О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2020 г. № 177
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 июля 2023 года № 99.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2020 г. № 177 "О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 18 июля 2023 г. № 99
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2020 г. № 177
1. В перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011), утвержденном указанным Решением:
а) позицию 2 в графе 4 дополнить словами "применяется до 01.07.2024";
б) дополнить позицией 21 следующего содержания:
"21
ГОСТ ISO 3044-2022 "Масло эфирное лимонного эвкалипта (Eucalyptus citriodora Hook.)"
применяется с 01.07.2024";
в) дополнить позицией 31 следующего содержания:
"31

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 177 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 11 шілдедегі № 99 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 009/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі және зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 009/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы" 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 177 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ол ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 18 шілдедегі
№ 99 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 177 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 009/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесінде:
а) 2-позицияның 4-графасы "01.07.2024 дейін қолданылады" деген сөздермен толықтырылсын;
б) мынадай мазмұндағы 21-позициямен толықтырылсын:
"21
МЕМСТ ISO 3044-2022 "Лимон эвкалиптінің эфир майы (Eucalyptus citriodora Hook.)"
01.07.2024
бастап қолданылады";
в) мынадай мазмұндағы 31-позициямен толықтырылсын:
"31

ГОСТ ISO 3140-2021 "Масло эфирное сладкого апельсина [Citrus sinensis (L.)]. Технические условия"
применяется с 01.07.2024";
г) дополнить позициями 961 – 9615 следующего содержания:
"
961
пункты
6 и 7.2
статьи 5
ГОСТ 32634-2020 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Разъедание кожи in vitro. Методы с использованием реконструированного человеческого эпидермиса"
применяется с 01.07.2024
962
ГОСТ 34637-2020 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Разъедание кожи in vitro. Метод чрескожного электрического сопротивления"

МЕМСТ ISO 3140-2021 "Тәтті апельсиннің эфир майы [Citrus sinensis (L.)]. Техникалық шарттар"
01.07.2024 бастап қолданылады";
г) мынадай мазмұндағы 961 – 9615-позициялармен толықтырылсын:
"
961
5-баптың 6 және 7.2-тармақтары
МЕМСТ 32634-2020 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Теріні in vitro күйдіру. Жаңартылған адам эпидермисін пайдалану әдістері"
01.07.2024 бастап қолданылады
962
МЕМСТ 34637-2020 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Теріні in vitro күйдіру. Тері арқылы электрлік қарсылық әдісі"

применяется с 01.07.2024
963
ГОСТ 34638-2020 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Разъедание кожи in vitro. Метод мембранного барьера"
применяется с 01.07.2024
964
ГОСТ 34639-2020 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Раздражение кожи
in vitro
. Методы с использованием реконструированного человеческого эпидермиса"
применяется с 01.07.2024
965
ГОСТ 34722-2021 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Метод исследований помутнения и проницаемости роговицы крупного рогатого скота для определения химической продукции, вызывающей серьезное повреждение глаз, и химической продукции, не требующей классификации опасности как вызывающей раздражение или серьезное повреждение глаз"

01.07.2024 бастап қолданылады
963
МЕМСТ 34638-2020 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Теріні in vitro күйдіру. Мембраналық тосқауыл әдісі"
01.07.2024 бастап қолданылады
964
МЕМСТ 34639-2020 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Теріні in vitro тітіркендіру. Жаңартылған адам эпидермисін пайдалану әдістері"
01.07.2024 бастап қолданылады
965
МЕМСТ 34722-2021 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Көздің елеулі зақымдануын тудыратын химиялық өнімді және көздің тітіркенуін немесе елеулі зақымдануын тудыратын қауіпті сыныптауды талап етпейтін химиялық өнімді анықтау үшін ірі қара малдың көзінің мөлдір қабығының бұлыңғырлануын және өткізгіштігін зерттеу әдісі"

применяется с 01.07.2024
966
ГОСТ 34726-2021 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Метод испытания in vitro с применением кратковременной экспозиции для определения химической продукции, вызывающей серьезное повреждение глаз, и химической продукции, не требующей классификации опасности как вызывающей раздражение или серьезное повреждение глаз"
применяется с 01.07.2024
967
ГОСТ 34735-2021 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Методы испытаний с применением реконструированного рогового эпителия человека (RhCE) для определения химической продукции, не требующей классификации опасности как вызывающей раздражение или серьезное повреждение глаз"
применяется с 01.07.2024

01.07.2024 бастап қолданылады
966
МЕМСТ 34726-2021 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Көздің елеулі зақымдануын тудыратын химиялық өнімді және көздің тітіркенуін немесе елеулі зақымдануын тудыратын қауіпті сыныптауды талап етпейтін химиялық өнімді анықтау үшін қысқа мерзімді экспозицияны қолдана отырып in vitro сынау әдісі"
01.07.2024 бастап қолданылады
967
МЕМСТ 34735-2021 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Көздің тітіркенуін немесе немесе елеулі зақымдануын тудыратын қауіпті сыныптауды талап етпейтін химиялық өнімді анықтау үшін адам көзінің мөлдір қабығының жаңартылған эпителийін (RhCE) қолдана отырып сынау әдістері"
01.07.2024 бастап қолданылады

968
ГОСТ 34736-2021 "Методы исследований по воздействию химической продукции на организм человека. Метод испытаний с использованием извлеченного глаза курицы для определения химической продукции, вызывающей серьезное повреждение глаз, и химической продукции, не требующей классификации опасности как вызывающей раздражение или серьезное повреждение глаз"
применяется с 01.07.2024
969
ГОСТ 34852-2022 "Методы испытаний на цитотоксичность. Оценка начальных доз для испытаний на острую пероральную системную токсичность. Серия по испытаниям и оценке № 129"

968
МЕМСТ 34736-2021 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін зерттеу әдістері. Көздің елеулі зақымдануын тудыратын химиялық өнімді және көздің тітіркенуін немесе елеулі зақымдануын тудыратын қауіпті сыныптауды талап етпейтін химиялық өнімді анықтау үшін бөліп алынған тауық көзін пайдалана отырып сынау әдісі"
01.07.2024 бастап қолданылады
969
МЕМСТ 34852-2022 "Цитоуыттылықты сынау әдістері. Ауыз қуысының жіті жүйелі улануын зерттеу үшін бастапқы дозаларды бағалау. Сынақтар және бағалау бойынша № 129 серия"

применяется с 01.07.2024
9610
ГОСТ 34853-2022 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Метод определения проницаемости флуоресцеина для идентификации веществ, вызывающих разъедание и серьезное раздражение глаз"
применяется с 01.07.2024
9611
ГОСТ 34876-2022 "Метод отбора образцов тканей глаза для проведения гистологических исследований и получения данных. Серия по испытаниям
и оценке № 160"
применяется с 01.07.2024
9612

01.07.2024 бастап қолданылады
9610
МЕМСТ 34853-2022 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Көзді күйдіруді және елеулі тітіркендіруді тудыратын заттарды сәйкестендіру үшін флуоресцеиннің өтімділігін анықтау әдісі"
01.07.2024 бастап қолданылады
9611
МЕМСТ 34876-2022 "Гистологиялық зерттеулер жүргізу және деректерді алу үшін көз тіндерінің үлгілерін іріктеу әдісі. Сынақтар және бағалау бойынша № 160 серия"
01.07.2024 бастап қолданылады
9612

ГОСТ 34877.1-2022 "Путь неблагоприятного исхода для сенсибилизации кожи, вызванной ковалентным связыванием с белками. Часть 1. Научные доказательства. Серия по испытаниям и оценке № 168"
применяется с 01.07.2024
9613
ГОСТ 34877.2-2022 "Путь неблагоприятного исхода для сенсибилизации кожи, вызванной ковалентным связыванием с белками. Часть 2. Применение при классификации и разработке интегрированных подходов к комплексной оценке и испытаниям химической продукции. Серия по испытаниям и оценке № 168"
применяется с 01.07.2024
9614

