О мерах по организации инвестиционных приватизационных фондов<*> Сноска. См. постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 9 июля 1993 г. N 582.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1290. Утратило силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратило силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В целях создания необходимых условий для обращения приватизационных инвестиционных купонов и организованного привлечения широких слоев населения к процессам массовой приватизации государственных предприятий ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Положение об инвестиционных приватизационных фондах.
2. Кабинету Министров Республики Казахстан в недельный срок утвердить:
Положение о Государственном приватизационном фонде Республики Казахстан;
Положение о порядке лицензирования деятельности инвестиционных приватизационных фондов, управляющих этих фондов и о приостановке действия и отзыве лицензии.
3. Установить, что лицензирование деятельности инвестиционных приватизационных фондов и их управляющих производится Межведомственной комиссией, образованной Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Запрещается совершать какие-либо операции с приватизационными инвестиционными купонами инвестиционным приватизационным фондам, не имеющим лицензий.
Ведение единого реестра инвестиционных приватизационных фондов, а также регистрация выпусков акций фондов на основании представляемых ими проспектов эмиссии осуществляется Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
4. Специализированному государственному сберегательному банку Республики Казахстан и его отделениям на местах перечисления приватизационных инвестиционных купонов со счетов граждан по их заявлению на счета инвестиционных приватизационных фондов производить только при наличии у этих фондов лицензии на право осуществления деятельности по аккумулированию приватизационных инвестиционных купонов граждан.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с Положением об инвестиционных приватизационных фондах, утвержденным настоящим постановлением, в срок до 30 июня 1993 года утвердить:
Примерный устав инвестиционного приватизационного фонда;
Типовой проспект эмиссии акций инвестиционного приватизационного фонда;
Положение о порядке регистрации выпуска акций инвестиционного приватизационного фонда;
Примерный договор с депозитарием инвестиционного приватизационного фонда;
Типовой контракт с управляющим инвестиционного приватизационного фонда;
Временное положение о порядке оценки чистых активов инвестиционных приватизационных фондов, включающее в себя порядок определения состава затрат и формирования финансовых результатов инвестиционных фондов, оценки приватизационных инвестиционных купонов;
Временное положение о правилах ведения бухгалтерского учета в инвестиционных приватизационных фондах.

Инвестициялық жекешелендiру қорларын ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1290 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
ЕСКЕРТУ. ҚРМК-нiң 1993.07.09. N 582 қаулысын қараңыз.
Жекешелендiрудiң инвестициялық купондарының айналымы үшiн қажеттi жағдайлар жасау және мемлекеттiк кәсiпорындарды жаппай жекешелендiру процестерiне халықтың қалың тобын ұйымдасқан түрде тарту мақсатында қаулы етемiн:
1. Инвестициялық жекешелендiру қорлары туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бiр апта мерзiмде:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жекешелендiру қоры туралы Ереженi;
Инвестициялық жекешелендiру қорларының, осы қорларды басқарушылардың қызметiн лицензиялау тәртiбi туралы және лицензияның күшiн тоқтату мен қайтарып алу туралы Ереженi бекiтсiн.
3. Инвестициялық жекешелендiру қорлары мен олардың басқарушыларының қызметiн лицензиялауды Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi құрған Ведомствоаралық комиссия жүргiзетiн болып белгiленсiн.
Лицензиялары жоқ инвестициялық жекешелендiру қорларына жекешелендiрудiң инвестициялық купондарымен қандай да бiр операция жасауға тыйым салынады.
Инвестициялық жекешелендiру қорларының бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзудi, сондай-ақ олар түсiрген эмиссия жүлгелерi негiзiнде қорлар акцияларының шығарылуын тiркеудi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының Мамандандырылған мемлекеттiк жинақ банкiсi және оның жер-жердегi бөлiмшелерi жекешелендiрудiң инвестициялық купондарын азаматтардың шотынан олардың өтiнiшi бойынша инвестициялық жекешелендiру қорларының шотына аударуды бұл қорларда азаматтардың инвестициялық жекешелендiру купондарын шоғырландыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиясы болғанда ғана жүргiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрге осы қаулымен бекiтiлген Инвестициялық жекешелендiру қорлары туралы ережеге сәйкес 1993 жылғы 30 маусымға дейiнгi мерзiмде:
Инвестициялық жекешелендiру қорының үлгi жарғысын;
Инвестициялық жекешелендiру қоры акциялары эмиссиясының үлгi жүлгесiн;
Инвестициялық жекешелендiру қорының акцияларын шығаруды тiркеу тәртiбi туралы ереженi;
Инвестициялық жекешелендiру қорының депозитариймен үлгi шартын;
Инвестициялық жекешелендiру қорының басқарушысымен үлгi контрактiнi;
инвестициялық қорлар шығындарының құрамы мен қаржылық нәтижелерiн қалыптастыруды анықтау, инвестициялық жекешелендiру купондарын бағалау тәртiбiн өзiне қамтитын Инвестициялық жекешелендiру қорларының таза активтерiн бағалау тәртiбi туралы Уақытша ереженi;
Инвестициялық жекешелендiру қорларында бухгалтерлiк есеп енгiзу тәртiбi туралы Уақытша ереженi бекiтетiн болсын.

6. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу в месячный срок:
утвердить программу поддержки создания и развития инвестиционных приватизационных фондов, предусматривающую мероприятия по подготовке и обучению кадров, методологическому и информационному обеспечению, а также иные мероприятия, необходимые для деятельности этих фондов:
представить в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о предоставлении налоговых льгот инвестиционным приватизационным фондам для последующего их внесения в Верховный Совет Республики Казахстан.
7. Кабинету Министров Республики Казахстан и Национальному банку Республики Казахстан предусмотреть резерв централизованных кредитных ресурсов для оказания финансовой помощи инвестиционным приватизационным фондам, аккумулирующим приватизационные инвестиционные купоны граждан, в процессе их становления и развития.
8. Рекомендовать руководителям государственных и негосударственных телерадиокомпаний, редакций республиканских и местных газет и других средств массовой информации в целях защиты интересов рядовых граждан, вложивших инвестиционные купоны, принимать заявки на публикацию объявлений информационно-рекламного характера только от инвестиционных приватизационных фондов, имеющих лицензии на право совершения операций с купонами граждан.
9. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций оказывать всемерное содействие созданию и деятельности инвестиционных приватизационных фондов путем выделения им необходимых помещений, поощрения развития сети депозитариев и аудиторских фирм, подготовки специалистов для этих организаций.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-Министра - председателя Госкомимущества Республики Казахстан Карибжанова Ж.С.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Президента
Республики Казахстан
от 23 июня 1993 г. N 1290
ПОЛОЖЕНИЕ ОБ ИНВЕСТИЦИОННЫХ ПРИВАТИЗАЦИОННЫХ ФОНДАХ
I. Общие положения
1. Положение об инвестиционных приватизационных фондах (далее именуется - Положение) определяет порядок учреждения и деятельности инвестиционных приватизационных фондов, аккумулирующих приватизационные инвестиционные купоны граждан.
Инвестиционные приватизационные фонды аккумулируют приватизационные инвестиционные купоны населения Республики Казахстан для последующего их вложения в акции приватизируемых предприятий на проводимых купонных аукционах.
После завершения аукционной реализации акций приватизируемых предприятий в обмен на купоны инвестиционные приватизационные фонды осуществляют продажу и приобретение акций акционерных обществ у других инвестиционных фондов, юридических и физических лиц.

6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бiр ай мерзiмде:
кадрларды даярлау мен оқыту, әдiстеме және ақпарат жағынан қамтамасыз ету шараларын, сондай-ақ осы қорлардың қызметi үшiн өзге де шараларды көздейтiн инвестициялық жекешелендiру қорларын құру мен дамытуды қолдау бағдарламасын бекiтсiн;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне кейiннен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне енгiзу үшiн инвестициялық жекешелендiру қорларына салық жеңiлдiктерiн беру туралы ұсыныстар түсiрсiн.
7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi азаматтардың инвестициялық жекешелендiру купондарын шоғырландыратын инвестициялық жекешелендiру қорларына олардың қалыптасу мен даму процесiнде қаржылай көмек көрсету үшiн орталықтандырылған кредит ресурстарының резервтерiн көздейтiн болсын.
8. Мемлекеттiк және мемлекеттiк емес телерадио компанияларының, республикалық және жергiлiктi газеттер редакцияларының және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарының басшыларына инвестициялық купондар салған қатардағы азаматтардың мүдделерiн қорғау мақсатында ақпараттық-жарнамалық сипаттағы хабарландыру жариялауға өтiнiмдердi азаматтардың купондарымен операциялар жасау құқығына лицензиялары бар инвестициялық жекешелендiру қорларынан ғана қабылдау ұсынылсын.
9. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi инвестициялық жекешелендiру қорларына қажеттi үй-жайлар бөлу, депозитарийлер мен аудиторлық фирмалар жүйесiн дамытуды көтермелеу, бұл ұйымдар үшiн мамандар даярлау арқылы оларды құру мен қызмет етуiне барынша жәрдемдесетiн болсын.
10. Осы қаулының орындалуын бақылау Премьер-министрдiң орынбасары - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң төрағасы Ж.С.Кәрiпжановқа жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 23 маусымдағы
N 1290 қаулысына
Қосымша
Инвестициялық жекешелендiру қорлары
туралы ереже
I. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық жекешелендiру қорлары туралы ереже (бұдан әрi - Ереже деп аталады) азаматтардың инвестициялық жекешелендiру купондарын шоғырландыратын инвестициялық жекешелендiру қорларын құру және олардың қызметiнiң тәртiбi белгiлейдi.
Инвестициялық жекешелендiру қорлары өткiзiлетiн купон аукциондарында жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың акциясына кейiннен салу үшiн Қазақстан Республикасы халқының инвестициялық жекешелендiру купондарын шоғырландырады.
Купондарға айырбасқа жекешелендiрiлген кәсiпорындар акцияларын аукционда өткiзу аяқталғаннан кейiн инвестициялық жекешелендiру қорлары басқа инвестициялық қорлардан, заңды ұйымдар мен жеке адамдардан акционерлiк қоғамдардың акцияларын сату мен сатып алуды жүзеге асырады.

2. Инвестиционным приватизационным фондом признается акционерное общество открытого типа, которое осуществляет деятельность, заключающуюся в привлечении приватизационных инвестиционных купонов населения и денежных средств за счет эмиссии собственных акций, инвестировании собственных средств в ценные бумаги других эмитентов и торговле ценными бумагами.
Эти операции являются исключительным видом деятельности инвестиционных приватизационных фондов. Объединение с другими видами деятельности не допускается.
3. Основные понятия, применяемые в настоящем Положении:
лицо - любое физическое или юридическое лицо, в том числе акционерное общество, товарищество, государственное предприятие;
аффилированное лицо физического или юридического лица (акционерного общества, товарищества, государственного предприятия) - его управляющий, должностные лица, учредители, а также акционеры, которым принадлежат 25 и более процентов его акций, или предприятие, в котором этому лицу принадлежат 25 и более процентов голосующих акций. В число аффилированных лиц управляющего входят все инвестиционные приватизационные фонды, заключившие с ним контракт об управлении инвестиционным фондом;
аффилированная группа инвестиционного приватизационного фонда - инвестиционный приватизационный фонд, управляющий инвестиционным приватизационным фондом, а также все аффилированные лица данного инвестиционного приватизационного фонда и его управляющего;
депозитарий инвестиционного приватизационного фонда - банк или иное юридическое лицо, не являющееся аффилированным лицом этого инвестиционного приватизационного фонда, осуществляющее действия с ценными бумагами, в том числе с приватизационными инвестиционными купонами, а также денежными средствами, принадлежащими фонду, ведущее учет движения этого имущества фонда и осуществляющее другие функции согласно депозитарному договору;
открытый инвестиционный приватизационный фонд - инвестиционный приватизационный фонд, эмитирующий собственные акции с обязательством их выкупа, то есть предоставляющий владельцу акций этого фонда право по его требованию получить в обмен на них денежную сумму или иное имущество в соответствии с уставом фонда;
закрытый инвестиционный приватизационный фонд - инвестиционный приватизационный фонд, который эмитирует акции без обязательства их выкупа эмитентом;
инвестиционные ценные бумаги - любые ценные бумаги, за исключением ценных бумаг, выпущенных дочерними предприятиями, более 50 процентов голосующих акций в которых принадлежат эмитенту;
контроль - способность оказывать решающее влияние на управление деятельностью физического или юридического лица, в том числе на осуществление им соответствующих полномочий по управлению предприятием, в котором этому лицу принадлежат 25 и более процентов голосующих акций. Контролем не является осуществление должностными лицами своих служебных обязанностей;
независимый аудитор инвестиционного приватизационного фонда - аудиторская организация, не являющаяся аффилированным лицом этого фонда;

2. Халықтың инвестициялық жекешелендiру купондарын және ақша қаражаттарын өз акцияларының эмиссиясы есебiнен тарту өз қаржысын басқа эмитенттердiң бағалы қағазына инвестициялау және бағалы қағаздарды сату қызметiн жүзеге асыратын ашық типтегi акционерлiк қоғамдар инвестициялық жекешелендiру қоры деп танылады.
Бұл операциялар инвестициялық жекешелендiру қорлары қызметiнiң айрықша түрi болып табылады. Қызметтiң басқа түрлерiмен бiрiктiруге жол берiлмейдi.
3. Осы Ережеде қолданылған негiзгi ұғымдар:
жеке адам мен заңды ұйымдар - кез келген жеке адам немесе заңды ұйым, оның iшiнде акционерлiк қоғам, серiктестiк, мемлекеттiк кәсiпорын;
жеке адамның немесе заңды ұйымның (акционерлiк қоғамның, серiктестiктiң, мемлекеттiк кәсiпорынның) жетекшi адамы (ұйымы) - оның басқарушысы, лауазымды адамдары, құрылтайшылары, сондай-ақ оның акцияларының 25 және одан да көп процентi тиесiлi акционерлер, немесе iшiнде осы адамға дауысқа түсушi акциялардың 25 және одан да көп процентi тиесiлi кәсiпорын. Басқарушының жетекшi ұйымдары қатарына онымен инвестициялық қорды басқару туралы контракт жасасқан барлық инвестициялық жекешелендiру қорлары кiредi;
инвестициялық жекешелендiру қорының жетекшi тобы - инвестициялық жекешелендiру қоры, инвестициялық жекешелендiру қорын басқарушы, сондай-ақ осы инвестициялық жекешелендiру қорының және оның басқарушысының барлық жетекшi адамдары;
Инвестициялық жекешелендiру қорының депозитарийi - осы инвестициялық жекешелендiру қорының жетекшi ұйымы болып табылмайтын, бағалы қағаздармен, оның iшiнде инвестициялық жекешелендiру купондармен, сондай-ақ қорға тиесiлi ақша қаражатымен iс-әрекеттi жүзеге асыратын, қордың осы мүлкiнiң қозғалысын есепке ала отыратын және депозитарлық шартқа сәйкес басқа қызметтердi жүзеге асыратын банкi немесе өзге де заңды ұйым;
ашық инвестициялық жекешелендiру қоры - өз акцияларын оларды мiндеттi түрде сатып ала отырып эмиссиялаушы, яғни осы қордың акцияларын иеленушiге оның талабы бойынша қор жарғысына сәйкес олардың орнына ақшалай сома немесе өзге де мүлiк алу құқығын беретiн инвестициялық жекешелендiру қоры;
жабық инвестициялық жекешелендiру қоры - акцияларды эмитенттiң сатып алу мiндеттемесiнсiз оларды эмиссиялайтын инвестициялық жекешелендiру қоры;
инвестициялық бағалы қағаздар - дауысқа түсушi акциялардың 50 проценттен астамы эмитентке тиесiлi болатын тектес кәсiпорындар шығарған бағалы қағаздарды қоспағанда, кез келген бағалы қағаздар;
бақылау - жеке адамның немесе заңды ұйымның қызметiн басқаруға, оның iшiнде дауысқа түсушi акциялардың 25 және одан да көп процентi осы адамға тиесiлi болатын кәсiпорынды басқару жөнiнде тиiстi өкiлдiктерiн жүзеге асыруға шешушi ықпал жасау қабiлетi. Лауазымды адамдардың өз қызмет мiндеттерiн жүзеге асыруы бақылау болып табылмайды;
инвестициялық жекешелендiру қорының тәуелсiз аудиторы осы қордың жетекшi ұйымы болып табылмайтын аудиторлық ұйым;

ограничиваемая организация, учреждение - любое лицо, в уставном капитале которого доля государства превышает 30 процентов; министерство и ведомство или иной орган государственного управления; общественная организация и созданное ею предприятие; государственный концерн, ассоциация и иное добровольное объединение предприятий. Ограничиваемой организацией не является любое объединение предприятий, если государству принадлежит менее 30 процентов его уставного капитала;<*>
Сноска. Абзац одиннадцатый пункта 3 с изменениями, внесенными постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года N 1575.
управляющий инвестиционного приватизационного фонда - любое лицо, кроме ограничиваемых организаций, получившее лицензию на осуществление деятельности управляющего в установленном порядке, с которым заключен контракт об управлении инвестиционным приватизационным фондом.
II. Учреждение и регистрация инвестиционного
приватизационного фонда
4. Учреждение и регистрация инвестиционного приватизационного фонда осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
5. Число учредителей инвестиционного приватизационного фонда не ограничено. Учредителями инвестиционных приватизационных фондов могут быть любые лица, кроме ограничиваемых организаций и учреждений, иностранных юридических и физических лиц.
Собрание учредителей утверждает устав, разработанный в соответствии с Примерным уставом инвестиционного приватизационного фонда, утвержденным Госкомимуществом и Министерством финансов Республики Казахстан, утверждает проекты договора с депозитарием и контракта с управляющим на управление инвестиционным приватизационным фондом, уполномачивает должностное лицо фонда на их заключение.
6. Инвестиционные приватизационные фонды учреждаются как закрытые инвестиционные приватизационные фонды и не имеют права выкупать свои акции у акционеров.
7. Преобразование закрытого инвестиционного приватизационного фонда в открытый может осуществляться после завершения аукционной реализации акций приватизируемых предприятий в обмен на приватизационные инвестиционные купоны, но не ранее, чем через 15 месяцев после его участия на первом аукционе и при условии обеспечения ликвидности активов фонда (не менее 30 процентов по рыночной оценке) на рынке ценных бумаг.
8. В наименование инвестиционного приватизационного фонда должны быть включены слова "инвестиционный приватизационный фонд". Никакие лица, кроме инвестиционных приватизационных фондов, действующих в соответствии с настоящим Положением, не имеют права включать в свое наименование указанные слова.

шек қойылған ұйым, мекеме - жарғы үлесiнде мемлекеттiң үлесi 30 проценттен асатын кез келген ұйым; министрлiк және ведомство немесе өзге де мемлекеттiк басқару органы; қоғамдық ұйым және ол құрған кәсiпорын; мемлекеттiк концерн, ассоциация және өзге де кәсiпорындардың ерiктi бiрлестiгi; Кәсiпорындардың кез келген бiрлестiгi, егер оның жарғылық капиталының 30 процентiнен кемi мемлекетке тиесiлi болса, шек қойылған ұйым болып табылмайды;
инвестициялық жекешелендiру қорының басқарушысы - шек қойылған ұйымдардан басқа, белгiленген тәртiпте басқарушының қызметiн жүзеге асыруға лицензия алған, инвестициялық жекешелендiрудiң қорын басқару туралы өзiмен контракт жасасылған кез келген ұйым.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтың 11-абзацына өзгерiстер енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.
II. Инвестициялық жекешелендiру қорын
құру және тiркеу
4. Инвестициялық жекешелендiру қорын құру мен тiркеу осы Ережемен көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
5. Инвестициялық жекешелендiру қоры құрылтайшыларының санына шек қойылмайды. Шек қойылған ұйымдар мен мекемелерден, шетелдiк заңды ұйымдар мен жеке адамдардан басқа, кез келген ұйымдар инвестициялық жекешелендiру қорларының құрылтайшылары бола алады.
Құрылтайшылардың жиналысы Инвестициялық жекешелендiру қорының Үлгi жарғысына сәйкес жасалып, Қазақстан Республикасының Мүлiкмемкомы мен Қаржы министрлiгi бекiткен жарғыны бекiтедi, депозитариймен шарттың және инвестициялық жекешелендiрудiң қорын басқаруға басқарушымен жасалатын контрактiнiң жобаларын бекiтедi, оларды жасасуға қордың лауазымды адамына уәкiлдiк бередi.
6. Инвестициялық жекешелендiру қорлары жабық инвестициялық жекешелендiру қорлары ретiнде құрылады және өз акцияларын акционерлерден сатып алуға құқығы жоқ.
7. Жабық инвестициялық жекешелендiру қорын ашық қорға қайта өзгерту жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларын инвестициялық жекешелендiру купондарын айырбасқа аукционда өткiзу аяқталғаннан кейiн, бiрақ оның бiрiншi аукционға қатысуынан кейiн ерте дегенде 15 айдан соң және бағалы қағаздар нарығында қор активтерiнiң өтiмдiлiгi (нарық бағасы бойынша кем дегенде 30 процент) қамтамасыз етiлген жағдайда жүзеге асырылуы мүмкiн.
8. Инвестициялық жекешелендiру қорының атауына "инвестициялық жекешелендiру қоры" деген сөздер енгiзiлуге тиiс. Осы Ережеге сәйкес жұмыс iстеушi Инвестициялық жекешелендiру қорларынан басқа ешбiр ұйымдардың өз атауына аталған сөздердi енгiзуге құқығы жоқ.

9. Уставный капитал инвестиционного приватизационного фонда при его учреждении формируется за счет вкладов учредителей и должен составлять не менее двух миллионов тенге. На момент учреждения инвестиционного приватизационного фонда учредители обязаны оплатить 100 процентов стоимости уставного капитала не позднее 30 дней со дня регистрации инвестиционного приватизационного фонда. Причем доля имущества не должна превышать 25 процентов от величины его учредительного капитала.<*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года N 1575.
10. Учредители не имеют права изымать вклады, которые были внесены в качестве первоначального капитала, до момента реорганизации или ликвидации инвестиционного приватизационного фонда.
До начала первого купонного аукциона инвестиционный приватизационный фонд может по решению учредителей использовать учредительские взносы в целях защиты их от инфляции на коммерческие цели для проведения операций, связанных с куплей-продажей ценных бумаг, для вложения на депозиты в банки, а также для оказания финансовой помощи на возвратной основе предприятиям, прошедшим процессы разгосударствления и приватизации. В случае получения убытков учредители обязаны восстановить первоначальный капитал инвестиционного приватизационного фонда в полном объеме.<*>
Сноска. Пункт 10 дополнен абзацем - постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года N 1575.
11. Размер уставного капитала инвестиционного приватизационного фонда после окончания каждой приватизационной волны увеличивается на стоимость акций приватизируемых предприятий, приобретенных на купонных аукционах за приватизационные инвестиционные купоны.
После завершения первой аукционной реализации акций приватизируемых предприятий в обмен на купоны инвестиционный приватизационный фонд может увеличить уставный капитал, но не более чем на 1/3, за счет привлечения денежных средств инвесторов и осуществлять операции по купле-продаже не более 30 процентов портфеля акций приватизируемых предприятий у других юридических и физических лиц на рынке ценных бумаг.
Средства, накопленные от этих операций, могут быть использованы на текущие (операционные) расходы фонда и на приобретение акций других акционерных обществ на рынке ценных бумаг.
Увеличение размера уставного капитала инвестиционного приватизационного фонда до проведения первого купонного аукциона может производиться за счет привлечения денежных средств учреждений и других инвесторов путем эмиссии собственных акций.
Состав юридических и физических лиц, имеющих право являться инвесторами фонда, до проведения первого купонного аукциона не ограничен, за исключением ограничиваемых организаций, иностранных юридических и физических лиц.<*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года N 1575.

9. Инвестициялық жекешелендiру қорының жарғылық капиталы оны құру кезiнде құрылтайшылардың салымдары есебiнен қалыптасады және кемiнде екi миллион теңге болуға тиiс. Инвестициялық жекешелендiру қорын құру кезiнде құрылтайшылар инвестициялық жекешелендiру қоры тiркелген күннен бастап 30 күннен кешiктiрмей жарғылық капитал құнын 100 процент төлеуге мiндеттi. Соның өзiнде мүлiк үлесi оның құрылтайшылық капиталының 25 процентiнен аспауға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 9-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.
10. Құрылтайшылар бастапқы капитал ретiнде енгiзген салымдарын инвестициялық жекешелендiру қоры қайта құрылғанға немесе таратылғанға дейiн алуға құқығы жоқ.
Бiрiншi купон аукционы басталғанға дейiн инвестициялық жекешелендiру қоры құрылтайшылардың шешiмi бойынша құрылтай жарналарын инфляциядан сақтау мақсатында оларды бағалы қағаздарды сатып алу-сатуға байланысты операцияларды жүргiзу үшiн коммерциялық мақсаттарға, банктерге депозиттерге салуға, сондай-ақ мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру процестерiнен өткен кәсiпорындарға қайтарымды негiзде қаржы көмегiн көрсету үшiн пайдалана алады. Залал шеккен жағдайда құрылтайшылар инвестициялық жекешелендiру қорының бастапқы капиталын толық көлемiнде қалпына келтiруге тиiс.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.
11. Инвестициялық жекешелендiру қоры жарғылық капиталының мөлшерi әрбiр жекешелендiру легi аяқталғаннан кейiн жекешелендiрiлген инвестициялық купондарға купон аукциондарында сатып алынған жекешелендiрiлген кәсiпорындар акциялары құнына ұлғаяды.
Жекешелендiрiлген кәсiпорындар акцияларын купондарға айырбасқа бiрiншi аукционда өткiзу аяқталғаннан кейiн инвестициялық жекешелендiру қоры жарғылық капиталды инвесторлардың ақша қаражатын тарту есебiнен көп дегенде 1/3-ке ұлғайта алады және жекешелендiрiлген кәсiпорын акциялары портфелiнiң көп дегенде 30 процентiне бағалы қағаздар нарығында басқа заңды ұйымдар мен жеке адамдардан сатып алу-сату жөнiндегi операцияларды жүзеге асыра алады.
Осы операциялардан жиналған қаржы қордың ағымдық (операциялық) шығындарына және бағалы қағаздар нарқында басқа акционерлiк қоғамдардың акцияларын сатып алуға пайдаланылуы мүмкiн.
Инвестициялық жекешелендiру қорының жарғылық капиталының мөлшерiн бiрiншi купон аукционы өткiзiлгенге дейiн өз акцияларын эмиссиялау жолымен құрылтайшылар мен басқа да инвесторлардың ақша қаражатын тарту арқылы ұлғайтуға болады.
Қор инвесторлары болуға құқылы заңды ұйымдар мен нақты адамдардың, шектелетiн ұйымдардан, шетелдiк заңды ұйымдар мен нақты адамдардан басқаларының, құрамы шектеусiз.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.

12. После полного завершения аукционной реализации акций в обмен на купоны инвестиционный приватизационный фонд может осуществлять деятельность по привлечению денежных средств за счет эмиссии собственных акций, инвестированию собственных средств в ценные бумаги других эмитентов и торговле ценными бумагами без ограничений, указанных в п. 11 настоящего положения.
13. Акции инвестиционного приватизационного фонда выдаются акционерам в обмен на приватизационные инвестиционные купоны в соотношении: 10 купонов - 1 акция.
Все акции инвестиционного приватизационного фонда являются обыкновенными именными акциями. Каждая акция дает акционерам право одного голоса на всех собраниях акционеров, получение дивидендов и соответствующей части имущества фонда при его ликвидации.
Акции учредителей инвестиционного приватизационного фонда не должны отличаться от остальных его акций, которые будут размещены среди населения в обмен на приватизационные инвестиционные купоны.
Акции инвестиционного приватизационного фонда могут продаваться их владельцами третьим лицам на рынке ценных бумаг, но не ранее, чем через 15 месяцев после приобретения фондом акций приватизируемых предприятий в обмен на купоны на первом аукционе и при условии достижения ликвидности чистых активов фонда.
14. Лицензирование деятельности инвестиционного приватизационного фонда осуществляется Межведомственной комиссией по выдаче лицензий в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Казахстан.
15. Депозитарием инвестиционного приватизационного фонда могут быть банки, иные юридические лица, не являющиеся аффилированными лицами инвестиционного приватизационного фонда, которые осуществляют действия с ценными бумагами, в том числе с приватизационными инвестиционными купонами и ведут учет их движения, а также выполняют другие функции согласно депозитарному договору.
16. Инвестиционный приватизационный фонд заключает депозитарный договор, составленный в соответствии с Примерным договором с депозитарием инвестиционного приватизационного фонда, утвержденным Госкомимуществом и Министерством финансов Республики Казахстан.
Инвестиционный приватизационный фонд обязан иметь только одного депозитария.
Все денежные средства и ценные бумаги фонда хранятся у депозитария. Все денежные расчеты и операции с ценными бумагами могут осуществляться только через депозитарий.
Депозитарий не может быть кредитором и гарантом инвестиционного приватизационного фонда. Депозитарий осуществляет и контролирует операции с ценными бумагами инвестиционного приватизационного фонда с учетом требований договора с депозитарием, включая ограничения на приобретение и продажу ценных бумаг.
Требования инвестиционной декларации и ограничения деятельности инвестиционного приватизационного фонда обязательны для исполнения депозитарием.

12. Акцияларды купондарға айырбастап аукционда өткiзу толық аяқталғаннан кейiн инвестициялық жекешелендiру қоры өз акцияларының эмиссиясы, өз қаржысын басқа эмитенттердiң бағалы қағаздарына инвестициялау және осы Ереженiң 11-тармағында аталған шектеулерсiз бағалы қағаздарды сату есебiнен ақша қаражаттарын тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыра алады.
13. Инвестициялық жекешелендiру қорының акциялары акционерлерге инвестициялық жекешелендiру купондарына айырбасқа 10 купон - 1 акция арақатынасында берiледi.
Инвестициялық жекешелендiру қорының барлық акциялары иесi белгiлi әдеттегi акциялар болып табылады. Әрбiр акция акционерлерге акционерлердiң барлық жиналыстарында бiр дауысқа, қор таратылған кезде дивидендтер және оның мүлкiнен тиiстi бөлiгiн алуға құқық бередi.
Инвестициялық жекешелендiру қоры құрылтайшыларының акциялары инвестициялық жекешелендiру купондарына айырбасқа халық арасында таратылатын оның қалған акцияларынан өзгеше болмауға тиiс.
Инвестициялық жекешелендiру қорының акцияларын оның иелерi бағалы қағаздар нарығында сатуы мүмкiн, бiрақ қор жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларын бiрiншi аукционда купондарға айырбасқа сатып алғаннан кейiн ерте дегенде 15 айдан кейiн және қордың таза активтерiнiң өтiмдiлiгiне қол жеткен кезде сата алады.
14. Инвестициялық жекешелендiру қорының қызметiн лицензиялауды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен тәртiпте Лицензиялар беру жөнiндегi ведомствоаралық комиссия жүзеге асырады.
15. Инвестициялық жекешелендiру қорының жетекшi ұйымдары болып табылмайтын, бағалы қағаздармен iс-әрекеттi, оның iшiнде инвестициялық жекешелендiру купондарымен iс-әрекеттi жүзеге асыратын және олардың қозғалысын есепке алып отыратын, сондай-ақ депозитарлық шартқа сәйкес басқа да қызметтердi атқаратын банкiлер, өзге де заңды ұйымдар инвестициялық жекешелендiру қорының депозитарийi бола алады.
16. Инвестициялық жекешелендiру қоры Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қаржы министрлiгi бекiткен Инвестициялық жекешелендiру қорының депозитарийiмен Үлгi шартқа сәйкес жасалған депозитарлық шарт жасасады.
Инвестициялық жекешелендiру қоры тек бiр депозитарийге ие болуға мiндеттi.
Қордың барлық ақша қаражаты мен бағалы қағаздары депозитарийде сақталады. Барлық ақшалай есеп айырысу және бағалы қағаздармен жасалатын операциялар тек депозитарий арқылы ғана жүзеге асырылуы мүмкiн.
Депозитарий инвестициялық жекешелендiру қорының кредитшiсi және кепiлi бола алмайды. Депозитарий бағалы қағаздарды сатып алу мен сатуға шек қоюды қоса алғанда, депозитариймен жасасылған шарттың талаптарын ескере отырып инвестициялық жекешелендiру қорының бағалы қағаздарымен операцияларды жүзеге асырады және бақылайды.
Инвестициялық декларация талаптары және инвестициялық жекешелендiру қоры қызметiне қойылған шек депозитарийдiң орындауы үшiн мiндеттi.

17. Инвестиционный приватизационный фонд назначает независимого аудитора для ежегодной проверки документации и отчетности фонда, управляющего и депозитария.
18. Управляющим инвестиционного приватизационного фонда могут быть любые физические и юридические лица, кроме ограничиваемых организаций и учреждений. Банк, страховая организация, не являющиеся депозитарием инвестиционного приватизационного фонда, может быть его управляющим.
19. Инвестиционный приватизационный фонд заключает контракт с управляющим об управлении фондом, составленным в соответствии с Типовым контрактом с управляющим об управлении инвестиционным приватизационным фондом, утвержденным Госкомимуществом и Министерством финансов Республики Казахстан. Внесение изменений и дополнений в этот контракт с управляющим об управлении инвестиционным приватизационным фондом может быть произведено по решению общего собрания акционеров. Лицо, заключающее с инвестиционным приватизационным фондом контракт об управлении фондом, обязано иметь лицензию.
Порядок лицензирования деятельности управляющего инвестиционного приватизационного фонда устанавливается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
20. Не могут являться служащими, должностными лицами инвестиционного приватизационного фонда, а также выполнять функции управляющего, независимого аудитора или депозитария фонда лица, имеющие судимость за подделку документов, денежных знаков, ценных бумаг, хищение или взяточничество и другие корыстные преступления.
III. Лицензирование деятельности инвестиционного
приватизационного фонда и регистрация выпуска
ценных бумаг
21. Получение лицензии инвестиционный приватизационный фонд осуществляет в соотвествии с положением о порядке лицензирования деятельности инвестиционных приватизационных фондов, управляющих этих фондов и о приостановке действия и отзыве лицензии, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан, а регистрацию выпуска акций - в соответствии с положением о порядке регистрации выпусков акций инвестиционных приватизационных фондов, утвержденным Госкомимуществом и Министерством финансов Республики Казахстан.
22. Инвестиционные приватизационные фонды имеют право осуществлять свою деятельность (аккумулировать приватизационные инвестиционные купоны в обмен на свои акции, приобретать акции приватизируемых предприятий на купонных аукционах, покупать или продавать ценные бумаги, рекламировать и оповещать население через средства массовой информации) только после получения лизенции и до момента ее аннулирования.
Условием деятельности инвестиционных приватизационных фондов, получивших лицензии на право аккумулирования приватизационных инвестиционных купонов населения, является наличие у фондов компьютерной и информационной техники. Единое программное обеспечение и технические требования к ним устанавливаются Правилами, утверждаемыми Госкомимуществом Республики Казахстан.
Услуги на программное обеспечение по перечислению и возмещению приватизационных инвестиционных купонов предоставляются на договорной основе инвестиционным приватизационным фондам по тарифам, утвержденным Госкомимуществои и Министерством финансов Республики Казахстан.<*>
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года N 1575.

17. Инвестициялық жекешелендiру қоры құжаттаманы және қордың, басқарушы мен депозитарийдiң есеп беруiн жыл сайын тексеру үшiн тәуелсiз аудитор тағайындайды.
18. Шек қойылған ұйымдар мен мекемелерден басқа, кез келген жеке адамдар мен заңды ұйымдар инвестициялық жекешелендiру қорының басқарушысы бола алады. Инвестициялық жекешелендiру қорының депозитарийi болып табылмайтын банкi, сақтандыру ұйымы оның басқарушысы бола алады.
19. Инвестициялық жекешелендiру қоры Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қаржы министрлiгi бекiткен Инвестициялық жекешелендiру қорын басқару туралы басқарушымен жасасылатын типтiк контрактiге сәйкес құрылған қорды басқару туралы басқарушымен контракт жасасады. Инвестициялық жекешелендiру қорын басқару туралы басқарушымен жасасылған бұл контрактiге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн. Инвестициялық жекешелендiру қорымен қорды басқару туралы контракт жасасқан адамның лицензиясы болуы мiндеттi.
Инвестициялық жекешелендiру қорын басқарушының қызметiн лицензиялау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлейдi.
20. Жалған құжаттарды, ақша белгiлерiн, бағалы қағаздарды жасағаны, ұрлық жасағаны немесе парақорлығы және басқа да пайдакүнемдiк қылмыстары үшiн сотталған адамдар инвестициялық жекешелендiру қорының қызметшiлерi, лауазымды адамдары бола алмайды, сондай-ақ қордың басқарушысы, тәуелсiз аудитор немесе депозитарий мiндетiн атқара алмайды.
III. Инвестициялық жекешелендiру қорының қызметiн
лицензиялау және бағалы қағаздар шығаруды тiркеу
21. Инвестициялық жекешелендiру қоры лицензиялар алуды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен инвестициялық жекешелендiру қорларының, осы қорлар басқарушыларының қызметiн лицензиялау тәртiбi туралы және лицензияның күшiн доғару және оны қайтарып алу туралы ережеге сәйкес, ал акциялар шығаруды тiркеудi - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қаржы министрлiгi бекiткен инвестициялық қаржы қорларының акцияларын шығаруды тiркеу тәртiбi туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
22. Инвестициялық жекешелендiру қорлары тек лицензия алғаннан кейiн және оның күшi жойылған кезге дейiн өз қызметiн жүзеге асыруға (өз акцияларына айырбасқа инвестициялық жекешелендiру купондарын шоғырландыруға, купон аукциондарында жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларын сатып алуға,бағалы қағаздарды сатып алуға немесе сатуға, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жарнамалап, халықты хабардар етуге) құқылы.
Халықтың инвестициялық жекешелендiру купондарын жинақтау құқына лицензия алған инвестициялық жекешелендiру қорлары қызметiнiң шарты - қорларда компьютер және информатика техникасының болуы. Бiрыңғай бағдарламамен қамтамасыз ету және оларға техникалық талап Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы бекiтетiн Ережелермен белгiленедi.
Инвестициялық жекешелендiру купондарын аудару мен орналастыруды бағдарламамен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi инвестициялық жекешелендiру қорлары Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы мен Қаржыминi бекiткен тарифтер бойынша шартты негiзде көрсетедi.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ жаңа абзацтармен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.

23. Для регистрации выпуска акций инвестиционный приватизационный фонд обязан представить в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу проспект эмиссии акций инвестиционного приватизационного фонда, составленный в соответствии с Типовым проспектом эмиссии акций, утвержденным Госкомимуществом и Министерством финансов Республики Казахстан.
IV. Инвестиционная декларация и ограничения
деятельности инвестиционного приватизационного
фонда
24. Инвестиционная декларация инвестиционного приватизационного фонда определяет цели инвестиций, основные направления и ограничения инвестиционной деятельности фонда. Ограничения на инвестиции подлежат соблюдению управляющими и органами управления инвестиционных приватизационных фондов и в обязательном порядке должны быть оговорены в их уставах и проспектах эмиссий.
25. Целями инвестиций инвестиционного приватизационного фонда являются обеспечение доходности вложений приватизационных инвестиционных купонов в акции приватизируемых предприятий и приращения вложенных средств, получение и регулярная выплата акционерам фонда дивидендов за счет дохода от инвестиций и от операций с ценными бумагами.
Для достижения своих целей инвестиционный приватизационный фонд определяет основные направления предполагаемой деятельности на купонных аукционах путем сбалансированного вложения купонов в акции приватизируемых предприятий.
После завершения первой аукционной реализации акций приватизируемых предприятий в обмен на купоны инвестиционный приватизационный фонд определяет свою предполагаемую деятельность в эффективном инвестировании собственных средств в ценные бумаги других эмитентов и проведении доходных операций по купле-продаже акций на вторичном рынке ценных бумаг.
26. Ограничения деятельности инвестиционного приватизационного фонда вводятся в целях защиты интересов населения, вложивших в акции фонда свои приватизационные инвестиционные купоны, и снижения риска акционеров фонда.
Инвестиционный приватизационный фонд не имеет права:
осуществлять иные виды инвестиций, кроме инвестирования в ценные бумаги;
приобретать голосующие акции любого акционерного общества в случае, если после их приобретения аффилированной группе инвестиционного приватизационного фонда будут принадлежать более 20 процентов голосующих акций этого общества;
приобретать и иметь в своих активах более 20 процентов ценных бумаг одного эмитента;
инвестировать более 5 процентов своих чистых активов в ценные бумаги одного эмитента;
инвестировать средства в ценные бумаги аффилированных лиц инвестиционного приватизационного фонда;
выдавать гарантии любого рода, совершать залоговые сделки;
осуществлять инвестиции в ценные бумаги предприятий, организационно-правовая форма которых предусматривает полную ответственность;
осуществлять инвестиции в ценные бумаги, выпущенные самим управляющим, депозитарием, независимым аудитором, учредителями фонда;
привлекать заемные средства или выпускать облигации, привилегированные акции, денежные и долговые обязательства, владельцы которых получают преимущественное право на имущество фонда по сравнению с владельцами обыкновенных акций;
осуществлять деятельность в качестве представителей, посредников, продавцов объектов приватизации, в том числе при продаже акций, долей, паев приватизируемых предприятий;
приобретать у своих аффилированных лиц либо продавать им ценные бумаги и иное имущество;
вкладывать средства в долговые обязательства, за исключением государственных ценных бумаг;
приобретать и иметь в своих активах не более пяти процентов всех выпущенных в Республике Казахстан инвестиционных приватизационных купонов;
осуществлять инвестиции в ценные бумаги предприятий, не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан или осуществляющих основную деятельность не на территории Республики Казахстан;
заключать сделки, не связанные с инвестиционной деятельностью, а также приобретать опционы или фъючерсные контракты любого рода;
приобретать и иметь в своих активах акции иных инвестиционных фондов;
получать кредит и гарантии у депозитария фонда.

23. Акциялар шығаруды тiркеу үшiн инвестициялық жекешелендiру қоры Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қаржы министрлiгi бекiткен Акциялар эмиссиясының типтiк проспектiсiне сәйкес жасалған инвестициялық жекешелендiру қорының акциялары эмиссиясының проспектiсiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне табыс етуге мiндеттi.
IV. Инвестициялық декларация және инвестициялық
жекешелендiру қорының қызметiне шек қою
24. Инвестициялық жекешелендiру қорының инвестициялық декларациясы инвестициялардың мақсаттарын, қордың инвестициялық қызметiнiң негiзгi бағыттарын және оған қойылатын шектеулердi белгiлейдi. Инвестицияға қойылатын шектеулердi инвестициялық жекешелендiру қорларының басқарушылары мен басқару органдары сақтауға тиiс және мiндеттi түрде олардың жарғылары мен эмиссиялар проспектiлерiнде айтылуға тиiс.
25. Инвестициялық жекешелендiру қоры инвестицияларының мақсаттары инвестициялық жекешелендiру купондарын жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларына салудың табыстылығын және салынған қаржының өсiмдiлiгiн қамтамасыз ету, инвестициялардан және бағалы қағаздармен жасалған операциялардан түскен табыс есебiнен дивидендтер алу және оларды қордың акционерлерiне жүйелi түрде төлем тұру болып табылады.
Өз мақсаттарына жету үшiн инвестициялық жекешелендiру қоры купондарды жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларына теңдестiре салу арқылы купон аукциондарындағы көзделетiн қызметтiң негiзгi бағыттарын белгiлейдi.
Жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларын купондарға бiрiншi аукционда өткiзу аяқталғаннан кейiн инвестициялық жекешелендiру қоры өз қаржысын басқа эмитенттердiң бағалы қағаздарына тиiмдi инвестициялаудағы және бағалы қағаздардың екiншi нарқында акцияларды сатып алу-сату жөнiндегi табысты операциялар жүргiзудегi өзiнiң көздеген қызметiн белгiлейдi.
26. Инвестициялық жекешелендiру қорының қызметiне қойылатын шектеулер қор акциясына өзiнiң инвестициялық жекешелендiру купондарын салған халықтың мүдделерiн қорғау және қор акционерлерiнiң тәуекелдiгiн азайту мақсатында енгiзiледi.
Инвестициялық жекешелендiру қорының:
бағалы қағаздарға инвестициялаудан басқа, инвестициялардың өзге де түрлерiн жүзеге асыруға;
кез келген акционерлiк қоғамның дауысқа түсушi акцияларын, егер оларды сатып алғаннан кейiн инвестициялық жекешелендiру қорының жетекшi тобына осы қоғамның дауысқа түсушi акцияларының 20 проценттен астамы тиесiлi болған жағдайда, сатып алуға;
бiр эмитенттiң бағалы қағаздарының 20 проценттен астамын сатып алып, өз активтерiнде ұстауға;
өзiнiң таза активтерiнiң 5 проценттен астамын бiр эмитенттiң бағалы қағаздарына инвестициялауға;
қаражаты инвестициялық жекешелендiру қорының жетекшi адамдарының бағалы қағаздарына инвестициялауға;
кез келген түрде кепiлдiк беруге, кепiлдiк мәмiлелер жасауға;
ұйымдық-құқылық түрi толық жауапкершiлiктi көздейтiн кәсiпорындардың, бағалы қағаздарына инвестицияларды жүзеге асыруға;
басқарушының өзi, депозитарий, тәуелсiз аудитор, қор құрылтайшылары шығарған бағалы қағаздарға инвестицияларды жүзеге асыруға;
заем қаржыларын тартуға немесе облигациялар, әдеттегi акциялардың иелерiмен салыстырғанда иелерi қор мүлкiне артықшылық құқық алатын артықшылық акцияларын, ақша және қарыз мiндеттемелерiн шығаруға;
жекешелендiру объектiлерiнiң өкiлдерi, делдалдары, сатушылары ретiнде, оның iшiнде жекешелендiрiлген кәсiпорындардың акцияларын, үлестерiн, жарналарын сату кезiнде, қызметтi жүзеге асыруға;
өзiнiң жетекшi адамдарынан бағалы қағаздар мен өзге де мүлiктi сатып алуға не оларға сатуға;
мемлекеттiк бағалы қағаздарды қоспағанда, қаржыны қарыз мiндеттемелерiне салуға;
Қазақстан Республикасында шығарылған инвестициялық жекешелендiру купондарының бес проценттен астамын сатып алып, өз активтерiнде ұстауға;
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiркеуден өтпеген немесе негiзгi қызметтi Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде жүзеге асыратын кәсiпорындардың бағалы қағаздарын инвестициялауды жүзеге асыруға;
инвестициялық қызметпен байланысты емес мәмiлелер жасасуға, сондай-ақ опциондарды немесе кез келген түрдегi фъючерлiк контрактiнi сатып алуға;
өзге де инвестициялық қорлардың акцияларын сатып алуға және өз активтерiнде ұстауға;
қор депозитарийiнен кредит және кепiлдiк алуға құқығы жоқ.

27. Инвестиционный приватизационный фонд или управляющий фонда не могут гарантировать или обещать прибыль или доход, либо увеличение стоимости акций фонда.
Фонд и его управляющий обязаны стремиться к снижению риска для своих акционеров путем диверсификации инвестиций по видам финансовых активов, отраслям экономики, регионам, предприятиям и иным признакам.
28. Инвестиционный приватизационный фонд обязан хранить у себя договоры и соглашения о всех заключенных им сделках с приватизационными инвестиционными купонами в течение пяти лет с момента вступления договора (соглашения) в силу и по первому требованию предъявлять их Межведомственной комиссии по выдаче лицензий.
V. Управление и контроль
29. Управление инвестиционным приватизационным фондом и контроль за его деятельностью осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
30. Высшим органом управления инвестиционного приватизационного фонда является общее собрание акционеров, к исключительной компетенции которого относятся:
- внесение изменений и дополнений в устав;
- одобрение инвестиционной декларации, депозитарного договора, контракта с управляющим об управлении фондом, в том числе порядка определения размеров вознаграждения депозитария и управляющего, и внесение в них изменений и дополнений;
- утверждение годовых результатов деятельности фонда;
- утверждение порядка расчетов дивиденда;
- принятие решения о создании филиалов, отделений фонда без права юридического лица и прекращении их деятельности;
- назначение членов Ревизионной комиссии;
- избрание Наблюдательного совета фонда;
- принятие решений о ликвидации фонда, создание ликвидационной комиссии и утверждение ее отчета.
При проведении общего собрания кворум обеспечивается присутствием лично или через полномочных представителей владельцев не менее чем 50 процентов обыкновенных акций фонда.
Решение принимается простым большинством голосов при наличии кворума. При отсутствии кворума дата проведения нового собрания акционеров переносится на 30 календарных дней.
Решение на повторном собрании принимается простым большинством голосов присутствующих на нем акционеров или их полномочных представителей независимо от наличия кворума.
31. Первое общее собрание акционеров проводится не позднее 30 дней после участия инвестиционного приватизационного фонда в первом купонном аукционе. Фонд один раз в год проводит общее собрание акционеров независимо от других собраний акционеров. Период между общими годовыми собраниями не должен превышать 15 месяцев. <*>
Сноска. В абзаце первом пункта 31 заменены слова - постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года N 1575.
Помимо годового могут созываться чрезвычайные собрания. Чрезвычайные собрания акционеров могут быть созваны управляющим фонда для рассмотрения любых вопросов. Управляющий фонда обязан созвать чрезвычайное собрание по поданному в письменной форме требованию большинства членов Наблюдательного совета либо акционеров, владеющих в совокупности не менее чем 10 процентами обыкновенных акций фонда или депозитария.

27. Инвестициялық жекешелендiру қоры немесе қордың басқарушысы пайдалануға немесе табысқа, не қор акциялары құнының ұлғаятынына кепiлдiк немесе уәде бере алмайды.
Қор және оның басқарушысы қаржы активтерiнiң түрлерi, экономика салалары, аймақтар, кәсiпорындар және өзге де белгiлер бойынша инвестицияларды диверсификациялау арқылы өз акционерi үшiн тәуекелдi азайтуға мiндеттi.
28. Инвестициялық жекешелендiру қоры инвестициялық жекешелендiру купондарымен өздерi жасасқан барлық мәмiлелер туралы шарттар мен келiсiмдердi шарт (келiсiм) күшiне енген кезден бастап бес жыл бойы өзiнде сақтауға және алғашқы талап ету бойынша оларды Лицензиялар беру жөнiндегi ведомствоаралық комиссияға көрсетуге мiндеттi.
V. Басқару және бақылау
29. Инвестициялық жекешелендiру қорын басқару және оның қызметiн бақылау осы Ережеде көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
30. Инвестициялық жекешелендiру қорын басқарудың жоғары органы акционерлердiң жалпы жиналысы болып табылады, оның құзыретiне мыналар:
- жарғыға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
- инвестициялық декларацияны, депозитарлық шартты, қорды басқару туралы басқарушымен жасасылған контрактiнiң, оның iшiнде депозитарий мен басқарушыға сыйақы беру мөлшерiн анықтау тәртiбiн мақұлдау және оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
- қор қызметiнiң жылдық қорытындыларын бекiту;
- дивиденд есепшоттарының тәртiбiн бекiту;
- заңды ұйым құқығынсыз қордың филиалдарын, бөлiмшелерiн құру және олардың қызметiн доғару туралы шешiм қабылдау;
- Тексеру комиссиясы мүшелерiн тағайындау;
- қордың Бақылау кеңесiн сайлау;
- қорды тарату туралы шешiмдер қабылдау, тарату комиссиясын құру және оның жауабын бекiту жатады.
Жалпы жиналыс өткiзген кезде кворум қордың әдеттегi акцияларының кем дегенде 50 процентiне иеленушiлердiң жеке өзiнiң қатысуымен немесе өкiлеттi өкiлдерi арқылы қамтамасыз етiледi.
Шешiм кворум болған кезде жай көпшiлiк дауыспен қабылданады. Кворум болмаған кезде акционерлердiң жаңа жиналысын өткiзу мерзiмi 30 күнтiзбе күнге ауыстырылады.
Қайта болған жиналыста шешiм кворумның бар-жоғына қарамастан оған қатысушы акционерлердiң немесе олардың өкiлеттi өкiлдерiнiң жәй көпшiлiк дауысымен қабылданады.
31. Акционерлердiң бiрiншi жалпы жиналысы инвестициялық жекешелендiру қоры бiрiншi купон аукционына қатысқаннан кейiн 30 күннен кешiктiрмей өткiзiледi. Қор акционерлердiң басқа жиналыстарына қарамастан акционерлердiң жалпы жиналысын жылына бiр рет өткiзiп отырады. Жалпы жылдық жиналыстар арасындағы кезең 15 айдан аспауға тиiс.
Жылдықпен қатар, төтенше жиналыстар шақырылуы мүмкiн. Акционерлердiң төтенше жиналыстарын кез келген мәселелердi қарау үшiн қор басқарушысы шақыруы мүмкiн. Қор басқарушысы Бақылау кеңесi мүшелерiнiң не қордың әдеттегi акцияларының жиынтығында кем дегенде 10 процентiне ие болған акционерлердiң көпшiлiгiнiң немесе депозитарийдiң жазбаша түрде берiлген талабы бойынша төтенше жиналысты шақыруға мiндеттi.
ЕСКЕРТУ. 31-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.

32. Письменное уведомление о созыве собрания и его повестке дня должно быть направлено каждому акционеру не позднее чем за 30 дней до даты его проведения заказным письмом по адресу, указанному в реестре акционеров. По решению собрания акционеров уведомление о проведении собрания и повестке дня может осуществляться через средства массовой информации. Повестка дня не может быть изменена после опубликования.
33. В период между общими собраниями акционеров инвестиционного приватизационного фонда его высшим выборным органом управления является Наблюдательный совет.
Число членов Наблюдательного совета фонда определяется общим собранием акционеров, но должно быть нечетным и включать не менее пяти человек. Срок полномочий членов Наблюдательного Совета не должен превышать три года.
По требованию депозитария его представитель должен быть допущен на заседание Наблюдательного совета фонда.
Управляющий, независимый аудитор, а также аффилированные лица управляющего фонда не могут составлять большинство членов Наблюдательного совета.
34. Члены Наблюдательного совета инвестиционного приватизационного фонда не имеют права косвенно или прямо получать вознаграждение за оказание влияния на принятие решений Наблюдательным советом или управляющим фонда.
35. Члены Наблюдательного совета инвестиционного приватизационного фонда не вправе осуществлять сделки по обмену приватизационных инвестиционных купонов на акции, по операциям с ценными бумагами, денежными средствами и другими активами фонда.
36. Члены Наблюдательного совета несут ответственность перед инвестиционным приватизационным фондом за ущерб, причиненный ему в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения ими своих функций, определенных уставом, наряду с привлечением их к уголовной и иной ответственности в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
37. Наблюдательный совет вправе принимать решения по всем вопросам деятельности фонда и его внутренним делам, за исключением вопросов, отнесенных к исключительной компетенции общего собрания акционеров.
38. Наблюдательный совет имеет право делегировать свои полномочия другим лицам или органам.
39. Наблюдательный совет инвестиционного приватизационного фонда вправе:
- принимать нормативные документы, регулирующие отношения внутри фонда;
- принимать регламент проведения заседаний Наблюдательного совета;
- давать акционерам мотивированное заключение относительно создания филиалов, отделений фонда;
- определять порядок и сроки представления отчетов;
- давать заключение о размере выплачиваемого акционерам дивиденда.

32. Жиналысты шақыру және оның күн тәртiбi туралы жазбаша хабарлау әрбiр акционерге ол өткiзiлетiн күннен кем дегенде 30 күн бұрын акционерлер тiзiлiмiнде көрсетiлген мекен-жай бойынша тапсырыс хатпен жiберiледi. Акционерлердiң жиналысының шешiмi бойынша жиналысты өткiзу және оның күн тәртiбi туралы хабарлау бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн. Күн тәртiбi хабарландырудан кейiн өзгертiле алмайды.
33. Инвестициялық жекешелендiру қоры акционерлерiнiң жалпы жиналыстары арасындағы кезеңде оның жоғары сайланбалы басқару органы Бақылау кеңесi болып табылады.
Қордың Бақылау кеңесi мүшелерiнiң саны акционерлердiң жалпы жиналысында анықталады, бiрақ тақ сан болуға және кем дегенде бес адамды қамтуға тиiс. Бақылау кеңесi мүшелерiнiң өкiлеттiк мерзiмi үш жылдан аспауға тиiс.
Депозитарийдiң талап етуi бойынша оның өкiлi қордың Бақылау кеңесi мәжiлiсiне жiберiлуге тиiс.
Басқарушы, тәуелсiз аудитор, сондай-ақ қор басқарушысының жетекшi адамдары Бақылау кеңесi мүшелерiнiң көпшiлiгiн құрай алмайды.
34. Инвестициялық жекешелендiру қорының Бақылау кеңесi мүшелерi Бақылау кеңесiнiң немесе қор басқарушының шешiмдер қабылдауына ықпал жасағаны үшiн сыйақы алуға жанама немесе тiкелей түрде құқығы жоқ.
35. Инвестициялық жекешелендiру қорының Бақылау кеңесi мүшелерiнiң акцияларға инвестициялық жекешелендiру купондарын айырбастау жөнiнде, бағалы қағаздармен, ақша қаражаттарымен және қордың басқа да активтерiмен операциялар жөнiнде мәмiлелердi жүзеге асыруға құқығы жоқ.
36. Бақылау кеңесiнiң мүшелерi инвестициялық жекешелендiру қоры алдында жарғымен белгiленген өз мiндеттерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны салдарынан да оған келтiрген зиян үшiн жауапты болып, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қылмыстық және өзге де жауаптылыққа тартылады.
37. Бақылау кеңесi акционерлердiң жалпы жиналысының айрықша құзыретiне жатқызылған мәселелердi қоспағанда, қор қызметiнiң барлық мәселелерi және оның iшкi iстерi жөнiнде шешiмдер қабылдауға құқылы.
38. Бақылау кеңесiнiң өз өкiлеттiгiн басқа адамдарға немесе органдарға беруге құқығы жоқ.
39. Инвестициялық жекешелендiру қорының Бақылау кеңесi:
- қор iшiндегi қатынасты реттеушi қалыпты құжаттар қабылдауға;
- Бақылау кеңесi мәжiлiстерiн өткiзудiң регламентiн қабылдауға;
- акционерлерге қор филиалдарын, бөлiмшелерiн құруға қатысты дәлелдi қорытындылар беруге;
- есеп берудiң тәртiбi мен оларды табыс ету мерзiмiн белгiлеуге;
- акционерлерге төленетiн дивидендтiң мөлшерi туралы қорытынды беруге құқылы.

40. Все решения Наблюдательного совета принимаются простым большинством голосов его членов, присутствующих на заседании, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
41. В повестку дня заседания Наблюдательного совета включаются вопросы, предложенные для рассмотрения акционерами, владеющими в совокупности не менее 5 процентами обыкновенных акций.
42. Протоколы всех заседаний Наблюдательного совета ведутся в устанавливаемом им порядке. Протоколы заседаний должны быть доступны для ознакомления любому акционеру или его представителю. Все протоколы должны быть подписаны председателем и секретарем заседания.
43. Управление инвестициями и формирование портфеля приватизационных инвестиционных купонов, акций приватизируемых предприятий и других ценных бумаг инвестиционного приватизационного фонда осуществляется его управляющим.
Права и обязанности управляющего фонда, а также его ответственность определяется уставом фонда и контрактом с управляющим.
44. Контракт с управляющим будет являться недействительным, если любое его положение ограничивает право инвестиционного приватизационного фонда прекратить действие упомянутого контракта досрочно без указания причины.
Требования инвестиционной декларации и ограничения деятельности фонда являются обязательными для исполнения управляющим.
Деятельность управляющего контролируется Наблюдательным советом инвестиционного приватизационного фонда и депозитарием.
Допускается установление компенсации за досрочное прекращение действия контракта, которая не должна превышать 50 процентов годового вознаграждения управляющего, предусмотренного контрактом на управление инвестиционным приватизационным фондом.
45. Максимальное годовое вознаграждение, получаемое управляющим в связи с управлением инвестиционным приватизационным фондом, не должно превышать 7 процентов средней годовой стоимости активов инвестиционного приватизационного фонда. Размер максимального годового вознаграждения управляющего может быть пересмотрен Госкомимуществом и Министерством финансов Республики Казахстан.
46. Управляющий инвестиционного приватизационного фонда несет ответственность за ущерб, причиненный его действиями фонду, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
47. Должностные лица управляющего, а также должностные лица инвестиционного приватизационного фонда, депозитария обязаны руководствоваться следующими правилами:
без разрешения Наблюдательного совета инвестиционного приватизационного фонда должностные лица управляющего и должностные лица инвестиционного приватизационного фонда, а также депозитария не имеют права консультировать какое-либо третье лицо в отношении сделок с ценными бумагами, стороной в которых является предприятие, в уставном капитале которого имеется доля инвестиционного приватизационного фонда;
любой договор между предприятием, в уставном капитале которого имеется доля инвестиционного приватизационного фонда, и должностными лицами управляющего и инвестиционного приватизационного фонда должен быть одобрен Наблюдательным советом фонда;

40. Бақылау кеңесiнiң барлық шешiмдерi, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзге көзделмеген болса, мәжiлiске қатысушы оның мүшелерiнiң көпшiлiк жәй дауысымен қабылданады.
41. Бақылау кеңесi мәжiлiсiнiң күн тәртiбiне әдеттегi акциялардың жиынтығында кем дегенде 5 процентiн иеленген акционерлер қарауға ұсынған мәселелер енгiзiледi.
42. Бақылау кеңесiнiң барлық мәжiлiстерiнiң хаттамалары олар белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi. Мәжiлiстердiң хаттамалары кез келген акционердiң немесе оның өкiлiнiң танысуына оңай болуға тиiс. Барлық хаттамаларға мәжiлiстiң төрағасы мен хатшысы қол қоюға тиiс.
43. Инвестицияларды басқаруды және инвестициялық жекешелендiру купондарын, жекешелендiрiлген кәсiпорындар акцияларын және инвестициялық жекешелендiру қорының басқа да бағалы қағаздарын қалыптастыруды оның басқарушысы жүзеге асырады.
Қорды басқарушының құқықтары мен мiндеттерi, сондай-ақ оның жауапкершiлiгi қор жарғысымен және басқарушымен жасасылған контрактiмен белгiленедi.
44. Басқарушымен жасасылған контракт, егер оның кез келген ережесi инвестициялық жекешелендiру қорының себебiн көрсетпей мерзiмiнен бұрын аталған контрактiнiң күшiн доғару құқығын шектейтiн болса, жарамсыз болып табылады.
Инвестициялық декларацияның талаптары және қордың қызметiне қойылған шектеулер басқарушының орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
Басқарушының қызметiн инвестициялық жекешелендiру қорының Бақылау кеңесi мен депозитарий бақылайды.
Контрактының күшiн мерзiмiнен бұрын доғарғаны үшiн өтем белгiлеуге жол берiледi, ол инвестициялық жекешелендiру қорын басқаруға көзделген басқарушының жылдық сыйақысының 50 процентiнен аспауға тиiс.
45. Инвестициялық жекешелендiру қорын басқарумен байланысты басқарушы алатын ең көп жылдық сыйақы инвестициялық жекешелендiру қоры активтерiнiң орташа жылдық құнының 7 процентiнен аспауға тиiс. Басқарушы алатын ең көп жылдық сыйақының мөлшерiн Қазақстан Республикасы Мүммүлiккомы мен Қаржы министрлiгiнiң қайта қарауы мүмкiн.
46. Инвестициялық жекешелендiру қорының басқарушысы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес өз iс-әрекетiмен қорға келтiрген зияны үшiн жауапты болады.
47. Басқарушының лауазымды адамдары, сондай-ақ инвестициялық жекешелендiру қорының, депозитарийдiң лауазымды адамдары мынадай ережелердi басшылыққа алуға тиiс:
инвестициялық жекешелендiру қоры Бақылау кеңесiнiң рұқсатынсыз басқарушының лауазымды адамдарының және инвестициялық жекешелендiру қорының, сондай-ақ депозитарийдiң лауазымды адамдарының жарғылық капиталында инвестициялық жекешелендiру қорының үлесi бар кәсiпорын тарап болып қатысқан бағалы қағаздармен жасасылған мәмiлелерге қатысты қандай да бiр үшiншi адамға консультация беруге құқығы жоқ;
жарғылық капиталында инвестициялық жекешелендiру қоры бар кәсiпорын және басқарушы мен инвестициялық жекешелендiру қорының лауазымды адамдары арасындағы кез келген шарт қордың Бақылау кеңесiнде мақұлданған болуға тиiс;

любая сделка между инвестиционным приватизационным фондом и предприятием либо другим юридическим лицом, в которой должностные лица управляющего и инвестиционного приватизационного фонда имеют личный интерес, должна быть одобрена Наблюдательным советом фонда. Члены Наблюдательного совета и управляющий считаются имеющими личный интерес, если они состоят или в результате сделки будут состоять в трудовых или гражданско-правовых отношениях, либо обладают или будут обладать правами собственника или кредитора в отношении юридического лица, в уставном капитале которого инвестиционному приватизационному фонду принадлежит доля 5 и более процентов или которому принадлежат 5 и более процентов акций инвестиционного приватизационного фонда;
должностные лица управляющего, инвестиционного приватизационного фонда и депозитария обязаны обеспечивать конфиденциальность информации, полученной от инвестиционного приватизационного фонда.
VI. Оценка чистых активов
и распределение прибыли
48. Оценка чистых активов производится в соответствии с положением о порядке оценки чистых активов инвестиционных приватизационных фондов, утверждаемым Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу и Министерством финансов Республики Казахстан.
49. Прибыль инвестиционного приватизационного фонда формируется за счет дивидендов и процентных поступлений по ценным бумагам фонда, а также за счет доходов от операций с ценными бумагами.
50. Прибыль фонда после уплаты налогов и обязательных платежей в размере не менее 90 процентов направляется на выплату дивидендов акционерам фонда, оставшаяся часть прибыли по решению Наблюдательного совета может быть направлена на приращение уставного капитала и покрытие других расходов фонда.
Инвестиционный приватизационный фонд не имеет права создавать за счет прибыли какие-либо специальные или резервные фонды.
51. Условия, порядок и периодичность выплаты дивидендов определяются уставом инвестиционного приватизационного фонда, в котором оговариваются следующие положения:
дивиденды выплачиваются начиная с момента получения самим фондом прибыли в результате инвестиционной деятельности и операций с ценными бумагами;
ставка дивидендов определяется делением суммы дивидендов на количество обращающихся акций фонда. Ставка выражается в рублях на одну акцию;
выплата дивидендов производится акционерам, находящимся на учете в реестре фонда;
дивиденды рассылаются акционерам почтовым переводом в течение 30 календарных дней со дня объявления. Почтовые расходы оплачивает фонд.
VII. Учет и отчетность

инвестициялық жекешелендiру қоры және басқарушы мен инвестициялық жекешелендiру қордың лауазымды адамдарының жеке мүддесi бар кәсiпорын арасындағы кез келген мәмiле қордың Бақылау кеңесiнде мақұлданған болуға тиiс. Бақылау кеңесiнiң мүшелерi және басқарушы мәмiле нәтижесiнде еңбек немесе азаматтық-құқылық қатынастарға тұрса немесе тұратын болса не жарғылық капиталында инвестициялық жекешелендiру қорына тиесiлi 5 және одан көп процент үлес бар немесе инвестициялық жекешелендiру қоры акцияларының 5 және одан да көп процентi өзiне тиесiлi заңды ұйымға қатысты жеке меншiк иесiнiң немесе кредитордың құқықтарына ие болса немесе ие болатын болса, олар жеке мүддесi бар деп есептеледi;
басқарушының, инвестициялық жекешелендiру қоры мен депозитарийдiң лауазымды адамдары инвестициялық жекешелендiру қорынан алынған ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
VI. Таза активтердi бағалау және пайданы бөлу
48. Таза активтердi бағалау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен инвестициялық жекешелендiру қорларының таза активтерiн бағалау тәртiбi туралы ережеге сәйкес жүргiзiледi.
49. Инвестициялық жекешелендiру қорының пайдасы дивидендтер және қордың бағалы қағаздары бойынша проценттiк түсiм есебiнен, сондай-ақ бағалы қағаздармен жасалатын операциялардан түсетiн табыстар есебiнен қалыптасады.
50. Қордың пайдасы салықты және мiндеттi төлемдердi төлеп болғаннан кейiн кем дегенде 90 процентi қор акционерлерiне дивидендтердi төлеуге жiберiледi, пайданың қалған бөлiгi Бақылау кеңесiнiң шешiмi бойынша жарғылық капиталды өсiруге және қордың басқа шығындарын жабуға жiберiлуi мүмкiн.
Инвестициялық жекешелендiру қорының пайда есебiнен қандай да бiр арнаулы немесе резервтiк қорлар жасауға құқығы жоқ.
51. Дивидендтер төлеудiң шарттары, тәртiбi мен дүркiндiлiгi инвестициялық жекешелендiру қорының жарғысымен белгiленедi, онда мынадай ережелер айтылған:
дивидендтер инвестициялық қызмет және бағалы қағаздармен операциялар жасау нәтижесiнде қордың өзi пайда алған кезден бастап төленедi;
дивидендтердiң ставкасы дивидендтер сомасын қордың айналымға түскен акцияларының сомына бөлумен анықталады. Ставка бiр акцияға сом түрiнде көрсетiледi;
дивидендтер қор тiзiлiмiнде есепте тұрған акционерлерге төленедi;
дивидендтер акционерлерге хабарланған күннен бастап 30  күнтiзбелiк күн iшiнде почта арқылы жiберiледi. Почта шығындарын қор төлейдi.
VII. Есеп және есеп беру

52. Инвестиционный приватизационный фонд осуществляет учет и ведет отчетность финансовой деятельности в порядке, установленном положением о правилах ведения бухгалтерского учета в инвестиционных приватизационных фондах, утвержденным Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу и Министерством финансов Республики Казахстан
53. Первый финансовый год начинается с даты его регистрации и завершается 31 декабря того же года. Последующие финансовые годы соответствуют календарным.
54. Документация инвестиционного приватизационного фонда включает в себя:
- учредительные документы фонда, а также нормативные документы, регулирующие отношения внутри фонда, с последующими их изменениями и дополнениями;
- документы бухгалтерского учета, необходимые для проведения ревизий фонда, а также проверок деятельности фонда соответствующими государственными органами согласно законодательству Республики Казахстан;
- протоколы заседаний собраний акционеров, Наблюдательного совета и ревизионной комиссии;
- перечень лиц, имеющих доверенность на представление фонда;
- список членов Наблюдательного совета и должностных лиц фонда.
Протоколы заседаний собраний акционеров, Наблюдательного Совета и ревизионной комиссии должны быть доступны акционерам или их полномочным представителям в любое время в течение рабочего дня для бесплатного ознакомления.
55. Не позднее чем через 30 дней после окончания финансового квартала и не позднее 60 дней после окончания финансового года инвестиционный приватизационный фонд обязан представить в Государственный приватизационный фонд Республики Казахстан, а также опубликовать в печати для обозрения акционеров финансовый отчет, включающий в себя следующую информацию:<*>
- бухгалтерский баланс с расшифровкой перечня инвестиций фонда (с указанием сведений о количестве, видах и текущей рыночной стоимости ценных бумаг на дату составления отчета);
- отчет о прибылях и убытках, а также дивидендах, выплаченных за указанный период;
- справку о стоимости чистых активов фонда на последний день указанного периода, рассчитываемой в соответствии с положением о порядке оценки чистых активов инвестиционных приватизационных фондов, о количестве акций, выпущенных фондом, номинальной и текущей рыночной цене одной акции на дату составления отчета;
- размер оплаты услуг управляющего и депозитария за указанный период;
- справку о количестве нереализованных приватизационных инвестиционнных купонов на дату составления отчета;
- сведения об изменениях в составе аффилированных лиц членов Наблюдательного совета фонда, управляющего, депозитария.
Финансовый отчет по итогам года удостоверяется независимым аудитором.
Акт или другой документ, составленный по результатам аудиторской проверки, является неотъемлемой частью годового отчета о деятельности инвестиционного приватизационного фонда. <*>
Сноска. Абзац первый пункта 55 с изменениями, внесенными постановлением Президента Республики Казахстан от 23 февраля 1994 года.

52. Инвестициялық жекешелендiру қоры Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен инвестициялық жекешелендiру қорларында бухгалтерлiк есеп жүргiзу ережелерi туралы ережемен белгiленген тәртiпке қаржы қызметiнiң есебiн жүзеге асырады және есеп берiп отырады.
53. Бiрiншi қаржы жылы оның тiркелген күнiнен басталып, сол жылдың 31 желтоқсанында аяқталады. Келесi қаржы жылдары күнтiзбеге сәйкес келедi.
54. Инвестициялық жекешелендiру қорының құжаттамасы мыналарды қамтиды;
- қордың құрылтайлық құжаттары, сондай-ақ қордың iшкi қатынастарын реттейтiн қалыпты құжаттар, олардың кейiнгi өзгерiстерi мен толықтырулары;
- қорға тексеру жүргiзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиiстi мемлекеттiк органдар қордың қызметiн тексерулерi үшiн қажеттi бухгалтерлiк есеп құжаттары;
- акционерлер жиналыстары, Бақылау кеңесi және Тексеру комиссиясы мәжiлiстерiнiң хаттамалары;
- қорға өкiл болуға сенiмхаты бар адамдардың тiзбесi;
- Бақылау кеңесi мүшелерiнiң және қордың лауазымды адамдарының тiзiмi.
Акционерлер жиналыстары, Бақылау кеңесi мен тексеру комиссиясы мәжiлiстерiнiң хаттамалары тегiн танысу үшiн жұмыс күнiнiң кез келген уақытында акционерлерге немесе олардың өкiлеттi өкiлдерiне оңай жерде болуға тиiс.
55. Қаржы тоқсаны аяқталғаннан кейiн 30 күннен кешiктiрмей және қаржы жылы аяқталғаннан кейiн 60 күннен кешiктiрмей инвестициялық жекешелендiру қоры Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жекешелендiру қоры қаржы есебiн беруге, сондай-ақ акционерлердiң шолып шығуы үшiн оны баспасөзде жариялауға тиiс, ол өзiне мынадай ақпаратты қамтиды:
- қор инвестицияларының тiзбесi ашып көрсетiлген бухгалтерлiк баланс (есеп жасалған күнге бағалы қағаздардың саны, түрлерi және ағымдық нарық құны туралы мәлiметтер көрсетiле отырып);
- пайда мен зиян, сондай-ақ аталған кезең iшiнде төленген дивидендтер туралы есеп;
- аталған кезеңнiң соңғы күнiндегi қордың таза активтерiнiң инвестициялық жекешелендiру қорлары таза активтерiн бағалау тәртiбi туралы ережеге сәйкес есептелген құны туралы, қор шығарған акциялар саны, есеп жасалған күнге бiр акцияның көрсетiлген бағасы мен ағымдық нарық бағасы туралы анықтама;
- аталған кезең iшiнде басқарушы мен депозитарий көрсеткен қызметке ақы төлеу мөлшерi;
- есеп жасалған күнге дейiн өткiзiлмеген инвестициялық жекешелендiру купондарының саны туралы анықтама;
- қордың Бақылау кеңесi мүшелерiнiң, басқарушының, депозитарийдiң жетекшi адамдары құрамындағы өзгерiстерi туралы мәлiметтер.
Жыл қорытындысы жөнiндегi қаржы есебiн тәуелсiз аудитор куәландырады.
Аудиторлық тексеру нәтижелерi бойынша жасалған актi немесе басқа да құжат инвестициялық жекешелендiру қорының қызметi туралы жылдық есептiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 55-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң 1994.02.23. N 1575 қаулысымен.

56. Инвестиционный приватизационный фонд представляет в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу сведения о его управляющем, депозитарии и независимом аудиторе, списки всех членов Наблюдательного совета инвестиционного приватизационного фонда, руководителей депозитария, независимого аудитора.
57. Инвестиционному приватизационному фонду запрещается гарантировать инвесторам в письменной форме и путем рекламы положительный доход или выкуп акций инвестиционного приватизационного фонда.
58. Инвестиционный приватизационный фонд обязан ежеквартально публиковать отчет в средствах массовой информации о стоимости активов фонда, включая количество неиспользованных приватизационных инвестиционных купонов.
VIII. Ревизионная комиссия
59. Члены Ревизионной комиссии назначаются общим собранием акционеров. Ревизионная комиссия состоит не менее чем из трех человек и принимает решения большинством голосов своих членов. По просьбе Наблюдательного совета члены ревизионной комиссии могут присутствовать на его заседаниях.
60. Ревизионная комиссия представляет в Наблюдательный совет не позднее чем за десять дней до годового собрания акционеров отчет по результатам годовой проверки. Внеплановые ревизии проводятся Ревизионной комиссией по письменному запросу держателей не менее чем 10 процентов обыкновенных акций или большинства членов Наблюдательного совета. Наблюдательный совет фонда обязан своевременно обеспечивать ревизионную комиссию всей необходимой информацией и документами.
IХ. Ликвидация и реорганизация
инвестиционного приватизационного фонда.
61. Инвестиционный приватизационный фонд ликвидируется:
по решению общего собрания акционеров;
по решению арбитражного суда;
по другим основаниям, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан.
Ликвидация инвестиционного приватизационного фонда по решению общего собрания акционеров не может произойти в течение первых трех лет существования фонда.
Реорганизация инвестиционного приватизационного фонда в течение первых трех лет его деятельности допускается при согласовании с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
62. Добровольная ликвидация инвестиционного приватизационного фонда производится ликвидационной комиссией, назначенной общим собранием акционеров, принудительная - комиссией, назначаемой арбитражным судом.
63. Споры инвестиционных приватизационных фондов с юридическими и физическими лицами рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан судом и арбитражным судом.

56. Инвестициялық жекешелендiру қоры Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне өзiнiң басқарушысы, депозитарийi және тәуелсiз аудиторы туралы мәлiметтердi, инвестициялық жекешелендiру қоры Бақылау кеңесiнiң барлық мүшелерiнiң, депозитарий басшыларының, тәуелсiз аудитордың тiзiмдерiн табыс етедi.
57. Инвестициялық жекешелендiру қорына инвесторларға жазбаша түрде және жарнама арқылы оңды табысқа немесе инвестициялық жекешелендiру қорының акцияларын сатып алуға кепiлдiк беруге тыйым салынады.
58. Инвестициялық жекешелендiру қоры пайдаланылмаған инвестициялық жекешелендiру купондарының санын қоса алғанда, қор активтерiнiң құны туралы бұқаралық ақпарат құралдарында тоқсан сайын есеп жариялап отыруға мiндеттi.
VIII. Тексеру комиссиясы
59. Тексеру комиссиясының мүшелерiн акционерлердiң жалпы жиналысы тағайындайды. Тексеру комиссиясы кем дегенде үш адамнан тұрады және өз мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен шешiм қабылдайды. Бақылау кеңесiнiң өтiнiшi бойынша Тексеру комиссиясының мүшелерi оның мәжiлiстерiне қатыса алады.
60. Тексеру комиссиясы Бақылау кеңесiне акционерлердiң жылдық жиналысына дейiн кем дегенде он күн бұрын жылдық тексерудiң нәтижелерi бойынша есеп бередi. Жоспардан тыс тексерудi Тексеру комиссиясы әдеттегi акциялардың кем дегенде 10 процентiн ұстаушылардың немесе Бақылау кеңесi мүшелерi көпшiлiгiнiң жазбаша сұрауы бойынша жүргiзiледi. Қордың Бақылау кеңесi Тексеру комиссиясын барлық қажеттi ақпарат пен құжаттармен дер кезiнде қамтамасыз етуге мiндеттi.
IХ. Инвестициялық жекешелендiру қорын тарату
және қайта құру
61. Инвестициялық жекешелендiру қоры:
акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша;
төрелiк сотының шешiмi бойынша;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген басқа негiздер бойынша таратылады.
Қордың жұмыс iстеп тұрған алғашқы үш жылы iшiнде акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша инвестициялық жекешелендiру қорын таратуға болмайды.
Инвестициялық жекешелендiру қоры қызметiнiң алғашқы үш жылы iшiнде оны қайта құруға Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң келiсiмi болған кезде жол берiледi.
62. Инвестициялық жекешелендiру қорын өз еркiмен таратуды акционерлердiң жалпы жиналысы тағайындаған тарату комиссиясы, мәжбүрлi таратуды төрелiк сот тағайындаған комиссия жүргiзедi.
63. Инвестициялық жекешелендiру қорларының заңды ұйымдар мен жеке адамдармен дауларын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот және арбитраждық сот қарайды.