Протокол относительно намерений по делимитации государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
Протокол 12 октября 1998 года Алматы. Вступил в силу с момента подписания
Президенты Республики Казахстан и Российской Федерации,
исходя из принципов уважения суверенитета и территориальной целостности двух государств,
будучи приверженными положениям B925500_ Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года, а также Декларации между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие от 6 июля 1998 года,
признавая неотъемлемое право суверенных государств принимать необходимые меры для надежной охраны своих государственных границ,
принимая во внимание необходимость упорядочения режима на казахстанско-российской границе в целях обеспечения должного пограничного, таможенного, миграционного, фитосанитарного и других общепринятых форм контроля,
руководствуясь существующими законодательными документами о прохождении границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией,
подчеркивая, что государственная граница между Республикой Казахстан и Российской Федерацией будет открыта для безвизового передвижения граждан, перемещения транспортных средств, грузов и товаров обоих государств через установленные пункты пропуска,
поручают Правительствам своих государств:
1. Сформировать делегации для осуществления необходимых мероприятий по делимитации границы и подготовки соответствующего межгосударственного договора.
2. Делегациям приступить к переговорам по делимитации государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в 1999 году.
Подписано в городе Алматы 12 октября 1998 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках.
(Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)

Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекараны делимитациялау жөнiндегi ниетке қатысты ХАТТАМА
ХАТТАМА 1998 жылғы 12 қазан Алматы
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Президенттерi, екi мемлекеттiң егемендiгi мен аумақтық тұтастығын құрмет тұту принциптерiн негiзге ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1992 жылғы 25 мамырдағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы шарттың ережелерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1998 жылғы 6 шiлдедегi ХХI ғасырға бағдарланған мәңгiлiк достық пен одақтастық туралы декларацияға адалдығын сақтай отырып, өздерiнiң мемлекеттiк шекараларын сенiмдi түрде қорғауы үшiн егемендi мемлекеттердiң қажеттi шаралар қабылдайтын ажырамас құқығын тани отырып, тиiстi шекаралық, кедендiк, көшi-қондық, фитосанитариялық және бақылаудың басқа да жалпы жұрт таныған нысандарын қамтамасыз ету мақсатында қазақстандық-ресейлiк шекарадағы режимдi тәртiпке келтiру қажеттiгiн назарға ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы шекараның өтуi туралы қазiргi бар заң шығару құжаттарын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекара белгiленген өткiзу пункттерi арқылы екi мемлекет азаматтарының визасыз жүрiп-тұруы үшiн, көлiк құралдарының, жүктерi мен тауарларының қозғалысы үшiн ашық болатындығын атап көрсете отырып, өз мемлекеттерiнiң Yкiметтерiне тапсырады:
1. Шекараны делимитациялау және тиiстi мемлекетаралық шартты әзiрлеу жөнiндегi қажеттi іс-шараларды жүзеге асыру үшiн делегация құрылсын.
2. Делегациялар Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекараны делимитациялау жөнiндегi келiссөздерге 1999 жылы кiрiссiн.
Алматы қаласында 1998 жылғы 12 қазанда әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi дана болып қол қойылды.
(Қолдары)
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.