О техническом регламенте Евразийского экономического союза "О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2020 года № 121.
В соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 29 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Принять прилагаемый технический регламент Евразийского экономического союза "О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов" (TP ЕАЭС 049/2020).
2. Установить, что технический регламент Евразийского экономического союза "О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов" (TP ЕАЭС 049/2020) вступает в силу с 1 июля 2021 года.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смаилов
А. Новиков
А. Оверчук
ПРИНЯТ
Решением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 декабря 2020 г. № 121
ТЕХНИЧЕСКИЙ РЕГЛАМЕНТ
Евразийского экономического союза "О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов" (ТР ЕАЭС 049/2020)
I. Область применения
1. Настоящий технический регламент устанавливает обязательные для применения и исполнения на таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) требования к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов при проектировании (включая инженерные изыскания), строительстве (реконструкции), эксплуатации (приемке и вводе в эксплуатацию, консервации), утилизации (ликвидации), а также правила оценки их соответствия.
2. Объектом технического регулирования настоящего технического регламента являются магистральные трубопроводы, включая ответвления от них, номинальным диаметром до DN 1 400 включительно, с избыточным давлением от 1,2 до 14 МПа включительно для транспортирования жидких углеводородов и с избыточным давлением свыше 1,2 до 25 МПа включительно для транспортирования газообразных углеводородов.
3. Настоящий технический регламент разработан в целях обеспечения защиты жизни и (или) здоровья человека, имущества, окружающей среды, жизни и (или) здоровья животных и растений, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей, а также в целях обеспечения энергетической эффективности и ресурсосбережения.

Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламенті туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 121 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 29-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 049/2020) қабылдансын.
2.  Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 049/2020) 2021 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смайылов
А. Новиков
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2020 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 121 шешімімен
ҚАБЫЛДАНҒАН
Еуразиялық экономикалық одақтың
"Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы" ТЕХНИКАЛЫҚ РЕГЛАМЕНТІ
(ЕАЭО ТР 049/2020)
I. Қолданылу саласы
1. Осы техникалық регламент жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда), салу (реконструкциялау), пайдалану (қабылдау және пайдалануға енгізу, консервация), кәдеге жарату (жою) кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағында қолдану және орындау үшін міндетті сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолға қойылатын талаптарды, сондай-ақ олардың сәйкестігін бағалау қағидаларын белгілейді.
2. Осы техникалық регламенттің техникалық реттеу объектісі олардың тармақтарымен бірге атаулы диаметрі қоса алғанда DN 1 400 дейінгі артық қысымы 1,2-ден қоса алғанда 14 Мпа дейінгі сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған және артық қысымы 1,2-ден қоса алғанда 25 Мпа дейінгі газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолдар болып табылады.
3. Осы техникалық регламент адамның өмірін және (немесе) денсаулығын, мүлікті, қоршаған ортаны, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігін және (немесе) саулығын қорғауды, тұтынушыларды адасушылыққа әкеп соқтыратын іс-әрекеттердің алдын алуды, сондай-ақ энергетикалық тиімділік пен ресурс үнемдеуді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.

4. Требования настоящего технического регламента не распространяются на трубопроводы сетей газораспределения и газопотребления, трубопроводы сетей автономного газоснабжения и автомобильных газонаполнительных компрессорных станций, морские трубопроводы, промысловые и межпромысловые трубопроводы, трубопроводы для транспортирования широкой фракции легких углеводородов и сжиженных углеводородных газов, а также на трубопроводы, предназначенные для осуществления и обеспечения технологических процессов добычи и (или) переработки углеводородного сырья.
II. Основные понятия
5. Для целей применения настоящего технического регламента используются понятия, которые означают следующее:
"ввод в эксплуатацию объекта магистрального трубопровода" – документально оформленное собственником магистрального трубопровода событие, фиксирующее начало использования объекта магистрального трубопровода по назначению;
"внутритрубное диагностирование" – вид технического диагностирования, состоящего из комплекса работ, обеспечивающих получение информации о дефектах и особенностях стенки трубопровода, сварных швов и их местоположении с использованием внутритрубных инспекционных приборов, в которых реализованы соответствующие методы неразрушающего контроля;
"внутритрубный инспекционный прибор" – устройство, перемещаемое внутри трубопровода, снабженное средствами контроля и регистрации данных о дефектах и особенностях стенки трубопровода, сварных швов и их местоположении;
"газоизмерительная станция" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для измерения количества транспортируемых газообразных углеводородов и их физико-химических показателей;
"газораспределительная станция" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для регулирования и поддержания эксплуатационных параметров перед подачей газообразных углеводородов потребителям;
"компрессорная станция" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для создания и поддержания давления в подключенном к нему трубопроводе при транспортировании газообразных углеводородов в соответствии с технологическим режимом эксплуатации магистрального трубопровода;
"консервация объекта магистрального трубопровода или его части" – выполнение комплекса мероприятий по обеспечению сохранения объекта магистрального трубопровода или его части в работоспособном техническом состоянии в период временного прекращения его эксплуатации;
"ликвидация объекта магистрального трубопровода" – выполнение комплекса мероприятий по прекращению эксплуатации, демонтажу и (или) разборке, а также по утилизации отходов и приведению занимаемой объектом магистрального трубопровода территории в состояние, пригодное для последующего использования;
"линейная часть магистрального трубопровода" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для перемещения транспортируемых жидких или газообразных углеводородов, включающий в себя собственно трубопровод, вдольтрассовые линии электропередачи, кабельные линии и сооружения связи, устройства электрохимической защиты от коррозии и иные сооружения и технические устройства, обеспечивающие его эксплуатацию;
"магистральный трубопровод" – единый производственно-технологический комплекс, предназначенный для транспортирования жидких или газообразных углеводородов от пунктов приема до пунктов сдачи потребителям или перевалки жидких углеводородов на автомобильный, железнодорожный или водный транспорт, состоящий из конструктивно и технологически взаимосвязанных объектов, включая сооружения и здания, используемые для целей обслуживания и управления объектами магистрального трубопровода;
"минимальные расстояния до объектов магистрального трубопровода" – минимальная приближенность не входящих в состав магистрального трубопровода объектов, зданий и сооружений
к объектам магистрального трубопровода, при которой обеспечивается минимально необходимый уровень их защиты от опасных факторов, которые могут возникнуть в процессе эксплуатации объектов магистрального трубопровода;
"насосная (перекачивающая) станция" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для создания и поддержания давления в трубопроводе в пределах, установленных в проектной документации значений параметров технологических режимов транспортирования жидких углеводородов;
"номинальный диаметр" – числовое обозначение размера, равное округленному до целого значения внутреннего диаметра и выраженное в миллиметрах без обозначения размерности;
"объект магистрального трубопровода" – составная часть магистрального трубопровода, предназначенная для выполнения одной или нескольких взаимосвязанных технологических операций в процессе транспортирования, технологического хранения жидких или газообразных углеводородов, перевалки жидких углеводородов на автомобильный, железнодорожный или водный транспорт, включающая в себя комплекс соответствующих зданий, сооружений и технических устройств;
"объект перевалки жидких углеводородов" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для приема жидких углеводородов из линейной части магистрального трубопровода,
их хранения и перегрузки на автомобильный, железнодорожный или водный транспорт;
"охранная зона" – территория или акватория с особыми условиями использования, прилегающая к объектам магистрального трубопровода, предназначенная для обеспечения безопасности объектов магистрального трубопровода и создания необходимых условий их эксплуатации, в пределах которой ограничиваются или запрещаются виды деятельности, несовместимые с целями ее установления;
"потребитель" – лицо (грузоотправитель, грузополучатель), получающее услугу по транспортированию жидких или газообразных углеводородов по магистральному трубопроводу;
"приемка объекта магистрального трубопровода" – форма оценки соответствия завершенного строительством (реконструкцией) объекта магистрального трубопровода проектной документации, требованиям настоящего технического регламента, других технических регламентов Союза, действие которых на него распространяется, подтверждающая готовность объекта магистрального трубопровода к вводу в эксплуатацию;
"пункт подогрева нефти" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для подогрева перекачиваемой нефти с целью снижения ее вязкости при транспортировании по магистральному трубопроводу;
"пункт приема-сдачи жидких углеводородов" – объект магистрального трубопровода, предназначенный для измерения и учета количественных и физико-химических показателей передаваемых жидких углеводородов сдающей стороной (или ее представителями) принимающей стороне (или ее представителям);
"ремонт объекта магистрального трубопровода" – выполнение комплекса мероприятий по полному или частичному восстановлению ресурса и (или) эксплуатационных параметров объекта магистрального трубопровода;
"собственник магистрального трубопровода" – субъект, обладающий правом собственности на магистральный трубопровод в соответствии с законодательством государств – членов Союза;
"технический коридор магистральных трубопроводов" – территория, на которой проложены в одном направлении не менее двух трубопроводов с соприкасающимися охранными зонами, которые входят в линейные части соответствующих магистральных трубопроводов, или участки этих трубопроводов и которая ограничена с внешних сторон охранными зонами линейных частей магистральных трубопроводов;
"техническое диагностирование" – комплекс работ по определению технического состояния объекта диагностирования;
"техническое устройство" – совокупность технических элементов (машин, оборудования, деталей), представляющих собой единую конструкцию;
"технологический режим эксплуатации магистрального трубопровода" – совокупность значений параметров технологического процесса транспортирования жидких или газообразных углеводородов по магистральному трубопроводу, устанавливаемых в пределах значений, указанных в проектной документации;
"углеводороды газообразные" – газы горючие природные, подготовленные к транспортированию по магистральному трубопроводу;
"углеводороды жидкие" – нефть, газовый конденсат, подготовленные к транспортированию по магистральному трубопроводу, автомобильные и авиационные бензины, дизельное и судовое топливо, топливо для реактивных двигателей;
"уполномоченный представитель собственника магистрального трубопровода" – зарегистрированное в соответствии с законодательством государства – члена Союза на его территории юридическое лицо, которое определено собственником магистрального трубопровода для осуществления определенных действий от его имени;
"эксплуатационная документация" – совокупность документов, определяющих правила эксплуатации, значения эксплуатационных параметров объектов магистрального трубопровода, а также содержащих сведения об их эксплуатации;
"эксплуатационные параметры магистрального трубопровода" –совокупность технических характеристик магистрального трубопровода, устанавливаемых в пределах значений, указанных в проектной документации;
"эксплуатационный контроль" – форма оценки соответствия, предусматривающая выполнение комплекса мероприятий, направленных на выявление и устранение несоответствий требованиям настоящего технического регламента при эксплуатации объектов магистрального трубопровода;
"эксплуатация магистрального трубопровода" – деятельность по обеспечению функционирования магистрального трубопровода в соответствии с эксплуатационной документацией, включающая в себя в том числе техническое обслуживание, ремонт, техническое диагностирование и оперативно-диспетчерское управление;
"эксплуатирующая организация" – юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством государства – члена Союза, осуществляющее эксплуатацию магистрального трубопровода на праве собственности или на ином законном основании и несущее ответственность за безопасность его эксплуатации, обеспеченное персоналом и материально-техническими ресурсами, необходимыми для управления деятельностью магистрального трубопровода, обслуживания и поддержания его эксплуатационных параметров.
III. Правила ввода в эксплуатацию

4. Осы техникалық регламенттің талаптары газды тарату және газды тұтыну желілерінің құбыржолдарына, автономды газбен жабдықтау желілерінің және автомобильдік газ толтыру компрессорлық станцияларының құбыржолдарына, теңіз құбыржолдарына, кәсіптік және кәсіпаралық құбыржолдарға, жеңіл көмірсутектер мен сұйылтылған көмірсутектердің мол фракциясын тасымалдауға арналған құбыржолдарға, сондай-ақ көмірсутек шикізатын өндіру және (немесе) қайта өңдеу технологиялық процестерін жүзеге асыруға және қамтамасыз етуге арналған құбыржолдарға қолданылмайды.
II. Негізгі ұғымдар
5. Осы техникалық регламентті қолдану мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"магистралдық құбыржол объектісін пайдалануға беру" – магистралдық құбыржол объектісін мақсатты пайдаланудың басталғанын белгілейтін магистральды құбыржолдың меншік иесі құжатпен ресімдеген оқиға;
"құбырішілік диагностикалау" – бақылауды бұзбайтын тиісті әдістер іске асырылған құбырішілік инспекциялық аспаптарды пайдалана отырып ақаулар және құбыржол қабырғасының ерекшеліктері, дәнекерленген тігістер және олардың орналасқан жері туралы ақпарат алуды қамтамасыз ететін кешенді жұмыстардан тұратын техникалық диагностикалау түрі;
"құбырішілік инспекциялық аспап" – ақаулар және құбыржол қабырғасының ерекшеілктері, дәнекерленген тігістер және олардың орналасқан жері туралы деректерді бақылау және тіркеу құралдарымен жабдықталған құбыржол ішінде жылжымалы құрылғы;
"газ өлшеу станциясы" – магистралдық құбыржолдың тасымалданатын газ тәрізді көмірсутектердің мөлшері мен олардың физикалық-химиялық көрсеткіштерін өлшеуге арналған объектісі;
"газ тарату станциясы" – магистралдық құбыржолдың тұтынушыларға газ тәрізді көмірсутектерді беру алдында пайдалану параметрлерін реттеуге және қолдауға арналған объектісі;
"компрессорлық станция" – магистралдық құбыржолдың магистралдық құбыржолды пайдаланудың технологиялық режиміне сәйкес газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдау кезінде оған қосылған құбырда қысымды жасауға және ұстап тұруға арналған объектісі;
"магистралдық құбыржолдың объектісін немесе оның бөлігін консервациялау" – магистралдық құбыржолдың объектісін немесе оның бөлігінің оны пайдалануды уақытша тоқтату кезеңінде жұмысқа қабілетті техникалық күйде сақтауды қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар кешенін орындау;
"магистралдық құбыржол объектісін жою" – пайдалануды, демонтаждауды және (немесе) бөлшектеуді тоқтату бойныша, сондай-ақ қалдықтарды кәдеге жарату және магистралдық құбыржол объектісі алып жатқан аумақты кейін пайдалануға жарамды қалыпқа келтіру бойынша іс-шаралар кешенін орындау;
"магистралдық құбыржолдың желілік бөлігі" – магистралдық құбыржолдың құбыржолдың өзін, трасса бойындағы электр өткізу желісін, байланыс кабельдік желілері мен құрылыстарын, коррозиядан электрлі химиялық қорғау құрылғыларынан және оны пайдалануды қамтамасыз ететін өзге де құрылыстар мен техникалық құрылғылардан тұратын тасымалданатын сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектердің жылжуына арналған объектісі;
"магистралдық құбыржол" – сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектерді қабылдау пунктерінен тұтынушыларға тапсыру пунктеріне дейін тасымалдауға немесе сұйық көмірсутектерді автомобиль, теміржол немесе су көлігіне ауыстырып тиеуге арналған, магистралдық құбыржол объектілері қызмет көрсету және басқару мақсатында пайдаланатын құрылыстар мен ғимараттарды қоса алғанда конструктивті және технологиялық өзара байланысты объектілерден тұратын бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;
"магистралдық құбыржол объектілеріне дейінгі ең аз арақашықтық" – магистралдық құбыржол объектілерін пайдалану процесінде оларды туындауы мүмкін қауіпті факторлардан қорғаудың минималды қажетті деңгейі қамтамасыз етілетін магистальдық құбыржол құрамына енбейтін объектілердің, ғимараттар мен құрылыстардың магистралдық құбыржол объектілеріне ең аз жақындығы;
"сорғы (айдау) станциясы" – магистралдық құбыржолдың сұйық көмірсутектерді тамасылдау технологиялық режимдерінің параметрлерін жобалық құжаттамасында белгіленген мәндер шегінде құбыржолда қысымды жасауға және ұстап тұруға арналған объектісі;
"атаулы диаметр" – мөлшердің ішкі диаметрдің бүтін мәніне дейін дөңгелектелген және өлшемділікті белгілемей миллиметрде көрсетілген сандық белгісі;
"магистралдық құбыржол объектісі" – магистралдық құбыржолдың тиісті ғимараттар, құрылыстар мен техникалық құрылғылар кешенін қамтитын сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдау, технологиялық сақтау, сұйық көмірсутектерді автомобиль, теміржол немесе су көлігіне ауыстырып тиеу процесінде бір немесе өзара байланысты бірнеше технологиялық операцияларды орындауға арналған құрамдас бөлігі;
"сұйық көмірсутектерді ауыстырып тиеу объектісі" – магистралдық құбыржолдың сұйық көмірсутектерді магистралдық құбыржолдың желілік бөлігінен қабылдауға, оларды сақтауға және автомобиль, теміржол немесе су көлігіне ауыстырып тиеуге арналған объектісі;
"күзет аймағы" – магистралдық құбыржол объектілеріне іргелес жатқан, магистралдық құбыржол объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және оларды пайдалануға қажетті жағдайлар жасауға арналған, шегінде оны белгілеу мақсаттарына сай келмейтін қызмет түрлеріне шектеу қойылатын немесе тыйым салынатын айрықша пайдалану жағдайларындағы аумақ немесе акватория;
"тұтынушы" – магистралдық құбыржолмен сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдау бойынша қызметті алатын тұлға (жүкті жөнелтуші, жүкті алушы);
"магистралдық құбыржол объектісін қабылдау" – магистралдық құбыржол объектісінің аяқталған құрылысы (реконструкциясы) жобалық құжаттамасының магистралдық құбыржол объектісінің пайдалануға беруге дайындығын растайтын осы регламенттің, Одақтың оған қолданылуы таралатын басқа техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бағалау нысаны;
"мұнайды жылыту пункті" – магистралдық құбыржолдың магистралдық құбыржолмен тасымалдау кезінде оның тұтқырлығын төмендету мақсатында айдалатын мұнайды жылытуға арналған объектісі;
"сұйық көмірсутекті қабылдау-тапсыру пункті" – магистралдық құбыржолдың тапсырушы тараптың (немесе оның өкілдерінің) қабылдаушы тарапқа (немесе оның өкілдеріне) тапсыратын сұйық көмірсутектерінің сандық және физикалық-химиялық көрсеткіштерін өлшеуге және есепке алуға арналған объектісі;
"магистралдық құбыржол объектісін жөндеу" – магистралдық құбыржол объектісінің ресурсын және (немесе) пайдалану параметрлерін толыңымен немесе ішінара қалпына келтіру бойынша іс-шаралар кешенін орындау;
"магистралдық құбыржолдың меншік иесі" – Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес магистралдық құбыржолға меншік құқығын иеленетін субъект;
"магистралдық құбыржолдың техникалық дәлізі" – тиісті магистралдық құбыржолдардың желілік бөліктеріне немесе осы құбыржолдардың учаскелеріне енетін іргелес күзет аймақтары бар бір бағыттағы кемінде екі құбыржол жүргізілген және сыртқы жағынан магистралдық құбыржолдардың желілік бөліктерінің күзет аймақтарымен шектелген аумақ;
"техникалық диагностикалау" – диагностикалау объектісінің техникалық жағдайын анықтау бойынша жұмыстар кешені;
"техникалық құрылғы" – бірыңғай конструкцияны ұсынатын техникалық элементтер (машиналар, жабдықтар, бөлшектер) жиынтығы;
"магистралдық құбыржолды пайдаланудың технологиялық режимі" – жобалық құжаттамасында көрсетілген мәндер шегінде белгіленетін магистралдық құбыржол бойынша сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдау технологиялық процесінің параметрлері мәндерінің жиынтығы;
"газ тәрізді көмірсутектер" – магистралдық құбыржолмен тасымалдауға дайындалған табиғи жанғыш газдар;
"сұйық көмірсутектер" – магистралдық құбыржолмен тасымалдауға дайындалған мұнай, газды конденсант, автомобиль және авиациялық бензиндері, дезельдік және кеме отыны, реактивті қозғалтқыштарға арналған отын;
"магистралдық құбыржол меншік иесінің уәкілетті өкілі" – магистралдық құбыржол меншік иесі оның атынан белгілі бір іс-қимылдарды жүзеге асыру үшін белгілеген Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оның аумағында тіркелген заңды тұлға;
"пайдалану құжаттамасы" – магистралдық құбыржол объектілерін пайдалану қиғидаларын, пайдалану параметрлерінің мәндерін белгілейтін, сондай-ақ оларды пайдалану туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар жиынтығы;
"магистралдық құбыржолдың пайдалану параметрлері" – жобалық құжаттамада көрсетілген мәндер шектерінде белгіленетін магистралдық құбыржолдың техникалық сипаттамаларының жиынтығы;
"пайдалануды қадағалау" – магистралдық құбыржол объектілерін пайдалану кезінде осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкессіздіктерді анықтауға және жоюға бағытталған іс-шаралар кешенін орындауды көздейтін сәйкестікті бағалау нысаны;
"магистралдық құбыржолды пайдалану" – соның ішінде техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, техникалық диагностикалауды және жедел-диспетчерлік басқаруды қоса алғанда, пайдалану құжаттамасына сәйкес магистралдық құбыржолдың жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша қызмет;
"пайдаланушы ұйым" – меншік құқығында немесе өзге заңды негізде магистралдық құбыржолды пайдалануды жүзеге асыратын және оны пайдалану қауіпсіздігі үшін жауапкершілік алатын, магистралдық құбыржолдың қызметін басқару, қызмет көрсету және оның пайдалану параметрлерін қолдау үшін қажетті персоналмен және материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етілген Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасын сәйкес құрылған заңды тұлға.
III. Пайдалануға беру қағидалары

6. Магистральные трубопроводы (объекты магистральных трубопроводов), вводимые в эксплуатацию на территориях государств – членов Союза (далее – государства-члены), должны соответствовать требованиям настоящего технического регламента, а также требованиям других технических регламентов Союза, действие которых на них распространяется.
7. При вводе в эксплуатацию магистрального трубопровода (объекта магистрального трубопровода) обеспечивается наличие эксплуатационной документации.
Эксплуатационная документация формируется эксплуатирующей организацией на основании проектной документации и документации, включаемой в комплект поставки технических устройств, машин и оборудования.
8. Ввод объектов магистрального трубопровода в эксплуатацию осуществляется в порядке, установленном законодательством государств-членов.
IV. Требования к магистральным трубопроводам
9. Безопасность магистрального трубопровода должна обеспечиваться посредством:
а) осуществления комплекса научно-исследовательских, технологических, опытно-конструкторских и проектно-изыскательских работ и внедрения их результатов, направленных на повышение безопасности, эксплуатационной и энергетической эффективности объектов магистрального трубопровода, а также применяемых технологий, технических устройств, машин, оборудования и материалов;
б) соблюдения технологических режимов эксплуатации магистрального трубопровода, проведения технического обслуживания, технического диагностирования и поддержания установленных эксплуатационных параметров;
в) выполнения расчетов по определению значений эксплуатационных параметров объектов магистрального трубопровода, обеспечивающих их безопасность, энергетическую эффективность и ресурсосбережение, использования их результатов;
г) проведения оценки соответствия магистрального трубопровода согласно разделу VI настоящего технического регламента;
д) установления охранных зон в соответствии с характеристиками границ согласно приложению № 1;
е) обеспечения надежности систем управления технологическими процессами и производственной деятельностью объектов магистрального трубопровода.
10. При проектировании (включая инженерные изыскания), строительстве (реконструкции) магистрального трубопровода должны соблюдаться действующие на территориях государств-членов требования энергетической эффективности и ресурсосбережения в отношении:
а) применяемых конструктивных, функционально-технологических и инженерно-технических решений;
б) характеристик применяемых технических устройств, оборудования и материалов;
в) показателей, характеризующих удельную величину расхода энергетических ресурсов.

6. Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумақтарында пайдалануға берілген магистралдық құбыржолдар (магистралдық құбыржолдардың объектілері) осы техникалық регламенттің талаптарына, сондай-ақ оларға қолданылуы таралатын Одақтың басқа техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
7. Магистралдық құбыржолды (магистралдық құбыржол объектісін) пайдалануға беру кезінде пайдалану құжаттамасының болуы қамтамасыз етіледі.
Пайдалану құжаттамасын жобалық құжаттама мен техникалық құрылғыларды, машиналар мен жабдықтарды жеткізу жиынтығына енгізілетін құжаттама негізінде пайдаланушы ұйым қалыптастырады.
8. Магистралдық құбыржол объектілерін пайдалануға беру мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
IV. Магистралдық құбыржолдарға қойылатын талаптар
9. Магистралдық құбыржолдың қауіпсіздігі:
а) ғылыми-зерттеу, технологиялық, тәжірибелік-конструкторлық және жобалық-іздестіру жұмыстары кешенін жүзеге асыру және олардың магистралдық құбыржол объектілерінің қауіпсіздігін, пайдалану және энергетикалық тиімділігін арттыруға бағытталған нәтижелерін ендіру, сондай-ақ қолданылатын технологиялар, техникалық құрылғылар, машиналар, жабдықтар және материалдар;
б) магистралдық құбыржолды пайдаланудың технологиялық режимдерін сақтау, техникалық қызмет көрсетуді, техникалық диагностикалауды өткізу және белгіленген пайдалану параметрлерін ұстап тұру;
в) магистралдық құбыржол объектілерінің олардың қауіпсіздігін, энергетикалық тиімділігін және ресурсты үнемдеуді қамтамасыз ететін пайдалану параметрлерінің мәндерін анықтау бойынша есептеулерді орындау, олардың нәтижелерін пайдалану;
г) осы техникалық регламенттің VI бөліміне сәйкес магистралдық құбыржолдың сәйкестігін бағалауды жүргізу;
д) № 1 қосымшаға сәйкес шекаралар сипаттамаларына сәйкес күзет аймақтарын белгілеу;
е) технологиялық процестерді басқару жүйелерінің сенімділігін және магистралдық құбыржол объектілерінің өндірістік қызметін қамтамасыз ету арқылы қамтамасыз етілуі тиіс.
10. Магистралдық құбыржолды жобалау (инженерлік ізденісті қоса алғанда), салу (реконструкциялау) кезінде:
а) қолданылатын конструктивті, функционалдық-технологиялық және инженерлік-техникалық шешімдерге;
б) қолданылатын техникалық құрылғылардың, жабдықтар мен материалдардың сипаттамаларына;
в) энергетикалық ресурстар шығындарының үлес шамасын сипаттайтын көрсеткіштерге қатысты мүше мемлекеттердің аумақтарындағы қолданыстағы энергетикалық тиімділік және ресурсты үнемдеу талаптары сақталуы тиіс.

11. Определение минимальных расстояний до магистрального трубопровода от проектируемых, строящихся или реконструируемых объектов, зданий и сооружений, не входящих в состав магистрального трубопровода, осуществляется в порядке согласно приложению № 2.
Минимальные расстояния, определенные в соответствии с приложением № 2 к настоящему техническому регламенту, применяются при проектировании магистральных трубопроводов.
Применение минимальных расстояний в сферах регулирования, не входящих в область применения настоящего технического регламента, определяется законодательством государств-членов.
12. При проектировании (включая инженерные изыскания) трубопроводов, входящих в линейную часть магистрального трубопровода (далее – трубопровод), основным способом их прокладки следует считать подземную прокладку.
Надземная (на опорах) прокладка трубопроводов допускается на отдельных участках в пустынных и горных районах, болотистых местностях, районах горных выработок, оползней и районах распространения многолетнемерзлых грунтов, на неустойчивых грунтах, а также на переходах через естественные и искусственные препятствия и определяется проектной документацией.
Наземная (в насыпи) прокладка трубопроводов допускается на отдельных участках в болотистых местностях, солончаках, районах распространения многолетнемерзлых грунтов и определяется проектной документацией.
13. Должны быть предусмотрены меры, предотвращающие повреждение трубопровода в местах его перехода от подземной прокладки к надземной или наземной прокладке.
14. Размещение магистральных трубопроводов на территориях населенных пунктов, особо охраняемых природных территориях, в зонах санитарной охраны источников питьевого водоснабжения осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов.
15. При проектировании (включая инженерные изыскания) магистрального трубопровода должны быть учтены расчетные нагрузки и воздействия, а также их неблагоприятные сочетания, влияющие на прочность и устойчивость объектов магистрального трубопровода. Расчетные схемы и методы расчета на прочность и устойчивость магистрального трубопровода должны учитывать основные особенности воздействия соответствующих нагрузок на его объекты.
16. При проектировании трубопровода должны быть предусмотрены узлы отключающей трубопроводной арматуры, обеспечивающей перекрытие в трубопроводе потока перекачиваемых жидких или газообразных углеводородов.
Расстояние между смежными узлами отключающей трубопроводной арматуры определяется проектной документацией.

11. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін жобаланған, салынып жатқан немесе реконструкцияланатын объектілерден, ғимараттардан және құрылыстардан магистралдық құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты анықтау № 2 қосымшаға сәйкес тәртіпте жүзеге асырылады.
Осы техникалық регламентке № 2 қосымшаға сәйкес анықталған ең аз арақашықтықтар магистралдық құбыржолдарды жобалау кезінде қолданылады.
Осы техникалық регламенттің қолданылу саласына жатпайтын реттеу салаларында ең аз арақашықтықтарды қолдану мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
12. Магистралдық құбыржолдың (бұдан әрі – құбыржол) желілік бөлігіне енетін құбыржолдарды жобалау (инжерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде оларды төсеудің негізгі тәсілі ретінде жерасты төсеуді есептеу қажет.
Құбыржолдарды жерүсті (тіректерде) төсеуге шөлді және таулы аудандардағы жекелеген учаскелерде, батпақты жерлерде, таулы өңдеулерде, көшкіндерде және көп жылдар қатып жатқан топырақты аудандарда, орнықсыз топырақтарда, сондай-ақ табиғи және жасанды кедергілер арқылы өткелдерде рұқсат етіледі және жобалық құжаттамада белгіленеді.
Құбыржолдарды жер бетінде (үйіндіде) төсеуге батпақты жерлердегі жекелеген учаскелерде, сортаң жерлерде, көп жылдар қатып жатқан топырақты аудандарда рұқсат етіледі және жобалық құжаттамада белгіленеді.
13. Құбыржолдың жерасты төсеуден жерүсті немесе жер беті төсеуге ауысу орындарында зақымдануының алдын алатын шаралар көзделуі тиіс.
14. Магистралдық құбыржолдарды елдімекендердің аумақтарында, айрықша қорғалатын табиғи аумақтарда, ауыз сумен қамтамасыз ету көздерінің санитарлық қорғау аймақтарында орналастыру мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Магистралдық құбыржолды жобалау (инженерлік ізденісті қоса алғанда) магистралдық құбыржол объектілерінің беріктігі мен орнықтығына әсер ететін кезінде есептік жүктеме мен ықпал ету, сондай-ақ олардың қолайсыз үйлесуі ескерілуі тиіс. Магистралдық құбыржолдың беріктігі мен орнықтығының есептік схемалары мен есептеу әдістері оның объектілеріне тиісті жүктемелердің ықпал етуінің негізгі ерекшеліктерін ескеруі тиіс.
16. Құбыржолды жобалау кезінде құбыржолда айдалатын сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектердің ағымын тоқтатуды қамтамасыз ететін құбыржол арматурасын ажырату тораптары көзделуі тиіс.
Құбыржол арматурасн ажырататын аралас тораптар арасындағы арақашықтық жобалық құжаттамада белгіленеді.

17. Трубопроводная арматура, отключающая от трубопровода насосную (перекачивающую) станцию, компрессорную станцию, газораспределительную станцию (в том числе трубопроводная арматура, отключающая потребителя), газоизмерительную станцию, подземные хранилища газа и резервуарные парки, должна быть оснащена средствами дистанционного контроля и управления и иметь местное управление.
Оснащение трубопроводной арматуры, предназначенной для перекрытия потока перекачиваемых жидких или газообразных углеводородов в трубопроводе и на узлах подключения, средствами дистанционного контроля и управления определяется проектной документацией.
18. При проектировании (включая инженерные изыскания) линейной части магистрального трубопровода должны быть предусмотрены меры компенсации продольных перемещений трубопровода.
19. Объекты магистрального трубопровода должны быть защищены от коррозионного воздействия.
20. Надземный трубопровод должен быть электрически изолирован от опор.
21. При проектировании (включая инженерные изыскания) магистрального трубопровода, прокладываемого на участках с активным тектоническим разломом, должны быть предусмотрены специальные инженерно-технические решения по обеспечению безопасности магистрального трубопровода.
22. Прокладка трубопровода не допускается:
а) в тоннелях железных и автомобильных дорог;
б) на железнодорожных и автомобильных мостах.
23. При проектировании (включая инженерные изыскания), строительстве (реконструкции) объектов магистрального трубопровода должны выполняться мероприятия, обеспечивающие сохранение путей миграции диких животных и мест их постоянного обитания (в том числе в периоды размножения и зимовки).
24. Для обеспечения контроля технического состояния трубопровода проектной документацией должны быть предусмотрены инженерно-технические решения по очистке внутренней полости и внутритрубному диагностированию трубопровода.
Конструкция трубопровода должна обеспечивать беспрепятственное прохождение внутритрубных очистных, диагностических, а также разделительных устройств, применяемых для обеспечения последовательной перекачки жидких углеводородов, и должна быть оснащена узлами запуска (пуска) и приема таких устройств.
25. При проектировании (включая инженерные изыскания) прокладки трубопровода под водной преградой (подводного перехода) должны быть предусмотрены инженерно-технические решения по предотвращению эрозии грунта в границах подводного перехода в процессе эксплуатации трубопровода и по укреплению берегов в случае изменения естественного рельефа местности в процессе строительства (реконструкции) трубопровода.
Инженерно-технические решения по предотвращению эрозии грунта должны быть предусмотрены также при проектировании (включая инженерные изыскания) прокладки трубопровода на местности, имеющей уклон свыше 20 процентов.

17. Сорғы (айдау) станциясын, компрессорлық станцияны, газ тарату станциясын (соның ішінде тұтынушыны ажырататын құбыржол арматурасы), газды өлшеу станциясын, жерасты газ қоймасын және резервуарлық парктерді ажырататын құбыржол арматурасы қашықтықтан бақылау және басқару құралдарымен жабдықталуы және жергілікті басқарылуы тиіс.
Айдалатын сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектерді құбыржолда және қосу тораптарында жабуға арналған құбыржол арматурасын қашықтықтан бақылау және басқару құралдарымен жабдықтау жобалық құжаттамада айқындалады.
18. Магистралдық құбыржолдың желілік бөлігін жоспарлау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде құбыржолдың бойлық орын ауыстыруын өтеу шаралары көзделуі тиіс.
19. Магистралдық құбыржол объектілері коррозиялық ықпал етуден қорғалуы тиіс.
20. Жерүсті құбыржол тіректерден электрлік оқшаулануы тиіс.
21. Белсенді тектоникалық жарылымдары бар учаскелерге төселетін магистралдық құбыржолды жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде магистралдық құбыржолдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша арнайы инженерлік-техникалық шешімдер көзделуі тиіс.
22. Құбыржолды:
а) теміржол және автомобиль жолдарының тоннельдерінде;
б) теміржол және автомобиль көпірлерінде төсеуге жол берілмейді.
23. Магистралдық құбыржол объектілерін жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда), салу (реконструкциялау) кезінде жабайы жануарлардың қоныс аудару жолдарының және олардың тұрақты тіршілік ету орындарының (соның ішінде көбею және қыстау кезеңінде) сақталуын қамтамасыз ететін іс-шаралар орындалуы тиіс.
24. Құбыржолдың техникалық жағдайын бақылауды қамтамасыз ету үшін жобалық құжаттамада құбыржолдың ішкі қуысын тазарту және құбырішілік диагностикалау бойынша инженерлік-техникалық шешімдер көзделуі тиіс.
Құбыржол конструкциясы сұйық көмірсутерді жүйелі айдауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын құбырішілік тазалау, диагностикалау, сондай-ақ бөлгіш құрылғылардың кедергісіз өтуін қамтамасыз етуі және осындай құрылғыларды жіберу (іске қосу) және қабылдау тораптарымен жабдықталуы тиіс.
25. Құбыржолды суасты бөгеті (суасты өткелі) арқылы төсеуді жоспарлау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде құбыржолды пайдалану процесінде суасты өткелі шекарасында топырақ эрозиясын болдырмау және құбыржолды салу (реконструкциялау) процесінде желгілікті жердің табиғи рельефі өзгерген жағдайда жағалауды бекіту бойынша инженерлік-техникалық шешімдер көзделуі тиіс.
Топырақ эрозиясын болдырмау бойынша инженерлік-техникалық шешімдер еңістігі 20 проценттен артық жерлерде құбыржол төсеуді жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде де көзделуі тиіс.

26. При проектировании (включая инженерные изыскания) прокладки трубопровода над водной преградой должна быть предусмотрена инженерная защита опорных сооружений.
27. При проектировании (включая инженерные изыскания) магистральных трубопроводов, прокладываемых в горной местности и районах с пересеченным рельефом местности, должны предусматриваться инженерно-технические решения, обеспечивающие устойчивость магистральных трубопроводов к воздействию водных потоков, обвалов, камнепадов, оползней, снежных лавин, селевых потоков и других опасных явлений.
28. При проектировании (включая инженерные изыскания) магистральных трубопроводов, прокладываемых в районах с многолетнемерзлыми грунтами, должны определяться наиболее благоприятные в геокриологическом и инженерно-гидрологическом отношении участки на основании опережающих научных и инженерных исследований территории, позволяющих обеспечить проведение мероприятий по минимизации изменения геокриологических и физических свойств многолетнемерзлых грунтов.
29. При проектировании (включая инженерные изыскания) магистральных трубопроводов, прокладываемых в районах с многолетнемерзлыми грунтами, должны быть предусмотрены инженерно-технические решения, обеспечивающие установленный проектной документацией температурный режим эксплуатации магистрального трубопровода и минимизацию его температурного воздействия на окружающую среду.
30. При проектировании (включая инженерные изыскания) магистрального трубопровода для транспортирования жидких углеводородов в холодных климатических районах должны быть предусмотрены решения по применению систем теплоизоляции и (или) пунктов подогрева нефти.
31. В соответствии с проектной документацией объекты магистрального трубопровода должны быть оборудованы средствами защиты от воздействия статического электричества, прямых ударов молнии и ее вторичных проявлений.
32. Насосные (перекачивающие), компрессорные станции и объекты перевалки жидких углеводородов должны быть обеспечены электропитанием от 2 независимых источников питания, а также источниками аварийного электроснабжения.
33. На объектах магистрального трубопровода должны быть реализованы конструктивные и организационные решения по защите от несанкционированного проникновения и (или) посягательства на их целостность и безопасность.
34. Места размещения объектов магистрального трубопровода обозначаются специальными предупреждающими и опознавательными знаками, в том числе знаками, содержащими сведения об охранной зоне объектов магистрального трубопровода.

26. Құбыржолды суүсті бөгеттері арқылы төсеуді жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде тірек құрылыстарын инженерлік қорғау көзделуі тиіс.
27. Таулы жерлерде және рельефті жерлерді кесіп өтетін аудандарда төселетін магистралдық құбыржолдарды жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде су тасқынының, опырылудың, тас құлаудың, көшкіндердің, қар көшкіндерінің, сел тасқындарының және басқа да қауіпті құбылыстардың ықпал етуінен магистралдық құбыржолдардың орнықтылығын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық шешімдер көзделуі тиіс.
28. Топырағы көп жылдар қатып жатқан аудандарда төселетін магистралдық құбыржолдарды жобалау (инженерлік інденістерді қоса алғанда) кезінде көп жылдар қатып жатқан топырақтың геокриологиялық және физикалық қасиеттерінің өзгеруін азайту бойынша іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін аумақты озық ғылыми және инженерлік зерттеулер негізінде геокриологиялық және инженерлік-гидрологиялық тұрғыдан барынша қолайлы учаскелер анықталуы тиіс.
29. Топырағы көп жылдар қатып жатқан аудандарда төселетін магистралдық құбыржолдарды жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде магистралдық құбыржолды пайдаланудың жобалық құжаттамамен белгіленген температуралық режимді және оның қоршаған ортаға температуралық ықпал етуін азайтуды қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық шешімдер көзделуі тиіс.
30. Суық климатты аудандарда сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолды жобалау (инженерлік ізденістерді қоса алғанда) кезінде жылу оқшаулағыш жүйелерді және (немесе) мұнайды жылыту пункттерін қолдану бойынша шешімдер көзделуі тиіс.
31. Магистралдық құбыржол объектілері жобалық құжаттамаға сәйкес статикалық электрдің ықпал етуінен, тікелей найзағай түсуден және оның қайта қайталануынан қорғау құралдарымен жабдықталуы тиіс.
32. Сорғы (айдау), компрессорлық станциялар және сұйық көмірсутектерді ауыстырып тиеу объектілері 2 тәуелсіз қуат көзінен электр қуатымен, сондай-ақ авариялық электрмен жабдықтау көздерімен қамтамасыз етілуі тиіс.
33. Магистралдық құбыржол объектілерінде рұқсатсыз кіруден және (немесе) олардың тұтастығы мен қауіпсіздігіне қол сұғудан қорғау бойынша конструктивті және ұйымдастырушылық шешімдер іске асырылуы тиіс.
34. Магистралдық құбыржол объектілерін орналастыру орындары арнайы ескерту және айырым белгілерімен, соның ішінде магистралдық құбыржол объектілерінің күзет аймағы туралы мәліметтерді қамтитын белгілермен белгіленеді.

35. Магистральные трубопроводы должны быть оснащены средствами предупреждения аварий и инцидентов, локализации и ликвидации их последствий, определяемыми проектной документацией.
36. Внесение изменений в проектную документацию на строительство (реконструкцию) магистрального трубопровода либо его объектов осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов.
37. При строительстве (реконструкции) объектов магистрального трубопровода должны быть приняты меры по охране окружающей среды, рекультивации земель и благоустройству территорий, обращению с отходами в соответствии с законодательством государств-членов.
38. После завершения строительства (реконструкции) трубопровода для транспортирования жидких углеводородов номинальным диаметром DN 150 и более и газообразных углеводородов номинальным диаметром DN 300 и более, а также для восстановления несущей способности участка такого трубопровода с заменой труб в соответствии с проектной документацией проводится:
а) контроль геометрических параметров участков трубопровода протяженностью 1 000 м и более путем пропуска внутритрубного инспекционного прибора;
б) контроль геометрических параметров участков трубопровода протяженностью менее 1 000 м приборно-инструментальными методами;
в) внутритрубное диагностирование:
участков трубопровода протяженностью 10 000 м и более;
участков трубопровода протяженностью менее 10 000 м при условии обоснования необходимости его проведения в проектной документации;
г) внутритрубное диагностирование участков подводных переходов, проложенных через реку или водоем шириной в межень по зеркалу воды более 10 м и глубиной свыше 1,5 м либо шириной по зеркалу воды в межень 25 м и более независимо от глубины;
д) контроль состояния изоляционного покрытия.
39. После завершения строительства (реконструкции) вновь смонтированный трубопровод должен быть испытан на прочность и проверен на герметичность.
При ремонте трубопровода заменяемый участок должен быть испытан на прочность и проверен на герметичность.
40. При эксплуатации магистрального трубопровода следует обеспечивать:
а) соблюдение эксплуатационных параметров магистрального трубопровода;
б) проведение контроля технического состояния магистрального трубопровода, включая техническое диагностирование, контроль утечек жидких или газообразных углеводородов и опасной концентрации газа в соответствии с проектной документацией, а также проведение эксплуатационного контроля;
в) выполнение мероприятий по предотвращению возможных аварий и инцидентов на магистральном трубопроводе, по локализации и ликвидации их последствий;
г) выполнение требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций и требований к охране окружающей среды в соответствии с законодательством государств-членов;
д) соблюдение показателей энергоемкости и энергетической эффективности магистрального трубопровода, определенных в проектной документации.

35. Магистралдық құбыржолдар жобалық құжаттамада белгіленетін авариялар мен оқыс оқиғаларды, оқшаулауды және олардың салдарларын жоюды ескерту құралдарымен жабдықталуы тиіс.
36. Магистралдық құбыржолды не оның объектілерін салу (реконструкциялау) жобалық құжаттамасына өзгерістер енгізу мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
37. Магистралдық құбыржол объектілерін салу (реконструкциялау) кезінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау, топырақ құнарлығын қалпына келтіру және аумақты абаттандыру, қалдықтарды пайдалану бойынша шаралар қабылдануы тиіс.
38. Атаулы диаметрі DN 150 және одан артық сұйық көмірсутектерді және атаулы диаметрі DN 300 және одан артық газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған құбыржолды салу (реконструкциялау) аяқталғаннан кейін, сондай-ақ осындай құбыржол учаскесінің көтеру қабілетін құбырларды ауыстырумен қайта қалпына келтіру үшін жобалық құжаттамаға сәйкес:
а) құбыржолдың ұзындығы 1 000 м және одан артық учаскесінің геометриялық параметрлерін құбырішілік инспекциялау аспабын өткізу арқылы бақылау;
б) құбыржолдың ұзындығы 1 000 м кем учаскесінің геометриялық параметрлерін құрал-аспаптық әдістермен бақылау;
в) құбырішілік диагностикалау:
құбыржолдың ұзындығы 10 000 м және одан артық учаскелерін;
құбыржолдың ұзындығы 10 000 м кем учаскелерін оны жүргізу қажеттілігі жобалық құжаттамада негізделген жағдайда;
г) су беті сабасының ені 10 м артық және тереңдігі 1,5 м артық не тереңдігіне қарамастан су беті сабасының ені 25 м және одан артық өзен немесе су қоймасы арқылы төселген суасты өткелдері учаскелерін құбырішілік диагностикалау;
д) оқшаулау жабындысының жағдайын бақылау жүргізіледі.
39. Салу (реконструкциялау) аяқталғаннан кейін жаңадан жөнделген құбыржолдың төзімділігі сынақтан өткізілуі және саңылаусыздығы тексерілуі тиіс.
Құбыржолды жөндеу кезінде алмастырылатын учаскенің төзімділігі сынақтан өткізілуі және саңылаусыздығы тексерілуі тиіс.
40. Магистралдық құбыржолды пайдалану кезінде:
а) магистралдық құбыржолдың пайдалану параметрлерінің сақталуы;
б) жобалық құжаттамаға сәйкес техникалық диагностикалауды, сұйық немесе газ тәрізді көмірсутектердің және газдың қауіпті концентрациясының ағуын бақылаудықоса алғанда магистралдық құбыржолдың техникалық жағдайына бақылау жүргізу, сондай-ақ пайдалануды қадағалауды жүргізу;
в) магистралдық құбыржолда ықтимал авариялар мен оқыс оқиғалардың алдын алу бойынша, олардың салдарларын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралардың орындалуы;
г) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төтенше жағдайларды ескерту бойынша талаптардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың орындалуы;
д) магистралдық құбыржолдың жобалық құжаттамада белгіленген энергия сыйымдылығы және энергетикалық тиімділігі көрсеткіштерінің сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс.

41. Средства измерений и технические системы и устройства с измерительными функциями, входящие в состав газоизмерительных станций и пунктов приема-сдачи жидких углеводородов или применяемые при определении охранных зон магистрального трубопровода и минимальных расстояний до магистрального трубопровода от объектов, зданий и сооружений, не входящих в его состав, а также методики (методы) измерений являются объектами государственного регулирования в области обеспечения единства измерений, в том числе государственного метрологического контроля (надзора), и должны соответствовать обязательным метрологическим и техническим требованиям, установленным в соответствии с законодательством в области обеспечения единства измерений государства-члена, на территории которого они применяются, и праву Союза в области обеспечения единства измерений.
42. Осуществление работ (действий, мероприятий) сторонними организациями (лицами) в охранной зоне магистрального трубопровода без получения письменного разрешения собственника магистрального трубопровода или его уполномоченного представителя не допускается.
43. Запрещается ограничивать доступ персонала, въезд транспортных средств собственника магистрального трубопровода или его уполномоченного представителя в охранную зону магистрального трубопровода в целях технического обслуживания или ремонта магистрального трубопровода, проведения аварийно-восстановительных, аварийно-спасательных работ и (или) работ по ликвидации последствий аварий и инцидентов.
44. Условия использования охранной зоны магистрального трубопровода и порядок взаимодействия заинтересованных лиц определяются законодательством государств-членов.
45. Проектная и исполнительная документация на строительство (реконструкцию) магистрального трубопровода, эксплуатационная документация, а также материалы расследования аварий и инцидентов должны храниться у собственника магистрального трубопровода или эксплуатирующей организации в течение всего срока его эксплуатации.
46. При проектировании и выполнении работ по консервации объекта магистрального трубопровода или его части должны быть предусмотрены меры, обеспечивающие защиту от коррозии, предотвращение разрушения и образования утечек консерванта, охрану окружающей среды, исключение возможности образования предельно допустимой концентрации взрывоопасной смеси, гидратов и замерзания консерванта, осуществление контроля за объектом магистрального трубопровода (его частью) в течение всего срока его нахождения в законсервированном состоянии и ввод в эксплуатацию объекта магистрального трубопровода (его части) после расконсервации.

41. Газды өлшеу станцияларының және сұйық көмірсутектерді қабылдау-өткізу пункттерінің құрамына енетін немесе магистралдық құбыржолдың күзет аймақтарын және оның құрамына енбейтін объектілерден, ғимараттардан және құрылыстардан магистралдық құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты анықтау кезінде қолданылатын өлшеу құралдары мен техникалық жүйелер және өлшеу функциялары бар құрылғылар, сондай-ақ өлшеу әдістемелері (әдістері) өлшеулердің біртұтастығын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік реттеу, соның ішінде мемлекеттік метрологиялық бақылау (қадағалау) объектілері болып табылады және олар аумағында қолданылатын мүше мемлекеттің өлшеулердің біртұтастығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкес белгіленген міндетті метрологиялық және техникалық талаптарға және Одақтың өлшеулердің біртұтастығын қамтамасыз ету саласындағы құқығына сәйкес келуі тиіс.
42. Магистралдық құбыржолдың күзет аймағында бөгде ұйымдардың (тұлғалардың) магистралдық құбыржол меншік иесінің немесе оның уәкілетті өкілінің жазбаша рұқсатын алмай жұмыстарды (іс-қимылдарды, іс-шараларды) жүзеге асыруына рұқсат етілмейді.
43. Магистралдық құбыржолға техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу, авариялық-қайта қалпына келтурі, авариялық-құтқару жұмыстарын және (немесе) авариялар мен оқыс оқиғалардың салдарларын жою бойынша жұмыстарды жүргізу мақсатында магистралдық құбыржол меншік иесінің немесе оның уәкілетті өкілінің персоналының магистралдық құбыржолдың күзет аймағына кіруіне, көлік құралдарының енуіне шектеу қоюға тыйым салынады.
44. Магистралдық құбыржолдың күзет аймақтаын пайдалану талаптары және мүдделі тұлғалардың өзара іс-қимыл тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
45. Магистралдық құбыржолды салу (реконструкциялау) жобалық және атқарушылық құжаттамасы, пайдалану құжаттамасы, сондай-ақ авариялар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру материалдары оны пайдаланудың бүкіл мерзімі ішінде магистралдық құбыржол меншік иесінде немесе пайдаланушы ұйымда сақталуы тиіс.
46. Магистралдық құбыржол объектісін немесе оның бөлігін консервациялау бойынша жұмыстарды жобалау және орындау кезінде коррозиядан қорғауды, консерванттың бүлінуінің және ағып кетуінің қалыптасуының алдын алуды, қоршаған ортаны қорғауды, жарылыс қауіпті қоспаның, гидраттардың шекті рұқсат етілген концентрациясының қалыптасуы және консерванттың қатып қалуы ықтималдығын болдырмауды, консервацияланған күйде болған бүкіл мерзім ішінде магистралдық құбыржол объектісіне (оның бөлігіне) бақылауды жүзеге асыруды және қайта іске қосылғаннан кейін магистралдық құбыржол объектісін (оның бөлігін) пайдалануға беруді қамтамасыз ететін шаралар көзделуі тиіс.

47. При проектировании и выполнении работ по утилизации (ликвидации) объекта магистрального трубопровода должны быть предусмотрены меры, обеспечивающие рекультивацию нарушенных земель, утилизацию отходов, предотвращение повреждения зданий и сооружений, расположенных в зоне влияния объекта утилизации (ликвидации), а также предотвращение загрязнения недр и водных объектов.
V. Обеспечение соответствия магистрального трубопровода требованиям технического регламента
48. Соответствие магистрального трубопровода настоящему техническому регламенту обеспечивается выполнением его требований непосредственно либо положений стандартов, включенных в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований настоящего технического регламента.
49. Методы исследований (испытаний) и измерений устанавливаются в стандартах, включенных в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований настоящего технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
VI. Оценка соответствия магистрального трубопровода требованиям технического регламента
50. Оценка соответствия магистрального трубопровода требованиям настоящего технического регламента проводится в следующих формах:
а) экспертиза проектной документации (включая результаты инженерных изысканий) – при проектировании (включая инженерные изыскания);
б) строительный контроль (технический надзор), авторский и государственный надзор – при строительстве (реконструкции);
в) приемка – при завершении строительства (реконструкции);
г) эксплуатационный контроль, государственный контроль (надзор) – при эксплуатации;
д) строительный контроль и авторский надзор – при утилизации (ликвидации).
51. Порядок применения форм оценки соответствия магистрального трубопровода требованиям настоящего технического регламента устанавливается законодательством государств-членов.
52. При проведении оценки соответствия применяются средства измерений и методики (методы) измерений, являющиеся объектами государственного регулирования в области обеспечения единства измерений, в том числе государственного метрологического контроля (надзора), и соответствующие обязательным метрологическим и техническим требованиям, установленным законодательством государства-члена, на территории которого они применяются, а также положениям актов органов Союза в области обеспечения единства измерений в части взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений.

47. Магистралдық құбыржол объектісін кәдеге жарату (жою) бойынша жұмыстарды жобалау және орындау кезінде бұзылған топырақ құнарлығын қайта қалпына келтіруді, қалдықтарды кәдеге жаратуды, кәдеге жарату (жою) объектісі ықпал ететін аймақта орналасқан ғимараттар мен құрылыстардың зақымдануының алдын алуды, сондай-ақ жер қойнауы мен су объектілерінің ластануының алдын алуды қамтамасыз ететін шаралар көзделуі тиіс.
V. Магистралдық құбыржолдың техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
48. Магистралдық құбыржолдың осы техникалық регламентке сәйкестігі оның талаптарын тікелей не халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың тізбесіне енгізілген стандарттардың, олар болмаған жағдайда – ерікті негізде қолдану нәтижесінде осы техникалық регламенттің талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ережелерін орындау арқылы қамтамасыз етіледі.
49. Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің әдістері зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, соның ішінде осы техникалық регламенттің талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың тізбесіне енгізілген стандарттарда белгіленеді.
VI. Магистралдық құбыржолдың техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалау
50. Магистралдық құбыржолдың осы техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бағалай мынадай нысандарда жүргізіледі:
а) жобалық құжаттамаға сараптама (инженерлік ізденістердің нәтижелерін қоса алғанда) – жобалау кезінде (инженерлік ізденістерді қоса алғанда);
б) құрылысты бақылау (техникалық қадағалау), авторлық және мемлекеттік қадағалау – салу (реконструкциялау) кезінде;
в) қабылдау – салу (реконструкция) аяқталған кезде;
г) пайдалануды бақылау, мемлекеттік бақылау (қадағалау) – пайдалану кезінде;
д) құрылысты бақылау және авторлық қадағалау – кәдеге жарату (жою) кезінде.
51. Магистралдық құбыржолдың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалау нысандарын қолдану тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
52. Сәйкестікті бағалауды жүргізу кезінде өлшеулердің біртұтастығын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік реттеу, соның ішінде мемлекеттік метрологиялық бақылау (қадағалау) объектілері болып табылатын және оның аумағында қолданылатын мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленген метрологиялық және техникалық талаптарға, сондай-ақ өлшеулердің біртұтастығын қамтамасыз ету бойынша жұмыстардың нәтижелерін өзара тану бөлігінде өлшеулердің біртұтастығын қамтамасыз ету саласындағы Одақ органдары актілерінің ережелеріне сәйкес келетін өлшеу құралдары өлшеу әдістемелері (әдістері) қолданылады.

53. Приемке подлежат объекты магистрального трубопровода, завершенные строительством (реконструкцией).
54. Приемка магистрального трубопровода (объекта магистрального трубопровода) после окончания строительства (реконструкции) осуществляется как в полном объеме, так и отдельными очередями в соответствии с законодательством государств-членов и завершается оформлением акта приемки магистрального трубопровода (объекта магистрального трубопровода).
55. Приемка объекта магистрального трубопровода проводится на основе исполнительной документации, а также результатов комплексного опробования, технического диагностирования, испытаний, подтверждающих соответствие принимаемого объекта магистрального трубопровода проектной документации и требованиям настоящего технического регламента.
56. Устранение дефектов строительно-монтажных работ, параметры которых не соответствуют значениям, установленным в проектной документации, и которые обнаружены в процессе приемки объекта магистрального трубопровода и его эксплуатации в течение гарантийного срока, проводится строительно-монтажной организацией, осуществлявшей строительство (реконструкцию) данного объекта магистрального трубопровода.
57. Запрещаются приемка и ввод в эксплуатацию магистрального трубопровода (объекта магистрального трубопровода) с неустраненными несоответствиями проектной документации, а также без завершения предусмотренных проектной документацией работ
в соответствии с законодательством государств-членов, на территориях которых размещается магистральный трубопровод (объект магистрального трубопровода).
58. Эксплуатационный контроль проводится эксплуатирующими организациями.
VII. Маркировка магистрального трубопровода единым знаком обращения продукции на рынке Союза
59. Магистральный трубопровод (объект магистрального трубопровода), соответствующий требованиям настоящего технического регламента и прошедший после завершения строительства (реконструкции) процедуру оценки соответствия в форме приемки, маркируется единым знаком обращения продукции на рынке Союза. Единый знак обращения продукции на рынке Союза наносится на левую верхнюю часть первого листа акта приемки магистрального трубопровода (объекта магистрального трубопровода).
VIII. Заключительные положения
60. Требования, установленные пунктами 12 – 32, 38, 45 настоящего технического регламента, не применяются в отношении:
а) объектов магистрального трубопровода, введенных в эксплуатацию до даты вступления настоящего технического регламента в силу;
б) объектов магистрального трубопровода, строительство (реконструкция) которых осуществляется в соответствии с проектной документацией, утвержденной или направленной на государственную экспертизу до даты вступления настоящего технического регламента в силу;
в) объектов магистрального трубопровода, разрешение на строительство (реконструкцию) которых получено либо уведомление о начале строительства (реконструкции) которых подано до даты вступления настоящего технического регламента в силу.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О требованиях к магистральным трубопроводам для
транспортирования жидких и газообразных
углеводородов" (ТР ЕАЭС 049/2020)
ПЕРЕЧЕНЬ
характеристик границ охранных зон магистрального трубопровода
Наименование объекта (сооружения) магистрального трубопровода
Характеристики границ охранной зоны
расположение
размер

53. Салынуы (реконструкциясы) аяқталған мегистральдық құбыржол объектілері қабылдауға жатады.
54. Салынуы (реконструкциясы) аяқталғаннан кейін магистралдық құбыржолды (магистралдық құбыржол объектісін) қабылдау мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес толық көлемде де, жекелеген кезекпен де жүзеге асырылады және магистралдық құбыржолды (магистралдық құбыржол объектісін) қабылдау актісін ресімдеумен аяқталады.
55. Магистралдық құбыржол объектісін қабылдау атқарушылық құжаттаманың, сондай-ақ қабылданатын магистралдық құбыржол объектісінің жобалық қжаттамаға және осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растайтын кешенді сынап байқау, техникалық диагностикалау, сынақтан өткізу нәтижелері негізінде жүргізіледі.
56. Параметрлері жобалық құжаттамада белгіленген мәндерге сәйкес келмейтін және магистралдық құбыржол объектісін қабылдау және оны кепілді мерзім ішінде пайдалану процесінде анықталған құрылыс-монтаждық жұмыстардың ақауларын жоюды осы магистралдық құбыржол объектісін салуды (реконструкциялауды) жүзеге асырған құрылыс-монтаждық ұйым жүргізеді.
57. Жобалық құжаттамаға сәйкессіздігі жойылмаған, сондай-ақ аумығында магистралдық құбыржол (магистралдық құбыржол объектісі) орналасқан мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жобалық құжаттамада көрсетілген жұмыстар аяқталмаған магистралдық құбыржолды (магистралдық құбыржол объектісін) қабылдауға және пайдалануға беруге тыйым салынады.
58. Пайдалануды бақылауды пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
VII. Магистралдық құбыржолды Одақ нарығындағы өнім айналымының бірыңғай белгісімен таңбалау
59. Осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін және салу (реконструкция) аяқталғаннан кейін қабылдау нысанында сәкес бағалау рәсімінен өткен магистралдық құбыржол (магистралдық құбыржол объектісі) Одақ нарығында өнім айналымының бірыңғай белгісімен таңбаланады. Одақ нарығында өнім айналымының бірыңғай белгісі магистралдық құбыржолды (магистралдық құбыржол объектісін) қабылдау актісінің бірінші бетінің сол жақ жоғарғы бөлігіне қойылады.
VIII. Қорытынды ережелер
60. Осы техникалық регламенттің 12 – 32, 38, 45-тармақтарымен белгіленген талаптар:
а) осы техникалық регламент күшіне енген күнге дейін пайдалануға берілген магистралдық құбыржол объектілеріне;
б) осы техникалық регламент күшіне енген күнге дейін бекітілген немесе мемлекеттік сараптамаға жіберілген жобалық құжаттамаға сәйкес салу (реконструкциялау) жүзеге асырылып жатқан магистралдық құбыржол объектілеріне;
в) осы техникалық регламент күшіне енген күнге дейін салуға (реконструкциялауға) рұқсат алынған не салуды (реконструкциялауды) бастау туралы хабарлама берілген магистралдық құбыржол объектілеріне қатысты қолданылмайды.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Сұйық және газ тәрізді
көмірсутектерді тасымалдауға
арналған магистралдық
құбыржолдарға қойылатын
талаптар туралы" техникалық
регламентіне
(ЕАЭО ТР 049/2020)
№ 1 ҚОСЫМША
Магистралдық құбыржолдың
күзет аймақтарының шекаралары сипаттамаларының
ТІЗБЕСІ
Магистралдық құбыржол объектісінің (құрылыстың) атауы
Күзет аймақтары шекараларының сипаттамалары
орналасуы
мөлшері

1. Трубопровод
на участке земли, заключенном между параллельными плоскостями
не менее 25 м с каждой стороны от оси трубопровода*
2. Два и более трубопроводов, проложенных в одном техническом коридоре
на участке земли, заключенном между параллельными плоскостями
не менее 25 м от оси крайнего трубопровода с каждой стороны технического коридора**
3. Подводный переход
на участке водного пространства от водной поверхности до дна, заключенном между параллельными плоскостями
не менее 100 м от оси крайних трубопроводов с каждой стороны***
4. Насосная (перекачивающая), компрессорная, газораспределительная, газоизмерительная станция, станция охлаждения газа, объект перевалки жидких углеводородов магистрального трубопровода, резервуарный парк объектов магистрального трубопровода, узел измерения жидких и газообразных углеводородов, пункт приема-сдачи жидких углеводородов, пункт подогрева нефти, наливная или сливная эстакада, площадка с компрессорной станцией на объекте подземного хранения газообразных углеводородов
на участке земли, ограниченном замкнутой линией
не менее 100 м от границы территории соответствующего объекта во все стороны
5. Емкость для хранения и разгазирования конденсата, земляной амбар для аварийного выпуска жидких углеводородов
на участке земли, ограниченном замкнутой линией
не менее 50 м от границы территории указанного объекта во все стороны
* Для Республики Армения на участке земли сельскохозяйственного назначения размер охранной зоны для трубопровода – не менее 15 м с каждой стороны от оси трубопровода.
** Для Республики Армения на участке земли сельскохозяйственного назначения размер охранной зоны для двух и более трубопроводов, проложенных в одном технологическом коридоре, – не менее 15 м от оси крайнего трубопровода с каждой стороны технического коридора.
*** Для Республики Армения размер охранной зоны для подводного перехода – не менее 50 м от оси крайних трубопроводов с каждой стороны.
Примечание. Допускается установление иных размеров охранных зон законодательством государств – членов Евразийского экономического союза, но не менее значений, указанных в настоящем перечне.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О требованиях к магистральным трубопроводам для
транспортирования жидких и газообразных
углеводородов" (ТР ЕАЭС 049/2020)
ПОРЯДОК
определения минимальных расстояний до магистрального трубопровода от объектов, зданий и сооружений, не входящих в состав магистрального трубопровода
1. Настоящий Порядок применяется на территориях государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) и является обязательным для органов государственной власти, органов местного самоуправления, юридических и физических лиц, являющихся собственниками, владельцами или пользователями земельных участков, смежных с земельными участками, занимаемыми магистральными трубопроводами, либо проектирующих объекты жилищно-гражданского и производственного назначения, объекты инженерной, транспортной и социальной инфраструктуры.

1. Құбыржол
параллель жазықтықтар арасында жасалған жер учаскесінде
құбыржол осінен әрбір тараптен кемінде 25 м*
2. Бір техникалық дәлізде төселген екі және одан көп құбыржол
параллель жазықтықтар арасында жасалған жер учаскесінде
техникалық дәліздің әрбір тарапынан шеткі құбыржол осінен кемінде 25 м**
3. Суасты өткелі
параллель жазықтықтар арасында жасалған судың бетінен су түбіне дейінгі су кеңістігі учаскесінде
әрбір тараптан шеткі құбыржолдар осінен кемінде 100 м***
4. Сорғы (айдау), компрессорлық, газды тарату, газды өлшеу станциясы, газды салқындату станциясы, магистралдық құбыржолдың сұйық көмірсутектерді ауыстырып тиеу объектісі, магистралдық құбыржол объектілерінің резервуарлық паркі, сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді өлшеу торабы, сұйық көмірсутектерді қабылдау-өткізу пункті, мұнайды жылыту пункті, құю немесе ағызу эстакадасы, газ тәрізді көмірсутектерді жерасты сақтау объектісіндегі компрессорлық станциясы бар алаң
бекітілген желімен шектелген жер учаскесінде
тиісті объекті аумағының шекарасынан барлық бағыттарға кемінде 100 м
5. Конденсатты сақтауға және газсыздандыруға арналған ыдыс, сұйық көмірсутектерді авариялық шығаруға арналған жер қоймасы
бекітілген желімен шектелген жер учаскесінде
көрсетілген объекті аумағының шекарасынан барлық бағыттарға кемінде 50 м
* Армения Республикасы үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінде құбыржолға арналған күзет аймағының көлемі – құбыржол осінен әрбір тараптан кемінде 15 м.
** Армения Республикасы үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінде бір технологиялық дәлізде төселген екі және одан көп құбыржолдар үшін кұзет аймағының көлемі – техникалық дәліздің әрбір тарапынан шеткі құбыржол өсінен кемінде 15 м.
*** Армения Республикасы үшін суасты өткелі үшін күзет аймағының көлемі – әрбір тараптан шеткі құбыржолдардың осінен кемінде 50 м.
Ескерту. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасымен күзет аймақтарының өзге де көлемдерін, бірақ осы тізбеде көрсетілген мәндерден кем емес белгілеуге рұқсат етіледі.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Сұйық және газ тәрізді
көмірсутектерді тасымалдауға
арналған магистралдық
құбыржолдарға қойылатын
талаптар туралы" техникалық
регламентіне
(ЕАЭО ТР 049/2020)
№ 2 ҚОСЫМША
Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін объектілерден, ғимараттар мен құрылыстардан магистралдық құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты белгілеу
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумақтарында қолданылады және магистралдық құбыржолдар алып жатқан жер учаскелерінің, іргелес жер учаскелерінің не жоспарланып отырған тұрғынүй-азаматтық және өндірістік мақсаттағы объектілердің, инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінің меншік иелері, иелері немесе пайдаланушы болып табылатын мемлекеттік билік органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті болып табылады.

