О Руководстве по подготовке клинической документации (проведению клинических исследований, подтверждению терапевтической эквивалентности) в отношении лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых для лечения бронхиальной астмы у взрослых, подростков и детей и хронической обструктивной болезни легких у взрослых
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 года № 1.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии со статьей 30 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 3 статьи 3 Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года, а также в целях установления единых подходов к подготовке клинической документации (проведению клинических исследований, подтверждению терапевтической эквивалентности) в отношении лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых для лечения бронхиальной астмы у взрослых, подростков и детей и хронической обструктивной болезни легких у взрослых,
рекомендует государствам – членам Евразийского экономического союза по истечении 6 месяцев с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза при подготовке клинической документации (проведении клинических исследований, подтверждении терапевтической эквивалентности) в отношении лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых для лечения бронхиальной астмы у взрослых, подростков и детей и хронической обструктивной болезни легких у взрослых, применять Руководство согласно приложению.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 января 2020 г. № 1
РУКОВОДСТВО
по подготовке клинической документации (проведению клинических исследований, подтверждению терапевтической эквивалентности) в отношении лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых для лечения бронхиальной астмы у взрослых, подростков и детей и хронической обструктивной болезни легких у взрослых
I. Общие положения
1. В настоящем Руководстве рассматриваются общие вопросы по подготовке клинической документации лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых для лечения бронхиальной астмы у взрослых, подростков и детей и хронической обструктивной болезни легких у взрослых, содержащих одно действующее вещество или комбинированных лекарственных препаратов.
2. Целью настоящего Руководства является описание подходов к проведению клинических исследований и подтверждению терапевтической эквивалентности лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых для контроля течения заболевания и лечения взрослых пациентов, больных бронхиальной астмой и (или) хронической обструктивной болезнью легких, а также детей и подростков, больных бронхиальной астмой (далее – лекарственные препараты для ингаляций).

Ересектерде, жасөспірімдер мен балаларда бронх демікпесін және ересектерде өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеу үшін қолданылатын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарға қатысты клиникалық құжаттаманы дайындау (клиникалық зертттеулер жүргізу, терапиялық баламалықты растау) жөніндегі нұсқаулық туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 1 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 30-бабына және 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің 3-бабының 3-тармағына сәйкес, сондай-ақ ересектерде, жасөспірімдер мен балаларда бронх демікпесін және ересектерде өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеу үшін қолданылатын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарға қатысты клиникалық құжаттаманы дайындауға (клиникалық зерттеулер жүргізуге, терапиялық баламалықты растауға) бірыңғай тәсілдерді белгілеу мақсатында
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап 6 ай өткен соң ересектерде, жасөспірімдер мен балаларда бронх демікпесін және ересектерде өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеу үшін қолданылатын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарға қатысты клиникалық құжаттаманы дайындау (клиникалық зерттеулер жүргізу, терапиялық баламалықты растау) кезінде қосымшаға сәйкес Нұсқаулықты қолдануды ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 14 қаңтардағы
№ 1 ұсынымына
ҚОСЫМША
Ересектерде, жасөспірімдер мен балаларда бронх демікпесін және ересектерде өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеу үшін қолданылатын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарға қатысты клиникалық құжаттаманы дайындау (клиникалық зертттеулер жүргізу, терапиялық баламалықты растау) жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулықта ересектерде, жасөспірімдер мен балаларда бронх демікпесін және ересектерде өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеу үшін қолданылатын, бір әрекет етуші затты немесе комбинацияланған дәрілік препараттарды қамтитын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың клиникалық құжаттамасын дайындау бойынша жалпы мәселелер қаралады.
2. Осы Нұсқаулықтың мақсаты аурудың ағымын бақылау және бронх демікпесімен және (немесе) өкпенің созылмалы обструкциялық ауруымен ауыратын ересек пациенттерді, сондай-ақ бронх демікпесімен ауыратын балалар мен жасөспірімдерді емдеу үшін қолданылатын ингаляцияға арналған дәрілік препараттардың (бұдан әрі-ингаляцияға арналған дәрілік препараттар) терапевтикалық баламалығына клиникалық зерттеулер жүргізу және оны растау тәсілдерін сипаттау болып табылады.

3. В настоящем Руководстве приводятся сведения по подготовке клинической документации исходя из характеристик ингаляционного устройства лекарственного препарата для ингаляций.
4. Иные вопросы подготовки клинической документации на лекарственный препарат для ингаляций в настоящем Руководстве не рассматриваются.
5. Важным аспектом, влияющим на клиническую разработку лекарственного препарата для ингаляций, является знание характеристик, оцененных in vitro (в том числе особенности распределения частиц лекарственного препарата для ингаляций в зависимости от потока).
6. Настоящее Руководство применяется в отношении лекарственных препаратов для ингаляций, которые могут быть классифицированы в следующие группы в зависимости от устройства введения:
а) дозирующие ингаляторы под давлением:
аэрозольные дозирующие ингаляторы, не активируемые дыханием (стандартные аэрозольные дозирующие ингаляторы);
аэрозольные дозирующие ингаляторы, активируемые дыханием;
аэрозольные дозирующие ингаляторы со спейсерами или удерживающими камерами;
неаэрозольные дозирующие ингаляторы;
б) дозирующие ингаляторы не под давлением:
порошковые ингаляторы с дозирующим устройством;
порошковые ингаляторы предварительно дозированные;
в) недозированные ингаляторы (растворы и суспензии для ингаляций).
II. Определения
7. Для целей настоящего Руководства используются понятия, которые означают следующее:
"активируемые дыханием ингаляторы" – активируемые вдохом дозирующие ингаляторы, в которых для выпуска дозы лекарственного препарата пациент должен создать инспираторный поток, достигающий определенного минимального значения (точки активации);
"анализ чувствительности" – метод оценки возможности выявления ожидаемого различия между эффективным лечением и менее эффективным или неэффективным лечением на основе клинического исследования;
"доставленная доза" – количество действующего вещества лекарственного препарата, которое получает пациент с дозой, выпускаемой из мундштука ингаляционного устройства;
"изучение однократной дозы" – изучение действия однократной дозы лекарственного препарата в клиническом исследовании;
"кнемометрия" – измерение скорости роста костей голени;
"легочное распределение" – количество действующего вещества, поступающее в дыхательные пути (за исключением ротовой полости и глотки);
"линейность дозы" – представление зависимости действия лекарственного препарата от дозы, описываемое функцией вида
, где а и b – числовые коэффициенты;
"максимальный ответ (для объема форсированного выдоха за первую секунду (ОФВ1))" – увеличение объема форсированного выдоха по меньшей мере на 12 или 15 % (в зависимости от целей исследования) от его первоначальных значений;
"начало действия (для объема форсированного выдоха за первую секунду (ОФВ1))" – увеличение объема форсированного выдоха спустя определенный промежуток времени, выраженное в абсолютных или относительных единицах, одного из следующих видов:

3. Осы Нұсқаулықта ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысының сипаттамаларына сүйене отырып, клиникалық құжаттаманы дайындау бойынша мәліметтер келтіріледі.
4. Ингаляцияларға арналған дәрілік препаратқа клиникалық құжаттаманы дайындаудың өзге де мәселелері осы Нұсқаулықта қаралмайды.
5. Ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты клиникалық әзірлеуге әсер ететін маңызды аспект in vitro бағаланған сипаттамаларды (оның ішінде ингаляцияларға арналған дәрілік препарат бөлшектерінің ағымына қарай таралу ерекшеліктерін) білу болып табылады.
6. Осы Нұсқаулық ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарға қатысты қолданылады, олар енгізу құрылғысына қарай мынадай топтарға сыныпталуы мүмкін:
а) қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлар:
тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін аэрозолды дозалағыш ингаляторлар (стандартты аэрозолды дозалағыш ингаляторлар);
тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін аэрозолды дозалағыш ингаляторлар;
спейсерлары немесе ұстап тұратын камералары бар аэрозолды дозалағыш ингаляторлар;
аэрозолды емес дозалағыш ингаляторлар;
б) қысымсыз жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлар:
дозалағыш құрылғысы бар ұнтақты ингаляторлар;
алдын ала мөлшерленген ұнтақты ингаляторлар;
в) мөлшерленбеген ингаляторлар (ингаляцияларға арналған ерітінділер мен суспензиялар).
II. Анықтамалар
7. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін ингаляторлар" – дем жұту арқылы белсенді күйге келтірілетін дозалағыш ингаляторлар, оларда дәрілік препараттың дозасын шығару үшін пациент белгілі бір ең төмен мәнге (белсенді болу нүктесіне) жететін инспираторлық ағын жасауға тиіс;
"сезімталдықты талдау" – клиникалық зерттеу негізінде тиімді емдеу мен одан гөрі тиімділігі аздау емдеудің немесе тиімсіз емдеудің арасында күтілетін айырмашылықты анықтау мүмкіндігін бағалау әдісі;
"жеткізілген доза" – пациент ингаляциялық құрылғының мүштігінен шығарылатын дозамен алатын дәрілік препараттың әрекет етуші затының мөлшері;
"бір реткі дозаны зерделеу" – клиникалық зерттеуде дәрілік препараттың бір реткі дозасының әрекет етуін зерделеу;
"кнемометрия" – жіліншік сүйектерінің өсу жылдамдығын өлшеу;
"өкпеде таралу" – тыныс алу жолдарына түсетін (ауыз қуысы мен жұтқыншақты қоспағанда) әрекет етуші заттың мөлшері;
"дозаның желілігі" – дәрілік препарат әрекетінің дозаға тәуелді екенін таныстыру, ол түрдің функциясын fx=ax+b сипаттайды, мұнда а мен b – сан коэффициенттері;
"ең жоғары жауап (алғашқы секундта үдемелі дем шығару көлемі (ҮДК1) үшін)" – үдемелі дем шығару көлемінің бастапқы мәндерінен кемінде 12 немесе 15 %-ға ұлғаюы (зертеу мақсаттарына қарай);
"әрекет етудің басталуы (алғашқы секундта үдемелі дем шығару көлемі (ҮДК1) үшін)" – үдемелі дем шығару көлемінің белгілі бір уақыт аралығынан кейін мынадай түрлердің біреуінде, абсолютті немесе салыстырмалы бірліктерде ұлғаюы:

увеличение ОФВ1 на 200 мл от исходного уровня у пациента;
время от момента ингаляции и до 50% максимального ответа показателя ОФВ1 на ингаляцию;
процент максимального ответа показателя ОФВ1, достигаемый за заданное время (5 или 10 минут от исходного уровня ОФВ1) (в случае если максимальный прирост ОФВ1 у пациента составляет не менее 15%);
"относительная активность" – активность исследуемого лекарственного препарата по отношению к референтному лекарственному препарату, определяемая как доза исследуемого лекарственного препарата, которая воспроизводит такой же биологический ответ, как единичная доза референтного лекарственного препарата (сравнительные результаты для различных доз);
"продолжительность эффекта" – время, за которое ОФВ1 (или иной измеряемый показатель) возвращается к исходному состоянию не менее чем на 80 – 90 % от максимально достигнутого эффекта;
"терапевтическая эквивалентность" – отсутствие клинически значимых различий в профиле эффективности и безопасности исследуемого лекарственного препарата и референтного лекарственного препарата.
Иные понятия, используемые в настоящем Руководстве, применяются в значениях, определенных Правилами проведения исследований биоэквивалентности лекарственных препаратов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 85 и Руководством по качеству лекарственных препаратов для ингаляций и назальных лекарственных препаратов (приложение к Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 сентября 2018 г. № 17).
III. Общие вопросы, касающиеся оценки ингаляционных устройств и видов исследований
8. Дозирующие ингаляторы под давлением и дозирующие ингаляторы не под давлением, порошковые ингаляторы и небулайзеры имеют различные легочные модели распределения (депозиции) (deposition), зависимые от потока. Предпочтения пациентов в применении этих устройств различаются. В настоящем разделе приведены общие требования к их оценке in vitro и к клинической документации.
1. Аэрозольные дозирующие ингаляторы
Аэрозольные дозирующие ингаляторы, не активируемые дыханием (стандартные аэрозольные дозирующие ингаляторы)
9. Не активируемые дыханием дозирующие ингаляторы под давлением (pMDI) содержат различные пропелленты и другие вспомогательные вещества и могут использовать различные системы доставки, что может привести к различным клиническим исходам. Стандартный не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением требует координации вдоха с приведением в действие ингалятора; активируемые дыханием устройства и использование спейсеров с не активируемым дыханием дозирующим ингалятором под давлением уменьшают потребность в такой синхронизации. Все не активируемые дыханием дозирующие ингаляторы под давлением должны позволять пациенту применять спейсеры во время ингаляции. Если лекарственный препарат для ингаляций предназначен для детей, то во время фармацевтической разработки следует предусмотреть возможность применения спейсера совместно с этим препаратом. Соответствующие данные об использовании конкретного спейсера с не активируемым дыханием дозирующим ингалятором под давлением, содержащего определенное действующее вещество или комбинацию действующих веществ, включаются в регистрационное досье лекарственного препарата для ингаляций.
Активируемые дыханием дозирующие ингаляторы

пациентте ҮДК1-дің бастапқы деңгейден 200 мл-ға ұлғаюы;
ингаляция кезінен бастап ҮДК1 көрсеткішінің ингаляцияға ең жоғары жауабының 50%-ына дейінгі уақыт;
ҮДК1 көрсеткішінің берілген уақыт (ҮДК1-нің бастапқы деңгейінен 5 немесе 10 минут) ішінде қол жеткізілетін ең жоғары жауабының пайызы (егер пациентте ҮДК1-дің ең көп өсімі кемінде 15%-ды құраған жағдайда);
"салыстырмалы белсенділік" – зерттелетін дәрілік препараттың референтті дәрілік препаратқа қатысты зерттелетін дәрілік препараттың дозасы ретінде айқындалатын белсенділігі, ол референтті дәрілік препараттың бір реттік дозасы сияқты биологиялық жауапты (әртүрлі дозалар үшін салыстырмалы нәтижелер) шығарады;
"әсердің ұзақтығы" – ҮДК1 (немесе өзге өлшенетін көрсеткіш) ең жоғары қол жеткізілген әсердің 80 – 90 %-ынан кем емес бастапқы күйге қайтатын уақыты;
"терапиялық баламалық" – зерттелетін дәрілік препарат пен референтті дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі бейінінде клиникалық елеулі айырмашылықтардың болмауы.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 85 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік препараттардың биоэквиваленттілігіне зерттеулер жүргізу қағидаларында айқындалған және Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттар мен мұрындық дәрілік препараттардың сапасы жөніндегі нұсқаулықта (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 7 қыркүйектегі № 17 ұсынымына қосымша) мағыналарда қолданылады.
III. Ингаляциялық құрылғылар мен зерттеу түрлерін бағалауға қатысты жалпы мәселелер
8. Қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлар мен қысымсыз жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлардың, ұнтақты ингаляторлар мен небулайзерлердің ағымға қарай өкпеде таралудың (депозицияның) (deposition) әртүрлі моделдері бар. Пациенттердің осы құрылғыларды пайдалануда артықшылық беруі бір-бірінен ерекшеленеді. Осы бөлімде оларды in vitro бағалауға және клиникалық құжаттамаға қойылатын жалпы талаптар келтірілген.
1. Аэрозолды дозалағыш ингаляторлар
Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін аэрозолды дозалағыш ингаляторлар, (стандартты аэрозолды дозалағыш ингаляторлар)
9. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлар (pMDI) әртүрлі пропелленттер мен басқа да қосалқы заттарды қамтиды және әртүрлі жеткізу жүйелерін пайдалануы мүмкін, бұл әртүрлі клиникалық нәтижелерге алып келуі мүмкін. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін стандартты дозалағыш ингалятор ингаляторды іске қоса отырып дем жұтуды үйлестіруді талап етеді; тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін құрылғы және қысыммен жұмыс істейтін тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін дозалағыш ингаляторлары бар спейсерлерді пайдалану мұндай синхрондауға қажеттілікті азайтады. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлардың барлығы ингаляция кезінде пациенттің спейсерлерді қолдануына мүмкіндік беруге тиіс. Егер ингаляцияларға арналған дәрілік препарат балаларға арналған болса, онда фармацевтикалық әзірлеу кезінде осы препаратпен бірге спейсерді қолдану мүмкіндігін көздеу қажет. Нақты спейсерді белгілі бір әрекет етуші затты немесе комбинацияланған әрекет етуші заттарды қамтитын қысыммен жұмыс істейтін тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін дозалағыш ингалятормен пайдалану туралы тиісті деректер ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына енгізіледі.
Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін дозалағыш ингаляторлар

10. Для работы активируемого дыханием ингалятора (BOI) требуется определенная минимальная пиковая скорость вдоха. Если минимальная пиковая скорость вдоха не может быть достигнута пациентом, применение ингалятора будет неэффективным. Таким образом, клиническая программа включает в себя соответствующие данные о минимальной пиковой скорости вдоха, необходимой для приведения в действие активируемого дыханием ингалятора (эти данные могут быть получены при использовании ингаляционного устройства с плацебо) и описание групп пациентов, которые в состоянии выполнить такой вдох, и тех групп пациентов, у которых могут быть проблемы (например, пациентов с тяжелой обструкцией дыхательных путей, пациентов с приступом бронхиальной астмы, маленьких детей и др.).
Подходящую группу пациентов следует надлежащим образом обследовать и четко определить для того, чтобы лекарственный препарат использовался соответствующими группами пациентов только по показаниям. В качестве лекарственного препарата сравнения для активируемого дыханием ингалятора может быть использован соответствующий не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением.
11. Если ингаляторы имеют 2 способа приведения в действие (способа активации): ручное управление и активация дыханием, то в инструкции по медицинскому применению (листке-вкладыше) должно приводиться объяснение для пациентов применяющих эти ингаляторы, а также информация о способах определения неэффективно выполненных ингаляций и случаев, в которых возможен переход от одного способа приведения ингалятора в действие к другому. Оба способа приведения ингалятора в действие следует сопоставить с использованием параметров, предусмотренных разделом IV настоящего Руководства, чтобы определить наличие необходимости в отдельных клинических данных для обоснования каждого метода ингаляции.
Спейсеры и удерживающие камеры
12. Эффективные спейсеры облегчают ингаляцию через не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением и уменьшают количество действующего вещества, осаждающегося в полости рта и глотке, а затем проглатываемого. Использование спейсера рекомендуется всем пациентам, особенно тем, которые испытывают затруднения в координации вдоха и приведения в действие не активируемого дыханием дозирующего ингалятора под давлением (например, детям и пожилым людям), а также пациентам, получающим ингаляционные глюкокортикостероиды.
13. Спейсеры обычно увеличивают легочное распределение лекарственного препарата. Однако конкретный спейсер может использоваться по-разному с различными действующими веществами, и конкретное действующее вещество в конкретном не активируемым дыханием дозирующем ингаляторе под давлением может иметь разные варианты распределения при вдыхании через отличающиеся по техническим характеристикам спейсеры. Распределение действующего вещества в дыхательных путях и клинический ответ пациента на введение лекарственного вещества не могут считаться эквивалентными, если используется другой спейсер или другой не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением используется с тем же самым спейсером. Разработка не активируемого дыханием дозирующего ингалятора под давлением всегда включает в себя тестирование по крайней мере 1 конкретного спейсера для использования с конкретным не активируемым дыханием дозирующим ингалятором под давлением, содержащим определенное действующее вещество. Этот спейсер должен быть подходящим для целевой группы пациентов.

10. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін ингалятордың (BOI) жұмыс істеуі үшін дем жұтудың белгілі бір ең төмен жоғары жылдамдығы талап етіледі. Егер пациент дем жұтудың ең төмен жоғары жылдамдығына қол жеткізе алмаса, ингаляторды қолдану тиімсіз болады. Осылайша, клининикалық бағдарлама тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін ингаляторды іске қосуға қажетті дем жұтудың ең төмен жоғары жылдамдығы туралы тиісті деректерді (бұл деректерді плацебо бар ингаляциялық құрылғыны пайдалану арқылы алуға болады) және осындай дем жұтуды орындай алатын жағдайдағы пациенттердің топтарын және өздерінде проблемалар болуы мүмкін пациенттердің (мысалы, тыныс алу жолдарының ауыр обструкциясы бар пациенттер, бронх демікпесі ұстамасы бар пациенттер, жас балалар және т.б.) топтарын сипаттауды қамтииды.
Пациенттердің тура келетін тобын тиісті түрде зерттеп-тексеру және дәрілік препаратты тек көрсетілімдер бойынша тиісті пациенттер топтарының пайдалануы үшін нақты айқындау керек. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілетін ингалятор үшін салыстырылатын дәрілік препарат ретінде тиісті тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор пайдаланылуы мүмкін.
11. Егер ингаляторлардың 2 іске қосу тәсілі (белсенді күйге келтіру тәсілі): қолмен басқару және тыныс алуды белсенді күйге келтіру тәсілі бар болса, онда медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (қосымша парақта) осы ингаляторларды қолданатын пациенттер үшін түсініктеме, сондай-ақ тиімсіз орындалған ингаляцияларды және ингаляторды іске қосудың бір тәсілінен екіншісіне ауысу мүмкін болатын жағдайларды анықтау тәсілдері туралы ақпарат келтірілуге тиіс. Ингаляторды іске қосудың екі тәсілін де ингаляцияның әрбір әдісін негіздеу үшін жекелеген клиникалық деректерге қажеттіліктің бар-жоғын анықтау үшін осы Нұсқаулықтың IV бөлімінде көзделген параметрлерді пайдалана отырып салыстыру керек.
Спейсерлер және ұстап тұрушы камералар
12. Тиімді спейсерлер тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор арқылы ингаляцияны жеңілдетеді және ауыз қуысы мен жұтқыншақта шөгіп қалатын, кейіннен жұтылатын әрекет етуші заттың мөлшерін азайтады. Барлық пациенттерге, әсіресе дем жұтуды және қысыммен жұмыс істейтін тыныс алумен белсенді күйге келтірілетін дозалағыш ингаляторды үйлестіруде қиналатын пациенттерге (мысалы, балалар мен қарт адамдарға), сондай-ақ ингаляциялық глюкокортикостероидтар алатын пациенттерге спейсерді пайдалану ұсынылады.
13. Спейсерлер әдетте дәрілік препараттың өкпеге таралуын арттырады. Алайда нақты спейсер әртүрлі әрекет етуші заттармен әртүрлі пайдаланылуы мүмкін, және тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін нақты дозалағыш ингалятордағы нақты әрекет етуші зат техникалық сипаттамалары бойынша ерекшеленетін спейсерлер арқылы жұту кезінде әртүрлі таралу нұсқаларына ие болуы мүмкін. Егер басқа спейсер немесе тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін басқа дозалағыш ингалятор дәл сол спейсермен пайдаланылатын болса, әрекет етуші заттың тыныс алу жолдарында таралуы және пациенттің дәрілік затты енгізуге клиникалық жауабы баламалы деп саналмайды. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторды әзірлеу әрдайым ең болмағанда белгілі бір әрекет етуші затты қамтитын, тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін нақты дозалағыш ингалятормен бірге пайдалану үшін 1 нақты спейсерді тестілеуді қамтиды. Бұл спейсер пациенттердің нысаналы тобына тура келуге тиіс.

14. Функциональные характеристики спейсера будут зависеть от объема и материала удерживающей камеры, электростатических свойств внутренней поверхности камеры и способа применения устройства. Тестирование in vitro следует проводить при подготовке спейсера и настройке устройства для клинического применения (что может повлиять на реализацию эффекта лекарственного препарата). Например, если инструкции производителя спейсера или удерживающей камеры (holding chambers) включают в себя информацию о режиме очистки в ходе применения (еженедельная очистка), следует провести определение респирабельной фракции до и после очистки спейсера или удерживающей камеры. Определение респирабельной фракции допускается модифицировать с целью имитации использования пациентом спейсера или удерживающей камеры (например, временная задержка дыхания между приведением устройства в действие и вдохом, обычное дыхание).
15. Когда в программе разработки получены все данные о лекарственном препарате, вводимом не активируемым дыханием дозирующим ингалятором под давлением в комбинации с 1 или несколькими отличающимися спейсерами, заключение об эффективности может быть сделано только для конкретных, изученных условий (конкретных не активируемых дыханием дозирующим ингаляторам под давлением и спейсера (спейсеров)).
16. Если лекарственный препарат будет применяться со спейсером или без спейсера, то это следует подтвердить соответствующими данными исследований in vitro, или исследований in vitro и клинических исследований. Если эти данные не соответствуют критериям, предусмотренным разделом IV настоящего Руководства, будут необходимы клинические данные, охватывающие соответствующие группы пациентов (например, дети, пациенты, получающие ингаляционные глюкокортикостероиды), для того, чтобы исследовать влияние спейсера на эффективность и безопасность.
17. Если нет конкретных рекомендаций по использованию определенного спейсера, приведенных в общей характеристике лекарственного препарата для референтного лекарственного препарата, исследуемый лекарственный препарат для ингаляций, используемый со спейсером и без спейсера, должен быть сопоставим с референтным лекарственным препаратом для ингаляций, используемым без спейсера. Если в общей характеристике референтного лекарственного препарата назван конкретный спейсер, то референтный лекарственный препарат следует использовать вместе с таким спейсером способом, указанным в общей характеристике лекарственного препарата.
18. Если спейсер может быть впоследствии заменен альтернативным спейсером, следует представить соответствующие данные исследований in vitro, или исследований in vitro и клинических исследований. В этом случае использование исключительно фармакопейных методик без учета таких клинически значимых факторов, как обычное дыхание и время задержки дыхания, не является приемлемым. Если при сравнительном исследовании in vitro использованный валидированный метод не подтверждает эквивалентность, может потребоваться клиническая программа исследований. Клиническая программа также включает в себя оценку системной безопасности путем исследования эквивалентности на основе фармакокинетических или фармакодинамических данных. С целью оценки безопасности следует изучить максимальную рекомендуемую дозу в рамках исследования фармакодинамической эквивалентности.

14. Спейсердің функционалдық сипаттамалары ұстап тұру камерасының көлемі мен материалына, камераның ішкі бетінің электростатикалық қасиеттеріне және құрылғыны қолдану тәсіліне байланысты болады. In vitro тестілеуді спейсерді дайындау және клиникалық қолдануға арналған құрылғыны баптау кезінде жүргізу керек (бұл дәрілік препарат әсерінің іске асырылуына ықпал етуі мүмкін). Мысалы, егер спейсер өндірушінің немесе ұстап тұру камерасының (holding chambers) нұсқаулқтары қолдану кезіндегі тазарту режимі (апта сайын тазарту) туралы ақпаратты қамтитын болса, спейсерді немесе ұстап тұру камерасын тазалағанға дейін және одан кейін респирабельді фракцияны айқындауды жүргізу керек. Респирабельді фракцияны айқындауды пациенттің спейсерді немесе ұстап тұру камерасын пайдалануын имитациялау мақсатында түрлендіруге жол беріледі (мысалы, құрылғыны іске қосу және дем жұту, қалыпты тыныс алу арасындағы тыныс алуды уақытша кідірту).
15. Әзірлеу бағдарламасында 1 немесе бірнеше ерекшеленетін спейсер комбинациясында тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалагыш ингалятормен енгізетін дәрілік препарат туралы барлық деректер алынғанда, тиімділік туралы қорытынды тек нақты, зерттелген жағдайлар (тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін нақты дозалагыш ингаляторлар және спейсер (спейсерлер) үшін ғана жасалуы мүмкін.
16. Егер дәрілік препарат спейсермен немесе спейсерсіз қолданылатын болса, онда мұны in vitro зерттеулерінің немесе in vitro зерттеулері мен клиникалық зерттеулердің тиісті деректерімен растау керек. Егер бұл деректер осы Нұсқаулықтың IV бөлімінде көзделген критерийлерге сәйкес келмесе, спейсердің тиімділік мен қауіпсіздікке әсерін зерттеу үшін пациенттердің тиісті топтарын (мысалы, балалар, ингаляциялық глюкокортикостероидтар алатын пациенттер) қамтитын клиникалық деректер қажет болады.
17. Егер референтті дәрілік препаратқа арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында келтірілген белгілі бір спейсерді пайдалану бойынша нақты ұсынымдар жоқ болса, спейсермен және спейсерсіз пайдаланылатын ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препарат спейсермен және спейсерсіз пайдаланылатын ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препаратпен салыстырылатын болуға тиіс. Егер референтті дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында нақты спейсер аталған болса, онда референтті дәрілік препаратты дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген тәсілмен осындай спейсермен бірге пайдалану керек.
18. Егер спейсер кейіннен баламалы спейсермен ауыстырылуы мүмкін болса, in vitro зерттеулерінің немесе in vitro зерттеулері мен клиникалық зерттеулердің тиісті деректерін ұсынған жөн. Бұл жағдайда қалыпты тыныс алу және тыныс алуды кідірту уақыты сияқты клиникалық маңызды факторларды ескерместен тек қана фармакопеялық әдістемелерді пайдалану қолайлы болып табылмайды. Егер in vitro салыстырмалы зерттеуі кезінде пайдаланылған валидтелген әдіс баламалықты растамаса, клиникалық зерттеу бағдарламасы қажет болуы мүмкін. Клиникалық бағдарлама фармакокинетикалық немесе фармакодинамикалық деректер негізінде баламалықты зерттеу жолымен жүйелік қауіпсіздікті бағалауды да қамтиды. Қауіпсіздікті бағалау мақсатында фармакодинамикалық баламалықты зерттеу шеңберінде ұсынылатын ең үлкен дозаны зерттеу керек.

19. Информацию о надлежащим образом исследованном спейсере следует указать в инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата и на упаковке.
20. Если не активируемый дыханием (обычный) дозирующий ингалятор под давлением может использоваться для детей, в процессе его разработки следует предусмотреть использование ингалятора вместе со спейсером (спейсерами) определенной конструкции, указываемой в общей характеристике лекарственного препарата, инструкции по медицинскому применению (листке-вкладыше), а также на упаковке лекарственного препарата для ингаляций (далее – в информации о препарате). Для не активируемого дыханием дозирующего ингалятора под давлением используется спейсер определенной конструкции. Если не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением предназначен исключительно для применения в отношении детей (и не предназначен для использования в отношении взрослых), он должен быть снабжен спейсером, применяемым с лицевой маской и без нее. Такой спейсер должен подходить для использования соответствующими возрастными группами детей.
2. Дозирующие ингаляторы не под давлением
21. Дозирующие ингаляторы не под давлением являются портативными дозирующими устройствами, активируемыми нажатием, и представляющими собой резервуар, содержащий водный раствор, суспензию или эмульсию, обеспечивающими поступление 1 дозы за одно или несколько нажатий. В дозирующих ингаляторах не под давлением, скорость струи низкая, поэтому ингаляционный маневр занимает больше времени, чем в не активируемых дыханием дозирующих ингаляторах под давлением (без использования спейсера) и в порошковых ингаляторах.
22. Для того чтобы получить достаточное количество действующего вещества, пациент должен вдыхать определенный объем аэрозоля. Для всех пациентов, особенно лиц с ограниченными ингаляционными возможностями (например, детей) следует подтвердить, что объем, необходимый для получения желаемого клинического эффекта, не превышает ингаляционных способностей пациента.
3. Растворы и суспензии для ингаляций
23. Для определенных групп пациентов (например, младенцев, детей младшего возраста, тяжелобольных, пожилых людей и инвалидов) ингаляция лекарственных средств через систему небулайзера является вариантом лечения бронхиальной астмы и хронической обструктивной болезни легких. В настоящее время доступны струйные, ультразвуковые, вибрационно-сетчатые небулайзерные системы, которые могут быть приобретены пациентом отдельно от растворов и суспензий, содержащих действующие вещества для ингаляции.

19. Тиісті түрде зерттелген спейсер туралы ақпаратты дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта және қаптамада көрсету керек.
20. Егер тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін (кәдімгі) қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторды балалар үшін пайдалану мүмкін болса, оны әзірлеу процесінде ингаляторды дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта (қосымша парақ), сондай-ақ ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың қаптамасында (бұдан әрі – препарат туралы ақпаратта) көрсетілетін белгілі бір конструкциядағы спейсермен (спейсерлермен) бірге пайдалануды көздеу керек. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор үшін белгілі бір конструкциядағы спейсер пайдаланылады. Егер тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор тек қана тек қана балаларға қатысты қолдануға арналған (және ересектерге қатысты пайдалануға арналмаған) болса, ол бет маскасымен және онсыз қолданылатын спейсермен жабдықталуға тиіс. Мұндай спейсер балалардың тиісті жас топтарының пайдалануына жарамды болуға тиіс.
2. Қысымсыз жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлар
21. Қысымсыз жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлар басу арқылы белсенді күйге келтірілетін және бір немесе бірнеше рет басу кезінде 1 дозаның түсуін қамтамасыз ететін су ерітіндісі, суспензия немесе эмульсия бар резервуарды білдіретін портативті дозалағыш құрылғылар болып табылады. Қысымсыз жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторларда ағынның жылдамдығы төмен, сондықтан ингаляциялық маневр қысыммен жұмыс істейтін (спейсерді пайдаланбай) тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін дозалағыш ингаляторларға және ұнтақты ингаляторларға қарағанда көп уақыт алады.
22. Әрекет етуші заттың жеткілікті мөлшерін алу үшін пациент аэрозольдің белгілі бір көлемін деммен жұту керек. Барлық пациенттер, әсіресе ингаляциялық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мысалы, балалар) үшін қажетті клиникалық әсер алуға қажетті көлем пациенттің ингаляциялық қабілеттерінен аспайтынын растау керек.
3. Ингаляцияларға арналған ерітінділер мен суспензиялар
23. Пациенттердің белгілі бір топтары (мысалы, нәрестелер, жас балалар, ауыр науқастар, қарттар және мүгедектер) үшін небулайзер жүйесі арқылы дәрілік заттарды ингаляциялау бронх демікпесі мен өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеудің нұсқасы болып табылады. Қазіргі таңда пациент ингаляцияға арналған әрекет етуші заттары бар ерітінділер мен суспензиялардан бөлек сатып ала алатын ағымдық, ультрадыбыстық, дірілді-торлы небулайзерлік жүйелер қолжетімді.

24. В рамках обычного клинического применения лекарственные препараты для ингаляций могут поступать с использованием любой доступной небулайзерной системы, которая может отличаться от стандартизированной системы, применяемой при разработке таких лекарственных препаратов. Различия в доставляемом объеме аэрозоля между разными небулайзерными системами являются значительными. Лекарственное средство, разработанное для ингаляций с использованием небулайзерной системы, должно иметь установленные характеристики ингаляции через доступную на рынке небулайзерную систему и стандартизированную небулайзерную систему. При установлении характеристик ингаляции лекарственного препарата следует исследовать репрезентативные небулайзерные системы для струйных, ультразвуковых и вибрационно-сетчатых небулайзеров. Используемая небулайзерная система описывается в программе разработки с указанием:
а) вида небулайзера;
б) выбора несущего газа;
в) давления несущего газа;
г) скорости потока несущего газа;
д) номинального объема заполнения небулайзера;
е) времени ингаляции (распыления);
ж) остаточного объема раствора;
з) входящих в комплект аксессуаров.
25. Небулайзерная система (системы), исследуемая в ходе программы разработки лекарственного препарата для ингаляций, описывается в общей характеристике лекарственного препарата, инструкции по медицинскому применению (листке-вкладыше). В информацию о лекарственном препарате для ингаляций включаются предупреждения:
об отсутствии информации относительно поступления и распределения лекарственного препарата для ингаляций в легких при использовании небулайзерных систем, которые не были изучены в программе разработки;
о том, что использование альтернативной (непроверенной) небулайзерной системы может привести к изменению распределения активного вещества в легких, что в свою очередь может привести к изменению эффективности и безопасности лекарственного препарата для ингаляций и к необходимости изменения выбранной для лечения дозы.
Если исследуемый лекарственный препарат для ингаляций был оценен с использованием нескольких видов небулайзерных систем, то по результатам проведенных исследований в информации о таком препарате следует указать, влияет ли отрицательно какой-либо из видов небулайзерных систем на эффективность лечения по сравнению с эффективностью при применении других небулайзерных систем.
Если лекарственный препарат в форме раствора для ингаляций имеет такой же качественный и количественный состав, как и референтный лекарственный препарат, необходимость в проведении клинических исследований этого препарата отсутствует.

24. Әдеттегі клиникалық қолдану шеңберінде ингаляцияларға арналған дәрілік препараттар осындай дәрілік препараттарды әзірлеу кезінде қолданылатын стандартталған жүйеден ерекшеленуі мүмкін кез келген қолжетімді небулайзерлік жүйені пайдалана отырып түсуі мүмкін. Әртүрлі небулайзерлік жүйелер арасында аэрозольдің жеткізілетін көлеміндегі айырмашылықтар айтарлықтай болып табылады. Небулайзерлік жүйе пайдаланылатын ингаляциялар үшін әзірленген дәрілік препарат нарықтағы қолжетімді небулайзерлік жүйе және стандартталған небулайзерлік жүйе арқылы ингаляцияның белгіленген сипаттамаларына ие болуға тиіс. Дәрілік препарат ингаляциясының сипаттамаларын анықтаған кезде ағымдық, ультрадыбыстық және дірілді-торлы небулайзерлерге арналған репрезентативті небулайзерлік жүйелерді зерттеу керек. Пайдаланылған небулайзерлік жүйе әзірлеу бағдарламасында:
а) небулайзердің түрі;
б) тасымалдаушы газды таңдау;
в) тасымалдаушы газдың қысымы;
г) тасымалдаушы газ ағынының жылдамдығы;
д) небулайзерді толтырудың номиналды көлемі;
е) ингаляция (бүрку) уақыты;
ж) ерітіндінің қалдық көлемі;
з) жиынтыққа кіретін аксессуарлар көрсетіле отырып сипатталады.
25. Ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты әзірлеу бағдарламасы барысында зерттелетін небулайзерлік жүйе (жүйелер) дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (қосымша парақта) сипатталады. Ингаляцияларға арналған дәрілік препарат туралы ақпаратқа:
әзірлеу бағдарламасында зерделенбеген небулайзерлік жүйелерді пайдалану кезінде өкпеде ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың өкпеге түсуіне және таралуына қатысты ақпараттың жоқтығы туралы;
баламалы (тексерілмеген) небулайзерлік жүйені пайдалану өкпеде әрекет етуші заттың таралуының өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін, бұл өз кезегінде ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігінің өзгеруіне және емдеу үшін таңдалған дозаны өзгерту қажеттігіне әкеп соғуы мүмкін екендігі туралы ескертулер енгізіледі.
Егер ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препарат небулайзерлік жүйелердің бірнеше түрі пайдаланыла отырып бағаланған болса, онда жүргізілген зерттеулердің нәтижелері бойынша мұндай препарат туралы ақпаратта небулайзерлік жүйелердің қандай да бір түрінің басқа небулайзерлік жүйелерді қолдану кезіндегі тиімділікпен салыстырғанда емдеу тиімділігіне теріс әсер ететін-етпейтінін көрсету керек.
Егер ингаляцияларға арналған ерітінді нысанындағы дәрілік препараттың референтті дәрілік препарат сияқты сапалық және сандық құрамы бар болса, бұл препаратқа клиникалық зерттеулер жүргізуге қажеттілік болмайды.

26. Терапевтическая эквивалентность суспензий для ингаляций, применяемых с помощью небулайзера, подтверждается путем проведения исследований in vivo, если не предусмотрено обоснование использования других видов исследований с целью подтверждения эквивалентности.
4. Порошковые ингаляторы
27. Исследования порошковых ингаляторов (DPI) с резервуаром и дозирующим механизмом и порошковых ингаляторов с предварительно распределенной дозой показывают высокий уровень зависимости параметров распределения от воздушного потока по сравнению с не активируемым дыханием дозирующими ингалятором под давлением и не активируемым дыханием дозирующим ингалятором не под давлением. Поэтому следует представить характеристику скорости потока в отношении групп пациентов, для которых будет предназначен порошковый ингалятор.
28. Регистрационное досье всех видов порошковых ингаляторов включает в себя достаточное количество данных in vitro, в том числе описание характеристики легочного распределения лекарственного препарата в пределах клинически значимых перепадов давления и ограничений воздушного потока.
29. Если для исследуемого порошкового ингалятора установлена высокая зависимость от скорости потока (эффективность лекарственного препарата в значительной степени зависит от скорости потока во время использования), при этом для референтного лекарственного препарата установлена низкая зависимость от скорости потока (скорость потока во время использования лекарственного препарата не оказывает значительного влияния на его эффективность), то в общей характеристике лекарственного препарата и инструкции по медицинскому применению в разделе "Показания к применению" в качестве целевой группы указываются только изученные группы пациентов. Экстраполяция на другие группы пациентов, отличные от исследованных групп пациентов, не допускается.
30. Для всех видов порошковых ингаляторов должна быть четко определена группа пациентов, в отношении которой такой ингалятор может быть использован (то есть пациенты, которые могут генерировать достаточную минимальную пиковую скорость вдоха для применения лекарственного препарата).
31. Использование при проведении клинических исследований в качестве референтного лекарственного препарата порошковых ингаляторов для которых установлена высокая зависимость от скорости потока, не позволяет сделать по результатам клинического исследования заключение о терапевтической эквивалентности изучаемых лекарственных препаратов, если характеристики распределения и скорости потока порошковых ингаляторов на вдохе не стандартизированы. Поэтому эквивалентность таких видов порошковых ингаляторов устанавливается по ряду инспираторных показателей (в том числе по зависимости падения давления от скорости потока) с участием групп пациентов, которые указаны в общей характеристике лекарственного препарата для референтного лекарственного препарата.

26. Егер баламалығын растау мақсатында басқа зерттеу түрлерін пайдалануды негіздеу көзделмеген болса, небулайзер көмегімен қолданылатын ингаляцияларға арналған суспензиялардың терапиялық баламалығы in vivo зерттеулерін жүргізу жолымен расталады.
4. Ұнтақты ингаляторлар
27. Резервуары және дозалағыш механизмі бар ұнтақты ингаляторларды (DPI) және алдын ала бөлінген дозасы бар ұнтақты ингаляторларды зерттеу тарату параметрлерінің тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятормен және тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысымсыз жұмыс істейтін дозалағыш ингалятормен салыстырғанда ауа ағынына тәуелділігінің жоғары деңгейін көрсетеді. Сондықтан ұнтақты ингалятор арналатын пациенттер топтарына қатысты ағын жылдамдығының сипаттамасын ұсыну керек.
28. Ұнтақты ингаляторлардың барлық түрлерінің тіркеу дерекнамасына in vitro деректерінің жеткілікті саны, оның ішінде клиникалық маңызды қысым ауытқулары мен ауа ағынының шектеулері шегінде дәрілік препараттың өкпеге таралу сипаттамасын сипаттау енгізіледі.
29. Егер зерттелетін ұнтақты ингалятор үшін ағынның жылдамдығына жоғары тәуелділік белгіленген болса (дәрілік препараттың тиімділігі пайдалану кезіндегі ағынның жылдамдығына елеулі дәрежеде тәуелді болады), бұл ретте референтті дәрілік препарат үшін ағынның жылдамдығына төмен тәуелділік белгіленген болса (дәрілік препаратты пайдалану кезіндегі ағынның жылдамдығы оның тиімділігіне елеулі әсер етпейді), онда дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта "Қолдануға көрсетілімдер" деген бөлімде нысаналы топ ретінде тек зерттелген пациенттердің топтары көрсетіледі. Пациенттердің зерттелген топтарынан ерекшеленетін пациенттердің басқа топтарына экстраполяцияға жол берілмейді.
30. Ұнтақты ингаляторлардың барлық түрлері үшін өздеріне қатысты осындай ингаляторды пайдалануға болатын пациенттер тобы (яғни дәрілік препаратты қолдану үшін дем жұтудың жеткілікті ең төмен жоғары жылдамдығын генерациялай алатын пациенттер) нақты айқындалуға тиіс.
31. Клиникалық зерттеулер жүргізу кезінде ағым жылдамдығына тәуелділігі жоғары болатыны белгіленген ұнтақты ингаляторларды референтті дәрілік препарат ретінде пайдалану, егер дем жұту кезінде ұнтақты ингаляторлар ағымының таралуы мен жылдамдығының сипаттамасы стандартталмаған болса, клиникалық зерттеу нәтижелері бойынша зерделенетін дәрілік препараттардың терапиялық баламалығы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік бермейді. Сондықтан ұнтақты ингаляторлардың осындай түрлерінің баламалығы референтті дәрілік препаратқа арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген пациенттер тобының қатысуымен бірқатар инспираторлық көрсеткіштер бойынша (соның ішінде қысымның түсуінің ағым жылдамдығына тәуелділігі бойынша) белгіленеді.

5. Исследование нескольких доз лекарственного средства
32. Линейность дозы следует исследовать in vitro для исследуемого и для референтного лекарственных препаратов для ингаляций во всех предложенных дозировках.
33. Если линейность дозы подтверждена при исследовании in vitro различных доз одного известного действующего вещества, то достаточно установить клиническую терапевтическую эквивалентность только с 1 дозировкой этого действующего вещества. Как правило, целесообразно изучать самую низкую дозировку из имеющейся линейки доз, чтобы повысить чувствительность исследования. Если линейность всех предложенных доз лекарственного средства устанавливается для тестируемого лекарственного препарата, но отсутствует у референтного лекарственного препарата, то эти 2 лекарственных препарата не могут считаться терапевтически эквивалентными. В этом случае исследуемый лекарственный препарат следует модифицировать таким образом, чтобы он совпадал с референтным лекарственным препаратом с точки зрения нелинейности доз (тогда его можно будет считать терапевтически эквивалентным), или терапевтическую эквивалентность исследуемого лекарственного препарата референтному лекарственному препарату следует установить для более чем 1 дозы исследуемого лекарственного препарата (в случае наихудшего сценария – для всех доз исследуемого лекарственного препарата в зависимости от того, какая доза не совпадает в отношении линейности с дозой референтного лекарственного препарата).
Если разрабатывается дополнительная доза лекарственного препарата, то для нее следует подтвердить приемлемое соотношение "польза – риск".
Выбор референтного лекарственного препарата следует обосновать. В качестве референтного выбирается оригинальный лекарственный препарат (если этот препарат имеется в наличии).
6. Новые пропелленты и вспомогательные вещества
34. Если вводится новый пропеллент, вспомогательное вещество или комбинация вспомогательных веществ, то в дополнение к стандартной токсикологической и доклинической программам исследований изучается их возможное влияние на клиническую эффективность и безопасность. Могут быть необходимы расширенные данные о безопасности. Следует оценить местную переносимость и искать доказательства повышенной бронхиальной раздражительности или парадоксального бронхоспазма. Может понадобиться оценка любого воздействия, которое новый пропеллент или вспомогательное вещество может оказывать на мукоцилиарный клиренс.
IV. Фармацевтические свойства лекарственных препаратов для ингаляций и необходимость выполнения клинической программы исследований

5. Дәрілік заттың бірнеше дозасын зерттеу
32. Дозаның желілігін ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар үшін барлық ұсынылған дозада in vitro зерттеу керек.
33. Егер дозаның желілігі белгілі бір әрекет етуші заттың әртүрлі дозаларын in vitro зерттеу кезінде расталған болса, онда осы әрекет етуші заттың тек 1 дозалануымен клиникалық терапиялық баламалықты белгілеу жеткілікті. Әдетте, зерттеудің сезімталдығын арттыру үшін қолда бар дозалар желісінің ең төменгі дозалануын зерттеу орынды болады. Егер дәрілік заттың барлық ұсынылған дозаларының желілігі тестіленетін дәрілік препарат үшін белгіленіп, бірақ ол референтті дәрілік препаратта жоқ болса, онда бұл 2 дәрілік препарат терапиялық баламалы деп саналмайды. Бұл жағдайда зерттелетін дәрілік препаратты дозалардың желілік еместігі тұрғысынан референтті дәрілік препаратпен сәйкес келетіндей етіп түрлендіру керек (сонда оны терапиялық баламалы деп санауға болады) немесе зерттелетін дәрілік препараттың референтті дәрілік препаратқа терапиялық баламалығын зерттелетін дәрілік препараттың 1 дозасынан артық ретке арнап (ең нашар сценарий жағдайында – қандай дозаның желілігі тұрғысынан референтті дәрілік препараттың дозасымен сәйкес келмейтініне қарай дәрілік препараттың барлық дозалары үшін) белгілеу керек.
Егер дәрілік препараттың қосымша дозасын әзірленіп жатқан болса, онда ол үшін "пайда – тәуекелдің" қолайлы арақатынасын растау керек.
Референтті дәрілік препаратты таңдауды негіздеу керек. Референтті ретінде түпнұсқа дәрілік препарат (егер бұл препарат қолда бар болса) таңдалады.
6. Жаңа пропелленттер мен қосалқы заттар
34. Егер жаңа пропеллент, қосалқы зат немесе қосалқы заттардың комбинациясы енгізілетін болса, онда стандартты токсикологиялық және клиникаға дейінгі зерттеу бағдарламаларына қосымша олардың клиникалық тиімділік пен қауіпсіздікке ықтимал әсері зерттеледі. Қауіпсіздік туралы кеңейтілген деректер қажет болуы мүмкін. Жергілікті төзімділікті бағалау және бронхтың тітіркенуінің немесе бронхтың парадоксальды түйілуінің артуына дәлелдемелер іздеу керек. Жаңа пропеллент немесе қосалқы зат мукоцилиарлық клиренске тигізе алатын кез келген әсерді бағалау қажет болуы мүмкін.
IV. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың фармацевтикалық қасиеттері және зерттеулердің клиникалық бағдарламасын орындау қажеттігі

1. Новое действующее вещество
35. Лекарственные препараты, содержащие новое действующее вещество, проходят полную программу разработки независимо от типа устройства, посредством которого ингалируется это новое действующее вещество.
2. Известное действующее вещество
36. В рамках ускоренной экспертизы подтверждается терапевтическая эквивалентность воспроизведенных лекарственных препаратов для ингаляций. В некоторых случаях использование только сравнительных данных in vitro, полученных с помощью стандартных методов (например, многоступенчатый каскадный импактор (импинжер)), может считаться приемлемым, если лекарственный препарат удовлетворяет следующим критериям (по сравнению с референтным лекарственным препаратом):
а) лекарственный препарат содержит то же активное вещество (ту же соль, эфир, гидрат или раствор и т. д.);
б) лекарственная форма идентична (например, не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением, не активируемый дыханием дозирующий ингалятор без давления, порошковый ингалятор и т. д.);
в) для действующего вещества в твердом состоянии (порошок, суспензия) любые различия в кристаллической структуре и (или) полиморфной форме не должны влиять на характеристики растворения и функциональные характеристики лекарственного препарата или распределение аэрозольных частиц;
г) любые качественные и (или) количественные различия во вспомогательных веществах не должны влиять на характеристики лекарственного препарата, определяющие его эффективность (например, однородность доставленной дозы и др.), свойства аэрозольных частиц (гигроскопичность, динамику и геометрию струи) и (или) должны быть сходными по воздействию ингаляции на пациента (распределение размера частиц аэрозоля в ротовой полости (глотке и гортани), влияющие на субъективные ощущения пациента в ротовой полости (глотке и гортани), или "охлаждающий фреоновый" эффект);
д) любые качественные и (или) количественные различия во вспомогательных веществах не меняют профиль безопасности лекарственного препарата;
е) объем ингаляции через дозирующее устройство, позволяющий доставить необходимое количество действующего вещества в легкие, должен быть сопоставимым с объемом ингаляции через дозирующее устройство для референтного лекарственного препарата (отличие в пределах ± 15 %);
ж) методы применения ингаляционного дозирующего устройства с целью высвобождения необходимого количества действующего вещества для исследуемого и референтного лекарственных препаратов должны быть сходными;
з) ингаляционное устройство должно обеспечивать одинаковое сопротивление воздушному потоку (отличие в пределах ± 15 %);
и) количество доставленной дозы действующего вещества должно быть одинаковым (отличие в пределах ± 15 %).

1. Жаңа әрекет етуші зат
35. Жаңа әрекет етуші затты қамтитын дәрілік препараттар осы жаңа әрекет етуші зат ингаляцияланатын құрылғының түріне қарамастан толық әзірлеу бағдарламасынан өтеді.
2. Белгілі әрекет етуші зат
36. Қайта өндірілген ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың терапиялық баламалығы жеделдетілген сараптама шеңберінде расталады. Егер дәрілік препарат (референтті дәрілік препаратпен салыстырғанда) мына критерийлерді:
а) дәрілік препарат сол белсенді затты (сол тұдыз, эфирді, гидратты немесе ерітіндіні және т.б.) қамтиды;
б) дәрілік нысаны бірдей болады (мысалы, тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор, тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысымсыз дозалағыш ингалятор, ұнтақты ингалятор және т.б.);
в) қатты күйдегі әрекет етуші зат үшін (ұнтақ, суспензия) үшін кристалды құрылымдағы және (немесе) полиморфты нысандағы кез келген айырмашылықтар дәрілік препараттың еру сипаттамаларына және функционалдық сипаттамаларына немесе аэрозоль бөлшектерінің таралуына әсер етпеуге тиіс;
г) қосалқы заттардағы кез келген сапалық және (немесе) сандық айырмашылықтар дәрілік препараттың тиімділігін (мысалы, жеткізілген дозаның біртектілігі және т.б.), аэрозоль бөлшектерінің қасиеттерін (ағынның гигроскопиялығы, динамикасы мен геометриясы) айқындайтын сипаттамасына әсер етпеуге тиіс және (немесе) пациентке ингаляцияның әсер етуі бойынша ұқсас болуға тиіс (пациенттің ауыз қуысындағы (жұтқыншақ пен көмей) субъективті сезіміне әсер ететін ауыз қуысында (жұтқыншақ пен көмей) аэрозоль бөлшектерінің мөлшерін бөлу немесе "салқындатушы фреон" әсері);
д) қосалқы заттардағы кез келген сапалық және (немесе) сандық айырмашылықтар дәрілік препараттың қауіпсіздік бейінін өзгертпейді;
е) әрекет етуші заттың қажетті мөлшерін өкпеге жеткізуге мүмкіндік беретін дозалағыш құрылғы арқылы ингаляция көлемі референтті дәрілік препаратқа арналған дозалағыш құрылғы арқылы ингаляция көлемімен салыстырылатын болуға тиіс (±15 % шегінде ерекшелік);
ж) зерттелетін және референтті дәрілік препараттар үшін әрекет етуші заттың қажетті мөлшерін босату мақсатында ингаляциялық дозалағыш құрылғыны қолдану әдістері ұқсас болуға тиіс;
з) ингаляциялық құрылғы ауа ағынына бірдей қарсылықты қамтамасыз етуге тиіс (±15 % шегінде ерекшелік);
и) әрекет етуші заттың жеткізілген дозасының мөлшері бірдей болуы тиіс (±15 % шегінде ерекшелік) деген критерийлерді қанағаттандыратын болса, кейбір жағдайларда стандартты әдістердің (мысалы, көп сатылы каскадты импактор (импинжер)) көмегімен алынған in vitro салыстырмалы деректерін ғана пайдалануды қолайлы деп санауға болады.

37. Следует обеспечить получение полного объема данных о распределении частиц по размеру для отдельных ступеней (каскадов) валидированным методом с применением многоступенчатого импактора (импинжера). Если не обосновано иное, должны быть получены сравнительные данные in vitro зависимости скорости потока аэрозоля от диапазона потоковых скоростей. Этот диапазон следует обосновать по отношению к целевой группе пациентов. Следует провести оценку характеристики распределения показателя скорости потока аэрозоля в данной группе пациентов (минимальное значение (например, 10-й процентиль), медиана и максимальное значение (например, 90-й процентиль)).
38. Эффективность и безопасность лекарственного средства зависят от количества действующего вещества, достигшего легких, и характера распределения. Кроме того, на безопасность лекарственного средства также будут оказывать влияние скорость и степень системной абсорбции из желудочно-кишечного тракта (проглоченная фракция). Поэтому сравнение in vitro выполняется для ступеней импактора (импинжера), которые отражают массу тонкодисперсных частиц и верхних ступеней импактора (импинжера), которые связаны с эффективностью и безопасностью in vivo лекарственного средства (если не обосновано иное).
39. Сравнение исследуемого и референтного лекарственного препаратов для ингаляций следует проводить по ступеням импактора (импинджера) или обоснованной группе ступеней. Оцениваются как минимум 4 ступени. Обоснование строится на предполагаемых уровнях распределения действующего вещества в легких. Следует протестировать как минимум 3 последовательные пробы исследуемого лекарственного препарата и 3 последовательные пробы референтного лекарственного препарата. Максимально допускаемые различия исследуемого и референтного лекарственного препаратов по ступеням импактора (импинджера) при исследовании in vitro следует указать и обосновать (стандартным уровнем приемлемости различий является
± 15 % различия).
40. Для ступени импактора или обоснованной группы ступеней рассчитываются 90-процентные доверительные интервалы для наблюдаемых in vitro различий.
41. Заключение об эквивалентности лекарственных препаратов для ингаляций по результатам исследований принимается только в случае, если эти результаты не выходят за границы максимально допустимых различий, которые указаны и обоснованы в заранее утвержденном протоколе исследования. Если исследуемый лекарственный препарат для ингаляций не отвечает всем указанным в настоящем разделе критериям эквивалентности in vitro, для подтверждения эквивалентности проводятся исследования в условиях in vivo.
V. Клиническая разработка лекарственных препаратов для ингаляций

37. Көп сатылы импакторды (импинжерді) қолдана отырып валидтелген әдіспен жекелеген сатылар (каскадтар) үшін бөлшектердің мөлшері бойынша таралуы туралы деректердің толық көлемін алуды қамтамасыз ету керек. Егер өзгеше негізделмеген болса, аэрозоль ағыны жылдамдығының ағын жылдамдықтарының диапазонына тәуелділігінің in vitro салыстырмалы деректері алынуға тиіс. Бұл диапазонды пациенттердің нысаналы тобына қатысты негіздеу керек. Пациенттердің осы тобындағы аэрозоль ағынының жылдамдығы көрсеткішінің таралу сипаттамасына бағалау жүргізу керек (ең аз мән (мысалы, 10-процентиль), медиана және ең жоғары мән (мысалы, 90-процентиль)).
38. Дәрілік заттың тиімділігі мен қауіпсіздігі өкпеге жеткен әрекет етуші заттың мөлшеріне және таралу сипатына байланысты. Бұдан басқа, дәрілік заттың қауіпсіздігіне асқазан-ішек жолынан жүйелі сіңірілу (жұтылған фракция) жылдамдығы мен дәрежесі де әсер етеді. Сондықтан in vitro салыстыру дәрілік заттың in vivo тиімділігі мен қауіпсіздігіне байланысты жұқа дисперсті бөлшектердің массасын және импактордың (импинжердің) жоғарғы сатыларын көрсететін импактор (импинжер) сатылары үшін (егер өзгеше негізделмеген болса) орындалады.
39. Ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттарды салыстыруды импактордың (импинджердің) сатылары немесе сатылардың негізделген тобы бойынша жүргізген жөн. Кем дегенде 4 саты бағаланады. Негіздеме әрекет етуші заттың өкпеде таралуының болжамды деңгейлеріне негізделеді. Зерттелетін дәрілік препараттың кемінде 3 тізбекті сынамасын және референтті дәрілік препараттың 3 тізбекті сынамасын тестілеу керек. In vitro зерттеу кезінде зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың импактор (импинджер) сатылары бойынша барынша жол берілетін айырмашылықтарын көрсету және негіздеу керек (айырмашылықтардың стандартты қолайлылық деңгейі ± 15% айырмашылық болып табылады).
40. Импактор сатысы немесе сатылардың негізделген тобы үшін байқалатын in vitro айырмашылықтар үшін 90 пайыздық сенім интервалдары есептеледі.
41. Импактордың сатысы немесе сатылардың негізделген тобы үшін байқау жасалатын in vitro айырмашылықтар үшін 90 пайыздық сенім интервалдары есептеледі.
41. Зерттеу нәтижелері бойынша ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың баламалығы туралы қорытынды тек, егер бұл нәтижелер күнібұрын бекітілген зерттеу хаттамасында көрсетілген және негізделген барынша жол берілетін айырмашылықтардың шегінен шықпаған жағдайда ғана қабылданады. Егер ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препарат осы бөлімде көрсетілген in vitro баламалығының барлық критерийіне жауап бермесе, баламалылықты растау үшін In vivo шарттарында зерттеулер жүргізіледі.
V. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды клиникалық әзірлеу

1. Легочное распределение
42. Исследования легочного распределения изучают степень и характер распределения ингалированного действующего вещества.
43. Вспомогательные вещества, устройства или различные характеристики аэрозоля лекарственных препаратов для ингаляций могут оказывать значительное влияние на легочное распределение, эффективность и безопасность лекарственных препаратов для ингаляций. В случае если не подтверждена эквивалентность исследуемого лекарственного препарата референтному лекарственному препарату для ингаляций на основании данных in vitro, одним из способов подтверждения его эквивалентной эффективности может быть сравнение легочного распределения.
44. Исследования легочного распределения проводятся в виде двойных слепых перекрестных исследований с использованием клинически значимой дозы лекарственного препарата для ингаляций, которая определяется на основе данных in vitro. Эти исследования проводятся в целевой группе пациентов.
45. Легочное распределение может быть исследовано путем проведения фармакокинетических или визуализационных исследований.
46. Несмотря на то, что при проведении фармакокинетических исследований получают косвенные данные о распределении лекарственного препарата для ингаляций путем анализа его концентрации в плазме крови или моче, такие исследования более предпочтительны, в связи с тем, что фармакокинетические исследования:
а) просты в выполнении;
б) безопасны (ввиду отсутствия облучения субъектов исследования);
в) позволяют избежать риска изменения состава и лекарственной формы лекарственного препарата в процессе нанесения радиоактивной метки;
г) позволяют легко подтвердить наличие линейной зависимости "доза – ответ".
47. Фармакокинетические исследования оценивают общее системное воздействие лекарственного препарата для ингаляций (для оценки безопасности этого препарата), при этом абсорбция действующего вещества в легких (для оценки легочного распределения и эффективности) должна быть отделена от абсорбции действующего вещества в желудочно-кишечном тракте. Фармакокинетические исследования могут учитывать действующее вещество, выделяемое путем мукоцилиарного клиренса.
48. Среди недостатков фармакокинетических исследований необходимо отметить:
невозможность дифференцированного изучения распределения действующего вещества в различных зонах легких после ингаляции;
невозможность оценить в отдельных случаях плазменные (мочевые) концентрации действующего вещества;
высокую вариабельность результатов в случае если плазменные (мочевые) концентрации действующего вещества находятся вблизи нижнего предела их количественного определения.

1. Өкпеге таралу
42. Өкпеге таралуын зерттеу ингаляцияланған әрекет етуші заттың таралу дәрежесі мен сипатын зерделейді.
43. Қосалқы заттар, құрылғылар немесе ингаляцияларға арналған дәрілік препараттар аэрозолының әртүрлі сипаттамалары ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың өкпеге таралуына, тиімділігі мен қауіпсіздігіне елеулі ықпал етуі мүмкін. Егер in vitro деректерінің негізінде зерттелетін дәрілік препараттың ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препаратқа баламалылығы расталмаған жағдайда, оның баламалы тиімділігін растау тәсілдерінің бірі өкпеге таралуын салыстыру болуы мүмкін.
44. Өкпеге таралуын зерттеу ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың in vitro деректері негізінде айқындалатын клиникалық маңызды дозасын пайдалана отырып, қосарлы айқаспалы тұйық зерттеулер түрінде жүргізіледі. Бұл зерттеулер пациенттердің нысаналы тобында жүргізіледі.
45. Өкпеге таралу фармакокинетикалық немесе көзбен шолынатын зерттеулер жүргізу арқылы зерттелуі мүмкін.
46. Фармакокинетикалық зерттеулер жүргізу кезінде ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың қан плазмасындағы немесе несептегі концентрациясын талдау жолымен оның таралуы туралы жанама деректер алынғанына қарамастан, мұндай зерттеулер фармакокинетикалық зерттеулердің:
а) орындалуы оңай;
б) қауіпсіз болуына (зерттеу субъектілерінің сәулеленуі болмайтыны себепті);
в) радиоактивті таңбаны түсіру процесінде дәрілік препараттың құрамы мен дәрілік нысанының өзгеру тәуекелін болдырмауға мүмкіндік беретініне;
г) "доза – жауап" желілік тәуелділігінің болуын жеңіл растауға мүмкіндік беретініне байланысты барынша абзалырақ болып табылады.
47. Фармакокинетикалық зерттеулер ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың (осы препараттың қауіпсіздігін бағалау үшін) жалпы жүйелік әсер етуін бағалайды, бұл ретте әрекет етуші заттың өкпеде сіңірілуі (өкпеге таралуы мен тиімділігін бағалау үшін) әрекет етуші заттың асқазан-ішек жолында сіңірілуінен бөліп алынуға тиіс. Фармакокинетикалық зерттеулер мукоцилиарлық клиренс жолымен бөлінетін әрекет етуші заттың ескеруі мүмкін.
48. Фармакокинетикалық зерттеулердің кемшіліктері арасынан:
ингаляциядан кейін әрекет етуші заттың өкпенің әртүрлі аймақтарында таралуын саралап зерделеудің мүмкін еместігін;
жекелеген жағдайларда әрекет етуші заттың плазмалық (зәр) концентрациясын бағалаудың мүмкін еместігін;
егер әрекет етуші заттың плазмалық (зәр) концентрациялары олардың сандық анықталуының төменгі шегіне жақын болған жағдайда, нәтижелердің жоғары вариабельділігін атап өту қажет.

49. В некоторых случаях эквивалентное легочное распределение, подтвержденное фармакокинетическими исследованиями и данными о безопасности действующего вещества (например, результаты фармакокинетического исследования в рамках изучения фармакологической безопасности), может рассматриваться в качестве достаточного обоснования терапевтической эквивалентности лекарственных препаратов для ингаляций (если это оправдано). Терапевтическая эквивалентность доказывается с помощью проведения соответствующих фармакодинамических и (или) клинических исследований.
50. Эквивалентное легочное распределение, установленное путем проведения визуализационных исследований, может рассматриваться в качестве подтверждающих данных необходимых для оценки терапевтической эквивалентности в рамках изучения эффективности лекарственных препаратов.
51. В случае если эквивалентное легочное распределение подтверждено при проведении визуализационных исследований, для оценки терапевтической эффективности следует провести соответствующие фармакокинетические исследования или соответствующие клинические исследования.
52. В случае если для оценки терапевтической эффективности взамен фармакокинетических исследований проводятся визуализационные исследования, то заявителю следует обосновать проведение этих исследований.
53. У взрослых проведение исследования легочного распределения (по возможности) и исследования in vitro характеристик действующего вещества, сравнивающие новый лекарственный препарат с референтным лекарственным препаратом, следует оценить до проведения терапевтических исследований эквивалентности лекарственного препарата для ингаляций.
54. Проведение исследования легочного распределения у детей не приемлемо. Фармакокинетические исследования проводимые в качестве суррогатной замены клинических исследований эффективности лишь косвенно характеризуют эффективность лекарственного препарата для ингаляций, они увеличивают фармакологическую нагрузку на организм ребенка и не имеют достаточных преимуществ перед фармакодинамическими и (или) клиническими исследованиями по оценке терапевтической эквивалентности. Визуализационные исследования с участием детей также не проводятся.
Фармакокинетические исследования
55. Фармакокинетическое исследование, предназначенное для оценки легочного распределения, позволяет исключить поглощение действующего вещества из желудочно-кишечного тракта (например, блокада активированным углем).
56. Фармакокинетическое исследование может быть использовано не только для определения легочного распределения, но также для исследования системной безопасности действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций. При изучении системной безопасности следует измерять общую системную экспозицию действующего вещества у целевой группы пациентов, в связи с чем исследование предусматривает определение количества действующего вещества лекарственного препарата, абсорбированного из легких и желудочно-кишечного тракта.

49. Кейбір жағдайларда фармакокинетикалық зерттеулермен және әрекет етуші заттың қауіпсіздігі туралы деректермен расталған баламалы өкпеге таралу (мысалы, фармакологиялық қауіпсіздікті зерделеу шеңберіндегі фармакокинетикалық зерттеу нәтижелері) ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың (егер бұл өзін-өзі ақтайтын болса) терапиялық баламалығының жеткілікті негіздемесі ретінде қаралуы мүмкін. Терапиялық баламалық тиісті фармакодинамикалық және (немесе) клиникалық зерттеулер жүргізудің көмегімен дәлелденеді.
50. Көзбен шолынатын зерттеулер жүргізу жолымен белгіленген баламалы өкпеге таралу дәрілік препараттардың тиімділігін зерделеу шеңберінде терапиялық баламалықты бағалауға қажетті растау деректері ретінде қаралуы мүмкін.
51. Егер баламалы өкпеге таралу көзбен шолынатын зерттеулер жүргізу кезінде расталған жағдайда, терапиялық тиімділікті бағалау үшін тиісті фармакокинетикалық зерттеулер немесе тиісті клиникалық зерттеулер жүргізу керек.
52. Егер терапиялық тиімділікті бағалау үшін фармакокинетикалық зерттеулердің орнына көзбен шолынатын зерттеулер жүргізілсе, онда өтініш беруші осы зерттеулердің жүргізілуін негіздеуі керек.
53. Ересектерде өкпеге таралуға (мүмкіндігінше) зерттеу және жаңа дәрілік препаратты референтті дәрілік препаратпен салыстыратын әрекет етуші заттың сипаттамаларына in vitro зерттеу терапиялық зерттеулер жүргізгенге дейін бағалау керек.
54. Балаларда өкпеге таралуға зерттеу жүргізу қолайлы емес. Тиімділіктің клиникалық зерттеулерін суррогат ауыстыру ретінде жүргізілетін фармакокинетикалық зерттеулер ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың тиімділігін жанама түрде ғана сипаттайды, олар бала организміне фармакологиялық жүктемені арттырады және терапиялық баламалықты бағалау бойынша фармакодинамикалық және (немесе) клиникалық зерттеулерден жеткілікті артықшылықтары болмайды. Балалардың қатысуымен көзбен шолынатын зерттеулер де жүргізілмейді.
Фармакокинетикалық зерттеулер
55. Өкпеге таралуды бағалауға арналған фармакокинетикалық зерттеу әрекет етуші заттың асқазан-ішек жолынан сіңірілуін болдырмауға (мысалы, белсендірілген көмірмен блокада жасау) мүмкіндік береді.
56. Фармакокинетикалық зерттеу тек өкпеге таралуды айқындау үшін ғана емес, сонымен қатар ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші затының жүйелік қауіпсіздігін зерттеу үшін де пайдаланылуы мүмкін. Жүйелік қауіпсіздікті зерделеу кезінде пациенттердің нысаналы тобындағы әрекет етуші заттың жалпы жүйелік экспозициясын өлшеу керек, осыған байланысты зерттеу өкпеден және асқазан-ішек жолынан сіңірілген дәрілік препараттың әрекет етуші затының мөлшерін айқындауды көздейді.

57. Для веществ с незначительной желудочно-кишечной абсорбцией является допустимым, что фармакокинетическое исследование, предназначенное для изучения легочного распределения, может быть достаточным для оценки терапевтической эквивалентности.
58. Для оценки биоэквивалентности исследуемого и референтного лекарственного препарата для ингаляций следует сравнить:
а) максимальную плазменную концентрацию (Сmax);
б) площадь под фармакокинетической кривой (AUC);
в) время достижения максимальной концентрации (Tmax).
59. Эквивалентное легочное распределение и эквивалентная системная безопасность 2 лекарственных препаратов для ингаляций подтверждают в случае, если 90-процентный доверительный интервал для каждого параметра находится в пределах диапазона от 0,8000 до 1,2500. В некоторых случаях, например, для активных веществ с узким терапевтическим окном, 90-процентный доверительный интервал может потребовать более жестких ограничений при оценке системной безопасности. Для лекарственных препаратов с высокой вариабельностью допустимо расширение приемлемого диапазона для Cmax от 0,7500 до 1,3300.
60. Если фармакокинетические исследования проводятся у детей, то для оценки системной безопасности действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций концентрацию действующего вещества измеряют в плазме крови.
Визуализационные исследования
61. Количественное определение легочного распределения 2 лекарственных препаратов для ингаляций в различных зонах легких может быть осуществлено путем измерения радиоактивности в различных сегментах легких. Могут быть использованы двумерные сцинтиграфические методы. Измеряют общее легочное распределение лекарственного препарата, и удельное распределение в центральной, средней и периферической зоне легких, а также в ротоглотке, мундштуке, актуаторе (пусковом механизме) и фильтре выдоха. Эквивалентное легочное распределение 2 лекарственных препаратов для ингаляций может быть подтверждено, в случае если 90-процентный доверительный интервал радиоактивности в каждой области легких находится в пределах диапазона от 0,8000 до 1,2500. Должно быть гарантировано, что радиоизотопная метка лекарственных препаратов для ингаляций оказывает незначительное влияние на характеристики распределения действующего вещества в тканях легких.
2. Фармакодинамические исследования лекарственных препаратов для ингаляций
Общие вопросы подтверждения терапевтической эквивалентности
62. Терапевтическая эквивалентность определяется как эквивалентная эффективность и безопасность нового лекарственного препарата для ингаляций, заявленного на регистрацию, при его сравнении с соответствующим референтным лекарственным препаратом для ингаляций. В случае если эквивалентность исследуемого лекарственного препарата не удалось установить в исследованиях in vitro в соответствии с критериями, указанными в подразделе 2 раздела IV настоящего Руководства, и эквивалентность однозначно не установлена в исследованиях легочного распределения и оценки системной безопасности, описанных в подразделе 1 раздела V настоящего Руководства, то терапевтическую эквивалентность следует подтвердить сравнением исследуемого лекарственного препарата для ингаляций с референтным лекарственным препаратом для ингаляций в рамках проведения клинического исследования, дизайн которого статистически валидирован.

57. Асқазан-ішекте сіңірілуі болмашы заттар үшін өкпеге таралуды зерделеуге арналған фармакокинетикалық зерттеу терапиялық баламалықты бағалау үшін жеткілікті болуы мүмкін.
58. Ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттың биобаламалығын бағалау үшін:
а) ең жоғары плазмалық концентрацияны (Cmax);
б) фармакокинетикалық қисық сызық астындағы ауданды (AUC);
в) ең жоғары концентрацияға жету уақытын (Tmax) салыстыру керек.
59. Ингаляцияларға арналған 2 дәрілік препараттың баламалы өкпеге таралуы және баламалы жүйелік қауіпсіздігі, егер әрбір параметр үшін 90-пайыздық сенім интервалы 0,8000-нан 1,2500-ке дейінгі диапазонның шегінде болған жағдайда расталады. Кейбір жағдайларда, мысалы, терапиялық терезесі тар белсенді заттар үшін 90 пайыздық сенім интервалы жүйелік қауіпсіздікті бағалау кезінде анағұрлым қатаң шектеулерді талап етуі мүмкін. Ауытқушылығы жоғары дәрілік препараттар үшін Cmax-ке қолайлы диапазонды 0,7500-ден 1,3300-ге дейін кеңейтуге жол беріледі.
60. Егер фармакокинетикалық зерттеулер балаларда жүргізілетін болса, онда ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші затының жүйелік қауіпсіздігін бағалау үшін әрекет етуші заттың концентрациясын қан плазмасында өлшейді.
Көзбен шолынатын зерттеулер
61. Өкпенің әртүрлі аймақтарында ингаляцияларға арналған 2 дәрілік препараттың өкпеде таралуын саны жөнінен айқындау өкпенің әртүрлі сегменттерінде радиоактивтілікті өлшеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін. Екі өлшемді сцинтиграфиялық әдістерді пайдалануға болады. Дәрілік препараттың жалпы өкпеке таралуын және өкпенің орталық, орта және шеткергі аймағында, сондай-ақ ауыз-жұтқыншақта, мүштікте, актуаторда (іске қосу механизмінде) және дем шығару сүзгісінде үлестік таралуын өлшейді. Ингаляцияларға арналған 2 дәрілік препараттың баламалы өкпеге таралуы, егер өкпенің әрбір саласындағы радиоактивтіліктің 90 пайыздық сенім интервалы 0,8000-нан 1,2500-ге дейінгі диапазон шегінде болған жағдайда расталуы мүмкін. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың радиоизотоптық белгісі әрекет етуші заттың өкпе тіндерінде таралу сипаттамасына болмашы әсер ететініне кепілдік берілуге тиіс.
2. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды фармакодинамикалық зерттеулер. Терапиялық баламалықты растаудың жалпы мәселелері
62. Терапиялық баламалық тіркеу кезінде мәлімделген ингаляцияларға арналған жаңа дәрілік препараттың ингаляцияларға арналған тиісті референтті дәрілік препаратпен салыстырылған кездегі баламалы тиімділігі және қауіпсіздігі ретінде айқындалады. Егер зерттелетін дәрілік препараттың баламалығын осы Нұсқаулықтың IV бөлімінің 2-кіші бөлімінде көрсетілген критерийлерге сәйкес in vitro зерттеулерінде анықтау мүмкін болмаған және баламалық осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 1-кіші бөлімінде сипатталған өкпеге таралу және жүйелік қауіпсіздікті бағалау зерттеулерінде біржақты анықталмаған жағдайда, терапиялық баламалықты дизайны статистикалық валидтелген клиникалық зерттеу жүргізу шеңберінде ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препаратты ингаляцияларға арналған референттік дәрілік препаратпен салыстыру арқылы растау керек.

63. При использовании различных способов ингаляции, применимых для различных ингаляционных устройств, при оценке терапевтической эквивалентности рекомендовано, чтобы исследуемый и референтный лекарственные препараты для ингаляций ингалировались с применением одинаковых ингаляционных устройств (например, исследуемый и референтный лекарственные препараты для ингаляций вводятся с помощью не активируемого дыханием дозирующего ингалятора под давлением или порошкового ингалятора).
64. В случае если проведение клинических исследований необходимо, и референтный лекарственный препарат для ингаляций имеет зарегистрированное показание, которое включает в себя как бронхиальную астму, так и хроническую обструктивную болезнь легких, проведение исследований терапевтической эквивалентности может потребоваться только на одной группе пациентов. Такие исследования, как правило, легче проводить у пациентов больных бронхиальной астмой. В случае если установлена терапевтическая эквивалентность воспроизведенного лекарственного препарата референтному лекарственному препарату для ингаляций (в отношении его эффективности и безопасности) по 1 клиническому показанию (бронхиальной астме), то для экстраполяции этих результатов на все показания к применению референтного лекарственного препарата и применения воспроизведенного лекарственного препарата у всех групп пациентов следует представить сравнительные данные исследований
in vitro, подтверждающие сопоставимое распределение частиц по размеру (подраздел 2 раздела IV настоящего Руководства) в диапазоне скоростей потока и перепада давления для исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций.
Проведение клинических исследований с участием пациентов больных бронхиальной астмой
65. Два типа фармакодинамических исследований обеспечивают получение приемлемых для оценки результатов исследования эквивалентности: исследования бронходилатации (оценка улучшения функции дыхательных путей) и бронхопротективные исследования (исследование влияния действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций на гиперреактивность бронхов). Для выполнения требований, предъявляемых к сравнительной эффективности, можно провести исследование бронходилатации или бронхопротективное исследование или оба исследования. Независимо от его типа, исследование следует проводить с участием пациентов больных бронхиальной астмой, у которых сохранена обратимость функции дыхательных путей.
66. У взрослых обратимость функции дыхательных путей оценивается измерением ОФВ1 с подтверждением увеличения (улучшения) ОФВ1 на
12 % и
200 мл через 15 минут после ингаляции соответствующего короткодействующего
2-агониста (SABA).

63. Әртүрлі ингаляциялық құрылғылар үшін қолданылатын ингаляцияның әртүрлі тәсілдерін пайдаланған кезде терапиялық баламалықты бағалау кезінде ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың бірдей ингаляциялық құрылғылар қолданыла отырып ингаляциялануы ұсынылады (мысалы, ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятордың немесе ұнтақты ингалятордың көмегімен енгізіледі).
64. Егер клиникалық зерттеулер жүргізу қажет болған және ингаляцияларғаға арналған референтті дәрілік препарат бронх демікпесін де, өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын да қамтитын тіркелген көрсетілімге ие болған жағдайда, пациенттердің тек бір тобында ғана терапиялық баламалыққа зерттеулер жүргізу қажет болуы мүмкін. Мұндай зерттеулерді, әдетте, бронх демікпесімен ауыратын пациенттерде жүргізу жеңілірек. Егер қайта өндірілген дәрілік препараттың 1 клиникалық көрсеткіш (бронх демікпесі) бойынша ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препаратқа (оның тиімділігі мен қауіпсіздігіне қатысты) терапиялық баламалығы анықталған жағдайда, осы нәтижелерді референтті дәрілік препаратты қолданудың барлық көрсеткішіне экстраполяциялау және қайта өндірілген дәрілік препаратты пациенттердің барлық тобында қолдану үшін in vitro зерттеулерінің ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың ағын жылдамдығы мен қысым ауытқуы диапазонында бөлшектердің мөлшері бойынша салыстырмалы таралуын растайтын (осы Нұсқаулықтың IV бөлімінің 2-кіші бөлімі) салыстырмалы деректерін ұсыну керек.
Бронх демікпесімен ауыратын пациенттердің қатысуымен клиникалық зерттеулер жүргізу
65. Фармакодинамикалық зерттеулердің екі типі зерттеу: бронх-дилатацияны зерттеу (тыныс алу жолдарының функциясын жақсартуды бағалау) және бронх-протективті зерттеулер (ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші затының бронхтардың гиперреактивтілігіне әсерін зерттеу) нәтижелерін бағалау үшін қолайлы баламалықты алуды қамтамасыз етеді. Салыстырмалы тиімділікке қойылатын талаптарды орындау үшін бронх-дилатацияны немесе бронх-протективті зерттеуді немесе екі зерттеуді де жүргізуге болады. Оның типіне қарамастан, зерттеуді тыныс алу жолдары функциясының қайтымдылығы сақталған бронх демікпесімен ауыратын пациенттердің қатысуымен жүргізген жөн.
66. Ересектерде тыныс алу жолдары функциясының қайтымдылығы тиісті қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонисті (SABA) ингаляциялағаннан кейін 15 минуттан соң ҮДК1-нің ≥ 12 %-ға және ≥ 200 мл-ге ұлғайғанын (жақсарғанын) растай отырып, ҮДК1-ні өлшеумен бағаланады.

67. У детей в возрасте 6 лет и старше обратимость функции дыхательных путей оценивается путем измерения ОФВ1 с подтверждением улучшения ОФВ1 на
12 % через 15 минут после ингаляции соответствующего короткодействующего
2-агониста.
68. У детей в возрасте 5 лет и младше спирометрия может быть выполнена, при условии, что ребенок старше 3 лет, однако, лучшими показателями для контроля фармакодинамических показателей (по сравнению с ОФВ1) является показатель ОФВ0,5 или ОФВ0,75 (для обоснования применения показателей ОФВ0,5 или ОФВ0,75 для каждой возрастной группы следует привести обзор научных данных, особенно о выборе критериев приемлемости для исследуемых показателей, способах регистрации этих показателей и воспроизводимости результатов). Диагностика бронхиальной астмы у детей младшей возрастной группы затруднена и основывается на клинической оценке симптомов и данных физикального осмотра. Проводимое клиническое исследование должно обладать достаточной чувствительностью, чтобы позволить обнаружить клинически значимые различия между 2 сравниваемыми лекарственными препаратами. Поэтому, в исследование следует включить пациентов, у которых можно зарегистрировать клинически значимый ответ на лечение.
69. Относительная активность, определяемая как отношение активности исследуемого лекарственного препарата для ингаляций к активности референтного лекарственного препарата для ингаляций, является одним из способов получения итоговой оценки кривых зависимости "доза – ответ" для исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций.
70. Также может быть использован подход, связанный с подтверждением эквивалентности, как минимум для 2 доз каждого из сравниваемых лекарственных препаратов для ингаляций по фармакодинамической конечной точке.
71. Для каждого из подходов, указанных в пунктах 69-70 настоящего Руководства минимальным условием является наличие у исследования необходимой аналитической чувствительности. Для доказательства аналитической чувствительности исследования следует изучить по крайней мере 2 ненулевые дозы лекарственного препарата для ингаляций и подтвердить, что величина ответа на больший уровень дозы превосходит величину ответа на меньший уровень дозы. При этом следует изучить более 1 дозы исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций, если не обоснован иной подход.
72. Следует изучить дозы исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций на крутом участке кривой зависимости "доза – ответ". Если выбрана слишком низкая доза исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций на кривой зависимости "доза – ответ" то подтверждение эквивалентности лекарственных препаратов не является убедительным, поскольку эта доза может быть субтерапевтической. Если при проведении исследования выбрана доза в верхней части кривой зависимости "доза – ответ", то полученные для нее эффекты будут наблюдаться также и при использовании более высоких доз, поэтому установить различие между такими дозами не получится и продемонстрированная эквивалентность лекарственных препаратов для ингаляций в такой дозе также не будет достоверной.

67. 6 және одан үлкен жастағы балаларда тыныс алу жолдары функциясының қайтымдылығы тиісті қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонисті ингаляциялағаннан кейін 15 минуттан соң ҮДК1-нің ≥ 12 %-ға жақсарғанын растай отырып, ҮДК1-ні өлшеу арқылы бағаланады.
68. 5 және одан кіші жастағы балаларда спирометрия баланың 3 жастан үлкен болу шартымен орындалуы мүмкін, бірақ фармакодинамикалық көрсеткіштерді бақылау үшін ең жақсы көрсеткіштер (ҮДК1-мен салыстырғанда) ҮДК0,5 немесе ҮДК0,75 көрсеткіші болып табылады (ҮДК0,5 немесе ҮДК0,75 көрсеткіштерін қолдануды негіздеу үшін әрбір жас тобы үшін ғылыми деректерге, әсіресе зерттелетін көрсеткіштер үшін қолайлылық критерийлерін таңдау, осы көрсеткіштерді тіркеу тәсілдері және нәтижелердің қайта жаңғыртылуы туралы шолуды келтірген жөн). Кіші жастағы балалардағы бронх демікпесінің диагностикасы қиын және симптомдар мен физикалық тексеріп-қарау деректерін клиникалық бағалауға негізделеді. Жүргізілген клиникалық зерттеу салыстырылатын 2 дәрілік препараттың арасындағы клиникалық маңызды айырмашылықтарды анықтауға мүмкіндік беретін жеткілікті сезімталдыққа ие болуға тиіс. Сондықтан зерттеуге емдеуге клиникалық маңызды жауабын тіркеуге болатын пациенттерді қосу керек.
69. Ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препарат белсенділігінің ингаляцияларға арналған референттік дәрілік препараттың белсенділігіне қатынасы ретінде анықталатын салыстырмалы белсенділік ингаляцияларға арналған зерттелетін және референттік дәрілік препараттар үшін "доза – жауап" тәуелділігі қисық сызығының қорытынды бағасын алу тәсілдерінің бірі болып табылады.
70. Сонымен қатар фармакодинамикалық түпкілікті нүктеде салыстырылатын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың әрқайсысының кемінде 2 дозасының баламалығын растауға байланысты тәсіл пайдаланылуы мүмкін.
71. Осы Нұсқаулықтың 69 – 70-тармақтарында көрсетілген тәсілдердің әрқайсысы үшін зерттеуде қажетті талдамалық сезімталдықтың болуы ең төменгі шарт болып табылады. Зерттеудің талдамалық сезімталдығын дәлелдеу үшін ең кемінде ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың 2 нөлдік емес дозасын зерделеу және дозаның жоғары деңгейіне жауаптың шамасы дозаның төмен деңгейіне жауаптың шамасынан асып түсетінін растау керек. Бұл ретте, егер өзге тәсіл негізделмеген болса, ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың 1 дозасынан астамын зерттеу керек.
72. "Доза – жауап" тәуелділігі қисық сызығының тік учаскесінде ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың дозасын зерделеу керек. Егер "доза – жауап" тәуелділігінің қисық сызығында ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың тым төмен дозасы таңдалса, онда дәрілік препараттардың баламалығын растау сенімді болып табылмайды, өйткені бұл доза қосалқы терапевиялық болуы мүмкін. Егер зерттеу жүргізу кезінде "доза – жауап" тәуелділік қисық сызығының жоғарғы бөлігінде доза таңдап алынса, онда ол үшін алынған әсерлер неғұрлым үлкен дозаларды пайдалану кезінде де байқалатын болады, сондықтан мұндай дозалар арасындағы айырмашылықты анықтау мүмкін болмайды және мұндай дозада ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың көрсетілген баламалығы да сенімді болмайды.

73. Эквивалентность безопасности исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций следует подтвердить, посредством изучения эквивалентности на основании фармакокинетических данных, соответствующих сердечно-сосудистых, биохимических и физиологических параметров организма пациента, а также мониторинга нежелательных явлений.
74. При оценке безопасности действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций с помощью фармакодинамических параметров пациентам следует вводить максимальную рекомендуемую дозу лекарственного препарата для ингаляций. Вместе с тем оценку безопасности также следует предусмотреть в исследованиях эффективности (независимо от исследуемой дозы). Продолжительность исследования безопасности зависит от терапевтического класса исследуемого действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций.
75. 2 лекарственных препарата для ингаляций будут признаны эквивалентными, в случае если полностью выполняются следующие критерии:
а) для сравнительной эффективности лекарственного препарата для ингаляций: сравнение лекарственных препаратов должно быть выполнено 2 способами:
вычисление относительной активности;
оценка влияния исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций в каждой исследованной дозе на клиническую конечную точку.
В отчете об оценке терапевтической эквивалентности следует представить результаты, полученные обоими способами. Для каждого из этих способов наблюдаемые доверительные интервалы сравнения исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций, должны находиться в пределах выбранных границ эквивалентности (что позволить сделать заключение об их эквивалентности). Для каждого из этих способов выбранные границы эквивалентности следует заранее установить и надлежащим образом обосновать в протоколе исследования. При этом границы терапевтической эквивалентности для относительной активности находятся как минимум в пределах интервала 0,67 до 1,50;
б) для сравнительной безопасности лекарственного препарата для ингаляций: эквивалентность лекарственных препаратов для ингаляций для системной экспозиции следует подтвердить (по возможности) с помощью фармакокинетических исследований безопасности этих лекарственных (подраздел 1 раздела V настоящего Руководства). В противном случае подтверждается эквивалентность лекарственных препаратов для ингаляций в отношении соответствующих фармакодинамических переменных безопасности. Не должно быть никаких признаков того, что исследуемый лекарственный препарат для ингаляций менее безопасен чем референтный лекарственный препарат для ингаляций в отношении изменений жизненно важных функций организма, биохимических показателей и частоты возникновения нежелательных явлений.
Бронходилатационные исследования (исследования улучшения функции дыхательных путей)

73. Ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар қауіпсіздігінің баламалығын пациент организмінің жүрек-қантамырлық, биохимиялық және физиологиялық параметрлеріне сәйкес келетін фармакокинетикалық деректер, сондай-ақ жағымсыз құбылыстар мониторингі негізінде баламалықты зерделеу арқылы растау керек.
74. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші затының қауіпсіздігін фармакодинамикалық параметрлердің көмегімен бағалау кезінде пациенттерге ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың ең жоғары ұсынылатын дозасын енгізу керек. Сонымен бірге тиімділікті зерттеулерде де (зерттелетін дозаға қарамастан) қауіпсіздікті бағалауды көздеген жөн. Қауіпсіздікті зерттеудің ұзақтығы ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың зерттелетін әрекет етуші затының терапиялық сыныбына байланысты болады.
75. Егер мына критерийлер толық орындалса, ингаляцияларға арналған 2 дәрілік препарат баламалы болып танылады:
а) ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың салыстырмалы тиімділігі үшін: дәрілік препараттарды салыстыру 2 тәсілмен орындалуға тиіс:
салыстырмалы белсенділікті есептеу;
әрбір зерттелген дозада ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың клиникалық түпкілікті нүктеге әсер етуін бағалау.
Терапиялық баламалықты бағалау туралы есепте екі тәсілмен алынған нәтижелерді ұсыну керек. Осы тәсілдердің әрқайсысы үшін ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттарды салыстырудың байқалатын сенім интервалдары баламалықтың шекті шекараларында болуға тиіс (бұл олардың баламалығы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді). Осы әдістердің әрқайсысы үшін таңдалған баламалық шекараларын алдын ала белгілеу және зерттеу хаттамасында тиісті түрде негіздеу керек. Бұл ретте салыстырмалы белсенділік үшін терапиялық баламалықтың шекарасы кемінде 0,67-ден 1,50-ге дейінгі интервал шегінде болады;
б) ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың салыстырмалы қауіпсіздігі үшін: жүйелік экспозиция үшін ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың баламалығын осы дәрілік заттардың қауіпсіздігін фармакокинетикалық зерттеулердің көмегімен (мүмкіндігінше) растау керек (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 1-кіші бөлімі). Олай болмаған жағдайда ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың тиісті фармакодинамикалық ауыспалы қауіпсіздікке қатысты баламалығы расталады. Ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препараттың организмнің өмірлік маңызды функцияларын, биохимиялық көрсеткіштерді және жағымсыз құбылыстардың туындау жиілігін өзгерту тұрғысынан ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препаратқа қарағанда онша қауіпсіз емес екендігінің ешқандай белгілері болмауға тиіс.
Бронх-дилатациялық зерттеулер (тыныс алу жолдарының функцияларын жақсарту зерттеулері)

76. Эквивалентная терапевтическая эффективность может быть исследована путем измерения бронходилатационного (бронхолитического) эффекта исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций с помощью соответствующих первичных и вторичных конечных точек. Продолжительность исследования терапевтической эффективности и выбор первичных и вторичных конечных точек зависят от терапевтического класса исследуемого лекарственного препарата для ингаляций. Чувствительность исследования может быть увеличена за счет включения в исследование пациентов, со стабильно протекающей бронхиальной астмой, которые получают лечение, не позволяющее оптимально или полностью контролировать заболевание.
77. Не способность лечения оптимально контролировать течение бронхиальной астмы должно быть подтверждено оценкой функции внешнего дыхания, выраженности симптомов, включая ночные симптомы и пробуждения, повседневной деятельности и (или) суточной потребности в короткодействующих
2-агонистах в исходном состоянии пациента (определяемым на этапе включения). Дизайн исследования должен включать применение, по меньшей мере, 2 доз лекарственного препарата. Если не представлено отдельного обоснования следует использовать двойной слепой дизайн клинического исследования с двойным маскированием исследуемых лекарственных препаратов.
Бронхопротективные исследования (исследования влияния на гиперреактивность бронхов)
78. Влияние лекарственного препарата для ингаляций на гиперреактивность бронхов (бронхопротективную активность) для защиты от бронхиальной провокации можно оценить с помощью проведения одного из бронхопротективных исследований:
а) с прямой провокацией (например, с помощью метахолина, гистамина, ацетилхолина);
б) с непрямой провокацией (например, с помощью аденозинмонофосфата (АМФ) или маннитола).
79. Бронхопротективные исследования требуют высокой степени стандартизации всех процедур исследования (например, выбор метода провокации, метода генерации аэрозолей, регистрируемых выходных параметров аэрозоля небулайзера, методики процедуры ингаляции и т. д.) и отбора пациентов (например стандартизация физической активности пациентов, исключение суточных вариаций активности, регистрация как минимум 4-х кратного увеличения PC20 ОФВ1 после лечения и т. д.). Следует использовать двойной слепой дизайн клинического исследования с двойным маскированием исследуемых лекарственных препаратов, включающий в себя по меньшей мере, 2 дозы каждого из исследуемых лекарственных препаратов. Первичной конечной переменной является провокационная концентрация (PC20 ОФВ1) или провокационная доза провоцирующего агента (PD20 ОФВ1), которая вызывает 20-процентное падение ОФВ1 и должна измеряться в момент наступления ожидаемого максимального эффекта лекарственного препарата для ингаляций.

76. Баламалы терапиялық тиімділік тиісті бірінші және екінші түпкілікті нүктелердің көмегімен ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың бронхдилатациялық (бронх-литикалық) әсерін өлшеу жолымен зерттелуі мүмкін. Терапевтік тиімділікті зерттеудің ұзақтығы және бірінші және екінші түпкілікті нүктелерді таңдау ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препараттың терапиялық сыныбына тәуелді болады. Зерттеудің сезімталдығы зерттеуге ауруды оңтайлы немесе толық бақылауға мүмкіндік бермейтін ем алатын, тұрақты өтіп жатқан бронх демікпесі бар пациенттерді қосу арқылы арттырылуы мүмкін.
77. Емдеудің бронх демікпесінің барысын оңтайлы бақылауға қабілетті болмауы сыртқы тыныс алу функциясын бағалаумен, түнгі симптомдар мен оянуды, күнделікті қызметті және (немесе) пациенттің бастапқы күйінде қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистерге тәуліктік қажеттілігін (қосу кезеңінде айқындалатын) қоса алғанда, симптомдардың айқын көрінуін бағалаумен расталуға тиіс. Зерттеу дизайны дәрілік препараттың кем дегенде 2 дозасын қолдануды қамтуға тиіс. Егер жеке негіздеме ұсынылмаса, зерттелетін дәрілік препараттарды қосарланған бүркемелеу арқылы клиникалық зерттеудің қосарланған тұйық дизайнын пайдалану керек.
Бронх-протективті зерттеулер
(бронхтардың гиперреактивтілігіне әсерін зерттеу)
78. Бронх арандатушылықтан қорғау үшін ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың бронхтардың гиперреактивтілігіне (бронх-протективті белсенділік) ықпал етуін:
а) тікелей арандататын (мысалы, метахолиннің, гистаминнің, ацетилхолиннің көмегімен);
б) тікелей емес арандататын (мысалы, аденозинмонофосфаттың (АМФ) немесе маннитолдың көмегімен) бронх-протективті зерттеулердің біреуін жүргізу көмегімен бағалауға болады.
79. Бронх-протективті зерттеулер барлық зерттеу рәсімдерін (мысалы, арандату әдісін, аэрозольдарды генерациялау әдісін, небулайзер аэрозолының тіркелетін шығыс параметрлерін, ингаляция рәсімінің әдістемесін және т.б. таңдау) және пациенттерді іріктеуді (мысалы, пациенттердің физикалық белсенділігін стандарттау, белсенділіктің тәуліктік өзгерістерін болдырмау, емдеуден кейін PC20 ҮДК1-нің кем дегенде 4 есе артуын тіркеу және т.б.) стандарттаудың жоғары дәрежесін талап етеді. Зерттелетін дәрілік препараттардың әрқайсысының кемінде 2 дозасын қамтитын зерттелетін дәрілік препараттарды қосарланған бүркемелеу арқылы клиникалық зерттеудің қосарланған тұйық дизайнын пайдалану керек. Арандатушы концентрация (PC20 ҮДК1) немесе арандатушы агенттің арандатушы дозасы (PD20 ҮДК1) бірінші түпкілікті айнымалы болып табылады, ол ҮДК1-нің 20 пайыздық құлдырауын тудырады және ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың күтілетін ең жоғары әсерінің басталу сәтінде өлшенуге тиіс.

