О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственной службе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2002 года N 585
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z990453_ "О государственной службе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в Закон Республики
Казахстан "О государственной службе"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. Z990453_ "О государственной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст.773, 2001 г., N 13-14, ст. 170) следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 1 статьи 5 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) согласование назначения на административную государственную должность в части соответствия кандидата предъявляемым квалификационным требованиям;".
2. В статье 7:
1) пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"К политическим должностям могут быть отнесены также и иные должности, определяемые Президентом Республики Казахстан.";
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для административных государственных служащих устанавливаются категории должностей. Реестр административных государственных должностей по категориям утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа".
3. В статье 12:
1) часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Занятие административной государственной должности осуществляется на конкурсной основе, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Занятие административной государственной должности административным государственным служащим может осуществляться без конкурсного отбора в порядке перевода в случае его соответствия предъявляемым квалификационным требованиям к соответствующей вакантной должности с согласия административного государственного служащего и уполномоченного органа или его территориального подразделения.".
4. Статью 13 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Квалификационные требования к административным государственным должностям разрабатываются и утверждаются государственными органами на основе типовых квалификационных требований к категориям должностей.".
5. В статье 14:
1) в пункте 3:
в части первой слова "или закрытым" исключить;
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"При проведении конкурса в центральных государственных органах и их территориальных подразделениях и ведомствах объявления публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан. Объявления о проведении конкурса в местных государственных органах публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";

"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 29 мамыр N 585
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына
енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Заңы
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап. "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шiлдедегi Z990453_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 773-құжат; 2001 ж., N 13-14, 170-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 5-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) кандидаттың қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сай келуi бөлiгiнде мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға тағайындауды келiсу;".
2. 7-бапта:
1) 2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Саяси лауазымдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын өзге де лауазымдар жатқызылуы мүмкiн.";
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлер үшiн лауазымдар санаттары белгiленедi. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттары бойынша тiзілiмiн уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.".
3. 12-бапта:
1) 1-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметке орналасу осы Заңмен көзделген жағдайларды қоспағанда, конкурстық негізде жүзеге асырылады.";
2) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiнің мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымға орналасуы ол тиiстi бос лауазымға қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сай келген жағдайда, мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiнің және уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшесiнің келiсiмiмен ауысу тәртiбiмен конкурстық iрiктеусiз жүзеге асырылуы мүмкiн.".
4. 13-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын мемлекеттiк органдар лауазымдар санаттарына қойылатын үлгi бiлiктiлiк талаптары негiзiнде әзiрлейдi және бекiтедi.".
5. 14-бапта:
1) 3-тармақта:
бiрiншi бөлiгiнде "немесе жабық" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурс орталық мемлекеттiк органдар мен олардың аумақтық бөлiмшелерiнде және ведомстволарында өткiзiлген кезде хабарландырулар Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында таралатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында жарияланады. Жергiлiктi мемлекеттiк органдарда конкурс өткiзу туралы хабарландырулар тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктің аумағында таралатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында жарияланады.".

2) пункт 5 исключить.
6. В пункте 1 статьи 15 слова "по результатам конкурсного отбора," исключить.
7. В статье 20:
1) пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) административных государственных служащих, прошедших аттестацию и рекомендованных аттестационной комиссией для зачисления в кадровый резерв.";
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок формирования и организация работы с кадровым резервом, а также занятие административных государственных должностей гражданами, зачисленными в кадровый резерв, регулируются Положением о кадровом резерве для занятия должностей административных государственных служащих, утверждаемым Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.";
3) дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Кадровый резерв политической государственной службы формируется Администрацией Президента Республики Казахстан.
Положение о кадровом резерве политической государственной службы утверждается Президентом Республики Казахстан.".
8. Статью 22 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае перевода административного государственного служащего либо в связи с назначением политического государственного служащего на другую государственную должность, если государственным служащим не был использован отпуск по прежнему месту работы, то на новом месте работы оплачиваемый ежегодный отпуск может быть предоставлен до истечения срока, установленного законодательством.".
9. Часть первую пункта 4 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"В случае ликвидации или реорганизации государственного органа административные государственные служащие, обеспечиваются работой во вновь образованном либо в другом государственном органе в соответствии с их квалификацией. В случае отказа административного государственного служащего от трудоустройства, он увольняется в установленном законодательством порядке. При этом, административным государственным служащим, имеющим стаж работы в государственных органах не менее трех лет, выплачивается выходное пособие в размере четырех среднемесячных заработных
плат.".
10. Пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) занятие административной государственной должности с нарушением
законодательства о государственной службе;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении трех
месяцев со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

2) 5-тармақ алынып тасталсын.
6. 15-баптың 1-тармағындағы "Конкурстық iрiктеу нәтижелерi бойынша" деген сөздер алынып тасталсын.
7. 20-бапта:
1) 1-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) аттестаттаудан өткен және аттестаттау комиссиясы кадрлар резервтiк есепке алуды ұсынған әкiмшiлiк мемлекеттік қызметшілерден";
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кадрлар резервiн қалыптастыру және олармен жұмысты ұйымдастыру тәртiбi, сондай-ақ кадрлар резервiне есепке алынған азаматтардың мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға орналасуы уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекітетін Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердiң лауазымдарға орналасуға арналған кадрлар резервi туралы ережемен реттеледi.".
3) мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадрлар резервiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгі қалыптастырады.
Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадрлар резервi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.".
8. 22-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшi ауыстырылған не мемлекеттiк саяси қызметшi басқа мемлекеттiк лауазымға тағайындалған жағдайда, егер мемлекеттiк қызметшi бұрынғы жұмыс орнында демалысын пайдаланбаса, онда ақы төленетiн жыл сайынғы демалысы жаңа жұмыс орнында заңдарда белгiленген мерзiмi аяқталғанға дейiн берiлуi мүмкiн.".
9. 24-баптың 4-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орган таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда мемлекеттiк әкiмшілік қызметшiлер жаңадан құрылған не басқа мемлекеттік органда олардың біліктілiктерiне сай жұмыспен қамтамасыз етiледi. Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшi жұмысқа орналастырудан бас тартқан жағдайда, ол заңдарда белгiленген тәртiппен жұмыстан босатылады. Бұл ретте, мемлекеттік органдарда кемiнде үш жыл жұмыс стажы бар мемлекеттік әкiмшiлiк қызметшiлерге төрт орташа айлық жалақысы мөлшерiнде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленедi.".
10. 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен
толықтырылсын:
"8-1) мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға мемлекеттік қызмет туралы
заңдарды бұза отырып, орналасуы;".
2-бап. Осы Заң ол ресми түрде жарияланған күнiнен бастап үш ай
өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Астана, 2002 жылғы "____"___________
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.