Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в области пожарной безопасности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года N 1327. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в области пожарной безопасности.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2002 года N 1327
Правила
информирования, пропаганды знаний, обучения населения
и специалистов в области пожарной безопасности
Сноска.  В тексте слово "Государственной" исключено - постановлением Правительства Рк от 30 июня 2005 г. N 662;
по всему тексту слова "органы противопожарной", "Органы противопожарной", "органов противопожарной", "органами противопожарной" заменены словами "органы государственной противопожарной", "Органы государственной противопожарной", "органов государственной противопожарной", "органами государственной противопожарной" - постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
1. Настоящие Правила определяют порядок информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в области пожарной безопасности.
2. Информация о степени риска и потенциальной пожарной опасности деятельности организаций, необходимой безопасности, последствиях, мерах по предупреждению и ликвидации пожаров является открытой, гласной и публикуется в средствах массовой информации.
3. При возникновении пожаров, представляющих угрозу для населения, органы государственной противопожарной службы в течение 24 часов информируют средства массовой информации, последние публикуют либо выпускают в эфир официальные сообщения о происшедшем.
4. В случае наступления опасности для прилегающих к очагу пожара районов органы государственной противопожарной службы во взаимодействии с местными исполнительными органами организуют сбор информации о пожаре и не позднее чем за 10 часов информируют о нем население.
5. Организации оповещают работников об угрозе возникновения или о возникновении пожара, а также немедленно с момента угрозы возникновения или возникновения пожара сообщают в установленном порядке о факте в территориальные подразделения государственной противопожарной службы.

Халықты және өрт қауiпсiздiгі саласындағы мамандарды хабарландыру, бiлiмдi насихаттау, оқыту ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 желтоқсандағы N 1327 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Өрт қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Халықты және өрт қауiпсiздiгi саласындағы мамандарды хабарландыру, бiлiмдi насихаттау, оқыту ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1327 қаулысымен бекiтілген
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "өртке қарсы қызмет органдары", "Өртке қарсы қызмет органдары", "өртке қарсы қызмет аумақтық органдарының", "өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет аумақтық органдарының", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
Халықты және өрт қауiпсiздiгi саласындағы мамандарды
хабарландыру, бiлiмдi насихаттау, оқыту
ЕРЕЖЕСI
Ескерту. Мәтіндегі "Мемлекеттік" деген сөз алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662 қаулысымен.
1. Осы Ереже Халықты және өрт қауiпсiздiгi саласындағы мамандарды хабарландыру, бiлiмдi насихаттау, оқыту тәртiбiн белгiлейдi.
2. Ұйымдар қызметiнiң өрттердiң алдын алу және оларды жою жөнiндегi қауiпсiздiкке, салдарларға, шараларға қажеттi өрт қаупiнiң дәрежесi мен ықтимал дәрежесi туралы ақпарат ашық, жариялық болып табылады және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
3. Халыққа қауiп төндiретiн өрт туындаған кезде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары 24 сағаттың iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарын хабардар етедi, соңғысы болған оқиға туралы ресми хабарды жариялайды не эфирге шығарады.
4. Өрт ошағына жақын аудандарға қауiп төнген жағдайда, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасай отырып, өрт туралы ақпарат жинауды ұйымдастырады және бұл туралы 10 сағаттан кешiктiрмей халыққа хабардар етедi.
5. Ұйымдар қызметкерлердi өрттiң туындау қаупi немесе туындағаны туралы хабарландырады, сондай-ақ өрттiң туындау қаупі немесе туындау сәтiнен бастап тез арада мемлекеттік өртке қарсы қызметтiң аумақтық бөлiмшелерiне фактi туралы белгiленген тәртiппен хабарлайды.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
6. Пропаганда знаний в области пожарной безопасности осуществляется уполномоченным органом в области пожарной безопасности, его территориальными органами, общественными пожарными объединениями.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30.06.2005 № 662.
7. Органы государственной противопожарной службы по согласованию со средствами массовой информации, соответствующими местными исполнительными органами осуществляют ежегодную разработку планов по пропаганде правил пожарной безопасности и обеспечивают их реализацию.
8. Финансирование расходов, связанных с опубликованием в средствах массовой информации материалов по пропаганде правил пожарной безопасности, производится в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 03.10.2013 № 1048.
9. При принятии местными исполнительными органами мер по обеспечению пожарной безопасности объектов хозяйствования и населенных пунктов сотрудники государственной противопожарной службы через средства массовой информации, уголки пожарной безопасности на предприятиях, в учебных заведениях, КСК и других организациях проводят соответствующую работу по информированию населения.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
10. Органы государственной противопожарной службы ежегодно перед началом отопительного сезона проводят с населением регионов месячники по пожарной безопасности.
11. В соответствии с ежегодными планами работ органы государственной противопожарной службы на базах пожарно-технических центров проводят экскурсии, конкурсы, организуют массовые мероприятия с привлечением дошкольных, средних общих, начальных, средних и высших профессиональных организаций образования, населения, журналистов, писателей, художников для пропаганды знаний в области пожарной безопасности и достижений государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
12. Услуги в области противопожарной безопасности, в том числе обучение населения, выполняются и оказываются на договорной основе, за исключением государственных организаций, финансируемых из государственного бюджета.
13. Органы государственной противопожарной службы оказывают общественным пожарным объединениям методическую помощь в разработке и выпуске противопожарных плакатов, альбомов, открыток, буклетов, оборудовании противопожарных экспозиций, стендов, витрин и кабинетов (уголков), финансирование проводится за счет этих объединений.

Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
6. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы бiлiмдi насихаттауды өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган, оның аумақтық бөлiмшелерi, қоғамдық өрт бiрлестiктерi жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30 N 662 қаулысымен.
7. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары бұқаралық ақпарат құралдарымен, тиiстi жергiлiктi атқарушы органдардың келiсiмi бойынша жыл сайын өрт қауіпсіздігі ережелерін насихаттау жөнінде жоспарлар әзiрлейдi және олардың iске асырылуын қамтамасыз етедi.
8. Өрт қауіпсіздігі ережелерін насихаттау жөніндегі материалдарды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға байланысты шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражат шегінде жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 03.10.2013 N 1048 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Жергiлiктi атқарушы органдар шаруашылық жүргiзушi объектiлердiң және елдi мекендердiң өрт қауiпсiздігін қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды қабылдаған кезде мемлекеттік өртке қарсы қызметтiң қызметкерлерi бұқаралық ақпарат құралдары, кәсiпорындардағы, оқу орындарындағы, МПК және басқа да ұйымдардағы өрт қауiпсiздiгi бұрыштары арқылы халықты хабардар ету жөнiндегi тиiстi жұмысты жүргізедi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
10. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жыл сайын жылыту маусымы басталар алдында аймақтар халқымен өрт қауiпсiздiгi жөнiнде айлық өткізедi.
11. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жыл сайынғы жұмыс жоспарына сәйкес өрт-техникалық орталықтардың базасында өрт саласындағы бiлiмдi және мемлекеттік өртке қарсы қызметтiң жетiстiктерiн насихаттау үшiн экскурсиялар, конкурстар өткiзедi, мектепке дейiнгi, жалпы орта, бастауыш, орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарын, халықты, журналистерді, жазушыларды, суретшiлердi тарта отырып, көпшiлiк іс-шараларын ұйымдастырады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
12. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы қызмет көрсетулер, оның iшiнде халықты оқыту мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк ұйымдарды қоспағанда, шарттық негiзiнде орындалады және көрсетіледi.
13. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қоғамдық өрт бiрлестiктерiне өртке қарсы плакаттар, альбомдар, открыткалар, буклеттер әзiрлеуде және шығаруда, өртке қарсы экспозицияларды, стендтерді, витриналарды, және кабинеттердi (бұрыштарды) жабдықтауда әдiстемелiк көмек көрсетедi, қаржыландыру сол бiрлестiктердiң есебiнен жүргiзiледi.

14. Обязательное обучение мерам пожарной безопасности в высших, средних, начальных профессиональных, средних общих и дошкольных организациях образования осуществляется по специальным программам с дифференцированным количеством часов в учебном плане.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
15. Обучение работников организаций мерам пожарной безопасности и проведение противопожарной пропаганды законодательством возложено на первых руководителей организаций.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
16. Обучение в области пожарной безопасности специалистов (инженерно-технический персонал), отвечающих за пожарную безопасность на объектах, предпринимателей и граждан проводится:
в школах профессиональной подготовки и учебных центрах территориальных органов государственной противопожарной службы;
на курсах повышения квалификации при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан. <*>
Сноска.  В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 30 июня 2005 г. N 662.
17. Обучение населения правилам пожарной безопасности по месту жительства проводится органами государственной противопожарной службы на собраниях, сходах по мере необходимости и с учетом оперативной обстановки. Государственные инспектора участвуют в обучении населения мерам пожарной безопасности (проведение лекций, семинаров, бесед, викторин, тематических вечеров и т.д.) на обслуживаемой территории на безвозмездной основе.
Сноска.  В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 30 июня 2005 г. N 662.

14. Жоғары, орта, бастауыш кәсiптiк, жалпы орта және мектепке дейiнгi бiлiм беру ұйымдарында өрт қауiпсiздiгi шараларына мiндеттi оқыту арнайы бағдарламалар бойынша оқу жоспарында сағаттардың сараланған санымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
15. Ұйымдардың қызметкерлерiн өрт қауiпсiздiгi шараларына оқыту және өртке қарсы насихат жүргiзу заңнамамен ұйымдардың бiрiншi басшыларына жүктелген.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
16. Объектiлердегi өрт қауiпсiздiгiне жауап беретiн мамандарды (инженерлік-техникалық қызметкердi), кәсіпкерлер мен азаматтарды өрт қауiпсiздiгi саласында оқыту:
кәсiптiк даярлау мектептерi мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет аумақтық органдарының оқу орталықтарында;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі жанындағы бiлiктiлiктi арттыру курстарында жүргiзiледi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662 қаулысымен.
17. Халықты тұрғылықты жерi бойынша өрт қауiпсiздiгi ережелерiне оқытуды қажеттілiгiне қарай және жедел жағдайды ескере отырып, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жиналыстарда, тұрғындардың жиындарында жүргiзедi. Мемлекеттiк инспекторлар қызмет көрсетiлетiн аумақта халықты өрт қауiпсiздiгi шараларына өтеусіз негiзде оқытуға (лекциялар, семинарлар, сұхбаттар, викториналар, тақырыптық кештер және т.б. өткiзуге) қатысады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662 қаулысымен.