Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и Перечня карантинных объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2000 года N 1960. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 1 августа 2003 г. N 773.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.08.2003 № 773.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" и осуществления государственных мер по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов;
2) перечень карантинных объектов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2000 года N 1960
Правила
по охране территории Республики Казахстан
от карантинных объектов
Настоящие Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений".
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) карантинный досмотр (далее - досмотр) - установление карантинного состояния импортной и отечественной подкарантинной продукции (грузов) и транспортных средств;
2) акт досмотра - официальный документ, фиксирующий карантинное состояние подкарантинной продукции (грузов) и транспортных средств на момент досмотра, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений;
3) карантинное донесение - документ, уведомляющий территориальный государственный орган по карантину растений о предстоящем поступлении подкарантинного материала, его карантинном состоянии, а также проведенных мероприятиях и условиях его использования;
4) карантинный сертификат - документ, удостоверяющий карантинное состояние подкарантинной продукции, перемещаемой и реализуемой в пределах территории Республики Казахстан;
5) карантинная зона - территория, объявленная в установленном порядке под карантином в связи с выявлением карантинного объекта;
6) реэкспорт подкарантинной продукции (далее - реэкспорт) - экспорт подкарантинной продукции с территории Республики Казахстан, произведенной за ее пределами, которая хранилась, делилась на части, переупаковывалась или другим способом подвергалась потенциальному заражению карантинными объектами перед вывозом, либо экспорт продукции, произведенной в Республике Казахстан, с таможенной территории другого государства в третьи страны;

Қазақстан Республикасы аумағын карантиндік объектілерден қорғау жөніндегі ережені және Карантиндік объектілердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 30 желтоқсан N 1960 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.08.01. N 773 қаулысымен.
"Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы  Заңын  және Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi мемлекеттiк шараларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ереже;
2) карантиндiк объектiлердiң тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1960 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік
объектілерден қорғау жөніндегі
ереже
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi осы ереже (бұдан әрi - Ереже) "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Заңына сәйкес әзiрлендi.
1. Жалпы ереже
1. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) карантиндiк тексеру (бұдан әрi - тексеру) - импорттық және отандық карантинге жатқызылған өнiмнiң (жүктердiң) және көлiк құралдарының карантиндiк жағдайын белгiлеу;
2) тексеру актiсi - карантинге жатқызылған өнiмнiң (жүктердiң) және көлiк құралдарының тексерiлген сәттегi карантиндiк жай-күйiн тiркейтiн, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор беретiн ресми құжат;
3) карантиндiк хабарлама - карантинге жатқызылған материалдың алдағы келiп түсуi, оның карантиндiк жағдайы, сондай-ақ өткiзiлген іс-шаралар мен оны пайдалану шарттары туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк органды хабардар етушi құжат;
4) карантиндiк сертификат - Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде орын ауыстыратын және сатылатын, карантинге жатқызылған өнiмнiң карантиндiк жай-күйiн куәландыратын құжат;
5) карантиндiк аймақ - карантиндiк объект байқалуына байланысты белгiленген тәртiппен карантин жарияланған аумақ;
6) карантинге жатқызылған өнiмдi қайта экспорттау (бұдан әрi - қайта экспорттау) - Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өндiрiлген, сақталған, бөлiктерге бөлiнген, қайта қапталған немесе басқадай әдiспен әкету алдында карантиндiк объектiлермен әлеуетті залалдануға ұшыраған карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттау немесе Қазақстан Республикасында өндiрiлген өнiмдi басқа мемлекеттiң кедендiк аумағынан үшiншi елдерге экспорттау;

7) транзит - перемещение через таможенную территорию Республики Казахстан, а также через территорию иностранного государства подкарантинной продукции без хранения, деления на части, переупаковывания, без риска заражения карантинными объектами;
8) уполномоченный государственный орган по карантину растений - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и его территориальные органы;
9) фумигация - обеззараживание подкарантинной продукции химическим веществом, находящимся в газообразном состоянии;
10) фумигационная камера - специальное, герметичное помещение, предназначенное для обеззараживания подкарантинной продукции химическим веществом;
11) акт изъятия - официальный документ, оформляемый государственным инспектором по карантину растений на зараженную подкарантинную продукцию (грузы), подлежащую изъятию в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
12) возбудители болезней растений - культуры живых грибов, вирусов, бактерий, а также нематоды, клещи и насекомые.
2. Проведение государственных мероприятий по карантину растений направлено на охрану территории Республики Казахстан от карантинных объектов, их выявление, локализацию и ликвидацию, проведение контроля за соблюдением законодательства в области карантина растений.
3. Мероприятия по карантину растений распространяются на:
1) семена и посадочный материал сельскохозяйственных, лесных и декоративных культур, растения и их части (черенки, луковицы, клубни, плоды), а также любую другую продукцию растительного происхождения, которая может быть переносчиком карантинных объектов;
2) возбудителей болезней растений;
3)коллекции насекомых, возбудителей, болезней растений, гербарии и коллекции семян;
4) сельскохозяйственные машины и орудия для обработки почвы, транспортные средства, все виды тары, упаковочные материалы, промышленные товары и изделия из растительных материалов, монолиты и образцы почвы, которые могут быть переносчиками карантинных объектов;
5) территории и помещения организаций, крестьянских (фермерских), приусадебных и дачных хозяйств, выращивающих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих и реализующих продукцию растительного происхождения, земли сельскохозяйственного, лесного, водного и другого назначения, вне зависимости от ведомственной принадлежности и форм собственности.
2. Порядок и условия ввоза, транзита
подкарантинной продукции
4. Поставщик при заключении договоров на поставку подкарантинной продукции или ее транзит по территории Республики Казахстан обязан получить в уполномоченном государственном органе по карантину растений необходимую информацию о карантинных мерах и предусмотреть условия, обеспечивающие предупреждение ввоза карантинных объектов.

7) транзит - Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы арқылы, сондай-ақ шетелдiк мемлекеттiң аумағы арқылы, карантинге жатқызылған өнiмдi сақтаусыз, бөлiктерге бөлмей, қайта қаптамай, карантиндiк объектiлермен залалдану қаупiнсiз карантинге жатқызылған өнiмнiң орнын ауыстыру;
8) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен оның аумақтық органдары;
9) фумигациялау - газ түрiндегi химиялық затпен карантиндiк өнiмдi залалсыздандыру;
10) фумигациялық камера - карантинге жатқызылған өнiмдi химиялық затпен залалсыздандыруға арналған арнайы герметикалық үй-жай;
11) алу актiсi - Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгiленген тәртiппен және жағдайларда алуға жататын, залалданған, карантинге жатқызылған өнiмге (жүктер) мемлекеттiк инспектор ресiмдейтiн ресми құжат;
12) өсiмдiктер ауруларын қоздырушылар - тiрi саңырауқұлақтардың, вирустардың, бактериялардың өнiмдерi, сондай-ақ нематодтар, кенелер мен жәндiктер.
2. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегі мемлекеттiк iс-шараларды жүргiзу Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғауға, оларды табуға, оқшаулауға және жоюға, өсiмдiктер карантинi саласындағы заңнаманың сақталуына бақылау жүргізуге бағытталған.
3. Өсiмдiктер карантинi бойынша iс-шаралар:
1) ауыл шаруашылығы, орман және сәндiк дақылдарының тұқымдары мен отырғызылатын материалына, өсiмдiктер мен олардың бөлiктерiне (қалемшесi, жуашығы, түйнегi, жемiсi), сондай-ақ карантиндi объектiлердi жұқтырушы болуы мүмкiн өсiмдiк тектi басқа да кез келген өнiмге;
2) өсiмдiктер ауруларын қоздырушыларға;
3) жәндiктердiң, өсiмдiктер ауруларын қоздырушылардың коллекцияларына, тұқымдардың гербарийлерi мен коллекцияларына;
4) карантиндi объектiлердiң жұқтырғыштары болуы мүмкiн ауыл шаруашылық машиналары мен топырақ өңдеуге арналған құралдарға, көлiк құралдарына, ыдыстың барлық түрiне, буып-түю материалдарына, өсiмдiк материалдарынан жасалған өнеркәсiп тауарлары мен бұйымдарға, топырақ құймалары мен үлгiлерiне;
5) өсiмдiк тектiлердi өсiретiн, дайындайтын, жинайтын, өңдейтiн және өткiзетiн ұйымдардың, шаруа (фермер), үй жанындағы және саяжай қожалықтарының аумағы мен үй-жайларына, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, ауыл шаруашылығына, орманға, суға және басқа мақсатқа арналған жерлерге қолданылады.
2. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкелудiң,
транзиттеудiң тәртiбi мен шарттары
4. Жеткiзушi карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағына жеткiзуге немесе оның транзитiне шарттар жасасу кезiнде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органнан карантиндiк шаралар туралы қажеттi ақпарат алады және карантиндiк объектiлердiң әкелiнуiнiң алдын алуды қамтамасыз ететiн шарттарды көздейдi.

5. Ввоз в Республику Казахстан подкарантинной продукции, а также ее транзит осуществляется в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в которых имеются пограничные фитосанитарные пункты, при наличии:
1) импортных карантинных разрешений уполномоченного государственного органа по карантину растений Республики Казахстан (приложение 1);
2) фитосанитарных сертификатов национальных карантинных служб стран-экспортеров.
6. Импортные карантинные разрешения выдаются на основании письменной заявки (форма заявки устанавливается уполномоченным органом) владельцев подкарантинной продукции (груза).
7. Для получения импортных карантинных разрешений физические и юридические лица, не позднее чем за 30 дней до ввоза или в течение 5 дней до осуществления транзита через Республику Казахстан подкарантинной продукции, представляют в уполномоченный государственный орган по карантину растений Республики Казахстан заявку со следующими сведениями:
1) цель ввоза подкарантинной продукции в Республику Казахстан (транзит) и ее количество отдельно по каждому виду;
2) назначение и место использования продукции (адрес, а для транзитных грузов - маршрут и страна назначения);
3) наименование стран-экспортеров, из которых предполагается импорт подкарантинной продукции или транзит, а также наименование страны происхождения подкарантинной продукции;
4) намеченные сроки прибытия подкарантинной продукции или сроки транзитной перевозки;
5) наименование пограничного фитосанитарного пункта, через который будет ввозиться в Республику Казахстан подкарантинная продукция.
8. В заявке на получение импортного карантинного разрешения на ввоз (транзит) подкарантинной продукции заявитель гарантирует за свой счет выполнение карантинных мер, необходимость проведения которых определяется в результате контроля по карантину растений.
9. Физические и юридические лица не должны допускать ввоз (транзит) в Республику Казахстан подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, а также иной подкарантинной продукции, перечень которой и нормы ввоза, вывоза и транзита или запрета на ввоз, вывоз и транзит определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан Z990344_ , Р991716_ и межгосударственными договорами о сотрудничестве в области карантина растений.
10. С разрешения уполномоченного государственного органа по карантину растений Республики Казахстан допускается ввоз следующей подкарантинной продукции, носящей скрытую форму заражения карантинными объектами, с условием их проверки в интродукционно-карантинных питомниках:

5. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасына әкелу, сондай-ақ оның транзитi тек шекаралық фитосанитарлық пункттерi бар, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде, мыналар:
1) Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының импорттық карантиндiк рұқсаттары (1 қосымша);
2) экспортшы елдердiң ұлттық карантиндiк қызметтерiнiң фитосанитариялық сертификаттары болғанда жүзеге асырылады.
6. Импорттық карантиндiк рұқсаттар карантинге жатқызылған өнiм (жүктiң) иелерiнiң жазбаша түрде берген өтiнiшi негізiнде (өтiнiштiң нысанын уәкiлеттi орган белгiлейдi) берiледi.
7. Импорттық карантиндiк рұқсат алу үшiн жеке және заңды тұлға карантиндiк өнiмдi Қазақстан Республикасы арқылы транзиттi жүзеге асыруға дейiн 5 күн iшiнде немесе әкелуге дейiн 30 күннен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органына мынадай мәлiметтермен өтiнiм бередi:
1) Қазақстан Республикасына әкелiнетiн (транзиттелетiн) карантинге жатқызылған өнiмдi әкелудiң мақсаты және оның әр түрi бойынша жеке саны;
2) өнiмнiң арналып белгiленуi және қолданылу орны (мекен-жайы, ал транзит жүктерi үшiн - бағыты және белгiленген елi);
3) карантинге жатқызылатын өнiмдi импорттауды немесе транзиттеудi ұйғарған экспорттаушы елдiң атауы, сондай-ақ карантинге жатқызылатын өнiмдi шығарушы елдiң атауы;
4) карантинге жатқызылған өнiмнiң әкелiнуi белгiленген мерзiмдер немесе транзиттiк тасымалдаудың мерзiмi;
5) карантинге жатқызылған өнiм Қазақстан Республикасына әкелiнетiн шекаралық фитосанитариялық пункттiң атауы;
8. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге (транзитке) өтiнiш иесi импорттық карантиндiк рұқсатты алуға берген өтiнiмiнде карантиндiк шаралардың өз есебiнен орындалуына кепiлдiк бередi. Бұл шараларды жүргiзудiң қажеттiлiгi өсiмдiктер карантинi бойынша бақылаудың нәтижесiнде анықталады.
9. Заңды және жеке тұлғалар карантиндiк объектiлермен карантиндiк өнiмнiң залалданған, сондай-ақ әкелiнуi, әкетiлуi мен транзитiне немесе әкелуге, әкетуге және транзиттеуге тыйым салынуы Қазақстан Республикасының Z990344_  , Р991716_  заңнамаларына және өсiмдiктер карантинi саласындағы ынтымақтастық туралы мемлекетаралық шарттарға сәйкес айқындалатын, сондай-ақ өзге карантинге жатқызылған өнiмнiң Қазақстан Республикасына әкелiнуiне (транзиттеуге) жол бермеуге тиiс.
10. Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының рұқсатымен карантинге жатқызылған объектiлермен залалданудың жасырын нысаны бар мынадай карантинге жатқызылған өнiмдi:

1) образцов семян и посадочного материала для научно-селекционных целей, семенного материала сельскохозяйственных культур, посадочного материала плодовых, лесных, декоративных и других культур для сортоиспытания и производственных посевов;
2) образцов семян и посадочного материала в порядке обмена научно-исследовательским учреждениям и ботаническим садам.
11. Ввозимая на территорию Республики Казахстан, а также транзитная подкарантинная продукция, транспорт, на котором перемещается подкарантинная продукция, подлежат карантинному фитосанитарному контролю в пограничных фитосанитарных пунктах Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
12. Оформление таможенных документов на подкарантинную продукцию проводится после прохождения контроля по карантину растений.
13. Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с настоящими Правилами, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. Государственный контроль по карантину растений
в пограничных фитосанитарных пунктах и конечных пунктах
поступления подкарантинной продукции
14. Государственный контроль по карантину растений подкарантинной продукции (грузов) осуществляется уполномоченным государственным органом и его территориальными органами.
15. Контроль по карантину растений, а при необходимости досмотр в пограничных фитосанитарных пунктах и конечных пунктах поступления подкарантинной продукции осуществляется государственными инспекторами по карантину растений территориальных органов по карантину растений одновременно с таможенным досмотром.
16. Государственный инспектор по карантину растений пограничного фитосанитарного пункта разъясняет владельцам подкарантинной продукции действующее законодательство по карантину растений в Республике Казахстан проверяет наличие импортного карантинного разрешения и фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера и устанавливает, с отбором образцов и экспертизой в присутствии владельца груза или его представителя карантинное состояние грузов и транспорта.
Порядок отбора образцов на установление карантинного состояния грузов и транспорта регулируется законодательством Республики Казахстан.

1) ғылыми-селекциялық мақсаттар үшiн тұқымдар мен отырғызылатын материалдың үлгiлерiн сорттық сынақтан өткiзу және өндiрiстiк егiс үшiн жемiс, орман, сәндiк және басқа дақылдардың отырғызылатын материалын;
2) ғылыми-зерттеу мекемелерiне және ботаника бақшаларына айырбас тәртiбiндегi тұқымдар мен отырғызылатын материалдың үлгiлерiн интродукциялық-карантиндiк көшеттiктерде оларды тексеру шартымен әкелуге рұқсат етiледi.
11. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм, сондай-ақ транзиттiк карантинге жатқызылған өнiм, транзиттiк карантинге жатқызылған өнiм тасымалданатын көлiк заңнамаларда белгіленген тәртiппен Қазақстан Республикасының шекаралық фитосанитариялық пункттерiнде карантиндiк фитосанитариялық бақылаудан өтуге жатады.
12. Карантинге жатқызылған өнiмге арналған кедендiк құжаттарды ресiмдеу өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылаудан өткен соң жүргiзiледi.
13. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ жеңiлдiктер мен иммунитеттi пайдаланатын тұлғалардың карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуi, егер Қазақстан Республикасы бекiткен Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе халықаралық шарттарда өзге көзделмеген болса, осы ережеге сәйкес жүргiзiледi.
3. Шекаралық фитосанитариялық пункттердегi және
карантинге жатқызылған өнiмнiң келiп түсетiн
соңғы пункттерiндегi өсiмдiктер карантинi
жөнiндегi мемлекеттiк бақылау
14. Карантинге жатқызылған өнiмдi (жүктердi) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк бақылауды уәкілетті мемлекеттiк орган мен оның аумақтық органы жүзеге асырады.
15. Шекаралық фитосанитариялық пункттер мен карантинге жатқызылған өнiм келiп түсетiн соңғы пункттердегi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылауды, ал қажет болған жағдайда тексерудi, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi кедендiк тексерумен бiр мезгiлде, аумақтық органдардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады.
16. Шекаралық фитосанитариялық пункттiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi бойынша қолданылып жүрген заңнамаларын карантинге жатқызылған өнiмнiң иелерiне түсiндiредi, импорттық карантиндiк рұқсатының болуын және экспортшы - елдiң ұлттық карантиндiк қызметiнiң фитосанитариялық сертификатын тексередi және жүк иесiнiң немесе оның өкiлiнiң қатысуымен үлгiлерiн iрiктеп және сараптамадан өткiзiп жүктер мен көлiктiң жай-күйiн белгілейдi.
Жүктер мен көлiктiң карантиндiк жай-күйiн белгiлеуге арналған үлгiлердi ірiктеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.

17. В случае, если перевозчики грузов отказываются предъявлять подкарантинную продукцию для контроля по карантину растений, то данная продукция подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельцев, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность территориальные пограничный и таможенный органы Республики Казахстан.
18. При установлении заражения подкарантинной продукции карантинными объектами, а также ввоза ее с нарушениями настоящих Правил эта продукция по согласованию с владельцем подкарантинной продукции подлежит возврату в страну-экспортер, или обеззараживанию, или передаче перерабатывающим организациям в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
При невозможности ее возврата, обеззараживания и переработки, зараженная продукция с ведома ее владельца подлежит изъятию и уничтожению в порядке, установленном законодательством.
Изъятые семена и посадочный материал, представляющие научную или иную ценность, по обращению их владельцев могут быть переданы в интродукционно-карантинные питомники. После устранения причин, повлекших изъятие семян и посадочного материала, а также устранения скрытой зараженности карантинными объектами семена и посадочный материал возвращаются их владельцу.
Изъятие подкарантинной продукции (в том числе почтовые отправления, ручная кладь и багаж) осуществляется государственным инспектором по карантину растений в установленном законодательством порядке, о чем составляется акт изъятия (приложение 2).
19. После прохождения фитосанитарного контроля подкарантинной продукции и проведения необходимых карантинных мероприятий государственный инспектор по карантину растений ставит на сопроводительных товаро-транспортных документах штамп установленного образца о прохождении контроля по карантину растений с разрешением на ввоз в республику. Продукция направляется в конечный пункт поступления.
Во всех случаях государственным инспектором по карантину растений в адрес территориального органа по карантину растений по месту поступления груза высылается карантинное донесение (приложение 3).
20. Грузовые операции с подкарантинной продукцией (грузами) на границе производятся владельцами грузов по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения контроля по карантину растений, в том числе досмотра.

17. Егер жүктердi тасымалдаушылар карантинге жатқызылған өнiмдi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылаудан өткiзу үшiн беруден бас тартқан жағдайда, онда бұл өнiм экспортшы елге жүк тасымалдаушының есебiнен қайтарылуға жатады, бұл туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi инспектор Қазақстан Республикасының аумақтық шекаралық және кеден органдарына хабарлайды.
18. Карантинге жатқызылған өнiмнiң карантиндiк объектiлермен залалданғаны, сондай-ақ оны осы ереженi бұза отырып әкелiнген өнiмдер анықталған жағдайда, карантинге жатқызылған өнiм иесiнiң келiсiмi бойынша, ол экспорт жасаушы елге қайтаруға немесе залалсыздандыруға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен және жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген болса, қайта өңдеушi ұйымдарға беруге жатады.
Залалданған өнiмдi залалсыздандыруға және қайта өңдеуге, оны қайтаруға мүмкiн болмаған жағдайда, залалданған өнiм оның иесiнiң рұқсатымен заңнамада белгiленген тәртiппен алып қоюға және жойылуға жатады.
Ғылыми немесе өзгеше құндылығы бар тұқымдар мен отырғызылатын материалдар, олардың иелерiнiң өтiнiштерi бойынша жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерге берiлуi мүмкiн. Тұқымдар мен отырғызылатын материалдарды алуға себеп болған кемшiлiктер жойылғаннан кейiн және олардың карантиндiк объектiлермен көмескi залалдануын тексергеннен кейiн, тұқымдар мен отырғызылатын материалдар өздерiнiң иелерiне қайтарылады.
Карантинге жатқызылған өнiмді алуды (оның ішiнде пошта жөнелтiлiмдерi, қол жүгi және багаж) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор заңнамаларда белгiленген тәртiппен жүзеге асырады, бұл туралы алу актiсi (2-қосымша) жасалады.
19. Карантинге жатқызылған өнiм фитосанитариялық бақылаудан өткiзiлгеннен және қажеттi карантиндiк iс-шаралар жүргiзiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор республикаға әкелуге арналған рұқсатымен өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылаудан өткiзiлгенi туралы тауарлы-көлiктiк жөнелтпе құжаттарға белгiленген үлгiде мөртабан қояды. Өнiм соңғы келiп түсетiн пунктке жолданады.
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор барлық жағдайларда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның мекен-жайына, жүктiң келiп түсетiн орны бойынша карантиндiк хабарлама жiбередi (3-қосымша).
20. Шекарада карантинге жатқызылған өнiмдермен (жүктермен) жүк операцияларын жүктердiң иелерi өсiмдiктер карантинi бойынша бақылау, оның iшiнде тексеру жүргізiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегі мемлекеттiк инспекторының рұқсаты бойынша жүргiзедi.

21. В фитосанитарном сертификате, выданном на подкарантинную продукцию, подвергшуюся фумигации, указывается место проведения обеззараживания, название фумиганта, которым производилось обеззараживание продукции, дозировка, экспозиция, норма часограмм и дата проведения обеззараживания.
22. Ввозимая подкарантинная продукция (грузы), а также транспортные средства, прошедшие контроль по карантину растений в пограничных фитосанитарных пунктах, подвергаются контролю по карантину растений, в том числе досмотру в конечном пункте поступления подкарантинной продукции.
23. Досмотр подкарантинной продукции и транспортных средств, отбор образцов на анализ и экспертизу в конечном пункте поступления осуществляется государственными инспекторами по карантину растений территориального органа по карантину растений с последующей лабораторной экспертизой, о чем составляется акт досмотра (приложение 4).
24. После осуществления контроля по карантину растений подкарантинной продукции в конечном пункте поступления территориальный орган по карантину растений выдает владельцам подкарантинной продукции акт досмотра с записью об условиях использования этой продукции.
25. В случае выявления карантинных объектов в конечном пункте поступления подкарантинной продукции территориальным органом по карантину растений принимаются необходимые карантинные меры.
4. Порядок вывоза, реэкспорта подкарантинной продукции
26. Вывозимая из Республики Казахстан подкарантинная продукция должна отвечать требованиям и условиям законодательства Республики Казахстан и предусмотренным межгосударственными договорами о сотрудничестве в области карантина растений, ратифицированными Республикой Казахстан, при наличии импортных карантинных разрешений национальных служб по карантину растений стран-импортеров и фитосанитарных сертификатов, выдаваемых территориальными органами по карантину растений Республики Казахстан.
27. Вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан разрешается только при наличии фитосанитарных сертификатов территориального органа по карантину растений (приложение 5).
28. Фитосанитарный сертификат выдает и заверяет личной подписью и печатью (штампом) установленного образца государственный инспектор по карантину растений, проверивший подкарантинную продукцию на наличие карантинных объектов. Фитосанитарный сертификат должен выдаваться на каждую транспортную единицу, а также партию подкарантинной продукции, направляемой в один пункт назначения, и должен удостоверять карантинное состояние вывозимой продукции, иметь сведения о проведенном обеззараживании продукции, выполнении других дополнительных карантинных требований по поставке этой продукции.

21. Фумигацияға ұшыраған карантинге жатқызылған өнiмге берiлген фитосанитариялық сертификатта залалсыздандырудың өткiзiлген орны, өнiмдi залалсыздандыру жүргізiлген фумиганттың атауы, мөлшерi, экспозициясы, часограммаларының нормалары және залалсыздандырудың өткiзiлген күнi көрсетiледi.
22. Шекаралық фитосанитариялық пункттерде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылаудан өткен, әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм (жүктер), сондай-ақ көлiк құралдары карантинге жатқызылған өнiм келiп түсетiн соңғы пунктте өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылауға, оның iшiнде тексеруге тап болады.
23. Келiп түсетiн соңғы пунктте карантинге жатқызылған өнiмдi және көлiк құралдарын тексерудi, талдауға және сараптауға үлгiлерiн iрiктеудi, кейiннен зертханада сараптай отырып өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады, ол туралы тексеру актiсi жасалады (4 қосымша).
24. Соңғы келiп түсу пунктiнде карантинге жатқызылған өнiмнiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылау жүзеге асырылғаннан кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық орган карантинге жатқызылған өнiмнiң иелерiне осы өнiмдi пайдаланудың шарттары туралы жазылған тексеру актiсiн бередi.
25. Карантинге жатқызылған өнiмнiң соңғы келiп түсу пунктiнде карантиндiк объектiлер анықталған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөніндегі аумақтық орган қажетті карантиндік шаралар қабылдайды.
4. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкетудiң, керi
экспорттаудың тәртiбi
26. Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн карантинге жатқызылған өнiм, импорттаушы-елдердiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi ұлттық қызметтерiнiң импорттық карантиндiк рұқсаттары және Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органдары берген фитосанитариялық сертификаттары болған жағдайда, Қазақстан Республикасы заңнамаларының және өсiмдiктер карантинi саласындағы ынтымақтастық туралы Қазақстан Республикасы бекiткен мемлекетаралық шарттарда көзделген талаптар мен шарттарға жауап беруi тиiс.
27. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан тысқары әкетуге өсiмдiктер карантинi жөнiндегi (5-қосымша) аумақтық органының фитосанитариялық сертификаты болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
28. Фитосанитариялық сертификатты карантиндiк объектiлердiң болуын карантинге жатқызылған өнiмдi тексерген өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор бередi және өзi қолын қойып, белгiленген үлгiдегi мөрмен (мөртабанмен) растайды. Фитосанитариялық сертификат, әрбiр көлiк бiрлiгiне, сондай-ақ белгiленген бiр пунктке бағытталған карантинге жатқызылған өнiмнiң әрбiр партиясына берiлуге тиiс және әкетiлетiн өнiмнiң карантиндiк жағдайы куәлендiрiлуi, өнiмдi залалсыздандырудың жүргiзiлгендiгі, осы өнiмдi жеткiзу жөнiндегi басқа да қосымша карантиндiк талаптардың орындалғандығы туралы мәлiметтерi болуы тиiс.

29. Фитосанитарный сертификат заполняется в трех экземплярах, первый и второй выдается грузоотправителю, третий остается в деле территориального органа по карантину растений.
30. Для получения фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции поставщик обязан подготовить партию груза и в течение 15 дней до ее отправки представить территориальному органу по карантину растений заявку на выдачу фитосанитарного сертификата.
31. Карантинное состояние вывозимой подкарантинной продукции устанавливается государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки этой продукции и вторично в морских и речных портах (пристанях), железнодорожных станциях, аэропортах, предприятиях почтовой связи, рынках, автовокзалах (автостанциях) и иных объектах при перегрузке (формировании) экспортных партий. При вывозе без перегрузки на пограничном фитосанитарном пункте осуществляется только контроль по карантину растений за правильным оформлением фитосанитарного сертификата, выданного с места отгрузки.
32. На реэкспортную подкарантинную продукцию распространяются требования, указанные в настоящих Правилах - возврат, обеззараживание и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. На реэкспортную подкарантинную продукцию государственными инспекторами по карантину растений территориальных органов по карантину растений также выдается фитосанитарный сертификат (приложение 6), кроме случаев экспорта подкарантинной продукции, произведенной в Республике Казахстан с территории другого государства в третьи страны.
5. Порядок внутригосударственных перевозок и реализации
подкарантинной продукции
33. Внутригосударственные перевозки подкарантинной продукции осуществляются при наличии карантинных сертификатов, выдаваемых территориальными органами по карантину растений (приложение 7).
Вывоз подкарантинной продукции из карантинных зон Республики Казахстан разрешается только при наличии фитосанитарных (карантинных) сертификатов, выдаваемых территориальными органами по карантину растений.
34. Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования или в конечном пункте ее поступления производится с разрешения территориального органа по карантину растений, выдавшего сертификат.
35. Реализация подкарантинной продукции физическими и юридическими лицами на рынках осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан Z990344_ .
6. Порядок проведения обеззараживания подкарантинной
продукции и очистка транспортных средств

29. Фитосанитариялық сертификат үш данада толтырылады, оның бiрiншiсi мен екiншiсi жүк жөнелтушiге берiледi, үшiншiсi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның iс қағазында қалады.
30. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкетуге арналған фитосанитариялық сертификатты алу үшiн жеткiзушi жүктiң партиясын әзiрлеуге және оны 15 күн iшiнде жөнелткенге дейiн фитосанитариялық сертификат беруге арналған өтiнiмдi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органға беруге мiндеттi.
31. Әкетiлетiн карантинге жатқызылған өнiмнiң карантиндiк жағдайын осы өнiмдер бастапқы тиелген жерлерде, ал екiншi рет, экспорттық партияларды қайта тиеу (қалыптастыру) кезiнде теңiз және өзен порттарында (пристаньдарда), темiржол станцияларында, әуежайларда, пошта байланысы кәсiпорындарында, рыноктарда, автовокзалдарда (автостанцияларда) және өзге де объектiлерде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар белгiлейдi. Шекаралық фитосанитариялық пунктте қайта тиеусiз әкету кезiнде, тиеу орны берген фитосанитариялық сертификаттың дұрыс ресiмделуiн өсiмдiктер карантинi бойынша ғана бақылау жүзеге асырылады.
32. Керi экспортталатын карантинге жатқызылған өнiмге осы ережеде көрсетiлген - қайтару, залалсыздандыру және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шаралар талаптары таралады. Керi экспортталатын карантинге жатқызылған өнiмге, Қазақстан Республикасында өндiрiлген карантинге жатқызылған өнiмдi басқа мемлекеттiң аумағынан үшiншi елдерге экспорттаудан басқа жағдайларда, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органдардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегі мемлекеттiк инспекторлары фитосанитариялық сертификат (6-қосымша) бередi.
5. Карантинге жатқызылған өнiмдi мемлекет
iшiнде тасымалдаудың және өткiзудiң тәртiбi
33. Карантинге жатқызылған өнiмдi мемлекет iшiнде тасымалдау, өсiмдiктер карантинi жөнiндегі аумақтық органдар беретiн карантиндiк сертификаттар (7-қосымша) болғанда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының карантиндiк аумағынан карантинге жатқызылған өнiмдi әкетуге өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органдар берген фитосанитариялық (карантиндiк) сертификаттар болуы кезiнде ғана рұқсат берiледi.
34. Карантинге жатқызылған өнiмнiң жүру жолында немесе оның келiп түсетiн ақырғы пунктiнде мекен-жайын өзгерту сертификат берген өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның рұқсатымен жүргiзiледi.
35. Жеке және заңды тұлғалардың карантинге жатқызылған өнiмдi рыноктарда сатуы Қазақстан Республикасының заңнамасына  сәйкес жүзеге асырылады.
6. Карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруды
және көлiк құралдарын тазартуды жүргiзудiң
тәртiбi

36. В случаях, если принято решение об обеззараживании ввезенной на территорию Республики Казахстан зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции (грузов), она подлежит обеззараживанию в специально отведенных местах на пограничных фитосанитарных пунктах, а в случае обнаружения зараженности продукции в конечных пунктах поступления обеззараживание (обработка) производится территориальным органом по карантину растений по месту поступления.
37. Все виды транспортных средств, использованных для перевозки подкарантинной продукции, подлежат обязательной тщательной очистке в конечных пунктах поступления грузов при невозможности проведения очистки в конечных пунктах поступления грузов очистка производится в конечном пункте прибытия транспорта в специально отведенных местах. О произведенной очистке в конечном пункте прибытия транспорта информируется территориальный орган по карантину растений.
В случае обнаружения карантинных объектов по предписанию государственного инспектора по карантину растений проводится обеззараживание морских, речных и воздушных судов, железнодорожного и автодорожного транспорта и иных средств, использованных для перевозки подкарантинной продукции.
Работы по подготовке транспортных средств и подкарантинной продукции к обеззараживанию, обеззараживание проводятся за счет средств их владельцев.
38. При проведении обеззараживания подкарантинной продукции в зарубежных государствах ввозимая продукция проверяется на содержание остаточного количества пестицидов (ядохимикатов).
7. Обязанности физических и юридических лиц,
деятельность которых связана с производством
подкарантинной продукции
39. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукцией обязаны:
1) выполнять требования законодательства по карантину растений, настоящих Правил и предписаний уполномоченного государственного органа по карантину растений о проведении соответствующих карантинных мероприятий;
2) предъявлять по требованию инспектора территориального органа по карантину растений сведения о наличии подкарантинной продукции и карантинных объектов;
3) обеспечивать систематическое обследование посевов, территорий, складов, где хранится подкарантинная продукция, а также представлять для досмотра и экспертизы имеющуюся подкарантинную продукцию;
4) в случае выявления карантинных объектов незамедлительно уведомлять территориальный орган по карантину растений;
5) не допускать вскрытия прибывших на территорию Республики Казахстан транспортных средств и контейнеров с подкарантинной продукцией, предназначенной для прохождения контроля по карантину растений;

36. Егер Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген карантиндiк объектiлермен залалданған карантинге жатқызылған өнiмдi (жүктердi) залалсыздандыру туралы шешiм қабылданған жағдайларда, ол шекаралық фитосанитариялық пункттерде, арнайы бөлiнген орындарда залалсыздандыруға жатады, ал өнiмнiң залалдануы соңғы келiп түскен пункттерiнде анықталған жағдайда, келiп түскен орны бойынша залалсыздандыруды (өңдеудi) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық орган жүргiзедi.
37. Карантинге жатқызылған өнiмдi тасымалдау үшiн пайдаланылған көлiк құралдарының барлық түрлерi жүктердiң келiп түскен соңғы пункттерiнде мiндеттi түрде мұқият тазартуға жатады, жүктердiң келiп түскен соңғы пункттерiнде тазалау жүргiзу мүмкiн болмаған жағдайда, көлiктiң соңғы келу пунктiнде, арнайы бөлiнген орындарда тазалау жүргiзiледi. Көлiктiң соңғы келу пунктiнде жүргiзiлген тазалау туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органға ақпарат берiледi.
Карантиндiк объектiлер анықталған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың нұсқамасы бойынша, теңiз, өзен және әуе кемелерiн, темiржол мен автомобиль жолы көлiктерiн және карантинге жатқызылған өнiмдi тасымалдау үшiн пайдаланылған өзге де құралдарды залалсыздандыру жүргiзiледi.
Көлiк құралдарын және карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруға дайындау, залалсыздандыру жөнiндегi жұмыстар олардың иелерiнiң қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
38. Карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыру шетелдiк мемлекеттерде жүргiзiлген кезде, әкелiнген өнiмде пестицидтердiң (улы химикаттардың) қалдық санының болуы тексерiледi.
7. Қызметi карантинге жатқызылған өнiмдi өндiрумен
байланысты жеке және заңды тұлғалардың
мiндеттерi
39. Қызметi карантинге жатқызылған өнiмдi өндiрумен, дайындаумен, қайта өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және сатумен байланысты жеке және заңды тұлғалар:
1) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi заңнамалардың, осы ереженiң талаптарын және уәкiлеттi мемлекеттiк органның тиiстi карантиндiк iс-шараларды жүргiзу туралы ұйғарымдарын орындауға;
2) карантинге жатқызылған өнiмнiң және карантиндiк объектiлердiң болуы туралы мәлiметтердi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық орган инспекторының талабы бойынша беруге;
3) егiстiктердiң, аумақтардың, карантинге жатқызылған өнiм сақталатын қоймалардың жүйелi түрде зерттелуiн қамтамасыз етуге, сондай-ақ қолда бар карантинге жатқызылған өнiмдi тексеру мен сараптама үшiн беруге;
4) карантиндiк объектiлер анықталған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органға дереу хабар беруге;
5) Қазақстан Республикасының аумағына келген, өсiмдiктер карантинi бойынша бақылаудан өтуге арналған карантинге жатқызылған өнiмi бар көлiк құралдары мен контейнерлердiң ашылуына жол бермеуге;

6) выделять для хранения принадлежащей им подкарантинной продукции помещения, соответствующие карантинным фитосанитарным требованиям и обеспечивать охрану такой продукции до начала проведения контроля по карантину растений;
7) не допускать очистку транспортных средств с подкарантинной продукцией в пути следования, а также в местах, не предназначенных для этого;
8) осуществлять перевозки подкарантинной продукции с обеспечением мер, исключающих возможность заражения и распространения карантинных объектов на территории Республики Казахстан;
9) обеспечивать точное выполнение карантинных мер в соответствии с решением территориального органа по карантину растений.
8. Выявление карантинных объектов и предупреждение их
распространения
40. В целях своевременного выявления карантинных объектов, определения границ очагов их распространения систематическому карантинному фитосанитарному обследованию подлежат земли любого целевого назначения, здания, строения, сооружения, резервуары, места складирования, оборудование, контейнеры и иные объекты, которые способны являться источником заражения и распространения карантинных объектов. Результаты обследования оформляются актом о проведении контроля по карантину растений (приложение 8).
41. При выявлении очагов карантинных объектов на соответствующих территориях устанавливаются карантинные зоны с введением карантинного режима в порядке, определенном статьей 14 Закона Республики Казахстан Z990344_ "О карантине растений".
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2000 года N 1960
Перечень карантинных объектов
Вредители, болезни растений и сорняки, не зарегистрированные на
территории Республики Казахстан, имеющие карантинное значение
А. Вредители растений
Anoplophora glabripennis Motschulsky
Callosobruchus analis L.
Spodoptera litura Fаbr.
Hyphantria cunea Drurу.
Liriomyza trifolii (Burg)
Premnotrypes sрр.
Unaspis citri Сомst.
Pantomorus leucoloma Воh.
Tetradacus citri Сhеn.
Pseudococcus citriculus Grееn.
Unaspis yanonensis Кuw.
Numonia pyrivorella Маts.
Spodoptera littoralis Воisd.
Diabrotica virgifera le Conte
Frankliniella occidentalis Реrg.
Callosobruchus phaseoli Gуll.
Ceroplastes rusci L.
Epitrix tuberis Gentner
Epitrix cucumeris Harris
Phthorimaea operculella Zеll.
Callosobruchus chinensis L.
Lymantria dispar L. (asian race)
Thrips palmi Каrnу.
Carposina niponensis Wlsghм.
Conotrachelus nenuphar Нb.
Ceratitis capitata Wied
Liriomisa sativae Вlаnсh.
Pseudaulacaspis pentagona (Таrg.)
Pectinophora gossypiella Sаund.
Bemisia tabaci Gеw.
Dialeurodes citri Rillcy
Phyllocnistis citrella Stainton
Pseudococcus gahani Grееn.
Liriovyza huidobrensis Вlаnсh.
Rhagoletis pomonella Wаlsh.
Agrilus mali (Маts).
Popillia japonica (Nеwм).
Geroplastes japonicus Grееn.
Leucaspis japonica Скll.
Болезни растений
Грибные
Glomerella gossypii (South) Edgerton
Didymella chrysanthemi (Tassi) Gаr.еt
Gull.
Puccinia horiana Р.Неnn.
Angiosorus solani (Thirum et O Brier)
Diplodia macrospora (Earle)
Diplodia frumenti (Eller Ev)
Tilletia (Neovossia) indica Mitra
Cochliobolus carbonum R.Nеlsоn
Synchytrium endobioticum (Sсhild.) Percival
Atropellis pinicola Zeller & Goodding
Atropellis piniphillf (Wеir.) Lohman & Cash
Phymatotrichum omnivorum (Sсhеаr.)
Guggar
Ceratocystis fagacearum (Вrеtz.) Нunt.
Phytophthora fragariae Нiскмаn.
Phomopsis helianthi (Munt-Wetetal)
Cochliobolus heterostrophus Drechsler
rasa Т. (Helminthosporium maydis Nisicado et Miyake)
Бактериальные
Xanthomonas ampelina (Panagopoulus)
Erwinia stewartii (Sмith.)
Clavibacter michiganehis subsр.
sepedonicum (Spieckermann and Kotthoff) Davis et al Xanthomonas oryzae рv.оrуzае (Ishiyama) Swings et al Xanthomonas oryzae рv.оrуziсоlа (Fang et al) Swings et al Ralstonia solanacearum (Sмith.) Yabuuchi et al
Erwinia amylovora (Сurill.)
Clavibacter tritici (Carls et Vidav) Davis
Фитоплазменые и вирусные
Potato Andeam mottle comovirus
Potatj Andean latent timovirus
Potato T trichovirus
Grapevine flavescence doree phytoplasma
Peach latent mosaic viroid
Potato yellowing alfamovirus
Cherry rasp leaf virus
Peach rosette mosaic nepovirus
Plum poxpotyvirus
Нематодные
Globodera pallida (Stone) Mulvey et Stone
Globodera rostochiensis (Wоll.) М.еt.St.
Meloidogine chitwoodi Golden et al
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Bu hrer)
В. Сорные растения
Ambrosia trifida L.
Iva axillaris Рursh.
Ipomoea hederacea L.
Ipomoea lacunosa L.
Solanum carolinense L.
Solanum elaeagnifolium Саv.
Solanum triflorum Nutt.
Helianthus californicus DС.
Helianthus ciliaris DС.
Striga sр.sр
Cenchrus payciflorus Веnth.
Bidens pilosa L.
Карантинные объекты, ограниченно распространенные
на территории Республики Казахстан
А. Вредители растений
Grapholitha molesta (Вusск.)
Quadraspidiotus perniciosus (Сомst.)
Trogoderma granarium (Еv.)
Leptinotarsa decemlineata Sау.
Viteus vitifolli (Fitsсh).
Pseudococcus comstocki Кuw.
Callosobruchus maculatus F.
Б. Сорные растения
Ambrosia artemisiifolia (L.)
Ambrosia psilostachya (D.С.)
Acroptilon repens (D.С.)
Solanum rostratum Dun.
Cuscuta sр.sр
Приложение 1
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Импортное карантинное разрешение N____
(Примечание РЦПИ: текст бланка на двух языках - государственном и
русском (см. бумажный вариант).
Настоящим разрешается _______________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О.
физического лица)
ввоз в Республику Казахстан (транзит) из__________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование страны)
следующей подкарантинной продукции:_______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование по каждому виду, количество)

6) карантинге жатқызылған өнiмдi сақтауға арналған, карантиндiк фитосанитариялық талаптарға сәйкес үй жайлар бөлуге және өсiмдiктер карантинi бойынша бақылау өткiзiлгенге дейiн мұндай өнiмнiң күзетiлуiн қамтамасыз етуге;
7) карантинге жатқызылған өнiмi бар көлiктердi жүру жолында, сондай-ақ бұл үшiн арналмаған орындарда тазалауға жол бермеуге;
8) карантинге жатқызылған өнiмдi тасымалдауды, олардың залалдану мүмкiндiгiн болдырмау және Қазақстан Республикасының аумағында карантиндiк объектiлердiң таралмауы шараларын қамтамасыз ете отырып, жүзеге асыруға;
9) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның шешiмiне сәйкес карантиндiк шаралардың дәл орындауын қамтамасыз етуге мiндеттi.
8. Карантиндiк объектiлердi анықтау және олардың
таралуының алдын алу
40. Карантиндiк объектiлердi уақытылы айқындау, олардың таралу ошақтарының шекараларын белгiлеу мақсатында кез келген мақсаттарға арналған жер, үйлер, ғимараттар, құрылыстар, резервуарлар, қоймалық орындар, құрал-жабдықтар, контейнерлер және карантиндiк объектiлермен залалданудың және таралуының көздерi болуға қабiлеттi өзге объектiлер жүйелi түрде карантиндiк фитосанитариялық зерттеуге жатады. Зерттеудiң нәтижелерi өсiмдiктер карантинi бойынша бақылау өткiзiлгенi туралы актiмен ресiмделедi (8-қосымша).
41. Карантиндiк объектiлердiң ошақтары табылған жағдайда тиiстi аумақтарда "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабында белгiленген тәртiппен карантиндiк режим енгiзiле отырып, карантиндiк аймақтар белгiленедi.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1960 қаулысымен бекітілген
Карантиндiк объектiлердiң тiзбесi
Карантиндiк мағынасы бар, Қазақстан Республикасының
аумағында тiркелмеген зиянкестер, өсiмдiктер аурулары
және арамшөптер
А. Өсiмдiктер зиянкестерi
Аnорlорhоrа glabripennis Motschulsky
Саllоsоbruсhus analis L.
Spodoptera litura Fabr
Нурhаntеrа сunеа Drury
Liriomyza trifolii (Вurg)
Рrемnоtrуреs spp
Unaspis citri Сомst.
Раntомоrus leucoloma Воh.
Теtrаdасus citri Сhеn.
Pseudococcus citriculus Grееn.
Unaspis yanonensis Кuw.
Numonia pyrivorella Маts.
Spodoptera littoralis Воisd.
Diabrotica virgifera virgiferale Conte
Ғrаnкliniеllа occidentalis Реrg.
Callosobruchus phaseoli Gуll.
Ceroplastes rusci L.
Epitrix tuberis Gentner
Ерitriх cucumeris Harris
Phthorimaea operculella Zеll.
Callosobruchus chinensis L.
Lymantria dispar L. (аsiаn rасе)
Тhriрs palmi Karny
Саrроsinа niponensis Wlsghм.
Conotrachelus nenuphar Нb.
Ceratitis capitata Wiеd.
Liriomisa sativae Вlаnсh.
Pseudaulacaspis pentagona (Таrg.)
Pestinophora gossypiella Sаund.
Bemisia tabaci Gеw.
Dialeurodes citri Rillcy
Phyllocnistis citrella Stainton
Pseudococcus gahani Grееn.
Liriovyza huidobrensis Вlаnсh.
Rhagoletis pomonella Wаlsh.
Agrilus mali (Маts).
Popillia japonica (Nеwм).
Geroplastes japonicus Grееn.
Leucaspis japonica Скll.
Б. Өсімдіктер аурулары
Саңырауқұлақты
Glomerella gossypii (South) Edgerton
Didymella chrysanthemi (Tassi) Gаr.еt
Gull.
Puccinia horiana Р.Неnn.
Angiosorus solani (Thirum et O Brier)
Diplodia macrospora (Earle)
Diplodia frumenti (Eller Ev)
Tilletia (Neovossia) indica Mitra
Cochliobolus carbonum R.Nеlsоn
Synchytrium endobioticum (Sсhild.) Percival
Atropellis pinicola Zeller & Goodding
Atropellis piniphillf (Wеir.) Lohman & Cash
Phyatotrichum omnivorum (Sсhеаr.)
Guggar
Ceratocystis fagacearum (Вrеtz.) Нunt.
Phytophthora fragariae Нiскмаn.
Phomopsis helianthi (Munt-Wetetal)
Cochliobolus heterostrophus Drechsler
rasa Т.(Неlмinthоsроriuм maydis Nisicado et
Miyake)
Бактериялық
Xanthomonas ampelina (Panagopoulus)
Erwinia stewartii (Sмith.)
Clavibacter michiganehis subsр.
sepedonicum (Spieckermann and
Kotthoff) Davis et al
Xanthomonas oryzae рv. oryzae
(Ishiyama) Swings et al
Xanthomonas oryzae рv. oryzicola (Fang et al) Swings et al
Ralstonia solanacearum (Sмith.) Yabuuchi et al
Erwinia amylovora (Сurill.)
Clavibacter tritici (Carls et Vidav) Davis
Фитоплазмалық және вирустық
Potato Andeam mottle comovirus
Potatj Andean latent timovirus
Potato T trichovirus
Grapevine flavescence doree phytoplasma
Peach latent mosaic viroid
Polato yellowing alfamovirus
Cherru rasp leaf virus
Peach rosette mosaic nepovirus
Plum poxpotyvirus
Нематодалық
Globodera pallida (Stone) Mulvey et Stone
Globodera rostochiensis (Wоll.) М. еt. St.
Meloidogine chitwoodi Golden et al
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Bu hrer)
В. Арамшөптер
Ambrosia trifida L.
Iva axillaris Рursh.
Ipomoea hederacea L.
Ipomoea lacunosa L.
Solanum carolinense L.
Solanum elaeagnifolium Саv.
Solanum triflorum Nutt.
Helianthus californicus DС.
Helianthus ciliaris DС.
Striga sр.sр
Cenchrus payciflorus Веnth.
Bidens pilosa L.
Қазақстан Республикасының аумағында
таралуы шектелген карантиндік объектілер
А. Өсімдіктер зиянкестері
Grapholitha molesta (Вusск.)
Quadraspidiotus perniciosus (Сомst.)
Trogoderma granarium (Еv.)
Leptinotarsa decemlineata Sау.
Viteus vitifolli (Fitsсh).
Pseudococcus comstocki Кuw.
Callosobruchus maculatus F.
Б. Арамшөптер
Ambrosia artemisiifolia (L.)
Ambrosia psilostachya (D.С.)
Acroptilon repens (D.С.)
Solanum rostratum Dun.
Cuscuta sр.sр
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі
Мемлекеттік фитосанитариялық
қызметі
N___ИМПОРТТЫҚ КАРАНТИНДІК РҰҚСАТТАМА
Осымен ________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке аты-жөні)
Қазақстан Республикасының (транзит)____________________________
_______________________________________________________________
(елдің атауы)
мынадай карантинге жатқызылған өнімнің
әкелінуіне рұқсат беріледі: ___________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(әр түрі бойынша атауы, мөлшері)

1. Ввозимая подкарантинная продукция должна быть свободна от
следующих карантинных вредителей, болезней и семян сорняков:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. Отвечать следующим дополнительным требованиям:_____________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
3. Каждая партия ввозимой подкарантинной продукции должна сопровождаться фитосанитарным сертификатом, выданным официальными организациями по карантину растений экспортирующей страны, удостоверяющим, что отправляемая в Республику Казахстан подкарантинная продукция отвечает
всем требованиям, указанным в пунктах 1 и 2 настоящего разрешения.
4. Ввоз подкарантинной продукции (транзит) разрешается с обязательным
карантинным фитосанитарным контролем и экспертизой в пограничном
фитосанитарном пункте:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование пограничного фитосанитарного пункта)
5. Ввозимая (транзитная) по настоящему разрешению подкарантинная
продукция должна перевозиться по маршруту:________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. По прибытию в конечный пункт поступления продукции и транспортных
средств должны быть проведены следующие карантинные мероприятия:_________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Разрешение выдано на основании статьи 7 Закона Республики
Казахстан Z990344_ "О карантине растений".
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Выдано "...."................г. сроком до "...."..................г.
Главный государственный инспектор
по карантину растений Республики Казахстан
Государственный инспектор по карантину
растений Республики Казахстан
М.П.
Примечание: 1. Импортные карантинные разрешения являются внутриведомственными документами Государственной фитосанитарной службы по карантину растений МСХ РК. Действительны только в оригинале (копии к исполнению не принимаются), выдаются для руководства и исполнения грузополучателю и соответствующим органам Государственной фитосанитарной службы по карантину растений в пунктах пропуска через государственную границу и по месту получения груза и представлению другим ведомствам и организациям не подлежат.

1. Әкелінетін карантинге жатқызылған өнім мынадай карантиндік
зиянкестерден, аурулардан және арам шөптердің тұқымдарынан таза болуы тиіс: ___________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2.  Мынадай қосымша талаптарға сай болуы керек: _______________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Әкелінетін карантинге жатқызылған өнімнің әр партиясы
экспорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ресми ұйымдары берген, Қазақстан Республикасына жіберілген карантинге жатқызылған өнім осы рұқсаттаманың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген барлық
талаптарға жауап беретінін куәландыратын фитосанитариялық      сертификатымен қоса жүруі тиіс.
4. Карантинге жатқызылған өнімді (транзит) әкелу міндеті карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және сараптамадан өткеннен кейін мынадай шекаралық фитосанитариялық бекеттен рұқсат етіледі.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(шекаралық фитосанитариялық бекеттің атауы)
5. Осы рұқсаттама бойынша әкелінетін карантинге жатқызылған
өнім (транзиттік) мынадай бағыт бойынша тасымалдануы керек:     _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Өнімдер мен көлік құралдары, соңғы келіп түсу пунктіне келген соң мынадай карантиндік шаралардан өтуі тиіс:__________     ________________________________________________________________     ________________________________________________________________     ________________________________________________________________
7. Рұқсаттама "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-ші бабының негізінде берілді.     _________________________________________________________________    _________________________________________________________________
200..жылғы .. ...... 200..жылғы .. ...... дейінгі мерзімге берілді.
Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині жөніндегі
Бас мемлекеттік инспекторы
Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік инспекторы
М.О.
Ескерту: 1. Импорттық карантиндік рұқсаттама ҚР АШМ-нің
өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық
қызмет ведомство ішілік құжаты болып табылады. Тек түпнұсқа
түрінде жарамды (көшірме орындалуға қабылданбайды),
мемлекеттік шекара арқылы өткізу бекеттерінің өсімдіктер
карантині жөніндегі және жүкті алу орны бойынша тиісті
мемлекеттік фитосанитариялық қызметінің органына және жүк
алушыға және басшылыққа орындауға беріледі, басқа ұйымдар
мен ведомстваларға ұсынуға жатпайды.

2. Импортные карантинные разрешения не являются основанием для таможенного пропуска грузов в Казахстан.
Приложение 2
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Акт изъятия
(Примечание РЦПИ: текст бланка на двух языках - государственном и
русском (см. бумажный вариант).
Кому: владельцу___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Настоящим удостоверяется, что перечисленная ниже подкарантинная продукция
изымается по следующим причинам:
продукция заражена:__________________________________________________
_____________________________________________________________________
Импорт данной продукции запрещен
Фитосанитарный сертификат недействителен по следующим причинам:
_____________________________________________________________________
Другие причины:______________________________________________________
Принятые меры:_______________________________________________________
Уничтожение Удаление зараженных продуктов из груза
Возврат Другие:________________________________________________
Обеззараживание
Наименование и количество изъятой подкарантинной продукции:
(весь груз или его часть)
___________________________________________________________________________
Сведения о грузе:
Адрес экспортера:
Адрес грузополучателя:
Отличительные знаки (маркировка):
Средства доставки:
Фитосанитарный сертификат N ______
Выдан (наименование организации)___________ Дата выдачи________________
Госинспектор по карантину растений________________________________________
(области, города, фитосанитарного пограничного пункта на границе)
М.П. _______________
(подпись)
Дата __________________
Приложение 3
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
(Примечание РЦПИ: текст бланка на двух языках - государственном и
русском (см. бумажный вариант).
Территориальный орган по карантину растений
_________________________области
_________________________пограничный фитосанитарный пункт
Карантинное донесение N____________
Территориальный орган по карантину растений __________________________
___________________________________________________________________________
(адрес)
".....".............г.
Мной, государственным инспектором по карантину растений_______________
___________________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
проведен досмотр подкарантинной продукции_________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование и количество)
происходящей из __________________________________________________________
и направляемой в__________________________________________________________
(адрес)
__________________________________________________________________________
(указывается карантинное состояние продукции и устанавливаются следующие
условия ее использования)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Государственный инспектор по карантину растений _______________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Акт N____________
досмотра подкарантинной продукции,
транспортных средств и отбора образцов
для карантинной экспертизы
(Примечание РЦПИ: текст бланка на двух языках - государственном и
русском (см. бумажный вариант).
Мной, государственным инспектором по карантину растений _____________
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О., наименование территориального органа по карантину растений)
на основании действующих в Республике Казахстан Правил по охране
территории Республики Казахстан от карантинных объектов " "________г.,
проведен досмотр подкарантинной продукции, транспортных средств и отбор
образцов для карантинной экспертизы, принадлежащих
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование юридического лица и Ф.И.О. физического лица)
Наименование продукции (транспортных средств)_____________________________
__________________________________________________________________________
Количество (вес партии, число мест и др.)_________________________________
Место происхождения подкарантинной продукции _____________________________
Сертификат N _________ от "...."_____________г.
выданный _________________________________________________________________
Отобраны средние образцы:
в количестве ____________ шт.весом _____________кг.
В результате досмотра установлено ________________________________________
Требуются провести следующие карантинные мероприятия
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт составлен в присутствии представителя владельца подкарантинных
материалов,
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Государственный инспектор
по карантину растений ____________________________________________________
Представитель_____________________________________________________________
Приложение 5
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Фитосанитарный сертификат
Организация по защите и карантину растений (страна)__________________
Описание груза
(Примечание РЦПИ: текст бланка на трех языках - государственном,
русском и английском (см. бумажный вариант).
Экспортер и его адрес________________________________________________
Получатель и его адрес ______________________________________________
Количество мест и описание упаковки _________________________________
Маркировка (отличительные знаки)_____________________________________
Место происхождения _________________________________________________
Способ транспортировки ______________________________________________
Наименование продукции и ее количество ______________________________
Ботаническое название растений ______________________________________
Настоящим удостоверяется, что растения или растительная продукция,
описанная выше, были обследованы в соответствии с существующими методиками
и правилами и признаны свободными от карантинных и других, причиняющих
ущерб вредителей и что они отвечают фитосанитарным правилам
страны-импортера.
Обеззараживание
Дата________________________________
Способ обработки_____________________________
Химикат и его концентрация________________________
Экспозиция и температура _________________________
Дополнительная информация _________________________
Дополнительная декларация___________________________
Место выдачи_________________________ Штамп организации
Фамилия государственного инспектора___________________
Дата ____________________
Подпись_____________________
Приложение 6
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Фитосанитарный сертификат для реэкспорта
Организация по защите и карантину растений___________________________
(страна(ы) экспортер(ы)
Описание груза
(Примечание РЦПИ: текст бланка на трех языках - государственном,
русском и английском (см. бумажный вариант).
Экспортер и его адрес_______________________________________________
Получатель и его адрес______________________________________________
Количество мест и описание упаковки_________________________________
Маркировка (отличительные знаки)____________________________________
Место происхождения_________________________________________________
Способ транспортировки______________________________________________
Пункт ввоза_________________________________________________________
Наименование продукции и ее количество______________________________
Ботаническое название растений _____________________________________
Настоящим удостоверяется, что растения или растительная продукция,
описанная выше, были обследованы в____________ (страна реэкспорта) из
___________ (страна происхождения) по фитосанитарному серитификату N______
оригинал __, заверенная копия __ которого прилагается к настоящему
сертификату, что они упакованы __, заново переупакованы в первоначальные
__, новые __ контейнеры, что на основе первоначального фитосанитарного
сертификата __ и дополнительного обследования __ они отвечают
фитосанитарным правилам страны-импортера и что во время хранения
в__________ (стране реэкспорта) груз не подвергался опасности заражения
вредителями и болезнями растений.
Обеззараживание
Дата________________________________
Способ обработки_____________________________
Химикат и его концентрация________________________
Экспозиция и температура _________________________
Дополнительная информация _________________________
Дополнительная декларация___________________________
Место выдачи_____________________________
Штамп организации Фамилия государственного инспектора_____________
Дата ____________________
Подпись_____________________
Приложение 7
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Карантинный сертификат N________
(Примечание РЦПИ: текст бланка на двух языках - государственном и
русском (см. бумажный вариант).
Действителен по "______"____________г.

2. Қазақстанға жүкті кедендік өткізу үшін импорттық карантиндік
рұқсаттама негіз болып табылмайды.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі
Мемлекеттік фитосанитариялық
қызметі
АЛУ АКТІСІ
Кімге:
иесіне___________________________________________________
________________________________________________________________
Осымен, төменде келтірілген карантинге жатқызылған өнім, мынадай себептер бойынша алынып тасталғаны куәлендіріледі:
өнім
залалданған:_______________________________________________
________________________________________________________________
Осы өнім импортына тыйым салынды
Мынадай себептер бойынша фитосанитариялық сертификат жарамсыз:
_________________________________________________________________
Басқа
себептер__________________________________________________
Қолданылған шара
________________________________________________
Жою              Залалданған өнімдерді жүктен алып тастау
Қайтару
Басқа___________________________________________
Залалсыздандыру
Алынып тасталған карантинге жатқызылған өнімнің атауы мен саны:
(түгел жүк немесе оның бөлігі)
_________________________________________________________________
Жүк туралы мәлімет:
Экспорттаушының мекен-жайы:
Жүк алушының мекен-жайы:
Айырмалық белгілері (таңбасы):
Жеткізетін құралдар
N   фитосанитариялық сертификат
Берілді (ұйымның аталуы)_______Берген уақыты _______
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы
________________________________________________________
(облысының, қаласының, шекарадағы фитосанитариялық шекаралық
пункт)
Мөртабан ___________       Күні, айы, жылы_____________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік фитосанитариялық
қызметі
Өсімдіктер карантині жөніндегі аумақтық орган
__________________облысы
__________________шекарадағы фитосанитариялық бекет
N___КАРАНТИНДІК ХАБАРЛАМА
Өсімдіктер карантині жөніндегі аумақтық орган_____________
_______________________________________________________________
(мекен-жайы)
".." .......ж.
Мен өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік
инспектор___
________________________________________________________________
(аты-жөні)
карантинге жатқызылған өнімді тексеруден
өткіздім_______________
________________________________________________________________
(атауы және саны)
шыққан
жері_____________________________________________________
жіберілген жері
________________________________________________
(мекен-жайы)
________________________________________________________________
(өнімнің карантиндік жағдайы көрсетіледі және оны пайдалануға
________________________________________________________________
мынадай шарт қойылады)
________________________________________________________________
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі
Мемлекеттік фитосанитариялық
қызметі
КАРАНТИНГЕ ЖАТҚЫЗЫЛҒАН ӨНІМДІ,
КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫН ТЕКСЕРУДІҢ ЖӘНЕ
КАРАНТИНДІК САРАПТАМАҒА АРНАЛҒАН
ҮЛГІЛЕРІН ІРІКТЕУДІҢ
N___    АКТІСІ
Мен, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор__
_______________________________________________________________
(Өсімдік карантині жөніндегі аумақтық органның атауы,аты-жөні)
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген
ережелерге сәйкес карантинге жатқызылған өнімді, көлік құралдарын тексеруді және карантиндік сараптамаға арналған үлгілерін іріктеуді
" " ______ж. өткіздім.     _________________________________________________________________     ________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және жеке тұлғаның аты-жөні)
өнімнің (тасымалдау құралының) аты
_______________________________         __________________________________________________________________
Мөлшері (топ салмағы, орын саны және
т.б.)_________________________
Карантинге жатқызылған өнімнің шыққан
жері_________________________
"  " ________ ж. N __ Сертификат
берілген
_________________________________________________________
Мынадай орташа үлгілері іріктеліп алынды:
_______ дана _________салмақ мөлшерінде
Тексеру нәтижесінде
анықталды_____________________________________
Мынадай карантиндік шараларды жүргізу керек     __________________________________________________________________   ________________________________________________________________
Акт карантинге жатқызылған материалдардың иесі өкілінің қатысуымен жасалынды________________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні)
Өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік инспектор
___________________________________________
Өкіл
_____________________________________________________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі            Фитосанитариялық
Мемлекеттік                          сертификат
фитосанитариялық қызметі                      N___________
_______(ел)
Өсімдіктерді
қорғау және карантин
жөніндегі ұйым
ЖҮКТІҢ СИПАТТАМАСЫ
Экспортер және оның мекен
жайы__________________________________________________
Алушы және оның мекен
жайы_______________________________________
Орнының саны және буып-түю
сипаттамасы___________________________
Таңбасы (айырма
белгісі)_________________________________________
Шыққан жері
_____________________________________________________
Тасымалдау тәсілі
_______________________________________________
Өнімнің атауы және оның
саны_____________________________________
Өсімдіктердің ботаникалық аты
____________________________________
Осымен жоғарыда сипатталған өсімдіктер мен өсімдік өнімдері бар методика мен ережелерге сәйкес тексерілгені және карантиндік зиянкестер мен басқа да зиян келтіретін жәндіктерден іс жүзінде таза болып табылғаны және импорттаушы елдің фитосанитариялық ережелеріне толық сәйкес келетін куәландырылады.     ____________________________________________________________________
ЗАЛАЛСЫЗДАНДЫРУ
Күні, айы, жылы ____________________________________
Залалсыздандыру тәсілі_______________________________
Химикат және оның концентрациясы_____________________
Экспозиция және температурасы________________________
Қосымша хабарлама____________________________________
Қосымша декларация___________________________________
Берілген орны_______________
Ұйымның мөртабаны        Мемлекеттік инспектордың аты-жөні                               _________________________
Күні, айы, жылы        Қолы                        ________________       ___________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің           Реэкспортқа арналған
Өсімдіктер карантині жөніндегі       фитосанитариялық
сертификат
Мемлекеттік фитосанитариялық         N_____
қызметі                     Өсімдіктерді қорғау және
карантин жөніндегі ұйым
___________________________
(реэкспортер мемлекеттері)
ЖҮКТІ СИПАТТАУ
Экспортер және
оның мекен
жайы__________________________________________________
Алушы және оның мекен
жайы_______________________________________
Орнының саны және буып-түю
сипаттамасы___________________________
Таңбасы (айырма
белгісі)_________________________________________
Шыққан жері
_____________________________________________________
Тасымалдау тәсілі
_______________________________________________
Әкелінетін пункт
________________________________________________
Өнімнің атауы және оның
саны_____________________________________
Өсімдіктің ботаникалық аты ___________________________________
Жоғарыда аталған өсімдіктер немесе өсімдік
өнімі_______(реэкспорт.
таған елде) осы сертификатқа қоса отырған N_____фитосанитариялық
сертификат бойынша түпнұсқа __ куәландырылған көшірме __
зерттелді,
олар буып-түйілген __ бастапқыға қайта буып түйілген __, жаңа
___
контейнерлерге, бастапқы фитосанитариялық сертификаттың __
және
қосымша зерттеудің негізінде __ олар импорттаушы елдің
фитосанитариялық ережелеріне сай келеді.
________(реэкспорттаған
елде) сақталған уақыты жүк зиянкестер және өсімдіктер
ауруларын жұқтыру қаупіне ұшыратылмағандығы куәландырылады.
ЗАЛАЛСЫЗДАНДЫРУ
Күні, айы, жылы ____________________________________
Залалсыздандыру тәсілі______________________________
Химикат және оның концентрациясы_____________________
Экспозиция және температурасы________________________
Қосымша хабарлама____________________________________
Қосымша декларация___________________________________
Берілген орны_______________
Ұйымның мөртабаны        Мемлекеттік инспектордың аты-жөні
_____________________________
Күні                  Қолы
________________       ___________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі
Мемлекеттік фитосанитариялық
қызметі
N ___ КАРАНТИНДІК СЕРТИФИКАТ
_______ "___"_______ дейін жарамды

1. Выдан_____________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
___________________________________________________________________________
(его почтовый адрес)
в том, что ему (ей) разрешается вывоз_____________________________________
__________________________________________________________________________
(куда, кому, указать точное наименование и адрес получателя)
следующей подкарантинной продукции________________________________________
2. Общее количество мест (штук)____________________________________
3. Общий вес (тонн, кг)__________________________________
4. Станция (пункт) отправления__________________________________
5. Станция (пункт) назначения________________________________
6. Удостоверяется на основании обследования, проверки или
лабораторного анализа (экспертизы) груза,
что _____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
_________________________________________________________________________
(отметка о карантинном состоянии груза и проведенных мероприятиях)
_________________________________________________________________________
7. Устанавливаются следующие условия при отправке, получении и
использовании подкарантинных материалов__________________________________
_________________________________________________________________________
8. Выдан на основании ______________________________________________
(какого документа)
Государственный инспектор по карантину растений _____________________
__________________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. инспектора)
М.П.
Примечания: 1. Сертификат выдается и действителен на каждую отдельную
партию груза.
2. Переадресовка груза в пути следования без специального
разрешения территориального органа по карантину растений
запрещается.
3. Выдача сертификата производится в течение 15 дней до
отправки.
4. Срок действия сертификата устанавливается в зависимости от
времени пребывания груза в пути следования.
Приложение 8
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов
Государственная фитосанитарная служба
по карантину растений Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Акт о проведении контроля по карантину растений
"....".................г.
(Примечание РЦПИ: текст бланка на двух языках - государственном и
русском (см. бумажный вариант).
Мной, государственным инспектором по карантину растений
по________________________________________________________________________
области Республики Казахстан, на основании Закона "О карантине растений" и
Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов
проведена проверка выполнения карантинных мероприятий_____________________
__________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
__________________________________________________________________________
1. При проверке установлено (указать за какой период и по каким документам
проверено и что установлено)_______________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. Заключение по результатам проверки и предложения (указать мероприятия,
обязательные к выполнению, сроки, лиц, ответственных за выполнение)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Акт составлен в 2-х экземплярах - из них первый вручается
представителю физического или юридического лица, второй после проверки
выполнения задания и предписания инспектора по карантину растений остается
в деле карантинного инспектора, при неисполнении составляется Протокол.
Государственный инспектор по карантину растений __________________________
(Ф.И.О.)
Первый экземпляр акта получил
Владелец (представитель)_____________________________________________
Дата_________________________________________________________________
Результат проверки
выполнения заданий и предложений госинспектора
по карантину растений
Проверка проведена _________________ в присутствии владельца
(представителя)
___________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
проверкой установлено (выполнение заданий):_______________________________
Государственный инспектор по карантину растений
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Владелец (представитель)__________________________________________________
(Ф.И.О.)

1. Берілді___________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні)
__________________________________________________________________
(оның мекен жайы)
оған___________________________________________________
__________________________________________________________________
(қайда, кімге, алушының толық атауы және мекен жайы көрсетілуі
керек)
мынадай карантиндік жатқызылған өнімді
шығаруға рұқсат берілді:
__________________________________________
2. Орынның жалпы саны (дана)__________________________________
3. Жалпы салмағы (тонна,кг)__________________________________
4. Жөнелту станциясы (орыны)_________________________________
5. Баратын станциясы (орыны)__________________________________
6. Жүкті зерттеу, тексеру немесе зертханалық талдаудың
(сараптаманың) негізінде куәландырылады
___________________________________________________________________
(керегін сыз)
___________________________________________________________________
(жүктің карантиндік жағдайы және өткізілген шаралары туралы
белгі)
_____________________________________________анықталды
7. Карантинге жатқызылған материалды жөнелту, алу кезінде және
пайдаланғанда мынадай шарттар белгіленеді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Берілген негізі
___________________________________________
(қандай құжаттың)
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор
_____________________________________________________
(қолы) (инспектордың аты-жөні)
М.О.
Ескерту:
1. Сертификат жүктің әр жекеленген көлеміне беріледі және
соған жарамды болады.
2. Жол бойы, жүктің өсімдіктер карантині жөніндегі
аумақтық органның арнайы рұқсатынсыз, басқа жаққа жіберуге тыйым
салынады.
3. Сертификатты беру жіберуге 15 күн қалғанға дейін
жүргізіледі.
4. Сертификаттың жарамдылық мерзімі жүктің жолда болған
уақытына байланысты белгіленеді.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
қорғау жөніндегі ережеге
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
Шаруашылығы Министрлігінің
Өсімдіктер карантині жөніндегі
Мемлекеттік фитосанитариялық
қызметі
ӨСІМДІКТЕР КАРАНТИНІ БОЙЫНША БАҚЫЛАУДЫ ӨТКІЗУ
ТУРАЛЫ АКТ
".." ...... ж.
Мен, өсімдіктер карантині жөніндегі Қазақстан Республикасы____
_________________ облысының мемлекеттік инспекторы "Өсімдіктер
карантині туралы" Заңының және Қазақстан Республикасының
территориясын карантиндік объектілерден қорғау Ережелерінің
негізінде карантиндік шаралардың орындалуын тексердім.
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе және тұлғаның аты-жөні)     __________________________________________________________________     1. Тексеру барысында анықталды (қай кезде, қай уақыт аралығында
және қандай құжаттар тексерілді және не анықталды)     ___________________________________________________________________     ___________________________________________________________________     ___________________________________________________________________     2. Тексеру нәтижесі бойынша қорытынды және ұсыныс (міндетті
түрде орындалатын шаралар, олардың уақыты, жұмысқа жауапты
адамдар)
___________________________________________________________________    ___________________________________________________________________
Акт 2 данада жазылды оның біріншісі заңды немесе жеке тұлғаның
өкіліне беріледі, екіншісі өсімдіктер карантині жөніндегі
инспектордың тапсырмалары мен нұсқамаларының орындалуын
тексерілген соң істе қалады, орындалмаған жағдайда хаттама
жазылады.
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор
__________________________________________________
(аты-жөні)
Акттың бірінші данасын алдым
Иесі (өкілі)___________________________
Күні _________________
Өсімдіктер карантині жөніндегі инспектордың берген
тапсырмалары мен ұсыныстарының тексеру қорытындысы
Тексеру жүргізілді _____________иесінің (өкілінің) қатысуымен
______________________________________________________________
(қызмет орны, аты-жөні)
тексеруде анықталды (тапсырманың орындалуы):
______________________________________________
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор
___________________________________________________
(аты-жөні)
Иесі (өкілі) ______________________________________
(аты-жөні)