd
gla
гэл
170
гэльский
Gaelic; Scottish Gaelic
gl
glg
гал
147
галисийский
Galician
gn
grn
гуа
160
гуарани
Guarani
gu
guj
гуд
165
гуджарати
Gujarati
gv
glv
мэн
469
мэнский (мэнкский)
Manx
ha
hau
хау
761
хауса
Hausa
he
heb
ивр
198
иврит
Hebrew
hi
hin
хин
770
хинди
Hindi
ho
hmo
хмо
772
хиримоту
Hiri Motu
hr
hrv
вен
133
хорватский
Croatian
ht
hat
гаитянский креольский язык
Haitian; Haitian Creole
hu
hun
вен
133
венгерский
Hungarian
hy
hye/arm
арм
055
армянский
Armenian
hz
her
гер
149
гереро
Herero
ia
ina
ина
215
интерлингва
Interlingua (International Auxiliary Language Association)
id
ind
инд
210
индонезийский
Indonesian
ie
ile
ине
216
интерлингве
Interlingue; Occidental
ig
ibo
ибо
199
игбо
Igbo
ii
iii
носу
Sichuan Yi; Nuosu
ik
ipk
инп
218
инупиак
Inupiaq
io
ido
идо
Ido
is
isl/ice
исл
225
исландский
Icelandic
it
ita
ита
235
итальянский
Italian
iu
iku
инк
217
инуктитут
Inuktitut
ja
jpn
япо
870
японский
Japanese
jv
jav
ява
860
яванский
Javanese
ka
kat/geo
гру
158
грузинский
Georgian
kg
kon
кон
326
конго
Kongo
ki
kik
кик
302
кикуйю
Kikuyu; Gikuyu
kj
kua
кия
303
киньяма
Kuanyama; Kwanyama
kk
kaz
каз
255
казахский
Kazakh
kl
kal
кал
260
гренландский
Kalaallisut; Greenlandic
km
khm
кхм
360
кхмерский
Central Khmer
kn
kan
кан
265
каннада
Kannada
ko
kor
коо
330
корейский
Korean
kr
kau
кау
267
канури
Kanuri
ks
kas
каш
294
кашмири
Kashmiri
ku
kur
кур
350
курдский
Kurdish
kv
kom
кои
320
коми
Komi
kw
cor
кор
332
корнский
Cornish
ky
kir
кир/кыр
305
кыргызский
Kirghiz; Kyrgyz
la
lat
лат
380
латинский
Latin
lb
ltz
ган
148
люксембургский
Luxembourgish; Letzeburgesch
lg
lug
ган
148
ганда
Ganda
li
lim
лимбургский
Limburgan; Limburger; Limburgish
ln
lin
лин
395
лингала
Lingala
lo
lao
лао
375
лаосский
Lao
lt
lit
лит
400
литовский
Lithuanian
lu
lub
луб
404
луба-катанга
Luba-Katanga
lv
lav
лаш
385
латышский
Latvian
mg
mlg
млг
418
малагасийский
Malagasy
mh
mah
маш
446
маршалльский
Marshallese
mi
mao/mri
мао
437
маори
Maori
mk
mkd/mac
маа
415
македонский
Macedonian
ml
mal
мал
425
малаялам
Malayalam
mn
mon
мон
463
монгольский
Mongolian
mo
mol
мол
460
молдавский
Moldavian; Moldovan
mr
mar
мар
440
маратхи
Marathi
ms
msa/may
маз

481
немецкий
German
dv
div
див
180
дивехи (мальдивский)
Divehi; Dhivehi; Maldivian
dz
dzo
дзо
183
дзонг-кэ
Dzongkha
ee
ewe
эве
820
эве
Ewe
el
ell/gre
гре
157
греческий (новогреческий)
Greek, Modern
en
eng
анг
045
английский
English
eo
epo
эсп
845
эсперанто
Esperanto
es
spa
исп
230
испанский
Spanish; Castilian
et
est
эст
850
эстонский
Estonian
eu
eus/baq
бак
баскский
Basque
fa
fas/per
пер
535
персидский
Persian
ff
ful
фул
752
фула
Fulah
fi
fin
фин
740
финский (suomi)
Finnish
fj
fij
фид
737
фиджи
Fijian
fo
fao
фар
735
фарерский
Faroese
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
fr
fra/fre
фра
745
французский
French
fy
fry
фри
750
фризский
Western Frisian
ga
gle
ирл
220
ирландский
Irish
gd
gla
гэл
170
гэльский
Gaelic; Scottish Gaelic
gl
glg
гал
147
галисийский
Galician
gn
grn
гуа
160
гуарани
Guarani
gu
guj
гуд
165
гуджарати
Gujarati
gv
glv
мэн
469
мэнский (мэнкский)
Manx
ha
hau
хау
761
хауса
Hausa
he
heb
ивр
198
иврит
Hebrew
hi
hin
хин
770
хинди
Hindi
ho
hmo
хмо
772
хиримоту
Hiri Motu
hr
hrv
вен
133
хорватский
Croatian
ht
hat
гаитянский креольский язык
Haitian; Haitian Creole
hu
hun
вен
133
венгерский
Hungarian
hy
hye/arm
арм
055
армянский
Armenian
hz
her
гер
149
гереро
Herero
ia
ina
ина
215
интерлингва
Interlingua (International Auxiliary Language Association)
id
ind
инд
210
индонезийский
Indonesian
ie
ile
ине
216
интерлингве
Interlingue; Occidental
ig
ibo
ибо
199
игбо
Igbo
ii
iii
носу
Sichuan Yi; Nuosu
ik
ipk
инп
218
инупиак
Inupiaq
io
ido
идо
Ido
is
isl/ice
исл
225
исландский
Icelandic
it
ita
ита
235
итальянский
Italian
iu
iku
инк
217
инуктитут
Inuktitut
ja
jpn
япо
870
японский
Japanese
jv
jav
ява
860
яванский
Javanese
ka
kat/geo
гру
158
грузинский
Georgian
kg
kon
кон
326
конго
Kongo
ki
kik
кик
302
кикуйю
Kikuyu; Gikuyu
kj
kua
кия
303
киньяма
Kuanyama; Kwanyama
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
kk
kaz
каз
255
казахский
Kazakh
kl
kal
кал
260
гренландский
Kalaallisut; Greenlandic
km
khm
кхм
360
кхмерский
Central Khmer
kn
kan
кан
265
каннада
Kannada
ko
kor
коо
330
корейский
Korean
kr
kau
кау
267
канури
Kanuri
ks
kas
каш
294
кашмири
Kashmiri
ku
kur
кур
350
курдский
Kurdish
kv
kom
кои
320
коми
Komi
kw
cor
кор
332
корнский
Cornish
ky
kir
кир/кыр
305
кыргызский
Kirghiz; Kyrgyz
la
lat
лат
380
латинский
Latin
lb
ltz
ган
148
люксембургский
Luxembourgish; Letzeburgesch
lg
lug
ган
148
ганда
Ganda
li
lim
лимбургский
Limburgan; Limburger; Limburgish
ln
lin
лин
395
лингала
Lingala
lo
lao
лао
375
лаосский
Lao
lt
lit
лит
400
литовский
Lithuanian
lu
lub
луб
404
луба-катанга
Luba-Katanga
lv
lav
лаш
385
латышский
Latvian
mg
mlg
млг
418
малагасийский
Malagasy
mh
mah
маш
446
маршалльский
Marshallese
mi
mao/mri
мао
437
маори
Maori
mk
mkd/mac
маа
415
македонский
Macedonian
ml
mal
мал
425
малаялам
Malayalam
mn
mon
мон
463
монгольский
Mongolian
mo
mol
мол
460
молдавский
Moldavian; Moldovan
mr
mar
мар
440
маратхи
Marathi
ms
msa/may
маз

420
малайский
Malay
mt
mlt
млт
430
мальтийский
Maltese
my
mya/bur
бир
105
бирманский
Burmese
na
nau
нау
472
науру
Nauru
nb
nob
букмол
Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
nd
nde
нде
473
ндебеле
Ndebele, North; North Ndebele
ne
nep
неп
485
непальский
Nepali
ng
ndo
нду
475
ндунга
Ndonga
nl
nld/dut
нид
495
нидерландский (голландский)
Dutch; Flemish
nn
nno
нно
513
нюнорск (новонорвежский)
Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
no
nor
нор
506
норвежский
Norwegian
nr
nbl
нбл
474
ндебеле южный
Ndebele, South; South Ndebele
nv
nav
нав
470
навахо
Navajo; Navaho
ny
nya
нян
510
ньянджа
Chichewa; Chewa; Nyanja
oc
oci
окс
517
окситанский
Occitan (post 1500); Provençal
oj
oji
одж
515
оджибве
Ojibwa
om
orm
орм
522
оромо
Oromo
or
ori
ори
520
ория
Oriya
os
oss
ост
524
осетинский
Ossetian; Ossetic
pa
pan
пан
530
пенджабский
Panjabi; Punjabi
pi
pli
пли
527
пали
Pali
pl
pol
пол
540
польский
Polish
ps
pus
пуш
550
пушту
Pushto; Pashto
pt
por
пор
545
португальский
Portuguese
qu
que
кеч
300
кечуа
Quechua
rm
roh
peт
560
ретороманский
Romansh
rn
run
рун
567
рунди
Rundi
ro
ron/rum
рум
565
румынский
Romanian; Moldavian; Moldovan
ru
rus
рус
570
русский
Russian
rw
kin
кин
304
руанда
Kinyarwanda
sa
san
сан
581
санскрит
Sanskrit
sc
srd
срд
583
сардинский
Sardinian
sd
snd
снд
600
синдхи
Sindhi
se
sme
северносаамский
Northern Sami
sg
sag
саг
579
санго
Sango
si
sin
син
599
сингальский
Sinhala; Sinhalese
sk
slk/slo
сло
605
словацкий
Slovak
sl
slv
слв
610
словенский
Slovenian
sm
smo
смо
578
самоанский
Samoan
sn
sna
шон
807
шона
Shona
so
som
сом
615
сомали
Somali
sq
alb/sqi
алб
030
албанский
Albanian
sr
srp
скр
595
сербский
Serbian
ss
ssw
сва
584
свази
Swati
st
sot
сот
618
сото южный
Sotho, Southern
su
sun
сун
633
сунданский
Sundanese
sv
swe
шве
805
шведский
Swedish
sw
swa
суа
631
суахили
Swahili
ta
tam
там
655
тамильский
Tamil
te
tel
тел
675
телугу
Telugu
tg
tgk
тад
640
таджикский
Tajik
th
tha
таи
645
тайский
Thai
ti
tir
тир
683
тигринья
Tigrinya
tk
tuk
тук
695
туркменский
Turkmen
tl
tgl
таг
636
тагальский
Tagalog
tn
tsn
тсн
688
тсвана
Tswana
to
ton
тон
686
тонганский
Tonga (Tonga Islands)
tr
tur
тур
693
турецкий
Turkish
ts
tso
тсо
689
тсонга
Tsonga
tt
tat
тар
660
татарский
Tatar
tw
twi
тви
670
тви
Twi
ty
tah
тая
647
таитянский
Tahitian
ug
uig
уйг
715
уйгурский
Uighur; Uyghur
uk
ukr
укр
720
украинский
Ukrainian
ur
urd
урд
730
урду
Urdu
uz
uzb
узб
710
узбекский
Uzbek
ve
ven
вед
134
венда
Venda
vi
vie
вье
140
вьетнамский
Vietnamese
vo
vol
вол
137
волапюк
Volapük
wa
wln
валлонский
Walloon
wo
wol
воф
138
волоф
Wolof
xh
xho
коа
340
коса
Xhosa
yi
yid
иди
202
идиш
Yiddish
yo
yor
йор
245
йоруба
Yoruba
za
zha
чжу

420
малайский
Malay
mt
mlt
млт
430
мальтийский
Maltese
my
mya/bur
бир
105
бирманский
Burmese
na
nau
нау
472
науру
Nauru
nb
nob
букмол
Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
nd
nde
нде
473
ндебеле
