О проекте Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2002 года N 762
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании
производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О государственном регулировании производства и оборота
отдельных видов нефтепродуктов
Настоящим Законом регулируются отношения, возникающие в процессе производства и оборота бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива и мазута (далее - нефтепродукты).
Статья 1.
Основные понятия
Для целей настоящего Закона используются следующие понятия:
1) автозаправочная станция (АЗС) - технологический комплекс стационарного типа, оснащенный оборудованием, обеспечивающим хранение и реализацию нефтепродуктов;
2) база нефтепродуктов - товарный склад, используемый для хранения нефтепродуктов с целью их дальнейшей реализации;
3) единая база данных - электронная база данных по производству и обороту нефтепродуктов, формируемая на основе информации государственных органов, осуществляющих в пределах своей компетенции государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов;
4) компаундирование - смешивание двух или нескольких компонентов с целью получения бензина заданного качества;
5) минимальный объем производства нефтепродуктов - объем переработки нефти и (или) газового конденсата, не менее которого нефтеперерабатывающая организация обязана переработать в течение календарного года в соответствии с ежемесячным и годовым графиками его выполнения;
6) некондиционный нефтепродукт - продукт, произведенный в процессе переработки нефти и (или) газового конденсата, не соответствующий требованиям, установленным законодательством;
7) оборот нефтепродуктов - приобретение, реализация, транспортировка, хранение, экспорт и импорт нефтепродуктов;
8) паспорт производства - документ установленной формы, отражающий показатели производственных мощностей нефтеперерабатывающей организации, основные ее характеристики, регламентирующие использование имеющегося оборудования для соблюдения технологического процесса производства;
9) производство нефтепродуктов - комплекс работ (операций) по переработке нефти и (или) газового конденсата, обеспечивающий получение нефтепродуктов в соответствии с требованиями государственных стандартов;

"Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндіру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 11 шілде N 762
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндіру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының
ЗАҢЫ
Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндіру және олардың
айналымын мемлекеттiк реттеу туралы
Осы Заң бензиннiң (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны мен мазуттың (бұдан әрi - мұнай өнiмдерi) өндiру және олардың айналымы процесiнде туындайтын қатынастарды реттейдi.
1-бап. Негiзгі ұғымдар
Осы Заңның мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автожанармай құю станциясы (АЖҚС) - мұнай өнiмдерiн сақтау және сатуды қамтамасыз ететiн, жабдықтармен жарақтандырылған стационарлық үлгiдегi технологиялық кешен;
2) мұнай өнiмдерiнiң базасы - мұнай өнiмдерiн одан әрi сату мақсатында оларды сатуда пайдаланылған тауар қоймасы;
3) бiрыңғай дерекқор - мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеудi өз құзыретi шегiнде мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымы жөнiндегi электронды дерекқор;
4) компаундирлеу - белгiленген сападағы тауарлық бензин алу мақсатында бензиннiң екі немесе бiрнеше компонентiн араластыру;
5) мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгi көлемi - мұнай өндiрушi ұйым күнтiзбелiк жыл iшiнде айлық және жылдық оны орындау кестелерiне сәйкес өңдеуге мiндеттi мұнай және (немесе) газ конденсатын өңдеудiң ең төменгi көлемi;
6) кондицияға жеткiзілмеген мұнай өнiмi - заңнамада белгіленген талаптарға сай келмейтiн мұнай және (немесе) газ конденсатын өңдеу процесiнде өндiрілген өнiм;
7) мұнай өнiмдерiнiң айналымы - мұнай өнiмдерiн сатып алу, сату, тасымалдау, сақтау, олардың экспорты мен импорты;
8) өндiрiс паспорты - мұнай өңдеу кәсiпорны өндiрiстiк қуаттарының көрсеткiштерiн, өндiрiстiң технологиялық, процесiн сақтау үшiн қолда бар жабдықтардың пайдаланылуын регламенттейтiн, оның негiзгi сипаттамасын көрсететiн, белгiленген нысандағы құжат;
9) мұнай өнiмдерін өндiру - мемлекеттiк стандарттардың талаптарына сай мұнай өнiмдерiн алуды қамтамасыз ететiн мұнай және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегi жұмыстар (операциялар) кешенi;

10) сопроводительная накладная - сопроводительный документ, необходимый для перевозки нефтепродуктов на всем пути следования от отправителя до получателя, предназначенный для оформления операций по отпуску и приему нефтепродуктов.
Статья 2.
Законодательство Республики Казахстан о государственном
регулировании производства и оборота нефтепродуктов
1. Законодательство Республики Казахстан по государственному регулированию производства и оборота нефтепродуктов основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3.
Государственное регулирование производства и оборота
нефтепродуктов
1. Государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов осуществляется Правительством Республики Казахстан, уполномоченным им государственным органом, а также иными государственными органами в пределах их компетенции.
2. Государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов включает в себя:
1) лицензирование деятельности по производству нефтепродуктов;
2) установление минимальных объемов производства нефтепродуктов;
3) осуществление контроля над оборотом нефтепродуктов, в том числе посредством декларирования, мониторинга, сопроводительных накладных и ведения единой базы данных производства и оборота нефтепродуктов;
4) государственный контроль над качеством нефтепродуктов.
3. Иные государственные органы вправе регулировать отдельные вопросы производства и (или) оборота нефтепродуктов в пределах компетенции этих органов, закрепленной в настоящем Законе и иных законодательных актах Республики Казахстан.
Статья 4.
Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) определяет и обеспечивает реализацию государственной политики в сфере государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов;
2) принимает нормативные правовые акты в области государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов.;
3) устанавливает ограничения и запрещения на ввоз в Республику Казахстан и на вывоз из Республики Казахстан нефтепродуктов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4) определяет уполномоченный государственный орган и государственный орган, осуществляющий лицензирование производства нефтепродуктов.
Статья 5
Компетенция уполномоченного государственного
органа
Уполномоченный государственный орган:

10) iлеспе жүк құжаттамасы - мұнай өнiмдерiн босату және қабылдау жөнiндегi операцияларды ресiмдеуге арналған жөнелтушiден алушыға дейiн бүкiл жүретiн жолында мұнай өнiмдерiн тасымалдау үшiн қажетті iлеспе құжат.
2-бап. Мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың
айналымын мемлекеттiк реттеу туралы Қазақстан Республикасының
заңнамасы
1. Мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына K951000_ негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда
көзделгеннен өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың
ережелерi қолданылады.
3-бап. Мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың
айналымын мемлекеттiк реттеу
1. Мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеудi
Қазақстан Республикасының Yкiметi, ол уәкілеттік берген мемлекеттiк орган,
сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдар олардың құзыретi шегiнде жүзеге
асырады.
2. Мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу
мыналарды қамтиды:
1) мұнай өнiмдерiн өндiру жөнiндегi қызметтi лицензиялау;
2) мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгi көлемiн белгiлеу;
3) мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын бақылауды, соның
iшiнде оларды декларациялау, мониторингi, iлеспе жүк құжаттамасын және
мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымының дерекқорын жүргiзу арқылы
жүзеге асыру;
4) мұнай өнімдерінің сапасын мемлекеттiк бақылау.
3. Өзге де мемлекеттiк органдар осы Заңда және Қазақстан
Республикасының өзге де заңнамалық кесiмдерiнде бекiтiлген осы органдардың
құзыретi шегiнде мұнай өнiмдерiн өндiру және (немесе) олардың айналымының
жекелеген мәселелерiн реттеуге құқылы.
4-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу саласындағы мемлекеттiк саясатты айқындайды және оның iске асырылуын қамтамасыз етедi;
2) мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдайды;
3) Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық кесiмдерiне сәйкес мұнай өнiмдерiн Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу белгiлеп, тыйым салады;
4) уәкiлеттi мемлекеттiк органды және мұнай өнiмдерiн лицензиялауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органды белгiлейдi.
5-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның құзыретi
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган:

1) издает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в области государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов;
2) осуществляет мониторинг деятельности нефтеперерабатывающих организаций и баз нефтепродуктов;
3) осуществляет ведение единой базы данных с составлением взаимоувязанного баланса производства и оборота нефтепродуктов республиканского и регионального уровня;
4) определяет форму, порядок и сроки предоставления иными государственными органами сведений об объеме производства и (или) оборота нефтепродуктов и иной необходимой информации в единую базу данных;
5) разрабатывает и утверждает правила оформления сопроводительных накладных на нефтепродукты.
Статья 6.
Компетенция иных государственных органов
1. Государственный орган в области стандартизации и сертификации:
1) осуществляет контроль за соответствием нефтепродуктов установленным законодательством Республики Казахстан стандартам;
2) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, организует сертификацию нефтепродуктов;
3) обеспечивает в соответствии с законодательством Республики Казахстан сертификацию АЭС и баз нефтепродуктов.
2. Государственный орган в области энергетики:
1) осуществляет контроль за соблюдением требований безопасности к технологическому процессу производства и оборота нефтепродуктов;
2) устанавливает минимальные объемы производства нефтепродуктов;
3) осуществляет координацию деятельности нефтеперерабатывающих организаций по обеспечению минимального объема производства нефтепродуктов;
4) утверждает паспорт производства;
5) определяет форму и порядок заполнения паспорта производства;
6) осуществляет согласование и контроль за соблюдением указанных в паспорте производства сроков проведения ремонтных и восстановительных работ на нефтеперерабатывающих организациях;
7) разрабатывает по согласованию с заинтересованными государственными органами экономическое обоснование квот на экспорт и импорт нефтепродуктов.
3. Государственный орган в области экономики и торговли разрабатывает по согласованию с уполномоченным государственным органом экономическое обоснование ставок таможенных, защитных, антидемпинговых и компенсационных пошлин.
4. Государственный орган в области антимонопольной политики:
1) в соответствии с антимонопольным законодательством утверждает тарифы на услуги по переработке сырой нефти нефтеперерабатывающими организациями;
2) осуществляет согласование публичных договоров на услуги по переработке сырой нефти производителями нефтепродуктов, занимающими доминирующее (монопольное) положение на рынке по переработке сырой нефти;

1) өз құзыретi шегiнде мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi шығарады;
2) мұнай өңдеушi ұйымдар мен мұнай өнiмдерi базалары қызметiнiң мониторингiн жүзеге асырады;
3) республикалық және аймақтық деңгейдегi мұнай өнiмдерi теңгерiмiн өзара байланыстыра жасап, бiрыңғай дерекқор жүргiзудi жүзеге асырады;
4) өзге де мемлекеттiк органдардың мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымының көлемi туралы мәлiметтердi және өзге де қажеттi ақпаратты беруiнiң және оларды бiрыңғай дерекқорға енгiзудiң нысанын, тәртiбi мен мерзiмiн белгiлейдi;
5) мұнай өнiмдерi iлеспе жүк құжаттамасын ресiмдеудiң ережелерiн әзiрлейдi және бекітедi.
6-бап. Өзге де мемлекеттiк органдардың құзыретi
1. Стандарттау және сертификаттау саласындағы мемлекеттiк орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген стандарттарға мұнай өнiмдерiнiң сай болуын бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мұнай өнiмдерiн сертификаттауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес АЖҚС пен мұнай өнiмдерi базаларын сертификаттауды қамтамасыз етедi.
2. Энергетика саласындағы мемлекеттiк орган:
1) мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымының технологиялық процесiне қойылатын қауiпсiздік талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
2) мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгi көлемiн белгiлейдi;
3) мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгi көлемiн қамтамасыз ету жөнiндегi мұнай өнiмдерiн өңдеу ұйымдарының қызметiн үйлестіруді жүзеге асырады;
4) өндiрiс паспорттарын бекiтедi;
5) өндiрiс паспорттарын толтыру нысандары мен тәртiбiн белгілейдi;
6) өндiрiс паспорттарында көрсетiлген мұнай өнiмдерiн өңдеу ұйымдарындағы жөндеу және қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу мерзiмдерiн келiсудi және олардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
7) мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортына арналған квоталарды экономикалық негiздеудi әзiрлейдi.
3. Экономика және сауда саласындағы мемлекеттiк орган уәкілеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша кедендiк, қорғау, демпингке қарсы және өтеу баждары ставкаларының экономикалық негiздемесiн әзiрлейдi.
4. Монополияға қарсы саясат саласындағы мемлекеттiк орган:
1) монополияға қарсы саясат заңнамасына сәйкес мұнай өнiмдерiн өңдеу ұйымдарының шикi мұнайды өңдеу жөнiндегi көрсететiн қызметтерiне тарифтердi бекiтедi;
2) шикi мұнайды өңдеу жөнiндегi рынокта үстем (монополиялық) жағдайға ие мұнай өнiмдерiн өндiрушiлердің шикі мұнайды өңдеу жөнiндегi жария шарттарын келiсудi жүзеге асырады;

3) осуществляет контроль за деятельностью производителей нефтепродуктов и баз нефтепродуктов по соблюдению требований, предусмотренных пунктом 7 статьи 11 настоящего Закона.
5. Государственный орган в области охраны окружающей среды:
1) осуществляет контроль за соблюдением охраны окружающей среды при производстве и обороте нефтепродуктов в соответствии с природоохранным законодательством Республики Казахстан;
2) согласовывает паспорт производства.
6. Государственный орган в области транспорта осуществляет контроль за обеспечением перевозчиками технологических требований при перевозке нефтепродуктов.
7. Государственные органы, указанные в настоящей статье, осуществляют также иные функции в области государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 7. Взаимодействие уполномоченного государственного органа с иными государственными органами
1. Уполномоченный государственный орган взаимодействует с центральными и местными государственными органами, принимает совместные меры по осуществлению контроля, обеспечивает взаимный обмен информацией.
2. В случае обнаружения фактов нарушения настоящего Закона уполномоченный государственный орган информирует об этом соответствующие государственные органы для принятия ими соответствующих мер реагирования по устранению выявленных нарушений.
Статья 8.
Лицензирование деятельности по производству
нефтепродуктов
1. Деятельность по производству нефтепродуктов подлежит лицензированию. Лицензирование осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
2. Действие лицензии на производство нефтепродуктов может быть приостановлено в случаях нарушения условий производства нефтепродуктов, предусмотренных статьей 9 настоящего Закона, а также нарушения порядка декларирования и мониторинга производства и оборота нефтепродуктов.
Статья 9.
Условия производства нефтепродуктов
1. Производство нефтепродуктов допускается на оборудовании, отвечающем соответствующим техническим требованиям.
2. Производство нефтепродуктов двумя и более производителями на одном и том же оборудовании запрещается.
3. Производство нефтепродуктов допускается только при наличии паспорта производства и по адресу, указанному в лицензии.
4. Производство нефтепродуктов допускается при обязательном оснащении контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу информации об объемах производства уполномоченному государственному органу.
Порядок и требования по применению контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу информации об объемах производства, устанавливаются уполномоченным государственным органом.

3) осы Заңның 11-бабының 7-тармағында көзделген талаптардың сақталуы жөнiнде мұнай өнiмдерiн өндiрушiлердiң және мұнай өнiмдерi базаларының қызметiн бақылауды жүзеге асырады.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк орган:
1) Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңнамасына сәйкес мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымы кезiнде қоршаған ортаны қорғаудың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
2) өндiрiс паспорттарын келiседi.
6. Көлiк саласындағы мемлекеттiк орган мұнай өнiмдерiн тасымалдау кезiнде тасымалдаушылардың технологиялық талаптарды қамтамасыз етуiн бақылауды жүзеге асырады.
7. Осы бапта көрсетiлген мемлекеттiк органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу саласындағы өзге де функцияларды жүзеге асырады.
7-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның өзге де мемлекеттiк
органдармен өзара iс-қимыл жасауы
1. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган орталық және жергілiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасайды, бақылауды жүзеге асыру жөнiнде бiрлескен шаралар қабылдайды, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
2. Осы Заңды бұзу фактiлерiн анықтаған жағдайда уәкiлеттi мемлекеттiк орган бұл туралы анықталған тәртiп бұзушылықтарды жою жөнiнде тиiстi ден қою шараларын қабылдауы үшiн тиiстi мемлекеттiк органдарды хабардар етедi.
8-бап. Мұнай өнiмдерiн өндiру жөнiндегi қызмет
1. Мұнай өнiмдерiн өндiру жөнiндегi қызмет лицензиялауға жатады. Лицензиялау осы Заңда белгiленген ерекшелiктер ескерiле отырып, лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы Заңның 9-бабында көзделген мұнай өнiмдерiн өндiру жағдайлары, сондай-ақ мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын декларациялау мен оның мониторингi тәртiбi бұзылған жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкін.
9-бап. Мұнай өнiмдерін өндiру жағдайлары
1. Тиiстi техникалық талаптарға сай жабдықтарда мұнай өнiмдерiн өндiруге рұқсат етiледi.
2. Бiр ғана жабдықта екi және одан да көп өндiрушілердiң мұнай өнiмдерiн өндiруiне тыйым салынады.
3. Лицензияда көрсетiлген өндiрiс паспорты мен және сол мекен-жайда ғана мұнай өнiмдерiн өндiруге рұқсат етiледi.
4. Өндiрiс көлемi туралы ақпаратты уәкілеттi мемлекеттiк органға автоматтандырылған түрде берудi қамтамасыз ететiн есепке алудың бақылау аспаптарымен мiндеттi түрде жарақталған кезде ғана мұнай өнiмдерiн өндiруге рұқсат етiледi.
Өндiрiс көлемi туралы ақпаратты автоматтандырылған түрде берудi қамтамасыз ететiн есепке алудың бақылау аспаптарын қолданудың тәртiбi мен оларға қойылатын талаптарды уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.

5. Производителям нефтепродуктов запрещается осуществлять реализацию сырой нефти и (или) газового конденсата.
6. Производители нефтепродуктов обязаны выполнять требования государственного органа в области энергетики по обеспечению минимального объема производства нефтепродуктов.
7. При неполной загруженности в течение месяца производственных мощностей согласно паспортам производства производители нефтепродуктов обязаны принимать на переработку сырую нефть и газовый конденсат в пределах своих производственных мощностей, по тарифам на услуги по переработке, установленным государственным органом в области антимонопольной политики.
8. Производители нефтепродуктов обязаны согласовывать с уполномоченным государственным органом и государственным органом в области энергетики график проведения ремонтных и восстановительных работ, за исключением случаев необходимости немедленного предотвращения угрозы безопасности производственного процесса.
9. Производители нефтепродуктов, занимающие доминирующее (монопольное) положение на рынке переработки сырой нефти, оказывают услуги по переработке сырой нефти на основании публичных договоров, согласованных с государственным органом в области антимонопольной политики.
10. Только на предприятиях, имеющих лицензию на производство нефтепродуктов, допускается:
1) компаундирование, введение присадок, добавок и компонентов в товарные бензины с целью повышения октанового числа;
2) компаундирование, введение присадок, добавок и компонентов в некондиционные нефтепродукты с целью получения бензина, заданного качества;
3) введение присадок и добавок в дизельное топливо.
Статья 10.
Декларирование и мониторинг производства и оборота
нефтепродуктов
1. Лица, осуществляющие производство и (или) реализацию нефтепродуктов, обязаны представлять уполномоченному государственному органу декларации об объемах и остатках производства и (или) оборота нефтепродуктов.
Форма, порядок и сроки представления деклараций определяются уполномоченным государственным органом.
2. Мониторинг деятельности нефтеперерабатывающих организаций и баз нефтепродуктов осуществляется в порядке, устанавливаемом уполномоченным государственным органом.
Статья 11.
Условия реализации нефтепродуктов
1. На территории Республики Казахстан не допускается реализация некондиционных нефтепродуктов, а также их хранение без дальнейшей переработки.
2. Сертификация баз нефтепродуктов и АЗС осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области сертификации с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Законом.

5. Мұнай өнiмдерiн өндiрушiлерге шикi мұнайды және (немесе) газ конденсатын сатуды жүзеге асыруға тыйым салынады.
6. Мұнай өнiмдерiн өндiрушiлер энергетика саласындағы мемлекеттiк органның мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгi көлемiн қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарын орындауға мiндеттi.
7. Өндiрiстiк паспорттарға сәйкес өндiрiстiк қуаттар бiр ай бойы толық жүктеме алмаған жағдайда мұнай өнiмдерiн өндiрушілер монополияға қарсы саясат саласындағы мемлекеттiк орган белгiлеген өңдеу жөнiнде көрсетiлетiн қызметтер тарифтерi бойынша өз қуаттары шегiнде шикi мұнайды және газ конденсатын өңдеуге қабылдауға мiндеттi.
8. Мұнай өнiмдерiн өндiрушiлер уәкiлеттi мемлекеттiк органмен және энергетика саласындағы мемлекеттiк органмен өндiрiстiк процестің қауiпсiздiгiне қауiп төндiрген жағдайды дереу жою қажеттiлiгiн қоспағанда, жөндеу және қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кестесiн келiсуге мiндеттi.
9. Шикi мұнайды өңдеу жөнiндегi рынокта үстем (монополиялық) жағдайға ие мұнай өнiмдерiн өндiрушiлер монополияға қарсы саясат саласындағы мемлекеттiк органмен келiсiлген жария шарттар негiзiнде шикi мұнайды өңдеу жөнiнде қызметтер көрсетедi.
10. Мұнай өнiмдерiн өндiруге лицензиялары бар кәсiпорындарға ғана:
1) октан санын көтеру мақсатында тауарлық бензинді компаундирлеу, үстемелер, қоспалар мен компоненттердi қосуға;
2) белгіленген сападағы бензин алу мақсатында кондицияға жеткiзiлмеген мұнай өнiмдерiн компаундирлеу, үстемелер, қоспалар мен компоненттердi қосуға;
3) дизельдiк отынға үстемелер, қоспалар қосуға рұқсат етiледi.
10-бап. Мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымын
декларациялау мен оның мониторингi
1. Мұнай өнiмдерiн өндiру және (немесе) сатуды жүзеге асыратын тұлғалар мұнай өнiмдерiн өндiру және олардың айналымының көлемi мен айналымы туралы уәкілеттi мемлекеттiк органға тапсыруға мiндеттi.
Декларацияларды тапсырудың нысанын, тәртiбi мен мерзiмдерiн уәкілеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
2. Мұнай өңдеушi ұйымдар мен мұнай өнiмдерi базалары қызметiнiң мониторингi уәкілетті мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
11-бап. Мұнай өнiмдерiн сату жағдайлары
1. Қазақстан Республикасының аумағында кондицияға жеткiзiлмеген мұнай өнiмдерiн сатуға, сондай-ақ оларды қайта өңдеусiз сақтауға рұқсат етiлмейдi.
2. Мұнай өнiмдерi базалары мен АЖҚС-ты сертификаттау Қазақстан Республикасының сертификаттау саласындағы заңнамасына сәйкес осы Заңда көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып, жүзеге асырылады.

3. Для сертификации АЗС и баз нефтепродуктов необходимо наличие электронной (компьютерной) системы учета приобретения и реализации нефтепродуктов.
Для сертификации АЗС в сельской местности (аул (село), поселок с численностью населения до 10 тысяч человек) допускается наличие упрощенной электронной системы учета приобретения и реализации нефтепродуктов.
4. Порядок и требования по применению электронных (компьютерных) систем учета, а также упрощенной электронной системы учета, обеспечивающих автоматизированную передачу информации об объемах приобретения и реализации нефтепродуктов, устанавливаются уполномоченным государственным органом.
5. Оптовая и розничная реализация нефтепродуктов допускается только нефтеперерабатывающими организациями, базами нефтепродуктов и АЭС.
6. Оптовая реализация нефтепродуктов с баз нефтепродуктов допускается только на АЗС.
7. Ежегодно в период с 1 марта по 31 мая и с 1 августа по 31 октября производители нефтепродуктов и базы нефтепродуктов обязаны реализовать не менее 50 % от производимого и/или закупаемого объема нефтепродуктов по ценам не выше среднегодовых цен, сложившихся при реализации ими нефтепродуктов за предыдущий год, скорректированных на индекс инфляции.
Статья 12.
Регулирование экспорта и импорта нефтепродуктов
Регулирование экспорта и импорта нефтепродуктов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе путем утверждения (изменения) ставок акцизов, таможенных, защитных, антидемпинговых и компенсационных пошлин, квот на импорт и экспорт нефтепродуктов.
Статья 13.
Условия транспортировки нефтепродуктов
1. Транспортировка нефтепродуктов допускается посредством специально оборудованного и допущенного к перевозке транспорта в соответствии с требованиями, предъявляемыми к перевозкам опасных грузов, и правилами технической эксплуатации.
2. При осуществлении следующих операций по отгрузке и транспортировке
нефтепродуктов в обязательном порядке оформляются сопроводительные
накладные:
при реализации нефтепродуктов заводом изготовителем оптовым
покупателям на базы нефтепродуктов;
при реализации нефтепродуктов заводом изготовителем на АЭС и в
розницу (конечному потребителю);
при реализации нефтепродуктов с баз нефтепродуктов на АЭС или в
розницу (конечному потребителю).
Другие документы, связанные с транспортировкой нефтепродуктов, должны
соответствовать требованиям, установленным для перевозки опасных грузов
для каждого вида транспорта.
Статья 14.
Ответственность за нарушение правил и условий
производства и оборота нефтепродуктов
За нарушение положений настоящего Закона лица, осуществляющие
деятельность по производству и обороту нефтепродуктов, несут
ответственность, установленную законодательными актами Республики
Казахстан.

3. Мұнай өнiмдерi базалары мен АЖҚС-ты сертификаттау үшiн мұнай өнiмдерiн сатып алу мен сатуды есепке алудың электронды (компьютерлiк) жүйесiнiң болуы қажет.
Ауылдық жерлердегi (ауыл, село, халқы 10 мың адамға дейiнгi кент) АЖҚС-ты сертификаттау үшiн мұнай өнiмдерiн сатып алу мен сатуды есепке алудың оңайлатылған электронды (компьютерлiк) жүйесiнiң болуына рұқсат етiледi.
4. Мұнай өнiмдерiн сатып алу мен сатудың көлемi туралы автоматтандырылған түрде берудi қамтамасыз ететiн есепке алудың электронды (компьютерлiк) жүйесiн, оңайлатылған электронды (компьютерлiк) жүйесiн қолданудың тәртiбi мен қойылатын талаптарды уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
5. Тек мұнай өңдеу ұйымдары, мұнай өнiмдерi базалары мен АЖҚС-тарға ғана мұнай өнiмдерiн көтерме әрi бөлшек саудада сатуға рұқсат етiледi.
6. Мұнай өнiмдерi базаларынан мұнай өнiмдерiн көтерме саудада сатуға тек АЖҚС-тарға ғана рұқсат етiледi.
7. Жыл сайын 1 наурыз-31 мамыр және 1 тамыз-31 қазан кезеңдерiнде мұнай өнiмдерiн өндiрушілер мен мұнай өнiмдерi базалары инфляция индексiне түзетiлген өткен жылғы өздерi сатқан кезде қалыптасқан орташа жылдық бағадан аспайтын баға бойынша өндiрiлетiн және/немесе сатып алынатын мұнай өнiмдерi көлемiнiң кемiнде 50% сатуға мiндеттi.
12-бап. Мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортын реттеу
Мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортын реттеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, соның iшiнде акциздер, кедендiк, қорғау, демпингке қарсы және өтеу баждары ставкаларын, мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортының квоталарын бекiту (өзгерту) жолымен жүзеге асырылады.
13-бап. Мұнай өнiмдерiн тасымалдаудың жағдайлары
1. Қауiптi жүктердi тасымалдауға және техникалық пайдалану ережелерiне қойылатын талаптарға сәйкес көлiкпен тасымалдауға рұқсат етілген әрi арнайы жабдықталған көлiкпен тасымалдауға рұқсат етіледі.
2. Мұнай өнiмдерiн тиеу және тасымалдау жөнiндегi мынадай операциялар:
дайындаушы зауыт мұнай өнiмдерiн мұнай өнiмдерi базаларына көтерме
саудада сатқан кезде;
дайындаушы зауыт мұнай өнiмдерiн АЖҚС-қа және бөлшек саудада (түпкi
тұтынушыға) сатқан кезде;
мұнай өнiмдерi базалары мұнай өнiмдерiн АЖҚС-қа және бөлшек саудада
(түпкi тұтынушыға) сату жүзеге асырылған кезде iлеспе жүк құжаттамасы
ресiмделедi.
Мұнай өнiмдерiн тасымалдаумен байланысты басқа да құжаттар әрбiр
көлiк түрiне арналған қауiптi жүктердi тасымалдауға белгiленген талаптарға
сай болуы тиiс.
14-бап. Мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы
ережелері мен шарттарын бұзғаны үшін жауапкершілік
Осы Заңның ережелерін бұзғаны үшін мұнай өнімдерін өндіру және
олардың айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар Қазақстан
Республикасының заңнамалық кесімдерінде белгіленген жауапкершілікке
тартылады.

Статья 15.
Переходные положения
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев со
дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Умбетова А.М.)

15-бап. Өтпелі ережелер
Осы Заң ол ресми түрде жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен
кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Жұманазарова А.Б.