О проекте Закона Республики Казахстан "О государственной дактилоскопической регистрации в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года N 1628
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О государственной дактилоскопической
регистрации в Республике Казахстан".
Сноска. Проект Закона отозван - постановлением Правительства РК от 12
апреля 2002 г. N 419
P020419_
.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О государственной дактилоскопической регистрации в
Республике Казахстан
Настоящий Закон определяет цели, задачи, правовые основы и принципы государственной дактилоскопической регистрации (далее - дактилоскопическая регистрация) граждан в Республике Казахстан, а также уполномоченный государственный орган, осуществляющий эту работу, иные государственные органы, ведущие ведомственную дактилоскопическую регистрацию, их права и обязанности, условия хранения на материальных носителях и использования дактилоскопической информации.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) дактилоскопическая регистрация - деятельность уполномоченного государственного органа по получению, учету, хранению, классификации и выдаче дактилоскопической информации для идентификации личности человека;
2) дактилоскопическая информация - информация об особенностях строения папиллярных узоров пальцев рук человека и данных о его личности;
3) материальные носители - материальные объекты, в том числе физические поля, в которых сведения, содержащие дактилоскопическую информацию, находят свое отображение в виде символов, образов, сигналов, технических решений и процессов;
4) информационный массив - систематизированная совокупность дактилоскопической информации, содержащейся на материальных носителях.
Статья 2. Правовая основа дактилоскопической регистрации
Правовой основой дактилоскопической регистрации физических лиц являются K951000_ Конституция Республики Казахстан, настоящий Закон и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также международные договоры.
Статья 3. Цели дактилоскопической регистрации
Дактилоскопическая регистрация осуществляется и используется в целях идентификации личности человека - установления фамилии, имени, отчества, пола, даты и места рождения по палиллярным узорам пальцев рук человека.
Статья 4. Задачи дактилоскопической регистрации
Дактилоскопическая регистрация в Республике Казахстан используется для решения следующих задач:

"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 13 желтоқсан N 1628
Ескерту. Жоба Парламент Мәжілісінен қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің
2002.04.12. N 419 қаулысымен. P020419_
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік
дактилоскопиялық тіркеу туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасында азаматтарды, мемлекеттiк дактилоскопиялық тiркеудiң (бұдан әрi - дактилоскопиялық тiркеу) мақсаттарын, мiндеттерiн, құқықтық негiздерi мен қағидаттарын, сондай-ақ осы жұмысты жүзеге асырушы уәкiлеттi мемлекеттiк органды, ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де мемлекеттiк органдарды, олардың құқықтарын және мiндеттерiн дактилоскопиялық ақпаратты материалдық тасығыштарда сақтау мен пайдалану жағдайларын айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда қолданылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) дактилоскопиялық тiркеу - адамның жеке басын ұқсастыру үшiн дактилоскопиялық ақпаратты алу, есепке алу, сақтау, топтастыру және беру жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның қызметi;
2) дактилоскопиялық ақпарат - адам қолы саусақтарының папиллярлық өрнектерi құрылымының ерекшелiктерi туралы және жеке адамның деректерi туралы ақпарат;
3) материалдық тасығыштар - дактилоскопиялық ақпараты бар мәлiметтердiң көрiнiстерi рәмiздер, бейнелер, белгiлер, техникалық шешiмдер мен процестер түрiнде танылатын материалдық объектiлер, оның iшiнде физикалық өрiстер;
4) ақпараттық қорым - материалдық тасығыштарда жинақталған дактилоскопиялық ақпараттардың жүйелi түрдегi жиынтығы.
2-бап. Дактилоскопиялық тiркеудiң құқықтық негiзi
Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясы, осы Заң және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерi, сондай-ақ халықаралық шарттар жеке тұлғаларды дактилоскопиялық тiркеудiң құқықтық негiзi болып табылады.
3-бап. Дактилоскопиялық тiркеудiң мақсаттары
Дактилоскопиялық тiркеу адамның жеке басын ұқсастыру - тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған күнiн және туған жерiн адам қолы саусақтарының папиллярлық өрнектерi бойынша анықтау мақсатында жүзеге асырылады және пайдаланылады.
4-бап. Дактилоскопиялық тiркеудiң мiндеттерi
Қазақстан Республикасындағы дактилоскопиялық тiркеу:

1) розыска физических лиц, пропавших без вести;
2) установления по неопознанным трупам личности человека;
3) установления личности физических лиц, не способных по состоянию здоровья или возрасту сообщить данные о себе;
4) предупреждения, раскрытия и расследования преступлений, а также предупреждения и выявления административных правонарушений;
5) подтверждения личности граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства.
Статья 5. Принципы дактилоскопической регистрации
1. Дактилоскопическая регистрация человека осуществляется в соответствии с принципами законности, гуманизма, уважения чести и достоинства человека, защиты прав и свобод физических лиц, конфиденциальности, сочетания обязательности и добровольности.
2. Получение дактилоскопической информации на материальные носители не должно представлять опасности для жизни и здоровья человека.
Глава 2. Организация государственной
дактилоскопической регистрации
Статья 6. Органы, осуществляющие государственную
дактилоскопическую регистрацию
Государственная дактилоскопическая регистрация осуществляется субъектами дактилоскопической регистрации:
1) уполномоченным органом, координирующим деятельность в сфере государственной дактилоскопической регистрации;
2) иными государственными органами, ведущими ведомственную дактилоскопическую регистрацию.
Статья 7. Уполномоченный государственный орган
Уполномоченный государственный орган осуществляет разработку, сбор, обработку, свод и хранение дактилоскопической информации, реализует государственную политику в области дактилоскопической регистрации, разрабатывает и осуществляет программы по совершенствованию дактилоскопической регистрации в Республике Казахстан.
Уполномоченный орган в целях реализации государственной политики в области дактилоскопической регистрации:
1) издает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке нормативные правовые акты по вопросам дактилоскопической регистрации;
2) осуществляет государственный контроль за проведением дактилоскопической регистрации, достоверностью, объективностью и своевременностью ее сведений;
3) осуществляет сотрудничество в области дактилоскопической регистрации с зарубежными странами и международными организациями, заключает с ними соглашения и договоры, направленные на развитие дактилоскопической регистрации в Республике Казахстан.
Нормативные правовые акты уполномоченного государственного органа по организации и ведению дактилоскопической регистрации и первичного учета обязательны для исполнения иными государственными органами, ведущими ведомственную дактилоскопическую регистрацию.

1) хабар-ошарсыз жоғалған жеке тұлғаларды iздестiру;
2) адамның жеке басын танылмаған мәйiттер бойынша анықтау;
3) денсаулық жағдайына немесе жасына байланысты өзi туралы деректер беруге қабiлетi жоқ жеке тұлғалардың жеке басын анықтау;
4) қылмыстардың алдын алу, ашу мен тергеу, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың алдын алу және анықтау;
5) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының және
азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын растау мәселелерiн шешу үшiн
пайдаланылады.
5-бап. Дактилоскопиялық тiркеудiң қағидаттары
1. Адамдарды дактилоскопиялық тiркеу заңдылық, гуманизм, адамның
ар-намысы мен қадiр-қасиетiн құрметтеу, адамдардың құқықтары мен
бостандықтарын қорғау, құпиялылық, мiндеттiлiк пен өз еркi үйлесiмдiгi
қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Материалдық тасығыштарға дактилоскопиялық ақпарат алу адамның
өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiрмеуi тиiс.
2-тарау. Мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеуді ұйымдастыру
6-бап. Мемлекеттiк дактилоскопиялық тiркеудi жүзеге асырушы
органдар
Мемлекеттiк дактилоскопиялық тiркеудi дактилоскопиялық тiркеудiң
субъектiлерi:
1) мемлекеттiк дактилоскопиялық тiркеу саласындағы қызметтi
үйлестiрушi уәкiлеттi орган;
2) ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де
мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
7-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган дактилоскопиялық ақпаратты әзiрлеудi, жинауды, өңдеудi, жинақтауды және сақтауды жүзеге асырады, дактилоскопиялық тiркеу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады, Қазақстан Республикасында дактилоскопиялық тiркеудi жетiлдiру жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлейдi және жүзеге асырады.
Дактилоскопиялық тiркеу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру мақсатында уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен дактилоскопиялық тiркеу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдер шығарады;
2) дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзуге, оның мәлiметтерiнiң шынайылығына, объективтiгiне және уақытылы болуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
3) шетелдермен және халықаралық ұйымдармен дактилоскопиялық тiркеу саласындағы ынтымақтастықты жүзеге асырады, олармен Қазақстан Республикасындағы дактилоскопиялық тiркеудi дамытуға бағытталған келiсiмдер мен шарттар жасасады.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның дактилоскопиялық тiркеу мен бастапқы есептi ұйымдастыру және жүргiзу жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдерi ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де мемлекеттiк органдарға орындау үшiн мiндеттi.

Статья 8. Права уполномоченного государственного органа
Уполномоченный государственный орган и его территориальные подразделения в пределах своих полномочий имеют право:
1) получать безвозмездно от иных государственных органов, ведущих ведомственную дактилоскопическую регистрацию, достоверную дактилоскопическую или другую документацию в определенных им объемах;
2) осуществлять контроль за достоверностью отражения данных форм первичного учета и отчетности дактилоскопической регистрации;
3) координировать деятельность, а также работу иных государственных органов, ведущих ведомственную дактилоскопическую регистрацию, в области формирования и использования информационных фондов, определенных настоящим Законом;
4) издавать обязательные для иных государственных органов, ведущих ведомственную дактилоскопическую регистрацию, нормативные акты, регламентирующие единые принципы и порядок ведения учета, сбора и обработки данных;
5) пользоваться иными правами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 9. Обязанности уполномоченного государственного органа
Уполномоченный орган и его территориальные подразделения в пределах своей компетенции обязаны:
1) осуществлять ведение дактилоскопической регистрации на основе методологии, соответствующей международным стандартам;
2) обеспечивать государственные органы сводной статистической и аналитической информацией, справочными сведениями по вопросам дактилоскопической регистрации по их запросам в пределах и объемах, установленных нормативными правовыми актами;
3) принимать меры по совершенствованию информационно-статистической и информационно-поисковой деятельности;
4) вести накопление информационно-поисковых баз данных об объектах дактилоскопической регистрации;
5) обеспечить соблюдение служебной тайны и конфиденциальность первичной дактилоскопической информации об объектах учета, защиту информационных систем от несанкционированного доступа, порчи или уничтожения данных об объемах дактилоскопической регистрации;
6) обеспечить соблюдение прав и законных интересов граждан при ведении актов первичного учета и выдачи справочной дактилоскопической информации.
Статья 10. Права и обязанности иных государственных органов,
ведущие ведомственную дактилоскопическую регистрацию
1. Иные государственные органы, ведущие ведомственную дактилоскопическую регистрацию, в пределах своих полномочий имеют право:
1) вносить в уполномоченный государственный орган предложения по совершенствованию информационно-статистической и информационно-поисковой деятельности;

8-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның құқықтары
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi өз құзыреттерi шегiнде:
1) ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де мемлекеттiк органдардан шынайы дактилоскопиялық құжаттаманы белгiленген көлемде қайтарусыз алуға.
2) дактилоскопиялық тiркеудiң бастапқы есеп және есеп берудiң берiлген нысандарын көрсетудiң шынайылығына бақылау жасауды жүзеге асыруға;
3) ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де мемлекеттiк органдардың осы Заңмен белгiленген ақпараттық қорларды қалыптастыру және пайдалану саласындағы қызметiн, сондай-ақ жұмысын үйлестiруге;
4) ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де мемлекеттiк органдар үшiн мiндеттi бiрыңғай қағидаттар мен деректердi есепке алудың, жинақтаудың және өңдеу жүргiзудiң тәртiбiн реттейтiн нормативтiк кесiмдер шығаруға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
9-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның мiндеттерi
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi өз құзыреттерi шегiнде:
1) дактилоскопиялық тiркеудi халықаралық стандарттарға сәйкес әдiстемелердiң негізiнде жүргiзудi жүзеге асыруға;
2) мемлекеттiк органдарды олардың сұрау салулары бойынша нормативтiк құқықтық кесiмдермен белгiленген шегi мен көлемде дактилоскопиялық тiркеу мәселелерi бойынша жиынтық статистикалық және талдау ақпараттарымен, анықтамалық мәлiметтермен қамтамасыз етуге;
3) ақпараттық-статистикалық және ақпараттық-iздестiру қызметтi жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылдауға;
4) дактилоскопиялық тiркеу объектiлерi жөнiндегi ақпараттық-iздестiрудiң деректер базасын жинақтауды жүргiзуге;
5) қызметтiк құпияны және есепке алу объектiлерi жөнiндегi бастапқы дактилоскопиялық ақпараттың құпиялылығын сақтауды, ақпараттық жүйелердi рұқсат етiлмеген пайдаланудан, бүлдiруден немесе дактилоскопиялық тiркеу көлемi жөнiндегi деректердi жоюдан қорғауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
10-бап. Ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге
де мемлекеттiк органдардың құқықтары мен міндеттерi
1. Ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзуші өзге де мемлекеттiк органдар өз құзыреттерi шегiнде:
1) уәкiлеттi органға ақпараттық-статистикалық және
ақпараттық-iздестiру қызметтi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;

2) проводить ведомственные статистические наблюдения за объектами дактилоскопической регистрации.
2. Иные государственные органы, ведущие ведомственную дактилоскопическую регистрацию, обязаны:
1) безвозмездно предоставлять уполномоченному государственному органу первичную информацию и статистическую отчетность в установленных нормативными правовыми актами объемах и в срок;
2) в пределах своих полномочий осуществлять контроль за постановкой первичной дактилоскопической и статистической отчетности;
3) обеспечивать достоверность данных форм первичного учета и статистической отчетности.
Глава 3. Проведение дактилоскопической регистрации
Статья 11. Проведение дактилоскопической регистрации
1. Дактилоскопическая регистрация физических лиц в соответствии с настоящим Законом проводится уполномоченным государственным органом, который определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Обязательной дактилоскопической регистрации подлежат:
1) граждане Республики Казахстан, достигшие 16-летнего возраста и старше (при оформлении документов, удостоверяющих личность);
2) военнослужащие, сотрудники Агентства по чрезвычайным ситуациям, органов внутренних дел, члены экипажей гражданской авиации;
3) иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, в пределах, предусмотренных международными договорами и общепризнанными принципами и нормами международного права;
4) иностранные граждане и лица без гражданства, подвергающиеся выдворению (депортации) за пределы Республики Казахстан;
5) арестованные, задержанные по подозрению в совершении преступления, обвиняемые в совершении преступления, подвергнутые административному аресту, а также лица, подозреваемые в совершении административного правонарушения либо совершившие их, если установить их личность иным способом невозможно;
6) задержанные и содержащиеся в центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетние безнадзорные дети и подростки;
7) неопознанные трупы и трупы с признаками насильственной смерти.
3. Физические лица имеют право на прохождение добровольной дактилоскопической регистрации, которая проводится по их письменному заявлению в уполномоченный государственный орган.
Дактилоскопическая регистрация граждан Республики Казахстан, недееспособность которых установлена судом, проводится на основании письменного заявления с участием их законных представителей.
4. Экземпляр материального носителя, содержащий дактилоскопическую информацию, должен содержать следующие данные:
1) папиллярные узоры пальцев рук человека;

2) дактилоскопиялық тiркеу объектiлерiне ведомстволық статистикалық
қадағалаулар жүргiзуге құқылы.
2. Ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де
мемлекеттiк органдар:
1) уәкiлеттi органға нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген
көлемде және мерзiмде бастапқы ақпарат пен статистикалық есептi қайтарусыз
беруге;
2) өз құзыреттерi шегiнде бастапқы дактилоскопиялық және
статистикалық есепке алуға бақылау жасауға;
3) бастапқы есепке алу мен статистикалық есеп берудiң осы
нысандарының шынайылығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
3-тарау. Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу
11-бап. Дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзу
1. Жеке тұлғаларды дактилоскопиялық тiркеудi осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган жүргiзедi.
2. Мiндеттi дактилоскопиялық тiркеуге:
1) Қазақстан Республикасының 16 жасқа толған және одан асқан азаматтары (жеке басын куәландыратын құжаттарды ресiмдеу кезiнде);
2) Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiктiң, iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерi, қызметкерлерi, азаматтық авиация экипаждарының мүшелерi;
3) халықаралық құқық нормаларымен көпшiлiкке танылған қағидаттарда және халықаралық шарттар шегiнде көзделген Қазақстан Республикасының аумағында ұдайы тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар;
4) Қазақстан Республикасынан тыс шығарып жiберуге (депортациялауға) душар болатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар;
5) сотталғандар, қылмыстың жасалуына сезiктi деп ұсталғандар, қылмыс жасауға қатысты айыпталушылар, әкiмшiлiк қамауға ұшырағандар, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасауға қатысты сезiктi адамдар, егер оларды басқа жолмен анықтау мүмкiн болмаса;
6) ұсталып, уақытша оқшаулау, бейiмдеу және ақтау орталықтарында қамауда отырған жасөспiрiмдер мен кәмелетке толмаған бақылаусыз қалған балалар;
7) танылмаған мәйiттер және зорлап өлтiру белгiсi бар мәйiттер жатады.
3. Жеке тұлғалар уәкiлеттi мемлекеттiк органға берiлетiн жазбаша өтiнiштерi бойынша жүргiзiлетiн дактилоскопиялық тiркеуден өз еркiмен өтуге құқылы.
Сот шешiмiмен әрекет қабiлеттiгi жоқ деп танылған Қазақстан Республикасының азаматтарын дактилоскопиялық тiркеу олардың заңды өкiлдерiнiң қатысуымен жазбаша өтiнiштер негiзiнде жүргiзiледі.
4. Құрамында дактилоскопиялық ақпарат болатын материалдық тасығыштың
данасында мынадай деректер болуы керек:
1) адамның қол саусақтарының папиллярлық өрнектерi;

2) фамилию, имя, отчество, пол, дату и место рождения, сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания (за исключением неопознанных трупов и трупов с признаками насильственной смерти, в информацию о которых заносятся данные о времени и месте их обнаружения);
3) наименование подразделения уполномоченного органа, получившего дактилоскопическую информацию;
4) дату получения дактилоскопической информации.
Глава 4. Получение, хранение, использование и
уничтожение дактилоскопической информации
Статья 12. Порядок получения дактилоскопической информации
Порядок получения дактилоскопической информации от иных государственных органов, ведущих ведомственную дактилоскопическую регистрацию, устанавливается уполномоченным государственным органом.
Статья 13. Основные требования к хранению и использованию
дактилоскопической информации
1. Сведения, составляющие дактилоскопическую информацию, относятся к служебной тайне. Использование их осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Условия хранения и использования дактилоскопической информации на материальных носителях должны исключать возможность ее искажения, утраты, свободного доступа к ней, а также обеспечивать полноту и качество информации.
Статья 14. Хранение материальных носителей с дактилоскопической
информацией
Хранение материальных носителей с дактилоскопической информацией, а также ее систематизация и выдача, с соблюдением требований, предусмотренных настоящим Законом, осуществляется уполномоченным государственным органом.
Статья 15. Использование дактилоскопической информации
1. Право использования дактилоскопической информации в целях решения задач, указанных в статье 4 настоящего Закона, имеют органы, осуществляющие уголовное преследование, исполнение уголовных наказаний, административное производство, суды, а также органы, определяющие статус беженца, подразделения Агентства по чрезвычайным ситуациям.
2. Право на получение дактилоскопической информации, содержащейся в информационных массивах, может быть предоставлено иностранным государствам в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Статья 16. Сроки хранения дактилоскопической информации
1. Дактилоскопическая информация, полученная в результате проведения государственной дактилоскопической регистрации и содержащаяся в информационных массивах, хранится до установления факта смерти физического лица.
2. Дактилоскопическая информация о лицах, признанных в установленном законодательством порядке безвестно отсутствующими или объявленных судом умершими, хранится 25 лет с момента вступления в законную силу решения суда.

2) тегi, аты, әкесiнiң аты, жынысы, туған датасы мен жерi, тұрғылықты
жерi немесе болатын жерi бойынша (танылмаған мәйiттер және зорлап өлтiру
белгiсi бар мәйiттер, олардың табылу орны мен уақыты туралы
ақпаратты-қоспағанда) тiркеу туралы мәлiметтер;
3) дактилоскопиялық ақпаратты алған уәкiлеттi орган бөлiмшесiнiң
атауы;
4) дактилоскопиялық ақпаратты алу датасы.
4-тарау. Дактилоскопиялық ақпаратты сақтау,
пайдалану және жою
12-бап. Дактилоскопиялық ақпарат алудың тәртiбi
Ведомстволық дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзушi өзге де мемлекеттiк
органдардан дактилоскопиялық ақпарат алудың тәртiбiн уәкiлеттi мемлекеттiк
орган белгiлейдi.
13-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты сақтауға және пайдалануға
қойылатын негiзгi талаптар
1. Дактилоскопиялық ақпараттарды құрайтын мәлiметтер қызметтiк құпияға жатады. Мәлiметтердi қолдану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Дактилоскопиялық ақпаратты материалдық тасығыштарда сақтау және пайдалану жағдайлары оны бұрмалау, жоғалту, оларға еркiн қол жеткiзу мүмкiндiгiн болдырмауы, сондай-ақ ақпараттың толықтығы мен сапалы болуын қамтамасыз етуi тиiс.
14-бап. Дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық
тасығыштарды сақтау
Дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық тасығыштарды сақтауды, сондай-ақ оны бiр жүйеге келтiрудi және берудi осы Заңда көзделген талаптарды сақтай отырып, осы Заңда көрсетiлген мемлекеттiк органның уәкiлi жүзеге асырады.
15-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты пайдалану
1. Осы Заңның 4-бабында көрсетiлген мiндеттердi орындау мақсатында қылмыстық қудалауды, қылмыстық жазалардың орындалуын, әкiмшiлiк өндiрiстi жүзеге асырушы органдар, соттар, сондай-ақ қашқын мәртебесiн анықтайтын органдар, Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiктiң бөлiмшелерi дактилоскопиялық ақпаратты пайдалануға құқылы.
2. Ақпараттық қорымдарда жинақталған дактилоскопиялық ақпаратты алу құқығы шетел мемлекеттерiне Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес берiлуi мүмкiн.
16-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты сақтау мерзімі
1. Мемлекеттiк дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзу нәтижесiнде алынған және ақпараттық қорымдарда жинақталған дактилоскопиялық ақпарат жеке тұлғаның өлу фактiсi анықталғанға дейiн сақталады.
2. Заңдармен белгiленген тәртiппен хабар-ошарсыз жоғалған деп танылған немесе оны сот өлген деп жариялаған адамдар туралы дактилоскопиялық ақпарат сот шешiмi заңды күшiне енген сәттен бастап 25 жыл сақталады.

3. Дактилоскопическая информация о неопознанных трупах хранится до установления личности человека, но не более 10 лет.
4. Дактилоскопическая информация, полученная от иностранных государств, в зависимости от ее содержания хранится в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
Статья 17. Уничтожение дактилоскопической информации
1. Дактилоскопическая информация, полученная в результате проведения государственной дактилоскопической регистрации, а также от иностранных государств, уничтожается уполномоченным государственным органом, осуществляющим ее хранение.
2. Дактилоскопическая информация уничтожается по истечении сроков хранения, предусмотренных статьей 16 настоящего Закона.
Глава 5. Заключительные положения
Статья 18. Финансирование и материально-техническое обеспечение
дактилоскопической регистрации
1. Финансирование работ по дактилоскопической регистрации физических лиц, хранению и использованию дактилоскопической информации осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Правительству Республики Казахстан определить сроки поэтапной реализации настоящего Закона.
2. Нормы материально-технического обеспечения работ по дактилоскопической регистрации физических лиц устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 19. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о дактилоскопической регистрации
Должностные лица государственных органов несут ответственность за нарушение порядка получения, хранения и незаконное использование дактилоскопической информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 20. Порядок обжалования решений и действий органов и
должностных лиц, осуществляющих дактилоскопическую
регистрацию
Решения и действия органов и должностных лиц, осуществляющих
дактилоскопическую регистрацию и использующих дактилоскопическую
информацию, могут быть обжалованы в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Введение в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2003 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

3. Танылмаған мәйiттер туралы дактилоскопиялық ақпарат адамның жеке
басы анықталғанға дейiн, бiрақ 10 жылдан аспайтын мерзiм iшiнде сақталады.
4. Шетелдерден алынған дактилоскопиялық ақпарат оның мазмұнына
байланысты осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес сақталады.
17-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты жою
1. Мемлекеттiк дактилоскопиялық тiркеудi жүргiзу нәтижесiнде алынған,
сондай-ақ шетел мемлекеттерiнен алынған дактилоскопиялық ақпаратты оны
сақтауды жүзеге асырушы уәкiлеттi мемлекеттiк орган жояды.
2. Дактилоскопиялық ақпарат осы Заңның 16-бабында көзделген сақтау
мерзiмi өткеннен кейiн жойылады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
18-бап. Дактилоскопиялық тiркеудi материалдық-техникалық
қамтамасыз ету және қаржыландыру
1. Жеке тұлғаларды дактилоскопиялық тiркеу, дактилоскопиялық
ақпаратты сақтау және пайдалану жөнiндегi жұмыстарды қаржыландыру
республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi осы Заңды кезең-кезеңмен iске асыру
мерзiмдерiн белгiлейдi.
2. Жеке тұлғаларды дактилоскопиялық тiркеу жөнiндегi жұмыстарды
материалдық-техникалық қамтамасыз етудiң нормаларын Қазақстан
Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
19-бап. Дактилоскопиялық тiркеу туралы Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзғандығы үшiн
жауапкершiлiк
Мемлекеттiк органның лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының
Заңына сәйкес дактилоскопиялық ақпараттарды алу, сақтау тәртiбiн бұзғаны
және заңсыз пайдаланғаны үшiн жауап бередi.
20-бап. Дактилоскопиялық тiркеудi жүзеге асырушы органдардың
және лауазымды адамдардың шешiмдерi мен iс-әрекеттерiне
шағым беру тәртiбi
Дактилоскопиялық тiркеудi жүзеге асырушы және дактилоскопиялық
ақпаратты пайдаланушы органдардың және лауазымды адамдардың шешiмдерi мен
iс-әрекеттерiне Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген
тәртiпте шағым беруге болады.
21-бап. Осы Заңның қолданысқа енуi
Осы Заң 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.