О справочнике видов актов органов Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 декабря 2022 года № 191.
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый справочник видов актов органов Евразийского экономического союза (далее – справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – Союз).
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
справочник применяется при реализации общих процессов в рамках Союза в соответствии с актами органов Союза, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Союза общих процессов в рамках Союза;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при формировании детализированных сведений из справочников и классификаторов, утверждаемых Евразийской экономической комиссией.

Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілері түрлерінің анықтамалығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 191 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілері түрлерінің анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
анықтамалық Одақ шеңберіндегі ортақ процестерді Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін Одақ органдарының актілеріне сәйкес Одақ шеңберінде ортақ процестерді іске асыру кезінде қолданылады;
анықтамалықтың кодтық белгілемелерін пайдалану Еуразиялық экономикалық комиссия бекітетін анықтамалықтар мен сыныптауыштардан егжей-тегжейлі мәліметтерді қалыптастыру кезінде міндетті деп белгіленсін.

справочник предназначен для систематизации и кодирования сведений о видах актов и других документов, принимаемых органами Евразийского экономического союза в рамках полномочий, предоставленных им в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 г. и международными договорами в рамках Евразийского экономического союза
12
Аннотация (область применения)
формирование электронных документов (сведений) в целях обеспечения информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза;
предоставление информации о видах актов органов Евразийского экономического союза, регламентирующих начало (окончание) действия справочников и классификаторов, включаемых в состав единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
акт, Евразийский экономический союз, орган Евразийского экономического союза, орган Таможенного союза и Единого экономического пространства, Таможенный союз и Единое экономическое пространство
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
все сферы
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии.
В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая
с даты исключения с указанием сведений
об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника. Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры справочника
(состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

анықтамалық 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес берілген өкілеттіктер шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақ органдары қабылдайтын актілер мен басқа да құжаттардың түрлері туралы мәліметтерді жүйелеуге және кодтауға арналған
12
Аннотациясы (қолданылу саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ортақ процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру;
Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпараты жүйесінің құрамына енгізілетін анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданысының басталуын (аяқталуын) регламенттейтін Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерінің түрлері туралы ақпарат беру
13
Түйін сөз
акт, Еуразиялық экономикалық одақ, Еуразиялық экономикалық одақ органы, Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістік органы, Кеден одағы және Бірыңғай экономикалық кеңістік
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
Барлық сала
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2- анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) баламалары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) бар-жоғф
2 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
1 – жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Мәні алып тасталған жағдайда, анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күнінен бастап жарамсыз деп белгіленеді, Еуразиялық экономикалық комиссияның анықтамалық жазбасы қолданысының аяқталуын регламенттейтін актісі туралы мәліметтер көрсетіледі. Анықтамалық кодтар бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарын, оның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалық құрылымының сипаты (анықтамалық құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) осы анықтамалықтың III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтағы мәліметтер ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
белгіленбеген
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан егжей-тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Вид акта органа Евразийского экономического союза
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код вида акта
строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение формируется серийно-порядковым методом
1
1.2. Наименование вида акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3. Код органа Евразийского экономического союза
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
кодовое обозначение в соответствии
со справочником органов Евразийского экономического союза, органов государственной власти и управления государств – членов Евразийского экономического союза, а также уполномоченных ими организаций
0..1
1.4. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО
8601-2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда келесі бағандар (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме атауы – реттік нөмірі және деректеменің қалыптасқан немесе ресми сөз арқылы белгілемесі;
"деректеме мәнінің саласы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің сөз арқылы сипатталуы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілік (опционалдық) және деректемелердің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көп рет қайталануын көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – элемент міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (N > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен артық емес қайталануға тиіс (N > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен асырмай қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы және деректемелік құрамы
Деректеме атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрі
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1..*
1.1. Акт түрінің коды
символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
кодтық белгілеме сериялық-реттік әдіспен қалыптастырылады
1
1.2. Акт түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 250
атауы орыс тілінде мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Еуразиялық экономикалық одақ органының коды
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік және басқару органдарының, сондай-ақ олар уәкілеттік берген ұйымдардың анықтамалығына сәйкес кодтық белгілеме
0..1
1.4. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1
1.4.1. Іс-қимылдың басталу күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1

1.4.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО
8601-2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО
8601-2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.4.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.4.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.4.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО

1.4.2. Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1
1.4.2.1. Акт түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.4.2.2. Акт нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.4.2.3. Акт күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
1.4.3. Іс-қимылдың аяқталу күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.4.4. Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
0..1
1.4.4.1. Акт түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгілемесі
1
1.4.4.2. Акт нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.4.4.3. Акт күні