О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2002 года N 446
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ
Президента Республики Казахстан
Об утверждении Годового отчета о формировании и
использовании Национального фонда Республики Казахстан
за 2001 год
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 U010543_ "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемый Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год.
2. Правительству Республики Казахстан в срок до 1 мая 2002 года обеспечить опубликование информации о Годовом отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден Указом
Президента Республики
Казахстан
от "__"_______2002 года
N _____
Годовой отчет
о формировании и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2001 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и
использовании Национального фонда
Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
N  !                                                          ! Сумма
п/п!                                                          !(тыс. тенге)
___________________________________________________________________________
1 !                            2                             !      3
___!__________________________________________________________!____________
1   Денежные средства Фонда на начало отчетного периода всего:          -
2   Поступление всего:                                          197353993
В том числе:
подоходный налог с юридических лиц                           67777053
налог на добавленную стоимость                                  16859
налог на сверхприбыль                                               -
бонусы                                                          72291
роялти                                                       20662540
доля Республики Казахстан по разделу продукции по                   -
заключенным контрактам
официальные трансферты                                              -
инвестиционные доходы от управления Фондом                   10096227
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством  98729023
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы жылдық есептi бекiту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 17 сәуір N 446
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы жылдық есептi
бекiту туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің
қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру
және пайдалану туралы 2001 жылғы жылдық есептi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 U010543_ Жарлығына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы жылдық есеп бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi 2002 жылғы 1 мамырға дейiнгi
мерзiмде бұқаралық ақпарат құралдарында Қазақстан Республикасының Ұлттық
қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы жылдық есеп және
сыртқы аудиттi жүргiзу нәтижелерi туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз
етсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Астана, 2002 жылғы ___ сәуір
N ____
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы "___"_______
N ____ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру
және пайдалану туралы 2001 жылғы жылдық есеп
1-бөлiм. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚОРЫНЫҢ
ТYСIМДЕРI ЖӘНЕ ОНЫҢ ПАЙДАЛАНЫЛУЫ ТУРАЛЫ
ЕСЕП
---------------------------------------------------------------------------
р/с!                                                   !      Сомасы
N !                                                   !    (мың теңге)
---------------------------------------------------------------------------
1  Қордың есептi кезеңнiң басындағы ақшалай қаражаты
БАРЛЫҒЫ:                                                    -
2  Түсiмдер БАРЛЫҒЫ:                                       197353993
Оның iшiнде:
заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы:                 67777053
қосылған құн салығы                                         16859
үстеме пайдаға салынатын салық                              -
бонустар                                                    72291
роялтилер                                                20662540
жасалған келiсiм-шарттар бойынша өнiмдi бөлу
жөнiндегi Қазақстан Республикасының үлесi                   -
ресми трансферттер                                          -
Қорды басқарудан алынатын инвестициялық кiрiстер         10096227
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым
салынбаған өзге де түсiмдер мен кiрiстер                 98729023

3   Использование всего:                                          7546324
В том числе:
компенсация потерь бюджетов                                   7509108
целевые трансферты                                                  -
покрытие расходов, связанных с управлением Фондом и             37216
проведением ежегодного внешнего аудита
4   Денежные средства Фонда на конец отчетного периода всего:   189807669
__________________________________________________________________________
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
Национальным фондом Республики Казахстан
Отчет о результатах доверительного
управления Национальным фондом
Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
N   !                                                        !   Сумма
п\п !                                                        !(тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
1    Рыночная стоимость активов Фонда на начало отчетного                -
периода:
2    Доходы по операциям Фонда:                                   10096227
2.1  доходы от изменения текущей стоимости ценных бумаг и
других финансовых инструментов                                2373152
2.2  доходы от купли-продажи ценных бумаг и других финансовых
инструментов                                                  1450448
2.3  доходы в виде дивидендов по акциям                                  -
2.4  доходы в виде вознаграждения                                   809180
2.5  положительная курсовая разница, возникшая в результате
изменения валютного курса                                     5463447
2.6  доходы по активам, переданным во внешнее управление                 -
3    Расходы по управлению Фондом:                                       -
3.1  расходы от изменения текущей стоимости ценных бумаг
и других финансовых инструментов                                    -
3.2  расходы от купли-продажи ценных бумаг и других
финансовых инструментов                                             -
3.3  отрицательная курсовая разница, возникшая в результате
изменения валютного курса                                           -
4    Рыночная стоимость активов Фонда на конец отчетного
периода:                                                    187221885
___________________________________________________________________________
Раздел 3. Иные данные по управлению
Национальным фондом Республики Казахстан
1. Источники формирования Национального фонда Республики Казахстан
Основная доля поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан (далее - Фонд) за период его функционирования была сформирована за счет средств от продажи государственной доли в товариществе с ограниченной ответственностью "Совместное Предприятие Тенгизшевройл", сумма которых с учетом капитализации составила 674378570,70 долларов США. Кроме того, с момента функционирования Фонда, по состоянию на 1 января 2002 года, на счет Фонда в национальной валюте поступило 88528,7 млн. тенге. Национальным Банком Республики Казахстан периодически проводилась конвертация поступающих тенге в доллары США, которые были зачислены на счет Фонда в иностранной валюте.
Законом Республики Казахстан Z000131_ "О республиканском бюджете на 2001 год" утверждены годовые объемы поступлений налогов и иных обязательных платежей в бюджет от организаций сырьевого сектора на 2001 год в сумме 82257689 тыс. тенге, в том числе в доход республиканского бюджета 51765715 тыс. тенге и местных бюджетов 30491974 тыс. тенге. По состоянию на 1 января 2002 года фактически от организаций сырьевого сектора поступило 163477326 тыс. тенге, в том числе зачислено в
республиканский бюджет - 47155542 тыс. тенге и местные бюджеты - 27793041
тыс. тенге. В результате, сумма поступлений в Фонд от организаций
сырьевого сектора составила 88528743 тыс. тенге. Компенсация
республиканского и местных бюджетов возмещена из Фонда в полном объеме и
составила 7509108 тыс. тенге, в том числе:
Актюбинской                             -   2632185
Атырауской                              -     74850
Восточно-Казахстанской                  -   1141049
Западно-Казахстанской                   -   1840223
Карагандинской                          -    412491
Мангистауской                           -   1408310
Структура поступлений средств в Фонд по видам налогов в целом за 2001
год характеризуется следующими показателями:
___________________________________________________________________________
Вид налоговых платежей                !   Сумма    ! Доля в общем
!(тыс. тенге)!  объеме (%)
___________________________________________________________________________

3   Пайдаланылуы БАРЛЫҒЫ:                                     7546324
Оның iшiнде:
бюджеттердiң шығындарын өтеу                              7509108
мақсатты трансферттер                                       -
Қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті
жүргiзуге байланысты шығыстарды жабу                        37216
4   Қордың есептi кезеңнiң аяғындағы ақшалай қаражаты
БАРЛЫҒЫ:                                                189807669
---------------------------------------------------------------------------
2-бөлiм. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҰЛТТЫҚ ҚОРЫН
СЕНIМДI БАСҚАРУ ЖӨНIНДЕГI ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ҰЛТТЫҚ БАНКIНIҢ ҚЫЗМЕТI ТУРАЛЫ ЕСЕП
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҰЛТТЫҚ ҚОРЫН СЕНIМДI БАСҚАРУ
НӘТИЖЕЛЕРI ТУРАЛЫ ЕСЕП
---------------------------------------------------------------------------
р/с!                                                   !      Сомасы
N !                                                   !    (мың теңге)
---------------------------------------------------------------------------
1   Қор активтерiнiң есептi кезеңнiң басындағы
нарықтық құны:                                              -
2   Қордың операциялары бойынша кірiстер:                   10096227
2.1 бағалы қағаздардың және басқа да қаржы
құралдарының ағымдағы құнының өзгеруiнен
алынатын кiрiстер                                        2373152
2.2 бағалы қағаздарды және басқа да қаржы
құралдарын сатып алу-сатудан алынатын кiрiстер           1450448
2.3 акциялар бойынша дивидендтер түрiндегi кірістер             -
2.4 сыйақы түрiндегi кiрiстер                                 809180
2.5 валюталық бағамның өзгеруi нәтижесінде туындаған
он бағамдық айырма                                       5463447
2.6 сыртқы басқаруға берілген активтер бойынша кiрістер         -
3   Қорды басқару жөніндегі шығыстар:                           -
3.1 бағалы қағаздардың және басқа да қаржы
құралдарының ағымдағы құнының өзгеруiнен
болатын шығыстар                                            -
3.2 бағалы қағаздарды және басқа да қаржы
құралдарын сатып алу-сатудан болатын шығыстар               -
3.3 валюталық бағамның өзгеруi нәтижесiнде
туындаған терiс бағамдық айырма                             -
4   Қор активтерiнің есептi кезеңнiң аяғындағы
нарықтық құны:                                         187221885
---------------------------------------------------------------------------
3-бөлiм. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҰЛТТЫҚ ҚОРЫН
БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ ӨЗГЕ ДЕ ДЕРЕКТЕР
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын қалыптастыру көздерi
Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының (бұдан әрi - Қор) жұмыс iстеу кезеңiнде оған түсетiн түсiмдердiң негiзгi үлесi "Теңiзшевройл" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiне мемлекеттiк үлестi сатудан түсетiн қаражаттың есебiнен қалыптастырылды, оның сомасы капиталдандыруды ескере отырып, 674378570,70 АҚШ долларын құрады. Бұдан басқа, Қордың жұмыс iстеу сәтiнен бастап 2002 жылғы 4 қаңтардағы жағдай бойынша Қордың шотына ұлттық валютада 88528,7 млн. теңге түстi. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қордың шотына түскен шетел валютасында есептелген теңгенi АҚШ долларына айналдыруды мезгiл-мезгiл жүргiзiп отырды.
"2001 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен 82257689 мың теңге сомасында шикiзат секторы ұйымдарынан алынатын салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң 2001 жылға арналған түсiмдердiң жылдық көлемi, оның iшiнде республикалық бюджеттiң кiрiсiне 51765715 мың теңге және жергiлiктi бюджеттердiң кiрiсiне 30491974 мың теңге бекiтiлдi. 2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шикiзат секторы ұйымдарынан iс жүзiнде 163477326
мың теңге түстi, оның iшiнде республикалық бюджетке 47155542 мың теңге
және жергілiктi бюджеттерге 27793041 мың теңге есепке алынды. Нәтижесiнде
шикiзат секторы ұйымдарынан Қорға түсетiн түсiмдердiң сомасы 88528743 мың
теңгенi құрады. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң өтемақысы
Қордан толық көлемде өтелдi және 7509108 мың теңгенi құрады, оның iшiнде:
Ақтөбе                   - 2632185
Атырау                   -   74850
Шығыс Қазақстан          - 1141049
Батыс Қазақстан          - 1840223
Қарағанды                -  412491
Маңғыстау                - 1408310
Салықтардың түрлерi бойынша Қорға түсетiн қаражат түсімдерiнiң
құрылымы тұтас алғанда 2001 жыл үшiн мынадай көрсеткiштермен сипатталады:
---------------------------------------------------------------------------
Салықтық төлемдердiң түрi    !     Сомасы     !    Жалпы көлемдегi
!   (мың теңге)  !       үлес (%)
---------------------------------------------------------------------------
Заңды тұлғалардан алынатын

Подоходный налог с юридических лиц                 48679078       54,99
Подоходный налог с юридических лиц-резидентов,
удерживаемый у источника выплаты                    4625192        5,22
Подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов,
удерживаемый у источника выплаты                   14472783       16,35
Всего подоходный налог с юридических лиц           67777053       76,56
Налог на добавленную стоимость                        16859        0,02
Бонусы                                                72291        0,08
Роялти                                             20662540       23,34
Всего (без учета компенсации)                      88528743       100,0
___________________________________________________________________________
В поступлениях в Фонд от организаций сырьевого сектора основную часть - 54,99 % занимает подоходный налог с юридических лиц, затем роялти, доля которых составляет 23,34 % общей суммы поступлений, и подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты, в сумме 14472783 тыс. тенге или 16,35 % общей суммы поступлений. Доля подоходного налога с юридических лиц-резидентов, удерживаемого у источника выплаты, составила в общей сумме поступлений 5,22 %, бонусов - 0,08 % и налога на добавленную стоимость (далее - НДС) - 0,02 %.
План подоходного налога с юридических лиц-организаций сырьевого сектора утвержден в размере 60411610 тыс. тенге, фактически поступило 104010265 тыс. тенге, что составило 172,2 %. Перечислено в Фонд подоходного налога в виде сверхплановых платежей 48679078 тыс. тенге. Не выполнен план по подоходному налогу с юридических лиц-организаций
сырьевого сектора Актюбинской, Восточно-Казахстанской и
Западно-Казахстанской областями, в связи с чем компенсация потерь
республиканского и местных бюджетов по этому виду налога составила 5280423
тыс. тенге. Анализ выполнения плана подоходного налога в разрезе
предприятий характеризуется следующими показателями:
___________________________________________________________________________
Наименование организации   ! Подоходный налог с юридических лиц
! (в тыс. тенге)
!_____________________________________________
!  План    !   факт    ! отклон.  !Поступило
!          !           !          !в Нац. Фонд
_____________________________!__________!___________!__________!___________
Актюбинская
ОАО "СНПС-Актобемунайгаз"      3569700     1535184     -2034516    198729
ОАО "Донской ГОК"              1180000     1050964      -129036    189282
итого по области               4749700     2586148     -2163552    388011
Атырауская

табыс салығы                         48679078             54,99
Резидент заңды тұлғалардан
алынатын, төлем көзiнен
ұсталатын табыс салығы                4625192              5,22
Резидент емес заңды тұлғалардан
алынатын, төлем көзінен
ұсталатын табыс салығы                14472783            16,35
Барлығы заңды тұлғалардан
алынатын табыс салығы                67777053             76,56
Қосылған құн салығы                     16859              0,02
Бонустар                                72291              0,08
Роялтилер                            20662540             23,34
БАРЛЫҒЫ (өтеудi есепке алмай)        88528743             100,0
---------------------------------------------------------------------------
Шикiзат секторы ұйымдарынан Қорға түсетiн түсiмдердің негiзгi бөлiгiн - 54,99%-ын заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, одан кейiн үлесi түсiмдердiң жалпы сомасының 23,34%-ын құрайтын роялтилер және 14472 мың теңге сомасындағы немесе түсiмдердiң жалпы сомасының 16,35% резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы алады. Резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы түсiмдердiң жалпы сомасының 5,22%-ын, бонустар - 0,08%-ын және қосылған құн салығы (бұдан әрi - ҚҚС) - 0,02%-ын құрады.
Шикiзат секторы ұйымдары - заңды тұлғалардан алынатын табыс салығының
жоспары 60411610 мың теңге мөлшерiнде бекiтiлдi, iс жүзiнде 104010265 мың
теңге түстi, ол 172,2%-ды құрады. Қорға жоспардан тыс төлемдер түрiнде
48679078 мың теңге табыс салығы аударылды. Ақтөбе, Шығыс Қазақстан және
Батыс Қазақстан облыстарының шикiзат секторы ұйымдары - заңды тұлғалардан
алынатын табыс салығы бойынша жоспар орындалған жоқ, осыған байланысты
салықтың осы түрi бойынша республикалық және жергілiктi бюджеттердiң
шығындарын өтеу 5280423 мың теңгенi құрады. Кәсіпорындар бөлiнiсiнде табыс
салығы жоспарының орындалуын талдау мынадай көрсеткiштермен сипатталады:
---------------------------------------------------------------------------
!     Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы
!                 (мың теңгемен)
Ұйымның атауы     !---------------------------------------------------
!  Жоспар  ! iс жүзiндегi !   ауытқ.   ! Ұлт. қорға
!          !              !            !  түскенi
---------------------------------------------------------------------------
Ақтөбе
"Ақтөбемұнайгаз СНПС"
ААҚ                       3569700     1535184      -2034516       198729
"Дөң кен байыту к-ты"
ААҚ                       1180000     1050964       -129036       189282
облыс бойынша жиыны       4749700     2586148      -2163552       388011
Атырау

ТОО "СП Тенгизшевройл"        20725864    42590018     21864154  21545143
ОАО "Казахойл-Эмба"            2956966     4108118      1151152   1470163
итого по области              23682830    46698136     23015306  23015306
Восточно-Казахстанская
ОАО "Казцинк"                  5045000     4670159      -374841    566208
итого по области               5045000     4670159      -374841    566208
Западно-Казахстанская
"Карачаганак Петр.Опер.Б.В."    253000           0     -2530000         0
итого по области                253000           0    - 2530000         0
Карагандинская
ОАО "Казахмыс"                10450000    12324210      1874210   2227733
итого по области              10450000    12324210      1874210   2227733
Кызылординская
ОАО "Харикейн Кумколь Мунай"   4997580    10065893      5068313   5068313
ЗАО "Тургай Петролеум"         2363500     3972525      1609025   1609025
итого по области               7361080    14038418      6677338   6677338
Мангистауская
ОАО "Мангистаумунайгаз"        3250000    14228532     10978532  10978532
ОАО "Узеньмунайгаз"            4553188     8397850      3844662   4825950
ОАО "Каражанбасмунай"          1066812     1066813            1
итого по области               8870000    23693195     14823195  15804482
Всего поступлений             60411610   104010266     43598656  48679078
___________________________________________________________________________
Не выполнен план подоходного налога открытым акционерным обществом "СНПС-Актобемунайгаз" на 2034516 тыс. тенге в результате отнесения затрат данным предприятием по строительству на вычеты по заключенному контракту. Также не выполнен план подоходного налога с юридических лиц открытым акционерным обществом "Казцинк" на 374841 тыс. тенге в связи со снижением экспортных цен на цинк с 1049 $/т до 772 $/т.
Поступило подоходного налога с юридических лиц-резидентов, удерживаемого у источника выплаты, в сумме 4625192 тыс. тенге, который полностью зачислен в Фонд в виде сверхплановых платежей. Аналогично зачислен в Фонд подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты, в размере 14472783 тыс. тенге.
План НДС утвержден только для Актюбинской области (открытое акционерное общество "Донской горно-обогатительный комбинат") в размере 233000 тыс. тенге, фактический объем поступлений НДС составил 169238 тыс.тенге или 72,6 %, в том числе зачислено в Фонд 16859 тыс. тенге. Недопоступило НДС на сумму 63762 тыс. тенге в связи с переходом с 1 июля 2001 года на взимание НДС по принципу "страны назначения" по товарообороту с Россией. Сумма компенсации в республиканский бюджет составила 80621 тыс. тенге.
План по бонусам утвержден в размере 149700 тыс. тенге, в том числе открытому акционерному обществу "Казахойл-Эмба" и закрытому акционерному обществу "Тургай Петролеум" по 74850 тыс. тенге. Фактически поступило только от закрытого акционерного общества "Тургай Петролеум" 147141 тыс. тенге, в том числе зачислено в Фонд 72291 тыс. тенге. В связи с невыполнением плана объема добычи по контракту поступлений бонусов от открытого акционерного общества "Казахойл-Эмба" не было, поэтому компенсация потерь Атырауской области составила 74850 тыс. тенге.

"Теңiзшевройл БК" ЖШС    20725864    42590018      21864154     21545143
"Қазақойл-Ембi" ААҚ       2956966     4108118       1151152      1470163
облыс бойынша жиыны      23682830    46698136      23015306     23015306
Шығыс Қазақстан
"Қазмырыш" ААҚ            5045000     4670159       -374841       566208
облыс бойынша жиыны       5045000     4670159       -374841       566208
Батыс Қазақстан
"Қарашығанақ Петр. Опер.  253000            0       -253000            0
Б.В."
облыс бойынша жиыны       253000            0       -253000            0
Қарағанды "Қазақмыс" ААҚ  10450000   12324210       1874210      2227733
облыс бойынша жиыны       10450000   12324210       1874210      2227733
Қызылорда "Харикейн       4997580    10065893       5068313      5068313
Құмкөл Мұнай" ААҚ
"Торғай Петролеум" ЖАҚ    2363500    3972525        1609025      1609025
облыс бойынша жиыны       7361080    14038418       6677338      6677338
Маңғыстау "Маңғыстау.     3250000    14228532       10978532     10978532
мұнайгаз" ААҚ
"Өзенмұнайгаз" ААҚ        4553188    8397850        3844662      4825950
"Қаражанбасмұнайгаз" ААҚ  1066812    1066813              1
облыс бойынша жиыны       8870000    23693195       14823195     15804482
Түсімдердің барлығы      60411610   104010266       43598656     48679078
---------------------------------------------------------------------------
"Ақтөбемұнайгаз СНПС" ашық акционерлiк қоғамы бойынша табыс салығының жоспары жасалған келiсiм-шарт бойынша осы кәсiпорынның құрылыс бойынша шығындарды шегерiмдерге жатқызуы нәтижесiнде 2034516 мың теңгеге орындалған жоқ. Сол сияқты "Қазмырыш" ашық акционерлiк қоғамы заңды тұлғалардан алынатын табыс салығының жоспары мырышқа экспорттық бағаның 1049 $/т-дан 772 $/т-ға төмендеуiне байланысты 374841 мың теңгеге орындалған жоқ.
Резидент заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы 4625192 мың теңге сомасында түстi, ол жоспардан тыс төлемдер ретiнде Қорға толығымен есепке алынды. Осыған ұқсас 14472783 мың теңге мөлшерiнде резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы Қорға есепке алынды.
ҚҚС жоспары 233000 мың теңге мөлшерiнде Ақтөбе облысы ("Дөң кен-байыту комбинаты" ашық акционерлiк қоғамы) үшiн ғана бекітiлдi, ҚҚС түсiмдерiнiң iс жүзiндегi көлемi 169238 мың теңгенi немесе 72,6%-ды құрады, оның iшiнде 16859 теңге Қорға есепке алынды. 2001 жылғы 1 шiлдеден бастап Ресеймен тауар айналым бойынша "тағайындалу елi" қағидатымен ҚҚС алуға көшуге байланысты 63762 мың теңге сомаға ҚҚС жете түскен жоқ. Республикалық бюджетке түсетiн өтем сомасы 80621 мың теңгенi құрады.
Бонустар бойынша жоспар 149700 мың теңге мөлшерiнде, оның iшiнде "Қазақойл-Ембі" ашық акционерлiк қоғамы және "Торғай Петролеум" жабық акционерлiк қоғамы 4850 мың теңгеден бекiтілдi. "Торғай Петролеум" жабық акционерлiк қоғамы бойынша ғана iс жүзiнде 147141 мың теңге түстi, оның iшiнде Қорға 72291 мың теңге есепке алынды. Келiсiм-шарт бойынша өндiру көлемi жоспарының орындалмауына байланысты "Қазақойл-Ембi" ашық акционерлiк қоғамынан алынатын бонустардың түсiмi болған жоқ, сондықтан Атырау облысының шығынын өтеу 74850 мың теңгенi құрады.

План роялти от организаций сырьевого сектора утвержден в размере 18601686 тыс. тенге, фактически поступило 38778236 тыс. тенге, что составило 208,5 %. Перечислено в Фонд роялти в виде сверхплановых платежей 20662540 тыс. тенге. Компенсация потерь республиканского бюджета возмещена в размере 485990 тыс. тенге.
План поступлений доли Республики Казахстан по заключенным контрактам доведен только по Западно-Казахстанской области в размере 2861693 тыс. тенге. Фактически поступило по этому виду платежа 1274470 тыс. тенге или 44,5 %. В связи с неурегулированностью с Россией механизма взимания НДС недопоступило в бюджет Западно-Казахстанской области 1 587 223 тыс. тенге, которые компенсированы из Фонда.
2. Расходы Фонда
Со счета Фонда за отчетный период произведены следующие расходы:
7509107631,83 тенге перечислены в республиканский и местные бюджеты в виде компенсации потерь (разница между утвержденными и фактическими суммами поступлений налогов и иных обязательных платежей от организаций сырьевого сектора), в том числе в республиканский 4710173888,36 тенге и в местные бюджеты - 2798933743,47 тенге;
37216032,45 тенге перечислены Национальному Банку Республики
Казахстан в виде вознаграждений за управление Фондом соответствии с
Договором о доверительном управлении, одобренным постановлением
Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655.
Кроме того, за четвертый квартал 2001 года начислено к оплате
комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за
доверительное управление Фондом в сумме 35226 тыс. тенге, услуги
юридического советника - 826 тыс. тенге.
Постановление Правления
Национального Банка Республики Казахстан
г. Алматы            16 февраля 2002 года                      N 56
Об утверждении отчета о результатах
осуществления инвестиционных операций
при доверительном управлении
Национальным фондом Республики Казахстан за 2001 год
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 U010543_ "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан", P010655_ Договора о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655, и Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый отчет о результатах осуществления
инвестиционных операций при доверительном управлении Национальным фондом
Республики Казахстан за 2001 год.

Шикiзат секторы ұйымдарынан алынатын роялтидің жоспары 18601686 мың теңге мөлшерiнде бекiтiлдi, iс жүзінде 38778236 мың теңге түстi, ол 208,5%-ды құрады. Қорға жоспардан тыс төлем түрiнде 20662540 мың теңге роялти аударылды. Республикалық бюджеттiң шығынын өтеу 485990 мың теңге мөлшерiнде өтелдi.
Жасалған келiсiм-шарттар бойынша Қазақстан Республикасының үлесi түсiмдерiнiң жоспары тек Батыс Қазақстан облысы бойынша 2861693 мың теңге мөлшерiнде ғана жеткiзiлген. Төлемнiң осы түрi бойынша iс жүзiнде 1274470 мың теңге немесе 44,5% түстi. Ресеймен ҚҚС алу амалының реттелмеуiне байланысты Батыс Қазақстан облысының бюджетiне Қордан өтелген 1587223 мың теңге жете түскен жоқ.
2. Қордың шығыстары
Қордың есебiнен есептi кезеңде мынадай шығыстар жүргiзiлдi:
республикалық және жергiлiктi бюджеттерге шығындарды өтеу түрiнде (шикiзат секторы ұйымдарынан түсетiн салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң бекiтiлген және iс жүзiндегi сомасының арасындағы айырма) 7509107631,83 теңге, оның iшiнде республикалық бюджетке 4710173888,36 теңге және жергiлiктi бюджеттерге 2798933743,47 теңге аударылды.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 қаулысымен мақұлданған Сенiмдi басқару туралы шартқа сәйкес Қорды басқарғаны үшiн сыйақы түрінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне 37216032,45 теңге аударылды.
Бұдан басқа, 2001 жылдың 4-тоқсанына төлеуге Қорды сенiмдi басқарғаны үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне 35226 мың теңге сомасында комиссиялық сыйақы, заң кеңесшiсi қызметтерiне 826 мың теңге есептелдi.
Алматы қаласы 2002 жылғы 16 ақпан N 56
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
сенiмгерлiк басқару кезiнде инвестициялық
операцияларды жүзеге асыру нәтижелерi туралы
2001 жылғы есептi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 Жарлығын, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 P010655_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шартын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiн iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару кезiнде
инвестициялық операцияларды жүзеге асыру нәтижелерi туралы 2001 жылғы есеп
бекiтiлсiн.

2. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.) в трехдневный
срок со дня принятия настоящего постановления довести его и отчет о
результатах осуществления инвестиционных операций Национальным фондом
Республики Казахстан за 2001 год до сведения Правительства Республики
Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Айманбетову Г. 3.
Председатель
Национального Банка
Верно:
Секретарь Правления
Отчет о результатах осуществления инвестиционных
операций при доверительном управлении Национальным
Фондом за 2001 год
1. Цель и организация
1.1. Организация
Национальный фонд Республики Казахстан (далее - "Фонд") был создан Указом Президента Республики Казахстан N 402 от 23 августа 2000 года U000402_ в целях обеспечения стабильного социально-экономического развития страны, накопления финансовых средств для будущих поколений (сберегательная функция) и снижения зависимости экономики от воздействия неблагоприятных внешних факторов (стабилизационная функция). Фонд принадлежит Правительству Республики Казахстан и формируется за счет поступлений превышения налоговых и иных обязательных платежей в бюджет от организаций сырьевого сектора над утвержденными в республиканском и местных бюджетах суммами поступлений.
Согласно данному указу, управление Фондом возлагается на Национальный Банк Республики Казахстан. В этой связи Правительство и Национальный Банк в июне 2001 года заключили Договор о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
Основными направлениями деятельности Национального Банка на начальной стадии управления Фондом являлись разработка:
- инвестиционной стратегии;
- выбор кастодиана для хранения активов Фонда;
- выбор внешних управляющих частью активов Фонда;
В июне Национальным Банком была разработана и одобрена Правительством инвестиционная стратегия Фонда (Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда (далее - "Правила")).
Данные Правила определяют общий порядок осуществления инвестиционных операций Фонда, в том числе ограничения по видам и удельным весам в разрезе валют, классов инструментов, внешних управляющих и кастодиана. Кроме того, Правила устанавливают порядок управления рисками, возникающими при управлении Фондом, выбор эталонного портфеля, периодичность и содержание отчетности Национального Банка по своей деятельности по доверительному управлению Фондом перед Правительством.
Также большое внимание было уделено выбору кастодиана и внешних управляющих активами Фонда.

2. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.) осы қаулы
қабылданған күннен бастап үш күндiк мерзiмде оны және Қазақстан
Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару кезiнде инвестициялық
операцияларды жүзеге асыру нәтижелерi туралы 2001 жылғы есептi Қазақстан
Республикасының Yкiметiне жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Ұлттық қордың 2001 жылғы есебi
1. Мақсаты және ұйымдастыру
1.1. Ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры (бұдан әрi "Қор") Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 23 тамыздағы N 402 U000402_ Жарлығымен елiмiздiң тұрақты әлеуметтiк-экономикалық дамуын қамтамасыз ету, болашақ ұрпақ үшiн қаржылай қаражат жинақтау (жинақ қызметi) және экономиканың жағымсыз сыртқы факторлардың ықпалына тәуелдiлiгiн азайту (тұрақтандыру қызметi) мақсатында құрылды. Қор Қазақстан Республикасының Үкiметiне тиесiлi, ол республикалық және жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген түсiм сомаларынан шикiзат секторындағы ұйымдардан салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi көбейтуден түсетiн түсiмдердiң есебiнен қалыптасады.
Осы Жарлыққа сәйкес Қорды басқару Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жүктеледi. Осыған байланысты Үкiмет пен Ұлттық Банк 2001 жылғы маусымда Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шарт жасады.
Қорды басқарудың алғашқы сатысындағы Ұлттық Банк қызметiнiң негiзгi бағыттары:
- инвестициялық стратегияны;
- Қор активтерiн сақтау үшiн кастодиан таңдауды;
- Қор активтерiнің бiр бөлiгiне сыртқы басқарушыларды таңдауды әзiрлеу болды.
Ұлттық Банк маусым айында Қордың инвестициялық стратегиясын Ұлттық қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесi (бұдан әрi "Ереже") әзiрледi және оны Үкiмет мақұлдады.
Бұл Ереже Қордың инвестициялық операцияларын, оның iшiнде валюта, құралдар класы, сыртқы басқарушылар және кастодиан бөлiгiндегi түрлер мен үлес салмағы бойынша шектеулердi жүзеге асырудың жалпы тәртiбiн белгiлейдi. Сонымен қатар Ереже Қорды басқару кезiнде туындайтын тәуекелдердi басқару тәртiбiн, эталондық портфельдi таңдауды, Ұлттық Банктiң Қорды сенiмгерлiк басқару жөнiндегi өз қызметi бойынша Yкiмет алдында есеп беру кезектiлiгi мен мазмұнын белгiлейдi.
Сол сияқты кастодианды және Қор активтерiн сыртқы басқарушыларды таңдауға көп көңiл бөлiндi.

1.2. Принципы инвестиционной стратегии
Основными целями Инвестиционной стратегии являются:
1. сохранность активов;
2. поддержание достаточного уровня ликвидности активов Фонда;
3. обеспечение достаточно высокого уровня доходности активов Фонда в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска.
Стабилизационный портфель необходим для поддержания достаточного уровня ликвидности активов Фонда. Основное предназначение сберегательного портфеля обеспечение достаточно высокого уровня доходности активов Фонда в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска. В свою очередь сберегательный портфель подразделяется на портфель ценных бумаг с фиксированным доходом 60% и на портфель акции - 40%. Эталонными портфелями для сберегательного портфеля являются индексы "Salomon World Government Bond Index 80% USD hedged (SWGBI 80% USD hedged) и "Morgan Stanley Capital International World Index excluding Energy" (MSCI World Index ех. Еnеrgу).
Индекс "SWGBI 80% USD hеdgеd", является эталонным портфелем ценных бумаг с фиксированным доходом, хеджирование данного индекса на 80% против доллара США предпринято с целью обеспечения независимости рыночной стоимости портфеля от изменений обменного курса валют.
Индекс "MSCI World Index ех. Еnеrgу", является эталонным портфелем портфеля акции. Исключение из индекса энергетического сектора призвано исключить влияние корреляции данного сектора с ценой на нефть.
Индекс "SWGBI 80% USD hedged" включает облигации 19 стран, а индекс "MSCI World Index ех. Energy" включает акции компаний 23 промышленно развитых стран.
В целях контроля и управления рисками в инвестиционной стратегии определены лимиты и ограничения по операциям с активами Фонда (см. Главы 3-6 P010787_ "Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" одобренных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 9.06.2001г. N 787).
Для управления и контроля за рисками Банк заключил соглашение с компанией "Barra International" являющейся лидером в области предоставления услуг по оценке рисков портфелей ценных бумаг с фиксированным доходом и акции. В частности, модель данной компании, в основе которой лежит мульти-факторная модель, позволяет производить оценку ожидаемого изменения отклонения доходности управляемого портфеля от эталонного (Expected Tracking еrrоr), производить оптимизацию портфеля, оценивать показатель величины риска (Value at Risк, VаR).
2. Обзор рынков за 2001 год
Экономический обзор
Мировая экономика в начале 2001 года находилась в периоде большой неопределенности, в особенности, в отношении дальнейшего развития экономики США. Это было вызвано уменьшением спроса на инвестиции в секторе высоких технологий.

1.2. Инвестициялық стратегияның принциптерi
Инвестициялық стратегияның негiзгi мақсаттары:
1. активтердiң сақталуы;
2. Қор активтерiнiң жеткiлiктi деңгейдегi өтiмдiлiгiн қолдау;
3. Тәуекел деңгейi бiрқалыпты болған кезде ұзақ мерзiмдi болашақта Қор активтерiнiң жеткiлiктi жоғары деңгейдегi кiрiстiлiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
Тұрақтандыру портфелi Қор активтерiнiң жеткiлiктi деңгейдегi өтiмдiлiгiн қолдау үшiн қажет. Жинақ портфелi негiзiнен тәуекел деңгейi бiрқалыпты болған кезде ұзақ мерзiмдi болашақта Қор активтерiнiң жеткiлiктi деңгейдегi жоғары кiрiстiлiгiн қамтамасыз етуге арналған. Жинақ портфелi өз кезегiнде кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiне - 60% және акциялар портфелiне 40% бөлiнедi. Жинақ портфелi үшiн "Salomon World Government Bond Index 80% USD hedged (SWGBI 80% USD hedgeg) және "Morgan Stanley Capital International World Index excluding Energy" (МSСI World Index ех. Energy)" индекстерi эталондық портфельдер болып табылады.
"SWGBI 80% USD hedgeg" индексi кiрiсi белгiленген бағалы қағаздардың эталондық портфелi болып табылады, бұл индекстi АҚШ долларымен салыстырғанда 80%-ке хеджирлеу портфельдiң рыноктық құнының валюталардың айырбас бағамының өзгеруiне тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында қабылданды.
"МSСI World Index ех. Energy" индексi акциялар портфелiнiң эталондық портфелi болып табылады. Индекстен энергетикалық секторды шығарып тастау осы сектордың мұнайдың бағасымен арақатынасқа ықпалын болдырмауға арналған.
"SWGBI 80% USD hedgeg" индексiне 19 елдiң облигациялары кiредi, ал "МSСI World Index ех. Energy" индексiне өнеркәсiбi дамыған 23 елдiң компанияларының акциялары кiредi.
Инвестициялық стратегиядағы тәуекелдердi бақылау мен басқару мақсатында Қор активтерiмен операциялар бойынша лимиттер мен шектеулер белгілендi (Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 9.06.2001 ж. N 787 қаулысымен мақұлданған "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiнiң" 3-6-тарауларын қараңыз).
Тәуекелдердi басқару және бақылау үшiн Банк кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар және акциялар портфельдерiнiң тәуекелдерiн бағалау бойынша қызмет көрсету саласында жетекшi орындағы "Ваrrа International" компаниясымен келiсiм жасады. Оның iшiнде мульти-факторлық үлгi негiзге алынған осы компанияның үлгi басқарылып отырған портфель кiрiстiлiгiнiң эталондықтан (Expected Tracking error) ауытқудың күтiлетiн өзгерiсiн бағалауға, портфельдi оңтайландыруға, тәуекел көлемi көрсеткiшiн бағалауға (Value at Risк, VaR) мүмкiндiк бередi.
2. 2001 жылғы рыноктарға шолу
Экономикалық шолу
2001 жылдың басында әлемдiк экономика, әсiресе, АҚШ экономикасының бұдан әрi дамуына қатысты өте тұрлаусыз кезеңде болды. Бұл жоғары технология секторында инвестицияларға сұраныстың азаюынан туындады.

Однако, снижение доходов корпораций имело небольшой эффект на потребительский спрос. Покупательский спрос на рынке недвижимости был удивительно высоким в течение первого полугодия 2001 года. Оптимизм потребителей и бизнеса в США увеличивался. Причиной оптимизма было снижение процентных ставок, неординарное снижение ставки налогов осенью 2000 года, а также снижение волатильности на рынке акций. Федеральный Резервный банк понизил ставки в первом квартале на 1.5%, во втором на 1.25%.
Европейский Центральный банк снизил учетную ставку на 1.5% в 2001 г. Причиной послужили самые низкие когда-либо показатели роста развития реального сектора экономики в евро зоне, что усилило давление на Европейский Центральный банк на снижение процентных ставок.
Экономики некоторых азиатских стран, включая Японию, особенно сильно пострадали от снижения спроса в секторе высоких технологий. По состоянию на ноябрь, сокращение объемов промышленного производства за предшествовавшие 12 месяцев составило 13%. В ноябре-декабре индекс потребительских цен составлял - 0.8%. Объем розничных продаж упал к концу года до - 3,5%, в ноябре значение этого показателя было - 0,7%.
Рынок акций
Доходность за 2001 год на рынке акций была в целом отрицательной. Рынки акций характеризовались большой разницей в доходности между странами и секторами экономики.
По данным MSCI World Indех, в 2001 году цены на акции упали на 16.5%, по сравнению с 2000 годом, когда цены упали на 7.7%.
Цены на рынке акций падали в течение первого квартала 2001 года по причинам, связанным со снизившимся уровнем потребления в США, в особенности со снизившимся спросом на инвестиции. В начале апреля 2001 года цены на рынке акций упали в связи с сообщением крупных компаний технологического сектора о предстоящих невысоких прогнозных данных по прибыли. Как только вышли реальные цифры, цены на рынке стали расти в апреле и мае. Во втором квартале цены на акции показали позитивный тренд на акции американских компаний.
Цены на акции технологических компаний стабилизировались в течение 2 квартала 2001 г. Год назад, инвесторы имели большие ожидания относительно будущих доходов технологических компаний, и цены на акции достигли рекордных высот в сравнении с текущими доходами. Снижение цен на акции продолжалось в течение третьего квартала 2001 года, а особенно цены на акции упали после 11 сентября. К концу сентября цены стабилизировались. Особенно сильным было падение цен на европейском и японском рынке - соответственно на 31 и 28 процент.
Цены на акции американских и европейских компаний в четвертом квартале выросли в связи с тем, что экономика США стала показывать признаки выхода из рецессии.
Рынок ценных бумаг с фиксированным доходом

Алайда корпорациялар кiрiстерiнiң азаюы тұтынушылық сұранысқа аз әсер еттi. Жылжымайтын мүлiк рыногындағы сатып алушылар сұранысы 2001 жылдың бiрiншi жарты жылдығы iшiнде ерекше жоғары болды. АҚШ-тағы тұтынушылар және бизнес оптимизмi өсе түстi. Оптимизмге проценттiк ставкалардың төмендеуi, 2000 жылдың күзiнде салық ставкаларының әдеттегiден тыс төмендеуi, сондай-ақ акциялар рыногындағы құбылмалылықтың бәсеңдеуi себеп болды. Федералды Резервтiк банк ставкаларды бiрiншi тоқсанда 1.5%-ке, екiншi тоқсанда 1.25%-ке төмендеттi.
Еуропалық Орталық банк есептiк ставканы 2001 жылы 1.5%-ке төмендеттi. Бұған еуро аймақтағы экономиканың нақты секторын дамытудың өсу көрсеткiштерiнiң бұрын-соңды болмаған дәрежеде төмен болуы себеп болды, мұның өзi Еуропалық Орталық банкке проценттiк ставкаларды төмендетуге қысымды күшейтті.
Жапонияны қоса алғанда кейбiр азия елдерiнiң экономикалары әсiресе жоғары технологиялар секторындағы сұраныстың төмендеуiнен қатты зардап шектi. Қарашадағы жағдай бойынша, өнеркәсiп өндiрiсi көлемiнiң қысқаруы өткен 12 айда 13% болды. Қараша-желтоқсанда тұтыну бағасының индексi - 0,8%. Бөлшек сатудың көлемi жыл аяғына таман - 3,5%-ке дейiн түстi, қарашада осы көрсеткiштiң мәнi - 0,7% болды.
Акциялар рыногы
2001 жылғы кiрiстiлiк акциялар рыногында тұтастай алғанда терiс мәндi болды. Акциялар рыноктары елдер мен экономика секторлары арасындағы кiрiстiлiктегi үлкен айырмашылықпен сипатталды.
МSСI World Index деректерi бойынша, акциялардың бағасы 7,7%-ке түскен 2000 жылмен салыстырғанда 2001 жылы 16,5%-ке түсті.
Акциялар рыногындағы бағалар 2001 жылғы бiрiншi тоқсан iшiнде АҚШ-та тұтынудың төмендеген деңгейiне, әсiресе инвестицияларға төмендеген сұранысқа байланысты төмендедi. 2001 жылғы сәуiрдiң басында акциялар рыногындағы бағалар технологиялық сектордағы iрi компаниялардың пайда бойынша алдағы жоғары емес болжамды деректер туралы хабарлауына байланысты төмендедi. Нақты сандар пайда болғаннан бастап сәуiр мен мамырда рыноктағы бағалар өсе бастады. Екiншi тоқсанда акциялар бағасы американдық компаниялардың акцияларына оң тренд көрсеттi.
Технологиялық компаниялардың акцияларына бағалар 2001 жылғы 2 тоқсан бойы тұрақтандырылды. Бiр жыл бұрын инвесторлар технологиялық компаниялардың болашақтағы кiрiстерiне қатысты үлкен жаңалықтар күткен болатын және акцияларға бағалар ағымдағы кiрiстермен салыстырғанда рекордтық биiктерге қол жеткiздi. Акцияларға бағаның төмендеуi 2001 жылғы үшiншi тоқсанның iшiнде жалғаса түстi, әсiресе акциялар бағасы 11 қыркүйектен кейiн төмендедi. Қыркүйектiң аяғында бағалар тұрақтандырылды. Әсiресе еуропа және жапон рыноктарында бағаның түсуi елеулi болды - тиiсiнше 31 және 28 процент.
Төртiншi тоқсанда американдық және еуропалық компаниялардың акцияларына бағалар АҚШ экономикасының рецессиядан шығу белгiлерiне байланысты өстi.
Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар рыногы

По сравнению с 2000 годом, доходность по государственным облигациям снизилась с 7.7% в 2000 году до 5.7% в 2001 году по данным индекса Salomon Smith Barney World Government Bond Indех.
Рынок ценных бумаг с фиксированным доходом характеризовался большим уровнем волатильности в течение 2001 года. Изменение доходности по 10-летним государственным облигациям шло параллельно с изменениями на рынке акций. Доходность по европейским облигациям следовала тому же тренду, но в общем была ниже чем в США, так как инфляция в Европе снизилась на значение меньшее, чем ожидалось. В Японии на доходность облигаций повлияли политические события. Доходность значительно снизилась после того, как Японский центральный банк уменьшил краткосрочные процентные ставки, сигнализируя о том, что он хочет сдержать понижение потребительских цен. Многие аналитики считают, что тем самым, центральный банк хочет контролировать предложение денег для стабилизации цен, т.е. поддержания нулевой инфляции.
Во втором квартале доходность облигаций выросла на 0.25% в США и Германии, и осталась на том же уровне в Японии. Это повышение должно быть рассмотрено в свете необычайно низких процентных ставок в начале квартала и ожиданий инвесторов об экономическом росте и повышении процентных ставок в будущем. Некоторые экономические показатели, опубликованные в США во втором квартале были выше, чем ожидались, особенно в автомобильном и строительном секторе. Высокая инфляция и более высокая, чем ожидалось, покупательская способность, держали доходность по длинным облигациям высокой.
В третьем квартале рынки ценных бумаг с фиксированным доходом в США и Европе показали хороший доход. Федеральный Резервный Банк и Европейский Центральный Банк снизили учетную ставку несколько раз в течение квартала на 1.25% и 0.75% соответственно. Самое большое снижение процентных ставок имело место после 11 сентября, которое имело цель смягчения экономического воздействия террористических актов в США.
Доходность по японским облигациям была слабо отрицательной в третьем квартале. Япония, в течение длительного периода, переживает период экономической стагнации. Так как ставки очень маленькие, то трудно предусмотреть какое-либо значительное снижение процентных ставок на этом рынке. Экономическая ситуация также не представляет возможности повышения процентных ставок.
Серия понижений процентных ставок Европейским центральным банком снизила доходность по государственным ценным бумагам. Доходность затем резко упала после терактов 11 сентября, а в конце года поднялась. Таким образом, доходность по облигациям в конце года была приблизительно равна доходости в начале года. Растущее чувство оптимизма о предстоящем развитии экономики и стабилизации или повышении процентных ставок повлияло на повышение доходности по облигациям. Несмотря на то, что в ноябре доходность по государственным ценным бумагам была самой низкой в течение последней декады, годовая доходность по государственным ценным бумагам США составила 6.75%.

2000 жылмен салыстырғанда мемлекеттiк облигациялар бойынша кiрiстiлiк Salomon Smith Barneyn World Government Bond Index индексiнiң деректерi бойынша 2000 жылғы 7.7%-тен 2001 жылы 5.7%-ке дейiн төмендедi.
Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар рыногы 2001 жылдың iшiнде жоғары құбылмалылық деңгейiмен сипатталды. 10 жылдық мемлекеттiк облигациялар бойынша кiрiстiлiктiң өзгеруi акциялар рыногындағы өзгерiстермен қатар жүрдi. Еуропалық облигациялар бойынша кiрiстiлiк сол трендке сүйендi, бiрақ жалпы алғанда Еуропадағы инфляция күткендегiден төмен мәнге азайғандықтан АҚШ-тағыдан төмен болды. Жапонияда облигациялардың кiрiстiлiгiне саяси оқиғалар әсер еттi. Жапонияның орталық банкi тұтыну бағасын төмендетудi баяулатқысы келетiнi туралы белгi бере отырып қысқа мерзiмдi проценттiк ставкаларды азайтқаннан кейiн кiрiстiлiк айтарлықтай азайды. Көптеген талдаушылар орталық банктiң осы арқылы бағаны тұрақтандыру үшiн ақша ұсынуды, яғни нольдiк инфляцияны қолдауды бақылап отырғысы келедi деп есептейдi.
Екiншi тоқсанда облигациялардың кiрiстiлiгi АҚШ-та және Германияда 0.25%-ке өстi және Жапонияда сол деңгейде қалды. Бұл жоғарылау тоқсанның басындағы әдеттегiден тыс төмен проценттiк ставкалар және инвесторлардың экономикалық өсу мен болашақта проценттiк ставкалардың өсуi туралы күтуi тұрғысынан қарастырылуы тиiс. Екiншi тоқсанда АҚШ-та жарияланған кейбiр экономикалық көрсеткiштер, әсiресе автомобиль және құрылыс секторында күткендегiден жоғары болды. Жоғары инфляция және сатып алу қабiлеттiлiгiнiң күткендегiден неғұрлым жоғары болуы ұзын облигациялар бойынша жоғары кiрiстiлiктi көрсеттi.
Үшiншi тоқсанда кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар рыногы АҚШ-та және Еуропада елеулi кiрiске қол жеткiздi. Федералды Резервтiк банк және Еуропалық Орталық банк тоқсан iшiнде есептiк ставканы бiрнеше рет тиiсiнше 1.25%-ке және 0.75%-ке төмендеттi. Проценттiк ставкалардың ең көп төмендеуi 11 қыркүйектен кейiн орын алды, бұл АҚШ-тағы террорлық актiлердiң экономикалық ықпалын бәсеңдетудi мақсат еттi.
Жапондық облигациялар бойынша кiрiстiлiк үшiншi тоқсанда әлсiз терiс мәнде көрiндi. Жапония ұзаққа созылған кезең iшiнде экономикалық тоқырау кезеңiн бастан кешiруде. Ставкалар өте аз болғандықтан бұл рыноктағы проценттiк ставкалардың қандай да болмасын айтарлықтай төмендеуiн көздеу қиын. Экономикалық жағдай да сол сияқты проценттiк ставкалардың жоғарылауына мүмкiндiк бермейдi.
Еуропалық орталық банктiң проценттiк ставкаларды төмендету сериясы мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша кiрiстiлiктi төмендеттi. Кiрiстiлiк содан кейiн 11 қыркүйектегi терактiлерден кейiн күрт төмендедi, ал жылдың аяғында көтерiлдi. Осылайша, облигациялар бойынша кiрiстiлiк жыл аяғында жыл басындағы кiрiстiлiкке шамамен тең болды. Болашақта экономиканы дамыту және тұрақтандыру немесе проценттiк ставкаларды көтеру туралы өскелең оптимизм сезiмi облигациялар бойынша кiрiстiлiктi арттыруға ықпал еттi. Қарашада мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша кiрiстiлiк соңғы он күндiк iшiнде ең төмен болғанына қарамастан АҚШ-тың мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша жылдық кiрiстiлiк 6.75% болды.

3. Деятельность фонда
3.1. Управление.
С 18 мая 2001 года на счет Национального фонда начали поступать первые суммы. Также 11 июня 2001 года была зачислена сумма в 674.378.570,70 долларов США на счет Фонда по окончанию депозита размещенного Министерством финансов Республики Казахстан от лица Национального фонда Республики Казахстан в Национальном Банке Казахстана. После поступления вышеуказанного депозита Национальный Банк приступил к активным операциям по управлению портфелем фонда.
Общая рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда 31 декабря 2001 года была равна 1.240.372.900 долларам США. Рыночная стоимость ценных бумаг, входящих в состав портфеля Фонда, основывается на данных контрпартнера Национального Банка Morgan Stanley Dean Witter и выражает цену данных бумаг, по которой они могли быть проданы на отчетный день на международных рынках. Базой для оценки рыночной стоимости портфеля Национального фонда в данном отчете служит дата сделки.
С 15 мая по 31 декабря на тенговый счет фонда поступило 93.492.764.938,90 казахстанских тенге, из них 88.528.743.197,53 тенге поступили от Министерства финансов Республики Казахстан и 4.964.021.741,37 тенге от реконвертации долларов США для перечисления компенсации потерь республиканского и местных бюджетов. Со счета Национального фонда в тенге в Национальном Банке за отчетный период были совершены изъятия на сумму 90.906.981.243,95 тенге, из которых 37.216.032,45 тенге были перечислены в пользу Национального Банка в качестве вознаграждения за управление Национальным фондом Республики Казахстан. Национальным Банком периодически проводилась конвертация поступающих тенге в доллары США на общую сумму 83.360.657.579,67 тенге, которые были зачислены на счет Национального фонда в иностранной валюте. Сумма перечислений для компенсаций потерь республиканского и местных бюджетов составила 7.509.107.631,83 тенге. Неконвертированными на 31 декабря 2001 года (с учетом заключительных оборотов) остались 2.585.783.694,95 казахстанских тенге.
На 31 декабря 2001 года все активы Фонда составляли стабилизационный
портфель, рыночная стоимость которого должна составлять не менее 20% от
рыночной стоимости всех активов Фонда.
Среди операций, проведенных Национальным Банком с активами
Национального фонда за отчетный период были проведены 65 покупок ценных
бумаг и 34 продаж ценных бумаг.
Динамика распределения активов
Национального фонда Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
Доллары США                !    30.06.01.   !  30.09.01  !  31.12.01
___________________________________________________________________________

3. Қордың қызметi
3.1. Басқару.
2001 жылғы 18 мамырдан бастап Ұлттық қордың есепшотына алғашқы сомалар түсе бастады. Сол сияқты 2001 жылғы 11 маусымда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атынан Қазақстан Ұлттық Банкiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi орналастырған депозит аяқталғаннан кейiн Қордың есепшотына 674.378.570,70 АҚШ долларындағы сома есептелдi. Жоғарыда аталған депозит түскеннен кейiн Ұлттық Банк қор портфелiн басқару бойынша белсендi операцияларға кiрiстi.
Ұлттық қордың валюталық портфелiнiң жалпы рыноктық құны 2001 жылғы 31 желтоқсанда 1.240.372.900 АҚШ долларына тең болды. Қор портфелiнiң құрамына кiретiн бағалы қағаздардың рыноктық құны Ұлттық Банктiң қарсы әрiптесi Morgan Stanley Dean Witter деректерiне негiзделедi және есептi күнi халықаралық рыноктарда сатыла алатын осы қағаздардың бағасын көрсетедi. Осы есепте Ұлттық қор портфелiнiң рыноктық құнын бағалауға мәмiле жасалған күн негiзге алынды.
15 мамырдан бастап 31 желтоқсанға дейiн қордың теңгемен есепшотына 93 492.764.938,90 қазақстандық теңге түстi, оның ішiнде 88.528.743.97,53 теңге Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнен және 4.964.021.741.37 теңге республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығындарына өтемақы аудару үшiн АҚШ долларын қайта айырбастаудан түстi. Ұлттық қордың Ұлттық Банктегi теңгемен есепшотынан есептi кезең iшiнде 90.906.981.243.95 теңге алынды, оның iшiнде 37.216.032,45 теңге Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарғаны үшiн сыйақы ретiнде Ұлттық Банктiң пайдасына аударылды. Ұлттық Банк келiп түскен теңгенi, жалпы сомасы 83.360.657.579,67 теңгенi, мезгiл-мезгiл АҚШ долларына айырбастап отырды, ол Ұлттық қордың шетел валютасындағы есепшотына есептелдi. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығындарына өтемақы үшiн аударылған сома 7.509.107.631,83 теңге болды. 2001 жылғы 31 желтоқсанда айырбасталмаған (қорытынды
айналымдарды қоса алғанда) 2.585.783.694,95 қазақстандық теңге қалды.
2001 жылғы 31 желтоқсанда Қордың барлық активтерi тұрақтандыру
портфелiн құрады, оның рыноктық құны Қордың барлық активтерінiң рыноктық
құнының кемiнде 20%-i болуы тиiс.
Есептi кезеңде Ұлттық қор активтерiмен Ұлттық Банк жүргiзген
операциялардың iшiнде 65-i бағалы қағаз сатып алу, 34-i бағалы қағаз сату
болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
бөлу динамикасы
---------------------------------------------------------------------------
АҚШ доллары        !   30.06.01    !    30.09.01    !   31.12.01
---------------------------------------------------------------------------

ГЦБ                      16,56%         11,88%        27,84%
МФО                       9,99%          9,56%         0,00%
Агентские бумаги               67,11%         76,76%        71,44%
Всего облигаций                93,67%         98,21%        99,28%
Депозиты                     6,26%          1,79%         0,72%
Всего депозитов                 6,26%          1,79%         0,72%
Наличность                    0,07%          0,00%         0,00%
Всего наличность                0,07%          0,00%         0,00%
___________________________________________________________________________
Всего                        100%           100%          100%
___________________________________________________________________________
За отчетный период Национальным Банком Казахстана активы Фонда были размещены в основном в инструменты денежного рынка, в частности в государственные ценные бумаги США, доля которых в портфеле Национального фонда на 31 декабря 2001 года составила 27,84%. Ценные бумаги агентств США составили наиболее крупную часть портфеля при доле в 71,44%. Незначительную часть портфеля Национального Фонда 0,72% на 31 декабря 2001 года составили деньги, размещаемые через Федеральную Резервную Систему США в иностранных банках на один день под залог ценных бумаг.
Доходность и риски
Доходность стабилизационного портфеля за период с 1 июня по 31 декабря 2001 года составила 2,86%, или 4,87% годовых. Доходность эталонного портфеля Salomon 6-month US Treasury Bill Index за тот же период равна 2,13%, или 3,66% годовых. Таким образом, сверхдоходность стабилизационного портфеля за период с 1 июня по 31 декабря 2001 года составила в сравнении с эталонным портфелем 0,73%. Более высокая по сравнению с эталонной, доходность стабилизационного портфеля была достигнута в результате управления дюрацией (см. таблицу). В течение отчетного периода Национальный Банк увеличивал дюрацию до уровня 0,67 и понижал до уровня 0,44, в зависимости от ожиданий изменения краткосрочных процентных ставок. Дюрация стабилизационного портфеля согласно Правилам
осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики
Казахстан не должна превышать показателя 0,75. Также значительный вклад в
увеличение доходности оказало управление изменением соотношения состава
ценных бумаг портфеля и выбор сектора от 6 до 12 месяцев, где доходность
за время владения ценными бумагами была выше доходности депозитов и ценных
бумаг до 6 месяцев.
Сравнительная таблица доходности портфеля
против эталонного портфеля.
___________________________________________________________________________
!  Портфель    !  Эталон     ! Сверхдоходность
___________________________________________________________________________
Июнь                      0,26          0,37              -0,11
II квартал                0,26          0,37              -0,11

МБК                    16,56%            11,88%        27,84%
МФО                     9,99%             9,56%         0,00%
Агенттік қағаздар         67,11%            76,76%        71,44%
Барлық облигациялар       93,67%            98,21%        99,28%
Депозиттер                 6,26%             1,79%         0,72%
Барлық депозиттер          6,26%             1,79%         0,72%
Қолма-қол ақша             0,07%             0,00%         0,00%
Барлық қолма-қол ақша      0,07%             0,00%         0,00%
Барлығы                     100%              100%          100%
---------------------------------------------------------------------------
Есептi кезеңде Қазақстан Ұлттық Банкi Қордың активтерiн негiзiнен
ақша рыногы құралдарына, оның ішінде Ұлттық қор портфелiндегi 2001 жылғы 31 желтоқсандағы үлесi 27,84% болған АҚШ-тың мемлекеттiк бағалы қағаздарына орналастырды. АҚШ агенттiктерiнiң бағалы қағаздарының үлесi 71,44% болып, портфельдiң неғұрлым iрi бөлiгiн құрады. Ұлттық қор портфелiнiң шамалы бөлiгi 2001 жылғы 31 желтоқсанда АҚШ-тың Федералды Резервтiк Жүйесi арқылы бағалы қағаздар кепiлдiгiне бiр күнге шетелдiк банктерге орналастырылатын ақшадан құралды.
Кiрiстiлiк және тәуекелдер
2001 жылғы 1 маусымнан бастап 31 желтоқсанға дейiнгi кезеңде тұрақтандыру портфелiнiң кiрiстiлiгi 2,86% немесе жылдық 4,87% болды. Salomon 6-month US Treasury Bill Index эталондық портфель кiрiстiлiгi сол кезеңде 2,13% немесе жылдық 3,66% болды. Осылайша, 2001 жылғы 1 маусымнан бастап 31 желтоқсанға дейiнгi кезеңдегi тұрақтандыру портфелiнiң үстеме кiрiстiлiгi эталондық портфельмен салыстырғанда 0,73% болды. Тұрақтандыру портфелiнiң кiрiстiлiгi дюрацияны басқару нәтижесiнде эталондықпен салыстырғанда неғұрлым жоғары болды (кестенi қараңыз). Ұлттық Банк есептi кезең iшiнде қысқа мерзiмдi проценттiк ставкаларды өзгертудi күтуге байланысты дюрацияны 0,67 деңгейге дейiн өсiрдi және 0,44 деңгейге дейiн төмендеттi. Тұрақтандыру портфелiнiң дюрациясы Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiне сәйкес
0,75 көрсеткiштен аспауы тиiс. Сол сияқты кiрiстiлiктi ұлғайтуға
портфельдiң бағалы қағаздар құрамының арақатынасының өзгеруiн басқару және
бағалы қағаздарға иелiк еткен уақытта кiрiстiлiк 6 айға дейiнгi
депозиттердiң және бағалы қағаздардың кiрiстiлiгiнен жоғары болған 6 айдан
12 айға дейiнгi секторды таңдау айтарлықтай үлес қосты.
Портфель кірістілігінің эталондық портфельге
қатысты салыстырма кестесі
---------------------------------------------------------------------------
!    Портфель    !    Эталон    !   Үстеме кірістілік
---------------------------------------------------------------------------
Маусым                    0,26            0,37              -0,11
ІІ тоқсан                 0,26            0,37              -0,11

Июль                      0,42          0,35               0,07
Август                    0,35          0,33               0,02
Сентябрь                  0,92          0,30               0,62
III квартал               1,70          0,98               0,72
Октябрь                   0,47          0,29               0,19
Ноябрь                    0,08          0,25              -0,17
Декабрь                   0,33          0,23               0,09
IV квартал                0,88          0,77               0,11
2001                      2,86          2,13               0,73
___________________________________________________________________________
Общий доход (реализованный и нереализованный) за отчетный период, то есть с 18 мая по 31 декабря 2001 года, равен 30.965.699,63 долларам США.
Доходность портфеля Национального фонда подсчитывалась Методом ежедневной переоценки (Daily Valuation Меthоd). Из имеющихся методов данный метод является одним из самых точных. Методология расчета доходности основывается на подсчете доходности, как ежедневное изменение рыночной стоимости принципала, портфель оценивается по рыночной цене в начале и в конце периода. В рыночную стоимость портфеля включаются доходы, накопленное вознаграждение и амортизация основного капитала. Все притоки и оттоки включаются в рыночную стоимость на начало следующего рабочего дня.
3.2. Внешнее управление
В соответствии с Правилами до 80% всех активов Фонда должна передаваться во внешнее управление. Рыночная стоимость активов Фонда передаваемых одному внешнему управляющему не должна превышать 150 млн. долларов США. Прежде всего, речь идет об управление сберегательным портфелем: акции (Global Equities) и ценные бумаги с фиксированным доходом (Global Fixed Inсоме). В этой связи Национальный Банк провел тендер по выбору внешних управляющих по данным типам мандата. По типу мандата Global Fixed Income в тендере принимало участие 16 компаний, по типу мандата Global Equities рассматривались предложения от 8 компаний. Относительно небольшое число участников тендера обуславливается высокими требованиями, предъявляемыми Национальным Банком к потенциальным участникам тендера. Наиболее важными критериями при выборе внешних управляющих были объем активов под управлением, как в общем, так и по каждому типу мандата в отдельности, опыт работы и профессионализм портфельных менеджеров и аналитиков, устойчивое финансовое положение, результаты управления по данным типам мандатов за последние 5 лет. В итоге было выбрано 6 внешних управляющих: 3 внешних управляющих - по типу мандата Global Fixed Income (Deutsche Asset Маnаgемеnt, State Street Global Аdvisоrs, BNP Paribas Asset Маnаgемеnt/FFТW), и 3 - по типу Global Equities (Morgan Stanley Investment Маnаgемеnt, HSBC Asset Маnаgемеnt, Credit Suisse Asset Маnаgемеnt). 28 декабря 2001 Национальный Банк подписал соглашения об управлении активами Фонда со всеми выбранными внешними управляющими.

Шілде                     0,42            0,35               0,07
Тамыз                     0,35            0,33               0,02
Қыркүйек                  0,92            0,30               0,62
ІІІ тоқсан                1,70            0,98               0,72
Қазан                     0,47            0,29               0,19
Қараша                    0,08            0,25              -0,17
Желтоқсан                 0,33            0,23               0,09
IV тоқсан                 0,88            0,77               0,11
2001                      2,86            2,13               0,73
---------------------------------------------------------------------------
Есептi кезеңде, яғни 2001 жылғы 18 мамырдан бастап 31 желтоқсанға дейiн жалпы кірiс (iске асырылған және iске асырылмаған) 30.965.699,63 АҚШ долларына тең.
Ұлттық қор портфелiнiң кірiстілiгi Күн сайын қайта бағалау әдiсiмен (Daily Valuation Method) есептелдi. Қолданылып жүрген әдiстердiң ішiнде осы әдiс ең дәл әдiстердiң бiрi болып табылады. Кiрiстiлiкті есептеу методологиясы принпиалдың рыноктық құнын күн сайынғы өзгерту сияқты кiрiстiлiк есебiне негiзделедi, портфель кезеңнiң басында және кезеңнiң аяғында рыноктық баға бойынша бағаланады. Портфельдiң рыноктық құнына кiрістер, жинақталған сыйақы және негiзгі капиталдың амортизациясы кiредi. Барлық кiру ағыны мен шығу ағыны келесi жұмыс күнiнiң басындағы рыноктық құнға кiредi.
3.2. Сыртқы басқару
Ережеге сәйкес Қордың барлық активтерiнiң 80%-iне дейiн сыртқы басқаруға берiлуi тиiс. Бiр сыртқы басқарушыға берiлетiн Қор активтерiнiң рыноктық құны 150 млн. АҚШ долларынан аспауы тиiс. Ең алдымен әңгiме жинақ портфелiн басқару туралы болып отыр: акциялар (Global Eguities) және кiрiсi белгіленген бағалы қағаздар (Global Fixed Inсоме). Осыған байланысты Ұлттық Банк мандаттың осы түрi бойынша сыртқы басқарушыларды таңдау жөнiнде тендер өткiздi. Global Fixed Income мандатының түрi бойынша тендерге 16 компания қатысты, Global Eguities мандатының түрi бойынша 8 компанияның ұсынысы қарастырылды. Тендер қатысушыларының салыстырмалы түрде алғанда аз болуына Ұлттық Банктің тендердiң әлеуетті қатысушыларына қоятын жоғары талаптары себеп болды. Сыртқы басқарушыларды таңдау кезiндегі неғұрлым маңызды өлшемдер - жалпы, сол сияқты мандаттың әр түрi бойынша жеке басқарылатын активтердiң көлемi, жұмыс тәжiрибесi және портфельдiк менеджерлер мен талдаушылардың кәсiби деңгейi, тұрақты қаржылық жағдайы, мандаттардың осы түрлерi бойынша соңғы 5 жыл iшiндегi басқару нәтижелерi. Нәтижесiнде 6 сыртқы басқарушы таңдап алынды: 3 сыртқы басқарушы - Global Fixed Income мандатының түрi бойынша (Deutsche Asset Маnаgемеnt, State Street Global Аdvisоrs, BNP Paribas Asset Маnаgемеnt/FFТW), және 3 - Global Eguities түрi бойынша (Morgan Stanley Investment Маnаgемеnt, HSBC Asset Маnаgемеnt, Credit Suisse Asset Маnаgемеnt). 2001 жылғы 28 желтоқсанда Ұлттық Банк барлық таңдалған сыртқы басқарушылармен Қор активтерiн басқару туралы келiсiмдерге қол қойды.

3.3. Выбор кастодиана
В настоящее время Национальный Банк работает с одним глобальным кастодианом, договор с которым был подписан в конце 2001 года. Объективными причинами решения работать с глобальным кастодианом стали отсутствие опыта внутри подразделения по учету и расчетам инвестиций в акции, ведение налоговых расчетов (согласно эталонному портфелю предполагалось инвестировать в ценные бумаги 21 страны), преимущество получения консолидированной отчетности, единый подход к учету всех ценных бумаг в портфеле. Свои услуги в данной области предложили компании JPMorgan Chase & Со; Deutsche Bank АG; State Street Ваnк, Воstоn; ABN AMRO Mellon Global Securities Sеrviсеs. Ha основании поданных заявок Национальным Банком была проведена работа по выбору глобального кастодиана. Важными критериями при выборе кастодиана стали качество основных кастодиальных услуг, а также качество и спектр дополнительных
услуг и их стоимость. После изучения всех поданных заявок компания ABN
AMRO Mellon Global Securities Services была выбрана глобальным кастодианом
Национального фонда. Компания ABN AMRO Mellon предлагает своим клиентам
полный спектр требуемых услуг (core & Value Added) в одном пакете. Также
;стоит отметить, что стоимость ее услуг была наиболее конкурентоспособной.
Финансовая отчетность
Национальный фонд Республики Казахстан
31 декабря 2001 года
С заключением независимых аудиторов
Национальный фонд Республики Казахстан
Финансовая отчетность
31 декабря 2001 года
Ernst & Young                       Эрнст энд Янг
;     273 Furmanova St.                   273 Ул. Фурманова
Almaty Kazakhstan 480099            Алматы Казахстан, 480099
Рhоnе:   7(3272) 585 960            Телефон: 7(3272) 585 960
7(3272) 585 969                     7(3272) 585 969
Fах:     7(3272) 585 961            Факс:    7(3272) 585 961
Заключение независимых аудиторов
Министерству финансов Республики Казахстан
Мы провели аудиторскую проверку прилагаемого отчета об активах и обязательствах Национального фонда Республики Казахстан (далее по тексту - "Фонд") по состоянию на 31 декабря 2001 года и соответствующих отчетов о финансово-хозяйственной деятельности, об изменениях в чистых активах и движении денежных средств за период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31 декабря 2001 года. Ответственность за данную финансовую отчетность несет руководство Фонда. Мы несем ответственность за выражение мнения об этой финансовой отчетности на основании проведенной нами аудиторской проверки.
Мы провели нашу аудиторскую проверку в соответствии с Казахстанскими стандартами аудита. В соответствии с этими стандартами мы должны спланировать и провести аудиторскую проверку таким образом, чтобы получить достаточную уверенность в отсутствии существенных искажений в финансовой отчетности. Аудит включает в себя выборочную проверку данных для документального подтверждения сумм, содержащихся в финансовой отчетности и раскрытой в ней информации. Аудит также включает в себя анализ применяемых принципов бухгалтерского учета и существенных субъективных оценок сделанных руководством, а также анализ общего представления финансовой отчетности. Мы считаем, что проведенная аудиторская проверка дает нам достаточно оснований для выражения нашего мнения.
По нашему мнению, настоящая финансовая отчетность во всех
существенных отношениях дает достоверное представление о финансовом
положении Национального фонда Республики Казахстан по состоянию на 31
декабря 2001 года, его финансовых результатах и движении денежных средств
за период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31 декабря
2001 года в соответствии со Стандартами бухгалтерского учета в Республике
Казахстан.
Азамат Ержанов, Партнер
30 марта 2002 г.
Алматы
Национальный фонд Республики Казахстан
Отчет об активах и обязательствах
На 31 декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Активы
Денежные средства (Примечание 5)                        2.622.785
Торговые ценные бумаги (Примечание 6)                 187.184.884
___________
189.807.669
___________
Обязательства
Начисленные расходы (Примечание 7)                         43.244
___________
Чистые активы                                         189.764.425
___________
Чистые активы, состоят из:
Счет Правительства                                    179.748.658
Накопленный доход                                      10.015.767
___________
Итого чистые активы                                   189.764.425
___________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности.
Национальный фонд Республики Казахстан
Отчет о финансово-хозяйственной деятельности
За период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Доход, полученный от инвестиционной деятельности
Чистый реализованный доход от торговых ценных бумаг         2.259.628
Увеличение нереализованного дохода от торговых ценных бумаг 2.373.152
Нереализованный доход от переоценки активов,
деноминированных в иностранной валюте                       4.192.090
Реализованный доход от переоценки активов, деноминированных
в иностранной валюте                                        1.271.357
__________
Итого инвестиционный доход                                 10.096.227
Расходы
Объединенные расходы (Примечание 4)                            72.442
Расходы по оплате профессиональных услуг
(Примечание 10)                                                 8.018
_________
Итого расходы                                                  80.460
_________
Чистый доход                                               10.015.767
__________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности
Национальный фонд Республики Казахстан
Отчет об изменениях в чистых активах
За период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Счет       Накопленный
Правительства     доход        Итого
__________________________________________
Сальдо на 23 августа 2001 года           -               -           -
Поступления от Министерства         187.257.766          -      187.257.766
финансов РК (Примечание 8)
Перечисления в Республиканский и
местные бюджеты (Примечание 9)
(7.509.108)          -      (7.509.108)
Чистый доход                             -          10.015.767   10.015.767
__________________________________________
Сальдо на 31 декабря 2001 года      179.748.658     10.015.767  189.764.425
__________________________________________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью
финансовой отчетности
Национальный фонд Республики Казахстан
Отчет о движении денежных средств
За период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Операционная деятельность
Чистый доход от торговых ценных бумаг                      10.015.767
Корректировки на:
Изменение нереализованного дохода от активов
деноминированных в иностранной валюте                      (4.192.090)
Изменение нереализованного дохода по ценным бумагам        (2.373.152)
__________
3.450.525
Увеличение операционных активов:
Торговые ценные бумаги                                   (180.619.642)
Увеличение операционных обязательств:
Начисленные расходы                                           43.244
_________
Чистое использование денежных средств от операционной
деятельности                                             (177.125.873)
_____________
Финансовая деятельность
Поступления от Министерства финансов РК (Примечание 8)     187.257.766
Перечисления в Республиканский и местные бюджеты
(Примечание 9)                                             (7.509.108)
___________
Чистые денежные средства, полученные от финансовой
деятельности                                               179.748.658
___________
Чистое увеличение денежных средств                           2.622.785
Денежные средства на начало периода                                  -
___________
Денежные средства на конец периода                           2.622.785
___________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности
Национальный фонд Республики Казахстан
Примечания к финансовой отчетности

3.3. Кастодиан таңдау
Ұлттық Банк қазiргi уақытта бiр бас кастодианмен жұмыс iстейдi, онымен жасалған шартқа 2001 жылдың аяғында қол қойылды. Бас кастодианмен жұмыс iстеуге шешiм қабылдау үшiн акцияларға инвестициялар есептеу және есеп айырысу, салық есептерiн жүргiзу бойынша бөлiмше iшiнде тәжiрибенiң (эталондық портфельге сәйкес 21 елдiң бағалы қағаздарына инвестициялау болжамдалады) болмауы, шоғырландырылған есептi алудың артықшылығы, портфельдегi барлық бағалы қағаздар есебiне бiрыңғай тұрғыдан келу объективтi себептер болды. Бұл салада өз қызметтерiн көрсетудi JPMorgan Chase & Со; Deutsche Bank АG; State Street Ваnк, Воstоn; ABN AMRO Mellon Global Securities Services компаниялары ұсынды. Берiлген тапсырыстардың негiзiнде Ұлттық Банк бас кастодианды таңдау бойынша жұмыс жүргiздi. Кастодианды таңдау кезiнде негiзгi кастодиандық қызметтердiң сапасы, сондай-ақ қосымша қызмет көрсетулердiң сапасы мен алуан түрлiлiгi және олардың құны маңызды өлшемдер болды. Барлық берiлген тапсырыстарды
зерделегеннен кейiн ABN AMRO Mellon Global Securities Services компаниясы
Ұлттық қордың бас кастодианы болып таңдалды. ABN AMRO Mellon компаниясы өз
клиенттерiне талап етiлетiн барлық қызметтiң толық түрiн (соrе & Value
;Added) бiр пакетте ұсынады. Сонымен қатар оның қызметтерiнiң құны неғұрлым
бәсеке қабiлеттi болғанын айта кеткен жөн.
Аударма ағылшын тіліндегі түпнұсқадан жасалған
Қаржылық есеп
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
31 желтоқсан 2001 жыл
Дербес аудиторлардың қорытындысымен бірге
Ernst & Young
;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
Дербес аудиторлардың қорытындысы
Қазақстан Республикасының қаржы Министрлiгіне
Бiз ұсынылған 31 желтоқсан 2001 жылғы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (мәтiн бойынша әрi қарай - "Қор") активтерi мен мiндеттемелерi туралы есептiң және қаржы-шаруашылық қызметi мен 23 тамыз 2000 жыл мен 31 желтоқсан 2001 жыл аралығындағы мерзiмге таза активтердiң өзгерiсi мен ақша қаражаттарының қозғалысы туралы сәйкес есептердiң аудиторлық тексеруін өткiздiк. Қаржылық есепке Қордың басшылығы жауап бередi. Бiз өзiмiз өткiзген аудиторлық тексерудiң негiзiнде айтылған қаржы есебi туралы пiкiрiмiзге жауап беремiз.
Бiз өзiмiздiң аудиторлық тексеруiмiздi Қазақстан Республикасының аудит қалыптарына сәйкес өткiздiк. Осы қалыптарға сәйкес бiз аудиторлық тексерудi қаржылық есеп беруде қомақты бұрмалаушылықтың жоқтығына жеткiлiктi дәрежеде көзiмiздi жеткiзетiндей етiп жоспарлап өткiзуге тиiспiз. Аудит қаржылық есептеп сомалар мен онда ашылған мәлiметтердiң құжатты түрде растау үшiн мәлiметтердiң таңдаулы тексеруiн қамтиды. Аудит, сондай-ақ қолданбалы бухгалтерлiк есепке алудың принциптерiн және басшылықпен жасалған қомақты субъективті бағалаудың сараптамасын, сонымен қатар қаржылық есептің жалпы көрiнiсiнің сараптамасын қамтиды. Біз өзiмiз өткiзген аудиторлық тексеруіміз негiзiнде пiкiр айтуға жеткiлiктi негiз бередi деп сенемiз.
Біздiң пiкiрiмiзше, бұл қаржылық есеп барлық қомақты арақатынаста 31
желтоқсан 2001 жылғы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қаржы жағдайы туралы, оның қаржылық есептiң халықаралық қалыптары
жөнiндегi Комитетпен құрылған қаржы есебiнiң Халықаралық қалыптарына
сәйкес 23 тамыз 2000 жылдан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына дейiнгi
қызмет ету аралығындағы мерзiмге қаржы нәтижелерi мен ақша қаражаттарының
қозғалысы туралы шынайы көрiнiс бередi.
30 наурыз 2002 жыл
Алматы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
31 желтоқсан 2001 жылғы
Активтер мен міндеттемелер туралы есеп
(қазақстандық теңгедегі мыңдықтарда)
Активтер
Ақша қаражаттары (5-ескерту)                           2.622.785
Сауда-саттықтағы бағалы қағаздар (6-ескерту)         187.184.884
189.807.669
Міндеттемелер
Есептелген шығындар (7-ескерту)                           43.244
Таза активтер                                        189.764.425
Таза активтер төмендегілерден тұрады:
Үкіметтің есепшоты                                   179.748.658
Жинақтаушы кірістер                                   10.015.767
Жалпы таза активтер                                  189.764.425
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
2000 жылдың 23 тамызынан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына
дейiнгi қаржы-шаруашылық қызмет туралы есеп
(қазақстандық теңгедегi мыңдықтарда)
Инвестициялық қызметтен алынған кiрiс
Сауда-саттық бағалы қағаздарынан түскен
өткiзiлген таза кiрiс                                  2.259.628
Сауда-саттық бағалы қағаздарынан түскен
өткiзiлмеген кірісті ұлғайту                           2.373.152
Шетел валютасында депозитке салынған активтердi
қайта бағалаудан түскен өткiзiлмеген кiрiс             4.192.090
Шетел валютасында депозитке салынған активтердi
қайта бағалаудан түскен өткiзiлген кiрiс               1.271.357
Жалпы инвестициялық кiрiс                             10.096.227
Шығындар
Бiрлескен шығындар (4-ескерту)                            72.442
Кәсiби қызметті төлеу шығындары (10-ескерту)               8.018
Жалпы шығындар                                            80.460
Таза табыс                                            10.015.767
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
2000 жылдың 23 тамызынан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына
дейiнгi аралықтағы мерзімге таза активтердің өзгерісі туралы есеп
(қазақстандық теңгедегi мыңдықтарда)
Үкіметтің   Жинақтаушы
есепшоты    кіріс           Жалпы
______________________________________
23 тамыз 2001 жылғы Сальдо             -          -              -
ҚР Қаржы Министрлігінен түскен
түсімдер (8-ескерту)              187.257.766     -          187.257.766
Республикалық және жергілікті
бюджеттерге сомалар аудару
(9-ескерту)                       (7.509.108)     -          (7.509.108)
Таза кіріс                             -        10.015.767   10.015.767
______________________________________
31 желтоқсан 2001 жылғы Сальдо    179.748.658   10.015.767   189.764.425
______________________________________
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
2000 жылдың 23 тамызынан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына
дейiнгi аралықтағы мерзімге таза активтердің өзгерісі туралы есеп
(қазақстандық теңгедегi мыңдықтарда)
Операциялық қызмет
Сауда-саттық бағалы қағаздарынан түскен таза кiрiс           10.015.767
Түзетулер:
Шетел валютасында депозитке салынған активтердi
қайта бағалаудан түскен өткiзiлмеген кiрiс өзгертуiне        (4.192.090)
Бағалы қағаздар бойынша өткiзiлмеген кiрiс өзгертуiне        (2.373.152)
____________
3.450.525
Операциялық активтердi ұлғайту:
Сауда-саттық бағалы қағаздары                               (180.619.642)
Операциялық мiндеттемелердi ұлғайту:
Есептелген шығындар                                             43.244
______________
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражаттарының
таза пайдаланылуы                                           (177.125.873)
______________
Қаржылық қызмет
ҚР Қаржы Министрлiгiнен түскен түсiмдер (8-ескерту)          187.287.766
Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге аударымдар
(9-ескерту)                                                  (7.509.108)
______________
Қаржы қызметiнен алынған таза ақша қаражаттары               179.748.658
______________
Ақша қаражаттарының таза ұлғайтылуы                            2.622.785
Мерзiм басына арналған ақша қаражаттары                           -
______________
Мерзiм аяғына арналған ақша қаражаттары                        2.622.785
______________
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
Қаржылық есепке жасалатын ескертулер

1. Описание деятельности
Национальный фонд Республики Казахстан (далее по тексту - "Фонд") был создан Указом Президента Республики Казахстан (далее по тексту - "Указ") 23 августа 2000 года в качестве независимого органа в рамках Правительства Республики Казахстан для инвестирования средств, полученных от Министерства финансов Республики Казахстан (далее по тексту - "Министерство финансов"), которые в основном предназначены для сохранения будущих поколений Республики Казахстан. Министерство финансов Республики Казахстан контролирует Фонд, управляет процессом размещения и перечисления денежных средств в Фонд, а также управляет процессом авторизации перечислений из Фонда. Национальный банк Республики Казахстан был назначен Менеджером Фонда (далее по тексту - "Менеджер"). Все функции учета, управления и хранения средств Фонд передал Менеджеру.
Фонд начал свою деятельность 18 мая 2001 года после того, как Министерство финансов сделало первый взнос в Фонд.
Фонд располагается в Республике Казахстан. По состоянию на 31 декабря 2001 года Фонд не имел сотрудников.
2. Основа представления финансовой отчетности
Финансовая отчетность Фонда была подготовлена в соответствии со Стандартами бухгалтерского учета в Республике Казахстан (далее по тексту - "СБУРК").
В соответствии с требованиями СБУРК Фонд ведет учетную документацию и составляет финансовую отчетность в казахстанских тенге.
3. Обзор основных принципов учетной политики
Основа представления отчетности
Прилагаемая финансовая отчетность подготовлена по принципу первоначальной стоимости, скорректированной с учетом рассчитанной справедливой стоимости ценных бумаг.
Подготовка финансовой отчетности предусматривает использование руководством оценок и допущений, влияющих на суммы, отраженные в финансовой отчетности. Субъективные оценки основаны на информации, имеющейся на дату составления финансовой отчетности, поэтому фактические результаты могут отличаться от этих субъективных оценок.
Прилагаемая финансовая отчетность была утверждена Национальным банком Республики Казахстан (далее по тексту - "НБРК") и Министерством финансов 28 февраля 2002 года. Совет Фонда имеет власть дополнить данную финансовую отчетность после ее выпуска.
Торговые ценные бумаги
Торговые ценные бумаги состоят из ценных бумаг, используемых для торговых целей и учитываются по состоянию на даты торговых операций и показываются по расчетной справедливой стоимости на дату каждой оценки. Все ценные бумаги отражаются первоначально по стоимости, являющейся их справедливой стоимостью и включающей стоимость комиссий за приобретение, связанных с данными купленными ценными бумагами. После первоначального отражения ценные бумаги, предназначенные для торговли, показываются по расчетной справедливой стоимости. Изменения в справедливой стоимости ценных бумаг и доходы от процентов по ним включаются в доход от ценных бумаг в приложенном отчете о финансово-хозяйственной деятельности.
При определении рассчитанной справедливой стоимости таких ценных бумаг используются их последняя цена на основном рынке, где обращаются данные ценные бумаги, или котировки цены предложения, полученные из системы котировок Блумберг или от признанных маркетмейкеров или дилеров.
К ценным бумагам также относятся бумаги, приобретенные по соглашениям РЕПО. Такие ценные бумаги являются инвестиционными операциями и учитываются по справедливой стоимости, измеренной ценами предложения данных ценных бумаг, полученные от признанных маркетмейкеров или дилеров.
Налоги
В соответствии с казахстанским законодательством Фонд освобожден от всех налоговых платежей.
Конвертация иностранной валюты
Казахстанский тенге не является свободно конвертируемой валютой за пределами Республики Казахстан. Операции, деноминированные в иностранной валюте, учитываются, используя курс, определяемый НБРК, который приблизительно равен рыночному обменному курсу, определяемому Казахстанской фондовой биржей. По состоянию на 31 декабря 2001 года рыночный обменный курс составлял 150.94 тенге за один доллар США. На 30 марта 2002 года рыночный обменный курс составил 152.44 тенге за один доллар США.
Перевод операций в иностранной валюте, учитываются по курсам на даты совершения операций. Доходы и убытки, возникающие от завершения таких операций включены в прилагаемый отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности в реализованный доход от переоценки активов, деноминированных в иностранной валюте.
Доход от перевода активов и обязательств, деноминированных в иностранных валютах, включены в прилагаемый отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности в нереализованный доход от переоценки активов, деноминированных в иностранной валюте.
Поступления
Поступления отражаются по справедливой стоимости от сумм, полученных от Министерства финансов.
Перечисления
Перечисления отражаются по справедливой стоимости от сумм переводов в Республиканский и местные бюджеты Республики Казахстан, произведенных в соответствии с полученными указаниями от Министерства финансов.
Учет доходов и расходов
Доходы и расходы по процентам учтены по методу начисления, то есть по мере их получения или понесения.
Связанные стороны
Связанные стороны включают в себя НБРК и Правительство Республики Казахстан, включая Министерство финансов и местные органы Правительства. Фонд использует НБРК в качестве кастодиана и Менеджера по хранению и управлению своими активами. Все поступления из Фонда сделаны Министерством финансов. Все перечисления были произведены в Республиканский и местные бюджеты Республики Казахстан, произведенных согласно полученных указаний по платежам от Министерства финансов.

1. Қызметтiң суреттемесi
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры (мәтiн бойынша әрi қарай - "Қор") Қазақстан Республикасы Президентiнiң 23 тамыз 2000 жылғы Қаулысымен Қазақстан Республикасының Үкiметi шеңберiнде Қазақстанның болашақ буынын сақтап қалу үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы Министрлiгiнен (мәтiн бойынша әрi қарай - "Министрлiк") алынған қаражаттарды инвестициялау мақсатында құрылған. Қазақстан Республикасының қаржы Министрлiгi Қорды қадағалайды, Қордағы ақша қаражаттарын орналастыру және аудару рәсiмiн басқарады, Қордың есебiнен аударудың авторизация рәсiмiн басқарады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi Қордың Менеджерi болып тағайындалған (мәтiн бойынша әрi қарай - "Менеджер"). Қаражаттарды есепке алу, басқару және сақтаудың барлық функцияларын Қор Менеджерге тапсырды.
Қор өзiнiң қызметiн қаржы Министрлiгi Қорға бiрiншi жарна енгiзгеннен кейiн 18 мамыр 2001 жылы бастады.
Қор Қазақстан Республикасында орналасқан. 2001 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдайы бойынша Қордың қызметкерлерi болмаған.
2. Қаржылық есептi ұсыну негiзi
Қордың қаржылық есебі қаржы есебiнiң Қазақстан Республикасындағы бухгалтерлiк есепке алудың Қалыптары (мәтiн бойынша әрi қарай - "ҚРБЕҚ") түсiндiрмелерге сәйкес дайындалды.
ҚРБЕҚ-ң талаптарына сәйкес Қор есепке алу құжаттамасын жүргiзiп, қазақстандық теңгеде қаржылық есептi құрастырады.
3. Есепке алу саясатының негiзгi принциптерiне шолу
Есеп ұсыну негiзi
Ұсынылатын қаржылық есеп бағалы қағаздардың есептелген әдiл құнын есепке ала отырып, түзетiлген бастапқы құн принципi бойынша дайындалған.
Қаржылық есептi дайындау басшылықтың қаржылық есепте көрсетiлген сомаларға ықпал ететiн бағалаулар мен рұқсаттарды пайдалануын қарастырады. Субъективтi баға беру қаржылық есепті құрастыру күнiндегi мәлiметтерге негізделген, сондықтан да iс жүзiндегi нәтижелер осындай субъективтi баға беруден ерекшеленуi мүмкiн.
3. Есепке алу саясатының негізгі принциптеріне шолу (жалғасы)
Есеп ұсыну негізі (жалғасы)
Ұсынылатын қаржылық есеп 2002 жылдың 28 ақпанында Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен (мәтiн бойынша әрi қарай - "ҚРҰБ") және қаржы Министрлiгiмен бекiтiлген. Қордың Кеңесi осы қаржылық есептi ол шығарылғаннан кейiн толықтыру өкiмiне ие.
Сауда-саттық бағалы қағаздары
Сауда-саттық бағалы қағаздары сауда-саттық мақсатында пайдаланылатын бағалы қағаздардан тұрады және сауда операциялары жасалған күнгi жағдайы бойынша есепке алынып, әрбiр бағалау күнiнiң есеп айырысудың әдiл құнында көрсетiледi. Барлық бағалы қағаздар бастапқыда әдiл құны болып табылатын және осы сатып алынған бағалы қағаздарға қатысты сатып алу комиссиясының құнын қамтитын құны бойынша көрсетiледi. Бастапқы көрiнiстен кейiн саудаға арналған бағалы қағаздар есеп айырысудың әдiл құнында көрсетiледi. Бағалы қағаздардың әдiл құнына енгізiлген өзгертулер мен олар бойынша проценттерден түсетiн кiрiстер қаржы-шаруашылық қызметi туралы берiлген есептегi инвестициядан түсетiн кiрiстiң есебiне кiредi.
Осындай бағалы қағаздардың есептелген әдiл құнын анықтау барысында олардың сол бағалы қағаздар айналатын негiзгi рыноктағы соңғы бағасы немесе Блумберг кодтау жүйесiнен немесе мойындалған маркетмейкерлерден немесе дилерлерден алынған ұсыныс бағасының котировкасы пайдаланылады.
Бағалы қағаздарға, сондай-ақ РЕПО келiсiмдерi бойынша сатып алынған қағаздар да жатады. Ондай бағалы қағаздар инвестициялық операциялар болып табылады және сондай бағалы қағаздардың мойындалған маркетмейкерлерден немесе дилерлерден алынған ұсыныс бағаларымен өлшенген әдiл құны бойынша есепке алынады.
Салықтар
Қазақстандық заңдарға сәйкес Қор барлық салық төлемдерiнен босатылған.
Шетел валютасын айырбастау
Қазақстандық теңге Қазақстан Республикасынан тыс еркiн айырбасталатын валюта болып табылмайды. Шетел валютасында депозитке салынған операциялар ҚРҰБ белгiленетiн бағамды пайдалана отырып есепке алынады, ол бағам шамамен Қазақстандық қорлық биржаға белгiленетiн рыноктық айырбастау бағамына тең келедi 2001 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша рыноктың айырбастау бағамы бiр АҚШ долларына 150.94 теңге құрған. 2002 жылдың 30 наурызына рыноктың айырбастау бағамы бiр АҚШ долларына 152.44 теңге құрған.
3. Есепке алу саясатының негізгі принциптеріне шолу (жалғасы)
Шетел валютасын айырбастау (жалғасы)
Шетел валютасындағы операциялар аудару операцияларды жасау күнiндегі бағам бойынша есепке алынады. Осындай операцияларды тамамдаудан туындайтын кiрiстер мен шығындар қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы ұсынылған есебiндегi шетел валютасында депозитке салынған активтердi қайта бағалаудың өткiзiлген кiрiсiне есептелген.
Шетел валюталарында депозитке салынған активтер мен мiндеттемелердi аудару кiрiстерi ұсынылған қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есептегi шетел валютасында депозитке салынған активтердi қайта бағалаудан түскен өткiзiлмеген кiрiсiне есептелген.
Түсiмдер
Түсiмдер қаржы Министрлiгiнен алынған сомалардың әдiл құны бойынша көрсетiледi.
Аударымдар
Қаржы Министрлiгiнен алынған нұсқауларға сәйкес Қазақстан Республикасының Республикалық және жергілiктi бюджеттерiне аударылған аударым сомаларының әдiл құны бойынша көрсетiлген.
Кiрістер мен шығындарды есепке алу
Проценттер бойынша кiрiстер мен шығындар есептеу әдiсi бойынша есепке алынған, яғни олардың алынуы немесе шегілуi бойынша есепке алынған.
Байланысты тараптар
Байланысты тараптар ҚРҰБ және Қазақстан Республикасының Үкiметiн, сонымен қоса қаржы Министрлiгi мен Үкiметтiң жергiлiктi органдарын қамтиды. Қор ҚРҰБ өзiнiң активтерiн сақтау және басқару жөнiндегi кастодианы және Менеджерi ретiнде пайдаланады. Қордан түскен барлық түсiм қаржы Министрлiгiмен жасалған. Барлық аударымдар қаржы Министрлiгiнен төлемдер бойынша келiп түскен нұсқауларға сәйкес Қазақстан Республикасының Республикалық және жергілiктi бюджеттерiне жасалған.

4. Объединенные расходы
В соответствии с Договором о доверительном управлении Национального фонда Республики Казахстан (далее по тексту - "Договор") Менеджер предоставляет Фонду консультативные и административные услуги. Согласно Договору Менеджер несет полную ответственность за осуществление контроля и оценки управления активами Фонда. Менеджер, по своему усмотрению, принимает решения по вопросам инвестирования активов Фонда, покупки или продажи портфеля ценных бумаг, а также других ценных бумаг. В соответствии с данным Договором Менеджер также несет ответственность за свой счет за обеспечение услугами, которые необходимы для проведения обычных операций Фонда, включая, помимо прочего, кастодиальные, административные, трансфертные услуги, услуги по учету портфеля.
Менеджер также несет все расходы по оплате комиссионных брокеров, процентов, вознаграждений и чрезвычайных единовременных расходов, возникших в связи с судебным процессом или выплатой компенсаций, если и когда возникнет необходимость. В соответствии с Соглашением о доверительном управлении Фонд выплачивает Менеджеру ежемесячную комиссию (далее по тексту - "Объединенные расходы"), рассчитанную в размере 0.075%
от суммы среднемесячных чистых активов Фонда и подлежит оплате
ежеквартально.
5. Денежные средства
По состоянию на 31 декабря 2001 года денежные средства состоят из
денежных средств, размещенных на текущих беспроцентных счетах в НБРК.
6. Торговые ценные бумаги
На 31 декабря 2001 года инвестиции были осуществлены в следующие
ценные бумаги:
Казначейские векселя США                                    30.959.966
Казначейские облигации США                                  21.163.601
Облигации агентств США                                     133.748.139
Ценные бумаги, приобретенные по соглашению обратного РЕПО    1.313.178
___________
187.184.884
___________
Процентная ставка по казначейским векселям США составляет 1.8% годовых. Срок погашения наступает в мае 2002 года.
Процентная ставка по казначейским облигациям США варьирует от 1.7% до 2.0% годовых. Срок их погашения в 2002 году.
Облигации агентств США представляют собой ценные бумаги, выпущенные ассоциациями Правительства США. Процентная ставка по ним варьирует от 1.8% до 2.4% годовых. Срок их погашения в 2002 году. Эти ценные бумаги прямо не обеспечены всеми доходами и заимствованиями Правительства США.
Ценные бумаги, приобретенные по соглашению обратного РЕПО, состоят из
ценных бумаг, выпущенных Правительством США с вознаграждением в размере
1.58% годовых. Срок платежа по соглашению наступает 1 января 2002 года.

4. Бiрлескен шығындар
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының сенiмдi басқаруы туралы Шартқа сәйкес (мәтiн бойынша әрi қарай - "Шарт") Менеджер Қорға кеңес беру және әкiмшiлiк қызметтер көрсетедi. Шартқа сәйкес Менеджер Қордың активтерiн қадағалау және басқаруын бағалауды жүзеге асырудың толық жауапкершiлiгiн артады. Менеджер өз қалауы бойынша Қордың активтерiн инвестициялау сұрақтары бойынша, бағалы қағаздардың портфелiн, сонымен қатар өзге де бағалы қағаздарды сатып алу, сату сұрақтарының шешiмдерiн қабылдайды. Осы Шартқа сәйкес менеджер Қордың әдеттегі операцияларын өткізуге қажеттi қызметтердi қамтамасыз етуге өз есебiнен жауап бередi, оның қатарына кастодиалды, әкiмшiлiк, трансферттi қызметтер, портфельдi есепке алу қызметтерi де кiредi. Менеджер сонымен қатар комиссионды брокерлердiң төлемақысы, проценттерi, сыйақылары, сот процесiне немесе қажеттілiк туындаған жағдайда өтемақы төлеуге қатысты туындаған төтенше бiр уақыттағы шығындарды төлеу бойынша барлық шығындарды артады. Сенiмдi
басқару туралы Келiсiмге сәйкес Қор Менеджерге Қордың таза активтерiнiң
орташа айлық сомасының 0,075 проценті мөлшерiнде есептелген (мәтiн бойынша
әрi қарай - "Бiрлескен шығындар") ай сайын комиссия төлейдi, ол тоқсан
сайын төленiп отыруға тиiс.
5. Ақша қаражаттары
2001 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша ақша қаражаттары ҚРҰБ
ағымдағы процентсiз есепшоттарында орналастырылған ақша қаражаттарынан
құралады.
6. Бағалы қағаздар
2001 жылдың 31 желтоқсанындағы инвестициялар келесi бағалы қағаздарға
жасалған болатын:
АҚШ-ң қазыналық вексельдерi                       30.959.966
АҚШ-ң қазыналық облигациялары                     21.163.601
АҚШ агенттiгiнiң облигациялары                   133.748.139
Керi РЕПО келiсiмi бойынша сатып алынған
бағалы қағаздар                                    1.313.178
___________
187.184.884
АҚШ-ң қазыналық вексельдерi бойынша проценттiк ставка жылына 1,8 процент құрайды. Өтеу мерзiмi 2002 жылдың мамыр айы.
АҚШ агенттiгiнiң облигациялары АҚШ Yкiметiнiң ассоциацияларымен шығарылған бағалы қағаздарды танытады. Олар бойынша проценттiк ставка жылына 1,8 процент пен 2,4 процент аралығында құбылады. Оларды өтеу мерзiмi 2002 жыл. Бұл бағалы қағаздар АҚШ Үкiметiнің барлық кiрiстерiмен және қарыздарымен тура қамтамасыз етiлмеген.
Керi РЕПО келiсiмi бойынша сатып алынған бағалы қағаздар жылына 1,58
процент мөлшерiндегi сыйақымен қоса АҚШ Үкiметi шығарған бағалы
қағаздардан тұрады. Төлем мерзiмi 2002 жылдың қаңтар айы.

7. Начисленные расходы
По состоянию на 31 декабря 2001 начисленные расходы состояли из
следующего:
Начисленные объединенные расходы (Примечание 4)                 35.226
Начисленные расходы по оплате профессиональных услуг             8.018
______
43.244
______
Начисленные объединенные расходы состоят из комиссии, подлежащей
оплате Менеджеру за четвертый квартал 2001 года.
8. Поступления
Поступления состоят из средств, полученных Министерством финансов из
различных источников в соответствии с казахстанским законодательством и
размещенных в Фонде. Поступления от Министерства финансов за период с
момента образования Фонда 23 августа 2000 года по 31 декабря 2001 года
сгруппированы в соответствии с извещениями, полученными от Министерства
финансов, и состоят из следующего:
Выручка от продажи доли государства в нефтедобывающем совместном
предприятии                                                98.729.023
Подоходный налог                                           67.777.053
Роялти                                                     20.662.540
Бонусы                                                         72.291
Налог на добавленную стоимость                                 16.859
__________
187.257.766
___________
9. Перечисления
В течение периода с момента образования Фонда 23 августа 2000 года по
31 декабря 2001 года перечисления из Фонда были осуществлены в
соответствии с инструкциями Министерства финансов в местный и
Республиканский бюджеты следующих областей:
Атырауская область                                             74.850
Карагандинская область                                        412.491
Мангистауская область                                       1.408.310
Западно-Казахстанская область                               1.840.223
Восточно-Казахстанская область                              1.141.049
Актюбинская область                                         2.632.185
__________
7.509.108
__________
10. Расходы по оплате профессиональных услуг
За период с момента образования Фонда 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года расходы по оплате профессиональных услуг состояли из:
Аудиторские услуги                                              7.192
Юридические услуги                                                826
_____
8.018
_____
11. Анализ активов и обязательств по срокам
Сроки погашения денежных активов и обязательств представляют собой остаточные сроки до даты погашения задолженности согласно исходным договорам и условиям оформления денежных активов и обязательств на дату баланса, за исключением ценных бумаг, сроки которых показаны как подлежащие погашению "до востребования" вне зависимости от их исходных условий. На практике фактические сроки погашения денежных активов и обязательств могут отличаться от договорных на основании устных договоренностей или дополнений к имеющимся договорам.
На 31 декабря 2001 года все монетарные активы и обязательства имели остаточные сроки до даты погашения задолженности меньше одного месяца.

7. Есептелген шығындар
2001 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша есептелген шығындар
мыналардан құралған:
Есептелген бiрлескен шығындар (4-ескерту)            35.226
Кәсiби қызмет төлемiне есептелген шығындар            8.018
______
43.244
Есептелген бiрлескен шығындар менеджерге 2001 жылдың төртiншi
кварталына төленуге тиiстi комиссиядан тұрады.
8. Түсiмдер
Түсiмдер қазақстандық заңдарға сәйкес қаржы Министрлiгiнiң түрлi
көздерден алған және Қорда орналастырылған қаражаттарынан тұрады. Қаржы
Министрлiгiнен түскен Қор құрылған сәттен 23 тамыз 2000 жылдан бастап
2001-жылдың 31-желтоқсанына дейiнгi мерзiмдегi түсiмдер қаржы
министрлiгiнен алынған хабарландыруларға сәйкес топталып, төмендегiден
тұрады:
Мұнай өндiретiн бiрлескен кәсiпорындағы мемлекеттiң
үлесiн сатудан түскен табыс                                98.729.023
Табыс салығы                                          67.777.053
Роялти                                                20.662.540
Бонустар                                                  72.291
Қосымша құн салығы                                        16.859
__________
187.257.76
6
__________
9. Аударымдар
Қор құрылған сәттен бастап 23 тамыз 2000 жылдан 2001 жылдың 31
желтоқсанына дейiнгi мерзім ішінде Қордың аударымдары қаржы министрлiгiнің
нұсқауларына сәйкес келесі облыстардың жергiлiктi және Республикалық
бюджеттерiне жасалған:
Атырау облысы                                        74.850
Қарағанды облысы                                    412.491
Маңғыстау облысы                                  1.408.310
Батыс Қазақстан облысы                            1.840.223
Шығыс Қазақстан облысы                            1.141.049
Ақтөбе облысы                                     2.632.185
_________
7.509.108
10. Кәсiби қызметтердi төлеу шығындары
Қор құрылған сәттен бастап 23 тамыз 2000 жылдан 2001 жылдың 31
желтоқсанына дейiнгi мерзiмде кәсiби қызметтердi төлеу шығындары
төмендегінi құрды:
Аудиторлық қызметтер                                  7.192
Заң қызметтерi                                          826
_____
8.018
11. Активтер мен мiндеттемелердiң мерзiм бойынша сараптамасы
Ақша активтерi мен мiндеттемелерiнiң өтеу мерзiмдерi жiберiлетiн
шартқа және баланс күнi ақша активтерi мен мiндеттемелерiн рәсiмдеу
талаптарына сәйкес берешектi өтеу күнiне дейiнгi қалатын мерзiмдi
бiлдiредi, оның қатарына мерзiмдерi талаптарға тәуелсiз "талап еткенге
дейiн" өтелуге тиiстi деп көрсетiлген бағалы қағаздар кiрмейдi. Тәжiрибе
жүзінде ақша активтерi мен мiндеттемелерiн өтеудiң iс жүзiндегi мерзiмдерi
ауызша келiсiмдердiң немесе осы шартқа жасалатын қосымша негізiнде
ерекшеленуi мүмкiн.
2001 жылдың 31 желтоқсанында барлық монетарлы активтер мен
мiндеттемелер берешектi өтеу мерзiмiне дейiн бiр айдан аз қалдық мерзiмiне
ие болған.

12. Финансовые инструменты
Финансовые инструменты в основном составили статьи баланса Фонда на 31 декабря 2001 года. Подверженность кредитному риску, риску процентной ставки и валютному риску возникает в процессе нормального ведения бизнеса Фонда.
Кредитный Риск
Фонд управляет своим кредитным риском путем размещения всех своих активов в ценные бумаги, с высокой ликвидностью с кредитным рейтингом ААА, наивысшем кредитном рейтинге доступном на рынке, а также в наличные средства.
Рыночный риск
Рыночный риск представляет собой вероятность положительного или отрицательного изменения стоимости финансовых инструментов в результате изменения рыночных цен, т.е. процентных ставок и обменных курсов. Фонд управляет своим рыночным риском путем размещения активов в валюту, которая может быть названа одной из самых стабильных по сравнению с казахстанским тенге, в доллар США и в ценные бумаги с низким уровнем подверженности
изменениям - государственные ценные бумаги.
Справедливая стоимость финансовых инструментов
На 31 декабря 2001 года все активы и обязательства Фонда были
рассчитаны по справедливой стоимости.
13. Активы и обязательства указанные в иностранной валюте
В следующей таблице указаны эквивалентные суммы всех денежных активов
в тысячах тенге по состоянию на 31 декабря 2001 года:
Тенге       Доллары США       Итого
_________________________________________
Активы
Денежные средства           2.585.784          37.001      2.622.785
Торговые ценные бумаги         -          187.184.884    187.184.884
________________________________________
Итого денежных активов      2.585.784     187.221.885    189.807.669
________________________________________
Обязательства
Начисленные расходы            42.418             826         43.244
________________________________________
Итого денежных обязательств    42.418             826         43.244
________________________________________
Чистая позиция              2.543.366     187.221.059    189.764.425
________________________________________
14. Операции со связанными сторонами
С момента образования Фонда 23 августа 2000 года по 31 декабря 2001
года Фонд осуществил следующие операции со связанными сторонами:
Объединенные расходы                                          72.442
Поступления от Министерства финансов РК                  187.257.766
Перечисления в Республиканский и местные бюджеты          (7.509.108)
Начисленные объединенные расходы                              35.226
Смотри также Приложения 4, 7, 8 и 9 для дополнительной информации по
операциям со связанными сторонами.

12. Қаржылық құралдар
Қаржылық құралдарды негiзiнен 2001 жылдың 31 желтоқсанындағы Қордың
баланс баптары құрған. Кредит қатерi, процент ставкасының қатерiне және
валюта қатерiне шалдығу Қордың бизнесiн қалыпты жүргiзу барысында
туындайды.
Кредит Қатерi
Қор өзiнiң кредит қатерiн өзiнiң барлық активтерiн ААА кредит рейтингi бар, рыноктарда қол жеткiзуге болатын ең жоғарғы кредит рейтингі бар жоғары жойылымдылықтағы бағалы қағаздарға орналастыру жолымен басқарады.
Рыноктық қатер
Рыноктық қатер рыноктық бағаларды өзгерту нәтижесiнде, яғни
проценттік ставкалар мен айырбастау бағамдарын өзгерту нәтижесiнде
қаржылық құралдардың құнын оң және терiс өзгерту мүмкiндiгiн танытады. Қор
өзiнiң рыноктық қатерiн активтерiн қазақстандық теңгемен салыстырғанда ең
тұрақты болып табылатын валютаға АҚШ долларына, өзгертуге ең аз шалдығатын
бағалы қағаздар - мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастыру жолымен
басқарады.
Қаржылық құралдардың әдiл құны
2001 жылдың 31 желтоқсанына Қордың барлық активтерi мен
мiндеттемелерi әдiл құны бойынша есептелген.
13. Шетел валютасында көрсетiлген активтер мен мiндеттемелер
Келесi кестеде барлық ақша активтерiнiң 2001 жылғы 31 желтоқсандағы
барлық ақша активтерiнiң балама сомалары көрсетілген.
Теңге      АҚШ доллары        Жалпы
Активтер
Ақша қаражаттары               2.585.784       37.001        2.622.785
Сауда-саттық бағалы қағаздар      -          187.184.884    187.184.884
Жалпы ақша активтерi           2.585.784     187.221.885    189.807.669
Мiндеттемелер
Есептелген шығындар             42.418           826           43.244
Жалпы ақша мiндеттемелерi       42.418           826           43.244
Таза провизия                  2.543.366     187.221.059    189.764.425
14. Байланысты тараптармен жасалатын операциялар
Қор құрылған сәттен бастап 23 тамыз 2000 жылдан 2001 жылдың 31
желтоқсанына дейiн Қор байланысты тараптармен келесi операция түрлерiн
жүзеге асырды:
Бiрлескен шығындар                                          72.442
ҚР қаржы Министрлiгiнен түскен түсiмдер                187.257.766
Республикалық және жергілiктi бюджеттерге аударымдар   (7.509.108)
Есептелген бiрлескен шығындар                               35.226
Байланысты тараптармен операциялар бойынша қосымша мәлiмет алу үшiн
сонымен қатар 4, 7, 8 және 9 Қосымшаларды қара.

15. События после даты баланса
Начиная с 1 января 2002 г. и в соответствии с политикой, принятой
Правительством Республики Казахстан, до 80% от активов Фонда должны быть
размещены у различных международных менеджеров активами, которые обладают
правом инвестирования в определенных рамках согласно политики Фонда.
С 1 января 2002 года Фонд назначил АБН АМРО Мэллон Глобал Секъюритис
Сервисис глобальным кастодианом ценных бумаг Фонда.
Перевод с оригинала на английском языке
Финансовая отчетность
Национальный фонд Республики Казахстан
31 декабря 2001 года
С заключением независимых аудиторов
Национальный фонд Республики Казахстан
Финансовая отчетность
31 декабря 2001 года
Ernst & Young                       Эрнст энд Янг
;     273 Furmanova St.                   273 Ул. Фурманова
Almaty Kazakhstan 480099            Алматы Казахстан, 480099
Рhоnе:   7(3272) 585 960            Телефон: 7(3272) 585 960
7(3272) 585 969                     7(3272) 585 969
Fах:     7(3272) 585 961            Факс:    7(3272) 585 961
Перевод с оригинала на английском языке
Заключение независимых аудиторов
Министерству финансов Республики Казахстан
Мы провели аудиторскую проверку прилагаемого отчета об активах и обязательствах Национального фонда Республики Казахстан (далее по тексту - "Фонд") по состоянию на 31 декабря 2001 года и соответствующих отчетов о финансово-хозяйственной деятельности, об изменениях в чистых активах и движении денежных средств за период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31 декабря 2001 года. Ответственность за финансовую отчетность несет руководство Фонда. Мы несем ответственность за выражение мнения об этой финансовой отчетности на основании проведенной нами аудиторской проверки.
Мы провели нашу аудиторскую проверку в соответствии с Международными стандартами аудита, сформулированными Международной федерацией бухгалтеров. В соответствии с этими стандартами мы должны спланировать и провести аудиторскую проверку таким образом, чтобы получить достаточную уверенность в отсутствии существенных искажений в финансовой отчетности. Аудит включает в себя выборочную проверку данных для документального подтверждения сумм, содержащихся в финансовой отчетности и раскрытой в ней информации. Аудит также включает в себя анализ применяемых принципов бухгалтерского учета и существенных субъективных оценок сделанных руководством, а также анализ общего представления финансовой отчетности. Мы считаем, что проведенная аудиторская проверка дает нам достаточно оснований для выражения нашего мнения.
По нашему мнению, настоящая финансовая отчетность во всех существенных отношениях дает достоверное представление о финансовом положении Национального фонда Республики Казахстан по состоянию на 31 декабря 2001 года, его финансовых результатах и движении денежных средств за период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31 декабря 2001 года в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности, сформулированными Комитетом по международным стандартам финансовой отчетности.
Мы также подготовили отдельное заключение по финансовой отчетности
Национального фонда Республики Казахстан за такой же период,
подготовленное в соответствии со Стандартами бухгалтерского учета в
Республике Казахстан. В указанной выше финансовой отчетности не существует
различий между Международными стандартами финансовой отчетности и
Стандартами бухгалтерского учета в Республике Казахстан.
30 марта 2002 г.
Алматы
Отчет об активах и обязательствах
На 31 декабря 2001 года
Активы
Денежные средства (Примечание 5)                           2.622.785
Торговые ценные бумаги (Примечание 6)                    187.184.884
___________
189.807.669
___________
Обязательства
Начисленные расходы (Примечание 7)                            43.244
_______
Чистые активы                                             189.764.425
___________
Чистые активы, состоят из:
Счет Правительства                                       179.748.658
Накопленный доход                                         10.015.767
___________
Итого чистые активы                                       189.764.425
___________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности
Отчет о финансово-хозяйственной деятельности
За период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Доход, полученный от инвестиционной деятельности
Чистый реализованный доход от торговых ценных бумаг          2.259.628
Увеличение нереализованного дохода от торговых ценных бумаг  2.373.152
Нереализованный доход от переоценки активов,
деноминированных в иностранной валюте                        4.192.090
Реализованный доход от переоценки активов, деноминированных
в иностранной валюте                                         1.271.357
__________
Итого инвестиционный доход                                  10.096.227
Расходы
Объединенные расходы (Примечание 4)                             72.442
Расходы по оплате профессиональных услуг (Примечание 10)         8.018
______
Итого расходы                                                   80.460
_______
Чистый доход                                                10.015.767
__________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности
Отчет об изменениях в чистых активах
За период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Счет         Накопленный
Правительства      доход         Итого
________________________________________
Сальдо на 23 августа 2001 года         -              -             -
Поступления от Министерства       187.257.766         -         187.257.766
финансов РК (Примечание 8)
Перечисления в Республиканский и
местные бюджеты (Примечание 9)    (7.509 108)         -         (7.509.108)
Чистый доход                           -          10.015.767     10.015.767
___________________________________________
Сальдо на 31 декабря 2001 года    179.748.658     10.015.767    189.764.425
_________________________________________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности
Отчет о движении денежных средств
За период с даты начала деятельности 23 августа 2000 года по 31
декабря 2001 года
(В тысячах казахстанских тенге)
Операционная деятельность
Чистый доход от торговых ценных бумаг                       10.015.767
Корректировки на:
Изменение нереализованного дохода от переоценки активов,
деноминированных в иностранной валюте                      (4.192.090)
Изменение нереализованного дохода по ценным бумагам        (2.373.152)
___________
3.450.525
Увеличение операционных активов:
Торговые ценные бумаги                                   (180.619.642)
Увеличение операционных обязательств:
Начисленные расходы                                            43.244
________
Чистое использование денежных средств от операционной
деятельности                                             (177.125.873)
_____________
Финансовая деятельность
Поступления от Министерства Финансов РК (Примечание 8)     187.257.766
Перечисления в Республиканский и местные бюджеты
(Примечание 9)                                             (7.509.108)
___________
Чистые денежные средства, полученные от финансовой
деятельности                                               179.748.658
___________
Чистое увеличение денежных средств                           2.622.785
Денежные средства на начало периода                              -
___________
Денежные средства на конец периода                           2.622.785
___________
Учетная политика и примечания являются неотъемлемой частью финансовой
отчетности
Примечания к финансовой отчетности

15. Баланс күнiнен кейiнгi жағдайлар
2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының Yкiметiмен
қабылданған саясатқа сәйкес Қордың 80 процентке жуық активтерi түрлi
халықаралық менеджерлерде Қордың саясатына сәйкес шекте белгiленген
инвестициялау құқығына ие активтермен орналастырылуға тиiс.
2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қор өзiнiң инвестицияларының
глобальды кастодианы етiп АБН АМРО Мэллон Глобал Секъюритис Сервисистi
тағайындады.
Аударма ағылшын тіліндегі түпнұсқадан жасалған
Қаржылық есеп
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
31 желтоқсан 2001 жыл
Дербес аудиторлардың қорытындысымен бірге
Ernst & Young
;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
Дербес аудиторлардың қорытындысы
Қазақстан Республикасының қаржы Министрлiгіне
Бiз ұсынылған 31 желтоқсан 2001 жылғы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (мәтiн бойынша әрi қарай - "Қор") активтерi мен мiндеттемелерi туралы есептiң және қаржы-шаруашылық қызметi мен 23 тамыз 2000 жыл мен 31 желтоқсан 2001 жыл аралығындағы мерзiмге таза активтердiң өзгерiсi мен ақша қаражаттарының қозғалысы туралы сәйкес есептердiң аудиторлық тексеруін өткiздiк. Қаржылық есепке Қордың басшылығы жауап бередi. Бiз өзiмiз өткiзген аудиторлық тексерудiң негiзiнде айтылған қаржы есебi туралы пiкiрiмiзге жауап беремiз.
Бiз өзiмiздiң аудиторлық тексеруiмiздi бухгалтерлердің Халықаралық федерациясы құрған Халықаралық аудит қалыптарына сәйкес өткiздiк. Осы қалыптарға сәйкес бiз аудиторлық тексерудi қаржылық есеп беруде қомақты бұрмалаушылықтың жоқтығына жеткiлiктi дәрежеде көзiмiздi жеткiзетiндей етiп жоспарлап өткiзуге тиiспiз. Аудит қаржылық есептегі сомалар мен онда ашылған мәлiметтердiң құжатты түрде растау үшiн мәлiметтердiң таңдаулы тексеруiн қамтиды. Аудит, сондай-ақ қолданбалы бухгалтерлiк есепке алудың принциптерiн және басшылықпен жасалған қомақты субъективті бағалаудың сараптамасын, сонымен қатар қаржылық есептің жалпы көрiнiсiнің сараптамасын қамтиды. Біз өзiмiз өткiзген аудиторлық тексеруіміз негiзiнде пiкiр айтуға жеткiлiктi негiз бередi деп сенемiз.
Біздiң пiкiрiмiзше, бұл қаржылық есеп барлық қомақты арақатынаста 31 желтоқсан 2001 жылғы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржы жағдайы туралы, оның қаржылық есептiң халықаралық қалыптары жөнiндегi Комитетпен құрылған қаржы есебiнiң Халықаралық қалыптарына сәйкес 23 тамыз 2000 жылдан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына дейiнгi қызмет ету аралығындағы мерзiмге қаржы нәтижелерi мен ақша қаражаттарының қозғалысы туралы шынайы көрiнiс бередi.
Біз, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тура сол
мерзімге Қазақстан Республикасындағы бухгалтерлік есепке алудың
Қалыптарына сәйкес дайындалған қаржылық есебі бойынша жеке қорытынды
дайындадық. Жоғарыда көрсетілген қаржылық есепте Қазақстан
Республикасындағы қаржылық есеп берудің Халықаралық қалыптары мен
бухгалтерлік есепке алудың Қалыптары арасында айырмашылық жоқ.
30 наурыз 2002 жыл
Алматы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
31 желтоқсан 2001 жылғы
Активтер мен міндеттемелер туралы есеп
(қазақстандық теңгедегі мыңдықтарда)
Активтер
Ақша қаражаттары (5-ескерту)                           2.622.785
Сауда-саттықтағы бағалы қағаздар (6-ескерту)         187.184.884
___________
189.807.669
Міндеттемелер
Есептелген шығындар (7-ескерту)                           43.244
Таза активтер                                        189.764.425
Таза активтер төмендегілерден тұрады:
Үкіметтің есепшоты                                   179.748.658
Жинақтаушы кірістер                                   10.015.767
___________
Жалпы таза активтер                                  189.764.425
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
2000 жылдың 23 тамызынан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына
дейiнгi қаржы-шаруашылық қызмет туралы есеп
(қазақстандық теңгедегi мыңдықтарда)
Инвестициялық қызметтен алынған кiрiс
Сауда-саттық бағалы қағаздарынан түскен
өткiзiлген таза кiрiс                                  2.259.628
Сауда-саттық бағалы қағаздарынан түскен
өткiзiлмеген кірісті ұлғайту                           2.373.152
Шетел валютасында депозитке салынған активтердi
қайта бағалаудан түскен өткiзiлмеген кiрiс             4.192.090
Шетел валютасында депозитке салынған активтердi
қайта бағалаудан түскен өткiзiлген кiрiс               1.271.357
__________
Жалпы инвестициялық кiрiс                             10.096.227
Шығындар
Бiрлескен шығындар (4-ескерту)                            72.442
Кәсiби қызметті төлеу шығындары (10-ескерту)               8.018
Жалпы шығындар                                            80.460
__________
Таза табыс                                            10.015.767
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
2000 жылдың 23 тамызынан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына
дейiнгi аралықтағы мерзімге таза активтердің өзгерісі туралы есеп
(қазақстандық теңгедегi мыңдықтарда)
Үкіметтің   Жинақтаушы
есепшоты    кіріс           Жалпы
23 тамыз 2001 жылғы Сальдо             -          -              -
ҚР Қаржы Министрлігінен түскен
түсімдер (8-ескерту)              187.257.766     -          187.257.766
Республикалық және жергілікті
бюджеттерге сомалар аудару
(9-ескерту)                       (7.509.108)     -          (7.509.108)
Таза кіріс                             -        10.015.767   10.015.767
31 желтоқсан 2001 жылғы Сальдо    179.748.658   10.015.767   189.764.425
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
2000 жылдың 23 тамызынан бастап 2001 жылдың 31 желтоқсанына
дейiнгi аралықтағы мерзімге таза активтердің өзгерісі туралы есеп
(қазақстандық теңгедегi мыңдықтарда)
Операциялық қызмет
Сауда-саттық бағалы қағаздарынан түскен таза кiрiс           10.015.767
Түзетулер:
Шетел валютасында депозитке салынған активтердi
қайта бағалаудан түскен өткiзiлмеген кiрiс өзгертуiне        (4.192.090)
Бағалы қағаздар бойынша өткiзiлмеген кiрiс өзгертуiне        (2.373.152)
___________
3.450.525
Операциялық активтердi ұлғайту:
Сауда-саттық бағалы қағаздары                               (180.619.642)
Операциялық мiндеттемелердi ұлғайту:
Есептелген шығындар                                             43.244
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражаттарының
таза пайдаланылуы                                           (177.125.873)
Қаржылық қызмет
ҚР Қаржы Министрлiгiнен түскен түсiмдер (8-ескерту)          187.257.766
Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге аударымдар
(9-ескерту)                                                  (7.509.108)
Қаржы қызметiнен алынған таза ақша қаражаттары               179.748.658
Ақша қаражаттарының таза ұлғайтылуы                            2.622.785
Мерзiм басына арналған ақша қаражаттары                           -
Мерзiм аяғына арналған ақша қаражаттары                        2.622.785
Есепке алу саясаты мен ескертулер қаржылық есептің
айнымас бөлігі болып табылады
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Аударма ағылшын тiлiндегi түпнұсқадан жасалған
Қаржылық есепке жасалатын ескертулер

4. Объединенные расходы
В соответствии с Договором о доверительном управлении Национального фонда Республики Казахстан (далее по тексту - "Договор") Менеджер предоставляет Фонду консультативные и административные услуги. Согласно Договору Менеджер несет полную ответственность за осуществление контроля и оценки управления активами Фонда. Менеджер, по своему усмотрению, принимает решения по вопросам инвестирования активов Фонда, покупки или продажи портфеля ценных бумаг, а также других ценных бумаг. В соответствии с данным Договором Менеджер также несет ответственность за свой счет за обеспечение услугами, которые необходимы для проведения обычных операций Фонда, включая, помимо прочего, кастодиальные, административные, трансфертные услуги, услуги по учету портфеля. Менеджер также несет все расходы по оплате комиссионных брокеров, процентов, вознаграждений и чрезвычайных единовременных расходов, возникших в связи с судебным процессом или выплатой компенсаций, если и когда возникнет необходимость. В соответствии с Соглашением о доверительном управлении Фонд выплачивает Менеджеру ежемесячную комиссию (далее по тексту -
"Объединенные расходы"), рассчитанную в размере 0.075% от суммы
среднемесячных чистых активов Фонда и подлежит оплате ежеквартально.
5. Денежные средства
По состоянию на 31 декабря 2001 года денежные средства состоят из
денежных средств, размещенных на текущих беспроцентных счетах в НБРК.
6. Ценные бумаги
На 31 декабря 2001 года инвестиции были осуществлены в следующие
ценные бумаги:
Казначейские векселя США                                30.959.966
Казначейские облигации США                              21.163.601
Облигации агентств США                                 133.748.139
Ценные бумаги, приобретенные по соглашению обратного
РЕПО                                                     1.313.178
___________
187.184.884
___________
Процентная станка по казначейским векселям США составляет 1.8% годовых. Срок погашения наступает в мае 2002 года.
Процентная ставка по казначейским облигациям США варьирует от 1.7% до 2.0% годовых. Срок их погашения в 2002 году.
Облигации агентств США представляют собой ценные бумаги, выпущенные ассоциациями Правительства США. Процентная ставка по ним варьирует от 1.8% до 2.4% годовых. Срок их погашения в 2002 году. Эти ценные бумаги прямо не обеспечены всеми доходами и заимствованиями Правительства США.
Ценные бумаги, приобретенные по соглашению обратного РЕПО, состоят из
ценных бумаг, выпущенных Правительством США с вознаграждением в размере
1.58% годовых. Срок платежа по соглашению наступает 1 января 2002 года.

4. Бiрлескен шығындар
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының сенiмдi басқаруы туралы Шартқа сәйкес (мәтiн бойынша әрi қарай - "Шарт") Менеджер Қорға кеңес беру және әкiмшiлiк қызметтер көрсетедi. Шартқа сәйкес Менеджер Қордың активтерiн қадағалау және басқаруын бағалауды жүзеге асырудың толық жауапкершiлiгiн артады. Менеджер өз қалауы бойынша Қордың активтерiн инвестициялау сұрақтары бойынша, бағалы қағаздардың портфелiн, сонымен қатар өзге де бағалы қағаздарды сатып алу, сату сұрақтарының шешiмдерiн қабылдайды. Осы Шартқа сәйкес менеджер Қордың әдеттегі операцияларын өткізуге қажеттi қызметтердi қамтамасыз етуге өз есебiнен жауап бередi, оның қатарына кастодиалды, әкiмшiлiк, трансферттi қызметтер, портфельдi есепке алу қызметтерi де кiредi. Менеджер сонымен қатар комиссионды брокерлердiң төлемақысы, проценттерi, сыйақылары, сот процесiне немесе қажеттілiк туындаған жағдайда өтемақы төлеуге қатысты туындаған төтенше бiр уақыттағы шығындарды төлеу бойынша барлық шығындарды артады. Сенiмдi
басқару туралы Келiсiмге сәйкес Қор Менеджерге Қордың таза активтерiнiң
орташа айлық сомасының 0,075 проценті мөлшерiнде есептелген (мәтiн бойынша
әрi қарай - "Бiрлескен шығындар") ай сайын комиссия төлейдi, ол тоқсан
сайын төленiп отыруға тиiс.
5. Ақша қаражаттары
2001 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша ақша қаражаттары ҚРҰБ
ағымдағы процентсiз есепшоттарында орналастырылған ақша қаражаттарынан
құралады.
6. Бағалы қағаздар
2001 жылдың 31 желтоқсанындағы инвестициялар келесi бағалы қағаздарға
жасалған болатын:
АҚШ-ң қазыналық вексельдерi                       30.959.966
АҚШ-ң қазыналық облигациялары                     21.163.601
АҚШ агенттiгiнiң облигациялары                   133.748.139
Керi РЕПО келiсiмi бойынша сатып алынған
бағалы қағаздар                                    1.313.178
___________
187.184.884
АҚШ-ң қазыналық вексельдерi бойынша проценттiк ставка жылына 1,8 процент құрайды. Өтеу мерзiмi 2002 жылдың мамыр айы.
АҚШ агенттiгiнiң облигациялары АҚШ Yкiметiнiң ассоциацияларымен шығарылған бағалы қағаздарды танытады. Олар бойынша проценттiк ставка жылына 1,8 процент пен 2,4 процент аралығында құбылады. Оларды өтеу мерзiмi 2002 жыл. Бұл бағалы қағаздар АҚШ Үкiметiнің барлық кiрiстерiмен және қарыздарымен тура қамтамасыз етiлмеген.
Керi РЕПО келiсiмi бойынша сатып алынған бағалы қағаздар жылына 1,58
процент мөлшерiндегi сыйақымен қоса АҚШ Үкiметi шығарған бағалы
қағаздардан тұрады. Төлем мерзiмi 2002 жылдың қаңтар айы.

15. События после даты баланса
Начиная с 1 января 2002 г. и в соответствии с политикой, принятой
Правительством Республики Казахстан, до 80% от активов Фонда должны быть
размещены у различных международных менеджеров активами, которые обладают
правом инвестирования в определенных рамках в соответствии с политикой
Фонда.
С 1 января 2002 года Фонд назначил АБН АМРО Мэллон Глобал Секьюритис
Сервисис глобальным кастодианом инвестиций Фонда.
Ernst & Young                       Эрнст энд Янг
;     273 Furmanova St.                   273 Ул. Фурманова
Almaty Kazakhstan 480099            Алматы Казахстан, 480099
Рhоnе:   7(3272) 585 960            Телефон: 7(3272) 585 960
7(3272) 585 969                     7(3272) 585 969
Fах:     7(3272) 585 961            Факс:    7(3272) 585 961
Руководству Национального фонда
Республики Казахстан
Уважаемые господа,
Мы завершили аудит Национального фонда Республики Казахстан за период с даты образования 23 августа по 31 декабря 2001 года. В ходе планирования и проведения аудита финансовой отчетности мы рассмотрели структуру внутреннего контроля Фонда для определения аудиторских процедур с целью выражения нашего заключения о финансовой отчетности, но не для подтверждения эффективности структуры внутреннего контроля.
Мы отметили определенные вопросы, связанные с бухучетом и внутренним контролем, которые мы рассматриваем как условия отчетности. Условия отчетности предоставляют собой вопросы, доходящие до нашего сведения и относящиеся к существенным недостаткам в проектировании и функционировании учетных процедур или внутренних контролей, которые, по нашему мнению, могут отрицательно повлиять на способность организации отражать, обрабатывать, обобщать финансовые данные, а также отчитываться по ним в соответствии с утверждениями руководства о финансовой отчетности.
Существенные недостатки являются условиями отчетности, в которых проектирование или функционирование одного или более компонентов внутреннего контроля не снижает до относительно низкого уровня риск того, что существенные по отношению к проаудированной финансовой отчетности ошибки возникнут и не будут выявлены вовремя сотрудниками в ходе выполнения возложенных на них функций.
Рассмотрение внутреннего контроля не значит, что обязательно будут выявлены все вопросы внутреннего контроля, которые являются условиями отчетности и, соответственно, не значит, что обязательно будут выявлены все условия отчетности, которые являются существенными недостатками, описанными выше. Существенные недостатки, которые мы обнаружили во время проводимого аудита представлены в Разделе 1 данного письма.

15. Баланс күнiнен кейiнгi жағдайлар
2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының Yкiметiмен
қабылданған саясатқа сәйкес Қордың 80 процентке жуық активтерi түрлi
халықаралық менеджерлерде Қордың саясатына сәйкес шекте белгiленген
инвестициялау құқығына ие активтермен орналастырылуға тиiс.
2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қор өзiнiң инвестицияларының
глобальды кастодианы етiп АБН АМРО Мэллон Глобал Секъюритис Сервисистi
тағайындады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қоры
Басшыларына хат
2001 жылдың 31 желтоқсаны
Ernst & Young                Эрнст энд Янг
;                 273 Furmanova St.            273 Фурманов көшесi
Almaty Kazakhstan 480099     Алматы Қазақстан, 480099
Рhоnе: 7(3272) 585 960       Телефон: 7(3272) 585 960
7(3272) 585 969                7(3272) 585 969
Fах:   7(3272) 585 961       Факс:
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
Басшылығына
Құрметті мырзалар,
Бiз Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының құрылу кезеңi 2001 жылдың 23 тамызынан бастап 31 желтоқсанға дейiнгі аудитiн аяқтадық. Қаржы есебiн жоспарлау және аудитін жүргізу барысында бiз қаржылық есеп туралы нәтижелерiмiздi көрсету мақсатында аудиторлық рәсiмдердi анықтау үшiн Қордың ішкi бақылау құрылымын қарап шықтық, бiрақ бұл ішкi бақылау құрылым тиiмдiлігін растау үшiн жасалған жоқ.
Бухгалтерлiк есеппен және iшкi бақылаумен байланысты кейбiр мәселелердi ерекше атап өттiк, олар есеп берудiң шарттары ретiнде қаралды. Есеп беру шарттары - бiздiң назарымызға iлiккен және есепке алу рәсiмдерiнiң немесе iшкi бақылаудың жобалануында және қызмет етуiнде қомақты кемшiлiктер болып есептелiнетiн мәселелер болып табылады, бiздiң ойымызша, олар ұйымның қаржы мәлiметтерiн көрсету, өңдеу, жалпылау қабiлетiне, сондай-ақ қаржы есебi туралы басшылық бекiтулерiне сәйкес олар бойынша есеп беруге керi әсер етедi.
Қомақты кемшiлiктер есеп беру шарттары болып табылады, ол жерде iшкi бақылаудың бiр немесе бiрнеше компоненттерiнiң жобалануы немесе қызмет етуi қомақты қателiктердiң аудит жүргiзiлген қаржы есебiне қатысты пайда болатындығына және оны қызметкерлер өз мiндеттерiн орындау барысында дер кезiнде көрмей қалатындығына байланысты қатер салыстырмалы түрдегі төмен дәрежеге құлдырамайды.
Iшкi бақылауды тексеру есеп беру шарттары болып табылатын iшкi бақылаудың барлық мәселелерi жарыққа шығарылады деген сөз емес, және осыған сәйкес бұл жоғарыда сипатталған қомақты кемшiлiк болып табылатын есеп берудiң барлық шарттары жарыққа шығарылады деген мағынаны бiлдiрмейдi. Жүргiзiлген аудит барысында табылған қомақты кемшiлiктер осы хаттың 1-Тарауында көрсетiлген.

Также мы отметили прочие вопросы, которые мы считаем условиями отчетности. Эти вопросы рассмотрены в Разделе 2 данного письма. В дополнение к вышеуказанным условиям отчетности у нас имеются пояснения по остальным вопросам, которые рассматриваются в Разделе 3.
Данный Отчет предназначен исключительно для информации и в целях
использования Советом по Управлению Национальным фондом РК, руководством и
другими лицами в рамках организации, и не предусмотрен для использования
другими лицами, кроме перечисленных выше.
Мы были бы рады обсудить с Вами вышеуказанное и ответить на любые
вопросы в удобное для Вас время.
С уважением,
Азамат Ержанов, Партнер
30 марта 2002 года
НАЦИОНАЛЬНЫЙ Фонд РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Письмо руководству - Вопросы и замечания
31 декабря 2001 г.
_____________________________________________________________________
1. Существенные недостатки
1.1. Неучтенная положительная курсовая разница
Денежные активы и обязательства, деноминированные в иностранной валюте (доллары США) не были пересчитаны в тенге по обменному курсу в финансовой отчетности на дату закрытия в соответствии с международными и казахстанскими стандартами по бухгалтерскому учету. Положительные курсовые разницы не были учтены в квартальных отчетах за 2001 год и которые не были включены в сумме 5.463 миллионов тенге.
Рекомендации
Мы рекомендуем Фонду пересчитывать в тенге балансовые счета, демонированные в иностранной валюте, на ежемесячной основе.
1.2. Ведение бухгалтерского учета Фондом
Национальный Банк Республики Казахстан поддерживает все учетные регистры на забалансовых счетах. Так как формального требования к Менеджеру вести полный бухгалтерский учет не существует, учетные регистры Фонда не содержат двойных записей в учетных регистрах, что вызвало проблему при согласовании активов с обязательствами и суммами дохода.
Рекомендации
Фонду следует использовать метод двойных записей для поддержания бухгалтерских регистров Фонда.
2. Прочие условия отчетности
2.1. Начисленные проценты
Мы обнаружили, что при учете Фонд не отделяет начисленные проценты от инвестиций. Начисленные проценты включаются в общую стоимость инвестиций.
Рекомендации
Мы рекомендуем, чтобы Фонд производил разделение своих начисленных процентов от инвестиционного счета.
2.2. Годовой отчет - утверждение правлением НБРК
Правление Национального Банка Республики Казахстан одобрило годовой Отчет о результатах осуществления инвестиционных операций при доверительном управлении Национального Фонда (далее по тексту - "Отчет") до завершения аудита.
Рекомендации
Обычно одобрение Отчета Правлением Национального Банка РК должно происходить после завершения аудита. Это позволяет избежать неразрешенных противоречий и уменьшить количество ошибок и несоответствий.

Сондай-ақ бiз есеп беру шарттары болып табылатын өзге де мәселелердi көрсетiп өттiк. Бұл мәселелер осы хаттың 2-Тарауында көрсетiлген. Есеп берудiң жоғарыда көрсетiлген шарттарына қосымша ретiнде бiз өзге мәселелер бойынша да түсiніктемелер бердiк, олар 3 Тарауда көрсетiлген.
Бұл Есеп ҚР Ұлттық қорын Басқару жөнiндегі Кеңестiң, басшылар мен
ұйым шегіндегi өзге тұлғалардың ақпараты үшiн және пайдалану мақсатына
арналған, және жоғарыда көрсетiлгендерден өзге тұлғалардың пайдалануы үшiн
ескерiлмеген.
Бiз Сiздермен жоғарыда көрсетілгендерді талқылауға және кез келген
сауалдарыңызға Өздерiңiзге ыңғайлы кез келген уақытта жауап беруге дайын
екендiгiмiздi бiлдiремiз.
Құрметпен,
Азамат Ержанов, Әрiптес
2002 жылдың 30 наурызы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Басшылыққа хат - Мәселелер мен ескертулер
2001 жылдың 31 желтоқсаны
1. ҚОМАҚТЫ КЕМШІЛІКТЕР
1.1. ЕСЕПКЕ АЛЫНБАҒАН ОҢ БАҒАМ АЙЫРМАШЫЛЫҒЫ
Шетел валютасында (АҚШ долларында) депозитке салынған ақша активтерi мен мiндеттер бухгалтерлiк есепке алу бойынша халықаралық және қазақстандық қалыптарға сәйкес жабылу күнгі қаржылық есепте айырбас бағамы бойынша теңгеде қайта есептелмеген. Оң бағамдық айырмашылықтар 2001 жылдың тоқсандық есептерiнде есепке алынбаған және олар 5.463 миллион теңге сомасына енгiзiлмеген.
Кеңестер
Бiз Қорға шетел валютасында депозитке салынған баланс шоттарын ай
сайынғы негізде теңгеде қайта есептеп отыруға кеңес беремiз.
1.2. ҚОРДЫҢ БУХГАЛТЕРЛIК ЕСЕПТI ЖYРГIЗУI
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi баланстан тыс шоттардағы
барлық есепке алу тiзбелерiн растайды. Менеджерге толық бухгалтерлiк
есепке алуды жүргізуге формалды түрде талап қойылмайтын болғандықтан,
Қордың есепке алу тiзбелерiне екi түрлi жазба енгізiлмейдi, ал бұл жағдай
мiндеттер мен кiрiс сомасын активтермен сәйкестендiру кезiнде қиыншылық
туғызды.
Кеңестер
Қорға өзiнiң бухгалтерлiк тiзбелерiн қалыпты жағдайда ұстау үшiн екi
түрлi жазба енгізу тәсiлiн пайдалану керек.
2. ЕСЕП БЕРУДІҢ ӨЗГЕДЕ ШАРТТАРЫ
2.1. ЕСЕПТЕЛГЕН ПРОЦЕНТТЕР
Қордың есепке алу кезiнде есептелген проценттердi инвестициялардан
бөлмейтiндiгін байқадық. Есептелген проценттер инвестициялардың жалпы
құнына енгізiледi.
Кеңестер
Бiз Қорға өзiнiң есептелген процентiн инвестициялық шоттардан айыруды
жүзеге асыруға кеңес беремiз.
2.2. ЖЫЛДЫҚ ЕСЕП БЕРУ - ҚРҰБ БАСҚАРМАСЫНЫҢ БЕКIТУI
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi Ұлттық Қордың сенiмдi
басқармасы жанындағы инвестициялық операцияларды жүзеге асыру нәтижелерi
жөнiндегі жылдық Есептi (бұдан былай мәтiн бойынша - "Есеп") аудит
аяқталғанға дейiн мақұлдады.
Кеңестер
Негiзінде ҚР Ұлттық банкi Басқармасының Есептi мақұлдауы аудит
аяқталғаннан кейiн жүзеге асырылуға тиiс. Бұл шешiлмеген қайшылықтардың
алдын алуға мүмкiндiк бередi және қателiктер мен сәйкессiздiктер мөлшерiн
азайтады.

2.3. Годовой отчет Национального Фонда РК - ошибки в показателях
Мы сравнили определенную информацию, включенную в Отчет с архивными данными, полученными из системы Блумберг, и заметили следующие ошибки в годовом Отчете:
Глава "Обзор рынка за 2001 год"
- Уменьшение показателя промышленного производства в Японии составляло 13.7% вместо 13%
- Снижение объема розничной продажи в Японии составляло 3.2% вместо 3.5%
- Годовая доходность десятилетних казначейских обязательств США в 6.75%, указанная в Отчете - неверная. В соответствии с данными из системы Блумберг доходность этих облигаций составляла 6.5%.
Рекомендации
Мы рекомендуем внедрение строгого контроля за данными Фондом и Менеджером в процессе подготовки Отчета путем назначения лица, несущего ответственность за правильность каждой цифры и использование источников информации.
2.4. Годовой отчет Национального Фонда РК - полнота информации
Мы заметили, что Годовой Отчет содержит неполную информацию относительно:
- В главе "Обзор рынка за 2001г." понижение ставок Федерального Резервного Банка США в 2001 году указано только за первые два квартала, но не за весь год.
- Из последнего параграфа главы "Обзор рынка за 2001 г." данного Отчета не совсем ясно, что все цифры относятся к Японии.
- В подразделе "Доходность и риски" главы "Деятельность Фонда" общий доход за отчетный период с 18 мая по 31 декабря 2001 года был указан в сумме 31 миллион долларов США или 4.501 миллионов тенге по средневзвешенному биржевому курсу. Однако не было отмечено, что в вышеуказанную сумму не входит доход от курсовой разницы. Общий доход, включая доход от курсовой разницы равен 10.015 миллионов тенге.
Рекомендации
Мы рекомендуем выполнить следующее:
1. В Отчетах по Анализу руководства и обсуждении результатов выгодно
иметь полную информацию за год и включать данные за весь период, а не
только за два квартала.
2. Вся информация, включенная в Отчет должна иметь ясное описание для
каждого значения.
3. В будущем, в соответствии с международной практикой следующая
информация может быть включена в Отчет Фонда:
- Перечень ценных бумаг с указанием общего количества ценных бумаг
в портфеле, CUSIP (идентификационный номер), стоимости и справедливой
стоимости.
- Вышеуказанный перечень может быть указан в разрезе стран и вида
промышленности.
- Все акции должны содержать информацию относительно того,
начисляется доход или нет.
- Разделы Отчета по анализу руководства и обсуждение результатов по ним должны быть подготовлены для каждого управляющего портфелем и включены отдельно в данный Отчет.

2.3. ҚР ҰЛТТЫҚ ҚОРЫНЫҢ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБІ - КӨРСЕТКІШТЕРДЕГІ ҚАТЕЛІКТЕР
Бiз Есепке енгізiлген кейбiр ақпараттарды Блумберг жүйесiнен алынған
архивтiк мәлiметтермен салыстырып, жылдық Есептен төмендегі қателiктердi
таптық:
"2001 жылғы рынокты шолу" Бөлiмi
Жапониядағы өндiрiстiк өндiрiс көрсеткiшінің төмендеуi 33% емес 13.7%
болған.
Жапониядағы жеке сату көлемiнiң төмендеуi 3.5% емес 3.2% болған.
АҚШ он жылдық қазыналық мiндеттердiң жылдық кiрiсi Есепте
көрсетiлгендей 6.75%, емес. Блумберг жүйесiндегі мәлiметтерге сәйкес бұл
облигациялардың әкелген кiрiсi 6.5% болған.
Кеңестер
Бiз Есептi даярлау рәсiмi кезiнде Қор мен Менеджерге мәлiметтердi
қатаң қадағалауға кеңес беремiз, бұны әр цифрдың дұрыстығына және ақпарат
көзiнiң дұрыс пайдалануына жауап беретiн тұлғаны сайлау арқылы жүзеге
асыруға болады.
2.4. ҚР ҰЛТТЫҚ ҚОРЫНЫҢ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБI - АҚПАРАТ ТОЛЫҚТЫҒЫ
Бiз Жылдық Есепте төмендегілер жөнiнде толық ақпараттың жоқтығын
байқадық:
- "2001 ж. рынокты шолу" бөлiмiнде АҚШ Федералды Резервтiк Банкiнiң 2001 жылғы ставкаларының төмендеуi бiр жылға емес алғашқы екi тоқсанға байланысты ғана көрсетiлген.
- Осы Есептiң "2001 ж. рынокты шолу" бөлiмiнiң соңғы тарауындағы Есеп мәлiметтерiнiң Жапонияға қатысты екендiгi анық көрсетiлмеген.
- "Қор қызметi" бөлiмiндегі "Кiрiс және қатерлер" бөлiмшесiнде 2001 жылдың 18 мамырынан бастап, 31 желтоқсанына дейiн есеп кезеңi iшiндегі жалпы кiрiс 31 миллион АҚШ долларында немесе орташа есептелген биржа бағамы бойынша 4.501 миллион теңге сомасында көрсетiлген. Бiрақ жоғарыда көрсетiлген сомаға бағамдық айырмашылықтан түскен кiрiстiң енгізiлмегендiгі айтылмаған. Бағамдық айырмашылықтан түскен кiрiсті қосып есептегендегі жалпы кiрiс 10.015 миллион теңге.
Кеңестер
Біз мына кеңестердi ұсынамыз
1. Басшылық Анализi бойынша Есептерде және нәтижелердi талқылауда екi тоқсандық қана емес, бiр жыл iшiндегi толық ақпаратты алу және барлық кезең мәлiметтерiн енгізу тиiмдi.
2. Есепке енгізiлген барлық ақпарат әр мәнге арналған толық сипатқа ие болуға тиiс.
3. Болашақта, халықаралық тәжiрибеге сәйкес Қор Есебiне төмендегі ақпараттардың енгізiлуi мүмкiн:
- Портфельдегi бағалы қағаздардың жалпы мөлшерi көрсетiлген бағалы қағаздар тiзiмi, СUSIР (идентификациялық нөмiр), құндар және әдiл құндар тізiмi.
- Жоғарыда көрсетiлген тiзiмнiң елдер қиылымында және өндiрiс түрiнде көрсетілуі мүмкін.
- Барлық акцияларда кiрiстiң есептелетiндігі немесе есептелмейтiндiгі жөнінде ақпарат болуға тиiс.
- Басшылықты анализдеу және олар бойынша нәтижелердi талқылау жөнiндегі Есеп тараулары әрбiр портфельдi басқарушы үшiн жеке даярлануға тиiс және осы Есепке жеке енгізiледi.

2.5. Годовой отчет Национального Фонда РК - соответствие информации
В подразделе "Рынок акций" главы "Обзор рынка за 2001 г." данного Отчета содержится информация относительно рынка ценных бумаг. В течение 2001 года инвестиции в данный вид ценных бумаг не осуществлялись. При этом, Мировой индекс MSCI был использован при анализе, тогда как другой индекс - Мировой индекс MSCI за исключением энергетики - был указан в качестве эталонного для стратегии по ценным бумагам для НБРК, как Менеджера Фонда. В 2001 году НБРК не имел доступа к Мировому индексу MSCI за исключением энергетики.
Рекомендации
Мы рекомендуем включать в Отчет только соответствующую информацию. Данная информация должна быть согласованной по всему Отчету.
2.6. Годовой отчет Национального Фонда РК - несогласованность информации
В подразделе "Руководство" главы "Деятельность фонда" данного Отчета было указано следующее:
- Сумма поступлений частично указана в долларах США (674 миллионов долларов США) и частично в тенге. Сумма, показанная как поступления в тенге в размере 93.5 миллиардов тенге, может быть понята пользователем Отчета как общая сумма поступлений. Сумма в размере 4.9 миллиардов тенге представляет собой простой перевод денежных средств с долларового счета на тенговый, и объяснение в Отчете не является понятным.
- Сумма в размере 90.9 миллиардов тенге показана как изъятия, тогда как она является простым движением денежных средств со счета в тенге, из которых только 7.5 миллиардов тенге были изъяты для перечислений в Республиканский и местные бюджеты и 83.4 миллиардов тенге являются переводом на долларовый счет и платежами за услуги.
Рекомендации
Мы рекомендуем, чтобы все цифры были указаны в одной валюте - тенге с добавлением эквивалента в иностранной валюте там, где это необходимо. Информация, содержащаяся в Отчете должна соответствовать финансовой отчетности Фонда. Поэтому, мы рекомендуем, чтобы все использованные цифры были согласованы с данными в финансовой отчетности.
2.7. Годовой отчет Национального Фонда РК - отсутствие подтверждающей информации
Мы отметили, что на момент проведения аудиторской проверки в Фонде отсутствовали подтверждающие документы по следующим данным, приведенным в Отчете:
В главе "Обзор рынка за 2001 год":
- Данные о падении цен на европейском и японском рынках на 31% и 28% соответственно в подразделе "Рынок акций".
- Данные о снижении доходности по государственным облигациям с 7,7% в 2000 году до 5,7% в 2001 году в статье "Рынок ценных бумаг с фиксированным доходом".(*)
- Данные о повышении доходности облигаций в США и Германии на 0,25% во втором квартале 2001 года в статье "Рынок ценных бумаг с фиксированным доходом". (*) _________________
(*) НБРК использовал данные из отчетов другой организации, Нефтяного фонда Норвегии, без указания ссылки на эти отчеты.
Рекомендации
Вся информация, использованная в отчете должна иметь подтверждающие документы. Данные документы должны быть проверены ответственным лицом за выпуск годового Отчета.
2.8 Квартальные отчеты по результатам доверительного управления
Квартальные отчеты НБРК по результатам доверительного управления не включают никаких начисленных расходов, несмотря на то, что учетные регистры НБРК осуществляются на основе принципа начислений.
Рекомендации
Мы рекомендуем, чтобы учетные регистры Фонда и квартальные отчеты
включали все начисления на каждую отчетную дату.
2.9 Учетная политика и процедуры
Формально Фонд не имеет утвержденных учетной политики и процедур. В
результате может быть применена непоследовательная или неуполномоченная
учетная политика и процедуры.
Рекомендации
Мы рекомендуем Фонду подготовить и внедрить утвержденную формально
учетную политику и процедуры.

2.5. ҚР ҰЛТТЫҚ ҚОРЫНЫҢ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБI - АҚПАРАТ СӘЙКЕСТIЛІГІ
Осы Есептiң "Рынокты шолу" бөлiмiнiң "Акциялар рыногы" бөлiмшесiнде бағалы қағаздар рыногы туралы ақпарат көрсетiлген. 2001 жыл iшiнде бағалы қағаздардың бұл түрiне инвестициялау жүзеге асырылған жоқ. Сондай-ақ бұл жерде, Әлемдiк индекс МSСI анализдеу кезiнде пайдаланылған, ал басқа энергетикадан өзге индекс - Әлемдiк индекс МSСI - Қор Менеджерi ҚРҰБ-ға бағалы қағаздар бойынша стратегия үшiн эталон ретiнде көрсетiлген. 2001 жылы ҚРҰБ-да энергетикадан өзге Әлемдiк индекс МSСI қарау мүмкiндігіне ие болған жоқ.
Кеңестер
Бiз Есепке тек сәйкес ақпараттарды ғана енгізуге кеңес беремiз. Бұл ақпараттар барлық Есеп бойынша келiсiлген болуға тиiс.
2.6. ҚР ҰЛТТЫҚ ҚОРЫНЫҢ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБI - АҚПАРАТ СӘЙКЕССIЗДIГІ
Осы Есептiң "Қор қызметi" бөлiмiнiң "Басқару" бөлiмшесiнде төмендегілер көрсетiлген:
- Түсiмдер сомасы жекелей АҚШ долларында (674 миллион АҚШ доллары) және жекелей теңгеде көрсетiлген. 93.5 миллиард теңге мөлшерiнде түсiм ретiнде көрсетiлген соманы Есеп пайдаланушысы түсiмнiң жалпы сомасы ретiнде түсiнiп қалуы мүмкiн. 4.9 миллиард теңге мөлшерiндегі сома ақша қаражатын долларлық шоттан теңге шотына қарапайым аудару болып табылады және Есептен түсiндiру түсiнiктi емес.
- 90.9 миллиард теңге мөлшерiндегі сома алып алу ретiнде көрсетiлген, ал негізiнде ол теңге шотынан ақша қаражатының қарапайым қозғалысы болып табылады, оның iшiндегі тек 7.5. миллиард теңге ғана Республикалық және жергілiктi бюджетке аударулар жасау үшiн алып алынған және 83.4. миллиард теңге доллар шотына аудару және қызметтерге төлемдер болып табылады.
Кеңестер
Біз цифрлардың барлығының бір валюта - теңгеде көрсетiлуi жөнiнде кеңес береміз, қажет жерлерде ғана шетел валютасындағы баламасы көрсетiледi. Есептегі ақпарат Қордың қаржылық есебiне сәйкес болуға тиiс. Сондықтан бiз барлық пайдаланылған цифрлардың қаржылық есеп мәлiметтерiмен сәйкестендiрiлуi керек деп есептеймiз.
2.7. ҚР ҰЛТТЫҚ ҚОРЫНЫҢ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБI - РАСТАЙТЫН АҚПАРАТТЫҢ БОЛМАУЫ
Бiз аудиторлық тексеру жүргізу кезiнде Қордың Есепте келтiрiлген төмендегі мәлiметтерi бойынша растайтын құжаттарының жоқтығын байқадық:
"2001 жылғы рынокты шолу" бөлiмiнде:
- "Акциялар рыногы" бөлiмшесiне сәйкес еуропа және жапон рыноктарында бағаның 31% және 28% төмендеуi туралы мәлiметтер.
- "Кiрiсi белгіленген бағалы қағаз рыногы" бабында мемлекеттiк облигациялар бойынша кiрiстiң 2001 жылы 5,7% және 2002 жылы 7,7% төмендеуi туралы мәлiметтер. (*)
- "Кiрiсi белгіленген бағалы қағаз рыногы" бабындағы 2001 жылдың екiншi тоқсанындағы АҚШ және Германиядағы кiрiстiң 0,25% өсуi туралы мәлiметтер. (*)
(*) ҚРҰБ бұл мәлiметтердi өзге ұйым - Норвегия Мұнай қоры есебiнен алған және бұл есептерге сiлтеме жасамай пайдаланған.
Кеңестер
Есепте пайдаланылған барлық ақпарат растайтын құжаттарға ие болуға тиiс. Бұл құжаттар жылдық Есептi шығаруға жауапты тұлға арқылы тексерiлуге тиiс.
2.8. СЕНIМДI БАСҚАРМА НӘТИЖЕЛЕРI БОЙЫНША ТОҚСАНДЫҚ ЕСЕПТЕР
ҚРҰБ есепке алу тiзбесi есептеу принципi негізiнде жүзеге
асырылатынына қарамастан ҚРҰБ сенiмдi басқарма нәтижелерi бойынша
тоқсандық есептерiне ешбiр есептелген шығындар енгізiлмеген.
Кеңестер
Бiз Қордың есепке алу тiзбесiнiң және тоқсандық есептерiнiң iшiне
әрбiр есеп беру күнiне арналған есептеулердiң енгізуiне кеңес беремiз.
2.9. ЕСЕПКЕ АЛУ САЯСАТЫ ЖӘНЕ РӘСIМДЕР
Iс жүзiнде Қордың бекiтiлген есепке алу саясаты мен рәсiмдерi жоқ.
Осының нәтижесiнде жүйесiз немесе өкiлеттенбеген есепке алу саясаттың және
рәсiмдердiң қолданылуы мүмкiн.
Кеңестер
Бiз Қорға ресми түрде бекiтiлген есепке алу саясатын және рәсiмдердi
әзiрлеуге және енгізуге кеңес беремiз.

3. Прочее
3.1. Неинвестированные денежные средства
Мы отметили, что к концу каждой недели Менеджер производит перевод остатка денежных средств Фонда со счета в тенге, который он держит в Национальном Банке Республики Казахстан, на долларовый счет. Мы понимаем, что инвестиции малых сумм или конверсия в доллары США может быть не эффективной, если стоимость совершенной сделки выше, чем полученные выгоды.
Рекомендации
Для максимизации дохода и снижения риска потерь по иностранной валюте, мы рекомендуем Фонду осуществлять инвестиции денежных средств в тенге или производить их конвертацию в доллары США на ежедневной основе, а не еженедельно, при условии, что это экономически выгодно, т.е. расходы по конвертации не должны превышать выгоды. Поэтому, Фонд должен установить лимит по балансу в тенге для ежедневной конвертации в доллары США или в инвестиции.
3.2. Первоначальное признание инвестиций
Мы заметили, что инвестиционная операция учитывалась датой валютирования, т.е. датой фактического перевода денег, а не датой совершенной сделки как это предписано учетной политикой Фонда.
Рекомендации
Мы рекомендуем Фонду учитывать инвестиционные операции на дату проведения операции в соответствии со своей учетной политикой
3.3. Оценка инвестиционного портфеля
НБРК не имеет пакета программного обеспечения для осуществления оценки инвестиционного портфеля на ежедневной основе. Все расчеты производятся "бэк офисом" вручную. Увеличение объема транзакций в течение года влияет на возрастание риска ошибки в результате человеческого фактора
при вычислениях ежедневной рыночной стоимости. Вследствие этого, комиссия
за управление или сумма дохода может быть неправильной.
Рекомендации
Мы рекомендуем, чтобы Фонд рассмотрел возможность внедрения
информационной системы для этого процесса.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

3. ӨЗГЕ ЖАҒДАЙЛАР
3.1. АҚША ҚАРАЖАТЫН ИНВЕСТИЦИЯЛАМАУ
Бiз әр аптаның соңында Менеджердiң Қордың қалған ақша қаражатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегі теңге шотынан доллар шотына аударатынын байқадық. Егер жасалған мәмiле құны түсiмнен жоғары болатын болса, шағын сомалар инвестицияларының немесе АҚШ долларына айырбастаудың тиiмсiздiгін түсiнемiз.
Кеңестер
Кiрiстi көбейту үшiн және шетел валютасы бойынша шығын қатерiн төмендету үшiн бiз Қорға ақша қаражатын инвестициялауды теңгеде жүзеге асыруға немесе оларды АҚШ долларына айырбастауды аптасына бiр рет емес, құн сайынғы негізде жүргізуге, бұл экономикалық жағынан тиiмдi болады, яғни айырбастау бойынша шығындар пайдадан асып кетпейдi деген шартпенен, кеңес беремiз.
3.2. ИНВЕСТИЦИЯЛАРДЫ БАСТАПҚЫ МОЙЫНДАУ
Бiз инвестициялық операцияның валюталау күнi есепке алынатындығын байқадық, яғни Қордың есепке алу саясатында нұсқалғандай мәмiленi жасау күнiнде емес, ақшаның iс жүзiнде аударылу күнiнде есепке алынады екен.
Кеңестер
Бiз Қорға есепке алу саясатына сәйкес инвестициялық операцияларды
олар жүргізiлген күнi есепке алуға кеңес беремiз.
3.3. ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ПОРТФЕЛЬДІ БАҒАЛАУ
ҚР ҰБ күн сайынғы негізде инвестициялық портфельді бағалауды жүзеге
асыру үшін бағдарламалық қамтамасыз ету пакетіне ие болып табылмайды.
Барлық есептерді "бэк-офис" қолмен жүргізеді. Жыл ішіндегі транзакциялар
көлемінің өсуі нарықтық құнды күн сайынғы есептеу кезіндегі адам факторы
нәтижесінде қателік жіберу қаупінің жоғарылауына әсер етеді.
Кеңестер
Біз Қорға осы процесс үшін ақпараттық жүйені енгізу мүмкіндігін
ескеруге кеңес береміз.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.