Ndebele, North; North Ndebele
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
ne
nep
неп
485
непальский
Nepali
ng
ndo
нду
475
ндунга
Ndonga
nl
nld/dut
нид
495
нидерландский (голландский)
Dutch; Flemish
nn
nno
нно
513
нюнорск (новонорвежский)
Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
no
nor
нор
506
норвежский
Norwegian
nr
nbl
нбл
474
ндебеле южный
Ndebele, South; South Ndebele
nv
nav
нав
470
навахо
Navajo; Navaho
ny
nya
нян
510
ньянджа
Chichewa; Chewa; Nyanja
oc
oci
окс
517
окситанский
Occitan (post 1500); Provençal
oj
oji
одж
515
оджибве
Ojibwa
om
orm
орм
522
оромо
Oromo
or
ori
ори
520
ория
Oriya
os
oss
ост
524
осетинский
Ossetian; Ossetic
pa
pan
пан
530
пенджабский
Panjabi; Punjabi
pi
pli
пли
527
пали
Pali
pl
pol
пол
540
польский
Polish
ps
pus
пуш
550
пушту
Pushto; Pashto
pt
por
пор
545
португальский
Portuguese
qu
que
кеч
300
кечуа
Quechua
rm
roh
peт
560
ретороманский
Romansh
rn
run
рун
567
рунди
Rundi
ro
ron/rum
рум
565
румынский
Romanian; Moldavian; Moldovan
ru
rus
рус
570
русский
Russian
rw
kin
кин
304
руанда
Kinyarwanda
sa
san
сан
581
санскрит
Sanskrit
sc
srd
срд
583
сардинский
Sardinian
sd
snd
снд
600
синдхи
Sindhi
se
sme
северносаамский
Northern Sami
sg
sag
саг
579
санго
Sango
si
sin
син
599
сингальский
Sinhala; Sinhalese
sk
slk/slo
сло
605
словацкий
Slovak
sl
slv
слв
610
словенский
Slovenian
sm
smo
смо
578
самоанский
Samoan
sn
sna
шон
807
шона
Shona
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
so
som
сом
615
сомали
Somali
sq
alb/sqi
алб
030
албанский
Albanian
sr
srp
скр
595
сербский
Serbian
ss
ssw
сва
584
свази
Swati
st
sot
сот
618
сото южный
Sotho, Southern
su
sun
сун
633
сунданский
Sundanese
sv
swe
шве
805
шведский
Swedish
sw
swa
суа
631
суахили
Swahili
ta
tam
там
655
тамильский
Tamil
te
tel
тел
675
телугу
Telugu
tg
tgk
тад
640
таджикский
Tajik
th
tha
таи
645
тайский
Thai
ti
tir
тир
683
тигринья
Tigrinya
tk
tuk
тук
695
туркменский
Turkmen
tl
tgl
таг
636
тагальский
Tagalog
tn
tsn
тсн
688
тсвана
Tswana
to
ton
тон
686
тонганский
Tonga (Tonga Islands)
tr
tur
тур
693
турецкий
Turkish
ts
tso
тсо
689
тсонга
Tsonga
tt
tat
тар
660
татарский
Tatar
tw
twi
тви
670
тви
Twi
ty
tah
тая
647
таитянский
Tahitian
ug
uig
уйг
715
уйгурский
Uighur; Uyghur
uk
ukr
укр
720
украинский
Ukrainian
ur
urd
урд
730
урду
Urdu
uz
uzb
узб
710
узбекский
Uzbek
ve
ven
вед
134
венда
Venda
vi
vie
вье
140
вьетнамский
Vietnamese
vo
vol
вол
137
волапюк
Volapük
wa
wln
валлонский
Walloon
wo
wol
воф
138
волоф
Wolof
xh
xho
коа
340
коса
Xhosa
yi
yid
иди
202
идиш
Yiddish
yo
yor
йор
245
йоруба
Yoruba
Әріптік код
Цифрлық код
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
альфа-2
альфа-3
альфа-3 (кир.)
so
som
сом
615
сомали
Somali
za
zha
чжу

добавление, изменение или исключение позиций классификатора выполняется оператором по мере внесения изменений в международные стандарты ISO 639-1:2002 "Коды для представления названий языков. Часть 1: Двухбуквенный код Alpha-2", ISO 639-2:1998 "Коды для представления названий языков. Часть 2: Трехбуквенный код Alpha-3" и ГОСТ 7.75-97 "Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу. Коды наименований языков"
19
Структура
информация о структуре классификатора (состав полей классификатора, области их значений и правила формирования) приведена в разделе III настоящего классификатора
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из классификатора относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра

Сыныптауышқа позициялар қосуды, оны өзгертуді немесе алып тастауды оператор ISO 639-1:2002 "Тілдердің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 1 -бөлім: Alpha-2 екі әріптік коды", ISO 639-2:1998 "Тілдердің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 2 -бөлім: Alpha-3 үш әріптік коды" және МЕМСТ 7.75-97 "Ақпарат, кітапхана және баспа істері бойынша стандарттар жүйесі. Тіл атауларының кодтары" халықаралық стандарттарына өзгерістер енгізілуіне қарай орындайды.
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы туралы ақпарат (сыныптауыш жолақтарының құрамы, олардың мәнінің саласы және қалыптастыру қағидасы) осы сыныптауыштың ІІІ бөлімінде келтірілген
20
Деректер құпиялығының дәрежесі
Сыныптауыштан алынған мәлімет ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі

по мере внесения изменений в международные стандарты ISO 639-1:2002 "Коды для представления названий языков. Часть 1: Двухбуквенный код Alpha-2", ISO 639-2:1998 "Коды для представления названий языков. Часть 2: Трехбуквенный код Alpha-3" и ГОСТ 7.75-97 "Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу. Коды наименований языков", но не чаще 1 раза в год
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из классификатора приведены в разделе I настоящего классификатора
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры классификатора

ISO 639-1:2002 "Тілдердің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 1 –бөлім: Alpha-2 екі әріптік коды", ISO 639-2:1998 "Тілдердің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 2 –бөлім: Alpha-3 үш әріптік коды" және МЕМСТ 7.75-97 "Ақпарат, кітапхана және баспа істері бойынша стандарттар жүйесі. Тіл атауларының кодтары" халықаралық стандарттарына өзгерістер енгізілуіне қарай, бірақ жылына 1 реттен жиі емес
22
Өзгерістер
-
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған егжей-тегжейлі мәліметке сілтеме
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған егжей-тегжейлі мәлімет осы сыныптауыштың І бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған мәліметті ұсыну әдісі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталындағы жарияланымдар
ІІІ. Сыныптауыш құрылымының сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав классификатора, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения из классификатора языков
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
2-буквенный код языка (альфа-2)
нормализованная строка символов.
Шаблон: [a-z]{2}
2-буквенный код языка в соответствии
с ISO 639-1:2002 "Коды для представления названий языков. Часть 1: Двухбуквенный код Alpha-2"
1
1.2. 3-буквенный код языка (альфа-3)
нормализованная строка символов.
Шаблон: [a-z]{3}
3-буквенный код языка в соответствии
с ISO 639-2:1998 "Коды для представления названий языков. Часть 2: Трехбуквенный код Alpha-3"
0..*
1.3. 3-буквенный код языка (альфа-3, кириллица)
нормализованная строка символов.
Шаблон: [а-я]{3}
3-буквенный код языка на основе кириллического алфавита в соответствии
с ГОСТ 7.75-97
0..*
1.4. Цифровой код языка
нормализованная строка символов.
Шаблон: d{3}
цифровой код языка в соответствии
с ГОСТ 7.75-97
0..*
1.5. Наименование на русском языке
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.6. Наименование на английском языке
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде словосочетания на английском языке
1

1. Осы бөлім сыныптауыштың құрылымын және деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидасын айқындайды.
2. Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай жолақтар (бағаналар) қалыптастырылады:
"деректеменің атауы" - деректеменің реттік нөмірі және тұрақты қалыптасқан немесе ресми түрде сөзбен белгіленімі;
"деректеме мәнінің саласы" - деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидасы" - деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидасын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәнін сөзбен сипаттау;
"көптігі" - деректеменің көптігі (деректеменің міндеттілігі (опциялығы) және ықтимал қайталаудың саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көп екендігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n - деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n < 1);
1..* - деректеме міндетті, шектеусіз қайталана алады;
n..* - деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (n > 1);
n..m - деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен асырмай қайталануға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опциялы, қайталауға жол берілмейді;
0..* - деректеме опциялы, шектеусіз қайталана алады;
0.. m - деректеме опциялы, m реттен асырмай қайталана алады (m > 1);
Кесте
Сыныптауыштың құрылымы және деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары
Көп.
1.Тілдер сыныптауышынан мәліметтер
салынған деректемелер мәнінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1.тілдің 2 әріптік коды (альфа-2)
символдардың нормаланған жолы
Шаблон: [a-z] {2}
ISO 639-1:2002 "Тілдердің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 1 -бөлім: Alpha-2 екі әріптік кодына" сәйкес тілдің 2 әріптік коды
1
1.2. тілдің 3 әріптік коды (альфа-3)
символдардың нормаланған жолы.
Шаблон: [a-z] {3}
ISO 639-2:1998 "Тілдердің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 2 -бөлім: Alpha-3 үш әріптік кодына" сәйкес тілдің 3 әріптік коды
0..*
1.3. тілдің 3 әріптік коды (альфа-3, кириллица)
символдардың нормаланған жолы.
Шаблон: [a-z] {3}
МЕМСТ 7.75-97 стандартына сәйкес кириллица алфавиті негізіндегі тілдің 3 әріптік коды
0..*
1.4.Тілдің цифрлық коды
символдардың нормаланған жолы.
Шаблон: / d {3}
МЕМСТ 7.75-97 стандартына сәйкес тілдің цифрлық коды
0..*
1.5.Орыс тіліндегі атауы
символдардың жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы 1000
атау орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1
1.6.Ағылшын тіліндегі атауы
символдардың жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы 1000
атау ағылшын тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1

1.7. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.7.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза. Значение реквизита указывается в формате YYYY-MM-DD
1
1.7.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.7.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии
с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.7.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.7.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза.
Значение реквизита указывается в формате YYYY-MM-DD
1
1.7.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза. Значение реквизита указывается в формате YYYY-MM-DD
0..1
1.7.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.7.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии
с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.7.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.7.4.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза.
Значение реквизита указывается в формате YYYY-MM-DD
1

1.7. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәнінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.7.1. Қолданысы басталатын күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 стандартына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталған күнге сәйкес келеді. Деректеменің мәні ҮҮҮҮ-ММ-DD форматында көрсетіледі
1
1.7.2. Қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәлімет
салынған деректемелер мәнінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.7.2.1. Актінің түрі
символдардың нормаланған жолы
Шаблон: / d {5}
Халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгіленім
1
1.7.2.2. Актінің нөмірі
символдардың жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең үлкен ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.7.2.3. Актінің күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 стандартына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі қабылданған күнге сәйкес келеді. Деректеменің мәні ҮҮҮҮ-ММ-DD форматында көрсетіледі
1
1.7.3. Қолданысы аяқталатын күн
МЕМСТ ИСО 8601-2001 стандартына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы аяқталатын күнге сәйкес келеді. Деректеменің мәні ҮҮҮҮ-ММ-DD форматында көрсетіледі
0..1
1.7.4. Қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәлімет
салынған деректемелер мәнінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.7.4.1. Актінің түрі
символдардың нормаланған жолы
Шаблон: / d {5}
Халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгіленім
1
1.7.4.2. Актінің нөмірі
символдардың жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.7.4.3. Актінің күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 стандартына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі қабылданған күнге сәйкес келеді. Деректеменің мәні ҮҮҮҮ-ММ-DD форматында көрсетіледі.
1