О внесении изменений в технический регламент Таможенного союза "О безопасности продукции, предназначенной для детей и подростков" (ТР ТС 007/2011)
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 сентября 2022 года № 147.
В соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 29 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1.1Внести в технический регламент Таможенного союза "О безопасности продукции, предназначенной для детей и подростков" (ТР ТС 007/2011), принятый Решением Комиссии Таможенного союза от 23 сентября 2011 г. № 797, изменения согласно приложению.
2.1Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жумангарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 сентября 2022 г. № 147
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в технический регламент Таможенного союза "О безопасности продукции, предназначенной для детей и подростков" (ТР ТС 007/2011)
1. В пункте 1 статьи 1:
а) в абзаце первом слова ", независимо от страны происхождения" исключить;
б) абзац третий после слов "галантерейные изделия," дополнить словами "изделия санитарно-гигиенические разового использования,".
2. В статье 2:
а) абзац седьмой исключить;
б) после абзаца девятого дополнить абзацем следующего содержания:
"изделия эпизодического использования – изделия, предназначенные для непрерывной носки в течение не более 4 часов не более 2 раз в неделю с указанием соответствующей информации на маркировке изделия;".
3. В статье 5:
а) абзац третий пункта 1 после слова "рукавицы" дополнить словами "(кроме кожаных)", после слова "перчатки" дополнить словами "(кроме кожаных)";
б) в пункте 2:
абзац восьмой дополнить словами "(не определяется гигроскопичность отделочных деталей и деталей верха изделий 2-го слоя, не имеющих непосредственного контакта с кожей пользователя, если они предназначены для декоративного оформления верха изделия; в одежде и изделиях на подкладке гигроскопичность определяется отдельно для материала верха и для подкладки)";
абзац девятый дополнить словами "(в одежде и изделиях на подкладке определяется отдельно для материала верха и для подкладки)";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Не проводятся испытания по показателю "воздухопроницаемость" в изделиях, которые по конструкции (сарафаны, юбки, жилеты, шорты) или структуре материала (с рыхлым плетением, ажурные) предполагают высокую воздухопроницаемость, а также в изделиях, имеющих конструктивные элементы для обеспечения воздухообмена.".

"Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімнің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне (КО ТР 007/2011) өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 147 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 1 қосымшаның 29-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 797 шешімімен бекітілген "Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімнің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне (КО ТР 007/2011) қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жұманғарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 147 шешіміне
ҚОСЫМША
"Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімнің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне (КО ТР 007/2011) енгізілетін өзгерістер
1. 1-баптың 1-тармағында:
а) бірінші абзацтағы "шыққан еліне қарамай" деген сөздер алып тасталсын;
б) үшінші абзац "галантерея бұйымдары," деген сөздерден кейін "бір рет қолданылатын санитариялық-гигиеналық бұйымдар," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2-бапта:
а) жетінші абзац алып тасталсын;
б) тоғызыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"эпизодтық пайдалануға арналған бұйымдар - бұйымның таңбалауында тиісті ақпаратты көрсете отырып, аптасына 2 реттен артық емес 4 сағат бойы үздіксіз киюге арналған бұйымдар;".
3. 5-бапта:
а) 1-тармақтың үшінші абзацы "қолғаптар" деген сөзден кейін "(былғарыдан басқа)" деген сөздермен толықтырылсын, "бессаусақтар" деген сөзден кейін "(былғарыдан басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;
б) 2-тармақта:
сегізінші абзац деген сөздермен толықтырылсын "(егер олар бұйымның үстіңгі жағын сәндік безендіруге арналған болса, пайдаланушының терісімен тікелей жанаспайтын бұйымдардың 2-ші қабатын әрлеу бөлшектері мен үстіңгі бөлшектерінің гигроскопиялығы айқындалмайды; киімде және астарлы бұйымдарда гигроскопиялылық үстіңгі материал үшін және астар үшін бөлек айқындалады)";
тоғызыншы абзац "(киімде және астарлы бұйымдарда үстіңгі материал үшін және астар үшін бөлек айқындалады)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Конструкциясы (сарафандар, юбкалар, кеудешелер, қысқа шалбарлар) немесе материал құрылымы (бос тоқылған, кестелі) жағынан жоғары ауа өткізгіштік болжанатын бұйымдарда, сондай-ақ ауа алмасуды қамтамасыз ету үшін конструктивтік элементтері бар бұйымдарда "ауа өткізгіштігі" көрсеткіші бойынша сынақтар жүргізілмейді.".

