О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О профилактике заболевания СПИД"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2003 года N 988
Сноска. Проект отозван из Парламента РК - постановлением Правительства РК от 1 июня 2005 г. N 545 .
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О профилактике заболевания СПИД".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О профилактике заболевания СПИД"
Внести в Закон Республики Казахстан от 5 октября 1994 года "О профилактике заболевания СПИД" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г. N 16-17, ст. 212; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 23, ст. 921) следующие изменения и дополнения:
1. Статьи 1, 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) ВИЧ - вирус иммунодефицита человека;
2) ВИЧ-инфекция - заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека;
3) СПИД - синдром приобретенного иммунодефицита - конечная стадия ВИЧ-инфекции, при котором наблюдаются патологические проявления, обусловленные глубоким поражением иммунной системы человека вирусом иммунодефицита человека;
4) ВИЧ-инфицированный - лицо, зараженное вирусом иммунодефицита человека, без клинических проявлений заболевания;
5) больной СПИД - лицо с различными патологическими проявлениями, обусловленными глубоким поражением иммунной системы человека вирусом иммунодефицита человека;
6) анонимное обследование - медицинское обследование лица на заражение вирусом иммунодефицита человека без идентификации личности;
7) конфиденциальное освидетельствование - медицинское обследование лица на заражение вирусом иммунодефицита человека на основе доверительных отношений медицинского работника и обследуемого лица, при которых обсуждаемые вопросы являются тайной этих двух лиц;
8) диспансеризация - наблюдение за состоянием здоровья и оказание лечебно-профилактической помощи ВИЧ-инфицированному и больному СПИД в организациях здравоохранения;
9) медицинское освидетельствование - медицинское обследование лица на заражение вирусом иммунодефицита человека.
Статья 2. Органы и организации, осуществляющие профилактику
и лечение СПИД
К органам и организациям, осуществляющим при поддержке средств массовой информации и общественных объединений, профилактику и лечение заболевания СПИД относятся Министерство здравоохранения Республики Казахстан, управления (департаменты) здравоохранения, центры по профилактике и борьбе со СПИД, центры крови, а также другие центральные и местные исполнительные органы по вопросам их компетенции.".

"ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 27 қыркүйектегі N 988 қаулысы
Ескерту. Заң жобасы Қазақстан Республикасының Парламентінен қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2005.06.01. N  545 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
"ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 5 қазандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 16-17, 212-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) АҚТҚ - адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы;
2) АҚТҚ инфекциясы - адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышынан туындаған ауру;
3) ЖҚТБ - жұқтырылған қорғаныш тапшылығы белгiсi - адамның қорғаныш жүйесi, адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышынан қатты зақымдалудан туындайтын патологиялық белгiлер байқалатын АҚТҚ инфекциясының түпкiлiктi сатысы;
4) АҚТҚ жұқтырған - аурудың клиникалық белгілерісіз адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышын жұқтырған адам;
5) ЖҚТБ-мен ауыратын науқас - адамның қорғаныш жүйесi адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышынан қатты зақымдалудан туындайтын әр түрлi патологиялық белгiлерi бар адам;
6) жасырын тексеру - адамның жеке басын сәйкестендiрусiз адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышын медициналық тексеру;
7) құпия куәландыру - талқыланып отырған мәселелер осы екi адамның құпиясы болып табылатын, медицина қызметкерi мен тексерiлушi адамның арасындағы өзара сенiмдi қатынастар негiзiндегi медициналық тексеру;
8) диспансерлеу - денсаулық сақтау ұйымдарында АҚТҚ жұқтырғанға және ЖҚТБ-мен ауыратын науқасқа денсаулық жағдайын қадағалау мен емдеу-алдын алу көмегiн көрсету;
9) медициналық куәландыру - азаматтарды адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышын жұқтыруға медициналық тексеру.
2-бап. ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеудi жүзеге асырушы
органдар мен ұйымдар
Бұқаралық ақпарат құралдарының және қоғамдық бiрлестiктердің қолдауымен ЖҚТБ ауруының алдын алуды және емдеудi жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарға Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, денсаулық сақтау басқармалары (департаменттерi), ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтар, қан орталықтары, сондай-ақ олардың құзыретіндегi мәселелерi жөніндегi басқа да орталық және жергiлiктi атқарушы органдар жатады.".

2. Дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Гарантии государства
Государством гарантируются:
1) доступность и качество анонимного обследования, добровольного, конфиденциального медицинского освидетельствования на бесплатной основе, обеспечение диспансеризации, психосоциальных и других медицинских консультаций;
2) бесплатная медицинская и лекарственная помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД в центрах по профилактике и борьбе со СПИД и организациях по профилю сопутствующего заболевания;
3) бесплатное лечение от ВИЧ-инфекции;
4) осуществление мероприятий по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери к плоду;
5) информирование населения через средства массовой информации об эпидемической ситуации по ВИЧ/СПИД в Республике Казахстан и мире, мерах профилактики, достижениях науки и медицинской практики;
6) обучение детей и молодежи профилактике ВИЧ-инфекции;
7) социальная защита ВИЧ-инфицированных, больных СПИД и медработников, непосредственно занятых профилактической, лечебно-диагностической и научно-исследовательской работой с ВИЧ-инфекцией.
Лица, виновные в нарушении настоящего Закона, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
Порядок оказания медицинской помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД устанавливается уполномоченным центральным исполнительным органом в области здравоохранения.".
3. Статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Права граждан Республики Казахстан, иностранных
граждан и лиц без гражданства на медицинское
освидетельствование на заражение ВИЧ
Граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства, проживающие или находящиеся на территории республики, имеют право на бесплатное анонимное обследование, добровольное, конфиденциальное медицинское освидетельствование и консультирование в государственных организациях здравоохранения на выявление заражения ВИЧ.
Освидетельствование несовершеннолетних в возрасте до 16 лет и недееспособных лиц на заражение ВИЧ проводится с согласия их законных представителей.
Лицо, прошедшее медицинское освидетельствование, имеет право по своему усмотрению пройти повторное медицинское освидетельствование в той же самой или другой организации здравоохранения.
Организации здравоохранения, выявившие при медицинском освидетельствовании ВИЧ-инфицированного, уведомляют его о результатах, информируют о необходимости соблюдения мер предосторожности, направленных на охрану собственного здоровья и здоровья окружающих, а также об административной и уголовной ответственности, связанной с данным заболеванием.
Сведения, имеющие отношение к диагностике, лечению, результатам лабораторных исследований, являются конфиденциальными и могут быть выданы только непосредственно лицу, которого они касаются, законному его представителю или по запросам органов здравоохранения, прокуратуры, следствия и суда.
Порядок медицинского конфиденциального освидетельствования и анонимного обследования на заражение ВИЧ устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.".

2. Мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Мемлекет кепілдiктерi
Мемлекет мыналарға кепiлдiк береді:
1) тегiн негiздегі жасырын тексерудiң, ерiктi, құпия медициналық куәландырудың қол жетімділігi мен сапасына, диспансерлеудi, психологиялық-әлеуметтік және өзге де медициналық консультация берудi қамтамасыз етуге;
2) ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтар мен iлеспе аурулар бейіні бойынша ұйымдарда АҚТҚ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратын науқастарға тегiн медициналық және дәрiлік көмек көрсетуге;
3) АҚТҚ инфекциясынан тегiн емдеуге;
4) АҚТҚ инфекциясының анадан ұрыққа берiлу қаупiн азайту жөнiндегi iс-шаралардың жүзеге асырылуына;
5) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халықтың Қазақстан Республикасындағы және әлемдегi АҚТҚ/ЖҚТБ жөнiндегi эпидемиялық ахуал, алдын алу шаралары, ғылым мен медицина практикасының жетiстiктерi туралы ақпараттануына;
6) балалар мен жастарды АҚТҚ инфекциясының профилактикасына оқытуға;
7) АҚТҚ жұқтырғандарды, ЖҚТБ-мен ауыратын науқастарды және АҚТҚ инфекциясымен профилактикалық, емдеу-диагностикалық және ғылыми-зерттеу жұмысымен айналысатын медицина қызметкерлерiн әлеуметтiк қорғауға.
Осы Заңды бұзуда кiнәлi адамдар қолданылып жүрген заңға сәйкес жауапты болады.".
3. 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының,
шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ
адамдардың АҚТҚ жұқтыруға
медициналық куәландырудан өту құқығы
Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ республика аумағында тұратын немесе жүрген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарында АҚТҚ жұқтыруын анықтауға тегiн жасырын тексерілуiне, ерiктi, құпия, медициналық куәландырудан өтуiне құқығы бар.
16 жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандар мен iс-әрекетке қабiлетсiз адамдарды АҚТҚ жұқтыруға куәландыру олардың заңды өкілдерiнің келiсiмiмен жүргiзiледi.
Медициналық куәландырудан өткен адамның өз қалауы бойынша сол немесе басқа денсаулық сақтау ұйымында қайта медициналық куәландырудан өтуіне құқығы бар.
Медициналық куәландыру кезiнде АҚТҚ жұқтырғанды анықтаған денсаулық сақтау ұйымдары оны нәтижесi туралы хабардар етеді, өзiнің және айналасындағылардың денсаулығын сақтауға бағытталған сақтандыру шараларын сақтау қажеттiгі туралы ақпарат бередi.
Диагностикаға, емдеуге, зертханалық зерттеулердiң нәтижелерiне қатысты мәлiметтер құпия болып табылады және тек олар тiкелей қатысты адамға, оның заңды өкiлiне немесе денсаулық сақтау, прокуратура, тергеу және сот органдарының сұрауы бойынша ғана берілуi мүмкiн.
АҚТҚ жұқтыруға медициналық құпия куәландыру мен жасырын тексерудiң тәртiбiн денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орган айқындайды".

4. В статье 6:
в заголовке слова "обследование на СПИД" заменить словами "освидетельствование на ВИЧ";
часть первую дополнить словами "по запросам органов здравоохранения, прокуратуры, следствия и суда";
части вторую, четвертую, пятую и шестую исключить;
дополнить частью следующего содержания:
"Обязательному медицинскому освидетельствованию подлежат доноры крови, других биологических жидкостей, тканей и органов.".
5. Статью 7 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Запрещается требование сертификатов (справок) о результатах обследования на ВИЧ, кроме случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.".
6. Статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Меры профилактики заражения ВИЧ в отношении
отдельных лиц и профессий
Организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД, организации сферы бытового обслуживания обязаны обеспечить защиту персонала, пациентов и клиентов от заражения ВИЧ.
ВИЧ-инфицированным запрещается быть донорами крови, других биологических жидкостей, тканей и органов.".
7. Статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. О профессиональном заболевании СПИД
Заражение ВИЧ медицинских и фармацевтических работников, работников медицинских, научно-исследовательских институтов, научных центров и других организаций, работающих с материалом, зараженным ВИЧ, при исполнении служебных и профессиональных обязанностей, относится к профессиональным заболеваниям.
Медицинским и другим работникам, исполнение служебных обязанностей которых может привести к профессиональному заболеванию СПИД, в случае инфицирования, заболевания, инвалидности и смерти от СПИД, выплачивается единовременное пособие в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Право на указанное пособие имеют также лица, заражение ВИЧ или заболевание СПИД которых произошло в результате ненадлежащего исполнения своих обязанностей медицинскими работниками и работниками сферы бытового обслуживания.".
8. Статью 13 исключить.
9. Дополнить статьей 15 следующего содержания:
"Статья 15. Права ВИЧ-инфицированных и больных СПИД
ВИЧ-инфицированные и больные СПИД пользуются всеми правами граждан Республики Казахстан, предоставленными Конституцией , законами Республики Казахстан, соответствующими международными договорами.
ВИЧ-инфицированные и больные СПИД имеют право на диспансеризацию и бесплатное лечение.
При оказании медицинской помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД не допускается какая-либо дискриминация по характеру заболевания.".
Президент
Республики Казахстан

4. 6-бапта:
тақырыбында "ЖҚТБ-ға медициналық тексеру" деген сөздер "АҚТҚ-ға медициналық куәландыру" деген сөздермен ауыстырылсын";
бiрiншi бөлiм "денсаулық сақтау прокуратура, тергеу және сот органдарының сұрауы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi, төртiншi, бесiншi және алтыншы бөлiмдер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"Қан, басқа да биологиялық сұйықтар, ұлпа еттер мен ағзалар донорлары мiндеттi медициналық куәландыруға жатады.".
5. 7-бап мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен көзделген жағдайлардан басқа, АҚТҚ-ға тексерудiң нәтижелерi туралы сертификаттарды (анықтамаларды) талап етуге тыйым салынады.".
6. 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Жекелеген адамдар мен кәсiптерге қатысты
АҚТҚ-ны жұқтырудың алдын алу шаралары
АҚТҚ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсететiн денсаулық сақтау, тұрмыстық қызмет көрсету саласының ұйымдары қызметшiлерi, пациенттер мен клиенттердi АҚТҚ-дан қорғауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
АҚТҚ жұқтырғандарға қан, ұлпа еттер және ағза донорлары болуына тыйым салынады.".
7. 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. ЖҚТБ-мен кәсiби ауыру туралы
Медицина және фармацевтика қызметкерлерi, медициналық, ғылыми-зерттеу институттарының, ғылыми орталықтар мен АҚТҚ жұқтырылған материалмен жұмыс iстейтiн басқа да ұйымдар қызметкерлерiнің қызмет және кәсiби міндеттерiн орындау үстінде АҚТҚ жұқтыруы кәсiби ауруларға жатады.
Өздерiнің қызмет мiндеттерiн орындау ЖҚТБ-мен кәсiби ауыруға әкелетiн медициналық және өзге қызметкерлерге ЖҚТБ жұқтырған, онымен ауырған, одан мүгедек және қайтыс болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бiржолғы жәрдемақы төленедi.
Сондай-ақ АҚТҚ жұқтыру немесе ЖҚТБ-мен ауыруы өзiнiң тиесілi емес мiндеттерiн орындау кезiнде болған медицина және тұрмыстық қызмет көрсету саласы қызметкерлерiнiң аталған жәрдемақыға құқығы бар".
8. 13-бап алынып тасталсын.
9. Мынадай мазмұндағы 15-баппен толықтырылсын:
"15-бап. АҚТҚ жұқтырған және ЖҚТБ-мен ауыратын науқастардың құқықтары
АҚТҚ жұқтырғандар және ЖҚТБ-мен ауыратын науқастар Қазақстан Республикасының  Конституциясымен , заңдарымен, тиiстi халықаралық шарттармен берiлген Қазақстан Республикасы азаматтарының барлық құқықтарын пайдаланады.
АҚТҚ жұқтырғандардың және ЖҚТБ-мен ауыратын науқастардың диспансерленуiне және тегiн емделуіне құқығы бар.
АҚТҚ-ны жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде ауру сипаты бойынша қандай да бiр кемсiтуге жол берiлмейдi.".
Қазақстан Республикасының
Президентi