О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов (Гаага, 5 октября 1961 года)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года N 545.
В целях реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов, совершенной в городе Гааге 5 октября 1961 года, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что официальные документы, указанные в статье 1 Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов, совершенной в городе Гааге 5 октября 1961 года, удостоверяются путем проставления апостиля на этих документах согласно приложению.
2. Определить в качестве организаций, обладающих полномочиями по проставлению апостиля, следующие государственные органы:
Министерство юстиции Республики Казахстан – на официальных документах, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан – на официальных документах, исходящих из организаций высшего и (или) послевузовского образования;
Министерство просвещения Республики Казахстан – на официальных документах, исходящих из организаций начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;
Министерство внутренних дел Республики Казахстан – на официальных документах, исходящих из структурных подразделений миграционной полиции, архивных справках и копиях архивных документов, исходящих из специального государственного архива Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его территориальных подразделений;
Министерство культуры и информации Республики Казахстан – на архивных справках и копиях архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан;
Судебную администрацию Республики Казахстан (по согласованию) – на официальных документах, исходящих из судебных органов;
Министерство финансов Республики Казахстан – на официальных документах, исходящих из структурных подразделений Министерства финансов Республики Казахстан и (или) их территориальных подразделений;
Генеральную прокуратуру Республики Казахстан (по согласованию) – на официальных документах, исходящих из органов прокуратуры, следствия и дознания;
Министерство обороны Республики Казахстан – на архивных справках и копиях архивных документов, исходящих из Центрального архива Министерства обороны Республики Казахстан;
Указанные органы вправе делегировать полномочия по проставлению апостиля своим территориальным органам.

Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенция (Гаага, 1961 жылғы 5 қазан) ережелерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 24 сәуір N 545.
Гаага қаласында 1961 жылғы 5 қазанда жасалған Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенция ережелерін іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Гаага қаласында 1961 жылғы 5 қазанда жасалған Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенцияның 1-бабында көрсетілген ресми құжаттар қосымшаға сәйкес, сол құжаттарға апостиль қою жолымен куәландырылады деп белгіленсін.
2. Апостиль қою бойынша өкілеттіктерге ие ұйымдар ретінде мына мемлекеттік органдар айқындалсын:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі – әділет, азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан және өзге де мемлекеттік органдардан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан шығатын ресми құжаттарға;
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі – бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарынан шығатын ресми құжаттарға;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі – көші-қон полициясының құрылымдық бөліністерінен шығатын ресми құжаттарға, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мемлекеттік архивінен және оның аумақтық бөліністерінен шығатын архивтік анықтамаларға және архивтік құжаттардың көшірмелеріне;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгi – Қазақстан Республикасының мемлекеттік архивтерінен шығатын архивтік анықтамаларға және архивтік құжаттардың көшiрмелерiне;
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі (келісу бойынша) – сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнен және (немесе) олардың аумақтық бөлiмшелерiнен шығатын ресми құжаттарға;
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (келісу бойынша) – прокуратура, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Орталық архивінен шығатын архивтік анықтамаларға және архивтік құжаттардың көшірмелеріне.
Көрсетілген органдар апостиль қою жөніндегі өкілеттіктерді өздерінің аумақтық органдарына беруге құқылы.

Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2023 № 815.
3. Вышеперечисленным государственным органам в месячный срок в установленном законодательством порядке:
внести соответствующие изменения и дополнения в нормативные правовые акты, регулирующие задачи и функции своих государственных органов;
разработать и утвердить единые правила, устанавливающие порядок и условия проставления апостиля;
определить круг лиц, уполномоченных выполнять функции по проставлению апостиля, и лиц их заменяющих;
принять меры по изготовлению штампов апостиля.
4. Министерству иностранных дел Республики Казахстан уведомить депозитарий Конвенции - Министерство иностранных дел Королевства Нидерландов об органах, наделенных правом проставления апостиля.
5. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством государственных доходов Республики Казахстан и Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения о размере и порядке взимания сборов за проставление апостиля.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2001 года № 545
Сноска. Приложение – в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2023 № 815.
_______________________________________________________________
APOSTILLE
(Convention de la Науе du 5 octobre 1961)
1. Ел: Қазакстан Республикасы
Рауs, Country
Осы ресми құжатқа,
Le present acte рubliс, This public document
2.______________________________________________________қол қойды
a ete signe раr, has been signed by
3. _______________________________________________________ ретінде
agissant en qualite dе, acting in the capacity of
4. _______________________________________________________
__________________ мөрімен/мөртаңбасымен бекітілді
est revetu du sсеаu/tiмbrе dе, bears the sеаl/stамр of
Куәландырылды, Аttеstе,
Certified
5. __________________ 6. ________________ күнi
а, аt lе, the
7. кіммен _________________________________________________________
раr, by
_______________________________________________________________
8. sous N ___________
9. Мөр/мөртаңба 10. Қолы _______________
Sсеаu/tiмbrе, Sеаl/stамр Signature
___________________________________________________________________
Примечание: Конвенцией, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов, совершенной в городе Гааге 5 октября 1961 года, предусмотрена форма штампа апостиля в виде квадрата размером не менее 9 x 9 см.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.09.2023 № 815 қаулысымен.
3. Жоғарыда аталған мемлекеттік органдар заңнамамен белгіленген тәртіппен бір айлық мерзімде:
мемлекеттік органдардың өздерінің міндеттері мен функцияларын реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізсін;
апостиль қою тәртібін және шарттарын белгілейтін бірыңғай ережені әзірлесін және бекітсін;
апостиль қою жөніндегі функцияларды орындауға уәкілетті адамдар мен оларды ауыстыратын адамдар тобын айқындасын;
апостиль мөртаңбасын дайындау жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Конвенция депозитарийі - Нидерланды Корольдігінің Сыртқы істер министрлігіне апостиль қою құқығы берілген органдар туралы хабарласын.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігімен және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен бірлесіп, апостиль қойғаны үшін алымдар алу мөлшері мен тәртібі туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне бір айлық мерзімде енгізсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 24 сәуірдегі N 545
қаулысына қосымша
Ескерту. Қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні жаңа редакцияда жазылды, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді - ҚР Үкіметінің 19.09.2023 № 815 қаулысымен.
____________________________________________________________________
APOSTILLE
(Convention de la Haye du 5 octobre 1961)
1. Ел: Қазақстан Республикасы
Рауs, Country
Осы ресми құжатқа,
Le present acte рubliс, This publi document
2. _________________________________________________ қол қойды
a ete signe раr, has been signed by
3. _________________________________________________ ретінде
agissant en qualite dе, acting in the capacity of
4. ___________________________________________________________
________________мөрімен/мөртаңбасымен бекітілді
est revetu du sсеаu/tiмbrе dе, bears the sеаl/stамр of
Куәландырылды, Аttеstе,
Certified
5. ______________ 6. _________________күні
а, at le the
7. кіммен ___________________________________________________
раr, by
__________________________________________________________
8. sous N _____________________
9. Мөр/мөртаңба 10. Қолы _________________
Sсеаu/tiмbrе, Sеаl/stамр Signature
_____________________________________________________________
Ескерту. Гаага қаласында 1961 жылғы 5 қазанда жасалған шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенцияда апостиль мөртаңбасының нысаны кемінде 9х9 см. мөлшеріндегі шаршы түрінде көзделген.

Целесообразно иметь штамп апостиля размером 13 х 13 см, в пределах площади которого шрифт текста может быть увеличен для удобства его изображения и прочтения.
Не допускается изменение языка исполнения, текста и последовательности его размещения на штампе.
Заполнение текста штампа допускается только на государственном языке Республики Казахстан.

Апостиль мөртаңбасы мәтінінің қарпі оның таңбалануы мен оқылуының қолайлылығы үшін оның алаңы шегінде ұлғайтылатындай 13х13 см. мөлшерде болғаны жөн.
Атқарылу тілін, мәтінін және оның мөртаңбада орналасу ретін өзгертуге болмайды.
Мөртаңба мәтіні тек қана Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілінде толтырылады.