4. Абзац пятый пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"- из искусственного меха (кроме искусственного меха с вложением шерстяного волокна в ворсе не менее 80 %) и байки в зимней обуви для детей ясельного возраста.".
5. В абзаце третьем пункта 2 статьи 9 слово "дистрибьютора" заменить словом "продавца".
6. В абзаце втором пункта 1 статьи 11 слово "дистрибьютор" заменить словом "продавец".
7. В абзаце третьем пункта 2 статьи 12 слово "трусы" заменить словами "подгузники-трусы (трусики)".
8. В приложении № 1 к указанному техническому регламенту:
а) в позиции 2 в графе 2 слово ", стульчик" исключить;
б) в позиции 3 в графе 2 слово "трусы" заменить словами "подгузники-трусы (трусики)";
в) в позиции 10 в графе 1 слово "спортивной," исключить.
9. Приложение № 7 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"Приложение № 7
к техническому регламенту
Таможенного союза "О безопасности
продукции, предназначенной
для детей и подростков"
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 сентября 2022 г. № 147)
Требования биологической безопасности, предъявляемые
к щеткам зубным, массажерам для десен и аналогичным изделиям для ухода за полостью рта
Вид показателя
Наименование показателя
Характеристика показателя,
норматив
1
2
3
Токсикологические показатели1
острая токсичность при пероральном введении
более 5000 мг/кг
действие на слизистые оболочки экспериментальных животных
индекс раздражающего действия – 0 баллов
сенсибилизирующее действие
отсутствие эффекта
общетоксическое действие, определяемое альтернативными методами in vitro
отсутствие
Клинические показатели
местнораздражающее и
аллергизирующее действие
отсутствие при однократном использовании в течение
24 часов и при двукратном ежедневном использовании
в течение 72 часов
очищающее действие
(только для зубных щеток)
снижение индекса гигиены полости рта по Грин-Вермиллиону не менее чем
на 40 % от первоначального значения при однократной контрольной чистке зубов
_______________
1 Исследования токсикологических показателей проводятся на водных модельных вытяжках из соответствующих изделий. Токсикологическая оценка проводится путем испытания с использованием лабораторных животных (in vivo) либо альтернативными методами (in vitro).".
10. Приложение № 8 к указанному техническому регламенту дополнить примечаниями 3 и 4 следующего содержания:
"3. В одежде и изделиях 2-го слоя на подкладке гигроскопичность и воздухопроницаемость определяются отдельно для материала верха и для материала подкладки.
4. Для детей старше 1 года и подростков не определяется гигроскопичность отделочных деталей и деталей верха изделий 2-го слоя, не имеющих непосредственного контакта или имеющих ограниченный контакт (до 10 % площади верха изделия) с кожей пользователя, если они предназначены для декоративного оформления верха изделия.".

4. 6-баптың 2-тармағының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- жасанды үлбірден (талшығы кем дегенде 80 % жүн талшығы салынған жасанды үлбірден басқа) және бүлдіршіндерге арналған қысқы аяқ киімдегі байкадан жасалған.".
5. 9-баптың 2-тармағының үшінші абзацындағы "дистрибьютордың" деген сөз "сатушының" деген сөзбен ауыстырылсын.
6. 11-баптың 1-тармағының екінші абзацындағы "дистрибьютор" деген сөз "сатушы" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. 12-баптың 2-тармағының үшінші абзацындағы "іш киімдер" деген сөздер "жаялық-іш киім (іш киім)" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. Көрсетілген техникалық регламентке № 1 қосымшада:
а) 2-бағандағы 2-позицияда ", орындық " деген сөз алып тасталсын;
б) 2-бағандағы 3-позицияда "іш киімдер" деген сөздер "жаялық-іш киім (іш киім)" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 1-бағандағы 10-позицияда "спорттық," деген сөз алып тасталсын.
9. Көрсетілген техникалық регламентке № 7 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Балалар мен жасөспірімдерге
арналған өнімнің қауіпсіздігі
туралы" Кеден одағының
техникалық регламентіне
№ 7 қосымша
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 147 шешімінің
редакциясында)
Көрсеткіштің түрі
Көрсеткіштің атауы
Көрсеткіштің сипаттамасы, норматив
1
2
3
Уыттылық көрсеткіштері
ішке қабылдаған кездегі жіті уыттылық
5000 мг/кг көп
эксперименттік жануарлардың шырышты қабаттарына әсер ету
тітіркендіргіш әсер индексі – 0 балл
Сенсибильдеуші әсер
әсердің жоқтығы
in vitro баламалы әдістермен анықталған жалпы уытты әрекет
жоқ
Клиникалық көрсеткіштер
жергілікті тітіркендіргіш және аллергиялық әсер
24 сағат бойы бір рет және 72 сағат бойы екі рет күнделікті қолдану кезінде болмауы
тазарту әрекеті (тек тіс щеткалары үшін)
Грин-Вермиллион бойынша ауыз қуысының гигиенасы индексінің бір рет тістерді бақылау арқылы тазалау кезінде бастапқы мәнінен кемінде 40%-ға төмендеуі
10.  Көрсетілген техникалық регламентке № 8 қосымша мынадай мазмұндағы 3 және 4-ескертпелермен толықтырылсын:
"3. Қаптамадағы 2-қабатты киімдер мен бұйымдарда гигроскопиялық және ауа өткізу қабілеті үстіңгі материал үшін және астар материалы үшін бөлек айқындалады.
4. 1 жастан асқан балалар мен жасөспірімдерге арналған, пайдаланушының терісімен тікелей жанаспайтын немесе шектеулі жанасатын (бұйымның үстіңгі жағы алаңының 10%-на дейін) бұйымдардың 2-ші қабатындағы әрлеу бөлшектері мен үстіңгі бөліктерінің гигроскопиялығы, егер олар бұйымның үстіңгі бөлігін сәндік безендіруге арналған болса, айқындалмайды.".

11. Позицию "Одежда 2-го слоя и швейные изделия" приложения № 9 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"
Одежда 2-го слоя и швейные изделия:
материал верха
подкладка
3
4 <4>
3
4
3 <3>
4
-
-
-
-
".
12. В приложении № 13 к указанному техническому регламенту:
а) позиции "До 1 года (пинетки: размеры, мм: 95, 100, 105, 110, 115, 120, 125)", "От 1 года до 3 лет (для ясельного возраста: размеры, мм: 105, 110, 115, 120, 125, 130, 135, 140)", "От 3 до 5 лет (малодетская: размеры, мм: 145, 150, 155, 160, 165)" и "От 5 до 7 лет (дошкольная: размеры, мм: 170, 175, 180, 185, 190, 195, 200)" изложить в следующей редакции:
"
До 1 года
(пинетки: размеры, мм: 95,

11. Көрсетілген техникалық регламентке № 9 қосымшаның "2-ші қабат киімі және тігін бұйымдары" деген позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
2-ші қабат киімі және тігін бұйымдары:
үстіңгі материал
астар
3
4 <4>
3
4
3 <3>
4
-
-
-
-
".
12. Көрсетілген техникалық регламентке № 13 қосымшада:
а) "1 жасқа дейін (пинеткалар: өлшемдері, мм: 95, 100, 105, 110, 115, 120, 125)", "1 жастан 3 жасқа дейін (бүлдіршін жасындағылар: өлшемдері, мм: 105, 110, 115, 120, 125, 130, 135, 140)", "3 жастан 5 жасқа дейін (кіші балалар: өлшемдері, мм: 145, 150, 155, 160, 165)" және "5 жастан 7 жасқа дейін (мектепке дейін: өлшемдері, мм: 170, 175, 180, 185, 190, 195, 200)" позициялар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1 жасқа дейін (пинеткалар: өлшемдері, мм: 95,

100, 105, 110, 115, 120, 125)
масса полупары обуви, г:
пинетки (кроме зимних)
пинетки зимние
не более 60
не более 110
От 1 года до 3 лет
(для ясельного возраста: размеры, мм: 105, 110, 115, 120, 125, 130, 135, 140)
масса полупары обуви, г:
зимней и весенне-осенней
летней
домашней
гибкость, Н/см (Н) (кроме зимних)5
высота каблука обуви, мм:
летней и домашней
зимней и весенне-осенней
не более 220
не более 120
не более 120
не более 6 (40)
не более 6
не более 10
От 3 до 5 лет
(малодетская: размеры,
мм: 145, 150, 155, 160, 165)
масса полупары обуви, г:
зимней и весенне-осенней
летней
домашней
гибкость, Н/см (Н) (кроме зимних)5
высота каблука, мм
не более 300
не более 170
не более 130
не более 11 (100)
не более 10
От 5 до 7 лет
(дошкольная: размеры, мм:170, 175, 180, 185, 190, 195, 200)
масса полупары обуви, г:
зимней и весенне-осенней
летней
домашней
гибкость, Н/см (Н) (кроме зимних)5
высота каблука, мм
не более 380
не более 200
не более 150
не более 11 (100)
не более 10
";
б) дополнить сноской 5 следующего содержания:
"5 Испытания обуви зимней по показателю "гибкость" до установления нормативного значения не проводятся.".

100, 105, 110, 115, 120, 125)
аяқ киімнің бір сыңарының салмағы, г:
пинеткалар (қыстықтан басқа)
қыстық пинеткалар
60-тан артық емес
110-нан артық емес
1 жастан 3 жасқа дейін (бүлдіршін жасындағылар: өлшемдері, мм: 105, 110, 115, 120, 125, 130, 135, 140)
аяқ киімнің бір сыңарының салмағы, г:
қыстық және көктемдік-күздік
жаздық
үйдікі
иілгіштігі, Н/см (Н) (қыстықтан басқа)5
аяқ киім өкшесінің биіктігі, мм:
жаздық және үйдікі
қыстық және көктемдік-күздік
220-дан артық емес
120-дан артық емес
120-дан артық емес
6 (40)-тан артық емес
6-дан артық емес
10-нан артық емес
3 жастан 5 жасқа дейін (кіші балалар: өлшемдері,
мм: 145, 150, 155, 160, 165)
аяқ киімнің бір сыңарының салмағы, г:
қыстық және көктемдік-күздік
жаздық
үйдікі
иілгіштігі, Н/см (Н) (қыстықтан басқа)5
өкшесінің биіктігі, мм
300-ден артық емес
170-тен артық емес
130-дан артық емес
11 (100) -ден артық емес
10-нан артық емес
5 жастан 7 жасқа дейін (мектепке дейін: өлшемдері, мм:170, 175, 180, 185, 190, 195, 200)
аяқ киімнің бір сыңарының салмағы, г:
қыстық және көктемдік-күздік
жаздық
үйдікі
иілгіштігі, Н/см (Н) (қыстықтан басқа)5
өкшесінің биіктігі, мм
380-нен артық емес
200-ден артық емес
150-ден артық емес
11 (100) -ден артық емес
10-нан артық емес
";
б) мынадай мазмұндағы 5-сілтемемен толықтырылсын:
"5 Нормативтік мән белгіленгенге дейін "иілгіштігі" көрсеткіші бойынша қысқы аяқ киімді сынау жүргізілмейді.".