О наличии нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 февраля 2022 года № 24
Коллегия Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) в соответствии с подпунктом 4 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – Протокол, Договор), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), рассмотрела вопрос о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках по делу о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, возбужденному 15 декабря 2020 г. по результатам расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, проведенного по инициативе Комиссии в связи с наличием возможных признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, в отношении группы лиц в следующем составе (далее соответственно – дело, ответчики):
компания "Alcon Pharmaceuticals Ltd" (Швейцария, СН-1701, г. Фрибур, ул. Люи д'Аффри, д. 6, регистрационный номер CHE-113.996.020) (далее – компания "Alcon Pharmaceuticals Ltd") и общество с ограниченной ответственностью "Алкон Фармацевтика" (Российская Федерация, г. Москва, Ленинградский пр., д. 72, корп. 3, ОГРН 1027739129857) (далее – ООО "Алкон Фармацевтика");
общество с ограниченной ответственностью "Оптикс-Юг" (Российская Федерация, Ростовская обл., г. Ростов-на-Дону, пер. Доломановский, д. 12А, ОГРН 1116195003242) (далее – ООО "Оптикс-Юг") и общество с ограниченной ответственностью "Оптикс-Альянс" (Российская Федерация, Ростовская обл., г. Ростов-на-Дону, пер. Доломановский, д. 12А, ОГРН 1136195011270) (далее – ООО "Оптикс-Альянс");
общество с ограниченной ответственностью "Регал" (Российская Федерация, Нижегородская обл., г. Нижний Новгород, ул. Родионова, д. 198Б, ОГРН 1115260020952) (далее – ООО "Регал") и общество с ограниченной ответственностью "ИОЛ" (Российская Федерация, Нижегородская обл., г. Нижний Новгород, ул. Родионова, д. 198Б, ОГРН 1155260003909) (далее – ООО "ИОЛ");
общество с ограниченной ответственностью "Офтамедика" (Российская Федерация, Ленинградская обл., Всеволожский р-н, г. Всеволожск, пр. Всеволожский, д. 17, комн. 220, ОГРН 1114703005416) (далее – ООО "Офтамедика") и общество с ограниченной ответственностью "ГЕНИКО" (Российская Федерация, Ленинградская обл., Всеволожский р-н, г. Всеволожск, пр. Всеволожский, д. 17, комн. 220, ОГРН 1104703000511) (далее – ООО "ГЕНИКО");

Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтың болуы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 8 ақпандағы № 24 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Алқасы Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) (бұдан әрі тиісінше – Хаттама, Шарт) 10-тармағының 4-тармақшасына, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істерді қарау тәртібінің (бұдан әрі – Істерді қарау тәртібі) 44 және 45-тармақтарына сәйкес трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың ықтимал белгілерінің болуына байланысты Комиссияның бастамасы бойынша төмендегі құрамдағы тұлғалар тобына қатысты жүргізілген трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша 2020 жылғы 15 желтоқсанда қозғалған трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы іс бойынша (бұдан әрі тиісінше – іс, жауапкерлер) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы мәселені қарады:
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" (Швейцария, СН-1701, Фрибур қ., Люи д'Аффри көшесі, 6-үй, тіркеу нөмірі CHE-113.996.020) компаниясы (бұдан әрі – "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясы) және "Алкон Фармацевтика" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Ленинград пр., 72-үй, 3-корп., НМТН 1027739129857) (бұдан әрі – "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ);
"Оптикс-Юг" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Ростов облысы, Дондағы Ростов қаласы, Доломановский қысқа көшесі, 12А үй, НМТН 1116195003242) (бұдан әрі – "Оптикс-Юг" ЖШҚ) және "Оптикс-Альянс" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Ростов облысы, Дондағы Ростов қаласы, Доломановский қысқа көшесі, 12А үй, НМТН 1136195011270) (бұдан әрі – "Оптикс-Альянс" ЖШҚ);
"Регал" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Нижегород облысы, Нижний Новгород қаласы, Родионов көшесі, 198Б үй, НМТН 1115260020952) (бұдан әрі – "Регал" ЖШҚ) және "ИОЛ" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Нижегород облысы, Нижний Новгород қаласы, Родионов көшесі, 198Б үй, НМТН 1155260003909) (бұдан әрі – "ИОЛ" ЖШҚ);
"Офтамедика" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Ленинград обл., Всеволожский ауданы, Всеволожск қаласы, Всеволожский даңғылы 17-үй, 220-бөлме НМТН 1114703005416) (бұдан әрі – "Офтамедика" ЖШҚ) және "ГЕНИКО" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Ленинград обл., Всеволожский ауданы, Всеволожск қаласы, Всеволожский даңғылы 17-үй, 220-бөлме НМТН 1104703000511) (бұдан әрі – "ГЕНИКО" ЖШҚ);

общество с ограниченной ответственностью "ОМГ" (Российская Федерация, г. Москва, Бережковская наб., д. 16А, стр. 3, эт. 1, пом. 3, комн. 12, ОГРН 1047796915726) (далее – ООО "ОМГ"), общество с ограниченной ответственностью "Витал Эстетик Рус" (Российская Федерация, г. Москва, Бережковская наб., д. 16А, стр. 3, эт. 1, пом. 4, ОГРН 1107746645390) (далее – ООО "Витал Эстетик Рус") и общество с ограниченной ответственностью "Объединенная Медицинская Группа" (Российская Федерация, г. Москва, Бережковская наб., д. 16А, стр. 3, эт. 1, пом. 3, ОГРН 1047796306975) (далее – ООО "Объединенная Медицинская Группа");
общество с ограниченной ответственностью "Линкс" (Российская Федерация, Республика Татарстан, г. Казань, ул. Айвазовского, д. 3А, пом. 2, ОГРН 1121690073570) (далее – ООО "Линкс");
акционерное общество "ИнтелМед" (Российская Федерация, г. Санкт-Петербург, ул. Новгородская, д. 23, литер А, оф. 320, ОГРН 1027806869298) (далее – АО "ИнтелМед");
общество с ограниченной ответственностью "Ортус-Медицинские Системы" (Российская Федерация, г. Екатеринбург, ул. Большакова, д. 70, оф. 403, ОГРН 1036603512901) (далее – ООО "Ортус-Медицинские Системы");
общество с ограниченной ответственностью "АМ-Медикал" (Российская Федерация, г. Санкт-Петербург, ул. Комсомола, д. 41, литер А, пом. 6-Н, оф. 311, ОГРН 1117847190120) (далее – ООО "АМ-Медикал");
общество с ограниченной ответственностью "Куфран-РМ" (Российская Федерация, Новосибирская обл., г. Новосибирск, ул. Николаева, д. 11/5, эт. 5, оф. 15, ОГРН 1065473072796) (далее – ООО "Куфран-РМ");
общество с ограниченной ответственностью "ПрофиМед" (Российская Федерация, г. Москва, Багратионовский пр., д. 12А, эт. 1, пом. 07, ОГРН 5177746382325) (далее – ООО "ПрофиМед");
товарищество с ограниченной ответственностью "Астана Медикал Продукт" (Республика Казахстан, г. Нур-Султан, ул. Достык, д. 5/1, ВП 107, БИН 110740017775) (далее – ТОО "Астана Медикал Продукт");
товарищество с ограниченной ответственностью "MD Tech" (Республика Казахстан, г. Нур-Султан, ул. Ж. Омарова, д. 10, ВП-4, БИН 110640022272) (далее – ТОО "MD Tech");
товарищество с ограниченной ответственностью "ZALMA Ltd. (Цалма Ltd.)" (Республика Казахстан, г. Алматы, ул. Богенбай Батыра, д. 305А, БИН 040240000429) (далее – ТОО "ZALMA Ltd");
общество с ограниченной ответственностью "ЮниХелп" (Кыргызская Республика, г. Бишкек, пр. Жибек-Жолу, д. 94, ИНН 02409199710197) (далее – ООО "ЮниХелп");
совместное общество с ограниченной ответственностью "АСВ Трейд Сервис" (Республика Беларусь, г. Минск, ул. Железнодорожная, д. 33а, корп. 1, пом. 5, регистрационный номер 690658079) (далее – СООО "АСВ Трейд Сервис");

"ОМГ" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Бережковская жағалауы, 16А үй, 3-құр, 1-қабат, 3-үй-жай, 12-бөлме, НМТН 1047796915726) (бұдан әрі – "ОМГ" ЖШҚ), "Витал Эстетик Рус" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Бережковская наб., 16А үй, 3-құр, 1-қабат, 4-үй-жай НМТН 1107746645390) (бұдан әрі – "Витал Эстетик Рус" ЖШҚ) және "Біріккен Медициналық Топ" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Бережковская наб., 16А үй, 3-құр, 1-қабат, 3-үй-жай, НМТН 1047796306975) (бұдан әрі – "Біріккен Медициналық Топ" ЖШҚ);
"Линкс" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Татарстан Республикасы, Қазан қаласы, Айвазовский көшесі, 3А үй, 2-үй-жай, НМТН 1121690073570) (бұдан әрі – "Линкс" ЖШҚ);
"ИнтелМед" акционерлік қоғамы (Ресей Федерациясы, Санкт-Петербург қаласы, Новгородская көшесі, 23-үй, А литері, 320-офис, НМТН 1027806869298) (бұдан әрі – "ИнтелМед" АҚ);
"Ортус-Медициналық Жүйелер" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Екатеринбург қаласы, Большаков көшесі, 70-үй, 403-офис, НМТН 1036603512901) (бұдан әрі – "Ортус-Медициналық Жүйелер" ЖШҚ);
"АМ-Медикал" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Санкт-Петербург қаласы, Комсомол көшесі, 41-үй, А литері, 6-Н үй-жайы, 311-офис, НМТН 1117847190120) (бұдан әрі – "АМ-Медикал" ЖШҚ);
"Куфран-РМ" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Новосібір обл., Новосібір қаласы, Николаев көшесі, 11/5 үй, 5-қабат, 15-офис, НМТН 1065473072796) (бұдан әрі – "Куфран-РМ" ЖШҚ);
"ПрофиМед" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Багратион даңғылы, 12А үй, 1-қабат, 07-үй-жай, НМТН 5177746382325) (бұдан әрі – "ПрофиМед" ЖШҚ);
"Астана Медикал Продукт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Достық көшесі, 5/1-үй, ВП 107, БСН 110740017775) (бұдан әрі – "Астана Медикал Продукт" ЖШС);
"MD Tech" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Ж.Омаров көшесі, 10-үй, ВП-4, БСН 110640022272) (бұдан әрі – "MD Tech" ЖШС);
"ZALMA Ltd. (Цалма Ltd.)" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Бөгенбай батыр көшесі, 305А үй, БСН 040240000429) (бұдан әрі – "ZALMA Ltd" ЖШС);
"ЮниХелп" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Қырғыз Республикасы, Бішкек қаласы, Жібек жолы даңғылы, 94-үй, ИНН 02409199710197) (бұдан әрі – "ЮниХелп" ЖШҚ);
"АСВ Трейд Сервис" бірлескен жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Беларусь Республикасы, Минск қаласы, Железнодорожная көшесі, 33а үй, 1-корп., 5-үй-жай, тіркеу нөмірі 690658079) (бұдан әрі – "АСВ Трейд Сервис" БЖШҚ);

белорусско-германско-индийское совместное предприятие "Дина Интернешнл" (Республика Беларусь, г. Минск, ул. Немига, д. 40, пом. 25, комн. 1, регистрационный номер 100953193) (далее – "Дина Интернешнл");
генеральный директор ООО "Алкон Фармацевтика" Михно Е.В. (ИНН 771990944305);
генеральный директор ООО "Алкон Фармацевтика" в период до 14 января 2020 г. Гатинская Т.В.;
генеральный директор ООО "Оптикс-Юг" и ООО "Оптикс-Альянс" Дольников В.А. (ИНН 616500945420);
генеральный директор ООО "Линкс" Хабибуллина Г.Ф. (ИНН 166002519989);
генеральный директор ООО "Регал" и ООО "ИОЛ" Сабо Й. (ИНН 525601580030);
генеральный директор АО "ИнтелМед" Лебедев Г.В. (ИНН 780434235608);
директор ООО "Ортус-Медицинские Системы" Макаров Я.Ю. (ИНН 667111745327);
генеральный директор ООО "Офтамедика" и ООО "ГЕНИКО" Зеленская Н.А. (ИНН 781305652651);
генеральный директор ООО "ОМГ" Чемоданов Ю.В. (ИНН 771206210462);
генеральный директор ООО "Витал Эстетик Рус" Ващинкина Л.В. (ИНН 772021762511);
генеральный директор ООО "Объединенная Медицинская Группа" Волкорезов Д.В. (ИНН 773002384506);
генеральный директор ООО "АМ-Медикал" Нурищенко В.К. (ИНН 781309979633);
директор ООО "Куфран-РМ" Французов А.А. (ИНН 540806745551);
директор ООО "ПрофиМед" Волтов А.В. (ИНН 771572835161);
генеральный директор ТОО "Астана Медикал Продукт" Суворов С.В.;
генеральный директор ТОО "MD Tech" Лавриненко И.В.;
генеральный директор ТОО "ZALMA Ltd" Шамриков Г.Г. (ИНН 720126301569);
генеральный директор ООО "ЮниХелп" Герасименко К.К.;
директор СООО "АСВ Трейд Сервис" Акулич О.А.;
директор "Дина Интернешнл" Сингх В.К.
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел 11 июня 2021 г. председателем комиссии по рассмотрению дела Сушкевичем А. Г., директором Департамента антимонопольного регулирования Комиссии (далее – Департамент) объявлено об окончании рассмотрения дела в присутствии:
заместителя председателя комиссии по рассмотрению дела Калиева А.А., заместителя директора Департамента;
членов комиссии по рассмотрению дела:
Исаева Б.А., заместителя директора Департамента;
Батырбек Ш., начальника отдела расследований антиконкурентных соглашений и методологии Департамента;
Кривцуна Е.П., советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента;
представителей уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики (посредством видео-конференц-связи):
Мелкоедовой П.Б., начальника отдела особо важных расследований Управления по борьбе с картелями Федеральной антимонопольной службы;
Лазаревой В.В., главного специалиста-эксперта отдела экономической интеграции со странами СНГ Управления международного экономического сотрудничества Федеральной антимонопольной службы;
представителей ответчиков:
Брюзгиной А.А., представителя по доверенности компании "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика";
Трусовой А.А., представителя по доверенности компании "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика";
Гореславской Н.В., представителя по доверенности компании "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика";
Рытенко И.А., представителя по доверенности компании "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика";
Сабельниковой М.А., представителя по доверенности компании "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика";
Сурниной М.В., представителя по доверенности ООО "Оптикс-Юг" и ООО "Оптикс-Альянс";
Сергеевой Е.С., представителя по доверенности ООО "Регал" и ООО "ИОЛ";
Хабибуллиной Г.Ф., генерального директора ООО "Линкс";
Красильникова С.А., представителя по доверенности ООО "Линкс";
Бабаян А.Н., представителя по доверенности АО "ИнтелМед";
посредством видео-конференц-связи:
Суворова С.В., директора ТОО "Астана Медикал Продукт";
Муратова А., представителя по доверенности ТОО "ZALMA Ltd";
Мубаракшина Р.Ф., представителя по доверенности ТОО "ZALMA Ltd";
Смагулова Б.Ж., представителя по доверенности ТОО "ZALMA Ltd";
Акулич О.А., директора СООО "АСВ Трейд Сервис";
Локшиной Е.А., представителя по доверенности "Дина Интернешнл".
По результатам проведенного расследования и рассмотрения дела установлено следующее.

"Дина Интернешнл" белорусь-герман-үнді бірлескен кәсіпорны (Беларусь Республикасы, Минск қаласы, Немига көшесі, 40-үй, 25-үй-жай, 1-бөлме, тіркеу нөмірі 100953193) (бұдан әрі – "Дина Интернешнл");
"Алкон Фармацевтика" ЖШҚ бас директоры Михно Е.В. (ИНН 771990944305);
"Алкон Фармацевтика" ЖШҚ 2020 жылғы 14 қаңтарға дейінгі кезеңдегі бас директоры Гатинская Т.В.;
"Оптикс-Юг" ЖШҚ және "Оптикс-Альянс" ЖШҚ бас директоры Дольников В.А. (ИНН 616500945420);
"Линкс" ЖШҚ бас директоры Хабибуллина Г.Ф. (ИНН 166002519989);
"Регал" ЖШҚ және "ИОЛ" ЖШҚ бас директоры Сабо Й. (ИНН 525601580030);
"ИнтелМед" АҚ бас директоры Лебедев Г.В. (ИНН 780434235608);
"Ортус-Медициналық Жүйелер" ЖШҚ директоры Макаров Я.Ю. (ИНН 667111745327);
"Офтамедика" ЖШҚ және "ГЕНИКО" ЖШҚ бас директоры Зеленская Н.А. (ИНН 781305652651);
"ОМГ" ЖШҚ бас директоры Чемоданов Ю.В. (ИНН 771206210462);
"Витал Эстетик Рус" ЖШҚ бас директорыВащинкина Л.В. (ИНН 772021762511);
"Біріккен Медициналық Топ" ЖШҚ бас директоры Волкорезов Д.В. (ИНН 773002384506);
"АМ-Медикал" ЖШҚ бас директоры Нурищенко В.К. (ИНН 781309979633);
"Куфран-РМ" ЖШҚ директоры Французов А.А. (ИНН 540806745551);
"ПрофиМед" ЖШҚ директоры Волтов А.В. (ИНН 771572835161);
"Астана Медикал Продукт" ЖШС бас директоры Суворов С.В.;
"MD Tech" ЖШС бас директоры Лавриненко И.В.;
"ZALMA Ltd" ЖШС бас директоры Шамриков Г.Г. (ИНН 720126301569);
"ЮниХелп" ЖШҚ бас директоры Герасименко К.К.;
"АСВ Трейд Сервис" БЖШҚ директоры Акулич О.А.;
"Дина Интернешнл" директоры Сингх В.К.
Істерді қарау тәртібінің 23-тармағына сәйкес 2021 жылғы 11 маусымда Комиссияның Монополияға қарсы реттеу департаментінің (бұдан әрі – Департамент) директоры А.Г. Сушкевич:
істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары, Департамент директорының орынбасары А.А.Қалиевтің;
істі қарау жөніндегі комиссия мүшелерінің;
Департамент директорының орынбасары Б.А.Исаевтың;
Департаменттің бәсекелестікке қарсы келісімдерді тергеп-тексеру және әдіснама бөлімінің бастығы Ш.Батырбектің;
Департаменттің өтініштерді (материалдарды) және бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істерді қарау бөлімінің кеңесшісі Е.П. Кривцунның;
бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу (бейне-конференц-байланыс арқылы) құзыретіне кіретін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) уәкілетті органдары өкілдерінің:
Федералдық монополияға қарсы қызметтің Картельдерге қарсы күрес басқармасы ерекше маңызды тергеп-тексерулер бөлімінің бастығы П.Б. Мелкоедованың;
Федералдық монополияға қарсы қызметтің Халықаралық экономикалық ынтымақтастық басқармасы ТМД елдерімен экономикалық интеграция бөлімінің бас маман-сарапшысы В.В.Лазареваның;
жауапкерлер өкілдерінің:
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компанияларының сенімхат бойынша өкілі А.А. Брюзгинаның;
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компанияларының сенімхат бойынша өкілі А.А.Трусованың;
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компанияларының сенімхат бойынша өкілі Н.В. Гореславскаяның;
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компанияларының сенімхат бойынша өкілі И.А.Рытенконың;
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компанияларының сенімхат бойынша өкілі М.А. Сабельникованың;
"Оптикс-Юг" ЖШҚ және "Оптикс-Альянс" ЖШҚ сенімхат бойынша өкілі М.В. Сурнинаның;
"Регал" ЖШҚ және "ИОЛ" ЖШҚ сенімхат бойынша өкілі Е.С.Сергееваның;
"Линкс" ЖШҚ бас директоры Г.Ф. Хабибуллинаның;
"Линкс" ЖШҚ сенімхат бойынша өкілі С.А. Красильниковтың;
"ИнтелМед" АҚ сенімхат бойынша өкілі А.Н.Бабаянның;
бейне-конференц-байланыс арқылы:
"Астана Медикал Продукт" ЖШС директоры С.В.Суворовтың;
"ZALMA Ltd" ЖШС сенімхат бойынша өкілі А.Мұратовтың;
"ZALMA Ltd" ЖШС сенімхат бойынша өкілі Р.Ф. Мубаракшиннің;
"ZALMA Ltd" ЖШС сенімхат бойынша өкілі Б.Ж.Смағұловтың;
"АСВ Трейд Сервис" БЖШҚ директоры О.А.Акуличтің;
"Дина Интернешнл" сенімхат бойынша өкілі Е.А. Локшинаның қатысуымен істі қараудың аяқталғаны туралы жариялады.
Іске жүргізілген тергеп-тексеру және оны қарау нәтижелері бойынша мыналар анықталды.

В соответствии с подпунктом 2 пункта 3 Порядка проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98 (далее – Порядок проведения расследования), Протоколом и пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2013 г. № 112 основанием для проведения расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках послужило определение о проведении расследования от 20 мая 2020 г. № 30/опр, вынесенное по факту наличия возможных признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках оптовой реализации офтальмохирургического оборудования и его расходных материалов производства группы компаний "Alcon" (далее – расследование), обнаруженных Комиссией.
В связи с недостаточностью сведений, позволяющих сделать вывод о наличии или отсутствии признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, Комиссия в соответствии с пунктом 6 Порядка проведения расследования определением о продлении срока проведения расследования от 31 августа 2020 г. № 62/опр продлила срок проведения расследования на 60 рабочих дней.
В соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 10 Протокола, подпунктом 1 пункта 11, пунктами 13 и 16 Порядка проведения расследования, пунктом 2 Порядка рассмотрения дел, в связи с выявлением в ходе расследования признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках возбуждено дело о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках и создана комиссия по его рассмотрению, о чем вынесено соответствующее определение от 15 декабря 2020 г. № 95/опр.
В соответствии с Протоколом, Порядком проведения расследования и Методикой оценки состояния конкуренции, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7 (далее – Методика), Комиссией проведена оценка состояния конкуренции на трансграничных рынках оптовой реализации офтальмохирургического оборудования и его расходных материалов производства группы компаний "Alcon".
В соответствии с пунктом 11 Протокола и пунктами 6163 Методики основные выводы, сделанные на каждом этапе оценки состояния конкуренции, изложены в той части, в которой не нарушаются требования, предъявляемые к защите конфиденциальной информации.
Руководствуясь положениями раздела II Методики временной интервал исследования рынка определен с 1 января 2018 г. по I полугодие 2020 г.
Из содержания дистрибьюторских соглашений (соглашений о дистрибуции), заключенных компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика" с хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) государств-членов, следует, что предметом соглашений является продажа произведенного группой компаний "Alcon" офтальмохирургического оборудования, которое включает в себя ряд медицинских изделий, принадлежности и расходные материалы к ним для лечения заболеваний глаза.
Деятельность по реализации офтальмологического (офтальмохирургического) оборудования в государствах-членах классифицируется следующим образом:

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің (бұдан әрі – Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі) 3-тармағының 2-тармақшасына, Хаттамаға және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 14 мамырдағы № 112 шешімінің 1-тармағына сәйкес Комиссия анықтаған офтальмохирургиялық жабдықты және "Alcon" компаниялар тобы өндірген оның шығыс материалдарын көтерме саудада сатуда трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың ықтимал белгілерінің болуы фактісі бойынша шығарылған тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) жүргізу туралы 2020 жылғы 20 мамырдағы №30 ұйғ. ұйғарымы трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуына тергеп-тексеру жүргізу үшін негіз болды.
Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілерінің болуы немесе болмауы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік беретін мәліметтердің жеткіліксіздігіне байланысты Комиссия Тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 6-тармағына сәйкес тергеп-тексеру жүргізу мерзімін ұзарту туралы 2020 жылғы 31 тамыздағы №62 ұйғ. ұйғарыммен тергеп-тексеру жүргізу мерзімін 60 жұмыс күніне ұзартты.
Хаттаманың 10-тармағының 2 және 3-тармақшаларына, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 11-тармағының 1-тармақшасына, 13 және 16-тармақтарына, Істерді қарау тәртібінің 2-тармағына сәйкес тергеп-тексеру барысында трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілерінің анықталуына байланысты трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы іс қозғалды және оны қарау туралы комиссия құрылды, ол туралы 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №95/ұйғ. тиісті ұйғарым шығарылды.
Хаттамаға, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы №7 шешімімен бекітілген Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес Комиссия офтальмохирургиялық жабдықты және "Alcon" компаниялар тобы өндірген оның шығыс материалдарын көтерме саудада сатуда трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жай-күйіне бағалау жүргізді.
Хаттаманың 11-тармағына және Әдістеменің 61 – 63-тармақтарына сәйкес бәсекелестіктің жай-күйін бағалаудың әрбір кезеңінде жасалған негізгі қорытындылар құпия ақпаратты қорғауға қойылатын талаптар бұзылмайтын бөлікте баяндалған.
Әдістеменің ІІ бөлімінің ережелері басшылыққа алына отырып, нарықты зерттеу интервалы 2018 жылғы 1 қаңтар – 2020 жылғы І жартыжылдық аралығы болып белгіленді.
"Alcon Pharmaceuticals Ltd" мен "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компанияларының мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерімен (нарық субъектілерімен) жасасқан дистрибьюторлық келісімдерінің (дистрибуция туралы келісімдерінің) мазмұнынан "Alcon" компаниялар тобы өндірген көз ауруларын емдеуге арналған медициналық бұйымдарды, олардың керек-жарақтары мен шығыс материалдарын қамтитын офтальмохирургиялық жабдықты сату келісімдердің мәні болып табылатыны келіп шығады.
Офтальмологиялық (офтальмохирургиялық) жабдықты сату жөніндегі қызмет мүше мемлекеттерде мынадай түрде сыныпталады:

в Республике Беларусь согласно Общегосударственному классификатору Республики Беларусь ОКРБ 005-2011 "Виды экономической деятельности" – код 6460 (оптовая торговля фармацевтическими, ветеринарными, медицинскими и ортопедическими товарами);
в Республике Казахстан согласно Общему классификатору видов экономической деятельности Республики Казахстан НК РК 03-2019 – код 46.46.3 (оптовая торговля медицинской техникой и ортопедическими изделиями);
в Кыргызской Республике согласно Государственному классификатору видов экономической деятельности Кыргызской Республики ГК 014-2011 – код 46.46.0 (оптовая торговля фармацевтическими товарами);
в Российской Федерации согласно Общероссийскому классификатору видов экономической деятельности ОК 029-2014 – код 46.46.1 (торговля оптовая фармацевтической продукцией).
Согласно сведениям, полученным от органов государственной власти государств-членов, уполномоченных в сфере здравоохранения, и национальных медицинских научно-исследовательских институтов и центров, следует, что офтальмохирургическое оборудование в области хирургии, катаракты, глаукомы и витреоретинальной хирургии используется для стандартного оснащения офтальмологических отделений и центров в соответствии с порядками оказания медицинской помощи взрослому и детскому населению при заболеваниях глаза, его придаточного аппарата и орбиты.
В отсутствие данного оборудования невозможно проведение хирургического лечения катаракты, глаукомы и витреоретинальной патологии на современном уровне.
Для каждого из видов офтальмохирургии (факоэмульсификации катаракты, факоэмульсификации и витрэктомии, лазерной и криохирургии) применяется оборудование одного или нескольких видов с соответствующими функциональными характеристиками в каждом конкретном случае в отношении определенного пациента. Как правило, оборудование, задействованное в указанных операциях, определяется лечащим врачом на основании стандартов и протоколов лечения соответствующих заболеваний.
Согласно утвержденным стандартам оснащения указанные хирургические системы должны стоять на балансе медицинской организации, имеющей лицензию на данный вид деятельности, в комплектации с принадлежностями и аксессуарами для выполнения основных видов офтальмохирургических вмешательств.
Офтальмохирургическое оборудование используется для хирургического лечения заболеваний глаза, а именно всех видов катаракт, всех видов глаукомы, витреоретинальной патологии (отслойки сетчатки, осложнений сахарного диабета, травм органа зрения, удаления инородных тел передней и задней локализации в полости глаза, врожденной патологии и т. д.).
Офтальмохирургическое оборудование производства группы компаний "Alcon" приобреталось в рамках дистрибьюторских соглашений (соглашений о дистрибуции), заключенных компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и (или) ООО "Алкон Фармацевтика" с хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) государств-членов с целью последующей перепродажи данного оборудования.
Основное количество офтальмохирургического оборудования в Республике Беларусь, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации реализуется как по государственным контрактам в соответствии с законодательством этих государств в области государственных закупок, так и не по государственным контрактам организациям в сфере здравоохранения на основании договоров поставки (купли-продажи).
Конечными приобретателями офтальмохирургического оборудования являются медицинские организации, имеющие медицинскую лицензию на осуществление деятельности в области офтальмологии (в том числе имеющие право оказывать высокотехнологичную медицинскую помощь). Названное оборудование приобретается ими для оказания медицинской помощи взрослому и детскому населению при заболеваниях глаза, его придаточного аппарата и орбиты посредством проведения офтальмохирургических вмешательств по следующим направлениям: катарактальная хирургия (патологии хрусталика), витреоретинальная хирургия (патологии заднего отрезка глаза), хирургия глаукомы и др.
Витреоретинальная хирургия (операции на сетчатке и стекловидном теле) и катарактальная хирургия (операции на хрусталике) – высокоспециализированная хирургия, поэтому оборудование и инструменты должны строго соответствовать своему назначению.
В ходе этих операций используется сложное высокотехнологичное оборудование (комбинированная хирургическая система), к которому предъявляются высокие требования по качеству
и гарантиям как при его производстве, так и при последующем обслуживании.
Комбинированные хирургические системы позволяют выполнять все типы вмешательств на заднем и переднем отрезке глаза, проводить как витреоретинальную хирургию, так и факоэмульсификацию с удалением катаракты, подходит для выполнения различных витреоретинальных хирургических вмешательств и проведения ультразвуковой факоэмульсификации катаракты.
Катарактальная хирургия (факоэмульсификация катаракты) основана на фрагментации вещества хрусталика ультразвуком и эвакуации его из полости глазного яблока ирригационно-аспирационным методом и в настоящее время является преобладающей хирургической процедурой, для проведения которой существует достаточное количество оборудования, обладающего теми или иными качественными и техническими преимуществами.
Факоэмульсификационные системы позволяют оперировать катаракты со сверхмалыми разрезами с помощью ультразвуковой энергии. Такие системы предназначены для эффективного удаления самых плотных катаракт, снижают риск осложнений, ускоряют время проведения операций и позволяют проводить более безопасные для пациента операции.
Системы факоэмульсификации (витрэктомии) (комбинированные) отличаются высокими хирургическими результатами, быстротой операционного восстановления зрения и минимизацией рисков послеоперационных осложнений, повышенной (на 39 процентов) производительностью выполнения операций (за счет быстрой подготовки к процедуре, безопасности использования и простоты, контроля хода операции и т. д.), хорошей визуализацией заднего отрезка глаза во время операции благодаря системе освещения.
Офтальмохирургическое оборудование используется для повышения и сохранения остроты зрения при хирургии для лечения катаракты, глаукомы и витреоретинальной патологии – основных заболеваний, вызывающих инвалидизацию.
Системы факоэмульсификации и системы факоэмульсификации (витрэктомии) (комбинированные) являются технически сложными устройствами, включающими в себя как аппаратную, так и программную части, индивидуально взаимодействующие и взаимно дополняющие друг друга.
Анализ цен указывает на наличие различий в средневзвешенной стоимости реализации офтальмологической хирургической системы "Centurion Vision System" в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации в пределах до 40 процентов. Конкретная стоимость в настоящем Решении не может быть приведена в связи с наличием грифа, свидетельствующего об отнесении этих сведений к информации ограниченного распространения.
Указанные различия могут быть обусловлены регуляторной и иной спецификой обращения в государствах-членах, а также уровнем конкуренции в соответствующих государствах и отсутствием конкуренции между поставщиками государств-членов.
В соответствии с законодательством государств-членов в сфере здравоохранения медицинские изделия могут признаваться взаимозаменяемыми, если они сравнимы по функциональному назначению, качественным и техническим характеристикам и способны заменить друг друга.
Государственная регистрация медицинских изделий осуществляется органами государственной власти государств-членов, уполномоченными в сфере здравоохранения. Документом, подтверждающим факт государственной регистрации медицинского изделия, является регистрационное удостоверение на медицинское изделие.
Экспертные заключения, полученные от указанных органов, а также научно-исследовательских институтов и центров, позволяют сделать вывод о том, что офтальмохирургическое оборудование одного вида (факоэмульсификатор) не может быть взаимозаменяемым с офтальмохирургическим оборудованием другого вида (комбинированной системой) по своим техническим и иным характеристикам ввиду отсутствия ряда функциональных характеристик (витрэктомия, подключение световых зондов, работа системы введения вязких жидкостей и др.). Невозможность заменить одно оборудование другим определяется также методологией лечения, имеющимися протоколами, рекомендациями и уровнем квалификации врачей, их подготовленностью к работе с конкретным оборудованием.
Таким образом, на основании функционального назначения (в том числе потребительских свойств), цели приобретения (перепродажа), качественных и технических характеристик (эксплуатационных показателей, ограничений по транспортировке и хранению, условий сборки, ремонта, технического обслуживания (включая гарантийное обслуживание), особенностей производственного потребления и др.), цены и условий реализации систем факоэмульсификации и факоэмульсификации (витрэктомии) продуктовыми границами товарного рынка определен рынок оптовой реализации и обслуживания систем факоэмульсификации и факоэмульсификации (витрэктомии) (далее – товарный рынок).
Исходя из заключенных договоров (соглашений) и данных о взаимной и внешней торговле деятельность на товарном рынке на территориях государств-членов осуществляют:
в Республике Беларусь на основании заключенных с компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" соглашений о дистрибуции – СООО "АСВ Трейд Сервис" и "Дина Интернешнл";
в Республике Казахстан на основании заключенных с компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" соглашений о дистрибуции – ТОО "Астана Медикал Продукт", ТОО "Zalma Ltd" и ТОО "MD Tech";
в Кыргызской Республике на основании заключенного с компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" соглашения о дистрибуции – ООО "ЮниХелп";
в Российской Федерации на основании заключенных с компаниями группы "Alcon" в составе компаний "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика" соглашений о дистрибуции – ООО "Алкон Фармацевтика", ООО "ПрофиМед", ООО "Оптикс-Альянс", ООО "ИОЛ", ООО "Регал", АО "ИнтелМед", ООО "Ортус-Медицинские Системы", ООО "Офтамедика", ООО "ОМГ", ООО "Витал Эстетик Рус", ООО "Объединенная Медицинская Группа", ООО "АМ-Медикал" и ООО "Куфран-РМ".
Структура поставок систем факоэмульсификации и факоэмульсификации (витрэктомии) производства группы компаний "Alcon" (далее – товар) предусматривает поставки компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" дистрибьюторам, зарегистрированным на территориях Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации.

Беларусь Республикасында Беларусь Республикасының Жалпымемлекеттік сыныптауышына сәйкес "Экономикалық қызмет түрлері" 005-2011 ОКРБ – коды 6460 (фармацевтикалық, ветеринариялық, медициналық және ортопедиялық тауарлардың көтерме саудасы);
Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышына сәйкес ҚР НК 03-2019 – коды 46.46.3 (медициналық техника мен ортопедиялық бұйымдардың көтерме саудасы);
Қырғыз Республикасында Қырғыз Республикасының Экономикалық қызмет түрлерінің мемлекеттік сыныптауышына сәйкес ГК 014-2011 – коды 46.46.0 (фармацевтикалық тауарлардың көтерме саудасы);
Ресей Федерациясында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы ресейлік сыныптауышына сәйкес ОК 029-2014 – коды 46.46.1 (фармацевтикалық өнімнің көтерме саудасы).
Мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарынан, ұлттық медициналық ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтарынан алынған мәліметтерге сәйкес хирургия, катаракты, глаукома және витреоретинальдық хирургия саласындағы офтальмохирургиялық жабдық көздің және оның қосымша аппараты мен орбитасы аурулары кезінде ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес офтальмологиялық бөлімшелер мен орталықтарды стандартты жарақтандыру үшін пайдаланылады.
Осы жабдық болмаған жағдайда катарактаны, глаукоманы және витреоретинальдық паталогияны осы заманғы деңгейде хирургиялық емдеу мүмкін болмайды.
Офтальмохирургия (катарактының факоэмульсификациясы, факоэмульсификациясы мен витрэктомиясы, лазерлік және криохирургия) түрлерінің әрқайсысы үшін белгілі бір емделушіге қатысты әрбір нақты жағдайда тиісті функционалдық сипаттамалары бар бір немесе бірнеше түрдегі жабдық қолданылады. Әдетте, көрсетілген операцияларға қолданылатын жабдықты тиісті ауруларды емдеу стандарттары мен хаттамаларының негізінде емдеуші дәрігер айқындайды.
Бекітілген жарақтандыру стандарттарына сәйкес көрсетілген хирургиялық жүйелер офтальмохирургиялық араласудың негізгі түрлерін орындауға арналған керек-жарақтармен және аксессуарлармен жиынтықта қызметтің осы түріне лицензиясы бар медициналық ұйымның балансында тұруға тиіс.
Офтальмохирургиялық жабдық көз ауруларын, атап айтқанда, катарактылардың барлық түрлерін, глаукоманың, витреоретинальдық паталогияның (көз торы қабаттарын, қант диабетінің асқынуларын, көру органының жарақаттарын, көз қуысындағы алдыңғы және артқы локализацияның бөгде заттарын аластаудың, туа біткен паталогияның және т.б.) барлық түрлерін хирургиялық емдеу үшін пайдаланылады.
"Alcon" компаниялар тобы өндірген офтальмохирургиялық жабдық "Alcon Pharmaceuticals Ltd" және (немесе) "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компаниялары мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерімен (нарық субъектілерімен) осы жабдықты кейіннен сату мақсатында жасасқан дистрибьюторлық келісімдерінің (дистрибуция туралы келісімдерінің) шеңберінде сатып алынды.
Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында офтальмохирургиялық жабдықтың негізгі саны осы мемлекеттердің мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы ұйымдарға мемлекеттік келісімшарттар бойынша да, сондай-ақ жеткізу (сатып алу-сату) шарттарының негізінде мемлекеттік келісімшарттарсыз да сатылады.
Офтальмология саласындағы қызметті жүзеге асыруға медициналық лицензиясы бар (оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көмек көрсетуге құқығы бар) медициналық ұйымдар офтальмохирургиялық жабдықты түпкі сатып алушылар болып табылады. Олар аталған жабдықты офтальмохирургиялық араласу арқылы көздің, оның қосымша аппаратының және орбитасының аурулары жағдайында ересектер мен балаларға мынадай бағыттар: катаракталық хирургия (көз жанары паталогиясы), витреоретинальдық хирургия (көздің артқы кесіндісі паталогиясы), глаукома хирургиясы және т.б. бойынша медициналық көмек көрсету үшін сатып алады.
Витреоретинальдық хирургия (көз торына және шыны тәріздес денеге операциялар) және катаракталық хирургия (хрусталикке операциялар) – жоғары мамандандырылған хирургия, сондықтан жабдықтар мен аспаптар өздерінің мақсатына қатаң сәйкес болуға тиіс.
Осы операциялардың барысында күрделі жоғары технологиялы жабдық (қиыстырылған хирургиялық жүйе) пайдаланылады, оған оны өндіру кезінде де, сонымен бірге кейіннен қызмет көрсету кезінде де сапасы мен кепілдіктері бойынша жоғары талаптар қойылады.
Қиыстырылған хирургиялық жүйелер көздің артқы және алдыңғы кесінділеріне араласудың барлық түрлерін орындауға, витреоретинальдық хирургияны да, сондай-ақ катаракта аластатылатын факоэмульсификацияны да жүргізуге мүмкіндік береді, әртүрлі витреоретинальдық хирургиялық араласуды орындау және катарактыға ультрадыбысты факоэмульсификация жүргізу үшін жарамды болады.
Катаракталық хирургия (катарактаның факоэмульсификациясы) хрусталик заттарын ультрадыбыспен фрагменттеуге және оны көз шеңбері қуысынан ирригациялық-аспирациялық әдіспен эвакуациялауға негізделген және қазіргі кезде басым хирургиялық рәсім болып табылады, оны жасау үшін қандай да бір сапалық және техникалық артықшылықтарды иеленетін жабдықтың жеткілікті саны бар.
Факоэмульсификациялық жүйелер ультрадыбыстық энергияның көмегімен аса кіші бөліністері бар катарактыларға операция жасауға мүмкіндік береді. Мұндай жүйелер ең тығыз катарактыны тиімді түрде алып тастауға арналған, олар асқыну қаупін азайтады, операция жүргізу уақытын жеделдетеді және пациент үшін барынша қауіпсіз операциялар жасауға мүмкіндік береді.
Факоэмульсификациялық (витрэктомиялық) жүйелер (қиыстырылған) жоғары хирургиялық нәтижелерімен, көруді операциялық қалпына келтірудің жеделдігімен және операциядан кейінгі асқыну қауіптерінің азаюымен (39 пайызға), операциялар жасау өнімділігімен (рәсімге жедел дайындау, пайдалану қауіпсіздігі мен қарапайымдылығы, операция барысын бақылау және т.б. есебінен), жарықтандыру жүйесінің арқасында операция кезінде көздің артқы кесіндісінің жақсы көрінуімен ерекшеленеді.
Офтальмохирургиялық жабдық инвалидизацияны тудыратын негізгі ауруларды – катарактыыларды, глаукома мен витреоретинальдық патологияны емдеуге арналған хирургия кезінде көру өткірлігін арттыру және сақтау үшін пайдаланылады.
Факоэмульсификациялық жүйелер мен факоэмульсификациялық (витрэктомиялық) жүйелер (қиыстырылған) техникалық күрделі құрылғылар болып табылады, олар жеке-дара өзара әрекеттесетін және бір-бірін өзара толықтыратын аппараттық және бағдарламалық бөліктерді қамтиды.
Бағаларды талдау Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында "Centurion Vision System" офтальмологиялық хирургиялық жүйесін сатудың орташа құнында 40 пайызға дейінгі шекте айырмашылықтардың бар екенін көрсетеді. Осы Шешімде осы мәліметтердің таралуы шектеулі ақпаратқа жатқызылатыны туралы куәландыратын грифтің болуына байланысты нақты құн келтірілмейді.
Көрсетілген айырмашылықтар мүше мемлекеттердегі айналымның реттегіш және өзге де ерекшелігімен, сондай-ақ тиісті мемлекеттердегі бәсекелестік деңгейімен және мүше мемлекеттердің жеткізушілері арасында бәсекелестіктің болмауымен түсіндірілуі мүмкін.
Мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес медициналық бұйымдар, егер олар функциялық арналуы, сапалық және техникалық сипаттамалары бойынша салыстырмалы болса және бір-бірін алмастыруға қабілетті болса, өзара алмастырылатын ретінде танылуы мүмкін.
Медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеуді мүше мемлекеттердің денсаулық сақтау саласында өкілеттігі бар мемлекеттік билік органдары жүзеге асырады. Медициналық бұйымның мемлекеттік тіркелуі фактісін растайтын құжат медициналық бұйымның тіркеу куәлігі болып табылады.
Көрсетілген органдардан, сондай-ақ ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтарынан алынған сараптамалық қорытындылар бірқатар функциялық сипаттамалардың (витрэктомия, жарық зондтарын қосу, тұтқыр сұйықтарды енгізу жүйесінің жұмысы және т.б.) болмауына байланысты өзінің техникалық және өзге де сипаттамалары бойынша бір түрдегі офтальмохирургиялық жабдықтың басқа түрдегі офтальмохирургиялық жабдықпен (қиыстырылған жүйемен) өзара алмастырылмайтыны туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді. Бір жабдықты басқамен алмастырудың мүмкін болмауы сондай-ақ емдеу әдіснамасымен, қолда бар хаттамалармен, дәрігерлердің ұсынымдарымен және біліктілік деңгейімен, олардың нақты жабдықпен жұмыс істеуге даярлығымен де айқындалады.
Осылайша, функциялық арналуының (оның ішінде тұтыну қасиеттерінің), сатып алу (қайта сату) мақсатының, сапалық және техникалық сипаттамаларының (пайдалану көрсеткіштерінің, тасымалдау мен сақтау бойынша шектеулердің, құрастыру, жөндеу, техникалық қызмет көрсету (кепілдік қызмет көрсетуді қоса алғанда) шарттарының, өндірістік тұтыну ерекшеліктерінің және т.б.), факоэмульсификация және факоэмульсификация (витрэктомия) жүйелері бағасы мен сату шарттарының негізінде факоэмульсификация және факоэмульсификация (витрэктомия) жүйелері көтерме саудада сату және оларға қызмет көрсету нарығы (бұдан әрі – тауар нарығы) тауар нарығының өнімдік шекаралары болып айқындалды.
Жасалған шарттарды (келісімдерді) және өзара және сыртқы сауда туралы деректерді негізге алғанда мүше мемлекеттердің аумақтарындағы тауар нарығындағы қызмет мыналарды жүзеге асырады:
Беларусь Республикасында "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясымен жасалған дистрибуция туралы келісімдердің негізінде – "АСВ Трейд Сервис" БЖШҚ және "Дина Интернешнл";
Қазақстан Республикасында "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясымен жасалған дистрибуция туралы келісімдердің негізінде – "Астана Медикал Продукт" ЖШС, "ZALMA Ltd" ЖШС және "MD Tech" ЖШС;
Қырғыз Республикасында "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясымен жасалған дистрибуция туралы келісімдердің негізінде – "ЮниХелп" ЖШҚ;
Ресей Федерациясында "Alcon Pharmaceuticals Ltd" және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ компаниялары құрамында "Alcon" компаниялары тобымен жасалған дистрибуция туралы келісімдердің негізінде – "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ, "ПрофиМед" ЖШҚ, "Оптикс-Альянс" ЖШҚ, "ИОЛ" ЖШҚ, "Регал" ЖШҚ, "ИнтелМед" АҚ, "Ортус-Медициналық Жүйелер" ЖШҚ, "Офтамедика" ЖШҚ, "ОМГ" ЖШҚ, "Витал Эстетик Рус" ЖШҚ, "Біріккен Медициналық Топ" ЖШҚ, "АМ-Медикал" ЖШҚ және "Куфран-РМ" ЖШҚ.
"Alcon" компаниялары тобы өндірісінің факоэмульсификация және факоэмульсификация (витрэктомия) жүйелерін (бұдан әрі – тауар) жеткізу құрылымы "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясының Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының аумақтарында тіркелген дистрибьюторларға жеткізілімдерін көздейді.

В Российской Федерации компания "Alcon Pharmaceuticals Ltd" является учредителем ООО "Алкон Фармацевтика". В соответствии с абзацем вторым подпункта 5 пункта 2 Протокола указанные компании признаются одной группой лиц (в связи с тем, что одно юридическое лицо имеет в силу своего участия в другом юридическом лице более чем 50 процентов общего количества голосов, приходящихся на голосующие акции (доли) в уставном (складочном) капитале этого другого хозяйственного общества).
Согласно абзацу девятому подпункта 5 пункта 2 Протокола одна группа лиц рассматривается как единый хозяйствующий субъект (субъект рынка) и на нее распространяются положения раздела XVIII Договора и Протокола, относящиеся к хозяйствующим субъектам (субъектам рынка), за исключением случаев, предусмотренных Протоколом.
Ввиду отсутствия установленных исключений резюмируется, что компания "Alcon Pharmaceuticals Ltd" и ООО "Алкон Фармацевтика" являются одной группой лиц и, как следствие, рассматриваются как единый хозяйствующий субъект (субъект рынка) (далее – субъект рынка "Alcon").
Поставка товара на территорию Российской Федерации происходит либо посредством первичной продажи товара внутри субъекта рынка "Alcon", который выполняет в дальнейшем функцию товаропроводящей сети, либо непосредственно компанией "Alcon Pharmaceuticals Ltd" путем первичной продажи товара другим контрагентам.
В последующем, как правило, ООО "Алкон Фармацевтика" и другие контрагенты компании "Alcon Pharmaceuticals Ltd" реализуют товар государственным (бюджетным) и коммерческим организациям на территориях Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации, в том числе мелкооптовым покупателям. Конечными потребителями товара являются медицинские учреждения и организации, оказывающие профильные медицинские услуги.
Согласно пункту 26 Методики при определении географических границ товарного рынка в целях установления его соответствия Критериям отнесения рынка к трансграничному, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 19 декабря 2012 г. № 29, выявляются следующие признаки трансграничности товарного рынка: поставка товара с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена и (или) поставка товара с территорий третьих стран на территории 2 или более государств-членов.
В соответствии с положениями раздела IV Методики и с учетом того, что товар обращается на территориях Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации, установлено, что географические границы трансграничного товарного рынка охватывают территории указанных государств-членов, то есть территории более чем 2 государств-членов.

Ресей Федерациясында "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясы "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ құрылтайшысы болып табылады. Хаттаманың 2-тармағы 5-тармақшасының екінші абзацына сәйкес көрсетілген компаниялар бір тұлғалар тобы ретінде танылады (бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғада осы шаруашылық жүргізуші қоғамның жарғылық (қоймалық) капиталындағы дауыс беретін акцияларына (үлестеріне) келетін дауыстардың жалпы санының 50 пайызынан астамына өз қатысуының болуына байланысты).
Хаттаманың 2-тармағы 5-тармақшасының тоғызыншы абзацына сәйкес тұлғалардың бір тобы бірыңғай шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) ретінде қаралады және оған Хаттамада көзделген жағдайларды қоспағанда, Шарттың және Хаттаманың XVIII бөлімінің шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) қатысты ережелері қолданылады.
Белгіленген ерекшеліктердің болмауына байланысты "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясы және "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ бір тұлғалар тобы болып табылады және соның салдарынан бірыңғай шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) (бұдан әрі – "Alcon" нарығының субъектісі) ретінде қарастырылады.
Ресей Федерациясының аумағына тауарды жеткізу одан әрі тауар өткізу желісінің функциясын орындайтын "Alcon" нарық субъектісінің ішінде тауарды бастапқы сату арқылы не болмаса тауарды басқа контрагенттерге бастапқы сату жолымен тікелей "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясы арқылы жүзеге асырылады.
Кейіннен, әдетте, "Алкон Фармацевтика" ЖШС және "Alcon Pharmaceuticals Ltd" компаниясының басқа да контрагенттері тауарды Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының аумақтарындағы мемлекеттік (бюджеттік) және коммерциялық ұйымдарға, оның ішінде ұсақ көтерме сатып алушыларға өткізеді. Тауарды түпкілікті тұтынушылар бейінді медициналық қызметтер көрсететін медициналық мекемелер мен ұйымдар болып табылады.
Әдістеменің 26-тармағына сәйкес тауар нарығының географиялық шекараларын айқындау кезінде оның Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 29 шешімімен бекітілген нарықты трансшекаралық нарыққа жатқызу критерийлеріне сәйкестігін анықтау мақсатында тауар нарығының трансшекаралығының мынадай белгілері анықталады: тауарды бір мүше мемлекеттің аумағынан басқа мүше мемлекеттің аумағына және (немесе) басқа мүше мемлекеттің аумағына жеткізу, тауарды үшінші елдердің аумағынан 2 немесе одан да көп мүше мемлекеттердің аумағына жеткізу.
Әдістеменің IV бөлімінің ережелеріне сәйкес және тауар Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының аумақтарында айналыста болатынын ескере отырып, трансшекаралық тауар нарығының географиялық шекаралары көрсетілген мүше мемлекеттердің аумақтарын, яғни 2-ден астам мүше мемлекеттің аумақтарын қамтитыны анықталды.

В соответствии с пунктом 26 Методики и на основании пунктов 1 и 2 статьи 74, пункта 7 статьи 76 Договора, пункта 9 Протокола и пунктов 1 и 2 Критериев отнесения рынка к трансграничному, ввиду наличия поставок товара с территории третьей страны на территории 2 или более государств-членов, установлено, что географические границы товарного рынка соответствуют указанным Критериям в части признания такого рынка трансграничным.
С учетом требований разделов V и VI Методики установлены хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), действующие на товарном рынке (ответчики), проведен расчет объема товарного рынка и долей таких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка). Данные сведения в настоящем Решении не приводятся в связи с тем, что они относятся к конфиденциальной информации.
Анализ положений договоров (соглашений) показал, что на хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), зарегистрированных на территориях Республики Беларусь, Республики Казахстан и Кыргызской Республики, возлагается обязанность не осуществлять последующую реализацию товара за пределами территории государства-члена, в котором зарегистрирован хозяйствующий субъект (субъект рынка), в том числе воздержаться от маркетинга (включая продвижение товара) и от учреждения филиалов или размещения складов за пределами территории такого государства. При несоблюдении хозяйствующим субъектом (субъектом рынка) данного требования субъект рынка "Alcon" в том числе оставляет за собой право прекратить поставку товара и прервать договорные отношения.
В соответствии с подпунктом 15 пункта 2 Протокола к признакам ограничения конкуренции относятся в том числе отказ хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), не входящих в одну группу лиц, от самостоятельных действий на товарном рынке, определение общих условий обращения товара на товарном рынке соглашением между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) или в соответствии с обязательными для исполнения ими указаниями иного лица либо в результате согласования хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), не входящими в одну группу лиц, своих действий на товарном рынке, а также иные обстоятельства, создающие возможность для хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) или нескольких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товара на товарном рынке.
Учитывая изложенное, указание субъектом рынка "Alcon" в договорах (соглашениях) с контрагентами территории, на которой может осуществляться реализация товара, приводит или может привести к ограничению конкуренции в рамках трансграничных рынков и невозможности конкуренции дистрибьютора одного государства-члена с дистрибьютором другого государства-члена на территории одного из государств-членов.

Әдістеменің 26-тармағына сәйкес және Шарттың 74-бабының 1 және 2-тармақтары, 76-бабының 7-тармағы, Хаттаманың 9-тармағы және Нарықты трансшекаралыққа жатқызу критерийлерінің 1 және 2-тармақтары негізінде тауар нарығының географиялық шекаралары үшінші елдің аумағынан 2 немесе одан да көп мүше мемлекеттердің аумағына тауар жеткізілімдерінің болуына байланысты осындай нарықты трансшекаралық деп тану бөлігінде көрсетілген критерийлерге сәйкес келетіні анықталды.
Әдістеменің V және VI бөлімдерінің талаптарын ескере отырып, тауар нарығында жұмыс істейтін шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) (жауапкерлер) белгіленді, тауар нарығының көлеміне және осындай шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) үлестеріне есеп жүргізілді. Бұл мәліметтер осы Шешімде олардың құпия ақпаратқа жататындығына байланысты келтірілмеді.
Шарттардың (келісімдердің) ережелерін талдау Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Қырғыз Республикасының аумақтарында тіркелген шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) тіркелген мүше мемлекет аумағының шегінен тыс жерлерде тауарды кейіннен өткізуді жүзеге асырмау, оның ішінде маркетингтен (тауарды ілгерілетуді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен филиалдар құрудан немесе осындай мемлекеттің аумағынан тыс қоймаларды орналастырудан бас тарту міндеті жүктелетінін көрсетті. Шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) осы талапты сақтамаған жағдайда "Alcon" нарығының субъектісі оның ішінде тауарды жеткізуді тоқтату және шарттық қатынастарды үзу құқығын өзіне қалдырады.
Хаттаманың 2-тармағының 15-тармақшасына сәйкес бәсекелестікті шектеу белгілеріне, оның ішінде бір тұлғалар тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығындағы дербес әрекеттерден бас тартуы, шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы келісіммен тауар нарығындағы тауар айналысының жалпы шарттарын айқындау немесе олардың өзге тұлғаның нұсқауларын орындауы үшін міндетті не бір тұлғалар тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығындағы өз әрекеттерін келісуі нәтижесінде, сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) немесе бірнеше шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) үшін біржақты тәртіппен тауар нарығындағы тауар айналымының жалпы жағдайларына ықпал етуге мүмкіндік туғызатын өзге де мән-жайлар жатады.
Баяндалғанды ескере отырып, "Alcon" нарық субъектісінің контрагенттерімен жасалған шарттарда (келісімдерде) тауарды өткізу жүзеге асырылуы мүмкін аумақты көрсетуі трансшекаралық нарықтар шеңберінде бәсекелестіктің шектелуіне және мүше мемлекеттердің бірінің аумағында бір мүше мемлекеттің дистрибьюторының басқа мүше мемлекеттің дистрибьюторымен бәсекелестігінің мүмкін болмауына әкеп соғады немесе әкеп соғуы мүмкін.

Таким образом, положения договоров (соглашений) о территории, на которой осуществляется реализация товара, и иных территориальных ограничениях, и действия (бездействие) субъекта рынка "Alcon" по их закреплению в договорах (соглашениях) содержат в себе возможные признаки нарушения пункта 6 статьи 76 Договора в части нарушения запрета коммерческой организации осуществлять координацию экономической деятельности хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) (далее – координация) в случае, если координация приводит или может привести к разделу товарного рынка по территориальному принципу, объему продажи или покупки товаров, ассортименту реализуемых товаров либо составу продавцов или покупателей (заказчиков).
По результатам рассмотрения материалов расследования, а также информации, представленной в рамках рассмотрения дела, в том числе по результатам исследования доказательств и заслушивания лиц, участвующих в рассмотрении дела, заслушивания доводов и пояснений лиц, участвующих в рассмотрении дела, относительно доказательств, представленных другими лицами, участвующими в деле, заслушивания лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах рассматриваемого дела, в рамках прошедших заседаний комиссии по рассмотрению дела установлено следующее.
Согласно пункту 1 статьи 74 Договора общие принципы и правила конкуренции направлены на обеспечение выявления и пресечения антиконкурентных действий на территориях государств-членов и действий, оказывающих негативное влияние на конкуренцию на трансграничных рынках на территориях 2 и более государств-членов.
В соответствии с подпунктом 8 пункта 2 Протокола под конкуренцией понимается состязательность хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), при которой самостоятельными действиями каждого из них исключается или ограничивается возможность каждого из них в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товаров на соответствующем товарном рынке.
Пунктом 6 статьи 76 Договора физическим лицам, коммерческим организациям и некоммерческим организациям государств-членов запрещается осуществлять координацию в случае, если она приводит или может привести к любому из указанных в пунктах 3 и 4 данной статьи последствий, которые не могут быть признаны допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом.
В соответствии с пунктом 3 статьи 76 Договора запрещаются соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) государств-членов, являющимися конкурентами, действующими на одном товарном рынке, которые приводят или могут привести к:
установлению или поддержанию цен (тарифов), скидок, надбавок (доплат), наценок;
повышению, снижению или поддержанию цен на торгах;
разделу товарного рынка по территориальному принципу, объему продажи или покупки товаров, ассортименту реализуемых товаров либо составу продавцов или покупателей (заказчиков);
сокращению или прекращению производства товаров;
отказу от заключения договоров с определенными продавцами либо покупателями (заказчиками).
В соответствии с пунктом 4 статьи 76 Договора запрещаются "вертикальные" соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), за исключением "вертикальных" соглашений, которые признаются допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом, в случае если:
такие соглашения приводят или могут привести к установлению цены перепродажи товара, за исключением случая, когда продавец устанавливает для покупателя максимальную цену перепродажи товара;
такими соглашениями предусмотрено обязательство покупателя не продавать товар хозяйствующего субъекта (субъекта рынка), который является конкурентом продавца. Такой запрет не распространяется на соглашения об организации покупателем продажи товаров под товарным знаком либо иным средством индивидуализации продавца или производителя.

Осылайша, тауарды сату жүзеге асырылатын аумақ және өзге де аумақтық шектеулер туралы шарттардың (келісімдердің) ережелері және "Alcon" нарық субъектісінің оларды шарттарда (келісімдерде) бекіту жөніндегі іс-әрекеттері (әрекетсіздігі), егер үйлестіру тауар нарығын аумақтық қағидат, тауарларды сату немесе сатып алу көлемі, өткізілетін тауарлар ассортименті не сатушылардың немесе сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) құрамы бойынша бөлуге әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкін жағдайда коммерциялық ұйымның шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) экономикалық қызметін үйлестіруді (бұдан әрі – үйлестіру) жүзеге асыруға тыйым салуды бұзу бөлігінде Шарттың 76-бабы 6-тармағын бұзудың ықтимал белгілерін қамтиды.
Тергеп-тексеру материалдарын, сондай-ақ істі қарау шеңберінде ұсынылған ақпаратты қарау нәтижелері бойынша, оның ішінде дәлелдемелерді зерттеу және істі қарауға қатысатын адамдарды тыңдау, іске қатысатын басқа да адамдар ұсынған дәлелдемелерге қатысты істі қарауға қатысатын адамдардың дәлелдері мен түсініктемелерін тыңдау, істі қарау жөніндегі комиссияның өткен отырыстары шеңберінде қаралатын істің мән-жайлары туралы мәліметтері бар адамдарды тыңдау нәтижелері бойынша мыналар анықталды.
Шарттың 74-бабының 1-тармағына сәйкес бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары мүше мемлекеттердің аумақтарындағы бәсекелестікке қарсы іс-әрекеттерді және 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтарындағы трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестікке теріс әсер ететін іс-әрекеттерді анықтауды және жолын кесуді қамтамасыз етуге бағытталған.
Хаттаманың 2-тармағының 8-тармақшасына сәйкес бәсекелестік деп шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) жарыспалылығы түсініледі, бұл ретте олардың әрқайсысының дербес іс-қимылдарымен олардың әрқайсысының тиісті тауар нарығындағы тауарлар айналымының жалпы жағдайларына біржақты тәртіппен ықпал ету мүмкіндігі алып тасталады немесе шектеледі.
Шарттың 76-бабының 6-тармағымен жеке тұлғалардың, коммерциялық ұйымдардың және коммерциялық емес ұйымдардың үйлестіруді жүзеге асыруына, егер мұндай үйлестіру осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген, Хаттамада белгіленген жол беру критерийлеріне сәйкес жол берілген деп танылуы мүмкін емес салдарлардың кез келгеніне әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, тыйым салынады.
Шарттың 76-бабының 3-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің бір тауар нарығында жұмыс істейтін, бәсекелес шаруашылық жүргізуші субъектілері (нарық субъектілері) арасындағы:
бағаларды (тарифтерді), жеңілдіктерді, үстемеақыларды (қосымша ақыларды) үстеме бағаларды белгілеуге немесе ұстап тұруға;
сауда-саттықтарда бағаларды көтеруге, төмендетуге немесе ұстап тұруға;
тауар нарығын аумақтық қағидат, тауарларды сату немесе сатып алу көлемі, өткізілетін тауарлар ассортименті не сатушылардың немесе сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) құрамы бойынша бөлуге;
тауарлар өндірісін қысқартуға немесе тоқтатуға;
белгілі бір сатушылармен не сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) шарттар жасасудан бас тартуға әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкін келісімдерге тыйым салынады.
Шарттың 76-бабының 3-тармағына сәйкес шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасында, Хаттамада белгіленген жол беру критерийлеріне сәйкес жол беріледі деп танылатын "сатылы" келісімдерді қоспағанда, егер:
сатушы сатып алушы үшін тауарды қайта сатудың мейлінше жоғары бағасын белгілейтін жағдайды қоспағанда, мұндай келісімдер тауарды қайта сату бағасын белгілеуге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса;
мұндай келісімдерде сатып алушының сатушыға бәсекелес болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) тауарын сатпау міндеттемесі көзделсе, "сатылы" келісімдерге тыйым салынады. Мұндай тыйым салу сатып алушының тауарларды тауар белгісімен не сатушыны немесе өндірушіні дараландырудың өзге құралымен сатуды ұйымдастыруы туралы келісімдерге қолданылмайды.

Пунктом 5 статьи 76 Договора запрещаются иные соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), за исключением "вертикальных" соглашений, которые признаются допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом, в случае если установлено, что такие соглашения приводят или могут привести к ограничению конкуренции.
В соответствии с подпунктом 10 пункта 2 Протокола под координацией понимается согласование действий хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) третьим лицом, не входящим в одну группу лиц ни с одним из таких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) и не осуществляющим деятельность на товарном рынке (товарных рынках), на котором осуществляется согласование действий хозяйствующих субъектов (субъектов рынка).
Взаимосвязанное прочтение указанных норм свидетельствует о том, что правом Союза запрещена координация, которая приводит или может привести к наступлению негативных для конкуренции последствий, аналогичных последствиям соглашений, запрещенных пунктами 3 и 4 статьи 76 Договора (соглашений между конкурентами и "вертикальных" соглашений).
Таким образом, координация, запрещенная правом Союза, характеризуется следующими признаками:
координация осуществляется третьим лицом, в качестве которого может выступать физическое лицо, коммерческая или некоммерческая организация (далее – координатор);
координатор не входит в одну группу лиц ни с одним из хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), действия которых согласовываются, и не осуществляет деятельность на том товарном рынке (товарных рынках), на котором осуществляется координация;
действия координатора направлены на координацию как минимум 2 хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) государств-членов;
координация выражается в целенаправленном воздействии координатора на хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) с целью формирования у них определенной модели поведения и оказания влияния на конкуренцию на товарном рынке.
Аналогичная позиция и выводы содержатся в консультативных заключениях Суда Союза от 4 апреля 2017 г. и от 17 декабря 2018 г.
Из материалов дела следует, что субъект рынка "Alcon":
в рамках преддоговорной и договорной работы возложил на контрагентов обязательства, касающиеся деятельности на товарном рынке на территории государства-члена, в котором зарегистрирован хозяйствующий субъект (субъект рынка);
предусмотрел наличие штрафных и иных санкций за несоблюдение условий о территории деятельности контрагента, вплоть до расторжения договора (соглашения) с не исполняющим такие условия хозяйствующим субъектом (субъектом рынка);
являясь изготовителем соответствующего оборудования, в том числе программного обеспечения к нему, а также располагая доступом к информации о сервисном, гарантийном и постгарантийном обслуживании оборудования, имел и имеет возможность отслеживать расположение оборудования и его принадлежность;
определял территорию, на которой контрагент осуществляет реализацию товара, посредством ее указания в договоре (соглашении) до его подписания.
При этом другие ответчики (за исключением субъекта рынка "Alcon") получали проекты договоров и (или) соглашений с указанием территории, на которой будет осуществляться реализация товара, и в последующем в одностороннем порядке не могли изменить такие положения.
Также из материалов дела следует, что субъект рынка "Alcon":
является коммерческой организацией, производящей и вводящей в гражданский оборот товар, на который он располагает правами интеллектуальной собственности и который реализует под своим фирменным наименованием (товарным знаком), что препятствует иным участникам рынка производить такой товар и вводить его в гражданский оборот, при этом по отношению к своим дистрибьюторам он является третьим лицом, коммерческой организацией;
не входит в одну группу лиц ни с одним из хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), в отношении которых осуществляется координация, и не осуществляет последующую реализацию товара на том товарном рынке (товарных рынках), на котором осуществляется координация, запрещенная правом Союза;
осуществлял действия, направленные на координацию более 2 хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) государств-членов, что подтверждается в том числе установлением на этапе проведения преддоговорной работы территориальных ограничений деятельности контрагентов без их согласия;
целенаправленно воздействовал на контрагентов с целью формирования у них определенной модели поведения и оказывал влияние на конкуренцию на товарном рынке, что выражалось в исключении конкуренции между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) на товарных рынках государств-членов.
В период рассмотрения дела представлена информация о скоординированном со стороны субъекта рынка "Alcon" внесении изменений в договоры (соглашения) в части исключения положения, касающегося определения территории, на которой контрагентами осуществляется реализация товара. Дополнительно сообщается, что субъектом рынка "Alcon" введены единые принципы коммерческой политики и ценообразования для дистрибьюторов, действующие с июля 2020 г. на территориях государств-членов.
В соответствии с законодательством государств-членов производителем (его представителями) получены соответствующие регистрационные удостоверения в каждом государстве-члене (за исключением Республики Армения). В рамках рассмотрения дела представителями субъекта рынка "Alcon" сообщено, что в отношении товара, производимого и реализуемого субъектом рынка "Alcon", отсутствуют единые требования к регистрационному досье и регистрационному удостоверению, предусмотренные законодательством государств-членов.
Также, по информации представителей субъекта рынка "Alcon", выданные регистрационные удостоверения препятствуют обращению товара на трансграничных рынках Союза в связи с юридическими и техническими различиями. Регистрация товара и получение регистрационного удостоверения Союза является правом, а не обязанностью субъекта рынка "Alcon", в связи с чем оно не может представляться как право, которое обязательно к реализации.
Указанные доводы субъекта рынка "Alcon" рассмотрены и не могут быть приняты по следующим основаниям:
правом Союза не предусмотрено наличие обязательств по включению в договоры и (или) соглашения положений о территории, на которой осуществляется реализация товара, и запретов на осуществление иной деятельности за пределами такой территории;
наличие или отсутствие регистрационного удостоверения, подтверждающего регистрацию, не является основанием для включения территориальных ограничений в договоры и (или) соглашения;
наличие основополагающего принципа свободы договора предполагает свободу усмотрения сторон в определении положений такого договора, за исключением условий, запрещенных как правом Союза, так и законодательством государств-членов;
наличие единого экономического пространства Союза предполагает отсутствие возможности территориальной сегментации на трансграничных рынках, за исключением случаев, предусмотренных правом Союза, которых в рассматриваемом деле установлено не было.
Важно отметить, что субъект рынка "Alcon" имеет возможность оказывать воздействие на своих контрагентов как на этапе преддоговорной работы, так и в последующем.
Учитывая, что контрагент имеет возможность приобрести товар только у производителя (субъекта рынка "Alcon"), контрагент вынужден соглашаться на предлагаемые ему условия, в связи с чем он теряет свою самостоятельность как равной стороны договорных отношений. Таким образом, действия субъекта рынка "Alcon" в своей совокупности являются действиями по осуществлению координации хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), а не реализацией запрещенных договоренностей.
Представителями субъекта рынка "Alcon", другими ответчиками, уполномоченными органами государств-членов, в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики, и иными лицами представлены письменные позиции и другая информация (документы, сведения), которые приобщены к материалам дела и учтены при рассмотрении дела. Ответчиками факт нарушения общих правил конкуренции не признан.

Шарттың 76-бабының 5-тармағымен егер мұндай келісімдер бәсекелестікті шектеуге әкеп соғады немесе әкеп соғуы мүмкін деп белгіленсе, Хаттамада белгіленген жол беру критерийлеріне сәйкес жол беріледі деп танылатын "сатылы" келісімдерді қоспағанда, шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы өзге келісімдерге тыйым салынады.
Хаттаманың 2-тармағының 10-тармақшасына сәйкес үйлестіру деп шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) іс-әрекеттерін осындай шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) бір тобына кірмейтін және шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) іс-әрекеттерін келісу жүзеге асырылатын тауар нарығында (тауар нарықтарында) қызметін жүзеге асырмайтын үшінші тұлғаның келісуі түсініледі.
Көрсетілген нормаларды өзара байланыстырып оқу Одақ құқығымен Шарттың 76-бабының 3 және 4-тармақтарында тыйым салынған келісімдердің (бәсекелестер арасындағы келісімдер мен "сатылы" келісімдер) салдарына ұқсас бәсекелестік үшін жағымсыз салдарлардың туындауына әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкін үйлестіруге тыйым салынғанын куәландырады.
Осылайша, Одақ құқығымен тыйым салынған үйлестіру мынадай белгілермен сипатталады:
үйлестіруді жеке тұлға, коммерциялық немесе коммерциялық емес ұйым (бұдан әрі – үйлестіруші) ретінде әрекет ете алатын үшінші тұлға жүзеге асырады;
үйлестіруші әрекеттері келісілетін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) ешқайсысымен бір тұлғалар тобына кірмейді және үйлестіру жүзеге асырылатын тауар нарығында (тауар нарықтарында) қызметін жүзеге асырмайды;
үйлестірушінің іс-қимылы мүше мемлекеттердің кемінде 2 шаруашылық жүргізуші субъектілерін (нарық субъектілерін) үйлестіруге бағытталған;
үйлестіру үйлестірушінің белгілі бір мінез-құлық моделін қалыптастыру және тауар нарығындағы бәсекелестікке әсер ету мақсатында шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) мақсатты түрде әсер етуінен көрінеді.
Осындай ұстаным және пікірлер Одақ Сотының 2017 жылғы 4 сәуірдегі және 2018 жылғы 17 желтоқсандағы консультативтік қорытындыларында қамтылады.
Іс материалдарынан "Alcon" нарығының субъектісінің:
шарт жасасу алдындағы және шарттық жұмыс шеңберінде контрагенттерге шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) тіркелген мүше мемлекеттің аумағындағы тауар нарығындағы қызметке қатысты міндеттемелерді жүктегені;
контрагент қызметінің аумағы туралы талаптарды сақтамағаны үшін, осындай шарттарды орындамайтын шаруашылық жүргізуші субъектімен (нарық субъектісімен) шартты (келісімді) бұзуға дейін айыппұл және өзге де санкциялардың болуын көздегені;
тиісті жабдықты, оның ішінде оған бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындаушы бола отырып, сондай-ақ жабдыққа сервистік, кепілдік және кепілдіктен кейінгі қызмет көрсету туралы ақпаратқа қол жеткізе отырып, жабдықтың орналасуын және оның тиесілігін қадағалау мүмкіндігін иеленгені және иеленіп отырғаны;
контрагент тауарды өткізуді жүзеге асыратын аумақты оған қол қойылғанға дейін шартта (келісімде) көрсету арқылы айқындағаны көрінеді.
Бұл ретте басқа жауапкерлер ("Alcon" нарық субъектісін қоспағанда) тауарды өткізу жүзеге асырылатын аумақты көрсете отырып, шарттардың және (немесе) келісімдердің жобаларын алды және кейіннен біржақты тәртіппен мұндай ережелерді өзгерте алмады.
Сондай-ақ іс материалдарынан "Alcon" нарығы субъектісінің: көрінеді.
оның зияткерлік меншік құқығы бар және өзінің фирмалық атауымен (тауар белгісімен) жүзеге асыратын, нарықтың өзге қатысушыларына осындай тауар өндіруге және оны азаматтық айналымға енгізуге кедергі келтіретін тауарды өндіретін және азаматтық айналымға енгізетін коммерциялық ұйым болып табылатыны, бұл ретте өзінің дистрибьюторларына қатысты оның үшінші тұлға, коммерциялық ұйым болып табылатыны;
оларға қатысты үйлестіру жүзеге асырылатын шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) ешқайсысымен де бір тұлғалар тобына кірмейтіні және Одақ құқығымен тыйым салынған үйлестіру жүзеге асырылатын тауар нарығында (тауар нарықтарында) тауарды кейіннен өткізуді жүзеге асырмайтыны;
мүше мемлекеттердің 2-ден астам шаруашылық жүргізуші субъектілерін (нарық субъектілерін) үйлестіруге бағытталған іс-әрекеттерді жүзеге асыратыны, бұл оның ішінде шарт жасасу алдындағы жұмысты жүргізу кезеңінде контрагенттердің қызметіне олардың келісімінсіз аумақтық шектеулер белгілеу арқылы расталады;
контрагенттерге оларда белгілі бір мінез-құлық үлгісін қалыптастыру мақсатында мақсатты түрде ықпал еткені және тауар нарығындағы бәсекелестікке ықпал еткені көрінеді, ол мүше мемлекеттердің тауар нарықтарындағы шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы бәсекелестікті болдырмауда көрініс тапты.
Істі қарау кезеңінде контрагенттер тауарды өткізуді жүзеге асыратын аумақты айқындауға қатысты ережені алып тастау бөлігінде шарттарға (келісімдерге) "Alcon" нарық субъектісі тарапынан үйлестірілген өзгерістер енгізу туралы ақпарат ұсынылды. "Alcon" нарық субъектісі 2020 жылғы шілдеден бастап мүше мемлекеттердің аумақтарында әрекет ететін дистрибьюторлар үшін коммерциялық саясат пен баға белгілеудің бірыңғай қағидаттарын енгізгені қосымша хабарланады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өндіруші (оның өкілдері) әрбір мүше мемлекеттен (Армения Республикасын қоспағанда) тиісті тіркеу куәліктерін алды. Істі қарау шеңберінде "Alcon" нарық субъектісінің өкілдері "Alcon" нарық субъектісі өндіретін және өткізетін тауарға қатысты мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген тіркеу дерекнамасына және тіркеу куәлігіне бірыңғай талаптар жоқ екенін хабарлады.
Сондай-ақ, "Alcon" нарық субъектісі өкілдерінің ақпараты бойынша берілген тіркеу куәліктері заңдық және техникалық айырмашылықтарға байланысты Одақтың трансшекаралық нарықтарындағы тауардың айналысына кедергі келтіреді. Тауарды тіркеу және Одақтың тіркеу куәлігін алу "Alcon" нарық субъектісінің міндеті емес, құқығы болып табылады, осыған байланысты ол сатуға міндетті құқық ретінде ұсыныла алмайды.
"Alcon" нарық субъектісінің көрсетілген дәлелдері мынадай негіздер бойынша қаралады және қабылданбауы мүмкін:
Одақтың құқығымен шарттарға және (немесе) келісімдерге тауарды өткізу жүзеге асырылатын аумақ туралы ережелерді енгізу жөніндегі міндеттемелердің және осындай аумақтан тыс жерлерде өзге де қызметті жүзеге асыруға тыйым салулардың болуы көзделмеген;
тіркелгенін растайтын тіркеу куәлігінің болуы немесе болмауы аумақтық шектеулерді шарттарға және (немесе) келісімдерге енгізу үшін негіз болып табылмайды;
шарт еркіндігінің негіз қалаушы қағидатының болуы Одақ құқығымен де, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасымен де тыйым салынған талаптарды қоспағанда, осындай шарттың ережелерін айқындауда тараптардың қалауы еркіндігін болжайды;
Одақтың бірыңғай экономикалық кеңістігінің болуы, қаралып отырған істе белгіленбеген Одақ құқығымен көзделген жағдайларды қоспағанда, трансшекаралық нарықтарда аумақтық сегменттеу мүмкіндігінің болмауын болжайды.
"Alcon" нарық субъектісінің шарт жасасу алдындағы жұмыс кезеңінде де, кейіннен де өзінің контрагенттеріне ықпал ету мүмкіндігі бар екенін атап өту маңызды.
Контрагенттің тауарды тек өндірушіден ("Alcon" нарығының субъектісінен) сатып алу мүмкіндігі бар екенін ескере отырып, контрагент өзіне ұсынылатын шарттарға келісуге мәжбүр болады, осыған байланысты шарттық қатынастардың тең тарапы ретінде өзінің дербестігін жоғалтады. Осылайша, "Alcon" нарық субъектісінің іс-әрекеттері тыйым салынған келісімдерді іске асырудан гөрі, шаруашылық жүргізуші субъектілерді (нарық субъектілерін) үйлестіруді жүзеге асыру жөніндегі іс-әрекеттер болып табылады.
"Alcon" нарық субъектісінің өкілдері, құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін басқа да жауапкерлер, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары және өзге де тұлғалар жазбаша ұстанымдар мен басқа да ақпарат (құжаттар, мәліметтер) ұсынды, олар іс материалдарына қоса тіркеліп, істі қарау кезінде ескерілді. Жауапкерлер бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу фактісін мойындамады.

Генеральным директором ООО "Алкон Фармацевтика" в период до 14 января 2020 г. являлась Гатинская Т.В., после указанного периода – Михно Е.В.
В отношении Михно Е.В. не установлено продолжение осуществления координации, запрещенной правом Союза.
Действия (бездействие) должностного лица – генерального директора ООО "Алкон Фармацевтика" Гатинской Т.В. выразились в том, что, являясь руководителем ООО "Алкон Фармацевтика" в соответствии с учредительными (уставными) документами ООО "Алкон Фармацевтика", в период нарушения она имела возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не приняла необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Гатинская Т.В. совершила действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Гатинской Т.В. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у нее запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора. В свою очередь Гатинская Т.В. не представила пояснений и доводов по делу, в том числе позицию о согласии или несогласии с нарушением.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Гатинской Т.В. нашла подтверждение, а ее действия верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора. Также материалами дела подтверждаются ее действия, направленные на отмену территориальных ограничений для контрагентов.
Руководствуясь подпунктом 3 пункта 10 Протокола, пунктом 44 Порядка рассмотрения дел и Методикой расчета и порядком наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика расчета и порядок наложения штрафа), Коллегия Комиссии решила:
1. Признать отсутствие в действиях (бездействии) группы лиц в составе ООО "Оптикс-Юг" и ООО "Оптикс-Альянс", группы лиц в составе ООО "Регал" и ООО "ИОЛ", группы лиц в составе ООО "Офтамедика" и ООО "ГЕНИКО", группы лиц в составе ООО "ОМГ", ООО "Витал Эстетик Рус" и ООО "Объединенная Медицинская Группа", ООО "Линкс", АО "ИнтелМед", ООО "Ортус-Медицинские Системы", ООО "АМ-Медикал", ООО "Куфран-РМ", ООО "ПрофиМед", ТОО "Астана Медикал Продукт", ТОО "MD Tech", ТОО "ZALMA Ltd", ООО "ЮниХелп", СООО "АСВ Трейд Сервис", "Дина Интернешнл", их должностных лиц генерального директора ООО "Оптикс-Юг" и ООО "Оптикс-Альянс" Дольникова В.А., генерального директора ООО "Линкс" Хабибуллина Г.Ф., генерального директора ООО "Регал" и ООО "ИОЛ" Сабо Й., генерального директора АО "ИнтелМед" Лебедева Г.В., директора ООО "Ортус-Медицинские Системы" Макарова Я.Ю., генерального директора ООО "Офтамедика" и ООО "ГЕНИКО" Зеленской Н.А., генерального директора ООО "ОМГ" Чемоданова Ю.В., генерального директора ООО "Витал Эстетик Рус" Ващинкиной Л.В., генерального директора ООО "Объединенная Медицинская Группа" Волкорезова Д.В., генерального директора ООО "АМ-Медикал" Нурищенко В.К., директора ООО "Куфран-РМ" Французова А.А., директора ООО "ПрофиМед" Волтова А.В., генерального директора ТОО "Астана Медикал Продукт" Суворова С.В., генерального директора ТОО "MD Tech" Лавриненко И.В., генерального директора ТОО "ZALMA Ltd" Шамрикова Г.Г., генерального директора ООО "ЮниХелп" Герасименко К.К., директора СООО "АСВ Трейд Сервис" Акулич О.А. и директора "Дина Интернешнл" Сингха В.К. нарушения пункта 5 статьи 76 Договора и прекратить в отношении указанных лиц рассмотрение дела.

"Алкон Фармацевтика" ЖШС Бас директоры 2020 жылғы 14 қаңтарға дейінгі кезеңде Т. В. Гатинская, көрсетілген кезеңнен кейін – Е. В. Михно болды.
Е. В. Михноға қатысты Одақ құқығымен тыйым салынған үйлестіруді жүзеге асыруды жалғастыру белгіленбеген.
Лауазымды тұлға – "Алкон Фармацевтика" ЖШС Бас директоры Т.В. Гатинскаяның әрекеттері (әрекетсіздігі) "Алкон Фармацевтика" ЖШС басшысы бола отырып, "Алкон Фармацевтика" ЖШС құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес, бұзушылық кезеңінде оның Одақтың монополияға қарсы реттеу және үйлестіруді тоқтату саласындағы құқығының ережелерін сақтауға мүмкіндігі болғанымен, алайда оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдамағанынан көрінді, осыған байланысты Т. В. Гатинская Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деп қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде Т.В. Гатинская істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етті. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы позиция сұралды. Өз кезегінде Т.В. Гатинская іс бойынша түсіндірмелер мен дәлелдерді, оның ішінде бұзушылықпен келісу немесе келіспеу туралы ұстанымын ұсынбады.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, істі қарау жөніндегі комиссия Т.В. Гатинскаяның кінәсі расталды және оның әрекеттері Шарттың 76-бабының 6-тармағына сәйкес дұрыс анықталды деп санайды. Сондай-ақ іс материалдары оның контрагенттер үшін аумақтық шектеулерді жоюға бағытталған әрекеттерін растайды.
Хаттаманың 10-тармағының 3-тармақшасын, істерді қарау тәртібінің 44-тармағын және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген (бұдан әрі – есептеу әдістемесі және айыппұл салу тәртібі) Есептеу әдістемесін және трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін айыппұл салу тәртібін басшылыққа ала отырып, Комиссия Алқасы шешті:
1. "Оптикс-Юг" ЖШҚ мен "Оптикс-Альянс" ЖШҚ құрамындағы тұлғалары тобының, "Регал" ЖШҚ мен "ИОЛ" ЖШҚ құрамындағы тұлғалары тобының, "Офтамедика" ЖШҚ мен "ГЕНИКО" ЖШҚ құрамындағы тұлғалары тобының, "ОМГ" ЖШҚ, "Витал Эстетик Рус" ЖШҚ және "Біріккен Медициналық Топ" ЖШҚ, "Линкс" ЖШҚ, "ИнтелМед" АҚ, "Ортус-Медициналық Жүйелер" ЖШҚ, "АМ-Медикал" ЖШҚ, "Куфран-РМ" ЖШҚ, "ПрофиМед" ЖШҚ, "Астана Медикал Продукт" ЖШС, "MD Tech" ЖШС, "ZALMA Ltd" ЖШС, "ЮниХелп" ЖШҚ, "АСВ Трейд Сервис" БЖШҚ, "Дина Интернешнл" құрамындағы тұлғалары тобының олардың лауазымды тұлғаларының, "Оптикс-Юг" ЖШҚ және "Оптикс-Альянс" ЖШҚ бас директоры В.А. Дольниковтың, "Линкс" ЖШҚ бас директоры Г.Ф. Хабибуллиннің, "Регал" ЖШҚ мен "ИОЛ" ЖШҚ бас директоры Й. Сабоның, "ИнтелМед" АҚ бас директоры Г.В.Лебедевтің, "Ортус-Медициналық Жүйелер" ЖШҚ директоры Я.Ю. Макаровтың, "Офтамедика" ЖШҚ мен "ГЕНИКО" ЖШҚ бас директоры Н.А.Зеленскаяның, "ОМГ" ЖШҚ бас директоры Ю.В. Чемодановтың, "Витал Эстетик Рус" ЖШҚ бас директоры Л.В. Ващинкинаның, "Біріккен Медициналық Топ" ЖШҚ бас директоры Д.В. Волкорезовтің, "АМ-Медикал" ЖШҚ бас директоры В.К. Нурищенконың, "Куфран-РМ" директоры А.А. Французовтың, "ПрофиМед" ЖШҚ директоры А.В.Волтовтың, "Астана Медикал Продукт" ЖШС бас директоры С.В.Суворовтың, "MD Tech" ЖШС бас директоры И.В. Лавриненконың, "ZALMA Ltd" ЖШС бас директоры Г.Г.Шамриковтың, "ЮниХелп" ЖШҚ бас директоры К.К. Герасименконың, "АСВ Трейд Сервис" БЖШҚ директоры О.А.Акуличтің және "Дина Интернешнл" директоры В.К. Сингхтың әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Шарттың 76-бабының 5-тармағын бұзушылық жоқ ден танылсын және көрсетілген тұлғаларға қатысты істі қарау тоқтатылсын.

2. Признать действия (бездействие) ООО "Алкон Фармацевтика" и должностного лица ООО "Алкон Фармацевтика" Гатинской Т.В., в период с 1 января 2018 г. по 14 января 2020 г. занимавшей должность генерального директора ООО "Алкон Фармацевтика", выразившиеся в осуществлении запрещенной правом Союза координации экономической деятельности контрагентов на трансграничных товарных рынках оптовой реализации и обслуживания систем факоэмульсификации и факоэмульсификации (витрэктомии) производства субъекта рынка "Alcon" в части раздела товарного рынка по территориальному принципу, составу продавцов или покупателей (заказчиков), нарушением пункта 6 статьи 76 Договора.
3. В соответствии с Методикой расчета и порядком наложения штрафов и подпунктом 3 пункта 16 Протокола:
учитывая наличие обстоятельств, предусмотренных пунктами 1, 2, 4, 5 и 9 раздела "Обстоятельства, смягчающие ответственность" перечня обстоятельств, смягчающих ответственность, и обстоятельств, отягчающих ответственность, учитываемых при расчете размера штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках (приложение № 1 к Методике расчета и порядка наложения штрафов), и обстоятельств, предусмотренных пунктами 2 и 3 раздела "Обстоятельства, отягчающие ответственность" указанного перечня, назначить:
ООО "Алкон Фармацевтика" штраф в размере 2 100 000 российских рублей;
Гатинской Т.В. штраф в размере 71 458 российских рублей 33 копеек.
Штрафы, назначенные настоящим Решением, подлежат уплате в порядке, установленном пунктами 17 и 18 Протокола.
4. Обязать ООО "Алкон Фармацевтика" прекратить совершать действия (бездействие), нарушающие пункт 6 статьи 76 Договора, в том числе:
исключить из договоров (соглашений) положения, обязывающие контрагентов соблюдать требования, предусматривающие раздел товарного рынка оптовой реализации и обслуживания систем факоэмульсификации и факоэмульсификации (витрэктомии) производства субъекта рынка "Alcon" по территориальному принципу, составу продавцов или покупателей (заказчиков), объему реализуемого товара;
при осуществлении своей деятельности не отказывать в сотрудничестве и (или) иным образом не оказывать предпочтения юридическим и физическим лицам, зарегистрированным и (или) осуществляющим деятельность на территории любого из государств-членов;
разместить на общедоступных ресурсах информацию о возможности обращения хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) государств-членов к субъекту рынка "Alcon" по вопросам оптовой реализации и (или) обслуживания систем факоэмульсификации и факоэмульсификации (витрэктомии) производства субъекта рынка "Alcon" вне зависимости от места их регистрации.

2. "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ-ның және 2018 жылғы 1 қаңтар – 2020 жылғы 14 қаңтар аралығындағы кезеңде "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ бас директоры лауазымында болған "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ лауазымды тұлғасы Т.В.Гатинскаяның Одақ құқығымен тыйым салынған трансшекаралық көтерме сату тауар нарықтарында контрагенттердің экономикалық қызметін үйлестіруді және "Alcon" нарық субъектісі өндірісінің факоэмульсификация және факоэмульсификация (витрэктомия) жүйелеріне қызмет көрсетуді жүзеге асырудан көрінетін тауар нарығын аумақтық қағидат, сатушылардың немесе сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) құрамы бойынша бөлу бөлігіндегі әрекеттерін (әрекетсіздігін) Шарттың 76-бабының 6-тармағын бұзу деп танылсын.
3. Айыппұлдар есептеу әдістемесіне және оларды салу тәртібіне және Хаттаманың 16-тармағының 3-тармақшасына сәйкес:
трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін айыппұлдар мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлар тізбесінің "Жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлар" бөлімінің 1, 2, 4, 5 және 9-тармақтарында көзделген мән-жайлардың және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың (Айыппұлдар есептеу әдістемесіне және оларды салу тәртібіне № 1 қосымша) және көрсетілген тізбенің "Жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлар" бөлімінің 2 және 3-тармақтарында көзделген мән-жайлардың болуын ескере отырып:
"Алкон Фармацевтика" ЖШҚ-ға 2 100 000 ресей рублі мөлшерінде айыппұл;
Т.В.Гатинскаяға 71 458 ресей рублі 33 тиын мөлшерінде айыппұл салынсын.
Осы Шешіммен тағайындалған айыппұлдар Хаттаманың 17 және 18-тармақтарында белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
4. "Алкон Фармацевтика" ЖШС-ға Шарттың 76-бабының 6-тармағын бұзатын әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасауды тоқтату міндеттелсін, оның ішінде:
шарттардан (келісімдерден) "Alcon" нарық субъектісі өндірісінің факоэмульсификация және факоэмульсификация (витрэктомия) жүйелеріне көтерме саудада өткізудің және қызмет көрсетудің тауар нарығын аумақтық қағидат, сатушылар немесе сатып алушылар (тапсырыс берушілер) құрамы, өткізілетін тауар көлемі бойынша бөлуді көздейтін талаптарды сақтауға контрагенттерді міндеттейтін ережелер алып тасталсын;
өз қызметін жүзеге асыру кезінде кез келген мүше мемлекеттің аумағында тіркелген және (немесе) қызметін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға ынтымақтастықтан бас тартпау және (немесе) өзгеше түрде артықшылық көрсетпеу;
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (нарық субъектілерінің) тіркелу орнына қарамастан, "Alcon" нарық субъектісі өндірісінің факоэмульсификация және факоэмульсификация (витрэктомия) жүйелерін көтерме саудада сату және (немесе) оларға қызмет көрсету мәселелері бойынша "Alcon" нарық субъектісіне жүгіну мүмкіндігі туралы ақпарат жалпыға қолжетімді ресурстарда орналастырылсын.

5. ООО "Алкон Фармацевтика" представить информацию об исполнении пункта 4 настоящего Решения в месячный срок с даты вступления настоящего Решения в силу.
6. Настоящее Решение может быть обжаловано в установленном порядке в Суде Союза.
7. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович

5. "Алкон Фармацевтика" ЖШҚ осы Шешімнің 4-тармағының орындалуы туралы ақпаратты осы Шешім күшіне енген күннен бастап бір ай мерзімде ұсынсын.
6. Осы Шешімге белгіленген тәртіппен Одақ Сотына шағым жасалуы мүмкін.
7. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович