Статья 1
Определения
При применении настоящего Соглашения:
а) термин "комбинированная перевозка" означает перевозку грузов на одной и той же транспортной единице с использованием нескольких видов транспорта;
b) термин "сеть важнейших линий международных комбинированных перевозок" охватывает все железнодорожные линии, которые считаются важными для международных комбинированных перевозок, если:
i) в настоящее время они используются для регулярных международных комбинированных перевозок (например, съемных кузовов, контейнеров, полуприцепов);
ii) они используются в качестве важнейших вспомогательных линий для международных комбинированных перевозок;
iii) ожидается, что они станут в ближайшем будущем важнейшими линиями комбинированных перевозок (как определено в пунктах i) и ii));
с) термин "соответствующие объекты" охватывает используемые для комбинированных перевозок терминалы, пограничные пункты, станции обмена групп вагонов, станции смены колесных пар и железнодорожно-паромные переправы/порты, имеющие важное значение для международных комбинированных перевозок.
Статья 2
Определение сети
Договаривающиеся стороны принимают положения настоящего Соглашения в качестве согласованного международного плана развития и функционирования сети важнейших линий международных комбинированных перевозок и соответствующих объектов, именуемой ниже "сетью международных комбинированных перевозок", который они намерены осуществить в рамках национальных программ. Сеть международных комбинированных перевозок включает железнодорожные линии, указанные в приложении I к настоящему Соглашению, используемые для комбинированных перевозок терминалы, пограничные пункты, станции смены колесных пар и железнодорожно-паромные переправы/порты, которые имеют важное значение для международных комбинированных перевозок и которые приводятся в приложении II к настоящему Соглашению.
Статья 3
Технические характеристики сети
Железнодорожные линии сети международных комбинированных перевозок должны соответствовать характеристикам, указанным в приложении III к настоящему Соглашению, либо будут приведены в соответствие с положениями этого приложения в ходе работ по дальнейшему усовершенствованию, которые будут проводиться в рамках национальных программ.
Статья 4
Цели в области перевозок
В целях облегчения международных комбинированных перевозок, осуществляемых по сети международных комбинированных перевозок, Договаривающиеся стороны принимают соответствующие меры для достижения эксплуатационных характеристик и минимальных стандартов для поездов, используемых в комбинированных перевозках, и соответствующих объектов, указанных в приложении IV к настоящему Соглашению.

1-бап
АНЫҚТАМАЛАР
Осы Келiсiмдi қолдануда:
а) "құрастырылған тасымал" терминi бiр көлiк бiрлiгiмен көлiктiң бiрнеше түрiн пайдалана отырып, жүктердi тасымалдауды бiлдiредi;
b) "халықаралық құрастырылған тасымалдардың маңызды желiлерiнiң торабы" терминi егер:
i. бүгiнгi күнi олар тұрақты халықаралық құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылса (мысалы, алып-салынатын қораптар, контейнерлер, жартылай тiркемелер);
іі. олар халықаралық құрастырылған тасымалдар үшiн маңызды қосымша желiлер ретiнде пайдаланылса;
ііі. олар таяу болашақта құрастырылған тасымалдардың маңызды желілерi болады деп күтiлсе
халықаралық құрастырылған тасымалдар үшiн маңызды болып есептелетiн барлық темiр жол желiлерiн қамтиды;
с) "тиiстi объектiлер" терминi құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын терминалдарды, шекара бекеттерiн, вагон топтарымен алмасу станцияларын, доңғалақ жұптарын ауыстыру станцияларын және халықаралық құрастырылған тасымалдар үшiн маңызды мәнге ие темiржол-паром өткелдерiн/порттарын қамтиды.
2-бап
ЖЕЛIНIҢ АНЫҚТАМАСЫ
Уағдаласушы тараптар осы Келiсiмнiң ережелерiн ұлттық бағдарламалары шеңберiнде жүзеге асыруға ниеттенетiн, төменде "халықаралық құрастырылған тасымалдар торабы" деп аталатын халықаралық құрастырылған тасымалдардың маңызды желiлерiнiң торабы мен тиiстi объектілердiң келiсiлген халықаралық даму және қызмет ету жоспары ретiнде қабылдайды. Халықаралық құрастырылған тасымалдар торабына осы Келiсiмнiң I қосымшасында көрсетілген темiр жол желілерi, құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын терминалдар, шекара бекеттерi, вагон топтарымен алмасу станциялары, доңғалақ жұптарын ауыстыру станциялары және халықаралық құрастырылған тасымалдар үшiн маңызды мәнге ие және осы Келiсiмнiң II қосымшасында келтiрiлген темiржол-паром өткелдерi/порттары кiредi.
3-бап
ЖЕЛIНIҢ ТЕХНИКАЛЫҚ СИПАТТАМАЛАРЫ
Халықаралық құрастырылған тасымалдар торабының темiр жол желiлерi осы Келiсiмнiң III қосымшасында келтiрiлген сипаттамаларға сәйкес болуы тиiс не болмаса ұлттық бағдарламалар шеңберiнде жүргiзiлетiн одан әрi жетiлдiру жұмыстары барысында осы қосымшаның ережелерiмен сәйкестiкке келтiрiледi.
4-бап
ТАСЫМАЛДАР САЛАСЫНДАҒЫ МАҚСАТТАР
Халықаралық құрастырылған тасымалдар торабында жүзеге асырылатын
халықаралық құрастырылған тасымалдарды оңайлату үшiн Уағдаласушы тараптар
құрастырылған тасымалдарда пайдаланылатын поездар мен осы Келiсiмнiң IV
қосымшасында көрсетiлген тиiстi объектiлер үшiн пайдаланушылық
сипаттарға және ең кiшi стандарттарға қол жеткiзу үшiн тиiстi шараларды
қолданады.

Статья 5
Приложения
Приложения к настоящему Соглашению являются составной частью
Соглашения. Новые приложения, охватывающие другие аспекты комбинированных
перевозок, могут быть добавлены к Соглашению в соответствии с процедурой
внесения поправок, определенной в статье 12.
Глава II
Заключительные положения
Статья 6
Определение депозитария
Депозитарием настоящего Соглашения является Генеральный секретарь
Организации Объединенных Наций.
Статья 7
Подписание
1. Настоящее Соглашение открыто для подписания в Отделении Организации Объединенных Наций в Женеве государствами, которые являются членами Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций либо допущены к участию в работе Комиссии с консультативным статусом в соответствии с пунктами 8 и 11 Положения о круге ведения этой Комиссии, с 1 апреля 1991 года до 31 марта 1992 года.
2. Такое подписание подлежит ратификации, принятию или утверждению.
Статья 8
Ратификация, принятие или утверждение
1. Настоящее Соглашение подлежит ратификации, принятию или утверждению в соответствии с пунктом 2 статьи 7.
2. Ратификация, принятие или утверждение осуществляются путем сдачи на хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций документа, составленного в должной форме.
Статья 9
Присоединение
1. Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему любого государства, указанного в пункте 1 статьи 7 с 1 апреля 1991 года.
2. Присоединение осуществляется путем сдачи на хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций соответствующего документа.
Статья 10
Вступление в силу
1. Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 90 дней с того дня, в который правительства восьми Государств сдадут на хранение документ о ратификации, принятии, утверждении или присоединении при условии, что одна или несколько линий сети международных комбинированных перевозок непрерывно соединяют территории по крайней мере четырех Государств, сдавших на хранение такой документ.
2. В случае невыполнения указанного выше условия Соглашение вступает в силу по истечении 90 дней со дня сдачи на хранение документа о ратификации, принятии, утверждении или присоединении, при наличии которого это условие будет выполнено.
3. В отношении каждого Государства, которое сдаст на хранение документ о ратификации, принятии, утверждении или присоединении после даты, начиная с которой исчисляется срок 90 дней, указанный в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, Соглашение вступает в силу по истечении 90 дней со дня сдачи на хранение этого документа.
Статья 11
Ограничения в применении настоящего Соглашения

5-бап
ҚОСЫМШАЛАР
Осы Келiсiмнiң қосымшалары Келiсiмнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.
Құрастырылған тасымалдардың басқа аспектілерiн қамтитын жаңа қосымшалар
Келiсiмге 12-бапта анықталған түзетулер енгiзу рәсiмiне сәйкес қосылуы
мүмкiн.
II-ТАРАУ
ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
6-бап
ДЕПОЗИТАРИЙДI АНЫҚТАУ
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы осы Келісімнiң депозитарийi
болып табылады.
7-бап
ҚОЛ ҚОЮ
1. Осы Келiсiм Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық экономикалық
комиссиясының мүшелерi болып табылатын, не болмаса осы Комиссияның iс
жүргiзу аясы туралы ереженiң 8 және 11-тармақтарына сәйкес консультативтiк
мәртебемен Комиссияның жұмысына қатысуға жiберiлген мемлекеттер қол қою
үшiн Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Женевадағы Бөлiмшесiнде 1991 жылғы 1
сәуiрден бастап 1992 жылғы 31 наурызға дейiн ашық.
2. Осындай қол қою қабылдауға немесе бекiтуге жатады.
8-бап
ҚАБЫЛДАУ НЕМЕСЕ БЕКIТУ
1. Осы Келiсiм 7-баптың 2-тармағына сәйкес қабылдауға немесе бекiтуге
жатады.
2. Қабылдау немесе бекiту Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына
тиiстi түрде құрастырылған құжатты сақтауға тапсыру арқылы жүзеге
асырылады.
9-бап
ҚОСЫЛУ
1. Осы Келiсiм 1991 жылғы 1 сәуiрден бастап 7-баптың 1-тармағында
көрсетiлген мемлекеттер оған қосылуы үшiн ашық.
2. Қосылу Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына тиiстi құжатты
сақтауға тапсыру арқылы жүзеге асырылады.
10-бап
КYШIНЕ ЕНУI
1. Осы Келiсiм сегiз Мемлекеттiң үкiметтерi қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсырған күннен бастап, халықаралық құрастырылған тасымалдар торабының бiр немесе бiрнеше желiсi, тiптi болмағанда, осындай құжатты сақтауға тапсырған төрт Мемлекеттiң аумағын үздiксiз қосады деген шартпен, 90 күн өткен соң күшiне енедi.
2. Жоғарыда көрсетiлген шарт орындалмаған жағдайда Келiсiм осы шарт сол болғанда орындалатын қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжат сақтауға тапсырылған күннен бастап 90 күн өткен соң күшiне енедi.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген, 90 күн есептеле
бастайтын күннен кейiн қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты
сақтауға тапсырған әрбiр Мемлекетке қатысты Келiсiм осы құжат сақтауға
тапсырылған күннен бастап 90 күн өткен соң күшiне енедi.
11-бап
ОСЫ КЕЛIСIМДI ҚОЛДАНУДАҒЫ ШЕКТЕУЛЕР

1. Никакое положение настоящего Соглашения не должно толковаться как препятствующее какой-либо из Договаривающихся сторон принимать совместимые с Уставом Организации Объединенных Наций и ограничиваемые существующим положением меры, которые она считает необходимыми для обеспечения своей внешней или внутренней безопасности.
2. Эти меры, которые должны носить временный характер, немедленно доводятся до сведения депозитария с указанием их характера.
Статья 12
Урегулирование споров
1. Любой спор между двумя или более Договаривающимися сторонами относительно толкования или применения настоящего Соглашения, который Стороны в споре не могут разрешить путем переговоров или другими средствами урегулирования, передается в арбитраж по заявлению одной из Договаривающихся сторон, между которыми возник спор, и передается соответственно одному или нескольким арбитрам, избранным по общему согласию Сторон в споре. Если в течение трех месяцев со дня представления просьбы о рассмотрении дела в арбитраже Стороны в споре не придут к согласию относительно выбора арбитра или арбитров, любая из этих Сторон может обратиться к Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций с просьбой о назначении единого арбитра, которому спор передается на разрешение.
2. Решение арбитра или арбитров, назначенных в соответствии с положениями пункта 1 настоящей статьи, имеет обязательную силу для Договаривающихся сторон в споре.
Статья 13
Оговорки
Каждое государство может при подписании настоящего Соглашения или при сдаче на хранение ратификационной грамоты или документа о принятии, утверждении или присоединении уведомить депозитария, что оно не считает себя связанным статьей 12 настоящего Соглашения.
Статья 14
Внесение поправок в Соглашение
1. В настоящее Соглашение могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, предусмотренной в настоящей статье, за исключением случаев, предусмотренных в статьях 15 и 16.
2. По просьбе любой Договаривающейся стороны любое ее предложение о внесении поправки в настоящее Соглашение рассматривается Рабочей группой по комбинированным перевозкам Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций.
3. В случае одобрения поправки большинством в две трети присутствующих и участвующих в голосовании Договаривающихся сторон Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций направляет поправку всем Договаривающимся сторонам для ее принятия.
4. Любая предлагаемая поправка, направляемая в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, вступает в силу в отношении всех Договаривающихся сторон через три месяца с момента окончания периода продолжительностью двенадцать месяцев, который исчисляется с даты ее направления, если в течение этого периода в двенадцать месяцев Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций не был уведомлен о возражении против предлагаемой поправки каким-либо государством, являющимся Договаривающейся стороной.

1. Осы Келiсiмнiң ешқандай ережесi Уағдаласушы тараптың қайсыбiрiне
де ол өзінің сыртқы немесе iшкi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi
деп есептейтiн, Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Жарғысымен үйлесiмдi және бар
жағдаймен шектелетiн шараларды қабылдауға кедергi жасайтындай түсiнiлмеуi
тиiс.
2. Уақытша сипатты болуы тиiс осы шаралар олардың сипаттамасы
көрсетiлiп депозитарийге дереу хабарланады.
12-бап
ДАУЛАРДЫ РЕТТЕУ
1. Дауласқан Тараптар келiссөздер арқылы немесе басқа реттеу құралдарымен шеше алмайтын екi немесе одан көп Уағдаласушы тараптардың арасындағы осы Келiсiмдi түсiндiруге немесе қолдануға қатысты кез келген дау арасында дау туындаған Уағдаласушы тараптардың бiрiнiң өтiнiшi бойынша төрелiк сотқа берiледi және, тиiсiнше, дауласқан Тараптардың ортақ келiсiмi бойынша сайланған бiр немесе бiрнеше төрешiлерге берiледi. Егер төрелiк сотқа iстi қарау туралы өтiнiш ұсынылған күннен бастап үш айдың ішiнде дауласқан Тараптар төрешiнi немесе төрешiлердi сайлауға қатысты келiсiмге келмесе, осы Тараптардың кез келгенi дау шешуге берілетiн бiрыңғай төрешi тағайындау туралы өтiнiшiн Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына беруi мүмкiн.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелерiне сәйкес тағайындалған төрешiнiң немесе төрешiлердiң шешiмiнiң дауласқан Уағдаласушы тараптар үшiн мiндетті күшi болады.
13-бап
ЕСКЕРТПЕЛЕР
Әрбiр мемлекет осы Келiсiмге қол қою немесе бекiту грамотасын не болмаса қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсыру кезiнде депозитарийдi осы Келiсiмнiң 12-бабымен өзiн шектемейтiнiн хабардар етуi мүмкiн.
14-бап
КЕЛIСIМГЕ ТYЗЕТУЛЕР ЕНГIЗУ
1. Осы Келiсiмге, 15 және 16-баптарда көзделгеннен басқа жағдайларда, осы бапта көзделген рәсiмге сәйкес түзетулер енгiзiлуi мүмкiн.
2. Кез келген Уағдаласушы тараптың өтiнiшi бойынша осы Келiсiмге өзгерiс енгiзу туралы оның кез келген ұсынысын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық экономикалық комиссиясының Құрастырылған тасымалдар жөнiндегi жұмыс тобы қарайды.
3. Түзету дауыс беруге қатысқан Уағдаласушы тараптардың үштен екiсi көпшiлiгiмен мақұлданса, Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы түзетудi барлық Уағдаласушы тараптарға қабылдау үшiн жолдайды.
4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес жiберiлетiн кез келген ұсынылатын түзету оны жолдау уақытынан бастап есептелетiн, ұзақтығы он екi айлық кезең аяқталған күннен бастап үш айдан соң, егер осы он екi ай кезең iшiнде Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы Уағдаласушы тарап болып табылатын қайсiбiр Мемлекеттен ұсынылған түзетуге қарсылығы туралы хабар алмаса, барлық Уағдаласушы тараптарға қатысты күшiне енедi.

5. Если против предлагаемой поправки было направлено уведомление о возражении в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, поправка считается не принятой и не имеет силы.
Статья 15
Внесение поправок в приложения I и II
1. В приложения I и II к настоящему Соглашению могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, изложенной в настоящей статье.
2. По просьбе любой Договаривающейся стороны любое ее предложение о внесении поправки в приложения I и II рассматриваются Рабочей группой по комбинированным перевозкам Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций.
3. В случае одобрения поправки большинством присутствующих и участвующих в голосовании Договаривающихся сторон Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций направляет предлагаемую поправку непосредственно заинтересованным Договаривающимся сторонам для ее принятия. Для целей настоящей статьи Договаривающаяся сторона считается непосредственно заинтересованной, если в случае включения новой линии, важнейшего терминала, пограничного пункта, станции смены колесных пар или железнодорожно-паромной переправы/порта или в случае их соответствующего изменения ее территория пересекается линией или непосредственно соединяется с важнейшим терминалом или если рассматриваемый важнейший терминал, пограничный пункт, станция смены колесных пар или конечный пункт железнодорожно-паромной переправы/порта расположены на указанной территории.
4. Любая предложенная поправка, направляемая в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи, считается принятой, если в течение шестимесячного срока с даты ее направления депозитарием ни одна из непосредственно заинтересованных Договаривающихся сторон не уведомит Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о том, что она возражает против предложенной поправки.
5. Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций сообщает всем Договаривающимся сторонам о любой принятой таким образом поправке, которая вступает в силу через три месяца со дня сообщения о ней депозитарием.
6. Если против предлагаемой поправки было направлено уведомление о возражении в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, поправка считается не принятой и не имеет силы.
7. Секретариат Европейской экономической комиссии безотлагательно информирует депозитария о Договаривающихся сторонах, которые непосредственно заинтересованы в предложенной поправке.
Статья 16
Внесение поправок в приложения III И IV
1. В приложения III и IV к настоящему Соглашению могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, предусмотренной в настоящей статье.

5. Егер ұсынылған түзетуге қарсы осы баптың 4-тармағына сәйкес қарсылық туралы мәлiмдеме жiберiлсе, түзету қабылданбады деп есептеледi және күшi болмайды.
15-бап
I және II ҚОСЫМШАЛАРҒА ТҮЗЕТУЛЕР ЕНГIЗУ ТУРАЛЫ
1. Осы Келiсiмнiң I және II қосымшаларына осы бапта жазылған рәсiмге сәйкес түзетулер енгiзiлуi мүмкiн.
2. Кез келген Уағдаласушы тараптың өтiнiшi бойынша оның І және ІІ қосымшаларға түзету енгiзу туралы кез келген ұсынысын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық экономикалық комиссиясының Құрастырылған тасымалдар жөнiндегi жұмыс тобы қарайды.
3. Түзетулер дауыс беруге келген және қатысқан Уағдаласушы тараптардың көпшiлiгiмен мақұлданған жағдайда Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы ұсынылған түзетудi қабылдау үшiн тiкелей мүдделi Уағдаласушы тараптарға жолдайды. Осы баптың мақсаттары үшiн, егер жаңа желiнi, маңызды терминалды, шекара бекетiн, доңғалақ жұптарын ауыстыру станциясын немесе темiржол-паром өткелiн/портын iске қосу жағдайында немесе олар, тиiсiнше, өзгертiлген жағдайда оның аумағы осы желiмен қиылысқанда, немесе маңызды терминалмен тiкелей қосылғанда, немесе қаралатын маңызды терминал, шекара бекетi, доңғалақ жұптарын ауыстыру станциясы немесе темiржол-паром өткелiнiң/портының соңғы пунктi көрсетiлген аумақта орналасқанда, Уағдаласушы тарап тiкелей мүдделi болып есептеледi.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес жолданған кез келген ұсынылған түзету егер депозитарий оны жолдаған уақыттан бастап алты ай мерзiм iшiнде тiкелей мүдделi Уағдаласушы тараптардың бiрi де Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына ұсынылған түзетуге қарсы екенi туралы мәлiмдемесе, қабылданған болып есептеледi.
5. Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы депозитарий ол туралы
хабарлаған күннен бастап үш ай өткен соң күшiне енетiн, осындай түрде
қабылданған кез келген түзету туралы барлық Уағдаласушы тараптарға
хабарлайды.
6. Егер ұсынылған түзетуге қарсы осы баптың 4-тармағына сәйкес
қарсылық туралы мәлiмдеме жiберiлсе, түзету қабылданбады деп есептеледi
және күшi болмайды.
7. Еуропалық экономикалық комиссияның хатшылығы ұсынылған түзетуде
тiкелей мүдделi Уағдаласушы тараптар туралы депозитарийге кiдiрiссiз
хабарлайды.
16-бап
III және IV ҚОСЫМШАЛАРҒА ТYЗЕТУЛЕР ЕНГІЗУ ТУРАЛЫ
1. Осы Келiсiмнің III және IV қосымшаларына осы бапта жазылған
рәсiмге сәйкес түзетулер енгiзiлуi мүмкiн.

2. По просьбе любой Договаривающейся стороны любое ее предложение о внесении поправки в приложении III и IV рассматривается Рабочей группой по комбинированным перевозкам Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций.
3. В случае одобрения поправки большинством в две трети присутствующих и участвующих в голосовании Договаривающихся сторон Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций направляет поправку всем Договаривающимся сторонам для ее принятия.
4. Любая предложенная поправка, направляемая в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, считается принятой, если через шесть месяцев с даты ее направления одна пятая или более Договаривающихся сторон не уведомят Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о том, что они не возражают против этой поправки.
5. Генеральный секретарь сообщает всем Договаривающимся сторонам о любой принятой в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи поправке, которая вступает в силу через три месяца со дня этого сообщения в отношении всех Договаривающихся сторон, за исключением тех, которые до даты вступления ее в силу уведомили Генерального секретаря о том, что они не принимают предложенную поправку.
6. Если одна пятая или более Договаривающихся сторон уведомят о возражении против предлагаемой поправки в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, поправка считается не принятой и не имеет силы.
{ЕСЕ/ТRАNS/88/Соrr.1, внесено 20 сентября 1992 года}
Статья 17
Защитительная оговорка
Положения настоящего Соглашения не могут иметь преобладающей силы над теми положениями, которые некоторые государства могут быть вынуждены применять в отношениях между собой в соответствии с другими многосторонними договорами, такими, как Римский договор 1957 года о создании Европейского экономического сообщества.
Статья 18
Денонсация
1. Любая Договаривающаяся сторона может денонсировать настоящее Соглашение путем письменного уведомления, адресованного Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций.
2. Денонсация вступает в силу по истечении одного года со дня получения Генеральным секретарем указанного уведомления.
Статья 19
Прекращение действия
Если после вступления в силу настоящего Соглашения число Договаривающихся сторон составит менее восьми в течение какого-либо периода последовательных двенадцати месяцев, настоящее Соглашение теряет силу по истечении двенадцати месяцев после даты, когда восьмое государство перестало быть Договаривающейся стороной.
Статья 20
Уведомление и сообщения депозитария
Помимо таких уведомлений и сообщений, которые могут определяться в настоящем Соглашении, функции Генерального секретаря Организации Объединенных Наций как депозитария определяются в Части VII Венской конвенции о праве международных договоров, совершена в Вене 23 мая 1969 года.

2. Кез келген Уағдаласушы тараптың өтiнiшi бойынша оның III және IV қосымшаларға түзету енгiзу туралы кез келген ұсынысын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық экономикалық комиссиясының Құрастырылған тасымалдар жөнiндегi жұмыс тобы қарайды.
3. Түзету дауыс беруге келген және қатысқан Уағдаласушы тараптардың үштен екi көпшiлiгiмен мақұлданған жағдайда Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы түзетудi қабылдау үшiн барлық Уағдаласушы тараптарға жолдайды.
4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес жолданған кез келген ұсынылған түзету, егер Уағдаласушы тараптардың бестен бiрi Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына осы түзетуге олардың қарсы екенi туралы мәлiмдемесе, ол жолданған күнiнен бастап алты ай өткен соң күшiне енедi. Олай болмаған жағдайда, түзету күшiне енген уақытқа дейiн Бас хатшыға ұсынылған түзетудi қабылдамайтындығы туралы мәлiмдегеннен басқа барлық Уағдаласушы тараптарға
қатысты түзету күшiне енедi.
5. Бас хатшы кез келген қабылданған түзету туралы барлық Уағдаласушы
тараптарға хабарлайды, түзету осы хабарлау күнiнен бастап үш ай өткен соң
күшiне енедi.
6. Егер ұсынылған түзетуге қарсы осы баптың 4-тармағына сәйкес
қарсылық мәлiмдемесi жiберiлсе, түзету қабылданбады деп есептеледi және
күшi болмайды.
17-бап
ҚОРҒАМА ЕСКЕРТПЕ
Осы Келiсiм ережелерiнiң Еуропалық экономикалық комиссияны құру
туралы 1957 жылғы Рим шарты сияқты басқа да көптарапты шарттарға сәйкес
кейбiр мемлекеттер өзара қарым-қатынаста қолдануға мәжбүр болуы мүмкiн
ережелерден басым күшi болмайды.
18-бап
КҮШIН ЖОЮ
1. Кез келген Уағдаласушы тарап Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас
хатшысына жолданған жазбаша хабарлама арқылы осы Келiсiмнiң күшiн жоюы
мүмкін.
2. Күшiн жою Бас хатшы көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап
бiр жыл өткен соң күшiне енедi.
19-бап
КҮШIН ТОҚТАТУ
Егер осы Келiсiм күшiне енгеннен кейiн тiзбектi он екi айдың қайсыбiр
кезеңi iшiнде Уағдаласушы тараптардың саны сегiзден аз болса, осы Келiсiм
сегiзiншi мемлекет Уағдаласушы тарап болудан қалған күннен бастап он екi
ай өткен соң күшiн жоғалтады.
20-бап
ДЕПОЗИТАРИЙДIҢ МӘЛIМДЕМЕЛЕРI
МЕН ХАБАРЛАМАЛАРЫ
Осы Келiсiмде анықталуы мүмкiн мәлiмдемелер мен хабарламалардан
басқа Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Бас хатшысының депозитарий ретiндегi
функциялары 1969 жылғы 23 мамырда Венада жасалған Халықаралық шарттар
құқығы туралы Вена конвенциясының VII Бөлiмiнде анықталады.

Статья 21
Аутентичный текст
Подлинник настоящего Соглашения, тексты которого на английском,
русском и французском языках являются равно аутентичными, сдается на
хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций.
В удостоверение чего нижеподписавшиеся, надлежащим образом на то
уполномоченные, подписали настоящее Соглашение.
Совершенно в Женеве первого февраля одна тысяча девятьсот девяносто
первого года.
Приложение I
Железнодорожные линии, имеющие важное значение
для международных комбинированных перевозок
---------------------------------------------------------------------------
1) Португалия*
С-Е 05  (Фуэнтес-де-Оноро-) Вилар Формозу - Пампильоза -
Коимбра - Лиссабон
__________________
Порту
С-Е 90  Лиссабон - Энтрокаменту - Марван (- Валенсия де Алькантара)
--------------------------------------------------------------------------
2) Испания*
С-Е 05  (Андай -) Ирун - Бургос - Медина-дель-Кампо - Фуэнтес-де-Оноро
(- Вилар Формозу)
С-Е 07  (Андай -) Ирун - Бургос - Авила - Мадрид
__________
Аранда-де-Дуэро
С-Е 053 Мадрид - Кордоба - Бобадилья - Альхесирас
С-Е 90  (Марван -) Валенсия де Алькантара - Мадрид - Барселона - Порт Боу
(- Сербере)
С 90/1  Валенсия - Барселона
---------------------------------------------------------------------------
Общее примечание и пояснения к номерам линий
С-Е означает железнодорожные линии, в основном идентичные соответствующим линиям, обозначенным буквой Е в Европейском соглашении о международных магистральных железнодорожных линиях (СМЖЛ) 1985 года.
С означает другие важнейшие линии международных комбинированных перевозок. Номера линий, обозначенные буквой С, идентичные номерам ближайшей линии, обозначенной буквой Е, и в некоторых случаях за этими номерами проставляется серийный номер. Номер с буквой Е приводится для упрощения ссылок и сопоставления с линиями, включенными в СМЖЛ. Он никоим
образом не указывает на то, что государства являются намерены стать
Договаривающимися сторонами СМЖЛ.
* Используемые обозначения
( ) = Станция, расположенная за пределами соответствующей страны
[например,(Андай-)]
___ = Альтернативные маршруты [например, Авила
_______________
Арандо-де-Дуэро
--- = Участок линии СМЖЛ, имеющей важное значение для международных
комбинированных перевозок (относится только к линиям С-Е)
... = Участок важнейшей линии комбинированных перевозок, не
являющийся частью соответствующей линии СМЖЛ (относится только
к линиям С-Е).
3) Ирландия*
С-Е 03  (Ларн - Белфаст) - Дублин
---------------------------------------------------------------------------
4) Соединенное Королевство*
С-Е 03  Глазго - Странрар - Ларн - Белфаст (- Дублин) - Холихед - Кру -
_______________________________________________
Карлайл
Лондон - Фолкстон - Дувр (- Кале) ...

21-бап
БІРДЕЙ МӘТІН
Ағылшын, орыс және француз тілдеріндегі мәтіндері бірдей болып
табылатын осы Келісімнің түпнұсқасы Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына
сақтауға тапсырылады.
ОСЫНЫ КУӘЛАНДЫРУ РЕТІНДЕ, соған тиісті түрде уәкілеттендірілген
төменде қол қоюшылар, осы Келісімге қол қойды.
Женева 1991 жылғы бірінші ақпанда жасалды.
I-қосымша
Халықаралық құрастырылған тасымалдар үшін
маңызды мәнi бар темiр жол желiлерi
1) Португалия*
С-Е 05 (Фуэнтес-де-Оноро -) Вилар Формоэу - Пампильоза - Коимбра -
Лиссабон
_________
Порту
С-Е 90 Лиссабон - Энтрокаменту - Марван (- Валенсия де Алькантара)
2) Испания*
С-Е 05 (Андай -) Ирун - Бургос - Медина-дель-Кампо - Фуэнтес-де-Оноро
(- Вилар Формозу)
С-Е 07 (Андай -) Ирун - Бургос -      Авила      - Мадрид
_______________
Аранда-де-Дуэро
С-Е 053 Мадрид - Кордоба - Бобадилья - Альхесирас
С-Е 90 (Марван -) Валенсия де Алькантара - Мадрид - Барселона - Порт Боу
(- Сербере)
С 90/1 Валенсия - Барселона
3) Ирландия*
С-Е 03 (Ларн - Белфаст) - Дублин
Жалпы ескерту және желi нөмiрлерiне түсiнiктемелер
"С-Е" Халықаралық магистральдық темiржол желiлерi туралы (ХМТЖ) 1985
жылғы Еуропалық келiсiмде Е әрпiмен белгiленген тиiстi желiлерге негiзiнен
дәлме-дәл темiр жол желiлерiн бiлдiредi.
"С" халықаралық құрастырылған тасымалдардың басқа да маңызды
желiлерiн бiлдiредi. "С" әрпiмен белгiленген желiлердiң нөмiрлерi "Е"
әрпiмен белгiленген таяу жердегi желiлердiң нөмiрлерiмен бiрдей және
кейбiр жағдайларда осы нөмiрлерден кейiн сериялық нөмiр қойылады.
"Е" әрпi бар нөмiр сiлтемелердi оңайлату және ХМТЖ қосылған
желiлермен салыстыру үшiн келтiрiледi. Ол ешбiр түрде мемлекеттер ХМТЖ-нiң
Уағдаласушы тараптары екендiгiн немесе болуға ниет бiлдiргендiгiн
көрсетпейдi.
*           - Қолданылатын белгілер
( )         - Тиісті елдің шегінен тыс жерлерде орналасқан станция
[(Андай-)]
______      - Балама бағыттар (мысалы,       Авила
_______________
Аранда-де-Дуэро)
------      - ХМТЖ-нің Халықаралық құрастырылған тасымалдар үшін
маңызды мәні бар желі учаскесі (С-Е желісіне ғана
жатады)
......      - ХМТЖ-нің тиісті желісінің бөлігі болып табылмайтын
құрастырылған тасымалдардың маңызды желісінің учаскесі
(4) Құрама Корольдік*
С-Е 03  Глазго - Странрар - Ларн - Белфаст (- Дублин) - Холихед - Кру -
_______________________________________________
Карлайл
Лондон - Фолкстон - Дувр (- Кале) ...

1. Количество путей                 (не указано)                2
2. Габарит погрузки                        МСЖД в 2/        МСЖД с 2/
подвижного состава
3. База 1/                                  4,0 м            4,2 м
4. Минимальная расчетная     100 км/ч 3/    120 км/ч 3/     120 км/ч 3/
скорость
5. Разрешенная нагрузка
на ось:
вагоны
&lt(=) 100 км/ч           20 т         22,5 т            22,5 т
;
&lt(=) 120 км/ч           20 т         20 т              20 т
;
(Примечание РЦПИ.
&lt(=) - математический знак "больше либо равно").
;
6. Максимальный уклон 1/            (не указан)             12,5 мм/м
7. Минимальная полезная      600 м          750 м           750 м
длина обгонных путей
___________________________________________________________________________
1/ Особого значения для комбинированных перевозок не имеет, но
рекомендуется для осуществления эффективных международных комбинированных
перевозок.
2/ МСЖД - Международный союз железных дорог.
3/ Минимальные параметры для поездов для комбинированных перевозок
(см. приложение IV).
Пояснения к параметрам, содержащимся в приведенной выше таблице
1. Количество путей
Линии международных комбинированных перевозок должны иметь высокую пропускную способность и обеспечивать точное соблюдение графиков движения.
В принципе, эти два требования можно соблюсти лишь на линиях, имеющих не менее двух путей; однако однопутные линии допускаются к использованию, если соблюдаются другие параметры, указанные в Соглашении.
2. Габарит нагрузки подвижного состава
Это - минимальный габарит погрузки для линий международных комбинированных перевозок.
Применение больших габаритов погрузки на новых линиях, как правило, не требует крупных капиталовложений, и поэтому был избран габарит МСЖД С.
Габарит С, в частности, допускает:
- перевозку грузовых автотранспортных средств и составов автотранспортных средств (грузовой автомобиль с прицепом, сочлененное транспортное средство, тягач и полуприцеп), соответствующих европейскому дорожному габариту (высота 4 м и ширина 2,50 м), на специальных вагонах-платформах, грузовая площадка которых находится на высоте 60 см над уровнем рельсов;
- перевозку обычных автомобильных полуприцепов шириной 2,50 м и высотой 4 м на вагонах-платформах с карманами, оборудованных обычными тележками;
- перевозку контейнеров ИСО шириной 2,44 м и высотой 2,90 м на обычных железнодорожных платформах;
- перевозку съемных кузовов шириной 2,50 м на обычных железнодорожных платформах;
- перевозку контейнеров/съемных кузовов шириной 2,6 м и высотой 2,9 м в соответствующих вагонах.
На существующих линиях, которые проходят через горные районы (например, Пиренеи, Центральный массив, Альпы, Юра, Апеннины, Карпаты), находятся многочисленные тоннели, которые имеют габариты, соответствующие габариту погрузки технической единицы, или несколько большие габариты по высоте вдоль осевой линии пути. Практически во всех случаях их увеличение до габарита МСЖД С невозможно с экономической и финансовой точек зрения.
Поэтому для существующих линий был выбран габарит МСЖД В, который, в частности, допускает:
- перевозку контейнеров ИСО шириной 2,44 м и высотой 2,90 м на железнодорожных платформах, предназначенных для перевозки контейнеров, у которых грузовая площадка расположена на высоте 1,18 м над уровнем рельсов;
- перевозку съемных кузовов шириной 2,50 м и высотой 2,60 м на обычных железнодорожных платформах (грузовая площадка расположена на высоте 1,246 м);
- перевозку полуприцепов на специальных вагонах-платформах с карманами;
- перевозку контейнеров/съемных кузовов шириной 2,6 м и высотой 2,9 м специальными вагонами с низкими бортами.
Большинство существующих линий международных комбинированных перевозок имеют по крайней мере габарит МСЖД В. Обеспечение такого габарита на тех линиях, которые не соответствуют этому стандарту, как правило, не требует больших капиталовложений.

1.  Жолдардың саны                     (көрсетілмеген)              2
2.  Жылжымалы құрамның                          ХТЖО В 2/      ТЖХО С1 2/
тиеу көлемi
3.  Негіз 1/                                      4,0 м           4,2 м
4.  Ең кiшi есеп жылдамдығы  100 км/сағ. 3/  120 км/сағ. 3/  120 км/сағ. 3/
5.  Бiлiкке рұқсат етiлген
жүктеме:
Вагондар
&lt 100 км/сағ.        20 т           22,5 т           22,5 т
;
&lt 120 км/сағ.        20 т           20 т             20 т
;
6.  Ең үлкен еңiс 1/                    (көрсетілмеген)         12,5 мм/м
7.  Озу жолдарының ең кiшi       600 м           500 м           750 м
пайдалы ұзындығы
---------------------------------------------------------------------------
1/ Құрастырылған тасымалдар үшiн айрықша маңызы жоқ, бiрақ тиiмдi
халықаралық құрастырылған тасымалдарды жүзеге асыру үшiн ұсынылады.
2/ ХТЖО - Халықаралық темiр жолдар одағы
3/ құрастырылған тасымалдарға арналған поездар үшiн ең кiшi
параметрлер (IV қосымшаны қара).
Жоғарыда келтiрiлген кестедегi параметрлерге түсiнiктеме
1. Жолдар саны
Халықаралық құрастырылған тасымалдар желiлерiнiң өткiзу қабiлетi жоғары болуын және қозғалыс кестесiн толық сақтауды қамтамасыз етуi тиiс.
Негiзiнде осы екi талапты екi жолды желiлерде сақтауға болады; бiрақ бiр жолды желiлердi пайдалану, егер Келiсiмде көрсетiлген басқа да параметрлер сақталса ғана рұқсат етiледi.
2. Жылжымалы құрам жүктемесінiң көлемі
Бұл - халықаралық құрастырылған тасымалдар желiлерi үшiн тиеудiң ең төменгi көлемi.
Жаңа желiлерде тиеудiң ең үлкен көлемдерiн пайдалану iрi капитал салуды талап етпейдi, сондықтан ХТЖО С1 көлемi таңдалған.
С1 көлемi, атап айтқанда:
- рельстердiң деңгейiнен 60 см жоғары тұрған арнайы вагон-платформаларда, жүк алаңдарындағы еуропалық жол көлемдерiне (тiркемесiмен жүк автомобилi, жалғастырылған көлiк құралы, тартқыш және жартылай тiркеме) сәйкес келетiн жүк автокөлiк құралдарын және автокөлiк құралдарының құрамдарын тасымалдауға;
- кәдiмгi арбашалармен жабдықталған қалтасы бар вагон-платформаларда енi 2,5 м және биiктiгi 4 м кәдiмгi автомобиль жартылай тiркемелерiн тасымалдауға;
- кәдiмгi темiр жол платформаларында енi 2,44 м және биiктiгi 2,9 м ИСО контейнерлерiн тасымалдауға;
- кәдiмгi темiр жол платформаларында енi 2,5 м қосарланған шанақтарды тасымалдауға;
- тиiстi вагондарда енi 2,6 см және биiктiгi 2,9 м контейнерлердi/қосарланған шанақтарды тасымалдауға рұқсат етiледi.
Таулы аудандар арқылы өтетiн қазiргi желiлерде (мысалы, Пиренеи, Орталық сiлем, Альпы, Юра, Апеннин, Карпат), тиеудiң техникалық бiрлiгiнiң көлемiне сәйкес келетiн көлемдерi немесе жолдың осьтiк желiсiнiң бойымен биiктiгi бойынша бiрнеше үлкен көлемдерi бар көптеген тоннелдер орналасқан.
Сондықтан қазiргi желiлер үшiн ХТЖО өлшемдерi таңдалып алынды, ол атап айтқанда:
- жүк алаңдары рельстердiң деңгейiнен 1,18 м биiктiкте орналасқан контейнерлердi тасымалдауға арналған темiр жол платформаларында енi 2,44 м және биiктiгi 2,9 м ИСО контейнерлерiн тасымалдауға;
- кәдiмгi платформаларда (жүк алаңы, 246 м биiктiкте орналасқан) енi 2,5 м және биiктiгi 2,6 м бiрiккен шанақтарды тасымалдауға;
- қалталары бар арнайы вагон платформаларда жартылай тiркемелердi тасымалдауға;
- енi 2,6 м және биiктiгi 2,9 м контейнерлер/төмен бортты шанақтарды арнайы вагондармен тасымалдауға болады.
Халықаралық құрастырылған тасымалдардың қазiргi желiлерiнiң көпшiлiгiнде ХТЖО В көлемдерi бар. Осы стандарттарға сәйкес келмейтiн желiлерде көлемдi қамтамасыз ету үлкен капитал салымдарын талап етпейдi.

4. Минимальная расчетная скорость
Минимальная расчетная скорость определяет выбор геометрических характеристик трассы (радиус поворотов и кривых), устройств безопасности (тормозной путь) и коэффициентов торможения подвижного состава.
5. Разрешенная нагрузка на ось
Это разрешенная нагрузка на ось, которую должны выдерживать линии международных комбинированных перевозок.
Линии международных комбинированных перевозок должны выдерживать движение самых современных существующих и будущих средств подвижного состава, в частности:
- вагонов, у которых нагрузка на ось составляет 20 т, что соответствует нагрузке класса МСЖД С; в соответствии с недавними решениями МСЖД принята нагрузка на ось вагона 22,5 т при скорости до 100 км/ч. Правила МС устанавливают ограничение нагрузки на ось до 20 т при скорости 120 км/ч.
Согласно правилам МСЖД, указанные нагрузки на ось допустимы при
диаметре колес не менее 840 мм.
6. Минимальная полезная длина обгонных путей
Минимальная полезная длина обгонных путей на линиях международных
перевозок имеет значение лишь для поездов для комбинированных перевозок
(см. приложение IV)
Приложение IV
Эксплуатационные характеристики поездов и минимальные
требования к инфраструктуре
А. Требования, предъявляемые к эффективной системе международных
комбинированных перевозок
1. В целях обеспечения эффективности и быстроты движения транспортных потоков, обусловленных современными методами производства и распределения товаров, международные комбинированные перевозки должны, в частности, отвечать следующим требованиям:
а) отправление/прибытие в соответствии с требованиями потребителей (в частности, установление позднего времени закрытия для погрузки и более раннего времени сдачи грузов), осуществление регулярных перевозок;
b) малая продолжительность перевозки от двери до двери, высокая точность соблюдения графика, гарантированные сроки доставки;
с) точная и своевременная информация о транспортных процедурах, простая документация, малый риск нанесения ущерба;
d) способность осуществлять перевозки стандартных контейнеров всех типов, а также всех грузовых единиц, которые могут перевозиться автомобильным транспортом в международном сообщении в Европе. В этой связи следует учитывать поддающиеся прогнозированию тенденции в области измерения веса и габаритов грузовых единиц.
2. Эти требования должны удовлетворяться путем:
а) повышения скорости перевозки (от пункта отправления до пункта назначения с учетом всех остановок), которая должна соответствовать или превышать скорость перевозки автомобильным транспортом от двери до двери;
b) использования нерабочих часов грузополучателей (например, осуществление перевозки в ночное время), с тем чтобы грузы можно было сдавать в утренние часы по желанию потребителей;
с) обеспечения соответствующего оборудования в достаточном количестве и потенциала инфраструктуры (например, адекватных габаритов погрузки);
d) использования, по возможности, поездов прямого сообщения (т.е. исключение или сокращение до минимума перегрузки отправок на другие поезда в ходе перевозки);
е) принятия организационных мер по совершенствованию транспортного потока путем использования современных систем связи.

4. Ең төмен есептiк жылдамдық
Ең төмен есептiк жылдамдық трассаның геометриялық сипаттамасын (бұрылыстар мен қисық радиусын), қауiпсiздiк құрылғысын (тежеу жолы) және жылжымалы құрамды тоқтату коэффициентiн таңдап алуды белгiлейдi.
5. Бiлiкке рұқсат етiлген жүктеме
Бұл бiлiкке рұқсат етiлген жүктеме, оған халықаралық құрастырылған тасымалдар желiлерi төзуi тиiс.
Халықаралық құрастырылған тасымалдар желiлерi жылжымалы құрамның қазiргi заманғы ең соңғы және болашақ құралдарының қозғалысына төзуi тиiс, атап айтқанда:
- бiлiкке түскен жүктемесi 20 т вагондардың, ол ХТЖО жүктемесiнiң С
класына сәйкес келедi; ХТЖО-ның таяудағы шешiмдерiне сәйкес 100 км/сағ.
жылдамдықта вагонның бiлiгiне 22,5 т жүктеме қабылданды. ХТЖО ережелерi
120 км/сағ. жылдамдықта бiлiкке түсетiн жүктеме шегiн 20 т дейiн деп
белгiлейдi.
ХТЖО ережелерiне сәйкес дөңгелектердiң диаметрi кемiнде 840 мм
болғанда көрсетiлген бiлiкке түсетiн жүктемелер рұқсат етiледi.
7. Озу жолдарының ең кiшi пайдалы ұзындығы
Халықаралық тасымалдар желiлерiнде озу жолдарының ең кiшi пайдалы
ұзындығының құрастырылған тасымалдар поездары үшiн маңызы бар (IV
қосымшаны қара).
IV қосымша
ПОЕЗДАРДЫ ПАЙДАЛАНУ СИПАТТАМАСЫ ЖӘНЕ
ИНФРАҚҰРЫЛЫМҒА ҚОЙЫЛАТЫН ЕҢ ТӨМЕН ТАЛАПТАР
А. Халықаралық құрастырылған тасымалдардың тиiмдi жүйесiне қойылатын
талаптар
1. Қазiргi заманғы өндiрiс әдiстерiне және тауарларды бөлуге негiзделген көлiк ағындарының тиiмдiлiгiн және қозғалыс жылдамдығын қамтамасыз ету мақсатында халықаралық құрастырылған тасымалдар мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
а) тұтынушылардың талаптарына (атап айтқанда жүктердi тиеyдiң ең кеш уақытын және ең ерте уақытын белгiлеу) сәйкес шығу/келу тұрақты тасымалдарды жүзеге асыру;
b) есiктен есiкке дейiн тасымалдардың шағын ұзақтығы, кестенi сақтаудың жоғары дәлдiгi, жеткiзудiң кепiлдiк берiлген мерзiмдерi;
с) көлiктiк рәсiмдер туралы дәл және уақтылы ақпарат беру, жай құжаттама, зиян келтiрудiң шағын қатерi;
d) стандартты контейнерлердiң барлық түрлерiн, сондай-ақ Еуропадағы халықаралық қатынаста автомобиль көлiгiмен тасымалданатын барлық жүк бiрлiктерiн тасымалдауды жүзеге асыру қабiлеттiгi. Осыған байланысты жүк бiрлiктерiнiң салмағы мен көлемiн өлшеу саласындағы үрдiстердің болжамына жататындарды ескерген жөн.
2. Осы талаптар:
а) есiктен есiкке дейiн автомобиль көлiгiмен тасымалдау жылдамдығына сәйкес немесе асып кетуi тиiс тасымалдар (барлық аялдамаларды ескерiп, шығу пунктiнен келу пунктiне дейiн) жылдамдығын жоғарылату;
b) жүк алушылардың жұмыстан тыс сағаттарын (мысалы, тасымалдарды түнгi уақытта жүзеге асыру) тұтынушылардың талабы бойынша таңғы уақытта жүктi тапсыра алатындай етiп пайдалану;
с) тиiстi жабдықтың жеткiлiктi санын және инфрақұрылымның әлеуетiн (мысалы, тиеудiң барабар көлемдерiн) қамтамасыз ету;
б) мүмкiндiгiнше, тiкелей қатынастағы поездарды пайдалану (яғни, тасымалдау барысында басқа поездарға жөнелтiлiмдердiң шамадан артық тиелуiн болдырмау немесе қысқарту);
е) байланыстың қазiргi заманғы жүйелерiн пайдалану арқылы көлiк ағынын жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылдау арқылы қанағаттандырылуы тиiс.

3. Для обеспечения соблюдения указанных выше требований поезда и инфраструктура должны обеспечить соответствующий уровень эффективности, т.е. отвечать некоторым минимальным требованиям, которые на данном направлении перевозки должны соблюдаться всеми соответствующими компетентными органами.
4. Приведенные ниже параметры и требования установлены, в частности, для маршрутов с большим объемом перевозок, т.е. для направлений, по которым осуществляются регулярные перевозки поездами прямого сообщения или, по крайней мере, крупными вагонными партиями. Перевозки одиночных вагонов или специализированных отправок можно было бы по-прежнему
осуществлять обычными грузовыми поездами, если это отвечает потребностям
потребителей и соответствующих железных дорог.
В. Эксплуатационные характеристики поездов
5. Поезда, используемые для международных комбинированных перевозок,
должны отвечать следующим минимальным требованиям:
___________________________________________________________________________
Минимальные требования  ! Существующие показатели !  Целевые показатели*
_________________________!_________________________!_______________________
Минимальная расчетная            100 км/ч                120 км/ч
скорость
Длина поезда                     600 м                   750 м
Вес поезда                       1 200 т                 1 500 т
Нагрузка на ось                  20 т                    20 т
(вагоны)                                            (22,5 т при скорости
100 км/ч)
___________________________________________________________________________
__________________
* Эти показатели должны быть достигнуты приблизительно к 2000 году. Более высокие показатели могут вводиться ранее указанного срока, если это не препятствует развитию международных комбинированных перевозок.
Если организовать движение поездов прямого сообщения невозможно, то поезда должны, по возможности, состоять только из небольшого числа вагонов, при этом вагоны каждой группы должны следовать в один и тот же пункт назначения. Необходимо также, по возможности, исключить остановки в пути по эксплуатационным причинам или в целях пограничного контроля.
6. Подвижной состав должен отвечать указанным выше стандартам в отношении скорости и нагрузки на ось, а также обеспечивать возможность перевозки всех грузовых единиц, которые должны учитываться в плане соблюдения веса и габаритов.
7. Поезда, используемые для комбинированных перевозок, должны пользоваться максимальным приоритетом. График их движения следует составлять таким образом, чтобы он отвечал требованиям потребителей в отношении надежности и регулярности перевозок.
С. Минимальные требования к железнодорожным линиям

3. Жоғарыда көрсетiлген талаптардың сақталуын және қамтамасыз ету үшiн поездар мен инфрақұрылым тиiмдiлiктiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етуi тиiс, яғни тасымалдардың осы бағытында барлық тиiстi құзыреттi органдар сақтауы тиiс кейбiр ең төмен талаптарға жауап беруi тиiс.
4. Төменде келтiрiлген параметрлер мен талаптар, атап айтқанда тасымалдар көлемi үлкен бағыттар үшiн, яғни тiкелей қатынастағы поездармен немесе iрi вагондық партиялармен тұрақты тасымалдар жүзеге асырылатын бағыттар үшiн белгiленген. Жалғыз вагондардың немесе арнайы
жөнелтілiмдердiң тасымалдарын әдеттегідей, егер бұл тұтынушылар мен тиiстi
темiр жолдардың талаптарына жауап берсе, кәдiмгi жүк поездарымен жүзеге
асыруға болар едi.
В. Поездарды пайдалану сипаттамалары
5. Халықаралық құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын поездар
мынадай ең төмен талаптарға жауап беруi тиiс:
---------------------------------------------------------------------------
Ең төмен талаптар  !   Қазiргi көрсеткiштер  !  Мақсатты көрсеткiштер*
---------------------------------------------------------------------------
Ең төмен есеп                100 км/сағ.               120 км/сағ.
көрсеткішi
Поездың ұзындығы             600 м                     750 м
Поездың салмағы              1200 т                    1500 т
Бiлiкке түсетiн               20 т                      20 т
жүктеме (вагондар)                               (22,5 т 100 км/сағ
жылдамдықта)
---------------------------------------------------------------------------
Егер тiкелей қатынастағы поездар қозғалысын ұйымдастырса, онда поездар мүмкіндiгiнше тек вагондардың аз санынан тұруы тиiс, бұл ретте әр топтың вагондары бiр келу пунктiне жүруi тиiс. Сонымен қатар жолдардағы аялдамаларды пайдалану себептерi бойынша немесе шекаралық бақылау мақсатында алып тастау қажет.
6. Жылжымалы құрам жоғарыда көрсетiлген жылдамдық пен бiлiкке түсетiн жүктемеге қатысты стандарттарға жауап беруi, сондай-ақ салмақ пен көлем ескерiлуi тиiс барлық жүк бiрлiктерiн тасымалдау мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
7. Құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын поездар барынша үлкен басымдылықты пайдалануы тиiс. Олардың қозғалыс кестесін тасымалдар сенiмдiлiгi мен тұрақтылығына қатысты тұтынушылардың талаптарына жауап беретiндей етiп құрған жөн. ____________________ * Осы көрсеткiштерге шамамен 2000 жылға дейiн қол жеткiзiлуi тиiс. Айрықша жоғары көрсеткiштер, егер бұл халықаралық құрастырылған тасымалдарды дамытуға кедергi жасамаса, көрсетiлген мерзiмнен ертерек енгiзiлуi мүмкiн.
С. Темiр жол желiлерiне қойылатын ең төмен талаптар

8. Дневная пропускная способность железнодорожных линий, предназначенных для комбинированных перевозок, должна быть достаточной, чтобы избежать простоя поездов, используемых для комбинированных перевозок. Такие поезда не должны простаивать в нерабочие часы.
9. Для совершенствования железнодорожных линий применимы параметры, приведенные в приложении III.
D. Минимальные требования к терминалам
10. В целях эффективной обработки отправок на терминалах должны соблюдаться следующие требования:
а) Обеспечение минимального временного разрыва между крайним сроком принятия грузов и отправлением вагонов, а также между прибытием поездов и готовностью вагонов к выгрузке грузовых единиц, который не должен превышать одного часа, если требования потребителей относительно крайнего срока принятия или сдачи грузов не могут быть удовлетворены другими средствами.
b) Сокращение до возможного минимума простоев (не более 20 минут) автотранспортных средств, обеспечивающих доставку или сборку грузовых единиц.
с) Расположение терминала должно выбираться таким образом, чтобы:
- к нему имелся быстрый и легкий доступ по автодорогам от экономических центров;
- в пределах железнодорожной сети он имел хорошую связь с магистральными железнодорожными линиями, а в случае перевозок группы вагонов - хороший доступ к скоростным поездам, используемым для комбинированных перевозок.
11. Приведенные ниже минимальные требования к промежуточным станциям относятся также к терминалам.
Е. Минимальные требования к промежуточным станциям
12. Остановки в пути поездов, используемых для комбинированных перевозок, по техническим или эксплуатационным причинам, например, на станциях обмена группами вагонов или смены колесных пар, следует одновременно использовать для проведения работы, которая в противном случае потребовала бы дополнительных остановок (т.е. для пограничного контроля, смены локомотива).
Инфраструктура таких промежуточных станций должна соответствовать приведенным ниже условиям:
- Подъездные пути должны обладать достаточной суточной пропускной способностью для предотвращения задержек поездов, используемых для комбинированных перевозок.
- Въезды на подъездной путь и выезды с него должны обеспечивать движение поездов без задержек в обоих направлениях. Их пропускная способность должна быть достаточной для того, чтобы прибывающие и/или отправляющиеся поезда, используемые для комбинированных перевозок, не задерживались.
- Различные типы путей должны иметь достаточную пропускную способность для осуществления конкретной работы на станции, что, в частности, касается приемных-отправочных путей, сборных путей, сортировочных линий и ответвлении, погрузочных путей и путей для смены колесных пар.
- Габариты погрузки для указанных выше путей должны соответствовать габаритам погрузки для используемых железнодорожных линий (МСЖД В или МСЖД С).
- Длина путей должна быть достаточной для приема полносоставных поездов, используемых для комбинированных перевозок.
- В случае использования электрической тяги пути должны быть доступными для электровозов (на пограничных станциях для электровозов соответствующей прилегающей дороги).
- Мощности по перевалке, обмену группами вагонов, смене колесных пар, а также средства проведения пограничного контроля должны обеспечивать минимальную продолжительность необходимых стоянок.
a) Станции обмена группами вагонов

8. Құрастырылған тасымалдарға арналған темiр жол желiлерiнiң күндiзгi өткiзу қабiлеттiгi құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын поездардың тұрып қалуын болдырмас үшiн жеткiлiктi болуы тиiс. Осындай поездар жұмыстан тыс сағаттарда тұрып қалмауы тиіс.
9. Темiр жол желiлерiн жетiлдiру үшiн III қосымшада келтiрiлген параметрлер қолданымды.
* Бұл көрсеткiштерге шамамен 2000 жылы қол жеткiзiлуi тиiс. Халықаралық құрастырылған тасымалдардың дамуына кедергi жасамаса, анағұрлым жоғары көрсеткiштер бұрын көрсетiлген мерзiмнен ертерек енгiзiлуi мүмкін.
D. Терминалдарға қойылатын ең төмен талаптар
10. Терминалдарда жөнелтілімдердi тиiмдi өңдеу мақсатында мынадай талаптар орындалуы тиiс:
а) Жүктердi пайдаланудың және вагондарды жөнелтудің арасындағы соңғы мерзiмi арасындағы, сондай-ақ поездардың келуi және, егер тұтынушылардың жүктердi қабылдаудың немесе тапсырудың соңғы мерзімiне қатысты талаптары басқа құралдармен қанағаттандырылмаса бiр сағаттан аспауы тиiс вагондардың жүк бiрлiктерiн түсiруге дайындығы арасындағы ең аз уақытша үзілістi қамтамасыз ету;
b) Жүк бiрлiктерiн жеткiзудi және жинауды қамтамасыз ететiн автокөлiк құралдарының тұрып қалуын (кемiнде 20 минуттан) мүмкіндігінше қысқарту;
с) Терминалдың орналасуы:
- оған экономикалық орталықтардан автожолдар арқылы жылдам және жеңiл кiруге болатындай;
- темiржол желiлерi шегiнде оның магистральдық темiржол желiлерiмен жақсы байланысы, ал вагондар тобын тасымалдау жағдайында - құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын жүрдек поездарға жақсы қол жеткiзiлiм болатындай етiлiп таңдалып алынуы тиiс.
11. Төменде келтiрiлген аралық станцияларға қойылатын талаптар да терминалдарға жатады.
Е. Аралық станцияларға қойылатын ең төмен талаптар
12. Құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын поездардың жолындағы аялдамалар техникалық немесе пайдалану себептерi бойынша, мысалы, станцияларда вагондар тобын алмастыру немесе жұп доңғалақтарын ауыстыру, керi жағдайда қосымша тоқтауды талап ететiн (яғни, шекаралық бақылау, локомотивтi ауыстыру үшiн) жұмыстарды жүргiзу үшiн бiр уақытта пайдаланған жөн. Осындай аралық станциялардың инфрақұрылымы төменде келтiрiлген шарттарға сәйкес келуi тиiс:
- Кiреберiс жолдар құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын поездардың кешiгуiнiң алдын алу үшiн жеткiлiктi тәулiктiк өткiзу қабiлеттiгiне ие болуы тиiс.
- Кiреберiс жолдарға кiру және одан шығу поездардың екi бағытта да кiдiрiссiз қозғалысын қамтамасыз етуi тиiс. Олардың өткiзу қабілеттiгi құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын келген және/немесе жөнелтiлген поездардың кідірмеуiне жеткiлiктi болуы тиiс.
- Жолдардың әртүрлi үлгiлерiнiң станцияларда нақты жұмыстарды жүзеге асыру үшiн өткiзу қабiлеттiгi болуы тиiс, ол, атап айтқанда, қабылдау-жөнелту жолдарына, жинақтау жолдарына, сұрыптау желілерiне және жөнелтiмдерге, тиеу жолдарына және жұп доңғалақты ауыстыру жолдарына қатысты.
- Жоғарыда көрсетiлген тиеу көлемi темiр жол желілерiнде пайдалану үшiн тиеу көлемдерiне (ХТЖО В немесе ХТЖО С1) сәйкес келуi тиiс.
- Жолдардың ұзындығы құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын толық құрамды поездарды қабылдау үшiн жеткiлiктi болуы тиiс.
- Электрлiк тартқышты пайдаланған жағдайда жолдар электровоздар үшiн (тиiстi iргелес жолдардағы электровоздар үшiн шекаралық станцияларда) қол жеткiзiмдi болуы тиiс.
- Қайта тиеу вагондарды тобымен айырбастау, доңғалақ жұптарын ауыстыру бойынша қуат, сондай-ақ кедендiк бақылау жасау құралдары қажеттi тұрақтардың ең төмен ұзақтығын қамтамасыз етуi тиiс.
а) Вагондар тобымен алмасу станциялары

13. Комбинированные перевозки между станциями отправления и назначения должны по возможности осуществляться поездами прямого сообщения. В том случае если это экономически нецелесообразно вследствие малого объема отправок и если в этой связи перевалка комбинированных отправок неизбежна, они должны осуществляться по крайней мере группами вагонов. Продолжительность остановок для осуществления этих oпераций не должна превышать 30 мин. в каждом случае. Этого можно было бы достичь путем соответствующего формирования поездов (у которых протяженность маршрута следования должна быть по возможности максимальной, включая пересечение границ) наряду с созданием адекватной инфраструктуры станций обмена группами вагонов.
b) Пограничные пункты
14. Поезда, используемые для комбинированных перевозок по возможности должны следовать по всему маршруту с пересечением границ до станции, на которой необходимо осуществить обмен группами вагонов, или до конечного пункта назначения без остановок в пути. Остановки на границе по возможности должны быть исключены, а если они неизбежны, то их продолжительность должна быть весьма незначительной (не более 30 минут). Это должно достигаться:
- путем отказа от работы, обычно проводимой на границе, или, если это невозможно, путем ее выполнения на внутренних пунктах, в которых поезда вынуждены останавливаться в любом случае по причинам технического и/или административного характера;
- путем осуществления только одной остановки или путем полного отказа от остановок на общих пограничных станциях.
c) Станции для смены колесных пар
15. Для удовлетворения потребностей в будущем необходимо разработать эффективные с точки зрения времени и затрат процедуры. В отношении перегрузки грузовых единиц в вагоны, предназначенные для другой колеи, должны также применяться указанные выше требования к перегрузке на терминалах. Продолжительность остановок на таких станциях для смены колесных пар должна быть по возможности минимальной. Имеющиеся средства для смены колесных пар или перегрузки должны быть достаточными для обеспечения малой продолжительности стоянок.
d) Железнодорожно-паромные переправы/порты
16. Общие условия перевозки должны соответствовать условиям перевозки паромами. Продолжительность остановок в портах при комбинированных перевозках должна быть по возможности минимальной (по возможности не более одного часа). Помимо создания соответствующей инфраструктуры станций в паромных портах и соответствующих паромных судов (см. пункт 17 ниже), это достигается с помощью следующих мер:
- применения требований, упомянутых в пункте 14, к необходимым мерам пограничного контроля;
- путем согласования графиков движения на паромных переправах и железных дорогах и заблаговременного предоставления информации в целях ускорения погрузки судов и/или формирования составов.

13. Шығу және келу станциялары арасындағы құрастырылған тасымалдар, мүмкiндiгiнше, тiкелей қатынастағы поездармен жүзеге асырылуы тиiс. Егер бұл шағын көлемдi жөнелтiмдердiң салдарынан экономикалық орынсыз болған жағдайда және егер осыған байланысты құрастырылған жөнелтiмдер қажет, олар, тiптi болмағанда, вагондар тобымен жүзеге асырылуы тиiс. Осы операцияларды жүзеге асыру үшiн аялдау ұзақтығы әрбiр жағдайда 30 минуттан аспауы тиiс. Бұған вагон топтарымен алмасу станцияларының барабар инфрақұрылымын құрумен қатар тиiстi поездарды (олардың маршрутының ұзақтығы шекаралардан өтудi қоса алғанда, мүмкiндiгiнше, жоғары болуы тиiс) қалыптастыру арқылы қол жеткiзуге болар едi.
b) Шекара пункттерi
14. Құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын поездар мүмкiндiгiнше барлық маршруттар бойынша вагон топтарымен алмасуды жүзеге асыру қажет станцияға дейін шекаралардан өту арқылы немесе жолда тоқтамай соңғы келу пунктiне дейiн жүруi тиiс. Шекараларда аялдамалар, мүмкiндiгiнше, алынып тасталуы тиiс, ал егер мүмкiн болмаса, онда олардың ұзақтығы елеулi мәнсiз болуы тиiс (30 минуттан артық емес). Бұған:
- әдетте шекарада жүргiзiлетiн жұмыстардан бас тарту арқылы, егер бұл мүмкiн болмаса, оны поездар техникалық және/немесе әкiмшiлiк сипаттағы себептер бойынша кез келген жағдайда тоқтауға мәжбүр болатын iшкi пункттерде орындау арқылы;
- бiр аялдауды жүзеге асыру арқылы немесе жалпы шекаралық станциялардағы аялдамалардан толық бас тарту арқылы қол жеткiзiлуi тиiс.
с) Доңғалақ жұптарын ауыстыру станциялары
15. Болашақта талаптарды қанағаттандыру үшiн уақыт және шығындар тұрғысынан алғанда тиiмдi рәсiмдер әзiрлеу қажет. Жүк бiрлiктерiн басқа жолтабан үшiн арналған вагондарға артығымен тиеуге қатысты жоғарыда көрсетiлген терминалдарда артығымен тиеуге қойылатын талаптары да қолданылуы тиiс. Осындай станцияларда доңғалақ жұптарын ауыстыру үшiн аялдау ұзақтығы, мүмкiндiгiнше, аз болуы тиiс. Доңғалақ жұптарын ауыстыру немесе артық тиеу үшiн қолда бар құралдар тұрақтардың шағын ұзақтығын қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi болуы тиiс.
d) Темiр жол/паромды өткелдер
16. Тасымалдаудың жалпы шарттары паромдармен тасымалдау шартына сәйкес келуi тиiс. Құрастырылған тасымалдар кезiнде айлақтарда аялдау ұзақтығы, мүмкiндiгiнше, аз болуы (мүмкiндiгiнше, 1 сағаттан артық болмауы) тиiс. Паромды айлақтарда станциялардың тиiстi инфрақұрылымын және тиiстi паромды кемелердi құрудан басқа (төмендегi 17-тармақты қара), бұған мынадай шаралардың көмегiмен:
- 14-тармақта айтылған шекаралық бақылаудың қажеттi шараларына қойылатын талаптарды қолдану;
- қозғалыс кестесiн паромды өтпелерде және темiр жолдарда келiсу және кемелердi тиеудi және/немесе құрамдарды қалыптастыру мақсатында уақтылы ақпарат беру арқылы қол жеткiзiледi.

17. Паромные суда, используемые для комбинированных перевозок, должны соответствовать следующим требованиям:
- размеры и типы судов должны соответствовать перевозимым грузовым единицам и вагонам;
- осуществление быстрой загрузки и разгрузки паромных судов, а также хранение грузовых единиц/вагонов в соответствии с требованиями последующей железнодорожной перевозки (разделение в случае необходимости комбинированных перевозок и пассажирских и/или автомобильных перевозок);
- если в ходе перевозки грузовые единицы остаются в вагонах, то паромные суда должны быть легкодоступными, при этом должна исключаться необходимость осуществления сортировочных операций, требующих больших затрат времени. Габарит погрузки, нагрузка на ось и т.п. должны соответствовать показателям для линии, приведенным в приложении III;
- если перевалку грузовых единиц необходимо осуществлять отдельно от
вагонов, то для осуществления возможной автомобильной перевозки между
паромным и железнодорожным терминалами должны иметься короткие и надежные
автомобильные дороги.
Копия верна:                                 Начальник отдела МПД
МИД РК
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

17. Құрастырылған тасымалдар үшiн пайдаланылатын паромды кемелер, мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
- кемелердiң көлемi мен түрлерi тасымалданатын жүк бiрлiктерiне және вагондарға сәйкес келуi тиiс;
- паромды кемелердi жылдам тиеу және түсiрудi, сондай-ақ келесi темiр жол тасымалдарының талаптарына сәйкес жүк бiрлiктерiн/вагондарды сақтауды жүзеге асыру (қажет болған, жағдайда құрастырылған тасымалдарды және жолаушылар және/немесе автомобиль тасымалдарын бөлу);
- егер тасымалдар кезінде жүк бірліктері вагондарда қалса, онда паромды кемелер оңай қол жеткізімді болуы тиіс, бұл ретте үлкен уақыт шығынын талап ететін сұрыптау операцияларын жүргізу қажеттілігі алынып тасталуы тиіс. Тиеу көлемі, білікке түсетін жүктеме және т.б. ІІІ
қосымшада келтірілген желілерге арналған көрсеткіштерге сәйкес келуі тиіс;
- егер жүк бірліктерін қайта тиеуді вагондардан жеке жүзеге асыру
қажет болса, онда мүмкін болған автомобиль тасымалдарын паромдар мен темір
жол терминалдарының арасында жүзеге асыру үшін ең қысқа және сенімді
автомобиль жолдары болуы тиіс.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.