О применении штрафных санкций за непредставление сведений (информации) по требованию Евразийской экономической комиссии
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 декабря 2020 года № 174
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия) в соответствии с подпунктом 3 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Протокол), пунктом 17 Методики расчета и порядка наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика расчета и порядок наложения штрафов), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), рассмотрела дело о непредставлении сведений (информации) по требованию Комиссии, возбужденное по признакам нарушения пункта 13 Протокола, пункта 21 Порядка рассмотрения дел в отношении директора общества с ограниченной ответственностью "Металлотехника" (ИНН 644910620260, адрес места регистрации организации, директором которой является указанное лицо: 413100, Российская Федерация, Саратовская область, г. Энгельс, пр-т Строителей, Промзона), за что предусмотрена ответственность в соответствии с подпунктом 5 пункта 16 Протокола, и установила следующее.
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел 27 октября 2020 г. председателем комиссии по рассмотрению дела, директором Департамента антимонопольного регулирования Комиссии (далее – Департамент) Сушкевичем А.Г. объявлено об окончании рассмотрения дела в присутствии:
заместителя председателя комиссии по рассмотрению дела, заместителя директора Департамента Калиева А.А.;
членов комиссии по рассмотрению дела:
заместителя директора Департамента Арамяна Г.Б.;
советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента Кривцуна Е.П.;
советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента Алавидзе А.А.;
сотрудников органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики, ответственных за взаимодействие с Комиссией (посредством видео-конференц-связи):
начальника отдела промышленности, строительства и природных ресурсов Управления торговли, агропромышленного комплекса, промышленности, строительства и природных ресурсов Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь Махнач Е.А.;
заместителя начальника Управления контроля рекламы и недобросовестной конкуренции Федеральной антимонопольной службы Скляровой Я.В.;
заместителя начальника отдела экономической интеграции со странами СНГ Управления международного экономического сотрудничества Федеральной антимонопольной службы Тихоновой Ю.В.;
в отсутствие ответчика, уведомленного надлежащим образом о времени и месте рассмотрения дела (его представителей).
В Комиссии на рассмотрении находится дело о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках в отношении действий (бездействия) общества с ограниченной ответственностью "Металлообработка" (ИНН 6449080010, адрес места регистрации: 413111, Российская Федерация, Саратовская область, г. Энгельс, ул. Одесская, д. 75), общества с ограниченной ответственностью "Металлотехника" (ИНН 6449070540, адрес места регистрации: 413100, Российская Федерация, Саратовская область, г. Энгельс, пр-т Строителей, Промзона) (далее – ООО "Металлотехника") и их должностных лиц, содержащих признаки нарушения пункта 2 статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор), выразившегося в возможном введении в заблуждение в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств машин переносных, предназначенных для газосиликатной (термической) резки стальных труб с использованием ацетилена или его заменителей в полевых условиях при строительстве магистральных трубопроводов и на промышленных предприятиях без необходимости подключения к источникам энергии (далее – машины для резки труб), и (или) в отношении производителей указанных товаров посредством использования обозначений "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА", являющееся согласно свидетельству на товарный знак (знак обслуживания) № 623722 от 13 июля 2017 г. товарным знаком (знаком обслуживания) общества с ограниченной ответственностью "АВТОГЕН-М" (хозяйствующий субъект Республики Армения) (далее – дело).
В рамках рассмотрения дела в целях полного, всестороннего и объективного рассмотрения у органов государственной власти, органов местного самоуправления, иных осуществляющих их функции органов и организаций государств-членов, юридических и физических лиц была запрошена информация, необходимая комиссии по рассмотрению дела, в том числе и ООО "Металлотехника", директором которого является Тарасов Е.В.
Информация (документы, сведения) и ООО "Металлотехника", директором которого является, не представлена.

Еуразиялық экономикалық комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл санкцияларын қолдану туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 174 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 10-тармағының 3-тармақшасына (бұдан әрі – Хаттама), Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін есептеу әдістемесінің және айыппұл салу тәртібінің (бұдан әрі – Есептеу әдістемесі және айыппұл салу тәртібі) 17-тармағына, Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істерді қарау тәртібінің (бұдан әрі – Істерді қарау тәртібі) 44 және 45-тармақтарына сәйкес Хаттаманың 13-тармағын, "Металлотехника" жауапкершілігі шектеулі қоғамының директоры
(СТН 6449070540, көрсетілген тұлға директоры болып табылатын ұйымның тіркелген жерінің мекенжайы: 413100, Ресей Федерациясы, Саратов облысы, Энгельс қаласы, Құрылысшылар даңғылы, Өнеркәсіп аймағы) қатысты, істерді қарау тәртібінің 21-тармағын бұзу белгілері бойынша қозғалған, ол үшін Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасына сәйкес жауапкершілік көзделген, Комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау туралы істі қарады және мынаны анықтады.
Істерді қарау тәртібінің 23-тармағына сәйкес 2020 жылғы 27 қазанда Істі қарау жөніндегі комиссияның төрағасы, Комиссияның монополияға қарсы реттеу департаментінің (бұдан әрі – Департамент) директоры А.Г. Сушкевич мыналардың:
Істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары, Департамент директорының орынбасары А.А. Қалиевтің;
істі қарау жөніндегі комиссия мүшелері:
Департамент директорының орынбасары Г.Б. Арамянның;
Департаменттің бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) және істерді қарау бөлімінің кеңесшісі Е.П. Кривцунның;
Департаменттің бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) және істерді қарау бөлімінің кеңесшісі А.А. Алавидзенің;
құзыретіне Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға жауапты бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) мемлекеттік билік органдары қызметкерлерінің (бейне-конференц-байланыс арқылы):
Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігі Сауда, агроөнеркәсіптік кешен, өнеркәсіп, құрылыс және табиғи ресурстар басқармасы өнеркәсіп, құрылыс және табиғи ресурстар бөлімінің бастығы Е.А. Махначтың;
Федералды монополияға қарсы қызметтің жарнаманы және жосықсыз бәсекелестікті бақылау басқармасы бастығының орынбасары Я.В. Склярованың;
Федералды монополияға қарсы қызметтің Халықаралық экономикалық ынтымақтастық басқармасы ТМД елдерімен экономикалық интеграция бөлімі бастығының орынбасары Ю.В. Тихонованың қатысуымен істі қараудың аяқталғаны туралы жариялады;
істің қаралатын уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабардар етілген жауапкер (оның өкілдері) қатысқан жоқ.
Комиссияда "Металлообработка" жауапкершілігі шектеулі қоғамының (СТН 6449080010, тіркелген жерінің мекенжайы: 413111, Ресей Федерациясы, Саратов облысы, Энгельс қаласы, Одесса к-сі, 75 үй), "Металлотехника" жауапкершілігі шектеулі қоғамының (бұдан әрі – "Металлотехника" ЖШҚ) және олардың лауазымды тұлғаларының 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 76-бабы 2-тармағын бұзу белгілері бар, энергия көздеріне қосу қажеттілігінсіз магистральдық құбыржолдарды салу кезінде далалық жағдайларда және өнеркәсіп кәсіпорындарында ацетиленді немесе оның алмастырғыштарын пайдалана отырып, болат құбырларды газ-силикатты (термиялық) кесуге арналған тасымалданатын машиналардың (бұдан әрі – құбырларды кесуге арналған машиналар) сипатына, өндіру тәсілі мен орнына, тұтынушылық қасиеттеріне қатысты және (немесе) 2017 жылғы 13 шілдедегі № 623722 тауар белгісіне (қызмет көрсету белгісіне) куәлікке сәйкес "АВТОГЕН-М" жауапкершілігі шектеулі қоғамының (Армения Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектісі) тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) болып табылатын атауында "ОРБИТА" сөзі бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" белгіленімдерін пайдалану арқылы көрсетілген тауарларды өндірушілерге қатысты ықтимал жаңылыстыру тудырудан көрінген әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы іс (бұдан әрі - іс) жатыр.
Істі қарау шеңберінде толық, жан-жақты және объективті қарастыру мақсатында мемлекеттік билік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, мүше мемлекеттердің өз функцияларын жүзеге асыратын өзге де органдары мен ұйымдарынан, заңды және жеке тұлғалардан істі қарау жөніндегі комиссияға, оның ішінде -дан және директоры болып табылатын "Металлотехника" ЖШҚ-дан қажетті ақпарат сұралды.
Директоры болып табылатын "Металлотехника" ЖШҚ ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) ұсынбаған.

Указанные действия (бездействие) и ООО "Металлотехника", директором которого является, содержат признаки нарушения пункта 13 Протокола и пункта 21 Порядка рассмотрения дел, в связи с чем членом Коллегии (Министром) по конкуренции и антимонопольному регулированию Комиссии Жумангариным С.М. возбуждено дело о непредставлении сведений (информации) по требованию Комиссии и создана комиссия по его рассмотрению, о чем вынесено соответствующее определение от 19 марта 2020 г. № 13/опр.
Информация (документы, сведения), необходимая комиссии по рассмотрению дела, была запрошена у ООО "Металлотехника" определением об отложении рассмотрения дела о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 7 ноября 2019 г. № 55/опр (направлено письмом Комиссии от 12 ноября 2019 г. № 22-425) (далее – определение от 7 ноября 2019 г. № 55/опр), определением об отложении рассмотрения дела о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 5 декабря 2019 г. № 56/опр (направлено письмом Комиссии от 5 декабря 2019 г. № 22-471) (далее – определение от 5 декабря 2019 г. № 56/опр), определением по делу о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 24 декабря 2019 г. № 59/опр (направлено письмом Комиссии от 30 декабря 2019 г. № 22-491) (далее – определение от 24 декабря 2019 г. № 59/опр).
В соответствии со статьями 53 и 531 Гражданского кодекса Российской Федерации от 30 ноября 1994 г. № 51-ФЗ лицо, которое в силу закона, иного правового акта или учредительного документа юридического лица уполномочено выступать от его имени, должно действовать в интересах представляемого им юридического лица добросовестно и разумно, а также несет ответственность за деятельность юридического лица.
Согласно данным Федеральной налоговой службы, содержащимся в едином государственном реестре юридических лиц, в период с 29 августа 2013 г. по настоящее время является директором ООО "Металлотехника", а также лицом, имеющим право без доверенности действовать от имени юридического лица –ООО "Металлотехника".
Таким образом, директор ООО "Металлотехника" Тарасов Е.В. не исполнил требования Комиссии о представлении ООО "Металлотехника" информации.
Согласно пункту 4 определения от 24 декабря 2019 г. № 59/опр как должностное лицо ООО "Металлотехника" привлечен в качестве ответчика по делу.
В соответствии с пунктом 8 указанного определения Тарасову Е.В. необходимо было представить в Департамент в 10-дневный срок с даты получения определения информацию (документы, сведения):
о месте жительства и месте регистрации (с приложением надлежащим образом оформленных копий страниц паспорта, содержащих информацию о серии, номере, дате и месте выдачи паспорта, фамилии, имени, отчестве, месте регистрации);
о месте работы в настоящее время с указанием ИНН работодателя, его месте регистрации и месте фактического нахождения;
о должностных обязанностях директора ООО "Металлотехника", исполняемых в период с 2017 года по I квартал 2019 г. (с приложением надлежащим образом оформленных копий приказа о назначении на должность директора, документов, на основании которых такой приказ был принят, должностной инструкции директора или иного документа, определяющего (устанавливающего) права и обязанности директора общества, его функции и порядок их реализации);
о реализации ООО "Металлотехника" в период с 2017 года по I квартал 2019 г. (отдельно по каждому кварталу) машин для резки труб в натуральном выражении (в штуках) и в стоимостном выражении (в российских рублях) (с приложением надлежащим образом заверенных копий подтверждающих документов (копий договоров поставки (купли-продажи), накладных, счетов-фактур и др.));
о приобретении ООО "Металлотехника" в период с 2017 года по I квартал 2019 г. (отдельно по каждому кварталу) машин для резки труб в натуральном выражении (в штуках) и в стоимостном выражении (в российских рублях) (с приложением надлежащим образом заверенных копий подтверждающих документов (копий договоров поставки (купли-продажи), накладных, счетов-фактур и др.));
о характеристиках производимых и (или) реализуемых ООО "Металлотехника" машин для резки труб (с приложением надлежащим образом заверенных копий документов, устанавливающих соответствующие характеристики стандартов, технических условий);
о производителях машин для резки труб, которые приобретает и (или) реализует ООО "Металлотехника";
о действиях ООО "Металлотехника", направленных на регистрацию (иное законное приобретение прав) средств индивидуализации товаров (работ, услуг), содержащих словесное обозначение "ОРБИТА-Р", "ОРБИТА-РМ" полностью или частично (с приложением надлежащим образом заверенных копий подтверждающих документов (копий заявок, утвержденных макетов и др.)).

Директоры болып табылатын "Металлотехника" ЖШҚ көрсетілген әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Хаттаманың 13-тармағын және Істерді қарау тәртібінің 21-тармағын бұзу фактілері қамтылған, осыған орай Комиссияның Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі алқа мүшесі (Министр) С.М. Жұманғарин Комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау туралы іс қозғады және оны қарау жөнінде комиссия құрылды, ол туралы 2020 жылғы 19 наурызда № 13 /ұйғ тиісті ұйғарым шығарылды.
Істі қарау жөніндегі комиссияға қажетті ақпарат (құжаттар, мәліметтер) "Металлотехника" ЖШҚ-дан трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы істі қарауды кейінге қалдыру туралы 2019 жылғы 7 қарашадағы ұйғарыммен (бұдан әрі – 2019 жылғы 7 қарашадағы № 55/ұйғ ұйғарымы) (Комиссияның 2019 жылғы 12 қарашадағы № 22-425 хатымен жіберілді), трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істі қарауды кейінге қалдыру туралы 2019 жылғы 5 желтоқсандағы № 56/ ұйғ ұйғарыммен (бұдан әрі – 2019 жылғы 5 желтоқсандағы № 56/ұйғ ұйғарымы) (Комиссияның 2019 жылғы 5 желтоқсандағы № 22-471 хатымен жіберілді), трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы іс бойынша 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарыммен (бұдан әрі – 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымы) (Комиссияның 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 22-491 хатымен жіберілді) сұратылды.
30 жылғы 1994 қарашадағы № 51-ФЗ Ресей Федерациясының Азаматтық кодексінің 53 және 531-баптарына сәйкес заңға, басқа құқықтық актіге немесе құрылтай құжатына байланысты адам заңды тұлғаның өз атынан әрекет етуге уәкілеттік берілген, өзі өкілі болып табылатын заңды тұлғаның мүддесі үшін адал және парасатты әрекет етуге тиіс, сондай-ақ заңды тұлғаның қызметі үшін жауаптылықта болады.
Заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізіліміндегі Федералды салық қызметінің деректеріне сәйкес, 2013 жылғы 29 тамыздан бастап қазіргі уақытқа дейінгі кезеңде "Металлотехника" ЖШҚ директоры, сондай-ақ заңды тұлға - "Металлотехника" ЖШҚ атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқығы бар тұлға болып табылады.
Осылайша, "Металлотехника" ЖШҚ директоры Комиссияның "Металлотехника" ЖШҚ-ның ақпарат беруі туралы талаптарын орындамады.
2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымының 4-тармағына сәйкес "Металлотехника" ЖШҚ-ның лауазымды тұлғасы ретінде іс бойынша жауапкер ретінде тартылды.
Көрсетілген ұйғарымның 8-тармағына сәйкес Департаментке ұйғарымды алған күннен бастап 10 күн мерзімде:
тұратын жері және тіркелген жері туралы (паспорттың сериясы, нөмірі, берілген күні мен орны, тегі, аты, әкесінің аты, тіркелген жері туралы ақпаратты қамтитын паспорт беттерінің тиісті түрде ресімделген көшірмелерін қоса бере отырып);
қазіргі уақытта жұмыс берушінің СТН, оның тіркелген орны және нақты орналасқан жері көрсетілген жұмыс орны туралы;
2017 жылдан бастап 2019 жылдың I тоқсанына дейінгі кезеңде орындалатын "Металлотехника" ЖШҚ директорының лауазымдық міндеттері туралы (директор лауазымына тағайындау туралы бұйрықтың тиісті түрде ресімделген көшірмелерін, осындай бұйрық қабылданған құжаттарды, директордың лауазымдық нұсқаулығын немесе қоғам директорының құқықтары мен міндеттерін, оның функциялары мен оларды іске асыру тәртібін айқындайтын (белгілейтін) өзге де құжатты қоса бере отырып);
"Металлотехника" ЖШҚ-ның 2017 жылдан бастап 2019 жылдың I тоқсанына дейінгі кезеңде (әр тоқсан бойынша жеке) табиғи шамада (данада) және құндық көріністе (ресей рублінде) (растайтын құжаттардың тиісті түрде куәландырылған көшірмелерін (жеткізу (сатып алу-сату) шарттарының, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелерін және т. б. қоса бере отырып)) құбырларды кесуге арналған машиналарды өткізу туралы;
"Металлотехника" ЖШҚ-ның 2017 жылдан бастап 2019 жылдың I тоқсанына дейінгі кезеңде (әр тоқсан бойынша жеке) құбырларды кесуге арналған машиналарды заттай шамада (данада) және құндық көрінісінде (ресей рублімен) (растайтын құжаттардың (жеткізу (сатып алу-сату) шарттарының, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың және т. б. тиісті түрде куәландырылған көшірмелерін қоса бере отырып)) сатып алу туралы;
"Металлотехника" ЖШҚ құбырларды кесуге арналған өндіретін және (немесе) өткізетін машиналардың сипаттамалары (стандарттардың, техникалық шарттардың тиісті сипаттамаларын белгілейтін құжаттардың тиісті түрде куәландырылған көшірмелерін қоса бере отырып)) туралы;
"Металлотехника" ЖШҚ сатып алатын және (немесе) өткізетін құбырларды кесуге арналған машиналарды өндірушілер туралы;
"ОРБИТА-Р", "ОРБИТА-РМ" деген сөздік белгіленімі толығымен немесе ішінара бар тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) дараландыру құралдарын тіркеуге (құқықтарды өзге де заңды түрде сатып алуға) бағытталған "Металлотехника" ЖШҚ-ның әрекеттері туралы (растайтын құжаттардың тиісті түрде куәландырылған көшірмелерін (өтінімдердің көшірмелерін, бекітілген макеттерді және т. б.қоса бере отырып) ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) ұсынуы қажет болатын.

Определение от 24 декабря 2019 г. № 59/опр было направлено письмом Комиссии от 30 декабря 2019 г. № 22-491 по адресу местонахождения ООО "Металлотехника" (данные из единого государственного реестра юридических лиц): 413100, Саратовская обл., г. Энгельс, пр-т Строителей, Промзона.
Указанное почтовое отправление направлено заказным письмом с уведомлением о вручении с привлечением услуг оператора почтовой связи – акционерного общества "Почта России" с присвоением внутрироссийского почтового идентификатора № 12105941092529.
Согласно информации, представленной на официальном сайте акционерного общества "Почта России" в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в разделе "Отслеживание почтовых отправлений" по почтовому идентификатору № 12105941092529, почтовое отправление вручено 29 января 2020 г.
Таким образом, в соответствии с пунктом 8 определения от 24 декабря 2019 г. № 59/опр должен был представить информацию в Комиссию до 10 февраля 2020 г. включительно, чего, однако, сделано не было, ходатайств о продлении срока представления запрошенной информации от в Комиссию не поступало.
Учитывая, что ранее запрошенную информацию не представил, комиссия по рассмотрению дела определением от 24 декабря 2019 г. № 59/опр запросила Межрайонную инспекцию Федеральной налоговой службы № 7 по Саратовской области в 10-дневный срок с даты получения определения представить в Департамент информацию (документы, сведения), указанную в этом определении.
Межрайонная инспекция Федеральной налоговой службы № 7 по Саратовской области запрошенную информацию представила письмом от 27 января 2020 г. № 12-27/001803 (от 12 февраля 2020 г. вх. № 2081).
Представленная информация подтверждает факты:
приобретения ООО "Металлотехника" в период с 2017 года по I квартал 2019 г. машин для резки труб;
реализации ООО "Металлотехника" в период с 2017 года по I квартал 2019 г. машин для резки труб;
наличия у ООО "Металлотехника" информации (документов, сведений) о производителях машин для резки труб и иной затребованной информации.
Согласно пункту 13 Протокола уполномоченное структурное подразделение Комиссии при рассмотрении дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках запрашивает необходимую для рассмотрения дела информацию у органов государственной власти, органов местного самоуправления, иных осуществляющих их функции органов или организаций государств-членов, юридических и физических лиц. Хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), некоммерческие организации, органы государственной власти, органы местного самоуправления, иные осуществляющие их функции органы или организации (их должностные лица) государств-членов, физические лица обязаны представлять в Комиссию по ее запросу в установленные сроки необходимые Комиссии в соответствии с возложенными на нее полномочиями информацию, документы, сведения, пояснения.
В соответствии с пунктом 21 Порядка рассмотрения дел комиссия по рассмотрению дела вправе запрашивать при рассмотрении дела у лиц, участвующих в рассмотрении дела, документы, сведения и пояснения в письменной или устной форме по вопросам, возникающим в ходе рассмотрения дела.

2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымы Комиссияның 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 22-491 хатымен "Металлотехника" ЖШҚ орналасқан мекенжайы бойынша жіберілді (заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізілімінен алынған деректер): 413100, Саратов облысы, Энгельс қаласы, Құрылысшылар даңғылы, Өнеркәсіп аймағы.
Көрсетілген почта жөнелтілімі почта операторы – "Почта России" акционерлік қоғамының қызметтерін тарта отырып, № 12105941092529 ресейішілік почта сәйкестендіргішін беру туралы хабарламалы тапсырыс хатпен жіберілді.
"Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі "Почта России" акционерлік қоғамының ресми сайтында № 12105941092529 почта сәйкестендіргіші бойынша "Почта жөнелтілімдерін қадағалау" бөлімінде берілген ақпаратқа сәйкес почта жөнелтілімі 2020 жылғы 29 қаңтарда тапсырылды.
Осылайша, 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымының 8-тармағына сәйкес Комиссияға ақпаратты қоса алғанда 2020 жылғы 10 ақпанға дейін ұсынуы тиіс болатын, алайда олай жасалған жоқ, көрсетілген ақпаратты ұсыну мерзімін ұзарту туралы өтінішхаттар келіп түскен жоқ.
бұрын сұратылған ақпаратты ұсынбағанын ескере отырып, істі қарау жөніндегі комиссия 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымымен Саратов облысы бойынша № 7 Федералдық салық қызметінің Ауданаралық инспекциясынан ұйғарымды алған күннен бастап 10 күн мерзімде осы ұйғарымда көрсетілген ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) Департаментке ұсынуды сұрады.
Саратов облысы бойынша № 7 Федералдық салық қызметінің ауданаралық инспекциясы сұратылған ақпаратты 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 12-27/001803 хатымен ұсынды (2020 жылғы 12ақпандағы кіріс № 2081).
Ұсынылған ақпарат:
"Металлотехника" ЖШҚ-ның 2017 жылдан бастап 2019 жылдың I тоқсанына дейінгі кезеңде құбырларды кесуге арналған машиналарды сатып алу;
"Металлотехника" ЖШҚ-ның 2017 жылдан бастап 2019 жылдың I тоқсанына дейінгі кезеңде құбырларды кесуге арналған машиналарды өткізу;
"Металлотехника" ЖШҚ-да құбырларды кесуге арналған машиналарды шығарушылар туралы ақпараттың (құжаттардың, мәліметтердің) және өзге де сұратылған ақпараттың болу фактісін растайды.
Хаттаманың 13-тармағына сәйкес Комиссияның уәкілетті құрылымдық бөлімшесі трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істерді қарау кезінде мемлекеттік билік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, олардың функцияларын жүзеге асыратын өзге де органдардан немесе мүше мемлекеттердің ұйымдарынан, заңды және жеке тұлғалардан істі қарау үшін қажетті ақпаратты сұратады. Шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері), коммерциялық емес ұйымдар, мемлекеттік билік органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, олардың функцияларын атқаратын өзге органдар немесе мүше мемлекеттердің ұйымдары (олардың лауазымды адамдары), жеке тұлғалар Комиссияға оның сұрау салуы бойынша өзіне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес қажетті ақпаратты, құжаттарды, мәліметтерді, түсіндірмелерді белгіленген мерзімдерде ұсынуға міндетті.
Істерді қарау тәртібінің 21-тармағына сәйкес істі қарау жөніндегі комиссия істі қарау кезінде істі қарауға қатысатын тұлғалардан істі қарау барысында туындайтын мәселелер бойынша жазбаша немесе ауызша нысандағы құжаттарды, мәліметтер мен түсіндірмелерді сұратуға құқылы.

Пунктом 22 Порядка рассмотрения дел установлено, что непредставление или несвоевременное представление в Комиссию запрашиваемых сведений (информации), предусмотренных разделом XVIII Договора и Протоколом, в том числе непредставление сведений (информации) по требованию Комиссии, а равно представление в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации) является основанием для применения штрафных санкций, предусмотренных подпунктом 5 пункта 16 Протокола. Применение указанных штрафных санкций осуществляется в порядке, установленном Методикой расчета и порядком наложения штрафов.
Согласно подпункту 5 пункта 16 Протокола Комиссия в соответствии с Методикой расчета и порядком наложения штрафов налагает штрафы за непредставление или несвоевременное представление в Комиссию сведений (информации), предусмотренных разделом XVIII Договора и Протоколом, в том числе за непредставление сведений (информации) по требованию Комиссии, а равно за представление в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации) на физических лиц в размере от 10 000 до 15 000 российских рублей, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей в размере от 10 000 до 60 000 российских рублей, на юридических лиц в размере от 150 000 до 1 000 000 российских рублей.
Таким образом, запрошенную в соответствии с определением от 24 декабря 2019 г. № 59/опр (и подлежащую представлению до 10 февраля 2020 г. включительно) информацию (документы, сведения) по требованию Комиссии в установленный срок не представил, чем нарушил пункт 13 Протокола и пункт 21 Порядка рассмотрения дел.
В рамках рассмотрения дела о непредставлении сведений (информации) Тарасов Е.В. позицию о несогласии или согласии с фактом наличия в его действиях нарушения не представил.
Обстоятельств, препятствующих представлению в Комиссию информации (документов, сведений), запрошенной в соответствии с определением от 24 декабря 2019 г. № 59/опр, не выявлено.
В заседаниях комиссии по рассмотрению дела участие не принимал, уполномоченное лицо для участия заседаниях комиссии по рассмотрению дела не направлял, ходатайств о переносе даты заседания не представлял.
Информация об уважительной причине невозможности участия в заседаниях комиссии по рассмотрению дела не представлена.
Руководствуясь подпунктом 3 пункта 10 Протокола, пунктом 44 Порядка рассмотрения дел и пунктом 17 Методики расчета и порядка наложения штрафов, Коллегия Комиссии решила:
1. Признать отсутствие оснований для прекращения рассмотрения дела о применении штрафных санкций за непредставление сведений (информации) по требованию Комиссии, предусмотренных пунктом 46 Порядка рассмотрения дел.

Істерді қарау тәртібінің 22-тармағында Шарттың XVIII бөлімінде және Хаттамада көзделген сұратылған мәліметтерді (ақпаратты) Комиссияға ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау, оның ішінде Комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау, сол сияқты Комиссияға көрінеу дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасында көзделген айыппұл санкцияларын қолдану үшін негіз болып табылады. Көрсетілген айыппұл санкцияларын қолдану есептеу әдістемесінде және айыппұл салу тәртібінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасына сәйкес Комиссия Есептеу әдістемесіне және айыппұл салу тәртібіне сәйкес Шарттың XVIII бөлімінде және Хаттамада көзделген мәліметтерді (ақпаратты) Комиссияға ұсынбағаны немесе уақтылы ұсынбағаны үшін, оның ішінде Комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны, сол сияқты Комиссияға жеке тұлғаларға көрінеу дұрыс емес мәліметтер (ақпарат) бергені үшін жеке тұлғаларға 10 000-нан 15 000 ресей рубліне дейінгі мөлшерде, лауазымды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлерге 10 000-нан 60 000 ресей рубліне дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға 150 000-нан 1 000 000 ресей рубліне дейінгі мөлшерде айыппұл салады.
Осылайша, Комиссия талабы бойынша 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымына сәйкес сұратылған (және қоса алғанда 2020 жылғы 10 ақпанға дейін ұсынылуы тиіс) ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) белгіленген мерзімде ұсынбаған, сонымен Хаттаманың 13-тармағын және Істерді қарау тәртібінің 21-тармағын бұзды.
мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау туралы істі қарау шеңберінде оның іс-әрекеттерінде бұзушылықтардың болуы фактісімен келіспеу немесе келісу туралы позицияны ұсынған жоқ.
2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымына сәйкес сұратылған ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) комиссияға ұсынуға кедергі келтіретін мән-жайлар анықталған жоқ.
Істі қарау жөніндегі комиссия отырыстарына қатыспады, істі қарау жөніндегі комиссия отырыстарына қатысуға уәкілетті тұлға отырыстың күнін ауыстыру туралы өтінішхаттар ұсынбады.
ісін қарау жөніндегі комиссияның отырыстарына қатысудың мүмкін еместігінің дәлелді себебі туралы ақпарат ұсынылған жоқ.
Хаттаманың 10-тармағының 3-тармақшасын, Істерді қарау тәртібінің 44-тармағын және Есептеу әдістемесінің және айыппұл салу тәртібінің 17-тармағын басшылыққа ала отырып, Комиссия алқасы шешті:
1. Комиссияның талабы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін Істерді қарау тәртібінің 46-тармағында көзделген айыппұл санкцияларын қолдану туралы істі қарауды тоқтату үшін негіздер жоқ деп танылсын.

2. Признать действия (бездействие), выразившиеся в непредставлении информации, нарушением пункта 13 Протокола и пункта 21 Порядка рассмотрения дел, ответственность за которое предусмотрена подпунктом 5 пункта 16 Протокола.
3. В соответствии с Методикой расчета и порядком наложения штрафов и пунктом 16 Протокола (ИНН 644910620260, адрес места регистрации организации, директором которой является указанное лицо: 413100, Российская Федерация, Саратовская область, г. Энгельс, пр-т Строителей, Промзона) с учетом наличия обстоятельств, смягчающих ответственность (непредставление или несвоевременное представление впервые должностным лицом, признанным Комиссией в соответствии с Порядком рассмотрения дел не представившим или несвоевременно представившим в Комиссию сведения (информацию), предусмотренные разделом XVIII Договора и Протоколом, в том числе не представившим сведения (информацию) по требованию Комиссии, а равно представившим в Комиссию заведомо недостоверные сведения (информацию)), и с учетом отсутствия обстоятельств, отягчающих ответственность, назначить штраф в размере 23 333 российских рубля 00 копеек.
Указанный штраф подлежит оплате в порядке, установленном пунктами 17 и 18 Протокола.
4. надлежит в месячный срок с даты вступления настоящего Решения в силу:
представить в Комиссию информацию (документы, сведения), запрошенную в соответствии с определением от 24 декабря 2019 г. № 59/опр, в порядке, установленном этим определением;
представить в Комиссию информацию (документы, сведения), запрошенную у ООО "Металлотехника" в соответствии с определением от 7 ноября 2019 г. № 55/опр, определением от 5 декабря 2019 г. № 56/опр и определением от 24 декабря 2019 г. № 59/опр, в порядке, установленном этими определениями.
5. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович

2. Ақпарат ұсынбаудан көрінген әрекеттері (әрекетсіздігі) ол үшін Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасында жауапкершілік көзделген Хаттаманың 13-тармағын және Істерді қарау тәртібінің 21-тармағын бұзу деп танылсын.
3. Есептеу әдістемесіне және айыппұл салу тәртібіне және (СТН 644925002650, көрсетілген тұлға директоры болып табылатын ұйымның тіркелген жерінің мекенжайы: 413100, Ресей Федерациясы, Саратов облысы, Энгельс қаласы, Одесса көшесі, Өнеркәсіп аймағы) хаттамасының 16-тармағына сәйкес жауапкершілігін жұмсартатын мән-жайлардың (Шарттың XVIII бөлімінде және Хаттамада көзделген мәліметтерді (ақпаратты) Комиссияға ұсынбаған немесе уақтылы ұсынбаған, оның ішінде Комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбаған, сол сияқты Комиссияға көрінеу дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынған деп танылған заңды тұлғаның алғаш рет ұсынбауын немесе уақтылы ұсынбауын) ескере отырып және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың болмауын ескере отырып, 23 333 ресей рублі 00 тиын мөлшерінде айыппұл тағайындалсын.
Көрсетілген айыппұл Хаттаманың 17 және 18-тармақтарында белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
4. осы Шешім күшіне енген күннен бастап бір ай мерзімде:
Комиссияға 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымына сәйкес сұратылған ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) осы ұйғарымда белгіленген тәртіппен ұсынуы;
Комиссияға 2019 жылғы 7 қарашадағы № 55/ұйғ ұйғарымына, 2019 жылғы 5 желтоқсандағы № 56/ұйғ ұйғарымына, 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ ұйғарымына сәйкес "Металлотехника" ЖШҚ-дан сұратылған ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) осы ұйғарымдарда белгіленген тәртіппен ұсынуы тиіс.
5. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович