О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам незаконной миграции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года N 1582
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты по вопросам незаконной миграции".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
незаконной миграции
1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1) в Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997
года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст.
211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, ст. 54):
в заголовке и в части первой статьи 330 слово "охраняемой" исключить;
дополнить статьями 330-2 и 330-3 следующего содержания:
"Статья 330-2. Содействие незаконной иммиграции
Содействие в незаконной иммиграции, выразившееся в предоставлении транспортных средств, фиктивных документов, жилого помещения либо другого убежища, а также в оказании иных услуг лицам, пытающимся незаконно пересечь Государственную границу Республики Казахстан, либо прибывшим на территорию Республики Казахстан без установленных документов и надлежащего разрешения -
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.
Статья 330-3. Неоднократное нарушение правил привлечения и
использования в Республике Казахстан иностранной
рабочей силы
1. Неоднократный прием на работу работодателем иностранцев и лиц без гражданства, пребывающих на территории Республики Казахстан самостоятельно без соответствующего разрешения уполномоченного органа, или получивших его обманным путем (нелегальных иммигрантов) -
наказывается штрафом в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей, либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев, либо привлечением к общественным работам на срок от ста до двухсот сорока часов.

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне заңсыз көші-қон мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 6 желтоқсан N 1582
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне заңсыз көші-қон
мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
заңсыз көші-қон мәселелері бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен
толықтырулар енгізiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қылмыстық
кодексiн (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16,
211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20,
721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8,
53-құжат; N 8, 54-құжат):
330-баптың тақырыбында және бiрiншi бөлігінде "күзетiлетін" деген сөз
алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 330-2 және 330-3-баптармен толықтырылсын:
"330-2-бап. Заңсыз көшiп келуге жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өтуге тырысқан не Қазақстан Республикасының аумағына белгiленген құжаттарсыз және тиiсті рұқсатсыз келген адамдарға көлiк құралдарын, жалған құжаттар, тұрғын жай не басқа баспана ұсынудан, сондай-ақ өзге де қызметтер көрсетуден көрiнетін заңсыз көшiп келуге жәрдемдесу, -
екі жүз айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз айлық есептік көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде не сотталған адамның екi айдан он айға дейiнгі кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не екі жылға дейiнгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
330-3-бап. Қазақстан Республикасында шетелдiк жұмыс күшiн тарту және пайдалану ережесiн бiрнеше рет бұзу
1. Жұмыс берушiнiң Қазақстан Республикасының аумағына уәкiлетті органның тиiсті рұқсатынсыз келген немесе рұқсатты алдамшы жолмен алған шетелдiктердi және азаматтығы жоқ адамдарды (заңсыз көшiп келушiлердi) бiрнеше рет жұмысқа қабылдауы, -
бес жүз айлық есептiк көрсеткіштен жетi жүз айлық есептік көрсеткiшке дейiнгі мөлшерде не сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не жүз сағаттан екi жүз қырық сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға жазаланады.

2. Неоднократное нарушение иностранцем или лицом без гражданства других правил привлечения и использования в Республике Казахстан иностранной рабочей силы -
наказывается штрафом в размере от семисот до девятисот месячных расчетных показателей, либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года, либо привлечением к общественным работам на срок от ста сорока до двухсот сорока часов.";
2) в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; 2001 г., N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; Закон Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения судебной экспертизы", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 9 ноября 2001 года и "Казахстанская правда" 17 ноября 2001 года):
в статье 285:
часть вторую после цифры "329" дополнить цифрами ", 330-1, 330-2, 330-3";
в части седьмой слова "статьями 330 (частью первой)," заменить словом "статьей";
дополнить частью 7-1 следующего содержания:
"7-1. Дознание по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 330 Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится возбудившим дело органом пограничной службы или органом внутренних дел.";
часть первую статьи 288 после слова "седьмой," дополнить словами "седьмой - первой,";
3) в Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 175):
статью 28 дополнить частью второй следующего содержания:
"Запрещается осуществление туристской деятельности в целях организации незаконного выезда граждан Республики Казахстан на постоянное местожительство за границу, либо трудоустройства за рубежом, а также ввоза в Республику Казахстан иностранной рабочей силы.";
4) в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; Закон Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения судебной экспертизы", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 9 ноября 2001 года и "Казахстанская правда" 17 ноября 2001 года):
статью 56 дополнить частью третьей следующего содержания:

2. Қазақстан Республикасында шетелдiк жұмыс күшiн тарту және пайдалану ережесiн шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның бiрнеше рет бұзуы, -
жеті жүз айлық есептiк көрсеткіштен тоғыз жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде не сотталған адамның жетi айдан бiр жылға дейінгі кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не жүз қырық сағаттан екi жүз қырық сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға жазаланады.";
2) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық іс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2001 ж., N 15-16, 239-құжат; 2001 жылғы 9 қарашада "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 17 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне сот сараптамасын жүргiзу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 6 қарашадағы Заңы):
285-бапта:
екiншi бөлiк "329" деген саннан кейiн ", 330-1, 330-2, 330-3" деген сандармен толықтырылсын;
жетіншi бөлiкте "330-бабының (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"7-1. Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi 330-бабының бiрiншi бөлiгінде көзделген қылмыстар туралы iстер бойынша анықтауды iс қозғаған шекара қызметінiң органы немесе iшкi iстер органы жүргiзедi.";
288-баптың бiрiншi бөлiгi "жетiншi" деген сөзден кейiн ", жетiншi-бiр" деген сөздермен толықтырылсын;
3) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 175-құжат):
28-бап мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Шет елге тұрақты тұруға не шет мемлекетте жұмысқа орналасуға Қазақстан Республикасы азаматтарының заңсыз шығуын ұйымдастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн әкелу мақсатында туристiк қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.";
4) Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; 2001 жылғы 9 қарашада "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 17 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сот сараптамасын жүргiзу мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 6 қарашадағы Заңы):
56-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:

"3. Административное выдворение иностранцев и (или) лиц без гражданства, совершивших административное правонарушение, предусмотренное статьей 394 настоящего Кодекса, в случае, если совершению этого правонарушения способствовали лица, осужденные по статье 330-2 Уголовного кодекса Республики Казахстан, осуществляется за счет средств последних.";
в статье 395:
в заголовке слова "или гражданином Республики Казахстан" заменить
словами ", гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без
гражданства";
часть вторую после слова "гражданином," дополнить словами
"иностранцем и лицом без гражданства";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на граждан, иностранцев и лиц без гражданства в размере
от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до пятнадцати,
на юридических лиц - в размере от ста до трехсот месячных расчетных
показателей.".
2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

"3. Осы Кодекстiң 394-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған шетелдiктердi және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды әкiмшілік жолмен кетіру, егер осы құқық бұзушылықты жасауға Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 330-2-бабы бойынша сотталған адамдар ықпал еткен жағдайда, ықпал еткен адамдар қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.";
395-бапта:
тақырыбында "немесе Қазақстан Республикасы азаматының" деген сөздер ", Қазақстан Республикасы азаматының, шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк "азаматтың" деген сөзден кейiн ", шетелдiктiң және
азаматтығы жоқ адамның" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiкте екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"азаматтарға, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға - айлық
есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға -
оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге
дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.".
2. Осы Заң оны жариялаған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.