О Программе "Молодежь Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2001 года N 249
В соответствии с Концепцией государственной молодежной политики, утвержденной распоряжением Президента Республики Казахстан от 28 августа 1999 года N 73 N990073_ "О Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан", Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу "Молодежь Казахстана" (далее - Программа).
2. Контроль и координацию деятельности по обеспечению выполнения Программы возложить на Министерство культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2001 года N 249
Программа "Молодежь Казахстана"
Паспорт Программы
Наименование программы             Программа "Молодежь Казахстана"
Основание для разработки           Распоряжение Президента Республики
Казахстан от 28 августа 1999 года N 73
N990073_
"О Концепции государственной молодежной
политики Республики Казахстан".
Пункт 4.5.1.4 Плана мероприятий по
реализации Программы действий
Правительства Республики Казахстан на
2000-2002 годы, утвержденного
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 7 марта 2000 года N 367
P000367_
"О Плане мероприятий по реализации
Программы действий Правительства
Республики Казахстан на 2000-2002
годы". Пункт 23 Плана мероприятий по
реализации Концепции государственной
молодежной политики на 2000 год,
утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан от 1
марта 2000 года N 336
P000336_
"О Плане
мероприятий по реализации Концепции
государственной молодежной политики
Республики Казахстан на 2000 год".
Краткое содержание                 Программа включает в себя комплекс
мероприятий по основным направлениям
государственной молодежной политики
Республики Казахстан
Сроки реализации программы         2001-2002 годы
Введение
Программа "Молодежь Казахстана" разработана в соответствии с пунктом 4.5.1.4 Плана мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы", пунктом 23 Плана мероприятий по реализации Концепции государственной молодежной политики на 2000 год, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2000 года N 336 P000336_ "О плане мероприятий по реализации Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2000 год" и определяет основные направления развития государственной молодежной политики на 2001-2002 годы.
Разработка программы и включение ее подготовки в План мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы инициировано в связи с принятием распоряжения Президента Республики Казахстан от 28 августа 1999 года N 73 N990073_ "О Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан".
Анализ современного состояния проблемы
Социально-демографическое положение молодежи
Республики Казахстан

"Қазақстан жастары" бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 17 ақпан N 249.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жастар саясатының тұжырымдамасы туралы" 1999 жылғы 28 тамыздағы N 73 N990073_ өкiмiмен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жастар саясатының тұжырымдамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан жастары" бағдарламасы (бұдан әрi -
Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Бағдарламаның орындалуын қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi бақылау
мен үйлестiру Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келісiм министрлiгiне жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 17 ақпандағы
N 249 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан жастары
Бағдарламасы
ПАСПОРТ
Бағдарламаның атауы             "Қазақстан жастары" бағдарламасы
Әзiрлеуге негiздеме             Қазақстан Республикасы Президентiнiң
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
жастар саясатының тұжырымдамасы туралы"
1999 жылғы 28 тамыздағы
N 73 өкiмi
N990073_
.
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнің
2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 7
наурыздағы N 367
P000367_
қаулысымен
бекiтiлген Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған
iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралардың жоспарының 4.5.1.4-тармағы.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
жастар саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру
жөнiндегi 2000 жылға арналған iс-шаралар
жоспары туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2000 жылғы 1 наурыздағы
N 336
P000336_
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
жастар саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру
жөнiндегi 2000 жылға арналған iс-шаралар
жоспарының 23-тармағы.
Қысқаша мазмұны                 Бағдарлама Қазақстан Республикасы
мемлекеттiк жастар саясатының негiзгi
бағыттары бойынша iс-шаралар кешенiн
қамтиды.
Бағдарламаның iске асырылу      2001-2002 жылдар
мерзiмi
КIРIСПЕ
"Қазақстан жастары" республикалық бағдарламасы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспарының 4.5.1.4-тармағына, "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жастар саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру жөнiндегi 2000 жылға арналған iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 1 наурыздағы N 336 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жастар саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру жөнiндегi 2000 жылға арналған iс-шаралар жоспарының 23-тармағына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк жастар саясаты дамуының 2001-2002 жылдарға арналған негiзгi бағыттарын айқындайды.
Бағдарламаны әзiрлеу мен оны дайындауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспарына енгiзу Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жастар саясатының тұжырымдамасы туралы" 1999 жылғы 28 тамыздағы N 73 өкiмi қабылдануына байланысты бастама жасалды.
ПРОБЛЕМАНЫҢ ҚАЗIРГI ЖАЙ-КҮЙIН ТАЛДАУ
1. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖАСТАРЫНЫҢ
ӘЛЕУМЕТТIК-ДЕМОГРАФИЯЛЫҚ ЖАҒДАЙЫ

Численность зарегистрированного в ходе переписи населения 1999 года по данным Агентства Республики Казахстан по статистике составила 14 953 100 человек. Общее число граждан в возрасте 15-29 лет - 3 787 700 человек, или 25,7% от общей численности населения.
Общая численность молодых казахстанцев в период между 1989 и 1999 годами уменьшилась на 470 600 человек.
Статистические данные показывают наличие существующих и потенциальных проблем, связанных с активными процессами урбанизации и маргинализации молодого поколения, оттока населения из сельской местности. Так, общая численность молодежи, проживающей в городской местности, составила 2112500 человек, сельской молодежи насчитывается 1685100 человек.
За период с 1997 по 1999 год произошло сокращение численности
сельской молодежи более чем на 158 тысяч человек (с 1 843 489 человек до
1 685 100 человек).
Анализ демографической статистики показывает имеющиеся различия в
структуре молодежи по сравнению с населением страны в целом. Если в общей
структуре населения наблюдается преобладание числа лиц женского пола над
мужским, то гендерный состав населения в возрасте от 15 до 29 лет
свидетельствует о численном превосходстве лиц мужского пола (Таблица 1).
Таблица 1. Распределение молодого населения по полу
(на начало года, тысяч человек)
-------------------------------------------------------------------------
Возрастные группы !        Мужской         !     Женский
-------------------------------------------------------------------------
0-14 лет                 2184,7                   2089,4
15-29 лет                1901,2                   1886,4
------------------------------------------------------------------------
При сохраняющейся динамике рождаемости по половой характеристике можно утверждать, что в скором времени будет фиксироваться паритет между лицами разного пола.
С 1995 по 1999 год общий коэффициент рождаемости в стране снизился на 25,8%.
Значительное снижение рождаемости произошло в возрастной группе от 25 до 29 лет с 1996 года.
Таким образом, прогноз демографического развития внутри молодежной среды показывает высокую вероятность дальнейшего обострения проблем, связанных с сохранением численности населения.
Неблагоприятная демографическая ситуация и обозначенные тенденции в связи с ростом общего коэффициента смертности находят свое развитие и среди молодежи.
Среди основных причин смертности молодых людей обозначены инфекционные и паразитарные заболевания, болезни системы кровообращения.
Значительны показатели роста смертности среди молодежи, происходящие по обстоятельствам социального характера (несчастные случаи, убийства и суицид, отравления, травмы и врожденные аномалии).
Одним из ведущих показателей демографической ситуации в стране являются семейно-брачные отношения.

Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң мәлiметi бойынша 1999 жылғы халық санағы кезiнде тiркелгендер саны 14 953 100 адам болды. 15 пен 29 жас аралығындағы азаматтардың жалпы саны - 3 787 700 адам немесе халықтың жалпы санының 25,7 пайызы.
Жас қазақстандықтардың жалпы саны 1989 және 1999 жылдар арасында 470 600 адамға кемiген.
Статистикалық мәлiметтер жас буынның белсендi урбанизациялануы мен маргинализациялануы процестеріне, тұрғындардың ауылдық жерден көшуiне байланысты өзектi проблемалардың бар екендiгiн және туындау ықтималдығын көрсетiп отыр. Мысалы, қалалық жерде тұратын жастардың жалпы саны 2 112 500 адамды, ауыл жастары 1 685 100 адамды құрайды.
1997 мен 1999 жылдар аралығында ауыл жастарының саны 158 мың адамға
азайды (1 843 489 адамнан 1 685 100 адамға дейiн).
Демографиялық статистиканы талдау ел тұрғындарымен салыстырғанда
жастар құрылымында айырмашылықтар бар екендiгiн көрсетедi. Егер
тұрғындардың жалпы құрылымында ер адамдардан әйел адамдар саны басым
болса, ал 15 пен 29 жас аралығындағы тұрғындардың жыныс құрамы ер адамдар
санының басымдығын көрсетедi (1-кесте).
1-кесте. Жас тұрғындардың жыныстық бөлiнiсi
(жыл басында, мың адам)
--------------------------------------------------------
Жас топтары       !      Ер       !      Әйел
--------------------------------------------------------
0-14 жас            2184,7          2089,4
15-29 жас            1901,2          1886,4
--------------------------------------------------------
Жыныстық сипатқа сай сақталып отырған туу динамикасына қарап, түрлi жыныстар арасында жуық арада тепе-теңдiк орнайтындығын айтуға болады.
1995 пен 1999 жылдар аралығында елдегi туудың ортақ коэффициентi 25,8 пайызға төмендедi.
Туудың айтарлықтай төмендеуi 25-тен 29-ға дейiнгi жастағылар арасында 1996 жылдан берi байқалған.
Осы тұрғыда жастардың өз iшiндегi демографиялық даму болжамы тұрғындардың туу-көбеюi проблемасының одан әрi шиеленiсе түсуi мүмкiн екендiгiн көрсетедi.
Қолайсыз демографиялық ахуал мен өлiм-жiтiмнiң жалпы коэффициентiнiң өсуiне байланысты айқындалған үрдiстер жастар арасында да даму үстiнде.
Жас азаматтар өлiмiнiң негiзгi себептерi iшiнде жұқпалы және паразиттiк сырқаттар, қан айналымы жүйесi аурулары аталып отыр.
Жастар арасындағы өлiм-жiтiмнiң өсуiне әлеуметтiк сипаттағы жағдайлар (бақытсыз жағдайлар, кiсi өлтiру мен суицид, улану, жарақаттар мен туабiттi дерттер) көрсеткiшi де қомақты.
Елдегi демографиялық ахуалдың бiрден-бiр басты көрсеткiшi неке-отбасылық қатынастар болып табылады.

По состоянию на 1999 год среди молодежи было зарегистрировано и состояло в браке 64001 человек.
Наибольшая брачная активность наблюдается среди средней возрастной группы молодежи. Наблюдается тенденция увеличения возраста людей, вступающих в брачные отношения.
Согласно официальным данным статистики о браках и разводах за последние годы зафиксировано значительное сокращение численности официальной регистрации семейных отношений. Если в 1989 году было зарегистрировано 165 400 браков, то в 1999 году этот показатель составил 64001.
Преобладающее число расторжения браков зарегистрировано среди мужчин и женщин, состоящих в первичном браке в возрасте до 30 лет - 7230 разводов (для сравнения число расторжения браков, где оба супруга в возрасте старше 30 лет - 3688).
Актуальной для молодежи остается проблема миграции, как фактической, так и потенциальной. Этот процесс может иметь значительные социальные и экономические последствия для республики.
В процессе внутренней миграции на конец 1999 года приняло участие - 66479 человек в возрасте от 15 до 29 лет, или 34,1 % от общего числа вовлеченных в данный процесс.
Более всего внутренней миграции подвержена сельская молодежь. Ее основные потоки направлены в крупные города. Так, данные статистики свидетельствуют о том, что в 1999 году количество молодежи, переместившейся в городскую местность составило 29978 человек.
Всего на конец 1999 года в процесс внешней миграции были включены 61891 юношей и девушек в возрасте 15-29 лет. Из них наибольшая часть выбыла за пределы Казахстана - 49329 человек. Общий процент числа выбывшей молодежи составил 25,1%.
Последствия миграции, ее сохранение и активизация имеют чрезвычайно негативные и четко очерченные контуры. Республика уже в ближайшей перспективе может столкнуться с проблемой потери высококвалифицированных трудовых ресурсов. Как правило, выезжают специалисты наукоемких специальностей, профессий, которые являются наиболее востребованными в современных условиях.
2. Образование
Наиболее остро перед современной казахстанской молодежью стоят проблемы, связанные с получением качественного образования.
Профессионально-образовательный процесс молодежи Казахстана сегодня осуществляют 722 учебных заведения.
Сравнительная динамика показывает увеличение числа высших учебных заведений (далее - ВУЗы) на 51 за период с 1995 по 2000 годы. Только за последний учебный год их число увеличилось на 19 единиц. Численность обучающихся в ВУЗах в настоящее время составляет 99535 человек.*
__________________________
Примечание: * без численности негосударственных ВУЗов
Увеличение численности ВУЗов происходит в значительной мере за счет негосударственных высших учебных заведений.
В этой связи актуализируется проблема дальнейшего внедрения государственных образовательных стандартов, основное назначение которых состоит в определении четких контуров образовательного пространства.

1999 жылғы жағдай бойынша жастар арасында 64001 адам тiркелiп, некеде тұрған.
Некеге тұрудың неғұрлым жоғары белсендiлiгi орта буындағы жастар топтарында байқалады. Неке қатынастарының "есею" үрдiсi аңғарылады.
Неке мен ажырасу туралы ресми статистиканың мәлiметтерi бойынша соңғы жылдары отбасылық қатынастардың ресми тiркелуi барынша азайған. Егер 1989 жылы 165 400 неке тiркелсе, 1999 жылы бұл көрсеткiш 64001-ді құраған.
Некенi бұзудың басым саны жасы 30-ға дейiнгi бiрiншi некеде тұрған ерлер мен әйелдер арасында - 7230 ажырасу (салыстыру үшiн - 30 жастан жоғары ерлi-зайыптылар арасында ажырасу саны - 3688).
Жастар үшiн iс жүзiндегi әрi ықтимал көшi-қой мәселесi өзектi болып қалып отыр. Бұл процестiң республика үшiн айтарлықтай әлеуметтiк және экономикалық салдары болуы мүмкiн.
1999 жылдың соңына қарай iшкi көшi-қонға қатысушылар саны - 15-тен 29-ға дейiнгi жастағыларда 66479 адам, яғни аталған процестерге тартылғандардың 34,1 пайызы болған.
Iшкi көшi-қонға бәрiнен бұрын ауыл жастары тартылған. Олардың негiзгi
тобы үлкен қалаларға бағыт алған. Статистика мәлiметтерi 1999 жылы қалалық
жерге қоныс аударған жастар саны 29978 адамды құраған.
1999 жыл аяғына шейiн iшкi көшi-қонға 15 пен 29 жас аралығындағы
61891 бозбала мен бойжеткен тартылған. Олардың басым бөлiгi - 49329 адам
Қазақстаннан шет жерлерге кеткен. Кеткен жастардың жалпы пайыздық саны
25,1 пайыз.
Көшi-қон салдарларының, оның сақталуы мен жандануының мейлiнше терiс
әрi жiтi айқындалған сұлбасы бар. Республика тiптi таяу болашақта жоғары
бiлiктi еңбек ресурстарынан айырылу проблемасына тап болуы мүмкiн. Әдетте,
кетiп жатқандар қазiргi жағдай аса қажет ететiн ғылымдар мамандары, кәсiп
иелерi.
2. БIЛIМ АЛУ
Қазiргi қазақстандық жастар алдында сапалы бiлiм алу мәселесi өткiр
тұр.
Қазақстан жастарының кәсiби-оқу процесiн бүгiнгi күнi 722 оқу орны
жүзеге асырып отыр.
1995 пен 2000 жылдар кезеңiндегi салыстырмалы өзгерiс жоғары оқу орындарының (бұдан әрi - ЖОО) 51-ге көбейгендiгiн көрсетедi. Соңғы бiр жылдың өзiнде олардың саны 19 бiрлiкке көбейдi. ЖОО-да оқып жатқандар саны қазiргi уақытта 99535 адамды* құрайды.
ЖОО санының көбеюi көп жағдайда мемлекеттiк емес жоғары оқу орындарының көбеюi есебiнен болып жатыр.
Осыған байланысты негiзгi бағыты бiлiм беру кеңiстiгiндегi нақты сұлбаларды айқындайтын мемлекеттiк оқу стандарттарын одан әрi енгiзу проблемасы туындайды.

Данные статистики свидетельствуют о значительном увеличении числа выпускников с высшим образованием. За последний год обучения высшая образовательная инфраструктура Казахстана подготовила 55445 специалистов с высшим образованием. С 1998\1999 по 1999\2000 год их численность увеличилась на 3675 человек.
Число колледжей на 2000 год составляет 274 единиц. Выпуск специалистов за 1999\2000 учебный год составил 51913 человек. Пятилетняя динамика изменений свидетельствует о значительном сокращении числа специалистов со средним специальным профессиональным образованием (на 9510).
Такое снижение может значительно повлиять на степень качественного состава рынка труда. Многие современные отрасли хозяйства по видам деятельности (ресторан и гостиничное дело, сфера обслуживания, ремонт автомобилей и так далее) сегодня не нуждаются в высококвалифицированных специалистах (с высшим образованием), однако требуют определенных профессиональных навыков. Таких работников готовят колледжи. Также снижение числа выпускников с соответствующим техническим образованием самым непосредственным образом отражается в сфере занятости в отраслях промышленного производства.
В то же время значительно снизилось число профессиональных школ. За пять лет произошло сокращение на 146 объектов и сегодня их численность составляет 304 профессиональные школы. Если в высших учебных заведениях и колледжах за последний год наблюдается некоторое увеличение численности выпускников, то численность таковых в профессиональных школах стабильно и динамично уменьшается (с 79017 человек в 1996 до 41527 в 2000 году).
Обозначенные проблемы, особенно в части подготовки специалистов для отраслей промышленного производства, требуют принятия ряда мер, стабилизирующих создавшуюся ситуацию. В первую очередь необходимо ориентировать профессиональное обучение учащихся средних школ на особенности регионального рынка труда. Также надо развивать и углублять связи профессиональных школ и колледжей с центрами поддержки и развития малого и среднего бизнеса, объединениями и ассоциациями Союза промышленников и предпринимателей, национальной федерацией фермеров Казахстана и другими экономическими структурами.
3. Обеспечение занятости молодежи
Основополагающим фактором, определяющим уровень социально-
экономического положения молодежи, является сфера труда. В общей
численности работающих по найму работников по отраслям народного хозяйства
молодежь занимает далеко не последние позиции.
Таблица 2. Распределение численности работающих по найму
(оплачиваемых) работников в возрасте 16-29 лет
---------------------------------------------------------------------------

Статистика мәлiметтерi жоғары бiлiмi бар бiтiрушiлердің саны анағұрлым өскендiгiне дәлел. Соңғы оқу жылында Қазақстанның жоғары бiлiм инфрақұрылымы жоғары бiлiмдi 55445 маманды даярлап шығарды. 1998/1999 бен 1999/2000 жылдар аралығында олардың саны 3675 адамға өстi.
Колледждер саны 2000 жылы 274 бiрлiктi құрады. Маман түлектер саны 1999/2000 жылдары 51913 адам болды. Бесжылдық өзгерiстер динамикасы арнайы кәсiби орта бiлiмi бар мамандар санының кемiгенiн көрсетедi (9510-ға).
Мұндай кему еңбек рыногындағы сапалық құрамның деңгейiне айтарлықтай ықпал етуi мүмкiн. Бүгiнгi таңдағы көптеген шаруашылық салалары (мейрамхана мен қонақ үй iсi, қызмет көрсету саласы, автомобиль жөндеу және т.б.) қызметiне қарай жоғары бiлiктi мамандарға (жоғары бiлiмдi) зәру емес, әйткенмен белгiлi бiр кәсiби тәжiрибенi керек етедi. Ондай қызметкерлердi колледждер даярлайды. Сонымен бiрге тиiстi техникалық бiлiмi бар түлектердiң азаюы өнеркәсiп өндiрiсiндегi еңбекпен қамту саласына да барынша өз әсерiн тигiзiп отыр.
Сонымен бiр мезгiлде, кәсiби мектептердiң саны күрт азайды. Бес жыл iшiнде 146 объект қысқартуға түстi де, қазiргi уақытта олардың саны 304 кәсiби мектептi құрайды. Егер соңғы жылда жоғары оқу орындары мен колледждерде бiтiрушiлер санының бiршама өскендiгi байқалса, кәсiби мектептерде ондайлар саны тұрақты әрi үздiксiз азаю үстiнде (1996 жылғы 79017-ден 2000 жылғы 41527-ге дейiн).
Көрсетiлген проблемалар, әсiресе өнеркәсiп өндiрiсi үшiн мамандар даярлау қалыптасқан жағдайды тұрақтандыратын бiрқатар шараларды қабылдауды талап етедi. Бiрiншi кезекте орта мектеп оқушыларын кәсiби оқытуды аймақтық еңбек рыногының ерекшелiктерiне қарай бағдарлау қажет. Сондай-ақ
кәсiби мектептер мен колледждердiң шағын және орта бизнестi қолдау
орталықтарымен, Кәсiпкерлер мен өнеркәсiпшiлер одақтары
қауымдастықтарымен, Қазақстан фермерлерiнiң ұлттық федерациясымен және
өзге де экономикалық құрылымдармен байланысын дамытып, тереңдете түсу
қажет.
_______________________________
* Мемлекеттiк емес ЖОО-лар санынсыз
3. ЖАСТАРДЫ ЖҰМЫСПЕН ҚАМТУДЫ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Жастардың әлеуметтiк-экономикалық жағдайының деңгейiн айқындайтын
негiзгi фактор еңбек саласы болып табылады. Халық шаруашылығы салаларында
жалданып жұмыс iстейтiндердiң жалпы санына шаққанда жастар соңғы орында
тұрған жоқ.
2-кесте. 16-29 жастағы жалданып (ақы төленетiн) жұмыс
iстейтiнде санының бөлiнуi
---------------------------------------------------------------------------

Всего !   1995               1996             1997              1998
!-------------------------------------------------------------------
!Численность     !Численность     !Численность     !Численность
По от-!работающих      ! работающих     !работающих      !работающих
раслям!по найму        !по найму        !по найму        !по найму
эконо-!-------------------------------------------------------------------
мики  !Абсолют-!в % к  !Абсолют-!в % к  !абсолют-!в % к  !абсолют-!в % к
!ная чис-!общей  !ная чис-!общей  !ная чис-!общей  !ная чис-!общей
!ленность!числен-!ленность!числен-!ленность!числен-!ленность!числен-
!ности  !        !ности  !        !ности  !        !ности
---------------------------------------------------------------------------
1148953   23,7   952295    23,2   793641    23,4    698793   24,2
__________________________________________________________________________
Сравнительная динамика статистических показателей численности работающих по найму свидетельствует о ежегодном снижении общего числа молодежи в отраслях народного хозяйства. Так, в 1995 году их число составляло 1148953 человека, а в 1998 году 698793 человека. За три года произошло снижение на 450160 молодых работников.
Распределение молодежи по отраслям экономики свидетельствует о том, что наиболее представлены молодежным возрастом отрасли: гостиницы и рестораны, финансовая деятельность, рыболовство, рыбоводство, государственное управление, здравоохранение и социальные услуги.
Необходимо отметить, что стабильный рост числа молодежи происходит в отраслях сравнительно новых: информационно-вычислительное обслуживание, операции с недвижимым имуществом, общая коммерческая деятельность по обеспечению функционирования рынка.
В то же время значительное опасение вызывает устойчивое снижение доли молодежи, занятой в отраслях промышленной сферы.
Данная тенденция может вызвать необратимые процессы старения трудовых ресурсов промышленной сферы.
Вместе с тем, анализ данных статистики показывает, что молодежь более адаптирована к изменившимся социально-экономическим условиям и требованиям рыночной экономики.
Способность молодежи к смене характера деятельности, которая на сегодня выступает одним из определяющих факторов успешного трудоустройства в условиях структурной перестройки экономики, дает молодым больше преимуществ по сравнению со старшими поколениями.
В условиях жесткой конкуренции на рынке труда молодежь постоянно обеспокоена проблемой угрозы безработицы.
Об этом наглядно свидетельствуют официальные данные статистики. Численность зарегистрированных безработных граждан в Республике Казахстан на конец 1999 года составила 251381 человек, или 3,9% экономически активного населения. Из них молодежь составляет 28,9% или 72679 человек.
По показателям безработицы среди молодежи лидируют Кзылординская (4187 человек или 42,3% от общей численности зарегистрированных безработных по области), Атырауская (4357 человек или 33,1%), Мангистауская (6681 человек или 36,8%), Жамбылская (3154 человек или 32,5%), Восточно-Казахстанская (11130 человек или 31,1%), Южно-Казахстанская (5606 или 29,9%), Карагандинская (5726 человек или 29,6%) области.

Барлығы  !     1995      !      1996     !     1997      !     1998
!---------------!---------------!---------------!---------------
!Жалданып жұмыс !Жалданып жұмыс !Жалданып жұмыс !Жалданып жұмыс
! iстейтiндер   ! iстейтiндер   ! iстейтiндер   ! iстейтiндер
!     саны      !     саны      !     саны      !     саны
!---------------!---------------!---------------!---------------
Экономика !Абсолют.!Жалпы !Абсолют.!Жалпы !Абсолют.!Жалпы !Абсолют.!Жалпы
салалары  !тiк саны!санына!тiк саны!санына!тiк саны!санына!тiк саны!санына
бойынша   !        !шақ.  !        !шақ.  !        !шақ.  !        !шақ.
!        !қанда.!        !қанда.!        !қанда.!        !қанда.
!        !ғы %  !        !ғы %  !        !ғы %  !        !ғы %
---------------------------------------------------------------------------
1148953   23,7   952295   23,2   793641   23,4   698793   24,2
---------------------------------------------------------------------------
Жалданып жұмыс iстейтiндер саны статистикалық көрсеткiшiнiң салыстырмалы өсiмi халық шаруашылығында жастар үлесiнiң төмендеп келе жатқандығын көрсетедi. 1995 жылы олардың саны 1148953 адам болса, 1998 жылы 698793 адам болған. Үш жылда жас жұмысшылар саны 450160-қа дейiн төмендеген.
Экономика салаларындағы жастар санының бөлiнуi олардың қандай салаларда басым екендiгiне дәлел: қонақ үйлер мен мейрамханалар, қаржы қызметi, балық аулау, балық шаруашылығы, мемлекеттiк басқару, денсаулық сақтау және әлеуметтiк қызметтер.
Жастар санының мүлде жаңа салаларда да тұрақты өсiп отырғандығын да айта кеткен дұрыс: ақпараттық-есептiк қызмет, жылжымайтын мүлiктер операциясы, рыноктың өмiр сүруiн қамтамасыз ететiн жалпы коммерциялық қызметтер.
Сонымен бiр мезгiлде, өнеркәсiптiк салаларда жұмыс iстейтiн жастар үлесiнiң күрт түсуi де қауiп туғызады.
Бұл үрдiс өнеркәсiп салаларындағы еңбек ресурстарының егделенуiнiң процестерiн туындатуы мүмкін.
Сонымен қатар, статистика мәлiметтерiн талдау жастардың өзгерген әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар мен нарық экономикасы талаптарына анағұрлым бейiмделгенiн көрсетедi.
Экономиканы құрылымдық жағынан қайта құру жағдайында жұмысқа сәттi орналасудың айқындаушы факторларының бiрiне айналған қызмет сипатының өзгеруiне жастардың бейiмделуге қабiлеттiлiгi аға буынмен салыстырғанда оларға көп басымдық беріп отыр.
Еңбек рыногындағы қатаң бәсекелестiк жағдайында жастарды жұмыссыздық проблемасы ұдайы алаңдатуда. Бұл туралы статистиканың ресми мәлiметтерi көрнекi түрде айғақтауда. Қазақстан Республикасында тiркелген жұмыссыздар саны 1999 жылдың аяғында 251381 адамды немесе тұрғындардың экономикалық жағынан белсендi бөлiгiнiң 3,9 пайызын құрады. Оның iшiнде жастар 72679 адамды немесе 28,9 пайызды құрайды.
Жастар арасындағы жұмыссыздық көрсеткiштерi жөнiнен Қызылорда алда болып отыр (4187 адам немесе облыс бойынша тiркелген жұмыссыздардың 42,3 пайызы), Атырау (4387 адам немесе 33,1 пайыз), Маңғыстау (6681 адам немесе 36,8 пайыз), Жамбыл (3154 адам немесе 32,5 пайыз), Шығыс Қазақстан (11130 адам немесе 31,1 пайыз), Оңтүстiк Қазақстан (5606 адам немесе 29,9 пайыз), Қарағанды (5726 адам немесе 29,6 пайыз).

За 1-ое полугодие 2000 года по вопросам трудоустройства в органы занятости обратились 67,6 тысяч молодых граждан в возрасте от 16 до 29 лет (за аналогичный период 1999 года - 52,0 тысяч человек).
Удельный вес молодежи в общей численности безработных имеет тенденцию к увеличению и составил 31,5% против 27,7% в 1999 году. В сельской местности зарегистрировано 21,1 тысяч безработных молодых людей, что составляет 31,2% от всей безработной молодежи.
Вопросы поиска работы насущны, в первую очередь, для людей в возрасте от 17 до 22 года, так как отсутствует механизм, регулирующий трудоустройство выпускников учебных заведений.
В основном ряды безработных пополняет молодежь, имеющая небольшой практический и профессиональный опыт работы. Так, доля безработной молодежи со стажем работы от 1 до 5 лет составила 22,3%, от 5 до 10 лет - 22,6%, свыше 10 лет - 10,4%.
Из числа обратившейся молодежи при содействии служб занятости трудоустроено 17,7 тысяч человек (за аналогичный период 1999 года - 10,5 тысяч человек). Уровень трудоустройства молодежи составил 26,2%, что ниже, чем в целом по республике на 0,5%.
Важным направлением снижения социальной напряженности на рынке труда является дальнейшая организация квотируемых рабочих мест для слабозащищенных слоев населения, оплачиваемых общественных работ. В 5572 организациях республики создано 20,9 тысяч рабочих мест. Трудоустроены на квотируемые рабочие места 3,5 тысяч человек безработной молодежи (33,5% от общего числа трудоустроенных по квоте).
Одной из активных форм социальной поддержки безработной молодежи является профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации безработной молодежи. За 1 полугодие 2000 года при содействии служб занятости прошли обучение и переподготовку 2,3 тысяч безработных из числа молодежи.
4. Правовое сознание и правонарушения
По итогам республиканского социологического исследования только 13,8% юношей и девушек знакомы с законодательством, обеспечивающим защиту их прав и интересов. Свою информированность более чем в 2 раза больше отмечает молодежь старшей возрастной молодежной группы. Чем выше уровень образования, тем выше степень знакомства с законами (от 2,9% с неполным средним образованием до 22,7% с высшим образованием).
Рост преступности среди молодежи представляет сегодня наибольшую угрозу стабильности и безопасности общества и личности.
Имеет место такая неблагоприятная тенденция, как омоложение преступности, усиление ее группового характера. Так, в 1999 году из общего числа осужденных по основным мерам наказания, назначенных судом (66311 человек) число несовершеннолетних составило 4542 человек или 6,8% от общего числа осужденных. За 9 месяцев текущего года подростками совершено 5604 преступления, что на 5,7% больше прошлогоднего показателя.
Обострение криминогенной ситуации в среде несовершеннолетних во многом определяется сокращением работы с подростками по месту жительства, количества бесплатных спортивных секций, кружков, ухудшением материального положения родителей, увеличением числа неблагополучных семей, распространением беспризорности. Отмечается также общее сокращение числа подростковых кабинетов наркологов, психологов, психиатров, возможности получить бесплатную и анонимную консультацию и лечение.

2000 жылдың 1 жарты жылдығында 16 мен 29 жас аралығындағы 67,6 мың жас азамат (1999 жылғы осы кезеңде - 52,0 мың адам) жұмыспен қамту органдарына жұмысқа орналасу мәселесi бойынша өтiнiш бiлдiрген.
Жұмыссыздардың жалпы санындағы жастар үлесi 1999 жылғы 27,7 пайыздан 31,5 пайызға артқан және көбею үрдiсi бар. Ауылдық жерде 21,1 мың жұмыссыз жас тiркелген, ол жалпы жұмыссыз жастардың 31,2 пайызын құрайды.
Оқу орындарын бiтiрушілердi жұмысқа орналастыруды реттейтiн тетiктiң болмауы себептi, әсiресе, 17 мен 22 жас аралығындағы адамдар үшiн жұмыс мәселесi өзектi.
Негiзiнен жұмыссыздар қатарын практикалық және кәсiби жұмыс тәжiрибесi шамалы жастар толықтыруда. Мысалы, жұмыс тәжiрибесi 1 жылдан 5 жылға дейiнгi жұмыссыз жастар 22,3 %-ды құраса, 5 жылдан 10 жылға дейiнгiлер - 22,6 %, 10 жылдан жоғарылар 10,4 % құрайды.
Жұмыспен қамту қызметтерiнiң көмегімен өтiнiш бiлдiрген жастар арасынан 17,7 мыңы (1999 жылғы осы кезеңде - 10,5 мыңы) жұмысқа орналастырылған. Жастарды жұмысқа орналастыру деңгейi 26,2 %-ды көрсетiп отыр, бұл республика бойынша тұтас алғандағы көрсеткiштен 0,5 % төмен.
Еңбек рыногындағы әлеуметтiк шиеленiстi төмендетудiң маңызды бағыты халықтың нашар қорғалған бөлiгiне арналған жұмыс орындарын, ақы төленетiн қоғамдық жұмыстарды квоталау болып табылады. Республика бойынша 5572 ұйымда 20,9 мың жұмыс орны құрылған. Квоталық жұмыс орындарына 3,5 мың жұмыссыз жас орналастырылған (квотамен орналастырылғандардың 33,5 %-ы).
Жұмыссыз жастарды әлеуметтiк қолдаудың тағы бiр белсендi нысаны кәсiби дайындық, қайта даярлау мен жұмыссыз жастардың бiлiктiлiгiн арттыру болып табылады. 2000 жылдың 1 жарты жылдығында жұмыспен қамту қызметтерiнiң көмегiмен 2,3 мың жұмыссыз жас оқу мен қайта даярлаудан өттi.
4. ҚҰҚЫҚТЫҚ САНА ЖӘНЕ ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚ
Республикалық әлеуметтiк сауалнама қорытындылары бойынша жас жiгiттер мен қыздардың 13,8 %-ы ғана өз құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ететiн заңдарды бiледi. Қайта ересек жастағы жастар топтары өз хабардарлығының мұнан 2 есе жоғары екендiгiн көрсеттi. Бiлiм деңгейi жоғарылаған сайын заңдарды бiлу деңгейi де жоғары (2,9 пайыз толық емес орта бiлiмдiден 22,7 пайыз жоғары бiлiмдiге дейін).
Бүгiнгi таңда жастар арасында қылмыстылықтың өсуi қоғам тұрақтылығы мен жеке адам қауiпсiздiгiне неғұрлым қауiптi болып отыр.
Қылмыстылықтың жасаруы, оның топтық сипатының күшеюi тәрiздi қолайсыз үрдiс орын алуда. 1999 жылы сот белгiлеген жазалаудың негiзгi түрлерi бойынша сотталғандардың iшiнде (66311 адам) кәмелетке толмағандар 4542 адамды құрайды немесе сотталғандардың жалпы санының 6,8%-ы. Yстiмiздегi жылдың 9 айында жасөспiрiмдер 5604 қылмыс жасаған, бұл өткен жылғы көрсеткiштен 5,7% көп.
Кәмелетке толмағандар арасында қылмыстық ахуалдың өршуi көбiнесе тұрғылықты жерiнде жасөспiрiмдермен жұмыс iстеудiң азаюы, тегiн спорт секцияларының, үйiрмелердiң жоқтығы, ата-аналардың материалдық жағдайының нашарлауы, тұрмысы төмен отбасылар санының көбеюi, қаңғыбастықтың таралуына байланысты. Сондай-ақ наркологтардың, психологтардың, психиатрлардың жасөспiрiмдер кабинеттерi санының қысқаруы, тегiн және құпия кеңестер мен ем қабылдау мүмкiндiгiнің жоқтығы да себеп.

В республике сохраняется тенденция роста преступлений, связанных с наркотиками (5786 единиц в 2000 году), пьянством.
5. Деятельность молодежных общественных объединений
Общественная и гражданская активность молодежи находит свое выражение в стремлении принять участие в общественно-политической деятельности молодежных общественных объединений, правозащитных организаций и объединений по профессиям и интересам.
Однако, несмотря на тенденцию роста численности молодежных организаций, они по-прежнему не являются массовыми. Наиболее известно пока только молодежное движение "За будущее Казахстана", которое является Ассоциацией юридических лиц и объединяет более 30 молодежных организаций.
Всего на начало 2000 года в Республике Казахстан было зарегистрировано около 150 детских и молодежных объединений, 6 из них имеют республиканский статус.
По типу деятельности молодежные объединения подразделяются на научно-технические, общественно-политические и культурно-просветительские. Главными целями основной части молодежных общественных формирований является представление и защита социальных, культурных и экономических интересов молодежи, организация досуга молодежи, пропаганда здорового образа жизни, нравственно-физическое совершенствование человека, содействие студенческому движению, выявление и поддержка талантливой, одаренной молодежи, поддержка инициатив молодых людей, поддержка молодого поколения через образовательные и научные программы, экологическое воспитание молодежи.
Среди зарегистрированных общественных молодежных формирований значительную долю составляют объединения, основными целями и задачами которых обозначены формирование правовой культуры молодежи, оказание информационной помощи относительно действующего законодательства по защите прав, свобод и интересов молодежи.
Основными формами и методами реализации обозначенных целей молодежные общественные формирования используют проведение акций, благотворительных мероприятий, концертов, дебатов, научно-практических конференций и семинаров, марафонов.
Положение и статус молодежи и молодежных объединений характеризуется в определенной мере их представительством в органах власти.
В целом в ходе реформ в системе власти молодежь не только не усилила свои позиции в сравнении с 80-ми годами, когда существовали квоты по избранию молодых депутатов, но практически потеряла то, что традиционно было у молодежи. Как отмечалось, представительство молодежи в представительных органах власти незначительно. Аналогичная картина наблюдается и в центральных исполнительных органах власти.
В то же время практически отсутствует правовая основа для партнерских действий органов государственной власти с организованным молодежным движением. В законодательстве не определен статус детских и молодежных общественных объединений и механизм их взаимодействия.
Вместе с тем, мировая практика показывает, что сотрудничество и привлечение детских и молодежных общественных объединений к решению актуальных проблем детей и молодежи - наименее затратный и наиболее эффективный путь. В условиях партнерских отношений в рамках таких объединений создаются оптимальные условия для социализации и самореализации личности молодого человека.
Цели и задачи программы
Целью Программы является создание правовых, экономических и организационных механизмов осуществления государственной молодежной политики. В этой связи предусматривается решение следующих задач:

Республикада нашамен (2000 жылы 5786 бiрлiк), маскүнемдiкпен байланысты қылмыстың өсу ағымы сақталып отыр.
5. ЖАСТАРДЫҢ ҚОҒАМДЫҚ БIРЛЕСТIКТЕРIНIҢ ҚЫЗМЕТI
Жастардың қоғамдық және азаматтық белсендiлiгi жастардың қоғамдық бiрлестiктерiнiң, құқық қорғау ұйымдарының және мамандық пен мүдделiлiк бiрлестiктерiнiң қоғамдық-саяси жұмысына қатысуға ұмтылысынан көрiнедi.
Әйтсе де, жастар ұйымдарының көбею үрдiсi болғанымен, олар әлi де бұқаралық сипат ала қойған жоқ. Әзiрге 30-дан астам жастар ұйымдарын бiрiктiрген, Заңды тұлғалар қауымдастығы болып табылатын "Қазақстанның болашағы үшiн" жастар қозғалысы ғана бiршама танымал.
2000 жылдың басына Қазақстан Республикасында 150-ге жуық жастар мен балалар бiрлестiктерi тiркелген, оның 6-ы республикалық мәртебеге ие.
Жастар бiрлестiктерi қызмет түрiне қарай ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси және мәдени-ағартушылық болып бөлiнедi. Жастардың қоғамдық құрылымдарының негiзгi бөлiгi қызметiнiң басты мақсаттары жастардың әлеуметтiк, мәдени және экономикалық мүдделерiн қорғау, жастардың демалысын ұйымдастыру, салауатты өмiр салтын насихаттау, адамның адамгершiлiгi мен дене саулығын жетiлдiру, студенттiк қозғалыстарға көмектесу, талантты, дарынды жастарды iздеп табу және қолдау, жастардың бастамаларын қолдау, жас буынды ағартушылық және ғылыми бағдарламалар арқылы қолдау, жастарға экологиялық тәрбие беру болып табылады.
Тiркелген жастар қоғамдық құрылымдарының басым үлесiн негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi жастардың құқықтық мәдениетiн қалыптастыруды, қолданыстағы заңдарға сай жастардың құқықтарын, бостандықтары мен мүдделерiн қорғау жөнiнде ақпараттық көмек беру болып табылатын бiрлестiктер құрайды.
Жастардың қоғамдық ұйымдары акциялар, қайырымдылық шараларын, концерттер, пiкiрталастар, ғылыми-практикалық конференциялар және семинарлар, марафондар өткiзудi алға қойған мақсаттарды iске асырудың негiзгi нысандары мен тәсiлдерi ретiнде қолданады.
Жастар мен жастар бiрлестiктерiнiң жағдайы мен мәртебесi олардың өкiлдiктерiнiң билiк органдарында белгiлi бiр шамада болуымен де сипатталады.
Жалпы алғанда, билiк жүйесiнде жүргiзiлген реформалар кезiнде жастар жас депутаттарды сайлауға бөлiнетiн квоталар болған 80-жылдармен салыстырғанда өз позицияларын нығайта алмады, қайта iс жүзiнде қолда барынан айырылды. Жоғарыда айтылғандай, өкiлеттi органдардағы жастар өкiлдерi көп емес. Мұндай көрiнiс билiктiң орталық атқарушы органдарында да байқалады.
Сонымен қоса, iс жүзiнде мемлекеттiк билiк органдары мен жастардың қоғамдық ұйымдары арасындағы әрiптестiк iс-қимылдың құқықтық негiзi де жоқ. Республика заңдарында балалар мен жастардың қоғамдық бiрлестiктерiнiң мәртебесi мен олардың өзара iс-қимыл жасауының тетiгi де қарастырылмаған.
Сонымен бiрге, әлемдiк тәжiрибе көрсеткендей, балалар мен жастардың қоғамдық бiрлестiктерiмен ынтымақтастық пен оларды балалар мен жастардың өзектi проблемаларын шешуге тарту - ең шығыны аз әрi неғұрлым тиiмдi жол. Әрiптестiк қатынастар жағдайында осындай бiрлестiктер шеңберiнде жас адамның әлеуметтенуi мен тұлға ретiнде қалыптасуына оңтайлы жағдайлар жасалады.
БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Бағдарламаның мақсаты мемлекеттiк жастар саясатын жүзеге асырудың құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық тетiктерiн жасау болып табылады. Осы тұрғыда келесi мiндеттердiң шешiлуi қарастырылады:

1. Формирование у молодежи патриотизма, нравственное и духовное
развитие молодежи.
2. Обеспечение социальных прав молодежи в области труда, образования
и охраны здоровья.
3. Создание условий для самореализации социально-экономических
потребностей молодежи.
4. Создание условий для интеллектуального и физического развития
молодежи.
5. Поддержка и развитие позитивной общественной молодежной инициативы.
6. Вовлечение казахстанской молодежи в международные культурные,
экономические, научные и образовательные процессы.
Основные направления и механизм
реализации программы
Реализация Программы предполагает поэтапные и скоординированные
действия по следующим основным направлениям:
1. Формирование и развитие у молодежи чувства казахстанского
патриотизма.
2. Обеспечение молодежи информацией о наиболее важных сферах
жизнедеятельности.
3. Развитие системы образования и науки.
4. Создание условий для самостоятельной, эффективной деятельности
молодежи в сфере труда и занятости.
5. Социальная работа с молодежью.
6. Развитие и поддержка молодых талантов.
7. Формирование здорового образа жизни и развитие массового спорта
среди молодежи.
8. Создание условий для деятельности детских и молодежных
общественных объединений.
9. Развитие международного молодежного сотрудничества.
10. Развитие нормативной правовой базы государственной молодежной
политики.
11. Региональное развитие государственной молодежной политики.
Программа направлена на повышение эффективности реализации
государственной молодежной политики, дальнейшее развитие форм и методов
работы с молодежью.
Механизм реализации Программы предусматривает скоординированные
действия государственных органов и общественных молодежных объединений.
Необходимые ресурсы и источники их
финансирования
Основными источниками финансирования программы определены республиканский и местные бюджеты в пределах средств, предусматриваемых соответствующим администраторам программ, гранты международных организаций, собственные средства организаций всех форм собственности.
Ожидаемый результат от реализации программы
Реализация Программы "Молодежь Казахстана" будет способствовать улучшению положения молодежи, активному вовлечению молодых граждан в социально-экономическую жизнь страны, улучшению состояния здоровья детей, подростков и молодежи. Реализация данной программы будет выражена в развитии детских и молодежных общественных объединений, решении насущных проблем молодежи, связанных с удовлетворением потребностей в информации, необходимой ей для социальной защищенности в период гражданского становления, трудоустройством, творческой самореализации, а также
профилактике правонарушений и распространения наркомании среди молодежи.
Данная программа предполагает формирование и дальнейшее развитие
системной структуры по реализации государственной молодежной политики.
План мероприятий по реализации программы "Молодежь Казахстана"
Сноска. В План мероприятий внесены изменения - постановлением
Правительства РК от 3 июля 2002 г. N 718
P020718_
.
---------------------------------------------------------------------------
N  !Мероприятие           !   Форма        !Ответственные !  Срок
п/п!                      ! завершения     !за исполнение !исполнения
---------------------------------------------------------------------------

1. Жастар бойында патриотизмдi қалыптастыру, жастарды адамгершiлiк
сипатта және рухани дамыту.
2. Жастарды еңбек, бiлiм және денсаулық қорғау саласындағы әлеуметтiк
құқықтарымен қамтамасыз ету.
3. Жастардың әлеуметтiк-экономикалық қажеттiлiктерiн өздерi iске
асыруына жағдай жасау.
4. Жастардың интеллектуалдық және дене тәрбиесiнiң дамуына жағдай
жасау.
5. Оңды қоғамдық жастар бастамаларын қолдау мен дамыту.
6. Қазақстандық жастарды халықаралық мәдени, экономикалық, ғылыми
және бiлiм алу процестерiне тарту.
БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГI
БАҒЫТТАРЫ МЕН ТЕТIГI
Бағдарламаны iске асыру мынадай негiзгi бағыттар бойынша кезеңдiк
және үйлестiрушiлiк iс-қимылдарды көздейдi:
1. Жастар бойында қазақстандық патриотизмдi қалыптастыру мен дамыту.
2. Жастарды өмiрлiк тiршiлiктiң аса маңызды салалары туралы
ақпаратпен қамтамасыз ету.
3. Бiлiм және ғылым жүйесiн жетiлдiру.
4. Еңбек және жұмыспен қамту саласында жастардың дербес, тиiмдi
қызметiне жағдай жасау.
5. Жастармен әлеуметтiк жұмыс.
6. Жас таланттарды жетiлдiру мен қолдау.
7. Жастар арасында салауатты өмiр салтын қалыптастыру және бұқаралық
спортты дамыту.
8. Балалар мен жастар қоғамдық бiрлестiктерiнiң қызметiне жағдай
жасау.
9. Халықаралық жастар ынтымақтастығын дамыту.
10. Мемлекеттiк жастар саясатының нормативтiк құқықтық базасын дамыту.
11. Мемлекеттiк жастар саясатын аймақтық дамыту.
Бағдарлама мемлекеттiк жастар саясатын iске асырудың тиiмдiлiгiн арттыруға, жастармен жұмыс iстеудiң нысандары мен тәсiлдерiн одан әрi жетiлдiруге бағытталған.
Бағдарламаны iске асыру тетiгi мемлекеттiк органдар мен қоғамдық жастар бiрлестiктерiнiң үйлескен iс-қимылын көздейдi.
ҚАЖЕТТI РЕСУРСТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КӨЗДЕРI
Бағдарламаны қаржыландырудың негiзгi көздерi болып бағдарламаның тиiстi әкiмшiлерiне республикалық және жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражат шегiнде, халықаралық ұйымдардың гранттары, барлық меншiк нысанындағы ұйымдардың өз қаражаттары айқындалған.
БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДАН КYТIЛЕТIН НӘТИЖЕ
"Қазақстан жастары" бағдарламасын iске асыру жастар жағдайының жақсаруына, жас азаматтарды елдiң әлеуметтiк-экономикалық өмiрiне белсендi тартуға, балалар, жасөспiрiмдер мен жастар денсаулығының жақсаруына ықпал етедi. Осы бағдарламаны iске асыру балалар мен жастардың қоғамдық бiрлестiктерi қызметiн дамытудан, азамат ретiнде қалыптасу кезеңiнде әлеуметтiк қорғалуы үшiн қажеттi ақпаратпен қамтылуына байланысты өзектi мәселелердiң шешiлуiнен, жұмысқа орналасудан, жеке шығармашылықты өз
бетiмен iске асыруынан, сондай-ақ жастар арасындағы құқық бұзушылық пен
нашақорлықтың таралуының алдын алудан көрiнетiн болады.
Бұл бағдарлама мемлекеттiк жастар саясатын iске асырудағы жүйелiк
құрылымды қалыптастыруды және одан әрi дамытуды көздейдi.
"Қазақстан жастары" Бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
ЕСКЕРТУ. Жоспар өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы
3 шілдедегі N 718
P020718_
қаулысымен.
---------------------------------------------------------------------------
N р/с !        Іс-шара        !  Іске асырылу  ! Орындалуына  ! Орындалу
!                       !     нысаны     !  жауаптылар  !  мерзімі
---------------------------------------------------------------------------

1. Развитие гражданственности и патриотизма Казахстанской молодежи
1.1. Рассмотреть вопрос о      Информация в     МО         Май 2001 года
создании Центра           Правительство
молодежной инициативы     Республики
в Вооруженных Силах       Казахстан
Республики Казахстан
1.2. Провести Республиканскую  Приказ           МО,        Май 2001 года
акцию "Патриот"                            МКИОС
1.3. Провести 5-й Все-         Приказ           МО         Декабрь
армейский фестиваль                                   2001 года
солдатской песни
"Жас Улан"
1.4. Принять меры по усилению  Информация в     МО,        Декабрь
патриотического           Правительство    МКИОС      2001-2002 гг.
воспитания допризывной    Республики
и армейской молодежи      Казахстан
1.5. Провести "Уроки           Приказ           МОН, МО    2001-2002 гг.
Мужества" в учебных
заведениях
1.6. Создать постоянные        Отчет в          МО,        Декабрь
рубрики в газете          Правительство    МКИОС      2001-2002 гг.
"Казакстан сарбазы"       Республики
и в других средствах      Казахстан
массовой информации
по проблемам армейской
молодежи
1.7. Провести всеармейское     Приказ           МО,        Декабрь
собрание руководителей                     МКИОС      2001 года
Центров молодежных
инициатив по проблемам
патриотического
воспитания молодежи и
службы в Вооруженных
Силах Республики
Казахстан
2. Информационное обеспечение молодежи
2.1. Создать постоянные        Отчет в          МКИОС     Декабрь
рубрики, телерадио-       Правительство              2001-2002 гг.
передачи по молодежной    Республики
тематике в средствах      Казахстан
массовой информации
в рамках государствен-
ного заказа
2.2. Провести пресс-           Приказы          МКИОС,    2001-2002
конференции,                               акимы     годы
тематические круглые                       областей,
столы, семинары,                           городов
конференции по                             Алматы
проблемным вопросам                        и Астаны
молодежи

1. Қазақстандық жастардың азаматтығы мен патриотизмін дамыту
---------------------------------------------------------------------------
1  !            2          !        3       !       4      !      5
---------------------------------------------------------------------------
1.1.   Қазақстан Республикасы.  Қазақстан        ҚорМ          2001 жылдың
ның Қарулы Күштерінде    Республикасы                   мамыры
Жастар бастамалары       Үкіметіне
орталығын құру           ақпарат
1.2.   "Патриот" республикалық  Бұйрық           ҚорМ, МАКМ    2001 жылдың
шарасын өткiзу                                          мамыры
1.3.   "Жас ұлан" 5-бүкiләскер. Бұйрық           ҚорМ          2001 жылдың
лiк сарбаз әндерi                                       желтоқсаны
фестивалiн өткiзу
1.4.   Әскер жасына дейiнгi     Қазақстан        ҚорМ, МАКМ    2001-2002
және әскердегi жастарға  Республикасы                   жж.
патриоттық тәрбие        Үкіметіне                      желтоқсаны
берудi күшейту жөнiнде   ақпарат
шаралар қабылдау
1.5.   Оқу орындарында "Ерлiк   Бұйрық           БҒМ, ҚорМ     2001-2002
сабақтарын" өткiзу                                      жылдар
1.6.   "Қазақстан сарбазы"      Қазақстан        ҚорМ, МАКМ    2001-2002
газетiнде және басқа да  Республикасы                   жж.
бұқаралық ақпарат        Үкіметіне                      желтоқсаны
құралдарында әскердегi   есеп
жастар проблемаларына
арналған тұрақты
айдарлар ашу
1.7.   Жастар бастамалары       Бұйрық           ҚорМ, МАКМ    2001 жылдың
орталықтары                                             желтоқсаны
жетекшiлерiнiң
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерiнде
жастарға патриоттық
тәрбие беру және қызмет
ету мәселелерi бойынша
бүкiләскерлiк жиналысын
өткiзу
---------------------------------------------------------------------------
2. Жастарды ақпаратпен қамтамасыз ету
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
2.1.   Мемлекеттiк тапсырыс     Қазақстан        МАКМ         2001-2002 жж.
ауқымында бұқаралық      Республикасы                  желтоқсаны
ақпарат құралдарында     Үкіметіне есеп
жастар тақырыбына
арналған тұрақты
айдарлар, телерадио
хабарларын ашу
2.2.   Жастардың проблемалық    Бұйрықтар        МАКМ,        2001-2002
мәселелерi бойынша                        облыстардың, жылдар
баспасөз мәслихаттарын,                   Астана мен
тақырыптық дөңгелек                       Алматы
үстелдер, семинарлар,                     қалаларының
конференциялар өткiзу                     әкімдері

2.3. Рассмотреть вопрос о      Информация в     МКИОС,    Март 2001 г.
создании интернет-        Правительство    МТиК
сайта "Молодежь           Республики
Казахстана"               Казахстан
3. Образование и наука
3.1. Реализовать комплексную   Отчет в         МОН        Декабрь
программу воспитательной  Правительство              2001-2002 гг.
работы в организациях     Республики
образования всех уровней  Казахстан
3.2. Принять меры по           Постановление    МОН       2001-2002
организации летнего       Правительства                годы
отдыха, оздоровления и    Республики
занятости детей и         Казахстан
подростков
3.3. Провести                  Приказы          МОН       2001-2002
республиканские                                       годы
конкурсы, смотры,
олимпиады
3.4. Провести                  Приказы         МКИОС,     2001-2002
республиканские,                          МОН,       годы
региональные                              акимы
научно-практические                       областей,
конференции и                             гг. Астаны,
семинары по                               Алматы
проблемам
молодежи
3.5. Подготовить               Приказ          МКИОС      Декабрь
и издать                                             2002 года
государственный
доклад о положении
молодежи
3.6. Издать сборники           Приказы         МКИОС,     2001-2002
научных работ                             МОН        годы
по различным
аспектам
молодежной
политики
4. Создание условий в сфере труда и занятости
4.1. На основе опыта           Решение         Акимы       Март
работы Алматинского                       областей,   2001 года
бизнес-инкубатора,                        гг.Астаны
организовать в                            и Алматы
бизнес-инкубаторах
обучение молодежи
из числа безработных
основам пред-
принимательской
деятельности
4.2. Провести анализ           Отчет в         МТиСЗ      Декабрь
трудоустройства           Правительство   Акимы      2001-2002 гг.
молодежи из числа         Республики      областей,
безработных, в том        Казахстан       гг.Астаны
числе за счет квоты                       и Алматы
для социально не-
защищенных слоев
населения

2.3.   "Қазақстан жастары"      Қазақстан        МАКМ, ККМ    2001 жылдың
интернет-сайтын жасау    Республикасы                  наурызы
туралы мәселенi қарау    Үкіметіне
ақпарат
---------------------------------------------------------------------------
3. Білім және ғылым
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
3.1.   Барлық деңгейдегi бiлiм  Қазақстан        БҒМ          2001-2002 жж.
беру ұйымдарында тәрбие  Республикасы                  желтоқсаны
жұмыстарының кешендi     Үкіметіне
бағдарламасын iске       есеп
асыру
3.2.   Балалар мен жасөспiрiм.  Қазақстан        БҒМ          2001-2002
дердiң демалысын,        Республикасы                  жылдар
сауықтырылуы мен         Үкіметінің
жұмыспен қамтылуын       қаулысы
ұйымдастыру жөнiнде
шаралар қабылдау
3.3.   Республикалық конкурс.   Бұйрықтар        БҒМ          2001-2002
тар, байқаулар,                                        жылдар
олимпиадалар
ұйымдастыру
3.4.   Жастар проблемалары      Бұйрықтар        МАКМ, БҒМ,   2001-2002
бойынша республикалық,                    облыстардың, жылдар
аймақтық ғылыми-практи.                   Астана мен
калық конференциялар                      Алматы
және семинарлар өткiзу                    қалаларының
әкімдері
3.5.   Жастардың жағдайы        Бұйрық           МАКМ         2002 жылдың
туралы мемлекеттік                                     желтоқсаны
баяндама дайындап, басып
шығару
3.6.   Жастар саясатының түрлi  Бұйрықтар        МАКМ, БҒМ    2001-2002
қырлары бойынша ғылыми                                 жылдар
еңбектер жинақтарын
басып шығару
---------------------------------------------------------------------------
4. Еңбек және жұмыспен қамту саласында жағдай жасау
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
4.1.   Алматы бизнес-инкубатор.  Шешім           Облыстардың, 2001 жылдың
ының тәжiрибесi негiзiн.                  Астана мен   наурызы
де бизнес-инкубаторларда                  Алматы
жұмыссыздар қатарындағы                   қалаларының
жастарға кәсiпкерлiк                      әкімдері
қызмет негiздерiн
оқытуды ұйымдастыру
4.2.   Жұмыссыздар қатарындағы   Қазақстан       ЕХҚМ,        2001-2002 жж.
жастарды, соның iшiнде    Республикасы    облыстардың, желтоқсаны
халықтың әлеуметтiк       Үкіметіне       Астана мен
қорғалмаған қабаттарына   есеп            Алматы
арналған квота есебiнен                   қалаларының
жастарды жұмысқа                          әкімдері
орналастыруға талдау
жүргiзу

4.3. Провести ярмарки          Отчет в         Акимы      Декабрь
вакансий для              Правительство   областей,  2001-2002 гг.
безработной               Республики      гг.Астаны
молодежи                  Казахстан       и Алматы
4.4. Привлекать                Информация в    Акимы      Декабрь
молодежь из               Правительство   областей,  2001-2002
числа безработных         Республики      гг.Астаны  годы
к участию в               Казахстан       и Алматы
общественных
работах
4.5. Развивать сеть            Информация в    МОН        2001-2002
маркетинговой             Правительство              годы
службы по                 Республики
трудоустройству           Казахстан
выпускников вузов
в рамках госу-
дарственного
заказа
4.6. Рассмотреть вопрос        Информация в    МО         2001 год
о создании Центра         Правительство
трудоустройства и         Республики
образования молодежи,     Казахстан
увольняющейся в запас
из Вооруженных Сил
Республики Казахстан
5. Социальная работа с молодежью
5.1. Профилактика правонарушений среди подростков и молодежи
5.1.1 Разработать проект       Постановление   МВД, МОН,      март 2001
типового положения       Правительства   МКИОС          года
о комиссии по делам      Республики
несовершеннолетних       Казахстан
при местных
исполнительных
органах
5.1.2 Разработать проект       Совместный      МОН, МВД,      июнь 2002
Правил об организации    Приказ          АЗО            года
деятельности о специ-
альных воспитательных
и лечебно-воспитательных
учреждениях для
несовершеннолетних,
освобожденных от
уголовной ответствен-
ности в связи с
применением прин-
удительных мер
воспитательного
воздействия
5.1.3 Развивать сеть           Информация в     Акимы         Декабрь
внешкольных              Правительство    областей,     2001,
организаций,             Республики       гг.Астаны     2002 гг.
центров досуга           Казахстан        и Алматы,
и отдыха по                               МОН
месту жительства
населения,
способствующих
социальной
профилактике
правонарушений
среди не-
совершеннолетних
5.2. Профилактика распространения наркомании среди подростков и
молодежи
5.2.1 Разработать и            Приказы          МОН, АБНН,    2001-2002
внедрить:                                 АЗО, МКИОС,   годы
школьную программу                        общественные
против потребления                        молодежные
вредных веществ;                          объединения
мероприятия  по                           (по согласо-
профилактике вредных                      ванию)
привычек среди
подростков и
молодежи
5.2.2 Разработать и издать     Приказы          МОН, АЗО,     Сентябрь
методическую и учебно-                    МКИОС         2001 года
познавательную
литературу для не-
совершеннолетних
и молодежи, родителей,
педагогов и социальных
работников
5.2.3 Провести семинары по     Приказы          МКИОС, МОН,   2001-2002
вопросам профилактики                     АБНН          годы
и лечения наркомании
среди подростков и
молодежи

4.3.   Жұмыссыз жастар үшiн      Қазақстан       Облыстардың, 2001-2002 жж.
бос жұмыс орындары        Республикасы    Астана мен   желтоқсаны
жәрмеңкесiн өткiзу        Үкіметіне       Алматы
есеп            қалаларының
әкімдері
4.4.   Жұмыссыздар қатарындағы   Қазақстан       Облыстардың, 2001-2002 жж.
жастарды қоғамдық         Республикасы    Астана мен   желтоқсаны
жұмыстарға қатысуға       Үкіметіне       Алматы
тарту                     ақпарат         қалаларының
әкімдері
4.5.   Мемлекеттiк тапсырыс      Қазақстан       БҒМ          2001-2002
ауқымында жоғары оқу      Республикасы                 жылдар
орнын бiтiрушiлердi       Үкіметіне
жұмысқа орналастыру       ақпарат
жөнiндегi маркетинг
қызметi желiсiн дамыту
4.6.   ҚР Қарулы Күштерiнен      Қазақстан       ҚорМ         2001 жыл
запасқа шыққан жастарды   Республикасы
жұмысқа орналастыру және  Үкіметіне
бiлiм беру орталығын құру ақпарат
туралы мәселенi қарау
---------------------------------------------------------------------------
5. Жастармен әлеуметтік жұмыс
5.1. Жасөспірімдер мен жастар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
5.1.1. Жергiлiктi атқарушы       Қазақстан      ІІМ, БҒМ,     2001 жылдың
органдар жанындағы        Республикасы   МАКМ          наурызы
Кәмелетке толмағандар     Yкіметінің
iстерi жөнiндегi          қаулысы
комиссия туралы үлгі
ереже жасау
5.1.2. Тәрбиелiк ықпал ету       Бiрлескен      БҒМ, ІІМ,     2002 жылдың
мәжбүрлеу шаралары        бұйрық         ДСА           маусымы
қолданылуына байланысты
қылмыстық жауапкершiлiк.
тен босатылған кәмелетке
толмағандарға арналған
арнайы тәрбиелiк және
емдеу-тәрбиелеу
мекемелерiнің қызметін
ұйымдастыру туралы ереже
жобасын жасау
5.1.3. Кәмелетке толмағандар     Қазақстан      Облыстардың,  2001-2002 жж.
арасында құқық            Республикасы   Астана мен    желтоқсаны
бұзушылықтың әлеуметтiк   Үкіметіне      Алматы
алдын алуға ықпал ететiн  ақпарат        қалаларының
тұрғылықты жерлерде                      әкімдері,
мектептен тыс ұйымдар,                   БҒМ
демалыс орталықтары
желiсiн дамыту
---------------------------------------------------------------------------
5.2. Жасөспірімдер мен жастар арасында нашақорлықтың таралуының алдын алу
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
5.2.1. Мыналарды жасау және      Бұйрықтар      БҒМ, НЕКК,   2001-2002
енгiзу:                                  ДСА, МАКМ,   жылдар
- зиянды заттарды                        жастар
пайдалануға қарсы                        қоғамдық
мектеп бағдарламасы;                     бірлестіктері
- жасөспiрiмдер мен                      (келісім
жастар арасындағы                        бойынша)
зиянды әдеттердiң алдын
алуға байланысты
iс-шаралар
5.2.2. Кәмелетке толмағандар     Бұйрықтар      БҒМ, ДСА,    2001 жылдың
мен жастарға, ата-                       МАКМ         қыркүйегі
аналарға, педагогтарға
және әлеуметтiк
қызметкерлерге арналған
әдiстемелiк және оқу-
танымдық әдебиеттер
жасау мен басып шығару
5.2.3. Жасөспiрiмдер мен         Бұйрықтар      МАКМ, БҒМ,   2001-2002
жастар арасындағы                        НЕКК         жылдар
нашақорлықтың алдын
алу және емдеу жөнiнде
семинарлар өткiзу
---------------------------------------------------------------------------

6. Развитие и поддержка молодых талантов
6.1. Провести Респуб-          Приказ          Аким г.Астаны  Сентябрь
ликанский конкурс                         МКИОС          2001-2002
творческой молодежи                                       гг.
"Шабыт"
6.2. Провести Респуб-          Приказ           МОН,          2001-2002
ликанский чемпионат                        МКИОС         годы
"Клуба веселых и
находчивых" среди
высших и средних
профессиональных
учебных заведений
6.3. Обеспечить проведение     Постановление    МКИОС         Декабрь
и присуждение Госу-       Правительства                  2002 года
дарственной молодежной    Республики
премии "Дарын"            Казахстан
6.4. Провести 1-ый             Приказ           МОН, МКИОС    Сентябрь
Республиканский                                          2001 года
фестиваль студенческой
молодежи
7. Формирование здорового образа жизни и развитие массового спорта
среди молодежи
7.1. Разработать и внедрить    Отчет в          АЗО, МОН      Декабрь
в высших учебных          Правительство                  2001 года
заведениях пилотный       Республики
проект Всемирной          Казахстан
организации здраво-
охранения "Здоровые
университеты"
7.2. Разработать и внедрить    Отчет в          Акимы         Декабрь
в учреждениях среднего    Правительство    областей,     2001 года
образования пилотную      Республики       городов
Программу укрепления      Казахстан        Астаны и
здоровья и формирования                    Алматы, АЗО,
здорового образа жизни                     МОН
7.3. Пропагандировать          Информация в     Акимы         Декабрь
принципы здорового        Правительство    областей,     2001-2002
образа жизни              Республики       гг.Астаны     гг.
средствами физической     Казахстан        и Алматы,
культуры и спорта                          АТурС, МКИОС,
среди детей, подростков                    МОН
и молодежи
7.4. Провести городские,       Приказ           МОН, АТурС,   2001-2002
областные, респуб-                         акимы         годы
ликанские спартакиады,                     областей,
универсиады среди                          гг.Астаны
студенческой и                             и Алматы
учащейся молодежи

6. Жас таланттарды жетілдіру мен қолдау
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
6.1.   "Шабыт" шығармашыл        Бұйрық         Астана       2001-2002 жж.
жастардың республикалық                  қаласының    қыркүйегі
конкурсын өткiзу                         әкімі, МАКМ
6.2.   Жоғары және орта кәсiби   Бұйрық         БҒМ, МАКМ    2001-2002
оқу орындары арасында                                 жылдар
"Көңілдiлер мен
тапқырлар клубы"
республикалық
чемпионатын өткiзу
6.3.   "Дарын" мемлекеттiк       Қазақстан      МАКМ         2002 жылдың
жастар сыйлығын берудi    Республикасы                желтоқсаны
жүргiзу мен беру          Үкіметінің
қаулысы
6.4.   I Республикалық студент   Бұйрық         БҒМ, МАКМ    2001 жылдың
жастар фестивалiн өткiзу                              қыркүйегі
---------------------------------------------------------------------------
7. Жастар арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру,
бұқаралық спортты дамыту
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
7.1.   Жоғары оқу орындарында    Қазақстан      ДСА, БҒМ     2001 жылдың
Дүниежүзілік денсаулық    Республикасы                желтоқсаны
сақтау ұйымының           Үкіметіне
"Денсаулық университет.   есеп
терi" пилоттық жобасын
жасау және енгiзу
7.2.   Орта бiлiм беру           Қазақстан      Облыстардың, 2001 жылдың
мекемелерiнде Денсаулықты Республикасы   Астана мен   желтоқсаны
нығайту және салауатты    Үкіметіне      Алматы
өмiр салтын қалыптастыру  есеп           қалаларының
пилоттық бағдарламасын                   әкімдері,
жасау мен енгiзу                         ДСА, БҒМ
7.3.   Балалар, жасөспiрiмдер    Қазақстан      Облыстардың, 2001-2002 жж.
мен жастар арасында       Республикасы   Астана мен   желтоқсаны
дене тәрбиесi мен спорт   Үкіметіне      Алматы
құралдары арқылы          ақпарат        қалаларының
салауатты өмiр салты                     әкімдері,
қағидаттарын насихаттау                  ТурСА, МАКМ,
БҒМ
7.4.   Студент және оқушы        Бұйрық         БҒМ, ТурСА,  2001-2002
жастар арасында қалалық,                 облыстардың, жылдар
облыстық, республикалық                  Астана мен
спартакиадалар,                          Алматы
универсиадалар өткiзу                    қалаларының
әкімдері

7.5. Развивать сеть детско-    Решения,         Акимы         2001-2002
юношеских спортивных      приказы          областей,     годы
школ, подростковых                         гг.Астаны
клубов                                     и Алматы,
АТурС, МОН
7.6. Провести массовые         Решения          Акимы         2001-2002
акции с участием                           областей,      годы
ведущих спортсменов                        гг.Астаны
и молодежи - "Спорт                        и Алматы,
и наркотики не-                            Национальный
совместимы", "Спорт-                       центр
смены против наркомании                    пропаганды
и преступности"                            здорового
образа жизни
(по согласо-
ванию)
8. Создание условий для деятельности детских и молодежных
общественных объединений
8.1. Провести конкурсы         Приказ,         МКИОС,         2001-2002
социально-значимых        решения         Акимы           годы
молодежных проектов                       областей,
и программ среди                          гг.Астаны
общественных                              и Алматы
молодежных
объединений
9. Развитие международного молодежного сотрудничества
9.1. Рассмотреть вопрос о      Информация в     МКИОС,        Март 2001
создании Респуб-          Правительство    МИД           года
ликанского бюро           Республики
международных             Казахстан
молодежных обменов
9.2. Осуществлять меро-        Информация в     МКИОС         Декабрь
приятия по развитию       Правительство                  2001 года
международного            Республики
молодежного со-           Казахстан
трудничества в
рамках межгосу-
дарственных Соглашений
в области молодежной
политики
9.3. Изучить международный     Информация в     МКИОС,        Декабрь
опыт в области            Правительство    МИД           2001 года
законодательного          Республики
обеспечения молодежной    Казахстан
политики
10. Развитие законодательной и нормативно-правовой базы
государственной молодежной политики
10.1. Внести предложения       Информация в     МКИОС, МОН,   Декабрь
по разработке проекта    Правительство    МтиСЗ, АЗО,   2001 года
Закона "О молодежи"      Республики       АТурС
Казахстан
10.2. Внести предложения       Информация в     МТиСЗ        2001-2001
о включении в Генераль-  Правительство                 годы
ное соглашение между     Республики
Правительством Респуб-   Казахстан
лики Казахстан, респуб-
ликанскими объединениями
профсоюзов и респуб-
ликанскими объединениями
работодателей раздела  о
защите прав и интересов
молодежи
11. Региональное развитие государственной молодежной политики
11.1. Разработать              Решения          Акимы         Январь
региональные                              областей,     2001 год
молодежные                                гг.Астаны
программы                                 и Алматы
11.2. Обеспечить               Отчет в          Акимы         2001 и
реализацию               Правительство    областей,     2002
региональных             Республики       гг.Астаны     годы
молодежных               Казахстан        и Алматы
программ
__________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)

7.5.   Балалар мен жасөспiрiм.   Шешімдер,      Облыстардың, 2001-2002
дердiң спорттық           бұйрықтар      Астана мен   жылдар
мектептерi, жасөспiрiм.                  Алматы
дер клубтары желiсiн                     қалаларының
дамыту                                   әкімдері,
ТурСА, БҒМ
7.6.   Белдi спортшылар мен      Шешімдер       Облыстардың, 2001-2002
жастардың қатысуымен                     Астана мен   жылдар
"Спорт пен есiрткi                       Алматы
сыйыспайды",                             қалаларының
"Спортшылар нашақорлық                   әкімдері,
пен қылмысқа қарсы"                      Салауатты
бұқаралық шараларын                      өмір салтын
өткiзу                                   насихаттау
жөніндегі
ұлттық
орталық
(келісім
бойынша)
---------------------------------------------------------------------------
8. Балалар мен жастар қоғамдық бірлестіктерінің
қызметіне жағдай жасау
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
8.1.   Жастар қоғамдық          Бұйрық,         МАКМ,        2001-2002
бiрлестiктерi арасында   шешімдер        облыстардың, жылдар
әлеуметтiк маңызы бар                    Астана мен
жастар жобалары мен                      Алматы
бағдарламаларының                        қалаларының
конкурстарын өткiзу                      әкімдері
---------------------------------------------------------------------------
9. Халықаралық жастар ынтымақтастығын дамыту
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
9.1.   Халықаралық жастар       Қазақстан       МАКМ, СІМ    2001 жылдың
алмасу республикалық     Республикасы                 наурызы
бюросын құру туралы      Yкіметіне
мәселенi қарау           ақпарат
9.2.   Жастар саясаты           Қазақстан       МАКМ         2001 жылдың
саласындағы Мемлекет.    Республикасы                 желтоқсаны
аралық келiсiмдер        Үкіметіне
ауқымында халықаралық    ақпарат
жастар ынтымақтастығын
дамыту жөнiнде
iс-шараларды жүзеге
асыру
9.3.   Жастар саясатын заңдық   Қазақстан       МАКМ, СІМ    2001 жылдың
қамтамасыз ету           Республикасы                 желтоқсаны
саласында халықаралық    Үкіметіне
тәжiрибенi зерделеу      ақпарат
---------------------------------------------------------------------------
10. Мемлекеттік жастар саясатының заңдық және нормативтік
құқықтық негізін жетілдіру
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
10.1.  "Жастар туралы" Заң      Қазақстан       МАКМ, БҒМ,   2001 жылдың
жобасын әзiрлеу жөнiнде  Республикасы    ЕХҚМ, ДСА,   желтоқсаны
ұсыныс енгізу            Үкіметіне       ТурСА
ақпарат
10.2.  Қазақстан Республикасы   Қазақстан       ЕХҚМ         2001-2002
Үкiметi, республикалық   Республикасы                 жылдар
кәсiподақтар бiрлестiк.  Үкіметіне
терi мен республикалық   ақпарат
жұмыс берушiлер
бiрлестiктерiнiң Бас
келiсiмiне жастардың
құқықтары мен
мүдделерiн қорғау туралы
бөлiмдi қосу туралы
ұсыныс енгiзу
---------------------------------------------------------------------------
11. Мемлекеттік жастар саясатын аймақтық дамыту
---------------------------------------------------------------------------
1           2                    3               4             5
---------------------------------------------------------------------------
11.1.  Аймақтық жастар          Шешімдер       Облыстардың,  2001 жылдың
бағдарламаларын жасау                   Астана мен    қаңтары
Алматы
қалаларының
әкімдері
11.2.  Аймақтық жастар          Қазақстан      Облыстардың,  2001 және
бағдарламаларын iске     Республикасы   Астана мен    2002 жылдар
асыруды қамтамасыз ету   Үкіметіне      Алматы
есеп           қалаларының
әкімдері
---------------------------------------------------------------------------
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.