О Плане мероприятий по подготовке экономики Республики Казахстан к обмену валют стран Европейского валютного союза на евро
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2001 года N 1435
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по подготовке экономики Республики Казахстан к обмену валют стран Европейского валютного союза на евро (далее - План).
2. Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) один раз в квартал, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным, представлять Правительству Республики Казахстан сводную информацию о выполнении мероприятий Плана за истекший квартал.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 ноября 2001 года N 1435
План мероприятий
по подготовке экономики Республики Казахстан
к обмену валют стран Европейского валютного союза на евро
___________________________________________________________________________
N !     Мероприятие        ! Ответственные !    Форма       !   Срок
п/п!                        ! за исполнение !   завершения   !исполнения
___________________________________________________________________________
1 !          2             !        3      !       4        !       5
___________________________________________________________________________
1. Повышение уровня информированности субъектов экономики
о порядке введения наличного евро
1.1. Осуществлять активную       Нацбанк       Конференции,    IV квартал
информационную работу  (по согласованию), публикации,     2001 года-
с населением и              МКИОС         информационно-  IV квартал
юридическими лицами                       образовательные 2002 года
Республики Казахстан                      программы на
по порядку                                телевидении и
осуществления обмена                      др.
валют стран
Европейского валютного
союза на наличный евро
и с правовыми нормами
в отношении наличного
евро.
1.2. Осуществлять мониторинг      Нацбанк          Отчеты       Ежеквар-
экономической ситуации  (по согласованию) в Правительство  тально
в странах Европейского
валютного союза и США
(динамики процентных
ставок, курсовых
соотношений валют),
а также ситуации на
мировых товарных рынках.
1.3. Поддерживать тесные          Нацбанк      Семинары,        Ежеквар-
контакты с Европейским  (по согласованию) конференции,     тально
Центральным Банком                        публикации
в целях получения
информации о ходе и
порядке осуществления
мероприятий по вводу
наличного евро, а также
о дизайне и степенях
защиты наличного евро.

Еуропалық валюта одағы елдерiнiң валюталарын еуроға ауыстыруына Қазақстан Республикасының экономикасын дайындау жөнiндегі iс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 қараша N 1435
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Еуропалық валюта одағы елдерiнiң валюталарын еуроға ауыстыруына Қазақстан Республикасының экономикасын дайындау жөнiндегi iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (келiсiм бойынша) тоқсанына
бiр рет есептiден кейiнгi айдың оны күнiнен кешiктiрмей Қазақстан
Республикасының Үкiметiне Жоспар iс-шараларының өткен тоқсандағы орындалуы
туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 10 қарашадағы
N 1435 қаулысымен
бекітiлген
Еуропалық валюта одағы елдерiнiң валюталарын еуроға ауыстыруына
Қазақстан Республикасының экономикасын дайындау жөнiндегi
IС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
---------------------------------------------------------------------------
р/с!        Iс-шара           ! Орындалуына ! Аяқталу нысаны ! Орындалу
N !                          ! жауаптылар  !                ! мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
1 !            2             !      3      !        4       !      5
---------------------------------------------------------------------------
1. Экономика субъектiлерiнiң қолма-қол еуроны енгiзу тәртiбi
туралы хабардар болу деңгейiн арттыру
1.1  Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банк  Конференциялар,   2001 жылғы
халқымен және заңды        (келiсiм     жарияланымдар,    IV тоқсан -
тұлғаларымен Еуропалық     бойынша),    теледидардағы     2002 жылғы
валюта одағы елдерiнiң     МАКМ         ақпараттық-білім  IV тоқсан
валюталарын қолма-қол                   беру бағдарламалары
еуроға ауыстыруды жүзеге                және басқалары.
асыру тәртiбi жөнiндегi
және қолма-қол еуроға
қатысты құқықтық
нормалармен белсендi
ақпараттық жұмысты жүзеге
асыру.
1.2  Еуропалық валюта одағы     Ұлттық Банк  Yкiметке есептер  Тоқсан сайын
елдерiндегi және АҚШ-тағы  (келiсiм
экономикалық жағдайға      бойынша)
(пайыздық ставканың
серпiнiне, валюталардың
бағамдық ара қатынасына),
сондай-ақ әлемдiк тауар
рыноктарындағы жағдайға
мониторингтi жүзеге асыру.
1.3  Қолма-қол еуроны енгiзу    Ұлттық Банк   Семинарлар,      Тоқсан сайын
жөнiндегi іс-шараларды     (келiсiм      конференциялар,
жүзеге асыру барысы мен    бойынша)      жарияланымдар
тәртiбi, сондай-ақ қолма-
қол еуроның дизайны мен
оны қорғау дәрежесi туралы
ақпаратты алу мақсатында
Еуропа Орталық Банкiмен
тығыз байланыстарды үзбеу.

2. Подготовка банковской системы к введению евро
2.1. Разработать порядок          Нацбанк      Нормативный      IV квартал
замены банкнот и монет  (по согласованию) правовой акт     2001 года
стран Европейского
валютного союза на
территории Республики
Казахстан, а также
остатков на банковских
счетах, открытых в
валюте стран Европейского
валютного союза на евро
через уполномоченные
банки и уполномоченные
организации,
осуществляющие отдельные
виды банковских операций
2.2. Обеспечить обмен             Нацбанк      Договоры        I полугодие
имеющихся в кассах      (по согласованию) (контракты)     2002 года
филиалов Национального                    с зарубежными
Банка Казахстана                          и/или казах-
наличной валюты стран-                    станскими
участниц Европейского                     банками на
валютного союза через                     инкассо
зарубежные или                            (поставку)
казахстанские банки,                      наличной
а также конфискованной                    иностранной
валюты стран Европейского                 валюты
валютного союза на евро,
находящейся в кассах МВД,
КНБ, Таможенного комитета
МГД и налоговых органов.
2.3. Обеспечить подкрепление      Нацбанк      Договоры        Ежеквар-
касс филиалов           (по согласованию) (контракты)     тально
Национального Банка                       с зарубежными
Казахстана и других                       и/или казах-
государственных органов                   станскими
наличными евро для                        банками на
командировочных и иных                    инкассо
расходов.                                 (поставку)
наличной
иностранной
валюты
3. Подготовка реального сектора
3.1. Разработать                  Нацбанк      Совместное      IV квартал
рекомендации            (по согласованию) письмо          2001 года
участникам                                Нацбанка и МГД
внешнеэкономической
деятельности о порядке
внесения изменений в
паспорта сделок по
экспортно-импортным
контрактам, заключенным
в валюте стран
Европейского валютного
союза.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

2. Банк жүйесiн еуроны енгiзуге дайындау
2.1  Еуропалық валюта одағы      Ұлттық Банк  Нормативтiк       2001 жылғы
елдерiнiң банкноттары мен   (келiсiм     құқықтық кесiм    IV тоқсан
металл ақшаларын Қазақстан  бойынша)
Республикасының аумағында,
сондай-ақ Еуропалық валюта
одағы елдерiнiң валютасымен
ашылған банктiк шоттардағы
қалдықтарды уәкiлеттi
банктер және банктiк
операциялардың жекелеген
түрлерiн жүзеге асыратын
уәкiлеттi ұйымдар арқылы
еуроға ауыстыру тәртiбiн
әзiрлеу.
2.2  Қазақстанның Ұлттық Банкi   Ұлттық Банк   Шетелдiк және/  2002 жылдың
филиалдарының кассаларын.   (келiсiм      немесе          І жарты
дағы Еуропалық валюта       бойынша)      қазақстандық    жылдығы
одағына қатысушы елдердiң                 банктермен
қолма-қол валютасын                       қолма-қол
шетелдiк немесе қазақстан.                шетелдiк валюта
дық банктер арқылы,                       инкассосына
сондай-ақ Еуропалық валюта                (жеткiзуге)
одағы елдерiнiң ІІМ, ҰҚК,                 арналған шарттар
МКМ Кеден комитетiнiң және                (келісім-шарттар)
салық органдарының
кассаларындағы тәркiленген
валютасын ауыстыруды
қамтамасыз ету.
2.3  Қазақстанның Ұлттық Банкi   Ұлттық Банк   Шетелдiк және/  Тоқсан сайын
филиалдарының және басқа    (келiсiм      немесе
да мемлекеттiк органдардың  бойынша)      қазақстандық
кассаларын iссапар және                   банктермен
өзге де шығыстар үшiн                     қолма-қол
қолма-қол еуромен нығайтуды               шетелдiк
қамтамасыз ету.                           валюта
инкассосына
(жеткiзуге)
арналған шарттар
(келiсiм-шарттар)
3. Нақты секторды дайындау
3.1  Сыртқы экономикалық қызмет  Ұлттық Банк    Ұлттық Банктiң  2001 жылғы
қатысушыларына Еуропалық    (келiсiм       және МКМ-нің    IV тоқсан
валюта одағы елдерiнiң      бойынша)       бiрлескен хаты
валютасында жасалған
экспорттық-импорттық
келiсiм-шарттар бойынша
мәмiлелер паспорттарына
өзгерiстер енгiзу тәртiбi
туралы ұсыныстарды әзiрлеу.
--------------------------------------------------------------------------
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.