О системе классификации и кодиpования налогоплательщиков
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 6 октябpя 1993 г. N 1362. Утратило силу - Указом Президента РК от 20 октября 1998 г. N 4119 ~U984119
В целях укрепления налоговой системы в Республике Казахстан постановляю:
1. Министерству финансов Республики Казахстан с 1 января 1994 г. ввести систему регистрационных номеров налогоплательщиков.
2. Утвердить прилагаемое Положение о системе классификации и кодирования налогоплательщиков.
3. Национальному банку Республики Казахстан до 1 декабря 1993 г.
предусмотреть обязательность включения в формы банковских документов
регистрационных номеров налогоплательщиков.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан внести на рассмотрение
Верховного Совета Республики Казахстан проект Закона Республики
Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики
Казахстан "О налоговой системе в Республике Казахстан".
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Президента
Республики Казахстан
от 6 октября 1993 г. N 1362
ПОЛОЖЕНИЕ
о системе классификации и кодирования налогоплательщиков
в Республике Казахстан
1. Основные положения
1. Настоящее Положение разработано в целях обеспечения единого кодирования налогоплательщиков в подразделениях Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан и обеспечения взаимодействия по этим кодам со всеми учреждениями банков, сбербанков, нотариальными конторами.
Идентификация каждого налогоплательщика посредством одного постоянного номера является основным условием создания компьютеризированной системы налоговой службы.
Введение регистрационных номеров налогоплательщиков (далее - РНН) производится в следующих целях:
систематизации и упорядочения учета налогоплательщиков;
обеспечения компьютерной обработки данных;
проведение перекрестной проверки информации по соблюдению налогоплательщиками законодательства;
обеспечении обмена информацией между низовыми налоговыми инспекциями по горизонтали;
получения своевременной оперативной информации между подразделениями налоговых инспекций по вертикали.
2. РНН присваивается налогоплательщику - юридическому или физическому лицу при возникновении налоговых обязательств в налоговых инспекциях по районам, городам без районного деления и районах в городах.
3. Порядок присвоения РНН налогоплательщикам и порядок введения
его в действие регламентируются Главной налоговой инспекцией
Министерства финансов Республики Казахстан.
4. РНН налогоплательщика подлежит обязательному проставлению в
банковских платежных документах.

Салық төлеушiлердi сыныптау және оларға код беру жүйесі туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 6 қазан N 1362. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998.10.20. N 4119 Жарлығымен. ~U984119
Қазақстан Республикасында салық жүйесiн нығайта түсу мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап салық төлеушiлердi тiркеу нөмiрлерiнiң жүйесiн енгiзсiн.
2. Салық төлеушiлердi сыныптау және оларға код беру жүйесi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi 1993 жылғы 1 желтоқсанға дейiн банк құжаттарының нысандарына мiндеттi түрде салық төлеушiлердiң тiркелу нөмiрлерiн енгiзудi көздесiн.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi "Қазақстан
Республикасындағы салық жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Кеңесiнiң қарауына енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы. 1993 ж. 6 қазан
N 1362
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 6 қазан
N 1362 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасында салық төлеушiлердi
сыныптау және оларға код беру жүйесi туралы
Ереже
1. Негiзгi қағидалар
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы бөлiмшелерiнде салық төлеушiлерге бiрыңғай код берiлуiн қамтамасыз ету және барлық банктер, жинақ банкiлерi мекемелерiмен, нотариалды кеңселерiмен осы кодтар бойынша өзара iс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында жасалған.
Бiр ғана тұрақты нөмiр арқылы әрбiр салық төлеушiнiң теңдестiрiлуi салық қызметiнiң компьютерлiк жүйесiн құрудың негiзгi шарты болып табылады.
Салық төлеушiлердiң тiркеу нөмiрлерiн (СТН) енгiзу;
салық төлеушiлердiң есебiн жүйелендiру мен ретке келтiру;
деректердiң компьютерлiк өңделуiн қамтамасыз ету;
салық төлеушiлердiң заңдылықты сақтауы жөнiндегi ақпаратқа сыналап тексеру жүргiзу;
төменгi салық инспекциялары арасында көлденең ақпарат алмасуын қамтамасыз ету;
салық инспекциялары бөлiмшелерiнiң арасында тiгiнен жедел ақпаратты дер кезiнде алу мақсатында жүргiзiледi.
2. Аудандық бөлiнуi жоқ аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық инспекцияларында салық мiндеттемелерi туындаған кезде салық төлеушiге - заңды ұйым мен жеке адамға СТН берiледi.
3. Салық төлеушiлерге СТН берудiң тәртiбiн және оны iске
қосудың тәртiбiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Бас салық инспекциясы реттейдi.
4. Салық төлеушiнiң СТН-i банкiлiк төлем құжаттарында
мiндеттi түрде көрсетiлуге жатады.

5. Нотариальные конторы должны оформлять документы по операциям
дарения, наследования, купли-продажи для физических лиц с проставлением
РНН.
6. Настоящее Положение вводится в действие с 1 января 1994 г.
2. Структура регистрационного
номера налогоплательщика
7. При построении РНН принята фасетная система кодирования.
Структура РНН представлена следующей схемой:
ХХ     ХХ      ХХ      ХХ      ХХ
|      |       |       |       |
|      |       |       |       |__________ контрольное число
|      |       |       |_______порядковый номер
|      |       |_______предметный фасет
|      |______номер налоговой инспекции
|______код области
Первый фасет - код области. Для кодирования используются 3, 4 разряды кода общесоюзного классификатора "Система обозначения административно-территориальных органов" (СОАТО). Система кодирования порядковая.
Второй фасет - номер налоговой инспекции. Система кодирования порядковая. Перечень и номера налоговых инспекций соответствуют кодам районов области, принятым в системе Министерства финансов Республики Казахстан.
Третий фасет - предметный фасет. Система кодирования серийно-порядковая. Кодирование внутри серий для юридических лиц осуществляется по группам предприятий, утвержденным в системе Министерства финансов; для физических лиц - по налоговым территориальным микроучасткам, принятым в налоговых инспекциях.
Четвертый фасет - порядковый номер налогоплательщика внутри предметного фасета.
Пятый фасет - число, контролирующее правильность последовательности цифр номера по алгоритму "модуль 11".
Распределение серий номеров внутри 3 и 4 фасетов осуществляется Главной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Регистрационный номер налогоплательщика -
юридического лица
8. РНН присваивается налогоплательщикам - юридическим лицам при регистрации в налоговых инспекциях по районам, городам без районного деления и районам в городах.
9. РНН является единым по всем налоговым обязательствам налогоплательщика.
10. Регистрация юридического лица производится налоговой инспекцией по месту нахождения его офиса. Налоговая инспекция при регистрации налогоплательщика выдает ему справку о регистрации, в которой сообщает о его РНН, а также разъясняет порядок заполнения РНН в платежных и других документах, его налоговые обязательства.
11. Налогоплательщик в отчетных документах и банковских платежных документах обязан четко и ясно проставлять свой регистрационный номер.
4. Регистрационный номер налогоплательщика -
физического лица
12. РНН присваивается налогоплательщикам - физическим лицам при регистрации в налоговых инспекциях по районам, городам без районного деления и районам в городах по факту возникновения налоговых обязательств.

5. Нотариалдық кеңселер жеке адамдар үшiн сыйлау, мұраға
қалдыру, сатып алу-сату операциялары жөнiндегi құжаттарды
ресiмдегенде СТН-дi қоюға тиiс.
6. Осы Ереже 1994 жылғы 1 ақпаннан бастап күшiне енгiзiледi.
2. Салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнiң құрылымы
7. СТН-дi белгiлеуде код берудiң фасеттiк жүйесi қабылданған.
СТН құрылымы мына үлгiден көрiнедi:
XX                XX
!___облыстың коды  !___салық инспекциясының нөмiрi
XX               XX              XX
!___заттық фасет !___рет нөмiрi  !___бақылау саны
Бiрiншi фасет - облыстың коды. Код беру үшiн "Әкiмшiлiк-аумақтық органдарды белгiлеудiң жүйесi (ӘАОБЖ) жалпыодақтық сыныптау кодының 3,4 разрядтары пайдаланылады. Код беру жүйесi ретiмен келедi.
Екiншi фасет - салық инспекциясының нөмiрi. Код беру жүйесi ретiмен келедi. Салық инспекциясының тiзбесi мен нөмiрлерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүйесiнде қабылданған облыстар аудандарының кодтарына сәйкес болады.
Үшiншi фасет - заттық фасет. Код беру жүйесi сериялы -ретiмен келедi.
Заңды ұйымдар үшiн сериялар iшiнен код беру - Қаржы министрлiгiнiң жүйесiнде бекiтiлген кәсiпорындар топтары бойынша; жеке адамдар үшiн - салық инспекцияларында қабылданған салық алынатын аумақтық шағын учаскелер бойынша жүзеге асырылады.
Төртiншi фасет - заттық фасет iшiндегi салық төлеушiнiң реттiк нөмiрi.
Бесiншi фасет - "II модуль" алгоритмi бойынша нөмiрлер цифрлары кезектiлiгiнiң дұрыстығын бақылайтын сан.
3-шi және 4-шi фасеттер iшiндегi нөмiрлер серияларының бөлiнiсiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы жүзеге асырады.
3. Салық төлеушi заңды ұйымның тiркеме
нөмiрi
8. Аудандық бөлiнуi жоқ аудандар, қалалар бойынша және қалалардағы аудандар бойынша салық инспекцияларында тiркелу кезiнде салық төлеушi заңды ұйымдарға СТН берiледi:
9. СТН салық төлеушiнiң барлық салықтық мiндеттемелерi бойынша бiрыңғай болып табылады.
10. Заңды ұйымды салық инспекциясы өзiнiң офисi орналасқан жерде тiркейдi. Салық инспекциясы салық төлеушiнi тiркеген кезде оған тiркелуi туралы анықтама бередi, онда оның СТН-ны туралы хабарланады және төлем мен басқа құжаттарда СТН-ы толтырудың тәртiбi, оның салықтық мiндеттемелерi түсiндiрiледi.
11. Салық төлеушi есеп құжаттарында және банкiлiк төлем құжаттарында өзiнiң тiркелген нөмiрiн дәлме-дәл және айқын толтыруға мiндеттi.
4. Салық төлеушi жеке адамның тiркеме нөмiрi
12. Аудандық бөлiнуi жоқ аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық мiндеттемелерiнiң туындауы фактiсi жөнiнде салық инспекцияларында тiркелген кезде СТН салық төлеушi жеке адамдарға берiледi.

13. РНН является единым по всем налоговым обязательствам налогоплательщика.
14. Регистрация физических лиц производится налоговой инспекцией по месту основного проживания физического лица.
При возникновении налоговых обязательств не по основному месту жительства налогоплательщик дополнительно регистрируется по месту их возникновения. Налоговая инспекция, зарегистрировавшая налогоплательщика, должна уведомить налоговую инспекцию по месту его основного проживания. Налоговая инспекция при регистрации налогоплательщика выдает ему справку о регистрации, в которой сообщает о его РНН и разъясняет порядок заполнения РНН в платежных документах и его налоговые обязательства.
15. При осуществлении хозяйственной деятельности на территории области не по основному месту жительства налогоплательщик должен зарегистрироваться по месту жительства и по месту деятельности.
16. Граждане Республики Казахстан, получившие в наследство недвижимость, обязаны регистрироваться в налоговой инспекции, на территории которой находится строение или земельный участок.
17. Иностранные граждане и лица без гражданства, получающие доход на территории Республики Казахстан, должны учитываться по РНН как граждане других государств и регистрироваться в налоговой инспекции, на территории которой они осуществляют свою хозяйственную деятельность.
18. Иностранные граждане и лица без гражданства, получившие в наследство недвижимость, должны учитываться по РНН как граждане других государств по месту нахождения строения или земельного участка и обязаны регистрироваться в налоговой инспекции, на территории которой находится строение или земельный участок.
19. Налогоплательщик в налоговых декларациях и банковских платежных документах обязан четко и ясно проставлять свой регистрационный номер.

13. СТН салық төлеушiнiң барлық салықтық мiндеттемелерi бойынша бiрыңғай болып табылады.
14. Жеке адамдарды салық инспекциясы жеке адамның негiзгi тұратын жерi бойынша тiркейдi.
Тұрағы негiзгi болмай салық мiндеттемелерi туындаған кезде салық төлеушi оның туындаған жерi бойынша қосымша тiркеледi. Салық төлеушiнi тiркеген салық инспекциясы оның негiзгi тұратын жерiндегi салық инспекциясын хабардар етуi тиiс. Салық инспекциясын хабардар етуi тиiс. Салық инспекциясы салық төлеушiнi тiркеген кезде оған тiркелуi туралы анықтама бередi, онда оның СТН-сы хабарланады және төлемдiк құжаттарда СТН-ы толтырудың тәртiбi мен оның салықтық мiндеттемелерi түсiндiрiледi.
15. Негiзгi тұрағы болып саналмайтын облыс аумағында коммерциялық-кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру кезiнде салық төлеушi негiзгi тұратын жерi және қызмет орны бойынша тiркелуге тиiс.
16. Жылжымайтын мүлiктi мұраға алған Қазақстан Республикасының азаматтары құрылыс жайы немесе жер учаскесi орналасқан аумақтағы салық инспекциясында тiркелуге мiндеттi.
17. Қазақстан Республикасының аумағында табыс табатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар СТН бойынша басқа мемлекеттердiң азаматтары ретiнде ескерiлуi және өздерi коммерциялық-кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асырып жатқан аумақтағы салық инспекциясында тiркелуi тиiс.
18. Жылжымайтын мүлiктi мұраға алған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар құрылыс жайы немесе жер учаскесi орналасқан мекенiне қарай басқа мемлекеттердiң азаматтары ретiнде СТН бойынша ескерiлуi тиiс және құрылыс жайы немесе жер учаскесi орналасқан аумақтағы салық инспекциясында тiркелуге мiндеттi.
19. Салық төлеушi салық декларацияларында және банкiлiк төлем құжаттарында өзiнiң тiркелген нөмiрiн дәлме-дәл және айқын толтыруға мiндеттi.