О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам финансового лизинга"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2003 года N 438
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам финансового лизинга".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам финансового лизинга
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25):
статью 565 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Законодательными актами могут быть установлены особенности отдельных видов договора лизинга.".
2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338;  2002 г., N 17, ст. 155):
статью 140 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) если заявлено требование о бесспорном изъятии предмета лизинга в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;".
3. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 10, ст. 247):
1) в подпункте 1) пункта 1 статьи 3 слова "лизингодатель, лизингополучатель и продавец" заменить словами "лизингодатель и лизингополучатель";
2) первое предложение пункта 2 статьи 5 исключить;
3) подпункты 10) и 11) пункта 2 статьи 15 исключить;
4) часть вторую пункта 1 статьи 16 исключить;
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"3) если лизингополучатель два и более раза подряд в сроки, предусмотренные договором, не вносит лизинговый платеж по договору лизинга в установленном объеме.";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қаржы лизингi мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 мамырдағы N 438 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қаржы лизингі мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қаржы лизингi мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шiлдедегi Азаматтық кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат.; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат, N 4, 25-құжат):
565-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Лизинг шартының жекелеген түрлерiнiң ерекшелiктерi заң актiлерiмен белгiленуi мүмкiн.".
2. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат):
140-бап мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес лизинг нысанасын даусыз алу туралы талап мәлiмделген болса;".
3. "Қаржы лизингi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 10, 247-құжат):
1) 3-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "лизинг берушi, лизинг алушы және сатушы" деген сөздер "лизинг берушi және лизинг алушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 2-тармағының бiрiншi сөйлемi алынып тасталсын;
3) 15 баптың 2-тармағының 10) және 11) тармақшалары алынып тасталсын;
4) 16-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
5) 17-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер лизинг алушы қатарынан екi және одан да көп рет шартта көзделген мерзiмде лизинг шарты бойынша белгiленген көлемде лизинг төлемiн жасамаса, лизинг берушiнiң талап етуi бойынша бұзылуы, ал лизинг нысанасы лизинг алушының есебiнен лизинг берушiге қайтарылуы мүмкiн.";

6) в пункте 1 статьи 24:
после слова "Лизингодатель" дополнить словами ", если иное не предусмотрено договором лизинга,";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) если лизингополучатель два и более раза подряд в сроки, предусмотренные договором, не вносит лизинговый платеж по договору лизинга в установленном объеме.";
7) в пункте 1 статьи 25 слова "об иностранных инвестициях и о государственной поддержке прямых инвестиций" заменить словами "об инвестициях".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

6) 24-баптың 1-тармағында:
"Лизинг берушi" деген сөзден кейiн ", егер лизинг шартында өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер лизинг алушы қатарынан екi немесе одан да көп рет шартта көзделген мерзiмде лизинг шарты бойынша белгiленген көлемде лизинг төлемiн жасамаса, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен лизинг нысанасын даусыз сұратып алуға құқығы бap.";
7) 25-баптың 1-тармағындағы "шетелдiк инвестициялар туралы және тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" деген сөздер "инвестициялар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми түрде жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi