О сооружении в г. Алматы Монумента независимости
Постановление Президента Республики Казахстан от 3 июля 1995 г. N 2355
В целях увековечения исторического события - провозглашения государственной независимости Республики Казахстан, художественного воплощения идей консолидации общества, гуманизма, межнационального согласия, воспитания казахстанского патриотизма постановляю:
1. Соорудить в г. Алматы Монумент независимости Республики Казахстан.
2. Одобрить в основном проект Монумента независимости Республики Казахстан, разработанный авторской группой под руководством Уалиханова Ш.Е.
3. Кабинету Министров Республики Казахстан определить источники финансирования для осуществления проектирования и сооружения Монумента независимости. Совместно с главой Алматинской городской администрации образовать фонд, организовать сбор средств за счет пожертвований структур всех видов собственности и граждан.
4. Поручить главе Алматинской городской администрации произвести отвод земельного участка, выдачу исходных данных для рабочего проектирования, выделить временное помещение для работы творческой группы.
Осуществление работ по строительству Монумента независимости Республики Казахстан возложить на холдинговую компанию "Алматыкуралыс". Президент Республики Казахстан

Алматы қаласында Тәуелсiздiк ескерткiшiн орнату туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1995 жылғы 3 шiлдедегi N 2355
Тарихи оқиға - Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгiнiң жариялануын мәңгi есте қалдыру, қоғамды топтастыру, гуманизм, ұлтаралық татулық, қазақстандық патриотизм тәрбиелеу идеяларын көркем бейнелеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Алматы қаласында Қазақстан Республикасының Тәуелсiздiгi ескерткiшi орнатылсын.
2. Қазақстан Республикасының Тәуелсiздiгi ескерткiшiнiң Ш.Ы.Уалиханов басқаратын авторлар тобы әзiрлеген жобасы негiзiнен мақұлдансын.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Тәуелсiздiк ескерткiшiн жобалау мен орнатуды жүзеге асыруға арналған қаржыландыру көздерiн анықтасын. Алматы қаласының әкiмiмен бiрлесiп, қор құрсын, барлық меншiк түрлерi құрылымдарының және азаматтардың құрмалдықтары есебiнен қаражат жинауды ұйымдастырсын.
4. Алматы қаласының әкiмiне жер учаскесiн бөлу, жұмысты
жобалау кезiнде негiзге алынатын деректердi беру, шығармашылық
топтың жұмыс iстеуiне қажет уақытша үй-жай болу тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының Тәуелсiздiгi ескерткiшiн
салу жұмыстарын iске асыру "Алматықұрылыс" холдинг компаниясына
жүктелсiн.
Қазақтан Республикасының
Президентi