О некоторых вопросах международного сотрудничества в области образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2001 года N 259. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 марта 2005 г. N 264 (P050264)
Для упорядочения вопросов, связанных с пребыванием иностранных граждан на территории Республики Казахстан и граждан Республики Казахстан за рубежом с целью обучения, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Межведомственную комиссию по вопросам международного сотрудничества в области образования.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Межведомственной комиссии по вопросам международного сотрудничества в области образования;
2) состав Межведомственной комиссии по вопросам международного сотрудничества в области образования.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2001 г. N 259
Положение
о Межведомственной комиссии по вопросам
международного сотрудничества в области
образования 1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по вопросам международного сотрудничества в области образования (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан для регулирования вопросов обучения иностранных граждан в высших учебных заведениях Республики Казахстан и граждан Республики Казахстан за рубежом.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется законодательством Республики Казахстан.
3. Решения Комиссии носят рекомендательный характер.
2. Задачи и функции Комиссии
4. Основными задачами и функциями Комиссии являются:
1) анализ и подготовка информации о пребывании иностранных граждан, находящихся на обучении в Республике Казахстан, и граждан Республики Казахстан, находящихся на обучении за рубежом;
2) разработка предложений по оптимизации и соблюдению визового режима гражданами Республики Казахстан, находящимися на обучении за рубежом, и иностранными гражданами, прибывшими для продолжения образования в Республику Казахстан;
3) рассмотрение спорных вопросов по обучению граждан Республики Казахстан за рубежом и иностранных граждан в Республике Казахстан, выработка предложений по их урегулированию;
4) принятие, в пределах своей компетенции, решений по вопросам международного сотрудничества в области образования.
3. Права Комиссии
5. Для осуществления своих задач и функций Комиссия имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию от министерств и ведомств Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;

Білім саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 20 ақпан N 259. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.03.25. N 264 қаулысымен
Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік азаматтардың және Қазақстан Республикасы азаматтарының шет елдерде оқу мақсатымен болуына байланысты мәселелерді ретке келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже;
2) Білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 20 ақпандағы
N 259 қаулысымен
бекітілген
Бiлiм саласындағы халықаралық ынтымақтастық жөнiндегі ведомствоаралық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ереже
1. Бiлiм саласындағы халықаралық ынтымақтастық жөнiндегi ведомствоаралық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында шетелдiк азаматтардың және Қазақстан Республикасы азаматтарының шет елдерде оқытылуы мәселелерiн реттейтiн консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
3. Комиссияның шешiмi ұсынымдық сипатта болады.
2. Комиссияның мiндеттерi мен функциялары
4. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары:
1) оқу кезiнде шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында және Қазақстан Республикасы азаматтарының шет елдерде болуы туралы ақпаратты дайындау және талдау;
2) шет елдерде оқитын Қазақстан Республикасы азаматтарының және Қазақстан Республикасында бiлiм алуын жалғастыруға келген шетелдiк азаматтардың виза режимiн оңтайландыру және сақтау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
3) шет елдерде Қазақстан Республикасының азаматтарын және Қазақстан Республикасында шетелдiк азаматтарды оқыту жөнiндегi даулы мәселелердi қарау және оларды реттеу жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
4) өзiнiң құзыретi шегiнде бiлiм беру саласындағы халықаралық ынтымақтастық мәселелерi бойынша шешiм қабылдау болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия өзінің міндеттері мен функцияларын жүзеге асыру үшін:
1) Комиссияның құзыретіне енетiн мәселелер жөнінде Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарынан қажеттi ақпарат сұратуға;

2) приглашать представителей посольств иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, на заседания Комиссии;
3) принимать решения, входящие в компетенцию Комиссии.
4. Порядок осуществления деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет председатель, а в его отсутствие - заместитель председателя;
председатель Комиссии руководит деятельностью Комиссии, председательствует на заседаниях, организует ее работу, осуществляет общий контроль за реализацией принятых Комиссией решений.
7. Работа Комиссии осуществляется путем проведения ее заседаний.
Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже 2 раз в год. Внеочередное заседание Комиссии может созываться по инициативе любого министерства и ведомства и с согласия большинства членов Комиссии.
Место проведения, дата и предварительная повестка дня очередного заседания Комиссии определяется на предшествующем заседании Комиссии.
8. Член Комиссии имеет право получать необходимую информацию о деятельности Комиссии, принятых решениях, а также вносить на обсуждение любые вопросы в пределах компетенции Комиссии.
Члены Комиссии обладают равными правами при обсуждении рассматриваемых на заседании вопросов. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов, при этом каждый член Комиссии имеет один голос.
В случае равенства голосов голос председателя является решающим.
9. Решения Комиссии оформляются протоколом, который визируется членами Комиссии и подписывается ее председателем.
10. Рабочим органом Комиссии является Министерство образования и науки Республики Казахстан, которое осуществляет:
1) информационное, организационно-техническое обеспечение ее деятельности;
2) подготовку предложений по повестке дня, необходимых документов, материалов к заседанию Комиссии;
3) оформление протоколов и решений Комиссии.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2001 года N 259
Состав
Межведомственной комиссии по вопросам
международного сотрудничества в области
образования <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 18 декабря 2002 г. N 1323 .
Мутанов Галым Мутанович     -  первый вице-Министр
образования и науки Республики
Казахстан, председатель
Абдрасилов                  -  директор Департамента
Болатбек Серикбаевич           высшего и послевузовского
профессионального образования
Министерства образования и
науки Республики Казахстан,
заместитель председателя
Елшибеков                   -  директор Департамента администрирования
Серикбек Кенесович             Министерства государственных доходов
Республики Казахстан
Конурбаев                   -  директор Департамента консульской службы
Валихан Сиянбекович            Министерства иностранных дел Республики
Казахстан
Усенова                     -  директор Департамента занятости
Гаухар Султановна              Министерства труда и социальной защиты
Республики Казахстан
Аканов Асет Аубаевич        -  заместитель начальника
Департамента миграционной
полиции Министерства внутренних
дел Республики Казахстан
Жумаканов                   -  начальник Департамента
Владимир Зейноллович           Комитета национальной
безопасности Республики
Казахстан (по согласованию)
Кощанова                    -  директор Департамента
Жанаркуль Тогузбаевна          законодательства Министерства
юстиции Республики Казахстан
Курмангалиева Аида          -  директор Департамента
Даденовна                      планирования расходов
социальной сферы Министерства
экономики и бюджетного
планирования Республики
Казахстан

2) Қазақстан Республикасында тiркелген шет мемлекеттер елшiлiктерiнiң, халықаралық ұйымдардың өкiлдерiн Комиссияның мәжiлiстерiне шақыруға;
3) Комиссияның құзыретiне енетiн шешiмдер қабылдауға құқылы.
4. Комиссияның қызметiн жүзеге асыру тәртiбi
6. Комиссияны төраға, ол болмаған кезде төрағаның орынбасары басқарады.
Комиссия төрағасы Комиссияның қызметiн басқарады, мәжiлiстерде төрағалық етедi, оның жұмысын ұйымдастырады, Комиссия қабылдаған шешiмдердiң iске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады.
7. Комиссияның жұмысы оның мәжiлiсiн өткiзу арқылы жүзеге асырылады.
Комиссияның мәжiлiсi қажетiне қарай, бiрақ жылына кемiнде 2 рет өткiзiледi. Комиссияның кезектен тыс мәжiлiсi кез келген министрлiк пен ведомствоның бастамасы бойынша, Комиссия мүшелерi көпшiлiгiнiң келiсiмiмен шақырылады.
Комиссияның кезектi мәжiлiсiнiң өткiзiлетiн орны, күнi және күн тәртiбi Комиссияның алдыңғы мәжілісінде айқындалады.
8. Комиссияның мүшесi Комиссияның қызметi туралы қажеттi ақпаратты, қабылданған шешiмдердi, сондай-ақ Комиссияның құзыретi шегiндегi кез-келген мәселелердi талқылауға ұсына алады.
Мәжiлiсте қаралған мәселенi талқылау кезiнде Комиссия мүшелерiнiң құқығы бiрдей. Комиссияның шешiмi жай көпшiлiк дауыспен қабылданады және бұл ретте Комиссияның әр мүшесiнiң бiр дауысы болады.
Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешушi болып табылады.
9. Комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi, оған Комиссия мүшелерi бұрыштама қояды және төраға қол қояды.
10. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Комиссияның жұмысшы органы болып табылады және ол:
1) оның қызметiн ақпаратпен, ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз етудi;
2) Комиссияның мәжiлiсiне күн тәртiбi бойынша ұсыныстарды, қажеттi құжаттарды, материалдарды дайындауды;
3) Комиссияның хаттамаларын және шешiмдерiн ресiмдеудi жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 20 ақпандағы
N 259 қаулысымен
бекітілген
Білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы
Мұтанов               - Қазақстан Республикасының Бiлiм
Ғалым Мұтанұлы          және ғылым бiрiншi вице-министрi,
төраға
Әбдiрәсiлов           - Қазақстан Республикасының Бiлiм
Болатбек Серiкбайұлы    және ғылым министрлiгi Жоғары
және жоғары оқу орнынан кейiнгi
кәсiптiк бiлiм департаментiнiң
директоры, төрағаның орынбасары
Ақанов                - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер
Әсет Аубайұлы           министрлiгiнiң Көшi-қон
полициясы департаменті бастығының
орынбасары
Жұмақанов             - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Владимир Зейноллаұлы    қауiпсiздiк комитетiнiң департамент
бастығы (келiсiм бойынша)
Қосжанова             - Қазақстан Республикасының
Жанаргүл Тоғызбайқызы   Әдiлет министрлiгi Заңнама
департаментiнiң директоры
Құрманғалиева         - Қазақстан Республикасының
Аида Дәденқызы          Экономика және бюджеттiк
жоспарлау министрлiгi Әлеуметтiк
сала шығыстарын жоспарлау
департаментiнiң директоры
Елшібеков              - Қазақстан Республикасының
Серікбек Кеңесұлы        Мемлекеттік кіріс министрлігі
Әкімшіліктендіру департаментінің
директоры
Қоңырбаев              - Қазақстан Республикасының Сыртқы
Уәлихан Сианбекұлы       істер министрлігі Консулдық
қызмет департаментінің директоры
бастығы (келісім бойынша)
Үсенова                - Қазақстан Республикасының Еңбек
Гауһар Сұлтанқызы        және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі Жұмыспен қамту
департаментінің директоры
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.13.12. N 1323  қаулысымен .