МЕМСТ 34877.1-2022 "Белоктармен ковалентті байланыстар тудыратын тері сенсибилизациясына алып келетін жағымсыз нәтиже жолы. 1-бөлім. Ғылыми дәлелдемелер. Сынақтар және бағалау бойынша № 168 серия"
01.07.2024 бастап қолданылады
9613
МЕМСТ 34877.2-2022 "Белоктармен ковалентті байланыстар тудыратын тері сенсибилизациясына алып келетін жағымсыз нәтиже жолы. 2-бөлім. Химиялық өнімді сыныптау және кешенді бағалауға және сынақтарға интеграцияланған тәсілдемелерді әзірлеу кезінде қолдану. Сынақтар және бағалау бойынша № 168 серия"
01.07.2024 бастап қолданылады
9614

ГОСТ 34896-2022 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Сенсибилизация кожи in vitro. Метод определения люциферазы ARE-Nrf2"
применяется с 01.07.2024
9615
ГОСТ 34899-2022 "Методы испытаний по воздействию химической продукции на организм человека. Сенсибилизация кожи in chemico. Методы, основанные на ключевых событиях пути неблагоприятного исхода при ковалентном связывании с белками"
применяется с 01.07.2024
";
д) дополнить позицией 1301 следующего содержания:
1301
пункт 7
статьи 5,
пункты 4 и 5 статьи 6
ГОСТ ISO 16128-1-2022 "Продукция парфюмерно-косметическая натуральная
и органическая. Руководство по идентификации и критерии. Часть 1. Определения для ингредиентов"
применяется с 01.07.2024
".
2.  В перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденном указанным Решением:
а) позицию 26 в графе 4 дополнить словами "применяется до 01.02.2025";
б) дополнить позицией 261 следующего содержания:
"261
ГОСТ ISO 29621-2023 "Продукция парфюмерно-косметическая. Микробиология. Руководящие указания по оценке риска и идентификации продукции с микробиологически низким риском"
применяется с 01.07.2024";
в) дополнить позицией 521 следующего содержания:
"521
ГОСТ EN 17156-2022* "Продукция парфюмерно-косметическая. Аналитические методы. Метод LC/UV для идентификации и количественного определения 22 органических УФ-фильтров"
применяется с 01.01.2024".

МЕМСТ 34896-2022 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Терінің in vitro сенсибилизациясы. ARE-Nrf2 люциферазаны анықтау әдісі"
01.07.2024 бастап қолданылады
9615
МЕМСТ 34899-2022 "Химиялық өнімнің адам ағзасына әсер етуін сынау әдістері. Терінің in chemico сенсибилизациясы. Белоктармен ковалентті байланыстар кезінде жағымсыз нәтиже жолының негізгі оқиғаларына негізделген әдістер"
01.07.2024 бастап қолданылады
";
д) мынадай мазмұндағы 1301-позициямен толықтырылсын:
1301
5-баптың 7-тармағы, 6-баптың
4 және 5-тармақтары
МЕМСТ ISO 16128-1-2022 "Табиғи және органикалық парфюмериялық-косметикалық өнім. Сәйкестендіру және критерийлер жөніндегі нұсқаулық. 1-бөлім. Ингредиенттерге арналған анықтамалар"
01.07.2024 бастап қолданылады
".
2.  Көрсетілген Шешіммен бекітілген Зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 009/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесінде:
а) 26-позицияның 4-графасы "01.02.2025 дейін қолданылады" деген сөздермен толықтырылсын;
б) мынадай мазмұндағы 261-позициямен толықтырылсын:
"261
МЕМСТ ISO 29621-2023 "Парфюмериялық-косметикалық өнім. Микробиология. Микробиологиялық тәуекелі төмен өнімнің тәуекелін бағалау және оны сәйкестендіру жөніндегі басшылық нұсқаулар"
01.07.2024 бастап қолданылады";
в) мынадай мазмұндағы 521-позициямен толықтырылсын:
"521
МЕМСТ EN 17156-2022* "Парфюмериялық-косметикалық өнім. Талдамалық әдістер. 22 органикалық УФ-сүзгілерді сәйкестендіру және сандық анықтауға арналған LC/UV әдісі"
01.01.2024 бастап қолданылады".