О некоторых вопросах лицензирования деятельности по заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемой лесопользователями, и внесении дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2003 года N 1018. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2007 года N 580 (вводится в действие с 9 августа 2007 года)
Сноска. Постановление Правительства РК от 2 октября 2003 года N 1018 утратило силу
постановлением Правительства РК от 7 июля 2007 года  N 580  (вводится в действие с 9 августа 2007 года)
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании" и Лесным  кодексом  Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемой лесопользователями.
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие дополнения:
1) в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года N 2201" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 41, ст. 515):
приложение 1, утвержденное указанным постановлением, дополнить пунктом 43 следующего содержания:
"43. Комитет лесного и       деятельность по заготовке древесины
охотничьего хозяйства   на участках государственного лесного
Министерства сельского  фонда, осуществляемой
хозяйства Республики    лесопользователями";
Казахстан
2)  (Подпункт 2 утратил силу   -   постановлением Правительства РК от 19 июля 2007 г.
N 610 (вводится в действие с 9 августа 2007 года);
3) (Подпункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 6 апреля 2005 г.  N 310 )
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2003 года N 1018
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности
по заготовке древесины на участках государственного
лесного фонда, осуществляемой лесопользователями
Квалификационные требования распространяются на юридические и физические лица, претендующие на получение лицензии на деятельность по заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемой лесопользователями (далее - деятельность по заготовке древесины).
Деятельность по заготовке древесины включает осуществление рубок главного пользования, рубок промежуточного пользования и прочих рубок.
По объемам деятельности по заготовке древесины выдается генеральная или разовая лицензии.
Генеральная лицензия выдается без ограничения срока на все виды рубок леса и распространяется на всю территорию Республики Казахстан.
Разовая лицензия выдается на проведение рубок промежуточного пользования, прочих рубок и ограничивается как объемом (площадью), так и сроком проведения работ и распространяется на территорию конкретного государственного лесовладения.
Лицензия выдается на все технологические операции, осуществляемые при заготовке древесины, в том числе которых: валка деревьев, обрубка сучьев, трелевка, раскряжевка древесины, погрузка и вывозка.
Контроль за соблюдением квалификационных требований включает ежегодное, на дату получения лицензии, представление лицензиатом документов и материалов, подтверждающих его квалификационные требования.

Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың кейбiр мәселелерi және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 2 қазандағы N 1018 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 7 шілдедегі N 580 (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына  және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегi Орман  кодексiне  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1995 ж., N 41, 515-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтілген 1-қосымша мынадай мазмұндағы 43-тармақпен толықтырылсын:
"43. Қазақстан Республикасы      мемлекеттiк орман қоры
Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң        учаскелерiнде орман
Орман және аңшылық шаруашылығы         пайдаланушылар жүзеге
комитетi                               асыратын сүрек дайындау
жөнiндегі қызмет";
2)  күші жойылды
3)  күші жойылды
Ескерту. 3)-тармақшаның күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.06.  N 310 , 2007.07.19. N  610  (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 2 қазандағы
N 1018 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман
пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау
жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Бiлiктiлiк талаптары мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау жөнiндегi қызметке (бұдан әрi - сүрек дайындау жөнiндегi қызмет) лицензия алуға талапкер заңды және жеке тұлғаларға қойылады.
Сүрек дайындау жөнiндегi қызмет басты пайдаланымдағы кесудi, аралық пайдаланымдағы кесудi және өзге де кесудi жүзеге асыруды қамтиды.
Сүрек дайындау жөнiндегi қызметтiң көлемiне қарай бас немесе бiржолғы лицензия берiледi.
Бас лицензия ағаш кесудiң барлық түрлерiне мерзiмi шектелмей берiледi және Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына қолданылады.
Бiржолғы лицензия аралық пайдаланымдағы кесудi, өзге де кесудi жүргiзуге берiледi және жұмыс жүргiзу көлемiмен (алаңымен) де, мерзiмiмен де шектеледi және нақтылы мемлекеттiк орман иелену аумағына қолданылады.
Лицензия сүрек дайындау кезiнде жүзеге асырылатын барлық технологиялық операцияларға, оның iшiнде: ағаш құлатуға, бұтақшаларды кесуге, сүректi тасуға, ағашты күзеуге, тиеуге және шетке шығаруға берiледi.
Бiлiктiлiк талаптарының сақталуын бақылау лицензиат жыл сайын лицензияны алу күнiне тапсыратын оның бiлiктiлiк талаптарын растайтын құжаттар мен материалдарды қамтиды.

1. Квалификационные требования, предъявляемые при рубках главного пользования, включают наличие:
1) для юридического лица - у руководителя заявителя - высшего профессионального или среднего профессионального образования;
для физического лица - среднего или среднего профессионального образования;
2) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих высшее профессиональное образование по специальности (лесозаготовка, лесоинженерное дело, деревообработка, лесное хозяйство), или соответствующее среднее профессиональное образование и стаж работы по специальности не менее одного года, подтвержденные данными лицензиата;
3) персонала, обученного для производства работ по валке деревьев, обрубке сучьев, трелевке, погрузке и вывозке древесины, раскряжевке, нарезке магистральных и пасечных волоков, подтвержденные данными лицензиата;
4) материально-технической базы:
специализированных машин и механизмов, оборудования, энергетических модулей, лесозаготовительной техники (харвестеров, форвардеров), лесовозов, оснастки, инструментов и приспособлений с техническими характеристиками, обеспечивающих выполнение эколого-лесоводственных требований к проведению лесосечных работ, установленных правилами рубок леса;
5) противопожарного инвентаря в соответствии с нормативными требованиями по пожарной безопасности в лесах;
6) производственно-бытовых помещений в соответствии с нормативными требованиями, установленными для данного вида работ;
7) нормативных правовых и нормативно-технических актов, регулирующих заготовку древесины;
8) специалистов, обеспечивающих охрану труда и технику безопасности.
2. При рубках промежуточного пользования и прочих рубках включают наличие квалификационных требований:
для юридического лица:
1) у руководителя заявителя - высшего профессионального или среднего профессионального образования;
2) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих высшее профессиональное образование по специальности (лесозаготовка, лесоинженерное дело, деревообработка, лесное хозяйство), или соответствующее среднее профессиональное образование и стаж работы по специальности не менее одного года, подтвержденные данными лицензиата;
3) персонала, обученного для производства работ по валке деревьев, обрубке сучьев, трелевке, погрузке и вывозке древесины, раскряжевке, нарезке магистральных и пасечных волоков, подтвержденные данными лицензиата;
4) материально-технической базы:
специализированных машин и механизмов, оборудования, энергетических модулей, лесозаготовительной техники (харвестеров, форвардеров), лесовозов, оснастки, инструментов и приспособлений с техническими характеристиками, обеспечивающих выполнение эколого-лесоводственных требований к проведению лесосечных работ, установленных правилами рубок леса;

1. Басты пайдаланымдағы кесу кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптары:
1) заңды тұлға үшiн - өтiнiш берушi басшыда - жоғары кәсiптiк немесе орта кәсiптiк бiлiмiнiң;
жеке тұлға үшiн - орта немесе орта кәсiптiк бiлiмiнiң;
2) инженерлiк-техникалық қызметкерлер үшін - лицензиаттың деректерiмен расталған мамандығы бойынша (ағаш дайындау, орман-инженерлiк iс, ағаш өңдеу, орман шаруашылығы) жоғары кәсiптiк бiлiмi немесе тиiсті орта кәсiптiк бiлiмi және мамандығы бойынша кемiнде бiр жыл жұмыс өтілі бар жауапты орындаушылардың;
3) лицензиаттың деректерiмен расталған ағаш құлату, бұтақшаларды кесу, сүректi тасу, тиеу және шетке шығару, магистральды және сүрлеу жол ағаштарын күзеу, кесу бойынша жұмыстар жүргiзудi үйренген қызметкерлердiң;
4) материалдық-техникалық базаның:
ағаш кесу ережелерiмен белгiленген кеспеағаш жұмыстарын жүргiзуге қойылатын экологиялық-орман өсiрушiлiк талаптарының орындалуын қамтамасыз ететiн техникалық сипаттамалары бар арнаулы машиналар мен тетiктердiң, жабдықтардың, энергетикалық модульдердiң, ағаш дайындау техникасының (харвестерлердiң, форвардерлердiң), ағаш тасушылардың, әбзелдердiң, аспаптар мен құрал-саймандардың;
5) ормандардағы өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi нормативтiк талаптарға сәйкес өрт сөндiру құралдарының;
6) жұмыстардың осы түрiне белгіленген нормативтiк талаптарға сәйкес өндiрiстiк-тұрмыстық үй-жайлардың;
7) сүрек дайындауды реттейтiн нормативтiк құқықтық және нормативтiк-техникалық кесiмдердiң;
8) еңбек қорғауды және қауiпсiздiк техникасын қамтамасыз ететiн мамандардың болуын қамтиды.
2. Аралық пайдаланымдағы кесу және өзге де кесу кезiнде қойылатын білiктiлiк талаптары:
заңды тұлға үшiн:
1) өтiнiш берушi басшыда - жоғары кәсiптiк немесе орта кәсiптiк бiлiмiнiң;
2) инженерлiк-техникалық қызметкерлерде - лицензиаттың деректерiмен расталған мамандығы бойынша (ағаш дайындау, орман-инженерлiк iс, ағаш өңдеу, орман шаруашылығы) жоғары кәсiптiк бiлiмi немесе тиiстi орта кәсiптiк бiлiмi және мамандығы бойынша кемiнде бiр жыл жұмыс өтiлi бар жауапты орындаушылардың;
3) лицензиаттың деректерiмен расталған ағаш құлату, бұтақшаларды кесу, сүректi тасу, тиеу және шетке шығару, магистральды және сүрлеу жол ағаштарын күзеу, кесу бойынша жұмыстар жүргiзудi үйренген қызметкерлердiң;
4) материалдық-техникалық базаның:
ағаш кесу ережелерiмен белгiленген кеспеағаш жұмыстарын жүргiзуге қойылатын экологиялық-орман өсiрушілiк талаптарының орындалуын қамтамасыз ететiн техникалық сипаттамалары бар арнаулы машиналар мен тетiктердiң, жабдықтардың, энергетикалық модульдердiң, ағаш дайындау техникасының (харвестерлердiң, форвардерлердiң), ағаш тасушылардың, әбзелдердiң, аспаптар мен құрал-саймандардың;

