НОВЫЙ КАЗАХСТАН В НОВОМ МИРЕ
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана, г. Астана, 28 февраля 2007 года
Послание Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева
народу Казахстана
НОВЫЙ КАЗАХСТАН В НОВОМ МИРЕ
ЧАСТЬ I
I.    10-ЛЕТИЕ СТРАТЕГИИ "КАЗАХСТАН-2030" - СОЗДАВ ПРОЧНЫЙ ФУНДАМЕНТ
ЭКОНОМИКИ И СВОЕЙ ГОСУДАРСТВЕННОСТИ, КАЗАХСТАН УВЕРЕННО ВХОДИТ
В НОВЫЙ ЭТАП РАЗВИТИЯ
II.   РОСТ КАЧЕСТВА ЖИЗНИ КАЗАХСТАНЦЕВ
III. НОВЫЙ ЭТАП КАЗАХСТАНСКОГО РАЗВИТИЯ - УСКОРЕНИЕ ВСЕСТОРОННЕЙ
МОДЕРНИЗАЦИИ
IV.   КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТЬ - КЛЮЧ К УСПЕШНОЙ ИНТЕГРАЦИИ КАЗАХСТАНА
В МИРОВУЮ ЭКОНОМИКУ И СООБЩЕСТВО
V.    ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ НОВОГО ЭТАПА
VI.   КАЗАХСТАНСКИЙ ПАТРИОТИЗМ И ПОЛИТИЧЕСКАЯ ВОЛЯ КАК ВАЖНЕЙШИЕ
ФАКТОРЫ ПОСТРОЕНИЯ НОВОГО КАЗАХСТАНА
I. 10-летие Стратегии "Казахстан-2030" - Создав  прочный фундамент экономики и своей государственности, Казахстан уверенно входит в новый этап развития
Дорогие казахстанцы!
Уважаемые депутаты и члены Правительства!
Дамы и господа!
Новый Казахстан,  который мы вместе с вами последовательно созидаем с первого дня обретения независимости,  все увереннее движется вперед, выбирая свой собственный путь развития и добиваясь с каждым годом все большего признания и авторитета в мировом сообществе.
Сегодня,  обеспечив прочный фундамент экономики и своей государственности, мы уверенно вступаем в принципиально новый этап. Это позволит поставить дальнейшее развитие Казахстана на устойчивую, современную и перспективную экономическую, социальную, политическую и административную основу.
Сегодня я изложу вам свое видение дальнейшего развития страны и общества. Выполнение задуманного позволит Казахстану совершить  прорыв поистине исторического масштаба.
Речь пойдет о конкретных шагах по движению страны в клуб 50 конкурентоспособных стран мира, о чем говорилось в предыдущем Послании.
В 1997 году вы поддержали предложенную мной Стратегию развития Казахстана до 2030 года,  в которой было представлено видение перспектив нашего общества и миссии нашего государства.
Это был великий выбор еще не очень окрепшего, молодого независимого государства. Знаю, что тогда было немало сомнений по поводу этой Стратегии.
В то время, вы помните, наш багаж состоял в основном из тяжелейших социально-экономических проблем и лишь небольшого первого опыта суверенного развития и либеральных реформ.
Тогда, 10 лет назад, мы не ошиблись в своем выборе.
Именно с этого времени Казахстан начал последовательно продвигаться вперед, осваивая одну за другой теоремы рыночной экономики и аксиомы демократического развития.
Мы сформировали фундамент совершенно новой экономической системы, демократического правового государства, укрепили современные общественные институты, существенно изменили качество и стандарты жизни.
Мы добились внутренней стабильности, обеспечили надежность социальной базы развития, создали лучшую в регионе экономику. Казахстан утвердился как полноправный и ответственный член международного сообщества, выполняющий важные функции по обеспечению геополитической стабильности и международной безопасности в регионе.
Мы перестали быть государством третьего мира.  Это - главный итог нашей работы за прошедшие 10 лет.
Теперь хочу наметить нашу дальнейшую работу в следующем десятилетии.
II. Рост качества жизни казахстанцев
Наша задача удвоения ВВП по отношению к 2000 году вполне достижима уже в следующем году. Это - не самоцель  и не просто убедительный показатель экономического роста, это - наши реальные возможности сделать жизнь казахстанцев благополучнее.
В   прошлые годы, вы знаете, мы смогли решить много важнейших социальных задач, которые, несомненно, улучшили качество жизни.
Мы увеличили стипендии учащимся, предоставили им образовательные гранты и кредиты. Последовательно поднимаем зарплату работникам бюджетной сферы и государственным служащим. Выплачиваем малообеспеченным семьям ежемесячные пособия на детей до 18 лет, а также специальные государственные пособия многодетным матерям. Решаются вопросы бесплатного лекарственного обеспечения определенных категорий детей и подростков.
Ежегодно индексируются и повышаются размеры пенсионных пособий. Было осуществлено дифференцированное увеличение пенсионных выплат в зависимости от прежнего трудового стажа, которое коснулось более миллиона человек. Выросли также пенсии у ветеранов силовых структур. Все пенсионные и социальные выплаты в стране выплачиваются своевременно - месяц в месяц.
Как и было обещано, стабильное развитие экономики позволяет нам продолжить улучшение благосостояния казахстанцев. Это - социальные итоги нашей политики.
Я поручаю сегодня Правительству продолжить работу по улучшению благосостояния нашего народа.
Для этого:

ЖАҢА ӘЛЕМДЕГІ ЖАҢА ҚАЗАҚСТАН
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы, Астана қ., 2007 жылғы 28 ақпан
Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың
Қазақстан халқына Жолдауы
ЖАҢА ӘЛЕМДЕГІ ЖАҢА ҚАЗАҚСТАН
I БӨЛІМ
І.     "ҚАЗАҚСТАН-2030" СТРАТЕГИЯСЫНЫҢ 10 ЖЫЛДЫҒЫ - ҚАЗАҚСТАН ЭКОНОМИКА МЕН ӨЗ МЕМЛЕКЕТТІЛІГІНІҢ БЕРІК ІРГЕТАСЫН ҚҰРА ОТЫРЫП, ДАМУДЫҢ ЖАҢА КЕЗЕҢІНЕ СЕНІМДІ ҚАДАМ БАСУДА
ІІ.    ҚАЗАҚСТАНДЫҚТАРДЫҢ ӨМІР САПАСЫНЫҢ АРТУЫ
ІІІ.   ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ДАМУДЫҢ ЖАҢА КЕЗЕҢІ - ЖАН-ЖАҚТЫ ЖАҢҒЫРТУДЫ ЖЕДЕЛДЕТУ
ІV.    БӘСЕКЕГЕ ҚАБІЛЕТТІЛІК - ҚАЗАҚСТАННЫҢ ӘЛЕМДІК ЭКОНОМИКА МЕН ҚОҒАМДАСТЫҚҚА ТАБЫСТЫ КІРІГУІНІҢ КІЛТІ
V.     ЖАҢА КЕЗЕҢНІҢ НЕГІЗГІ МІНДЕТТЕРІ
VІ.    ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ПАТРИОТИЗМ МЕН САЯСИ ЕРІК-ЖІГЕР - ЖАҢА ҚАЗАҚСТАНДЫ ҚҰРУДЫҢ АСА МАҢЫЗДЫ ФАКТОРЛАРЫ
І. "ҚАЗАҚСТАН-2030" СТРАТЕГИЯСЫНЫҢ 10 ЖЫЛДЫҒЫ - ҚАЗАҚСТАН
ЭКОНОМИКА МЕН ӨЗ МЕМЛЕКЕТТІЛІГІНІҢ БЕРІК ІРГЕТАСЫН ҚҰРА
ОТЫРЫП, ДАМУДЫҢ ЖАҢА КЕЗЕҢІНЕ СЕНІМДІ ҚАДАМ БАСУДА
Қымбатты қазақстандықтар!
Құрметті депутаттар мен Үкімет мүшелері!
Ханымдар мен мырзалар!
Тәуелсіздік алған алғашқы күннен бастап біз сіздермен бірге дәйектілікпен құрып жатқан Жаңа Қазақстан өзінің дербес даму жолын таңдап, жылдан жылға әлемдік қоғамдастықта барған сайын зор құрмет пен беделге қол жеткізе отырып, алға қарай нық сеніммен ілгерілеп келеді.
Бүгінде экономика мен өз мемлекеттілігіміздің берік іргетасын қамтамасыз етіп, біз қағидаттық жаңа кезеңге сенімді қадам бастық. Мұның өзі Қазақстанның одан әрі дамуын тұрлаулы, осы заманғы және болашағы зор экономикалық, әлеуметтік, саяси және әкімшілік негізге қоюға мүмкіндік береді.
Бүгін мен сіздерге еліміз бен қоғамымыздың одан әрі дамуы жайындағы өз пайымымды баяндамақпын. Ойға алғанымызды орындау Қазақстанның шын мәнінде тарихи ауқымдағы аршынды самғау жасауына мүмкіндік туғызады.
Әңгіме еліміздің әлемдегі бәсекеге қабілетті елу елдің клубына қарай ілгерілеуі жөніндегі нақты қадамдары туралы болмақ, бұл жайында алдыңғы Жолдауда да айтылған еді.
1997 жылы сіздер мен ұсынған Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму Стратегиясын қолдадыңыздар, онда біздің қоғамның келешек мүмкіндіктері мен біздің мемлекеттің ұлық мұратына деген көзқарас таныстырылған болатын.
Бұл әлі қанаты қатая қоймаған жас тәуелсіз мемлекеттің ұлы таңдауы еді. Сол кезде осы Стратегия турасында күмән аз бола қоймағанын білемін.
Сол уақытта, естеріңізде болар, біздің жинақтаған қорымыз негізінен зілбатпан әлеуметтік-экономикалық проблемалардан және егеменді даму мен либералдық реформалардың азын-аулақ алғашқы тәжірибелерінен ғана тұратын.
Сол тұста, 10 жыл бұрын, біз өз таңдауымызда қателескен жоқпыз.
Нақ сол уақыттан Қазақстан нарықтық экономиканың теоремалары мен демократиялық дамудың аксиомаларын бірінен кейін бірін игере отырып, дәйектілікпен ілгері адымдай бастады.
Біз мүлдем жаңа экономикалық жүйенің, демократиялық құқықтық мемлекеттің іргетасын қалыптастырып, осы заманғы қоғамдық институттарды нығайттық, өмір сапасы мен ұстындарын елеулі түрде өзгерттік.
Біз ішкі тұрақтылыққа қол жеткіздік, дамудың әлеуметтік базасының сенімділігін қамтамасыз етіп, өңірдегі үздік экономиканы құрдық. Қазақстан өңірде геосаяси тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі маңызды міндеттерді атқаратын халықаралық қоғамдастықтың толыққанды және жауапты мүшесі ретінде орнықты.
Біз үшінші дүниенің мемлекеті болуды қойдық. Бұл өткен 10 жылдағы жұмысымыздың басты қорытындысы.
Енді келесі онжылдықтағы одан арғы жұмысымызды белгілеп бергім келеді.
ІІ. ҚАЗАҚСТАНДЫҚТАРДЫҢ ӨМІР САПАСЫНЫҢ АРТУЫ
2000 жылға қарағанда ІЖӨ-ні еселеу жөніндегі біздің міндетімізге келесі жылы-ақ қол жеткізуге әбден болады. Бұл - тар өрісті мақсат емес, экономикалық өсудің жай нанымды көрсеткіші де емес, бұл - қазақстандықтардың өмірін жақсарта берудің біздегі нақты мүмкіндіктер.
Өткен жылдары біз көптеген аса маңызды әлеуметтік міндеттерді шеше алғанымызды сіздер білесіздер, олардың өмір сапасын жақсартқаны сөзсіз.
Біз оқып жатқандардың шәкіртақысын ұлғайттық, оларға білім алу гранттары мен несиелерін бердік. Бюджет саласының қызметкерлері мен мемлекеттік қызметшілердің жалақысын дәйектілікпен өсіріп келеміз. Аз қамтылған отбасыларына 18 жасқа дейінгі балалары үшін ай сайынғы жәрдемақы, сондай-ақ көп балалы аналарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы төлеудеміз. Балалар мен жасөспірімдердің белгілі бір санаттарын тегін дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету мәселесі шешілуде.
Жыл сайын зейнеткерлік жәрдемақылардың мөлшері индекстеліп, арттырылуда. Бұрынғы еңбек өтіліне байланысты зейнетақылық төлемдерді сараланған түрде ұлғайту жүзеге асырылды, бұл бір миллионнан астам адамды қамтыды. Сондай-ақ әлеуетті құрылымдар ардагерлерінің зейнетақылары өсті. Барлық зейнетақылық және әлеуметтік төлемдер елімізде уақтылы - тиісті айында төленіп келеді.
Бұрын уәде бергеніміздей, экономиканың тұрақты дамуы бізге қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсартуды жалғастыруға мүмкіндік береді. Бұл - біздің саясатымыздың әлеуметтік қорытындылары.
Мен бүгін Үкіметке халқымыздың әл-ауқатын жақсарту жөніндегі жұмысты жалғастыра беруді тапсырамын.
Бұл үшін:

Во-первых, придавая  исключительное значение социальной защите материнства и детства , с  1 января 2008 года повысить размер единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка до  34740 тенге, или в 2 раза.
Увеличить ежемесячные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года:
при рождении первого ребенка - до  5790  тенге, или на 177 %;
при рождении второго ребенка - до  6369  тенге, или на 167 %;
при рождении третьего ребенка - до  6948  тенге, или на 159 %;
при рождении четвертого ребенка и более - до  7527  тенге, или на 153 %.
Дополнительная потребность средств на поддержку семей, имеющих детей, составит  9,5 миллиарда тенге.
Принятые ранее меры позволили добиться устойчивого роста населения нашей страны. Так, если в 2000 году родилось 220 тысяч детей, то в 2006 году - 290 тысяч. Только за 2005 год естественный рост населения за счет рождаемости составил 121 тысячу человек.
Уверен, что введение данных мер приведет к еще большим позитивным демографическим изменениям.
Во-вторых, ввести обязательное социальное страхование беременности, родов и материнства для работающих женщин. При этом их пенсионные накопления должны продолжаться в период нахождения в декретном отпуске и отпуске по уходу за ребенком до одного года.
Выплату этих пособий осуществлять из средств Государственного фонда социального страхования, сформированного за счет перераспределения социального налога.
На это потребуется дополнительно выделить из государственного бюджета  9,2 миллиарда тенге.
В-третьих, увеличить размер базовой пенсии и в ближайшие годы обеспечить его сохранение на уровне  40 %  от прожиточного минимума . Таким образом, мы впервые обеспечиваем соответствие пенсионного обеспечения Казахстана международным стандартам.
Это коснется более  1 миллиона 675 тысяч получателей базовой пенсии, и ее размер в 2008 году повысится примерно на одну тысячу тенге, или более чем на 35 %. Минимальные пенсионные выплаты (базовая плюс минимальная солидарная пенсия) в 2008 году повысятся примерно на 1 500 тенге, или на 15 %.
В-четвертых, для установления справедливости при назначении размеров пенсий от прежнего трудового вклада  изменить предусмотренное пенсионным законодательством ограничение дохода, учитываемого для исчисления пенсий, подняв его с 15-кратного до 25-кратного месячного расчетного показателя.
Около полумиллиона пенсионеров (483 тысячи человек), чьи пенсии прежде были занижены за счет законодательного ограничения доходов, принятых к исчислению пенсий, получат значительную прибавку к пенсии.
Средний размер солидарной пенсии повысится до  13604  тенге, или почти на 25 %. Максимальные размеры солидарных пенсий увеличатся до  21713  тенге в 2008 году, или на 76 %.
В-пятых, для стабилизации покупательной способности пенсионных выплат  сохранить индексацию пенсионных выплат и осуществлять ее с опережением прогнозируемого роста индекса потребительских цен  на два  процента.

Біріншіден,  ана мен баланы әлеуметтік қорғауға айрықша маңыз бере отырып, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап, баланың тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақы мөлшері 34740 теңгеге дейін немесе 2 есе арттырылсын.
Баланы бір жасқа толғанға дейін күтуге төленетін ай сайынғы жәрдемақы:
тұңғыш бала туғанда - 5790 теңгеге дейін, немесе 177%-ға;
екінші бала туғанда - 6369 теңгеге дейін, немесе 167%-ға;
үшінші бала туғанда - 6948 теңгеге дейін, немесе 159%-ға;
төртінші және одан көп бала туғанда - 7527 теңгеге дейін, немесе 153%-ға көбейтілсін.
Балалы отбасыларын қолдауға қажетті қосымша қаражат 9,5 миллиард теңгені құрайды.
Бұдан бұрын қабылданған шаралар еліміз халқының тұрақты өсуіне қол жеткізуге жағдай жасады. Мәселен, 2000 жылы 220 мың бала туса, 2006 жылы 290 мың бала туған. 2005 жылы ғана халықтың табиғи өсімі туу есебінен 121 мың адамды құрады.
Аталған шараларды енгізу бұдан да оң демографиялық өзгерістерге жеткізетініне сенімдімін.
Екіншіден,  жұмыс істейтін әйелдер үшін жүктілікті, босануды және аналық кезін міндетті әлеуметтік сақтандыру енгізілсін. Бұл ретте декреттік демалыста және бір жасқа толғанға дейін нәресте күтімі жөніндегі демалыста жүрген кезінде олардың зейнетақылық жинақтаулары жүргізіле беруге тиіс.
Бұл жәрдемақыларды төлеу әлеуметтік салықты қайта бөлу есебінен құралған Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қаражатынан жүзеге асырылсын. Бұған мемлекеттік бюджеттен қосымша 9,2 миллиард теңге бөлу талап етіледі.
Үшіншіден,  іргелік зейнетақының мөлшері ұлғайтылсын және таяудағы жылдары оның тұрмыстық ең төменгі қажеттіліктің 40% деңгейінде сақталуы қамтамасыз етілсін. Осылайша, біз алғаш рет Қазақстанның зейнетақымен қамтамасыз етуін халықаралық стандарттармен сәйкестендіреміз.
Мұның өзі 1 миллион 675 мың іргелік зейнетақы алушыларды қамтиды, әрі оның мөлшері 2008 жылы шамамен бір мың теңгеге немесе 35%-дан аса артады. Ең төменгі зейнетақылық төлемдер (іргелік қосу ең төменгі ынтымақшыл зейнетақы) 2008 жылы шамамен 1 500 теңгеге немесе 15%-ға көбейеді.
Төртіншіден,  зейнетақының мөлшерін бұрынғы еңбек үлесіне сүйеніп анықтаған кезде әділдік орнату үшін зейнеттік заңнамада көзделген зейнетақыны есептеу үшін ескерілетін табысты шектеу өзгертілсін, ол 15 мәрте айлық есептік көрсеткіштен 25 мәртеге дейін арттырылсын.
Зейнетақыларды есептеу үшін қабылданған табыстарды заңнамалық шектеу есебінен бұрын зейнетақылары төмендетілген жарты миллионға жуық зейнеткер (483 мың адам) өздерінің зейнетақыларына әжептәуір үстеме алады.
Ынтымақшыл зейнетақының орташа мөлшері 13 604 теңгеге немесе 25%-ға дерлік артады. Ынтымақшыл зейнетақының ең жоғары мөлшері 2008 жылы 21 713 теңгеге дейін, немесе 76%-ға өседі.
Бесіншіден,  зейнетақы төлемдерін сатып алу қабілетін тұрақтандыру үшін зейнетақы төлемдерін индекстеу сақталсын және ол тұтыну бағалары индексінің болжамды өсімінен екі пайыз арттырыла жүзеге асырылсын.

Общая потребность средств на проведение данных мероприятий составит  55,3 миллиарда  тенге.
В-шестых, зарплата в бюджетной сфере с 1 января 2007   года повышена на 30 %. Необходимо  продолжить работу по дальнейшему совершенствованию системы оплаты труда работников бюджетной сферы.
В-седьмых, для повышения их статуса, привлечения и укрепления кадрового потенциала в таких сферах, как  образование, социальное обеспечение, здравоохранение, культура и спорт, считаю необходимым, начиная с 1 января 2008 года ввести выплату пособия на оздоровление при уходе в трудовой отпуск в размере одного должностного оклада.
Только в 2008 году это будет стоить бюджету  30,6 миллиарда  тенге.
В-восьмых, в прежние годы неоднократно поднимался вопрос о социальном обеспечении лиц, которые на 1 января 1998   года выработали свой стаж во вредных и тяжелых условиях труда.
На встречах рабочие предприятий ставили передо мной этот вопрос. Я понимаю их. Сам прошел через это. Ранее мы решили вопрос по Списку N 1. Теперь надо решить по Списку N 2. Таких казахстанцев у нас порядка 28 тысяч. Полагаю, что сейчас у нас есть реальная возможность вернуться к решению этой проблемы.
Мы можем для данной категории  ввести спецпособия в размере восьми месячных расчетных показателей. На это ежегодно потребуется более  3 миллиардов тенге. Необходимо изыскать эти средства и с 1 января 2008 года обеспечить выплату спецпособий по Списку N 2.
Таким образом, общая потребность средств на увеличение всех перечисленных мной  социальных выплат в 2008 году составит порядка 108 миллиардов  тенге.
Сегодня у государства появилась возможность выделить такие большие средства на улучшение социального обеспечения казахстанцев. И мы эту возможность реализуем.
В-девятых, поручаю в течение трех лет построить 100 школ и 100 больниц именно в тех регионах страны, которые особо нуждаются в этих объектах. Развитие социальной инфраструктуры мы должны возвести в ранг стратегической задачи.  Полагаю, что мы подошли к необходимости формировать механизм социально-инфраструктурного развития с помощью государственно-частного партнерства.
III. Новый этап казахстанского развития - Ускорение всесторонней модернизации
Последовательное выполнение Стратегии "Казахстан-2030" обеспечило надежную основу для нашего дальнейшего прогресса. У нас есть все основания продвигаться вперед еще успешнее,  и мы не упустим свой исторический шанс.
Для этого был избран путь  всесторонней ускоренной модернизации Казахстана.
Это - единственно правильный вектор нашего дальнейшего развития.
Мы обязаны  выйти и надежно закрепиться на внешних рынках,  чтобы обеспечить достойное место Казахстана и казахстанцев в современном мире, рост благосостояния, существенное повышение уровня жизни всего населения страны.
На этом пути нам предстоит,  учитывая казахстанские и региональные реалии и воплощая достижения передовых государств мира:
во-первых, форсировать темпы модернизации тех секторов, где у нас уже есть определенные успехи;
во-вторых, распространить модернизацию на все без исключения сферы экономики и социальной жизни Казахстана.
IV. Конкурентоспособность - ключ к успешной интеграции Казахстана в мировую экономику и сообщество
Поэтому еще в прошлом году мы сформулировали и начали работу  над нашим общеказахстанским проектом.   Это ускоренное продвижение в сообщество пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира и укрепление позиций Казахстана в качестве его постоянного члена.
И необходимое условие для этого - выход казахстанских товаров и услуг на качественный уровень передовых международных стандартов.
Но этого недостаточно. Нам предстоит прагматично и взвешенно  определять и использовать наши реальные и перспективные конкурентные преимущества на всех уровнях экономики -  как сегодняшние, так и потенциально возможные.
Системность - вот главная формула нашего ускоренного продвижения вперед в современном мире в ближайшее десятилетие.
Для этого у нас есть все предпосылки.
Нам даны: огромная территория; выгодное географическое и коммуникационно-транспортное расположение; наличие значительных природных ресурсов.
Мы достигли: лидирующих позиций в региональной экономике; конструктивных отношений с международными партнерами; политической и социально-экономической стабильности.
V. Основные задачи Нового этапа
Чтобы Казахстан стал действительно неотъемлемой и динамичной частью мировых рынков товаров, услуг, трудовых ресурсов, капитала, современных идей и технологий, мы должны решить десять главных задач.
Первая задача - не просто обеспечить и поддерживать устойчивое развитие экономики, а управлять ее ростом.
Нам потребуется выработка и реализация  целостной стратегии для обеспечения устойчивого характера конкурентоспособности экономики, а также жесткий контроль ее исполнения.
Эта стратегия должна исходить из   конкретных конкурентных преимуществ отдельных секторов и производств нашей экономики и учитывать тенденции мирового развития и конъюнктуры внешних рынков.
Нам надо уже не просто использовать "накопленный" экономический рост, а научиться реально  управлять этим ростом , трансформируя его в экономическое развитие на качественно новом уровне.
Мы должны обеспечить принципиально  новый подход к индустриализации Казахстана , которая отвечала бы требованиям и условиям международных рынков.
Нам необходимо сократить сферы естественных монополий за счет реструктуризации крупнейших монополистов и развития конкурентных отношений.
В секторах экономики, где сохранятся естественные монополии, нам предстоит серьезная работа по тарифному и техническому регулированию с помощью отраслевых регуляторов.
Мы обязаны выйти на новый уровень  устойчивости и конкурентоспособности финансовой системы в условиях либерализации.
Нам нужно создать эффективно работающий фондовый рынок.
Его развитие невозможно без привлечения населения к активному инвестированию своих сбережений в ценные бумаги.
Правительству нужно провести широкомасштабную работу по соответствующему обучению населения азам инвестиционной грамотности.
Вступление в ВТО на выгодных для Казахстана условиях - это цель, которую мы обязаны достичь.
Нам необходимо скорейшее и широкое внедрение  международных технических стандартов.
Это - мое главное поручение Правительству. Это - его прямая обязанность и ответственность перед обществом.
Вторая задача - достичь качественно новых успехов в региональной экономике и обеспечить полноправное участие в глобальной экономике.
Мы можем превратить Казахстан в "региональный локомотив" экономического развития и сделать его успешным "игроком" мировой экономики.
Нам нужно иметь программу-минимум и программу-максимум по поиску и освоению  реальных казахстанских "ниш" в системе мирового хозяйства, участию в  крупных передовых проектах с зарубежными партнерами, а также - всесторонней и ответственной поддержки участников нашей экономики, в том числе через оказание им качественных инфраструктурных услуг.
При этом основное внимание надо сосредоточить на рынках России, Китая, Центральной Азии, Каспийского и Черноморского регионов.
Экономическая интеграция в рамках СНГ, ЕврАзЭС, ШОС остается главным ориентиром в торговле. Мы предлагаем выйти на создание Евразийского экономического союза государств, сделать его выгодным для вступления других наших соседей.
Сейчас как никогда актуален вопрос  консолидации усилий частного бизнеса и государства для создания и завоевания  новых "ниш" на мировых рынках нашими товарами, услугами и, надеюсь, передовыми идеями.
Нам нужно четко определить  роль и место госхолдингов в формировании конкурентоспособной экономики.
Ответственность за решение этой задачи возлагаю на Правительство при непосредственном участии самих госхолдингов.
Третья задача - повысить эффективность добывающего сектора.
Мы намерены и далее проводить  ответственную и взаимовыгодную энергетическую политику.
Дальнейшее развитие углеводородного сектора,  привлечение иностранных и местных инвесторов нужно напрямую увязывать с диверсификацией экономики  и через эту призму решать важнейшие задачи по созданию новых перспективных производств.
Мы должны настаивать, чтобы наши иностранные партнеры, работающие на освоении богатейших недр Казахстана, реально повернулись к нуждам страны и приняли решительное участие, разумеется, на рыночной основе, в диверсификации нашей экономики.
Правительству поручаю провести соответствующую работу.
Компании, идущие нам навстречу в этом вопросе, будут пользоваться нашей поддержкой. Прежде всего, мы исходим из национальных приоритетов Казахстана.
При этом  обеспечиваем стабильность, предсказуемость и долгосрочность интересов наших соседей и международных партнеров, которым Казахстан поставляет энергоресурсы.
Пришло время разработать целостную стратегию дальнейшего  укрепления позиций Казахстана в региональном, а затем и в мировом энергетическом пространстве.
Главный вопрос развития нашей энергетики и нефтехимии - повышение прибыльности этих секторов через  увеличение добавленной стоимости энергопродуктов.  Особенно эффективным должно быть управление приоритетными секторами -  нефтехимией, газовыми ресурсами, экспортными энергокоридорами.
И это - требования ко всем участникам рынка, но прежде всего к Министерству энергетики и минеральных ресурсов и госхолдингу "Самрук".
Четвертая задача - особенно важно обеспечить развитие несырьевого сектора производства, диверсификацию экономики.
У Правительства должна быть своя генеральная стратегия реализации "прорывных" инвестиционных проектов в приоритетных несырьевых секторах экономики .
Настала пора с учетом новых экономических условий и приоритетов оценить эффективность реализации Стратегии индустриально-инновационного развития. Необходимо также сформулировать требования и рекомендации по  формированию планов индустриальной диверсификации.  От пилотного финансирования отдельных проектов пора переходить к масштабному финансированию диверсификации.
Это - ответственность Правительства, акимов, госхолдингов при активном участии малого и среднего бизнеса.
Пятая задача - развивать современную инфраструктуру в соответствии с нашей новой ролью в региональной и глобальной экономике.
Мы должны отчетливо представлять перспективы  развития стратегической инфраструктуры и существенно повысить качество управления в этой сфере, учитывая, в первую очередь, конкурентность наших отечественных компаний - потребителей инфраструктурных услуг, а также интересы нашей международной экономической интеграции.
Нам необходимо определить  региональные центры экономического роста и конкурентоспособности, подчинив их развитие интересам экономики страны в целом.
Нашей растущей экономике требуются принципиально новые подходы к развитию и управлению  электроэнергетическими ресурсами и созданию основ атомной энергетики в Казахстане.
Это - ответственность акимов регионов, министерств индустрии и торговли, транспорта и коммуникаций, образования и науки, здравоохранения, энергетики и минеральных ресурсов, а также госхолдингов.
Шестая задача - современное образование и профессиональная переподготовка, формирование основ "умной экономики", использование новых технологий, идей и подходов, развитие инновационной экономики.
Главным критерием успеха образовательной реформы является достижение такого уровня, когда любой гражданин нашей страны, получив соответствующее  образование и квалификацию, сможет стать востребованным специалистом в любой стране мира.
Мы должны добиться предоставления качественных услуг образования по всей стране на уровне мировых стандартов.
Нам необходимо создать действенную систему  аккредитации и аттестации учебных заведений на уровне международных стандартов.
Приоритетное развитие  точных и инженерных   наук в сфере высшего образования - это обязательное условие нового этапа развития.
Мы будем проводить единую государственную стратегию, направленную на внедрение высоких технологий и поддержку инноваций.
Практически все успешные современные государства, активно интегрированные в систему мирохозяйственных связей, сделали ставку на  "умную экономику" . А для ее создания следует, прежде всего, развивать свой собственный человеческий капитал.
И это - уже ответственность всех участников нашего общего казахстанского проекта, но прежде всего Министерства образования и науки и Министерства индустрии и торговли.
Седьмая задача - адресная социальная поддержка и развитие социальной сферы на рыночных принципах.
Мы будем продолжать нашу политику  адресной поддержки тех, кто действительно нуждается в защите, но решать именно на рыночных принципах:

Аталған шараларды жүргізуге жұмсалатын қаражаттың жалпы қажеттілігі 55,3 миллиард теңгені құрайды.
Алтыншыдан,  бюджет саласындағы жалақы 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап 30% арттырылды. Бюджет саласы қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастыра беру қажет.
Жетіншіден,  олардың мәртебесін арттыру, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, денсаулық сақтау, мәдениет және спорт сияқты салаларда кадрлар тарту мен кадрлық әлеуетті нығайту үшін 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап еңбек демалысына шыққан кезде сауықтыруға арнап, бір лауазымдық оклады мөлшерінде жәрдемақы төлеу енгізілсін.
2008 жылы ғана бұл бюджетке 30,6 миллиард теңгеге түседі.
Сегізіншіден,  бұрынғы жылдары 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін зиянды және ауыр еңбек жағдайында өтілін өткерген адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру туралы мәселе талай рет көтерілген еді.
Кәсіпорындар жұмысшыларымен кездесулерде бұл мәселе менің алдыма қойылды. Мен оларды түсінемін. Өзім бастан кешкен жағдай. Бұрын біз мәселені N 1 Тізім бойынша шешіп келдік. Ендігі жерде N 2 Тізім бойынша шешу керек. Мұндай қазақстандықтар бізде шамамен 28 мыңдай адам. Қазіргі кезде осы проблеманы шешуге біздің қайтып оралуға нақты мүмкіндігіміз бар деп білемін.
Біз аталған санат үшін сегіз айлық есепті көрсеткіш мөлшерінде арнайы жәрдемақылар енгізе аламыз. Бұған жыл сайын 3 миллиардтан аса теңге қажет болады. Осындай қаражат тауып, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап N 2 Тізім бойынша арнайы жәрдемақылардың төленуін қамтамасыз ету қажет.
Осылайша, мен атап берген барлық әлеуметтік төлемдерді көбейтуге жұмсалатын қаражатқа қажеттілік 2008 жылы шамамен 108 миллиард теңгені құрайды.
Бүгінгі таңда мемлекеттің қазақстандықтарды әлеуметтік қамсыздандыруды жақсарту үшін осындай үлкен қаражат жұмсау мүмкіндігі пайда болды. Ендеше біз бұл мүмкіндікті іске асырамыз.
Тоғызыншыдан,  үш жылдың ішінде 100 мектеп пен 100 аурухана еліміздің нақ осындай нысандарға мұқтаж болып отырған өңірлерінде салуды тапсырамын. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамытуды біз стратегиялық міндет дәрежесіне көтеруге тиіспіз. Біз мемлекеттік-жеке меншік әріптестігінің көмегімен әлеуметтік-инфрақұрылымдық даму тетігін қалыптастыру қажеттігіне жеттік деп білемін.
ІІІ. ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ДАМУДЫҢ ЖАҢА КЕЗЕҢІ - ЖАН-ЖАҚТЫ ЖАҢҒЫРТУДЫ
ЖЕДЕЛДЕТУ
"Қазақстан-2030" Стратегиясын дәйектілікпен орындау өзіміздің алдағы ілгерілеуіміз үшін берік негізді қамтамасыз етті. Бізде бұрынғыдан да табыстырақ алға басуымыз үшін барлық негіз бар, біз мұндай тарихи мүмкіндікті уысымыздан шығармайтын боламыз.
Сол үшін де Қазақстанды жеделдете жан-жақты жаңғырта жаңарту жолы таңдап алынды.
Бұл - біздің бұдан былайғы дамуымыздың бірден-бір дұрыс арнасы.
Біз осы заманғы әлемде Қазақстанға және қазақстандықтарға лайықты орын, бүкіл ел халқының әл-ауқатының өсуі мен тұрмыс деңгейінің елеулі жақсаруын қамтамасыз ету үшін сыртқы рыноктарға шығып, сенімді орнығуға міндеттіміз.
Бұл жолда Қазақстан мен өңірдің нақты жағдайын ескеріп, әрі әлемнің озық мемлекеттерінің жетістіктерін өзімізде іске асыра отырып, біздің:
Біріншіден,  қандай да бір табыстарға қолымыз жетіп үлгерген секторларды жаңғырта жаңарту қарқынын жеделдете түсуіміз қажет;
Екіншіден,  жаңғырта жаңартуды ешқандай алалаусыз Қазақстан экономикасы мен әлеуметтік өмірінің барлық салаларына тарату керек.
ІV. БӘСЕКЕГЕ ҚАБІЛЕТТІЛІК - ҚАЗАҚСТАННЫҢ ӘЛЕМДІК ЭКОНОМИКА
МЕН ҚОҒАМДАСТЫҚҚА ТАБЫСТЫ КІРІГУІНІҢ КІЛТІ
Сондықтан да өткен жылдың өзінде біз жалпы қазақстандық жобамызды тұжырымдап, оны іске асыруды қолға алған болатынбыз. Бұл - біздің әлемнің бәсекеге барынша қабілетті елу елінің қоғамдастығына қарай жедел жылжуымыз және оның тұрақты мүшесі ретінде Қазақстанның тұғырнамасын нығайту.
Және мұның қажетті шарты - Қазақстан тауарлары мен қызметтерінің озық халықаралық стандарттардың сапалық деңгейіне шығуы.
Бірақ бұл жеткіліксіз. Бізге экономиканың барлық деңгейінде - бүгінгі де, сол секілді ықтимал мүмкін болатын нақты да перспективалы бәсекелестік артықшылықтарымызды қажеттілікпен әрі сарабдалдықпен анықтауға және пайдалануға тура келеді.
Жүйелілік - біздің осы заманғы әлемде таяудағы онжылдықта алға жедел жылжуымыздың басты қағидасы, міне, осы.
Бұл үшін бізде барлық алғышарттар бар.
Біздің иелігімізде: орасан зор аумақ; ұтымды географиялық және коммуникациялық-көліктік орналасуымыз; елеулі табиғи ресурстарымыз бар.
Біз өңірлік экономикада көшбасшылық шептерге шықтық, халықаралық әріптестерімізбен сындарлы қатынастар орнаттық, саяси және әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қол жеткіздік.
V. ЖАҢА КЕЗЕҢНІҢ НЕГІЗГІ МІНДЕТТЕРІ
Қазақстан әлемдік тауарлар, қызметтер, еңбек ресурстары, капитал, осы заманғы идеялар мен технологиялар рыногының шын мәнінде ажырағысыз да серпінді бөлігіне айналуы үшін біз он басты міндетті шешуге тиіспіз.
Бірінші міндет  - экономиканың тұрлаулы дамуын жай қамтамасыз етіп, ұстап тұру емес, оның өсуін басқару.
Бізге экономиканың бәсекеге қабілеттілігінің тұрлаулы сипатын қамтамасыз ету үшін толымды стратегия әзірлеу мен іске асыру, сондай-ақ оның орындалуына қатаң бақылау қажет болады.
Бұл стратегия біздің экономикамыздың жекелеген секторлары мен өндірістерінің нақтылы бәсекелестік артықшылықтарын негізге алып, әлемдік даму үрдістері мен сыртқы рыноктардағы сұранысты ескеруге тиіс.
Бізге ендігі жерде "жинақталған" экономикалық өсуді жай пайдалану емес, осы өсуді нақты басқаруды үйрену, сөйтіп оны сапалық жаңа деңгейдегі экономикалық дамуға ұластыру керек.
Біз Қазақстанды индустрияландыруға халықаралық рыноктардың талаптары мен шарттарына сай келетіндей қағидаттық жаңа тұрғыдан келуді қамтамасыз етуге тиіспіз.
Аса ірі монополистерді қайта құрылымдау мен бәсекелестік қатынастарды дамыту есебінен біздің табиғи монополиялар аясын қысқартуымыз қажет.
Экономиканың табиғи монополиялар сақталатын секторларында бізге салалық реттегіштердің көмегімен тарифтік және техникалық реттеу жөнінде елеулі жұмыс жүргізуге тура келеді.
Ырықтандыру жағдайында біз қаржы жүйесінің тұрлаулылығы мен бәсекеге қабілеттілігін арттырудың жаңа деңгейіне көтерілуге міндеттіміз.
Біздің тиімді жұмыс істейтін қор рыногын құруымыз керек. Оның дамуы халықты өз салымдарын бағалы қағаздарға белсенді инвестициялауға тартпайынша мүмкін емес.
Үкіметтің халықты инвестициялық сауаттылық әліппесіне тиісінше үйрету жөнінде кең ауқымды жұмыс жүргізуі керек.
Қазақстан үшін қолайлы шарттармен БСҰ-ға кіруі - біз қол жеткізуге міндетті мақсат.
Бізге халықаралық техникалық стандарттарды барынша жедел де кеңінен енгізу қажет.
Менің Үкіметке беретін ең басты тапсырмам осы. Бұл - оның тікелей міндеті және қоғам алдындағы жауапкершілігі.
Екінші міндет  - өңірлік экономикада сапалық жаңа табыстарға жету және жаһандық экономикаға толыққанды қатысуды қамтамасыз ету.
Біз Қазақстанды экономикалық дамудың "өңірлік локомотивіне" және оны әлемдік экономиканың табысты "ойыншысына" айналдыра аламыз.
Бізде әлемдік шаруашылық жүйесінде нақтылы қазақстандық "тауашаларды" іздестіру мен игеру, шетелдік әріптестермен ірі озық жобаларға қатысу, сондай-ақ біздің экономикамызға қатысушыларды жан-жақты және жауаптылықпен қолдау, соның ішінде, оларға сапалы инфрақұрылымдық қызмет көрсету арқылы қолдау жөнінде ең таяудағы және алыс болашақтағы міндеттер бағдарламалары болуы керек.
Бұл ретте негізгі назарды Ресей, Қытай, Орталық Азия, Каспий мен Қара теңіз өңірлерінің рыноктарына шоғырландыру қажет.
ТМД, ЕурАзЭҚ, ШЫҰ шеңберіндегі экономикалық ықпалдастық саудадағы басты бағдар болып қала береді. Біз мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық одағын құруға жетуді, оны біздің басқа көршілеріміздің кіруі үшін қолайлы етуді ұсынамыз.
Қазіргі кезде әлемдік рыноктарда біздің тауарларымызға, қызметтерімізге және озық идеяларымызға жаңа "тауашалар" құру мен жеңіп алу үшін жеке меншік бизнес пен мемлекеттің күш-жігерін топтастыру мәселесі қай кездегіге қарағанда да өзекті болып отыр.
Бізге бәсекеге қабілетті экономика қалыптастыруда мемхолдингтердің рөлі мен орнын айқын анықтап алу керек.
Бұл міндетті мемхолдингтердің өздерін тікелей қатыстыра отырып, шешу жауапкершілігін Үкіметке жүктеймін.
Үшінші міндет  - өндіруші сектордың тиімділігін арттыру.
Біз алдағы уақытта да байсалды әрі өзара тиімді энергетикалық саясат жүргізу ниетіндеміз.
Көмірсутегі секторын одан әрі дамытуды, шетел мен жергілікті инвесторлар тартуды экономиканы әртараптандырумен тікелей байланыстыру және жаңа келешегі мол өндірістер құру жөніндегі аса маңызды міндеттерді осы арнада шешу қажет.
Біз Қазақстанның аса бай жер қойнауын игеріп жатқан шетелдік әріптестерімізді елдің мүддесіне қарай нақты бетбұрыс жасап, біздің экономикамызды әртараптандыруға шешуші түрде қатысуға, әлбетте, нарықтық негізде қатысуға көндіруге тиіспіз.
Үкіметке осы орайда тиісті жұмыс жүргізуді тапсырамын.
Бұл мәселеде бізбен келісетін компаниялар біздің қолдауымызға ие болады. Біз, ең алдымен, Қазақстанның ұлттық басымдықтарын негізге аламыз.
Бұл ретте Қазақстан энергия ресурстарын беріп отырған көршілеріміз бен халықаралық әріптестеріміз мүдделерінің тұрақтылығын, болжамдылығын және ұзақ мерзімділігін қамтамасыз етеміз.
Қазақстанның өңірлік, содан кейінгі жерде әлемдік энергетикалық кеңістіктегі тұғырларын одан әрі нығайтудың толымды стратегиясын әзірлейтін уақыт жетті.
Өзіміздің энергетикамыз бен мұнай химиясын дамытудың басты мәселесі - энергия өнімдерінің қосылған құнын ұлғайту арқылы бұл секторлардың кірістілігін көтеру. Әсіресе, мұнай химиясы, газ ресурстары, экспорттық энергия дәліздері сияқты басым секторларды басқару тиімді болуға тиіс.
Әлбетте, бұл - рынокқа қатысушылардың барлығына қойылатын, бірақ, ең алдымен, Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі мен "Самұрық" мемхолдингіне қойылатын талаптар.
Төртінші міндет  - өндірістің шикізаттық емес секторының дамуын, экономикалық әртараптандырылуын қамтамасыз ету өте-мөте маңызды.
Үкіметтің экономиканың басымдықты шикізаттық емес секторларында инвестициялық "серпінді" жобаларды іске асыру жөніндегі өзінің бас стратегиясы болуы керек.
Жаңа экономикалық жағдай мен басымдықтарды ескере отырып, Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын іске асырудың тиімділігіне баға беретін мерзім жетті. Сондай-ақ индустриялық әртараптандыру жоспарларын қалыптастыру жөніндегі талаптар мен ұсыныстарды да тұжырымдау қажет. Жекелеген жобаларды алғашқы қаржыландырудан әртараптандыруды ауқымды қаржыландыруға көшетін мезгіл жетті.
Бұл - шағын және орта бизнестің белсенді қатысуы жағдайында Үкіметтің, әкімдердің, мемхолдингтердің жауапкершілігі.
Бесінші міндет  - өңірлік және жаһандық экономикадағы өзіміздің жаңа рөлімізге сәйкес осы заманғы инфрақұрылымды дамыту.
Біз стратегиялық инфрақұрылымның даму келешегін айқын пайымдай білуіміз және, ең алдымен, инфрақұрылымдық қызметті тұтынушы біздің отандық компаниялардың бәсекелестігін, сондай-ақ өзіміздің халықаралық экономикалық ықпалдастығымыздың мүдделерін ескере отырып, осы саладағы басқарудың сапасын едәуір арттыруға тиіспіз.
Бізге экономикалық өсу мен бәсекеге қабілеттіліктің өңірлік орталықтарын айқындап алып, олардың дамуын тұтастай алғанда еліміз экономикасының мүдделеріне бағындыру керек.
Біздің өскелең экономикамызға электр энергетикалық ресурстарды дамыту мен басқаруға және Қазақстанда атом энергетикасының негіздерін қалауға деген қағидаттық жаңа көзқарастар талап етіледі.
Бұл - өңірлер әкімдерінің, Индустрия және сауда, Көлік және коммуникациялар, Білім және ғылым, Денсаулық сақтау, Энергетика және минералдық ресурстар министрліктерінің, сондай-ақ мемхолдингтердің жауапкершілігі.
Алтыншы міндет  - осы заманғы білім беру мен кәсіптік қайта даярлау, "парасатты экономиканың" негіздерін қалыптастыру, жаңа технологияларды, идеялар мен көзқарастарды пайдалану, инновациялық экономиканы дамыту.
Білім беру реформасы табысының басты өлшемі - тиісті білім мен білік алған еліміздің кез келген азаматы әлемнің кез келген елінде қажетке жарайтын маман болатындай деңгейге көтерілу болып табылады.
Біз бүкіл елімізде әлемдік стандарттар деңгейінде сапалы білім беру қызметіне қол жеткізуге тиіспіз.
Бізге халықаралық стандарттар деңгейінде оқу орындарын тіркеу мен аттестациялаудың пәрменді жүйесін жасау керек.
Жоғары білім беру саласында дәл және инженерлік ғылымдарды басымдықпен дамыту - бұл дамуымыздың жаңа кезеңінің міндетті шарты.
Біз жоғары технологияларды енгізу мен инновацияларды қолдауға бағытталған бірыңғай мемлекеттік стратегия жүргізетін боламыз.
Әлемдік шаруашылық байланыстарына белсене кіріккен барлық осы заманғы бақуатты мемлекеттер "парасатты экономикаға" сүйенген болатын. Ал ондай экономика жасақтау үшін, ең алдымен, өз қарауымыздағы адами капиталымызды дамытқанымыз жөн.
Бұл да - өзіміздің ортақ қазақстандық жобамызға қатысушылардың баршасының, алайда, ең алдымен, Білім және ғылым министрлігі мен Индустрия және сауда министрлігінің жауапкершілігі.
Жетінші міндет  - атаулы әлеуметтік қолдау және әлеуметтік саланы нарық қағидаттары негізінде дамыту.
Біз шын мәнісінде зәру адамдарға атаулы қолдау көрсету жөніндегі саясатымызды жалғастыра береміз, бірақ оны нақты нарықтық қағидаттар негізінде шешеміз, бұлар:

вопросы приобретения  доступного жилья и развития рынка недвижимости. За два года реализации госпрограммы развития жилищного строительства введено свыше 11 миллионов квадратных метров жилья. В 2007 году будет введено 7 миллионов квадратных метров. За три года 160 тысяч семей и более полумиллиона казахстанцев станут новоселами. Программа выполняется с опережением на 30 процентов ;
улучшения качества медицинских услуг и  развития высокотехнологичной системы здравоохранения;
совершенствования  накопительной пенсионной системы и создания рабочих мест.
За это ответственно государство, и прежде всего Министерство труда и социальной защиты населения и Министерство здравоохранения.
Кроме того, поручаю Правительству совместно с акиматом Астаны  проработать вопрос и начать ускоренное строительство жилья  в столице нашей страны  для работников бюджетной сферы через систему жилстройсбережений.
Это необходимо для обеспечения квалифицированными кадрами создаваемых в столице мощных медицинских и образовательных кластеров.
Восьмая задача - модернизация политической системы в соответствии с логикой нового этапа нашего развития.
В 2007 году мы приступаем  к реализации дальнейших системных демократических реформ.
Госкомиссия по разработке и конкретизации программы демократических реформ, обобщив рекомендации политических партий, общественных объединений, экспертов, мнения граждан страны, подготовила конкретные предложения по дальнейшим политическим преобразованиям в государстве.
Важно, что эти предложения не являются копированием чужого опыта или абстрактных теорий. Они учитывают потребности нашего общества, казахстанские реалии. У нас формируется своя модель политических реформ, свой  "казахстанский путь"       политического транзита.
Его особенности и характерные черты - сохранение президентской формы правления, поэтапность реформ, сбалансированность принимаемых решений, общенациональный диалог и консолидация основных политических сил.
Чтобы обеспечить правовое оформление предложений, группа юристов уже приступила к работе и готовит предложения как по внесению изменений в Конституцию страны, так и отдельных законов.
В целом в предстоящий период демократические реформы будут идти по следующим направлениям.
Во-первых, это расширение полномочий Парламента.
Будут усилены полномочия Парламента в формировании Конституционного Совета, Центральной избирательной комиссии, Счетного комитета и в целом в вопросах утверждения и контроля за исполнением бюджета. Будет усилена роль Парламента в вопросах формирования Правительства.
Во-вторых, будут приняты меры, направленные на повышение роли политических партий.
Предлагается расширение полномочий партийных фракций, финансирование политических партий из республиканского бюджета.
Мы рассматриваем вопрос о расширении партийного списка при выборах в Мажилис.
В-третьих, одним из важнейших направлений реформ станет совершенствование судебно-правовой системы.  С этого года мы вводим суды присяжных. Принято принципиальное решение о передаче санкционирования ареста суду. Мы постепенно перейдем к судопроизводству современного и открытого типа.
В-четвертых, развитие местных представительных органов.  Мы будем усиливать маслихаты, предоставим им дополнительные полномочия. Укрепим ревизионные комиссии маслихатов.
Со временем районные маслихаты могут стать основой для формирования местного самоуправления.
Главная цель политических преобразований для нас - это движение к такой современной демократической форме власти, которая сможет обеспечить наиболее эффективную систему управления обществом и государством, одновременно сохраняя политическую стабильность в стране и обеспечивая все конституционные права и свободы наших граждан.
Сильная государственная власть и демократия - не антиподы. Демократия развивается только там, где строго соблюдается законность.
К достижению этой главной цели я призываю Парламент, Правительство и все институты гражданского общества.
Девятая задача - ускоренное проведение административной реформы с учетом международной практики.
Мы выстраиваем качественно  новую модель государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, прозрачности и подотчетности обществу.
Наша цель - модернизация Правительства, создание  высокопрофессиональной государственной службы и эффективной структуры управления. Они должны подчиняться требованиям главных потребителей государственных услуг - непосредственно всех граждан и бизнеса.
Ответственность за решение этой задачи возлагаю на Правительство в целом.
Десятая задача - продвижение достижений и возможностей нового Казахстана в центрально-азиатском регионе и в мировом сообществе.
Сегодня мы сотрудничаем с другими странами в решении широкого круга актуальных проблем.
Это и обеспечение энергетической безопасности, и решение жизненно важных социально-экономических вопросов, и борьба с терроризмом, и борьба с эпидемиями и экологическими бедствиями.  Мы будем и далее укреплять свою роль и авторитет как ответственного члена регионального сотрудничества и международного сообщества.
Это - ответственность всех политических, экономических и общественных руководителей, но, в первую очередь, нашего внешнеполитического ведомства.
Для того чтобы уже через 10 лет представлять  новый Казахстан в новом мире , мы должны своевременно и адекватно ответить на вызовы нового времени.
Поэтому, поручаю Правительству последовательное решение всех перечисленных задач, развивающих основные положения Стратегии-2030 на Новом этапе.
Для их выполнения я определил  30 важнейших направлений нашей внутренней и внешней политики  -   это стратегия нового этапа развития Казахстана.
Она изложена во второй части моего Послания.
Успех нам обеспечит  современная организация работы и четкая координация действий ветвей власти, бизнес-сообщества, академической и прикладной науки, неправительственных организаций, СМИ,  и, разумеется,  поддержка сограждан.
VI. Казахстанский патриотизм и политическая воля как важнейшие факторы построения нового Казахстана
Дорогие казахстанцы!
Уважаемые депутаты и члены Правительства!
Дамы и господа!
Совсем недавно мы отметили пятнадцатилетие своей независимости. Пройденный путь был достойным, а  результаты наших совместных решений и свершений - впечатляющими.
Все это создает  фундамент нового общеказахстанского патриотизма,  обоснованной гордости и  уверенности в том, что у нашего Отечества, у всего нашего многонационального и многоконфессионального общества, у наших детей - прекрасные перспективы.
История знает немало ярких примеров того, как народы поднимаются на новый уровень развития, когда объединяют свою волю для реализации проекта исторического масштаба.
Уважаемые соотечественники!
Когда мы вместе, нам сопутствует успех. Поэтому, предлагая вам Стратегию нового десятилетия, рассчитываю на   вашу поддержку. И знаю, она, как всегда, будет надежной. А значит -  вместе мы выполним задуманное.
Спасибо за внимание.
Стратегия "Казахстан-2030" на Новом этапе
развития Казахстана
30 важнейших направлений нашей внутренней и
внешней политики
ЧАСТЬ II
I.  ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА УСПЕШНУЮ
ИНТЕГРАЦИЮ КАЗАХСТАНА В МИРОВУЮ ЭКОНОМИКУ ЧЕРЕЗ
ОПРЕДЕЛЕНИЕ И ИСПОЛЬЗОВАНИЕ СУЩЕСТВУЮЩИХ, А ТАКЖЕ
ФОРМИРОВАНИЕ НОВЫХ КОНКУРЕНТНЫХ ПРЕИМУЩЕСТВ

қолжетімді тұрғын үй сатып алу мен жылжымайтын мүлік рыногын дамыту мәселелері. Мемлекеттік тұрғын үй салуды дамыту бағдарламасын іске асырудың екі жылында 11 млн. шаршы метрден астам тұрғын үй іске қосылды. 2007 жылы 7 млн. шаршы метр іске қосылады. Үш жылдың ішінде 160 мың отбасы мен жарты миллионнан астам қазақстандық жаңа қоныстанушылар атанады. Бағдарлама 30 пайыздық озықтықпен орындалуда;
медициналық қызметтің сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту;
жинақтаушы зейнетақы жүйесін жетілдіру және жұмыс орындарын жасақтау.
Бұл үшін мемлекет, ең алдымен, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі және Денсаулық сақтау министрлігі жауапты болады.
Сонымен қатар Үкіметке Астананың әкімдігімен бірлесіп, еліміздің бас қаласында тұрғын үй құрылыс жинақтаулары жүйесі арқылы бюджет саласының қызметкерлері үшін жедел қарқынмен тұрғын үйлер салу мәселесін пысықтап, қолға алуды тапсырамын.
Бұл елордамызда құрылатын қуатты медициналық және білім беру кластерлерін білікті кадрлармен қамтамасыз ету үшін қажет.
Сегізінші міндет  - дамуымыздың жаңа кезеңінің ығытына сәйкес саяси жүйемізді жаңғырта жаңарту.
2007 жылы біз жүйелі демократиялық реформаларды одан әрі іске асыруға кірісеміз.
Демократиялық реформалар бағдарламаларын әзірлеу және нақтылау жөніндегі мемкомиссия саяси партиялардың, қоғамдық бірлестіктердің, сарапшылардың ұсыныстарын, еліміз азаматтарының пікірлерін қорыта келіп, мемлекеттегі алдағы саяси жаңғыртулар жайында нақты ұсыныстар дайындады.
Маңыздысы сол, бұл ұсыныстар бөгденің тәжірибесін көшіру немесе дерексіз теорияларды қайталау емес. Олар біздің қоғамымыздың қажеттіліктерін, қазақстандық нақтылықтарды ескереді. Бізде саяси реформалардың өз моделіміз, саяси көшудің өзіндік "Қазақстан жолы" қалыптасу үстінде.
Оның ерекшеліктері мен етене белгілері - президенттік басқару жүйесін сақтау, реформалардың кезеңдестігі, қабылданған шешімдердің екшеңділігі, жалпыұлттық үнқатысу мен негізгі саяси күштердің топтасуы.
Ұсыныстардың құқықтық ресімделуін қамтамасыз ету үшін қазірдің өзінде іске кіріскен заңгерлер тобы еліміздің Конституциясына, сондай-ақ жекелеген заңдарына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеуде.
Тұтастай алғанда, демократиялық реформалардың алдағы кезеңі мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі.
Біріншіден,  Парламенттің өкілеттігін кеңейту.
Парламенттің Конституциялық Кеңесті, Орталық сайлау комиссиясын, Есеп комитетін қалыптастырудағы, сондай-ақ, тұтастай алғанда, бюджетті бекіту мен атқарылуын бақылау мәселелеріндегі өкілеттіктері ұлғайтылады. Парламенттің Үкіметті жасақтаудағы рөлі күшейтіледі.
Екіншіден,  саяси партиялардың рөлін арттыруға бағытталған шаралар қабылданатын болады. Партиялық фракциялардың өкілеттіктерін кеңейту, саяси партияларды республикалық бюджеттен қаржыландыру ұсынылады.
Біз Мәжілісті сайлау кезіндегі партиялық тізімді кеңейту туралы мәселені де қараудамыз.
Үшіншіден,  реформалардың аса маңызды бағыттарының бірі - сот-құқық жүйесін жетілдіру болады. Биылдан бастап біз алқа билер сотын енгіземіз. Тұтқындауға құзырлылықты соттарға беру туралы қағидаттық шешім қабылданды. Біз біртіндеп осы заманғы және ашық тұрпатты сот өндірісіне көшеміз.
Төртіншіден,  жергілікті өкілетті органдарды дамыту. Біз мәслихаттарды күшейтіп, оларға қосымша өкілеттіктер беретін боламыз. Мәслихаттардың тексеру комиссияларын нығайтамыз.
Уақыт өте келе аудандық мәслихаттар жергілікті өзін-өзі басқаруды қалыптастырудың негізіне айнала алады.
Саяси өзгерістердің біз үшін басты мақсаты -  биліктің бір мезгілде елде саяси тұрақтылықты сақтап, біздің азаматтардың барлық Конституциялық құқықтары мен еркіндіктерін қамтамасыз ете отырып, қоғам мен мемлекетті басқарудың барынша тиімді жүйесін қамтамасыз ете алатын осы заманғы демократиялық пішініне қарай қадам басу.
Қуатты мемлекеттік билік пен демократия - бір-біріне кереғар емес. Демократия тек заңдылық қатаң сақталатын жерде ғана дамиды.
Мен Парламентті, Үкіметті және азаматтық қоғамның барлық институттарын осынау басты мақсатқа қол жеткізуге шақырамын.
Тоғызыншы міндет  - халықаралық іс-тәжірибені ескеріп, әкімшілік реформаны жеделдете жүргізу.
Біз мемлекеттік басқарудың корпоративтік басқару, нәтижелілік, ашықтық және қоғам алдындағы есептілігі қағидаттарын арқау ететін сапалық жаңа моделін түзудеміз.
Біздің мақсат  - Үкіметті жаңғырта жаңарту, жоғары кәсіби мемлекеттік қызмет пен тиімді басқару құрылымын жасақтау. Олар болса, мемлекет көрсететін қызметтің басты тұтынушылары - барлық азаматтар мен бизнестің тікелей талаптарына бағынуға тиіс.
Осынау міндетті шешудің жауапкершілігін тұтастай Үкіметке жүктеймін.
Оныншы міндет  - жаңа Қазақстанның Орталық Азия өңірі мен әлемдік қоғамдастықтағы жетістіктері мен мүмкіндіктерін ілгерілету.
Бүгін біз басқа елдермен көкейкесті проблемалардың кең ауқымын шешуде ынтымақтасып отырмыз. Бұл энергетикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету де, өмірлік маңызы бар әлеуметтік-экономикалық мәселелерді шешу де, лаңкестікпен күрес те, індеттер мен экологиялық апаттарға қарсы күрес те. Біз алдағы уақытта да өңірлік ынтымақтастық пен халықаралық қоғамдастықтың жауапты мүшесі ретіндегі өзіміздің рөліміз бен беделімізді нығайта беретін боламыз.
Бұл - барлық саяси, экономикалық және қоғамдық басшылардың, алайда, ең алдымен, біздің сыртқы саяси ведомствоның жауапкершілігі.
Енді бір 10 жылдан кейін жаңа Қазақстанды жаңа әлемде таныту үшін біз жаңа уақыттың өктем талабына дер кезінде әрі лайықты үн қатуға тиіспіз.
Сондықтан да Үкіметке 2030 Стратегиясының негізгі қағидаларын Жаңа Кезеңде дамытатын барлық жоғарыда аталған міндеттерді дәйектілікпен шешуді тапсырамын.
Оларды орындау үшін мен біздің ішкі және сыртқы саясатымыздың аса маңызды 30 бағытын айқындадым, бұл - Қазақстанның жаңа кезеңдегі даму стратегиясы.
Ол менің Жолдауымның екінші бөлімінде баяндалды.
Бізге табысты билік тармақтарының, бизнес-қауымдастықтың, академиялық және қолданбалы ғылымның, үкіметтік емес ұйымдардың, БАҚ-тардың жұмысын осы заманғы ұйымдастыру және іс-әрекетін нақты үйлестіру және, әлбетте, отандастарымыздың қолдауы қамтамасыз ететін болады.
VІ. ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ПАТРИОТИЗМ МЕН САЯСИ ЕРІК-ЖІГЕР - ЖАҢА
ҚАЗАҚСТАНДЫ ҚҰРУДЫҢ АСА МАҢЫЗДЫ ФАКТОРЛАРЫ
Қымбатты қазақстандықтар!
Құрметті депутаттар мен Үкімет мүшелері!
Ханымдар мен мырзалар!
Біз осы таяуда ғана тәуелсіздігіміздің он бес жылдығын атап өттік. Өткен жолымыз лайықты жол болды, ал біздің бірлескен шешімдеріміз бен тындырған ісіміздің нәтижелері таңданарлықтай болды.
Мұның бәрі де, жаңа жалпықазақстандық патриотизмнің іргетасын қалап, біздің Отанымыздың, біздің барша көпұлтты және көпконфессиялы қоғамымыздың, біздің балаларымыздың тамаша келешегі бар екеніне негізді мақтаныш пен сенімділікті туындатады.
Тарих халық өзінің ерік-жігерін тарихи ауқымдағы жобаларды іске асыру үшін жұмылдырған кезде жаңа даму деңгейіне көтерілетінінің жарқын мысалын аз білмейді.
Қымбатты отандастар!
Біз бірге болған кезде табысқа жетеміз. Сондықтан сіздерге жаңа онжылдықтың стратегиясын ұсына отырып, сіздердің қолдау көрсететіндеріңізге сенемін. Және де бұл қолдау әрдайымдағыдай сенімді болатынын білемін. Демек, біз бірлесіп ойға алғанды орындап шығамыз.
Назар аударғандарыңызға рахмет.
"Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа
кезеңі
Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт
IІ БӨЛІМ
І.     Қазақстанды қазір қолымызда бар мүмкіндіктерді айқындау мен пайдалану, сондай-ақ жаңа бәсекелестік артықшылықтар қалыптастыру арқылы әлемдік экономикаға ойдағыдай кіріктіруге бағытталған мемлекеттік саясат

1.  Выработка и реализация целостной стратегии, направленной на
обеспечение устойчивого характера конкурентоспособности
экономики
2.  Поиск, завоевание и создание казахстанских "ниш" в системе
мирового хозяйства
3.  Участие в крупных и "прорывных" проектах
4.  Фокусирование деятельности госхолдингов и организация их работы
в соответствии с международными стандартами
5.  Значительное повышение эффективности и макроэкономической отдачи
добывающего сектора
6.  Новый уровень устойчивости и конкурентоспособности финансовой
системы в условиях либерализации
7.  Вступление в ВТО на выгодных для Казахстана условиях
II.  ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА УПРАВЛЕНИЕ
РОСТОМ И УСТОЙЧИВОСТЬЮ ЭКОНОМИКИ КАЗАХСТАНА ЧЕРЕЗ
ДИВЕРСИФИКАЦИЮ, ИНФРАСТРУКТУРНОЕ РАЗВИТИЕ И СОЗДАНИЕ
ОСНОВ ВЫСОКОТЕХНОЛОГИЧНОЙ ИНДУСТРИИ
8.  Диверсификация экономики и развитие несырьевого сектора
9.  Проведение единой государственной стратегии, направленной на
внедрение высоких технологий и поддержку инноваций
10. Формирование и начало работы региональных центров
экономического роста и конкурентоспособности
11. Развитие стратегической инфраструктуры на основе
государственно-частного партнерства, а также повышение качества
управления в этой сфере
12. Развитие электроэнергетических ресурсов и создание основ
атомной энергетики
13. Последовательные действия по поддержке малого и среднего
бизнеса
14. Скорейшее и повсеместное внедрение технических стандартов,
соответствующих международным требованиям
15.   Укрепление института частной собственности и контрактных
отношений
16. Формирование основ дальнейшей индустриализации Казахстана
III. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА ОБЕСПЕЧЕНИЕ
МЕЖДУНАРОДНЫХ СТАНДАРТОВ ОБРАЗОВАНИЯ И ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ
ПЕРЕПОДГОТОВКИ, СООТВЕТСТВУЮЩИХ ДИНАМИКЕ И ПЕРСПЕКТИВАМ
РАЗВИТИЯ РЫНКА ТРУДА
17. Приближение системы начального и среднего образования, а также
переподготовки кадров к мировым стандартам
18. Внедрение аттестации учебных заведений на уровне международных
стандартов, приоритетное развитие точных и инженерных наук в
сфере высшего образования
19. Формирование основ "умной экономики"
IV. СОВРЕМЕННАЯ СОЦИАЛЬНАЯ ПОЛИТИКА: В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ ЗАПРОСЫ
И НУЖДЫ ЛЮДЕЙ И СОЗДАНИЕ РАБОЧИХ МЕСТ
20. Последовательная политика в сфере обеспечения доступности жилья
и развития рынка недвижимости
21. Улучшение качества медицинских услуг и развитие
высокотехнологичной системы здравоохранения

1.    Экономиканың бәсекеге қабілеттілігінің тұрлаулы сипатын қамтамасыз етуге бағытталған толымды стратегия жасау және оны іске асыру
2.    Әлемдік шаруашылық жүйесінде қазақстандық "тауашалар" іздестіру, оларды қолға қарату және жасақтау
3.    Ірі және "ұшқыр" жобаларға қатысу
4.    Мемлекеттік холдингтердің қызметін бағдарлау және олардың жұмысын халықаралық стандарттарға сәйкес ұйымдастыру
5.    Өндіруші сектордың тиімділігі мен макроэкономикалық қайтарымын едәуір арттыру
6.    Қаржы жүйесінің ырықтандыру жағдайындағы тұрлаулылығы мен бәсекеге қабілеттілігінің жаңа деңгейі
7.    Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-ға кіру
ІІ.    Әртараптандыру, инфрақұрылымдық дамыту және жоғары технологиялық одан әрі индустрияландыру негіздерін жасау арқылы Қазақстан экономикасының өсуі мен тұрлаулылығын басқаруға бағытталған мемлекеттік саясат
8.    Экономиканы әртараптандыру және шикізаттық емес секторды дамыту
9.    Жоғары технологияларды енгізуге және инновацияларды қолдауға бағытталған біртұтас мемлекеттік стратегия жүргізу
10.   Экономикалық өсу мен бәсекеге қабілеттіліктің өңірлік орталықтарын қалыптастыру және олардың жұмысқа кірісуі
11.   Мемлекеттік-жекеменшік серіктестіктің негізінде стратегиялық инфрақұрылымды дамыту, сондай-ақ осы саладағы басқару сапасын көтеру
12.   Электроэнергетикалық ресурстарды дамыту және атом энергетикасының негіздерін жасау
13.   Шағын және орта бизнесті қолдау жөніндегі дәйекті іс-қимыл
14.   Халықаралық талаптарға сай келетін техникалық  стандарттарды жедел  әрі барлық жерлерде енгізу
15.   Жеке меншік институтын және контрактілік қатынастарды дамыту
16.   Қазақстанды одан әрі индустрияландыру негіздерін қалыптастыру
ІІІ.   Еңбек нарығының даму серпіні мен келешегіне сәйкес келетін білім беру мен кәсіптік қайта даярлаудың халықаралық стандарттарын қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік саясат
17.   Халықаралық стандарттарға орай бастауыш және орта білім беру, сондай-ақ кадрларды қайта даярлау жүйесіне жақындай беру
18.   Оқу орындарын халықаралық стандарттар деңгейінде аттестациялауды енгізу, жоғары білім беру саласында дәл және инженерлік ғылымды басым дамыту
19.   "Парасатты экономика" негіздерін қалыптастыру
ІV.    Осы заманғы әлеуметтік саясат: басты назарда - адамдардың сұранысы мен қажеттіліктері және жұмыс орындарын жасақтау
20.   Тұрғын үйдің қол жететіндей болуын қамтамасыз ету және жылжымайтын мүлік нарығын дамыту саласындағы дәйекті саясат
21.   Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту

В-шестых, развитие автотранспортной инфраструктуры.  В прошлом году началась реализация Программы развития автодорожной отрасли до 2012 года. На финансирование автодорожной отрасли впервые государство выделяет почти 10 миллиардов долларов США. Развитие этой инфраструктуры также  повысит безопасность движения и снизит дорожный травматизм.
Правительство должно в течение полугода подготовить стратегию для приведения  основных автодорог международного значения  в соответствие с международными стандартами. Кроме того, в рамках развития транспортно-логистического кластера должна быть построена  автомобильная дорога по территории Казахстана, соединяющая Западную Европу с Западным Китаем.
Нам также нужно ускоренно расширять  сети дорог местного значения,  улучшая доступ к самым отдаленным населенным пунктам Казахстана.
Двенадцатое направление - Развитие электроэнергетических ресурсов и создание основ атомной энергетики.
На сегодняшний день наиболее актуален вопрос обеспечения электроэнергией Южно-Казахстанской, Карагандинской, Актюбинской, Костанайской областей и города Алматы.
Во-первых,  необходимо сбалансировано решать проблему  распределения электроэнергии между энерго-избыточными и энерго-дефицитными регионами  с привлечением мощностей стран-соседей и  переходить на энергосберегающие технологии.
Во-вторых,  необходимо последовательно  модернизировать электроэнергетическую отрасль,  решать проблемы  износа и нехватки мощностей,  создать условия для  развития новых производств, расширения и реконструкции действующего оборудования и сетей передачи электроэнергии.
В-третьих,  диверсификация источников энергии требует  развития атомной энергетики  с целью обеспечения ресурсов для устойчивого развития всей территории страны. Необходимо осуществить разработку технико-экономического обоснования  строительства атомной электростанции в Казахстане.
В-четвертых,  необходимо рассмотреть возможность создания  энергетической биржи, по примеру Норвегии и Швеции, с сопредельными государствами  в рамках энергетического союза.
Поручаю Министерству энергетики и минеральных ресурсов до конца 2007 года разработать комплекс мер по  наращиванию мощностей существующих электростанций, строительству новых генерирующих мощностей  и  оптимизации электропроводной сети  с тем, чтобы решить энергетические потребности регионов. Нужны, наконец, конкретные шаги и системность в решении проблемы энергообеспеченности юга страны.
Важными направлениями работы должны стать также экономические и административные меры, направленные на  стимулирование эффективного использования электроэнергии,  а также на разработку механизмов  внедрения в энергетическую отрасль энергосберегающих технологий, в том числе и наукоемких.
Тринадцатое направление - Последовательные действия по поддержке малого и среднего бизнеса.
Во-первых,  Правительство должно проанализировать где и почему появляются  законодательные, административные и бюрократические преграды на пути деловой инициативы,  максимально  сократить их,  а также  исключить необоснованную отчетность малых и средних бизнес-структур перед государством.  Нужно также совершенствовать налоговое законодательство, чтобы оно в полной мере  стимулировало развитие предпринимательства,  а также  способствовало выходу бизнеса "из тени".
Во-вторых,  мы должны закончить работу по созданию справедливой  конкурентной среды и равных условий всем экономическим игрокам.  Поручаю Правительству провести комплексную ревизию антимонопольного законодательства и создать четкие  механизмы выявления фактов ограничения конкуренции и сговора между участниками рынка, предотвращения "скрытой" монополизации  базовых отраслей нашей экономики, а также соответствующие рекомендации о  применении штрафных санкций.
В-третьих,  мы должны максимально сократить сферы естественных монополий, нам необходимо обновить действующие и разработать новые программы реструктуризации и развития конкурентных отношений в соответствующих отраслях. В целях регулирования и контроля секторов экономики с сохранившимися естественными монополиями, а это - телекоммуникации и аэронавигация, железнодорожный транспорт и порты, электроэнергетика, нефте- и газопроводный транспорт, а также жилищно-коммунальная сфера - необходимо создать независимые отраслевые регуляторы. Эти структуры, возглавляемые коллегиальными органами, совместят функции тарифного и технического регулирования.
В-четвертых,  совершенствовать процесс создания новых предприятий и компаний. Например, в рамках  системы "одного окна" нужно создать такие условия, чтобы предприниматель мог зарегистрировать фирму в течение двух-трех дней.
В-пятых,  для устойчивого и динамичного экономического роста нам необходимо  активнее использовать ресурсы государства и госкомпаний как катализатора создания спроса на продукты и услуги высокого качества малого и среднего бизнеса Казахстана  на публичной и конкурсной основе.
В-шестых,  целесообразно разработать специальные программы для  развития новых производств на прозрачной и публичной конкурсной основе,  где лучшие бизнес-идеи получат  финансовую и техническую поддержку для формирования нового бизнеса,  например, для покрытия юридических и консультационных затрат. Это задача, полагаю, для Фонда "Казына".
Четырнадцатое направление - Скорейшее и повсеместное внедрение технических стандартов, соответствующих международным требованиям.
Полноценное участие Казахстана в конкуренции на международном экономическом поле потребует  выполнения международных технических стандартов.
Техническая стандартизация должна рассматриваться не только как  инструмент обеспечения качества продукции и услуг,  но и как  обязательное условие обеспечения конкурентоспособности наших товаров и услуг  в глобальной экономике.
Стандартизация казахстанской экономики должна проводиться на основе последних достижений науки, техники и практического опыта и  определять оптимальные решения многих общеэкономических, отраслевых и внутрипроизводственных задач.
Поручаю Министерству индустрии и торговли:
во-первых,  проанализировать результаты уже имеющихся наработок исполнения закона о техническом регулировании;
во-вторых,  в течение шести месяцев перевести работу по внедрению  порядка и правил международной стандартизации  в практическую плоскость.
Пятнадцатое направление - Укрепление института частной собственности и контрактных отношений.
Хочу еще раз сделать специальный акцент на  необходимости продолжения работы по реализации целостной программы по всемерному укреплению института частной собственности и контрактных отношений.
Во-первых. Развитие правовой базы и правоприменительной практики  в этой области, безусловно, относится к числу первоочередных задач. Поручаю разработать соответствующий пакет законодательных актов. Полагаю, что скоро будут приняты законопроекты "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" (новая редакция), "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
Во-вторых,  надо  воспитывать уважение к институту частной собственности и контрактным отношениям на всех уровнях,  в том числе используя все возможные рычаги государства, образовательной, судебной системы, и так далее. Я также рассчитываю на конструктивную роль наших институтов гражданского общества,  поскольку укрепление института частной собственности есть одновременно и создание основ для гарантий прав и свобод человека.
В-третьих  - Правительство должно предпринять соответствующие меры для  совершенствования контрактных отношений,  четко определяющих правила  государственно-частного партнерства.
Шестнадцатое направление - Формирование основ дальнейшей индустриализации Казахстана.
Управление ростом экономики мы должны обеспечивать  на основе политики дальнейшей индустриализации Казахстана,  отвечающей современным требованиям международного рынка.
Во-первых,  нужно провести анализ,  оценив  в полном объеме  масштаб проблемы оснащения экономики производственными мощностями и износа основного капитала в стране  и подготовить конкретную программу действий, направленную  на коренное обновление капитального оборудования, производственной инфраструктуры и технологических процессов.
Во-вторых,  определить  наиболее приоритетные отрасли и предприятия и систему первоочередных мер  по их индустриализации на современной основе.
В-третьих,  разработать  инструменты государственного стимулирования частного сектора, который должен играть ведущую роль  в процессе дальнейшей индустриализации.
Поручаю Правительству до конца 2008 года в развитие индустриально-инновационной Стратегии провести работу, органично связанную со Стратегией достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики.
III. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА ОБЕСПЕЧЕНИЕ МЕЖДУНАРОДНЫХ СТАНДАРТОВ ОБРАЗОВАНИЯ И ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПЕРЕПОДГОТОВКИ, СООТВЕТСТВУЮЩИХ ДИНАМИКЕ И ПЕРСПЕКТИВАМ РАЗВИТИЯ РЫНКА ТРУДА
Семнадцатое направление - Приближение системы начального и среднего образования, а также переподготовки кадров к мировым стандартам.
Мы должны  добиться  предоставления качественных услуг образования  по всей стране на уровне мировых стандартов.

Алтыншыдан,   автокөлік инфрақұрылымын дамыту туралы.  Өткен жылы Автомобиль жолдары саласын 2012 жылға дейін дамыту бағдарламасын іске асыру қолға алынды. Автожол саласын қаржыландыруға мемлекет тұңғыш рет 10 млрд. дерлік АҚШ долларын бөліп отыр.  Бұл инфрақұрылымды дамыту қозғалыс қауіпсіздігін арттырып, жолдағы жарақаттану қатерін азайта береді.
Үкімет жарты жылдың ішінде  халықаралық маңызы бар негізгі автожолдарды  халықаралық стандарттарға сәйкес келтіруге қажетті стратегия әзірлеуі керек. Сонымен қатар көлік-логистикалық кластерді дамыту ауқымында  Батыс Еуропаны Батыс Қытаймен жалғастыратын Қазақстанның аумағы арқылы өтетін автомобиль жолы  салынуға тиіс.
Сонымен бірге Қазақстанның ең шалғай елді мекендеріне жетуімізді жеңілдететін  жергілікті маңызы бар жолдар желісін жедел кеңейтуіміз  қажет.
Он екінші бағыт - Электроэнергетикалық ресурстарды дамыту
және атом энергетикасының негіздерін жасау
Бүгінгі таңда Оңтүстік Қазақстан, Қарағанды, Ақтөбе, Қостанай облыстары мен Алматы қаласын электр қуатымен қамтамасыз ету аса өзекті мәселе болып тұр.
Біріншіден,  көршілес елдердің қуаттарын тарту арқылы өзіміздің энергиясы мол және  энергиясы тапшы өңірлеріміздің арасында электр қуатын қайта бөлу мәселесін  теңдестіре шешіп,  энергия үнемдейтін технологияларға көшуіміз  қажет.
Екіншіден,  электр энергетикасы саласын  дәйекті түрде жаңарту,  қуаттардың тозуы мен жетімсіздігі  проблемасын шешу,  жаңа өндірістерді дамыту, жұмыс істеп тұрған жабдықтар мен электр энергиясын беретін желілерді кеңейту мен жаңғырту  үшін жағдай туғызу қажет.
Үшіншіден,  энергия көздерін әртараптандыру еліміздің бүкіл аумағындағы тұрақты даму үшін ресурстармен қамтамасыз ету мақсатында  атом энергетикасын дамыту  қажет болады. Сөйтіп,  Қазақстанда атом электр станциясы құрылысының  техникалық экономикалық негіздемесін әзірлеу қажеттігі туып отыр.
Төртіншіден,  Норвегия мен Швецияның үлгісі бойынша  энергетикалық одақ шеңберінде  іргелес жатқан мемлекеттермен  энергетикалық биржа  құру мүмкіндігін де қарастыру қажет.
Энергетика және минералдық ресурстар министрлігіне 2007 жылдың соңына дейін өңірлердің энергетикалық қажеттіліктерін шешу үшін  жұмыс істеп тұрған электр станцияларының қуаттарын ұлғайту, жаңа ұқсатушы қуаттар салу мен электр өткізетін желілерді оңтайландыру  жөнінде шаралар кешенін әзірлеуді тапсырамын. Еліміздің оңтүстігін энергиямен жабдықтауда жүйелі әрі нақты қадамдар жасайтын уақыт жетті.
Сонымен қатар  электр энергиясын тиімді пайдалануды ынталандыруға,  сондай-ақ  энергетика саласына энергия үнемдейтін,  соның ішінде  ғылыми қамтымды технологияларды енгізу тетіктерін  әзірлеуге бағытталған экономикалық және әкімшілік шаралар да жұмысымыздың маңызды бағыттары болуы керек.
Он үшінші бағыт - Шағын және орта бизнесті қолдау жөніндегі
дәйекті іс-қимыл
Біріншіден,  Үкімет  іскерлік бастамашылық жолында заңнамалық, әкімшілік және бюрократиялық кедергілердің  қашан және қалай пайда болатынын анықтап алуға,  оларды барынша қысқартуға,  сондай-ақ  шағын және орта бизнес құрылымдарының мемлекет алдында қандай да бір негізсіз есепті болуына жол бермеуге  тиіс. Сонымен қатар, салық заңнамасының  кәсіпкерліктің дамуын толығымен ынталандыруы,  сондай-ақ  бизнестің "қалтарыстан" шығуына жәрдемдесуі  үшін одан әрі жетілдіре түсу қажет.
Екіншіден,  біз  әділ бәсекелестік орта қалыптастыру мен экономикалық ойыншылардың бәріне бірдей жағдай туғызу  жөніндегі жұмысты тиянақтауға тиістіміз. Үкіметке антимонополиялық заңнамаға кешенді тексеріс жүргізіп,  бәсекені шектеу мен нарыққа қатысушылардың ымыраластығы фактілерін анықтаудың,   экономикамыздың іргелі салаларын " жасырын"   монополияландыруға жол бермеудің айқын тетіктерін жасауды,  сондай-ақ  айыппұл санкцияларын қолдану туралы тиісті ұсыныстар әзірлеуді  тапсырамын.
Үшіншіден,  біз табиғи монополиялар аясын барынша қысқартуға тиіспіз, біздің тиісті салалардағы бәсекелестік қатынастарды құрылымсыздандыру мен дамытудың жаңа бағдарламаларын жасап, қолданылып жүргендерін жаңалауымыз керек. Экономиканың табиғи монополиялар сақталып қалған телекоммуникациялар мен аэронавигация, темір жол көлігі мен порттар, электр энергетикасы, мұнай мен газ құбыры көлігі, сондай-ақ тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы сияқты секторларын реттеу мен бақылау мақсатында тәуелсіз салалық реттегіштер жасақтауымыз керек.
Төртіншіден,  жаңа кәсіпорындар мен компаниялар құру барысын жетілдіру қажет. Мәселен, " жалғыз терезе"   жүйесінің шеңберінде кәсіпкерге фирманы екі-үш күннің ішінде тіркете алатындай жағдай туғызу  керек.
Бесіншіден,  тұрлаулы және серпінді экономикалық өсу үшін біздің  Қазақстанның шағын және орта бизнесінің жоғары сапалы өнімдері мен қызметіне сұраныс туғызудың тегершігі ретінде мемлекет пен мемкомпаниялардың ресурстарын жариялы әрі конкурстық негізде белсендірек пайдалануымыз  қажет.
Алтыншыдан,   жаңа өндірістерді ашық және жариялы конкурстық негізде дамыту үшін  арнаулы бағдарламалар әзірлеу тиімді, онда үздік бизнес-идеялар  жаңа бизнес қалыптастыру,  айталық, заңгерлік және консультациялық шығындарды жабу үшін  қаржылық және техникалық қолдау  алар еді. Бұл міндет "Қазына" қорына қатысты деп ойлаймын.
Он төртінші бағыт - Халықаралық талаптарға сай келетін
техникалық стандарттарды жедел әрі
барлық жерлерде енгізу
Қазақстанның  халықаралық экономикалық өрістегі бәсекеге толымды қатысуы халықаралық техникалық стандарттар талаптарын  орындауды талап етеді.
Техникалық стандарттау  өнім мен қызмет сапасын қамтамасыз ету құралы ретінде  ғана емес,  біздің тауарларымыз бен қызметіміздің  жаһандық экономикадағы  бәсекеге қабілеттілігін жүзеге асырудың міндетті шарты ретінде де  қарастырылуы керек.
Қазақстан экономикасын стандарттау ғылым мен техниканың және практикалық тәжірибенің соңғы жетістіктері негізінде жүргізіліп,  көптеген халық шаруашылық, салалық және ішкі өндірістік міндеттердің оңтайлы шешімдерін  айқындауға тиіс.
Индустрия және сауда министрлігіне:
біріншіден,  Техникалық реттеу туралы заңды атқару турасында жинақталған іс-тәжірибенің нәтижелерін талдауды; және
екіншіден,  алты айдың ішінде  халықаралық стандарттау тәртібі мен ережелерін практикалық қолданысқа енгізу  жөнінде жұмыс жүргізуді тапсырамын.
Он бесінші бағыт - Жеке меншік институтын және контрактілік
қатынастарды дамыту
Жеке меншік институты мен контрактілік қатынастарды жан-жақты нығайту жөніндегі бағдарламаны іске асыру жөніндегі жұмысты жалғастыра беру қажеттігін  тағы да атап көрсеткім келер еді.
Біріншіден,  бұл салада  құқықтық база мен құқық қолданудың іс-тәжірибесін дамыту  бірінші кезектегі міндеттердің қатарына жататыны даусыз. Заңнамалық актілердің тиісті дестесін әзірлеуді тапсырамын. Таяуда "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" (жаңа редакциясы), "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заң жобалары қабылданады деген ойдамын.
Екіншіден,   барлық деңгейлерде жеке меншік институты мен контрактілік қатынастарға құрмет сезімін тәрбиелеу керек,  ол үшін мемлекеттің, білім беру мен сот жүйесінің қолындағы  барлық тұтқалар атаулыны және тағы басқаларын пайдалану қажет. Мен сондай-ақ  өзіміздің азаматтық қоғам институттарының сындарлы рөліне  үлкен үміт артамын, өйткені жеке меншік институтын нығайту дегеніміз - бір мезгілде адамның құқықтары мен бостандықтарының кепілдіктері үшін негіз қалау деген сөз.
Үшіншіден,  Үкімет  мемлекет пен жеке меншік серіктестігінің  ережесін айқын анықтайтын  контрактілік қатынастарды жетілдіруге  қажетті тиісті шаралар қолдануға тиіс.
Он алтыншы бағыт - Қазақстанды одан әрі индустрияландыру
негіздерін қалыптастыру
Экономиканың өсуін басқаруды біз халықаралық нарықтың осы заманғы талаптарына сай келетін Қазақстанды одан әрі индустрияландыру саясатының негізінде қамтамасыз етуге тиіспіз.
Біріншіден,  экономиканың өндірістік қуаттармен жарақталуы және еліміздегі негізгі қордың ескіруі проблемасының  ауқымын толық көлемінде бағалайтын талдау жүргізу және  негізгі құрал-жабдықтарды, өндірістік инфрақұрылым мен технологиялық үдерістерді түбегейлі жаңартуға  бағытталған нақты іс-қимыл бағдарламасын әзірлеу керек.
Екіншіден,  неғұрлым  басымдықты салалар мен кәсіпорындарды   және оларды осы заманғы негізде  индустрияландыру жөніндегі  кезек күттірмейтін шаралар жүйесін  анықтап алу керек.
Үшіншіден,  одан әрі индустрияландыру барысында  жетекші рөл атқаруға тиіс жеке меншік секторды мемлекеттік ынталандыру құралдарын  әзірлеу қажет.
Үкіметке 2008 жылдың соңына дейін  Индустриалдық - инновациялық стратегияны дамыту бағытында Экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалық жаңа деңгейге көтеру стратегиясымен етене ұштасатын нысаналы жұмыс жүргізуді тапсырамын.
ІІІ. Еңбек нарығының даму серпіні мен келешегіне сәйкес
келетін білім беру мен кәсіптік қайта даярлаудың халықаралық
стандарттарын қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік саясат
Он жетінші бағыт - Халықаралық стандарттарға орай бастауыш
және орта білім беру, сондай-ақ кадрларды қайта даярлау
жүйесіне жақындай беру
Біз  бүкіл еліміз бойынша әлемдік стандарттар деңгейінде  сапалы білім беру қызметін көрсетуге  қол жеткізуіміз керек.