3. Исследование терапевтической эквивалентности в зависимости от фармакотерапевтической группы действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций
Бронходилататоры
80. Ингаляционные бронходилататоры делятся на 3 группы:
а) короткодействующие
2-агонисты адренорецепторов (SABA);
б) длительно действующие
2-агонисты адренорецепторов (LABA);
в) антихолинергические препараты.
81. Клинические исследования бронходилататоров могут иметь перекрестный дизайн. Соответствующий отмывочный период между применением лекарственных препаратов для ингаляций следует определить и обосновать в протоколе клинических исследований.
82. В целях оценки возможных эффектов переноса следует документировать исходные измерения перед каждым применением лекарственного препарата для ингаляций.
Короткодействующие
2-агонисты адренорецепторов
83. При оценке эквивалентности эффективности короткодействующих
2-агонистов адренорецепторов приемлемыми видами исследований являются бронходилатационные исследования с однократной дозой или бронхопровокационные исследования.
84. У взрослых первичными переменными в бронходилатационной модели являются ОФВ1 AUC (измерение бронходилатации, в течение не менее 80 % продолжительности действия действующего вещества после однократной ингаляции лекарственного препарата) и изменение ОФВ1 (в соответствующий момент времени). В бронхопровокационном исследовании первичной переменной является PC20 ОФВ1 или PD20 ОФВ1 (подраздел 2 раздела V настоящего Руководства).
85. У детей в возрасте 6 лет и старше первичными переменными
в бронходилатационной модели являются спирометрические показатели: изменение ОФВ1 либо показатель соотношения ОФВ1 к функциональной жизненной емкости легких (ОФВ1/ФЖЕЛ), измеренный в соответствующий момент (моменты) времени, и (или) показатель ОФВ1 AUC измеренный по бронходилатации, в течение не менее 80 % продолжительности действия после однократной ингаляции лекарственного препарата.
86. У детей дошкольного возраста спирометрия возможна при условии, что возраст ребенка составляет от 3 до 6 лет, при этом вместо ОФВ1 предпочтительно оценивать ОФВ0,5 или ОФВ0,75 (для обоснования их применения в каждой возрастной группе необходимо привести обзор литературы обосновывающий выбор критериев приемлемости для исследуемых показателей, способов регистрации этих показателей и воспроизводимости результатов исследования). Удельное сопротивление дыхательных путей (sRaw), измеренное как с помощью плетизмографии, так и других валидированных методов в сочетании с балльной оценкой клинических симптомов по оценочным шкалам, можно использовать у детей в возрасте от 2 до 6 лет. Пиковую скорость выдоха следует измерять и регистрировать только как вторичную переменную эффективности.

3. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші затының фармакотерапиялық тобына қарай терапиялық баламалықты зерттеу
Бронх-дилататорлар
80. Ингаляциялық бронх-дилататорлар 3 топқа бөлінеді:
а) адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистері (SABA);
б) адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистері (LABA);
в) антихолинергиялық препараттар.
81. Бронх-дилататорларды клиникалық зерттеулер айқаспалы дизайнға ие болуы мүмкін. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды қолдану арасындағы тиісті жуу кезеңін клиникалық зерттеулер хаттамасында анықтаған және негіздеген жөн.
82. Тасымалдың ықтимал әсерлерін бағалау мақсатында ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты әрбір қолданар алдында бастапқы өлшеулерді құжаттау керек.
Қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонисты адренорецепторов
83. Адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистері тиімділігінің баламалығын бағалау кезінде зерттеулердің қолайлы түрлері бір реткі дозасы бар бронх-дилатациялық зерттеулер немесе бронх-арандатушылық зерттеулер болып табылады.
84. Ересектерде бронх-дилатациялық модельдегі бастапқы айнымалылар ҮДК1 AUC (дәрілік препараттың бір рет ингаляциясынан кейін әрекет етуші заттың әрекет ету ұзақтығының кемінде 80% ішінде бронх-дилатацияны өлшеу) және ҮДК1-нің өзгеруі (тиісті уақыт сәтінде) болып табылады. Бронх-арандатушылық зерттеуінде бастапқы айнымалы PC20 ҮДК1 немесе PD20 ҮДК1 болып табылады (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөлімі).
85. 6 және одан үлкен жастағы балаларда бронх-дилатациялық модельдегі бастапқы айнымалылар спирометриялық көрсеткіштер: уақыттың тиісті сәтінде (сәттерінде) өлшенген ҮДК1-нің өзгеруі не ҮДК1-нің өкпенің функционалдық өмірлік сыйымдылығына (ҮДК1/ӨФӨС) арақатынасының көрсеткіші және (немесе) бронходилатация бойынша дәрілік препараттың бір рет ингаляциясынан кейін әрекет ету ұзақтығының кемінде 80%-ы ішінде өлшенген ҮДК1 AUC көрсеткіші болып табылады.
86. Мектеп жасына дейінгі балаларда спирометрия баланың жасы 3-тен 6 жасқа дейін болған жағдайда мүмкін болады, бұл ретте ҮДК1-нің орнына ҮДК0,5-ті немесе ҮДК0,75-ті бағалаған жөн (оларды әрбір жас тобында қолдануды негіздеу үшін зерттелетін көрсеткіштер үшін қолайлылық критерийлерін,осы көрсеткіштерді тіркеу тәсілдерін және зерттеу нәтижелерінің жаңғыртылуын негіздейтін әдебиеттерге шолу жасау қажет). 2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларда плетизмографиямен де, клиникалық симптомдарды бағалау шкалалары бойынша баллдық бағалаумен ұштастырылған басқа валидтелген әдістермен де өлшенген тыныс алу жолдарының нақты қарсылығын (sRaw) қолдануға болады. Ең жоғары дем шығару жылдамдығын тек тиімділіктің қайталама айнымалысы ретінде өлшеу және тіркеу керек.

87. В бронхопротективных исследованиях с участием детей в возрасте 6 лет и старше может быть использована провокационная проба с метахолином или физической нагрузкой. У детей дошкольного возраста может быть использована провокационная проба с холодным сухим воздухом или эукапническая гипервентиляция. Первичной переменной будут PC20 ОФВ1 метахолина, или PD20 ОФВ1 метахолина, или процентное изменение от исходного уровня показателя удельного сопротивления дыхательных путей (измеренного при плетизмографии); могут использоваться также другие валидированные конечные точки.
88. У взрослых безопасность короткодействующих
2-агонистов адренорецепторов должна быть исследована с помощью эквивалентности, основанной на фармакокинетических данных (по возможности) и будет зависеть от лекарственного препарата для ингаляций и качества методики определения действующего вещества в биологических жидкостях организма) после введения одной дозы (подраздел 1 раздела V настоящего Руководства).
89. Если эквивалентный уровень безопасности лекарственного препарата для ингаляций не может быть подтвержден на основании фармакокинетического исследования, данные о безопасности должны быть представлены из фармакодинамического исследования. В этом случае профиль безопасности должен быть исследован после введения максимальной рекомендуемой дозы лекарственного препарата для ингаляций. Потребуются регистрация нежелательных явлений и оценка любого парадоксального бронхоспазма, а также запись жизненно важных показателей, электрокардиограмма с измерением интервала QTc и определение лабораторных показателей (включая измерение сывороточного калия и глюкозы в плазме крови).
90. У детей безопасность короткодействующих b2-агонистов адренорецепторов должна быть исследована с помощью фармакокинетических или фармакодинамических исследований. Фармакодинамические исследования проводятся после назначения максимальной рекомендованной дозы в том же порядке, что и исследования у взрослых пациентов.
Длительно действующие
2-агонисты адренорецепторов
91. Выбор видов исследований для оценки эквивалентности эффективности длительно действующих b2-агонистов адренорецепторов является таким же, как и для короткодействующих b2-агонистов адренорецепторов в соответствии с пунктом 83 настоящего Руководства. Однако начало действия (достижение клинически значимого эффекта), максимальный ответ и бóльшая продолжительность действия длительно действующих b2-агонистов адренорецепторов должны быть приняты во внимание при планировании исследования.

87. 6 және одан үлкен жастағы балалардың қатысуымен бронх-протективті зерттеулерде метахолинмен немесе дене жүктемесімен арандатушылық сынама пайдаланылуы мүмкін. Мектеп жасына дейінгі балаларда суық құрғақ ауамен арандатушылық сынама немесе эукапникалық гипержелдету қолданылуы мүмкін. Бастапқы айнымалы PC20 ҮДК1 метахолин немесе PD20 ҮДК1 метахолин немесе тыныс алу жолдарының үлестік қарсылығы көрсеткішінің (плетизмография кезінде өлшенеді) бастапқы деңгейінен пайыздық өзгеріс болады; басқа валидтелген түпкілікті нүктелер де пайдаланылуы мүмкін.
88. Ересектерде адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистерінің қауіпсіздігі фармакокинетикалық деректерге (мүмкіндігінше) негізделген баламалықтың көмегімен зерттелуге тиіс және бір дозаны енгізгеннен кейін (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 1-кіші бөлімі) ингаляцияларға арналған дәрілік препаратқа және организмнің биологиялық сұйықтықтарындағы әрекет етуші затты айқындау әдістемесінің сапасына тәуелді болады.
89. Егер ингаляцияларға арналған дәрілік препарат қауіпсіздігінің балама деңгейі фармакокинетикалық зерттеу негізінде растала алмайтын болса, қауіпсіздік туралы деректер фармакодинамикалық зерттеуден ұсынылуға тиіс. Бұл жағдайда қауіпсіздік бейіні ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың ең жоғары ұсынылатын дозасын енгізгеннен кейін зерттелуге тиіс. Жағымсыз құбылыстарды тіркеу және кез келген парадоксалды бронх түйілуді бағалау, сондай-ақ өмірлік маңызды көрсеткіштерді жазу, QTc аралығын өлшейтін электр-кардиограмма және зертханалық көрсеткіштерді айқындау (қан плазмасындағы сарысулық калий мен глюкозаны өлшеуді қоса алғанда) талап етіледі.
90. Балаларда адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистерінің қауіпсіздігі фармакокинетикалық немесе фармакодинамикалық зерттеулердің көмегімен зерттелуге тиіс. Фармакодинамикалық зерттеулер ересек пациенттердегі зерттеулер сияқты тәртіппен ең үлкен ұсынылған дозаны тағайындағаннан кейін жүргізіледі.
Адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистері
91. Адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистері тиімділігінің баламалығын бағалау үшін зерттеу түрлерін таңдау осы Нұсқаулықтың 83-тармағына сәйкес адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистерімен бірдей болып табылады. Алайда зерттеуді жоспарлау кезінде адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистерінің әрекет етуінің басталуы (клиникалық маңызды әсерге қол жеткізу), ең жоғары жауабы және әрекет етуінің ұзаққа созылуы назарға алынуға тиіс.

92. У взрослых первичными переменными в бронходилатационной модели являются ОФВ1 AUC (измерение бронходилатации, в течение не менее 80 % продолжительности действия после однократной ингаляции) и изменение ОФВ1 (в соответствующий момент времени); в бронхопровокационном исследовании первичной переменной является PC20 ОФВ1 или PD20 ОФВ1.
93. У детей первичные переменные как для бронходилатационных исследований, так и для бронхопротективных исследований, являются такими же, как и для короткодействующих b2-агонистов адренорецепторов, за исключением первичной переменной в бронходилатационных исследованиях с участием детей в возрасте 6 лет и старше, где ОФВ1 AUC (измерение бронходилатации, в течение не менее 80 % продолжительности действия после однократной ингаляции (при этом любое сокращение периода наблюдения подлежит детальному обоснованию)) является более подходящей первичной переменной выбора. Диапазон доз следует изучить в исследованиях с однократным применением лекарственного препарата для ингаляций. Следует провести оценку низких и высоких доз, для того чтобы можно было подтвердить зависимость "доза – ответ".
94. У взрослых безопасность длительно действующих b2-агонистов адренорецепторов должна быть исследована с помощью эквивалентности, основанной на фармакокинетических данных (по возможности, и будет зависеть от лекарственного препарата и качества методики определения) после введения одной дозы лекарственного препарата для ингаляций (подраздел 1 раздела V настоящего Руководства). Если эквивалентный уровень безопасности не может быть подтвержден на основании фармакокинетического исследования, данные о безопасности должны быть представлены из фармакодинамического исследования. Профиль безопасности должен быть исследован после введения максимальной рекомендуемой дозы. Потребуются регистрация нежелательных явлений и оценка парадоксального бронхоспазма, а также запись жизненно важных показателей, электрокардиограмма с измерением корригированного интервала QT (QTc) и определение лабораторных показателей (включая измерение сывороточного калия и глюкозы в плазме крови).
95. У детей безопасность длительно действующих b2-агонистов адренорецепторов должна быть исследована с помощью фармакокинетических или фармакодинамических исследований. Фармакодинамические исследования проводятся после назначения максимальной рекомендованной дозы лекарственного препарата для ингаляций.
Антихолинергические препараты
96. Для исследования терапевтической эквивалентности короткодействующих и длительно действующих антихолинергических препаратов проводятся такие же исследования, как и для короткодействующих
2-агонистов адренорецепторов и длительно действующих b2-агонистов адренорецепторов. При планировании исследований необходимо принять во внимание различия между препаратами
2-агонистов и антихолинергическими препаратами связанные с началом их действия и продолжительностью эффекта. В любом бронхопровокационном исследовании провоцирующим агентом должен быть агонист холинергических рецепторов. Безопасность антихолинергических препаратов должна быть изучена с использованием стандартных методик оценки безопасности.
Ингаляционные глюкокортикостероиды

92. Ересектерде бронх-дилатациялық модельдегі бастапқы айнымалылар ҮДК1 AUC (бір рет ингаляциядан кейін әрекет ету ұзақтығының кемінде 80% ішінде бронх-дилатацияны өлшеу) және ҮДК1-нің өзгеруі (тиісті уақыт сәтінде) болып табылады; бронх-арандатушылық зерттеуінде бастапқы айнымалы PC20 ҮДК1 немесе PD20 ҮДК1 болып табылады.
93. Балаларда бронх-дилатациялық зерттеулер үшін де, бронх-протективтік зерттеулер үшін де бастапқы айнымалылар 6 және одан үлкен жастағы балалардың қатысуымен бронх-дилатациялық зерттеулердегі бастапқы айнымалыны қоспағанда, адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистері үшін сияқтымен бірдей болып табылады, мұнда ҮДК1 AUC (бір рет ингаляциядан кейін әрекет ету ұзақтығының кемінде 80%-ы ішінде бронх-дилатацияны өлшеу (бұл ретте байқау кезеңін кез келген қысқарту егжей-тегжейлі түрде негіздеуге жатады) таңдаудың неғұрлым қолайлы бастапқы айнымалысы болып табылады. Дозалардың диапазонын ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты бір рет қолданатын зерттеулерде зерделеу керек. "Доза – жауап" тәуелділігін растай алу үшін төмен және жоғары дозаларға бағалау жүргізу керек.
94. Ересектерде адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистерінің қауіпсіздігі ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың бір дозасын енгізгеннен кейін фармакокинетикалық деректерге (мүмкіндігінше және дәрілік препаратқа және айқындау әдістемесінің сапасына тәуелді болады) негізделген баламалықтың көмегімен зерттелуге тиіс (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 1-кіші бөлімі). Егер қауіпсіздіктің баламалы деңгейін фармакокинетикалық зерттеу негізінде растау мүмкін болмаса, қауіпсіздік туралы деректер фармакодинамикалық зерттеуден ұсынылуға тиіс. Қауіпсіздік бейіні ең үлкен ұсынылған дозаны енгізгеннен кейін зерттелуге тиіс. Жағымсыз құбылыстарды тіркеу және парадоксальді бронх түйілуін бағалау, сондай-ақ өмірлік маңызды көрсеткіштерді жазу, QT (QTc) түзетілген аралығын өлшей отырып электр-кардиограмма және зертханалық көрсеткіштерді айқындау (қан плазмасындағы сарысулық калий мен глюкозаны өлшеуді қоса алғанда) талап етіледі.
95. Балаларда адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистерінің қауіпсіздігі фармакокинетикалық немесе фармакодинамикалық зерттеулердің көмегімен зерттелуге тиіс. Фармакодинамикалық зерттеулер ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың ең үлкен ұсынылған дозасын тағайындағаннан кейін жүргізіледі.
Антихолинергиялық препараттар
96. Қысқа уақыт әрекет ететін және ұзақ уақыт әрекет ететін антихолинергиялық препараттардың терапиялық баламалығын зерттеу үшін адренорецепторлардың қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистері және адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистері сияқты зерттеулер жүргізіледі. Зерттеулерді жоспарлау кезінде b2-агонистік препараттар мен антихолинергиялық препараттар арасындағы олардың әрекет етуінің басталуымен және әсерінің ұзақтығымен байланысты айырмашылықтарды ескеру қажет. Кез-келген бронх-арандатушылық зерттеуінде арандатушы агент холинергиялық рецепторлардың агонисті болуға тиіс. Антихолинергиялық препараттардың қауіпсіздігі қауіпсіздікті бағалаудың стандартты әдістерін пайдалана отырып зерделенуге тиіс.
Ингаляциялық глюкокортикостероидтар

97. Подтверждение эквивалентной эффективности ингаляционных глюкокортикостероидов затруднительно. Успешное исследование эквивалентной эффективности требует подтверждения зависимости "доза – ответ", по крайней мере для 2 доз исследуемого лекарственного препарата для ингаляций по сравнению с 2 дозами референтного лекарственного препарата для ингаляций. Дозы исследуемого лекарственного препарата для ингаляций должны быть изучены на крутом участке кривой зависимости "доза – ответ", при этом должны быть представлены доказательства того, что выбранные дозы соответствуют этому участку кривой. В отдельных случаях для достижения дозы, находящейся на крутом участке кривой требуется применение избыточных многократных распылений (приведение в действие ингалятора). Это может привести к недопустимому воздействию лекарственного препарата на пациента (например, высокой нагрузке на пациента вспомогательного вещества порошка из порошкового ингалятора). В таких ситуациях может быть оправдано применение только высокодозированных лекарственных препаратов для ингаляций, а для остальной линейки дозировок лекарственных препаратов должна быть подтверждена сопоставимость в исследованиях in vitro (в соответствии с подразделом 5 раздела III настоящего Руководства).
98. В настоящее время наиболее широко используется двойной слепой, рандомизированный в параллельных группах дизайн исследования для сравнения исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций. Если выбранный дизайн исследования отличается от указанного дизайна, причины этого должны быть обоснованы заявителем.
99. Альтернативным дизайном является двойное слепое, рандомизированное, перекрестное исследование, дизайн которого имеет потенциальное преимущество связанное с возможностью выполнить исследование с участием меньшей группы пациентов. Однако следует учитывать высокий риск неравного переноса эффектов кортикостероидов у пациентов между периодами лечения и потенциальными различиями в исходном состоянии пациентов в начале двух периодов лечения. В протоколе клинического исследования следует определить и обосновать соответствующий период вымывания между периодами в целях контроля влияния какого-либо эффекта переноса на результаты исследования. Применение данного типа исследования следует обосновать и подтвердить ссылками на ранее опубликованные результаты подобных исследований.
100. Существуют 2 различные фармакодинамические модели, которые могут быть рассмотрены при исследовании терапевтической эквивалентности ингаляционных глюкокортикостероидов (модель бронходилатации (оценки улучшения функции дыхательных путей) и бронхопротективная модель).

97. Ингаляциялық глюкокортикостероидтардың баламалы тиімділігін растау қиын. Баламалы тиімділікті табысты зерттеу ең болмағанда ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препараттың 2 дозасымен салыстырғанда ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препараттың 2 дозасы үшін "доза – жауап" тәуелділігін растауды талап етеді. Ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препараттың дозалары "доза – жауап" тәуелділігі қисық сызығының тік учаскесінде зерттелуге тиіс, бұл ретте таңдалған дозалар қисық сызықтың осы учаскесіне сәйкес келетініне дәлелдемелер ұсынылуға тиіс. Жекелеген жағдайларда қисық сызықтың тік учаскесіндегі дозаға қол жеткізу үшін артық көп рет бүркуді қолдану (ингаляторды іске қосу) талап етіледі. Бұл дәрілік препараттың пациентке жол берілмейтін әсер етуіне (мысалы, пациентке ұнтақты ингалятордан қосалқы ұнтақ заттың жоғары жүктемесіне) әкеп соғуы мүмкін. Мұндай жағдайларда тек жоғары дозаланған ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды ғана қолдану өзін-өзі ақтауы мүмкін, ал дәрілік препараттарды дозалаудың қалған желілері үшін in vitro зерттеулерінде (осы Нұсқаулықтың III бөлімінің 5-кіші бөліміне сәйкес) салыстырмалылық расталуға тиіс.
98. Қазіргі таңда ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттарды салыстыру үшін параллельді топтарда рандомизацияланған қосарланған тұйық зерттеу дизайны кеңінен қолданылады. Егер таңдалған зерттеу дизайны көрсетілген дизайннан ерекшеленетін болса, өтініш беруші оның себептерін негіздеуге тиіс.
99. Қосарланған тұйық, рандомизацияланған, айқаспалы зерттеу балама дизайн болып табылады, оның дизайны пациенттердің аз тобының қатысуымен зерттеу жүргізу мүмкіндігіне байланысты әлеуетті артықшылыққа ие. Алайда емдеу кезеңдері арасында пациенттерде кортикостероидтар әсерінің тең көшірілмеуі мен екі емдеу кезеңінің басында пациенттердің бастапқы жай-күйіндегі ықтимал айырмашылықтардың жоғары тәуекелін ескеру керек. Клиникалық зерттеу хаттамасында қандай да бір көшіру әсерінің зерттеу нәтижелеріне ықпалын бақылау мақсатында кезеңдер арасындағы тиісті жуу кезеңін айқындау және негіздеу керек. Зерттеудің осы типін қолдануды осындай зерттеулердің бұрын жарияланған нәтижелеріне сілтеме жасай отырып негіздеу және растау керек.
100. Ингаляциялық глюкокортикостероидтардың терапиялық баламалығын зерттеу кезінде қаралуы мүмкін 2 түрлі фармакодинамикалық модель (бронх-дилатация моделі (тыныс алу жолдарының жақсаруын бағалау) және бронх-протективті модель) бар.

101. В модели бронходилатации (оценке улучшения функции дыхательных путей) набранные пациенты должны обладать явно различимым резервом улучшения легочной функции в ответ на введение 2 доз (дозировок) ингаляционного кортикостероида и иметь клинические проявления заболевания. Группа пациентов, которую включают в исследование, должна позволять зарегистрировать клинический ответ на ингаляционные глюкокортикостероиды и быть максимально однородной, чтобы уменьшить вариабельность данных и увеличить мощность исследования. Целями исследований являются обнаружение значимой зависимости "доза – ответ" и получение оценки разницы между изучаемыми лекарственными препаратами по влиянию на легочную функцию с достаточно узким доверительным интервалом.
У взрослых первичной переменной эффективности ингаляционного глюкокортикостероида должно быть измерение легочной функции (предпочтительно ОФВ1, измеряемый регулярно, (по возможности ежедневно)) в домашних условиях. Пиковая скорость выдоха должна измеряться и регистрироваться ежедневно в домашних условиях в качестве вторичной переменной эффективности. Если регулярное измерение ОФВ1 в домашних условиях не представляется возможным, то ежедневные измерение и регистрация утренней пиковой скорости выдоха в домашних условиях должны быть приняты в качестве первичной переменной эффективности. Измерения ОФВ1, по крайней мере, 1 раз в 2 недели в клинических условиях всегда должны быть включены в качестве вторичной переменной эффективности.
У детей в возрасте 6 лет и старше первичной переменной эффективности также должно быть измерение легочной функции. Основной выбранной первичной переменной эффективности является измерение ОФВ1 и его ежедневная запись в домашних условиях, по возможности, под наблюдением родителей (одного из родителей) или ухаживающего лица. Если регулярное измерение ОФВ1 в домашних условиях не представляется возможным, то утреннее ежедневное измерение и запись пиковой скорости выдоха в домашних условиях могут быть приняты в качестве первичной переменной эффективности, с измерениями ОФВ1 по крайней мере, 1 раз в 2 недели в клинических условиях в качестве вторичной переменной эффективности. Если пиковая скорость выдоха не является первичной переменной эффективности, этот параметр должен ежедневно измеряться и записываться в домашних условиях в качестве вторичной переменной эффективности. Измерение ОФВ1, по крайней мере, 1 раз в 2 недели в клинических условиях должно быть включено в качестве вторичной переменной эффективности независимо от того, какая используется первичная переменная эффективности (ОФВ1 или пиковая скорость выдоха). Использование пиковой скорости выдоха в качестве первичной переменной эффективности следует специально обосновать.

101. Бронх-дилатация моделінде (тыныс алу жолдары функциясының жақсаруын бағалау) жиналған пациенттерде ингаляциялық кортикостероидтың 2 дозасын (дозалануын) енгізуге жауап ретінде өкпе функциясын жақсартудың айқын ажыратылатын резерві болуға және аурудың клиникалық көріністері болуға тиіс. Зерттеуге кіретін пациенттер тобы ингаляциялық глюкокортикостероидтарға клиникалық жауапты тіркеуге мүмкіндік беруге және деректердің өзгергіштігін азайту және зерттеу қуатын арттыру үшін барынша біртекті болуға тиіс. Зерттеудің мақсаттары "доза – жауаптың" елеулі тәуелділігін анықтау және зерттелетін дәрілік препараттардың арасында сенім интервалы мейлінше тар өкпе функциясына ықпал ету бойынша айырмашылықтың бағасын алу болып табылады.
Ересектерде ингаляциялық глюкокортикостероид тиімділігінің бастапқы айнымалысы үй жағдайында өкпе функциясын өлшеу (дұрысы, ұдайы (мүмкіндігінше күн сайын) өлшенетін ҮДК1) болуға тиіс. Дем шығарудың ең жоғары жылдамдығы күн сайын үй жағдайында тиімділіктің қайталама айнымалысы ретінде өлшеніп, тіркелуге тиіс. Егер үй жағдайында ҮДК1-ні ұдайы өлшеу мүмкін болмаса, онда ең жоғары дем шығару жылдамдығын күн сайын үй жағдайында таңертең өлшеу және тіркеу тиімділіктің бастапқы айнымалысы ретінде қабылдануға тиіс. ҮДК1-ні кем дегенде 2 аптада 1 рет клиникалық жағдайларда өлшеу әрқашан тиімділіктің қайталама айнымалысы ретінде енгізілуге тиіс.
6 және одан үлкен жастағы балаларда да тиімділіктің бастапқы айнымалысы өкпе функциясын өлшеу болуға тиіс. Тиімділіктің негізгі таңдалған бастапқы айнымалысы ҮДК1-ні өлшеу және оны үй жағдайында, мүмкіндігінше, ата-анасының (ата-анасының біреуінің) немесе күтуші адамның бақылауымен күнделікті жазып отыру болып табылады. Егер ҮДК1-ні үй жағдайында ұдайы өлшеу мүмкін болмаса, онда ең жоғары дем шығару жылдамдығын үй жағдайында күн сайын таңертең өлшеу және жазу – тиімділіктің бастапқы айнымалысы ретінде, ҮДК1-ні кемінде 2 аптада 1 рет клиникалық жағдайларда өлшеу тиімділіктің қайталама айнымалысы ретінде қабылдануы мүмкін. Егер ең жоғары дем шығару жылдамдығы тиімділіктің бастапқы айнымалысы болмаса, бұл параметр күн сайын үй жағдайында өлшеніп, тиімділіктің қайталама айнымалысы ретінде жазылуға тиіс. ҮДК1-ні кемінде 2 аптада 1 рет клиникалық жағдайларда өлшеу тиімділіктің қандай бастапқы айнымалысы (ҮДК1 немесе дем шығарудың ең жоғары жылдамдығы) пайдаланылып жатқанына қарамастан, тиімділіктің қайталама айнымалысы ретінде енгізілуге тиіс. Ең жоғары дем шығару жылдамдығын тиімділіктің бастапқы айнымалысы ретінде пайдалануды арнайы негіздеу керек.

У детей дошкольного возраста проведение спирометрии возможно при условии, что возраст детей от 3 до 6 лет, при этом вместо ОФВ1 предпочтительно оценивать ОФВ0,5 или ОФВ0,75 (в протоколе клинического исследования для обоснования применения в каждой возрастной группе показателей ОФВ0,5 или ОФВ0,75 следует привести обзор научных данных по выбору критериев приемлемости для изучаемых показателей, способов регистрации этих показателей и обеспечению воспроизводимости полученных результатов). Удельное сопротивление дыхательных путей (sRaw), измеренное с помощью плетизмографиии других валидированных методов в сочетании с балльной оценкой клинических симптомов по оценочным шкалам, можно использовать у детей в возрасте от 2 до 6 лет. Необходимо представлять обоснование выбора переменных эффективности.
При возможности следует использовать электронные дневники (как у взрослых, так и у детей). Длительность периода лечения должна составлять не менее 8 – 12 недель, любой более короткий период лечения следует обосновать. Исследуемая группа пациентов должна быть репрезентативной по отношению к группе пациентов у которой планируется применять лекарственный препарат после его регистрации.
102. Бронхопротективная модель является менее изученной, альтернативной моделью, при которой сравниваются ингаляционные глюкокортикостероиды после хронического введения.
У взрослых первичной переменной эффективности является изменение, наблюдаемое в провокационной концентрации или провокационной дозе ингаляционного глюкокортикостероида, например, вызываемое аденозин монофосфатом (АМФ) 20 % ухудшение ОФВ1 (PC20 ОФВ1АМФ или PD20 ОФВ1АМФ). Следует подтвердить, чувствительность дизайна исследования к провокационной дозе. Дизайн исследования должен предусматривать применение по меньшей мере 2 доз (дозировок) исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций. Каждая доза исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций должна ингалироваться не менее 4 недель, если не обосновано иное.
У детей в возрасте 6 лет и старше для оценки изменений гиперреактивности дыхательных путей может быть использована провокационная проба с метахолином; при этом первичной переменной эффективности является изменение PC20 ОФВ1, или PD20 ОФВ1 (подраздел 2 раздела V настоящего Руководства). У дошкольников может быть проведена провокационная проба с холодным сухим воздухом или эукапническая (в условиях нормального содержания углекислого газа в крови) гипервентиляция. Первичной переменной эффективности является относительное изменение от начального уровня sRaw (измеренного при плетизмографии). Также могут быть использованы другие валидированные конечные точки.
Исследуемая группа пациентов должна быть репрезентативной по отношению к группе пациентов у которых в последующем предполагается применение лекарственного препарата для ингаляций, при этом она обязательно должна включать в себя пациентов больных бронхиальной астмой средней тяжести и известной гиперреактивностью бронхов. Применение такого типа исследования следует обосновать, в том числе со ссылками на ранее опубликованные данные подобных исследований.
Независимо от того, какая первичная переменная эффективности выбрана, она должна быть валидирована и обоснована исходя из чувствительности этой переменной, позволяющей обнаруживать различия между дозами ингаляционных глюкокортикостероидов.

Мектеп жасына дейінгі балаларда спирометрия жүргізу балалардың жасы 3-тен 6 жасқа дейін болған жағдайда мүмкін болады, бұл ретте ҮДК1-нің орнына ҮДК0,5-ті немесе ҮДК0,75-ті (клиникалық зерттеу хаттамасында әрбір жас тобында ҮДК0,5 немесе ҮДК0,75 көрсеткіштерін қолдануды негіздеу үшін зерттелетін көрсеткіштер үшін қолайлылық критерийлерін таңдау,осы көрсеткіштерді тіркеу тәсілдері және алынған нәтижелердің қайта жаңғыртылуын қамтамасыз ету жөніндегі ғылыми деректерге шолу жасау керек) бағалаған абзалырақ. 2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларда клиникалық симптомдарды бағалау шкалалары бойынша баллдық бағалаумен ұштастыра отырып басқа валидтелген әдістер плетизмографиясының көмегімен өлшенген тыныс алу жолдарының үлестік қарсылығын (sRaw) пайдалануға болады. Тиімділік айнымалыларын таңдау негіздемесін ұсыну қажет.
Мүмкіндігінше электрондық күнделіктерді пайдалану керек (ересектерде де, балаларда да). Емдеу кезеңінің ұзақтығы кемінде 8-12 аптаны құрауға тиіс, емдеудің одан гөрі қысқарақ кез келген кезеңін негіздеу керек. Пациенттердің зерттелетін тобы тіркелген соң дәрілік препаратты қолдану жоспарланып отырған пациенттер тобына қатысты репрезентативті болуға тиіс.
102. Бронх-протективті модель аз зерттелген, балама модель болып табылады, онда созылмалы енгізуден кейін ингаляциялық глюкокортикостероидтар салыстырылады.
Ересектерде тиімділіктің бастапқы айнымалысы ингаляциялық глюкокортикостероидтың арандатушылық концентрациясында немесе арандатушылық дозасында байқалатын өзгеріс болып табылады, мысалы, аденозин монофосфат (АМФ) туғызатын ҮДК1-нің (PC20 ҮДК1АМФ немесе PD20 ҮДК1АМФ) 20% нашарлауы. Зерттеу дизайнының арандату дозасына сезімталдығын растау керек. Зерттеу дизайны ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың кемінде 2 дозасын (дозаларын) қолдануды көздеуге тиіс. Ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың әрбір дозасы, егер өзгеше негізделмеген болса, кемінде 4 апта бойы ингаляциялануға тиіс.
6 және одан үлкен жастағы балаларда тыныс алу жолдарының гиперреактивтілігінің өзгеруін бағалау үшін метахолинмен арандату сынамасы пайдаланылуы мүмкін; бұл ретте PC20 ҮДК1-нің немесе PD20 ҮДК1-нің өзгеруі тиімділіктің бастапқы айнымалысы болып табылады (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөлімі). Мектеп жасына дейінгі балаларда суық құрғақ ауамен арандату сынамасы немесе эукапникалық (қандағы көмірқышқыл газының қалыпты мөлшері жағдайында) гипержелдету жүргізілуі мүмкін. sRaw бастапқы деңгейінен салыстырмалы өзгеріс (плетизмография кезінде өлшенген) тиімділіктің бастапқы айнымалысы болып табылады. Басқа валидтелген түпкілікті нүктелер де пайдаланылуы мүмкін.
Зерттелетін пациенттер тобы кейіннен ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты қолдану болжанатын пациенттердің тобына қатысты репрезентативті болуға тиіс, бұл ретте ол міндетті түрде өзіне ауырлығы орташа бронх демікпесімен ауыратын және бронхтардың белгілі гиперреактивтілігі бар пациенттерді қамтуға тиіс. Зерттеудің осы типін қолдануды, оның ішінде осындай зерттеулердің бұрын жарияланған деректеріне сілтеме жасай отырып негіздеу керек.
Тиімділіктің қандай бастапқы айнымалысы таңдалғанына қарамастан, ол валидтелуге және осы айнымалының ингаляциялық глюкокортикостероидтардың дозалары арасындағы айырмашылықтарды анықтауға мүмкіндік беретін сезімталдығына негізделуге тиіс.

103. В обеих моделях, как для взрослых, так и для детей, балльная оценка симптомов, доля бессимптомных дней, частота использования короткодействующих
2-агонистов и обострений должны регистрироваться в качестве вторичных конечных точек.
104. Другие переменные эффективности, которые могут быть рассмотрены, включают в себя проведение исследований уровня выдыхаемого оксида азота и эозинофилов в мокроте, применение валидированных опросников качества жизни и валидированные показатели исходов, сообщаемые пациентами.
105. Следует подтвердить эквивалентную безопасность. Мониторинг безопасности в рамках проведения исследований терапевтической эффективности включает в себя запись местных нежелательных явлений, любых доказательств парадоксального бронхоспазма и оценку системных эффектов.
106. Системную безопасность следует подтвердить с помощью фармакокинетической эквивалентности у взрослых (если это возможно и позволяют характеристики лекарственного препарата и качество анализа). Если системная безопасность не может быть оценена таким образом, следует проводить оценку системной безопасности после ингаляции максимально рекомендуемой общей суточной дозы ингаляционных глюкокортикостероидов вместе с оценкой меньшего режима дозирования лекарственного препарата регулярно в течение длительного времени с помощью измерения фармакодинамических параметров, связанных с фармакокинетическими параметрами.
107. При фармакодинамической оценке системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов у взрослых необходимо проводить оценку влияния на гипоталамо-гипофизарную надпочечниковую систему. Предпочтительным фармакодинамическим методом оценки гипоталамо-гипофизарной надпочечниковой системы является повторная оценка изменения суточной концентрации кортизола в плазме крови по отношению к исходному уровню путем измерений его АUC (в качестве первичной переменной эффективности) и Cmax. Продолжительность лечения при проведении такого исследования следует обосновать и обеспечить достижение равновесного состояния в целях проведения оценки и сравнения потенциальных системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов исследуемого, и референтного лекарственных препаратов. Исследование проводится с участием пациентов больных бронхиальной астмой. Все измерения проводятся в условиях контролируемой и полностью протестированной обстановки. Для выполнения этого условия в дни, когда выполняются измерения, пациенты должны находиться в стационаре.
108. Данные о безопасности, полученные у взрослых больных бронхиальной астмой, или в иной группе взрослых пациентов (которая является в данном случае суррогатной группой), не могут быть экстраполированы на детей. Случаи, при которых необходимо проведение оценки системной безопасности у детей, описаны в разделе VIII настоящего Руководства.

103. Ересектер арналған, сондай-ақ балаларға арналған екі модельде де симптомдарды баллдық бағалау, симптомсыз күндердің үлесі, қысқа уақыт әрекет ететін b2-агонистерді пайдаланудың және асқынулардың жиілігі қайталама түпкілікті нүктелер ретінде тіркелуге тиіс.
104. Қарастырылуы мүмкін тиімділіктің басқа айнымалыларында қақырықтағы шығарылатын азот тотығы мен эозинофилдердің деңгейіне зерттеу жүргізу, өмір сапасының валидтелген сұрау жүргізуді қолдану және пациенттер хабарлаған нәтижелердің валидтелген көрсеткіштері қамтылады.
105. Баламалы қауіпсіздікті растау керек. Терапиялық тиімділік зерттеулерін жүргізу шеңберіндегі қауіпсіздік мониторингі жергілікті жағымсыз құбылыстарды, парадоксальді бронх түйілуінің кез келген дәлелдемелерін жазуды және жүйелік әсерлерді бағалауды қамтиды.
106. Жүйелік қауіпсіздікті ересектердегі фармакокинетикалық баламалықтың көмегімен растау керек (егер бұл мүмкін болса және дәрілік препараттың сипаттамасы мен талдау сапасы мүмкіндік берсе). Егер жүйелік қауіпсіздікті осылайша бағалау мүмкін болмаса, фармакокинетикалық параметрлермен байланысты фармакодинамикалық параметрлерді өлшеудің көмегімен дәрілік препаратты ұдайы ұзақ уақыт бойы аз дозалау режимін бағалаумен бірге ингаляциялық глюкокортикостероидтардың ұсынылатын ең үлкен жалпы тәуліктік дозасын ингаляциялаудан кейін жүйелі қауіпсіздікке бағалау жүргізу керек.
107. Ересектердегі ингаляциялық глюкокортикостероидтардың жүйелік әсерлерін фармакодинамикалық бағалау кезінде гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесіне ықпалына бағалау жүргізу қажет. Гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безі жүйесін бағалаудың абзал тұтылатын фармакодинамикалық әдісі қан плазмасындағы кортизолдың тәуліктік концентрациясының өзгеруін оның АUC-ын (тиімділіктің бастапқы айнымалысы ретінде) және Cmax-ын өлшеу жолымен бастапқы деңгейге қатысты қайтадан бағалау болып табылады. Мұндай зерттеуді жүргізген кезде емдеудің ұзақтығын зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың ингаляциялық глюкокортикостероидтарының әлеуетті жүйелік әсерлерін бағалау және салыстыру мақсатында тепе-тең жағдайға қол жеткізуді негіздеу және қамтамасыз ету керек. Зерттеу бронх демікпесімен ауыратын пациенттердің қатысуымен жүргізіледі. Барлық өлшеу бақыланатын және толық тестіленген жағдайда жүргізіледі. Бұл шартты өлшеу күндері орындау үшін пациенттер стационарда болуға тиіс.
108. Бронх демікпесімен ауыратын ересектерде немесе ересек пациенттердің өзге тобында (бұл жағдайда суррогат тобы болып табылатын) алынған қауіпсіздік туралы деректер балаларға экстраполяцияланбайды. Балалардағы жүйелік қауіпсіздікке бағалау жүргізу қажет болатын жағдайлар осы Нұсқаулықтың VIII бөлімінде сипатталған.

109. Системную безопасность следует подтвердить с помощью фармакодинамической эквивалентности с использованием 2 различных, но релевантных тестов или с помощью фармакокинетической эквивалентности, если это возможно и оправдано (раздел VIII настоящего Руководства).
110. Возможность использования фармакокинетических данных будет зависеть от особенностей лекарственного препарата и качества выполнения анализа концентраций действующего вещества в биологических жидкостях. Фармакокинетические данные следует использовать только при наличии достаточного объема публикуемой информации о системных эффектах референтного лекарственного препарата в отношении гипоталамо-гипофизарной надпочечниковой системы у детей. Если использование фармакокинетических данных всесторонне обосновано, их может быть достаточно для оценки эквивалентной системной безопасности лекарственного препарата для ингаляций у детей. Таким образом, системная безопасность у детей подтверждается путем выполнения как минимум одного из следующих условий:
а) проведение 2 фармакодинамических оценок безопасности – оценки системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов на гипоталамо-гипофизарную надпочечниковую систему и оценки влияния на рост (с использованием суррогатного маркера), или
б) проведение фармакокинетической оценки, если это возможно и поддается обоснованию.
111. В настоящее время под фармакодинамической оценкой системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов у детей понимается оценка влияния ингаляционных глюкокортикостероидов на гипоталамо-гипофизарную надпочечниковую систему и скорость роста костей голени (кнемометрия) в качестве суррогатного маркера для роста.
112. У детей могут быть проведены следующие исследования функции гипоталамо-гипофизарной надпочечниковой системы:
повторная оценка изменения концентрации кортизола в плазме крови в течение 12 часового периода по отношению к начальному уровню, измеряемая с помощью АUC (в качестве первичной переменной) и Cmax. Продолжительность лечения при таком исследовании следует обосновать, а также следует обеспечить достижение равновесного состояния, в целях проведения оценки и сравнения потенциальных системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов исследуемого и референтного лекарственных препаратов. Исследование проводится с участием детей больных бронхиальной астмой. Все измерения должны проводиться в условиях контролируемой обстановки. Для достижения этой цели дети должны находиться в стационаре в те дни, когда выполняются измерения;
концентрация свободного кортизола в суточной моче является переменной, которая может быть использована при оценке влияния ингаляционных глюкокортикостероидов на гипоталамо-гипофизарную надпочечниковую систему, однако этот тест является более подходящим для оценки пациентов с высокими уровнями кортизола в моче по сравнению с пациентами у которых наблюдаются низкие уровни. При сборе образцов мочи всегда встречаются затруднения, образцы мочи часто являются неполными, что приводит к сложности в интерпретации, и в дальнейшем результаты исследования могут иметь небольшую ценность. Поэтому такое исследование функции гипоталамо-гипофизарной надпочечниковой системы не считается оптимальным, но если оно проводится, моча должна быть собрана в условиях контролируемой обстановки. Для достижения этой цели дети должны находиться в стационаре в те дни, когда проводится сбор мочи.
Оценка гипоталамо-гипофизарной надпочечниковой системы путем проведения исследования спонтанной секреции кортизола может идентифицировать только детей, имеющих довольно серьезные отклонения со стороны гипоталамо-гипофизарной надпочечниковой системы, которые проявляются в нестрессовом состоянии. Чаще всего дети, получающие лечение ингаляционными глюкокортикостероидами, имеют нормальную концентрацию кортизола в нестрессовом состоянии и не могут отвечать соответствующим увеличением концентрации кортизола в сыворотке крови во время стресса (например, инфекции, травмы и т. д.). В процессе проведения исследования эти дети не могут быть заранее идентифицированы путем измерения кортизола в плазме крови и в моче, как описано выше. Поэтому важно, чтобы оценка системной безопасности лекарственного препарата для ингаляций у детей всегда включала 2 различных фармакодинамических исследования безопасности, описанных выше. Выбранные исследования должны быть обоснованы.

109. Жүйелік қауіпсіздікті, егер бұл мүмкін болса және өзін-өзі ақтаса, 2 түрлі, бірақ релевантты тестілерді пайдалана отырып, фармакодинамикалық эквиваленттілік көмегімен немесе фармакокинетикалық баламалықтың көмегімен растау керек..
110. Фармакокинетикалық деректерді пайдалану мүмкіндігі дәрілік препараттың ерекшеліктеріне және биологиялық сұйықтықтардағы әрекет етуші заттың концентрациясын талдауды орындау сапасына байланысты болады. Фармакокинетикалық деректерді балалардағы гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесіне қатысты референтті дәрілік препараттың жүйелік әсерлері туралы жарияланатын ақпараттың жеткілікті көлемі болғанда ғана пайдалану керек. Егер фармакокинетикалық деректерді пайдалану жан-жақты негізделген болса, олар балалардағы ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың баламалы жүйелік қауіпсіздігін бағалау үшін жеткілікті болуы мүмкін. Сөйтіп, балалардағы жүйелік қауіпсіздік мынадай талаптардың кем дегенде біреуін орындау:
а) қауіпсіздіктің 2 фармакодинамикалық бағалауын жүргізу – гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесіне ингаляциялық глюкокортикостероидтардың жүйелік әсерлерін бағалау және өсуге ықпал етуді бағалау (суррогаттық маркерді пайдалана отырып), немесе
б) егер бұл мүмкін болса және негіздеуге келсе, фармакокинетикалық бағалау жүргізу арқылы расталады.
111. Қазіргі таңда балалардағы ингаляциялық глюкокортикостероидтардың жүйелік әсерлерін фармакодинамикалық бағалау деп ингаляциялық глюкокортикостероидтардың гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безі жүйесіне әсерін және өсу үшін суррогат маркері ретінде жіліншік сүйектерінің өсу жылдамдығын (кнемометрия) бағалау түсініледі.
112. Балаларда гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безі жүйесінің функциясына мынадай зерттеулер:
АUС (бастапқы айнымалы ретінде) және Cmax көмегімен өлшенетін бастапқы деңгейге қатысты 12 сағаттық кезең ішінде қан плазмасындағы кортизол концентрациясының өзгеруіне қайта бағалау жүргізілуі мүмкін. Мұндай зерттеу кезінде емдеу ұзақтығын негіздеу керек, сондай-ақ зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың ингаляциялық глюкокортикостероидтарының әлеуетті жүйелік әсерлерін бағалау және салыстыру мақсатында тепе-тең жағдайға қол жеткізуді қамтамасыз ету керек. Зерттеу бронх демікпесімен ауыратын балалардың қатысуымен жүргізіледі. Барлық өлшемдер бақыланатын жағдайда жүргізілуге тиіс. Осы мақсатқа жету үшін балалар өлшеу жүргізілген күндері стационарда болуға тиіс;
тәуліктік зәрдегі бос кортизолдың концентрациясы ауыспалы болып табылады, ол ингаляциялық глюкокортикостероидтардың гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесіне әсерін бағалау кезінде пайдаланылуы мүмкін, алайда бұл тест зәрде кортизолдың төмен деңгейі байқалатын пациенттермен салыстырғанда оның жоғары деңгейі бар пациенттерді бағалау үшін анағұрлым қолайлы болып табылады. Зәр үлгілерін жинау кезінде әрдайым қиындықтар туындайды, зәр үлгілері көбінесе толық емес болады, бұл түсіндіруде қиындық тудырады және одан әрі зерттеу нәтижелерінің құндылығы аз болуы мүмкін. Сондықтан гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безі жүйесінің функцияларын бұлайша зерттеу оңтайлы болып саналмайды, бірақ егер ол жүргізілетін болса, зәр бақыланатын жағдайда жиналуға тиіс. Осы мақсатқа жету үшін балалар зәр жинау күндері стационарда болуға тиіс.
Кортизолдың стихиялық секрециясына зерттеу жүргізу арқылы гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесін бағалау тек стресссіз күйде көрінетін гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесінде мейлінше айтарлықтай ауытқулары бар балаларды бірдейлендіре алады. Көбінесе ингаляциялық глюкокортикостероидтармен емделетін балаларда стрессіз күйде кортизолдың қалыпты концентрациясы болады және стресс кезінде қан сарысуындағы кортизол концентрациясының тиісті артуымен жауап бере алмайды (мысалы, инфекциялар, жарақаттар және т.б.). Зерттеу жүргізу процесінде бұл балаларды жоғарыда сипатталғандай қан плазмасында және зәрде кортизолды өлшеу арқылы алдын ала бірдейлендіру мүмкін емес. Сондықтан балаларда ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың жүйелі қауіпсіздігін бағалау әрдайым жоғарыда сипатталған қауіпсіздікті 2 түрлі фармакодинамикалық зерттеудін қамтығаны маңызды. Таңдалған зерттеулер негізделуге тиіс.

113. Скорость роста не следует рассматривать как наиболее подходящий и единственный параметр оценки системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов. Рост ребенка может быть нормальным, но гипоталамо-гипофизарная надпочечниковая система может быть подавлена. При этом оценку роста следует рассматривать одновременно с оценкой воздействия на гипоталамо-гипофизарную надпочечниковую систему, при которой системная безопасность устанавливается путем выполнения исследований фармакодинамической эквивалентности с выполнением:
а) точного измерения линейного роста в течение 12 месяцев или больше (предпочтительный метод) и оценкой массы тела;
б) кнемометрии, которая не относится к показателям оценки линейного роста, но является чувствительным фармакодинамическим тестом для оценки системного действия глюкокортикостероидов, позволяющим установить его влияние на организм путем замедления скорости роста костей голени. Краткосрочные изменения, подтверждающие более низкую скорость роста костей голени в течение 4 – 8 недель, измеренную с помощью кнемометрии, плохо коррелируют с линейными измерениями роста и могут приводить к завышенной оценке любых потенциальных воздействий глюкокортикостероидов на рост человека. Тем не менее, кнемометрия является чувствительным и полезным методом используемым в качестве суррогатного маркера роста, если исследуемый лекарственный препарат сравнивают с хорошо известным референтным лекарственным препаратом с четко определенным профилем безопасности. Используемая таким образом кнемометрия может быть показателем эквивалентности. Кнемометрия является валидированным, точным, воспроизводимым, но продолжительным исследованием. Поэтому продолжительность кнемометрии менее 4 недель следует специально обосновывать.
114. Если фармакокинетические исследования с участием детей проводятся для оценки системной безопасности, концентрация действующего вещества должна быть измерена в плазме.
115. Любые методы оценки системных эффектов ингаляционных глюкокортикостероидов, применяемых у взрослых или детей должны быть описаны и обоснованы в программе исследований и в регистрационном досье лекарственного препарата для ингаляций.
116. В соответствии с пунктом 26 Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 78, разработчик (производитель) вправе обратиться в уполномоченные органы или экспертные организации государств-членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) за научной и предрегистрационной консультацией в соответствии с законодательством этих государств.

113. Өсу жылдамдығын ингаляциялық глюкокортикостероидтардың жүйелік әсерлерін бағалаудың ең қолайлы және жалғыз параметрі ретінде қарастыруға болмайды. Баланың өсуі қалыпты болуы мүмкін, бірақ гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесі жаншылық қалған болуы мүмкін. Бұл ретте өсуді бағалауды гипоталамустық-гипофизарлық бүйрекүсті безінің жүйесіне әсер етуді бағалаумен бір мезгілде қарастырған жөн, онда жүйелік қауіпсіздік мыналарды:
а) 12 немесе одан да көп ай бойы желілік өсуді дәл өлшеуді (таңдаулы әдіс) және дене салмағын бағалауды;
б) желілік өсуді бағалау көрсеткіштеріне жатпайтын, бірақ глюкокортикостероидтардың жүйелік әрекет етуін бағалау үшін сезімтал фармакодинамикалық тест болып табылатын, жіліншік сүйектерінің өсу жылдамдығын баяулату арқылы оның организмге әсерін анықтауға мүмкіндік беретін кнемометрияны орындай отырып, фармакодинамикалық баламалықты зерттеулерді орындау жолымен белгіленеді. Кнемометрияның көмегімен өлшенген 4-8 апта ішінде жіліншік сүйектері өсуінің неғұрлым төмен жылдамдығын растайтын қысқа мерзімді өзгерістер өсудің желілік өлшемдерімен нашар үндеседі және адамның өсуіне глюкокортикостероидтардың кез келген ықтимал әсерін асыра бағалауға әкелуі мүмкін. Дегенмен, егер зерттелетін дәрілік препаратты нақты айқындалған қауіпсіздік бейіні бар жақсы белгілі референтті дәрілік препаратпен салыстыратын болса, кнемометрия өсудің суррогат маркері ретінде пайдаланылатын сезімтал және пайдалы әдіс болып табылады. Осылайша пайдаланылатын кнемометрия баламалықтың көрсеткіші бола алады. Кнемометрия валидтелген, дәлденген, қайта жаңғыртылатын, бірақ ұзақ зерттеу болып табылады. Сондықтан кнемометрияның 4 аптадан аз ұзақтығын арнайы негіздеу керек.
114. Егер балалар қатысатын фармакокинетикалық зерттеулер жүйелік қауіпсіздікті бағалау үшін жүргізілетін болса, әрекет етуші заттың концентрациясы плазмада өлшенуге тиіс.
115. Ересектерде немесе балаларда қолданылатын ингаляциялық глюкокортикостероидтардың жүйелік әсерлерін бағалаудың кез келген әдістері ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың зерттеу бағдарламасында және тіркеу дерекнамасында сипатталуға және негізделуге тиіс.
116. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 шешімімен бекітілген Медициналық қолдану үшін дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларының 26-тармағына сәйкес әзірлеуші (өндіруші) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес ғылыми және тіркеу алдындағы консультация алу үшін осы мемлекеттердің уәкілетті органдарына немесе сараптама ұйымдарына жүгінуге құқылы.

4. Исследование терапевтической эквивалентности в зависимости от вида лекарственного препарата
Комбинированные лекарственные препараты
117. В отношении фиксированной комбинации известных лекарственных средств, где комбинация активных веществ не является новой и для которой существуют референтные комбинированные лекарственные препараты, терапевтическая эквивалентность должна быть доказана для каждого из активных веществ комбинированного лекарственного препарата, и, соответственно, дизайн исследования будет зависеть от конкретных активных веществ комбинации. Например, эффективность и безопасность комбинации ингаляционных глюкокортикостероидов и длительнодействующих b2-агонистов адренорецепторов могут быть исследованы в рамках проведения одного исследования, в котором предусмотрены критерии оценки, позволяющие оценить оба активных компонента комбинации в отдельности (необходимо определить совместные первичные критерии эффективности, по одному для каждого компонента комбинации). Дизайн исследования включает в себя 2 дозы каждого комбинированного лекарственного препарата (исследуемый и референтный комбинированный лекарственные препараты) в целях определения статистически значимой зависимости "доза – эффект".
118. Кроме установления терапевтической эквивалентности, в отношении комбинаций ингаляционных глюкокортикостероидов и длительнодействующих
2-агонистов адренорецепторов могут быть проведены отдельные исследования, оценивающие каждый отдельный действующий компонент. Эффективность компонента длительнодействующих b2-агонистов адренорецепторов может быть оценена после проведения ингаляции однократной дозы путем измерения бронходилатации на протяжении, по крайней мере, 80 % времени действия этого компонента, или при проведении бронхопровокационных исследований. Эффективность компонента ингаляционных глюкокортикостероидов оценивается при изучении многократных (повторных) ингаляций дозы на протяжении всего времени проведения исследования (в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства).
119. В отношении новых комбинированных лекарственных препаратов (препаратов с фиксированной комбинацией действующих веществ) при отсутствии одобренного референтного лекарственного препарата с фиксированной комбинацией действующих веществ в качестве группы сравнения, кроме группы с использованием комбинации монокомпонентных лекарственных препаратов, необходимо включение дополнительной группы, которая бы получала в качестве воздействия только 1 монокомпонентный лекарственный препарат, содержащий ингаляционные глюкокортикостероиды. Группа лечения, получающая только 1 ингаляционный глюкокортикостероид может получать ту же дозу глюкокортикостероида, что и группа получающая комбинированный лекарственный препарат, или в качестве альтернативного режима дозирования допускается использовать более высокие дозы ингаляционного глюкокортикостероида. Для регистрации таких лекарственных препаратов представляется полное регистрационное досье.

4. Дәрілік препараттың түріне қарай терапиялық баламалықты зерттеу
Комбинацияланған дәрілік препараттар
117. Белсенді заттардың комбинациясы жаңа болып табылмайтын және өздері үшін референтті комбинацияланған дәрілік препараттар бар белгілі дәрілік заттардың тіркелген комбинациясына қатысты терапиялық баламалық комбинацияланған дәрілік препараттың әрбір белсенді заты үшін дәлелденуге тиіс және тиісінше зерттеу дизайны комбинацияның нақты белсенді заттарына тәуелді болады. Мысалы, ингаляциялық глюкокортикостероидтар мен адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистері комбинациясының тиімділігі мен қауіпсіздігі бір зерттеу жүргізу шеңберінде зерттелуі мүмкін, онда комбинацияның екі белсенді компонентін жеке-жеке бағалауға мүмкіндік беретін бағалау критерийлері көзделген (комбинацияның әрбір компоненті үшін бір-бірден тиімділіктің бірлескен бастапқы критерийлерін айқындау қажет). Зерттеу дизайны "доза-әсер" статистикалық маңызды тәуелділігін айқындау мақсатында әрбір комбинацияланған дәрілік препараттың (зерттелетін және референтті комбинацияланған дәрілік препараттар) 2 дозасын қамтиды.
118. Ингаляциялық глюкокортикостероидтар мен адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистерінің комбинацияларына қатысты терапиялық баламалығын белгілеуден бөлек, әрбір жеке әрекет етуші компонентті бағалайтын жеке зерттеулер жүргізілуі мүмкін. Адренорецепторлардың ұзақ уақыт әрекет ететін b2-агонистері компонентінің тиімділігі осы компоненттің әрекет ету уақытының кемінде 80%-ы бойы бронх-дилатацияны өлшеу жолымен бір реттік дозада ингаляция жүргізгеннен кейін немесе бронх-арандатушылық зерттеулер жүргізген кезде бағалануы мүмкін. Ингаляциялық глюкокортикостероидтар компонентінің тиімділігі зерттеу жүргізудің бүкіл уақыты бойы (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес) дозаның көп реттік (қайталама) ингаляциясын зерделеу кезінде бағаланады.
119. Жаңа комбинацияланған дәрілік препараттарға (әрекет етуші заттардың тіркелген комбинациясы бар препараттарға) қатысты, монокомпонентті дәрілік препараттардың комбинациясын пайдаланатын топтан басқа, салыстыру тобы ретінде әрекет ететін заттардың тіркелген комбинациясы бар мақұлданған референтті дәрілік препарат болмаған кезде ингаляциялық глюкокортикостероидтары бар тек 1 монокомпонентті дәрілік препаратты ғана әсер ету ретінде алатын қосымша топты қосу қажет. Тек 1 ингаляциялық глюкокортикостероидті алатын емдеу тобы комбинацияланған дәрілік препаратты алатын топ сияқты глюкокортикостероидтың дозасын алуы мүмкін немесе баламалы дозалау режимі ретінде ингаляциялық глюкокортикостероидтың неғұрлым жоғары дозаларын пайдалануға жол беріледі. Мұндай дәрілік препараттарды тіркеу үшін толық тіркеу дерекнамасы ұсынылады.

120. Оценка безопасности комбинированных лекарственных препаратов и оценка безопасности отдельных действующих веществ проводится в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства.
121. Комбинированные лекарственные препараты для детей разрабатываются в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства, если не обосновано иное.
Наборы для ингаляций и специальные средства в ингаляционной терапии
122. Применение наборов для ингаляций допустимо в исключительных случаях с учетом необходимых обоснований. К таким случаям относятся:
а) улучшение оценки соотношения "польза – риск" при применении набора для ингаляций за счет суммирования и потенцирования терапевтического действия активных компонентов по сравнению с применением каждого из активных компонентов в отдельности;
б) увеличение комплаенса и приверженности пациентов к терапии по сравнению с той же самой терапией в виде отдельных активных веществ, вводимых с помощью отдельных устройств, при условии, что данная комбинация активных компонентов уже известна и рекомендована в составе комбинированной терапии. При этом доказательства клинической значимости (релевантности) такого увеличения комплаенса и приверженности пациентов к терапии должны быть получены в надлежащим образом спланированных исследованиях с участием целевой группы пациентов.
123. В соответствии с пунктом 26 Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, по вопросу формата подачи заявления на регистрацию лекарственного препарата для ингаляций в виде набора для ингаляций разработчик (производитель) вправе обратиться в уполномоченные органы или экспертные организации государств-членов за научной и предрегистрационной консультацией в соответствии с законодательством этих государств.
VI. Клинические исследования и изменение спецификаций
124. Спецификация лекарственного препарата для ингаляций составляется на основании фармацевтических данных серий такого препарата, использованных в клинических исследованиях. Любые изменения в указанных спецификациях (например, изменение дозы мелкодисперсных (тонкодисперсных) частиц) также должны быть подтверждены данными полученными на сериях лекарственного препарата, прошедших клинические исследования.
125. Расширение границ критериев приемлемости для показателей качества, включенных в спецификацию лекарственного препарата для ингаляций, не может выполняться после завершения клинических исследований лекарственного препарата для ингаляций без пересмотра результатов его клинического изучения.
VII. Лекарственные препараты для лечения хронической обструктивной болезни легких

120. Комбинацияланған дәрілік препараттардың қауіпсіздігін бағалау және жекелеген әрекет етуші заттардың қауіпсіздігін бағалау осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес жүргізіледі..
121. Балаларға арналған комбинацияланған дәрілік препараттар, егер өзгеше негізделмесе, осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес әзірленеді.
Ингаляцияларға арналған жиынтықтар және ингаляциялық терапиядағы арнайы құралдар
122. Ингаляцияларға арналған жиынтықтарды қолдануға қажетті негіздемелерді ескере отырып, айрықша жағдайларда жол беріледі. Мұндай жағдайларға мыналар жатады:
а) белсенді компоненттердің әрқайсысын жеке қолданумен салыстырғанда белсенді компоненттердің терапиялық әрекет етуін қосу және потенциалдау есебінен ингаляцияларға арналған жиынтықты қолдану кезінде "пайда – тәуекел" арақатынасын бағалауды жақсарту;
б) белсенді компоненттердің осы комбинациясы бұрыннан белгілі болған және комбинацияланған терапияның құрамында ұсынылған жағдайда, жекелеген құрылғылардың көмегімен енгізілетін жекелеген белсенді заттар түріндегі сол терапиямен салыстырғанда комплаенстің және пациенттердің терапияға бейілділігінің ұлғаюы. Бұл ретте комплаенстің мұндай ұлғаюының клиникалық маңыздылығының (релеванттылығының) және пациенттердің терапияға бейілділігінің дәлелдемелері пациенттердің нысаналы тобының қатысуымен тиісті түрде жоспарланған зерттеулерде алынуға тиіс.
123. Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларының 26-тармағына сәйкес ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты ингаляцияларға арналған жиынтық түрінде тіркеуге өтініш беру форматы мәселесі бойынша әзірлеуші (өндіруші) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ғылыми және тіркеу алдындағы консультация алу үшін осы мемлекеттердің уәкілетті органдарына немесе сараптама ұйымдарына жүгінуге құқылы.
VI. Клиникалық зерттеулер және өзіндік ерекшеліктердің өзгеруі
124. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың өзіндік ерекшелігі клиникалық зерттеулерде пайдаланылған осындай препарат серияларының фармацевтикалық деректері негізінде жасалады. Көрсетілген өзіндік ерекшеліктердегі кез келген өзгерістер (мысалы, ұсақ дисперсті (жұқа дисперсті) бөлшектер дозасының өзгеруі) де клиникалық зерттеулерден өткен дәрілік препараттың серияларында алынған деректермен расталуға тиіс.
125. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың өзіндік ерекшелігіне енгізілген сапа көрсеткіштері үшін қолайлылық критерийлерінің шекарасын кеңейту ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың клиникалық зерттеулері аяқталғаннан кейін оны клиникалық зерделеу нәтижелерін қайта қарамай орындалмайды.
VII. Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеуге арналған дәрілік препараттар

126. Клинические исследования лекарственных препаратов для лечения хронической обструктивной болезни легких следует проводить в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства. При этом не допускается использование в качестве целей исследования показателей, установленных для группы пациентов больных бронхиальной астмой. В качестве целей исследования должны быть установлены показатели, используемые при клиническом изучении лекарственных препаратов для постоянной (поддерживающей) терапии пациентов с хронической обструктивной болезнью легких (ХОБЛ).
VIII. Особенности проведения исследований лекарственных препаратов для ингаляций с участием детей и подростков
127. Для разработки лекарственных препаратов для ингаляций для применения у детей и подростков, при подтверждении терапевтической эквивалентности 2 лекарственных препаратов для ингаляций, следует провести фармакокинетические и фармакодинамические и (или) клинические исследования. Такие исследования проводятся для всего возрастного диапазона детского возраста, при этом следует, исходя из информации о предполагаемом применении лекарственного препарата для ингаляций, предусмотреть их проведение отдельно для каждой возрастной подгруппы (менее 2 лет, от 2 до 5 лет, от 6 до 12 лет).
128 Клинические исследования могут проводиться с участием подростков, при этом следует обосновать, для каких возрастных групп подростков исследование будет проводиться, а для каких нет.
129. Данные, полученные в ходе проведения исследований с участием взрослой популяции, следует учитывать при разработке лекарственного препарата для детей. Существуют различия между взрослыми и детьми и, особенно, детьми младшего возраста (а также между детьми больными бронхиальной астмой и детьми с нормальной функцией дыхательных путей), которые могут повлиять на результаты оценки эффективности и безопасности применения лекарственного препарата у детей. Поэтому экстраполяция результатов исследований у взрослых на детей может быть небезопасна и неоправдана для следующих видов исследований:
а) исследование, проводимое с участием взрослых;
б) исследование, проводимое с участием взрослых в сочетании с данными in vitro;
в) исследование, проводимое с участием суррогатной группы взрослых пациентов;
г) исследование, проводимое с участием здоровых детей.
Лекарственные препараты могут быть эквивалентными у взрослых, но могут быть неэквивалентны у детей.
130. Дыхательные пути детей младшего возраста отличаются от дыхательных путей взрослых. Также количество дозы вдыхаемого лекарственного препарата для ингаляций, достигающего нижних дыхательных путей, у детей будет отличаться от доставленного количества лекарственного препарата для ингаляций у взрослых. Ребенок имеет иной профиль дыхания, дыхательные объемы отличающиеся от дыхательных объемов взрослых, геометрию дыхательных путей и т. д. Сопротивление дыхательных путей и инспираторный (на вдохе) поток различаются у детей старшего и младшего возраста.

126. Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруын емдеуге арналған дәрілік препараттарды клиникалық зерттеуді осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес жүргізу керек. Бұл ретте зерттеу мақсаты ретінде бронх демікпесімен ауыратын пациенттер тобы үшін белгіленген көрсеткіштерді пайдалануға жол берілмейді. Зерттеудің мақсаты ретінде өкпенің созылмалы обструкциялық ауруы (ӨСОА) бар пациенттердің тұрақты (демеуші) терапиясына арналған дәрілік препараттарды клиникалық зерделеу кезінде пайдаланылатын көрсеткіштер белгіленуге тиіс.
VIII. Балалар мен жасөспірімдердің қатысуымен ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарға зерттеу жүргізу ерекшеліктері
127. Балалар мен жасөспірімдерде қолдануға арналған ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды әзірлеу үшін 2 ингаляцияға арналған дәрілік препараттың терапиялық баламалығын растау кезінде фармакокинетикалық және фармакодинамикалық және (немесе) клиникалық зерттеулер жүргізу керек. Мұндай зерттеулер балалар жасындағы барлық жас диапазоны үшін жүргізіледі, бұл ретте ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты болжамды қолдану туралы ақпаратқа сүйене отырып, оларды әрбір кіші жас тобы үшін (2 жастан кем, 2 жастан 5 жасқа дейін, 6 жастан 12 жасқа дейін) бөлек жүргізуді көздеу керек.
128. Клиникалық зерттеулер жасөспірімдердің қатысуымен жүргізілуі мүмкін, бұл ретте жасөспірімдердің қандай жас топтары үшін зерттеу жүргізілетінін және қайсысы үшін жүргізілмейтінін негіздеу керек.
129. Ересек популяцияның қатысуымен зерттеулер жүргізу барысында алынған деректерді балаларға арналған дәрілік препаратты әзірлеу кезінде ескеру керек. Ересектер мен балалар, әсіресе жасы кіші балалар (сондай-ақ бронх демікпесімен ауыратын балалар мен тыныс алу жолдарының қалыпты функциясы бар балалар) арасында айырмашылықтар бар, олар балаларда дәрілік препаратты қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау нәтижелеріне әсер етуі мүмкін. Сондықтан ересектердегі зерттеу нәтижелерін балаларға экстраполяциялау зерттеудің мына түрлері:
а) ересектердің қатысуымен жүргізілетін зерттеу;
б) in vitro деректерімен ұштастырып ересектердің қатысуымен жүргізілетін зерттеу;
в) ересек пациенттердің суррогат тобының қатысуымен жүргізілетін зерттеу;
г) дені сау балалардың қатысуымен жүргізілетін зерттеу үшін қауіпті болуы және өзін-өзі ақтамауы мүмкін.
Дәрілік препараттар ересектерде баламалы болса да, балаларда баламалы болмауы мүмкін.
130. Жас балалардың тыныс алу жолдары ересектердің тыныс алу жолдарынан ерекшеленеді. Сонымен қатар балаларда төменгі тыныс алу жолдарына жететін ингаляцияларға арналған дәрілік препарат дозасының мөлшері ересектерде ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың жеткізілген мөлшерінен ерекшеленеді. Баланың тыныс алу бейіні өзгеше, оның тыныс алу көлемі ересектердің тыныс алу көлемінен, тыныс алу геометриясынан және т.б. ерекшеленеді. Үлкен және кіші жастағы балаларда тыныс алу жолдарының қарсылығы және инспираторлық (дем жұтуда) ағым әртүрлі болады.

131. Характеристики устройства доставки, которым комплектуется лекарственный препарат для ингаляций, могут не позволять правильно его применить у детей. Это может привести к изменению соотношения "польза – риск" для лекарственного препарата у ребенка по сравнению с тем, которое наблюдалось у взрослых в связи с тем, что:
а) использование не активируемых дыханием дозирующих ингаляторов под давлением ребенком младшего возраста не позволяет добиться такого же эффекта, что при использовании взрослыми, поскольку дети младшего возраста не способны обеспечить необходимый уровень координации вдоха лекарственного препарата и запуска устройства, что в результате может привести к потере терапевтического эффекта;
б) использование спейсера с не активируемым дыханием дозирующим ингалятором под давлением может увеличить количество поступающей в легкие вдыхаемой дозы лекарственного препарата до 200 %, в зависимости от характеристик спейсера, возраста детей и техники ингаляции. При сравнении 2 лекарственных препаратов для ингаляций, применяемых с не активируемым дыханием дозирующим ингалятором под давлением, эквивалентность может быть подтверждена при условии их применения без спейсера, но не будет подтверждена при применении их со спейсером;
в) благодаря внутреннему сопротивлению ингалятора сухого порошка такой ингалятор труднее использовать у детей, чем у взрослых. Поэтому при сравнении 2 ингаляторов сухого порошка, которые могут быть эквивалентны у взрослых, такая эквивалентность может быть не подтверждена у детей, для которых характерна более низкая пиковая скорость вдоха (пиковый инспираторный поток).
132. Риски и нежелательные реакции применения ингаляционных глюкокортикостероидов отличаются в разных возрастных группах. Дети и молодые люди по сравнению с пожилыми людьми более восприимчивы к системным нежелательным явлениям, в том числе, угрожающим жизни. Поэтому если подтверждена эквивалентность сравниваемых лекарственных препаратов в отношении системной безопасности у взрослых, это не может являться доказательством эквивалентной безопасности лекарственных препаратов у детей.
С другой стороны, местные нежелательные явления гораздо реже встречаются у детей, чем у взрослых. Таким образом, различия, существующие между исследуемым и референтным лекарственными препаратами для ингаляций, могут быть клинически незначимы у взрослых, но клинически значимы у детей.

131. Ингаляцияларға арналған дәрілік препарат жасақталатын жеткізу құрылғысының сипаттамалары оны балаларда дұрыс қолдануға мүмкіндік бермеуі мүмкін. Бұл:
а) кіші жастағы баланың тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторларды пайдалануы оларды ересектер пайдаланған кездегідей әсерге қол жеткізуге мүмкіндік бермейтініне, өйткені кіші жастағы балалар дәрілік препаратты жұту мен құрылғыны іске қосуды үйлестірудің қажетті деңгейін қамтамасыз ете алмайтынына, бұл нәтижесінде терапиялық әсердің жоғалуына әкеп соғуы мүмкін екеніне;
б) спейсерді тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингаляторлы спейсерді пайдалану спейсердің сипаттамаларына, балалардың жасына және ингаляцияның техникасына қарай дәрілік препараттың өкпеге түсетін жұтылатын дозасын 200%-ға дейін арттыруы мүмкін екеніне байланысты ересектерде байқалатынмен салыстырғанда балада дәрілік препарат үшін "пайда – қауіп" арақатынасының өзгеруіне алып келуі мүмкін. Тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятормен бірге қолданылатын ингаляцияларға арналған 2 дәрілік препаратты салыстыру кезінде баламалық оларды спейсерсіз қолданған жағдайда расталуы, бірақ оларды спейсермен қолданған кезде расталмауы мүмкін;
в) құрғақ ұнтақ ингаляторының ішкі қарсылығының арқасында мұндай ингаляторды ересектерге қарағанда балаларда пайдаланудың қиынырақ болуына байланысты ересектерде байқалатынмен салыстырғанда балада дәрілік препарат үшін "пайда – қауіп" арақатынасының өзгеруіне алып келуі мүмкін. Сондықтан ересектерде баламалы болуы мүмкін құрғақ ұнтақтың 2 ингаляторын салыстырған кезде, балаларда мұндай баламалық расталмауы мүмкін, оларға дем жұтудың анағұрлым төмен жоғары жылдамдығы (ең жоғары инспекторлық ағын) тән.
132. Әртүрлі жас топтарында ингаляциялық глюкокортикостероидтарды қолданудың тәуекелдері мен жағымсыз реакциялары ерекшеленеді. Балалар мен жастар егде жастағы адамдармен салыстырғанда жүйелі жағымсыз құбылыстарға, оның ішінде өмірге қауіп төндіретін құбылыстарға көбірек бейім болады. Сондықтан, егер ересектерде жүйелік қауіпсіздікке қатысты салыстырылатын дәрілік препараттардың баламалығын расталса, бұл балаларда дәрілік препараттардың баламалы қауіпсіздігінің дәлелі бола алмайды.
Екінші жағынан, жергілікті жағымсыз құбылыстар ересектерге қарағанда балаларда жиі кездеседі. Осылайша, ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар арасындағы айырмашылықтар ересектерде клиникалық тұрғыдан елеусіз болса да, балаларда клиникалық тұрғыдан маңызды болуы мүмкін.

133. Если новый лекарственный препарат для ингаляций предназначен для применения у детей, следует подтвердить его эквивалентную эффективность и безопасность. Следует определить диапазон доз применения у детей. Новый лекарственный препарат (с определенным соответствующим спейсером и без определенного соответствующего спейсера, если активное вещество доставляется через не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением) должен позволять достигнуть такой же величины нижней границы диапазона доз, разрешенного для использования у детей как и референтный лекарственный препарат для ингаляций. Иногда это условие будет требовать разработки новой более низкой дозировки лекарственного препарата. Если референтный лекарственный препарат для ингаляций не разрешен для применения у детей, возможно проведение полной клинической разработки нового лекарственного препарата, предназначенного для детей, которая включает в себя определение диапазона доз, интервала между приемами лекарственного препарата, минимально эффективной дозы и максимальной общей суточной дозы лекарственного препарата для ингаляций. В дополнение к подтверждению эквивалентной эффективности следует подтвердить, что профиль безопасности является неизменным или улучшается по сравнению с референтным лекарственным препаратом, особенно в отношении системной безопасности для максимальных значений диапазона разрешенных к применению доз.
134. Если показания для применения лекарственного препарата включают в себя его применение у детей, следует руководствоваться следующим алгоритмом клинической разработки лекарственного препарата:
а) клинические исследования с участием детей не проводятся, если в процессе исследования эквивалентности in vitro подтверждены все критерии эквивалентности в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства и выполнено одно из следующих условий:
устройство для ингаляции исследуемого лекарственного препарата, планируемого к применению у детей, идентично устройству для ингаляции референтного лекарственного препарата;
дозирующее устройство исследуемого лекарственного препарата представляет собой не активируемый дыханием дозирующий ингалятор под давлением со спейсером, идентичный устройству референтного лекарственного препарата, который применяется в педиатрической популяции, или дозирующее устройство исследуемого лекарственного препарата снабжено спейсером, аналогичность которого подтверждена в соответствии с подразделом 1 раздела III настоящего Руководства;
б) следует обосновать отказ от проведения клинических исследований с участием детей, если в процессе проведения исследования эквивалентности in vitro подтверждены все критерии эквивалентности в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства и выполнены следующие условия:
ингаляционное устройство исследуемого лекарственного препарата не идентично ингаляционному устройству референтного лекарственного препарата, применяющегося в педиатрической популяции;
ингаляционное устройство исследуемого лекарственного препарата разрешено к применению в педиатрической популяции с лекарственным препаратом, содержащим иное активное вещество.

133. Егер жаңа ингаляцияларға арналған дәрілік препарат бабаларда қолдануға арналған болса, оның баламалы тиімділігі мен қауіпсіздігін растау керек. Балаларда қолданылатын дозалардың диапазонын айқындау керек. Жаңа дәрілік препарат (егер белсенді зат ыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор арқылы жеткізілетін болса, белгілі бір тиісті спейсері бар және белгілі бір тиісті спейсері жоқ) балаларда ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препарат сияқты пайдалануға рұқсат етілген дозалар диапазонының төменгі шегінің осындай шамасына қол жеткізуге мүмкіндік беруге тиіс. Кейде бұл шарт дәрілік препараттың жаңа анағұрлым төмен дозалануын әзірлеуді талап етеді. Егер ингаляцияларға арналған референтті дәрілік препаратты балаларға қолдануға рұқсат етілмесе, балаларға арналған, дозалар диапазонын, дәрілік препаратты қабылдау арасындағы аралықты, ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың ең төменгі тиімді дозасын және ең жоғары жалпы тәуліктік дозасын айқындауды қамтитын жаңа дәрілік препараттың толық клиникалық әзірлемесі жүргізілуі мүмкін. Баламалы тиімділікті растауға қосымша қауіпсіздік бейіні өзгермейтінін немесе референтті дәрілік препаратпен салыстырғанда, әсіресе қолдануға рұқсат етілген дозалар диапазонының ең жоғары мәндері үшін жүйелік қауіпсіздікке қатысты жақсаратынын растау керек.
134. Егер дәрілік препаратты қолдануға арналған көрсетілімдер оны балаларда қолдануды қамтитын болса, дәрілік препаратты клиникалық әзірлеудің мына алгоритмін басшылыққа алған жөн:
а) егер баламалықты in vitro зерттеу процесінде осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес баламалықтың барлық критерийлері расталса және мына шарттардың бірі орындалған болса:
балаларда қолдануға жоспарланған, зерттелетін дәрілік препараттың ингаляцияға арналған құрылғысы референтті дәрілік препараттың ингаляцияға арналған құрылғысына сәйкес болса;
зерттелетін дәрілік препараттың дозалау құрылғысы педиатриялық популяцияда қолданылатын референтті дәрілік препараттың құрылғысына сәйкес спейсерлі тыныс алу арқылы белсенді күйге келтірілмейтін қысыммен жұмыс істейтін дозалағыш ингалятор болып табылса немесе зерттелетін дәрілік препараттың дозалау құрылғысы өзінің ұқсастығы осы Нұсқаулықтың III бөлімінің 1-кіші бөліміне сәйкес расталған спейсермен жабдықталған болса, балалардың қатысуымен клиникалық зерттеулер жүргізілмейді;
б) егер баламалыққа in vitro зерттеу жүргізу процесінде осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес баламалықтың барлық критерийлері расталса және мынадай шарттар орындалған болса:
зерттелетін дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысы педиатриялық популяцияда қолданылатын референтті дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысына сәйкес болмаса;
зерттелетін дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысы педиатриялық популяцияда құрамында өзге белсенді зат бар дәрілік препаратпен бірге қолдануға рұқсат етілген болса, балалардың қатысуымен клиникалық зерттеулер жүргізуден бас тартуды негіздеу керек.

Для обоснования отказа от проведения клинических исследований с участием детей следует представить сравнительные данные исследования эквивалентности in vitro исследуемого и референтного лекарственных препаратов для ингаляций, в которых установлено сопоставимое распределение частиц по размерам с учетом скорости воздушного потока и клинически приемлемый для детей диапазон перепада давления и объема воздуха (в соответствии с подразделом 4 раздела IV и подразделом 2 раздела V настоящего Руководства). При этом если существуют различия в скоростях воздушного потока между исследуемым и референтным лекарственными препаратами для ингаляций, путем проведения соответствующих исследований следует подтвердить терапевтическую эквивалентность этих лекарственных препаратов для ингаляций у детей (в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства);
в) в детской популяции следует провести клинические исследования оценки способности детей выполнять минимальный дыхательный маневр (создавать необходимую пиковую скорость вдоха для активации ингаляционного устройства), если в процессе исследования эквивалентности in vitro подтверждены все критерии эквивалентности в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства и выполнены следующие условия:
ингаляционное устройство исследуемого лекарственного препарата не идентично ингаляционному устройству референтного лекарственного препарата, применяемого в педиатрической популяции;
ингаляционное устройство исследуемого лекарственного препарата применяется у взрослых, но не разрешено для применения в педиатрической популяции (устройство ранее никогда не применялось у детей).
Результаты клинических исследований способности детей выполнять минимальный дыхательный маневр (создавать минимальную пиковую скорость выдоха (в соответствии с разделом III настоящего Руководства) должны сопровождаться представлением результатов сравнительных данных исследования in vitro между исследуемым и референтным лекарственными препаратами для ингаляций, в которых установлено сопоставимое распределение частиц по размерам с учетом скорости воздушного потока и клинически приемлемый для детей диапазон перепада давления и объема воздуха. При этом если существуют различия по скорости воздушного потока между исследуемым и референтным лекарственными препаратами для ингаляций, путем проведения соответствующих исследований следует подтвердить терапевтическую эквивалентность этих лекарственных препаратов у детей, в соответствии с подразделом 2 раздела V настоящего Руководства.

Балалардың қатысуымен клиникалық зерттеулер жүргізуден бас тартуды негіздеу үшін ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың баламалығына in vitro зерттеудің салыстырмалы деректерін ұсыну қажет (осы Нұсқаулықтың IV бөлімінің 4-кіші бөліміне және V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес), оларда ауа ағынының жылдамдығы ескеріле отырып, бөлшектердің мөлшерлер бойынша салыстырмалы таралуы және балалар үшін клиникалық қолайлы ауа қысымы мен көлемінің ауытқу диапазоны белгіленеді. Бұл ретте, егер ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар арасында ауа ағынының жылдамдығында айырмашылықтар бар болса, тиісті зерттеулер жүргізу жолымен осы ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың балалардағы терапиялық баламалығын растау керек (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес);
в) егер баламалықты in vitro зерттеу процесінде осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес баламалықтың барлық критерийлері расталса және мына шарттар орындалатын болса:
зерттелетін дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысы педиатриялық популяцияда қолданылатын референтті дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысына сәйкес болмаса;
зерттелетін дәрілік препараттың ингаляциялық құрылғысы ересектерде қолданылса да, педиатриялық популяцияда қолдануға рұқсат етілмеген болса (құрылғы бұрын балаларда ешқашан қолданылмаған болса), балалар популяциясында балалардың ең аз тыныс алу маневрін орындау қабілетін бағалауға клиникалық зерттеулер жүргізу (ингаляциялық құрылғыны белсенді күйге келтіру үшін қажетті ең жоғары дем жұту жылдамдығын жасау) керек.
Балалардың ең аз тыныс алу маневрін орындау (ең жоғары дем жұту жылдамдығын жасау) қабілетін клиникалық зерттеулердің нәтижелері (осы Нұсқаулықтың III бөліміне сәйкес) ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар арасындағы in vitro зерттеуінің салыстырмалы деректерінің нәтижелерін ұсынумен қатар жүруге тиіс, онда ауа ағынының жылдамдығы ескеріле отырып, бөлшектердің мөлшері бойынша салыстырмалы таралуы және балалар үшін клиникалық қолайлы қысым мен ауа көлемінің ауытқу диапазоны белгіленеді. Бұл ретте, егер ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттар арасында ауа ағынының жылдамдығы бойынша айырмашылықтар бар болса, осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 2-кіші бөліміне сәйкес тиісті зерттеулер жүргізу жолымен балаларда осы дәрілік препараттардың терапиялықк баламалығын растау керек.

135. Если для обоснования отказа от проведения клинических исследований не применимо ни одно из описанных в пункте 134 настоящего Руководства условий, следует провести клиническую разработку лекарственного препарата с участием детей, включающую в себя подтверждение терапевтической эквивалентности в отношении эффективности и безопасности лекарственного препарата для ингаляций, применяемого у детей. Эквивалентная эффективность подтверждается путем проведения соответствующих фармакодинамических и (или) клинических исследований эффективности лекарственного препарата для ингаляций (или исследования бронходилатации, которые оценивают улучшение дыхательной функции, или бронхопротективные исследования (в соответствии с подразделом 1 раздела V настоящего Руководства). Следует провести оценку клинически значимых и соответствующих возрасту переменных эквивалентной эффективности (первичных и вторичных – по мере необходимости). Доказательная база в отношении лучших (предпочтительных) методов оценки бронходилатации и бронхопротекции у детей ограничена, поэтому их выбор должен основываться на научных данных и результатах оценки экспертами в данной области педиатрии. Выбранные для оценки бронходилатации и бронхопротекции у детей параметры, характеризующие эффективность лекарственного препарата для ингаляций следует обосновать.
136. Следует доказать эквивалентную безопасность лекарственного препарата для ингаляций. Системную безопасность следует подтвердить результатами изучения фармакокинетической эквивалентности, если это возможно и оправдано, или фармакодинамической эквивалентности. Возможность использования фармакокинетических данных будет зависеть от особенностей лекарственного препарата для ингаляций и качества анализа концентрации действующего вещества лекарственного препарата для ингаляций в биологических жидкостях. Если использование фармакокинетических данных обосновано, эти данные могут быть достаточными для подтверждения эквивалентной системной безопасности исследуемого лекарственного препарата для ингаляций у детей. Для фармакодинамической оценки лекарственного препарата для ингаляций следует провести оценку ингаляции максимальной рекомендуемой общей суточной дозы и оценку режима применения более низких доз лекарственного препарата в течение соответствующего периода времени.
137. Следует представить данные, подтверждающие, что исследование обладает достаточной чувствительностью и позволяет установить, что исследуемый и референтный лекарственные препараты для ингаляций терапевтически эквивалентны.

135. Егер клиникалық зерттеулер жүргізуден бас тартуды негіздеу үшін осы Нұсқаулықтың 134-тармағында сипатталған шарттардың бірде-біреуі қолдануға келмейтін болса, балаларда қолданылатын ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігіне қатысты терапиялық баламалығын растауды қамтитын балалардың қатысуымен дәрілік препаратты клиникалық әзірлеуді жүргізген жөн. Баламалы тиімділік ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың тиімділігіне тиісті фармакодинамикалық және (немесе) клиникалық зерттеулер (немесе тыныс алу функциясының жақсаруын бағалайтын бронх-дилатацияны зерттеу немесе бронх-протективті зерттеулер (осы Нұсқаулықтың V бөлімінің 1-кіші бөліміне сәйкес) жүргізу жолымен расталады. Клиникалық маңызы бар және жасына сәйкес келетін баламалы тиімділік айнымалыларына (бастапқы және қайталама – қажеттілігіне қарай) бағалау жүргізу керек. Балалардағы бронх-дилатацияны және бронх-протекцияны бағалаудың ең үздік (таңдаулы) әдістеріне қатысты дәлелдемелік база шектеулі, сондықтан оларды таңдау педиатрияның осы саласындағы сарапшылардың ғылыми деректері мен бағалау нәтижелеріне негізделуге тиіс. Балалардағы бронх-дилатацияны және бронх-протекцияны бағалау үшін таңдалған, ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың тиімділігін сипаттайтын параметрлерді негіздеу керек.
136. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың баламалы қауіпсіздігін дәлелдеу керек. Жүйелік қауіпсіздікті, егер бұл мүмкін болса және өзін-өзі ақтаса, фармакокинетикалық баламалықты немесе фармакодинамикалық баламалықты зерделеу нәтижелерімен растау керек. Фармакокинетикалық деректерді пайдалану мүмкіндігі ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың ерекшеліктеріне және биологиялық сұйықтықтарда ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші затының концентрациясын талдау сапасына байланысты болады. Егер фармакокинетикалық деректерді пайдалану негізделсе, бұл деректер ингаляцияларға арналған зерттелетін дәрілік препараттың балаларда баламалы жүйелік қауіпсіздігін растау үшін жеткілікті болуы мүмкін. Ингаляцияларға арналған дәрілік препаратты фармакодинамикалық бағалау үшін ұсынылған ең үлкен жалпы тәуліктік дозаның ингаляциясын бағалауды және тиісті уақыт кезеңі ішінде дәрілік препараттың неғұрлым төмен дозаларын қолдану режимін бағалауды жүргізу керек.
137. Зерттеудің жеткілікті сезімталдыққа ие екенін және ингаляцияларға арналған зерттелетін және референтті дәрілік препараттардың терапиялық баламалы екенін анықтауға мүмкіндік беретінін растайтын деректерді ұсыну керек.

138. Если разные возрастные группы детей включены в одно клиническое исследование, следует выполнить стратификацию по возрастным группам.
139. В отношении фармацевтической разработки лекарственных препаратов для ингаляций для лечения бронхиальной астмы у детей в целях подтверждения их терапевтической эквивалентности следует руководствоваться положениями подразделов 1 и 2 раздела V настоящего Руководства. При этом если терапевтическая эквивалентность подтверждается путем проведения анализа клинической конечной точки эффективности, границы эквивалентности должны быть специально обоснованы, а не экстраполированы из исследований с участием взрослых. При обосновании выбранных границ эквивалентности следует учитывать возраст исследуемых и тяжесть их бронхиальной астмы.
Особенности проведения клинических исследований с участием подростков
140.      Для популяции подростков в возрасте от 12 до 17 лет, возможно подтверждение терапевтической эквивалентности на основе данных, полученных в исследованиях с участием взрослых, если конкретные исследования были проведены с участием детей младше 12 лет. Если проведение отдельного исследования не представляется возможным, в исследование, проводимое с участием взрослых, следует включить достаточное количество подростков, чтобы был изучен весь предполагаемый возрастной диапазон (от 12 лет и старше). Стратификация в возрастных группах от 12 до 17 лет и от 18 лет и старше не является обязательной. Однако полученные данные по эффективности и безопасности в 2 возрастных группах должны быть задокументированы и проанализированы отдельно, если это возможно. Если исследования с участием детей (младше 12 лет) не проводились, могут потребоваться клинические данные, полученные в ходе проведения отдельного исследования с участием подростков.
VIII. Клинические исследования лекарственных препаратов для ингаляций в целях подтверждения безопасности новых вспомогательных веществ
141. Поскольку профиль безопасности используемых в настоящее время известных вспомогательных веществ хорошо охарактеризован, в том числе в составе лекарственных препаратов для ингаляций, дополнительные исследования безопасности для таких лекарственных препаратов не проводятся. При использовании в составе лекарственных препаратов для ингаляций новых вспомогательных веществ, безопасность которых при ингаляционном введении у человека не была исследована ранее, возможно возникновение потенциальных проблем, связанных с безопасностью таких вспомогательных веществ, их возможными взаимодействиями с действующими веществами лекарственного препарата для ингаляций, которые могут усиливать его токсичность. Изменение вспомогательных веществ может привести к изменениям в структуре распределения действующего вещества в легких, что может повлиять на всасывание и системную безопасность. В этой связи следует провести полное токсикологическое исследование с участием животных для каждого нового вспомогательного вещества в составе лекарственного препарата, но такое исследование не исключает в дальнейшем необходимости проведения исследований клинической безопасности с участием человека.

138. Егер балалардың әртүрлі жас топтары бір клиникалық зерттеуге енгізілген болса, жас топтары бойынша стратификацияны орындау керек.
139. Балалардағы бронх демікпесін емдеуге үшін ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды фармацевтикалық әзірлеуге қатысты олардың терапиялық баламалығын растау мақсатында осы Нұсқаулықтың V бөлімі 1 және 2-кіші бөлімдерінің ережелерін Нұсқаулыққа алған жөн. Бұл ретте, егер терапиялық баламалық тиімділіктің түпкілікті клиникалық нүктесіне талдау жүргізу жолымен расталатын болса, баламалылық шегі ересектердің қатысуымен жүргізілген зерттеулерден экстраполяцияланбай, арнайы негізделуге тиіс. Таңдалған баламалық шекараларын негіздеу кезінде зерттелгендердің жасын және олардың бронх демікпесінің ауырлығын ескеру керек.
Жасөспірімдердің қатысуымен клиникалық зерттеулер жүргізу ерекшеліктері
140. Егер нақты зерттеулер 12 жасқа дейінгі балалардың қатысуымен жүргізілген болса, 12 жастан 17 жасқа дейінгі жасөспірімдердің популяциясы үшін ересектердің қатысуымен жүргізілген зерттеулерде алынған мәліметтердің негізінде терапиялық баламалықты растауға болады. Егер жеке зерттеу жүргізу мүмкін болмаса, ересектердің қатысуымен жүргізілетін зерттеуге барлық болжамды жас диапазоны (12 жастан жоғары) зерттелуі үшін жасөспірімдердің жеткілікті санын қосу керек. 12 жастан 17 жасқа дейінгі және 18 жастан үлкен жас топтарында стратификация міндетті болып табылмайды. Алайда, 2 жас тобындағы тиімділік пен қауіпсіздік туралы алынған деректер, егер бұл мүмкін болса, жеке құжатталуға және талдануға тиіс. Егер балалардың (12 жастан кіші) қатысуымен зерттеулер жүргізілген болса, жасөспірімдердің қатысуымен жеке зерттеу жүргізу барысында алынған клиникалық деректер талап етілуі мүмкін.
VIII. Жаңа қосалқы заттардың қауіпсіздігін растау мақсатында ингаляцияларға арналған дәрілік препараттарды клиникалық зерттеу
141. Қазіргі таңда пайдаланылып жүрген, оның ішінде ингаляцияға арналған дәрілік препараттар құрамындағы белгілі қосалқы заттардың қауіпсіздік бейіні жақсы сипатталғандықтан, мұндай дәрілік препараттар үшін қауіпсіздікті қосымша зерттеулер жүргізілмейді. Ингаляцияларға арналған дәрілік препараттардың құрамында адамға ингаляциялық енгізу кезіндегі қауіпсіздігі бұрын зерттелмеген жаңа қосалқы заттарды пайдаланылған кезде, мұндай қосалқы заттардың қауіпсіздігіне, олардың уыттылығын күшейтуі мүмкін ингаляцияларға арналған дәрілік препараттың әрекет етуші заттарымен ықтимал өзара іс-қимыл жасасуына байланысты әлеуетті проблемалар туындауы мүмкін. Қосалқы заттардың өзгеруі әрекет етуші заттың өкпеде таралу құрылымының өзгеруіне әкелуі мүмкін, бұл сіңуіне және жүйелік қауіпсіздігіне әсер етуі ықтимал. Осыған байланысты дәрілік препарат құрамындағы әрбір жаңа қосалқы зат үшін жануарлардың қатысуымен толық токсикологиялық зерттеу жүргізу керек, бірақ мұндай зерттеу одан әрі адамның қатысуымен клиникалық қауіпсіздік зерттеулерін жүргізу қажеттігін жоққа шығармайды.

142. Программа по изучению безопасности преследует 2 цели:
а) определение безопасности нового вспомогательного вещества в составе лекарственного препарата;
б) оценка взаимодействий, которые могут возникнуть между действующим веществом и новым вспомогательным веществом или комбинацией новых вспомогательных веществ, которые могут привести к изменениям в части безопасности лекарственного препарата.
143. Оценка нового вспомогательного вещества или комбинации новых вспомогательных веществ проводится только 1 раз, но оценка взаимодействий проводится в отношении каждого действующего вещества в сочетании с этим новым вспомогательным веществом или этой комбинацией новых вспомогательных веществ. Если изменения в системной безопасности или абсорбции наблюдаются в ходе проведения этих исследований взаимодействия, следует провести количественную оценку этих изменений и оценку долгосрочной безопасности.
144. Следует провести оценку долгосрочной безопасности изменений вспомогательного вещества или комбинации вспомогательных веществ.

142. Қауіпсіздікті зерттеу бағдарламасы 2 мақсатты:
а) дәрілік препарат құрамындағы жаңа қосалқы заттың қауіпсіздігін анықтау;
б) әрекет етуші зат пен жаңа қосалқы заттың немесе жаңа қосалқы заттар комбинациясының арасында туындауы мүмкін, дәрілік препараттың қауіпсіздігі бөлігінде өзгерістерге әкеп соға алатын өзара іс-қимылдарды бағалау мақсатын көздейді.
143. Жаңа қосалқы затты немесе жаңа қосалқы заттардың комбинациясын бағалау тек 1 рет жүргізіледі, бірақ өзара іс-қимылдарды бағалау әрбір әрекет етуші затқа қатысты осы жаңа қосалқы затпен немесе жаңа қосалқы заттардың осы комбинациясымен ұштастыра отырып жүргізіледі. Егер осы өзара іс-қимылды зерттеу барысында жүйелік қауіпсіздіктегі немесе сіңірілудегі өзгерістер байқалса, осы өзгерістерді саны жөнінен бағалау мен ұзақ мерзімді қауіпсіздікті бағалау керек.
144. Қосалқы зат немесе қосалқы заттар комбинациясы өзгерістерінің ұзақ мерзімді қауіпсіздігіне бағалау жүргізу керек.