Об ускоpении пpиватизации госудаpственного жилищного фонда в Республике Казахстан и меpах по обеспечению пpоцессов pазгосудаpствления и пpиватизации
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1288. Утратило силу - Указом Президента РК от 13 августа 1997 г. N 3613 ~U973613
В целях дальнейшего совершенствования механизма использования приватизационных жилищных купонов и их направления на приватизацию государственного имущества в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап) ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Положение о порядке использования приватизационных жилищных купонов и ввести его в действие с 1 июля 1993 года.
2. Главам местных администраций принять дополнительные организационные меры, обеспечивающие:
- завершение начисления гражданам республики приватизационных жилищных купонов до конца 1993 года;
- ускорение работ по приватизации государственного жилищного фонда в соответствии с "Положением о купонном механизме приватизации государственной собственности в Казахской ССР", утвержденным постановлением Президента Казахской ССР от 13 сентября 1991 г. N 444, другими нормативными актами, и своевременное рассмотрение заявлений граждан на приватизацию жилья;
- пересмотр принятых ими решений по приватизации жилья, в соответствии с которыми в нарушение действующих положений, наряду с безвозмездной передачей государственного жилищного фонда, отдельным категориям населения были начислены приватизационные жилищные купоны.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Государственным комитетом по архитектуре и строительству Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу и Министерством экономики Республики Казахстан до 1 августа 1993 года определить порядок приватизации государственного жилищного фонда, введенного в эксплуатацию после 1 января 1992 года.
4. Предоставить право главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций определять размер комиссионого сбора на покрытие расходов, связанных с проведением приватизации жилья, с учетом инфляционных процессов.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу и Специализированным государственным сберегательным банком Республики Казахстан скорректировать и ввести с 1 октября 1993 г. статистическую отчетность, позволяющую контролировать ход приватизации государственного жилищного фонда по каждому региону и использование приватизационных жилищных купонов на цели приватизации государственной собственности.

Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тұрғын үй қорын жекешелендiрудi жеделдету және мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру процесiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 23 маусым N 1288. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.08.13. N 3613 Жарлығымен. ~U973613
Тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын пайдалану тетiгiн одан әрi жетiлдiру және оларды Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруге жұмсау мақсатында қаулы етемiн:
1. Тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын пайдалану тәртiбi туралы ереже бекiтiлiп, ол 1993 жылғы 1 шiлдеден бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Жергiлiктi әкiмдер:
- республика азаматтарына тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын есептеу 1993 жылдың соңына дейiн аяқталуын;
- Қазақ КСР-i Президентiнiң 1991 жылғы 13 қыркүйектегi N 444 қаулысымен, басқа да нормативтiк актiлермен бекiтiлген "Қазақ КСР-iнде мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудiң купондық механизм туралы ережеге" сәйкес мемлекеттiк тұрғын үй қорын жекешелендiру жұмысының жеделдетiлуiн және азаматтардың тұрғын үйдi жекешелендiру жөнiндегi өтiнiштерi дер кезiнде қаралуын;
- тұрғын үйлердi жекешелендiру жөнiнде өздерi қабылдаған шешiмдерге сәйкес қолданылып жүрген ережелердi бұза отырып, мемлекеттiк тұрғын үй қоры тегiн берiлумен қатар халықтың жекелеген санатына тұрғын үйдi жекешелендiру купондары есептелген шешiмдерi қайта қаралуын қамтамасыз ететiн қосымша ұйымдық шаралар қолдансын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Сәулет және құрылыс жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен бiрлесе отырып 1992 жылғы қаңтардың 1-нен кейiн пайдалануға берiлген мемлекеттiк тұрғын үй қорын жекешелендiру тәртiбiн 1993 жылғы 1 тамызға дейiн белгiлейтiн болсын.
4. Облыстық, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне тұрғын үйдi жекешелендiруге байланысты шығындарды өтеуге арналған комиссиялық алымның мөлшерiн инфляциялық процестердi ескере отырып белгiлеу құқығы берiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қазақстан Республикасының Мамандандырылған мемлекеттiк жинақ банкiсiмен бiрлесе отырып Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi әрбiр аймақ бойынша мемлекеттiк тұрғын үй қорын жекешелендiрудiң барысын және тұрғын үйдi жекешелендiру купондары мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру мақсатында пайдаланылуын бақылауға мүмкiндiк беретiн статистикалық есепке түзету енгiзiп, оны 1993 жылғы 1 қазаннан бастап қолданатын болсын.

6. Считать недопустимым принятие главами местных администрациЙ актов, ограничивающих права собственности по дарению, купле-продаже, аренде, завещанию, обмену приватизированного жилья.
7. Установить, что граждане Республики Казахстан могут использовать свои приватизационные жилищные купоны на приватизацию жилья или государственного имущества в рамках программы малой приватизации, а также для приобретения имущества преобразуемых государственных сельскохозяйственных предприятий либо продавать их в соответствии с Положением о порядке использования приватизационных жилищных купонов.
Порядок приватизации жилья, введенного до 1 января 1992 года, регулируется Положением о купонном механизме приватизации государственной собственности в Казахской ССР.
При желании граждан направить свои приватизационные жилищные купоны на приобретение государственного имущества в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы они могут выкупить занимаемые ими квартиры за наличные деньги. В этом случае цена квартир определяется исходя из стоимости по состоянию на 1 января 1991 года с учетом индекса инфляции, определяемым ежеквартально Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу.
8. Изложить пункт 18 Положения о купонном механизме приватизации государственной собственности в Казахской ССР в следующей редакции:
"начисленные населению купоны перечисляются в отделения Казсбербанка для открытия специальных купонных счетов."
Признать утратившими силу пункты 16, 19 и 20 данного Положения.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Президента Республики Казахстан 23 июня 1993 г. N 1288
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке использования приватизационных
жилищных купонов
Настоящее Положение определяет порядок использования приватизационных жилищных (далее-жилищных) купонов граждан Республики Казахстан, начисленных в соответствии с "Положением о купонном механизме приватизации государственной собственности в Казахской ССР" и оставшихся после выкупа государственного жилищного фонда или неиспользованных на приватизацию квартир (домов).
1. Жилищные купоны в Республике Казахстан, наряду с применением в качестве платежного средства при приватизации жилья, используются при приватизации государственной собственности в процессе аукционных и конкурсных продаж объектов малой приватизации и имущества преобразуемых государственных сельскохозяйственных предприятий.

6. Жергiлiктi әкiмдердiң жекешелендiрiлген тұрғын үйдi сыйға тарту, сатып алу-сату, жалдау, мұраға қалдыру, айырбастау жөнiндегi меншiк құқығын шектейтiн актiлер қабылдауына жол беруге болмайды деп саналсын.
7. Қазақстан Республикасының азаматтары тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын тұрғын үйдi немесе шағын жекешелендiру бағдарламасы шеңберiнде мүлiктi жекешелендiруге, сондай-ақ қайта құрылатын мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн сатып алу үшiн пайдалана немесе оларды Тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын пайдалану тәртiбi туралы ережеге сәйкес сата алады деп белгiленсiн.
1992 жылдың 1 қаңтарына дейiн пайдалануға берiлген тұрғын үйлердi жекешелендiру тәртiбi Қазақ КСР-iнде мемлекет меншiгiн жекешелендiрудiң купондық механизмi туралы ережемен реттеледi.
Азаматтар тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес мемлекеттiк мүлiктi сатып алуға жұмсағысы келсе, олар өздерi отырған пәтерлерiн қолма-қол ақша берiп сатып ала алады. Мұндай жағдайда пәтерлердiң бағасы 1991 жылдың 1 қаңтарындағы құнына қарай, Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi тоқсан сайын анықтайтын инфляция индексi ескерiле отырып белгiленедi.
8. Қазақ КСР-iнде мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудiң
купондық механизмi туралы ереженiң 18-тармағы мынадай редакцияда
жазылсын:
"Халыққа есептелген купондар арнаулы купон есепшотын
ашу үшiн Қазжинақбанкiнiң бөлiмшелерiне аударылады".
Осы Ереженiң 16, 19 және 20-тармақтарының күшi жойылған
деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы. 1993 жылғы 23 маусым
N 1288
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 23 маусымдағы
N 1288 қаулысымен
Бекiтiлген
Тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын
пайдаланудың тәртiбi туралы
Ереже
Осы ереже Қазақстан Республикасы азаматтарының "Қазақ КСР-iнде мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудiң купондық механизмi туралы Ережеге" сәйкес есептелген және мемлекеттiк тұрғын үй қоры сатып алынғаннан кейiн қалған немесе пәтерлердi (үйлердi) жекешелендiруге пайдаланылмаған тұрғын үйдi жекешелендiру купондарын (бұдан әрi - тұрғын үй) пайдаланудың тәртiбiн айқындайды.
1. Қазақстан Республикасында тұрғын үй купондары, тұрғын үйдi жекешелендiру кезiнде төлем құралы ретiнде қолданылумен қатар, шағын жекешелендiру объектiлерi мен қайта құрылатын мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн аукциондық және конкурстық сату процесiндегi мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру кезiнде пайдаланылады.

2. Жилищные купоны в обязательном порядке принимаются в качестве платежных средств при проведении органами Госкомимущества республики аукционов и конкурсов в рамках малой приватизации. При этом сумма, уплачиваемая покупателем за приобретенное на аукционе или конкурсе имущество, состоит на 50 процентов из денежных средств и на 50 процентов из жилищных купонов.
3. При выкупе имущества государственных сельскохозяйственных предприятий отдельными работниками или образованными ими хозяйственными товариществами жилищными купонами может быть оплачено до 75 процентов цены продажи.
Сельскохозяйственные товаропроизводители могут использовать жилищные купоны для приобретения объектов малой приватизации на аукционах, коммерческих конкурсах для развития фирменного обслуживания населения.
4. Органы Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу (Госкомимущество) могут проводить в рамках малой приватизации специализированные аукционы по продаже объектов государственной собственности, на которых средством платежа являются только жилищные купоны.
5. Граждане, имеющие приватизационные жилищные купоны, могут без ограничений свободно их отчуждать (продавать, дарить, передавать по наследству) физическим, негосударственным юридическим лицам, а также продавать их учреждениям Казсбербанка по установленному курсу, определяемому совместным решением Госкомимущества и Казсбербанка. Цена продажи жилищных купонов определяется по договоренности сторон.
Операции по передаче жилищных купонов в случае их продажи производятся отделениями Казсбербанка со счетов граждан на основании их письменных поручений, оформленных чеком из чековой книжки по расчетам населения жилищными купонами.
Дарение и передача по наследству жилищных купонов осуществляется через отделения Казсбербанка на основании документов, оформленных нотариальными конторами, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
За открытие жилищных купонных счетов и осуществление операций по ним взимается плата наличными деньгами, в размере и порядке, установленном Казсбербанком. <*>
СНОСКА. Пункт 5 - с изменениями, внесенными Постановлением Президента Республики Казахстан от 30 ноября 1993 г. N 1434.
6. Учреждения Казсбербанка открывают для физических и негосударственных юридических лиц, приобретающих жилищные купоны, купонные счета. Физические и негосударственные юридические лица, имеющие купонные счета, вправе свободно распоряжаться имеющимися у них жилищными купонами, то есть:
- использовать их для приобретения на проводимых в рамках малой приватизации аукционах, коммерческих конкурсах государственной собственности, выкупа имущества государственных сельскохозяйственных предприятий;
- продавать их другим лицам.

2. Тұрғын үй купондары республиканың Меммүлiккомы
органдары шағын жекешелендiру шеңберiнде аукциондар мен конкурстар өткiзген кезде төлем құралы ретiнде мiндеттi тәртiппен қабылданады. Бұл орайда аукционда немесе конкурста сатып алынған мүлiк үшiн сатып алушы төлейтiн соманың 50 процентi ақша қаражаты және 50 процентi тұрғын үй купоны болады.
3. Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн жекелеген қызметкерлер немесе олар құрған шаруашылық серiктестiктерi сатып алған жағдайда сату бағасының 75 процентiне дейiнiн тұрғын үй купондарымен төлеуге болады.
Ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлер тұрғын үй купондарын халыққа фирмалық қызмет көрсетудi дамыту үшiн аукциондарда, коммерциялық конкурстарда шағын жекешелендiру объектiлерiн сатып алу үшiн пайдалана алады.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң (Меммүлiккомы) органдары шағын жекешелендiру шеңберiнде мемлекеттiк меншiк объектiлерiн сату жөнiнде мамандандырылған аукциондар өткiзе алады, оларда төлем құралы тек тұрғын үй купондары болып табылады.
5. Тұрғын үйдi жекешелендiру купондары бар азаматтар оларды жеке тұлғаларға, мемлекеттiк емес заңды тұлғаларға шектеусiз емiн - еркiн (сата, тарту ете, мұра етiп қалдыра) алады, сондай-ақ оларды Қазжинақбанк мекемелерiне Меммүлiккомы мен Қазжинақбанкiнiң бiрлескен шешiмiмен белгiленген бағам бойынша сата алады. <*>
Тұрғын үй купондары сатылған жағдайда оларды беру жөнiндегi операцияларды халықтың тұрғын үй купондарымен есеп айырысу жөнiндегi чек кiтапшасындағы чекпен ресiмделген азаматтардың жазбаша тапсырмалары негiзiнде олардың есеп шотынан Қазжинақбанкiнiң бөлiмшелерi жүргiзедi. <*>
Тұрғын үй купондарын тарту ету және мұрагерлiк бойынша қалдыру Қазжинақбанк бөлiмшелерi арқылы нотариалдық кеңселер ресiмдеген құжаттар негiзiнде, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Тұрғын үй купондарының шотын ашқаны және олар бойынша операцияларды жүзеге асырғаны үшiн Қазжинақбанк белгiлеген мөлшерде және тәртiппен нақтылай ақшамен ақы алынады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң
1993.11.30. N 1434 қаулысымен.
6. Қазжинақбанк мекемелерi тұрғын үй купондарын сатып алатын жеке адамдар мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдар үшiн купондық шоттар ашады. Купондық шоттары бар жеке адамдар мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдар өз қолында бар тұрғын үй купондарын өз қалауына пайдалануға, яғни:
- оларды шағын жекешелендiру шеңберiнде өткiзiлетiн аукциондарда, коммерциялық конкурстарда мемлекеттiк меншiктi сатып алу үшiн, мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн сатып алу үшiн пайдалануға;
- оларды басқа адамдарға сатуға құқылы.

7. Операции по продаже жилищных купонов негосударственными юридическими лицами производятся в соответствии с п. 5 настоящего Положения.
8. Владелец чековой книжки по расчетам жилищными купонами в случае ее утери имеет право на ее восстановление в порядке, устанавливаемом Казсбербанком.
9. Операции по расчетам жилищными купонами за приобретенное на аукционах, коммерческих конкурсах государственное имущество или имущество сельскохозяйственных предприятий осуществляются через отделения Казсбербанка. Для этого по письменному поручению покупателя, оформленному чеком из чековой книжки по расчетам жилищными купонами, отделение Казсбербанка производит передачу жилищных купонов в сумме, указанной в договоре купли-продажи государственного имущества, с купонного счета покупателя на специальный счет органа Госкомимущества республики. Сроки внесения стоимости приобретенного государственного имущества в жилищных купонах определяются договором купли-продажи.
Передача жилищных купонов на специальный счет органа Госкомимущества является фактом оплаты покупателем купонной части стоимости государственного имущества.
10. После окончания приватизации жилья и процессов реформирования государственной собственности в рамках малой приватизации жилищные купоны, накопленные на счетах органов Госкомимущества республики, погашаются.

7. Тұрғын үй купондарын мемлекеттiк емес заңды ұйымдарға сату жөнiндегi операциялар осы Ереженiң 5-тармағына сәйкес жүргiзiледi.
8. Тұрғын үй купондарымен есеп айырысу жөнiндегi чек кiтапшасының иесi оны жоғалтқан жағдайда оны Қазжинақбанк белгiлейтiн тәртiппен қалпына келтiруге құқылы.
9. Аукциондарда, коммерциялық конкурстарда сатып алған мемлекеттiк мүлiк немесе ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкi үшiн тұрғын үй купондарымен есеп айырысу операциялары Қазжинақбанк бөлiмшелерi арқылы жүзеге асырылады. Бұл үшiн сатып алушының тұрғын үй купондарымен есеп айырысу жөнiндегi чек кiтапшасындағы чекпен ресiмделген жазбаша тапсырмасы бойынша Қазжинақбанк бөлiмшесi мемлекеттiк мүлiктi сатып алу-сату шартында көрсетiлген сомада сатып алушының купондық шотынан республика Меммүлiккомы органының арнаулы шотына аударады. Сатып алынған мемлекеттiк мүлiктiң құнын тұрғын үй купондарымен төлеу мерзiмi сауда-саттық шартымен айқындалады.
Тұрғын үй купондарының Меммүлiкком органының арнаулы шотына аударылуы сатып алушының мемлекеттiк мүлiк құнының купондық бөлiгiн төлегенiн бiлдiредi.
10. Тұрғын үйдi жекешелендiру және мемлекеттiк меншiктi шағын жекешелендiру шеңберiнде реформалау процестерi аяқталғаннан кейiн республиканың Меммүлiкком органдарының шоттарында жинақталған тұрғын үй купондары өтеледi.