Об утверждении состава сведений о племенных животных и селекционных достижениях, подлежащих обмену между государствами – членами Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 октября 2020 года № 132.
В целях реализации подпункта 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в соответствии со статьей 5 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года (далее – Соглашение) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый состав сведений о племенных животных и селекционных достижениях, подлежащих обмену между государствами – членами Евразийского экономического союза.
2. Установить, что:
а) обмен сведениями о племенных животных и селекционных достижениях между государствами – членами Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) осуществляется посредством информационного взаимодействия в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства";
б) до введения в действие указанного в подпункте "а" настоящего пункта общего процесса уполномоченные органы государств-членов, к компетенции которых относятся вопросы племенного животноводства, обмениваются (на бумажном носителе и (или) в электронном виде) сведениями:
о перемещаемой между государствами-членами племенной продукции – в течение 5 рабочих дней со дня выдачи племенных свидетельств (сертификатов, паспортов) на племенную продукцию;
о селекционных достижениях − в течение 5 рабочих дней со дня их регистрации.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Соглашения.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Назаренко
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 27 октября 2020 г. № 132
СОСТАВ
сведений о племенных животных и селекционных достижениях, подлежащих обмену между государствами – членами Евразийского экономического союза
I. Сведения о племенных животных
1. Крупный рогатый скот молочного направления продуктивности:
а) полная кличка (для быков-производителей);
б) порода, породность (в процентах по каждой породе);
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – самец, F – самка);
д) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
е) масть (обозначается буквенным кодом):
B&W – черно-пестрая;
R&W – красно-пестрая;
B/R – преимущественно черно-пестрая, но отдельные части тела (уши, морда, спина) имеют специфическую красноватую окраску;
W/B – преимущественно белая, но на отдельных частях тела имеются черные пятна;
G – серая;
RN – чалая;
BC – бурая;
АВ – полностью черная;
AR – полностью красная;
AW – полностью белая.
При отсутствии подходящего обозначения наименование масти пишется полностью;
ж) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
з) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында алмасуға жататын, асыл тұқымды мал және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтердің құрамын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 132 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 4-тармақшасын іске асыру мақсатында және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 5-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында алмасуға жататын асыл тұқымды жануарлар мен селекциялық жетістіктер туралы мәліметтердің құрамы бекітілсін.
2. Мынадай:
а) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) арасында асыл тұқымды жануарлар және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтермен алмасу "Асыл тұқымды жануарлар және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жүзеге асырылады;
б) осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген жалпы процесс қолданысқа енгізілгенге дейін, құзыретіне асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелері жататын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары:
мүше мемлекеттер арасында тасымалданатын асыл тұқымды өнім туралы мәліметтермен - асыл тұқымды өнімге асыл тұқымдық куәліктер (сертификаттар, паспорттар) берілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде;
селекциялық жетістіктер туралы мәліметтермен – олар тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде (қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық түрде) алмасады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде Келісім күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
В. Назаренко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 27 қазандағы
№ 132 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында алмасуға жататын асыл тұқымды жануарлар және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтердің құрамы
I. Асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтер
1. Сүт өндіру бағытындағы ірі қара мал:
а) толық аты (тұқымдық бұқалар үшін);
б) тұқымы, тұқымдылығы (әрбір тұқым бойынша пайызбен);
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – еркек мал, F – ұрғашы мал);
д) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
е) түсі (әріптік кодпен белгіленеді):
B&W – қара-шұбар;
R&W – қызыл-шұбар;
B/R –қара-шұбар түс басымырақ, бірақ денесінің кейбір бөліктері (құлақтары, тұмсығы, арқасы) ерекше қызғылтым реңкті;
W/B – ақ түс басымырақ, бірақ денесінің кейбір бөліктерінде қара дақтар бар;
G – сұр;
RN – ақ талшықты;
BC – қоңыр;
АВ – толығымен қара;
AR – толығымен қызыл;
AW – толығымен ақ.
Дәл келетін белгіленімі болмаған кезде тұқымының атауы толық жазылады;
ж) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);

и) рецессивные гены (указываются аббревиатуры, обозначающие генетически детерминированные заболевания, генетические аномалии и полиморфизмы генов белков молока, которые были выявлены в результате лабораторных исследований, проведенных в соответствии с Положением о проведении молекулярной генетической экспертизы племенной продукции государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 июня 2020 г. № 74);
к) способ получения (обозначается буквенным кодом):
ЕТ – эмбриотрансплантат (обычный);
ЕТМ – эмбриотрансплантат, полученный с помощью различных манипуляций (деление, клонирование эмбриона);
ЕТА – эмбриотрансплантат, полученный путем клонирования взрослого животного;
AI – искусственное осеменение;
NI – ручная случка;
МВ – множественные роды;
МВМ – множественные роды смешанного типа;
ТW – двойня;
ТRI – тройня.
В других случаях способ получения не указывается;
л) индексы легкости отела для быка-производителя в отношении: коров и нетелей, осемененных спермой данного быка-производителя;
его дочерей.
Рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности крупного рогатого скота молочного направления продуктивности, утверждаемой Коллегией Евразийской экономической комиссии;
м) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указывается информация, предусмотренная подпунктами "б", "в", "д", "е", "и" – "л", "н", "о" (при наличии, в случае получения пробанда методом эмбриотрансплантации) и "п" настоящего пункта;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указывается информация, предусмотренная подпунктами "б", "в", "д", "е", "и" – "л" и "н" – "п" настоящего пункта;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, а также порода, породность (в процентах по каждой породе);
н) оценка экстерьера (обозначается буквенным кодом):
ЕХ – отлично (90 – 100 баллов);
VG – очень хорошо (85 – 89 баллов);
GP – хорошо с плюсом (80 – 84 балла);
G – хорошо (75 – 79 баллов);
F – удовлетворительно (65 – 74 балла);
Р – плохо (50 – 64 балла);
о) абсолютные показатели собственной продуктивности:
для молодняка и быков-производителей – живая масса (в килограммах) с указанием возраста (лет, месяцев, дней);
для коров – удой (в килограммах) за 305 дней наивысшей лактации либо за период (в днях) незаконченной лактации, содержание (в процентах) и выход (в килограммах) молочного жира и белка;
п) общий и частные индексы племенной ценности (относительные показатели племенной ценности) (рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности крупного рогатого скота молочного направления продуктивности);
р) информация о воспроизводстве. Указываются кличка, идентификационный номер быка-производителя, дата осеменения, рецессивные гены быка-производителя в соответствии с подпунктом "и" настоящего пункта, идентификационные номера родителей быка-производителя, абсолютные показатели продуктивности матери быка-производителя, относительные показатели племенной ценности быка-производителя.
Относительные показатели племенной ценности быка-производителя рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности крупного рогатого скота молочного направления продуктивности.
При трансплантации эмбрионов указываются число, месяц, календарный год пересадки эмбриона, информация о родителях эмбриона в соответствии с абзацем вторым подпункта "м" настоящего пункта.
При использовании для осеменения спермы, разделенной по полу, указывается запись "Sexed Semen, F (M)".

и) рецессивті гендері (генетикалық тұрғыдан детерминацияланған ауруларды білдіретін аббревиатуралар, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 2 маусымдағы № 74 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің асыл тұқымды өнімге молекулярлық генетикалық сараптама жүргізу туралы ережеге сәйкес жүргізілген зертханалық зерттеулер нәтижесінде анықталған генетикалық аномалиялар мен сүт ақуызы гендерінің полиморфизмалары көрсетіледі);
к) алу тәсілі (әріптік кодпен белгіленеді):
ЕТ – эмбриотрансплантат (кәдімгі);
ЕТМ – әртүрлі манипуляциялар арқылы алынған эмбриотрансплантат (эмбрионды бөлу, клондау);
ЕТА – ересек малды клондау арқылы алынған эмбриотрансплантат;
AI – жасанды жолмен ұрықтандыру;
NI – қолдан ұрықтандыру;
МВ – көп рет төлдеуі;
МВМ – аралас типті көп рет төлдеуі;
ТW – егіз;
ТRI – үшем.
Басқа жағдайларда алу тәсілі көрсетілмейді;
л) мыналарға:
осы тұқымдық бұқаның шәуетімен ұрықтандырылған сиырлар мен қысыр сиырларға;
оның ұрғашы бұзауларына қатысты тұқымдық бұқа үшін бұзаулау жеңілдігінің индекстері.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы бекітетін Сүт өндіру бағытындағы ірі қара малдың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі;
м) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) осы тармақтың "б", "в", "д", "е", "и" – "л", "н", "о" және "п" тармақшаларында көзделген ақпарат көрсетіледі (болған кезде, пробанд эмбрионды трансплантаттау әдісімен алынған жағдайда);
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) осы тармақтың "б", "в", "д", "е", "и" – "л" и "н" – "п" тармақшаларында көзделген ақпарат көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, сондай-ақ тұқымы, тұқымдылығы (әрбір тұқым бойынша пайызбен) көрсетіледі;
н) экстерьерді бағалау (әріптік кодпен белгіленеді):
ЕХ – үздік (90 – 100 балл);
VG – өте жақсы (85 – 89 балл);
GP – плюс жақсы (80 – 84 балл);
G – жақсы (75 – 79 балл);
F – қанағаттанарлық (65 – 74 балл);
Р – нашар (50 – 64 балл);
о) өзіндік өнімділіктің абсолютті көрсеткіштері:
төл мен тұқымдық бұқа үшін – жасын көрсете отырып (жыл, ай, күн) тірі салмағы (килограммен);
сиырлар үшін – сауын маусымы ең көп болған 305 күндегі не аяқталмаған сауын маусымы кезеңіндегі (күнмен) сауым сүт (килограммен), сүттің майы мен ақуызының құрамы (пайызбен) және алу мөлшері (килограммен);
п) асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері (асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері) (сүт өндіру бағытындағы ірі қара малдың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі);
р) өсім туралы ақпарат. Тұқымдық бұқаның аты, сәйкестендіру нөмірі, ұрықтандыру күні, осы тармақтың "и" тармақшасына сәйкес тұқымдық бұқаның рецессивті гендері, тұқымдық бұқаның ата-енесінің сәйкестендіру нөмірлері, тұқымдық бұқа енесінің өнімділігінің абсолютті көрсеткіштері, тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері көрсетіледі.
Тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері сүт өндіру бағытындағы ірі қара малдың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі.
Эмбриондарды трансплантаттау кезінде эмбрионды көшіріп қондыру күні, айы, күнтізбелік жылы, осы тармақтың "м" тармақшасының екінші абзацына сәйкес эмбрионның ата-тегі туралы ақпарат көрсетіледі.
Ұрықтандыру үшін жынысы бойынша бөлінген шәует пайдаланылған кезде, "Sexed Semen, F (M)" деген жазба көрсетіледі.

2. Крупный рогатый скот мясного направления продуктивности:
а) полная кличка (для быков-производителей);
б) порода, породность (в процентах по каждой породе);
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – самец, F – самка);
д) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
е) масть (обозначается буквенным кодом):
B&W – черно-пестрая;
R&W – красно-пестрая;
B/R – преимущественно черно-пестрая, но отдельные части тела (уши, морда, спина) имеют специфическую красноватую окраску;
W/B – преимущественно белая, но на отдельных частях тела имеются черные пятна;
G – серая;
RN – чалая;
BC – бурая;
АВ – полностью черная;
AR – полностью красная;
AW – полностью белая.
При отсутствии подходящего обозначения наименование масти пишется полностью;
ж) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
з) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
и) рецессивные гены (указываются аббревиатуры, обозначающие генетически детерминированные заболевания, генетические аномалии, которые были выявлены в результате лабораторных исследований, проведенных в соответствии с Положением о проведении молекулярной генетической экспертизы племенной продукции государств – членов Евразийского экономического союза);
к) способ получения (обозначается буквенным кодом):
ЕТ – эмбриотрансплантат (обычный);
ЕТМ – эмбриотрансплантат, полученный с помощью различных манипуляций (деление, клонирование эмбриона);
ЕТА – эмбриотрансплантат, полученный путем клонирования взрослого животного;
AI – искусственное осеменение;
NI – ручная случка;
MB – множественные роды;
МВМ – множественные роды смешанного типа;
TW – двойня;
TRI – тройня.
В других случаях способ получения не указывается;
л) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указывается информация, предусмотренная подпунктами "б", "д", "е", "и" и "м" настоящего пункта;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указывается информация, предусмотренная подпунктами "б" и "д" настоящего пункта;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, а также порода, породность (в процентах по каждой породе);
м) продуктивные качества (указываются общий и частные индексы племенной ценности).
Абсолютные показатели собственной продуктивности рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности крупного рогатого скота мясного направления продуктивности, утверждаемой Коллегией Евразийской экономической комиссии;
н) информация о воспроизводстве. Указываются сведения о методе воспроизводства нетели или коровы (ручная случка (NI), искусственное осеменение (AI), трансплантация эмбриона (EТ)), кличка, идентификационный номер быка-производителя, дата осеменения, рецессивные гены быка-производителя в соответствии с подпунктом "и" настоящего пункта, идентификационные номера родителей быка-производителя, абсолютные показатели продуктивности матери быка-производителя, относительные показатели племенной ценности быка-производителя.
Относительные показатели племенной ценности быка-производителя рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности крупного рогатого скота мясного направления продуктивности.
При трансплантации эмбрионов указываются число, месяц, календарный год пересадки эмбриона, информация о родителях эмбриона в соответствии с абзацем вторым подпункта "л" настоящего пункта.
При использовании для осеменения спермы, разделенной по полу, указывается запись "Sexed Semen, F (M)".

2. Ет өндіру бағытындағы ірі қара мал:
а) толық лақап аты (тұқымдық бұқалар үшін);
б) тұқымы, тұқымдылығы (әрбір тұқым бойынша пайызбен);
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – еркек мал, F – ұрғашы мал);
д) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
е) түсі (әріптік кодпен белгіленеді):
B&W – қара-шұбар;
R&W – қызыл-шұбар;
B/R – қара-шұбар түс басымырақ, бірақ денесінің кейбір бөліктері (құлақтары, тұмсығы, арқасы) ерекше қызылқай түсті;
W/B – ақ түс басымырақ, бірақ денесінің кейбір бөліктерінде қара дақтар бар;
G – сұр;
RN – ақ талшықты;
BC – қоңыр;
АВ – толығымен қара;
AR – толығымен қызыл;
AW – толығымен ақ.
Дәл келетін белгіленімі болмаған кезде тұқымының атауы толық жазылады;
ж) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
и) рецессивті гендері (генетикалық тұрғыдан детерминацияланған ауруларды білдіретін аббревиатуралар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің асыл тұқымды өнімге молекулярлық генетикалық сараптама жүргізу туралы ережеге сәйкес жүргізілген зертханалық зерттеулер нәтижесінде анықталған генетикалық аномалиялар мен сүт ақуызы гендерінің полиморфизмалары көрсетіледі);
к) алу тәсілі (әріптік кодпен белгіленеді):
ЕТ – эмбриотрансплантат (кәдімгі);
ЕТМ – әртүрлі манипуляциялар арқылы алынған эмбриотрансплантат (эмбрионды бөлу, клондау);
ЕТА – ересек малды клондау арқылы алынған эмбриотрансплантат;
AI – жасанды жолмен ұрықтандыру;
NI – қолдан ұрықтандыру;
MB – көп рет төлдеуі;
МВМ – аралас типті көп рет төлдеуі;
TW – егіз;
TRI – үшем.
Басқа жағдайларда алу тәсілі көрсетілмейді;
л) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) осы тармақтың "б", "д", "е", "и" және "м" тармақшаларында көзделген ақпарат көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) осы тармақтың "б" және "д" тармақшаларында көзделген ақпарат көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, сондай-ақ тұқымы, тұқымдылығы (әрбір тұқым бойынша пайызбен) көрсетіледі;
м) өнімділік сапасы (асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері көрсетіледі).
Өзіндік өнімділіктің абсолютті көрсеткіштері Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы бекітетін Ет өндіру бағытындағы ірі қара малдың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі;
н) өсім туралы ақпарат. Қысыр малды немесе сиырды өсіру әдісі туралы мәліметтер (қолдан ұрықтандыру (NI), жасанды жолмен ұрықтандыру (AI), эмбрионды трансплантаттау (EТ)), аты, тұқымдық бұқаның сәйкестендіру нөмірі, ұрықтандыру күні, осы тармақтың "и" тармақшасына сәйкес тұқымдық бұқаның рецессивті гендері, тұқымдық бұқаның ата-енесінің сәйкестендіру нөмірлері, тұқымдық бұқа енесінің өнімділігінің абсолютті көрсеткіштері, тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері көрсетіледі.
Тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері Ет өндіру бағытындағы ірі қара малдың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі.
Эмбриондарды трансплантаттау кезінде эмбрионды көшіріп қондыру күні, айы, күнтізбелік жылы, осы тармақтың "л" тармақшасының екінші абзацына сәйкес эмбрионның ата-тегі туралы ақпарат көрсетіледі.
Ұрықтандыру үшін жынысы бойынша бөлінген шәует пайдаланылған кезде, "Sexed Semen, F (M)" деген жазба көрсетіледі.

3. Свиньи:
а) индивидуальный номер (татуировка);
б) порода в соответствии с кодификатором согласно приложению № 1, породное сочетание;
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: M – хрячок, хряк, F − свинка, свиноматка);
д) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
е) живая масса при продаже (в килограммах);
ж) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
з) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
и) родословная:
сведения о не менее чем 3 поколениях предков, их породах, идентификационных номерах в реестре учета племенных животных;
индексы племенной ценности родителей (отца и матери) (рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности свиней, утверждаемой Коллегией Евразийской экономической комиссии);
продуктивность родителей (отца и матери):
среднесуточный прирост от рождения до живой массы 100 килограммов (в граммах);
репродуктивные качества матери (количество живых поросят в гнезде, из которого происходит животное, с указанием номера опороса, среднее количество живых поросят по всем опоросам матери);
к) собственная продуктивность при достижении живой массы 90 − 110 килограммов:
индексы племенной ценности (рассчитываются в соответствии с методикой оценки племенной ценности свиней);
абсолютные показатели собственной продуктивности:
живая масса на дату оценки племенной ценности (в килограммах);
количество сосков (указывается количество функциональных сосков с левой и правой половины вымени);
среднесуточный прирост от рождения до живой массы 100 килограммов (в граммах);
возраст достижения живой массы 100 килограммов (в днях);
содержание постного мяса (в процентах) (рассчитывается в соответствии с методикой оценки племенной ценности свиней);
толщина шпика на уровне 10 − 11 ребра (в миллиметрах);
дата оценки собственной продуктивности (день, месяц, календарный год);
рецессивные генетические дефекты (RYR – для хряков-производителей и хрячков).
4. Лошади:
а) кличка (при наличии);
б) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
в) индивидуальный номер (номер тавра или код микрочипа);
г) номер животного в государственной (национальной) книге племенных животных (при наличии);
д) графическое описание примет, отметин на теле животного (блокперфектный рисунок);
е) пол (указывается буквами латинского алфавита: M – жеребец, F – кобыла);
ж) масть (гнедая – гн., рыжая – рыж., бурая – бур., серая – сер., саврасая – сав., вороная – вор., караковая – кар., соловая – сол., игреневая – игр., чалая – чал., мышастая – мыш., буланая – бул., чубарая – чуб., гнедо-пегая – гн.-пег., вороно-пегая – вор.-пег.);
з) порода, породность (в процентах по каждой породе);
и) дата рождения (день, месяц, календарный год);
к) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
л) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
м) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков). Для всех поколений предков указываются номер животного в государственной (национальной) книге племенных животных (при наличии), кличка (при наличии), идентификационный номер, масть, год рождения, порода, класс по бонитировке;
н) сведения о бонитировке:
дата проведения (день, месяц, календарный год);
промеры: высота в холке, обхват груди, обхват пясти, косая длина туловища (в сантиметрах), живая масса (в килограммах);
оценка по 10-балльной шкале: за происхождение, типичность, промеры, экстерьер, продуктивность (работоспособность), качество потомства (при наличии), молочность (для кобыл молочного направления продуктивности), комплексный класс;
о) участие в выставках, конкурсах, соревнованиях (с указанием названий мероприятий, даты, места проведения и полученных наград (при наличии)).

