070300
испытание на воздействие статической пыли (песка)
070310
испытание на воздействие электрических и магнитных полей
070320
испытание на герметичность
070330
испытание на каплезащищенность
070340
испытание на проверку отсутствия резонансных частот конструкции в заданном диапазоне частот
070350
испытание на прочность при воздействии механических ударов многократного действия (испытание на ударную прочность)
070360
испытание на прочность при воздействии синусоидальной вибрации кратковременное (испытание на вибропрочность кратковременное)
070370
испытание на прочность при воздействии синусоидальной или широкополосной случайной вибрации длительное (испытание на вибропрочность длительное)
070380
испытание на устойчивость при воздействии механических ударов многократного действия (испытание на ударную устойчивость)
070390
испытание на устойчивость при воздействии синусоидальной или широкополосной случайной вибрации (испытание на виброустойчивость)
070400
испытание по определению резонансных частот конструкции
070410
испытание резьбовых выводов на воздействие крутящего момента
070999
прочие методы исследований (испытаний)
на воздействия внешних факторов
080
Исследования (испытания) на надежность, долговечность
080010
измерение вероятности безотказной работы (определяется расчетным путем)
080020
измерение долговечности (определяется расчетным путем)
080030
измерение наработки на отказ (определяется расчетным путем)
080040
определение коэффициента готовности
080050
определение остаточного ресурса
080060
определение срока службы
080999
прочие методы исследований (испытаний)
на надежность, долговечность
090
Исследования (испытания) на пожаробезопасность
и взрывобезопасность
090010
определение вероятности возникновения пожара
090020
определение взрывобезопасности веществ и материалов
090030
определение воспламеняемости
090040
определение нагрева
090050
определение огнестойкости
090060
определение пожаровзрывоопасности веществ
и материалов
090999
прочие методы исследований (испытаний)
на пожаробезопасность и взрывобезопасность
100
Исследования (испытания) на прочность и (или) герметичность
100010
методы измерений, предназначенные для определения способности объектов испытаний сохранять прочность
и (или) герметичность при воздействии испытательного давления, создаваемого жидкой или газообразной испытательной средой (гидравлическое испытание)
100020
методы измерений, предназначенные для определения способности объектов испытаний сохранять прочность
и (или) герметичность при воздействии испытательного давления, создаваемого жидкой или газообразной испытательной средой (пневматическое испытание)

070300
статикалық шаңның (құмның) әсеріне сынау
070310
электр және магнит өрістерінің әсеріне сынау
070320
саңылаусыздыққа сынау
070330
тамшыдан қорғауға арналған сынақ
070340
берілген жиілік диапазонында конструкцияның резонанстық жиіліктерінің болмауын тексеруге арналған сынақ
070350
көп әрекетті механикалық соққылардың әсеріне беріктікке сынақ (соққыға беріктікке сынақ)
070360
қысқа мерзімді синусоидалы тербелістің әсеріне беріктікке сынақ (қысқа мерзімді дірілге беріктікке сынақ)
070370
ұзақ мерзімді синусоидалы немесе кең жолақты кездейсоқ тербелістің әсеріне беріктікке сынақ (ұзақ мерзімді вибрацияға беріктікке сынақ)
070380
көп әрекетті механикалық соққылардың әсеріне орнықтылық сынағы (соққыға орнықтылық сынағы)
070390
синусоидалы немесе кең жолақты кездейсоқ вибрацияның әсеріне төзімділікке сынақ (вибрацияға төзімділікті сынау)
070400
конструкцияның резонанстық жиіліктерін анықтау бойынша сынақ
070410
бұрандалы терминалдарды айналдыру моментінің әсеріне сынау
070999
сыртқы факторлардың әсеріне зерттеулердің (сынақтардың) өзге де әдістері
080
Сенімділікке, ұзақ мерзімділікке зерттеулер (сынақтар)
080010
үздіксіз жұмыс істеу ықтималдығын өлшеу (есептеу арқылы анықталады)
080020
төзімділікті өлшеу (есептеу арқылы анықталады)
080030
істен шығу уақытын өлшеу (есептеу арқылы анықталады)
080040
дайындық коэффициентін анықтау
080050
қалдық ресурстың анықтамасы
080060
қызмет ету мерзімін анықтау
080999
сенімділікке, беріктікке зерттеудің (сынаудың) өзге де әдістері
090
Өрт қауіпсіздігін зерттеу (сынау) және жарылыс қауіпсіздігі
090010
өрттің туындау ықтималдығын анықтау
090020
заттар мен материалдардың жарылыс қауіпсіздігін анықтау
090030
тұтанғыштықты анықтау
090040
жылытуды анықтау
090050
отқа төзімділікті анықтау
090060
заттардың және материалдардың өрт және жарылыс қауіптілігін анықтау
090999
өрт қауіпсіздігі мен жарылыс қауіпсіздігін зерттеудің (сынаудың) өзге де әдістері
100
Беріктікке және (немесе) саңылаусыздыққа зерттеулер (сынақтар)
100010
сұйық немесе газ тәрізді сынақ ортасы (гидравликалық сынақ) тудыратын сынақ қысымына ұшыраған кезде сынақ объектілерінің беріктігін және (немесе)герметикалығын сақтау қабілетін анықтауға арналған өлшеу әдістері
100020
сұйық немесе газ тәрізді сынақ ортасы (пневматикалық сынақ)тудыратын сынақ қысымына ұшыраған кезде сынақ объектілерінің беріктігін және (немесе) герметикалығын сақтау қабілетін анықтауға арналған өлшеу әдістері

28 января 2024 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
справочник предназначен для обеспечения систематизации и кодирования информации
о видах исследований (измерений)
и испытаний, проводимых испытательными лабораториями (центрами) в отношении продукции, подлежащей оценке соответствия требованиям технических регламентов Евразийского экономического союза, или продукции, включенной в единый перечень продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия с выдачей сертификатов соответствия и деклараций
о соответствии по единой форме
12
Аннотация
(область применения)
используется при формировании электронных документов (сведений) для обеспечения информационного взаимодействия
при реализации общих процессов
в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
исследования, измерения, испытания, виды исследований (испытаний) и измерений, метод измерения
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
техническое регулирование
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – при разработке справочника международные (межгосударственные, региональные) классификаторы и (или) стандарты не применялись
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
1 – справочник имеет аналоги
в государствах – членах Евразийского экономического союза:
в Республике Беларусь – "Классификатор. Коды деятельности в сфере испытаний/ калибровки/инспекций" приложение № 2
к рабочей инструкции СМ 7-05-2016 "Классификатор области деятельности в сфере оценки соответствия (лаборатории, инспекционные органы и провайдеры проверки квалификации)"
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
в соответствии с порядком согласно
приложению
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения справочника, справочник ведется
в электронном виде в соответствии
с порядком, предусмотренным приложением
к настоящему справочнику
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей справочника, области их значений
и правила формирования) указана в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

2024 жылғы 28 қаңтар
8
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуын тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталған күні
10
Оператор (лар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Тағайындау
анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бағалауға жататын өнімге немесе сәйкестік сертификаттары мен сәйкестік туралы декларацияларды бере отырып, сәйкестікті міндетті растауға жататын өнімнің бірыңғай тізбесіне енгізілген өнімге қатысты сынақ зертханалары (орталықтары) жүргізетін зерттеулердің (өлшемдердің) және сынақтардың түрлері туралы ақпаратты жүйелендіруді және кодтауды қамтамасыз етуге арналған нысаны
12
Аңдатпа (қолдану саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру кезінде пайдаланылады
13
Түйінді сөздер
зерттеулер, өлшеулер, сынақтар, зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің түрлері, өлшеу әдісі
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
техникалық реттеу
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) жіктемені пайдалану
2 – анықтамалықты әзірлеу кезінде халықаралық (мемлекетаралық, аймақтық) жіктеуіштер және (немесе) стандарттар қолданылмады
16
Мемлекеттік анықтамалықтардың (сыныптауыштардың) болуы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің
1 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары бар:
Беларусь Республикасында – "Классификатор. Сынақ/ калибрлеу/инспекция саласындағы қызмет кодтары" Жұмыс нұсқаулығына № 2 қосымша СМ7-05-2016" сәйкестікті бағалау саласындағы қызмет саласының жіктеуіші (зертханалар, инспекциялық органдар және біліктілікті тексеру провайдерлері)"
17
Жүйелеу (жіктеу) әдісі
1 – қосымшаға сәйкес тәртіпке сәйкес жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған рәсімі, анықтамалық осы анықтамалыққа қосымшада көзделген тәртіпке сәйкес электрондық түрде жүргізіледі
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (анықтамалықтың өрістерінің құрамы, олардың мәндерінің салалары және қалыптастыру ережесі) осы анықтамалықтың III бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтағы мәліметтер ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан алынған егжей-тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың І бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалықтың құрылымының сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет реквизитный состав и структуру справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Реквизитный состав и структура справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о виде исследования (испытания)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код вида исследования (испытания)
и измерения
строка символов в соответствии с шаблоном: \d{3}
кодовое обозначение формируется
с использованием серийно-порядкового метода кодирования
1
1.2. Наименование вида исследования (испытания) и измерения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3 Сведения о методе измерения
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код метода измерения
строка символов в соответствии с шаблоном: \d{6}
кодовое обозначение формируется
с использованием серийно-порядкового метода кодирования
1
1.3.2. Наименование метода измерения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3.3. Сведения о записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1

1. Осы бөлім анықтамалықтың деректемелік құрамы мен құрылымын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың деректемелік құрамы мен құрылымы кестеде келтірілген, онда келесі өрістер (бағандар)құрылады:
"деректеменің атауы" – деректеменің қалыптасқан немесе ресми ауызша белгіленуі;
"облыс деректемелердің мағыналары" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру ережесі" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) ережелерін анықтайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мағыналарының ауызша сипаттамасы;
"көп." – деректемелердің көптігі (міндетті (міндетті емес) және деректемелердің қайталану саны).
3. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректемелер міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – деректемелер міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректемелер міндетті, қайталануы тиіс емес n реттен аз (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен артық емес қайталануы тиіс (N > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – реквизит опционды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – реквизиттер міндетті емес, ең көбі m рет қайталануы мүмкін (m >).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәндерінің саласы
Деректемелердің мәнін қалыптастыру қағидалары
Мн.
1. Туралы мәліметтер зерттеу (сынақ) түрінде
салынған деректемелердің мәндерінің ауқымымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру ережелерімен айқындалады
1..*
1.1. Зерттеу (сынақ) түрінің коды және өлшемдер
үлгіге сәйкес таңбалар қатары: \d{3}
кодтық белгіленуі қалыптасады сериялық-реттік кодтау әдісін қолдана отырып
1
1.2. Зерттеу (сынақ) және өлшеу түрінің атауы
таңбалар қатары.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 1000
атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3 Өлшеу әдісі туралы мәліметтер
салынған деректемелердің мәндерінің ауқымымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру ережелерімен айқындалады
1..*
1.3.1. Өлшеу әдісінің коды
үлгіге сәйкес таңбалар қатары: \d{6}
кодтық белгіленуі қалыптасады сериялық-реттік кодтау әдісін қолдана отырып
1
1.3.2. Өлшеу әдісінің атауы
таңбалар қатары.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 1000
атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3.3. Анықтамалықтың жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелердің мәндерінің ауқымымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру ережелерімен айқындалады
1