Об утверждении Правил определения флагманского воздушного перевозчика Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2002 года № 896. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1398
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2013 № 1398 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения флагманского воздушного перевозчика Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2002 г. N 896
Правила
определения флагманского воздушного перевозчика Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения флагманского воздушного перевозчика Республики Казахстан (далее - Правила) устанавливают правовые и организационные основы определения флагманского перевозчика.
2. Формирование конкурсной комиссии и порядок организации конкурса
2. Конкурс проводится с целью определения воздушного перевозчика, который сможет обеспечить безопасные условия перевозок с высоким уровнем сервиса для пассажиров.
3. Инициатором (организатором) проведения конкурса для определения флагманского воздушного перевозчика выступает уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации.
4. Для обеспечения проведения конкурса и определения победителя формируется конкурсная комиссия (далее - Комиссия), состав которой определяется уполномоченным органом.
5. В состав конкурсной комиссии могут входить представители иных заинтересованных государственных органов.
6. Количество членов конкурсной комиссии должно быть нечетным и составлять не менее пяти человек.
7. Комиссия принимает и рассматривает конкурсные предложения участников, проводит конкурс и определяет победителей.
8. После принятия уполномоченным органом решения о проведении конкурса комиссия путем письменного извещения потенциальных участников конкурса или через средства массовой информации объявляет основные условия конкурса и сроки его проведения не позднее, чем за 30 дней до проведения конкурса.
9. Комиссия подготавливает для потенциальных участников пакет конкурсной документации, включающий в себя основные и дополнительные условия.
10. После объявления комиссией сроков и места проведения конкурса желающие принять участие в конкурсе должны представить заявку в адрес уполномоченного органа с приложением необходимых документов.

Қазақстан Республикасының флагмандық әуе тасымалдаушысын анықтау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнің қаулысы. 2002 жылғы 14 тамыз N 896. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1398 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 25.12.2013 № 1398 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
"Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының флагмандық әуе тасымалдаушысын анықтау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2002 жылғы 14 тамыздағы
N 896 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының флагмандық әуе
тасымалдаушысын анықтау
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының флагмандық әуе тасымалдаушысын анықтау ережесi (бұдан әрi - Ереже) флагмандық тасымалдаушыны анықтаудың құқықтық және ұйымдастырушылық негiздерiн белгілейдi.
2. Конкурстық комиссия құру және конкурс
ұйымдастыру тәртiбi
2. Конкурс жолаушылар үшiн жоғары деңгейлi сервиспен тасымалдаудың қауiпсiз жағдайын қамтамасыз ететiн әуе тасымалдаушысын анықтау мақсатында өткiзіледi.
3. Флагмандық әуе тасымалдаушысын анықтау үшiн конкурс өткiзудiң бастамашысы (ұйымдастырушысы) азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган болады.
4. Конкурсты өткiзудi қамтамасыз ету және жеңiмпазды анықтау үшiн конкурстық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрылады, оның құрамын уәкiлеттi орган анықтайды. Конкурстық комиссияның құрамына өзге де мүдделi мемлекеттік органдардың өкiлдерi кiруi мүмкiн.
5. Конкурстық комиссияның құрамына өзге де мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіруі мүмкін.
6. Конкурстық комиссия мүшелерiнiң саны тақ болуы және кемiнде бес адамды құрауы тиiс.
7. Комиссия қатысушылардың конкурстық ұсыныстарын қабылдайды және қарайды, конкурсты өткiзедi және жеңiмпаздарды анықтайды.
8. Уәкiлеттi орган конкурс өткiзу туралы шешiм қабылдағаннан кейiн конкурсқа ықтимал қатысушыларды жазбаша хабардар ету жолымен немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы конкурс өткiзгенге дейiн 30 күннен кешiктiрмей, конкурстың негiзгi шарттарын және оның өткізілу мерзiмiн жариялайды.
9. Комиссия ықтимал қатысушылар үшiн негізгi және қосымша шарттарды қамтитын конкурстық құжаттама пакетiн дайындайды.
10. Комиссия конкурстың өткізілетін мерзiмi мен орнын жариялағаннан кейiн конкурсқа қатысуға ниет бiлдiрушілер уәкілетті органның атына қажеттi құжаттардың қосымшасымен өтінімдi бepyгe тиiс.

11. К участию в конкурсе допускаются воздушные перевозчики, являющиеся назначенными перевозчиками, своевременно подавшие заявку и другие необходимые документы, в соответствии с настоящими Правилами.
12. Для участия в конкурсе в адрес комиссии необходимо представить следующие документы:
1) заявление установленной формы на участие в конкурсе (приложение);
2) копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
3) копия сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов;
4) копия лицензии на перевозку пассажиров и грузов воздушным транспортом;
5) копия страховых полисов, подтверждающих заключение договоров обязательного страхования;
6) копия свидетельств на авиамаршруты;
7) сведения о парке воздушных судов (их типы, количество, регистрационные бортовые номера, данные по их техническому состоянию, проводимые мероприятия по поддержанию летной годности воздушных судов);
8) копия соглашения о размещении ресурсов в автоматизированной системе бронирования и продажа авиаперевозок;
9) копии свидетельств о регистрации авиакомпании в Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и в Международной ассоциации воздушного транспорта (ИАТА) для международных маршрутов;
10) образцы бланков строгой отчетности;
11) выписка из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налогового обязательства;
12) краткосрочный (на один год) и долгосрочный (на три года) бизнес-планы выполнения международных регулярных полетов и развития авиамаршрутов как отдельных, так и стыковочных;
13) копия свидетельства о регистрации гражданского воздушного судна.
13. Требуемые для участия в конкурсе документы представляются на государственном и русском языках в одном экземпляре.
14. Документы, указанные в подпунктах 10)-13) пункта 9, предоставляются в отдельном запечатанном пакете с пометкой "вскрывать только на конкурсе".
15. Прием заявок на участие в конкурсе завершается за один день до даты проведения конкурса.
16. Заявители, чьи заявки отклонены из-за непредставления всех необходимых документов или несоответствия квалификационным требованиям, письменно уведомляются об этом комиссией в пятидневный срок с даты начала заседания конкурсной комиссии с указанием причин.
3. Порядок проведения конкурса и
определения флагманского перевозчика
17. Рассмотрение пакета документов осуществляется в течение установленных комиссией сроков проведения конкурса путем оценки каждым членом комиссии участников по 10-балльной системе.
Каждый член конкурсной комиссии заполняет установленную уполномоченным органом форму оценочного листа и передает Председателю комиссии.
На основании форм оценки конкурсных предложений члены комиссии суммируют итоговые баллы участника и определяют по каждому участнику общий суммарный балл, который регистрируется в протоколе секретарем комиссии. Протокол в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, подписывается членами комиссии.

11. Конкурсқа қатысуға осы Ережеге сәйкес өтінімді және басқа да қажеттi құжаттарды уақытылы берген, тағайындалған тасымалдаушылар болып табылатын әуе тасымалдаушылары жiберiледi.
12. Конкурсқа қатысу үшiн комиссияның атына мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) конкурсқа қатысуға арналған белгiленген нысандағы өтiнiштi (қосымшаны);
2) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктің көшiрмесiн;
3) азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушы сертификатының көшiрмесiн;
4) әуе көлiгiмен жолаушылар мен жүктердi тасымалдауға арналған лицензияның көшiрмесiн;
5) мiндеттi сақтандыру шарттары жасалғанын растайтын сақтандыру полистерiнiң көшiрмесiн;
6) авиа бағыттарға арналған куәлiктiң көшiрмесiн;
7) әуе кемелерінің паркі туралы мәлiметтер (олардың түрлерi, саны, борттық тiркеу нөмiрлерi, олардың техникалық жай-күйi бойынша деректер, әуе кемелерінiң ұшу жарамдылығын қолдау жөнінде жүргiзiлетiн іс-шаралар);
8) авиа тасымалдарды броньдау және сатудың автоматтандырылған жүйесiнде ресурстарды орналастыру туралы келiсiмнің көшiрмесiн;
9) халықаралық бағыттар үшiн Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымында (ИКАО) және Әуе көлігiнің халықаралық қауымдастығында (ИАТА) авиакомпанияның тiркелгенi туралы куәлiктердің көшiрмелерiн;
10) қатаң есептілік бланкілерінің үлгiлерiн;
11) салық мiндеттемелерiн орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жай-күйi туралы дербес шоттың көшiрмесiн;
12) халықаралық тұрақты ұшуларды орындаудың және жекелеген де, түйiсетiн де авиа бағыттарды дамытудың қысқа мерзiмдi (бір жылға арналған) және ұзақ мерзiмдi (үш жылға арналған) бизнес-жоспарларын;
13) азаматтық әуе кемесінің тiркелгенi туралы куәлiктің көшірмесін.
13. Конкурсқа қатысу үшiн талап етiлетiн құжаттар мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде бiр данада берiледi.
14. 9-тармақтың 10)-13) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар "конкурста ғана ашылсын" деген белгiсi бар жеке жабылған пакетте берiледi.
15. Конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қабылдау конкурс өткiзiлетiн күннен бiр күн бұрын аяқталады.
16. Барлық қажеттi құжаттарды бермегендiгi немесе бiлiктiлiк талаптарына сәйкессiздiгi үшiн өтiнiштерi қайтарылған өтiнiм берушiлердi комиссия бұл туралы себебiн көрсете отырып, конкурстық комиссия мәжiлiсi басталған күннен бастап бес күн мерзімде жазбаша хабардар етедi.
3. Конкурсты өткiзу және флагмандық тасымалдаушыны
анықтау тәртiбi
17. Құжаттардың пакетiн қарау әрбiр комиссия мүшесiнiң қатысушыларды 10-балдық жүйе бойынша бағалауы жолымен комиссия белгiлеген конкурс өткiзу мерзiмi iшiнде жүзеге асырылады.
Конкурстық комиссияның әрбiр мүшесi уәкiлеттi орган белгілеген бағалау парағы нысанын толтырады және Комиссия төрағасына бередi.
Конкурстық ұсыныстарды бағалау нысандарының негiзiнде комиссия мүшелерi қатысушының қорытынды балдарын жинақтайды және комиссия хатшысы хаттамада тiркейтiн әрбiр қатысушы бойынша жалпы жинақталған балды айқындайды. Хаттамаға заң күшi бiрдей екi данада комиссия мүшелерi қол қояды.

18. Выигравшим конкурс признается воздушный перевозчик, который по заключению конкурсной комиссии на основе представленных документов сможет обеспечить выполнение регулярных и нерегулярных полетов на определенных авиамаршрутах с учетом высокого качества обслуживания пассажиров, обеспечения авиационной безопасности и безопасности полетов.
19. В последний день заседания комиссии Председатель комиссии в присутствии членов комиссии и участников конкурса оглашает участника- победителя, набравшего максимальное количество баллов. В случае равенства баллов победитель определяется открытым голосованием. Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии.
20. Уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечивает разработку и согласование проекта решения Правительства Республики Казахстан об определении флагманского перевозчика.
21. По итогам проведенного конкурса уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации Республики Казахстан вносит в Правительство Республики Казахстан представление с приложением оригинала протокола заседания Комиссии, проекта соответствующего нормативного правового акта Правительства Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам определения флагманского
воздушного перевозчика Республики
Казахстан, утвержденным
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2002 г. N 896
Заявление
Прошу допустить для участия в конкурсе на право получения статуса флагманского перевозчика.
Сведения об организации:
1. Форма собственности_____________________________________________
2. Год создания____________________________________________________
3. Свидетельство о государственной регистрации юридического лица ___________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)
4. Банковские реквизиты____________________________________________
___________________________________________________________________
(N р/сч., корсчеты, МФО, наименование и местонахождение банка)
5. Юридический адрес и другие реквизиты____________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс,
___________________________________________________________________
телекс, телетайп, телеграфные и телефонные условные позывные, коды
___________________________________________________________________
ИКАО, ИАТА, СИТА, АФТН)
6._________________________________________________________________
(ФИО первого руководителя предприятия)

18. Ұсынылған құжаттардың негiзiнде конкурстық комиссияның қорытындысы бойынша жолаушыларға жоғары сапалы қызмет көрсететiнi, ұшу қауiпсiздiгiн және авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiнi ескерiлiп, белгілi бiр авиа бағыттарда тұрақты және тұрақты емес ұшулардың орындалуын қамтамасыз ете алатын әуе тасымалдаушысы конкурсты жеңген болып танылады.
19. Комиссия мәжiлісінің соңғы күнi комиссия мүшелерінің және конкурсқа қатысушылардың қатысуымен комиссия төрағасы ең жоғары балл санын жинап алған қатысушы-жеңiмпазды атайды. Балдары тең болған жағдайда жеңiмпаз ашық дауыс берумен анықталады. Егер оған Комиссия мүшелерiнің жалпы санының көпшiлiк дауысы берiлсе, шешiм қабылданған болып есептеледi.
20. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкілеттi орган заңнамада белгiленген тәртiппен флагмандық тасымалдаушыны анықтау туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнің жобасын әзiрлеудi және келiсудi қамтамасыз етедi.
21. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган өткiзiлген конкурстың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне Комиссия мәжiлiсi хаттамасының түпнұсқасын қосымшасымен ұсынымды, Қазақстан Республикасы Үкiметiнің тиiстi нормативтiк құқықтық кесімінің жобасын енгiзедi.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2002 жылғы 14 тамыздағы
N 896 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
флагмандық әуе тасымалдаушысын
анықтау ережесiне
қосымша
ӨТIHIШ
Флагмандық тасымалдаушы мәртебесi құқығын алуға арналған конкурсқа қатысу үшін жiберуіңiздi өтiнемiн.
Ұйым туралы мәлiметтер:
1. Меншік нысаны ______________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________
3. Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелуi туралы куәлiк
_______________________________________________________________
(нөмiрi, кiм және қашан берiлген)
4. Банктiк деректемелер _______________________________________
_______________________________________________________________
(есеп шот .N, коршоттар, МФО, банктiң атауы мен орналасқан жерi)
5. Заңды мекен-жайы және басқа да деректемелер ________________
_______________________________________________________________
(почталық мекен-жайы, телефон, телефакс, телекс, телетайп,
_______________________________________________________________
телеграфтық және телефондық шартты шақыру белгiлерi, ИКАО, ИАТА,
СИТА, АФТН кодтары)
6. ____________________________________________________________
(кәсіпорынның бiрiншi басшысының тегi, аты-жөнi)

7. Прилагаемые документы___________________________________________
Руководитель предприятия:__________________________________________
ФИО, подпись, дата
Заявление принято к рассмотрению __ _______ 200_ г.

7. Қоса беріліп отырған құжаттар ______________________________
Кәсіпорын басшысы: тегi, аты-жөнi, қолы, күнi.
200___ ж. "__" ______________ өтiнiш қарауға қабылданды.