О проекте распоряжения Президента Республики Казахстан "О Концепции правовой политики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2002 года N 878
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект распоряжения Президента Республики Казахстан "О Концепции правовой политики Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Распоряжение Президента
Республики Казахстан
О Концепции правовой политики
Республики Казахстан
1. Одобрить прилагаемую Концепцию правовой политики Республики Казахстан.
2. Государственным органам Республики Казахстан при подготовке соответствующих актов руководствоваться основными положениями данной Концепции.
Президент
Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан
Концепция правовой политики
Республики Казахстан
Одобрена
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от _______ 2002 года
N _________
Концепция
правовой политики
Республики Казахстан
1. Введение
Главным результатом Государственной программы правовой реформы в Республике Казахстан (1994г.) стало принятие Конституции Республики Казахстан (1995 г.), определившей стратегические направления развития государства, закрепившей основополагающие права и свободы человека и гражданина, а также новую систему государственных органов. В развитие конституционных норм приняты конституционные законы: "О Президенте Республики Казахстан", "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов", "О Правительстве Республики Казахстан", "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", "О республиканском референдуме", "О выборах в Республике Казахстан", Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Конституционного закона, "О Конституционном Совете Республики Казахстан" и другие законодательные акты, составившие основу нового национального законодательства Казахстана.
На основе Конституции Республики Казахстан 1995 года создано новое конституционное право, в соответствии с которым прочно утвердилась президентская форма правления, наиболее приемлемая для нашего государства. Произошло разделение государственной власти на три ветви. Все более плодотворно функционирует постоянно действующий Парламент. Приняты меры по укреплению исполнительной власти.
Получило дальнейшее развитие гражданское право, регулирующее отношения частной собственности, гражданского общества, свободного предпринимательства. Уголовное право приобрело принципиально новое начало, отвечающее принципам всеобъемлющей защиты естественных, неотъемлемых прав и свобод человека, укрепления механизма этой защиты. Существенно изменены уголовное, уголовно-процессуальное и уголовно-исполнительное законодательство, в значительной мере соответствующие принципам, утвердившимся в мировом сообществе.
Важной составной частью реформы явилась реорганизация судебных и правоохранительных органов. Создана единая судебная система, приняты меры по обеспечению независимости судей. Введен порядок их пожизненного назначения с участием в формировании судейского корпуса всех ветвей власти и судейского сообщества, повышена заработная плата судей, реализованы другие меры, повышающие их статус и уровень обеспеченности.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы" өкiмiнiң жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 6 тамыз N 878.
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының
құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы" өкiмiнiң жобасы Қазақстан
Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
ӨКІМІ
Қазақстан Республикасының
құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының құқықтық саясат
тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары тиісті актілерді
дайындау кезінде осы Тұжырымдаманың негізгі ережелерін басшылыққа алсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҮКІМЕТІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ҚҰҚЫҚТЫҚ САЯСАТЫНЫҢ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Астана қаласы
2002 жыл
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _________
N ____ өкімімен
мақұлданды
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ҚҰҚЫҚТЫҚ САЯСАТЫНЫҢ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
1. Кiрiспе
Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттiк құқықтық реформа бағдарламасының (1994 ж.) басты нәтижесi мемлекет дамуының стратегиялық бағыттарын белгiлеп берген, адам мен азаматтың негiзгi құқықтары мен бостандықтарын, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың жаңа жүйесiн бекiткен Қазақстан Республикасы Конституциясының қабылдануы (1995 ж.) болды. Конституциялық нормаларды дамыту үшін "Қазақстан Республикасының Президент туралы", "Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы", "Қазақстан Республикасының Yкiметi туралы", "Қазақстан Республикасының сот жүйесi және судьялардың мәртебесi туралы", "Республикалық референдум туралы" , "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" конституциялық заңдар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi туралы" Конституциялық заң күшi бар Жарлығы және Қазақстанның жаңа ұлттың заңнамасының негiзiн қалаған өзге де заңнама актiлерi қабылданды.
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы Конституциясының негiзiнде жаңа конституциялық құқық құрылды, оған сәйкес мемлекетiмiз үшiн ең ыңғайлы президенттiк басқару нысаны нық бекiдi. Мемлекеттiк билiктiң үш тармаққа бөлiнуi жүзеге асты. Тұрақты жұмыс iстейтiн Парламент барған сайын жемiстi жұмыс жасауда. Атқарушы билiктi нығайту жөнiнде шаралар қабылданды.
Жеке меншiк, азаматтық қоғам қатынастарын, еркiн кәсiпкерлiктi реттейтiн азаматтық құқық одан әрi дами түстi. Қылмыстық құқық адамның табиғи, ажырамас құқықтары мен бостандықтарын тұтастай қорғау, осы қорғаудың тетiктерiн нығайту принциптерiне сай келетiн принциптi түрдегi жаңа бастау алды. Қылмыстық, қылмыстық iс жүргiзу және қылмыстық-атқару заңдары әлемдiк қауымдастықта бекiтiлген принциптерге сәйкес айтарлықтай мөлшерде түбегейлi өзгердi.
Сот және құқық қорғау органдарын қайта ұйымдастыру реформаның маңызды құрамдас бөлiгi болды. Бiртұтас сот жүйесi құрылды, судьялардың дербестiгiн қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылданды. Сот корпусын құруға билiктiң барлық тармағын және судьялар қауымдастығын қатыстыра отырып, судьяларды өмiр бойы тағайындау тәртiбi енгiзiлдi, судьялардың жалақысы көтерiлдi, олардың қамтамасыз етiлуi мен мәртебесiнiң деңгейiн көтеретiн басқа да шаралар iске асырылды.

В соответствии с Конституцией Республики Казахстан 1995 года предварительное следствие по уголовным делам отделено от прокуратуры. В целях освобождения органов внутренних дел от несвойственных им функций противопожарная служба была выведена из структуры этих органов. Образован Центр правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан с передачей ему из органов внутренних дел уголовно-правовой статистики. Наряду с этим осуществлена передача из органов внутренних дел в Министерство юстиции криминалистической экспертизы и с 1 января 2002 года пенитенциарной системы.
Произошло очищение всей казахстанской правовой системы от мелочного регламентирования экономической и общественно-политической жизни общества, от карательно-репрессивных методов в деятельности правоохранительных органов, обвинительного уклона в судопроизводстве и приоритета государственных интересов во взаимоотношениях государства и частного собственника.
Однако имеющаяся правовая база, в основном, обеспечивающая соответствие юридической системы страны Конституции Республики Казахстан, общепризнанным принципам и нормам международного права, требует дальнейшего развития.
В результате обсуждения итогов правовой реформы в обществе возобладало мнение о необходимости поступательного развития правовой системы на базе Конституции Республики и сформированного на ее основе законодательства. Дальнейшее правовое развитие должно представлять собой поэтапное совершенствование существующих законов, а также, при необходимости, принятие новых нормативных правовых актов.
В качестве направлений такого развития могут быть определены гармонизация системы национального права, повышение эффективности практики правоприменения, совершенствование функционирования всех составных частей государственного механизма, а также формирование правового сознания и гражданского патриотизма казахстанцев, достижение сбалансированности в вопросах взаимодействия институтов трех ветвей государственной власти.
В законотворческой деятельности следует перейти к плановой работе по систематизации всего массива национального законодательства на среднесрочную перспективу.
В процессе дальнейшего совершенствования законодательства необходимо неуклонно следовать принципу верховенства Конституции и соответствия норм актов нижестоящего уровня актам вышестоящего уровня.
Совершенствование норм действующего законодательства возможно путем реализации следующих мер:
восполнения пробелов в правовом регулировании некоторых важных сфер общественных отношений;
в целях улучшения планирования законопроектной деятельности необходимо ввести практику ее перспективного (на 3 года) планирования;
продолжить и расширить практику проведения научной экспертизы по законопроектам, в том числе на предмет соответствия интересам национальной безопасности;
в целях унификации законодательства сформировать единый перечень используемых в нем терминов на государственном и русском языках;
в целях создания условий для эффективной реализации всех принимаемых законов четко соблюдать принцип достаточности их финансового обеспечения;
в целях выявления предпосылок, прямо или опосредовано создающих условия для совершения преступлений, коррупционных и административных правонарушений, необходимо ввести криминологическую экспертизу проектов нормативных правовых актов.
Кроме того, необходимо провести анализ общественных отношений, требующих правовой регламентации. Такой анализ позволит выявить сферы общественных отношений, не урегулированных соответствующими нормативными правовыми актами и нуждающихся в такой регламентации.
Систематизация законодательства должна осуществляться посредством применения всех трех ее форм: инкорпорации, консолидации и кодификации.
В обществе пока существуют движения, способные принести ущерб общегосударственным интересам. В этой связи необходимо такому явлению, как лоббирование, придать цивилизованные, законодательные рамки, а значит, следует определиться с моделью государственного регулирования лоббистской деятельности.
Сегодня законодательные акты содержат большое количество бланкетных (отсылочных) норм, позволяющих государственным органам принимать подзаконные акты, содержание которых не соответствует идее законодателя, а порой и прямо противоречит ей. В нормотворческой практике государственных органов не изжит ведомственный подход, в результате чего имеют место коррупционные правонарушения, ущемление прав, свобод человека и законных интересов граждан и организаций. К тому же такая ситуация приводит к фактической подмене законов подзаконными актами. В связи с этим процесс формирования законодательных актов должен характеризоваться максимально возможным уменьшением количества отсылочных норм. Наряду с этим необходимо усовершенствовать механизм введения в действие принятых законов, обеспечивающий их полную реализацию, обеспечить своевременное принятие подзаконных актов, необходимых для реализации новых законов.
Требует своего решения проблема повышения качества местного нормотворчества. В то время как акты, принимаемые центральными государственными органами, находятся под достаточно эффективным контролем органов юстиции и прокуратуры, акты местных государственных органов в значительной степени остаются вне поля зрения этих органов. В этой связи необходимо предпринять дополнительные меры, направленные на реализацию норм законодательства об обязательности регистрации актов местных государственных органов, имеющих общеобязательное значение, межведомственный характер или касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан. При этом необходимо упорядочить нормотворческую деятельность местных государственных органов, а также повысить качество принимаемых ими актов.
В настоящее время существует большое количество организаций, предоставляющих высшее юридическое образование. Однако качество подготовки специалистов в этих организациях зачастую оставляет желать лучшего. Эта проблема требует своего скорейшего решения. Наряду с этим необходимо предпринимать меры по поддержке плодотворно развивающейся отечественной правовой науки.
Вместе с тем необходимо рассмотреть целесообразность сокращения перечня преподаваемых в юридических ВУЗах обязательных дисциплин, что позволит направить все усилия на специализацию будущих правоведов по отраслям права.
В целях построения правового государства, реализации вышеуказанных задач необходимо формирование четкой правовой политики, которую должны реализовывать все государственные органы и должностные лица в своей практической деятельности. Основными ее принципами должны стать принципы законности, демократизма, гуманизма, казахстанского патриотизма, приоритета прав и свобод человека. При этом правовая политика должна отражать государственное видение основных направлений, базовых механизмов развития правовой системы и совершенствования мер правоприменительной практики на определенный период времени.

Қазақстан Республикасының 1995 жылғы Конституциясына сәйкес қылмыстық iстер бойынша алдын ала тергеу прокуратурадан бөлiндi. Iшкi iстер органдарын оларға тән емес функциялардан босату мақсатында өртке қарсы қызмет бұл органдар құрылымынан шығарылды. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанынан Құқықтық статистика және ақпарат орталығы құрылып, iшкi iстер органдарынан оған қылмыстық-құқықтық статистика iсi берiлдi. Сонымен қатар iшкi iстер органдарынан Әдiлет министрлiгi криминалистiк сараптаманы және 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап пенитенциарлық жүйенi беру жүзеге асырылды.
Бүкiл қазақстандық құқықтық жүйе қоғамның экономикалық және қоғамдық-саяси өмiрiн бүге-шiгесiне дейiн регламенттеуден, құқық қорғау органдарының қызметiнде жазалау-қуғындау әдiстерiнен, сот iсiн жүргiзуде айыптау бағытынан және мемлекет пен жеке меншiк иесiнiң өзара қарым-қатынастарында мемлекеттiк мүдделердiң басымдығынан арытылды.
Алайда, елдiң заң жүйесiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған принциптерi мен нормаларына сәйкестендiрудi негiзiнен қамтамасыз ететiн құқықтық база одан әрi дамытуды қажет етедi.
Қоғамда құқықтық реформаның қорытындыларын талқылау нәтижесiнде Республика Конституциясының және оның негiзiнде қалыптасқан заңдардың базасында құқықтық жүйенi үдемелi қарқынмен дамыту туралы пiкiр басым болды. Одан әрi құқықтық даму қолданылып жүрген заңдарды кезең-кезеңмен жетiлдiрудi, сондай-ақ қажет болған жағдайда, жаңа нормативтiк құқықтық актiлер қабылдауды қамтуға тиiс.
Ұлттық құқықтық жүйенi үйлесiмдi ету, құқық қолдану практикасының тиiмдiлiгiн арттыру, мемлекеттiк тетiктiң барлық құрамдас бөлiктерiнiң жұмыс iстеуiн жетiлдiру, сондай-ақ қазақстандықтардың құқықтық санасы мен азаматтық патриотизмiн қалыптастыру, мемлекеттiк билiктiң үш тармағы институттарының өзара iс-қимыл мәселелерiнде теңгерiмдiлiкке қол жеткiзу iсi мұндай дамудың бағыттары ретiнде болуы мүмкiн.
Заң шығару қызметiнде орта мерзiмдi перспективамен ұлттық заңдардың бүкiл массивiн жүйелеу бойынша жоспарлы жұмысқа көшу керек.
Заңнаманы одан әрi жетiлдiру процесiнде Конституцияның үстемдiк ету және төменгi деңгейдегi актiлер нормаларының жоғары деңгейдегi актiлерге сәйкес келу принциптерiн бұлжытпай сақтау қажет.
Қолданыстағы заңдар нормаларын мына шараларды:
қоғамдық қатынастардың кейбiр маңызды салаларын құқықтық реттеу iсiндегi кемшiлiктердi толықтыруды;
заң жобалау қызметiн жоспарлауды жақсарту мақсатында оның қызметiн перспективалық (3 жылға) жоспарлау практикасын енгiзудi;
заң жобалары бойынша, соның iшiнде ұлттық қауiпсiздiк мүддесiне сәйкестiгiне ғылыми сараптама жүргiзу практикасын жалғастыруды және кеңейтудi;
заңдарды бiрiздендiру мақсатында оларда пайдаланылатын терминдердiң мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi бiрыңғай тiзбесiн қалыптастыруды;
барлық қабылданып отырған заңдарды тиiмдi iске асыру үшiн жағдай жасау мақсатында оларды қаржылай қамтамасыз етудiң жеткiлiктiгi принципiн мұқият сақтауды iске асыру арқылы жетiлдiруге болады. Сыбайлас жемқорлық қылмыстары мен әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа тiкелей немесе жанама жағдай туғызушы алғы шарттарды табу мақсатында нормативтiк құқықтық актiлер жобасына криминологиялық сараптаманы енгiзу қажет.
Бұдан басқа, құқықтық регламенттеудi талап ететiн қоғамдық қатынастарға талдау жасау қажет. Бұл тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес келтiрiлмеген және осындай регламенттеудi талап ететiн қоғамдық қатынас саласында талдау жасауды қажет етедi.
Заңнаманы жүйелеу оның барлық үш нысанын қолдану: инкорпорациялау, жинақтау және шоғырландыру арқылы жүзеге асырылуға тиiс.
Қоғамда жалпы мемлекеттiк мүддеге нұқсан келтiретiн қозғалыс әлi де бар. Осыған байланысты лоббилендiру сияқты құбылысқа өркениеттi, заңдық шеңберде мән беру қажет, сондықтан лоббишiлдер қызметiн мемлекеттiк реттеу үлгiсiн анықтап алу керек.
Бүгiндерi заңнама актiлерi мемлекеттiк органдарға мазмұны кейде заң шығарушының идеясына сай келмейтiн, кейде оны тiкелей бұрмалайтын өз актiлерiн қабылдауға мүмкiндiк беретiн бланкеттiк (сiлтемелiк) нормалардың көп мөлшерiн қамтиды. Мемлекеттiк органдардың норма шығармашылығы практикасында ведомстволық көзқарас жойылмаған, нәтижесiнде сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылыққа, адам құқығын, бостандығын және азаматтар мен ұйымдардың заңды мүдделерiн кемсiтуге жол берiлген. Осындай жағдайлар заңдарды заңға тәуелдi актiлермен ауыстыру фактiсiне әкеп соқтырады. Осыған байланысты заңнама актiлерiн қалыптастыру процесi сiлтемелiк нормаларының санын мүмкiндiгiне қарай барынша азайтумен сипатталуға тиiс. Сонымен қатар, олардың толықтай iске асырылуын қамтамасыз ететiн, қабылданған заңдар қолданысына енгiзу тетiктерiн жетiлдiру, жаңа заңдарды iске асыру үшiн қажеттi заңға тәуелдi актiлердiң уақытында қабылдануын қамтамасыз ету қажет.
Жергiлiктi норма шығармашылығы сапасын арттыру мәселелерi өзiнiң шешiмiн талап етедi. Сонымен бiрге мемлекеттiк орталық органдармен қабылданатын актiлер әдiлет және прокуратура органдарының жеткiлiктi тиiмдi бақылауында, жергiлiктi мемлекеттiк органдардың актiлерi осы органдар назарынан едәуiр дәрежеде тыс қалып отыр. Осыған байланысты осы актiлерге қатысты ведомствоаралық сипаттағы немесе азаматтардың құқықтары, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты жалпыға мiндеттi маңызы бар актiлердi тiркеу мiндеттiлiгi туралы заң нормаларын iске асыруға бағытталған қосымша шаралар қабылдау қажет. Сонымен қатар жергiлiктi мемлекеттiк органдардың норма шығармашылық қызметiн ретке келтiру, сондай-ақ олармен қабылданатын актiлер мазмұнының сапасын арттыру қажет.
Қазiргi уақытта жоғары заң бiлiмiн беретiн ұйымдар көп. Алайда, бұл ұйымдардағы мамандарды даярлау сапасы ойдағыдай болып отырған жоқ. Бұл мәселе тез арада шешiлуiн талап етедi. Сонымен қатар өсiп келе жатқан отандық құқықтық ғылымды қолдау жөнінде шаралар жүргiзу қажет.
Сонымен бiрге заңгерлiк ЖОО-да оқытылатын мiндеттi пәндердiң тiзiлiмiн қысқарту қажеттiгiн қарастыру керек, сөйтiп барлық мүмкiндiктердi құқық саласы бойынша болашақ заңгерлердiң мамандануына жұмсауға кең жол ашылады.
Құқықтық мемлекет құру мақсатында айқын құқықтық саясатты қалыптастыру керек. Оны барлық мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалар өздерiнiң қызметтiк iс-тәжiрибелерiнде iске асыруы тиiс. Оның негiзгi принциптерi болып заңдылық принципi, демократия, iзгiлендiру, қазақстандық патриотизм, құқықтық басымдылық пен адам бостандығы. Сонымен, құқықтық саясат құқықтық жүйенiң базалық механизмiнiң дамуы мен негiзгi бағытын мемлекеттiк көрiнiсте қамтып көрсету және белгiлi бiр уақыт мерзiмiнде құқық қолдану шарасын жетiлдiру.

3. Развитие судебной системы Республики Казахстан
Конституционный закон "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" выдвинул перед судебной системой задачу дальнейшего совершенствования органов правосудия, прежде всего, на уровне районного (городского) суда.
Упор именно на это звено судебной системы обусловлен тем, что основное количество всех рассматриваемых дел подсудно районным судам, в которых проходит первое знакомство граждан и юридических лиц с правосудием.
Судьи районных судов находятся в непосредственном контакте с населением, как на бытовом, так и на служебном уровне. Поэтому моральный и профессиональный облик судьи играет особую роль и предполагает постоянный общественный контроль за их служебной деятельностью и этикой поведения.
В районные суды, как правило, идут сами граждане, тогда как в вышестоящие суды обращаются адвокаты - профессиональные защитники. Следовательно, районные суды более чувствительны к реформам, что, в свою очередь, сразу вырабатывает отношение граждан к правосудию в целом.
Представляется перспективным рассмотрение вопроса дальнейшего развития института экономических и других специализированных судов, которые способны обеспечить реальное выполнение принятых законов и надежную защиту прав и законных интересов участников судебного процесса.
Одним из основных направлений совершенствования деятельности судебной системы должно стать рассмотрение возможности создания судов административной юрисдикции. В орбиту этой юрисдикции вовлечены все споры, касающиеся административно-правовых отношений, складывающихся между гражданами, хозяйствующими субъектами и различными государственными органами, наделенными властными полномочиями.
Принимая во внимание необходимость строгого соблюдения законности при рассмотрении судами дел с участием несовершеннолетних, а также их специфику, возникла потребность в рассмотрении вопроса создания ювенальных судов.
Судопроизводство. Важнейшим направлением дальнейшего развития судопроизводства является реализация принципа состязательности и равноправия сторон. В основе состязательности лежит диспозитивность, то есть установление пределов исследования не судом, а сторонами, выдвигающими требования и определяющими круг доказательств, обосновывающих такие требования.
Следует также отметить, что данная проблема тесно связана с необходимостью рассмотрения вопроса создания государственной адвокатуры для защиты интересов лиц, которые не могут позволить себе нанять адвоката. При этом целесообразно рассмотреть вопрос о возможности предоставления права на адвоката не только лицам, подозреваемым или обвиняемым в совершении преступления, но и лицам, ставшим жертвами преступлений.
В целях реального утверждения в судопроизводстве принципов состязательности и равноправия сторон, беспристрастности судей и их независимости при отправлении правосудия необходимо ликвидировать институт опротестования (внесения представлений) судебных актов руководителями судов.
В этих же целях следует окончательно разграничить в судах процесс правосудия от вопросов администрирования и полностью освободить руководителей судов от решения задач по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности судов всех уровней и выполнения ими иных несвойственных судьям функций.
Все эти меры, направленные на судебную защиту конституционных прав граждан, потребуют значительного увеличения штатной численности судей местных судов.
Необходимо рассмотреть возможность осуществления уголовного судопроизводства с участием присяжных заседателей - важнейшей гарантии защиты прав человека.
Одним из важных является вопрос расширения судебного контроля за проведением отдельных следственных действий, ограничивающих конституционные права и свободы граждан.
Организация деятельности судов. Нуждается в кардинальном улучшении организация работы по исполнению судебных решений. Необходимо внести изменения в действующее законодательство, обеспечивающее исполнение судебных решений, предусмотрев не только реальные механизмы ответственности (уголовная, административная, материальная), но и действенные, подкрепленные эффективными рычагами, процедурные меры реализации норм об ответственности за неисполнение решений. Это касается не только должников, но и соответствующих должностных лиц государственных органов, включая судебных исполнителей. Приоритетной должна стать работа по рассмотрению возможности увеличения штатной численности судебных исполнителей путем доведения количества судебных исполнителей до общего числа судей. Большая нагрузка, с которой работают судебные исполнители и которая возрастает из года в год, является также одной из основных причин несвоевременного исполнения судебных постановлений. Необходимо стимулирование труда судебных исполнителей, а также специальное их обучение путем повышения квалификации. В целом нуждается в кардинальном улучшении материально-техническое обеспечение судебных исполнителей.
Контроль за исполнением решений суда должен быть возложен на суд. В противном случае вердикт суда, не подкрепленный его исполнением, будет носить лишь декларативный, а не обязательный характер. Поэтому в ГПК РК необходимо предусмотреть процессуальные нормы, предусматривающие механизм осуществления такого контроля со стороны суда.
Необходимо уделять внимание вопросам постоянного совершенствования материально-технического обеспечения деятельности судов в целях оперативного и качественного отправления правосудия.
В целях обеспечения независимости судей при отправлении правосудия, повышения их социального и материального статуса, а также объективного и гласного подбора кадров на судейские должности необходимо повысить роль и самостоятельность уполномоченного государственного органа по организационному и материально-техническому обеспечению судов.
Важным направлением является разработка и последовательная реализация Программы кадрового обеспечения проводимых преобразований в судебной системе, которая должна включать как вопросы, связанные с аттестацией судебных кадров, так и основные аспекты повышения профессиональной квалификации судей.
Укрепление независимости судей и судейская этика. В настоящее время вопросы внешней независимости судей от исполнительной власти, гарантии несменяемости судей, иммунитета на законодательном уровне в основном решены.
Важной проблемой остается разработка эффективных мер защиты судей и свидетелей от угроз со стороны преступных сообществ. Это потребует серьезных финансовых вложений со стороны государства. Затраты государства будут велики, но и отдача огромная - благодаря такой программе будут раскрыты сотни тяжких и особо тяжких преступлений.
Важнейшими принципами остаются комплексность проводимых реформ и, соответственно, прогнозирование правовых и социальных последствий принятия тех или иных решений в судебной системе.
Важно, чтобы каждое предложение экспертировалось, по меньшей мере, с точки зрения тех изменений, которые оно должно вызвать в существующей правовой системе.
В связи с этим не вызывает сомнений, что научная поддержка дальнейшего развития судебной системы должна способствовать проведению исследований в области осуществления правосудия и обеспечения научно-исследовательской поддержки органов судейского сообщества. Здесь особые надежды возлагаются на Академию правосудия, под эгидой которой предполагается создать научный центр с привлечением высококвалифицированных специалистов в области права и экономики.

3. Қазақстан Республикасының сот жүйесiнiң дамуы
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі және судьялардың мәртебесi туралы" Конституциялық заңы сот жүйесi алдына ең алдымен аудандық (қалалық) сот деңгейiнде әдiл сот органдарын әрi қарай жетiлдiру тапсырмаларын қойды.
Сот iстерiнiң басым көпшiлiгi аудандық соттарда қаралатындықтан, негiзгi салмақ сот жүйесiнiң осы буынына түседi, өйткенi азаматтар мен заңды тұлғалардың әдiл сотпен алғашқы таныстығы осы жерден басталады.
Аудандық соттардың судьялары халықпен тұрмыстық және қызметтiк деңгейде тiкелей қарым-қатынаста болып отырады. Сондықтан судьяның кәсiби және моральдық бейнесi негiзгi рөл атқарады және олардың қызметтiк және тәртiптiк этикасы үнемi қоғамдық бақылауда болып отырады.
Жоғары тұрған соттарға адвокаттар - қорғаушылар шағымданса, аудандық соттарға әдетте, азаматтардың өздерi келедi. Сондықтан да аудандық соттар реформалау әсерiне тез бейiмделедi және ол өз кезегiнде азаматтардың әдiл сотқа деген көзқарасын қалыптастырады.
Мамандандырылған экономикалық және басқа соттар институтын келешекте жетiлдiру мәселесiн қарастыру перспективасы ұсынылып отыр, өйткенi ол сот процесiне қатысушылардың заңды мүдделерi мен құқықтарын сенiмдi қорғау және қабылданған заңдардың нақты орындалуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк туғызады.
Сот жүйесi қызметiн жетiлдiрудiң негiзгi бағыттарының бiрi әкiмшiлiк юрисдикция соттарын құру мүмкiншiлiгiн қарастыру керек. Осы юрисдикция аясында азаматтар, шаруашылық субъектiлерi және билiк өкiлеттiгi берiлген түрлi мемлекеттiк органдар арасында қалыптасатын әкімшілік-құқықтық қатынастарға қатысты барлық даулар қамтылған.
Соттармен кәмелетке толмағандар қатысқан iстердi, сондай-ақ олардың өзгешiлiктерiн қарау кезiнде заңдылықтың қатаң сақталу қажеттiлiгiн назарға ала отырып, ювеналдық соттар құру мәселесiн қарау қажеттiлiгi туындайды.
Сот iсiн жүргiзу. Сот iсiн жүргiзудi одан әрi дамытудың маңызды бағыты тараптардың бәсекелестiк және тепе-тең принциптерiн iске асыру болып табылады. Бәсекелестiктiң негiзiнде диспозитивтiк жатыр, яғни зерттеу шегiн сотпен емес осындай талаптарға негiзделген дәлелдеу шеңберiн белгiлейтiн талаптарды ұсынушы тараптар белгiлейдi.
Осы проблема өзiне адвокат жалдау мүмкiндiгi жоқ адамдардың мүддесiн қорғау үшiн мемлекеттiк адвокатура құру мәселесiн қарау қажеттiлiгiмен тығыз байланысты болып отырғанын атап өткен жөн. Бұл орайда адвокатқа тек қана қылмыс жасаған айыпкерлерге немесе сезiктi тұлғаларға ғана емес қылмыстан зардап шеккендерге заңгерлiк көмек көрсету құқығын беру туралы мәселесiн мақсатқа сай қараған жөн.
Сот iсiн жүргiзуде тараптардың бәсекелестiгi мен тең құқылығы принциптерiн шынайы бекiту мақсатында, судьялардың алаламаушылығы және олардың сот төрелiгiн жүзеге асырған кезде сот басшыларының сот актiлерiн (ұсыныстар енгiзу) қарсылық бiлдiру институтын тарату қажет.
Осы мақсатта соттарда әдiл сот процесiнде әкiмшiлiк мәселелермен айналысудан түпкiлiктi шектеу әрi сот басшыларын барлық деңгейдегi соттар қызметiн материалдық-техникалық және ұйымдастыру жөнiндегi тапсырмаларды шешуден және оларды судьяға тән емес функциялардан толық босату керек.
Осы шаралардың барлығы азаматтардың конституциялық құқықтарын соттық қорғауға бағытталған, жергiлiктi соттар судьяларының штаттық санын едәуiр көбейтудi қажет етедi.
Қылмыстық сот iсiн жүргiзуде адам құқығын қорғаудың маңызды кепiлi - алқа заседательдерiн қатыстыру мүмкiншiлiгін жүзеге асыруды қарастыру қажет.
Мәселенiң ең бiр маңыздылығы сол азаматтардың конституциялық құқығы мен бостандығын шектейтiн тергеудiң жеке әрекетiн жүргiзгенде сот бақылауын кеңейту болып табылады.
Соттардың қызметiн ұйымдастыру. Сот шешiмдерiн орындау жөнiнде жұмыстарды ұйымдастыру түбегейлi жақсартуды қажет етедi. Сот шешiмдерiнiң орындалуын қамтамасыз ететiн қолданыстағы заңнамаларға өзгерiстер енгiзудi қажет етедi, бұнда жауапкершiлiктiң шынайы тетiктерiн ғана емес (қылмыстық, әкiмшiлiк, материалдық) сонымен бiрге нәтижелi тетiктермен нығайтылған ұтымды, шешiмдердi орындамағаны үшiн жауапкершiлiк туралы норманы енгiзу процедурасын қарастыру қажет.
Бұл тек қарызгерлерге ғана қатысты емес, сот орындаушыларын қоса мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларына да қатысты. Сот орындаушылардың штаттық санын арттыру мүмкiндiгi жөнiндегi жұмысты жандандырып, сөйтiп сот орындаушылардың санын судьялардың жалпы санына жеткiзудi қарастыру керек. Сот орындаушыларының атқарып жатқан жұмыстарының жүгi өте көп және бұл жыл өткен сайын көбейiп отыр, оның негiзгi себебi - сот қаулыларының уақытында орындалмауында. Сот орындаушыларының жұмысын ынталандыру қажет, сонымен бiрге оларды арнайы оқыту арқылы бiлiктiлiгiн көтеру керек. Тұтастай алғанда, сот орындаушыларын материалдық-техникалық қамтамасыз етудi түбегейлi жақсарту қажеттiлiгi туындайды.
Сот шешiмдерiнiң орындалуын бақылау сотқа жүктелуi тиiс. Керiсiнше жағдайда орындалуы бекiтiлмеген сот үкiмi мiндеттi сипат алмай, ресми түрде қалып қояды. Сондықтан ҚР АIЖК-де сот тарапынан осындай бақылауды жүзеге асыратын iс жүргiзу нормалар тетiгiн қарастыру қажет.
Сот төрелiгiн жедел және сапалы жүзеге асыру мақсатында соттардың қызметiн материалдық-техникалық қамтамасыз етудi жетiлдiру мәселелерiне үнемi назар аударып отыру қажет.
Сот төрелiгiн жүзеге асырған кезде судьялардың тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету олардың әлеуметтiк және материалдық мәртебесiн көтеру мақсатында, сонымен қатар судьялық лауазымдық қызметке кадрларды объективтi және жариялық түрде iрiктеу соттарды материалдық-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру жөнiнде мемлекеттiк органның рөлiн арттыру қажет.
Сот жүйесiнде жүргiзiлiп отырған қайта құруларда кадрлық қамтамасыз ету бағдарламасын әзiрлеу және кейiн оны iске асыру маңызды бағыт болып табылады, оған сот кадрларын аттестациялау мәселелерiне байланысты судьялардың кәсiби бiлiктiлiгiн арттырудың негiзгi қырлары да енгiзiлуi тиiс.
Судьялардың тәуелсiздiгiн нығайту және судьялық этика. Қазiргi кезде атқару билiгiнен судьялардың сыртқы тәуелсiздiгi мәселесi, судьяларды ауыстырмау кепiлдiгi заң деңгейiндегi иммунитетi негiзiнен шешiлдi.
Судьяларды және куәларды қылмыстық қауымдастық тараптарының қаупiнен қорғаудың тиiмдi шараларын әзiрлеу маңызды көкейтестi мәселе болып қала беруде. Бұл мемлекет тарапынан елеулi қаржы салымдарын қажет етедi. Мемлекет шығындары зор болады, алайда қайтарымы да зор: осындай бағдарлама арқасында жүздеген ауыр және аса ауыр қылмыстар ашылады.
Сот жүйесiнде осы немесе өзге шешiмдердi қабылдау құқықтық және әлеуметтiк салдарды болжауда осыған сәйкес жүргiзiлiп отырған кешендi реформалардың маңызды принципi болып қала бередi.
Әрбiр ұсыныстар ең аз дегенде, қолданылып жүрген құқықтық жүйеге әсер етуi тиiс өзгерiстер тұрғысынан сарапталғаны маңызды.
Осыған байланысты сот жүйесiн әрi қарай дамытуда ғылыми қолдау күмән тудырмайды, сот төрелiгiн жүзеге асыру саласында зерттеу жүргiзуге және судьялық қауымдастық органдарын ғылыми-зерттеу қолдауын қамтамасыз етуге ықпал етуi тиiс.
Мұндағы ерекше үмiт Әдiл сот академиясына жүктеледi, осының қамқорлығымен құқық және экономика саласының жоғарғы бiлiктi мамандарын тарта отырып, ғылыми орталық құру көзделiп отыр.

4. Международно-правовые аспекты
государственного развития
Процесс глобализации, являющийся одной из основных тенденций современного мирового развития, порождает новую систему международных экономических и политических отношений и охватывает, помимо экономики и сферы предпринимательской деятельности, политическую, социальную и информационную сферы, что нельзя не учитывать во внешней политике и договорной практике государства.
Процесс глобализации характеризуется и тем, что современные международные отношения и дипломатия становятся более многосторонними, что обусловлено необходимостью решения совместными усилиями государств и других субъектов международного права многих международных проблем: охраны окружающей среды, борьбы с терроризмом, организованной преступностью и т.д.
С учетом происходящих в мире процессов и событий Казахстан определяет ориентиры своей внешней политики и отношений с зарубежными государствами, которые должны быть нацелены, в первую очередь, на обеспечение национальных интересов Республики.
Международно-правовая договорная политика Казахстана на ближайшее десятилетие должна быть нацелена на вовлечение Казахстана в интеграционные процессы, оптимизацию сотрудничества с международными организациями; реализацию сотрудничества с международными организациями с учетом целесообразности и экономической выгоды для Республики Казахстан. В этих целях необходимо сделать более взвешенным подход к заключению международных договоров, имеющих приоритет над национальным законодательством; присоединяться только к тем из них, участие в которых влечет за собой конкретные политические и экономические выгоды для страны. Следует продолжить работу по приведению законодательной базы Республики Казахстан в соответствие с принятыми международными обязательствами и международными стандартами.
Договорно-правовая политика Республики Казахстан в рамках международных организаций в предстоящее десятилетие будет направлена на решение международных проблем разоружения, экологии, торговли, международного терроризма, организованной преступности, отмывания доходов, полученных преступным путем, межэтнических отношений, защиты прав человека, сохранения культурного наследия и др.
Результаты проведенного анализа международных отношений показали, что необходима тщательная инвентаризация международных договоров, заключенных Казахстаном за период приобретения независимости.
В интеграционном отношении важным направлением для Казахстана остается Содружество Независимых Государств (далее - СНГ), в рамках которого договорно-правовая политика Республики Казахстан будет направлена на поддержку и укрепление сотрудничества с государствами-членами СНГ.
Немаловажный интерес для Казахстана и его экономики имеет укрепление договорных отношений с государствами-участниками Евразийского экономического сообщества.
В связи с этим имеет значение становление Евразийского экономического сообщества, приоритетными задачами которого являются формирование полноценного Таможенного союза и единого экономического пространства на основе соблюдения оптимального баланса национальных и общих интересов.
Вместе с тем изменение ситуации и потребности страны требуют повышенного внимания к таким направлениям, как расширение взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества, активизация дипломатических усилий по мирному решению проблем в Каспийском регионе.

4. Мемлекеттiк дамудың халықаралық-құқықтың қырлары
Қазiргi әлемдiк дамудың негiзгi үрдiстерiнiң бiрi болып табылатын ғаламдастыру процесi халықаралық экономикалық және саяси қатынастардың жаңа жүйесiн туғызады және экономика мен кәсiпкерлiк қызмет саласынан басқа саяси, әлеуметтiк және ақпараттық саланы да қамтиды, мемлекет өзiнiң сыртқы саясатында және шарт жасасу тәжiрибесiнде мұны ескермей тұра алмайды.
Ғаламдастыру процесi қазiргi халықаралық қатынастар мен дипломатияның барған сайын көп жақтылы болуымен де сипатталуы, бұл мемлекеттер мен халықаралық құқықтың басқа да субъектiлерiнiң бiрлескен күш-жiгерiмен көптеген халықаралық проблемаларды шешу, қоршаған ортаны қорғау, терроризмге, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күресу және т.б. қажеттiлiгiнен туындап отыр.
Әлемде болып жатқан процестер мен оқиғаларды ескере отырып, Қазақстан ең алдымен сыртқы саясаты мен шет мемлекеттермен қарым-қатынасында, ең алдымен Республиканың ұлттық мүдделерiн қамтамасыз етуге бағытталуға тиiс бағытты айқындап алады.
Қазақстанның халықаралық-құқықтық шарт жасасу саясаты таяу онжылдықта Қазақстанды интеграциялық процестерге тартуға, халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты оңтайландыруға; Қазақстан Республикасы үшiн орындылығы мен экономикалық пайдасын ескере отырып халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты iске асыруға бағытталуы тиiс. Осы мақсатта ұлттық заңдылықтан басымдығы бар халықаралық шарттарды жасағанда сабырлылық таныту керек; қатысуы ел үшiн нақты саяси және экономикалық пайда келтiретiндерге ғана қосылу қажет. Қазақстан Республикасының заңнамалық базасын қабылданған халықаралық мiндеттемелер мен халықаралық стандарттарға сәйкес келтiру жұмыстарын жалғастыру қажет.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар аясында құқықтық-шарт саясаты таяудағы он жылда қарусыздану, экология, сауда, халықаралық терроризм, ұйымдасқан қылмыс, қылмыстық жолмен алынған табыстардың ағылуы, этникааралық қатынастар, адам құқығын қорғау, мәдени мұраларды сақтау және т.б. халықаралық проблемаларды шешуге бағытталады.
Халықаралық қатынастарға жүргiзiлген талдау қорытындысы Қазақстанның тәуелсiздiк алған кезеңiнен бастап жасалған халықаралық шарттарға тыңғылықты түгендеу жүргiзу қажеттiгiн көрсеттi.
Интеграциялық қатынастарда Қазақстан үшiн маңызды бағыт Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрi - ТМД) болып отыр, осының аясында Қазақстан Республикасының шарттық-құқықтық саясаты ТМД елдерiне мүше мемлекеттермен ынтымақтастықты қолдауға және нығайтуға бағытталады.
Қазақстан мен оның экономикасы үшiн маңызы төмен емес мүдде Еуразиялық экономикалық қоғамдастығына қатысушы мемлекеттермен шарттық қатынастарды нығайту болады.
Осыған байланысты басымдылық мiндетi ұлттық және ортақ мүдденiң оңтайлы үйлесiмдiлiгiн сақтау негiзiнде толыққанды Кедендiк одақ және бiртұтас экономикалық кеңiстiктi құру болып табылатын Еуразиялық экономикалық қауымдастықты құрудың маңызы бар.
Осымен бiрге ел қажеттiлiгi мен жағдайының өзгеруi Шанхай ұйымы ынтымақтастығының шеңберiнде өзара iс-қимылды кеңейту, Каспий аймағы мәселесiн бейбiт түрде шешуде дипломатиялық күш-жiгердi жандандыру сияқты бағыттарға баса назар аударуды талап етедi.

Важным объектом договорно-правовой политики Республики Казахстан остается СВМДА и принятие мер по реализации Декларации о принципах, регулирующих взаимоотношения государств-участников СВМДА от 14 сентября 1999 года и тем самым вопросы обеспечения безопасности Азиатских государств и стабильности в регионе. Казахстан, как инициатор СВМДА, готовит программные документы по вопросам многостороннего сотрудничества в сферах торговли и экономики, энергетики, транспорта и коммуникаций, науки и техники и т.д.
Одной из важнейших задач является присоединение к Международному пакту об экономических, социальных и культурных правах от 16 декабря 1966 года, Международному пакту о гражданских и политических правах от 16 декабря 1966 года, к Факультативному протоколу к Международному пакту о гражданских и политических правах от 16 декабря 1966 года, к Европейским Конвенциям в области уголовного преследования и выдачи преступников, а также в сфере безопасности дорожного движения, принятым в рамках Европейской экономической комиссии ООН, что будет способствовать развитию транспортно-коммуникационного комплекса страны.
С момента принятия Римского Статута Международного уголовного суда, Казахстан был среди государств, выразивших политическую волю и поддержку созданию международного универсального механизма осуществления правосудия над преступлениями против человечества.
Республика Казахстан выражает готовность разделить ответственность мирового сообщества в борьбе за недопустимость безнаказанности виновных в преступлениях против человечества, в том числе геноцида, военных преступлениях и апартеида. В этой связи предстоит самым внимательным образом рассмотреть с учетом национальных интересов государства вопрос о присоединении Казахстана к Статуту Международного уголовного суда.
Одним из приоритетных направлений международно-правового развития является разработка и заключение двусторонних международных договоров о правовой помощи по уголовным, гражданским и административным делам, выдаче, обмену оперативно-розыскной, научно-технической и статистической информацией, обеспечении информационной безопасности, а также о согласованном проведении мероприятий и спецопераций, взаимных стажировках и обучении специалистов.
Также представляется целесообразным принятие мер, направленных на обеспечение участия государства в международных договорах в рамках стран- участников СНГ, ЕврАзЭС и ЦАЭС и других по вопросам выдачи преступников, правовой помощи по уголовным делам, приема (передачи) уголовного преследования, совместной борьбы с наиболее опасными проявлениями преступности.
Также требуется рассмотреть вопрос расширения участия Казахстана в деятельности международных организаций.
Требует своего разрешения проблема урегулирования и использования трансграничных водотоков. Решение ее требует активных действий по разработке механизмов, касающихся предотвращения, ограничения и сокращения загрязнения вод с определением жестких мер за ухудшение качества воды и нерациональное ее использование.
В области международного частного права основными направлениями политики Казахстана должны быть: унификация материально-правовых и коллизионных норм в области купли-продажи товаров, авторского права, транспорта, кредитно-расчетных отношений; совершенствование правового обеспечения интеграционных процессов; устранение различий между национальным и иностранным правом; развитие теории ограниченного иммунитета государства; развитие законодательства о международном коммерческом арбитраже и третейских судах.

АӨСШК және 1999 жылғы 14 қыркүйектегi АӨСШК-ке мүше мемлекеттердiң өзара қарым-қатынасты реттейтiн принциптер туралы Декларацияны iске асыру жөнiнде шаралар қолдану осылайша Азия мемлекеттерiнiң қауiпсiздiгi мен аймақтағы тұрақтылықты қамтамасыз ету мәселелерi Қазақстан Республикасының құқықтық-шарт жасасу саясатының маңызды объектiсi болып қала бередi. Қазақстан АӨСШК-ның бастамашысы белсендi мүшесi ретiнде ғылым мен техника, көлiк және коммуникация, энергетика, сауда және экономика салаларында көп жақтылық ынтымақтастық т.с.с. мәселелер бойынша бағдарлама құжаттарын дайындайды.
1966 жылғы 16 желтоқсандағы экономикалық, әлеуметтiк және мәдени құқықтар туралы халықаралық пактiге, 1966 жылғы 16 желтоқсандағы Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактiге, 1966 жылғы 16 желтоқсандағы Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактiнiң Факультативтiк хаттамасына, қылмыстық қудалау саласында, сонымен қатар БҰҰ-ның Еуропалық экономикалық шегiнде қабылдаған жол қозғалысы қауiпсiздiгi саласына қосылу елiмiздiң көлiк коммуникация кешенiнiң өркендеуiне ықпал ететiн Еуропалық Конвенция келiсiмiне қосылу аса маңызды мiндеттердiң бiрi болып табылады.
Рим халықаралық қылмыстық сотының мәртебесiн қабылдағаннан бастап Қазақстан саяси еркiндiк танытқан және адамға қарсы қылмысты әдiл сотты жүзеге асырудың жан-жақты халықаралық тетiгiн құруды қолдаған мемлекеттердiң iшiнде болды.
Қазақстан Республикасы адамзатқа қарсы жасаған қылмыскерлердi, соның iшiнде жаппай қырып-жою, соғыс қылмыскерлерi және апартейд кiнәлiлерiнiң жазасын кешiрмеу күресi халықаралық қауымдастығымен жауапкершiлiктi бөлiсуге дайын екенiн бiлдiредi. Осыған байланысты тыңғылықты түрде мемлекеттiң ұлттық мүддесiн ескере отырып, Қазақстанның халықаралық қылмыстық соты мәртебесiне қосылуын қарастыру қажет.
Халықаралық-құқықтық дамудың бiрден-бiр басым бағыты қылмыстық және азаматтық iстер, жедел-iздестiру, ғылыми-техникалық және статистикалық ақпарат беру, алмасу, сондай-ақ келiсiлген iс-шаралар мен арнайы операциялар, өзара тағлымдамалар мен мамандарды оқыту туралы екi жақты халықаралық шарттарды әзiрлеу және жасасу болып табылады.
Сонымен қатар ТМД, ЕураЗЭҚ, және ОАЭҚ-ға қатысушы елдерiнiң шегiнде және қылмыстың қауiптi түрлерiмен бiрлесiп күресу, қылмыстық істер бойынша қылмыскерлердi тапсыру, қылмыстық қудалаушылық, қылмыстық көмек, қабылдау (беру) мәселелерi жөнiндегi басқа да мемлекеттердiң халықаралық шарттарына қатысуға бағытталған орынды шараларды қабылдау ұсынылады.
Сондай-ақ Қазақстанның халықаралық ұйымдар қызметiне қатысуын кеңейту мәселелерi қаралуы қажет.
Шекара арқылы өтетiн су ағындарын реттеп шешу өз кезегiн күтiп тұр. Бұның шешiмi тараптардың суды ластауды азайту, шектеу тетiктерiн болдырмау жөнiнде белсендiлiктi және судың сапасын төмендетуiмен тиiмсiз пайдалануға қатаң шаралар қолдануды талап етедi.
Халықаралық жеке құқық саласында Қазақстанның негiзгi саяси бағыты: материалдық-құқықтық үндестiру және тауарларды сатып алу, сату, авторлық құқық, несие есеп қатынастары саласында коллизиялық норма, интеграциялық процестер мен құқықтық қамтамасыз етудi жетiлдiру, ұлттық және шетелдiк құқықтар арасындағы айырмашылықтарды белгiлеу, мемлекеттiк иммунитеттiң шектеулi теориясын, халықаралық коммерциялық төрелiк сот пен аралық сот туралы заңды жетiлдiру болуы тиiс.

5. Заключение
Важнейшим компонентом правовой политики Республики Казахстан является практическая деятельность центральных и местных государственных органов по ее непосредственному воплощению в жизнь. Для реализации правовой политики необходимо принятие соответствующих нормативных правовых актов, направленных на дальнейшее усовершенствование законодательства.
Выполнение предусмотренных Концепцией правовой политики Республики Казахстан мер будет способствовать построению в Казахстане демократического, социального, правового государства.
Степень, эффективность реализации Концепции зависят оттого, в какой мере содержание правовой политики, правовых норм будут осознаны как членами общества, так и государственными органами, от готовности добровольно и добросовестно выполнять предписания нормативных правовых актов.
На базе настоящей Концепции будут разработаны и приняты отраслевые программы по различным направлениям правовой политики Республики (по совершенствованию судебной системы, деятельности правоохранительных органов, юридического образования и т.д.).
При этом необходимо придерживаться принципов системности и результативности всех мероприятий и программ, их гуманистической направленности; адаптации мирового опыта демократического правового развития к казахстанским условиям; опережающего характера выработки корректировки и реализации конкретных мер нормативного правового регулирования и эффективного правоприменения в отношении прогнозируемых социальных, экономических и политических аспектов, возникающих в процессе последовательного всестороннего развития республики.

5. Қорытынды
Қазақстан Республикасының құқықтық саясатының маңызды құрамдас бөлiктерi орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарды тiкелей өмiрге енгiзу жөнiндегi практикалық қызметi болып табылады. Құқықтық саясатты iске асыру мақсатында заңнамаларды одан әрi жетiлдiруге бағытталған тиiстi нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдау қажет.
Қазақстан Республикасының Құқықтық саясат тұжырымдамасында көзделген шараларды орындау Қазақстанда демократиялық, әлеуметтiк, құқықтық мемлекет құруға ықпал етедi.
Тұжырымдаманы iске асыру дәрежесi, тиiмдiлiгi құқықтық саясат мазмұнының деңгейiне, құқықтық норманың қалай қабылдануына, қоғам мүшесi мен мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлердiң белгiлерiн өз еркiмен адал орындау және түсiне бiлуiне байланысты болады.
Осы Тұжырымдаманың базасында Республиканың құқықтық саясатының түрлi бағыттары бойынша (сот жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi, құқық қорғау органдарының қызметi, заң оқулары және т.б.) салалық бағдарламалар әзiрленетiн және қабылданатын болады.
Бұл ретте, барлық iс-шаралар мен бағдарламалардың жүйелiлiгi және
нәтижелiгi, олардың ізгiлiкке бағытталуын; демократиялық құқықтық дамудың
әлемдiк тәжiрибесiнiң Қазақстан жағдайына бейiмделуiн; нормативтiк
құқықтық реттеудiң нақты шараларын алдын алу сипатында түзетудi және iске
асыруды жасауы және республиканың бiрте-бiрте жан-жақты дамуы процесінде
туындайтын болжамды әлеуметтік, экономикалық және саяси қырларына қатысты
тиімді құқықтық қолданылу принциптерін ұстануы қажет.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Икебаева А.Ж.