2. Минимальные расстояния от объектов, зданий и сооружений, не входящих в состав магистрального трубопровода, до магистрального трубопровода следует применять в отношении:
а) отдельных зданий и сооружений – от их ближайших выступающих частей;
б) зданий и сооружений городов и других населенных пунктов – от их ближайших выступающих частей;
в) промышленных предприятий, железнодорожных станций, аэродромов, морских и речных портов и пристаней, нефтегазовых сооружений, располагаемых в морской акватории, гидротехнических сооружений, складов горючих и легковоспламеняющихся материалов, артезианских скважин – от ближайших выступающих частей их ограждений;
г) железных дорог – от подошвы насыпи или бровки выемки со стороны трубопровода, но не менее 10 м от границы полосы отвода дороги;
д) автомобильных дорог – от подошвы насыпи или бровки выемки земляного полотна;
е) мостов – от подошвы конусов.
3. Приближенность к трубопроводу объектов, не входящих в состав магистрального трубопровода, следует определять по кратчайшему расстоянию между вертикальными плоскостями, проходящими по внешним границам этих объектов, и осью трубопровода (при параллельной прокладке трубопроводов – от оси каждого из трубопроводов).
4. Приближенность объектов, не входящих в состав магистрального трубопровода, к другим объектам магистрального трубопровода следует определять по кратчайшему расстоянию между вертикальными плоскостями, проходящими по внешним границам этих объектов.
5. Минимальные расстояния до трубопровода, предназначенного для транспортирования жидких углеводородов, от других объектов, не входящих в состав магистрального трубопровода, следует принимать в отношении:

2. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін объектілерден, ғимараттар мен құрылыстардан магистралдық құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты мыналарға қатысты қолдану қажет:
а) жеке ғимараттар мен құрылыстар – олардың жақын шығып тұрған бөліктерінен;
б) қалалардың және басқа да елдімекендердің ғимараттары мен құрылыстары – олардың жақын шығып тұрған бөліктерінен;
в) өнеркәсіптік кәсіпорындар, теміржол станциялары, аэродромдар, теңіз және өзен порттары мен айлақтары, теңіз акваториясында орналасқан мұнай-газ ғимараттары, гидротехникалық құрылыстар, жанғыш және жеңіл тұтанғыш материалдардың қоймалары, артезиан ұңғымалары – олардың қоршауларының жақын шығып тұрған бөліктерінен;
г) темір жолдар – құбыржол тарапынан үйінді етегінен немесе ойпаң қуыс жиегінен, бірақ жол тармағы жолағының шекарасынан кемінде 10 м;
д) автомобиль жолдары – үйінді етегінен немесе жер төсемі ойпаң қуысының жиегінен;
е) көпірлер – конустар етегінен.
3. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін объектілердің құбыржолға жақындығын осы объектілердің сыртқы шекаралары және құбыржолдың осі (құбыржолдар параллель төселген жағдайда – әрбір құбыржол өсінен) арқылы өтетін тік жазықтықтар арасындағы ең қысқа арақашықтық бойынша анықтау қажет.
4. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін объектілердің басқа магистралдық құбыржол объектілеріне жақындағын осы объектілердің сыртқы шекаралары арқылы өтетін тік жазықтықтар арасындағы ең қысқа арақашықтық бойынша анықтау қажет.
5. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін басқа объектілерден сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты мыналарға қатысты қолдану қажет:

а) отдельных зданий и сооружений, зданий и сооружений городов и других населенных пунктов, коллективных садов, дачных и коттеджных поселков, отдельных промышленных предприятий, животноводческих ферм, предприятий по тепличному растениеводству, переработке и хранению сельскохозяйственной продукции, карьеров разработки полезных ископаемых, крытых и открытых стоянок на более чем 20 единиц автотранспортных средств, отдельно располагаемых зданий с массовым скоплением людей (учебно-воспитательных, образовательных, лечебных, лечебно-оздоровительных, торговых, развлекательных, вокзалов и т. д.), жилых зданий (3-этажных и выше), железнодорожных станций, аэропортов, морских и речных портов и пристаней, гидроэлектростанций, гидротехнических сооружений морского и речного транспорта, очистных сооружений и насосных станций водопроводных, не относящихся к магистральному трубопроводу для транспортирования жидких углеводородов, мостов железных дорог общей сети и автомобильных дорог I и II категорий с пролетом свыше 20 м (при расположении трубопровода для транспортирования жидких углеводородов ниже мостов по течению), объектов, предназначенных для приема, хранения, выдачи и отгрузки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и газов (баз, складов, автозаправочных станций, наливных пунктов и т. д.), мачт (башен) и сооружений многоканальной линии связи, не относящихся к магистральному трубопроводу, телевизионных башен – не менее указанных в таблице 1:
Таблица 1
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
75

а) жеке ғимараттар мен құрылыстар, қалалар мен басқа да елдімекендердің жеке ғимараттары мен құрылыстары, ұжымдық бақтар, саяжайлар мен коттедж кенттері, жеке өнеркәсіптік кәсіпорындар, мал фермалары, жылыжайлық өсімдік шаруашылығы, ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, пайдалы қазбаларды өндіру карьерлері, 20 бірліктен астам автокөлік құралдарының жабық және ашық тұрақтары, адамдар жаппай шоғырланатын жеке орналасқан ғимараттар (оқу-тәрбиелік, білім беру, емдеу, емдеу-сауықтыру, сауда, ойын-сауық, вокзалдар және т.б.), тұрғын ғимараттар (3 қабатты және одан жоғары), теміржол станциялары, әуежайлар, теңіз және өзен порттары мен айлақтары, су электр станциялары, теңіз және өзен көлігінің гидротехникалық құрылыстары, сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолға жатпайтын тазалау құрылыстары мен су құбырларының сорғы станциялары, аралығы 20 м артық І және ІІ санатты ортақ желілердің темір жол және автомобиль жолдарының көпірлері (сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған құбыржол ағыс бойынша көпірлерден төмен орналасқан жағдайда), жеңіл тұтанғыш және жанғыш сұйықтықтар мен газдарды қабылдауға, сақтауға, шығаруға және тиеуге арналған объектілер (базалар, қоймалар, автокөліктерге жанармай құю станциялары, құю пункттері және т.б.), магистралдық құбыржолға жатпайтын діңгектер (мұнаралар) мен көпарналы байланыс желілері құрылыстары, телемұнаралар – 1-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
1-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
75

свыше DN 300 до DN 500
100
свыше DN 500 до DN 1 000
150
свыше DN 1 000 до DN 1 400
200
б) железных дорог общей сети (на перегонах) и автомобильных дорог I – III категорий, параллельно которым проходит трубопровод, отдельно располагаемых жилых зданий 1 – 2-этажных, садовых домиков, дач, кладбищ, сельскохозяйственных ферм и огороженных участков для организованного выпаса скота, полевых станов – не менее указанных в таблице 2:
Таблица 2
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
50
свыше DN 300 до DN 500
50
свыше DN 500 до DN 1 000
75
свыше DN 1 000 до DN 1 400
100
в) отдельно располагаемых нежилых и подсобных сооружений, устьев сооружаемых и эксплуатируемых нефтяных, газовых и артезианских скважин, канализационных сооружений, железных дорог промышленных предприятий, автомобильных дорог IV и V категорий, параллельно которым проложен трубопровод, – не менее указанных в таблице 3:
Таблица 3
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
30
свыше DN 300 до DN 500
30
свыше DN 500 до DN 1 000
30
свыше DN 1 000 до DN 1 400
50

DN 300 артық DN 500 дейін
100
DN 500 артық DN 1 000 дейін
150
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
200
б) құбыржол параллель өтетін жалпы желі темір жолдары (аралықтарда) және І – ІІІ санатты автомобиль жолдары, 1-2 қабатты жеке орналасқан тұрғын ғимараттар, саябақ үйлері, саяжайлар, зираттар, ауыл шаруашылығы фермалары және малды өрістетуге арналған қоршалған учаскелер, дала қостары – 2-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
2-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
50
DN 300 артық DN 500 дейін
50
DN 500 артық DN 1 000 дейін
75
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
100
в) жеке орналасқан тұрғын үй емес және қосалқы құрылыстар, құрылысы салынып және пайдаланып жатқан мұнай, газ және артезиан ұңғымаларының сағалары, кәріз құрылыстары, өнеркәсіптік кәсіпорындардың темір жолдары, құбыржол параллель төселген IV және V санатты автомобиль жолдары – 3-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
3-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
30
DN 300 артық DN 500 дейін
30
DN 500 артық DN 1 000 дейін
30
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
50

г) мостов железных дорог промышленных предприятий, автомобильных дорог III – V категорий с пролетом свыше 20 м (при прохождении магистрального трубопровода для транспортирования жидких углеводородов ниже мостов по течению) – не менее указанных в таблице 4:
Таблица 4
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
75
свыше DN 300 до DN 500
100
свыше DN 500 до DN 1 000
150
свыше DN 1 000 до DN 1 400

г) өнеркәсіптік кәсіпорындар темір жолдарының, аралығы 20 м артық III – V санатты автомобиль жолдарының көпірлері (сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржол ағыс бойымен өткен кезде) – 4-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
4-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
75
DN 300 артық DN 500 дейін
100
DN 500 артық DN 1 000 дейін
150
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін

200
д) территорий насосных (перекачивающих) станций, компрессорных станций, установок комплексной подготовки нефти и газа, станций подземного хранения газа, групповых и сборных пунктов промыслов, промысловых газораспределительных станций, установок очистки и осушки газа – не менее указанных в таблице 5:
Таблица 5
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
30
свыше DN 300 до DN 500
30
свыше DN 500 до DN 1 000
50
свыше DN 1 000 до DN 1 400
50
е) вертодромов и посадочных площадок без базирования на них вертолетов – не менее 50 м;
ж) мостов железных и автомобильных дорог, промышленных предприятий и гидротехнических сооружений (при прохождении трубопровода под водой выше по течению) – не менее указанных в таблице 6:
Таблица 6
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
300
свыше DN 300 до DN 500
300
свыше DN 500 до DN 1 000
300
свыше DN 1 000 до DN 1 400
500
з) пристаней и речных вокзалов (при прохождении трубопровода под водой выше по течению) – не менее указанных в таблице 7:
Таблица 7
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее

200
д) сорғы (айдау) станцияларының, компрессорлық станциялардың аумақтары, мұнай және газды кешенді дайындау қондырғылары, газды жерасты сақтау станциялары, топтық және жинақтау кәсіптік пункттері, кәсіптік газ тарату станциялары, газды тазарту және кептіру қондырғылары – 5-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
5-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
30
DN 300 артық DN 500 дейін
30
DN 500 артық DN 1 000 дейін
50
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
50
е) тікұшақ айлақтары және оларда тікұшақтарды орналастырусыз қондыру алаңдары – кемінде 50 м;
ж) теміржол және автомобиль жолдарының, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен гидротехникалық құрылыстардың көпірлері (құбыржол ағыс бойымен су астынан өткен кезде) – 6-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
Таблица 6
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
300
DN 300 артық DN 500 дейін
300
DN 500 артық DN 1 000 дейін
300
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
500
з) айлақтар мен өзен вокзалдары (құбыржол су астымен ағыс бойынан жоғары өткен кезде) – 7-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
7-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем

1 000
свыше DN 300 до DN 500
1 000
свыше DN 500 до DN 1 000
1 000
свыше DN 1 000 до DN 1 400
1 500
и) водозаборов (при прохождении трубопроводов под водой выше по течению) – не менее 3 000 м.
Размещение магистральных трубопроводов в зонах санитарной охраны источников питьевого водоснабжения осуществляется в соответствии с пунктом 14 технического регламента Евразийского экономического союза "О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов" (ТР ЕАЭС 049/2020);
к) автоматизированных электростанций с термоэлектрогенераторами – не менее 15 м;
л) магистральных оросительных каналов и коллекторов, искусственных водоемов, вдоль которых проходит трубопровод, водозаборных объектов и сооружений оросительных систем – не менее указанных в таблице 8:
Таблица 8
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
DN 300 и менее
75
свыше DN 300 до DN 500

1 000
DN 300 артық DN 500 дейін
1 000
DN 500 артық DN 1 000 дейін
1 000
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
1 500
и) су жинағыштар (құбыржол су астымен ағыс бойынан жоғары өткен кезде) – кемінде 3 000 м.
Магистралдық құбыржолдарды ауызсумен қамтамасыз ету көздерінің санитарлық күзет аймақтарында орналастыру Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 049/2020) 14-тармағына сәйкес жүзеге асырылады;
к) термоэлектрогенераторлары бар автоматтандырылған электр станциялары – кемінде 15 м;
л) құбыржол жағалай өтетін магистралдық суару каналдары мен коллекторлар, жасанды су қоймалары, су жинаушы объектілер мен суару жүйесінің құрылыстары – 8-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
8-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
DN 300 және кем
75
DN 300 артық DN 500 дейін

100
свыше DN 500 до DN 1 000
150
свыше DN 1 000 до DN 1 400
200
м) воздушных линий электропередачи высокого напряжения, параллельно которым проходит трубопровод, воздушных линий электропередачи высокого напряжения, параллельно которым проходит трубопровод в стесненных условиях трассы, опор воздушных линий электропередачи высокого напряжения при пересечении ими трубопровода, открытых и закрытых трансформаторных подстанций, закрытых распределительных устройств напряжением 35 кВ и более – не менее указанных в таблице 9:
Таблица 9
Напряжение воздушной линии электропередачи высокого напряжения, кВ
Минимальное расстояние до трубопровода, м
при сближении и параллельном следовании от крайнего неотклоненного провода до любой части трубопровода
при сближении и параллельном следовании в стесненных условиях и при пересечении от заземлителя или подземной части (фундаментов) опоры до любой части трубопровода
до 20
10
5
35
15
5
110
20
10
150
25
10
220
25
10
330
30
15
500
40
25
750
40
25
н) зданий и сооружений специальных предприятий, площадок, охраняемых зон, складов взрывчатых и взрывоопасных веществ, карьеров полезных ископаемых, добыча на которых проводится с выполнением взрывных работ, – определяются на основании расчета и согласуются с эксплуатирующей организацией магистрального трубопровода;
о) кабелей междугородной связи и силовых электрических кабелей – не менее 10 м.

100
DN 500 артық DN 1 000 дейін
150
DN 1 000 артық DN 1 400 дейін
200
м) құбыржол параллель өтетін жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желілері, ықшамдалған трасса жағдайында құбыржол параллель өтетін жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желілері, олар құбыржолмен қиылысқан кезде жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желілерінің тіреулері, ашық және жабық шағын трансформатор станциялары, 35 кВ және одан артық кернеулі жабық тарату құрылғылары – 9-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
9-кесте
Жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желісінің кернеуі, кВ
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
шеткі бұрылмаған сымнан құбыржолдың кез келген бөлігіне дейінгі жақындау және параллель жүргізу кезінде
ықшамдалған жағдайда жақындау және параллель жүргізу кезінде және қиылысқан кезде жерлендіргіштен немесе тіреудің жерасты бөлігінен (іргетасынан) құбыржолдың кез келген бөлігіне дейін
20 дейін
10
5
35
15
5
110
20
10
150
25
10
220
25
10
330
30
15
500
40
25
750
40
25
н) айрықша кәсіпорындардың ғимараттары мен құрылыстары, күзетілетін аймақтардың алаңдары, жарылғыш және жарылыс қаупі бар заттардың қоймалары, өндіру жарылыс жұмыстарын орындаумен жүргізілетін пайдалы қазбалардың карьерлері – есептеу негізінде белгіленеді және магистралдық құбыржолды пайдаланушы ұйыммен келісіледі;
о) қалааралық байланыс кабельдері және күштік электр кабельдері – кемінде 10 м.

6. Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций от других объектов, не входящих в состав магистрального трубопровода, следует применять в отношении:
а) отдельных зданий и сооружений, зданий и сооружений городов и других населенных пунктов, коллективных садов, дачных и коттеджных поселков, отдельных промышленных предприятий, животноводческих ферм, предприятий по тепличному растениеводству, переработке и хранению сельскохозяйственной продукции, карьеров разработки полезных ископаемых, крытых и открытых стоянок на более чем 20 единиц автотранспортных средств, установок комплексной подготовки нефти и газа и их групповых и сборных пунктов, отдельно располагаемых зданий с массовым скоплением людей (учебно-воспитательных, образовательных, лечебных, лечебно-оздоровительных, торговых, развлекательных, вокзалов и т. д.), жилых зданий (3-этажных и выше), железнодорожных станций, аэропортов, морских и речных портов и пристаней, гидроэлектростанций, гидротехнических сооружений морского и речного транспорта, очистных сооружений и насосных станций водопроводных, не относящихся к магистральному трубопроводу для транспортирования жидких углеводородов, мостов железных дорог общей сети и автомобильных дорог I и II категорий с пролетом свыше 20 м, объектов, предназначенных для приема, хранения, выдачи и отгрузки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и газов (баз, складов, автозаправочных станций, наливных пунктов и т. д.), мачт (башен) и сооружений многоканальной линии связи, не относящихся к магистральному трубопроводу, телевизионных башен – не менее указанных в таблице 10:
Таблица 10
Категория насосных (перекачивающих) станций
Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций, м
III

6. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін басқа объектілерден сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтықты мыналарға қатысты қолдану қажет:
а) жеке ғимараттар мен құрылыстар, қалалар мен басқа да елдімекендердің жеке ғимараттары мен құрылыстары, ұжымдық бақтар, саяжайлар мен коттедж кенттері, жеке өнеркәсіптік кәсіпорындар, мал фермалары, жылыжайлық өсімдік шаруашылығы, ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, пайдалы қаззбаларды өндіру карьерлері, 20 бірліктен астам автокөлік құралдарының жабық және ашық тұрақтары, мұнай мен газды кешенді дайындау қондырғылары және олардың топтық және жиынтық пункттері, адамдар жаппай шоғырланатын жеке орналасқан ғимараттар (оқу-тәрбиелік, білім беру, емдеу, емдеу-сауықтыру, сауда, ойын-сауық, вокзалдар және т.б.), тұрғын ғимараттар (3 қабатты және одан жоғары), теміржол станциялары, әуежайлар, теңіз және өзен порттары мен айлақтары, су электр станциялары, теңіз және өзен көлігінің гидротехникалық құрылыстары, сұйық көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолға жатпайтын тазалау құрылыстары мен су құбырларының сорғы станциялары, аралығы 20 м артық І және ІІ санатты ортақ желілердің темір жол және автомобиль жолдарының көпірлері, жеңіл тұтанғыш және жанғыш сұйықтықтар мен газдарды қабылдауға, сақтауға, шығаруға және тиеуге арналған объектілер (базалар, қоймалар, автокөліктерге жанармай құю станциялары, құю пункттері және т.б.), магистралдық құбыржолға жатпайтын діңгектер (мұнаралар) мен көпарналы байланыс желілері құрылыстары, телемұнаралар – 10-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
10-кесте
Сорғы (айдау) станциясының санаты
Сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
III

100
II
150
I
200
Примечание. Для насосных (перекачивающих) станций устанавливаются следующие категории:
I категория – при емкости резервуарного парка свыше 100 000 м3;
II категория – при емкости резервуарного парка свыше 20 000 до 100 000 м3 включительно;
III категория – при емкости резервуарного парка до 20 000 м3 и насосных (перекачивающих) станций без резервуарных парков.
б) железных дорог общей сети (на перегонах) и автомобильных дорог I – III категорий, отдельно располагаемых жилых зданий 1 – 2-этажных, кладбищ, сельскохозяйственных ферм и огороженных участков для организованного выпаса скота, полевых станов, железных дорог промышленных предприятий – не менее указанных в таблице 11:
Таблица 11
Категория насосных (перекачивающих) станций
Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций, м
III
50
II
75
I
100

100
II
150
I
200
Ескерту.Сорғы (айдау) станциялары үшін мынадай санаттар белгіленеді:
I санат – резервуарлық парктің сыйымдылығы 100 000 м3 артық болған жағдайда;
II санат – резервуарлық парктің сыйымдылығы 20 000 қоса алғанда 100 000 м3 болған жағдайда;
III санат – резервуарлық парктің сыйымдылығы 20 000 м3
және сорғы (айдау) станциялары резервуарлық парктерсіз болған жағдайда.
б) жалпы желі темір жолдары (аралықтарда) және І – ІІІ санатты автомобиль жолдары, 1-2 қабатты жеке орналасқан тұрғын ғимараттар, зираттар, ауыл шаруашылығы фермалары және малды өрістетуге арналған қоршалған учаскелер, дала қостары, өнеркәсіптік кәсіпорындардың темір жолдары – 11-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
11-кесте
Сорғы (айдау) станциясының санаты
Сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
III
50
II
75
I
100

в) автомобильных дорог IV и V категорий – не менее указанных в таблице 12 (но не менее 100 м от ближайшего наземного резервуара, резервуарного парка):
Таблица 12
Категория насосных (перекачивающих) станций
Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций, м
III
20
II
20
I
50
г) отдельно располагаемых нежилых и подсобных сооружений (сараев и т. д.), устьев сооружаемых и эксплуатируемых нефтяных, газовых и артезианских скважин, очистных сооружений и насосных станций канализации – не менее указанных в таблице 13:
Таблица 13
Категория насосных (перекачивающих) станций
Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций, м
III
30
II
50
I
75
д) открытых распределительных устройств электроподстанций (35 кВ, 110 кВ, 220 кВ), питающих компрессорные и насосные (перекачивающие) станции трубопроводов и других потребителей электроэнергии, – не менее 100 м;

в) IV және V санатты автомобиль жолдары – 12-кестеде көрсетілгеннен кем емес (бірақ жақын жерүсті резервуардан, резервуарлық парктен кемінде 100 м):
12-кесте
Сорғы (айдау) станциясының санаты
Сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
III
20
II
20
I
50
г) жеке орналасқан тұрғын үй емес және қосалқы құрылыстар (сарайлар және т.б.), құрылысы салынып және пайдаланып жатқан мұнай, газ және артезиан ұңғымаларының сағалары, тазарту құрылыстары және кәріздің сорғы станциялары – 13-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
13-кесте
Сорғы (айдау) станциясының санаты
Сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
III
30
II
50
I
75
д) шағын электр станцияларының (35 кВ, 110 кВ, 220 кВ) ашық тарату құрылғылары, құбыржолдардың және басқа да электр энергиясын тұтынушылардың қуаттандыратын компрессорлық және сорғы (айдау) станциялары – кемінде 100 м;

е) вертодромов и посадочных площадок без базирования на них вертолетов тяжелых с максимальной взлетной массой более 10 т – не менее 100 м;
ж) вертодромов и посадочных площадок без базирования на них вертолетов средних с максимальной взлетной массой от 5 до 10 т – не менее 75 м;
з) вертодромов и посадочных площадок без базирования на них вертолетов легких с максимальной взлетной массой менее 5 т – не менее указанных в таблице 14:
Таблица 14
Категория насосных (перекачивающих) станций
Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций, м
III
60
II
60
I
75
и) зданий и сооружений специальных предприятий, площадок, охраняемых зон, складов взрывчатых и взрывоопасных веществ, карьеров полезных ископаемых, добыча на которых проводится с выполнением взрывных работ, – определяются на основании расчета и согласуются с эксплуатирующей организацией магистрального трубопровода;
к) воздушных линий электропередачи высокого напряжения – не менее указанных в таблице 15:
Таблица 15
Напряжение воздушной линии электропередачи высокого напряжения, кВ
Минимальные расстояния до насосных (перекачивающих) станций, м
до 20
40

е) тікұшақ айлақтары және оларда ең жоғары ұшу массасы 10 т артық тікұшақтарды орналастырусыз қондыру алаңдары – кемінде 100 м;
ж) тікұшақ айлақтары және оларда ең жоғары ұшу массасы 5-тен 10 т дейінгі тікұшақтарды орналастырусыз қондыру алаңдары – кемінде 75 м;
з) тікұшақ айлақтары және оларда ең жоғары ұшу массасы 5 т кем жеңіл тікұшақтарды орналастырусыз қондыру алаңдары – 14-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
14-кесте
Сорғы (айдау) станциясының санаты
Сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
III
60
II
60
I
75
и) айрықша кәсіпорындардың ғимараттары мен құрылыстары, күзетілетін аймақтардың алаңдары, жарылғыш және жарылыс қаупі бар заттардың қоймалары, өндіру жарылыс жұмыстарын орындаумен жүргізілетін пайдалы қазбалардың карьерлері – есептеу негізінде белгіленеді және магистралдық құбыржолды пайдаланушы ұйыммен келісіледі;
к) жоғары кернеулі электр өткішкіш әуе желілері –
15-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
15-кесте
Жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желісінің кернеуі, кВ
Сорғы (айдау) станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
20 дейін
40

21 – 35
40
36 – 110
60
111 – 150
80
151 – 220
100
221 – 330
120
331 – 500
150
501 – 750
150
7. Минимальные расстояния до трубопровода, предназначенного для транспортирования газообразных углеводородов, от других объектов, не входящих в состав магистрального трубопровода, следует применять в отношении:
а) отдельных зданий и сооружений, зданий и сооружений городов и других населенных пунктов, коллективных садов, дачных и коттеджных поселков, отдельных промышленных предприятий, животноводческих ферм, предприятий по тепличному растениеводству, переработке и хранению сельскохозяйственной продукции, карьеров разработки полезных ископаемых, крытых и открытых стоянок на более чем 20 единиц автотранспортных средств, отдельно располагаемых зданий с массовым скоплением людей (учебно-воспитательных, образовательных, лечебных, лечебно-оздоровительных, торговых, развлекательных, вокзалов и т. д.), жилых зданий (3-этажных и выше), железнодорожных станций, аэропортов, морских и речных портов и пристаней, гидроэлектростанций, гидротехнических сооружений морского и речного транспорта, очистных сооружений и насосных станций водопроводных, не относящихся к магистральному трубопроводу для транспортирования газообразных углеводородов, мостов железных дорог общей сети и автомобильных дорог I и II категорий с пролетом свыше 20 м, объектов, предназначенных для приема, хранения, выдачи и отгрузки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и газов (баз, складов, автозаправочных станций, наливных пунктов и т. д.), мачт (башен) и сооружений многоканальной линии связи, не относящихся к магистральному трубопроводу, телевизионных башен – не менее указанных в таблице 16:
Таблица 16
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м
при рабочем давлении свыше 1,2 до 2,5 МПа включительно*
при рабочем давлении свыше 2,5 до 9,8 МПа включительно**
при рабочем давлении свыше 9,8 до 14,7 МПа включительно***
при рабочем давлении свыше 14,7 до 25 МПа включительно
DN 300 и менее
75
100
125
160
свыше DN 300 до DN 600
125
150
185
240
свыше DN 600 до DN 800
125
200
245
320
свыше DN 800 до DN 1 000
125
250
310
395
свыше DN 1 000 до DN 1 200
125
300
370
475
свыше DN 1 200 до DN 1 400
125
350
430
550
* Для Республики Армения – свыше 1,2 до 3 МПа включительно.
** Для Республики Армения – свыше 3 до 9,8 МПа включительно. Для Республики Казахстан – свыше 2,5 до 10,0 включительно.
*** Для Республики Казахстан – свыше 10,0 до 14,7 включительно.
б) железных дорог общей сети (на перегонах) и автомобильных дорог I – III категорий, параллельно которым прокладывается трубопровод, отдельно располагаемых жилых зданий 1 – 2-этажных, садовых домиков, дач, кладбищ, сельскохозяйственных ферм и огороженных участков для организованного выпаса скота, полевых станов – не менее указанных в таблице 17:
Таблица 17
Номинальный диаметр трубопровода
Минимальное расстояние до трубопровода, м

21 – 35
40
36 – 110
60
111 – 150
80
151 – 220
100
221 – 330
120
331 – 500
150
501 – 750
150
7. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін басқа объектілерден газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты мыналарға қатысты қолдану қажет:
а) жеке ғимараттар мен құрылыстар, қалалар мен басқа да елдімекендердің жеке ғимараттары мен құрылыстары, ұжымдық бақтар, саяжайлар мен коттедж кенттері, жеке өнеркәсіптік кәсіпорындар, мал фермалары, жылыжайлық өсімдік шаруашылығы, ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, пайдалы қазбаларды өндіру карьерлері, 20 бірліктен астам автокөлік құралдарының жабық және ашық тұрақтары, адамдар жаппай шоғырланатын жеке орналасқан ғимараттар (оқу-тәрбиелік, білім беру, емдеу, емдеу-сауықтыру, сауда, ойын-сауық, вокзалдар және т.б.), тұрғын ғимараттар (3 қабатты және одан жоғары), теміржол станциялары, әуежайлар, теңіз және өзен порттары мен айлақтары, су электр станциялары, теңіз және өзен көлігінің гидротехникалық құрылыстары, газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолға жатпайтын тазалау құрылыстары мен су құбырларының сорғы станциялары, аралығы 20 м артық І және ІІ санатты ортақ желілердің темір жол және автомобиль жолдарының көпірлері, жеңіл тұтанғыш және жанғыш сұйықтықтар мен газдарды қабылдауға, сақтауға, шығаруға және тиеуге арналған объектілер (базалар, қоймалар, автокөліктерге жанармай құю станциялары, құю пункттері және т.б.), магистралдық құбыржолға жатпайтын діңгектер (мұнаралар) мен көпарналы байланыс желілері құрылыстары, телемұнаралар – 16-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
16-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
жұмыс қысымы 1,2 артық қоса алғанда 2,5 МПа дейін болған жағдайда*
жұмыс қысымы 2,5 артық қоса алғанда 9,8 МПа дейін болған жағдайда**
жұмыс қысымы 9,8 артық қоса алғанда 14,7 МПа дейін болған жағдайда***
жұмыс қысымы 14,7 артық қоса алғанда 25 МПа дейін болған жағдайда
DN 300 және кем
75
100
125
160
DN 300 артық
DN 600 дейін
125
125
125
125
125
150
185
240
DN 600 артық
DN 800 дейін
200
245
320
DN 800 артық
DN 1 000 дейін
250
310
395
DN 1 000 артық
DN 1 200 дейін
300
370
475
DN 1 200 артық
DN 1 400 дейін
350
430
550
______________
* Армения Республикасы үшін – 1,2 артық қоса алғанда 3 МПа дейін.
** Армения Республикасы үшін – 3 артық қоса алғанда 9,8 МПа дейін. Қазақстан Республикасы үшін – 2,5 артық қоса алғанда 10,0 дейін.
*** Қазақстан Республикасы үшін – 10,0 артық қоса алғанда 14,7 дейін.
б) құбыржол параллель өтетін жалпы желі темір жолдары (аралықтарда) және І – ІІІ санатты автомобиль жолдары, 1-2 қабатты жеке орналасқан тұрғын ғимараттар, саябақ үйлері, саяжайлар, зираттар, ауыл шаруашылығы фермалары және малды өрістетуге арналған қоршалған учаскелер, дала қостары –17-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
17-кесте
Құбыржолдың атаулы диаметрі
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м

120
свыше DN 300 до DN 600
125
125
155
200
свыше DN 600 до DN 800
125
150
185
240
свыше DN 800 до DN 1 000
125
200
245
320
свыше DN 1 000 до DN 1 200
125
225
280
360
свыше DN 1 200 до DN 1 400
125
250
310
395
* Для Республики Армения – свыше 1,2 до 3 МПа включительно.
**Для Республики Армения – свыше 3 до 9,8 МПа включительно. Для Республики Казахстан – свыше 2,5 до 10,0 включительно.
*** Для Республики Казахстан – свыше 10,0 до 14,7 включительно.
д) магистральных оросительных каналов и коллекторов, водозаборных объектов и сооружений оросительных систем – не менее 25 м;
е) зданий и сооружений специальных предприятий, площадок, охраняемых зон, складов взрывчатых и взрывоопасных веществ, карьеров полезных ископаемых, добыча на которых проводится
с выполнением взрывных работ, – определяются на основании расчета и согласуются с эксплуатирующей организацией магистрального трубопровода;
ж) кабелей междугородной связи и силовых электрических кабелей – не менее 10 м;
з) воздушных линий электропередачи высокого напряжения, параллельно которым проходит магистральный трубопровод, опор воздушных линий электропередачи высокого напряжения при пересечении ими трубопровода, открытых и закрытых трансформаторных подстанций и закрытых распределительных устройств напряжением 35 кВ и более – не менее указанных в таблице 20:
Таблица 20
Напряжение воздушной линии электропередачи высокого напряжения, кВ
Минимальное расстояние до трубопровода, м
при сближении и параллельном следовании от крайнего неотклоненного провода до любой части трубопровода для транспортирования газообразных углеводородов с давлением газа свыше 1,2 МПа
при сближении и параллельном следовании в стесненных условиях и при пересечении от заземлителя или подземной части (фундаментов) опоры до любой части трубопровода для транспортирования газообразных углеводородов с давлением газа свыше 1,2 МПа
до 20
10
5
21 – 35
15
5
36 – 110
20
10
111 – 150
25
10
151 – 220
25
10
221 – 330
30
15
331 – 500
40
25
551 – 750
40
25
и) автоматизированных электростанций с термоэлектрогенераторами – не менее 15 м.
8. Минимальные расстояния до компрессорных станций, станций охлаждения газа, газоизмерительных и газораспределительных станций от других объектов, не входящих в состав магистрального трубопровода, следует применять в отношении:
а) отдельных зданий и сооружений, зданий и сооружений городов и других населенных пунктов, коллективных садов, дачных и коттеджных поселков, отдельных промышленных предприятий, животноводческих ферм, предприятий по тепличному растениеводству, переработке и хранению сельскохозяйственной продукции, карьеров разработки полезных ископаемых, крытых и открытых стоянок на более чем 20 единиц автотранспортных средств, установок комплексной подготовки нефти и газа и их групповых и сборных пунктов, отдельно располагаемых зданий с массовым скоплением людей (учебно-воспитательных, образовательных, лечебных, лечебно-оздоровительных, торговых, развлекательных, вокзалов и т. д.), жилых зданий (3-этажных и выше), железнодорожных станций, аэропортов, морских и речных портов и пристаней, гидроэлектростанций, гидротехнических сооружений морского и речного транспорта, очистных сооружений и насосных станций водопроводных, не относящихся к магистральному трубопроводу для транспортирования газообразных углеводородов, мостов железных дорог общей сети и автомобильных дорог I и II категорий с пролетом свыше 20 м, объектов, предназначенных для приема, хранения, выдачи и отгрузки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и газов (баз, складов, автозаправочных станций, наливных пунктов и т. д.), мачт (башен) и сооружений многоканальной линии связи, не относящихся к магистральному трубопроводу, телевизионных башен – не менее указанных в таблице 21:
Таблица 21
Тип станции
Минимальные расстояния до компрессорных станций, станций охлаждения газа, газораспределительных и газоизмерительных станций, м
при номинальном диаметре трубопровода
DN 300 и менее

120
DN 300 артық
DN 600 дейін
125
155
200
DN 600 артық
DN 800 дейін
150
185
240
DN 800 артық
DN 1 000 дейін
200
245
320
DN 1 000 артық
DN 1 200 дейін
225
280
360
DN 1 200 артық
DN 1 400 дейін
250
310
395
_____________
* Армения Республикасы үшін – 1,2 артық қоса алғанда 3 МПа дейін.
** Армения Республикасы үшін – 3 артық қоса алғанда 9,8 МПа дейін. Қазақстан Республикасы үшін – 2,5 артық қоса алғанда 10,0 дейін.
*** Қазақстан Республикасы үшін – 10,0 артық қоса алғанда 14,7 дейін.
д) магистралдық суару каналдары мен коллекторлар, су жинаушы объектілер мен суару жүйесінің құрылыстары – кемінде 25 м;
е) айрықша кәсіпорындардың ғимараттары мен құрылыстары, күзетілетін аймақтардың алаңдары, жарылғыш және жарылыс қаупі бар заттардың қоймалары, өндіру жарылыс жұмыстарын орындаумен жүргізілетін пайдалы қазбалардың карьерлері – есептеу негізінде белгіленеді және магистралдық құбыржолды пайдаланушы ұйыммен келісіледі;
ж) қалааралық байланыс кабельдері және күштік электр кабельдері – кемінде 10 м;
з) магистральды құбыржол параллель өтетін жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желілері, олар құбыржолмен қиылысқан кезде жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желілерінің тіреулері, ашық және жабық шағын трансформатор станциялары мен 35 кВ және одан артық кернеулі жабық тарату құрылғылары – 20-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
20-кесте
Жоғары кернеулі электр өткізгіш әуе желісінің кернеуі, кВ
Құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық, м
шеткі бұрылмаған сымнан газдың қысымы 1,2 МПа артық газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған құбыржолдың кез келген бөлігіне дейінгі жақындау және параллель жүргізу кезінде
ықшамдалған жағдайда жақындау және параллель жүргізу кезінде және қиылысқан кезде жерлендіргіштен немесе тіреудің жерасты бөлігінен (іргетасынан) газдың қысымы 1,2 МПа артық газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған құбыржолдың кез келген бөлігіне дейін
20 дейін
10
5
21 – 35
15
5
36 – 110
20
10
111 – 150
25
10
151 – 220
25
10
221 – 330
30
15
331 – 500
40
25
551 – 750
40
25
и) термоэлектрогенераторлары бар автоматтандырылған электр станциялары – кемінде 15 м.
8. Магистралдық құбыржол құрамына енбейтін басқа объектілерден компрессорлық станцияларға, газды салқындату станцияларына, газды өлшеу және газды тарату станцияларына дейінгі ең аз арақашықтықты мыналарға қатысты қолдану қажет:
а) жеке ғимараттар мен құрылыстар, қалалар мен басқа да елдімекендердің жеке ғимараттары мен құрылыстары, ұжымдық бақтар, саяжайлар мен коттедж кенттері, жеке өнеркәсіптік кәсіпорындар, мал фермалары, жылыжайлық өсімдік шаруашылығы, ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, пайдалы қаззбаларды өндіру карьерлері, 20 бірліктен астам автокөлік құралдарының жабық және ашық тұрақтары, мұнай мен газды кешенді дайындау қондырғылары және олардың топтық және жиынтық пункттері, адамдар жаппай шоғырланатын жеке орналасқан ғимараттар (оқу-тәрбиелік, білім беру, емдеу, емдеу-сауықтыру, сауда, ойын-сауық, вокзалдар және т.б.), тұрғын ғимараттар (3 қабатты және одан жоғары), теміржол станциялары, әуежайлар, теңіз және өзен порттары мен айлақтары, су электр станциялары, теңіз және өзен көлігінің гидротехникалық құрылыстары, газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистралдық құбыржолға жатпайтын тазалау құрылыстары мен су құбырларының сорғы станциялары, аралығы 20 м артық І және ІІ санатты ортақ желілердің темір жол және автомобиль жолдарының көпірлері, жеңіл тұтанғыш және жанғыш сұйықтықтар мен газдарды қабылдауға, сақтауға, шығаруға және тиеуге арналған объектілер (базалар, қоймалар, автокөліктерге жанармай құю станциялары, құю пункттері және т.б.), магистралдық құбыржолға жатпайтын діңгектер (мұнаралар) мен көпарналы байланыс желілері құрылыстары, телемұнаралар – 21-кестеде көрсетілгеннен кем емес:
21-кесте
Станцияның типі
Компрессорлық станцияларға, газды салқындату станцияларына, газды тарату және газды өлшеу станцияларына дейінгі ең аз арақашықтық, м
құбыржолдың атаулы диаметрі кезінде
DN 300 және кем

200
9. Минимальные расстояния до надземных магистральных трубопроводов, транспортирующих газообразные углеводороды, следует принимать увеличенными в 2 раза в отношении объектов, зданий и сооружений, указанных в подпункте "а" пункта 7 настоящего Порядка, и увеличенными в 1,5 раза в отношении объектов, зданий и сооружений, указанных в подпунктах "б" – "д" пункта 7 настоящего Порядка.
10. Минимальные расстояния до магистрального трубопровода от объектов, зданий и сооружений, не указанных в настоящем Порядке, устанавливаются в соответствии с законодательством государств-членов.

200
9. Газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдайтын жерүсті магистралдық құбыржолдарына дейінгі ең аз арақашықтықты осы Тәртіптің 7-тармағының "а" тармақшасында көрсетілген объектілерге, ғимараттар мен құрылыстарға қатысты 2 есе ұлғайтылған және осы Тәртіптің 7-тармағының "б" – "д" тармақшаларында көрсетілген объектілерге, ғимараттар мен құрылыстарға қатысты 1,5 есе ұлғайтылған деп қабылдау қажет.
10. Осы Тәртіпте көрсетілмеген объектілерден, ғимараттар мен құрылыстардан магистралдық құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтық мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.

11. При невозможности обеспечения минимальных расстояний от объектов, зданий, сооружений, не входящих в состав магистрального трубопровода, указанных в настоящем Порядке, до строящегося магистрального трубопровода либо до действующего (в том числе законсервированного) магистрального трубопровода от этих объектов, зданий, сооружений, не входящих в состав магистрального трубопровода, указанных в настоящем Порядке, вследствие стесненных условий (природных факторов, развитой социальной, производственной и транспортной инфраструктуры) допускаются отступления от указанных минимальных расстояний в соответствии с законодательством государств-членов при условии обеспечения компенсирующих инженерно-технических решений.

11. Осы Тәртіпте көрсетілген магистралдық құбыржол құрамына енбейтін объектілерден, ғимараттардан, құрылыстардан салынып жатқан магистралдық құбыржолға дейінгі не осы Тәртіпте көрсетілген магистралдық құбыржол құрамына енбейтін осы объектілерден, ғимараттардан, құрылыстардан қолданыстағы (соның ішінде консервацияланған) магистралдық құбыржолға дейінгі ең аз арақашықтықты ықшамдалған жағдайлар (табиғи факторлар, дамыған әлеуметтік, өнеркәсіптік және көлік инфрақұрылымы) салдарынан қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде инженерлік-техникалық шешімдердің өтелуін қамтамасыз ету талабымен мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көрсетілген ең аз арақашықтықтан ауытқуға рұқсат етіледі.