О присуждении государственной стипендии в области культуры в 2022 году
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года № 2
1. Присудить государственную стипендию в области культуры в 2022 году согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Настоящее распоряжение опубликовать в средствах массовой информации.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ к
распоряжению Президента
Республики Казахстан от 28
декабря 2022 года № 2
Персональный состав лиц, которым присуждена государственная стипендия в области культуры в 2022 году
Деятели литературы
Айтхожа Марфуға
- 1936 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Парасат"
Ақсұңқар Серік
- 1950 года рождения, поэт, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Ахметова Куляш
- 1946 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Әбдікұлы Төлен
- 1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии
Абдикакимов Тыныштыкбек
- 1953 года рождения, поэт, лауреат Государственной премии, обладатель медали "Ерен еңбегі үшін"
Ашимов Аким (Аким Тарази)
- 1933 года рождения, писатель, Қазақстанның Еңбек Ері, кавалер орденов "Отан" и "Құрмет", лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Аширов Ахмет
- 1938 года рождения, писатель-драматург, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Бахтыгереева Акуштап
- 1944 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Құрмет"
Гарькавец Александр
- 1947 года рождения, ученый-тюрколог, общественный деятель
Досанов Сабит
- 1940 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Отан" и "Парасат"
Елубаев Смагул
- 1947 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Ерманов Журсин
- 1951 года рождения, поэт, заслуженный деятель Казахстана, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Есенқарақызы Ханбибі
- 1949 года рождения, поэт, заслуженный работник Республики Казахстан, кавалер ордена "Парасат"
Жолдасбеков Мырзатай
- 1937 года рождения, государственный и общественный деятель, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Джаганова Алтыншаш
- 1943 года рождения, писатель, драматург, заслуженный деятель Казахстана, кавалер орденов "Құрмет" и "Барыс" III степени
Джунусов Ерлан
- 1984 года рождения, поэт, лауреат государственной молодежной премии "Дарын"
Исабаев Нуртас
- 1954 года рождения, поэт, кавалер ордена "Құрмет"
Исабеков Дулат
- 1942 года рождения, писатель, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Құрмет"
Касенов Даурен
- 1974 года рождения, поэт, лауреат международной литературной премии "Алаш"
Косылбеков Дидар
- 1969 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Қыдырханұлы Уахап
- 1932 года рождения, писатель, заслуженный работник культуры Казахской ССР
Туменбаев Куандык
- 1955 года рождения, писатель, лауреат международной литературной премии "Алаш"
Медетбек Темірхан
- 1945 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Мүбарак Бағдат
- 1978 года рождения, поэт, лауреат международного фестиваля поэзии
Мырзахметұлы Мекемтас
- 1930 года рождения, литературовед, лауреат Государственной премии
Нүржан Светқали
- 1962 года рождения, поэт, кавалер орденов "Отан" и "Құрмет"
Нуржекеев Бексултан
- 1941 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Салғараұлы Қойшығара
- 1939 года рождения, писатель, ученый, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Сулейменов Олжас
- 1936 года рождения, поэт, народный писатель Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы
Салыкбаева Гулнара
- 1963 года рождения, поэтесса, лауреат международной литературной премии "Алаш"
Тұрғынбекұлы Серік
- 1946 года рождения, поэт, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Деятели искусства
Абишев Кайролла
- 1965 года рождения, дизайнер-модельер, кавалер ордена "Құрмет"
Ашимов Асанали
- 1937 года рождения, актер, народный артист СССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии
Ахметова Шайза
- 1948 года рождения, актриса, народная артистка Казахстана
Байсеитова Раушан
- 1947 года рождения, балерина, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Байбосынов Кайрат
- 1950 года рождения, певец, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Достық"
Бекетаева Айгерим
- 1991 года рождения, артистка балета, заслуженный деятель Казахстана
Бегайдаров Коныспек
- 1957 года рождения, актер, заслуженный деятель Казахстана
Вербовой Богдан
- 2002 года рождения, артист балета, лауреат республиканских и международных конкурсов
Демеуов Бейимбет
- 1964 года рождения, дирижер, заслуженный деятель Казахстана
Джаманкулов Тунгишбай
- 1948 года рождения, актер, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Достық"
Еслямова Самал
- 1984 года рождения, актриса, заслуженный деятель Казахстана
Есмагамбетов Айдос
- 1986 года рождения, скульптор
Жаманбаев Базаргали
- 1942 года рождения, дирижер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Ерболат Жасулан
- 1990 года рождения, актер
Жаканов Илья
- 1936 года рождения, композитор, поэт, искусствовед, Қазақстанның Еңбек Ері, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Отан"
Жақып Құттыбек
- 1961 года рождения, художник
Жубаниязов Умирбек
- 1964 года рождения, художник, заслуженный деятель Казахстана
Исалиева Бибигуль
- 1967 года рождения, актриса, заслуженный деятель Казахстана
Исмаилов Умирали
- 1970 года рождения, художник
Исмагулов Оразак
-' 1930 года рождения, антрополог, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Искаков Билал
- 1954 года рождения, домбрист-кюйши, заслуженный деятель Казахстана
Кастеева Зарема
- 1947 года рождения, балерина, народная артистка Казахской ССР
Калиламбекова Хорлан
- 1944 года рождения, оперная певица, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Құрмет"
Клушкин Юрий
- 1937 года рождения, музыкант, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Казиев Ермек
- 1947 года рождения, домбрист-кюйши, лауреат республиканских и международных конкурсов, кавалер ордена "Құрмет"
Койшыбаев Абай
- 1983 года рождения, кюйши, магистр искусствоведения
Казахбаева Кулжамал
- 1949 года рождения, актриса, лауреат Государственной премии, заслуженная артистка Республики Казахстан
Лебсак Ирина
- 1963 года рождения, актриса, лауреат Государственной премии, заслуженная артистка Республики Казахстан, кавалер ордена "Парасат"
Мәлібекұлы Жандарбек
- 1942 года рождения, архитектор, автор Государственного Герба Республики Казахстан
Мыктыбаев Батыржан
- 1978 года рождения, лауреат государственной молодежной премии "Дарын", заслуженный деятель Казахстана
Мышбаева Нукетай
- 1936 года рождения, актриса, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Мусаходжаева Раушан
- 1955 года рождения, кобызистка, заслуженный деятель Казахстана
Молдағали Фархат \
- 1993 года рождения, актер, лауреат государственной молодежной премии "Дарын"
Нарбеков Мурат
- 1988 года рождения, артист, лауреат международных конкурсов
Нүсіпжан Нұрғали
- 1937 года рождения, певец, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс" II степени
Нұрмағанбетов Дінислам
- 1998 года рождения, актер
Обаев Исмухан
- 1941 года рождения, режиссер, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Оразбаев Сабит
- 1936 года рождения, актер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Осман Асле
- 1941 года рождения, заслуженный деятель Казахстана
Разиева Гульвер
- 1936 года рождения, певица, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Сулеев Аубакир
- 1947 года рождения, кинорежиссер, заслуженный деятель Казахстана
Тасыбекова Торгын
- 1938 года рождения, актриса, народная артистка Казахской ССР
Тулегенова Бибигуль
- 1929 года рождения, певица, народная артистка СССР, лауреат Государственной премии
Утекешева Меруерт
- 1951 года рождения, актриса, заслуженная артистка Казахстана, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"

2022 жылы мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендняны беру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 2 Өкімі.
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес 2022 жылы мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендия берілсін.
2. Осы өкім бұқаралық ақпараттық құралдарында жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 2 өкіміне
ҚОСЫМША
2022 жылы мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендия берілген адамдардың дербес құрамы
Әдебиет қайраткерлері
Айтқожа Марфуға
-
1936 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" орденінің иегері
Ақсұңқар Серік
-
1950 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Ахметова Күләш
-
1946 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Әбдікұлы Төлен
-
1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Әбдікәкімов Тыныштықбек
-
1953 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Ерен еңбегі үшін" медалінің иегері
Әшімов Әкім (Әкім Тарази)
-
1933 жылы туған, жазушы, Қазақстанның Еңбек Ері, "Отан" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Әшіров Ахмет
-
1938 жылы туған, жазушы-драматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Бақтыгереева Ақұштап
-
1944 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" орденінің иегері
Гарькавец Александр
-
1947 жылы туған, түркітанушы-ғалым, қоғам қайраткері
Досанов Сәбит
-
1940 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Отан" және "Парасат" ордендерінің иегері
Елубаев Смағұл
-
1947 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Ерманов Жүрсін
-
1951 жылы туған, ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Есенқарақызы Ханбибі
-
1949 жылы туған, ақын, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қызметкері, "Парасат" орденінің иегері
Жағанова Алтыншаш
-
1943 жылы туған, жазушы, драматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" және III дәрежелі "Барыс" ордендерінің иегері
Жолдасбеков Мырзатай
-
1937 жылы туған, мемлекет және қоғам қайраткері, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Жүнісов Ерлан
-
1984 жылы туған, ақын, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты
Исабаев Нұртас
-
1954 жылы туған, ақын, "Құрмет" орденінің иегері
Исабеков Дулат
-
1942 жылы туған, жазушы, Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" орденінің иегері
Қасенов Дәурен
-
1974 жылы туған, ақын, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты
Қосылбеков Дидар
-
1969 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Қыдырханұлы Уахап
-
1932 жылы туған, жазушы, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген мәдениет қызметкері
Түменбаев Қуандық
-
1955 жылы туған, жазушы, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты
Медетбек Темірхан
-
1945 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Мүбарак Бағдат
-
1978 жылы туған, ақын, халықаралық поэзия фестивалінің лауреаты
Мырзахметұлы Мекемтас
-
1930 жылы туған, әдебиеттанушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Нұржан Светқали
-
1962 жылы туған, ақын, "Отан" және "Құрмет" ордендерінің иегері
Нұржекеев Бексұлтан
-
1941 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Салғараұлы Қойшығара
-
1939 жылы туған, жазушы, ғалым, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Сүлейменов Олжас
-
1936 жылы туған, ақын, Қазақ КСР-інің халық жазушысы, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығының лауреаты
Салықбаева Гүлнар
-
1963 жылы туған, ақын, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты
Тұрғынбекұлы Серік
-
1946 жылы туған, ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Өнер қайраткерлері
Ахметова Шайза
-
1948 жылы туған, актриса, Қазақстанның халық әртісі
Әбішев Қайролла
-
1965 жылы туған, модельер-дизайнер, "Құрмет" орденінің иегері
Әшімов Асанәлі
-
1937 жылы туған, актер, КСРО халық әртісі, Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Байсейітова Раушан
-
1947 жылы туған, балерина, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Байбосынов Қайрат
-
1950 жылы туған, әнші, Қазақстанның халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" және "Достық" ордендерінің иегері
Бекетаева Әйгерім
-
1991 жылы туған, балет әртісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Бегайдаров Қоныспек
-
1957 жылы туған, актер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Вербовой Богдан
-
2002 жылы туған, балет әртісі, республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаты
Демеуов Бейімбет
-
1964 жылы туған, дирижер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Бейімбет Жаманқұлов Тұңғышбай
-
1948 жылы туған, актер, Қазақстанның халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың иегері, "Парасат" және "Достық" ордендерінің иегері
Еслямова Самал
-
1984 жылы туған, актриса, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Есмағамбетов Айдос
-
1986 жылы туған, мүсінші
Жаманбаев Базарғали
-
1942 жылы туған, дирижер, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Ерболат Жасұлан
-
1990 жылы туған, актер
Жақанов Ілия
-
1936 жылы туған, композитор, ақын, өнертанушы, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Отан" орденінің иегері
Жақып Құттыбек
-
1961 жылы туған, суретші
Жұбаниязов Өмірбек
-
1964 жылы туған, суретші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Исалиева Бибігүл
-
1967 жылы туған, актриса, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Исмаилов Өмірәлі
-
1970 жылы туған, суретші
Исмағұлов Оразақ
-
1930 жылы туған, антрополог, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Қастеева Зарема
-
1947 жылы туған, балерина, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Қалиламбекова Қорлан
-
1944 жылы туған, опера әншісі, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Құрмет" орденінің иегері
Клушкин Юрий
-
1937 жылы туған, музыкант, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Қазиев Ермек
-
1947 жылы туған, күйші-домбырашы, республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаты, "Құрмет" орденінің иегері
Қойшыбаев Абай
-
1983 жылы туған, күйші, өнертану магистрі
Қазақбаева Күлжамал
-
1949 жылы туған, актриса, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі
Лебсак Ирина
-
1963 жылы туған, актриса, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Мәлібекұлы Жандарбек
-
1942 жылы туған, сәулетші, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының авторы
Мықтыбаев Батыржан
-
1978 жылы туған, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Мышбаева Нүкетай
-
1936 жылы туған, актриса, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Мұсаходжаева Раушан
-
1955 жылы туған, қобызшы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Молдағали Фархат
-
1993 жылы туған, актер, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты
Нарбеков Мұрат
-
1988 жылы туған, әртіс, халықаралық конкурстардың лауреаты
Нүсіпжан Нұрғали
-
1937 жылы туған, әнші, Қазақстанның халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" және II дәрежелі "Барыс" ордендерінің иегері
Нұрмағанбетов Дінислам
-
1998 жылы туған, актер
Обаев Есмұқан
-
1941 жылы туған, режиссер, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Оразбаев Сәбит
-
1936 жылы туған, актер, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Осман Асле
-
1941 жылы туған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Разиева Гульвер
-
1936 жылы туған, әнші, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Сүлеев Әубәкір
-
1947 жылы туған, кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Тасыбекова Торғын
-
1938 жылы туған, актриса, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Төлегенова Бибігүл
-
1929 жылы туған, әнші, КСРО халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Өтекешева Меруерт
-
1951 жылы туған, актриса, Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Ысқақов Біләл
-
1954 жылы туған, күйші-домбырашы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері