Об упоpядочении платы за содеpжание детей и поддеpжке системы дошкольных учpеждений в pеспублике
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 31 маpта 1992 г. N 712. Утратило силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677
В последнее время в Правительство республики, местные органы управления поступают многочисленные обращения трудящихся о необоснованных требованиях руководителей ряда министерств, ведомств, предприятий, учреждений и организаций по компенсации родителями затрат в связи с повышением цен на содержание детей в подведомственных дошкольных учреждениях. Имеют место факты отчислений из ведомственных дошкольных учреждений детей, родители которых не работают на этих предприятиях, что противоречит проводимой в республике политике по социальной защите населения, оказанию помощи семьям, имеющим детей.
В целях частичного покрытия расходов и упорядочения взимания платы с родителей за содержание детей в дошкольных учреждениях ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством народного образования определить с 1 апреля 1992 г. размер платы родителей за содержание детей в дошкольных учреждениях, независимо от их ведомственной подчиненности и места работы родителей, предусмотрев льготы для многодетных семей, родителей детей с физическими и психическими отклонениями, студенческих семей и матерей-одиночек.
Предоставить право Министерству финансов Республики Казахстан по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами впредь устанавливать размеры платы родителей за содержание детей в дошкольных учреждениях в связи с инфляционными процессами и ростом цен.
2. Запретить министерствам и ведомствам, руководителям предприятий, организаций и учреждений республики отчисление из подведомственных дошкольных учреждений детей независимо от места работы родителей, а также прекратить необоснованные предъявления родителям к оплате счетов за содержание детей в дошкольных учреждениях.
Руководителям предприятий, учреждений и организаций республики предоставлять в подведомственных дошкольных учреждениях до 20 процентов мест для направления местными администрациями детей по месту жительства, родители которых не работают на данном предприятии, в учреждении или организации.

Республиканың Мектепке дейiнгi мекемелерiнiң жүйесiнде балаларды күтiп-бағу ақысын тәртiпке келтiру және оған қолдау жасау туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1992 жылғы 31 наурыз N 712. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Соңғы уақытта республика Үкiметiне, жергiлiктi басқару органдарына бiрқатар министрлiктер, ведомстволар, кәсiпорындар мен ұйымдар басшыларының қарамағындағы мектепке дейiнгi мекемелер балаларды күтiп-бағу бағасының өсуiне байланысты шығындарды ата-аналардың өтем жасауы жөнiндегi негiзсiз талаптары туралы еңбекшiлердiң көптеген өтiнiштерi түсуде. Бұл кәсiпорындарда ата-аналары жұмыс iстемейтiн мектепке дейiнгi ведомстволық мекемелерден балаларды шығарып жiберу фактiлерi орын алуда, мұның өзi халықты әлеуметтiк қорғау, балалы отбасыларға көмек көрсету жөнiнде республикада жүргiзiлiп отырған саясатқа қайшы келедi.
Мектепке дейiнгi мекемелерде балаларды күтiп-бағуға жұмсалатын шығындардың iшiнара орнын жабу және ата-аналардан ақы төлеттiрудi тәртiпке келтiру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Халыққа бiлiм беру министрлiгiмен бiрлесiп, 1992 жылғы 1 сәуiрден бастап ведомстволық бағынысына және ата-аналардың жұмыс орнына қарамастан, мектепке дейiнгi мекемелерде балаларды күтiп-бағу үшiн ата-аналардан алынатын ақының мөлшерiн анықтап, көп балалы отбасыларға, дене және мiнез-құлқында ауытқушылығы бар балалардың ата-аналарына, студенттер отбасыларына және жалғызілiктi аналарға арналған жеңiлдiктер берiлуiн көздейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың келiсуiмен алдағы уақытта инфляциялық процестерге және бағаның өсуiне байланысты мектепке дейiнгi мекемелерде балаларды күтiп-бағу үшiн ата-аналардан алынатын ақы мөлшерiн белгiлеу хұқы берiлсiн.
2. Республиканың министрлiктерi мен ведомстволарына, кәсiпорындарының, ұйымдары мен мекемелерiнiң басшыларына ата-аналардың жұмыс орнына қарамастан қарамағындағы мектепке дейiнгi мекемелерден балаларды шығарып жiберуiне тыйым салынсын, сондай-ақ мектепке дейiнгi мекемелерде балаларды күтiп-бағу үшiн ақы төлеу шоттарын ата-аналарға негiзсiз жiберу тоқтатылсын.
Республика кәсiпорындарының, мекемелерi мен ұйымдарының басшылары сол кәсiпорнында, мекемеде немесе ұйымда ата-анасы жұмыс iстемейтiн балаларды жергiлiктi әкiмшiлiктер олардың тұрғылықты жерлерiндегi жiберуi үшiн қарамағындағы мектепке дейiнгi мекемелердегi орынның 20 процентiне дейiн беретiн болсын.

3. Главам местных администраций, министерствам, ведомствам Республики Казахстан, руководителям предприятий и организаций создать нормальные условия для функционирования всех действующих дошкольных учреждений, принять необходимые меры по улучшению снабжения их продуктами питания, мягким, жестким инвентарем и оборудованием.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок привести решения Правительства в соответствие с настоящим постановлением и установить строгий контроль за его выполнением.
Президент
Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасының жергiлiктi әкiмдерi, министрлiктерi мен ведомстволары, кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары қазiргi мектепке дейiнгi барлық мекемелердiң жұмыс iстеуi үшiн қалыпты жағдай жасап, олардың тамақ өнiмдерiмен, жұмсақ, қатқыл мүкәммалмен және жабдықтармен жасақталуын жақсарту жөнiнде
қажеттi шаралар қолданатын болсын.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бiр айлық
мерзiм iшiнде Үкiмет шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiрсiн
және оның орындалуы үшiн қатаң бақылау қоятын болсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi