О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года N 553
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей.
2. Уполномочить Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Дутбаева Нартая Нуртаевича (по согласованию) провести переговоры и по достижении договоренности заключить от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей, разрешив вносить в проект Соглашения изменения и дополнения непринципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о деятельности
пограничных представителей
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу 29 марта 2005 года)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
стремясь, развивать добрососедские отношения и поддерживать сотрудничество по обеспечению режима казахстанско-российской государственной границы (далее - государственная граница),
признавая неотъемлемое право независимых государств принимать меры по охране государственных границ своих государств,
отмечая необходимость участия пограничных представителей Республики Казахстан и Российской Федерации в предупреждении возникновения пограничных инцидентов, а в случае их возникновения - обеспечении быстрого расследования и урегулирования таковых,
признавая под государственной границей между Республикой Казахстан и Российской Федерацией административно-территориальную границу между Казахской Советской Социалистической Республикой и Российской Советской Федеративной Социалистической Республикой, до подписания соответствующего договора, определяющего прохождение линии государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Пограничные представители и заместители пограничных представителей Республики Казахстан и Российской Федерации назначаются Сторонами или иными компетентными органами Сторон. О назначении пограничных представителей и их заместителей Стороны извещают друг друга по дипломатическим каналам с указанием их фамилий, имен и отчеств, участков деятельности и мест пребывания.
Заместители пограничных представителей при выполнении обязанностей пограничных представителей имеют такие же права и обязанности, как и пограничные представители.

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында Шекара өкiлдерiнiң қызметi туралы келісiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 553 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында Шекара өкілдерiнiң қызметi туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы Нартай Нұртайұлы Дүтбаевқа (келiсiм бойынша) келiссөздер жүргiзуге және уағдаластыққа қол жеткiзiлгеннен кейiн Келiсiмнiң жобасына қағидатты сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасында Шекара өкiлдерiнiң қызметi туралы келiсiмдi жасасуға өкілеттiк берілсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкіметi арасындағы Шекара өкiлдерiнiң қызметi туралы
КЕЛIСIМ
(2006 жылғы 29 наурызда күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi,
тату көршiлiк қатынастарды дамытуға және Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасының (бұдан әрi - мемлекеттiк шекара) режимiн қамтамасыз ету жөнiндегi ынтымақтастықты қолдауға ұмтыла отырып,
өздерiнiң мемлекеттерiнiң мемлекеттiк шекараларын күзету жөнiндегi шаралар қабылдауда тәуелсiз мемлекеттердiң ажырамас құқығын мойындай отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы шекара өкiлдерiнiң шекаралық қақтығыстар туындауының алдын алуына, ал олар туындаған жағдайда - оларды шұғыл тергеудi және реттеудi қамтамасыз етуге қатысу қажеттiлiгiн атап өтiп,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекараның өту сызығын анықтайтын тиiстi шартқа қол қойғанға дейiн Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасы мен Ресей Кеңестiк Федеративтiк Социалистiк Республикасы арасындағы әкiмшiлiк-аумақтық шекараны Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекара деп мойындай отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы шекара өкiлдерi мен шекара өкiлдерiнiң орынбасарларын Тараптар немесе Тараптардың өзге де құзыреттi органдары тағайындайды. Тараптардың шекара өкiлдерi мен олардың орынбасарларының тағайындалғаны туралы олардың тегiн, атын және әкесiнiң атын, қызмет ету телiмдерiн және келу орындарын көрсете отырып, дипломатиялық арналар бойынша бiр-бiрiне хабарлайды.
Шекара өкiлдерiнiң орынбасарлары шекара өкiлдерiнiң мiндеттерiн орындаған кезде шекара өкiлдерi сияқты құқықтар мен мiндеттерге ие.

Статья 2
Пограничные представители выполняют свои обязанности в сотрудничестве друг с другом, в соответствии с законодательством своих государств и международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация, полномочиями, определяемыми настоящим Соглашением, в пределах участков казахстанско-российской государственной границы, определенных Протоколом об участках деятельности пограничных представителей (приложение 1).
Письменные полномочия (приложение 2) выдаются:
пограничным представителям Республики Казахстан и их заместителям - заместителем Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - Директором Пограничной службы;
пограничным представителям Российской Федерации и их заместителям - Директором Федеральной пограничной службы Российской Федерации.
Статья 3
Для обеспечения деятельности пограничных представителей назначаются помощники, секретари, переводчики, уполномоченные по приему-передаче служебной корреспонденции, а также привлекаются эксперты и другие лица.
Письменные полномочия помощников пограничных представителей, удостоверения секретарей и переводчиков, удостоверения на разовый переход границы в обе стороны (приложения 3-5) выдаются пограничными представителями.
Статья 4
Пограничные представители в пределах участков своей деятельности:
принимают необходимые меры по предупреждению пограничных инцидентов и их урегулированию в случае возникновения;
контролируют соблюдение установленных Сторонами правил пересечения государственной границы и принимают меры по предотвращению ее пересечения с нарушениями установленного порядка;
принимают совместно с компетентными государственными органами необходимые меры по борьбе с лицами, занимающимися незаконным перемещением через границу лиц, контрабандой оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных веществ, ценностей и валюты, а также радиоактивных веществ;
совместно с компетентными органами принимают необходимые меры в депортации (передаче) незаконных мигрантов, в том числе из третьих стран, если имеются доказательства въезда их с территории государства сопредельной Стороны;
участвуют в опознании трупов людей и в случае необходимости принимают меры по их передаче;
обеспечивают совместно с уполномоченными органами государственного управления и охраны природы надлежащий контроль за проведением хозяйственных работ и иной деятельностью на государственной границе, а также за водопользованием в пограничных водоемах;
своевременно информируют друг друга об угрозах распространения через государственную границу пожаров, эпидемий, эпизоотий и сельскохозяйственных вредителей;
решают другие вопросы, связанные с поддержанием режима государственной границы.

2-бап
Шекара өкiлдерi өз мемлекеттерiнiң заңнамасына және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттарға, Шекара өкiлдерiнiң қызмет ету телiмдерi туралы хаттамамен (I-қосымша) анықталған Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасы телiмдерi шеңберiнде осы Келiсiммен анықталатын өкiлеттiктерге сәйкес бiр-бiрiмен ынтымақтаса отырып, өз мiндеттерiн орындайды.
Жазбаша өкiлеттiктердi (2-қосымша):
Қазақстан Республикасының шекара өкiлдерiне және олардың орынбасарларына - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi төрағасының орынбасары - Шекара қызметiнiң директоры;
Ресей Федерациясының шекара өкiлдерiне және олардың орынбасарларына - Ресей Федерациясының Федералды шекара қызметiнiң директоры бередi.
3-бап
Шекара өкiлдерiнiң қызметiн қамтамасыз ету үшiн көмекшiлер, хатшылар, аудармашылар, қызметтiк хат-хабарды қабылдау-беру жөнiндегi уәкiлеттiлер тағайындалады, сондай-ақ сарапшылар мен басқа да тұлғалар тартылады.
Шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң жазбаша өкiлеттiктерiн, хатшылардың және аудармашылардың куәлiктерiн екi жаққа шекарадан бiр жолғы өтуге арналған куәлiктердi (3-5-қосымшалар) шекара өкiлдерi бередi.
4-бап
Шекара өкiлдерi өз қызметi телiмдерiнiң шегiнде:
шекаралық қақтығыстар туындауының алдын алу және туындаған жағдайда оларды реттеу жөнiнде қажеттi шараларды қабылдайды;
Тараптар белгiлеген мемлекеттiк шекарадан өту ережесiнiң сақталуын бақылайды және белгiленген тәртiптi бұза отырып, одан өтудi болдырмау жөнiнде шаралар қабылдайды;
құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, адамдарды шекара арқылы заңсыз өткiзумен, қару-жарақтың, оқ-дәрiлердiң, есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, құндылықтар мен валюталардың, сондай-ақ радиоактивтi заттардың контрабандасымен айналысатын адамдарға қарсы күрес жөнiнде қажеттi шаралар қабылдайды;
құзыреттi органдармен бiрлесiп, заңсыз көшiп-қонушыларды депортациялауға (бepугe) қажеттi шараларды қабылдайды, соның ішiнде үшiншi елдерден, егер олардың шектес Тараптары мемлекетiнiң аумақтарынан шығуына дәлелдемелер бар болса;
адамдардың мәйiттерiн тануға қатысады және қажет болған жағдайда оларды беру жөнiндегi шараларды қабылдайды;
табиғатты мемлекеттiк басқару мен қорғау уәкiлеттi органдарымен бiрлесiп, мемлекеттiк шекарадағы шаруашылық жұмыстар мен өзге де қызметтiң өткiзiлуiн, сондай-ақ шекаралық суаттардағы суды пайдалануды тиiстi түрде бақылауды қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк шекара арқылы өрттердiң, жұқпалы аурулардың, індеттердің және ауыл шаруашылығы зиянкестерiнiң таралу қаупi туралы бiр-бiрiне уақтылы хабарлайды;
мемлекеттiк шекара режимiн сақтауға байланысты басқа да мәселелердi шешедi.

Статья 5
1. Пограничные представители проводят совместную работу, как правило, на заседаниях или встречах. По договоренности между пограничными представителями могут проводиться встречи их заместителей и помощников.
2. Заседания или встречи пограничных представителей проводятся по предложению одного из них. Предложение должно содержать повестку заседания или встречи, состав участников, место и время проведения заседания или встречи.
В отдельных случаях по взаимной договоренности между пограничными представителями на заседаниях или встречах могут рассматриваться вопросы, ранее не предложенные для обсуждения.
Ответ на предложение о проведении заседания или встречи должен предоставляться пограничным представителем в возможно короткие сроки, но не позднее 48 часов с момента получения такого предложения уполномоченными по приему-передаче служебной корреспонденции. При этом к обсуждению могут быть предложены дополнительные вопросы, а также иные время и место проведения заседания или встречи.
3. На заседание или встречу, предложенную пограничным представителем, должен лично прибыть пограничный представитель сопредельного государства. Если это невозможно, то на заседание или встречу прибывает его заместитель, о чем не позднее, чем за 24 часа до начала заседания или встречи уведомляется пограничный представитель, предложивший встречу.
4. На заседаниях или встречах пограничных представителей могут участвовать их заместители, помощники, секретари, переводчики и лица, присутствие которых является необходимым (эксперты, свидетели, потерпевшие и иные лица).
На встречах помощников пограничных представителей могут участвовать секретари и переводчики, а при необходимости эксперты и другие лица.
5. Вопросы, не требующие личных встреч, могут быть разрешены путем переписки или использования технических средств связи.
6. Пограничные представители по взаимной договоренности информируют друг друга о принимаемых мерах по выполнению решений, принятых на заседаниях или встречах.
Статья 6
Плановые заседания или встречи пограничных представителей и их заместителей, проводятся как правило, поочередно на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, внеплановые - на территории государства той Стороны, которая предложила их проведение.
Помощники пограничных представителей проводят совместную работу по поручению своих пограничных представителей, как правило, на встречах. Решения, принятые помощниками пограничных представителей, вступают в силу после утверждения их пограничными представителями. Вопросы, по которым помощники пограничных представителей не достигли согласия, передаются на рассмотрение соответствующим пограничным представителям.

5-бап
1. Шекара өкiлдерi бiрлескен жұмысты, әдетте, мәжiлiстерде немесе кездесулерде жүргiзедi. Шекара өкiлдерiнiң арасындағы уағдаластық бойынша олардың орынбасарлары мен көмекшiлерiнiң кездесулерi өткiзiлуi мүмкiн.
2. Шекара өкiлдерiнiң мәжiлiстерi немесе кездесулерi олардың бiреуiнiң ұсынысы бойынша өткiзiледi. Ұсыныста мәжiлiстiң немесе кездесудiң күн тәртiбi, қатысушылардың құрамы, мәжiлiстiң немесе кездесудiң өткiзiлетiн орны мен уақыты көрсетiлуi тиiс.
Жекелеген жағдайларда мәжiлiстер немесе кездесулерде шекара өкiлдерi арасында өзара уағдаластық бойынша бұрын талқылауға ұсынылмаған мәселелер қаралуы мүмкін.
Мәжiлiстiң немесе кездесудiң өткiзiлуi туралы ұсыныстарға шекара өкiлдерi мүмкiндiгiнше қысқа мерзiм iшiнде, бiрақ осындай ұсынысты қызметтiк хат-хабарды қабылдау-беру жөнiндегi уәкiлеттiлер алған сәттен бастап 48 сағаттан кешiктiрмей беруi тиiс. Бұл ретте талқылауға қосымша мәселелер, сондай-ақ мәжiлiстi немесе кездесудi өткiзетiн өзге уақыт пен орын ұсынылуы мүмкін.
3. Шекара өкiлi ұсынған мәжiлiске немесе кездесуге шектес мемлекеттiң шекара өкiлiнiң өзi келуi тиiс. Егер бұл мүмкiн болмағанда, онда мәжiлiске немесе кездесуге оның орынбасары келедi, ол туралы мәжiлiс немесе кездесу басталғанға дейiн 24 сағаттан кешiктiрмей кездесудi ұсынған шекара өкiлiн хабардар етедi.
4. Шекара өкiлдерiнiң мәжiлiстерiне немесе кездесулерiне олардың орынбасарлары, көмекшiлерi, хатшылары, аудармашылары және қатысуы қажет болып табылатын адамдар (сарапшылар, куәлер, жәбiрленушiлер және өзге де адамдар) қатыса алады.
Шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң кездесулерiне хатшылар мен аудармашылар, ал қажет болған кезде сарапшылар мен басқа да тұлғалар қатыса алады.
5. Жеке кездесулердi талап етпейтiн мәселелер хат алмасу немесе байланыстардың техникалық құралдарын пайдалану жолымен шешiлуi мүмкiн.
6. Шекара өкiлдерi өзара уағдаластық бойынша мәжiлiстерде немесе кездесулерде қабылданған шешiмдердi орындау жөнiнде қабылданатын шаралар туралы бiр-бiрiне хабарлайды.
6-бап
Шекара өкiлдерiнiң және олардың орынбасарларының жоспарлы мәжiлiстерi немесе кездесулерi, әдетте, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы аумақтарында кезекпен, ал жоспардан тыс болатындары оларды өткiзудi ұсынған Тарап мемлекетiнiң аумағында өткiзiледi.
Шекара өкiлдерiнiң көмекшiлерi бiрлескен жұмысты шекара өкiлдерiнiң тапсырмасы бойынша әдетте кездесулер кезiнде жүргiзедi. Шекара өкiлдерi көмекшiлерiнiң қабылдаған шешiмдерi оларды шекара өкiлдерi бекiткеннен кейiн күшiне енедi. Шекара өкiлдерiнiң көмекшiлерi келiсе алмаған мәселелер тиiстi шекара өкiлдерiнiң қарауына берiледi.

Статья 7
По итогам заседания или встречи пограничных представителей составляется совместный протокол, в котором указываются: повестка заседания или встречи, состав участников, общий ход заседания или встречи, принятые решения и сроки их выполнения.
Протокол заседания или встречи составляется в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, скрепляется подписями пограничных представителей или лиц их замещающих и гербовыми печатями.
Статья 8
1. Пограничные представители по взаимному согласованию устанавливают пункты встреч на государственной границе, а также пункты и порядок обмена служебной корреспонденцией и использования технических средств связи. Уполномоченные пограничных представителей по приему-передаче служебной корреспонденции осуществляют прием и передачу на государственной границе служебной корреспонденции круглосуточно.
2. Пограничные представители организуют передачу задержанных лиц, а также домашних животных, имущества и трупов людей в соответствии с законодательствами государств Сторон. Время и порядок этих процедур пограничные представители определяют отдельно.
3. Пограничные представители по взаимной договоренности устанавливают образцы актов, расписок и других документов, которые оформляются при приеме-передаче лиц, животных, имущества, трупов людей, служебной корреспонденции, а также при совершении других действий в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Передача лиц, животных, имущества, трупов людей может осуществляться пограничными представителями, их заместителями и помощниками.
Статья 9
1. Пограничные представители, их заместители, помощники, секретари, переводчики и эксперты для исполнения своих обязанностей, в соответствии с настоящим Соглашением, пересекают государственную границу в установленных для этого пунктах или согласованных местах.
2. Пограничные представители, их заместители и помощники пересекают государственную границу на основании письменных полномочий (приложения 2, 3).
3. Секретари и переводчики пересекают государственную границу на основании удостоверений (приложение 4).
4. Эксперты и другие лица, привлекаемые для совместной работы, пересекают государственную границу на основании удостоверений на разовый переход границы в обе стороны (приложение 5).
5. Подписание полномочий заместителей и помощников пограничных представителей, удостоверений секретарей, переводчиков, экспертов и других лиц, привлекаемых для совместной работы, осуществляется по согласованию пограничными представителями на заседаниях и встречах.
6. В случае утраты документов, дающих право на пересечение границы в соответствии с положениями настоящего Соглашения, их владельцы должны немедленно заявить об этом пограничному представителю своего государства, который извещает о случившемся пограничного представителя сопредельного государства.

7-бап
Шекара өкiлдерi мәжiлiстерiнiң немесе кездесулерiнiң қорытындылары бойынша бiрлескен хаттама жасалады, онда: мәжiлiстiң немесе кездесудiң күн тәртiбi, қатысушылардың құрамы, мәжiлiстiң немесе кездесудiң жалпы барысы, қабылданған шешiмдер мен оларды орындау мерзiмдерi көрсетiледi.
Мәжiлiстiң немесе кездесудiң хаттамасы екi данада, әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде жасалады, шекара өкiлдерiнiң немесе оларды алмастыратын адамдардың қолдарымен және елтаңбалық мөрлермен бекiтiледi.
8-бап
1. Шекара өкiлдерi өзара келiсiм бойынша мемлекеттiк шекарада кездесу бекеттерiн, сондай-ақ қызметтiк хат-xaбap алмасу бекеттерi және техникалық байланыс құралдарын пайдалану тәртiбiн белгiлейдi. Қызметтiк хат-хабар қабылдау-беру жөнiндегi уәкiлеттi шекара өкiлдерi қызметтiк хат-хабарды мемлекеттiк шекарада қабылдау мен берудi тәулiк бойы жүзеге асырады.
2. Шекара өкiлдерi ұсталған адамдарды, сондай-ақ үй жануарларын, мүлiктер мен адамдардың мәйiттерiн берудi Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес ұйымдастырады. Осындай рәсiмдердiң уақыты мен тәртiбiн шекара өкiлдерi жеке белгiлейдi.
3. Шекара өкiлдерi өзара уағдаластық бойынша адамдарды, жануарларды, мүлiктердi, адамдардың мәйiттерiн, қызметтiк хат-хабарды қабылдау-беру кезiнде, сондай-ақ осы Келiсiмнiң ережелерiне сәйкес басқа да iс-қимыл жасау кезiнде ресiмделетiн актiлердiң, қолжазбалардың және басқа да құжаттардың үлгiлерiн белгiлейдi.
Адамдарды, жануарларды, мүлiктердi, адамдардың мәйiттерiн берудi шекара өкiлдерi, олардың орынбасарлары және көмекшiлер жүзеге асырады.
9-бап
1. Шекара өкiлдерi, олардың орынбасарлары, көмекшiлерi, хатшылары, аудармашылары мен сарапшылары осы Келiсiмге сәйкес өздерiнiң мiндеттерiн орындау үшiн осы үшiн белгiленген бекеттерде немесе келiсiлген жерлерде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
2. Шекара өкiлдерi, олардың орынбасарлары мен көмекшiлерi жазбаша өкiлеттiктер (2, 3-қосымшалар) негiзiнде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
3. Хатшылар мен аудармашылар куәлiктер (4-қосымша) негiзiнде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
4. Сарапшылар және бiрлесiп жұмыс жасау үшiн тартылған басқа да адамдар екi жаққа шекарадан бiр жолғы өтуге арналған куәлiк (5-қосымша) негiзiнде мемлекеттiк шекарадан өтедi.
5. Шекара өкiлдерi орынбасарларының және көмекшiлерiнiң өкiлеттiктерiне, хатшылардың, аудармашылардың, сарапшылардың және бiрлескен жұмыс үшiн тартылатын басқа да адамдардың куәлiктерiне қол қою мәжiлiстер мен кездесулердегi шекара өкiлдерiнiң келiсiмi бойынша жүзеге асырылады.
6. Шекарадан өтуге құқық беретiн құжаттарды жоғалтқан жағдайда, осы Келiсiмнiң ережелерiне сәйкес олардың иелерi бұл туралы шұғыл түрде өз мемлекетiнiң шекара өкiлiне хабарлауы тиiс, ол шектес мемлекеттiң шекара өкiлiн болған жағдай туралы хабардар етедi.

Статья 10
1. Пограничным представителям, их заместителям, помощникам, секретарям, переводчикам и экспертам при исполнении обязанностей, в соответствии с настоящим Соглашением, на территории государства другой Стороны гарантируется личная неприкосновенность, а также неприкосновенность находящихся при них документов и имущества, необходимых для выполнения возложенных на них задач.
Вышеуказанные должностные лица могут носить установленную форму одежды, иметь при себе и ввозить с собой на территорию государства другой Стороны беспошлинно и без обложения налогами и сборами необходимые для личного пользования предметы, продукты питания, табачные изделия и медикаменты.
2. Каждая Сторона несет расходы, связанные с выполнением настоящего Соглашения на своей территории, причем расходы на проведение заседаний или встреч несет та Сторона, на территории которой они проводятся.
Статья 11
Пограничные представители обмениваются информацией:
о фактах незаконного пересечения государственной границы;
о деятельности лиц, занимающихся незаконным перемещением через границу лиц, контрабандой оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных и радиоактивных веществ, ценностей и валюты;
о возникновении вблизи государственной границы опасных инфекционных заболеваний людей или животных, а также массового распространения сельскохозяйственных и лесных вредителей, о пожарах и наводнениях;
о возможных действиях, которые могут нанести ущерб безопасности и интересам государства каждой из Сторон, а также о принятых мерах по предупреждению пограничных инцидентов;
по другим вопросам, влияющим на обеспечение режима государственной границы.
Статья 12
Пограничные представители осуществляют сотрудничество по предотвращению пограничных инцидентов, расследуют и разрешают пограничные инциденты, в том числе:
обстрелы через государственную границу лиц и территории, в том числе повлекшие за собой гибель или ранение людей, повреждение имущества и другие тяжкие последствия;
незаконное пересечение государственной границы лицами, транспортными средствами;
нарушение государственной границы плавсредствами и летательными аппаратами;
перемещение через государственную границу контрабанды;
неумышленный переход государственной границы должностными лицами пограничных служб Сторон при исполнении ими служебных обязанностей;
обнаружение имущества, оказавшегося на территории государства другой Стороны в силу стихийных бедствий или иных обстоятельств;
самовольное или случайное перемещение, повреждение или разрушение пограничных знаков и других пограничных сооружений;
переход домашних животных через государственную границу;
распространение пожаров через государственную границу;
иные нарушения режима государственной границы, затрагивающие интересы государств Сторон, но не требующие разрешения по дипломатическим каналам.

10-бап
1. Шекара өкiлдерiне, олардың орынбасарларына, көмекшiлерiне, хатшыларға, аудармашылар мен сарапшыларға осы Келiсiмге сәйкес басқа Тарап мемлекетiнiң аумағындағы мiндеттердi орындап жүрген кезде жеке басының қол сұғылмаушылығына, сондай-ақ оларға жүктелген мiндеттердi орындау үшiн қажеттi құжаттарға және мүлiкке қол сұғылмайтындығына кепiлдiк берiледi.
Жоғарыда көрсетiлген лауазымды тұлғалар белгiленген нысандағы киiмдi киіп бажсыз және салық пен алымдар салынбайтын жеке пайдалану үшiн қажеттi заттар, азық-түлiк тағамдар, темекi бұйымдары және дәрi-дәрмектер өзiнде бола және басқа Тарап мемлекетiнiң аумағына алып жүре алады.
2. Әр Тарап осы Келiсiмдi өз аумағында орындауға байланысты шығыстарды көтередi, әрi мәжiлiстердi немесе кездесулердi өткiзуге жұмсалатын шығыстарды оларды аумағында өткiзетiн Тарап көтередi.
11-бап
Шекара өкiлдерi мынадай ақпараттармен алмасады:
мемлекеттiк шекарадан заңсыз өту фактiлерi туралы;
шекара арқылы адамдарды заңсыз тасымалдаумен, қару-жарақтың, оқ-дәрiлердiң, есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және радиоактивтi заттардың, құндылықтар мен валюталардың контрабандасымен айналысатын адамдардың қызметi туралы;
мемлекеттiк шекараның маңында адамдардың немесе жануарлардың қауiптi жұқпалы ауруларының туындауы туралы, сондай-ақ ауыл шаруашылығы және орман зиянкестерiнiң жаппай таралуы, өрттер мен су тасқындары туралы;
әрбiр Тарап мемлекетiнiң қауiпсiздiгiне және мүдделерiне нұқсан келтiруi мүмкiн ықтимал iс-әрекеттер туралы, сондай-ақ шекаралық қақтығыстардың алдын алу жөнiндегi қабылданған шаралар туралы;
мемлекеттiк шекара режимiн қамтамасыз етуге ықпалын тигiзетiн басқа да мәселелер бойынша.
12-бап
Шекара өкiлi шекаралық қақтығыстарды болдырмау жөнiндегi ынтымақтастықты жүзеге aсырады, шекаралық қақтығыстарға тepгeу жүргiзедi және оларды шешедi, соның iшiнде:
мемлекеттiк шекара арқылы адамдарға және аумақтарға қарай атыс жүргiзу, соның iшiнде адамдардың қаза болуына немесе жарақат алуына, мүлiктердiң бүлiнуiне және басқа да ауыр салдарға әкеп соқтыратын жағдайлар;
адамдардың, көлiк құралдарының мемлекеттiк шекараны заңсыз кесiп өтуi;
мемлекеттiк шекараны жүзу құралдарымен және ұшу аппараттарымен бұзуы;
мемлекеттiк шекара арқылы контрабандаларды өткiзу;
Тараптардың шекара қызметтерiнiң лауазымды тұлғалары қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде мемлекеттiк шекарадан абайсыз өтуi;
екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында табиғат апатына немесе өзге де жағдайларға орай пайда болған мүлiктердi табу;
шекара белгiлерiн және басқа да шекара ғимараттарын өз бетiмен немесе кездейсоқ жылжыту, бүлдiру немесе қирату;
үй жануарларының мемлекеттiк шекара арқылы өтуi;
мемлекеттiк шекара арқылы өрттiң тарауы;
Тараптар мемлекеттерiнiң мүддесiне нұқсан келтiретiн, бiрақ дипломатиялық арналар бойынша шешудi талап етпейтiн мемлекеттiк шекара режимiн өзге де бұзушылар.

Страница 2 - На основании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей от "__" ___________ 200_ г.
___________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество)
имеет право перейти казахстанско-российскую границу в обе стороны или находиться в пограничной полосе _______________________________
(наименование государства)
Действительно при предъявлении документа, удостоверяющего личность владельца
Действительно с  "__" __________ 200_ г.
по "__" __________ 200_ г.
Пограничный представитель
___________________________________________________________________
(наименование государства)
___________________________________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Место печати
"__" ____________ ____ г.
Страница 3 - текст страницы 2 на _________ языке
Страница 4 -

2-бет - 200__ жылғы "__" __________ Қазақстан Республикасының
Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы Шекара
өкiлдерiнiң қызметi туралы келiсiмнiң негiзiнде
___________________________________________________________________
(атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
Қазақстан-Ресей шекарасының екi жағына да өтуге немесе
____________________ шекара жолағында болуға құқығы бар.
(мемлекеттiң атауы)
Иесiнiң жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде
жарамды.
200__ жылғы "___"____________ бастап
200__ жылғы "___"____________ жарамды.
Шекара өкілі
__________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
____________________________________________________________________
(атағы, тегi, қолы)
Мөр орны
200_ жылғы "____" __________
3-бет - 2 беттiң мәтiнi ______________ тілінде
4-бет -