О прекращении рассмотрения дела о наличии нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 декабря 2023 года № 190.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с подпунктами 3 и 4 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99, рассмотрела вопрос о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках по делу о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках лекарственного препарата "Гепарин натрия", производимого республиканским унитарным предприятием "Белмедпрепараты" (Республика Беларусь, г. Минск, ул. Фабрициуса, д. 30, РН 100049731, дата регистрации – 2 июля 2004 г., УНП 100049731) (далее – РУП "Белмедпрепараты") и поставляемого им хозяйствующим субъектам (субъектам рынка) государств – членов Евразийского экономического союза в рамках первичной реализации (первичного ввода производителем в гражданский оборот) (далее – дело).
По результатам рассмотрения материалов дела, основываясь на положениях международных договоров и актов, входящих в право Евразийского экономического союза в сфере конкуренции, изучив фактические обстоятельства дела и выводы комиссии по рассмотрению дела, представленные в описательной и мотивировочной частях настоящего Решения согласно приложению, руководствуясь Методикой расчета и порядком наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика расчета и порядок наложения штрафов), Коллегия Комиссии решила:
1. Признать отсутствие в действиях (бездействии) общества с ограниченной ответственностью "Глобал Фарма" (Российская Федерация, г. Москва, ул. Горбунова, д. 2, стр. 3, эт. 2, пом./комн. II/2ж, ОГРН 1117746036870, дата регистрации – 25 января 2011 г., ИНН 7730637758) (далее – ООО "Глобал Фарма"), общества с ограниченной ответственностью "Вага-фарм" (Республика Армения, г. Ереван, ул. Физкультурников, д. 8, РН 273.110.02790, дата регистрации – 5 июня 2000 г., ИНН 01536316) (далее – ООО "Вага-фарм"), закрытого акционерного общества "Альфа-Фарм Импорт" (Республика Армения, г. Ереван, ул. Шираки, д. 1/68, РН 273.120.79534, дата регистрации – 21 марта 2012 г., ИНН 02606482) (далее – ЗАО "Альфа-Фарм Импорт"), общества с ограниченной ответственностью "Неман-Фарм" (Кыргызская Республика, г. Бишкек, ул. Киевская, д. 38, РН 16558-3301-ООО, дата регистрации – 17 апреля 2018 г., ИНН 02311200110139) (далее – ООО "Неман-Фарм"), общества с ограниченной ответственностью "Медлайф" (Кыргызская Республика, г. Бишкек, Ленинский р-н, ул. Боконбаева, д. 7, кв. 4, РН 1851-3301-000, дата регистрации – 25 июля 1997 г., ИНН 02507199710152) (далее – ООО "Медлайф"), общества с ограниченной ответственностью "Кайлас-Тоо" (Кыргызская Республика, г. Ош, ул. Карасуйская, д. 10, кв. 36, РН 133175-3310-ООО, дата регистрации – 16 ноября 2013 г., ИНН 01611201310040) (далее – ООО "Кайлас-Тоо"), товарищества с ограниченной ответственностью "СТОФАРМ" (Республика Казахстан, Костанайская обл., Костанайский р-н, г. Тобыл, ул. 40 лет Октября, д. 74, РНН 390800211475, дата регистрации – 10 декабря 2003 г., БИН 031240000544) (далее – ТОО "СТОФАРМ"), товарищества с ограниченной ответственностью "НПО "ЗЕРДЕ" (Республика Казахстан, г. Шымкент, Абайский р-н, трасса Темирлан, д. 236, РН 2040-1958-01-ТОО, РНН 582200008195, дата регистрации – 5 мая 2006 г., БИН 060540010848) (далее – ТОО "НПО "ЗЕРДЕ"), генерального директора ООО "Глобал Фарма" Беленького-Гордонова Н.Н., директора ООО "Глобал Фарма" Бермана А.А., исполнительного директора ООО "Глобал Фарма" Галецкого Е.В., директора ООО "Вага-Фарм" Григоряна А., директора ЗАО "Альфа-Фарм Импорт" Мацакяна М., должностного лица, ранее осуществлявшего функции единоличного исполнительного органа ЗАО "Альфа-Фарм Импорт", Шиладжяна С.А., директора ООО "Неман-Фарм" Сейдалиева А.К., должностного лица, ранее осуществлявшего функции единоличного исполнительного органа ООО "Неман-Фарм", Артыкбаева Э.О., генерального директора ООО "Медлайф" Качкинбаевой А.Д., директора ООО "Кайлас-Тоо" Акназарова У.Т., генерального директора ТОО "СТОФАРМ" Жуманова Б.Д., генерального директора ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" Битемирова М.К. и коммерческого директора ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" Рыбаковой Е.А. нарушения пункта 5 статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и прекратить в отношении указанных лиц рассмотрение дела.

Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзудың болуы туралы істі қарауды тоқтату туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 190 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасы Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың 10-тармағының 3 және 4-тармақшаларына, Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 19 қосымша) бұзу туралы істерді қарау тәртібінің 44 және 45-тармақтарына сәйкес, "Белмедпрепараттар" республикалық унитарлық кәсіпорны(Беларусь Республикасы, Минск қ.,Фабрициус к-сі, 30 үй, ТН 100049731, тіркелген күні – 2004 жылғы 2 шілде, СТН 100049731) (бұдан әрі – "Белмедпрепараттар" РУК) өндіретін және және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) бастапқы іске асыру (өндірушінің азаматтық айналымға бастапқы енгізуі) шеңберінде (бұдан әрі – іс) жеткізетін "Гепарин натрийі" дәрілік препаратының Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы іс бойынша Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы мәселені қарады.
Бәсекелестік саласындағы Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін халықаралық шарттар мен актілердің ережелеріне негізделген іс материалдарын қарау нәтижелері бойынша, қосымшаға сәйкес істің нақты мән-жайларын және осы Шешімнің сипаттамалық және дәлелді бөліктерінде ұсынылған істі қарау жөніндегі Комиссияның қорытындыларын зерделей отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзғаны үшін Айыппұлдарды есептеу әдістемесі мен Салу тәртібін (бұдан әрі – Есептеу әдістемесі және Айыппұл салу тәртібі) басшылыққа ала отырып, Комиссиясының алқасы шешті:
1.  "Глобал Фарма" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қ., Горбунов к-сі, 2-үй, 3-ғимарат, 2 қабат, II ғимарат/бөлме / 2ж, НМТН 1117746036870, тіркелген күні – 2011 жылғы 25 қаңтар, СТН 7730637758) (бұдан әрі – "Глобал Фарма" ЖШҚ), "Вага-фарм" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Армения Республикасы, Ереван қ., Физкультурников к-сі, 8 үй, ТН 273.110.02790, тіркелген күні – 2000 жылғы 5 маусым, СТН 01536316) (бұдан әрі –"Вага-фарм" ЖШҚ), "Альфа-Фарм Импорт" жабық акционерлік қоғамы (Армения Республикасы, Ереван қ., Шираки к-сі, 1/68 үй, ТН 273.120.79534, тіркелген күні – 2012 жылғы 21 наурыз, СТН 02606482) (бұдан әрі – "Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ), "Неман-Фарм" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қырғыз Республикасы, Бішкек қ., Киевская к-сі, 38-үй, ТН 16558-3301-ЖШҚ,тіркеу күні –– 2018 жылғы 17 сәуір, СТН 02311200110139) (бұдан әрі – "Неман-Фарм" ЖШҚ), "Медлайф" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Қырғыз Республикасы, Бішкек қ., Ленин ауданы, Боконбаев к-сі, 7 үй, 4 пәтер, ТН 1851-3301-000, тіркелген күні – 1997 жылғы 25 шілде, СТН 02507199710152) (бұдан әрі – "Медлайф" ЖШҚ), "Кайлас-ЖШС" жауапкершілігі шектеулі қоғамы (Қырғыз Республикасы, Ош қ., Қарасуйская к-сі, 10 үй, 36 пәтер, ТН 133175-3310-ЖШҚ, тіркелген күні – 2013 жылғы 16 қараша, СТН 01611201310040) (бұдан әрі – "Кайлас-Тоо" ЖШҚ), "СТОФАРМ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, 40 лет Октябрь көшесі, 74 үй, СТН 390800211475, тіркелген күні – 2003 жылғы 10 желтоқсан, БСН 031240000544) (бұдан әрі – "СТОФАРМ" ЖШС), "ЗЕРДЕ" ҮЕҰ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Шымкент қ., Абай ауданы, Темірлан тас жолы, 236 үй, РН 2040-1958-01-ЖШС, СТН 582200008195, тіркелген күні – 2006 жылғы 5 мамыр, БСН 060540010848) (бұдан әрі – "ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС), "Глобал Фарма" ЖШҚ бас директоры Н.Н.Беленький-Гордонов, "Глобал Фарма" ЖШҚ директоры А.А.Берман, "Глобал Фарма" ЖШҚ атқарушы директоры Е.В.Галецкий, "Вага-Фарм" ЖШҚ директоры А.Григорян, "Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ директоры М.Мацакян, бұрын "Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ жеке-дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асырған лауазымды тұлға С.А.Шиладжян, "Неман-Фарм" ЖШҚ директоры А.К.Сейдалиев, бұрын "Неман-Фарм" ЖШҚ жеке-дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асырған лауазымды тұлға Э.О.Артықбаев, "Медлайф" ЖШҚ бас директоры А.Д.Качкинбаева, "Кайлас-Тоо" ЖШС директоры У.Т.Ақназарова, "СТОФАРМ" ЖШС Бас директоры Б. Д. Жұманова, "ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС Бас директоры М.К.Битемирова және "ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС коммерциялық директоры Е.А.Рыбакованың әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 76-бабы 5-тармағын бұзушылық жоқ деп танылсын және аталған адамдарға қатысты істі қарауды тоқтатсын.

2. Прекратить рассмотрение дела в отношении РУП "Белмедпрепараты" и его должностных лиц, указанных в приложении к настоящему Решению, в связи с устранением признаков координации экономической деятельности, приведшей к последствиям, запрещенным пунктом 3 статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
3. Настоящее Решение может быть обжаловано в установленном порядке в Суд Евразийского экономического союза.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 декабря 2023 г. № 190
ОПИСАТЕЛЬНАЯ И МОТИВИРОВОЧНАЯ ЧАСТИ
Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 декабря 2023 г. № 190
В Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) письмом от 9 июля 2020 г. № АЦ/57928-ПР/20 (вх. от 14 июля 2020 г. № 10664) поступили материалы Федеральной антимонопольной службы по заявлению Международного учреждения здравоохранения и дополнительного образования "Научно-исследовательский институт клинической медицины" (Российская Федерация, Иркутская обл., г. Иркутск, ул. Декабрьских Событий, стр. 123, ОГРН 1023801540950, дата регистрации – 16 апреля 1997 г., ИНН 3811052051) о наличии возможных признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, в том числе антиконкурентных соглашений, нарушающих положения пункта 4 статьи 76 Договора, и необходимости его пресечения, по результатам рассмотрения которых в соответствии с подпунктом 1 пункта 3 Порядка проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98 (далее – Порядок проведения расследования), Протоколом об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – Протокол, Договор) и пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2013 г. № 112 Комиссия вынесла определение о проведении расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 25 августа 2020 г. № 61/опр (далее – расследование) и провела расследование в отношении следующих лиц (далее – ответчики):
Республиканское унитарное предприятие "Белмедпрепараты" (Республика Беларусь, г. Минск, ул. Фабрициуса, д. 30, РН 100049731, дата регистрации – 2 июля 2004 г., УНП 100049731) (далее – РУП "Белмедпрепараты");

2.  2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 76-бабының 3-тармағында тыйым салынған салдарға әкеп соққан экономикалық қызметті үйлестіру белгілерін жоюға байланысты "Белмедпрепараттар" РУК-қа және оның осы шешімге қосымшада көрсетілген лауазымды тұлғаларға қатысты істі қарау тоқтатылсын.
3.  Осы шешімге белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одақтың сотына шағым жасалуы мүмкін.
4.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 190 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 190 шешімінің СИПАТТАУ ЖӘНЕ УӘЖДЕУ БӨЛІКТЕРІ
Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) 2020 жылғы 9 шілдедегі № АЦ/57928-ПР/20 (2020 жылғы 14 шілдедегі №10664) "Клиникалық медицина ғылыми-зерттеу институты" Халықаралық денсаулық сақтау және қосымша білім беру мекемесінің(Ресей Федерациясы, Иркутск облысы.,Иркутск қ., Желтоқсан оқиғалары к-сі, 123-бет, НМТН 1023801540950, тіркелген күні – 1997 жылғы 16 сәуір, СТН 3811052051) өтініші бойынша трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын, оның ішінде Шарттың 76-бабы 4-тармағының ережелерін бұзатын бәсекелестікке қарсы келісімдерді бұзудың ықтимал белгілерінің болуы және Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарды Тергеп-тексеруді жүргізу тәртібінің (бұдан әрі – Тергеп-тексеруді жүргізу тәртібі) 3-тармағының 1-тармақшасына, Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттамаға (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 19 қосымша) (бұдан әрі – тиісінше-Хаттама, Шарт) және Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының 2013 жылғы 14 мамырдағы № 112 шешімінің 1-тармағына сәйкес қарау нәтижелері бойынша оның жолын кесу қажеттілігі туралы Федералды монополияға қарсы қызметтің материалдары келіп түсті, Комиссия Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерінің бұзылуына қатысты тергеу жүргізу туралы 2020 жылғы 25 тамыздағы №61/ұйғ. (бұдан әрі – тергеу) ұйғарым шығарды және мынадай тұлғаларға (бұдан әрі – жауапкерлер)қатысты тергеу жүргізді:
"Белмедпрепараттар" Республикалық унитарлық кәсіпорны (Беларусь Республикасы, Минск қ., Фабрициус көшесі, 30 үй, ТН 100049731, тіркелген күні – 2004 жылғы 2 шілде , ТЕН 100049731) (бұдан әрі – "Белмедпрепараттар" РУК);

общество с ограниченной ответственностью "Глобал Фарма" (Российская Федерация, г. Москва, ул. Горбунова д. 2, стр. 3, эт. 2, пом./комн. II/2ж, ОГРН 1117746036870, дата регистрации – 25 января 2011 г., ИНН 7730637758) (далее – ООО "Глобал Фарма");
общество с ограниченной ответственностью "Вага-фарм" (Республика Армения, г. Ереван, ул. Физкультурников, д. 8, РН 273.110.02790, дата регистрации – 5 июня 2000 г., ИНН 01536316) (далее – ООО "Вага-фарм");
закрытое акционерное общество "Альфа-Фарм Импорт" (Республика Армения, г. Ереван, ул. Шираки, д. 1/68, РН 273.120.79534, дата регистрации – 21 марта 2012 г., ИНН 02606482) (далее – ЗАО "Альфа-Фарм Импорт");
общество с ограниченной ответственностью "Неман-Фарм" (Кыргызская Республика, г. Бишкек, ул. Киевская, д. 38, РН 16558-3301-ООО, дата регистрации – 17 апреля 2018 г., ИНН 02311200110139) (далее – ООО "Неман-Фарм");
общество с ограниченной ответственностью "Медлайф" (Кыргызская Республика, г. Бишкек, Ленинский р-н, ул. Боконбаева, д. 7, кв. 4, РН 1851-3301-000, дата регистрации – 25 июля 1997 г., ИНН 02507199710152) (далее – ООО "Медлайф");
общество с ограниченной ответственностью "Кайлас-Тоо" (Кыргызская Республика, г. Ош, ул. Карасуйская, д. 10, кв. 36, РН 133175-3310-ООО, дата регистрации – 16 ноября 2013 г., ИНН 01611201310040) (далее – ООО "Кайлас-Тоо");
товарищество с ограниченной ответственностью "СТОФАРМ" (Республика Казахстан, Костанайская обл., Костанайский р-н, г. Тобыл, ул. 40 лет Октября, д. 74, РНН 390800211475, дата регистрации – 10 декабря 2003 г., БИН 031240000544) (далее – ТОО "СТОФАРМ");
товарищество с ограниченной ответственностью "НПО "ЗЕРДЕ" (Республика Казахстан, г. Шымкент, Абайский р-н, трасса Темирлан, д. 236, РН 2040-1958-01-ТОО, РНН 582200008195, дата регистрации – 5 мая 2006 г., БИН 060540010848) (далее – ТОО "НПО "ЗЕРДЕ");
генеральный директор РУП "Белмедпрепараты" Беляев С.А.;
должностные лица РУП "Белмедпрепараты" Шараев М.М., Маркевич С.А., Коховец П.И., Белый К.И., Кардымонов М.Н. и Якубицкая В.А.;
генеральный директор ООО "Глобал Фарма" Беленький-Гордонов Н.Н.;
директор ООО "Глобал Фарма" Берман А.А.;
исполнительный директор ООО "Глобал Фарма" Галецкий Е.В.;
директор ООО "Вага-Фарм" Григорян А.;
директор ЗАО "Альфа-Фарм Импорт" Мацакян М.;
должностное лицо ЗАО "Альфа-Фарм Импорт" Шиладжян С.А.;
директор ООО "Неман-Фарм" Сейдалиев А.К.;
должностное лицо ООО "Неман-Фарм" Артыкбаев Э.О.;
генеральный директор ООО "Медлайф" Качкинбаева А.Д.;
директор ООО "Кайлас-Тоо" Акназаров У.Т.;
генеральный директор ТОО "СТОФАРМ" Жуманов Б.Д.;
генеральный директор ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" Битемиров М.К.;
коммерческий директор ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" Рыбакова Е.А.

"Глобал Фарма" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Ресей Федерациясы, Мәскеу қ., Горбунов к-сі, 2-үй, 3-бет, 2 қабат, ғимарат./бөлме II/2ж, НМТН 1117746036870, тіркелген күні – 2011 жылғы 25 қаңтар, ЖСН 7730637758) (бұдан әрі – "Глобал Фарма" ЖШҚ);
"Вага-фарм" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Армения Республикасы, Ереван қ., Физкультурников к-сі, 8-үй, ТН 273.110.02790, тіркелген күні – 2000 жылғы 5 маусым, СТН 01536316) (бұдан әрі – "Вага-фарм" ЖШҚ);
"Альфа-Фарм Импорт"жабық акционерлік қоғамы (Армения Республикасы, Ереван қ., Шираки к-сі, 1/68 үй, ТН 273.120.79534, тіркелген күні – 2012 жылғы 21 наурыз, СТН 02606482) (бұдан әрі – "Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ);
"Неман-Фарм" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қырғыз Республикасы, Бішкек қ., Киевская к-сі, 38 үй, ТН 16558-3301-ЖШҚ, тіркелген күні – 2018 жылғы 17 сәуір, СТН 02311200110139) (бұдан әрі –"Неман-Фарм" ЖШҚ);
"Медлайф" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қырғыз Республикасы, Бішкек қ., Ленин ауданы, Боконбаев к-сі, 7 үй, 4 пәтер, ТН 1851-3301-000, тіркелген күні – 1997 жылғы 25 шілде, СТН 02507199710152) (бұдан әрі – "Медлайф" ЖШҚ);
"Кайлас-Тоо" жауапкершілігі шектеулі қоғам (Қырғыз Республикасы, Ош қ., Қарасуйская к-сі, 10 үй, 36 пәтер, ТН 133175-3310-ЖШҚ, тіркелген күні – 2013 жылғы 16 қараша, СТН 01611201310040) (бұдан әрі – "Кайлас-Тоо" ЖШҚ);
"СТОФАРМ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Тобыл қаласы, 40 лет Октябрь көшесі, 74 үй, СТН 390800211475, тіркелген күні – 2003 жылғы 10 желтоқсан, БСН 031240000544) (бұдан әрі – "СТОФАРМ" ЖШС);
"ЗЕРДЕ" ҮЕҰ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Шымкент қ., Абай ауданы, Темірлан тас жолы, 236 үй, ТН 2040-1958-01-ЖШС, СТН 582200008195, тіркелген күні – 2006 жылғы 5 мамыр, БСН 060540010848) (бұдан әрі – "ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС);
"Белмедпрепараттар" РУК бас директоры С.А.Беляев;
М.М.Шараев, С.А.Маркевич, П.И.Коховец, К.И.Белый, М.Н.Кардымонов және В.А.Якубицкая "Белмедпрепараттар" РУК лауазымды тұлғалары;
"Глобал Фарма" ЖШҚ бас директоры Н.Н.Беленький-Гордонов;
"Глобал Фарма" ЖШҚ директоры А.А.Берман;
"Глобал Фарма" ЖШҚ атқарушы директоры Е.В.Галецкий;
"Вага-Фарм" ЖШҚ директоры А Григорян;
"Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ директоры М.Мацакян;
"Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ лауазымды тұлғасы А.С.Шиладжян;
"Неман-Фарм" ЖШҚ директоры А.К.Сейдалиев;
"Неман-Фарм" ЖШҚ лауазымды тұлғасы Э.О.Артықбаев;
"Медлайф" ЖШҚ бас директоры А.Д.Качкинбаева;
"Кайлас-Тоо" ЖШС директоры У.Т.Ақназаров;
"СТОФАРМ" ЖШС бас директоры Б.Д.Жұманов;
"ЗЕРДЕ" ҮЕҰ" ЖШС бас директоры М.К.Битемиров;
"ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС коммерциялық директоры Е.А.Рыбакова

В связи с недостаточностью сведений, позволяющих сделать вывод о наличии или отсутствии признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, Комиссия в соответствии с пунктом 6 Порядка проведения расследования определением о продлении срока проведения расследования от 17 декабря 2020 г. № 96/опр продлила срок проведения расследования на 60 рабочих дней.
В соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 10 Протокола, подпунктом 1 пункта 11, пунктами 13 и 16 Порядка проведения расследования, пунктом 2 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), в связи с выявлением в ходе расследования признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках возбуждено дело о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках и создана комиссия по его рассмотрению, о чем вынесено определение от 24 марта 2021 г. № 21/опр.
В связи с необходимостью получения дополнительной информации для принятия решения срок рассмотрения дела продлен на 60 рабочих дней, о чем вынесено определение от 15 июня 2021 г. № 35/опр.
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел 9 сентября 2021 г. председателем комиссии по рассмотрению дела, директором Департамента антимонопольного регулирования Комиссии (далее – Департамент) Сушкевичем А.Г. объявлено об окончании рассмотрения дела в присутствии:
заместителя председателя комиссии по рассмотрению дела, заместителя директора Департамента Калиева А.А.;
Бегиджанова К.Г., заместителя директора Департамента;
Кривцуна Е.П., советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента;
Малясовой Ю.С., советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента;
Баринова В.В., советника отдела расследований антиконкурентных соглашений и методологии Департамента;
представителей уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики (посредством видео-конференц-связи):
Антоняна Р.А., эксперта отдела по контролю за антиконкурентными соглашениями и доминирующим положением Управления по оценке конкуренции и контроля Комиссии по защите конкуренции Республики Армения;
Хачатряна М.А., старшего юриста отдела правового обеспечения Юридического управления Комиссии по защите конкуренции Республики Армения;
Абраменко А.Н., начальника Управления социальной сферы и услуг Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь;
Василенко О.О., заместителя начальника Управления социальной сферы и услуг Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь;
Ивантей И.А., начальника отдела методологии антимонопольного регулирования и конкуренции Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь;
Новика А.В., консультанта Управления социальной сферы и услуг Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь;
Мукаевой Д.Б., руководителя управления по борьбе с картелями Департамента расследований Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан;
Карповой С.В., главного консультанта Департамента финансовых рынков и иных отраслей Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан;
Сметанина Д.А., заместителя начальника отдела расследований на товарных рынках Управления по борьбе с картелями Федеральной антимонопольной службы;
Лазаревой В.В., главного специалиста-эксперта отдела экономической интеграции со странами СНГ Управления международного экономического сотрудничества Федеральной антимонопольной службы;
лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах дела (посредством видео-конференц-связи):
Жунусова Р.С., заместителя директора департамента экономической интеграции Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
Хасеновой Б.К., главного эксперта Департамента экономической интеграции Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
представителей ответчиков:

Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу белгілерінің болуы немесе болмауы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік беретін мәліметтердің жеткіліксіздігіне байланысты Комиссия тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 6-тармағына сәйкес 2020 жылғы 17 желтоқсандағы № 96/ұйғ. тергеп-тексеру жүргізу мерзімін ұзарту туралы ұйғарыммен тергеп-тексеру жүргізу мерзімін 60 жұмыс күніне ұзартты.
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген хаттаманың 10-тармағының 2 және 3-тармақшаларына, 11-тармақтың 1-тармақшасына, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 13 және 16-тармақтарына, Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің 2-тармағына (бұдан әрі- – Істерді қарау тәртібі) сәйкес, тергеу барысында Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу белгілерін анықтауға байланысты Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы іс қозғалды және оны қарау жөніндегі комиссия құрылды, ол туралы 2021 жылғы 24 наурыздағы № 21/үйғ ұйғарымы шығарылды.
Шешім қабылдау үшін қосымша ақпарат алу қажеттілігіне байланысты істі қарау мерзімі 60 жұмыс күніне ұзартылды, ол туралы 2021 жылғы 15 маусымдағы № 35/ұйғ. ұйғарымы шығарылды.
Істерді қарау тәртібінің 23-тармағына сәйкес 2021 жылғы 9 қыркүйекте Істі қарау жөніндегі комиссияның төрағасы, Комиссияның Монополияға қарсы реттеу департаментінің (бұдан әрі – Департамент) директоры А.Г.Сушкевич істі қараудың келесі тұлғалардың қатысуы барысында аяқталғаны туралы жариялады:
Істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары, Департамент директорының орынбасары А.А.Калиева;
Департамент директорының орынбасары К.Г.Бегиджанова;
Департаменттің жалпы бәсекелестік ережелерін бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) және істерді қарау бөлімінің кеңесшісі Е.П.Кривцуна;
Департаменттің Жалпы бәсекелестік ережелерін бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) және істерді қарау бөлімінің кеңесшісі Ю.С.Малясова;
Департаменттің Бәсекелестікке қарсы келісімдер мен әдіснаманы тергеу бөлімінің кеңесшісі В.В.Баринова;
құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) өткізу (бейне-конференц-байланыс арқылы) кіретін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) уәкілетті органдарының өкілдері:
Армения Республикасының Бәсекелестікті қорғау жөніндегі комиссиясының Бәсекелестікті бағалау және бақылау басқармасының Бәсекелестікке қарсы келісімдерді бақылау және үстем жағдайды бақылау бөлімінің сарапшысы Р.А.Антонянның;
Армения Республикасының Бәсекелестікті қорғау жөніндегі комиссиясының Заң басқармасының Құқықтық қамтамасыз ету бөлімінің аға заңгері М.А.Хачатрянның;
Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігінің Әлеуметтік сала және қызметтер басқармасының бастығы А.Н.Абраменконың;
Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігі Әлеуметтік сала және қызметтер басқармасы бастығының орынбасары О.О.Василенконың;
Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігінің Монополияға қарсы реттеу және бәсекелестік әдіснамасы бөлімінің бастығы И.А.Ивантейдің;
Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігінің Әлеуметтік сала және қызметтер басқармасының консультанты А.В.Новиктің;
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Тергеу департаменті Картельдерге қарсы күрес басқармасының басшысы Д.Б.Мұқаевтың;
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Қаржы нарықтары және өзге де салалар департаментінің бас консультанты С.В.Карповтың;
Федералдық монополияға қарсы қызметтің Картельдермен күрес басқармасы Тауар нарықтарындағы тергеу бөлімі бастығының орынбасары Д.А.Сметаниннің;
Федералды монополияға қарсы қызмет Халықаралық экономикалық ынтымақтастық басқармасының ТМД елдерімен экономикалық интеграция бөлімінің бас маманы-сарапшысы В.В.Лазаревтің;
Істің мән-жайлары туралы мәліметтері бар тұлғалар (бейне-конференц-байланыс арқылы):
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының Экономикалық интеграция департаменті директорының орынбасары Р.С.Жунусовтың;
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Экономикалық интеграция департаментінің бас сарапшысы Б.Қ. Хасеновтың;
жауапкерлердің өкілдері:

Некраша В.А., начальника управления правовой работы РУП "Белмедпрепараты", представителя РУП "Белмедпрепараты" по доверенности от 23 апреля 2021 г. № 143 (посредством видео-конференц-связи);
Битемирова М.К., генерального директора ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" (посредством видео-конференц-связи);
Рыбаковой Е.А., коммерческого директора ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" (посредством видео-конференц-связи);
Карпенко С.В., заместителя генерального директора ТОО "НПО "ЗЕРДЕ" (посредством видео-конференц-связи);
Беловой О.В., представителя ООО "Глобал Фарма" по доверенности от 26 апреля 2021 г. № 57;
Шевякова М.Б., представителя ООО "Глобал Фарма" по доверенности от 22 апреля 2021 г. б/н;
Бутман Я.М., представителя ТОО "СТОФАРМ" по доверенности от 26 апреля 2021 г. № 43;
Волковой О.Л., представителя ТОО "СТОФАРМ" по доверенности от 26 апреля 2021 г. № 40 (посредством видео-конференц-связи);
Салпагарова И.А., представителя ТОО "СТОФАРМ" по доверенности от 26 апреля 2021 г. № 41.
По результатам рассмотрения материалов дела установлено следующее.
В соответствии с Протоколом, Порядком проведения расследования и Методикой оценки состояния конкуренции, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7 (далее – Методика), Комиссией проведена оценка состояния конкуренции на трансграничных рынках первичной реализации лекарственного препарата с международным непатентованным наименованием "Гепарин натрия" (далее – лекарственный препарат "Гепарин натрия") в виде раствора для инъекций, используемого в целях проведения процедуры гемодиализа.
В соответствии с пунктом 11 Протокола и пунктами 6163 Методики основные выводы, сделанные на каждом этапе оценки состояния конкуренции, изложены в части, в которой не нарушаются требования, предъявляемые к защите конфиденциальной информации.
В соответствии с положениями раздела II Методики временной интервал исследования рынка определен с 1 января 2018 г. по декабрь 2020 г. Так, РУП "Белмедпрепараты" заключены следующие контракты (договоры, соглашения): от 11 января 2018 г. № 643/17697/001/18-1 с ООО "Глобал Фарма", от 1 ноября 2016 г. № 51/17196/001/16-1 с ООО "Вага-фарм", от 18 апреля 2019 г. № 51/18602/001/19-1 с ЗАО "Альфа-Фарм Импорт", от 26 января 2017 г. № 417/0011407/001/17-1 с ООО "Неман-Фарм", от 3 сентября 2018 г. № 417/18285/001/18-1 с ООО "Медлайф", от 11 декабря 2018 г. № 417/18440/001/18-1 с ООО "Кайлас-Тоо", от 22 октября 2019 г. № 398/12508/001/19-1 с ТОО "СТОФАРМ", от 8 февраля 2017 г. № 398/17357/001/17-1 с ООО "НПО "ЗЕРДЕ".
Из содержания указанных контрактов (договоров, соглашений) следует, что их предметом является в том числе реализация лекарственного препарата "Гепарин натрия".
Деятельность по реализации лекарственных средств и препаратов в государствах-членах классифицируется следующим образом:

"Белмедпрепараттар" РУК Құқықтық жұмыс басқармасының бастығы, 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 143 сенімхат бойынша "Белмедпрепараттар" РУК өкілі (бейне-конференц-байланыс арқылы) В.А.Некрашов;
"ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС бас директоры (бейне-конференц-байланыс арқылы) М.К.Битемиров;
"ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШС коммерциялық директоры (бейне-конференц-байланыс арқылы) Е.А.Рыбакова;
"ЗЕРДЕ" ҮЕҰ" ЖШС Бас директордың орынбасары (бейне-конференц-байланыс арқылы) С.В.Карпенко;
2021 жылғы 26 сәуірдегі № 57 сенімхат бойынша "Глобал Фарма" ЖШҚ өкілі О.В.Белов,
2021 жылғы 22 сәуірдегі сенімхат бойынша "Глобал Фарма" ЖШҚ өкілі М.Б.Шевяков,
2021 жылғы 26 сәуірдегі № 43 сенімхат бойынша "СТОФАРМ" ЖШС өкілі Я.М.Бутман;
2021 жылғы 26 сәуірдегі № 40 сенімхат бойынша (бейне-конференциялық байланыс арқылы) "СТОФАРМ" ЖШС өкілі О.Л.Волков,
2021 жылғы 26 сәуірдегі № 41 сенімхат бойынша "СТОФАРМ" ЖШС өкілі И.А.Салпагаров,
Іс материалдарын қарау нәтижелері бойынша мыналар анықталды.
Хаттамаға, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне, Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 7 шешімімен бекітілген Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне сәйкес Комиссия гемодиализ рәсімін жүргізу мақсатында пайдаланылатын инъекцияға арналған ерітінді түріндегі "натрий Гепарині" халықаралық патенттелмеген атауы бар дәрілік препаратты (бұдан әрі – "Натрий гепарині" дәрілік препараты) бастапқы сатудың трансшекаралық нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне бағалау жүргізді.
Хаттаманың 11-тармағына және Әдістеменің 61-63-тармақтарына сәйкес бәсекелестіктің жай-күйін бағалаудың әрбір кезеңінде жасалған негізгі тұжырымдар құпия ақпаратты қорғауға қойылатын талаптар бұзылмайтын бөлігінде баяндалған.
Әдістеменің II бөлімінің ережелеріне сәйкес нарықты зерттеудің уақыт аралығы 2018 жылдың 1 қаңтарынан 2020 жылдың желтоқсанына дейін анықталды. Мәселен, "Белмедпрепараттар" РУК мынадай келісімшарттар (шарттар, келісімдер)жасалды: 2018 жылғы 11 қаңтарда № 643/17697/001/18-1 "Глобал Фарма" ЖШҚ-мен, 2016 жылғы 1 қарашада № 51/17196/001/16-1 "Вага-ферма" ЖШҚ-мен, 2019 жылғы 18 сәуірде № 51/18602/001/19-1 "Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ-мен, 2017 жылғы 26 қаңтарда № 417/0011407/001/17-1 "Неман-Фарм" ЖШҚ-мен, 2018 жылғы 3 қыркүйекте № 417/18285/001/18-1 "Медлайф" ЖШҚ-мен, 2018 жылғы 11 желтоқсандағы №417/18440/001/18-1 "Кайлас-Тоо" ЖШС-мен, 2019 жылғы 22 қазандағы №398/12508/001/19-1 "СТОФАРМ" ЖШС-мен, 2017 жылғы 8 ақпандағы № 398/17357/001/171 "ЗЕРДЕ"ҮЕҰ" ЖШҚ-мен.
Көрсетілген келісімшарттардың (шарттардың, келісімдердің) мазмұнынан олардың нысаны "Натрий гепарині" дәрілік препаратын сату болып табылатыны көрінеді.
Мүше мемлекеттерде дәрілік заттар мен препараттарды өткізу жөніндегі қызмет былайша жіктеледі:

в Республике Беларусь согласно Общегосударственному классификатору Республики Беларусь ОКРБ 005-2011 "Виды экономической деятельности" – кодом 4646 (оптовая торговля фармацевтическими, ветеринарными, медицинскими и ортопедическими товарами);
в Республике Казахстан согласно Общему классификатору видов экономической деятельности Республики Казахстан НК РК 03-2019 – кодом 46.46.1 (оптовая торговля фармацевтическими товарами, кроме торговли медицинской техникой и ортопедическими изделиями);
в Кыргызской Республике согласно Государственному классификатору видов экономической деятельности Кыргызской Республики ГК 014-2011 – кодом 46.46 (оптовая торговля фармацевтическими товарами);
в Российской Федерации согласно Общероссийскому классификатору видов экономической деятельности ОК 029-2014 – кодом 46.46 (торговля оптовая фармацевтической продукцией).
Согласно сведениям, представленным органами государственной власти государств-членов, уполномоченными в сфере здравоохранения, и национальными медицинскими научно-исследовательскими институтами и центрами, гепарин представляет собой антикоагулянт прямого действия, сульфатированный мукополисахарид, состоящий из остатков глюкозамин-N-серной кислоты и сульфатированных остатков глюкуроновой кислоты, связанных друг с другом гликозидной связью.
Молекула гепарина обладает выраженным отрицательным зарядом и образует комплексы с определенными белками, изменяя их биологическую активность.
Путем образования комплекса с гепарином активность антитромбина III (AT III) повышается примерно в 700 раз. Активированный антитромбин ингибирует различные протеазы, действующие на серин, включая факторы свертывания XIIa, XIa, Ха, VIIa и IIа. Фактор VIIa обладает умеренной чувствительностью, а фактор IIa (тромбин), напротив, характеризуется высокой чувствительностью к действию комплекса AT ІІІ-гепарин.
Низкие дозы гепарина ускоряют инактивацию факторов IIa (тромбин) и Ха, что объясняет эффективность низких доз гепарина при профилактике тромбозов.
Антикоагулянтное действие гепарина зависит от концентрации антитромбина и фибриногена.
Гепарин в высоких дозах инактивирует образующийся в избытке тромбин и таким образом предотвращает образование фибрина из фибриногена. Кроме того, гепарин также оказывает влияние на функцию тромбоцитов.
Для медицинских целей гепарин выделяют из слизистой оболочки кишечника свиньи и из легких крупного рогатого скота.
В процессе выделения получают смесь фракций с различной длиной полисахаридной цепи и молекулярной массой (от 5 000 до 30 000 Да). Фракции с различной молекулярной массой несколько отличаются по биологической активности и фармакокинетическим свойствам.

Беларусь Республикасында Беларусь Республикасының Жалпымемлекеттік жіктеуішіне сәйкес "Экономикалық қызмет түрлері" БРЖЖ 005-2011 – 4646-кодпен (фармацевтикалық, ветеринариялық, медициналық және ортопедиялық тауарлармен көтерме сауда);
Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес ҚР ҰК 03-2019 – 46.46.1-кодпен (медициналық техника мен ортопедиялық бұйымдар саудасынан басқа фармацевтикалық тауарлардың көтерме саудасы);
Қырғыз Республикасында Қырғыз Республикасының Экономикалық қызмет түрлерінің Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес МК 014-2011 – 46.46-кодпен (фармацевтикалық тауарлардың көтерме саудасы);
Ресей Федерациясында Экономикалық қызмет түрлерінің Бүкілресейлік жіктеуішіне сәйкес шамамен 029-2014 – 46.46-кодпен (фармацевтикалық өнімдердің көтерме саудасы).
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары және Ұлттық медициналық ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтары ұсынған мәліметтерге сәйкес, гепарин- глюкозамин-N-күкірт қышқылының қалдықтарынан және гликозидтік байланыспен байланысқан глюкурон қышқылының сульфатталған қалдықтарынан тұратын тікелей әсер ететін антикоагулянт, сульфатталған мукополисахарид.
Гепарин молекуласы айқын теріс зарядқа ие және олардың биологиялық белсенділігін өзгерте отырып, белгілі бір ақуыздармен комплекстер түзеді.
Гепаринмен кешен құру арқылы антитромбин III (AT III) белсенділігі шамамен 700 есе артады. Белсендірілген антитромбин серинге әсер ететін әртүрлі протеазаларды, соның ішінде XIIa, XIa, Ха, VIIa және IIа коагуляция факторларын тежейді. VIIa факторы орташа сезімталдыққа ие, ал IIa факторы (тромбин), керісінше, AT III-гепарин кешенінің әсеріне жоғары сезімталдықпен сипатталады.
Гепариннің төмен дозалары IIа (тромбин) және Ха факторларының инактивациясын тездетеді, бұл тромбоздың алдын алуда гепариннің төмен дозаларының тиімділігін түсіндіреді.
Гепариннің антикоагулянттық әсері антитромбин мен фибриноген концентрациясына байланысты.
Жоғары дозалы гепарин артық тромбинді инактивациялайды және осылайша фибриногеннен фибриннің пайда болуына жол бермейді. Сонымен қатар, гепарин тромбоциттердің жұмысына да әсер етеді.
Медициналық мақсатта гепарин шошқаның ішек қабығынан және ірі қара малдың өкпесінен бөлінеді.
Оқшаулау процесінде полисахарид тізбегінің ұзындығы мен молекулалық салмағы әртүрлі фракциялардың қоспасы алынады (5000-нан 30000 ДА-ға дейін). Әртүрлі молекулалық салмағы бар фракциялар биологиялық белсенділігі мен фармакокинетикалық қасиеттері бойынша біршама ерекшеленеді.

Согласно клиническим рекомендациям "Хроническая болезнь почек (ХБП)", утвержденным Министерством здравоохранения Российской Федерации и размещенным на его сайте в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", предусматривается определенная схема дозирования гепарина натрия в ходе процедуры гемодиализа. Лекарственный препарат "Гепарин натрия" используют в дозировке 25 000 ЕД (для объема 5 мл) или 50 000 ЕД (для объема 10 мл).
Указанными клиническими рекомендациями гемодиализ определяется как метод, основанный на принципе диффузионного и фильтрационного переноса через полупроницаемую мембрану низкомолекулярных субстанций и жидкости между циркулирующей экстракорпорально кровью и диализирующим раствором.
Активность препаратов гепарина определяется по их способности удлинять время свертывания крови и выражается в единицах действия.
Показаниями к применению лекарственного препарата "Гепарин натрия" (в форме раствора для внутривенного и подкожного введения) являются профилактика и лечение тромбоза глубоких вен и тромбоэмболии легочных артерий, острого коронарного синдрома, инфаркта миокарда, острой окклюзии периферических сосудов, а также профилактика свертывания крови при экстракорпоральном кровообращении и гемодиализе.
Изложенное позволяет заключить, что лекарственный препарат "Гепарин натрия" является лекарственным препаратом с уникальной химической формулой, применяется при проведении спектра специальных лечебных и лечебно-профилактических мероприятий, в том числе процедуры проведения гемодиализа крови, что подразумевает его практически отсутствующую взаимозаменяемость.
РУП "Белмедпрепараты" является производителем лекарственного препарата "Гепарин натрия", поставляемого (реализуемого) хозяйствующим субъектам (субъектам рынка) государств-членов с целью последующей перепродажи.
Конечными потребителями указанного лекарственного препарата, как правило, являются пациенты медицинских организаций и учреждений, которым в соответствии с медицинским заключением (рекомендациями) предписывается соответствующая медицинская процедура, предполагающая его применение.
Лекарственный препарат "Гепарин натрия" в Республике Беларусь, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации реализуется организациям в сфере здравоохранения как по государственным контрактам в соответствии с законодательством государств-членов в области государственных закупок, так и не по государственным контрактам на основании договоров поставки (купли-продажи).

Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау министрлігі бекіткен және оның сайтында "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде орналастырылған "Созылмалы бүйрек ауруы (СБА)" клиникалық ұсынымдарына сәйкес гемодиализ процедурасы кезінде натрий гепаринін дозалаудың белгілі бір схемасы қарастырылған. "Натрий гепарині" дәрілік препараты 25 000 ЕД (5 мл көлем үшін) немесе 50 000 ЕД (10 мл көлем үшін) дозада қолданылады.
Көрсетілген клиникалық ұсыныстармен гемодиализ айналымдағы экстракорпоральды қан мен диализдеуші ерітінді арасындағы шағын молекулалы субстанциялар мен сұйықтықтың жартылай өткізгіш мембранасы арқылы диффузиялық және фильтрациялық тасымалдау принципіне негізделген әдіс ретінде анықталады.
Гепарин препараттарының белсенділігі олардың ұю уақытын ұзарту қабілетімен анықталады және әсер ету бірліктерінде көрінеді.
Гепарин препараттарының белсенділігі "Натрий гепарині" дәрілік препаратын қолдануға қарсы көрсеткіштер (көктамыр ішіне және тері астына енгізуге арналған ерітінді түрінде) терең тамыр тромбозының және өкпе артерияларының тромбоэмболиясының, жіті коронарлық синдромның, миокард инфарктісінің, перифериялық тамырлардың жіті окклюзиясының алдын алу және емдеу болып табылады, сондай-ақ экстракорпоральды қан айналымы және гемодиализ кезінде қан ұюының алдын алу қанның ұю уақытын ұзарту қабілетімен анықталады және әрекет бірліктерінде көрсетіледі.
Жоғарыда айтылғандар "Натрий гепарині" дәрілік препараты бірегей химиялық формуласы бар дәрілік препарат болып табылады, арнайы емдік және емдік-профилактикалық іс-шаралар спектрін, оның ішінде қан гемодиализін жүргізу рәсімін жүргізу кезінде қолданылады, бұл оның іс жүзінде өзара алмастырылмауын білдіреді.
"Белмедпрепараттар" РУК кейіннен қайта сату мақсатында мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) жеткізілетін (өткізілетін) "Натрий гепарині" дәрілік препаратын өндіруші болып табылады.
Аталған дәрілік препараттың түпкілікті тұтынушылары, әдетте, медициналық қорытындыға (ұсынымдарға) сәйкес оны қолдануды көздейтін тиісті медициналық рәсім белгіленетін медициналық ұйымдар мен мекемелердің пациенттері болып табылады.
Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында "Натрий гепарині" дәрілік препараты денсаулық сақтау саласындағы ұйымдарға мемлекеттік сатып алу саласындағы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік келісімшарттар бойынша да, жеткізу (Сатып алу-сату) шарттары негізінде мемлекеттік емес келісімшарттар бойынша да сатылады.
Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында тауар нарығын зерттеу кезеңінде дәрілік заттардың бағасын мемлекеттік реттеу

В Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации в период исследования товарного рынка государственное регулирование цен на лекарственные средства осуществлялось посредством установления предельных отпускных цен (на основании постановления Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь от 19 ноября 2018 г. № 83 "Об утверждении Инструкции о методике расчета предельных отпускных цен производителей на лекарственные средства", приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 апреля 2019 г. № КР ДСМ-42 "Об утверждении Правил регулирования цен на лекарственные средства" и постановления Правительства Российской Федерации от 15 сентября 2015 г. № 979 "О внесении изменений в постановление Правительства РФ от 29 октября 2010 г. № 865 и об утверждении методики расчета предельных отпускных цен производителей на лекарственные препараты, включенные в перечень жизненно необходимых и важнейших лекарственных препаратов" соответственно).
Установление предельных отпускных цен осуществляется в том числе на основе механизма референтного ценообразования согласно данным о действующих ценах в референтных странах.
В Российской Федерации цены на лекарственные препараты регулируются в случае, если лекарственный препарат включен в перечень жизненно необходимых и важнейших лекарственных препаратов и такое регулирование осуществляется в отношении отпускных цен производителей лекарственных препаратов.
В соответствии с распоряжением Правительства Российской Федерации от 12 октября 2019 г. № 2406-р лекарственный препарат "Гепарин натрия" является жизненно необходимым и важнейшим лекарственным препаратом и включен в соответствующий перечень.
В то же время законодательством Республики Армения и Кыргызской Республики механизм регулирования цен на лекарственные препараты не предусмотрен.
Представляется важным отметить сложность процесса производства лекарственного препарата "Гепарин натрия", а также наличие законодательных требований к его производству, хранению, транспортировке, упаковке и др., что в совокупности предполагает наличие отдельного рынка данного препарата, производимого РУП "Белмедпрепараты". Кроме того, письмом от 7 августа 2020 г. № 30-36/286 РУП "Белмедпрепараты" поясняет, что лекарственный препарат "Гепарин натрия" не входит в перечень взаимозаменяемых лекарственных препаратов для медицинского применения, размещенный на официальном сайте Министерства здравоохранения Российской Федерации в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", и в государственном реестре лекарственных средств, размещенном на указанном сайте, не отмечен в качестве взаимозаменяемого.
В материалах дела представлены в том числе позиции органов государственной власти государств-членов, уполномоченных в сфере здравоохранения, организаций, реализующих профессиональную деятельность в сфере здравоохранения и (или) являющихся профессиональными объединениями (сообществами) в сфере здравоохранения, а также позиции специалистов в сфере проведения гемодиализа.

Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында тауар нарығын зерттеу кезеңінде дәрілік заттардың бағаларын мемлекеттік реттеу шекті сату бағаларын белгілеу арқылы жүзеге асырылды (Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігінің 2018 жылғы 19 қарашадағы № 83 "Дәрілік заттарға өндірушілердің шекті босату бағаларын есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" қаулысы, "Дәрілік заттарға бағаны реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 19 сәуірдегі № ҚР ДСМ-42 бұйрығы, Ресей Федерациясы Үкіметінің 2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 979 "Ресей Федерациясы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қазандағы №865 қаулысына өзгерістер енгізу туралы және өндірушілердің өмірлік маңызды және аса маңызды дәрілік заттардың тізіміне енгізілген дәрі-дәрмектерге шекті сату бағаларын есептеу әдістемесін бекіту туралы" қаулылары негізінде сәйкесінше).
Шекті сату бағаларын белгілеу, оның ішінде референттік елдердегі қолданыстағы бағалар туралы деректерге сәйкес референттік баға белгілеу тетігі негізінде жүзеге асырылады.
Ресей Федерациясында дәрілік препараттардың бағасы, егер дәрілік препарат өмірлік маңызды және аса маңызды дәрілік препараттардың тізіміне енгізілген болса және мұндай реттеу дәрілік препараттарды өндірушілердің сату бағасына қатысты жүзеге асырылса, реттеледі.
Ресей Федерациясы Үкіметінің 2019 жылғы 12 қазандағы №2406-р өкіміне сәйкес "Натрий гепарині" дәрілік препараты өмірлік маңызды және маңызды дәрілік препарат болып табылады және тиісті тізімге енгізілген.
Сонымен қатар, Армения Республикасы мен Қырғыз Республикасының заңнамасында дәрілік препараттардың бағасын реттеу тетігі көзделмеген.
"Натрий гепарині" дәрілік препаратын өндіру процесінің күрделілігін, сондай-ақ оны өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, буып-түюге және т.б. заңнамалық талаптардың болуын атап өту маңызды болып көрінеді, бұл жиынтықта "Белмедпрепараттар"РУК өндіретін осы препараттың жеке нарығының болуын болжайды. Сонымен қатар, 2020 жылғы 7 тамыздағы № 30-36/286 хатта "Белмедпрепараттар" РУК "Натрий гепарині" дәрілік препараты Ресей Федерациясы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми сайтында "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде орналастырылған медициналық қолдануға арналған бір-бірін алмастыратын дәрілік препараттар тізіміне кірмейтінін түсіндіреді және аталған сайтта орналастырылған дәрілік заттардың мемлекеттік тізілімінде өзара алмастырылатын ретінде белгіленбеген.
Іс материалдарында оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының, денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметті іске асыратын және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік бірлестіктер (қауымдастықтар) болып табылатын ұйымдардың ұстанымдары, сондай-ақ гемодиализ жүргізу саласындағы мамандардың ұстанымдары ұсынылған.

Так, Ассоциация медицинских организаций по нефрологии и диализу сообщает (письмо от 13 января 2021 г. № 02/01), что при проведении процедуры гемодиализа применяется только раствор гепарина натрия и, как правило, внутривенно. Иные лекарственные формы препарата не применяются. В редких случаях в качестве альтернативы (в основном при непереносимости гепарина) используются цитрат натрия и в особых случаях – прямые ингибиторы тромбина, такие как аргатробан, гепариноиды (данапароид, фондапаринукс), простаноиды и нафамостата малеат (синтетический ингибитор протеолитических ферментов).
О частичной взаимозаменяемости гепарина натрия можно говорить только в отношении низкомолекулярных гепаринов, но с оговоркой в отношении отдельных случаев непереносимости гепарина натрия или иных медицинских показаний.
Министерство здравоохранения Республики Беларусь информирует (письмо от 21 августа 2020 г. № 5-2-5/13654), что в случае повышения цены на лекарственный препарат "Гепарин натрия" на 5 – 10 процентов объемы закупки снижены не будут. При этом в случае если указанный препарат конкретного производителя исчезнет с рынка, Министерство здравоохранения Республики Беларусь рассмотрит возможность его закупки у других производителей, в том числе в странах, не входящих в Союз.
Международное учреждение здравоохранения и дополнительного образования научно-исследовательский "Институт клинической медицины" указывает (письмо от 24 декабря 2020 г. № 501-03-05-01), что лекарственный препарат "Гепарин натрия" не может быть заменен при проведении процедуры гемодиализа.
Указанное выше подтверждает наличие отдельного товарного рынка лекарственного препарата "Гепарин натрия", производимого РУП "Белмедпрепараты" и поставляемого им хозяйствующим субъектам (субъектам рынка) государств-членов в рамках первичной реализации (первичного ввода производителем в гражданский оборот) (далее – товарный рынок).
Из положений пунктов 1 и 2 статьи 74, пункта 7 статьи 76 Договора, подпункта 19 пункта 2, пунктов 7 и 8 Протокола, пункта 2 Критериев отнесения рынка к трансграничному, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 19 декабря 2012 г. № 29 (далее – Критерии), и пунктов 23 и 26 Методики (в их системной взаимосвязи) следует, что рынок относится к трансграничному, если географические границы товарного рынка охватывают территории 2 и более государств-членов, то есть в границах 2 и более государств-членов покупатель приобретает товар либо имеет экономическую, техническую или иную возможность приобретения товара, либо считает целесообразным приобрести товар, но при этом не имеет такой возможности, либо считает нецелесообразным приобрести его вне географических границ товарного рынка.
В соответствии с заключенными контрактами (договорами, соглашениями) и данными о взаимной и внешней торговле деятельность по реализации товара на товарном рынке на территориях государств-членов РУП "Белмедпрепараты" осуществляет:
в Республике Армения – в адрес потребителей, хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) Республики Армения (ООО "Вага-фарм" и ЗАО "Альфа-Фарм Импорт");
в Республике Беларусь – в адрес хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) Республики Беларусь;
в Республике Казахстан – в адрес потребителей, хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) Республики Казахстан (ТОО "СТОФАРМ" и ТОО "НПО "ЗЕРДЕ");
в Кыргызской Республике – в адрес потребителей, хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) Кыргызской Республики (ООО "Неман-Фарм", ООО "Медлайф" и ООО "Кайлас-Тоо");
в Российской Федерации – в адрес потребителей, хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) Российской Федерации, в том числе ООО "Глобал Фарма".
Таким образом, географическая структура поставок лекарственного препарата "Гепарин натрия" охватывает территории всех государств-членов.

Сонымен, нефрология және диализ бойынша медициналық ұйымдардың қауымдастығы (2021 жылғы 13 қаңтардағы № 02/01 хат) гемодиализ процедурасын жүргізу кезінде тек натрий гепаринінің ерітіндісі және, әдетте, көктамыр ішіне қолданылатынын хабарлайды. Препараттың басқа дәрілік түрлері қолданылмайды. Сирек жағдайларда балама ретінде (негізінен гепаринге төзбеушілік кезінде) натрий цитраты және ерекше жағдайларда аргатробан, гепариноидтар (данапароид, фондапаринукс), простаноидтар және нафамостат малеаты (протеолитикалық ферменттердің синтетикалық ингибиторы) сияқты тікелей тромбин ингибиторлары қолданылады.
Натрий гепаринінің ішінара өзара алмастырылуы туралы тек төмен молекулалы гепариндерге қатысты айтуға болады, бірақ натрий гепариніне төзбеушіліктің жекелеген жағдайларына немесе басқа медициналық көрсеткіштерге қатысты ескертумен.
Беларусь Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі (2020 жылғы 21 тамыздағы № 5-2-5/13654 хат) "Натрий гепарині" дәрілік препаратының бағасы 5-10 пайызға көтерілген жағдайда сатып алу көлемі төмендетілмейтінін хабарлайды. Бұл ретте, егер нақты өндірушінің аталған препараты нарықтан жоғалып кетсе, Беларусь Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі оны басқа өндірушілерден, оның ішінде Одаққа кірмейтін елдерден сатып алу мүмкіндігін қарастырады.
Халықаралық денсаулық сақтау және қосымша білім беру мекемесі "Клиникалық медицина институты" ғылыми-зерттеу институты (2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 501-03-05-01 хат) "Натрий гепарині" дәрілік препаратын гемодиализ рәсімін жүргізу кезінде ауыстыруға болмайтынын көрсетеді.
Жоғарыда көрсетілгендер "Белмедпрепараттар" РУК өндіретін және ол мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) бастапқы өткізу (өндірушінің азаматтық айналымға бастапқы енгізуі) шеңберінде (бұдан әрі-тауар нарығы) беретін "Натрий гепарині" дәрілік препаратының жеке тауар нарығының болуын растайды.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 29 шешімімен бекітілген Шарттың 74-бабы 1 және 2-тармақтарының, 76-бабы 7-тармағының, 2-тармағының 19-тармағының, Хаттаманың 7 және 8-тармақтарының, нарықты трансшекаралық нарыққа жатқызу өлшемшарттарының 2-тармағының ережелерінен (бұдан әрі – Өлшемдер), Әдістеменің 23 және 26-тармақтары (олардың жүйелі өзара байланысында) егер тауар нарығының географиялық шекаралары 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтарын қамтыса, яғни 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің шекараларында сатып алушы тауарды сатып алса не тауарды сатып алудың экономикалық, техникалық немесе өзге мүмкіндігі болса, нарық трансшекаралық болып табылады немесе тауарды сатып алу орынды деп санайды, бірақ сонымен бірге мұндай мүмкіндігі жоқ немесе оны тауар нарығының географиялық шекарасынан тыс сатып алу мүмкін емес деп санайды.
Жасалған келісімшарттарға (шарттарға, келісімдерге) және өзара және сыртқы сауда туралы деректерге сәйкес "Белмедпрепараттар" РУК мүше мемлекеттердің аумақтарында тауар нарығында тауарды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асырады:
в Республике Армения – в адрес потребителей, хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) Республики Армения (ООО "Вага-фарм" и ЗАО "Альфа-Фарм Импорт");
Армения Республикасында – Армения Республикасының тұтынушыларына, шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) ("Вага-фарм" ЖШҚ және "Альфа-Фарм Импорт" ЖАҚ);
Беларусь Республикасында – Беларусь Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (нарық субъектілерінің) атына;
Қазақстан Республикасында – Қазақстан Республикасының тұтынушыларына, шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) ("СТОФАРМ" ЖШС және "ЗЕРДЕ"ҮЕҰ"ЖШС);
Қырғыз Республикасында – Қырғыз Республикасының тұтынушыларына, шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) ("Неман-Фарм" ЖШҚ, "Медлайф" ЖШҚ және "Кайлас-Тоо"ЖШҚ);
Ресей Федерациясында – Ресей Федерациясының тұтынушыларына, шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне), оның ішінде "Глобал Фарма"ЖШҚ.
Осылайша, "Натрий гепарині" дәрілік препаратын жеткізудің географиялық құрылымы барлық мүше мемлекеттердің аумақтарын қамтиды.

Согласно пункту 26 Методики при определении географических границ товарного рынка в целях установления его соответствия Критериям выявляются следующие признаки трансграничности товарного рынка: поставка товара с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена и (или) поставка товара с территорий третьих стран на территории 2 или более государств-членов.
В соответствии с положениями раздела IV Методики и с учетом того, что лекарственный препарат "Гепарин натрия", производимый РУП "Белмедпрепараты", обращается на территориях всех государств-членов, установлено, что географические границы трансграничного товарного рынка охватывают территории всех государств-членов (то есть территории более чем 2 государств-членов).
В соответствии с пунктом 26 Методики и на основании пункта 2 статьи 74, пункта 7 статьи 76 Договора, пункта 9 Протокола и пунктов 1 и 2 Критериев, а также ввиду наличия поставок указанной продукции с территории одного государства-члена на территории 2 или более государств-членов установлено, что географические границы товарного рынка соответствуют Критериям в части признания такого рынка трансграничным.
С учетом требований разделов V и VI Методики установлены хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), действующие на товарном рынке, и проведен расчет объема товарного рынка и долей хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), действующих на товарном рынке. Данная информация в настоящем Решении не приводится в связи с тем, что она является конфиденциальной.
Анализ положений контрактов (договоров, соглашений) показал, что при первичной реализации лекарственного препарата "Гепарин натрия" на хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), зарегистрированных на территориях государств-членов, возлагается обязанность не осуществлять последующую реализацию указанного товара за пределами территории государства-члена, в котором зарегистрирован соответствующий хозяйствующий субъект (субъект рынка), в частности, контрагент должен воздержаться от действий по продвижению товара за пределами указанной территории.
В соответствии с подпунктом 15 пункта 2 Протокола к признакам ограничения конкуренции относятся в том числе отказ хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), не входящих в одну группу лиц, от самостоятельных действий на товарном рынке, определение общих условий обращения товара на товарном рынке в рамках соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) или в соответствии с обязательными для исполнения ими указаниями иного лица либо в результате согласования хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), не входящими в одну группу лиц, своих действий на товарном рынке, а также иные обстоятельства, создающие возможность для хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) или нескольких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товара на товарном рынке.
Учитывая изложенное, указание РУП "Белмедпрепараты" территории действия каждого контрагента фактически приводит к ограничению конкуренции в рамках трансграничных рынков, что предусматривает невозможность контрагента одного государства-члена конкурировать с контрагентом другого государства-члена на территории одного из государств-членов.

Әдістеменің 26-тармағына сәйкес тауар нарығының географиялық шекараларын айқындау кезінде оның өлшемшарттарға сәйкестігін белгілеу мақсатында тауар нарығының мынадай трансшекаралық белгілері айқындалады: тауарды бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына жеткізу және (немесе) 2 немесе одан да көп мүше мемлекеттердің аумағындағы үшінші елдердің аумақтарынан тауарды жеткізу.
Әдістеменің IV бөлімінің ережелеріне сәйкес және "Белмедпрепараттар" РУК өндіретін "Натрий гепарині" дәрілік препараты барлық мүше мемлекеттердің аумақтарында айналысқа түсетінін ескере отырып, трансшекаралық тауар нарығының географиялық шекаралары барлық мүше мемлекеттердің аумақтарын (яғни 2-ден астам мүше мемлекеттердің аумақтарын) қамтитыны анықталды.
Әдістеменің 26-тармағына сәйкес және Шарттың 74-бабы 7-тармағының, 76-бабы 7-тармағының, хаттаманың 9-тармағының және Өлшемшарттардың 1 және 2-тармақтарының негізінде, сондай-ақ көрсетілген өнімді бір мүше мемлекеттің аумағынан 2 немесе одан да көп мүше мемлекеттердің аумағында жеткізудің болуына байланысты тауар нарығының географиялық шекаралары мұндай нарықты трансшекаралық деп тану бөлігіндегі өлшемдерге сәйкес келетіні анықталды.
Әдістеменің V және VI бөлімдерінің талаптарын ескере отырып, тауар нарығында әрекет ететін шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) белгіленді және тауар нарығында әрекет ететін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) үлестері мен тауар нарығының көлемін есептеу жүргізілді. Осы шешімдегі бұл ақпарат құпия болып табылатындығына байланысты келтірілмейді.
Келісімшарттардың (шарттардың, келісімдердің) ережелерін талдау "Натрий гепарині" дәрілік препаратын мүше мемлекеттердің аумақтарында тіркелген шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) бастапқы өткізу кезінде тиісті шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) тіркелген мүше мемлекеттің аумағынан тыс аталған тауарды кейіннен өткізуді жүзеге асырмау міндеті жүктелетінін көрсетті, атап айтқанда, контрагент тауарды аталған аумақтан тыс жылжыту жөніндегі әрекеттерден бас тартуы тиіс.
Хаттаманың 2-тармағының 15-тармақшасына сәйкес бәсекелестікті шектеу белгілеріне оның ішінде тұлғалардың бір тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығындағы дербес әрекеттерден бас тартуы,шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) арасындағы келісіммен немесе олардың орындауы үшін міндетті өзге тұлғаның тапсырмаларына сәйкес не бір тұлғалар тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығындағы өз іс-қимылдарын келісу нәтижесінде тауар нарығында тауар айналымының жалпы жағдайын айқындау, сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъектіге (нарық субъектісіне немесе бірнеше шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) бір жақты тәртіппен тауар нарығындағы тауар айналымының жалпы жағдайына әсер етуге мүмкіндік беретін өзге де жағдаяттар;

В связи с этим соответствующие положения контрактов (договоров, соглашений) и действия (бездействие) РУП "Белмедпрепараты" по их закреплению в контрактах (договорах, соглашениях) содержат в себе возможные признаки нарушения пункта 6 статьи 76 Договора, выразившиеся в нарушении запрета в отношении коммерческой организации на осуществление координации экономической деятельности хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) государств-членов (далее – координация) в случае, если такая координация приводит или может привести к разделу товарного рынка по территориальному принципу, объему продажи или покупки товаров, ассортименту реализуемых товаров либо составу продавцов или покупателей (заказчиков).
По результатам рассмотрения материалов расследования, а также информации, представленной в рамках рассмотрения дела, в том числе по результатам исследования доказательств и заслушивания лиц, участвующих в рассмотрении дела, заслушивания доводов и пояснений лиц, участвующих в рассмотрении дела, относительно доказательств, представленных другими лицами, участвующими в деле, заслушивания лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах рассматриваемого дела, в рамках прошедших заседаний комиссии по рассмотрению дела установлено следующее.
В соответствии с пунктом 1 статьи 74 Договора общие принципы и правила конкуренции направлены на обеспечение выявления и пресечения антиконкурентных действий на территориях государств-членов и действий, оказывающих негативное влияние на конкуренцию на трансграничных рынках на территориях 2 и более государств-членов.
Пунктом 6 статьи 76 Договора физическим лицам, коммерческим организациям и некоммерческим организациям государств-членов запрещается осуществлять координацию хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) в случае, если такая координация приводит или может привести к любому из указанных в пунктах 3 и 4 статьи 76 Договора последствий, которые не могут быть признаны допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом.
В соответствии с подпунктом 10 пункта 2 Протокола под координацией понимается согласование действий хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) третьим лицом, не входящим в одну группу лиц ни с одним из таких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) и не осуществляющим деятельность на товарном рынке (товарных рынках), на котором осуществляется согласование действий хозяйствующих субъектов (субъектов рынка).

Баяндалғанды ескере отырып, "Белмедпрепараттар" РУК-тың әрбір контрагенттің әрекет ету аумағын көрсетуі іс жүзінде трансшекаралық нарықтар шеңберіндегі бәсекелестікті шектеуге алып келеді, бұл бір мүше мемлекеттің контрагентінің мүше мемлекеттердің бірінің аумағында басқа мүше мемлекеттің контрагентімен бәсекелесу мүмкін еместігін көздейді.Осыған байланысты келісімшарттардың (шарттардың, келісімдердің) тиісті ережелері және оларды келісімшарттарда (шарттарда, келісімдерде) бекіту жөніндегі "Белмедпрепараттар" РУК-тің әрекеттері (әрекетсіздігі) егер мұндай үйлестіру аумақтық қағидат, тауарларды сату немесе сатып алу көлемі, сатылатын тауарлар ассортименті не сатушылардың немесе сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) құрамы бойынша тауар нарығының бөлінуіне әкеп соқтыратын немесе әкеп соғуы мүмкін жағдайда мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (нарық субъектілерінің) экономикалық қызметін үйлестіруді жүзеге асыруға коммерциялық ұйымға қатысты тыйым салуды бұзуда (бұдан әрі үйлестіру)көрсетілген шарттың 76-бабы 6-тармағын бұзудың ықтимал белгілерін қамтиды
Тергеп-тексеру материалдарын, сондай-ақ істі қарау шеңберінде ұсынылған ақпаратты қарау нәтижелері бойынша, оның ішінде істі қарауға қатысатын тұлғалардың дәлелдемелерін зерттеу және тыңдау, істі қарауға қатысатын тұлғалардың іске қатысатын басқа тұлғалар ұсынған дәлелдемелерге қатысты дәлелдері мен түсіндірмелерін тыңдау, істі қарауға қатысатын адамдар туралы мәліметтері бар тұлғаларды тыңдау нәтижелері бойынша қаралатын істің мән-жайлары, істі қарау жөніндегі комиссияның өткен отырыстары шеңберінде мыналар белгіленді.
Шарттың 74-бабының 1-тармағына сәйкес Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары мүше мемлекеттердің аумақтарындағы бәсекелестікке қарсы іс-қимылдарды және 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтарындағы трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестікке теріс әсер ететін іс-қимылдарды анықтауды және жолын кесуді қамтамасыз етуге бағытталған.
Шарттың 76-бабының 6-тармағымен егер мұндай үйлестіру Шарттың 76-бабының 3 және 4-тармақтарында көрсетілген кез келген салдардың кез келгеніне әкеп соқтырса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, олар Хаттамада белгіленген жол беру өлшемшарттарына сәйкес жол беруге болады деп таныла алмаса Шарттың 76-бабының 6-тармағымен мүше мемлекеттердің жеке тұлғаларына, коммерциялық ұйымдарына және коммерциялық емес ұйымдарына шаруашылық жүргізуші субъектілерді (нарық субъектілерін)үйлестіруді жүзеге асыруға тыйым салынады.
Хаттаманың 2-тармағының 10-тармақшасына сәйкес үйлестіру деп тұлғалардың бір тобына кірмейтін үшінші тұлғаның осындай шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) ешқайсысымен шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) іс-әрекеттерін келісуі және шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) іс-әрекеттерін келісу жүзеге асырылатын тауар нарығында (тауар нарықтарында) қызметін жүзеге асырмауы түсініледі.

Под конкуренцией в праве Союза понимается состязательность хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), при которой самостоятельными действиями каждого из них исключается или ограничивается возможность каждого из них в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товаров на соответствующем товарном рынке (подпункт 8 пункта 2 Протокола).
В соответствии с пунктом 3 статьи 76 Договора запрещаются соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) государств-членов, являющимися конкурентами, действующими на одном товарном рынке, которые приводят или могут привести к:
установлению или поддержанию цен (тарифов), скидок, надбавок (доплат), наценок;
повышению, снижению или поддержанию цен на торгах;
разделу товарного рынка по территориальному принципу, объему продажи или покупки товаров, ассортименту реализуемых товаров либо составу продавцов или покупателей (заказчиков);
сокращению или прекращению производства товаров;
отказу от заключения договоров с определенными продавцами либо покупателями (заказчиками).
Пунктом 4 статьи 76 Договора запрещаются "вертикальные" соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), за исключением "вертикальных" соглашений, которые признаются допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом, в случае если:
такие соглашения приводят или могут привести к установлению цены перепродажи товара, за исключением случая, когда продавец устанавливает для покупателя максимальную цену перепродажи товара;
такими соглашениями предусмотрено обязательство покупателя не продавать товар хозяйствующего субъекта (субъекта рынка), который является конкурентом продавца. Такой запрет не распространяется на соглашения об организации покупателем продажи товаров под товарным знаком либо иным средством индивидуализации продавца или производителя.
Кроме того, на основании пункта 6 статьи 76 Договора государства-члены вправе устанавливать в своем законодательстве запрет на координацию, если она приводит или может привести к последствиям, указанным также в пункте 5 статьи 76 Договора, которые не могут быть признаны допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом.
Пунктом 5 статьи 76 Договора запрещаются иные соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), за исключением "вертикальных" соглашений, которые признаются допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом, в случае если установлено, что такие соглашения приводят или могут привести к ограничению конкуренции.
Положения пунктов 36 статьи 76 Договора свидетельствуют о том, что правом Союза запрещена координация, которая приводит или может привести к наступлению негативных для конкуренции последствий, аналогичных последствиям соглашений, запрещенных в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 76 Договора (соглашений между конкурентами и "вертикальных" соглашений).
Таким образом, в отношении осуществления запрещенной координации можно сделать следующие выводы:
координация осуществляется третьим лицом, в качестве которого может выступать физическое лицо, коммерческая или некоммерческая организация (далее – координатор);
координатор не входит в одну группу лиц ни с одним из хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), действия которых согласовываются, и не осуществляет деятельность на том товарном рынке (товарных рынках), на котором осуществляется координация;
действия координатора направлены на координацию в отношении как минимум 2 хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) государств-членов;
координация выражается в целенаправленном воздействии координатора на хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) с целью формирования у них определенной модели поведения и оказания влияния на конкуренцию на товарном рынке.

Одақ құқығындағы бәсекелестік шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) жарысуы түсініледі, онда олардың әрқайсысының дербес іс-әрекеттерімен олардың әрқайсысының тиісті тауар нарығында тауарлар айналысының жалпы шарттарына біржақты тәртіппен ықпал ету мүмкіндігі алынып тасталады немесе шектеледі (Хаттаманың 2-тармағының 8-тармақшасы).
Шарттың 76-бабының 3-тармағына сәйкес бір тауар нарығында әрекет ететін бәсекелестер болып табылатын мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері (нарық субъектілері) арасында мыналарға әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкін келісімдерге тыйым салынады:
бағаларды (тарифтерді), жеңілдіктерді, үстемеақыларды (қосымша ақыларды), үстемеақыларды белгілеу немесе қолдау;
сауда-саттықта бағаны көтеру, төмендету немесе ұстап тұру;
тауар нарығының аумақтық қағидаты, тауарларды сату немесе сатып алу көлемі, сатылатын тауарлар ассортименті не сатушылардың немесе сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің)құрамы бойынша бөлінуі;
тауарларды өндіруді қысқарту немесе тоқтату;
белгілі бір сатушылармен не сатып алушылармен (Тапсырыс берушілермен) шарттар жасасудан бас тарту.
Шарттың 76-бабының 4-тармағымен, егер Хаттамада белгіленген жол беру өлшемшарттарына сәйкес жол берілетін деп танылатын "тік" келісімдерді қоспағанда, шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы "тік" келісімдерге тыйым салынады:
мұндай келісімдер сатушы сатып алушы үшін тауарды қайта сатудың максималды бағасын белгілеген жағдайды қоспағанда, тауарды қайта сату бағасын белгілеуге әкеледі немесе әкелуі мүмкін;
мұндай келісімдерде сатып алушының сатушының бәсекелесі болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) тауарын сатпау міндеттемесі көзделген. Мұндай тыйым сатып алушының тауарларды тауар белгісімен не сатушыны немесе өндірушіні дараландырудың өзге де құралымен сатуды ұйымдастыруы туралы келісімдерге қолданылмайды.
Бұдан басқа, Шарттың 76-бабы 6-тармағының негізінде мүше мемлекеттер, егер ол Шарттың 76-бабының 5-тармағында көрсетілген салдарға әкеп соқтырса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, Хаттамада белгіленген жол беру өлшемшарттарына сәйкес жол беруге болмайтын өз заңнамасында үйлестіруге тыйым салуды белгілеуге құқылы.
Шарттың 76-бабының 5-тармағында, егер мұндай келісімдер бәсекелестікті шектеуге әкеп соқтыратыны немесе әкеп соғуы мүмкін екендігі анықталған жағдайда, Хаттамада белгіленген жол беру өлшемшарттарына сәйкес жол берілетін деп танылатын "тік" келісімдерді қоспағанда, шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасында өзге де келісімдерге тыйым салынады.
Шарттың 76-бабының 3-6-тармақтарының ережелері Одақ құқығымен Шарттың 76-бабының 3 және 4-тармақтарына (бәсекелестер арасындағы келісімдер мен "тік" келісімдер) сәйкес тыйым салынған келісімдердің салдарына ұқсас бәсекелестік үшін жағымсыз салдарлардың туындауына әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкін үйлестіруге тыйым салынғанын куәландырады.
Осылайша, тыйым салынған үйлестіруді жүзеге асыруға қатысты келесі тұжырымдар жасауға болады:
үйлестіруді жеке тұлға, коммерциялық немесе коммерциялық емес ұйым (бұдан әрі – үйлестіруші)бола алатын үшінші тұлға жүзеге асырады;
үйлестіруші іс-әрекеттері келісілетін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) ешқайсысымен тұлғалардың бір тобына кірмейді және үйлестіру жүзеге асырылатын тауар нарығында (тауар нарықтарында) қызметті жүзеге асырмайды;
үйлестірушінің іс-әрекеті мүше мемлекеттердің кемінде 2 шаруашылық жүргізуші субъектісіне (нарық субъектілеріне) қатысты үйлестіруге бағытталған;
үйлестіру координатордың шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) олардың мінез-құлқының белгілі бір моделін қалыптастыру және тауар нарығындағы бәсекелестікке ықпал ету мақсатында мақсатты әсер етуінен көрінеді.

Аналогичная позиция и выводы содержатся в консультативных заключениях Суда Союза от 4 апреля 2017 г. и от 17 декабря 2018 г.
В свою очередь, из материалов дела следует, что:
РУП "Белмедпрепараты" в рамках преддоговорной и договорной работы возложило на контрагентов обязательства о соблюдении условий о невыходе за пределы территории деятельности на товарном рынке соответствующего государства-члена, резидентом которого является контрагент;
РУП "Белмедпрепараты" предусмотрело наличие запрета на осуществление деятельности контрагента за пределами территории соответствующего государства-члена;
РУП "Белмедпрепараты", являясь производителем соответствующего лекарственного препарата и располагая в том числе специальным оборудованием для его производства и упаковки в рамках технологического процесса (нанесения маркировки и соблюдения иных требования законодательства государства-члена), может определять объем реализуемого лекарственного препарата "Гепарин натрия" для соответствующего государства-члена;
РУП "Белмедпрепараты" определяло территорию деятельности посредством указания сведений о ней в контрактах (договорах, соглашениях) до их подписания;
другие ответчики получали проекты контрактов (договоров, соглашений) с указанием территории деятельности и в последующем в одностороннем порядке ее изменить не могли;
РУП "Белмедпрепараты" является коммерческой организацией, производящей и вводящей в гражданский оборот соответствующий товар, в отношении которого располагает гарантиями защиты прав интеллектуальной собственности, в том числе реализует его под своим фирменным наименованием (товарным знаком), что препятствует иным участникам рынка производить этот товар и вводить его в гражданский оборот, при этом по отношению к своим контрагентам оно является третьим лицом, коммерческой организацией;
РУП "Белмедпрепараты" не входит в одну группу лиц ни с одним из хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), действия которых согласовываются, и не осуществляет последующую реализацию на товарном рынке (товарных рынках), на котором осуществляется запрещенная координация;
РУП "Белмедпрепараты" направило свои действия на координацию более 2 хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) государств-членов, что предполагает (в том числе на этапе преддоговорной работы) возложение на контрагентов территориальных ограничений деятельности в отсутствие их согласия на это;
РУП "Белмедпрепараты" целенаправленно воздействовало на контрагентов с целью формирования у них определенной модели поведения и оказывало влияние на конкуренцию на соответствующем товарном рынке, что выражалось в исключении конкуренции между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) на товарных рынках государств-членов;
РУП "Белмедпрепараты" могло определять объем лекарственного препарата "Гепарин натрия", реализуемого в целях обращения на рынке соответствующего государства-члена, чем могло оказывать воздействие на конкуренцию на товарном рынке этого государства-члена.
В рамках рассмотрения дела представителями РУП "Белмедпрепараты" сообщено следующее:
лекарственный препарат "Гепарин натрия", произведенный для потребителя одного государства-члена в соответствии с нормативно-технической документацией этого государства-члена, отличной от нормативно-технической документации Республики Беларусь, реализуется (включая вывоз за пределы Республики Беларусь) в соответствующем государстве-члене, что обусловливает его обращение, ограниченное территорией этого государства-члена;
выпуск лекарственного препарата "Гепарин натрия" на фармацевтический рынок того или иного государства осуществляется только в рамках утвержденного (согласованного) регуляторными органами перечня документов (требования к упаковочным материалам, инструкции по медицинскому применению, контролю качества содержатся в соответствующем нормативном документе), в ином случае указанная продукция не пройдет сертификацию и будет расценена как фальсификат. Наличие различий в утвержденной документации объясняется тем, что регистрация лекарственного препарата "Гепарин натрия" осуществлялась до учреждения Союза и вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 78 "О Правилах регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения" и может действовать до 31 декабря 2025 г. на основании предъявляемых к регистрационному досье требований законодательства государства регистрации (в том числе фармакопеи) и актов местных регуляторных органов. После 2016 года лекарственный препарат "Гепарин натрия" производства РУП "Белмедпрепараты" в государствах-членах не регистрировался;
производство лекарственного препарата "Гепарин натрия" РУП "Белмедпрепараты" осуществляется с учетом горизонта планирования на год с незначительными корректировками в рамках спецификаций по кварталам. С учетом ограничительных производственных мощностей по выпуску востребованных как на экспортных рынках, так и на внутреннем рынке товаров, к которым относится в том числе лекарственный препарат "Гепарин натрия", перечень указанных лекарственных препаратов осуществляется в рамках квартальных спецификаций. РУП "Белмедпрепараты" может принять к исполнению согласованный объем продукции по заявке потенциального покупателя не ранее чем через 90 календарных дней при отсутствии соответствующего законтрактованного объема по ранее заключенным договорам и, соответственно, при наличии свободных производственных мощностей;
основанием для заключения договора в отношении поставки (реализации) лекарственных препаратов (в том числе лекарственного препарата "Гепарин натрия") является принятие решения генеральным директором РУП "Белмедпрепараты" (либо иным лицом, уполномоченным на подписание договора) об экономической целесообразности поставки продукции с учетом сложившейся конъюнктуры рынка после анализа официального обращения и (или) заявки (при наличии) покупателя, направленных в письменной форме;

Осыған ұқсас ұстаным мен тұжырымдар Одақ Сотының 2017 жылғы 4 сәуірдегі және 2018 жылғы 17 желтоқсандағы консультативтік қорытындыларында қамтылған.
Өз кезегінде, іс материалдарынан мыналар шығады:
"Белмедпрепараттар" РУК келісім-шарт алдындағы және шарттық жұмыс шеңберінде контрагенттерге резиденті контрагент болып табылатын тиісті мүше мемлекеттің тауар нарығындағы қызмет аумағынан шықпау туралы талаптарды сақтау туралы міндеттемелер жүктеді;
"Белмедпрепараттар" РУК тиісті мүше мемлекеттің аумағынан тыс жерде контрагенттің қызметін жүзеге асыруға тыйым салудың болуын көздеді;
Тиісті дәрілік препаратты өндіруші бола отырып және технологиялық процесс шеңберінде оны өндіру және буып-түю үшін арнайы жабдықты (таңбалау және мүше мемлекет заңнамасының өзге де талаптарын сақтау) иемдене отырып, "Белмедпрепараттар" РУК тиісті мүше мемлекет үшін сатылатын "Натрий гепарині" дәрілік препаратының көлемін айқындай алады;
"Белмедпрепараттар" РУК қызмет аумағын оларға қол қойылғанға дейін келісімшарттарда (шарттарда, келісімдерде) ол туралы мәліметтерді көрсету арқылы айқындады;
басқа жауапкерлер қызмет аумағын көрсете отырып, келісімшарттардың (шарттардың, келісімдердің) жобаларын алды және кейіннен оны біржақты тәртіппен өзгерте алмады;
"Белмедпрепараттар" РУК тиісті тауарды өндіретін және азаматтық айналымға енгізетін коммерциялық ұйым болып табылады, оған қатысты зияткерлік меншік құқықтарын қорғау кепілдіктері бар, оның ішінде оны өзінің фирмалық атауымен (тауар белгісімен) өткізеді, бұл нарықтың өзге қатысушыларына осы тауарды өндіруге және оны азаматтық айналымға енгізуге кедергі келтіреді, бұл ретте зияткерлік меншік құқықтарын қорғауға қатысты ол өзінің контрагенттеріне үшінші тұлға, коммерциялық ұйым болып табылады;
"Белмедпрепараттар" РУК іс-әрекеттері келісілетін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) ешқайсысымен тұлғалардың бір тобына кірмейді және тыйым салынған үйлестіру жүзеге асырылатын тауар нарығында (тауар нарықтарында) кейіннен өткізуді жүзеге асырмайды;
"Белмедпрепараттар" РУК өз іс-әрекеттерін мүше мемлекеттердің 2-ден астам шаруашылық жүргізуші субъектілерін (нарық субъектілерін) үйлестіруге бағыттады, бұл (оның ішінде шарт алдындағы жұмыс кезеңінде) контрагенттерге қызметтің аумақтық шектеулерін олардың келісімі болмаған кезде жүктеуді болжайды;
"Белмедпрепараттар" РУК оларда белгілі бір мінез-құлық үлгісін қалыптастыру мақсатында контрагенттерге мақсатты түрде әсер етті және тиісті тауар нарығындағы бәсекелестікке әсер етті, бұл мүше мемлекеттердің тауар нарықтарындағы шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы бәсекелестікті жоюда көрініс тапты;
"Белмедпрепараттар" РУК тиісті мүше мемлекеттің нарығында айналыс мақсатында сатылатын "Натрий гепарині" дәрілік препаратының көлемін айқындай алады, бұл осы мүше мемлекеттің тауар нарығындағы бәсекелестікке әсер етуі мүмкін.
Істі қарау шеңберінде "Белмедпрепараттар" РУК өкілдері мынаны хабарлады:
Беларусь Республикасының нормативтік-техникалық құжаттамасынан өзгеше осы мүше мемлекеттің нормативтік-техникалық құжаттамасына сәйкес бір мүше мемлекеттің тұтынушысы үшін өндірілген "Натрий гепарині" дәрілік препараты тиісті мүше мемлекетте сатылады (Беларусь Республикасынан тыс жерлерге әкетуді қоса алғанда), бұл оның осы мүше мемлекеттің аумағымен шектелген айналысын шарттайды;
"Натрий гепарині" дәрілік препаратын белгілі бір мемлекеттің фармацевтикалық нарығына шығару реттеуші органдар бекіткен (келіскен) құжаттар тізбесі шеңберінде ғана жүзеге асырылады (буып-түю материалдарына қойылатын талаптар, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтар, сапаны бақылау тиісті нормативтік құжатта қамтылады), өзге жағдайда аталған өнім сертификаттаудан өтпейді және жалған деп бағаланады. Бекітілген құжаттамада айырмашылықтардың болуы "Натрий гепарині" дәрілік препаратын тіркеу одақ құрылғанға дейін және Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 "Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидалары туралы" шешімі күшіне енгенге дейін жүзеге асырылғандығымен түсіндіріледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін тіркеу деректеріне қойылатын тіркеу мемлекеті заңнамасының (оның ішінде фармакопеяның) және жергілікті реттеуші органдардың актілерінің талаптары негізінде әрекет ете алады.
2016 жылдан кейін мүше мемлекеттерде "Белмедпрепараттар" РУК өндірген "Натрий гепарині" дәрілік препараты тіркелмеген;
"Белмедпрепараттар"РУК "Натрий гепарині" дәрілік препаратын өндіру тоқсан бойынша ерекшеліктер шеңберінде шамалы түзетулермен бір жылға арналған жоспарлау көкжиегін ескере отырып жүзеге асырылады. Экспорттық нарықтарда да, ішкі нарықта да сұранысқа ие, оның ішінде "Натрий гепарині" дәрілік препараты кіретін тауарларды шығару жөніндегі шектеулі өндірістік қуаттарды ескере отырып, аталған дәрілік препараттардың тізбесі тоқсандық ерекшеліктер шеңберінде жүзеге асырылады. "Белмедпрепараттар" РУК әлеуетті сатып алушының өтінімі бойынша келісілген өнім көлемін бұрын жасалған шарттар бойынша тиісті келісімшартталған көлем болмаған кезде және тиісінше бос өндірістік қуаттар болған кезде күнтізбелік 90 күннен ерте емес орындауға қабылдай алады;
дәрілік препараттарды (оның ішінде "Натрий гепарині" дәрілік препараты) жеткізуге (өткізуге) қатысты шарт жасасу үшін жазбаша нысанда жіберілген сатып алушының ресми өтінішін және (немесе) өтінімін (бар болса) талдағаннан кейін нарықтың қалыптасқан конъюнктурасын ескере отырып, өнімді берудің экономикалық орындылығы туралы "Белмедпрепараттар" РУК бас директорының (не шартқа қол қоюға уәкілетті өзге тұлғаның) шешім қабылдауы негіз болып табылады;

по состоянию на 30 августа 2021 г. РУП "Белмедпрепараты" не имеет контрактов (договоров, соглашений) на поставку лекарственного препарата "Гепарин натрия", заключенных с потребителями государств-членов;
лекарственный препарат "Гепарин натрия" реализуется по договору поставки (дистрибьюции), в соответствии с которым покупатель обязуется осуществлять ввоз продукции на территорию продаж, транспортировку, хранение, реализацию и иные действия, связанные с введением продукции в гражданский оборот на территории продаж, в соответствии с законодательством государства-члена;
по составу лекарственный препарат "Гепарин натрия" идентичен для всех регионов, однако может отличаться производитель действующего вещества. В частности, в Республике Армения и Республике Беларусь не предусмотрена возможность использования действующего вещества производства Gland Pharma Ltd (Индия) и Yino Pharma Limited (Китай);
иные доводы и позиции, исследованные комиссией по рассмотрению дела и приобщенные к материалам дела.
Указанные доводы РУП "Белмедпрепараты" не могут быть приняты во внимание в связи с тем, что:
правом Союза не предусмотрено наличие обязательств по включению территории реализации и осуществления иной деятельности в границах определяемых территорий на трансграничных рынках лекарственных препаратов в рамках Союза и обязательств по включению указанных условий в контракты (договоры, соглашения);
наличие или отсутствие регистрационного удостоверения, полученного в соответствии с правом Союза и подтверждающего регистрацию, не является основанием для включения территориальных ограничений в контракты (договоры, соглашения);
наличие основополагающего принципа свободы договора предполагает применение его сторонами свободы усмотрения (за исключением условий, запрещенных правом Союза) в соответствии с законодательством государства-члена;
наличие единого экономического пространства в рамках Союза предполагает отсутствие возможности ограничения и территориальной сегментации трансграничных рынков в рамках Союза, за исключением случаев, предусмотренных правом Союза, которые не были установлены в ходе рассмотрения дела.
Важно отметить, что РУП "Белмедпрепараты" в отношении своих контрагентов выступает в роли сильной договаривающейся стороны, имеющей возможность оказывать воздействие на своих контрагентов как на этапе преддоговорной работы, так и в последующем. Учитывая невозможность обращения на рынке товара производства РУП "Белмедпрепараты" при отсутствии возможности его приобретения, контрагент вынужден соглашаться на предлагаемые ему условия, в связи с чем терять свою самостоятельность как равной стороны договорных отношений, вследствие чего указанные действия РУП "Белмедпрепараты" приводят к запрещенной координации, а не указывают на наличие запрещенных договоренностей.
Представителями РУП "Белмедпрепараты", другими ответчиками, органами государственной власти государств-членов, в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики, и иными лицами представлены в письменной форме позиции, которые приобщены к материалам дела и учтены. Ответчиками факт нарушения общих правил конкуренции не признан, о чем ими представлены в письменной форме позиции, которые приобщены к материалам дела.
В рамках представленных пояснений ответчиков (за исключением РУП "Белмедпрепараты") разъяснено, что указанные ограничения ими получены при осуществлении преддоговорной работы в рамках представленного РУП "Белмедпрепараты" проекта контракта (договора, соглашения) и у них отсутствовала возможность его изменения.
В период предполагаемого осуществления запрещенной координации согласно материалам дела должностными лицами, осуществлявшими от лица РУП "Белмедпрепараты" эту деятельность в отношении контрагентов, являлись:
генеральный директор РУП "Белмедпрепараты" Беляев С.А.;
должностные лица, осуществлявшие функцию единоличного исполнительного органа РУП "Белмедпрепараты", Шараев М.М., Маркевич С.А., Коховец П.И.;
должностное лицо РУП "Белмедпрепараты" Белый К.И.;
должностные лица, занимавшие должность заместителя генерального директора по коммерческим вопросам РУП "Белмедпрепараты", Кардымонов М.Н. и Якубицкая В.А.

2021 жылғы 30 тамыздағы жағдай бойынша "Белмедпрепараттар" РУК-та мүше мемлекеттердің тұтынушыларымен жасалған "Натрий гепарині" дәрілік препаратын жеткізуге келісімшарттар (шарттар, келісімдер) жоқ;
"Натрий гепарині" дәрілік препараты жеткізу (дистрибьюциялау) шарты бойынша сатылады, оған сәйкес сатып алушы өнімді сату аумағына әкелуді, тасымалдауды, сақтауды, өткізуді және өнімді сату аумағындағы азаматтық айналымға енгізуге байланысты өзге де әрекеттерді мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға міндеттенеді;
құрамы бойынша "Натрий гепарині" препараты барлық аймақтар үшін бірдей, бірақ белсенді ингредиент өндірушісі әртүрлі болуы мүмкін. Атап айтқанда, Армения Республикасы мен Беларусь Республикасында gland Pharma Ltd (Үндістан) және Acino Pharma Limited (Қытай) өндірген белсенді затты пайдалану мүмкіндігі көзделмеген;
істі қарау жөніндегі комиссия зерттеген және істің материалдарына қоса тіркелген өзге де дәлелдер мен ұстанымдар.
"Белмедпрепараттар" РУК-тың көрсетілген дәлелдері мыналарға байланысты назарға алынбайды:
Одақ құқығымен Одақ шеңберінде дәрілік препараттардың трансшекаралық нарықтарында айқындалатын аумақтардың шекараларында өткізу аумағын қосу және өзге де қызметті жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелердің және көрсетілген талаптарды келісімшарттарға (шарттарға, келісімдерге)енгізу жөніндегі міндеттемелердің болуы көзделмеген;
Одақ құқығына сәйкес алынған және тіркеуді растайтын тіркеу куәлігінің болуы немесе болмауы аумақтық шектеулерді келісімшарттарға (шарттарға, келісімдерге) енгізу үшін негіз болып табылмайды;
шарт бостандығының іргелі қағидатының болуы оның тараптарының мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өз қалауы бостандығын (Одақ құқығымен тыйым салынған талаптарды қоспағанда) қолдануын көздейді;
Одақ шеңберінде бірыңғай экономикалық кеңістіктің болуы, істі қарау барысында белгіленбеген Одақ құқығында көзделген жағдайларды қоспағанда, Одақ шеңберінде трансшекаралық нарықтарды шектеу және аумақтық сегментациялау мүмкіндігінің жоқтығын болжайды.
Өзінің контрагенттеріне қатысты "Белмедпрепараттар" РУК өзінің контрагенттеріне шарт алдындағы жұмыс кезеңінде де, одан кейінгі кезеңде де әсер ету мүмкіндігі бар күшті Уағдаласушы тарап рөлін атқаратынын атап өту маңызды. "Белмедпрепараттар" РУК өндірісінің тауар нарығында оны сатып алу мүмкіндігі болмаған кезде айналысқа түсу мүмкін еместігін ескере отырып, контрагент өзіне ұсынылған шарттарға келісуге мәжбүр болады, осыған байланысты шарттық қатынастардың тең тарапы ретінде өзінің дербестігін жоғалтады, соның салдарынан "Белмедпрепараттар" РУК-тің аталған әрекеттері тыйым салынған уағдаластықтардың болуын көрсетпей, тыйым салынған үйлестіруге алып келеді.
"Белмедпрепараттар" РУК өкілдері, құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін мүше мемлекеттердің басқа да жауапкерлері, мемлекеттік билік органдары және өзге де адамдар жазбаша нысанда іс материалдарына қоса тіркелген және ескерілген позицияларды ұсынады. Жауапкерлер бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу фактісін мойындамады, бұл туралы олар жазбаша түрде іс материалдарына тіркелген позицияларды ұсынды.
Жауапкерлердің ұсынылған түсіндірмелері шеңберінде ("Белмедпрепараттар" РУК-тен басқа) аталған шектеулер келісімшарт (шарт, келісім) жобасының ұсынылған "Белмедпрепараттар" РУК шеңберінде шарт алдындағы жұмысты жүзеге асыру кезінде алынғаны және олардың оны өзгерту мүмкіндігі болмағаны түсіндірілді.
Іс материалдарына сәйкес тыйым салынған үйлестіруді болжамды жүзеге асыру кезеңінде "Белмедпрепараттар" РУК атынан осы қызметті контрагенттерге қатысты жүзеге асырған лауазымды тұлғалар:
"Белмедпрепараттар" РУК бас директоры С.А.Беляев;
"Белмедпрепараттар" РУК жеке атқарушы органының қызметін жүзеге асырған лауазымды тұлғалар, М.М.Шараев, С.А.Маркевич, П.И.Коховец;
"Белмедпрепараттар" РУК лауазымды тұлғасы К.И.Белый;
"Белмедпрепараттар" РУК бас директорының коммерциялық мәселелер жөніндегі орынбасары лауазымын атқарған лауазымды тұлғалар М.Н.Кардымонов және В.А.Якубицкая.

Действия (бездействие) должностного лица Беляева С.А. в период с 1 июня 2020 г. (приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь о назначении на должность генерального директора РУП "Белмедпрепараты" от 17 мая 2020 г. № 147-л) по настоящее время, являющегося генеральным директором РУП "Белмедпрепараты", выразились в том, что в соответствии с учредительными (уставными) документами РУП "Белмедпрепараты" в период нарушения он имел возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не принял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Беляев С.А. совершил действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Беляеву С.А. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Беляева С.А. нашла подтверждение, а его действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.
Действия (бездействие) должностного лица Шараева М.М. в период с 30 октября 2019 г. (приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь о назначении на должность генерального директора РУП "Белмедпрепараты" от 29 октября 2019 г. № 438-л) по 31 мая 2020 г. (приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь об освобождении от должности от 17 мая 2020 г. № 147-л), являвшегося генеральным директором РУП "Белмедпрепараты", выразились в том, что в соответствии с учредительными (уставными) документами РУП "Белмедпрепараты" в период нарушения он имел возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не принял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Шараев М.М. совершил действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Шараеву М.М. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Шараева М.М. нашла подтверждение, а его действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.

2020 жылғы 1 маусымнан бастап (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2020 жылғы 17 мамырдағы № 147-л "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры лауазымына тағайындау туралы бұйрығы) қазіргі уақытқа дейінгі "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры болып табылатын С.А.Беляевтің іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры болып табылатын "Белмедпрепараттар" РУК құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес бұзушылық кезеңінде Одақтың монополияға қарсы реттеу және үйлестіруді тоқтату саласындағы құқығының ережелерін сақтау мүмкіндігіне ие болғандығын білдірді, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты С.А.Беляев Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деген қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде С.А.Беляевке Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным сұралды.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Істі қарау жөніндегі комиссия С.А.Беляевтің кінәсі расталды және оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.
2019 жылғы 30 қазаннан (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2019 жылғы 29 қазандағы № 438-л "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры лауазымына тағайындау туралы бұйрығы) 2020 жылғы 31 мамырға (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2020 жылғы 17 мамырдағы № 147-л қызметтен босату туралы бұйрығы) дейінгі кезеңге "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры болып табылатын М.М.Шараевтың әрекеттері (әрекетсіздігі), "Белмедпрепараттар" РУК құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес бұзушылық кезеңінде Одақ құқығының монополияға қарсы реттеу және үйлестіруді тоқтату саласындағы ережелерін сақтау мүмкіндігіне ие болғандығын көрсетті, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты М.М.Шараев Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деген қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде М.М.Шараевқа Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным сұралды.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Істі қарау жөніндегі комиссия М.М.Шараевтың кінәсі расталды және оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.

Действия (бездействие) должностного лица Белого К.И. в период с 4 мая 2019 г. (приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь о назначении на должность генерального директора РУП "Белмедпрепараты" от 2 мая 2019 г. № 168-л) по 29 октября 2019 г. (приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь об освобождении от должности от 29 октября 2019 г. № 438-л), являвшегося генеральным директором РУП "Белмедпрепараты", выразились в том, что в соответствии с учредительными (уставными) документами РУП "Белмедпрепараты" в период нарушения он имел возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не принял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Белый К.И. совершил действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Белому К.И. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Белого К.И. нашла подтверждение, а его действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.
Действия (бездействие) должностного лица Коховца П.И. в период с 11 июня 2015 г. (приказ Департамента фармацефтической промышленности Министерства здравоохранения Республики Беларусь о назначении на должность генерального директора РУП "Белмедпрепараты" от 8 июня 2015 г. № 16-к) по 13 декабря 2018 г. (приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь об освобождении от должности от 13 декабря 2018 г. № 572-л), являвшегося генеральным директором РУП "Белмедпрепараты", выразились в том, что в соответствии с учредительными (уставными) документами РУП "Белмедпрепараты" в период нарушения он имел возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не принял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Коховец П.И. совершил действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Коховцу П.И. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.

2019 жылғы 4 мамырдан (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2019 жылғы 2 мамырдағы №168-л "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры лауазымына тағайындау туралы бұйрығы) бастап 2019 жылғы 29 қазанға (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2019 жылғы 29 қазандағы №438-л қызметтен босату туралы бұйрығы) дейінгі кезеңде "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры болған К.И.Белыйдың іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) "Белмедпрепараттар" РУК құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес бұзушылық кезеңінде Одақ құқығының монополияға қарсы реттеу және үйлестіруді тоқтату саласындағы ережелерін сақтау мүмкіндігіне ие болғандығын көрсетті, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты К.И.Белый Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деп қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде К.И.Белыйға Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы пікірі сұралды.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Істі қарау жөніндегі комиссия К.И.Белыйдың кінәсі расталды және оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.
2015 жылғы 11 маусым (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Фармацевтикалық өнеркәсіп департаментінің "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры лауазымына тағайындау туралы 2015 жылғы 8 маусымдағы № 16-к бұйрығы) мен 2018 жылғы 13 желтоқсан (Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2018 жылғы 13 желтоқсандағы №572-л қызметтен босату туралы бұйрығы) аралығындағы "Белмедпрепараттар" РУК бас директоры болып табылатын П.И.Коховецтың әрекеттері (әрекетсіздігі) "Белмедпрепараттар" РУК құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес бұзушылық кезеңінде Одақ құқығының монополияға қарсы реттеу және үйлестіруді тоқтату саласындағы ережелерін сақтау мүмкіндігіне ие болғандығын көрсетті, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты П.И.Коховец Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деп қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде П.И.Коховецке Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы пікірі сұралды.

Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Коховца П.И. нашла подтверждение, а его действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.
Действия (бездействие) должностного лица Маркевича С.А. в период с 16 июня 2017 г. (приказ РУП "Белмедпрепараты" от 16 июня 2017 г. № 572-л) по 31 июля 2020 г. (приказ РУП "Белмедпрепараты" от 30 июня 2020 г. № 355-к), занимавшего должность начальника управления закупок и логистики РУП "Белмедпрепараты", в период с 13 марта 2018 г. по 11 апреля 2018 г. временно переведенного на должность заместителя генерального директора РУП "Белмедпрепараты" по коммерческим вопросам, выразились в том, что, являясь должностным лицом РУП "Белмедпрепараты" в соответствии с учредительными (уставными) документами, должностными (служебными) инструкциями РУП "Белмедпрепараты" и трудовым договором, в период нарушения он имел возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не принял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Маркевич С.А. совершил действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Маркевичу С.А. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Маркевича С.А. нашла подтверждение, а его действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.
Действия (бездействие) должностного лица Кардымонова М.Н. в период с 22 октября 2018 г. (приказ РУП "Белмедпрепараты" от 22 октября 2018 г. № 668-к) по 24 января 2019 г. (приказ РУП "Белмедпрепараты" от 24 января 2019 г. № 45-к), занимавшего должность заместителя генерального директора РУП "Белмедпрепараты" по коммерческим вопросам, выразились в том, что, являясь должностным лицом РУП "Белмедпрепараты" в соответствии с учредительными (уставными) документами, должностными (служебными) инструкциями РУП "Белмедпрепараты" и трудовым договором, в период нарушения он имел возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не принял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно
сделать вывод, что Кардымонов М.Н. совершил действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Кардымонову М.Н. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Кардымонова М.Н. нашла подтверждение, а его действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.

Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Істі қарау жөніндегі комиссия П.И.Коховецтің кінәсі расталды және оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.
2017 жылғы 16 маусымнан ("Белмедпрепараттар" РУК-тың 2017 жылғы 16 маусымдағы № 572-л бұйрығы) 2020 жылғы 31 шілдеге ("Белмедпрепараттар" РУК 2020 жылғы 30 маусымдағы №355-к Бұйрығы) дейінгі кезеңде "Белмедпрепараттар" РУК Сатып алу және логистика басқармасының бастығы лауазымын атқарған, 2018 жылғы 13 наурыздан 2018 жылғы 11 сәуірге дейінгі кезеңде Коммерциялық мәселелер бойынша "Белмедпрепараттар" РУК бас директорының орынбасары лауазымына уақытша ауыстырылған С.А.Маркевичтің іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) құрылтай (жарғылық) құжаттарға "Белмедпрепараттар" РУК-тің лауазымдық (қызметтік) нұсқаулықтарына және Еңбек шартына сәйкес "Белмедпрепараттар" РУК-тің лауазымды тұлғасы бола отырып бұзушылық кезеңінде ол Одақ құқығының монополияға қарсы реттеу саласындағы ережелерін сақтауға және үйлестіруді тоқтатуға мүмкіндігі болғанын көрсетті, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты С.А.Маркевич Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деп қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде С.А.Маркевичке Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным сұралды.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, істі қарау жөніндегі комиссия С.А.Маркевичтің кінәсі расталды және оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.
2018 жылғы 22 қазаннан ("Белмедпрепараттар" РУК-тің 2018 жылғы 22 қазандағы № 668-к бұйрығы) 2019 жылғы 24 қаңтарға ("Белмедпрепараттар" РУК-тің 2019 жылғы 24 қаңтардағы № 45-к бұйрығы) дейінгі кезеңде "Белмедпрепараттар" РУК-тің бас директорының коммерциялық мәселелер жөніндегі орынбасары лауазымын атқарған М.Н.Кардымоновтың іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) "Белмедпрепараттар" РУК-тің құрылтай (жарғылық) құжаттарына, лауазымдық (қызметтік) нұсқаулықтарына және еңбек шартына сәйкес "Белмедпрепараттар" РУК-тің лауазымды тұлғасы бола отырып, ол бұзушылық кезеңінде Одақ құқығының Монополияға қарсы реттеу және үйлестіруді тоқтату саласындағы ережелерін сақтауға мүмкіндігі болғанын көрсетті, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты М.Н.Кардымонов Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деген қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде М.Н.Кардымоновқа Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы пікірі сұралды.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, істі қарау жөніндегі комиссия М.Н.Кардымоновтың кінәсі расталды, ал оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.

Действия (бездействие) должностного лица Якубицкой В.А. в период с 12 августа 2015 г. (приказ РУП "Белмедпрепараты" от 18 августа 2015 г. № 650-к) по 2 февраля 2018 г. (приказ РУП "Белмедпрепараты" от 2 февраля 2018 г. № 72-к), занимавшей должность заместителя генерального директора РУП "Белмедпрепараты" по коммерческим вопросам, выразились в том, что, являясь должностным лицом РУП "Белмедпрепараты" в соответствии с учредительными (уставными) документами, должностными (служебными) инструкциями РУП "Белмедпрепараты" и трудовым договором, в период нарушения она имела возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения координации, однако не приняла необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод, что Якубицкая В.А. совершила действия (бездействие), запрещенные пунктом 6 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Якубицкой В.А. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дела. Кроме того, у нее запрошены пояснения по делу, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Якубицкой В.А. нашла подтверждение, а ее действия (бездействие) верно квалифицированы по пункту 6 статьи 76 Договора.
Указанные должностные лица РУП "Белмедпрепараты" позицию о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора в Комиссию не представили.
Вместе с тем Коллегия Суда Евразийского экономического союза вынесла Решение от 15 июня 2023 г. (письмо от 16 июня 2023 г. вх. № 10760), по результатам рассмотрения которого Комиссия выдала РУП "Белмедпрепараты" предупреждение о необходимости прекращения действий (бездействия), которые содержат признаки нарушения общих правил конкуренции, и (или) об устранении причин и условий, способствовавших возникновению признаков такого нарушения, и о принятии мер по устранению последствий таких действий (бездействия) от 7 сентября 2023 года № 4-предупр.
10 октября 2023 г. РУП "Белмедпрепараты" сообщило Комиссии (письмо от 10 октября 2023 г. вх. № 17759) об исполнении указанного предупреждения с приложением подтверждающих документов.
В свою очередь, Комиссия по результатам проверки достоверности и достаточности представленной РУП "Белмедпрепараты" информации считает данное предупреждение исполненным в полном объеме.

2015 жылғы 12 тамыздан ("Белмедпрепараттар" РУК-тің 2015 жылғы 18 тамыздағы № 650-к бұйрығы) бастап 2018 жылғы 2 ақпанға ( "Белмедпрепараттар" РУК-тің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 72-к бұйрығы) дейінгі кезеңде "Белмедпрепараттар" РУК-тің бас директорының коммерциялық мәселелер жөніндегі орынбасары лауазымын атқарған В. А. Якубицкаяның әрекеттері (әрекетсіздігі) "Белмедпрепараттар" РУК-тің құрылтай (жарғылық) құжаттарына, Лауазымдық (қызметтік) нұсқаулықтарына және Еңбек шартына сәйкес "Белмедпрепараттар" РУК-тің лауазымды тұлғасы бола отырып, бұзушылық кезеңінде ол Одақ құқығының Монополияға қарсы реттеу саласындағы ережелерін сақтауға және үйлестіруді тоқтатуға мүмкіндігі болғанын көрсетті, алайда, оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты В.А.Якубицкая Шарттың 76-бабының 6-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады деген қорытынды жасауға болады.
Істі қарау шеңберінде В.А.Якубицкаяның Істі қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етті. Бұдан басқа, одан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы пікірі сұралды.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Істі қарау жөніндегі комиссия В.А.Якубицкаяның кінәсі расталды және оның әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабының 6-тармағы бойынша дұрыс сараланған деп санайды.
"Белмедпрепараттар" РУК-тің аталған лауазымды тұлғасы Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстанымы комиссияға ұсынбаған.
Сонымен қатар, Еуразиялық экономикалық одақ сотының алқасы 2023 жылғы 15 маусымнан бастап шешім шығарды (2023 жылғы 16 маусымдағы №10760 хаты), қарау нәтижелері бойынша Комиссия "Белмедпрепараттар" РУК-қа Бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу белгілері бар әрекеттерді (әрекетсіздікті) тоқтату қажеттігі туралы және осындай бұзушылық белгілерінің туындауына ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы және 2023 жылғы 7 қыркүйектегі №4 осындай әрекеттердің (әрекетсіздіктің) салдарын жою жөнінде шаралар қабылдау туралы ескерту берді.
2023 жылғы 10 қазанда "Белмедпрепараттар" РУК Комиссияға (2023 жылғы 10 қазандағы №17759 хатпен) көрсетілген ескертудің орындалғаны туралы растайтын құжаттармен қоса хабарлады.
Өз кезегінде Комиссия "Белмедпрепараттар" РУК ұсынған ақпараттың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру нәтижелері бойынша бұл ескертуді толық көлемде орындалды деп санайды.