Об утверждении Правил о порядке исчисления и уплаты сбора за использование юридическими (кроме государственных предприятий, государственных учреждений и некоммерческих организаций) и физическими лицами слов "Казахстан", "Республика", "Национальный" (полных, а также любых производных от них) в их фирменных наименованиях, знаках обслуживания, товарных знаках
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2000 года N 520. (Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 декабря 2001 г. N 1665 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)~P011665 )
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке исчисления и уплаты сбора за использование юридическими (кроме государственных предприятий, государственных учреждений и некоммерческих организаций) и физическими лицами слов "Казахстан", "Республика", "Национальный" (полных, а также любых производных от них) в их фирменных наименованиях, знаках обслуживания, товарных знаках.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2000 года N 520
Правила
о порядке исчисления и уплаты сбора за использование юридическими
(кроме государственных предприятий, государственных учреждений и
некоммерческих организаций) и физическими лицами слов "Казахстан",
"Республика", "Национальный" (полных, а также любых производных от
них) в их фирменных наименованиях, знаках обслуживания,
товарных знаках
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Законом Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года Z990357_ "О бюджетной системе".
2. Настоящие Правила определяют порядок исчисления и уплаты сбора (далее - сбор) за использование юридическими (кроме государственных предприятий, государственных учреждений и некоммерческих организаций) и физическими лицами слов "Казахстан", "Республика", "Национальный" (полных, а также любых производных от них) в их фирменных наименованиях, знаках обслуживания, товарных знаках.
2. Плательщики сбора
3. Плательщиками сбора являются юридические лица (кроме государственных предприятий, государственных учреждений и некоммерческих организаций) и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, использующие в своих фирменных наименованиях, знаках обслуживания, товарных знаках слова "Казахстан", "Республика", "Национальный" (полные, а также любые производные от них) (далее - слова).

Заңды (мемлекеттiк кәсiпорындардан, мемлекеттiк мекемелерден және коммерциялық емес ұйымдардан басқа) және жеке тұлғалардың өз фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгілерiнде, тауарлық таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" деген (толық, сондай-ақ олардан туындайтын кез-келген басқа да) сөздердi пайдаланғаны үшiн алым есептеудiң және төлеуiнiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 000 жылғы 7 сәуір N 520. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.12.20. N 1665 қаулысымен. ~P011665
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Заңды (мемлекеттiк кәсiпорындардан,
мемлекеттік мекемелерден және коммерциялық емес ұйымдардан басқа) және
жеке тұлғалардың өз фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгiлерiнде,
тауарлық таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" деген (толық,
сондай-ақ олардан туындайтын кез-келген басқа да) сөздердi пайдаланғаны
үшiн алым есептеудiң және төлеуiнiң тәртiбi туралы ереже бекiтілсiн.
2. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 7 сәуірдегі
N 520 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Заңды (мемлекеттiк кәсiпорындардан, мемлекеттiк мекемелерден
және коммерциялық емес ұйымдардан басқа) және жеке тұлғалардың
өз фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгілерiнде, тауарлық
таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" деген (толық,
сондай-ақ олардан туындайтын кез-келген басқа да)
сөздердi пайдаланғаны үшiн алым есептеудiң және
төлеуiнiң тәртiбi туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына, "Бюджет жүйесi туралы" 1999 жылғы 1 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже заңды (мемлекеттік кәсiпорындардан, мемлекеттік мекемелерден және коммерциялық емес ұйымдардан басқа) және жеке тұлғалардың өз фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгiлерiнде, тауарлық таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" деген (толық, сондай-ақ олардан туындайтын кез келген басқа да) сөздердi пайдаланғаны үшiн алым (бұдан әрi - алым) есептеудiң және төлеуiнiң тәртібiн айқындайды.
2. Алым төлеушiлер
3. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын және өздерiнiң фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгілерінде, тауарлық таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" (толық, сондай-ақ олардан туындайтын кез келген басқа да) деген сөздердi (бұдан әрi - сөздер) пайдаланатын заңды (мемлекеттік кәсіпорындардан, мемлекеттiк мекемелерден және коммерциялық емес ұйымдардан басқа) және жеке тұлғалар алымды төлеушiлер болып табылады.

3. Порядок исчисления и сроки уплаты сбора
4. Сумма сбора исчисляется за использование каждого слова в отдельности в следующих случаях:
1) в фирменном наименовании юридического лица, указанном в Свидетельстве о государственной регистрации юридического лица, выданном территориальными органами Министерства юстиции Республики Казахстан;
в фирменном наименовании индивидуального предпринимателя, указанном в Свидетельстве индивидуального предпринимателя, выданном налоговыми органами;
2) в товарном знаке (знаке обслуживания) в зависимости от количества Свидетельств на товарный знак, выданных соответствующей организацией (далее - Казпатент).
5. Сумма сбора определяется плательщиком самостоятельно и исчисляется в следующем порядке:
1) юридическим лицом, являющимся субъектом малого предпринимательства:
в фирменном наименовании в размере пятидесятикратного месячного расчетного показателя, действующего на день уплаты;
в товарном знаке (знаке обслуживания) в размере двадцатипятикратного месячного расчетного показателя на день уплаты;
2) иным юридическим лицом:
в фирменном наименовании в размере стократного месячного расчетного показателя, действующего на день уплаты;
в товарном знаке (знаке обслуживания) в размере пятидесятикратного месячного расчетного показателя на день уплаты;
3) физическим лицом, занимающимся предпринимательской деятельностью:
в фирменном наименовании в размере десятикратного месячного расчетного показателя, действующего на день уплаты;
в товарном знаке (знаке обслуживания) в размере пятикратного месячного расчетного показателя на день уплаты.
6. Вновь образованные юридические лица (или при перерегистрации юридических лиц), являющиеся плательщиками сбора, после получения Свидетельства о государственной регистрации при постановке на налоговый учет в налоговом органе обязаны представить расчет по форме "Расчет суммы сбора за использование юридическими лицами и физическими лицами слов "Казахстан", "Республика", "Национальный" (полных, а также любых производных от них) в их фирменных наименованиях, знаках обслуживания, товарных знаках (далее - расчет) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и предъявить документ, подтверждающий уплату сбора.
Физические лица, являющиеся плательщиками сбора, при получении в налоговом органе Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя обязаны представить расчет и предъявить документ, подтверждающий уплату сбора.
При получении Свидетельства на товарный знак документ, подтверждающий уплату сбора, предъявляется Казпатенту.
В течение 10 дней после получения Свидетельства на товарный знак плательщики сбора представляют в налоговый орган по месту регистрации расчет и предъявляют документ, подтверждающий уплату сбора.

3. Алымдарды есептеудiң тәртiбi
мен төлеудiң мерзiмдерi
4. Алымның сомасы әрбiр тұлғалар сөздi мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінің аумақтық органдары берген Заңды тұлғаны мемлекеттік тiркеу туралы куәлiкте аталған заңды тұлғаның фирмалық атауында;
салық органдары берген Жеке кәсіпкердің куәлігінде көрсетілген, жеке кәсіпкердің фирмалық атауында;
2) тиiстi ұйым (бұдан әрi - Қазпатент) берген Тауарлық таңбаларға куәлiктердiң санына қарай тауарлық таңбада (қызмет көрсету белгiлерiнде) жеке пайдаланғаны үшін есептеледi.
5. Алымның сомасын төлеушi өз бетінше айқындайды және мынандай тәртiппен:
1) шағын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлға:
фирмалық атауында төлем күнгi қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің елу еселенген мөлшерінде;
тауарлық таңбада (қызмет көрсету белгiсiнде) төлем күнгi қолданыстағы айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бес еселенген мөлшерінде;
2) өзге де заңды тұлға:
фирмалық атауында төлем күнгi қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінде;
тауарлық таңбада (қызмет көрсету белгiсiнде) төлем күнгi қолданыстағы айлық есептiк көрсеткiштiң елу еселенген мөлшерінде;
3) кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке адам:
фирмалық атауында төлем күнгi қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің он еселенген мөлшерінде;
тауарлық таңбада (қызмет көрсету белгiсiнде) төлем күнгi қолданыстағы айлық есептiк көрсеткiштiң бес еселенген мөлшерінде есептеледі.
6. Алым төлеушiлер болып табылатын жаңадан құрылған заңды тұлғалар (немесе заңды тұлғаларды қайта тiркеу кезiнде) Мемлекеттік тiркеу туралы куәлiктi алғаннан кейiн салық органында салықтық есепке тұру кезiнде осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес "Заңды тұлғалардың және жеке тұлғалардың өз фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгiлерінде, тауарлық таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" деген (толық, сондай-ақ олардан туындайтын кез келген басқа да) сөздердi пайдаланғаны үшін алымның сомасын есептеу" нысаны бойынша есеп (бұдан әрi - есеп) ұсынуға және алымды төлегендiгін растайтын құжатты көрсетуге мiндеттi.
Алым төлеушiлер болып табылатын жеке тұлғалар салық органында Жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлікті алған кезде есеп ұсынуға және алымды төлегендiгiн растайтын құжатты көрсетуге міндетті.
Тауарлық таңбаға куәлiктi алған кезде алым төленгендігін растайтын құжат Қазпатентке көрсетіледі.
Алым төлеушiлер Тауарлық белгiге куәлікті алғаннан кейін 10 күннiң iшiнде тiркелген жерi бойынша салық органына есеп ұсынады және алымды төлегендігін растайтын құжатты көрсетедi.

7. Сумма сбора подлежит перечислению в республиканский бюджет в
соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе".
4. Ответственность
8. За неуплату, несвоевременную или неполную уплату сбора плательщики
несут ответственность в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
9. Своевременно неуплаченные суммы сбора взыскиваются в бюджет с
начислением пени в размере официальной ставки рефинансирования,
установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих
сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
Приложение 1 к
Правилам
РНН ___________________                Налоговый комитет по ______________
_______________________                ___________________________________
(полное наименование
плательщика)
_______________________                ___________________________________
(банк)                                    (срок представления)
_______________________                ___________________________________
(банковские счета)                        (фактически представлено)
Расчет
суммы сбора за использование юридическими (кроме государственных
предприятий, государственных учреждений и некоммерческих
организаций) и физическими лицами слов "Казахстан", "Республика",
"Национальный" (полных, а также любых производных от них)
в их фирменных наименованиях, знаках обслуживания, товарных знаках
на ______________ год
--------------------------------------------------------------------------
N !                    ! Полное     ! Количество  ! Ставка  ! Сумма
п/п!                    !наименование! используемых! сбора   ! сбора 4 х 5
!                    !            !    слов     !  МРП    ! тыс. тенге
--------------------------------------------------------------------------
1 !        2           !     3      !      4      !    5    !     6
---------------------------------------------------------------------------
1   Фирменное
наименование
2   товарный знак:            Х
в т.ч.
виды товаров:
а)_______________
б)_______________
в)_______________
Знак обслуживания:
в т.ч.
виды услуг:
а)_______________
б)_______________
в)_______________
---------------------------------------------------------------------------
Итого                     Х                        Х
---------------------------------------------------------------------------
Дата заполнения __________
М.П.            ___________________      ________________
Руководитель              (подпись)
___________________      ________________
Главный бухгалтер         (подпись)
___________________      ________________
(Ф.И.О. налогового         (подпись)
инспектора)
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

7. Алымның сомасы "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына сәйкес республикалық бюджетке аударуға жатады.
4. Жауаптылық
8. Төлеушілер алымның сомасын төлемегені, уақытылы немесе толық
төлемегені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта
болады.
9. Алымның уақытылы төленбеген сомасы, кешіктірілген әр күн (төлеу
күнін қоса алғанда) үшін бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
осы соманы төлеу күні белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы
мөлшерінде өсімақы есептеу арқылы, өндіріліп алынады.
Ережеге 1-қосымша
СТН_________________________        ______________________________________
____________________________        ________________бойынша Салық комитеті
(Төлеушінің толық атауы)
____________________________        ______________________________________
(ұсыну мерзімі)
____________________________        ______________________________________
(банк)                                (іс жүзінде ұсынылды)
____________________________
(банктік шоттар)
Заңды (мемлекеттiк кәсiпорындардан, мемлекеттiк мекемелерден
және коммерциялық емес ұйымдардан басқа) және жеке тұлғалардың
өз фирмалық атауларында, қызмет көрсету белгілерiнде, тауарлық
таңбаларында "Қазақстан", "Республика", "Ұлттық" деген (толық,
сондай-ақ олардан туындайтын кез-келген басқа да) сөздердi
пайдаланғаны үшiн алымдар сомасының
_______________жылға арналған
Есебі
---------------------------------------------------------------------------
N !                          !Толық атауы!Пайдаланылған!АЕК алым !Алымның
р/с!                          !           !  сөздердің  !ставкасы !сомасы
!                          !           !     саны    !         !4х5 мың
!                          !           !             !         ! теңге
---------------------------------------------------------------------------
1 !           2              !    3      !      4      !    5    !    6
---------------------------------------------------------------------------
1.   Фирмалық атауы
2.   Тауарлық таңба:               Х
оның ішінде тауардың
түрлері:
а)______________________
б)______________________
в)______________________
Қызмет көрсету белгісі:
оның ішінде қызмет
көрсетудің түрлері:
а)______________________
б)______________________
в)______________________
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны:                 Х                         Х
---------------------------------------------------------------------------
Толтырылған күні___________________
М.О.
____________________             ____________________
Басшы                                   (қолы)
____________________             ____________________
Бас бухгалтер                           (қолы)
____________________             ____________________
(Салық инспекторының аты-жөні)               (қолы)
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.