3. Шошқалар:
а) жеке нөмірі (тату-таңба салу);
б) № 1 қосымшаға сай кодификаторға сәйкес тегі, тектік қосылуы;
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: M – қабанша, қабан, F − шошқа, ұрғашы шошқа);
д) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
е) сату кезіндегі тірі салмағы (килограммен);
ж) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
и) тұқым-тегі:
кемінде 3 тұқым-тегі, олардың тектер, асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері туралы мәліметтер;
ата-енесінің (ата-енесі) асыл тұқымдық құндылық индекстері (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы бекітетін шошқалардың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі);
ата-енесінің өнімділігі (ата-енесі):
туғаннан бастап тірі салмаққа дейін тәуліктік орташа өсім 100 килограмға дейін (граммен);
мегежіннің репродукциялық сапасы (торайлау нөмірін көрсете отырып, жануар өсіп шығатын, ұядағы тірі торайлардың саны, енесінің барлық торайлауы бойынша тірі торайларының орташа саны);
к) тірі салмағы 90 - 110 килограмға жеткен кезде өзіндік өнімділігі:
асыл тұқымдық құндылық индекстері (шошқалардың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі);
өзіндік өнімділіктің абсолютті көрсеткіштері:
асыл тұқымдық құндылықты бағалау күнгі тірі салмағы (килограммен);
емшектерінің саны (желінінің сол жақ және оң жақ бөлігіндегі функционалдық емшектерінің саны көрсетіледі);
туғаннан бастап тірі салмағы 100 килограмға дейінгі тәуліктік орташа өсімі (граммен);
тірі салмағы 100 килограмға жеткендегі жасы (күнмен);
майсыз еттің құрамы (пайызбен) (шошқалардың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемесіне сәйкес есептеледі);
шпиктің қалыңдығы 10 − 11 қабырға деңгейінде (миллиметрмен);
өзіндік өнімділікті бағалау күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
рецессивтік генетикалық кемшіліктер (RYR – тұқымдық хряктар және хрячоктар үшін).
4. Жылқылар:
а) лақап аты (болған кезде);
б) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
в) жеке нөмірі (тавр нөмірі немесе микрочип коды);
г) мемлекеттік (ұлттық) асыл тұқымды мал кітабындағы малдың нөмірі (болған кезде);
д) малдық денесіндегі белгілердің, ерекшеліктердің графикалық сипаттамасы (блокперфектілі сурет);
е) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: M – айғыр, F – бие);
ж) түсі (торы – то., жирен – жир., қоңыр – қоң., сұр – сұр, құла – құл., қара – қар., қарагер – қараг., шабдар – шаб., қоңыр-сұр – қ-с., ақ талшықты – ақт., сұрғылт – сұрғ., құласұр – құл., шұбар – шұб., торы-ала – тор. -ала., қара-ала – қар. -ал.);
з) тұқымы, тұқымдылығы (әрбір тұқым бойынша пайызбен);
и) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
к) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
л) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
м) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып). малдық барлық ата-тегі буыны үшін мемлекеттік (ұлттық) асыл тұқымды мал кітабындағы нөмірі (болған кезде), аты (болған кезде), сәйкестендіру нөмірі, түсі, туған жылы, тұқымы, бонитировка бойынша класы көрсетіледі;
н) бонитировка туралы мәліметтер:
өткізілген күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
өлшемдері: шоқтығындағы биіктігі, кеудесінің айнала өлшемі, тұяқ сүйегінің айнала өлшемі, денесінің қиғашынан ұзындығы (сантиметрмен), тірі салмағы (килограммен);
10 балдық шкала бойынша бағалау: шығу тегі, типтілігі, өлшемдері, экстерьер, өнімділігі (жұмысқа қабілеті), ұрпағының сапасы (болған кезде), сүттілігі (сүт өндіру бағытындағы биелер үшін), кешенді класы үшін;
о) көрмелерге, конкурстарға, жарыстарға қатысуы (іс-шараның атауын, өткізілген күнін, орнын және алған наградаларды көрсете отырып (болған кезде).

5. Овцы грубошерстного и полугрубошерстного направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) индивидуальный номер;
в) порода;
г) дата рождения (день, месяц, календарный год);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – баран, F – матка);
е) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) основные селекционируемые признаки (указываются в условных обозначениях и единицах измерения по перечню согласно приложению № 2):
для животных в возрасте до 12 месяцев (18 месяцев) – живая масса в возрасте (месяцы), величина и форма курдюка (жирного хвоста), показатели шерстной продуктивности (настриг шерсти мытой (при наличии) и в оригинале), общая оценка по 5-балльной системе;
для животных в возрасте 12 месяцев (18 месяцев) и старше – тип животного, конституция, экстерьер, живая масса в возрасте (месяцы), величина и форма курдюка (жирного хвоста), показатели шерстной продуктивности (настриг шерсти мытой (при наличии) и в оригинале, длина остевых и пуховых волокон шерсти, цвет и класс шерсти), комплексный класс;
и) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса в возрасте (лет), настриг шерсти максимальный в возрасте (лет), длина остевых и пуховых волокон шерсти, цвет и класс шерсти, величина и форма курдюка (жирного хвоста), комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса в возрасте (лет), класс шерсти, комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс.
6. Овцы романовской породы:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) индивидуальный номер;
в) порода;
г) дата рождения (день, месяц, календарный год);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – баран, F – матка);
е) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) основные селекционируемые признаки (указываются в условных обозначениях и единицах измерения по перечню согласно приложению № 3):

5. Қылшық жүнді және жартылай қылшық жүнді бағытта өнім беретін қойлар:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) жеке нөмірі;
в) тұқымы;
г) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – қошқар, F – саулық);
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) негізгі селекциялық белгілері ( № 2 қосымшаға сәйкес шартты белгілер мен өлшем бірліктерінде көрсетіледі):
12 айға дейінгі жастағы малдар үшін (18 ай) – сол жастағы (айлар) тірі салмағы, құйрық майының (майлы құйрығының) көлемі мен формасы, жүн өнімділігі көрсеткіштері (қырқылған жуылған жүн (болған кезде) және оригиналы), 5 балдық жүйе бойынша жалпы бағалау;
12 ай (18 ай) және одан үлкен жастағы малдар үшін – малдың типі, конституциясы, экстерьері, сол жастағы (айлар) тірі салмағы, құйрық майының (майлы құйрығының) көлемі мен формасы, жүн өнімділігі көрсеткіштері (қырқылған жуылған жүн (болған кезде) және оригиналы, жүннің қылтық және жамылғы талшықтарының ұзындығы, жүннің түр-түсі мен класы), кешенді класы;
и) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы, сол жастағы (жыл) ең үлкен қырқылған жүні, жүннің қылтық және жамылғы талшықтарының ұзындығы, жүннің түр-түсі мен класы, құйрық майының (майлы құйрығының) көлемі мен формасы, кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, сол жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы, жүннің класы, кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі.
6. Романов тұқымды қойлар:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) жеке нөмірі;
в) тұқымы;
г) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – қошқар, F – саулық);
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) негізгі селекциялық белгілері ( № 3 қосымшаға сәйкес шартты белгілер мен өлшем бірліктерінде көрсетіледі):

для животных в возрасте до 9 месяцев – тип рождения, живая масса, длина ости и пуха, общая оценка по 5-балльной системе;
для животных в возрасте 9 месяцев и старше – тип конституции, тип рождения, живая масса, соотношение ости и пуха, длина ости и пуха, густота, уравненность шерсти по руну, величина завитка, группа овчин, оброслость брюха шерстью, комплексный класс;
и) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, тип конституции, тип рождения, живая масса максимальная в возрасте (лет), соотношение ости и пуха, длина остевых и пуховых волокон, уравненность шерсти по руну, группа овчин, комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, тип конституции, тип рождения, живая масса максимальная в возрасте (лет), комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс.
7. Овцы смушкового направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) индивидуальный номер;
в) порода;
г) дата рождения (день, месяц, календарный год);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – баран, F – матка);
е) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) основные селекционируемые признаки (указываются в условных обозначениях и единицах измерения по перечню согласно приложению № 4);
и) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го и 2-го поколений предков пробанда (родителей, бабушек и дедушек) указывается информация, предусмотренная подпунктами "а", "в", "г", "е" и "з" настоящего пункта;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс.
8. Овцы тонкорунного и полутонкорунного направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) индивидуальный номер;
в) порода;
г) дата рождения (день, месяц, календарный год);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – баран, F – матка);
е) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) основные селекционируемые признаки (указываются в условных обозначениях и единицах измерения по перечню согласно приложению № 5):

9 айға дейінгі жастағы малдар үшін – туу типі, тірі салмағы, қылтығы мен түбітінің ұзындығы, 5 балдық жүйе бойынша жалпы бағалау;
9 ай және одан үлкен жастағы малдар үшін – конституциясының типі, туу типі, тірі салмағы, қылтығы мен түбітінің арақатынасы, қылтығы мен түбітінің ұзындығы, қалыңдығы, жабағы жүнінің түзулігі, бұйралығының мөлшері, қой терісі тобы, құрсағының жүнмен жабылуы, кешенді класы;
и) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, конституция типі, туу типі, жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы, қылтығы мен түбітінің арақатынасы, қылтық және жамылғы талшықтарының ұзындығы, жабағы жүнінің түзулігі, қой терісі тобы, кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, конституция типі, туу типі, сол жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы, кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі.
7. Елтірі өндіру бағытындағы қойлар:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) жеке нөмірі;
в) тұқымы;
г) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – қошқар, F – саулық);
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) негізгі селекциялық белгілері ( № 4 қосымшаға сәйкес шартты белгілер мен өлшем бірліктерінде көрсетіледі);
и) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші және 2-ші ұрпағы үшін (ата-енелері, үлкен ата-енелері) осы тармақтың "а", "в", "г", "е" және "з" тармақшаларында көзделген ақпарат көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі.
8. Биязы жүнді және жартылай биязы жүнді өнім беру бағытындағы қойлар:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) жеке нөмірі;
в) тұқымы;
г) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – қошқар, F – саулық);
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) негізгі селекциялық белгілері (№ 5 қосымшаға сәйкес шартты белгілер мен өлшем бірліктерінде көрсетіледі):

для животных в возрасте до 12 месяцев – тип животного (в баллах), тип рождения (в баллах), выраженность мясных форм (для овец полутонкорунного направления продуктивности), живая масса в возрасте (месяцев), длина и толщина (тонина) шерсти, общая оценка по 5-балльной системе;
для животных в возрасте 12 месяцев и старше – тип животного (в баллах), выраженность мясных форм (для овец полутонкорунного направления продуктивности), конституция (в баллах), экстерьер, живая масса, тип рождения (в баллах), густота, извитость, длина и толщина (тонина), уравненность шерсти, количество и цвет жиропота, оброслость спины и брюха шерстью, настриг немытой и мытой шерсти, комплексный класс;
и) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса в возрасте (лет), порода, настриг мытой шерсти максимальный в возрасте (лет), длина и толщина (тонина) шерсти, уравненность шерсти, комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, живая масса максимальная в возрасте (лет), настриг мытой шерсти максимальный в возрасте (лет), комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс.
9. Овцы мясного короткошерстного (безрунного) направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) индивидуальный номер;
в) порода;
г) дата рождения (день, месяц, календарный год);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – баран, F – матка);
е) место рождения (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) сведения о бонитировке и собственной продуктивности:
для животных в возрасте до 10 месяцев – тип животного (в баллах), тип рождения (в баллах), скороспелость, живая масса (в килограммах) в возрасте (месяцев) (при отбивке и при реализации), общая оценка по 5-балльной системе;
для животных в возрасте 10 месяцев и старше – тип животного (в баллах), тип рождения (в баллах), выраженность мясных форм, конституция (в баллах), экстерьер, живая масса (в килограммах) в возрасте (месяцев) (при бонитировке и при реализации), скороспелость, комплексный класс;
и) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса (в килограммах) в возрасте (лет), комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса (в килограммах) в возрасте (лет), комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс.

12 жасқа дейінгі жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), туу типі (баллмен), етті формалардың айқындылығы (жартылай биязы жүнді жүнді өнім беру бағытындағы қойлар үшін), сол жастағы (ай) тірі салмағы, жүнінің ұзындығы мен жуандығы (қалыңдығы), 5-баллдық жүйе бойынша жалпы бағалау;
12 ай және одан үлкен жастағы малдар үшін – малдың типі(баллмен), етті формалардың айқындылығы (жартылай биязы жүнді өнім беру бағытындағы қойлар үшін), конституциясы (баллмен), экстерьері, тірі салмағы, туу типі (баллмен), қалыңдығы, бұйралығы, ұзындығы мен жуандығы (қалыңдығы), жүнінің түзулігі, шуашының мөлшері мен түсі, арқасы мен құрсағының жүнмен жабылуы, жуылмаған және жуылған қырқылған жүн, кешенді класы;
и) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы, тұқымы, жастағы (жыл) жуылған ең үлкен қырқылған жүн, жүнінің ұзындығы мен жуандығы (қалыңдығы), жүнінің түзулігі, кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, тірі салмағы ең үлкен жастағы (жыл), жастағы (жыл) ең үлкен жуылған қырқылған жүн, кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі.
9. Ет өндіру бағытындағы қысқа жүнді (тықыр) қойлар:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) жеке нөмірі;
в) тұқымы;
г) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – қошқар, F – саулық);
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
з) бонитировка және жеке өнімділігі туралы мәліметтер:
10 айға дейінгі жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), туу типі (баллмен), тез жетілуі, сол жастағы (ай) тірі салмағы (килограммен) (айыру және өткізу кезінде), 5-баллдық жүйе бойынша жалпы бағалау;
10 айдағы және одан үлкен жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), туу типі (баллмен), етті формалардың айқындылығы, конституциясы (баллмен), экстерьері, сол жастағы (ай) тірі салмағы (килограммен) (бонитировка және өткізу кезінде), тез жетілуі, кешенді класы;
и) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, сол жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы (килограммен), кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы (килограммен), кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі.

10. Козы молочного направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) порода;
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: М − козел, F – матка);
д) масть;
е) место рождения (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го и 2-го поколения предков пробанда (родителей, бабушек и дедушек) указываются информация, предусмотренная подпунктами "а" – "в" и "д" настоящего пункта, абсолютные показатели продуктивности матери и бабушек (удой (в килограммах) за 305 дней наивысшей лактации, содержание (в процентах) и выход (в килограммах) молочного жира и белка), общий и частные индексы племенной ценности;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода;
и) абсолютные показатели собственной продуктивности (тип рождения (количество в помете), живая масса (в килограммах) с указанием возраста на дату оценки племенной ценности, для козоматок: удой (в килограммах) за 305 дней наивысшей лактации либо за период (в днях) незаконченной лактации, содержание (в процентах) и выход (в килограммах) молочного жира и белка);
к) общий и частные индексы племенной ценности.
11. Козы мясного направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) порода;
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: М − козел, F – матка);
д) масть;
е) место рождения (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го и 2-го поколения предков пробанда (родителей, бабушек и дедушек) указываются информация, предусмотренная пунктами "а" – "в" и "д" настоящего пункта, абсолютные показатели продуктивности (живая масса (в килограммах) с указанием возраста (лет)), общий и частные индексы племенной ценности;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода;
и) абсолютные показатели собственной продуктивности (тип рождения (количество в помете), живая масса (в килограммах) с указанием возраста (лет));
к) общий и частные индексы племенной ценности.

10. Сүт өндіру бағытындағы ешкілер:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) тұқымы;
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М − теке, F – ұрғашы ешкі);
д) түсі;
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
з) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші және 2-ші ұрпағы үшін (ата-енелері, үлкен ата-енелері) осы тармақтың "а" – "в" және "д" тармақшаларында көзделген ақпарат, енесінің 305 күндегі ең жоғары сауын маусымы өнімділігінің абсолютті көрсеткіштері (сауыны (килограммен), сүт майы мен ақуызының құрамы (пайызбен) және түсімі (килограммен)), асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы көрсетіледі;
и) өзіндік өнімділіктің абсолютті көрсеткіштері (туу типі (бір енеден туғандар саны), асыл тұқымдық құндылықты бағалау күнгі жасын көрсете отырып тірі салмағы (килограммен), ұрғашы ешкілер үшін: ең жоғары аяқталмаған сауын маусымы кезеңіндегі (күнмен) 305 күндік сауын (килограммен), сүт майы мен ақуызының құрамы (пайызбен) және түсімі (килограммен);
к) асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері.
11. Ет өндіру бағытындағы ешкілер:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) тұқымы;
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М − теке, F – ұрғашы ешкі);
д) түсі;
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
з) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші және 2-ші ұрпағы үшін (ата-енелері, үлкен ата-енелері) осы тармақтың "а" – "в" және "д" тармақшаларында көзделген ақпарат, өнімділігінің абсолютті көрсеткіштері (тірі салмағы (килограммен) жасын көрсете отырып (жыл), асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы көрсетіледі;
и) өзіндік өнімділіктің абсолютті көрсеткіштері (туу типі (бір енеден туғандар саны), тірі салмағы (килограммен) жасын көрсете отырып (жыл);
к) асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері.

12. Козы шерстного направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) порода;
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – козел, F – матка);
д) масть;
е) место рождения (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (указываются полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса (в килограммах) в возрасте (лет), максимальный настриг мытой шерсти (в килограммах) в возрасте (лет), длина (в сантиметрах) и толщина (тонина) (в микрометрах) шерсти, комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса (в килограммах) в возрасте (лет), максимальный настриг мытой шерсти (в килограммах) в возрасте (лет), комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс;
и) сведения о бонитировке и собственной продуктивности:
для животных в возрасте до 12 месяцев – тип животного (в баллах), живая масса (в килограммах) в возрасте (месяцев) (при отбивке и при реализации), общая оценка (в баллах);
для животных в возрасте 12 месяцев и старше – тип животного (в баллах), настриг немытой и мытой шерсти (в килограммах), длина (в сантиметрах) и толщина (тонина) шерсти (в микрометрах), густота шерсти (в баллах), конституция (в баллах), живая масса (в килограммах) с указанием возраста (месяцев) (при бонитировке и при реализации), комплексный класс.
13. Козы пухового направления продуктивности:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) порода;
в) дата рождения (день, месяц, календарный год);
г) пол (указывается буквами латинского алфавита: М – козел, F – матка);
д) масть;
е) место рождения (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (указывается полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков):
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса (в килограммах) в возрасте (лет), максимальный начес пуха (в граммах) в возрасте (лет), длина (в сантиметрах) и толщина (тонина) шерсти (в микрометрах), комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, максимальная живая масса (в килограммах) в возрасте (лет), максимальный начес пуха (в граммах) в возрасте (лет), комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, порода, комплексный класс;
и) сведения о бонитировке и собственной продуктивности:
для животных в возрасте до 12 месяцев – тип животного (в баллах), живая масса (в килограммах) в возрасте (месяцев) (при отбивке и при реализации), общая оценка (в баллах);
для животных в возрасте 12 месяцев и старше – тип животного (в баллах), начес пуха (в граммах), длина пуха (в сантиметрах), толщина (тонина) пуха (в микрометрах), содержание пуха (в процентах), густота шерсти (в баллах), цвет пуха (в баллах), конституция (в баллах), живая масса (в килограммах) с указанием возраста (месяцев) (при бонитировке и при реализации), комплексный класс.

12. Жүн өндіру бағытындағы ешкілер:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) тұқымы;
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – теке, F – ұрғашы ешкі);
д) түсі;
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
з) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы (килограммен), жастағы (жыл) жуылған жүннің ең үлкен қырқымы (килограммен), жүнінің ұзындығы (сантиметрмен) және жуандығы (қалыңдығы) (микрометрмен), кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, сол жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы (килограммен), сол жастағы (жыл) жуылған жүннің ең үлкен қырқымы (килограммен), кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі;
и) бонитировка және жеке өнімділігі туралы мәліметтер:
12 айға дейінгі жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), сол жастағы (ай) тірі салмағы (килограммен) (айыру және өткізу кезінде), жалпы бағалауы (баллмен);
12 ай және одан үлкен жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), жуылмаған және жуылған жүннің қырқымы (килограммен), ұзындығы (сантиметрмен) және жүнінің жуандығы (қалыңдығы) (микрометрмен), жүнінің қалыңдығы (баллмен), конституциясы (баллмен), жасын көрсете отырып (ай) тірі салмағы (килограммен) (бонитировка және өткізу кезінде), кешенді класы.
13. Түбіт өндіру бағытындағы ешкілер:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) тұқымы;
в) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
г) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М – теке, F – ұрғашы ешкі);
д) түсі;
е) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
з) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып):
пробанд тегінің 1-ші ұрпағы үшін (ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, сол жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы (килограммен), сол жастағы (жыл) түбітінің ең үлкен түсімі (граммен), ұзындығы (сантиметрмен) және жүнінің жуандығы (қалыңдығы) (микрометрмен), кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 2-ші ұрпағы үшін (үлкен ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, сол жастағы (жыл) ең үлкен тірі салмағы (килограммен), сол жастағы (жыл) түбітінің ең үлкен түсімі (граммен), кешенді класы көрсетіледі;
пробанд тегінің 3-ші ұрпағы үшін (арғы ата-енелері) асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, тұқымы, кешенді класы көрсетіледі;
и) бонитировка және жеке өнімділігі туралы мәліметтер:
12 айға дейінгі жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), сол жастағы (ай) тірі салмағы (килограммен) (айыру және өткізу кезінде), жалпы бағалауы (баллмен);
12 ай және одан үлкен жастағы малдар үшін – малдың типі (баллмен), түбітінің түсімі (граммен), түбітінің ұзындығы (сантиметрмен), жүнінің жуандығы (қалыңдығы) (микрометрмен), түбітінің құрамы (пайызбен), жүнінің қалыңдығы (баллмен), түбітінің түсі (баллмен), конституциясы (баллмен), жасын (ай) көрсете отырып тірі салмағы (килограммен) (бонитировка және өткізу кезінде), кешенді класы.

14. Олени:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) индивидуальный номер;
в) порода;
г) дата рождения (день, месяц, календарный год);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М − самец, F – самка);
е) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) собственник (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
з) основные селекционируемые признаки (для животных в возрасте 12 месяцев и старше указываются живая масса и скороспелость);
и) сведения о бонитировке:
дата проведения (день, месяц, календарный год);
промеры (в сантиметрах): высота в холке, обхват груди, обхват пясти, косая длина туловища;
живая масса (в килограммах);
оценка по 10-балльной шкале: за происхождение, типичность, промеры, продуктивность (работоспособность), качество потомства, комплексный класс;
к) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков). Для всех поколений предков указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных.
15. Верблюды:
а) идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
б) кличка (при наличии);
в) индивидуальный номер (номер тавра или код микрочипа);
г) номер в государственной (национальной) книге племенных животных или ссылка на том и номер страницы государственной (национальной) книги племенных животных, в которой зарегистрировано животное (при наличии);
д) пол (указывается буквами латинского алфавита: М − самец, F – самка);
е) масть;
ж) порода, породность (в процентах по каждой породе);
з) дата рождения (день, месяц, календарный год);
и) место рождения (указываются полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
к) собственник (указываются полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи, страна, почтовый адрес собственника);
л) рецессивные гены (указываются аббревиатуры, обозначающие генетически детерминированные заболевания, генетические аномалии и полиморфизмы генов белков молока, которые были выявлены в результате лабораторных исследований, проведенных в соответствии
с Положением о проведении молекулярной генетической экспертизы племенной продукции государств – членов Евразийского экономического союза);
м) родословная (с указанием не менее 3 поколений предков). Для всех поколений предков указываются идентификационные номера в реестре учета племенных животных, номера в государственной (национальной) книге племенных животных (при наличии), клички (при наличии), масть, год рождения, породы, класс по бонитировке;
н) сведения о бонитировке:
дата проведения (день, месяц, календарный год);
промеры (в сантиметрах): высота между горбами, обхват груди, обхват пясти, косая длина туловища;
живая масса (в килограммах);
шерстная продуктивность (в килограммах);
молочная продуктивность (при наличии);
оценка по 10-балльной шкале: за происхождение, типичность, промеры, экстерьер, продуктивность (молочность (при наличии), живую массу, шерстную продуктивность), качество потомства (при наличии), комплексный класс;
о) сведения об участии в выставках, выводках (с указанием названий мероприятий, даты, места проведения и полученных наград (при наличии)).
II. Сведения о партии племенной продукции (материала)

14. Бұғылар:
а) асыл тұқымды жануарлар тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) жеке нөмірі;
в) тұқымы;
г) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М - еркегі, F - ұрғашысы);
е) туған жері (туған кезде осы жануарға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) меншік иесі (сатқан кезде осы жануарға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы);
з) негізгі селекциялық белгілері (12 ай және одан үлкен жастағы жануар үшін тірі салмағы және тез жетілуі көрсетіледі);
и) бонитировка туралы мәліметтер:
өткізілген күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
өлшемдері (сантиметрмен): шоқтығының биіктігі, кеудесінің айнала өлшемі, тұяқ сүйегінің айнала өлшемі, денесінің қиғаш ұзындығы;
тірі салмағы (килограммен);
10 балдық шкала бойынша бағалау: шығу тегі, типтілігі, өлшемдері, өнімділігі (жұмысқа қабілеті), ұрпағының сапасы, кешенді класы;
к) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып). Барлық ата-тегі буыны үшін асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері көрсетіледі.
15. Түйелер:
а) асыл тұқымды мал тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
б) аты (болған кезде);
в) жеке нөмірі (тавр нөмірі немесе микрочип коды);
г) мемлекеттік (ұлттық) асыл тұқымды мал кітабындағы нөмірі немесе мал тіркелген мемлекеттік (ұлттық) асыл тұқымды мал кітабындағы томға сілтеме және бетінің нөмірі (болған кезде);
д) жынысы (латын әліпбиінің әрпімен көрсетіледі: М - еркегі, F - ұрғашысы);
е) түсі;
ж) тұқымы, тұқымдылығы (әрбір тұқым бойынша пайызбен);
з) туған күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
и) туған жері (туған кезде осы малға иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
к) меншік иесі (сатқан кезде осы малға меншік құқығы бар ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), меншік иесінің елі, пошталық мекенжайы көрсетіледі);
л) рецессивті гендері (генетикалық тұрғыдан детерминацияланған ауруларды білдіретін аббревиатуралар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің асыл тұқымды өнімге молекулярлық генетикалық сараптама жүргізу туралы ережеге сәйкес жүргізілген зертханалық зерттеулер нәтижесінде анықталған генетикалық аномалиялар мен сүт ақуызы гендерінің полиморфизмалары көрсетіледі);
м) тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін көрсете отырып). Барлық ата-тегі буыны үшін асыл тұқымды малды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірлері, мемлекеттік (ұлттық) асыл тұқымды мал кітабындағы нөмірлері (болған кезде), лақап аттары (болған кезде), түсі, туған жылы, тұқымы, бонитировка бойынша класы;
н) бонитировка туралы мәліметтер:
өткізілген күні (күні, айы, күнтізбелік жылы);
өлшемдері (сантиметрмен): өркештерінің арасындағы биіктік, кеудесінің айнала өлшемі, табан сүйегінің айнала өлшемі, денесінің қиғашынан ұзындығы;
тірі салмағы (килограммен);
жүн беру өнімділігі (килограммен);
сүт беру өнімділігі (болған кезде);
10 баллдық шкала бойынша бағалау: шығу тегі, типтілігі, өлшемдері, экстерьер, өнімділігі (сүттілігі (болған кезде), тірі салмағы, жүн беру өнімділігі), ұрпағының сапасы (болған кезде), кешенді класы;
о) көрмелерге, мал көрмелеріне қатысу туралы мәліметтер (іс-шараның атауын, өткізілген күнін, орнын және алған наградаларды көрсете отырып (болған кезде).
II. Асыл тұқымды өнім (материал) партиясы туралы мәліметтер

1. Пушные звери:
а) порода;
б) окрас;
в) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данными животными на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
г) период рождения животных в партии;
д) плодовитость по отцовской линии;
е) многоплодие по материнской линии;
ж) сведения об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем племенное свидетельство на партию;
з) дата выдачи племенного свидетельства на партию.
2. Домашняя птица:
а) кросс;
б) линия;
в) популяция;
г) родительская форма;
д) племенная группа птицы, от которой получен молодняк (селекционная, контрольная, множитель);
е) место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данной птицей на момент рождения, страна, почтовый адрес владельца);
ж) дата вывода молодняка;
з) характеристика молодняка (возраст (количество дней), количество голов (всего, в том числе самок и самцов), класс, маркировка, вывод молодняка от заложенных яиц (в процентах);
и) характеристика продуктивности стада птицы, от которой получен молодняк (по данным бонитировки):
класс птицы, средняя яйценоскость за период (штук), средний вес яиц (в граммах) от птицы в возрасте (месяцев);
средний живой вес мясной птицы (самки: возраст (дней), живой вес (в килограммах); самцы: возраст (дней), живой вес (в килограммах));
к) сведения об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем племенное свидетельство на партию;
л) дата выдачи племенного свидетельства на партию.
3. Инкубационные яйца:
а) кросс;
б) линия;
в) популяция;
г) родительская форма;
д) племенная группа птицы, от которой получены яйца (селекционная, контрольная, множитель);
е) полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данной племенной продукцией на момент ее получения, страна, почтовый адрес владельца;
ж) характеристика инкубационных яиц (эмбрионов):
количество (штук);
класс;
маркировка;
средний вес (в граммах);
з) характеристика продуктивности стада птицы, от которой получены инкубационные яйца (эмбрионы) (по данным бонитировки):
возраст птицы на день продажи яиц (месяцев);
средняя яйценоскость за период (штук);
средний вес яиц кур в возрасте 10 месяцев (в граммах);
средний живой вес мясной птицы (самки (возраст (дней), живая масса (в килограммах); самцы (возраст (дней), живая масса (в килограммах));
и) сведения об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем племенное свидетельство на партию;
к) дата выдачи племенного свидетельства на партию.

1. Терісі қымбат аңдар:
а) тұқымы;
б) реңкі;
в) туған жері (туған кезде осы жануарларға иелік еткен ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
г) жануарлардың партияда туу кезеңі;
д) ата-тегі жағынан төлдегіштігі;
е) енесі жағынан көп ұрықтылығы;
ж) партияға асыл тұқымдық куәлігін берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы мәліметтер;
з) партияға асыл тұқымдық куәлігінің берілген күні.
2. Үй құстары:
а) кросс;
б) желі;
в) популяция;
г) ата-енелік формасы;
д) балапан алынған құстың асыл тұқымдық тобы (селекциялық, бақылау, көбейтуші);
е) туған жері (туған кезде осы құсқа иелік еткен ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
ж) балапанның шыққан күні;
з) балапанның сипаттамасы (жасы (күн саны), саны (барлығы, соның ішінде еркектері мен ұрғашыларын қоса), класс, таңбалау, салынған жұмыртқалардан балапанның шығуы (пайызбен);
и) балапан алынған бір топ құс өнімділігінің сипаттамасы (бонитировка деректері бойынша):
құстың класы, кезең ішіндегі орташа жұмыртқа беруі (дана), сол жастағы (ай) құс жұмыртқаларының орташа салмағы (граммен);
етті құстың орташа тірі салмағы (ұрғашы құстың: жасы (күн), тірі салмағы (килограммен); еркек құстар: жасы (күн), тірі салмағы (килограммен);
к) партияға асыл тұқымдық куәлігін берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы мәліметтер;
л) партияға асыл тұқымдық куәлігінің берілген күні.
3. Инкубациялық жұмыртқалар:
а) кросс;
б) желі;
в) популяция;
г) ата-енелік формасы;
д) жұмыртқа алынған құстың асыл тұқымдық тобы (селекциялық, бақылау, көбейтуші);
е) алған кезде осы асыл тұқымдық өнімге иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы;
ж) инкубациялық жұмыртқалардың (эмбриондар) сипаттамасы:
саны (дана);
класы;
таңбалануы;
орташа салмағы (граммен);
з) инкубациялық жұмыртқа (эмбриондар) алынған құс тобы өнімділігінің сипаттамасы (бонитировка деректері бойынша):
жұмыртқаларды сатқан күнгі құстың жасы (ай);
кезең ішіндегі орташа жұмыртқа бергіштігі (дана);
10 айлық жастағы тауықтың жұмыртқасының орташа салмағы (граммен);
етті құстың орташа тірі салмағы (ұрғашы құс (жасы (күн), тірі салмағы (килограммен); еркек құстар (жасы (күн), тірі салмағы (килограммен);
и) партияға асыл тұқымдық куәлігін берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы мәліметтер;
к) партияға асыл тұқымдық куәлігінің берілген күні.

4. Рыба:
а) порода (породная группа);
б) полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данной племенной продукцией на момент ее получения, страна, почтовый адрес владельца;
в) наименование племенной продукции (материала);
г) сведения об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем племенное свидетельство на партию;
д) дата выдачи племенного свидетельства на партию.
5. Пчелы:
а) порода;
б) линия;
в) информация о матке:
год рождения, идентификационный номер, описание метки, место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данной маткой на момент вывода, страна, почтовый адрес владельца);
родословная (с указанием не менее 3 поколений предков, их идентификационных номеров, года и места рождения). Для бабушек указывается информация о характеристиках их семей (производство меда за сезон (в килограммах), поведение на сотах, склонность к роению, миролюбивость, общий и частные индексы племенной ценности);
г) информация о воспроизводстве (порода, линия, идентификационный номер, год и место рождения трутня);
д) сведения об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем племенное свидетельство на партию;
е) дата выдачи племенного свидетельства на партию.
6. Спермопродукция и эмбрионы:
а) количество (доз, штук);
б) дата получения спермопродукции (эмбрионов);
в) сведения о племенном производителе, от которого получена спермопродукция (о родителях, от которых получен эмбрион), в соответствии с разделом I настоящего состава;
г) сведения о результатах генетической экспертизы племенного производителя, от которого получена спермопродукция (о родителях, от которых получен эмбрион), на достоверность происхождения и отсутствие генетически детерминированных заболеваний, генетических аномалий;
д) предполагаемый пол будущего животного (для спермопродукции, разделенной по полу, либо эмбрионов, полученных с использованием спермопродукции, разделенной по полу);
е) сведения об уполномоченном органе государства-члена, выдавшем племенное свидетельство на партию;
ж) дата выдачи племенного свидетельства на партию.
III. Сведения о селекционных достижениях
1. Название селекционного достижения.
2. Вид животного, направление продуктивности.
3. Данные о продуктивности животного.
4. Краткое описание селекционного достижения.
5. Перечень племенных хозяйств-оригинаторов (заводчиков).
6. Разработчик селекционного достижения.
7. Дата проведения апробации.
8. Номер акта апробации (сертификата, свидетельства, патента).

4. Балық:
а) тұқымы (тұқымдық тобы);
б) осы асыл тұқымды өнімді алған кезде оған иелік ететін ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы;
в) асыл тұқымды өнімнің (материалдың) атауы;
г) партияға асыл тұқымдық куәлігін берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы мәліметтер;
д) партияға асыл тұқымдық куәлігінің берілген күні.
5. Аралар:
а) тұқымы;
б) желі;
в) аналық ара туралы ақпарат:
туған жылы, сәйкестендіру нөмірі, белгісінің сипаттамасы, туған жері (шығарылған кезде осы аналық араға иелік еткен ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), иесінің елі, пошталық мекенжайы);
тұқым-тегі (кемінде 3 тұқым-тегін, олардың сәйкестендіру нөмірлерін, туған жылы мен орнын көрсете отырып). Аналық араның арғы тегі үшін олардың жанұяларының сипаттамасы туралы ақпарат көрсетіледі (бір мезгілде бал беруі (килограммен), ұяшықтардағы мінез-құлқы, үйірілуге бейімділігі, жайлылығы, асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері);
г) өсім туралы ақпарат (тұқымы, желі, сәйкестендіру нөмірі, аталық араның туған жылы мен жері);
д) партияға асыл тұқымдық куәлігін берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы мәліметтер;
е) партияға асыл тұқымдық куәлігінің берілген күні.
6. Шәуеттік өнім және эмбриондар:
а) саны (дозалар, дана);
б) шәуеттік өнімнің (эмбриондардың) алынған күні;
в) осы құрамның І бөліміне сәйкес шәуеттік өнім алынған асыл тұқымды тұқымдық ара туралы мәліметтер (эмбрион алынған ата-енелері туралы);
г) шәуеттік өнім алынған асыл тұқымды тұқымдық араның шығу тегінің дұрыстығына және генетикалық тұрғыдан детерминацияланған аурулардың, генетикалық аномалиялардың жоқтығына генетикалық сараптаманың нәтижелері туралы мәліметтер (эмбрион алынған ата-енелері туралы);
д) болашақ жануардың болжалды жынысы (жынысы бойынша бөлінген шәуеттік өнім үшін, не жынысы бойынша бөлінген шәуеттік өнімді пайдаланып алынған эмбриондар үшін);
е) партияға асыл тұқымдық куәлігін берген мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы мәліметтер;
ж) партияға асыл тұқымдық куәлігінің берілген күні.
III. Селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер
1. Селекциялық жетістіктің атауы.
2. Жануардың түрі, өнім беру бағыты.
3. Жануардың өнімділігі туралы деректер.
4. Селекциялық жетістік атауының қысқаша сипаттамасы.
5. Асыл тұқымды шаруашылықтар – оригинаторлар (зауыттар) тізбесі.
6. Селекциялық жетістіктің атауын әзірлеуші.
7. Сынақтан өткізілген күні.
8. Сынақтан өткізу актісінің (сертификаттың, куәліктің, патенттің) нөмірі.

9. Наименование органа, выдавшего акт апробации (сертификат, свидетельство, патент).
Примечание: До вступления в силу решения Коллегии Евразийской экономической комиссии об утверждении методик оценки племенной ценности племенных животных в государствах – членах Евразийского экономического союза применяются методики оценки племенной ценности племенных животных, предусмотренные законодательством государств-членов.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к составу сведений о племенных
животных и селекционных
достижениях, подлежащих
обмену между государствами –
членами Евразийского
экономического союза
КОДИФИКАТОР
пород свиней
Наименование породы
Буквенный код
Крупная белая
КБ
Крупная черная
КЧ
Ландрас
Л
Северокавказская
СК
Туклинская
Т
Брейтовская
Б
Белорусская черно-пестрая
БЧП
Белорусская мясная
БМ
Дюрок
Д
Белорусская крупная белая
БКБ
Йоркшир
Й
Кемеровская
К
Короткоухая белая
КУБ
Уржумская
У
Ливенская
ЛВ
Литовская белая
ЛБ
Муромская
М
Сибирская северная
СС
Скороспелая мясная
СМ
Наименование породы
Буквенный код
Уэльская
УЭ
Цивильская
Ц
Эстонская беконная
ЭБ
Семиреченская
С
Пьетрен
П
Гемпшир
Г
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к составу сведений о племенных
животных и селекционных
достижениях, подлежащих
обмену между государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
условных обозначений и единиц измерений основных селекционируемых признаков овец грубошерстного и полугрубошерстного направления продуктивности
Основные селекционируемые признаки, градация
Условные обозначения и единицы измерения
Тип животного:
с уклоном в шерстность
нормальный
с уклоном в мясность
Т–
Т
Т+
Конституция:
нежная
грубая
крепкая
Н
Г
К
Экстерьер
балл
Живая масса
кг
Величина курдюка (жирного хвоста):
большой
средний
малый
Б
С
М
Форма курдюка (жирного хвоста):
подтянутый
слегка спущенный
сильно спущенный
П
С
СС
Настриг шерсти за год
кг
Длина шерсти:
остевых волокон
пуховых волокон
см
см
Цвет шерсти:
белый
светло-серый
Б
СС
серый
черный
прочие цвета
С
Ч
Ц
Класс шерсти:
первый
второй
грубая первого класса
грубая второго класса
грубая третьего класса
полугрубая высшего класса
полугрубая первого класса
полугрубая второго класса
I
II
Г1
Г2
Г3
ПГВ
ПГ1
ПГ2
Класс животного:
элита
первый
второй (для маток, ярок)
эл
I
II
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к составу сведений о племенных
животных и селекционных
достижениях, подлежащих
обмену между государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
условных обозначений и единиц измерений основных селекционируемых признаков овец романовской породы
Основные селекционируемые признаки, градация
Условные обозначения и единицы измерения
Конституция:
нежная
Кн
грубая
Кг
крепкая
Кк
Тип рождения:
родился одинцом
Я1
родился в двойне
Я2
родился в тройне
Я3
родился в четверне
Я4
родился в пятерне и более
Я5
Живая масса
кг
Густота шерсти:
редкая, не отвечает требованиям желательного типа
Мр
густая
М
Длина:
ости на боку
см
пуха на боку
см
Количественное соотношение ости и пуха:

9. Сынақтан өткізу актісін (сертификатты, куәлікті, патентті) берген органның атауы.
Ескертпе: Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемелерін бекіту туралы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімі күшіне енгенге дейін мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымдық құндылығын бағалау әдістемелері қолданылады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттер
арасында алмасуға жататын
асыл тұқымды жануарлар және
селекциялық жетістіктер
туралы мәліметтердің
құрамына
1 қосымша
Шошқа тұқымдарының КОДИФИКАТОРЫ
Тұқымның атауы
Әріптік коды
Ірі ақ
КБ
Ірі қара
КЧ
Ландрас
Л
Солтүстік кавказдық
СК
Туклинск
Т
Брейтовск
Б
Белорустық қара-шұбар
БЧП
Белорустық етті
БМ
Дюрок
Д
Белорустық ірі ақ
БКБ
Йоркшир
Й
Кемеровск
К
Шолақ құлақты ақ
КУБ
Уржумск
У
Ливенск
ЛВ
Литвалық ақ
ЛБ
Тұқымының атауы
Әріптік коды
Муромск
М
Сібірлік солтүстік
СС
Тез жетілетін етті
СМ
Уэльск
УЭ
Цивильск
Ц
Эстондық бекондық
ЭБ
Жетісулық
С
Пьетрен
П
Гемпшир
Г
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттер
арасында алмасуға жататын
асыл тұқымды жануарлар және
селекциялық жетістіктер
туралы мәліметтердің
құрамына
2 қосымша
Қылшық жүнді және жартылай қылшық жүнді өнім беру бағытындағы қойлардың негізгі селекцияланатын белгілерінің шартты белгілемелері мен өлшем бірліктерінің ТІЗБЕСІ
Негізгі селекциялық белгілері,
градация
Шартты белгілемелер және өлшем бірліктері
Малдың типі:
жүнділікке бейім
қалыпты
еттілікке бейім
Т–
Т
Т+
Конституция:
жұмсақ
қатты
мықты
Ж
Қ
М
Экстерьер
балл
Тірі салмағы
кг
Құйрық майының (майлы құйрығының) мөлшері:
үлкен
орташа
кішкентай
Ү
О
К
Құйрық майының (майлы құйрығының) формасы:
тартыңқы
сәл түсіңкі
қатты түсіңкі
Т
СТ
ҚТ
Жылына қырқылған жүні
кг
Жүннің ұзындығы:
қылтықты талшықтар
түбіт талшықтары
см
см
Жүннің түсі:
ақ
ақшыл-сұр
А
АС
сұр
қара
басқа түстер
С
Қ
Б
Жүннің класы:
бірінші
екінші
қатты бірінші класты
қатты екінші класты
қатты үшінші класты
жартылай қатты жоғары класты
жартылай қатты бірінші класты
жартылай қатты екінші класты
I
II
Қ1
Қ2
Қ3
ЖҚЖ
ЖҚБ
ЖҚЕ
Жануардың класы:
элита
бірінші
екінші (саулықтар, ұрғашы тоқтылар үшін)
эл
I
II
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттер
арасында алмасуға жататын
асыл тұқымды жануарлар және
селекциялық жетістіктер
туралы мәліметтердің
құрамына
3 қосымша
Романов тұқымды қойлардың негізгі селекцияланатын белгілерінің шартты белгілемелері мен өлшем бірліктерінің ТІЗБЕСІ
Негізгі селекциялық белгілері, градация
Шартты белгілемелер және өлшем бірліктері
Конституция:
жұмсақ
Кж
қатты
Кқ
мықты
Км
Туу типі:
жалқы туды
Я1
егіздің сыңары
Я2
үшем сыңары
Я3
төртем сыңары
Я4
бесем және одан да көп төлдің сыңары
Я5
Тірі салмағы
кг
Жүннің қалыңдығы:
сирек, қалаған тип талаптарына жауап бермейді
Мс
қалың
М
Ұзындығы:
қылтығы бүйірінде
см
түбіті бүйірінде
см
Қылтығы мен түбітінің арақатынасы:

до 1:4
К2
1:4 – 1:5
К4
1:6 – 1:8
К7
1:9 – 1:10
К10
свыше 1:10
К-в
Уравненность шерсти по руну:
уравненная по длине ости и пуха, количественному соотношению ости и пуха
УУ
уравненная по количественному соотношению ости и пуха, но не уравненная по длине ости и пуха
НУ
уравненная по длине ости и пуха, но не уравненная по количественному соотношению ости и пуха
УН
Величина завитка
мм
Оброслость брюха:
неудовлетворительная
ОН
хорошая
ОХ
Группа овчин:
первая
I
вторая
II
Класс животного:
элита
эл
первый
I
второй (для маток, ярок)
II
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к составу сведений о племенных
животных и селекционных
достижениях, подлежащих
обмену между государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
условных обозначений и единиц измерений основных селекционируемых признаков овец смушкового направления продуктивности
Основные селекционируемые признаки, градация
Условные обозначения и единицы измерения
Окраска:
черная
серая
сур
коричневая (камбар)
гулигаз (розовая, сиреневая)
белая
халили (окаймленная)
шатури (цвет верблюжьей шерсти)
дымчатая
бежевая
пепельная
ок
чер
сер
сур
кор
гул
бел
хал
шат
дым
беж
пеп
Расцветка:
оттенок:
серый:
светло-серый
стальной
молочный
средне-серый
голубой
жемчужный
серебристый
свинцовый
темно-серый
седой
перламутровый
черно-серый
сур:
казахский:
бронзовый
платиновый
расц
от
св-сер
ст
мол
сред-сер
гол
жем
сереб
свц
тем-сер
сед
пер
чс
бр
пл
янтарный
бухарский:
золотистый
серебристый
алмазный
каракалпакский:
болати сур (стальной)
шамшырак гул (пламя свечи)
урюк гул (цветок абрикоса)
камар
сурхандарьинский:
бронзовый
платиновый
янтарный
антрацитовый
песочный
ян
з
сереб
а
ст
пс
ца
кам
бр
пл
ян
ант
пес
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к составу сведений о племенных
животных и селекционных
достижениях, подлежащих
обмену между государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
условных обозначений и единиц измерений основных селекционируемых признаков овец тонкорунного и полутонкорунного направления продуктивности
Основные селекционируемые признаки, градация
Условные обозначения и единицы измерения
Тонкорунные породы:
тип животного и складчатость кожи:
животные с недостаточным запасом кожи, уклоняющиеся к мясному типу
животные с повышенной складчатостью на шее и туловище, уклоняющиеся к шерстному типу
животные, отвечающие требованиям желательного типа породы по выраженности шерстной и мясной продуктивности
Т–
Т+
Т
Полутонкорунные породы:
тип животного:
с уклоном в шерстность
нормальный
с уклоном в мясность
Т–
Т
Т+
Живая масса
кг
Конституция:
нежная
грубая
крепкая
Кн
Кг
К
Экстерьер
Э
Тип рождения:
родился одинцом
родился в двойне
Р1
Р2
Густота шерсти:
удовлетворительная
густая
очень густая
М
М+
ММ
Длина шерсти
Д, см
Извитость шерсти:
извитки отсутствуют или слабо выражены
извитки правильной формы, но нечетко выражены по длине штапеля
извитки правильной формы, четко выражены по длине штапеля
И–
И
И+
Толщина (тонина) шерсти на боку, у основных баранов – на боку и ляжке
мкм
Уравненность шерсти по руну:
не уравненная, разница в толщине (тонине) волокон бока и ляжки свыше 4 мкм

1:4 дейін
К2
1:4 – 1:5
К4
1:6 – 1:8
К7
1:9 – 1:10
К10
1:10 жоғары
К-в
Жабағы жүнінің түзулігі:
Қылтығы мен түбітінің ұзындығы, қылтығы мен түбітінің сандық арақатынасы бойынша теңескен
УУ
қылтығы мен түбітінің сандық арақатынасы бойынша теңескен, бірақ қылтығы мен түбітінің ұзындығы бойынша теңеспеген
НУ
қылтығы мен түбітінің ұзындығы бойынша теңескен, бірақ қылтығы мен түбітінің сандық арақатынасы бойынша теңеспеген
УН
Бұйралығының мөлшері
мм
Құрсақ жүнінің өсуі:
қанағаттанарлықсыз
ОН
жақсы
ОХ
Қой терісі тобы:
бірінші
I
екінші
II
Жануардың класы:
элита
эл
бірінші
I
екінші (саулықтар, ұрғашы тоқтылар үшін)
II
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттер
арасында алмасуға жататын
асыл тұқымды жануарлар және
селекциялық жетістіктер
туралы мәліметтердің
құрамына
№ 4 қосымша
Елтірі өндіру бағытындағы қойлардың негізгі селекцияланатын белгілерінің шартты белгілемелері мен өлшем бірліктерінің ТІЗБЕСІ
Негізгі селекциялық белгілері, градация
Шартты белгілемелер және өлшем бірліктері
Бояуы:
қара
сұр
сур
қоңыр (камбар)
гулигаз (қызғылт, ақшыл көк)
ақ
халили (жиектелген)
шатури (түйе жүні түстес)
көгілдір
ақшыл сары
күлгін
бояу
қара
сұр
сур
қоң
гул
ақ
хал
шат
көг
ас
күл
Түр-түсі:
реңк:
сұр:
ақшыл-сұр
сұрғылт
сүт түсті
орташа-сұр
көгілдір
маржан түсті
күміс түсті
қорғасын түсті
қара-сұр
бурыл
перламутр
қара-сұр
сур:
қазақ:
қола түсті
платина түсті
түр-тү
ре
ақ-сұр
сұрғ
сүт түс
орт-сұр
көгіл
мар
күм
қор
қа-сұр
бур
пер
қар-сұр
қола
пл
янтарь түсті
бұхара:
алтын түсті
күміс түсті
алмаз түсті
қарақалпақ:
болати сур (болат түсті)
шамшырақ гүл (майшам оты)
өрік гүл (өрік гүлі)
камар
сурхандария:
қола түсті
платина түсті
янтарь түсті
антрацит түсті
құм түсті
ян
а
күм
а
бол
мо
өг
кам
қола
пл
ян
ант
құм
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттер
арасында алмасуға жататын
асыл тұқымды жануарлар және
селекциялық жетістіктер туралы
мәліметтердің құрамына
5 қосымша
Биязы жүнді және жартылай биязы жүнді өнім беру бағытындағы қойлардың негізгі селекцияланатын білгілерінің шартты белгілемелері мен өлшем бірліктерінің ТІЗБЕСІ
Негізгі селекциялық белгілері, градация
Шартты белгілемелер және өлшем бірліктері
Биязы жүнді тұқымдар:
малдың типі және терісінің қатпарлығы:
терісі жеткіліксіз, етті типке жақын малдар
мойны мен денесінде қатпарлары көп, жүнді типке жақын малдар
жүні және ет өнімділігі жағынан қажетті тип талаптарына жауап беретін малдар
Т–
Т+
Т
Жартылай биязы жүнді тұқымдар:
малдың типі:
жүнділікке бейім
қалыпты
еттілікке бейім
Т–
Т
Т+
Тірі салмағы
кг
Конституциясы:
жұмсақ
қатты
мықты
Кж
Кқ
К
Экстерьер
Э
Туу типі:
жалқы туды
егіздің сыңары
Р1
Р2
Жүннің қалыңдығы:
қанағаттанарлық
қалың
өте қалың
М
М+
ММ
Жүннің ұзындығы
Д, см
Жүннің бұйралығы:
бұйрасы жоқ немесе сәл көрінеді
бұйрасы дұрыс формалы, бірақ штапель ұзындығы бойынша анық емес
бұйрасы дұрыс формалы, штапель ұзындығы бойынша анық
И–
И
И+
Бүйіріндегі жүннің жуандығы (қалыңдығы), негізгі қошқарларда – бүйірі мен санында
мкм
Жабағы жүнінің түзулігі:
теңеспеген, бүйірі мен санының талшықтары жуандығының (қалыңдығы) айырмашылығы 4 мкм-дан жоғары

уравненная, разница в толщине (тонине) волокон бока и ляжки от 2 до 4 мкм
хорошо уравненная, разница в толщине (тонине) волокон бока и ляжки менее 2 мкм
У–
У
У+
Количество жиропота:
недостаток
избыток
норма
Ж–
Ж+
Ж
Цвета жиропота:
кремовый
светло-кремовый
белый
к
с
б
Оброслость спины:
удовлетворительная
хорошая
отличная
Ос–
Ос
Ос+
Оброслость брюха:
удовлетворительная
хорошая
отличная
Об–
Об
Об+
Настриг шерсти:
немытой
мытой
кг
кг
Класс животного:
элита
первый
второй (для маток, ярок)
эл
I
II

теңескен, бүйірі мен санының талшықтары жуандығының (қалыңдығы) айырмашылығы 2-ден 4 мкм-ге дейін
жақсы теңескен, бүйірі мен санының талшықтары жуандығының (қалыңдығы) айырмашылығы 2 мкм-ден аз
У–
У
У+
Шуаш мөлшері:
жетіспейді
артық
қалыпты
Ж–
Ж+
Ж
Шуаштың түсі:
крем түсті
ақшыл-крем түсті
ақ
к
а-к
а
Арқасының жүн қаптауы:
қанағаттанарлық
жақсы
өте жақсы
Ос–
Ос
Ос+
Құрсағының жүн қаптауы:
қанағаттанарлық
жақсы
өте жақсы
Об–
Об
Об+
Қырқылған жүні:
жуылмаған
жуылған
кг
кг
Жануардың класы:
элита
бірінші
екінші (саулықтар, ұрғашы тоқтылар үшін)
эл
I
II