О нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 сентября 2019 года № 165.
Сноска. Решение с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.10.2022 № 139 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Коллегия Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) в соответствии с подпунктом 3 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Протокол), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), рассмотрела вопрос о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках по делу № 22-2018/Д-01, возбужденному 30 июля 2018 г. в связи с поступившими от Министерства национальной экономики Республики Казахстан материалами, представленными письмом от 22 декабря 2017 г. № 35-7/649-И и прилагаемым к нему заявлением товарищества с ограниченной ответственностью "Scuderia" (далее соответственно – обращение, заявитель), в отношении общества с ограниченной ответственностью "Медицинская компания" (121108, Российская Федерация, г. Москва, ул. Ивана Франко, д. 4, корп. 1, офис 45, ИНН 7731585774) (далее – ООО "Медицинская компания"), закрытого акционерного общества "Дельрус" (620086, Российская Федерация, г. Екатеринбург, ул. Посадская, д. 23, ИНН 6662068795) (далее – ЗАО "Дельрус"), входящих в одну группу лиц (далее – субъект рынка "Дельрус"), товарищества с ограниченной ответственностью "Дельрус РК" (010000, Республика Казахстан, г. Астана, р-н Сарыарка, пер. Шынтас, д. 2/1, БИН 080740011581) (далее – ТОО "Дельрус РК"), должностных лиц: генерального директора ЗАО "Дельрус" Новикова А.И., генерального директора ООО "Медицинская компания" Арендарчука О.А. и генерального директора ТОО "Дельрус РК" Бурдина В.В., по признакам нарушения пунктов 1 и 35 статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор).
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел 22 января 2019 г. председателем комиссии по рассмотрению дела – директором Департамента антимонопольного регулирования Комиссии (далее – Департамент) Сушкевичем А.Г. объявлено об окончании рассмотрения дела в присутствии:
членов комиссии по рассмотрению дела:
заместителя председателя комиссии по рассмотрению дела – заместителя директора Департамента Калиева А.А.;
заместителя начальника отдела рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента Жусупбековой Ш.Т.;
советника отдела рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента Иманбека Б.Т.;
ответчиков (их представителей):

Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 17 қыркүйектегі № 165 шешімі
Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (бұдан әрі – Хаттама) (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 10-тармағының 3) тармақшасына, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің (бұдан әрі – Істерді қарау тәртібі) 44 және 45-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінен келіп түскен, 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 35-7/649-И хатпен ұсынылған материалдарға және оған қоса берілген "Scuderia" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 76-бабының 1 және 35-тармақтарын бұзу белгілері бойынша бір тұлғалар тобына (бұдан әрі – "Дельрус" нарық субъектісі) кіретін "Медицинская компания" жауапкершілігі шектеулі қоғамына (121108, Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Иван Франко көшесі, 4-үй, 1-корп., 45-офис, СЖН 7731585774) (бұдан әрі – "Медицинская компания" ЖШҚ), "Дельрус" жабық акционерлік қоғамына (620086, Ресей Федерациясы, Екатеринбург қаласы, Посадская көшесі, 23-үй, СЖН 6662068795) (бұдан әрі – "Дельрус" ЖАҚ), "Дельрус ҚР" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Шынтас келтекөшесі, 2/1-үй, БСН 080740011581) (бұдан әрі – "Дельрус ҚР" ЖШС), лауазымды адамдарға: "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры А.И. Новиковқа, "Медицинская компания" ЖШҚ-ның бас директоры О.А. Арендарчукқа және "Дельрус ҚР" ЖШС-ның бас директоры В.В. Бурдинге қатысты арызына (бұдан әрі тиісінше – арыз иесі, жолданым) байланысты 2018 жылғы 30 шілдеде қозғалған № 22-2018/Д-01 іс бойынша трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларының бұзылғаны туралы мәселені қарады.
2019 жылғы 22 қаңтарда Істерді қарау тәртібінің 23-тармағына сәйкес істі қарау жөніндегі комиссияның төрағасы – Комиссияның Монополияға қарсы реттеу департаментінің (бұдан әрі – Департамент) директоры А.Г. Сушкевич мыналардың:
істі қарау жөніндегі комиссияның мүшелері:
істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары – Департамент директорының орынбасары А.А. Қалиевтің;
Департаменттің бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу туралы істерді қарау бөлімі бастығының орынбасары Ш.Т. Жүсіпбекованың;
Департаменттің бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу туралы істерді қарау бөлімінің кеңесшісі Б.Т. Иманбектің;
жауапкерлер (олардың өкілдері):

Банных Е.С., представителя ЗАО "Дельрус" по доверенности от 29 июня 2018 г. № 4125;
Лихачевой Н.М., представителя ООО "Медицинская компания" по доверенности от 8 августа 2018 г. № 281;
Власовой О.Б. и Мухамедиевой Э.Ф., представителей ТОО "Дельрус РК" по доверенностям от 9 августа 2018 г. № 23 и 24 и от 10 января 2019 г. № 5 и 6;
представителей Федеральной антимонопольной службы:
Нестеренко М.М., начальника отдела расследований на товарных рынках Управления по борьбе с картелями;
Михайловой А.П., ведущего специалиста-эксперта отдела экономической интеграции со странами СНГ Управления международного экономического сотрудничества.
В соответствии с пунктом 58 Протокола в Комиссию поступило обращение (вх. № 618 от 17 января 2018 г.), указывающее на возможное наличие в действиях (бездействии) общества с ограниченной ответственностью "Дельрус" (далее – ООО "Дельрус"), хозяйствующего субъекта Российской Федерации, признаков нарушения пункта 1 статьи 76 Договора, выразившегося, по мнению заявителя, в необоснованном отказе либо уклонении от заключения договора с заявителем, хозяйствующим субъектом Республики Казахстан, на предоставление услуги по калибровке ультразвукового датчика к аппарату для неинвазивного определения степени фиброза печени FibroScan 502 TOUCH (производство Echosens (Франция), регистрационное удостоверение № РЗР 2015/2622 от 27 апреля 2015 г., срок действия не ограничен) (далее – аппарат FibroScan).
По результатам рассмотрения обращения, а также полученной в ходе его рассмотрения информации (документов и иных материалов) в связи с наличием возможных признаков нарушения пункта 1 статьи 76 Договора Комиссия в соответствии с Протоколом, Порядком рассмотрения заявлений (материалов) о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 97 (далее – Порядок рассмотрения заявлений), Порядком проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98 (далее – Порядок проведения расследования), и пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2013 г. № 112 "О реализации статьи 29 Соглашения о единых принципах и правилах конкуренции от 9 декабря 2010 года" вынесла определение о проведении расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 28 февраля 2018 г. № 22-08/МА-1.
Уполномоченные органы государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики (Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Республики Армения, Министерство антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Государственное агентство антимонопольного регулирования при Правительстве Кыргызской Республики, Федеральная антимонопольная служба), представили в Комиссию в соответствии с пунктом 13 Порядка рассмотрения заявлений предложения о кандидатурах ответственных за взаимодействие с Комиссией сотрудников при проведении ею расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках.

2018 жылғы 29 маусымдағы № 4125 сенімхат бойынша "Дельрус" ЖАҚ-тың өкілі Е.С. Банныхтың;
2018 жылғы 8 тамыздағы № 281 сенімхат бойынша "Медицинская компания" ЖШҚ-ның өкілі Н.М. Лихачеваның;
2018 жылғы 9 тамыздағы № 23 және 24, 2019 жылғы 10 қаңтардағы № 5 және 6 сенімхаттар бойынша "Дельрус ҚР" ЖШС-ның өкілдері О.Б. Власова мен Э.Ф. Мухамедиеваның;
Федералдық монополияға қарсы қызметтің өкілдері:
Картелдермен күрес басқармасы тауар нарықтарындағы тергеп-тексерулер бөлімінің бастығы М.М. Нестеренконың;
Халықаралық экономикалық ынтымақтастық басқармасы ТМД елдерімен экономикалық интеграция бөлімінің жетекші маман-сарапшысы А.П. Михайлованың қатысуымен істі қараудың аяқталғанын жариялады.
Хаттаманың 58-тармағына сәйкес Комиссияға жолданым (2018 жылғы 17 қаңтардағы кіріс № 618) келіп түсіп, онда арыз иесінің пікірі бойынша, Ресей Федерациясының шаруашылық жүргізуші субъектісі "Дельрус" жауапкершілігі шектеулі қоғамының (бұдан әрі – "Дельрус" ЖШҚ) әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) арыз иесімен, Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектісімен бауыр фиброзының дәрежесін инвазивтік емес жолмен айқындауға арналған FibroScan 502 TOUCH Echosens өндірісі (Франция), 2015 жылғы 27 сәуірдегі № РЗР 2015/2622 тіркеу куәлігі, қолданылу мерзімі шектелмеген) аппаратқа (бұдан әрі – FibroScan аппараты) ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсыну шартын жасасудан негізсіз бас тартудан не жалтарудан көрінген, Шарттың 76-бабының 1-тармағын бұзу белгілерінің ықтимал болуы көрсетілген.
Комиссия Шарттың 76-бабының 1-тармағын бұзудың ықтимал белгілерінің болуына байланысты жолданымды, сондай-ақ оны қарау барысында алынған ақпаратты (құжаттар мен өзге де материалдарды) қарау нәтижелері бойынша Хаттамаға, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 97 Шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу туралы арыздарды (материалдарды) қарау тәртібіне (бұдан әрі – Арыздарды қарау тәртібі), Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне (бұдан әрі – Тергеп-тексеруді жүргізу тәртібі) және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "2010 жылғы 9 желтоқсандағы Бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің 29-бабын іске асыру туралы" 2013 жылғы 14 мамырдағы № 112 шешімінің 1-тармағына сәйкес 2018 жылғы 28 ақпанда трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу туралы № 22-08/МА-1 ұйғарым шығарды.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) өз құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін уәкілетті органдары (Армения Республикасының Экономикалық бәсекелестікті қорғау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы, Беларусь Республикасының Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік монополияға қарсы реттеу агенттігі, Федералдық монополияға қарсы қызмет) Арыздарды қарау тәртібінің 13-тармағына сәйкес Комиссияға ол трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізген кезде Комиссиямен өзара іс-қимыл жасасуға жауапты қызметкерлердің кандидатуралары туралы ұсыныстар берді.

В соответствии с пунктом 6 Порядка проведения расследования в связи с недостаточностью сведений, позволяющих сделать вывод о наличии или об отсутствии признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, определением о продлении срока проведения расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 30 мая 2018 г. № 2П/2018/ДАР Комиссия продлила срок проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках (далее – расследование) на 60 рабочих дней.
В соответствии с Протоколом, Порядком проведения расследования и Методикой оценки состояния конкуренции, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7, в ходе расследования Департаментом запрошены в письменной форме у физических и юридических лиц, органов государств-членов информация, документы, сведения, пояснения по фактам, изложенным в обращении.
По результатам оценки состояния конкуренции на трансграничном товарном рынке аппарата FibroScan, в том числе его обслуживания и поставки, представленной в соответствующем аналитическом отчете, подготовленном в рамках расследования, Комиссия установила, что на территории Российской Федерации в установленном порядке зарегистрировано и разрешено для применения в медицинских целях медицинское изделие – аппарат FibroScan.
Аппарат FibroScan является прибором, специально созданным и используемым медицинскими учреждениями для количественного измерения эластичности печени, позволяющим оценить степень фиброза по стадиям в объективных числовых значениях. Техническое обслуживание аппарата FibroScan регламентируется производителем (компанией Echosens) и включает в себя в том числе калибровку ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan (датчик для обследования детей и пациентов с астеническим типом телосложения – S+ probe (small), датчик стандартный для обследования основной группы пациентов (старше 14 лет) – М+ probe (medium), датчик для обследования пациентов с избыточным весом (ожирением) – XL+ probe). Услуга по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan осуществляется с помощью внешнего калибратора ультразвуковых датчиков Probe Calibration Bench (калибровочной скамьи), предоставляемого производителем во временное пользование. На территориях государств-членов ЗАО "Дельрус" предоставляет калибровочную скамью в субаренду.
Учитывая факты, изложенные в обращении, а также положения договоров об оказании услуг по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе услуг по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, периодом предполагаемого нарушения общих правил конкуренции является временной интервал 2017 год – I квартал 2018 г., продуктовыми границами товарного рынка является услуга по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan.
В исследуемый период услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan осуществлялись:
на территории Российской Федерации – субъектом рынка "Дельрус";
на территории Республики Казахстан – ТОО "Дельрус РК".

Тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 6-тармағына сәйкес трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу белгілерінің бар немесе жоқ екені туралы тұжырым жасауға мүмкіндік беретін мәліметтердің жеткіліксіз болуына байланысты Комиссия трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзушылыққа тергеп-тексеру жүргізу мерзімін ұзарту туралы 2018 жылғы 30 мамырдағы № 2П/2018/ДАР ұйғарыммен трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) жүргізу мерзімін 60 жұмыс күніне ұзартты.
Департамент тергеп-тексеру барысында Хаттамаға, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 7 шешімімен бекітілген Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне сәйкес мүше мемлекеттердің жеке және заңды тұлғаларынан, органдарынан жолданымда баяндалған фактілер бойынша ақпаратты, құжаттарды, мәліметтерді, түсініктерді жазбаша нысанда сұратты.
Комиссия тергеп-тексеру шеңберінде дайындалған тиісті талдамалық есепте ұсынылған FibroScan аппаратының, соның ішінде оған қызмет көрсету мен оны берудің трансшекаралық тауар нарығындағы бәсекелестік жай-күйін бағалау нәтижелері бойынша медициналық бұйым – FibroScan аппаратының Ресей Федерациясының аумағында белгіленген тәртіппен тіркелгенін және медициналық мақсатта қолдануға рұқсат етілгенін анықтады.
FibroScan аппараты фиброздың дәрежесін сатылары және объективті сан мәндері бойынша бағалауға мүмкіндік беретін бауырдың солқылдақтығын саны жағынан өлшеу үшін медицина мекемелері арнайы жасаған және пайдаланатын аспап болып табылады. FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсетуді өндіруші (Echosens компаниясы) регламенттейді және ол, соның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді (балаларды және дене бітімі астениктік типтегі адамдарды зерттеп-қарауға арналған бергіш – S+ probe (small), пациенттердің негізгі тобын (14 жастан үлкен) зерттеп-қарауға арналған стандартты бергіш – М+ probe (medium), артық салмағы бар (семірген) пациенттерді зерттеп-қарауға арналған бергіш – XL+ probe) калибрлеуді де қамтиды. FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызмет өндіруші уақытша пайдалануға беретін Probe Calibration Bench ультрадыбыстық бергіштерді сырттай калибрлегіштің (калибрлеу орындығы) көмегімен жүзеге асырылады. "Дельрус" ЖАҚ мүше мемлекеттердің аумағында калибрлеу орындығын қосалқы жалға береді.
Жолданымда айтылған фактілерді, сондай-ақ FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсету, соның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызметтер көрсету туралы шарттардың ережелерін ескеретін болсақ, 2017 жыл – 2018 жылғы І тоқсан уақыт аралығы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын болжамды бұзу кезеңі болып табылады, тауар нарығының өнімдік шекаралары FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызмет болып табылады.
Зерттелген кезеңде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызмет көрсетуді:
Ресей Федерациясының аумағында – нарық субъектісі "Дельрус";
Қазақстан Республикасының аумағында – "Дельрус ҚР" ЖШС жүзеге асырды.

В силу признаков, определенных подпунктом 5 пункта 2 Протокола, ЗАО "Дельрус", ООО "Медицинская компания" и ООО "Дельрус" входят в одну группу лиц.
В соответствии с пунктами 1122 Методики оценки состояния конкуренции при установлении продуктовых границ товарного рынка услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan взаимозаменяемых товаров не выявлено.
Географические границы товарного рынка услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan определены границами Республики Казахстан и Российской Федерации. Рынок является трансграничным, поскольку включает территории двух государств- членов.
Согласно информации, представленной Министерством здравоохранения Республики Армения и медицинскими центрами Республики Армения, калибровка ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan на территории Республики Армения не осуществляется (письма: вх. № 6580 от 25 апреля 2018 г. и вх. № 8285 от 25 апреля 2018 г.). Согласно информации, представленной Министерством здравоохранения Республики Беларусь (письмо, вх. № 6454 от 24 апреля 2018 г.), в учреждениях здравоохранения Республики Беларусь аппарат FibroScan не используется. Согласно информации, представленной Государственным агентством антимонопольного регулирования при Правительстве Кыргызской Республики, калибровка ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan на территории Кыргызской Республики не осуществляется (письмо, вх. № 5043 от 3 апреля 2018 г.).
В ходе расследования установлено, что 18 марта 2017 г. заявитель, являясь победителем конкурса на оказание услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, обратился в адрес ТОО "Дельрус РК" и ООО "Дельрус", а также в адрес компании Echosens посредством использования электронной почты с просьбой предоставить услугу по сервисному обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе по калибровке его датчиков. Подтверждением факта обращения является электронная переписка в период с 18 по 27 марта 2017 г. директора ТОО Scuderia Есламгалиева Т.М. (электронная почта: timuryes@gmail.com) с представителем ТОО "Дельрус РК" (электронная почта: arz@delrus-rk.kz и zre@delrus-rk.kz), директором технического центра ЗАО "Дельрус" Мочаловым В.Б. (электронная почта: mvb@delrus.ru) и представителем компании Echosens Монсье К. (электронная почта: сamille.мanceau@echosens.com, мanceauсamille@echosens.com, мanceau@echosens.com).

Хаттаманың 2-тармағының 5) тармақшасында айқындалған белгілерге орай "Дельрус" ЖАҚ, "Медицинская компания" ЖШҚ және "Дельрус" ЖШҚ бір тұлғалар тобына кіреді.
Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесінің 11 – 22-тармақтарына сәйкес FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызмет тауар нарығының өнімдік шекараларын белгілеу кезінде бірін-бірі өзара алмастыратын тауарлар анықталмады.
FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызмет тауар нарығының географиялық шекаралары Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекаралары болып айқындалды. Нарық трансшекаралық болып табылады, өйткені екі мүше мемлекеттің аумағын қамтиды.
Армения Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі мен Армения Республикасының медицина орталықтары ұсынған ақпаратқа сәйкес Армения Республикасының аумағында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу жүзеге асырылмаған (2018 жылғы 25 сәуірдегі кіріс № 6580 және 2018 жылғы 25 сәуірдегі кіріс № 8285 хаттар). Беларусь Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі ұсынған ақпаратқа сәйкес (2018 жылғы 24 сәуірдегі кіріс № 6454 хат) Беларусь Республикасының денсаулық сақтау мекемелерінде FibroScan аппараты пайдаланылмайды. Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Монополияға қарсы реттеудің мемлекеттік агенттігі ұсынған ақпаратқа сәйкес Қырғыз Республикасының аумағында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу жүзеге асырылмаған (2018 жылғы 3 сәуірдегі кіріс № 5043 хат).
Тергеп-тексеру барысында 2017 жылғы 18 наурызда арыз иесінің FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызмет көрсету конкурсының жеңімпазы бола отырып, электрондық поштаны пайдалану арқылы "Дельрус ҚР" ЖШС мен "Дельрус" ЖШҚ-ның атына, сондай-ақ Echosens компаниясының атына FibroScan аппаратына сервистік қызмет көрсету, соның ішінде оның бергіштерін калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынуды сұрап, өтініш жасағаны анықталды. Scuderia ЖШС-ның директоры Т.М. Есламгалиевтың (электрондық пошта: timuryes@gmail.com) 2017 жылғы 18 – 27 наурыз аралығында "Дельрус ҚР" ЖШС-ның өкілімен (электрондық пошта: arz@delrus-rk.kz и zre@delrus-rk.kz), "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының директоры В.Б. Мочаловпен (электрондық пошта: mvb@delrus.ru) және Echosens компаниясының өкілі К. Монсьемен (электрондық пошта: сamille.мanceau@echosens.com, мanceauсamille@echosens.com, мanceau@echosens.com) электрондық хат-хабар жазысуы өтініш жасау фактісін растау болып табылады.

24 марта 2017 г. заявитель получил на адрес электронной почты (timuryes@gmail.com) от представителя ТОО "Дельрус РК" (электронная почта: arz@delrus-rk.kz) во вложении коммерческое предложение на оказание услуг по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, включающее в себя в том числе калибровку ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan на сумму 2 450 000 тенге. В этот же день заявитель направил с адреса электронной почты (timuryes@gmail.com) в адрес электронной почты ТОО "Дельрус РК" (arz@delrus-rk.kz) сообщение о том, что цена 2 450 000 тенге является завышенной, поскольку у российской компании аналогичная услуга стоит значительно дешевле, и сервис у ТОО "Дельрус РК" должен стоить примерно 200 000 – 400 000 тенге. В этот же день (24 марта 2017 г.) заявитель получил на адрес электронной почты (timuryes@gmail.com) от представителя ТОО "Дельрус РК" (электронная почта: arz@delrus-rk.kz) сообщение о том, что компания работает по указанным в сообщении ценам и получить услугу у российской компании у заявителя не получится, поскольку обслуживание аппарата производит ТОО "Дельрус РК", которое является на территории Республики Казахстан официальным эксклюзивным дистрибьютором.
26 марта 2017 г. заявитель получил на адрес электронной почты (timuryes@gmail.com) от представителя компании Echosens Монсье К. (электронная почта: сamille.мanceau@echosens.com) сообщение, в котором указано, что компания Echosens не оказывает услуги на территории Республики Казахстан, а единственным ее дистрибьютором на территории Республики Казахстан является ТОО "Дельрус РК", в связи с чем на территории Республики Казахстан необходимо обращаться именно к нему.
27 марта 2017 г. заявитель получил на адрес электронной почты (timuryes@gmail.com) от директора технического центра ЗАО "Дельрус" сообщение, в котором указано, что по вопросам сервиса аппарата Fibroscan, в том числе по регламентному техническому обслуживанию (калибровке) ультразвуковых датчиков к указанному аппарату заявителю следует обращаться в аккредитованную производителем (компанией Echosence) организацию на территории Республики Казахстан в г. Астане – ТОО "Дельрус РК". Кроме того, электронное сообщение содержало сведения о контактном лице в ТОО "Дельрус РК" – начальнике сервисной службы по региону Казахстан ТОО "Дельрус РК", номерах его рабочего и мобильного телефонов. В сообщении указано, что технический центр ЗАО "Дельрус" обеспечивает сервис аппарата Fibroscan на территории Российской Федерации.
ЗАО "Дельрус" отказало заявителю в предоставлении услуги по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan при возможности оказать услугу за вознаграждение. Отказ мотивирован наличием в Республике Казахстан компании-конкурента (ТОО "Дельрус РК"), оказывающей аналогичную услугу. При этом ЗАО "Дельрус" были указаны контактные данные о сотрудниках компании-конкурента. Данное обстоятельство свидетельствует о необоснованном отказе ЗАО "Дельрус" заявителю в предоставлении услуги по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan.

2017 жылғы 24 наурызда арыз иесі электрондық пошта мекенжайына (timuryes@gmail.com) "Дельрус ҚР" ЖШС-ның өкілінен (электрондық пошта: arz@delrus-rk.kz) 2 450 000 теңге сомасына FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша, оның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеуді де қамтитын қызметтер көрсетуге арналған коммерциялық ұсынысты алды. Сол күні арыз иесі электрондық поштаның мекенжайынан (timuryes@gmail.com) "Дельрус ҚР" ЖШС-ның электрондық поштасына (arz@delrus-rk.kz) 2 450 000 теңге деген бағаның өте қымбат баға болып табылатыны, өйткені ресейлік компанияда осындай көрсетілетін қызметтің әлдеқайда арзан тұратыны және "Дельрус ҚР" ЖШС-да сервис шамамен 200 000 – 400 000 теңге болуға тиіс екені туралы хабар жіберген. Сол күні (2017 жылғы 24 наурыз) арыз иесі электрондық поштаның мекенжайына (timuryes@gmail.com) "Дельрус ҚР" ЖШС-ның өкілінен (электрондық пошта: arz@delrus-rk.kz) компанияның хабарда көрсетілген бағалар бойынша жұмыс істейтіні және арыз иесінің ресейлік компаниядан көрсетілетін қызметті ала алмайтыны, өйткені аппаратқа қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасының аумағында ресми эксклюзивті дистрибьютор болып табылатын "Дельрус ҚР" ЖШС-ның жүргізетіні туралы хабар алған.
2017 жылғы 26 наурызда арыз иесі электрондық пошта мекенжайына (timuryes@gmail.com) Echosens компаниясының өкілі К. Монсьеден (электрондық пошта: сamille.мanceau@echosens.com) хабар алып, онда Echosens компаниясының Қазақстан Республикасы аумағында қызмет көрсетпейтіні, ал оның Қазақстан Республикасы аумағындағы жалғыз дистрибьюторы "Дельрус ҚР" ЖШС болып табылатыны, соған байланысты Қазақстан Республикасының аумағында оған өтініш жасау қажет екенін көрсетілген.
2017 жылғы 27 наурызда арыз иесі электрондық пошта мекенжайына (timuryes@gmail.com) "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының директорынан хабар алып, онда Fibroscan аппаратының сервисі мәселелері бойынша, соның ішінде көрсетілген аппаратқа ультрадыбыстық бергіштерге регламенттелген техникалық қызмет көрсету (калибрлеу) бойынша арыз иесінің Қазақстан Республикасы аумағында Астана қаласында өндіруші (Echosence компаниясы) аккредиттеген ұйым – "Дельрус ҚР" ЖШС-ға өтініш жасауы керек екені айтылған. Оның үстіне, электрондық хабарда "Дельрус ҚР" ЖШС-ның байланыс жасаушы тұлғасы – "Дельрус ҚР" ЖШС-ның Қазақстан өңірі бойынша сервистік қызметінің бастығы, оның жұмыс және ұялы телефондарының нөмірлері туралы мәлімет қамтылған. Хабарда "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының Ресей Федерациясы аумағында Fibroscan аппаратының сервисін қамтамасыз ететіні көрсетілген.
"Дельрус" ЖАҚ сыйақы алып, қызмет көрсету мүмкіндігі бола тұра, арыз иесіне FibroScan аппаратына ультадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынудан бас тартқан. Бас тартуды Қазақстан Республикасында осындай қызметті көрсететін бәсекелес компания ("Дельрус ҚР" ЖШС) бар деп уәждеген. Бұл ретте "Дельрус" ЖАҚ бәсекелес компанияның қызметкерлері туралы нақты деректерді көрсеткен. Бұл мән-жай "Дельрус" ЖАҚ-тың арыз иесіне FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынудан негізсіз бас тартқанын куәландырады.

Анализ договоров об оказании услуг по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе услуг по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan, показал, что субъект рынка "Дельрус" и ТОО "Дельрус РК" являются компаниями-конкурентами, осуществляющими деятельность на одном рынке услуг по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan. Так, анализ договоров ТОО "Дельрус РК" и ЗАО "Дельрус" об оказании услуг, в том числе услуг по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan, не выявил положений, ограничивающих круг потребителей на оказание услуг по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan по территориальному принципу. Согласно информации, представленной ЗАО "Дельрус", юридическое лицо, в том числе медицинская организация, находящееся на территории Республики Казахстан, может обратиться в технический центр ЗАО "Дельрус" в г. Екатеринбурге за получением услуги по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе по калибровке его датчиков (письмо ЗАО "Дельрус" в Комиссию, вх. № 10530 от 3 июля 2018 г.). Согласно информации, представленной ТОО "Дельрус РК", в случае получения запроса на калибровку ультразвукового датчика к аппарату FibroScan от третьих лиц, в том числе находящихся на территории Российской Федерации, ТОО "Дельрус РК" при возможности проведения таких работ направляет коммерческое предложение заинтересованным лицам (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 9941 от 22 июня 2018 г.). ТОО "Дельрус РК" имеет возможность оказания услуг по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе по калибровке его датчиков, для медицинских организаций, находящихся на территории Российской Федерации, в своем техническом центре, расположенном в г. Астане (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 10966 от 10 июля 2018 г.).
Анализ требований к персоналу, осуществляющему техническое обслуживание медицинской техники, в том числе калибровку ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, не выявил условий, ограничивающих оказание услуг по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan потребителям по территориальному принципу. Согласно информации, представленной ТОО "Дельрус РК" и ЗАО "Дельрус", услуга по техническому обслуживанию медицинской техники, в том числе услуга по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, оказывается специалистами, прошедшими соответствующее обучение у производителя медицинской техники (компании Echosence) и получившими документ соответствующего образца (сертификат) (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 8538 от 29 мая 2018 г., и письмо ЗАО "Дельрус" в Комиссию, вх. № 10160 от 27 июня 2018 г.). Сертификаты на обслуживание аппарата FibroScan, выдаваемые компанией Echosence, не содержат условий, ограничивающих территорию их действия.

FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтерді, соның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша қызметтерді көрсету туралы шарттарды талдау нарық субъектісі "Дельрус" пен "Дельрус ҚР" ЖШС-ның FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметтердің бір нарығында қызметті жүзеге асыратын бәсекелес компаниялар болып табылатынын көрсетті. Мәселен, "Дельрус ҚР" ЖШС мен "Дельрус" ЖАҚ-тың қызметтерді, оның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша қызметтерді көрсету туралы шарттарын талдау FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың ауқымын аумақтық қағидат бойынша шектейтін ережелерді анықтамады. "Дельрус" ЖАҚ ұсынған ақпаратқа сәйкес Қазақстан Республикасының аумағындағы заңды тұлға, соның ішінде медицина ұйымы FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша, соның ішінде оның бергіштерін калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті алу үшін Екатеринбург қаласындағы "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығына өтініш жасай алады ("Дельрус" ЖАҚ-тың Комиссияға 2018 жылғы 3 шілдедегі кіріс № 10530 хаты). "Дельрус ҚР" ЖШС ұсынған ақпаратқа сәйкес үшінші тұлғалардан, соның ішінде Ресей Федерациясының аумағындағы үшінші тұлғалардан FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеуге сұрау салу алынған жағдайда, "Дельрус ҚР" ЖШС мұндай жұмыстарды жүргізу мүмкіндігі болса, мүдделі тұлғаларға коммерциялық ұсыныс жібереді ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2018 жылғы 22 маусымдағы кіріс № 9941 хаты). "Дельрус ҚР" ЖШС-ның Ресей Федерациясы аумағындағы медицина ұйымдарына өзінің Астана қаласында орналасқан техникалық орталығында FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша, соның ішінде оның бергіштерін калибрлеу бойынша қызметтер көрсетуге мүмкіндігі бар ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2018 жылғы 10 шілдедегі кіріс № 10966 хаты).
Медициналық техникаға техникалық қызмет көрсетуді, соның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеуді жүзеге асыратын персоналға қойылатын талаптарды талдау тұтынушыларға FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша қызметтер көрсетуді аумақтық қағидат бойынша шектейтін шарттарды анықтамады. "Дельрус ҚР" ЖШС мен "Дельрус" ЖАҚ ұсынған ақпаратқа сәйкес, медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті, оның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызметті медициналық техниканы өндірушіде (Echosence компаниясында) тиісті оқытудан өткен және тиісті үлгідегі құжатты (сертификат) алған мамандар көрсетеді ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2018 жылғы 29 мамырдағы кіріс № 8538 хаты және "Дельрус" ЖАҚ-тың Комиссияға 2018 жылғы 27 маусымдағы кіріс № 10160 хаты). Echosence компаниясы беретін FibroScan аппаратына қызмет көрсету сертификаттарында олардың қолданылу аумағын шектейтін шарттар жоқ.

Согласно информации, представленной ТОО "Дельрус РК", в 2017 году компания оказывала услуги по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе услуги по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan, только на территории Республики Казахстан (письмо от 5 июля 2018 г. № 69). ЗАО "Дельрус" также оказывало в 2017 году аналогичные услуги на территории Российской Федерации и не оказывало их на территории Республики Казахстан (письмо от 5 июля 2018 г. № 58).
Сравнение цен на услуги по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan ТОО "Дельрус РК", ЗАО "Дельрус" и ООО "Медицинская компания" показало, что стоимость указанной услуги на территории Республики Казахстан у ТОО "Дельрус РК" в 2,5 раза выше, чем на территории Российской Федерации. Минимальная цена на услугу по калибровке двух датчиков к аппарату FibroScan, которую оказывало потребителям ТОО "Дельрус РК", составляет 1 225 000 тенге (примерно 222 727 рублей), а минимальная цена на услугу по калибровке двух датчиков к аппарату FibroScan, которую оказало потребителям ЗАО "Дельрус", составляет 69 915 рублей. Цены ЗАО "Дельрус" и ООО "Медицинская компания" на оказание услуг по калибровке двух датчиков к аппарату FibroScan являются конкурентными, о чем свидетельствует обращение к ЗАО "Дельрус" потребителя из Республики Казахстан (заявителя) с просьбой оказать услугу по техническому обслуживанию аппарата FibroScan, в том числе по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan.
Согласно информации, представленной ООО "Дельрус" в ходе расследования, ООО "Дельрус" в период с 2017 года по март 2018 г. не оказывало услуг по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan и не получало заявок от организаций из государств-членов на оказание таких услуг. ООО "Дельрус" не осуществляет техническое обслуживание медицинской техники, в том числе аппарата FibroScan, в том числе калибровку ультразвукового датчика к аппарату FibroScan, в связи с отсутствием соответствующей лицензии (письма ООО "Дельрус" в Комиссию: вх. № 6291 от 20 апреля 2018 г. и вх. № 8436 от 28 мая 2018 г.).
В соответствии с подпунктом 17 пункта 2 Протокола соглашение – это договоренность в письменной форме, содержащаяся в документе или нескольких документах, а также договоренность в устной форме.
Наличие и реализация соглашения между ТОО "Дельрус РК" и ЗАО "Дельрус", которое привело к разделу товарного рынка по территориальному принципу, запрещенному в соответствии с подпунктом 3 пункта 3 статьи 76 Договора, подтверждается следующим:
отсутствие обоснованного отказа ЗАО "Дельрус" казахстанскому потребителю (заявителю) в предоставлении услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan в пользу компании-конкурента (ТОО "Дельрус РК") при наличии возможности самому оказать услугу;

"Дельрус ҚР" ЖШС ұсынған ақпаратқа сәйкес 2017 жылы компания Қазақстан Республикасының аумағында ғана FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті, оның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша қызметті көрсеткен (2018 жылғы 5 шілдедегі № 69 хат). "Дельрус" ЖАҚ та 2017 жылы осындай қызметтерді Ресей Федерациясының аумағында көрсеткен және оларды Қазақстан Республикасының аумағында көрсетпеген (2018 жылғы 5 шілдедегі № 58 хат).
"Дельрус ҚР" ЖШС-ның, "Дельрус" ЖАҚ пен "Медицинская компания" ЖШҚ-ның FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметінің бағаларын салыстыру Қазақстан Республикасының аумағында "Дельрус ҚР" ЖШС-да аталған қызметтің құны Ресей Федерациясының аумағындағыдан 2,5 есе жоғары екенін көрсетті. "Дельрус ҚР" ЖШС тұтынушыларға көрсеткен FibroScan аппаратына екі бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметтің ең төмен бағасы – 1 225 000 теңгені (шамамен 222 727 рубль), ал "Дельрус" ЖАҚ тұтынушыларға көрсеткен FibroScan аппаратына екі бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметтің ең төмен бағасы 69 915 рубльді құрайды. "Дельрус" ЖАҚ пен "Медицинская компания" ЖШҚ-ның FibroScan аппаратына екі бергішті калибрлеу бойынша қызметтер көрсету бағасы бәсекелес болып табылады, оны Қазақстан Республикасындағы тұтынушының (арыз иесінің) FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсету бойынша, оның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша қызмет көрсетуді сұрап, "Дельрус" ЖАҚ-қа өтініш жасағаны айғақтайды.
Тергеп-тексеру барысында "Дельрус" ЖШҚ ұсынған ақпаратқа сәйкес "Дельрус" ЖШҚ 2017 жыл – 2018 жылғы наурыз аралығындағы кезеңде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызметтерді көрсетпеген және мүше мемлекеттердің ұйымдарынан осындай қызметтерді көрсетуге өтініштер алмаған. "Дельрус" ЖШҚ тиісті лицензиясының жоқтығы себепті медициналық техникаға, оның ішінде FibroScan аппаратына техникалық қызмет көрсетуді, оның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеуді жүзеге асырмайды ("Дельрус" ЖШҚ-ның Комиссияға 2018 жылғы 20 сәуірдегі кіріс № 6291 және 2018 жылғы 28 мамырдағы кіріс № 8436 хаттары).
Хаттаманың 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес келісім – бұл құжатта немесе бірнеше құжатта қамтылған жазбаша нысандағы уағдаластық, сондай-ақ ауызша нысандағы уағдаластық.
Мыналар "Дельрус ҚР" ЖШС мен "Дельрус" ЖАҚ-тың арасында тауар нарығын Шарттың 76-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тыйым салынған аумақтық қағидат бойынша бөлуге алып келген келісімнің болғанын және іске асырылғанын растайды:
"Дельрус" ЖАҚ-тың өзінде қызмет көрсетуге мүмкіндігі бола тұра, оның қазақстандық тұтынушыға (арыз иесіне) FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынудан бәсекелес компанияның ("Дельрус ҚР" ЖШС) пайдасына негізді бас тартуының жоқтығы;

существенная разница в цене. Стоимость калибровки ультразвукового датчика к аппарату FibroScan у компании-конкурента (ТОО "Дельрус РК") в 2,5 раза выше;
осведомленность компаний-конкурентов о деятельности друг друга и практика перенаправления покупателей к поставщику услуги в соответствии с географическим принципом территорий обслуживания;
фактический раздел рынка услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan. ЗАО "Дельрус" оказывает на территории Российской Федерации услуги хозяйствующим субъектам Российской Федерации, ТОО "Дельрус РК" оказывает на территории Республики Казахстан услуги хозяйствующим субъектам Республики Казахстан.
Наличие договорных отношений между ЗАО "Дельрус" и ТОО "Дельрус РК" по субаренде внешнего калибратора ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan также дополнительно свидетельствует о наличии соглашения между компаниями-конкурентами (ЗАО "Дельрус" и ТОО "Дельрус РК") о разделе товарного рынка по территориальному принципу. Анализ заключенных ЗАО "Дельрус" с ТОО "Дельрус РК" и ООО "Медицинская компания" договоров субаренды (временного владения и пользования) внешнего калибратора ультразвукового датчика к аппарату FibroScan (калибровочной скамьи) (далее – договор субаренды) показал, что стоимость услуги субаренды внешнего калибратора ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, установленная ЗАО "Дельрус", определяется исходя из количества произведенных калибровок ультразвуковых датчиков в зависимости от их типов и версии программного обеспечения. Так, цена субаренды для ТОО "Дельрус РК" согласно приложению № 1 к договору субаренды от 10 января 2017 г. № 1, заключенному между ТОО "Дельрус РК" и ЗАО "Дельрус", составляет для датчика типа М при калибровке 1 раз в 6 месяцев 25 200 рублей (без НДС), а при калибровке 1 раз в 12 месяцев – 50 400 рублей (без НДС). Для датчиков типа S и XL при калибровке 1 раз в 6 месяцев цена субаренды составляет 14 300 рублей (без НДС), а при калибровке 1 раз в 12 месяцев 28 600 рублей (без НДС). Аналогичный расчет субаренды предусмотрен для ООО "Медицинская компания" в приложении № 1 к договору субаренды от 9 января 2018 г. № А1-09/18, заключенному между ЗАО "Дельрус" и ООО "Медицинская компания". Указанные договоры содержат положение, согласно которому субарендаторы обязаны в течение срока действия этих договоров обеспечить проведение определенного количества калибровок ультразвуковых датчиков (пункт 6.3.2 договоров субаренды от 10 января 2017 г. № 1 и от 9 января 2018 г. № А1-09/18). Исполнение договора субаренды компанией-конкурентом (ТОО "Дельрус РК") в части реализации предусмотренного договором количества калибровок в течение года напрямую зависит от количества оказанных им (ТОО "Дельрус РК") услуг по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan на территории Республики Казахстан. При этом наличие соглашения при отсутствии конкурентной среды на территории Республики Казахстан позволяет ТОО "Дельрус РК" устанавливать цены на оказание услуг по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, которые могут быть в 2,5 раза выше конкурентной цены. Оказание на территории Республики Казахстан услуг по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan компанией-конкурентом (ТОО "Дельрус РК") исключает риски для ЗАО "Дельрус", связанные с неисполнением договора субаренды, поскольку цена субаренды внешнего калибратора ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan (калибровочной скамьи) рассчитывается исходя из количества проведенных субарендатором (ТОО "Дельрус РК") калибровок ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan на территории Республики Казахстан.

бағадағы елеулі алшақтық. Бәсекелес-компанияда ("Дельрус ҚР" ЖШС) FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу құны 2,5 есе жоғары;
бәсекелес-компаниялардың бір-бірінің қызметі туралы хабардар болуы және сатып алушыларды қызмет көрсету аймағының географиялық қағидатына сәйкес көрсетілетін қызметті берушіге әрі қарай бағыттау практикасы;
FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызмет нарығын іс жүзінде бөліп алу. "Дельрус" ЖАҚ Ресей Федерациясының аумағында Ресей Федерациясының шаруашылық жүргізуші субъектілеріне қызметтер көрсетеді, "Дельрус ҚР" ЖШС Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектілеріне қызметтер көрсетеді.
"Дельрус" ЖАҚ пен "Дельрус ҚР" ЖШС-ның арасында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді сырттай калибрлегішті қосалқы жалға алу бойынша шарттық қатынастардың бар екендігі бәсекелес-компаниялардың ("Дельрус" ЖАҚ және "Дельрус ҚР" ЖШС) арасында тауар нарығын аумақтық қағидат бойынша бөлу туралы келісімнің бар екенін қосымша айғақтайды. "Дельрус" ЖАҚ-тың "Дельрус ҚР" ЖШС-мен және "Медицинская компания" ЖШҚ-мен жасаған FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті сырттай калибрлегішті (калибрлеу орындығы) қосалқы жалға алу (уақытша иелену және пайдалану) шарттарын (бұдан әрі – қосалқы жалға алу шарты) талдау "Дельрус" ЖАҚ белгілеген FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді сырттай калибрлегішті қосалқы жалға алу қызметтерінің құны ультрадыбыстық бергіштердің типтері мен бағдарламалық қамтылымның нұсқасына қарай ультрадыбыстық бергіштерге жүргізілген калибрлеу саны негізге алына отырып айқындалатынын көрсетті. Мәселен, "Дельрус ҚР" ЖШС мен "Дельрус" ЖАҚ-тың арасында жасалған 2017 жылғы 10 қаңтардағы № 1 қосалқы жалға алу шартына № 1 қосымшаға сәйкес "Дельрус ҚР" ЖШС үшін қосалқы жалға алу бағасы М типіндегі бергіш үшін 6 айда 1 рет калибрлеген жағдайда – 25 200 рубльді (ҚҚС-сыз), ал 12 айда 1 рет калибрлеген жағдайда 50 400 рубльді (ҚҚС-сыз) құрайды. S және XL типіндегі бергіштер үшін қосалқы жалға алу бағасы 6 айда 1 рет калибрлеген жағдайда – 14 300 рубльді (ҚҚС-сыз), ал 12 айда 1 рет калибрлеген жағдайда 28 600 рубльді (ҚҚС-сыз) құрайды. "Дельрус" ЖАҚ пен "Медицинская компания" ЖШҚ-ның арасында жасалған 2018 жылғы 9 қаңтардағы № А1-09/18 қосалқы жалға алу шартына № 1 қосымшада "Медицинская компания" ЖШҚ үшін де қосалқы жалға алудың осындай есеп-қисабы көзделген. Көрсетілген шарттарда қамтылған ережеге (2017 жылғы 10 қаңтардағы № 1 және 2018 жылғы 9 қаңтардағы № А1-09/18 қосалқы жалға алу шарттарының 6.3.2-тармағы) сәйкес қосалқы жалға алушылар осы шарттардың қолданылу мерзімі ішінде ультрадыбыстық белгіштерді белгілі бір калибрлеу санының өткізілуін қамтамасыз етуге міндетті. Бәсекелес-компанияның ("Дельрус ҚР" ЖШС) қосалқы жалға алу шартын онда көзделген калибрлеу санын бір жыл ішінде іске асыру бөлігінде орындауы оның ("Дельрус ҚР" ЖШС) Қазақстан Республикасы аумағында көрсеткен FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызметтердің санына тікелей байланысты. Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында бәсекелес орта болмаған жағдайда осындай келісімнің болуы "Дельрус ҚР" ЖШС-ның FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызметтер көрсетуге бәсекелес бағадан 2,5 есе жоғары болуы мүмкін баға белгілеуіне мүмкіндік береді. Қазақстан Республикасының аумағында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша қызметтерді бәсекелес-компанияның ("Дельрус ҚР" ЖШС) көрсетуі "Дельрус" ЖАҚ үшін қосалқы жалға алу шартының орындалмауына байланысты тәуекелдерді болдырмайды, өйткені FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді сырттай калибрлегішті (калибрлеу орындығы) қосалқы жалға алу бағасы қосалқы жалға алушының ("Дельрус ҚР" ЖШС) Қазақстан Республикасы аумағында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерге жүргізген калибрлеу саны негізге алынып есептеледі.

Должностные лица хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) несут ответственность за заключение и реализацию ими соглашений, недопустимых в соответствии с подпунктами 3 – 5 статьи 76 Договора.
В соответствии с пунктом 1 статьи 51 Закона Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. № 220 "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", если уставом товарищества с ограниченной ответственностью не предусмотрено образование коллегиального исполнительного органа (дирекции, правления и т.п.), текущее руководство деятельностью такого товарищества с ограниченной ответственностью и ведение его дел осуществляет единоличный исполнительный орган (директор, управляющий).
Согласно приказу ТОО "Дельрус РК" от 27 апреля 2015 г. № 12/лс гражданин Бурдин В.В. вступил в должность генерального директора ТОО "Дельрус РК" с 27 апреля 2015 г. (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 8538 от 29 мая 2018 г.). Согласно уставу ТОО "Дельрус РК" генеральный директор решает все вопросы деятельности товарищества, за исключением тех, которые входят в исключительную компетенцию общего собрания участников товарищества (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 6274 от 20 апреля 2018 г.).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Федерального закона от 26 декабря 1995 г. № 208-ФЗ "Об акционерных обществах" единоличный исполнительный орган общества (директор, генеральный директор) без доверенности действует от имени общества, в том числе представляет его интересы, совершает сделки от имени общества, утверждает штаты, издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками общества.
По информации, представленной ЗАО "Дельрус", согласно решению единственного акционера ЗАО "Дельрус" от 6 апреля 2015 г. № 01-15 гражданин Новиков А.И. избран на должность генерального директора ЗАО "Дельрус" (письмо ЗАО "Дельрус" в Комиссию, вх. № 10749 от 6 июля 2018 г.).
В соответствии с пунктом 3 статьи 40 Федерального закона от 8 февраля 1998 г. № 14-ФЗ "Об обществах с ограниченной ответственностью" единоличный исполнительный орган общества без доверенности действует от имени общества, в том числе представляет его интересы и совершает сделки, осуществляет иные полномочия,
не отнесенные указанным Федеральным законом или уставом общества к компетенции общего собрания участников общества, совета директоров (наблюдательного совета) общества и коллегиального исполнительного органа общества.
Согласно информации, представленной ООО "Медицинская компания", гражданин Арендарчук О.А. является генеральным директором ООО "Медицинская компания" (письмо ООО "Медицинская компания" в Комиссию, вх. № 11846конф от 24 июля 2018 г.).
По результатам проведенного расследования в связи с наличием в действиях (бездействии) субъекта рынка "Дельрус", ТОО "Дельрус РК", должностных лиц – генерального директора ЗАО "Дельрус" Новикова А.И., генерального директора ООО "Медицинская компания" Арендарчука О.А. и генерального директора ТОО "Дельрус РК" Бурдина В.В. признаков нарушения пунктов 1 и 3 – 5 статьи 76 Договора, в результате которых ЗАО "Дельрус" необоснованно отказало казахстанскому потребителю (заявителю) в предоставлении услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, мотивируя такой отказ наличием компании-конкурента (ТОО "Дельрус РК"), оказывающей на территории Республики Казахстан аналогичную услугу, в соответствии с Протоколом, Порядком проведения расследования и Порядком рассмотрения дел Комиссия определением о возбуждении и рассмотрении дела о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 30 июля 2018 г. возбудила дело № 22-2018/Д-01 и создала комиссию по его рассмотрению.

Шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) лауазымды адамдары Шарттың 76-бабының 3 – 5) тармақшаларына сәйкес жол берілмейтін келісімдерді жасасқаны және іске асырғаны үшін жауапты болады.
"Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі № 220 Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабының 1-тармағына сәйкес, егер жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысында алқалы атқарушы органды (дирекция, басқарма және т.с.с.) құру көзделмесе, мұндай жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қызметіне ағымдағы басшылықты және оның ісін жүргізуді жеке-дара атқарушы орган (директор, басқарушы) жүзеге асырады.
"Дельрус ҚР" ЖШС-ның 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 12/лс бұйрығына сәйкес азамат В.В. Бурдин 2015 жылғы 27 сәуірден бастап "Дельрус ҚР" ЖШС-ның бас директоры лауазымына кіріскен ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2018 жылғы 29 мамырдағы кіріс № 8538 хаты). "Дельрус ҚР" ЖШС-ның жарғысына сәйкес бас директор серіктестікке қатысушылардың жалпы жиналысының айрықша құзыретіне кіретіндерін қоспағанда, серіктестік қызметінің барлық мәселесін шешеді ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2018 жылғы 20 сәуірдегі кіріс № 6274 хаты).
"Акционерлік қоғамдар туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы № 208-ФЗ Федералдық заңның 69-бабының 2-тармағына сәйкес қоғамның жеке-дара атқарушы органы (директор, бас директор) қоғамның атынан сенімхатсыз әрекет етеді, соның ішінде оның мүдделерін білдіреді, қоғамның атынан мәмілелер жасасады, штаттарды бекітеді, бұйрықтар шығарады және қоғамның барлық қызметкерінің орындауына міндетті нұсқаулар береді.
"Дельрус" ЖАҚ ұсынған ақпаратқа сәйкес "Дельрус" ЖАҚ-тың жалғыз акционерінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 01-15 шешіміне сәйкес азамат А.И. Новиков "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры лауазымына сайланған ("Дельрус" ЖАҚ-тың Комиссияға 2018 жылғы 6 шілдедегі кіріс № 10749 хаты).
"Жауапкершілігі шектеулі қоғамдар туралы" 1998 жылғы 8 ақпандағы № 14-ФЗ Федералдық заңның 40-бабының 3-тармағына сәйкес қоғамның жеке-дара атқарушы органы қоғамның атынан сенімхатсыз әрекет етеді, соның ішінде оның мүдделерін білдіреді және мәмілелер жасасады, көрсетілген Федералдық заңда немесе қоғамның жарғысында қоғамға қатысушылардың жалпы жиналысының, қоғамның директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) және қоғамның алқалы атқарушы органының құзыретіне жатқызылмаған өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Медицинская компания" ЖШҚ ұсынған ақпаратқа сәйкес азамат О.А. Арендарчук "Медицинская компания" ЖШҚ-ның бас директоры болып табылады ("Медицинская компания" ЖШҚ-ның Комиссияға 2018 жылғы 24 шілдедегі кіріс № 11846конф хаты).
Комиссия нарық субъектісі "Дельрустің", "Дельрус ҚР" ЖШС-ның, лауазымды адамдар – "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры А.И. Новиковтың, "Медицинская компания" ЖШҚ-ның бас директоры О.А. Арендарчуктың және "Дельрус ҚР" ЖШС-ның бас директоры В.В. Бурдиннің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Шарттың 76-бабының 1 және 35-тармақтарын бұзу белгілерінің болуына, соның салдарынан "Дельрус" ЖАҚ-тың қазақстандық тұтынушыға (арыз иесіне) FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынудан негізсіз бас тартып, мұндай бас тартуды Қазақстан Республикасының аумағында ұқсас қызметті көрсететін бәсекелес-компанияның ("Дельрус ҚР" ЖШС) бар болуымен уәждеуіне байланысты жүргізілген тергеп-тексерудің нәтижелері бойынша Комиссия Хаттамаға, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне және Істерді қарау тәртібіне сәйкес 2018 жылғы 30 шілдедегі трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің ортақ қағидаларын бұзу туралы істі қозғау және қарау туралы ұйғарыммен № 22-2018/Д-01 істі қозғады және оны қарау бойынша комиссия құрды.

В целях получения дополнительной информации о возможном наличии запрещенных соглашений между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), являющимися конкурентами, действующими на одном товарном рынке, в Министерство национальной экономики Республики Казахстан и Федеральную антимонопольную службу направлены мотивированные представления о проведении отдельных процессуальных действий, в частности, осмотра территорий, помещений, документов и предметов компаний, в отношении которых рассматривается дело, и истребовании документов, необходимых для производства по делу (письма Комиссии от 31 июля 2018 г. № МА-1850/22ДСП и № МА-1849/22ДСП соответственно).
Согласно информации, представленной Федеральной антимонопольной службой, были проведены внеплановые выездные проверки ООО "Медицинская компания" и ЗАО "Дельрус". В результате проведенных мероприятий проверяемыми лицами выявлены признаки нарушения подпунктов 5 и 6 пункта 1 и подпунктов 1, 3 и 5 пункта 3 статьи 76 Договора (письмо Федеральной антимонопольной службы, вх. № 901ДСП от 22 января 2019 г.).
Информация от Министерства национальной экономики Республики Казахстан не поступила.
В соответствии с пунктом 16 Порядка рассмотрения дел в целях получения дополнительной информации, необходимой для принятия решения по делу № 22-2018/Д-01, срок рассмотрения указанного дела продлен на 60 рабочих дней (определение комиссии по рассмотрению дела от 22 октября 2018 г.).
В соответствии с Порядком рассмотрения дел были заслушаны лица, участвующие в рассмотрении дела (13 августа, 10 сентября, 4 и 22 октября, 3 и 14 декабря 2018 г., 15 и 22 января 2019 г.), рассмотрены и обсуждены поступившие ходатайства, по которым были приняты соответствующие решения, что отражено в протоколах заседаний комиссии по рассмотрению дела, исследованы доказательства, заслушаны мнения и пояснения лиц, участвующих в рассмотрении дела, относительно доказательств, представленных другими лицами, участвующими в рассмотрении дела. В свою очередь, генеральный директор ЗАО "Дельрус" Новиков А.И., генеральный директор ООО "Медицинская компания" Арендарчук О.А. и генеральный директор ТОО "Дельрус РК" Бурдин В.В. на заседания комиссии по рассмотрению дела не явились и лично пояснения не давали.
Согласно информации ООО "Медицинская компания" и пояснениям представителя компании, данным в ходе рассмотрения дела, ООО "Медицинская компания" осуществляет калибровку ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan на территории Российской Федерации по месту нахождения внешнего калибратора ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan – Probe Calibration Bench (калибровочной скамьи) (г. Москва, ул. И. Франко, дом 4, корпус 1, офис 45). Данную услугу компания может оказывать в том числе хозяйствующим субъектам – нерезидентам Российской Федерации при условии их обращения в адрес ООО "Медицинская компания" с запросом о предоставлении такой услуги. По всем обращениям о сотрудничестве по поставке аппарата FibroScan и калибровке его датчиков компания была готова к сотрудничеству. В компании отсутствует переписка с заявителем, поскольку обращения от заявителя за период с 2016 года по I квартал 2018 г. на электронную почту компании, а также на электронную почту сотрудников компании не поступали (письма ООО "Медицинская компания" в Комиссию: исх. № 02-12/268 от 4 октября 2018 г., вх. № 368 от 14 января 2019 г.).
Согласно информации ЗАО "Дельрус" и пояснениям представителя компании, данным в ходе рассмотрения дела, при поступлении на электронную почту предложения о сотрудничестве,
в том числе запросы коммерческого предложения о цене на калибровку ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, не оформленные на бланке организации и не подписанные руководителем или иным уполномоченным лицом, не регистрируются и сразу поступают на рассмотрение менеджеру. Руководствуясь утвержденными ценами на калибровку ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, менеджер предлагает потенциальному заказчику оказать услуги по калибровке датчика. Ограничений по сотрудничеству в отношении аппарата FibroScan и (или) калибровки его датчиков в ЗАО "Дельрус" не предусмотрено.

Бір тауар нарығында жұмыс істейтін, бәсекелес болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасында тыйым салынған келісімдердің болу мүмкіндігі туралы қосымша ақпарат алу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне және Федералдық монополияға қарсы қызметке жекелеген процестік әрекетерді жүргізу, атап айтқанда өздеріне қатысты іс қаралып жатқан компаниялардың аумақтарын, үй-жайларын, құжаттарын және нәрселерін қарап-тексеру және іс бойынша іс жүргізуге қажетті құжаттарды талап етіп алдыру туралы уәжді ұсыну жіберілді (Комиссияның 2018 жылғы 31 шілдедегі тиісінше № МА-1850/22ҚБП және № МА-1849/22ҚБП хаттары).
Федералдық монополияға қарсы қызмет ұсынған ақпаратқа сәйкес "Медицинская компания" ЖШҚ мен "Дельрус" ЖАҚ-қа бару арқылы жоспардан тыс тексеру жүргізілген. Жүргізілген іс-шаралардың нәтижесінде тексерілген тұлғалардың Шарттың 76-бабы 1-тармағының 5 және 6) тармақшаларын және 3-тармағының 1, 3 және 5) тармақшаларын бұзу белгілері анықталды (Федералдық монополияға қарсы қызметтің 2019 жылғы 22 қаңтардағы кіріс № 901ҚБП хаты).
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінен ақпарат түскен жоқ.
Істерді қарау тәртібінің 16-тармағына сәйкес, № 22-2018/Д-01 іс бойынша шешім қабылдауға қажетті қосымша ақпарат алу мақсатында көрсетілген істі қарау мерзімі 60 жұмыс күніне ұзартылды (істі қарау жөніндегі комиссияның 2018 жылғы 22 қазандағы ұйғарымы).
Істерді қарау тәртібіне сәйкес істі қарауға қатысатын адамдар тыңдалды (2018 жылғы 13 тамызда, 10 қыркүйекте, 4 және 22 қазанда, 3 және 14 желтоқсанда, 2019 жылғы 15 және 22 қаңтарда), келіп түскен өтінішхаттар қаралды және талқыланды, олар бойынша тиісті шешімдер қабылданды, бұл істі қарау жөніндегі комиссия отырыстарының хаттамаларында көрініс тапты, дәлелдемелер зерттелді, істі қарауға қатысатын адамдардың істі қарауға қатысатын басқа адамдар ұсынған дәлелдемелерге қатысты пікірлері мен түсініктері тыңдалды. Өз кезегінде "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры А.И. Новиков, "Медицинская компания" ЖШҚ-ның бас директоры О.А. Арендарчук және "Дельрус ҚР" ЖШС-ның бас директоры В.В. Бурдин істі қарау жөніндегі комиссияның отырысына келмеді және жеке өздері түсінік бермеді.
"Медицинская компания" ЖШҚ-ның ақпаратына және істі қарау барысында компанияның өкілі берген түсініктерге сәйкес "Медицинская компания" ЖШҚ Ресей Федерациясының аумағында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді сырттай калибрлегіштің – Probe Calibration Bench-тің (калибрлеу орындығының) тұрған жерінде (Мәскеу қаласы, И. Франко көшесі, 4-үй, 1-корпус, 45-офис) FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеуді жүзеге асырады. Бұл қызметті компания, соның ішінде осындай көрсетілетін қызметті ұсыну туралы сұрау салумен "Медицинская компания" ЖШҚ-ның атына өтініш жасаған жағдайда, Ресей Федерациясының бейрезидент-шаруашылық жүргізуші субъектілеріне де көрсете алады. Компания FibroScan аппаратын беру және оның бергіштерін калибрлеу жөніндегі ынтымақтастық туралы барлық өтініш бойынша ынтымақтастық жасауға әзір. Компанияда арыз иесімен жазылған хат-хабар жоқ, өйткені 2016 жыл – 2018 жылғы І тоқсан аралығындағы кезеңде компанияның электрондық поштасына, сондай-ақ компания қызметкерлерінің электрондық поштасына арыз иесінен өтініш түспеген ("Медицинская компания" ЖШҚ-ның Комиссияға: 2018 жылғы 4 қазандағы шығыс № 02-12/268, 2019 жылғы 14 қаңтардағы кіріс № 368 хаттары).
"Дельрус" ЖАҚ-тың ақпаратына және істі қарау барысында компанияның өкілі берген түсініктерге сәйкес электрондық поштаға ұйымның бланкісінде ресімделмеген және басшы немесе өзге уәкілетті адам қол қоймаған ынтымақтастық туралы ұсыныстар, соның ішінде FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бағасы туралы коммерциялық ұсынысқа сұрау салулар түскен кезде олар тіркелмейді және бірден менеджердің қарауына түседі. Менеджер FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеудің бекітілген бағаларын басшылыққа ала отырып, әлеуетті тапсырыс берушіге бергішті калибрлеу бойынша қызмет көрсетуді ұсынады. "Дельрус" ЖАҚ-та FibroScan аппаратына және (немесе) оның бергіштерін калибрлеуге қатысты ынтымақтастық бойынша шектеулер көзделмеген.

Согласно информации ТОО "Дельрус РК" и пояснениям представителей компании, данным в ходе рассмотрения дела, у ТОО "Дельрус РК" по договору субаренды с ЗАО "Дельрус" имеется в пользовании оборудование, необходимое для проведения калибровки ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan. ТОО "Дельрус РК" сотрудничает с ЗАО "Дельрус" и ООО "Медицинская компания", по инициативе ТОО "Дельрус РК" с ЗАО "Дельрус" заключены договоры поставки товаров, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также субаренды внешнего калибратора (письма ТОО "Дельрус РК" в Комиссию: вх. № 14135 от 3 сентября 2018 г. и вх. № 805 от 21 января 2019 г.).
В соответствии с Порядком рассмотрения дел после исследования доказательств по делу, изложения мнений лиц, участвующих в рассмотрении дела, проведения опроса лиц, располагающих сведениями об исследуемых обстоятельствах, установлено следующее:
в ходе рассмотрения дела представители ЗАО "Дельрус" подтвердили наличие электронной переписки от 27 марта 2018 г. между заявителем и ЗАО "Дельрус", изложенной в обращении. Генеральный директор ЗАО "Дельрус" Новиков А.И. лично не осуществлял переписку с заявителем. Переписку с ним осуществляли менеджер по продаже услуг технического центра ЗАО "Дельрус" Чусовитина И.Д. и директор технического центра ЗАО "Дельрус" Мочалов В.Б. Согласно пояснениям директора технического центра ЗАО "Дельрус" Мочалова В.Б., техническая спецификация, которая была представлена сотрудником стороны заявителя, содержала в себе услугу по калибровке датчиков и техническому обслуживанию аппарата FibroScan. В связи с наличием другой работы у инженера технического центра ЗАО "Дельрус", который осуществляет калибровку датчиков к аппарату FibroScan, директор технического центра ЗАО "Дельрус" Мочалов В.Б. в рекомендательном порядке информировал заявителя о наличии на территории Республики Казахстан сервисного центра, который сможет осуществить калибровку датчиков и техническое обслуживание аппарата FibroScan (письмо ЗАО "Дельрус" в Комиссию, вх. № 533 от 15 января 2019 г.). Однако в ходе рассмотрения дела доказательств, подтверждающих факт обоснованного отказа ЗАО "Дельрус" заявителю в предоставлении услуги по калибровке датчиков к аппарату FibroScan (информации об объемах работ технического центра ЗАО "Дельрус" и загруженности его специалистов в период обращения заявителя, о технической возможности оказания услуги заявителю и о наличии предложенного потребителю коммерческого предложения на условиях компании и т.п.), не выявлено;

"Дельрус ҚР" ЖШС-ның ақпаратына және істі қарау барысында компанияның өкілі берген түсініктерге сәйкес "Дельрус ҚР" ЖШС "Дельрус" ЖАҚ-пен қосалқы жалға алу шарты бойынша FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерге калибрлеу жүргізуге қажетті жабдықты пайдаланып отыр. "Дельрус ҚР" ЖШС "Дельрус" ЖАҚ-пен және "Медицинская компания" ЖШҚ-мен ынтымақтасуда, "Дельрус ҚР" ЖШС-ның бастамасы бойынша "Дельрус" ЖАҚ-пен тауарларды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы беру, сондай-ақ сырттай калибрлегішті қосалқы жалға алу шарттары жасалған ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға: 2018 жылғы 3 қыркүйектегі кіріс № 14135 және 2019 жылғы 21 қаңтардағы кіріс № 805 хаттары).
Істерді қарау тәртібіне сәйкес іс бойынша дәлелдемелер зерттелгеннен, істі қарауға қатысатын адамдардың пікірлері баяндалғаннан, зерттелетін мән-жайлар туралы мәліметтерге ие адамдарға сұрау жүргізілгеннен кейін мыналар анықталды:
істі қарау барысында "Дельрус" ЖАҚ-тың өкілдері жолданымда жазылғандай, 2018 жылғы 27 наурыздан бастап арыз иесі мен "Дельрус" ЖАҚ-тың арасында электрондық хат-хабар жазысудың болғанын растады. "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры А.И. Новиков арыз иесімен жеке өзі хат-хабар жазысуды жүзеге асырмаған. Онымен хат-хабар жазысуды "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының көрсетілетін қызметтерін сату жөніндегі менеджері И.Д. Чусовитина және "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының директоры В.Б. Мочалов жүзеге асырған. "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының директоры В.Б. Мочалов берген түсініктерге сәйкес арыз иесі тарапының қызметкері ұсынған техникалық өзіндік ерекшелік FibroScan аппаратына бергіштерді калибрлеу және аппаратқа техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметті қамтыған. "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының FibroScan аппаратына бергіштерді калибрлеуді жүзеге асыратын инженерінің басқа жұмысы бар болуына байланысты "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының директоры В.Б. Мочалов арыз иесін Қазақстан Республикасының аумағында FibroScan аппаратына бергіштерді калибрлеуді және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыра алатын сервистік орталықтың бар екенін ұсынымдық тәртіппен хабарлаған ("Дельрус" ЖАҚ-тың Комиссияға 2019 жылғы 15 қаңтардағы кіріс № 533 хаты). Алайда істі қарау барысында "Дельрус" ЖАҚтың арыз иесіне FibroScan аппаратына бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынудан негізді түрде бас тарту фактісін растайтын дәлелдемелер (арыз иесі өтініш жасаған кезеңде "Дельрус" ЖАҚ-тың техникалық орталығының жұмыс көлемі және оның мамандарының жұмысбастылығы, арыз иесіне қызмет көрсетудің техникалық мүмкіндігі және тұтынушыға компанияның шарттарында ұсынылған коммерциялық ұсыныстың бар екені туралы ақпарат) анықталмады;

представители ТОО "Дельрус РК" подтвердили наличие электронной переписки от 27 марта 2018 г. между заявителем и ТОО "Дельрус РК", изложенной в обращении. Заявитель официального письменного запроса в адрес ТОО "Дельрус РК" не отправлял. Однако от имени заявителя на электронную почту, которую используют в работе сотрудники сервисной службы ТОО "Дельрус РК", был направлен запрос на проведение калибровки ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan. В ответ на данный запрос от имени ТОО "Дельрус РК" было направлено соответствующее коммерческое предложение. Переписка с заявителем в основном включала в себя предоставление ценового предложения в соответствии с запрашиваемой технической спецификацией. Переписку с заявителем проводил посредством электронной почты (arz@delrus-rk.kz) менеджер ТОО "Дельрус РК" Ахметов Р.С. (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 805 от 21 января 2019 г.).
Представленная в ходе рассмотрения дела ТОО "Дельрус РК" и ЗАО "Дельрус" информация не опровергает выводы расследования о наличии и реализации соглашения между компаниями-конкурентами (ЗАО "Дельрус" и ТОО "Дельрус РК"), действующими на одном рынке услуг по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, запрещенного в соответствии с подпунктом 3 пункта 3 статьи 76 Договора, которое привело к разделу товарного рынка по территориальному принципу, в результате которого ЗАО "Дельрус" необоснованно отказало заявителю в предоставлении услуги по калибровке ультразвуковых датчиков к аппарату FibroScan, мотивируя такой отказ наличием компании-конкурента (ТОО "Дельрус РК"), оказывающей на территории Республики Казахстан аналогичную услугу.
В соответствии с должностной инструкцией генерального директора ЗАО "Дельрус" от 1 июля 2000 г., утвержденной единственным акционером ЗАО "Дельрус", генеральный директор ЗАО "Дельрус" Новиков А.И. без доверенности осуществляет руководство текущей деятельностью организации, обеспечивает выполнение организацией всех обязательств, в том числе контрактов и бизнес-планов, действует от имени общества, представляет его интересы, совершает сделки от имени общества, утверждает штаты, издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками общества (письмо ЗАО "Дельрус" в Комиссию, вх. № 14650 от 11 сентября 2018 г.).
В соответствии с должностной инструкцией директора ТОО "Дельрус РК" от 27 апреля 2015 г., утвержденной единственным участником ТОО "Дельрус РК", директор Бурдин В.В. руководит производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью предприятия, несет всю полноту ответственности за последствия принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества предприятия, а также за финансово-хозяйственные результаты его деятельности (письмо ТОО "Дельрус РК" в Комиссию, вх. № 8538 от 29 мая 2018 г.).
Доказательства, подтверждающие факт нарушения ООО "Медицинская компания" и должностным лицом – генеральным директором ООО "Медицинская компания" Арендарчуком О.А. подпункта 3 пункта 3 статьи 76 Договора, не выявлены.
Учитывая изложенное, Комиссия пришла к выводу, что действия (бездействие) ЗАО "Дельрус", ТОО "Дельрус РК", должностных лиц – генерального директора ЗАО "Дельрус" Новикова А.И. и генерального директора ТОО "Дельрус РК" Бурдина В.В., выразившиеся в наличии и реализации соглашения между компаниями-конкурентами (ЗАО "Дельрус" и ТОО "Дельрус РК"), действующими на одном рынке услуг, которое привело к разделу товарного рынка по территориальному принципу, вследствие которого заявителю отказано в предоставлении услуги по калибровке ультразвукового датчика к аппарату FibroScan на территории Российской Федерации на основании наличия в Республике Казахстан поставщика (компании-конкурента), оказывающего аналогичную услугу, являются нарушением подпункта 3 пункта 3 статьи 76 Договора.
Факт нарушения подпункта 3 пункта 3 статьи 76 Договора ЗАО "Дельрус", ТОО "Дельрус РК" и ООО "Медицинская компания" не признали.

"Дельрус ҚР" ЖШС-ның өкілдері жолданымда жазылғандай, 2018 жылғы 27 наурыздан бастап арыз иесі мен "Дельрус ҚР" ЖШС-ның арасында электрондық хат-хабар жазысудың боғанын растайды. Арыз иесі "Дельрус ҚР" ЖШС-ның атына ресми жазбаша сұрау салу жібермеген. Алайда "Дельрус ҚР" ЖШС-ның сервис қызметінің қызметкерлері жұмыста пайдаланатын электрондық поштаға арыз иесінің атынан FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерге калибрлеу жүргізуге сұрау салу жіберілген. Осы сұрау салуға жауап ретінде "Дельрус ҚР" ЖШС-ның атынан тиісті коммерциялық ұсыныс жіберілген. Арыз иесіне хат-хабар жазысу негізінен сұратылып отырған техникалық өзіндік ерекшелікке сәйкес баға ұсынысын беруді қамтыған. Арыз иесімен хат-хабар жазысу "Дельрус ҚР" ЖШС-ның менеджері Р.С. Ахметовтың электрондық поштасы (arz@delrus-rk.kz) арқылы жүргізілген ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2019 жылғы 21 қаңтардағы кіріс № 805 хаты).
Істі қарау барысында "Дельрус ҚР" ЖШС және "Дельрус" ЖАҚ ұсынған ақпарат тергеп-тексерудің FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметтердің бір нарығында жұмыс істейтін бәсекелес-компаниялар ("Дельрус" ЖАҚ и "Дельрус ҚР" ЖШС) арасында Шарттың 76-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында тыйым салынған, тауар нарығын аумақтық қағидат бойынша бөлуге алып келген, соның салдарынан "Дельрус" ЖАҚ арыз иесіне FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергіштерді калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынудан негізсіз бас тартып, мұндай бас тартуды Қазақстан Республикасының аумағында ұқсас қызметті көрсететін бәсекелес компанияның ("Дельрус ҚР" ЖШС) бар болуымен уәждеген келісімнің болғаны және іске асырылғаны туралы тұжырымдарын теріске шығармайды.
"Дельрус" ЖАҚ-тың жалғыз акционері бекіткен 2000 жылғы 1 шілдедегі "Дельрус" ЖАҚ бас директорының лауазымдық нұсқаулығына сәйкес "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры А.И. Новиков сенімхатсыз ұйымның ағымдағы қызметіне басшылықты жүзеге асырады, ұйымның барлық міндеттемені, оның ішінде келісімшарттар мен бизнес-жоспарларды орындауын қамтамасыз етеді, қоғамның атынан әрекет етеді, оның мүдделерін білдіреді, қоғамның атынан мәмілелер жасайды, штаттарды бекітеді, бұйрықтар шығарады және қоғамның барлық қызметкерлері орындауға міндетті нұсқаулар береді ("Дельрус" ЖАҚ-тың Комиссияға 2018 жылғы 11 қыркүйектегі кіріс № 14650 хаты).
"Дельрус ҚР" ЖШС-ның жалғыз қатысушысы бекіткен2015 жылғы 27 сәуірдегі "Дельрус ҚР" ЖШС директорының лауазымдық нұсқаулығына сәйкес директор В.В. Бурдин кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін басқарады, қабылданатын шешімдердің салдары, кәсіпорын мүлкінің сақталуы мен тиімді пайдаланылуы үшін, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелері үшін толық жауапты болады ("Дельрус ҚР" ЖШС-ның Комиссияға 2018 жылғы 29 мамырдағы кіріс № 8538 хаты).
"Медицинская компания" ЖШҚ-ның және лауазымды адам – "Медицинская компания" ЖШҚ-ның бас директоры О.А. Арендарчуктың Шарттың 76-бабы 3-тармағының 3) тармақшасын бұзу фактісін растайтын дәлелдемелер анықталмады.
Осы айтылғандарды ескере келе, Комиссия "Дельрус" ЖАҚ-тың, "Дельрус ҚР" ЖШС-ның, лауазымды адамдар – "Дельрус" ЖАҚ-тың бас директоры А.И. Новиковтың және "Дельрус ҚР" ЖШС-ның бас директоры В.В. Бурдиннің бір көрсетілетін қызметтер нарығында жұмыс істейтін бәсекелес компаниялар ("Дельрус" ЖАҚ және "Дельрус ҚР" ЖШС) арасында тауар нарығын аумақтық қағидат бойынша бөлуге алып келген келісімнің болуы мен оны іске асырудан, соның салдарынан арыз иесіне Қазақстан Республикасында ұқсас қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің (бәсекелестің-компанияның) бар болуы негізінде Ресей Федерациясының аумағында FibroScan аппаратына ультрадыбыстық бергішті калибрлеу бойынша көрсетілетін қызметті ұсынудан бас тартудан көрінген әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабы 3-тармағының 3) тармақшасын бұзу болып табылады деген тұжырымға келді.
"Дельрус" ЖАҚ, "Дельрус ҚР" ЖШС және "Медицинская компания" ЖШҚ Шарттың 76-бабы 3-тармағының 3) тармақшасын бұзу фактісін мойындамады.