5) противопожарного инвентаря в соответствии с нормативными требованиями по пожарной безопасности в лесах;
6) производственно-бытовых помещений в соответствии с нормативными требованиями, установленными для данного вида работ;
7) нормативных правовых и нормативно-технических актов, регулирующих заготовку древесины;
8) специалистов, обеспечивающих охрану труда и технику безопасности;
для физического лица:
1) среднего или среднего профессионального образования;
2) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих высшее профессиональное образование по специальности (лесозаготовка, лесоинженерное дело, деревообработка, лесное хозяйство), или соответствующее среднее профессиональное образование и стаж работы по специальности не менее одного года, подтвержденные данными лицензиата;
3) персонала, обученного для производства работ по валке деревьев, обрубке сучьев, трелевке, погрузке и вывозке древесины, раскряжевке, нарезке магистральных и пасечных волоков, подтвержденные данными лицензиата;
4) материально-технической базы:
специализированных машин, оборудования и инструментов, приспособлений с техническими характеристиками, обеспечивающих выполнение эколого-лесоводственных требований к проведению лесосечных работ, установленных правилами рубок леса;
5) противопожарного инвентаря в соответствии с нормативными требованиями по пожарной безопасности в лесах;
6) нормативных правовых и нормативно-технических актов, регулирующих заготовку древесины.

5) ормандардағы өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi нормативтiк талаптарға сәйкес өрт сөндіру құралдарының;
6) жұмыстардың осы түрiне белгiленген нормативтiк талаптарға сәйкес өндiрiстiк-тұрмыстық үй-жайлардың;
7) сүрек дайындауды реттейтiн нормативтiк құқықтық және нормативтiк-техникалық кесiмдердiң;
8) еңбек қорғауды және қауiпсiздiк техникасын қамтамасыз ететiн мамандардың болуын қамтиды;
жеке тұлғалар үшiн:
1) орта немесе орта кәсiптiк білiмiнiң;
2) инженерлiк-техникалық қызметкерлерде - лицензиаттың деректерiмен расталған мамандығы бойынша (ағаш дайындау, орман-инженерлiк iс, ағаш өңдеу, орман шаруашылығы) жоғары кәсiптiк білiмi немесе тиiстi орта кәсiптiк білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бiр жыл жұмыс өтiлi бар жауапты орындаушылардың;
3) лицензиаттың деректерiмен расталған ағаш құлату, бұтақшаларды кесу, сүректi тасу, тиеу және шетке шығару, магистральды және сүрлеу жол ағаштарын күзеу, кесу бойынша жұмыстар жүргiзудi үйренген қызметкерлердiң;
4) материалдық-техникалық базаның:
ағаш кесу ережелерiмен белгіленген кеспеағаш жұмыстарын жүргiзуге қойылатын экологиялық-орман өсiрушiлiк талаптарының орындалуын қамтамасыз ететiн техникалық сипаттамалары бар арнаулы машиналардың, жабдықтар мен аспаптардың, құрал-саймандардың;
5) ормандардағы өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi нормативтiк талаптарға сәйкес өрт сөндiру құралдарының;
6) сүрек дайындауды реттейтiн нормативтiк құқықтық және нормативтiк-техникалық кесiмдердiң болуын қамтиды.