О внесении изменения в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 июня 2023 года № 87.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 сентября 2021 г. № 112, изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 июня 2023 г. № 87
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Перечень изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 сентября 2018 г. № 112
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 июня 2023 г. № 87)
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний)
и измерений
Примечание
1
2
3
4
Требования к газу горючему природному, подготовленному к транспортированию по магистральным газопроводам (приложение № 1)
1
показатель "Молярная доля компонентов (компонентный состав)"

Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған табиғи жанғыш газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 27 маусымдағы № 87 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған табиғи жанғыш газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ол ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 87 шешіміне
ҚОСЫМША
Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған табиғи жанғыш газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
Тізбе мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 112 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 87 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған табиғи жанғыш газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар ТІЗБЕСІ
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентін техникалық реттеудің құрылымдық элементі немесе объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемесінің белгіленімі және атауы
Ескерту
1
2
3
4
Магистралдық газ құбырларымен тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газға қойылатын талаптар (№ 1 қосымша)
1
"Компоненттердің молярлық үлесі
(компоненттік құрам)" көрсеткіші

ГОСТ 31371.1-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 1. Общие указания и определение состава"
2
ГОСТ 31371.2-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 2. Вычисление неопределенности"
3
ГОСТ 31371.3-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 3. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, диоксида углерода и углеводородов до C8 с использованием двух насадочных колонок"
4
ГОСТ 31371.4-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 4. Определение азота, диоксида углерода и углеводородов C1–C5 и C6+ в лаборатории и с помощью встроенной измерительной системы с использованием двух колонок"
5

МЕМСТ 31371.1-2020 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 1-бөлім. Жалпы нұсқаулықтар және құрамды анықтау"
2
МЕМСТ 31371.2-2020 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 2-бөлім. Белгісіздікті есептеу"
3
МЕМСТ 31371.3-2008 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 3-бөлім. Екі қондырғылы бағандар көмегімен сутегіні, гелийді, оттегіні, азотты, көміртегі диоксидін және C8 дейін көмірсутектерді анықтау"
4
МЕМСТ 31371.4-2008 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 4-бөлім. Зертханада және екі бағанды пайдалана отырып орнатылған өлшеу жүйесінің көмегімен азотты, көміртегі диоксиді мен C1–C5 және C6+ көмірсутектерін анықтау"
5

ГОСТ 31371.5-2022 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 5. Определение азота, диоксида углерода и углеводородов C1–C5 и C6+ изотермическим методом"
6
ГОСТ 31371.6-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 6. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, диоксида углерода и углеводородов C1–C8 использованием трех капиллярных колонок"
7

МЕМСТ 31371.5-2022 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 5-бөлім. Изотермиялық әдіспен азотты, көміртегі диоксиді мен C1–C5 және C6+ көмірсутектерін анықтау"
6
МЕМСТ 31371.6-2008 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 6-бөлім. Үш капиллярлық бағанды пайдалана отырып сутегіні, гелийді, оттегіні, азотты, көміртегі диоксидін және C1–C8 көмірсутектерін анықтау"
7

ГОСТ 31371.7-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика измерений молярной доли компонентов"
8
ГОСТ 31371.7-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика выполнения измерений молярной доли компонентов"
применяется
до 01.01.2025
9
СТ РК ISO 6974-1-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 1. Указания по специализированному анализу"
применяется
до 01.01.2026
10

МЕМСТ 31371.7-2020 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 7-бөлім. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеу әдістемесі"
8
МЕМСТ 31371.7-2008 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 7-бөлім. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
01.01.2025 дейін қолданылады
9
ҚР СТ ISO 6974-1-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 1-бөлім. Мамандандырылған талдау бойынша нұсқаулықтар"
01.01.2026 дейін қолданылады
10

СТ РК ISO 6974-2-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 2. Характеристики измерительной системы и статистика для обработки данных"
применяется
до 01.01.2026
11
СТ РК ISO 6974-3-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 3. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, углекислого газа и углеводородов до C8, используя две хроматографические колонки"
применяется

ҚР СТ ISO 6974-2-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 2-бөлім. Өлшеу жүйесінің сипаттамалары және деректерді өңдеуге арналған статистика"
01.01.2026 дейін қолданылады
11
ҚР СТ ISO 6974-3-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 3-бөлім. Екі хроматографиялық бағанды пайдалана отырып сутегіні, гелийді, оттегіні, азотты, көмірқышқыл газын және C8 дейін көмірсутектерді анықтау"

до 01.01.2026
12
СТ РК ISO 6974-4-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 4. Метод определения азота, углекислого газа и углеводородов от C1 до C5 и C6+ для лабораторной и промышленной измерительной системы, использующей две колонки"
применяется
до 01.01.2026
13
СТ РК ISO 6974-5-2016 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 5. Метод определения азота, углекислого газа и углеводородов
от C1 до C5 и C6+ для лабораторного
и промышленного применения, используя три колонки"
применяется
до 01.01.2026
14
СТ РК ISO 6974-6-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 6. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, углекислого газа и углеводородов (C1–C8)
с использованием трех капиллярных колонок"
применяется

01.01.2026 дейін қолданылады
12
ҚР СТ ISO 6974-4-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 4-бөлім. Екі бағанды пайдаланатын зертханалық және өнеркәсіптік өлшеу жүйесі үшін азотты, көмірқышқыл газы мен C1-ден C5 дейін және C6+ дейін көмірсутектерді анықтау әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
13
ҚР СТ ISO 6974-5-2016 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 5-бөлім. Үш бағанды пайдалана отырып зертханалық және өнеркәсіптік қолдану үшін азотты, көмірқышқыл газы мен C1-ден C5 дейін және C6+ дейін көмірсутектерді анықтау әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
14
ҚР СТ ISO 6974-6-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 6-бөлім. Үш капиллярлық бағанды пайдалана отырып сутегіні, гелийді, оттегіні, азотты, көмірқышқыл газын және көмірсутектерді (C1–C8) анықтау"

ГОСТ 31371.7-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика выполнения измерений молярной доли компонентов"
применяется
до 01.01.2025
31
СТ РК ISO 6974-3-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 3. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, углекислого газа и углеводородов до C8, используя две хроматографические колонки"
применяется
до 01.01.2026
32
СТ РК ISO 6974-4-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 4. Метод определения азота, углекислого газа и углеводородов
от C1 до C5 и C6+ для лабораторной и промышленной измерительной системы, использующей две колонки"
применяется
до 01.01.2026
33
СТ РК ISO 6974-5-2016 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 5. Метод определения азота, углекислого газа и углеводородов
от C1 до C5 и C6+ для лабораторного и промышленного применения, используя три колонки"
применяется
до 01.01.2026
34
СТ РК ISO 6974-6-2004 "Газ природный. Определение состава с заданной погрешностью методом газовой хроматографии. Часть 6. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, углекислого газа и углеводородов (C1–C8)
с использованием трех капиллярных колонок"
применяется
до 01.01.2026
35
показатель "Массовая концентрация сероводорода"
ГОСТ 22387.2-2021 "Газ природный. Методы определения сероводорода и меркаптановой серы"
36
ГОСТ 34226-2017 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод определения соединений серы в природном газе и газовом топливе при помощи газовой хроматографии и хемилюминесценции"
37
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
38
СТ РК АСТМ Д 5504-2015 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод исследования для определения соединений серы в природном газе и газовом топливе при помощи газовой хроматографии и хемилюминесценции"
применяется
до 01.01.2026
39
СТ РК 1320-2009 "Газ природный. Определение содержания соединений серы
с использованием газовой хроматографии"
применяется
до 01.01.2026
40
СТ РК ГОСТ Р 53367-2011 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2026
41
ГОСТ Р 53367-2009 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2026
42
показатель "Массовая концентрация меркаптановой серы"
ГОСТ 22387.2-2021 "Газ природный. Методы определения сероводорода и меркаптановой серы"
43
ГОСТ 34226-2017 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод определения соединений серы в природном газе и газовом топливе при помощи газовой хроматографии и хемилюминесценции"
44
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
45
СТ РК АСТМ Д 5504-2015 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод исследования для определения соединений серы в природном газе и газовом топливе при помощи газовой хроматографии и хемилюминесценции"
применяется
до 01.01.2026
46
СТ РК 1320-2009 "Газ природный. Определение содержания соединений серы
с использованием газовой хроматографии"
применяется
до 01.01.2026
47
СТ РК ГОСТ Р 53367-2011 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2026
48
ГОСТ Р 53367-2009 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2026
49
показатель "Массовая концентрация общей серы"

МЕМСТ 31371.7-2008 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 7-бөлім. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
01.01.2025 дейін қолданылады
31
ҚР СТ ISO 6974-3-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 3-бөлім. Екі хроматографиялық бағанды пайдалана отырып сутегіні, гелийді, оттегіні, азотты, көмірқышқыл газын және C8 дейін көмірсутектерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
32
ҚР СТ ISO 6974-4-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 4-бөлім. Екі бағанды пайдаланатын зертханалық және өнеркәсіптік өлшеу жүйесі үшін азотты, көмірқышқыл газы мен C1-ден C5 дейін және C6+ көмірсутектерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
33
ҚР СТ ISO 6974-5-2016 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 5-бөлім. Үш бағанды пайдалана отырып зертханалық және өнеркәсіптік қолдану үшін азотты, көмірқышқыл газы мен C1-ден C5 дейін және C6+ көмірсутектерді анықтау әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
34
ҚР СТ ISO 6974-6-2004 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен берілген кінәратпен құрамын анықтау. 6-бөлім. Үш капиллярлық бағанды пайдалана отырып сутегіні, гелийді, оттегіні, азотты, көмірқышқыл газын және көмірсутектерді (C1–C8) анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
35
"Күкіртті сутегінің массалық
концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.2-2021 "Табиғи газ. Күкіртті сутегіні және меркаптанды күкіртті анықтау әдістері"
36
МЕМСТ 34226-2017 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Табиғи газдағы және газды отындағы күкірт қосылыстарын газды хроматографиялау және хемилюминесценциялау көмегімен анықтаудың стандартты әдісі"
37
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен күкіртті компоненттерді анықтау"
38
ҚР СТ АСТМ Д 5504-2015 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Табиғи газдағы және газды отындағы күкірт қосылыстарын газды хроматографиялау және хемилюминесценциялау көмегімен анықтауға арналған стандарттық зерттеу әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
39
ҚР СТ 1320-2009 "Табиғи газ. Газды хроматографиялауды пайдалана отырып құрамындағы күкірт қосылыстарын анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
40
ҚР СТ МЕМСТ Р 53367-2011 "Жанғыш табиғи газ. Хроматографиялық әдіспен күкіртті компоненттерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
41
МЕМСТ Р 53367-2009 "Жанғыш табиғи газ. Хроматографиялық әдіспен күкіртті компоненттерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
42
"Меркаптанды күкірттің массалық
концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.2-2021 "Табиғи газ. Күкіртті сутегіні және меркаптанды күкіртті анықтау әдістері"
43
МЕМСТ 34226-2017 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Табиғи газдағы және газды отындағы күкірт қосылыстарын газды хроматографиялау және хемилюминесценциялау көмегімен анықтаудың стандартты әдісі"
44
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен күкіртті компоненттерді анықтау"
45
ҚР СТ АСТМ Д 5504-2015 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Табиғи газдағы және газды отындағы күкірт қосылыстарын газды хроматографиялау және хемилюминесценциялау көмегімен анықтауға арналған стандарттық зерттеу әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
46
ҚР СТ 1320-2009 "Табиғи газ. Газды хроматографиялауды пайдалана отырып құрамындағы күкірт қосылыстарын анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
47
ҚР СТ МЕМСТ Р 53367-2011 "Жанғыш табиғи газ. Хроматографиялық әдіспен күкіртті компоненттерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
48
МЕМСТ Р 53367-2009 "Жанғыш табиғи газ. Хроматографиялық әдіспен күкіртті компоненттерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
49
"Жалпы күкірттің
массалық концентрациясы" көрсеткіші

ГОСТ 26374-2018 "Газ горючий природный. Определение общей серы"
50
ГОСТ 34226-2017 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод определения соединений серы в природном газе и газовом топливе при помощи газовой хроматографии и хемилюминесценции"
51
ГОСТ 34712-2021 "Газ природный. Определение общей серы методом ультрафиолетовой флуоресценции"
52
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
53
СТ РК АСТМ Д 5504-2015 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод исследования для определения соединений серы в природном газе и газовом топливе при помощи газовой хроматографии и хемилюминесценции"
применяется
до 01.01.2026
54
СТ РК АСТМ Д 6228-2011 "Газ природный. Метод определения содержания серы с помощью газовой хроматографии и пламенного фотометрического детектора"
применяется
до 01.01.2026
55
СТ РК ГОСТ Р 53367-2011 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется до 01.01.2026
56
показатель "Объемная теплота сгорания низшая"
ГОСТ ISO 15971-2012 "Газ природный. Измерение свойств. Теплота сгорания и число Воббе"
57

МЕМСТ 26374-2018 "Жанғыш табиғи газ. Определение общей серы"
50
МЕМСТ 34226-2017 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Табиғи газдағы және газды отындағы күкірт қосылыстарын газды хроматографиялау және хемилюминесценциялау көмегімен анықтаудың стандартты әдісі"
51
МЕМСТ 34712-2021 "Табиғи газ. Ультракүлгін флуоресценция әдісімен жалпы күкіртті анықтау"
52
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау әдісімен күкіртті компоненттерді анықтау"
53
ҚР СТ АСТМ Д 5504-2015 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Табиғи газдағы және газды отындағы күкірт қосылыстарын газды хроматографиялау және хемилюминесценциялау көмегімен анықтауға арналған стандарттық зерттеу әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
54
ҚР СТ АСТМ Д 6228-2011 "Табиғи газ. Газды хроматографиялау және жалынды фотометриялық детектордың көмегімен құрамындағы күкіртті анықтау әдісі"
01.01.2026 дейін қолданылады
55
ҚР СТ МЕМСТ Р 53367-2011 "Жанғыш табиғи газ. Хроматографиялық әдіспен күкіртті компоненттерді анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
56
"Төменгі жанудың
көлемдік жылуы" көрсеткішісі
МЕМСТ ISO 15971-2012 "Табиғи газ. Қасиет-терін өлшеу. Жану жылуы және Воббе саны"
57

ГОСТ 10062-75 "Газы природные горючие. Методы определения удельной теплоты сгорания"
58
ГОСТ 27193-86 "Газы горючие природные. Метод определения теплоты сгорания водяным калориметром"
59
ГОСТ 31369-2008 "Газ природный. Вычисление теплоты сгорания, плотности, относительной плотности и числа Воббе
на основе компонентного состава"
применяется
до 01.01.2025
60
ГОСТ 31369-2021 "Газ природный. Вычисление теплоты сгорания, плотности, относительной плотности и числа Воббе
на основе компонентного состава"
61

МЕМСТ 10062-75 "Табиғи жанғыш газдар. Үлестік жану жылуын анықтау әдістері"
58
МЕМСТ 27193-86 "Жанғыш табиғи газдар. Жану жылуын сулы калориметрмен анықтау әдісі"
59
МЕМСТ 31369-2008 "Табиғи газ. Компоненттік құрам негізінде жану жылуын, тығыздығын, салыстырмалы тығыздығын және Воббе санын есептеу"
01.01.2025 дейін қолданылады
60
МЕМСТ 31369-2021 "Табиғи газ. Компоненттік құрам негізінде жану жылуын, тығыздығын, салыстырмалы тығыздығын және Воббе санын есептеу"
61

СТ РК ISO 6976-2004 "Газ природный. Расчет теплотворной способности, плотности, относительной плотности и индекса Воббе для смеси"
применяется
до 01.01.2026
62
ГОСТ Р 8.816-2013 "Государственная система обеспечения единства измерений. Газ природный. Объемная теплота сгорания. Методика измерений с применением калориметра сжигания с бомбой"
применяется
до 01.01.2026
63
показатель "Плотность"
ГОСТ 17310-2002 "Газы. Пикнометрический метод определения плотности"
64
ГОСТ 31369-2008 "Газ природный. Вычисление теплоты сгорания, плотности, относительной плотности и числа Воббе
на основе компонентного состава"
применяется

ҚР СТ ISO 6976-2004 "Табиғи газ. Қоспа үшін жылу шығару қабілетін, тығыздықты, салыстырмалы тығыздықты және Воббе индексін есептеу"
01.01.2026 дейін қолданылады
62
МЕМСТ Р 8.816-2013 "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесі. Табиғи газ. Жанудың көлемдік жылуы. Бомбамен жағуды калориметрді қолдана отырып өлшеу әдістемесі"
01.01.2026 дейін қолданылады
63
"Тығыздық" көрсеткіші
МЕМСТ 17310-2002 "Газдар. Тығыздықты анықтаудың пикнометриялық әдісі"
64
МЕМСТ 31369-2008 "Табиғи газ. Компоненттік құрам негізінде жану жылуын, тығыздығын, салыстырмалы тығыздығын және Воббе санын есептеу"

до 01.01.2025
65
ГОСТ 31369-2021 "Газ природный. Вычисление теплоты сгорания, плотности, относительной плотности и числа Воббе
на основе компонентного состава"
66
ГОСТ 34721-2021 "Газ природный. Определение плотности пикнометрическим методом"
67
СТ РК ISO 6976-2004 "Газ природный. Расчет теплотворной способности, плотности, относительной плотности и индекса Воббе
для смеси"
применяется
до 01.01.2026
68
показатель "Температура точки росы по воде"

01.01.2025 дейін қолданылады
65
МЕМСТ 31369-2021 "Табиғи газ. Компоненттік құрам негізінде жану жылуын, тығыздығын, салыстырмалы тығыздығын және Воббе санын есептеу"
66
МЕМСТ 34721-2021 "Табиғи газ. Тығыздық-ты пикнометриялық әдіспен анықтау"
67
ҚР СТ ISO 6976-2004 "Табиғи газ. Қоспа үшін жылу шығару қабілетін, тығыздықты, салыстырмалы тығыздықты және Воббе индексін есептеу"
01.01.2026 дейін қолданылады
68
"Су бойынша шық нүктесінің
температурасы" көрсеткіші

ГОСТ 20060-2021 "Газ природный. Определение температуры точки росы по воде"
69
ГОСТ 34807-2021 "Газ природный. Методы расчета температуры точки росы по воде и массовой концентрации водяных паров"
70
СТ РК ИСО 6327-2004 "Анализ газов. Определение точки росы природного газа. Гигрометры с охлаждающей поверхностью"
применяется
до 01.01.2026
71
СТ РК ГОСТ Р 53763-2011 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по воде"
применяется
до 01.01.2026
72
ГОСТ Р 53763-2009 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по воде"
применяется

МЕМСТ 20060-2021 "Табиғи газ. Судағы шық нүктесінің температурасын анықтау"
69
МЕМСТ 34807-2021 "Табиғи газ. Судағы шық нүктесінің температурасын және су буларының массалық концентрациясын есептеу әдістері"
70
ҚР СТ ИСО 6327-2004 "Газдарды талдау. Табиғи газдың шық нүктесін анықтау. Салқындатқыш беткі қабаты бар гигрометрлер"
01.01.2026 дейін қолданылады
71
ҚР СТ МЕМСТ Р 53763-2011 "Жанғыш табиғи газдар. Судағы шық нүктесінің температурасын анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
72
МЕМСТ Р 53763-2009 "Жанғыш табиғи газдар. Судағы шық нүктесінің температурасын анықтау"

до 01.01.2026
73
показатель "Температура точки росы по углеводородам"
ГОСТ 20061-2021 "Газ природный. Определение температуры точки росы по углеводородам"
74
СТ РК ГОСТ Р 53762-2011 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по углеводородам"
применяется
до 01.01.2026
75
ГОСТ Р 53762-2009 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по углеводородам"
применяется
до 01.01.2026
76
показатель "Массовая концентрация механических примесей"

01.01.2026 дейін қолданылады
73
"Көмірсутегілер бойынша шық
нүктесінің температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ 20061-2021 "Табиғи газ. Көмірсутегілердегі шық нүктесінің температурасын анықтау"
74
ҚР СТ МЕМСТ Р 53762-2011 "Жанғыш табиғи газдар. Көмірсутегілердегі шық нүктесінің температурасын анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
75
МЕМСТ Р 53762-2009 "Жанғыш табиғи газдар. Көмірсутегілердегі шық нүктесінің температурасын анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
76
"Механикалық қоспалардың
массалық концентрациясы" көрсеткіші

131
показатель "Массовая концентрация механических примесей"
ГОСТ 22387.4-77 "Газ для коммунально-бытового потребления. Метод определения содержания смолы и пыли"
132
показатель "Интенсивность запаха"
ГОСТ 22387.5-2021 "Газ для коммунально-бытового потребления. Методы определения интенсивности запаха"
133
СТ РК 1240-2004 "Газ для коммунально-бытового потребления. Методы определения интенсивности запаха"
применяется
до 01.01.2026
Требования к газу горючему природному компримированному (приложение № 3)

131
"Механикалық
қоспалардың массалық
концентрация-сы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.4-77 "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Құрамындағы шайырды және шаң-тозаңды анықтау әдісі"
132
"Иістің қарқындылығы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.5-2021 "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Иістің күшейе түсуін анықтау әдістері"
133
ҚР СТ 1240-2004 "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Иістің күшейе түсуін анықтау әдістері"
01.01.2026 дейін қолданылады
Сығылған жанғыш табиғи газға қойылатын талаптар (№ 3 қосымша)

ГОСТ 31371.7-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика выполнения измерений молярной доли компонентов"
применяется
до 01.01.2025
178
ГОСТ Р 56834-2015 "Газ горючий природный. Определение содержания кислорода"
применяется
до 01.01.2026
179
показатель "Массовая концентрация паров воды"
ГОСТ 20060-83 "Газы горючие природные. Методы определения содержания водяных паров и точки росы влаги"

МЕМСТ 31371.7-2008 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 7-бөлім. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
01.01.2025 дейін қолданылады
178
МЕМСТ Р 56834-2015 "Жанғыш табиғи газ. Құрамындағы оттегіні анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
179
"Су буының массалық концентрация-сы" көрсеткіші
МЕМСТ 20060-83 "Жанғыш табиғи газдар. Құрамындағы су буларын және ылғалдың шық нүктесін анықтау әдістері"

180
ГОСТ 34711-2021 "Газ природный. Определение массовой концентрации водяных паров"
181
ГОСТ 34807-2021 "Газ природный. Методы расчета температуры точки росы по воде и массовой концентрации водяных паров"
182
СТ РК ИСО 10101-1-2004 "Газ природный. Определение содержания воды методом Карла Фишера. Часть 1. Введение"
применяется
до 01.01.2026
183
СТ РК ИСО 10101-2-2004 "Газ природный. Определение содержания воды методом Карла Фишера. Часть 2. Методика титрования"
применяется
до 01.01.2026
184
СТ РК ИСО 10101-3-2004 "Газ природный. Определение содержания воды методом Карла Фишера. Часть 3. Методика кулонометрии"
применяется
до 01.01.2026
185
СТ РК ИСО 11541-2004 "Газ природный. Определение содержания воды при высоком давлении"
применяется
до 01.01.2026
186
СТ РК ГОСТ Р 53763-2011 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по воде"
применяется
до 01.01.2026

180
МЕМСТ 34711-2021 "Табиғи газ. Су буларының массалық концентрациясын анықтау"
181
МЕМСТ 34807-2021 "Табиғи газ. Судағы шық нүктесінің температурасын және су буларының массалық концентрациясын есептеу әдістері"
182
ҚР СТ ИСО 10101-1-2004 "Табиғи газ. Құрамындағы суды Карл Фишер әдісімен анықтау. 1-бөлім. Кіріспе"
01.01.2026 дейін қолданылады
183
ҚР СТ ИСО 10101-2-2004 "Табиғи газ. Құрамындағы суды Карл Фишер әдісімен анықтау. 2-бөлім. Титрлеу әдістемесі"
01.01.2026 дейін қолданылады
184
ҚР СТ ИСО 10101-3-2004 "Табиғи газ. Құрамындағы суды Карл Фишер әдісімен анықтау. 3-бөлім. Кулонометрия әдістемесі"
01.01.2026 дейін қолданылады
185
ҚР СТ ИСО 11541-2004 "Табиғи газ. Жоғары қысым кезінде құрамындағы суды анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
186
ҚР СТ МЕМСТ Р 53763-2011 "Жанғыш табиғи газдар. Судағы шық нүктесінің температурасын анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады

187
ГОСТ Р 56916-2016 "Газ горючий природный. Определение содержания водяных паров методом Карла Фишера"
применяется
до 01.01.2026
Требования к газу горючему природному сжиженному (приложение № 4)
188
показатель "Молярная доля компонентов (компонентный состав)"
ГОСТ 31371.1-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 1. Общие указания и определение состава"

187
МЕМСТ Р 56916-2016 "Жанғыш табиғи газ. Құрамындағы су буларын Карл Фишер әдісімен анықтау"
01.01.2026 дейін қолданылады
Сұйытылған жанғыш табиғи газға қойылатын талаптар (№ 4 қосымша)
188
"Компоненттер-дің молярлық
үлесі (компоненттік құрам)" көрсеткіші
МЕМСТ 31371.1-2020 "Табиғи газ. Газ хроматографиясының белгісіздікті бағалау әдісімен құрамын анықтау. 1-бөлім. Жалпы нұсқаулықтар және құрамды анықтау"

СТ РК ИСО 10715-2004 "Газ природный. Методы отбора проб"
применяется
до 01.01.2026
246
метод отбора проб сжиженного природного газа
ГОСТ Р 56719-2015 "Газ горючий природный сжиженный. Отбор проб"
применяется
до 01.01.2026
Прочие
247
определение климатической зоны
ГОСТ 16350-80 "Климат СССР. Районирование и статистические параметры климатических факторов для технических целей"
248
условия измерения и вычисления физико-химических свойств
ГОСТ 34770-2021 "Газ природный. Стандартные условия измерения и вычисления физико-химических свойств"
".

ҚР СТ ИСО 10715-2004 "Табиғи газ. Сынамаларды іріктеу әдістері"
01.01.2026 дейін қолданылады
246
сұйытылған табиғи газдың сынамаларын іріктеу әдісі
МЕМСТ Р 56719-2015 "Сұйылтылған жанғыш табиғи газ. Сынамаларды іріктеу"
01.01.2026 дейін қолданылады
Өзгелері
247
климаттық аймақты айқындау
МЕМСТ 16350-80 "КСРО климаты. Техникалық мақсаттар үшін аудандастыру және климаттық факторлардың статистикалық параметрлері"
248
физикалық-химиялық қасиеттерін өлшеу және есептеу талаптары
МЕМСТ 34770-2021 "Табиғи газ. Физикалық-химиялық қасиеттерді өлшеу және есесптеудің стандарттық талаптары"
".