О классных чинах pаботников налоговой службы Министеpства финансов Республики Казахстан
Постановление Пpезидента Республики Казахстан от 23 мая 1994 г. N 1709. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. ( У.С. - Указом Президента от 18.07.95 г. N 2367  U952367_  ) "О налоговой службе Министерства финансов Республики Казахстан" и в целях сохранения и развития кадрового потенциала, повышения персональной ответственности за выполнение служебного долга, укрепления организованности и дисциплины работников налоговой службы постановляю:
1. Утвердить Положение о классных чинах работников органов налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан (прилагается) и ввести его в действие с 1 мая 1994 г.
2. Кабинету Министров Республики Казахстан утвердить описание
формы одежды, табель обмундирования, нормы и порядок ее выдачи.
3. Расходы, связанные с выплатой надбавок за классные чины и
выдачей форменной одежды работникам налоговой службы, произвести за
счет средств республиканского бюджета.
Президент
Респуюлики Казахстан
Утверждено
постановлением Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1994 г. N 1709
ПОЛОЖЕНИЕ
о классных чинах работников налоговой
службы Министерства финансов Республики
Казахстан
1. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. "О налоговой службе Министерства финансов Республики Казахстан" настоящее Положение определяет условия, порядок присвоения и виды классных чинов работников налоговой службы Министерства финансов
Республики Казахстан.
2. Для работников налоговой службы, осуществляющих контроль за
соблюдением законодательства о налогах, правильностью исчисления,
полнотой и своевременностью внесения в бюджет налогов и других
платежей, устанавливаются следующие классные чины:
главный государственный советник налоговой службы
государственный советник налоговой службы I ранга
государственный советник налоговой службы II ранга
государственный советник налоговой службы III ранга
советник налоговой службы I ранга
советник налоговой службы II ранга
советник налоговой службы III ранга
инспектор налоговой службы I ранга
инспектор налоговой службы II ранга
инспектор налоговой службы III ранга
3. Для работников налоговой службы устанавливаются следующие
предельные классные чины по занимаемой должности:
-------------------------------------------------------------------------------
Классный чин                  :              Должность
-------------------------------------------------------------------------------
Центральный аппарат Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
Главный государственный                 руководитель налоговой службы -
советник налоговой службы               начальник Главной налоговой
инспекции
Государственный советник                заместитель руководителя
налоговой службы I ранга                налоговой службы - начальник
Главной налоговой службы
Государственный советник                начальник управления и
налоговой службы II ранга               ведущего отдела на правах
управлений
Государственный советник                заместитель начальника
налоговой службы III ранга              управления и ведущего отдела,
начальник самостоятельного
отдела
Советник налоговой службы               начальник отдела управления,
I ранга                                 заместитель начальника отдела
управления и самостоятельного
отдела, главный налоговый
инспектор
Советник налоговой службы               старший налоговый инспектор,
II ранга                                главный специалист
Советник налоговой службы               налоговый инспектор, ведущий
III ранга                               специалист
Инспектор налоговой службы              специалист I и II категории,
I ранга                                 специалист
Аппарат налоговых инспекций по областям,
городам Алматы, Ленинску и городам с районным
делением
Государственный советник                начальник налоговой инспекции
налоговой службы II ранга               по области, городу Алматы
Государственный советник                заместитель начальника
налоговой службы III ранга              налоговой инспекции по области,
городу Алматы; начальник
налоговой инспекции по городу
Ленинску и городам с районным
делением
Советник налоговой службы               начальник отдела налоговой
I ранга                                 инспекции по области, городу
Алматы; заместитель начальника
налоговой инспекции по городу
Ленинску и городам с районным
делением
Советник налоговой службы               главный налоговый инспектор
II ранга                                налоговой инспекции по области,
городу Алматы; начальник
отдела налоговой инспекции по
городу Ленинску и городам с
районным делением
Советник налоговой службы               старший налоговый инспектор,
III ранга                               главный специалист налоговой
инспекции по области, городу
Алматы; главный налоговый
инспектор налоговой инспекции
по городу Ленинску и городам
с районным делением
Инспектор налоговой службы              налоговый инспектор, ведущий
I ранга                                 специалист налоговой инспекции
по области, городу Алматы;
старший налоговый инспектор,
главный специалист налоговой
инспекции по городу Ленинску и
городам с районным делением;
специалист I и II категории,
специалист налоговой инспекции
по области, городу Алматы;
налоговый инспектор налоговой
инспекции по городу Ленинску и
городам с районным делением
Инспектор налоговой службы              специалист I и II категории,
II ранга                                специалист налоговой инспекции
по городу Ленинску и городам
с районным делением
Аппарат налоговых инспекций по районам, городам без районного
деления и районам в городе
Советник налоговой службы               начальник налоговой инспекции
I ранга
Советник налоговой службы               заместитель начальника
II ранга                                налоговой инспекции
Советник налоговой службы               начальник отдела, главный
III ранга                               налоговый инспектор
Инспектор налоговой службы              старший налоговый инспектор,
I ранга                                 главный специалист,
налоговый инспектор, ведущий
специалист
Инспектор налоговой службы              специалист I и II категории,
II ранга                                специалист

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметi қызметкерлерiнiң сыныптық шендерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1994 жылғы 23 мамыр N 1709. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 31 наурыздағы Заңына сәйкес және салық қызметi кадрларының әлеуетiн сақтау мен дамыту, салық қызметi қызметкерлерiнiң қызмет парызын орындаудағы жеке жауапкершiлiгiн арттыру, ұйымшылдығы мен тәртiбiн нығайту мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметi органдары қызметкерлерiнiң сыныптық шендерi туралы Ереже /қоса берiлiп отыр/ бекiтiлсiн және ол 1994 жылғы 1 мамырдан күшiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi бiр үлгiдегi киiм сипаттамасын, киiм-кешек беру кестесiн, оны берудiң нормасы мен тәртiбiн бекiтсiн.
3. Салық қызметi қызметкерлерiнiң сыныптық шендерiне үстеме ақы төлеуге және бiр үлгiдегi киiм беруге байланысты шығындар республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен жүргiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 жылғы 23 мамырдағы
N 1709 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық
қызметi қызметкерлерiнiң сыныптық шендерi туралы
ЕРЕЖЕ
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 31 наурыздағы заңына сәйкес осы Ереже Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметi қызметкерлерiне берiлетiн сыныптық шендердiң түрлерiн және оларды беру шарттарын, тәртiбiн белгiлейдi.
2. Салық туралы заңдардың сақталуына, салық пен басқа да төлемдердiң дұрыс есептелуiне, бюджеттерге толық және уақтылы келiп түсуiне бақылау жасайтын салық қызметiнiң қызметкерлерi үшiн мынадай сыныптық шендер белгiленедi:
салық қызметiнiң бас мемлекеттiк кеңесшiсi
салық қызметiнiң I дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсi
салық қызметiнiң II дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсi
салық қызметiнiң III дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсi
салық қызметiнiң I дәрежелi кеңесшiсi
салық қызметiнiң II дәрежелi кеңесшiсi
салық қызметiнiң III дәрежелi кеңесшiсi
салық қызметiнiң I дәрежелi инспекторы
салық қызметiнiң II дәрежелi инспекторы
салық қызметiнiң III дәрежелi инспекторы
3. Салық қызметiнiң қызметкерлерi үшiн атқаратын қызметiне қарай мынадай шектi сыныптық шендер белгiленедi:
____________________________________________________________________     Сыныптық шен               |          Қызмет ____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
Бас салық инспекциясының орталық аппараты
Салық қызметiнiң бас             салық қызметiнiң басшысы -
мемлекеттiк кеңесшiсi            Бас салық инспекциясының бастығы
Салық қызметiнiң I дәрежелi      салық қызметi басшысының
мемлекеттiк кеңесшiсi            - Бас салық инспекциясы
бастығының орынбасары
Салық қызметiнiң II дәрежелi     басқарма және басқарма құқындағы
мемлекеттiк кеңесшiсi            жетекшi бөлiм бастығы
Салық қызметiнiң III дәрежелi    басқарма мен жетекшi бөлiм
мемлекеттiк кеңесшiсi            бастығының орынбасары, дербес
бөлiм бастығы
Салық қызметiнiң I дәрежелi      басқарма бөлiмiнiң бастығы,
кеңесшiсi                        басқарма бөлiмi мен дербес бөлiм
бастығының орынбасары, бас салық
инспекторы
Салық қызметiнiң II дәрежелi     аға салық инспекторы, бас маман
кеңесшiсi
Салық қызметiнiң III дәрежелi    салық инспекторы, жетекшi маман
кеңесшiсi
Салық қызметiнiң I дәрежелi      I және II санатты маман, маман
инспекторы
Облыстар, Алматы, Ленинск қалалары мен аудандық
бөлiнiстегi қалалар бойынша салық инспекцияларының
аппараты
Салық қызметiнiң II дәрежелi     облыс және Алматы қаласы бойынша
мемлекеттiк кеңесшiсi            салық инспекциясының бастығы
Салық қызметiнiң III дәрежелi    облыс, Алматы қаласы бойынша
мемлекеттiк кеңесшiсi            салық инспекциясы бастығының
орынбасары; Ленинск қаласы және
аудандық бөлiнiстегi қалалар
бойынша салық инспекциясының
бастығы
Салық қызметiнiң I дәрежелi      облыс, Алматы қаласы бойынша
кеңесшiсi                        салық инспекциясының бөлiм бастығы;
Ленинск қаласы және аудандық
бөлiнiстегi қалалар бойынша салық
инспекциясы бастығының орынбасары
Салық қызметiнiң II дәрежелi     облыс және Алматы қаласы бойынша
кеңесшiсi                        салық инспекциясының бас салық
инспекторы; Ленинск қаласы және
аудандық бөлiнiстегi қалалар
бойынша салық инспекциясының
бөлiм бастығы
Салық қызметiнiң III дәрежелi   облыс, Алматы қаласы бойынша салық
кеңесшiсi                       инспекциясының аға салық инспекторы,
бас маман; Ленинск қаласы және
аудандық бөлiнiстегi қалалар бойынша
салық инспекциясының бас салық
инспекторы
Салық қызметiнiң I дәрежелi    облыс, Алматы қаласы бойынша салық
инспекторы                     инспекциясының салық инспекторы,
жетекшi маман, Ленинск қаласы және
аудандық бөлiнiстегi қалалар бойынша                                салық инспекциясының аға салық
инспекторы, бас маман;
облыс, Алматы қаласы бойынша салық
инспекциясының I және II санатты
маманы, маманы, Ленинск қаласы және
аудандық бөлiнiстегi қалалар бойынша
салық инспекциясының салық инспекторы
Салық қызметiнiң II дәрежелi     Ленинск қаласы және аудандық
инспекторы                       бөлiнiстегi қалалар бойынша салық
инспекциясының I және II санатты
маманы
Аудандар, аудандық бөлiнiсi жоқ қалалар мен
қала аудандары бойынша салық инспекциясының аппараты
Салық қызметiнiң I дәрежелi      салық инспекциясының бастығы
кеңесшiсi
Салық қызметiнiң II дәрежелi     салық инспекциясы бастығының
кеңесшiсi                        орынбасары
Салық қызметiнiң III дәрежелi    бөлiм бастығы, бас салық
кеңесшiсi                        инспекторы
Салық қызметiнiң I дәрежелi      аға салық инспекторы, бас маман,
инспекторы                       салық инспекторы, жетекшi маман
Салық қызметiнiң II дәрежелi     I және II санатты маман, маман
инспекторы

4. Классный чин главного государственного советника налоговой службы присваивается Президентом Республики Казахстан, классные чины государственного советника налоговой службы I, II и III рангов присваиваются Кабинетом Министров Республики Казахстан, советника налоговой службы I, II и III рангов - Министром финансов Республики
Казахстан, инспектора налоговой службы I, II и III рангов -
руководителем налоговой службы Министерства финансов Республики
Казахстан.
Присвоение классных чинов производится по ходатайству Министра
финансов Республики Казахстан и соответствующих начальников налоговых
инспекций по подчиненности.
5. Устанавливаются следующие сроки пребывания в классном чине:
советника налоговой службы         II ранга - 4 года
советника налоговой службы        III ранга - 3 года
инспектора налоговой службы         I ранга - 3 года
инспектора налоговой службы        II ранга - 2 года
инспектора налоговой службы       III ранга - 2 года
Сроки пребывания в классных чинах государственного советника налоговой службы I, II и III рангов и советника налоговой службы I ранга не устанавливаются.
Классные чины присваиваются руководителям и специалистам, имеющим высшее, незаконченное высшее, среднее специальное образование.
Первый классный чин присваивается Министром финансов Республики Казахстан и руководителем налоговой службы Министерства финансов в пределах их полномочий на одну ступень ниже классного чина, предусмотренного для занимаемой работником налоговой службы должности.
Представление о присвоении первого классного чина вносится, как правило, в течении трех месяцев после назначения на должность.
Очередные классные чины присваиваются в последовательном порядке при положительной характеристике, соответствия очередного классного чина, предусмотренному по занимаемой должности и по истечении установленного срока пребывания в предыдущем классном чине.
6. Министру финансов Республики Казахстан и руководителю налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан в пределах их полномочий предоставляется право в отдельных случаях за примерное исполнение служебных обязанностей и достигнутые успехи в работе:
присваивать очередной классный чин досрочно или классный чин на одну ступень выше установленного по занимаемой должности;
присваивать классный чин досрочно на одну ступень или две ступени выше классного чина, в котором состоит работник, при его назначении на должность, по которой предусмотрен классный чин государственного советника налоговой службы III ранга и выше.
7. Работники налоговой службы, которым присвоены классные чины, состоят в них пожизненно.
Лишение классного чина может иметь место по приговору суда, а также при увольнении работника из налоговой службы за порочащие поступки. В случаях совершения работниками налоговой службы грубых нарушений служебных обязанностей он может быть понижен в классном чине, а также по приговору суда в установленном Законе порядке.
Лишение классного чина и понижение в классном чине главного
государственного советника налоговой службы производится Президентом
Республики Казахстан, государственного советника налоговой службы I,
II и III рангов - Кабинетом Министров Республики Казахстан, советника
налоговой службы I, II и III рангов - Министром финансов Республики
Казахстан, других чинов - руководителем налоговой службы Министерства
финансов Республики Казахстан.

4. Салық қызметiнiң бас мемлекеттiк кеңесшiсi сыныптық шенiн Қазақстан Республикасының Президентi, салық қызметiнiң I,II және III дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсi сыныптық шендерiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, салық қызметiнiң I,II және III дәрежелi кеңесшiсi сыныптық шендерiн - Қазақстан Республикасының Қаржы министрi, салық қызметiнiң I,II және III дәрежелi инспекторы сыныптық шендерiн - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметiнiң басшысы бередi.
Сыныптық шендер Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң және бағыныстылығы жағынан тиiстi салық инспекциялары бастықтарының өтiнiшi бойынша берiледi.
5. Сыныптық шендерде болудың мына төмендегi мерзiмдерi белгiленедi:
салық қызметiнiң II дәрежелi кеңесшiсi        - 4 жыл
салық қызметiнiң III дәрежелi кеңесшiсi       - 3 жыл
салық қызметiнiң I дәрежелi инспекторы        - 3 жыл
салық қызметiнiң II дәрежелi инспекторы       - 2 жыл
салық қызметiнiң III дәрежелi инспекторы      - 2 жыл
Салық қызметiнiң I,II және III дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсiнiң және салық қызметiнiң I-шi дәрежелi кеңесшiсiнiң сыныптық шендерiнде болу мерзiмдерi белгiленбейдi.
Сыныптық шендер жоғары, аяқталмаған жоғары, арнаулы орта бiлiмдерi бар басшылар мен мамандарға берiледi.
Алғашқы сыныптық шендi Қазақстан Республикасының Қаржы министрi және Қаржы министрлiгi салық қызметiнiң басшысы өздерiнiң өкiлеттiгi шегiнде салық қызметiнiң қызметкерi атқаратын лауазым үшiн көзделген сыныптық шеннен бiр саты төмен шен бередi.
Алғашқы сыныптық шендi беру туралы ұсыныс әдетте лауазымға тағайындалғаннан кейiн үш айдың iшiнде жасалады.
Кезектi сыныптық шендер жағымды мiнездеме берiлген, атқаратын лауазымы бойынша көзделген кезектi сыныптық шенге сәйкес келген жағдайда және осының алдында сыныптық шенде болудың белгiленген мерзiмi аяқталған соң берiледi.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрiне және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметiнiң басшысына олардың өкiлеттiгi шегiнде жекелеген жағдайларда қызмет мiндеттерiн үлгiлi атқарып, жұмыста қол жеткiзген табыстары үшiн:
кезектi сыныптық шендi мерзiмiнен бұрын немесе атқаратын қызметi бойынша белгiленгеннен бiр саты жоғары сыныптық шен беру;
қызметкердi салық қызметiнiң III дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсi және одан жоғары сыныптық шен көзделген қызметке тағайындағанда оның сыныптық шенiнен бiр саты немесе екi саты жоғары сыныптық шендi мерзiмiнен бұрын беру құқығы берiледi.
7. Салық қызметiнiң сыныптық шендер берiлген қызметкерлерi оларды өмiрлiк ұстайды.
Сыныптық шеннен айыру сот үкiмiмен, сондай-ақ қызметкерлерiнiң қызметiне кiр келтiрген әрекеттерi үшiн салық қызметiнен шығарған кезде орын алуы мүмкiн. Салық қызметi қызметкерлерiнiң қызмет мiндеттерiн өрескел бұзған жағдайда, сондай-ақ Заң белгiлеген тәртiппен сот үкiмi бойынша сыныптық шенi төмендетiлуi мүмкiн.
Салық қызметiнiң бас мемлекеттiк кеңесшiсiн - Қазақстан Республикасының Президентi, салық қызметiнiң I,II,III дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсiн - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, салық қызметiнiң, I,II және III дәрежелi кеңесшiсiн - Қазақстан Республикасының Қаржы министрi, басқа шендердi - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметiнiң басшысы сыныптық шеннен айырады не сыныптық шенiн төмендетедi.

8. Установить ежемесячные доплаты за классные чины в следующих
размерах:
--------------------------------------------------------------------------------
Наименование классного чина                    | Размер доплаты в
|  процентах к
|  должностному
|  окладу
--------------------------------------------------------------------------------
Главный государственный советник
налоговой службы                                     30
Государственный советник налоговой
службы I ранга                                       25
Государственный советник
налоговой службы II ранга                            25
Государственный советник налоговой
службы III ранга                                     25
Советник налоговой службы I ранга                    20
Советник налоговой службы II ранга                   20
Советник налоговой службы III ранга                  20
Инспектор налоговой службы I ранга                   15
Инспектор налоговой службы II ранга                  15
Инспектор налоговой службы III ранга                 15
9. Доплата за классный чин учитывается при исчислении среднего
заработка работника налоговой службы.
10. Инструкция о порядке представления работников органов налоговой службы к присвоению классных чинов утверждается Министром финансов Республики Казахстан.

8. Сыныптық шендерге ай сайын мынадай қосымша төлем мөлшерi белгiленсiн:
____________________________________________________________________
Сыныптық шеннiң атауы             | Лауазымды жалақыға проценттiк
| қосымша төлем мөлшерi
____________________________________________________________________
Салық қызметiнiң бас мемлекеттiк
кеңесшiсi                                           30
Салық қызметiнiң I дәрежелi
мемлекеттiк кеңесшiсi                               25
Салық қызметiнiң II дәрежелi
мемлекеттiк кеңесшiсi                               25
Салық қызметiнiң III дәрежелi
мемлекеттiк кеңесшiсi                               25
Салық қызметiнiң I дәрежелi
кеңесшiсi                                           20
Салық қызметiнiң II дәрежелi
кеңесшiсi                                           20
Салық қызметiнiң III дәрежелi
кеңесшiсi                                           20
Салық қызметiнiң I дәрежелi
инспекторы                                          15
Салық қызметiнiң II дәрежелi
инспекторы                                          15
Салық қызметiнiң III дәрежелi
инспекторы                                           15
9. Сыныптық шенге қосымша төлем салық қызметi қызметкерiнiң орташа табысын есептегенде ескерiледi.
10. Салық қызметi органдарының қызметкерлерiн сыныптық шендер беруге ұсынудың тәртiбi туралы Нұсқаманы Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтедi.