Об утверждении Правил выплаты средств на сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела на 2003 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2003 года N 227
В соответствии с постановлением  Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года N 1379 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2003 год" и в целях поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей в обеспечении элитными семенами и племенной продукцией (материалом) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты средств на сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела на 2003 год.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 марта 2003 года N 227
Правила
выплаты средств на сохранение и развитие
элитного семеноводства и племенного дела
на 2003 год
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок и условия субсидирования племенных заводов, племенных хозяйств, племенных и дистрибьютерных центров (далее - субъекты племенного животноводства) и элитно-семеноводческих хозяйств на сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2003 год по программе 038 "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела".
2. Субсидии предназначаются:
1) для частичного удешевления стоимости реализованных отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям элитных семян сельскохозяйственных культур, племенной продукции (материала);
2) на полное возмещение затрат по приобретению и содержанию племенных быков-производителей, хранению их семени в племенном центре по скотоводству;
3) на частичное возмещение затрат на содержание племенных кур-несушек в племенном хозяйстве по мясному птицеводству;
4) на полное возмещение стоимости малочисленных и исчезающих видов животных, приобретаемых для создания коллекционных стад в селекционно-генетических центрах;
5) на полное возмещение стоимости приобретаемого специального технологического оборудования (далее - спецоборудование) для племенного дела.
3. Субсидии, указанные в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, выплачиваются аттестованным в установленном порядке элитно-семеноводческим хозяйствам и субъектам племенного животноводства за фактически реализованные отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемы элитных семян сельскохозяйственных культур сортов, допущенных к использованию в Республике Казахстан и (или) признанных перспективными и племенной продукции (материала) в пределах, установленных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз) квот на элитное семеноводство и племенное дело.

Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға қаражат төлеудiң 2003 жылға арналған ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 наурыздағы N 227 қаулысы
"2003 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 1379 қаулысына  сәйкес және элиталық тұқыммен және асыл тұқымды өнiммен (материалмен) қамтамасыз етуде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға қаражат төлеудiң 2003 жылға арналған ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2003 жылғы 7 наурыздағы
N 227 қаулысымен
бекiтiлген
Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын
асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға қаражат төлеудiң
2003 жылға арналған ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2003 жылға арналған республикалық бюджетте 038 "Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтау және дамыту" бағдарламасы бойынша көзделген қаражат есебiнен және соның шегінде мал тұқымын асылдандыру зауыттарын, асыл тұқымды мал шаруашылықтарын, мал тұқымын асылдандыру мен дистрибьютерлiк орталықтарын (бұдан әрi - асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерi) және элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарын элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға субсидиялаудың тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Субсидиялар:
1) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге сатылған ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымдары мен асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) құнын iшiнара арзандату үшiн;
2) асыл тұқымды бұқаларды сатып алуға және күтiп ұстауға, олардың ұрығын мал шаруашылығы жөнiндегi мал тұқымын асылдандыру орталығында сақтау бойынша шығындарды толық өтеуге;
3) еттi құс өсiру жөнiндегi асыл тұқымды шаруашылықта асыл тұқымды мекиендердi күтiп ұстауға арналған шығындарды iшiнара өтеуге;
4) селекциялық-генетикалық орталықтарда коллекциялық табындар құру үшiн сатып алынатын саны аз және жоғалып бара жатқан мал түрлерiнiң құнын толық өтеуге;
5) мал тұқымын асылдандыру iсi үшiн сатып алынатын арнаулы технологиялық жабдықтардың (бұдан әрi - арнаулы жабдықтар) құнын толық өтеуге арналады.
3. Осы Ереженiң 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген субсидиялар Қазақстан Республикасында пайдалануға жiберiлген және (немесе) перспективасы бар деп танылған ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттары элиталық тұқымының және асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi) элиталық тұқым шаруашылығы мен мал тұқымын асылдандыру iсiне белгiлеген квоталар шегiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге арзандатылған құны бойынша нақты көлемiн сатқаны үшiн белгiленген тәртiппен аттестатталған элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарына және асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерiне төленедi.

4. Субсидирование мероприятий, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) пункта 2 настоящих Правил, осуществляется в рамках, определенных Минсельхозом средств на племенное дело.
5. Нормативы субсидий на каждый вид элитных семян и племенной продукции (материала) устанавливаются согласно приложению. При этом размеры субсидий по сортам сельскохозяйственных культур в пределах установленного норматива субсидий для каждого вида элитных семян устанавливаются Минсельхозом.
6. Элитно-семеноводческие хозяйства и субъекты племенного животноводства реализуют элитные семена сельскохозяйственных культур и племенную продукцию (материал) отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям самостоятельно по ценам, согласованным с Минсельхозом, уменьшенным на размер выплачиваемой субсидии.
2. Порядок выплаты субсидий на сохранение
и развитие племенного животноводства
7. Для получения субсидий за реализацию племенной продукции (материала) по удешевленной стоимости:
1) субъекты племенного животноводства представляют по мере свершения сделок, но не позднее 1 декабря 2003 года в районный территориальный орган Минсельхоза (далее - райтеруправление) следующие документы:
договор купли-продажи племенной продукции (материала);
копии платежных документов (в зависимости от вида платежа: перечисление - платежное поручение банка; за наличный расчет - приходно-кассовый ордер);
2) государственный инспектор по племенному животноводству (далее - госплеминспектор) райтеруправления ежемесячно к 5 числу, но не позднее 5 декабря 2003 года, представляет за предыдущий месяц сводный акт о реализации племенной продукции (материала) по району и акты целевого использования, утвержденные руководителем райтеруправления, с оригиналами договоров купли-продажи в областной территориальный орган Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - облтеруправление);
3) облтеруправление проверяет достоверность представленных документов, составляет и утверждает сводный акт о реализации племенной продукции (материала) по области. По утвержденным сводным актам о реализации племенной продукции (материала) по области, на основе указанных в них объемов и нормативов на каждый вид племенной продукции (материала) определяет объемы причитающихся бюджетных денег и в пределах установленных квот составляет объединенную сводную ведомость о реализации племенной продукции (материала) и выплате субсидий по области. По мере выделения бюджетных денег из республиканского бюджета облтеруправление до конца календарного года перечисляет причитающиеся субсидии на расчетные счета соответствующих субъектов племенного животноводства. Ежемесячно к 10 числу, но не позднее 10 декабря 2003 года облтеруправление представляет копии объединенных сводных ведомостей о реализации племенной продукции (материала) и выплате субсидий, а также отчет о реализации бюджетной программы в Минсельхоз;

4. Осы Ереженiң 2-тармағындағы 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетiлген iс-шараларды субсидиялау Ауылшарминi мал тұқымын асылдандыру iсiне белгiлеген қаражат шеңберiнде жүзеге асырылады.
5. Элиталық тұқымның және асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) әрбiр түрiне субсидия нормативтерi қосымшаға сәйкес белгiленедi. Бұл ретте элиталық тұқымның әр түрiне бөлiнетiн субсидияның белгiленген нормативi шегiнде ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттары бойынша субсидиялар мөлшерiн Ауылшарминi белгiлейдi.
6. Элиталық тұқым өсiру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерi ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымдарын және асыл тұқымды өнiмдi (материалды) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге Ауылшарминiмен келiсiлген, төленетiн субсидия мөлшерiне кемiтiлген баға бойынша дербес сатады.
2. Асыл тұқымды мал шаруашылығын сақтауға және дамытуға
арналған субсидияларды төлеу тәртiбi
7. Асыл тұқымды өнiмдi (материалды) арзандатылған құн бойынша сатқанына субсидия алу үшiн:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығының субъектiлерi мәмiленiң жасалу шамасына қарай, бiрақ 2003 жылғы 1 желтоқсаннан кешiктiрмей Ауылшарминiнiң аудандық аумақтық органына (бұдан әрi - аудандық аумақтық басқарма) мынадай:
асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып алу-сату шарты;
төлем құжаттарының көшiрмелерi (төлем түрлерiне қарай: аударым - банктiң төлем тапсырмасы; қолма-қол есеп айырысу - кассалық кiрiс ордерi) құжаттарын ұсынады;
2) аудандық аумақтық басқарманың асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы (бұдан әрi - мемасылдандыруинспекторы) ай сайын 5 күнiне, бiрақ 2003 жылғы 5 желтоқсаннан кешiктiрмей, алдыңғы ай үшiн асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) сатылғаны туралы аудандық аумақтық басқарма бастығы бекiткен аудан бойынша жиынтық актiнi және мақсатты пайдалану актiсiн, сатып алу-сату шарттарының түпнұсқаларын қоса Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аумақтық органына (бұдан әрi - облыстық аумақтық басқарма) ұсынады;
3) облыстық аумақтық басқарма ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексередi, облыс бойынша асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) сатылғаны туралы жиынтық актiнi жасайды және бекiтедi. Облыс бойынша асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату туралы бекiтiлген жиынтық актiлерi бойынша, оларда көрсетiлген көлемдер мен асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) әрбiр түрiне нормативтер негiзiнде тиесiлi бюджеттiк ақшаның көлемiн айқындайды және облыс бойынша белгiленген квоталар шегiнде асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату және субсидияларды төлеу туралы бiрiктiрiлген жиынтық ведомостi жасайды. Облыстық аумақтық басқарма республикалық бюджеттен бюджеттiк ақшаның бөлiну шамасына қарай күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн тиiстi асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерiнiң есеп айырысу шотына тиесiлi субсидияны аударады. Облыстық аумақтық басқарма ай сайын 10 күнiне қарай, бiрақ 2003 жылғы 10 желтоқсаннан кешiктiрмей, асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату және субсидияларды төлеу жөнiндегi бiрiктiрiлген жиынтық ведомостердiң көшiрмелерiн сондай-ақ бюджеттiк бағдарламаны iске асыру туралы есепті Ауылшарминiне ұсынады;

4) в территориальный орган Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан облтеруправление представляет следующие документы:
объединенную сводную ведомость о реализации племенной продукции (материала) и выплате субсидий;
счет к оплате;
5) формы рекомендуемого договора купли-продажи, акта целевого использования племенной продукции (материала), сводных актов о реализации племенной продукции (материала) по району, по области и объединенной сводной ведомости о реализации племенной продукции (материала) и выплате субсидий по области утверждаются Минсельхозом.
8. Для полного возмещения затрат на приобретение племенных быков-производителей и спецоборудования в племенной центр:
1) племенной центр представляет в Минсельхоз один экземпляр договора на приобретение племенных быков-производителей отечественной или зарубежной селекции и спецоборудования;
2) Минсельхоз проверяет достоверность заключенных договоров и перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет племенного центра для приобретения племенных быков-производителей и спецоборудования. После приобретения племенных быков-производителей и спецоборудования племенной центр представляет в течение последующего месяца в Минсельхоз копии всех платежных документов и актов оприходования.
9. Для полного возмещения затрат на содержание племенных быков-производителей, хранение их семени в племенном центре:
1) племенной центр представляет в Минсельхоз один экземпляр расчетов по содержанию племенных быков-производителей и хранению их семени и документы, подтверждающие фактические затраты по содержанию племенных быков-производителей и хранению их семени;
2) Минсельхоз проверяет достоверность представленных документов и до конца календарного года перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет племенного центра на содержание племенных быков-производителей и хранение их семени.
10. Для частичного возмещения затрат по содержанию поголовья племенных кур-несушек в племенном хозяйстве по мясному птицеводству:
1) племенное хозяйство по птицеводству представляет в Минсельхоз один экземпляр расчетов по их содержанию и документы, подтверждающие фактические затраты по содержанию племенных кур-несушек;
2) Минсельхоз проверяет достоверность представленных документов и до конца календарного года перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет племенного хозяйства по птицеводству на содержание племенных кур-несушек.

4) облыстық аумақтық басқарма Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органына мынадай құжаттар:
асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату және субсидиялар төлеу туралы бiрiктiрiлген жиынтық ведомостi;
төлем есебiн ұсынады;
5) аудан бойынша, облыс бойынша асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып aлу-сату шартының, оларды мақсатты пайдалану актiсiнiң, асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату туралы жиынтық актiлердiң, облыс бойынша асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату және субсидиялар төлеу туралы бiрiктiрiлген жиынтық ведомостiң ұсынымдық нысандарын Ауылшарминi бекiтедi.
8. Асыл тұқымды бұқаларды және арнаулы жабдықтарды мал тұқымын асылдандыру орталығына сатып алу шығындарын толық өтеу үшін:
1) мал тұқымын асылдандыру орталығы Ауылшарминiне отандық немесе шетелдiк селекциялық асыл тұқымды бұқаларды және арнаулы жабдықтарды сатып aлу шартының бiр данасын ұсынады;
2) Ауылшарминi жасалған шарттардың дұрыстығын тексередi және асыл тұқымды бұқалар мен арнаулы жабдықтарды сатып алу үшiн мал тұқымын асылдандыру орталығының есеп айырысу шотына бюджеттiк ақшаны аударады. Мал тұқымын асылдандыру орталығы асыл тұқымды бұқалар мен арнаулы жабдықтарды сатып алғаннан кейiн келесi айдың iшiнде Ауылшарминiне барлық төлем құжаттарының және кiрiске алу актiлерiнiң көшiрмелерiн ұсынады.
9. Мал тұқымын асылдандыру орталығында асыл тұқымдық бұқаларды күтiп ұстау, олардың ұрықтарын сақтау шығындарын толық өтеу үшiн:
1) мал тұқымын асылдандыру орталығы Ауылшарминiне асыл тұқымды бұқаларды күтiп ұстау және олардың ұрығын сақтау жөнiндегi есеп-қисаптың бiр данасын және асыл тұқымды бұқаларды күтiп ұстау мен олардың ұрығын сақтау жөнiндегi нақты шығындарды растайтын құжаттарды ұсынады;
2) Ауылшарминi ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексередi және күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн асыл тұқымдық бұқаларды күтiп ұстау, олардың ұрығын сақтауға бюджеттiк ақшаны мал тұқымын асылдандыру орталығының есеп айырысу шотына аударады.
10. Еттi құс өсiру жөнiндегi асылдандыру шаруашылығында асыл тұқымды мекиендердi күтiп ұстау шығындарын iшiнара өтеу үшiн:
1) құс өсiру жөнiндегi асылдандыру шаруашылығы Ауылшарминiне оларды күтiп ұстау жөнiндегi есеп-қисаптың бip данасын және асыл тұқымды мекиендердi күтiп ұстау жөнiндегi нақты шығындарды растайтын құжаттарды ұсынады;
2) Ауылшарминi ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексередi және күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн асыл тұқымды мекиендердi күтiп ұcтayғa бюджеттік aқшаны құс өсіру жөніндегі асылдандыру шаруашылығының есеп айырысу шотына аударады.

11. Для полного возмещения стоимости малочисленных и исчезающих видов животных для создания коллекционных стад в селекционно-генетических центрах, а также приобретаемого спецоборудования:
1) Минсельхоз определяет перечень и количество закупаемых спецоборудования, малочисленных и исчезающих видов животных для формирования коллекционных стад;
2) для получения бюджетных средств на приобретение малочисленных и исчезающих видов животных и спецоборудования селекционно-генетические центры представляют в Минсельхоз один экземпляр договора купли-продажи;
3) Минсельхоз проверяет достоверность заключенных договоров купли-продажи и перечисляет бюджетные деньги на расчетные счета селекционно-генетических центров. Селекционно-генетические центры не позднее 25 октября 2003 года осуществляют закуп племенных животных и спецоборудования и в течение последующего месяца представляют в Минсельхоз копии всех платежных документов и актов оприходования.
12. В территориальный орган Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан Минсельхоз по пунктам 8, 9, 10, 11 настоящих правил представляет счет к оплате.
3. Порядок выплаты субсидий
на сохранение и развитие элитного семеноводства
13. Для получения субсидий за реализацию элитных семян сельскохозяйственных растений по удешевленной стоимости:
1) в облтеруправления элитно-семеноводческие хозяйства представляют документы для подтверждения факта реализации отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемов элитных семян в пределах установленных квот, а райтеруправления - факта целевого использования отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями реализованных элитных семян в следующие сроки:
по озимым культурам и саженцам - до 24 декабря 2003 года;
по яровым культурам - до 1 июля 2003 года;
2) для подтверждения факта реализации элитных семян и получения субсидий элитно-семеноводческие хозяйства представляют в райтеруправления:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян в двух экземплярах: один для райтеруправления, второй - для облтеруправления;
документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян (акты апробации и отчет об апробации оригинальных семян и элиты, а в случае приобретения оригинальных семян - копию аттестата на семена);
справку районной лаборатории по экспертизе качества семян, аттестованной в установленном порядке, о количестве и качестве проверенных элитных семян за исключением саженцев;
копии платежных документов на реализованные элитные семена (в зависимости от вида платежа: при безналичных расчетах - платежных поручений с отметкой банка; при расчетах наличными деньгами - приходных кассовых ордеров), а также накладных на отгрузку семян и счетов-фактур;
договор купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством и покупателем элитных семян о количестве реализованных и приобретенных элитных семян. Договор купли-продажи составляется в четырех экземплярах: первый - для элитно-семеноводческого хозяйства, второй - для покупателя, третий - для райтеруправления, четвертый - для облтеруправления;

11. Селекциялық-генетикалық орталықтарда коллекциялық табындарды құруға арналған саны аз және жоғалып бара жатқан жануарлар түрлерiнiң, сондай-ақ сатып алынатын арнаулы жабдықтардың құнын толық өтеу үшiн:
1) Ауылшарминi коллекциялық табындар қалыптастыру үшiн сатып алынатын арнаулы жабдықтардың, саны аз және жоғалып бара жатқан жануарлар түрлерiнiң тiзбесi мен санын белгiлейдi;
2) саны аз және жоғалып бара жатқан жануарлар түрлерiн және арнаулы жабдықтарды сатып алуға бюджеттiк қаражат алу үшiн селекциялық-генетикалық орталықтар Ауылшарминiне сатып алу-сату шартының бiр данасын ұсынады;
3) Ауылшарминi сатып алу-сату шарттарының дұрыстығын тексередi және бюджеттiк ақшаны селекциялық-генетикалық орталықтардың есеп айырысу шотына аударады. Селекциялық-генетикалық орталықтар 2003 жылғы 15 қазаннан кешiктiрмей асыл тұқымды малдар мен арнаулы жабдықтарды сатып алады және келесi айдың iшiнде Ауылшарминiне барлық төлем құжаттарының және кiрiске алу актiлерiнiң көшiрмелерiн ұсынады.
12. Ауылшарминi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органына осы ереженiң 8, 9, 10, 11-тармақтары бойынша төлем есебiн ұсынады.
3. Элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және
дамытуға субсидиялар төлеу тәртiбi
13. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң элиталық тұқымдарын арзандатылған құн бойынша сатуға субсидия алу үшiн:
1) элиталық тұқым өсiрушi шаруашылықтар облыстық аумақтық басқармаларға белгiленген квоталар шегiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге арзандатылған құн бойынша элиталық тұқым көлемiн сату фактiсiн, ал аудандық аумақтық басқармаларға - отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер сатылған элиталық тұқымды мақсатты пайдалану фактiсiн растау үшiн құжаттарды мынадай мерзiмдерде ұсынады:
күздік дақылдар және көшеттер бойынша - 2003 жылғы 24 желтоқсанға дейін; <*>
жаздық дақылдар бойынша - 2003 жылғы 1 шiлдеге дейiн;
2) элиталық тұқымды сату фактiсiн растау және субсидия алу үшiн элиталық тұқым өсiрушi шаруашылықтар аудандық аумақтық басқармаларға:
элиталық тұқым өсiру шаруашылығының нақты сатқан элиталық тұқым көлемi жөнiндегi екi дана жиынтық тiзiлiмдi: бiрi - аудандық аумақтық басқарма үшiн, екiншiсi - облыстық аумақтық басқарма үшін;
элиталық тұқымды өндiруге арналған бастапқы материалдың шығу тегiн растайтын құжаттарды (түпнұсқалық тұқымды және элитаны апробациялау актiсi мен апробациялау туралы есепті, ал түпнұсқалық тұқымды сатып алған жағдайда - тұқым аттестатының көшiрмесiн);
белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі аудандық зертхананың көшеттерді қоспағанда, тексерiлген элиталық тұқымның саны мен сапасы туралы анықтамасын;<*>
сатылған элиталық тұқымның төлем құжаттарының (төлем түрiне байланысты: аударым арқылы есеп айырысу кезiнде - банктiң белгiсi бар төлем тапсырмаларының; қолма-қол ақшамен есеп айырысу кезiнде -
кассалық кiрiс ордерлердiң), сондай-ақ тұқымды тиеп жөнелту жүкқұжаттарының және есеп фактуралардың көшiрмелерiн;
сатылған және сатып алынған элиталық тұқымның саны туралы элиталық тұқым өсiру шаруашылығы мен элиталық тұқымды сатып алушының арасындағы сатып алу-сату шартын ұсынады. Сатып алу-сату шарты төрт данада жасалады: бiрiншiсi - элиталық тұқым өсiрушi шаруашылық үшiн, екiншiсi - сатып алушы үшiн, үшiншiсi - аудандық аумақтық басқарма үшiн, төртiншiсi - облыстық аумақтық басқарма үшін;

3) райтеруправления сверяют представленные копии платежных документов с оригиналами и заверяют своей печатью. Заверенные копии платежных документов, один экземпляр сводного реестра по объемам фактической реализации элитных семян и один экземпляр договора купли-продажи оставляются на хранение в райтеруправлении;
4) райтеруправление представляет в облтеруправление следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян;
договор купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством и покупателем элитных семян о количестве реализованных и приобретенных элитных семян;
акт о целевом использовании элитных семян;
справку районной лаборатории по экспертизе качества семян, аттестованной в установленном порядке, о количестве и качестве проверенных элитных семян;
5) облтеруправление проверяет представленные документы, составляет и утверждает сводный акт по объемам фактической реализации элитных семян по области. По утвержденным сводным актам по объемам фактической реализации элитных семян по области, на основе указанных в них объемов и установленных нормативов на элитные семена сельскохозяйственных культур определяет объемы причитающихся бюджетных денег и в пределах установленных для каждого элитно-семеноводческого хозяйства квот составляет сводную ведомость для выплаты субсидий на сохранение и развитие элитного семеноводства. По мере выделения бюджетных денег из республиканского бюджета облтеруправление до конца календарного года перечисляет причитающиеся субсидии на расчетные счета элитно-семеноводческих хозяйств. Ежемесячно к 25 числу, но не позднее 25 декабря 2003 года облтеруправление представляет копии сводных ведомостей для выплаты субсидий на сохранение и развитие элитного семеноводства, а также отчет о реализации бюджетной программы в Минсельхоз.
В территориальный орган Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан облтеруправление представляет следующие документы:
сводную ведомость для выплаты субсидий на сохранение и развитие элитного семеноводства;
счет к оплате;
6) формы рекомендуемого договора купли-продажи, акта целевого использования элитных семян, сводного реестра по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян, сводного акта по объемам реализованных элитных семян по области, сводной ведомости для выплаты субсидий на сохранение и развитие элитного семеноводства, утверждаются Минсельхозом. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г.  N 1293  .
Приложение
к Правилам
Нормативы субсидий на каждый вид
племенной продукции (материала) и элитных семян сельскохозяйственных культур <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г.  N 1293  .

3) аудандық аумақтық басқармалар ұсынылған төлем құжаттарының, көшiрмелерін түпнұсқаларымен салыстырады және өзiнiң мөрiмен куәландырады. Куәландырылған төлем құжаттарының көшiрмелерi, элиталық тұқымның нақты сатылған көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң бiр данасы және сатып алу-сату шартының бiр данасы аудандық аумақтық басқармада сақтауға қалдырылады;
4) аудандық аумақтық басқарма облыстық аумақтық басқармаға:
элиталық тұқым өсiрушi шаруашылықтардың нақты сатқан элиталық тұқым көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмдi;
сатылған және сатып алынған элиталық тұқымның саны туралы элиталық тұқым өсiру шаруашылығы мен элиталық тұқымды сатып алушы арасындағы сатып алу-сату шартын элиталық тұқымды мақсатты пайдалану туралы актiнi;
аудандық зертхананың белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқымның сапасына сараптама жөнiндегi, тексерiлген элиталық тұқымның саны мен сапасы туралы анықтаманы ұсынады;
5) облыстық аумақтық басқарма ұсынылған құжаттарды тексередi, облыс бойынша элиталық тұқымның нақты сатылған көлемi жөнiнде жиынтық актiнi жасайды және бекiтедi. Облыс бойынша нақты сатылған элиталық тұқымның көлемi жөнiндегi бекiтiлген жиынтық актiлер бойынша, ондағы көрсетiлген ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымының көлемi мен белгiленген нормативтерi негiзiнде тиесiлi бюджеттiк ақшаның көлемiн анықтайды және әрбiр элиталық тұқым өсiрушi шаруашылыққа белгiленген квоталар шегiнде элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және дамытуға арналған субсидиялар төлеуге жиынтық ведомостi жасайды. Республикалық бюджеттен бюджеттiк ақшаның бөлiнуiне қарай облыстық аумақтық басқарма күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн тиесiлi субсидияларды элиталық тұқым өсiрушi шаруашылықтардың есеп-шоттарына аударады. Ай сайын 25-не қарай, бiрақ 2003 жылғы 25 желтоқсаннан кешiктiрмей, облыстық аумақтық басқарма элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және дамытуға субсидияларды төлеу ведомостерiнiң көшiрмелерiн, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламаны iске асыру туралы есептi Ауылшарминiне ұсынады.
Облыстық аумақтық басқарма Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органына:
элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамыту субсидиясын төлеу үшiн жиынтық ведомосi;
төлемге шот құжаттарын ұсынады;
6) ұсынымдық сатып алу-сату шартының, элиталық тұқымды мақсатты пайдалану актiсiнiң, элиталық тұқым өсiрушi шаруашылықтың нақты сатқан элиталық тұқымның көлемi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң, облыс бойынша сатылған элиталық тұқымның көлемi жөнiндегi жиынтық актiнiң, элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және дамытуға субсидияларды төлеу ведомосiнiң нысандарын Ауылшарминi бекiтедi.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1293 қаулысымен .
Ережеге
қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1293 қаулысымен .
Асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) және ауыл
шаруашылығы дақылдары элиталық тұқымдарының әрбiр
түрiне субсидиялар нормативтерi

1) нормативы субсидий на реализуемый племенной молодняк:
____________________________________________________________________
Виды и породы      !Удешев- ! Нормативы субсидий на 1 кг
животных и птицы     !ление   ! реализуемой живой массы
!стоимо- ! (до тенге)
!сти пле-!------------------------------
!менной  !для племенных!для племенных
!продук- !  заводов    !  хозяйств
!ции     !             !
!(до %)  !             !
--------------------------------------------------------------------
1            !    2   !      3      !     4
--------------------------------------------------------------------
Крупный рогатый скот:
в т.ч. молочного направления:
Чернопестрая
(в т.ч. аулиеатинская)          50         76            69
Красная
(в т.ч. красная степная)        50         76            69
Бурая (в т.ч. алатауская)       50         76            69
Палевопестрая
(в т.ч. симментальская)         50         76            69
Айрширская                      50         76            69
в т.ч. мясного направления:
Казахская белоголовая           50         69            63
Аулиекольская                   50         69            63
Герефордская                    50         66            60
Калмыцкая                       50         69            63
Caнтa-гертруда                  25         34            31
Галловейская                    25         34            31
Овцы:
в т.ч. тонкорунного направления
Казахский архаромеринос         50         79            72
Североказахский меринос         50         79            72
Южноказахский меринос           50         79            72
Казахская тонкорунная           50         79            72
Австралийский меринос
(улучшающая порода)             50        330           300
Полутонкорунного направления:
Казахская полутонкорунная       50         79            72
Казахская мясо-шерстная         50         79            72
Акжаикская мясо-шерстная        50         79            72
Дегересская (с полутонкой
шерстью)                        50         79            72
Цигайская                       50         79            72
Мясо-сального направления:
Эдильбаевская                   50         74            67
Гиссарская                      50         72            65
Казахская курдючная
грубошерстная                   50         72            65
Сарыаркинская                   50         72            65
Каз. курдючная
полугрубошерстная               50         72            65
Дегересская
(с полугрубой шерстью)          50         72            65
Атырауская курдючно-смушковая   50         72            65

1) сатылатын асыл тұқымды төлдерге субсидиялар нормативтерi:
___________________________________________________________________
Мал мен құстың түрлері   !  Асыл  ! Сатылатын 1 кг тірі салмақ.
және тұқымдары       !тұқымды ! қа арналған субсидиялар
!өнімнің ! нормативтері (теңгеге дейін)
! құнын  !-----------------------------
!арзанда.!асыл тұқымдық!асыл тұқымдық
!ту (%-ға!зауыттар үшін!шаруашылықтар
! дейін  !             !үшін
-------------------------------------------------------------------
1            !    2   !      3      !        4
-------------------------------------------------------------------
Ірі қара мал:
соның ішінде сүтті бағыттағы:
Қара-ала
(соның ішінде әулиеата сиыры)     50         76            69
Қызыл
(соның ішінде қырдың қызыл сиыры) 50         76            69
Қоңыр (соның ішінде алатау сиыры) 50         76            69
Қуаң сары-ала
(соның ішінде симментал сиыры)    50         76            69
Айршир сиыры                      50         76            69
соның ішінде етті бағыттағы:
Қазақтың ақбас сиыры              50         69            63
Әулиекөл сиыры                    50         69            63
Герефорд сиыры                    50         66            60
Қалмақ сиыры                      50         69            63
Caнтa-гертруда сиыры              25         34            31
Галловей сиыры                    25         34            31
Қойлар:
соның ішінде биязы жүнді бағыттағы:
Қазақтың арқар мериносы           50         79            72
Солтүстік қазақ мериносы          50         79            72
Оңтүстік қазақ мериносы           50         79            72
Қазақтың биязы жүнді қойы         50         79            72
Австралия мериносы
(жақсартушы тұқым)                50        330           300
Биязылау жүнді бағыттағы:
Қазақтың биязылау жүнді қойы      50         79            72
Қазақтың етті-жүнді қойы          50         79            72
Ақжайық етті-жүнді қойы           50         79            72
Дегерес қойы (биязылау жүнді)     50         79            72
Цигай қойы                        50         79            72
Етті-майлы бағыттағы:
Еділбай қойы                      50         74            67
Гиссар қойы                       50         72            65
Қазақтың қылшық жүнді
құйрықты қойы                     50         72            65
Сарыарқа қойы                     50         72            65
Қазақтың ұяң жүнді
құйрықты қойы                     50         72            65
Дегерес қойы (ұяң жүнді)          50         72            65
Атырау елтірілік құйрықты қойы    50         72            65

Каракульская                    50         68            62
Свиньи:
в том числе:
Крупная белая                   50         94            84
Немецкая благородная            30         55            50
Аксайская черно-пестрая         25         47            42
Семиреченская                   25         47            42
Лошади:
в том числе:
Спортивного направления:
Чистокровная верховая           25         45            41
Ахалтекинская                   25         45            41
Арабская                        25         45            41
Кустанайская                    25         45            41
Донская                         25         45            41
Русская рысистая                20         35            32
Орловская рысистая              20         35            32
Карабаирская                    20         35            32
Продуктивного направления:
Казахская типа джабе            50         83            75
Мугалжарская                    50         83            75
Кушумская                       50         83            75
Адаевская                       50         83            75
Верблюды:
в т.ч. Казахский бактриан       50         77            68
Туркменский арвана       50         72            65
--------------------------------------------------------------------
2) норматив субсидий на одну дозу реализованного семени быков-производителей:
__________________________________________________________________
Вид племенной продукции   ! Удешевление   !  Норматив
!  стоимости    !  субсидий
!  племенного   !  на 1 дозу
!  материала    !реализованного
!   (до %)      !семени (до тенге)
-------------------------------------------------------------------
Семя быков-производителей          50              140
-------------------------------------------------------------------
3) нормативы субсидий на одно реализованное племенное яйцо:
___________________________________________________________________
Вид племенной продукции   ! Удешевление   !  Нормативы
!  стоимости    !  субсидий
!  племенного   !  на 1 штуку
!  материала    !реализованного
!   (до %)      !племенного яйца
!               !  (до тенге)
-------------------------------------------------------------------
Яйцо куриное (яичное)              50                8
на племенные цели
Яйцо куриное (мясное)              50                20
на племенные цели
Яйцо утиное на племенные цели      25                12
-------------------------------------------------------------------

Қаракөл қойы                      50         68            62
Шошқалар:
соның ішінде:
Ірі ақ шошқа                      50         94            84
Немістің асыл текті шошқасы       30         55            50
Ақсай қара-ала шошқасы            25         47            42
Жетісу шошқасы                    25         47            42
Жылқылар:
соның ішінде:
Спорт бағытындағы:
Таза тұқымды мініс жылқысы        25         45            41
Ақалтеке жылқысы                  25         45            41
Араб жылқысы                      25         45            41
Қостанай жылқысы                  25         45            41
Дон жылқысы                       25         45            41
Орыстың желіс жылқысы             20         35            32
Орлов желіс жылқысы               20         35            32
Қарабайыр жылқысы                 20         35            32
Өнімдік бағыттағы:
Қазақтың жабы жылқысы             50         83            75
Мұғалжар жылқысы                  50         83            75
Көшім жылқысы                     50         83            75
Адай жылқысы                      50         83            75
Түйелер:
соның ішінде:
Қазақтың айыр түйесі              50         77            68
Түрікменнің аруанасы              50         72            65
--------------------------------------------------------------------
2) тұқымдық бұқалардың сатылған ұрығының бiр дозасына субсидиялар нормативi:
__________________________________________________________________
Асыл тұқымды           ! Асыл тұқымды  ! Сатылған ұрықтың
өнiмнiң түрi           ! материалдың   !    1 дозасына
!    құнын      !     субсидия
!  арзандату    !     нормативі
! (%-ға дейін)  ! (теңгеге дейін)
-------------------------------------------------------------------
Тұқымдық бұқалардың ұрығы           50              140
-------------------------------------------------------------------
3) сатылған асыл тұқымды бiр жұмыртқаға субсидиялар нормативтерi:
__________________________________________________________________
Асыл тұқымды           ! Асыл тұқымды  ! Сатылған асыл
өнiмнiң түрi           ! материалдың   ! тұқымды жұмырт.
!    құнын      ! қаның 1 данасына
!  арзандату    ! субсидиялар нор.
! (%-ға дейін)  !    мативтері
!               ! (теңгеге дейін)
-------------------------------------------------------------------
Тұқымды асылдандыру мақсаттарына     50                8
арналған тауық жұмыртқасы (ұрықтық)
Тұқымды асылдандыру мақсаттарына     50                20
арналған тауық жұмыртқасы (еттік)
Тұқымды асылдандыру мақсаттарына     25                12
арналған үйрек жұмыртқасы
-------------------------------------------------------------------

4) нормативы субсидий на полное (100%) возмещение стоимости:
малочисленных, исчезающих видов племенных животных, приобретаемых для создания коллекционных стад в селекционно-генетических центрах;
приобретаемого спецоборудования для селекционно-генетических центров, в которых содержатся коллекционные стада малочисленных и исчезающих видов животных, племенного центра по скотоводству;
5) нормативы субсидий на полное (100%) возмещение затрат:
по приобретению и содержанию племенных быков-производителей в племенном центре, хранению их семени;
6) нормативы субсидий на частичное (до 40%) возмещение затрат:
по содержанию племенных кур-несушек в племенном хозяйстве по мясному птицеводству;
7) нормативы субсидий на 1 тонну (штуку) реализованных элитных семян сельскохозяйственных культур:
____________________________________________________________________
Вид продукции              ! Удешевление    ! Норматив
! стоимости      ! субсидии
! 1 тонны (штуки)! на 1 тонну
! элитных семян  ! (штуку)
! (%, до)        ! реализованных
!                ! элитных семян,
!                ! (тенге, до)
--------------------------------------------------------------------
Зерновые и зернобобовые, кроме
кукурузы и риса                           40           12073
Кукуруза, включая гибриды первого         40           74000
поколения
Рис                                       40           16960
Подсолнечник, включая гибриды
первого поколения                         40           60000
Прочие масличные культуры                 40           36000
Картофель                                 40           27630
Люцерна                                   40          127200
Прочие многолетние травы                  40           48800
Однолетние травы                          40           12680
Сахарная свекла                           40          468500

4) мыналардың:
селекциялық-генетикалық орталықтарда коллекциялық табындар құру үшiн сатып алынатын саны аз, жоғалып бара жатқан асыл тұқымды жануарлар түрлерiнiң;
жануарлардың саны аз, жоғалып бара жатқан түрлерiнiң коллекциялық табындары күтiп ұсталатын селекциялық-генетикалық орталықтар, мал өсiру жөнiндегi асылдандыру орталығы үшiн сатып алынатын арнаулы жабдықтардың құнын толық (100 %) өтеуге субсидиялар нормативтерi;
5) асыл тұқымды бұқаларды сатып алу және мал тұқымын асылдандыру орталығында күтiп ұстау, олардың ұрығын сақтау бойынша шығындарды толық (100%) өтеуге субсидиялар нормативтерi;
6) еттi құс өсiру жөнiндегі асыл тұқымды шаруашылықта асыл тұқымды мекиендердi күтiп ұстау бойынша шығындарды iшiнара (40%-ға дейiн) өтеуге субсидиялар нормативтерi;
7) сатылған ауыл шаруашылығы дақылдары элиталық тұқымдарының 1 тоннасына (данасына) субсидиялар нормативтері:
_________________________________________________________________
Өнімнің түрі              Элиталық            Сатылған
тұқымдардың         элиталық
1 тоннасының        тұқымдардың
(данасының)         1 тоннасына
құнын арзандату     (данасына)
(%, дейін)          субсидиялар
нормативті
(теңге, дейін)
_________________________________________________________________
Жүгері мен күрішті            40                  12073
қоспағанда, дәнді
және дәнді-бұршақты
дақылдар
Жүгері, бірінші               40                  74000
буындағы будандарды
қоса алғанда
Күріш                         40                  16960
Күнбағыс, бірінші             40                  60000
буындағы будандарды
қоса алғанда
Өзге де майлы дақылдар        40                  36000
Картоп                        40                  27630
Жоңышқа                       40                  127200
Өзге де көп жылдық            40                  48800
шөптер
Бір жылдық шөптер             40                  12680
Қант қызылшасы                40                  468500

Хлопок, включая первую репродукцию        40           23320
Саженцы плодовые                          40              48
--------------------------------------------------------------------

Мақта, бірінші                40                  23320
репродукциясын қоса
алғанда
Жеміс көшеттері               40                  48
_________________________________________________________________