О внесении изменений в Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 апреля 2023 года № 52.
В соответствии с пунктом 24 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 41, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 апреля 2023 г. № 52
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер
1. В пункте 3:
а) после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"диагностика вредного организма" – процесс выявления и идентификации вредного организма;";
б) абзац пятый дополнить словами ", сметки, смывы с поверхности".
2. В пункте 13 слова "свежих фруктов, овощей, ягод, грибов, зеленных культур, срезанных цветов, свежих ветвей и других частей растений для декоративных целей" заменить словами "подкарантинной продукции, за исключением семенного и посадочного материала растений".
3. В пункте 131 слова "Образцы (пробы) семенного и посадочного материала растений," заменить словами "Остатки образцов (проб) подкарантинной продукции, которые не были использованы при проведении карантинной фитосанитарной экспертизы и".
4. В пункте 16 слова "исследования, которые являются" заменить словами "исследования и (или) отчета о результатах исследований, которые являются".
5. Пункт 17 дополнить словами ", которое может быть оформлено в электронном виде".
6. Пункт 18 изложить в следующей редакции: "18. Документы, подтверждающие отбор образцов (проб) и их регистрацию, проведение карантинной фитосанитарной экспертизы, и заключение карантинной фитосанитарной экспертизы в том числе оформленные в электронном виде, хранятся в карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории или в ином месте в соответствии с законодательством государства-члена не менее 1 года после завершения проведения карантинной фитосанитарной экспертизы.".

Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 52 шешімі.
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 24-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы ш е ш т і:
1.  Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 41 шешімімен бекітілген Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібіне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 25 сәуірдегі
№ 52 шешіміне
ҚОСЫМША
Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібіне енгізілетін
Ө З Г Е Р І С Т Е Р
1.  3-тармақта:
а) бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"зиянды организмді диагностикалау" – зиянды организмді анықтау және сәйкестендіру процесі;
б) бесінші абзац "организмдердің" деген сөздерден кейін ", сыпырындысын, үстіңгі беттің шайындысын" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 13-тармақтағы "жаңа піскен жемістер, көкөністер, жидектер, саңырауқұлақтар, жасыл дақылдар, кесілген гүлдер, бүршік жарған бұтақтар және сәндік мақсаттағы өсімдіктердің өзге де бөліктері" деген сөздер "тұқымдық және екпе материалдарды қоспағанда, карантиндік өнімдер" деген сөздермен ауыстырылсын.
3.  131-тармақтағы "Өсімдіктердің тұқымдық және отырғызу материалдарының үлгілері (сынамалары)" деген сөздер "Карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу кезінде пайдаланылмаған карантинге жатқызылған өнім үлгілерінің (сынамаларының) қалдықтары және" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 16-тармақтағы "болып табылатын зерттеулер" деген сөздер "болып табылатын зерттеулердің нәтижелері туралы зерттеудің және (немесе) есептің" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 17-тармақ электронды түрде рәсімделуі мүмкін" деген сөздермен толықтырлсын.
6. 18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "18. Іріктеуді, тіркеуді, карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізуді растайтын құжаттар және карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік фитосанитариялық қорытындысы, оның ішінде электрондық түрде ресімделген қорытындысы карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасында немесе өзге орында мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес карантиндік фитосанитариялық сараптаманы жүргізу аяқталғаннан кейін кемінде 1 жыл сақталады.".

7. В приложении № 2 к указанному Порядку:
а) подраздел 1 раздела I дополнить пунктами 151 и 152 следующего содержания:
"151. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
152. Логгер температур
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.";
б) подраздел 1 раздела II дополнить пунктами 701 и 702 следующего содержания:
"701. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
702. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.";
в) подраздел 1 раздела III дополнить пунктами 1081 и 1082 следующего содержания:
"1081. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
1082. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.";
г) подраздел 1 раздела IV дополнить пунктами 1561 и 1562 следующего содержания:
"1561. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
1562. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.";
д) в разделе VI:
наименование изложить в следующей редакции:
"V. Бактериологическая и вирусологическая экспертиза";
подраздел 1 раздела VI дополнить пунктами 2241 и 2242 следующего содержания:
"2241. Термогигрометр комбинированный
использование для измерения влажности и температуры воздуха, при необходимости давления";
2242. Логгер температуры
использование для измерения
температуры в холодильной и при необходимости морозильной камеры.";

7. Аталған Тәртіпке № 2 қосымшада:
а) І бөлімнің 1-кіші бөлімі мынадай мазмұндағы 151 және 152 -тармақтармен толықтырылсын:
"151. Біріктірілген термогигрометр
қысымды өлшеу қажет болған кезде ауаның ылғалдылығы мен температурасын өлшеу
үшін пайдалану";
152. Температура логгері
тоңазытқыштағы және қажет болған жағдайда мұздатқыш камерадағы температураны өлшеу үшін пайдалану.";
б) ІІ бөлімнің 1 кіші бөлімі мынадай мазмұндағы 701 және 702 -тармақтармен толықтырылсын:
"701. Біріктірілген термогигрометр
қысымды өлшеу қажет болған кезде ауаның ылғалдылығы мен температурасын өлшеу
үшін пайдалану";
702. Температура логгері
тоңазытқыштағы және қажет болған жағдайда мұздатқыш камерадағы температураны өлшеу үшін пайдалану.";
в) III бөлімнің 1-кіші бөлімі мынадай мазмұндағы 1081 және 1082-тармақтармен толықтырылсын:
"1081. Біріктірілген термогигрометр
қысымды өлшеу қажет болған кезде ауаның ылғалдылығы мен температурасын өлшеу
үшін пайдалану";
1082. Температура логгері
тоңазытқыштағы және қажет болған жағдайда мұздатқыш камерадағы температураны өлшеу үшін пайдалану.";
г) VI бөлімнің 1 кіші бөлімі мынадай мазмұндағы 1561 және 1562-тармақтармен толдықтырылсын:
"1561. Біріктірілген термогигрометр
қысымды өлшеу қажет болған кезде ауаның ылғалдылығы мен температурасын өлшеу
үшін пайдалану";
1562. Температура логгері
тоңазытқыштағы және қажет болған жағдайда мұздатқыш камерадағы температураны өлшеу үшін пайдалану.";
д) VI бөлімде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"V. Бактериологиялық және вирусологиялық сараптама";
VI бөлімнің 1 кіші бөлімі мынадай мазмұндағы 2241 және 2242-тармақтармен толықтырылсын:
"2241. Біріктірілген термогигрометр
қысымды өлшеу қажет болған кезде ауаның ылғалдылығы мен температурасын өлшеу
үшін пайдалану";
2242. Температура логгері
тоңазытқыштағы және қажет болған жағдайда мұздатқыш камерадағы температураны өлшеу үшін пайдалану.";
______________