О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 1713
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2003 года N 527. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 декабря 2003 г. N 1307 (P031307).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.12.2003 № 1307.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 1713 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 50, ст. 494) следующие изменения и дополнения:
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 10:
в подпункте 1):
слова "хозяйствующих субъектов - естественных монополистов Республики Казахстан" заменить словами "субъектов естественной монополии";
слова "положение на" заменить словами "(монопольное) положение на определенном товарном";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3) и 2-4) следующего содержания:
"2-1) установление временного понижающего коэффициента;
2-2) утверждение тарифной сметы субъектов естественной монополии;
2-3) разработка, утверждение и применение недискриминационных методик установления тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии;
2-4) обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, вырабатывает на этой основе методические рекомендации;";
в пункте 11:
в подпункте 1) слова "устанавливать цены (тарифы) или их предельный уровень на продукцию субъектов рынка - естественных монополистов" заменить словами "утверждать тарифы (цены, ставки сборов) на товары (работы, услуги) субъектов естественной монополии";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в местные разделы Государственного регистра субъектов естественной монополии;
3) осуществлять контроль за закупками, проводимыми субъектом естественной монополии, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5) и 3-6) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 қарашадағы N 1713 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 маусымдағы N 527 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.24. N 1307 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 қарашадағы N 1713 қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 50, 494-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi туралы ережеде:
10-тармақта:
1) тармақшада:
"Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң - табиғи монополияшылардың" деген сөздер "табиғи монополия субъектiлерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үстем жағдайға ие" деген сөздер "белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3) және 2-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) уақытша төмендету коэффициентiн белгiлеу;
2-2) табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтiк сметасын бекiту;
2-3) табиғи монополия саласында тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) белгiлеудiң кемсiтпеушiлiк әдiстерiн әзiрлеу, бекiту және қолдану;
2-4) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын қолдану тәжiрибесiн қорыту, осы негiзде әдiстемелiк ұсынымдар әзiрлейдi;";
11-тармақта:
1) тармақшадағы "рынок субъектiлерi - табиғи монополияшылардың өнiмiне, мемлекеттiк органдар болып табылатын мемлекеттiк мекемелердiң көрсететiн қызметтерiне бағалар (тарифтер) немесе олардың шектi деңгейiн белгiлеуге" деген сөздер "табиғи монополия субъектiлерiнiң тауарларына (жұмыстарына, қызмет көрсетулерiне) мемлекеттiк органдар болып табылатын мемлекеттiк мекемелердiң көрсететiн қызметтерiне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) бекiтуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) және 3)-тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
2) табиғи монополия субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмдерiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) өзгертуге берiлген өтiнiмдерiн қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзуге;
3) табиғи монополия субъектiсi өткiзетiн сатып алуға бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5) және 3-6) тармақшалармен толықтырылсын:

"3-1) устанавливать порядок проведения закупок материальных, финансовых ресурсов и услуг субъектами естественной монополии;
3-2) вносить субъектам естественной монополии в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, обязательные для исполнения предписания о заключении договоров на услуги субъектов естественной монополии с потребителями, о внесении изменений в заключенные договоры;
3-3) разрабатывать типовые договоры, заключаемые субъектами естественных монополий с потребителями и представлять их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
3-4) инициировать изменение тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественной монополии;
3-5) осуществлять контроль за исполнением субъектом естественной монополии тарифной сметы;
3-6) устанавливать срок действия тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии не менее чем на шесть месяцев;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) разрабатывать и утверждать в установленном порядке инструкции по установлению тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) запрашивать и получать информацию, необходимую для осуществления своих полномочий, от физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, а также их должностных лиц, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;";
в подпункте 8) слова "доход бюджета сумм, полученных субъектами естественной монополии в результате нарушения ими государственной дисциплины цен" заменить словами "бюджет дохода, полученного в результате нарушения антимонопольного законодательства";
в подпункте 9) слово "(понижающих)" исключить;
дополнить подпунктами 23-1), 23-2), 23-3) и 23-4) следующего содержания:
"23-1) осуществлять государственный контроль за приобретением субъектом естественной монополии акций (долей), а также иными формами его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях";
23-2) осуществлять государственный контроль за отчуждением и совершением иных сделок с имуществом, относящимся к основным средствам субъекта естественной монополии;
23-3) осуществлять государственный контроль за приобретением субъектом естественной монополии не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им;

"3-1) табиғи монополия субъектiлерiнiң материалдық, қаржылық ресурстарды және қызметтердi сатып алуын жүргiзу тәртiбiн белгiлеуге;
3-2) табиғи монополия субъектiлерiне Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген жағдайларда, табиғи монополия субъектiлерiнiң қызмет көрсетулерiне тұтынушылармен шарттар жасасу туралы, жасалған шарттарға өзгерiстер енгiзу туралы орындалуы мiндетті нұсқамаларды енгізуге;
3-3) табиғи монополиялар субъектiлерi тұтынушылармен жасасатын үлгi шарттарды әзiрлеуге және оларды Қазақстан Республикасының Yкiметiне бекiтуге ұсынуға;
3-4) табиғи монополия субъектiлерiнiң қызмет көрсетулерiне тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгертуге бастамашылық жасауға;
3-5) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтiк сметаны орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
3-6) табиғи монополия субъектiсiнiң қызмет көрсетулерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) қолданылу мерзiмiн кем дегенде алты айға белгiлеуге;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) табиғи монополия саласында тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) белгiлеу жөнiндегi нұсқаулықты белгiленген тәртiппен әзiрлеуге және бекiтуге;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жеке және заңды тұлғалардан, оның iшiнде мемлекеттiк органдардан, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарынан, сондай-ақ олардың лауазымды тұлғаларынан Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;";
8) тармақшада "табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк баға тәртiбiн бұзудың нәтижесiнде алған сомаларын бюджеттiң кiрiсiне" деген сөздер "монополияға қарсы заңнаманы бұзудың нәтижесiнде алынған кiрiстi бюджетке" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшада "(төмендетушi)" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23-1), 23-2), 23-3) және 23-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) табиғи монополия субъектiсiнiң акцияларды (үлестердi) сатып алуын, сондай-ақ оған табиғи монополиялар туралы Қазақстан Республикасының Заңымен рұқсат етiлген қызметтi жүзеге асырушы коммерциялық ұйымдарға оның өзге де нысандармен қатысуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
23-2) табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi құралдарына жататын мүлiктi иелiктен шығаруға және онымен өзге мәмiлелер жасасуға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
23-3) табиғи монополия субъектiсiнiң тасымалданатын немесе оларға берiлетiн тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өз тұтынуы үшiн емес сатып алуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;

23-4) осуществлять государственный контроль за осуществлением субъектом естественной монополии иной деятельности, технологически связанной с основной деятельностью и (или) отнесенной к сфере естественной монополии, а также осуществлением деятельности, установленной законодательством Республики Казахстан о почте;";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Агентство в установленном законодательством порядке обязано:
1) принимать решение об утверждении временного компенсирующего тарифа для возмещения потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением тарифов (цен, ставок сборов) и (или) включением в тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ;
2) письменно обосновывать отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта естественной монополии на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов);
3) определять необходимость проведения публичных слушаний по письменному заявлению потребителей или субъекта естественной монополии при рассмотрении заявок на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в местные разделы Государственного регистра субъектов естественной монополии;
4) знакомить потребителей с принятыми решениями по вопросам регулирования деятельности субъектов естественной монополии, кроме тех, которые содержат сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
5) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественной монополии;
6) определять порядок предоставления проектов тарифов (цен, ставок сборов) временного понижающего коэффициента.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

23-4) табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi қызметке технологиялық байланысты және (немесе) табиғи монополия саласына жататын өзге қызметті жүзеге асыруын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының почта туралы заңнамасымен белгiленген қызметтi жүзеге асыруын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Агенттiк заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) табиғи монополия субъектiсi тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) заңсыз көтеру және (немесе) тарифке (бағаға, алым ставкасына) нақты орындалмаған жұмыстардың құнын қосу арқылы келтiрген залалдарды тұтынушыларға өтеу үшiн уақытша өтемдiк тариф бекiту туралы шешiм қабылдауға;
2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге берген өтiнiмiн қарауға қабылдаудан бас тартуды жазбаша негiздеуге;
3) табиғи монополия субъектiлерiнің Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге берген өтiнiмдерiн қарау кезiнде тұтынушылардың немесе табиғи монополия субъектiсiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша жария тыңдаулар өткiзудiң қажеттiгiн айқындауға;
4) тұтынушыларды табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн реттеу мәселелерi бойынша, коммерциялық және өзге заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтердi қамтитындардан басқа, қабылданған шешімдермен таныстыруға;
5) табиғи монополия субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) өзгертуге берген өтiнiмдерiн қарау кезінде жария тыңдаулар өткiзуге;
6) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын, уақытша төмендету коэффициентiн ұсыну тәртiбiн айқындауға мiндеттi.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі