Меморандум между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации государственной границы
Меморандум 9 апреля 1999 года г. Ашгабат; вступил в силу с момента подписания.
Республика Казахстан и Туркменистан, далее именуемые Сторонами,
исходя из принципов уважения суверенитета и территориальной целостности,
оставаясь приверженными положениям U952197_ Договора о дружественных отношениях и сотрудничестве между Республикой Казахстан и Туркменистаном, подписанного в г. Ашгабате 19 мая 1993 года,
признавая неотъемлемое право всех суверенных государств принимать необходимые меры для надлежащей охраны своих государственных границ,
принимая во внимание необходимость упорядочения режима на совместной границе, в целях обеспечения пограничного, таможенного, санитарного и других общепринятых форм контроля,
подтверждая прохождение государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном в соответствии с существующим административно-территориальным разграничением,
подчеркивая, что установленная в результате делимитации граница между двумя братскими государствами будет являться границей мира и согласия,
договорились о нижеследующем:
1. Стороны в согласованные сроки приступят к переговорам по
делимитации государственной границы между Республикой Казахстан и
Туркменистаном в целях ее юридического оформления в соответствии с нормами международного права.
2. Стороны сформируют делегации из представителей соответствующих органов, которым поручат осуществление необходимых мероприятий по делимитации границы и подготовку соответствующего межгосударственного договора.
(Подписи)
г. Ашгабат, 9 апреля 1999 года
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)

Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы мемлекеттік шекараны делимитациялау туралы Меморандум
Меморандум 1999 жылғы 9 сәуір Ашгабат қаласы. Қол қойылған күнінен бастап күшіне енді.
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан,
егемендiк пен аумақтық тұтастықты құрмет тұту принциптерiн негiзге ала отырып,
1993 жылғы 19 мамырда Ашгабатта қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы достық қарым-қатынастар мен ынтымақтастық туралы Шарттың U952197_ ережелерiне адалдығын сақтай отырып, барлық егемендi мемлекеттердiң өздерiнiң мемлекеттiк шекараларын сенiмдi түрде қорғауы үшiн қажеттi шаралар қабылдайтын ажырамас құқығын тани отырып,
тиiстi шекаралық, кедендiк, санитариялық және бақылаудың өзге де жалпы жұрт таныған нысандарын қамтамасыз ету мақсатында бiрлескен шекарадағы режимдi тәртiпке келтiру қажеттiгiн назарға ала отырып,
қазiргi әкiмшiлiк-аумақтық ара жiгiн ажыратуға сәйкес Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы мемлекеттік шекараның өтуiн қуаттай отырып,
делимитация нәтижесiнде белгiленетiн шекара екi бауырлас мемлекеттер арасындағы бейбiтшiлiк пен келiсiм шекарасы болып табылатындығын атап көрсете отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1. Тараптар халықаралық құқық нормаларына сәйкес құқықтық ресiмдеу мақсатында Қазақстан Республикасы мен Түрiкменстан арасындағы мемлекеттiк шекараны делимитациялау жөнiндегi келiссөздерге келiсiлген мерзiмдерде кiрiсетiн болады.
2. Тараптар қажеттi органдар өкiлдерiнен делегациялар құрады, оларға шекараны делимитациялау және тиiстi мемлекетаралық шартты әзiрлеу жөнiндегi қажеттi іс-шараларды жүзеге асыру тапсырылады.
(Қолдары)
Ашгабат қ., 1999 жылғы 9 сәуiр
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.