О комплексном плане мероприятий в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения по предотвращению распространения коронавирусной инфекции COVID-19 и иных инфекционных заболеваний на территориях государств - членов Евразийского экономического союза
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 17 июля 2020 года № 16
Приняв к сведению информацию Евразийской экономической комиссии о предпринимаемых в рамках Евразийского экономического союза мерах, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции COVID-19:
1. Утвердить прилагаемый комплексный план мероприятий в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения по предотвращению распространения коронавирусной инфекции COVID-19 и иных инфекционных заболеваний на территориях государств - членов Евразийского экономического союза (далее - комплексный план).
2. Правительствам государств - членов Евразийского экономического союза ежеквартально, не позднее 20-го числа последнего месяца квартала, представлять в Евразийскую экономическую комиссию информацию о ходе реализации комплексного плана.
3. Евразийской экономической комиссии представить во втором полугодии 2021 г. Евразийскому межправительственному совету информацию о ходе реализации комплексного плана.
4. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 17 июля 2020 г. № 16
КОМПЛЕКСНЫЙ ПЛАН мероприятий в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения по предотвращению распространения коронавирусной инфекции COVID-19 и иных инфекционных заболеваний на территориях государств - членов Евразийского экономического союза
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Исполнители
1. Обеспечение взаимного обмена информацией между уполномоченными органами государств — членов Евразийского экономического союза (далее - государства- члены) об эпидемиологической ситуации в связи с коронавирусной инфекцией COVID-19 и проводимых противоэпидемических мероприятиях
постоянно до окончания пандемии коронавирусной инфекции COVID-19
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор (контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов
2. Обмен информацией в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование базы данных о случаях обнаружения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) и (или) распространения на таможенной территории Евразийского экономического союза продукции, опасной для жизни, здоровья человека и среды его обитания, а также о принятых санитарных мерах"

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында COVID-19 короновирустық инфекциясының және өзге де инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу бойынша денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы кешенді іс-шаралар жоспары туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2019 жылғы 17 шілдедегі № 16 Өкімі
Еуразиялық экономикалық комиссияның Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде қабылданып жатқан, COVID-19 короновирустық инфекциясының таралуының алдын алуға бағытталған шаралар туралы ақпараты назарға алынсын:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында COVID-19 короновирустық инфекциясының және өзге де инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу бойынша денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы кешенді іс-шаралар жоспары бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 20-шы күнінен кешіктірмей Еуразиялық экономикалық комиссияға кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия 2021 жылдың екінші жартыжылдығында Еуразиялық үкіметаралық кеңеске кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің
2020 жылғы 17 шілдедегі
№ 4 шешімімен
МАҚҰЛДАНДЫ
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында COVID-19 короновирустық инфекциясының және өзге де инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу бойынша денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
КЕШЕНДІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Іс-шараның атауы
Орындау мерзімі
Орындаушылар
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы COVID-19 короновирустық инфекциясына байланысты эпиедемиологиялық ахуал және эпидемияға қарсы жүргізіліп жатқан іс-шаралар туралы ақпаратты өзара алмасуды қамтамасыз ету
короновирустық инфекцияның пандемиясы толық аяқталғанға дейін тұрақты
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері
2. "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында адамның өмірі, денсаулығы және оның өмір сүру ортасы үшін қауіпті инфекциялық және жаппай инфекциялық емес ауруларды (улануларды) анықтау және таралу жағдайлары, сондай-ақ қабылданған санитариялық шаралар туралы дерекқор қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі шеңберінде ақпарат алмасу

2020 - 2021 годы
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор (контроль) в государствах-членах
3. Размещение на официальных сайтах в информационной- телекоммуникационной сети "Интернет" уполномоченных органов государств-членов в сферах здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации о зарегистрированных в государствах-членах изготовителях (производителях) оборудования для бесконтактной термометрии, средств индивидуальной защиты, дезинфицирующих средств, в том числе растворов антисептиков для обработки рук
2020-2021 годы
министерства здравоохранения государств-членов, органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор (контроль) в государствах-членах
4. Обеспечение взаимного обмена информацией между уполномоченными органами государств-членов о лицах, прибывающих из стран, неблагополучных в отношении распространения коронавирусной инфекции COVID-19, и следующих транзитом через территории государств-членов, для установления за ними медицинского наблюдения и проведения необходимых противоэпидемических мероприятий
постоянно до окончания пандемии коронавриусной инфекции COVID-19
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор (контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов
5. Разработка рекомендаций, регламентирующих согласованный алгоритм реагирования на вспышки инфекционных заболеваний
2020-2021 годы
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор(контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов
6. Осуществление взаимного обмена информацией между уполномоченными органами государств-членов по вопросам эпидемиологического надзора за инфекционными заболеваниями, актуальными для территорий государств- членов, и проведения противоэпидемических (профилактических) мероприятий
Постоянно
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор (контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов
7. Разработка рекомендаций по проведению лабораторных исследований на коронавирусную инфекцию COVID-19 и формированию контрольных панелей (тест-панелей) для контроля качества исследований
2020-2021 годы
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор(контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов
8. Проведение совместных учений специалистов профильных организаций государств-членов с целью отработки мер реагирования на вспышки актуальных и неизвестных (новых) инфекционных заболеваний

2020 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар
3. Мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы салаларындағы уәкілетті органдарының "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің ресми сайттарында мүше мемлекеттерде тіркелген байланыссыз термометрияға арналған жабдықтарды, жеке қорғаныш құралдарын, оның ішінде дезинфекциялау құралдарын, оның ішінде қолды өңдеуге арналған антисептиктердің ерітінділерін дайындаушылар туралы ақпаратты орналастыру
2020 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері, мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар
4. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында COVID-19 короновирустық инфекциясының таралуына қатысты қолайсыз елдерден келетін және мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзитпен жүретін адамдар туралы ақпаратты оларға медициналық байқау белгілеу және эпидемияға қарсы қажетті іс-шараларды жүргізу үшін өзара алмасуды қамтамасыз ету
короновирустық инфекцияның пандемиясы толық аяқталғанға дейін тұрақты
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері
5. Инфекциялық аурулардың өршуіне ден қоюдың келісілген алгоритмін регламенттейтін ұсынымдарын әзірлеу
2020 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері
6. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында мүше мемлекеттердің аумақтары үшін өзекті инфекциялық ауруларды эпидемиологиялық қадағалау және эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізу мәселелері бойынша ақпаратты өзара алмасуды жүзеге асыру
2020 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері
7. COVID-19 короновирустық инфекциясына зертханалық зерттеулер жүргізу және зерттеулер сапасын бақылау үшін бақылау панельдерін (тест-панельдерді) қалыптастыру жөнінде ұсынымдар әзірлеу
2020 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері
8. Өзекті және белгісіз (жаңа) инфекциялық аурулардың өршуіне ден қою шараларын пысықтау мақсатында мүше мемлекеттердің бейінді ұйымдары мамандарының бірлескен оқу-жаттығуларын өткізу

по окончании пандемии коронавирусной инфекции COVID-19 , не реже 1 раза в год
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор(контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов, другие заинтересованные органы государственной власти
9. Проведение курсов по повышению квалификации специалистов медицинских организаций и организаций санитарно-эпидемиологического профиля по вопросам эпидемиологии, клиники, диагностики, профилактики опасных инфекционных и паразитарных заболеваний и обеспечения биологической безопасности, в том числе в рамках реализации программ содействия Российской Федерации государствам-членам
Постоянно
Заинтересованные уполномоченные органы государств-членов
10. Проведение совместных научных исследований в государствах-членах в целях разработки вакцин и диагностических тест-систем в отношении инфекционных заболеваний, актуальных для территорий государств-членов
с 2021 года в рамках совместных программ
научно-исследовательские организации государств-членов , являющиеся участниками совместных программ
11. Разработка скоординированных мер реагирования в связи с распространением инфекционных заболеваний, в том числе в связи с появлением новых инфекционных заболеваний
2021 год
органы, осуществляющие государственный санитарно- эпидемиологический надзор (контроль) в государствах-членах, министерства здравоохранения государств-членов, другие заинтересованные органы государственной власти

COVID-19 короновирустық инфекциясы аяқталғаннан кейін, жылына 1 реттен сиретпей
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері, мемлекеттік биліктің басқа мүдделі органдары
9. Қауіпті инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиясы, клиникасы, диагностикасы, профилактикасы және биологиялық қауіпсіздікті, оның ішінде Ресей Федерациясының мүше мемлекеттерге жәрдемдесу бағдарламаларын іске асыру шеңберінде қамтамасыз ету мәселелері бойынша медициналық ұйымдар мен санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі ұйымдар мамандарының біліктілігін арттыру жөніндегі курстар өткізу
Тұрақты
мүше мемлекеттердің мүдделі мемлекеттік органдар
10. Мүше мемлекеттердің аумақтары өзекті инфекциялық ауруларға қатысты вакциналар мен диагностикалық тест-жүйелерді әзірлеу мақсатында мүше мемлекеттерде бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізу
бірлескен бағдарламалар шеңберінде 2021 жылдан бастап
бірлескен бағдарламалардың қатысушылары болып табылатын мүше мемлекеттердің ғылыми-зерттеу ұйымдары
11. Инфекциялық аурулардың таралуына байланысты, жаңа инфекциялық аурулардың пайда болуына байланысты үйлестірілген ден қою шараларын әзірлеу
2021 жыл
мүше мемлекеттерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыратын органдар, мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау министрліктері, мемлекеттік биліктің басқа мүдделі органдары