Об утверждении ставок платы за заготовку древесины, отпускаемую на корню в лесах Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2001 года N 536 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 апреля 2002 г. N 431 ~P020431
В целях упорядочения взимания платы за заготовку древесины, отпускаемую на корню в лесах, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые ставки платы за заготовку древесины, отпускаемую на корню в лесах Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2001 года N 536
Ставки платы
за заготовку древесины, отпускаемую
на корню в лесах Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
N  !Лесная порода                 !Размер ставки за 1 плотный м3 (тенге)
п/п!                              !----------------------------------------
!                              !деловая древесина без       !дровяная
!                              !коры в зависимости от       !древесина
!                              !диаметра отрезков           !(в коре)
!                              !ствола в верхнем торце      !
!                              !----------------------------!
!                              !крупная  !средняя  !мелкая  !
!                              !(от 25 см!(от 13 до!(от 3 до!
!                              !и более) !24 см)   !12 см)  !
---------------------------------------------------------------------------
1  Сосна                          1220        870       430       170
2  Ель Шренка                     1590       1130       560       220
3  Ель сибирская, пихта           1100        780       390       130
4  Лиственница                     980        700       340       120
5  Кедр                           2200       1570       770       190
6  Можжевельник древовидный       1470       1040       520       220
(арча)
7  Дуб, ясень                     2200       1570       770       340
8  Ольха черная, клен, вяз, липа   490        350       170       110

Қазақстан Республикасының ормандарында өсіп тұрған ағаштың сүрегін дайындау үшін төлем ставкаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 21 сәуір N 536. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002.04.15. N 431 қаулысымен. ~P020431
Ормандарда өсіп тұрған ағаштың сүрегін дайындау үшін алынатын төлемді
ретке келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ормандарында өсіп
тұрған ағаштың сүрегін дайындау үшін төлем ставкалары бекітілсін.
2. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 21 сәуірдегі
N 536 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ормандарында өсіп тұрған ағаштың сүрегін
дайындау үшін төлем ставкалары
________________________________________________________________________
р/с ! Орман ағашының         ! Тығыз орналасқан 1 м3 үшін ставка
N !    тұқымы              !       мөлшері (теңге)
!                         ____________________________________________
!                        !  жоғарғы бөлігіндегі дің   !  отындық
!                        !кесіндісінің көлеміне қарай !   сүрек
!                        ! қабықсыз кәделі сүрек      ! (қабықты)
!                        !____________________________!
!                        !  ірі   ! орташа !  ұсақ    !
!                        !(25 см  !(13-тен !(3-тен    !
!                        ! және   !24 см-ге!12 см-ге  !
!                        ! жоғары)! дейін) ! дейін)   !
_________________________________________________________________________
1    Қарағай                   1220      870     430            170
_________________________________________________________________________
2    Шренке шыршасы            1590      1130    560            220
_________________________________________________________________________
3    Сібір шыршасы,
май қарағай               1100      780     390            130
_________________________________________________________________________
4    Самырсын                   980      700     340            120
_________________________________________________________________________
5    Балқарағай                2200      1570    770            190
_________________________________________________________________________
6    Ағаш тектес арша          1470      1040    520            220
_________________________________________________________________________
7    Емен, шетен               2200      1570    770            340
_________________________________________________________________________
8    Жабысқақ қара қандығаш,
үйеңкі, шегіршін, жөке    490       350     170            110
_________________________________________________________________________

9  Саксаул                                                        340
10 Береза                          133         94        51        37
11 Осина, ива древовидная,         118         83        42        26
тополь
12 Орех грецкий, фисташка         2670       1910       940       290
13 Абрикос, акация белая,         1560       1910       940       190
алыча, боярышник, вишня,
лох, рябина, слива,
черемуха, шелковица,
яблоня, прочие древесные
породы
14 Можжевельник, кедровый                                280      150
стланник
15 Акация желтая, гребенщик,                              51       30
тамарикс, ивы кустарниковые,
облепиха, жузгун, чингил,
прочие кустарники
__________________________________________________________________________
Примечания:
1. В зависимости от удаленности лесосек от пунктов отгрузки
(потребления) древесины к ставкам применяются следующие повышающие и
понижающие коэффициенты:
1) до 10 км 1.30;
2) 10.1 - 25км 1.20;
3) 25.1 - 40 км 1.00;
4) 40.1 - 60км 0.75;
5) 60.1 - 80 км 0.55;
6) 80.1 - 100 км 0.40;
7) более 100 км 0.30.
Удаленность лесосеки от пункта отгрузки (потребления) древесины определяется по картографическим материалам и корректируется в зависимости от рельефа местности по следующим коэффициентам:
1) равнинный рельеф 1.1;
2) холмистый рельеф или заболоченная местность 1.25;
3) горный рельеф 1.5.
2. При проведении несплошных рубок главного пользования ставки снижаются на 20 процентов.
3. При проведении рубок ухода за лесом, выборочных санитарных рубок и рубок, связанных с реконструкцией малоценных лесных насаждений, в том числе с целью отпуска дровяной древесины (кроме древесины саксаула) в качестве топлива для собственных нужд гражданам, производящим заготовку своими силами и средствами, ставки снижаются на 50 процентов.
4. При отпуске древесины на горных склонах с крутизной свыше 20 градусов ставки снижаются на 30 процентов.
5. При отпуске древесины, поврежденной пожарами, насекомыми, грибными болезнями, а также при отпуске бурелома, ветровала и сухостойного леса ставки могут быть снижены, в зависимости от снижения выхода деловой древесины, определяемого в установленном порядке по результатам обследований, проводимых областными государственными органами управления лесным хозяйством.
При снижении выхода деловой древесины:

9    Сексеуіл                                                   340
_________________________________________________________________________
10   Қайың                     133       94      51              37
_________________________________________________________________________
11   Көк терек, ағаш тектес
тал, терек                118       83      42              26
_________________________________________________________________________
12   Жаңғақ, шекілдеуік
жаңғақ                    2670      1910    940            290
_________________________________________________________________________
13   Өрік, ақ қараған, алша,
долана, шие, жиде,
шетен, алхоры, мойыл,
түт ағашы, алма ағашы,
басқа да ағаш тұқымдастар 1560      1910    940            190
_________________________________________________________________________
14   Арша, самырсын                              280            150
_________________________________________________________________________
15   Сары қараған, жыңғылдар,
бұта тектес талдар,
шырғанақ, жүзгүн, шеңгел,
басқа да бұталар                             51             30
_________________________________________________________________________
Ескертулер:
1. Ағаш кесу орнының сүректі арту тұтыну пунктінен қашықтығына қарай
төлемдерге мынадай көтеріңкі және азайтушы коэффициенттер қолданылады:
1) 10 шақырымға дейін              1,30;
2) 10,1-25 шақырым                 1,20;
3) 25,1-40 шақырым                 1,00;
4) 40,1 - 60 шақырым               0,75;
5) 60,1 - 80 шақырым               0,55;
6) 80,1 - 100 шақырым              0,40;
7) 100 шақырымнан астам            0,30;
Ағаш кесу орнының сүректі арту (тұтыну) пунктінен қашықтығы картографиялық материалдар бойынша анықталады және жергілікті жер бедеріне қарай мынадай коэффициенттер бойынша түзетіледі:
1) жазық жер 1,1;
2) жоталы жер немесе батпақты жер 1,25;
3) таулы жер 1,5.
2. Басты пайдалануға жаппай кесу жүргізбеген кезде ставкалар 20 пайыз төмендетіледі.
3. Орманды күтіп-баптау кезінде кесу, іріктеп-санитарлық кесу және құндылығы аз орман екпелерін жаңартуға байланысты, оның ішінде өз күштерімен және құралдарымен дайындау жүргізуші азаматтардың жеке қажеттері үшін отындық сүректі (сексеуіл сүректерінен басқасы) босату мақсатында кесу жүргізген кезде ставкалары 50 пайыз төмендетіледі.
4. Ағаш сүректерін өрлігі 20 градустан жоғары тау беткейлерінен босату кезінде ставкалар 30 пайыз төмендетіледі.
5. Өрттен, зиянкестерден, саңырауқұлақ ауруымен зақымданған сүректерді босату кезінде, сондай-ақ дауыл құлатқан, жел сұлатқан және қураған ағаштарды босату кезінде орман шаруашылығын басқарушы облыстық мемлекеттік органдар жүргізетін зерттеу нәтижелері бойынша белгіленген тәртіппен анықталатын кәделік сүректің шығуы кемуіне қарай ставкалар төмендетілуі мүмкін.
Кәделік сүректің шығуы кеміген кезде:

от 10 до 30 процентов - ставки снижаются до 25 процентов;
от 31 до 50 процентов - до 50 процентов;
от 51 до 75 процентов - до 75 процентов;
более 75 процентов - до 100 процентов.
Решение о снижении ставок принимается областными государственными органами управления лесным хозяйством по согласованию с налоговыми органами.
6. При отпуске древесины на корню, где порубочные остатки имеют сбыт для переработки или для использования на топливо, взимается плата за ликвид из кроны в размере 40 процентов, а за остальные сучья в размере 20 процентов от ставки на дровяную древесину соответствующей лесной породы.
7. Лесопользователям, выполняющим мероприятия по лесовосстановлению, противопожарному устройству лесов и участвующим в тушении лесных пожаров ставки платы за древесину снижаются на 50 процентов, при этом эти мероприятия лесопользователями должны быть произведены на сумму не менее 30 процентов ставок платы.
Указанные мероприятия выполняются в соответствии с заключенными
договорами с лесовладельцем по ценам, утверждаемым областным
государственным органом управления лесным хозяйством.
8. Скидки, предусмотренные в пунктах 2-4 настоящего приложения,
исчисляются каждая со ставки, полученной после применения предшествующей
скидки.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

10-нан 30 пайызға дейін - ставкалар 25 пайызға дейін;
31-ден 50 пайызға дейін - 50 пайызға дейін;
51-ден 75 пайызға дейін - 75 пайызға дейін;
75 пайыздан жоғары - 100 пайызға дейін төмендетіледі.
Ставкаларды төмендету туралы шешімді орман шаруашылығын басқарушы облыстық мемлекеттік органдар салық органдарымен келісім бойынша қабылдайды.
6. Өсіп тұрған ағаштың сүрегін босату кезінде қалдық кесінділер қайта өңдеу немесе отынға пайдалану үшін сатылса, тиісті орман ағашы тұқымының отындық сүрегі ставкасының 40 пайызы мөлшерінде - бөрікбасының жойылғаны үшін, ал 20 пайыз мөлшерінде - қалған бұтақтар үшін төлем алынады.
7. Орманды қалпына келтіру, ормандарды өртке қарсы орналастыру жөніндегі іс-шараларды орындаушы және орман өрттерін өшіруге қатысушы пайдаланушыларға ағаш сүрегі үшін төлем ставкасы 50 пайыз төмендетіледі, бұл ретте бұл іс-шараларды орман пайдаланушылар төлем ставкасының 30 пайызынан кем емес сомада жүргізуі тиіс.
Көрсетілген іс-шаралар орман шаруашылығын басқарушы облыстық
мемлекеттік орган бекітетін бағалар бойынша орман иеленушілермен жасалған
келісімдерге сәйкес орындалады.
8. Осы қосымшаның 2-4-тармақтарында көзделген жеңілдіктер алдыңғы
жеңілдіктерді пайдаланғаннан соң шыққан ставканың әрқайсысынан
есептелінеді.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.